ARCHIWUM

piątek, 28.02.2003
film
Bob Gale zaadaptuje "Meridian"

Amerykańskie wydawnictwo CrossGeneration Comics zamierza przenieść na ekran swoją serię "Meridian", której scenarzystką jest Barbara Kesel. Ma to być animacja komputerowa, a adaptacji fabuły komiksu dokona scenarzysta Bob Gale (współtworzył "Używane samochody" i dwie ostatnie części "Powrotu do przyszłości").

Główną bohaterią "Meridian" jest Sephie, jedyna córka Ministra Meridianu, która dorasta w świecie, w którym ogromne wyspy latają po niebie. Gdy jej ojciec umiera, Sephie dziedziczy moc stwórczą, a jej wuj Ilahn dziedziczy moc zniszczenia i dominacji. Nagle dziewczyna znajduje się w środku walki mocy. Gdy zostaje porwana i zabrana do miasta Cadador, na drodze powrotnej do Meridianu Sophie spotyka wiele osób, dobrych i złych, które pomogą jej dojrzeć i przeciwstawić się planom Ilahna zamierzającego przejąć władzę nad światem.
[Jarek Obważanek na podst. The Hollywood Reporter]


piątek, 28.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 9/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


"W.I.T.C.H." nr 15
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł


piątek, 28.02.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komiksiarni
Już dzisiaj listę piętnastu najlepiej sprzedających się w lutym komiksów przedstawił katowicki sklep Komiksiarnia (dawniej Kolporter).
[Jarek Obważanek]


piątek, 28.02.2003
zagranica
Kiedy finał "Trzeciego Testamentu"?
Xavier Dorison zapowiedział w czasie ostatniego festiwalu w Angouleme, iz 4. album serii "Trzeci Testament" ukaże się w kwietniu 2003 roku. Ma ponoć liczyć aż 70 stron.
[PeCha - Nowa Gildia]


piątek, 28.02.2003
www
Nowa strona Twojego Komiksu
Zgodnie z planem, nowa strona wydawnictwa Motopol - Twój Komiks już działa! Okładki można powiększać, łatwo można dotrzeć do niezbędnych informacji o konkretnych albumach, a sklepik jest bardzo czytelny i łatwy w obsłudze. Informacje o autorach będą na bieżąco dodawane, tak, jak i ciekawostki.
[Michał Antosiewicz]


piątek, 28.02.2003
film
Meyer i Hewitt u boku Garfielda

Breckin Meyer i Jennifer Love Hewitt zagrają główne role w kinowej ekranizacji popularnego komiksu Jima Davisa opowiadającego o przygodach kota Garfielda. Meyer wcieli się w postać Jona Arbuckle'a - właściciela sympatycznego futrzaka, a Love Hewitt zagra dziewczynę, w której Jon jest zakochany. Reżyseruje Peter Hewitt. Prace na planie rozpoczynają się już w marcu. Produkcji podjęła się wytwórnia 20th Century Fox. Scenariusz, opierający się głownie na rywalizacji Garfielda i Odiego, napisali Joel Cohen i Alec Sokolow, twórcy "Toy Story". Będzie to aktorski film, w którym Garfield zostanie wygenerowany komputerowo.

Prasowe paski z Garfieldem ujrzały swiatlo dzienne w 1978 roku, kiedy to ich autor, Jim Davis, opublikował pierwszy z nich. Od tej pory gruby, pomarańczowy kot w czarne paski urósł do miana ulubieńca Ameryki, znanego ze swego lenistwa, cynizmu i miłości do lasagni.
[Marcin Kamiński - Filmweb]

Poczytaj o Garfieldzie w KZ.


piątek, 28.02.2003
wydawnictwa
Egmont Polska w 2002 r.
Wydawnictwo Egmont Polska jest częścią duńskiego holdingu medialnego. Działa na rynku książek i czasopism dla dzieci i młodzieży od 1990 r. Na rynku czasopism znane jest głównie dzięki takim tytułom jak: "Kaczor Donald", "Kubuś Puchatek", "Disney i Ja", "Barbie", "Wyścig Przygód", "Świat Gier Komputerowych".

W 2002 r. Egmont wydał 295 tytuły, z tego 243 to były nowości. Przychody ze sprzedaży ogółem (wraz z czasopismami) wyniosły 61,831 mln zł (spadek o 24% w stosunku do 2001 r.). Przychody ze sprzedaży książek spadły o 25% i wyniosły 22,273 mln zł. W sumie sprzedano 1,8 mln egz. książek.

Przychody wydawnictwa Egmont ze sprzedaży książek w mln zł.

Najlepiej sprzedające się tytuły w 2002 r.:

"Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem" - 18 000 sprzedanych egz.
"Asteriks" tom 31: "Asteriks i Latraviata" - 14 000
"Tytus, Romek i Atomek" - "Księga Zero" - 9 000
Kalendarz Witch - 35 123
Harry Potter - naklejki - 3  940
Harry Potter - kolorowanka - 3 820

[Wirtualny Wydawca]


piątek, 28.02.2003
film
Elektra powróci osobno

Studio 20th Century Fox zapowiedziało w środę dopryskowy film od "Daredevila" na temat Elektry. Wiadomo było już od dłuższego czasu, że Jennifer Garner podpisała kontrakt na taki obraz (jak również na sequel samego "Daredevila"), jednak producenci podjęli konkretną decyzję dopiero po sukcesie filmu o Murdocku. Prace nad scenariuszem do odpryskowego obrazu mają rozpocząć się niezwłocznie. Jego akcja będzie się toczyć po wydarzeniach przedstawionych w filmie "Daredevil".

Elektrę do życia powołał Frank Miller w 1981 roku w komiksie "Daredevil" nr 168. Był to jego debiut w roli scenarzysty, wcześniej wykonywał jedynie rysunki do tej serii. Młody wówczas twórca dostał właściwie wolną rękę w kreowaniu fabuły niepopularnej serii i prowadząc ją przez 22 kolejne numery zrobił z "Daredevila" jeden z najpopularniejszych tytułów Marvela (Miller, obok Kevina Smitha, zyskał miano wizjonera Daredevila). Elektra Natchios była zabójczynią, w której zakochał się Matt Murdock. Zginęła z rąk Bullseye'a, z czym nie mogli pogodzić się jej fani. Nie bacząc na tę decyzję Franka Millera wydawnictwo Marvel w 1996 roku otworzyło miesięcznik "Elektra", ale ukazało się tylko 19 zeszytów. W 2001 roku Brian Michael Bendis rozpoczął pisać nową serię przygód Elektry (rozstał się z nią po sześciu numerach), która ukazuje się do dziś.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 28.02.2003
zapowiedzi
Następny "Krakers" bardziej fantastyczny
Aktualnie w sprzedaży znalazł się marcowy numer "Krakersa". A oto garść nowinek na temat numeru czerwcowego. W nr 35 znajdziecie:

 • "Jarytnik" cz. 2 - dokończenie komiksu Dmitra Kojdana i Giennadija Klimienki z Ukrainy. Opowieść o wampirze i dzielnych chłopach zaopatrzonych w odpowiednie akcesoria.
 • "Kasia i Dead" cz. 3 - kolejne fantastyczne perypetie sympatycznej Kasi i jej wojowniczego dziadka stworzone przez Jewgienija Pronina z Ukrainy.
 • "Magari" cz. 3 - nowy odcinek komiksu science-fiction Jindricha Penkerta.
 • "Biurokracja" - komiks Oljacy Mladena z Serbii o kłopotach Śmierci z biurokracją. Czy aby na pewno biurokracja wygra?
 • "Na dworze króla Ćwieczka" - kolejne problemy na dworze Ćwieczka wykreowane przez Wojciecha Birka. Humor fantasy.
 • "Ignac" - ostatnie shorty Sławomira Kiełbusa o przeciętnej, polskiej rodzinie.

Jak widać po zapowiedziach, przybywa w piśmie komiksów fantasy i science fiction. To nie zbieg okoliczności, lecz świadome działanie. Od numeru wrześniowego dawka fantastyki zwiększy się jeszcze bardziej zbliżając się do 100%. A jeśli się uda, od 2004 r. w "Krakersie" publikowane będą komiksowe albumy o takiej właśnie tematyce.
[Michał Antosiewicz]


piątek, 28.02.2003
film
"Lupin III" - wersja aktorska
Studio Twilight Entertainment zakupiło prawa do realizacji aktorskiego filmu na podstawie popularnej mangi i anime "Lupin III". Produkcją zajmie się Gerald Molen, człowiek odpowiedzialny za realizację m.in. "Listy Schindlera" i "Zaginiony świat: Jurassic Park".

"Lupin III" będzie komedią akcji opowiadającą o czwórce nieuchwytnych włamywaczy, którzy dokonują zuchwałych włamań na całym świecie. Powstrzymać ich usiłuje odważny detektyw.
Nie są na razie znane żadne szczegóły na temat obsady. Molen zdradził jedynie, że chce zatrudnić międzynarodowych aktorów, w tym gwiazdy z Hollywood. Zdjęcia powinny rozpocząć się pod koniec tego roku. Premiera najwcześniej za 2 lata.

"Lupin III" powstał w roku 1967, a jego twórcą jest autor mangi Kazuhiko Kato. Komiks opowiadający o przygodach Lupiona został przetłumaczony na wiele języków, a serial animowany wyświetlany był w ponad 100 krajach.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


czwartek, 27.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Garfield" - "Romeo od niechcenia"
Scenariusz i rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 122
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,90 zł


czwartek, 27.02.2003
film
"Werewolf by Night" - kolejna seria Marvela na ekranie
Scenarzysta Robert Nelson Jacobs zaadaptuje dla potrzeb dużego ekranu wydawaną przez Marvela serię komiksową "Werewolf by Night". Będzie to pierwsza w karierze autora "Czekolady" i "Kronik portowych" przygoda z komiksem.

Powstała w latach 70. ubiegłego wieku seria "Werewolf by Night" opowiada historię młodego mężczyzny, który usiłuje żyć obciążony klątwą zmieniającą go w wilkołaka. Produkcją filmu zajmuje się studio Dimension Films.
[Marcin Kamiński - Filmweb]

Przy okazji dodam, że Marvel zamierza zrealizować w najbliższej przyszłości, poza "Werewolf by Night", następujące filmowe adaptacje swoich komiksów: "Amazing Spider-Man", "The Fantastic Four", "Namor", "Iron Man" i "The Punisher".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 27.02.2003
zapowiedzi
"Znakomiks" nr 7 już wkrótce

Mamy przyjemność poinformować, że numer 7 "Znakomiksu" został właśnie oddany do druku, a w nim:

Strony rysowane:

 • "Kryształ Władcy Światła" - drugą część przygód barwnej grupki elfów przedstawia zespół: Krzysztof "Chris" Zakrzewicz - scenariusz, Kasper "Kasper" Grubba - rysunek, Tomasz "Helu" Ilecki - kolor i Bartek Jekiel - liternictwo.
  A cóż u naszych małych bohaterów? Czas ich beztroskiego życia mija. Ku ich krainie zmierza wielki mrok i tylko kryształ władcy światła może go powstrzymać. Wybrani przez starego Callistusa śmiałkowie wyruszają w niebezpieczną podróż. Każdy z nich ma inny charakter i inny temperament, ale również dysponuje innymi umiejętnościami oraz mocami magicznymi. Czy wykonają swoje zadanie, skoro nie stanowią zbyt zgranej grupy? A przecież to od ich wspólnego i zgodnego działania zależy przyszłość ich krainy.
 • "Insekt" - to postać, która nas zniewala. Dlatego też w numerze 7 zamieściliśmy dużą dawkę tego "zaszytego" kolesia. Oprócz okładki wykonanej przez Arkadiusza Lorenca znajdziecie siedem czarno-białych stron opowiadających o bardzo tajemniczym zębie Insekta, dentyście psycholu (oby Wam nigdy nie przytrafił się taki doktorek). Są tam również cztery kolorowe strony, nawiązujące do naszej pięknej, polskiej przyrody.
 • "Tomuś vs. Psychodelius - The Psychodelic Mashroom" - to 14-stronicówka teamu Aleksander i Biniek. Scenarzysta zaszalał i powstał Psychodelius. Po czym zaszalał? Nie pytaliśmy. Zamknięta przygoda Kapitana Tomusia i jego towarzysza, którzy ratują wszechświat od totalnej zagłady. Dzięki takim bohaterom, możemy czuć się bezpieczni na naszej planecie.
 • "Galeria Tadych" - jakże lubimy patrzeć na jej rysunki. Panie i Panowie! Przedstawiamy Karolinę Tadych - nowe odkrycie redakcji "Znakomiksu"!

Strony pisane to artykuły i ciekawostki. Uwaga, nowość: "Za... a nawet... przeciw", czyli recenzujemy komiksy. Każdy komiks posiada dwie recenzje napisane niezależnie przez dwóch różnych czytelników - jak można było przypuszczać jedna jest bardziej "za" a druga bardziej "przeciw". Polecamy. Są "Baneroteka", "W drodze na półkę z bliska i z daleka", "Z półki zdjęte" gdzie Baron opisuje postać Deadmana oraz artykuł pod frapującym tytułem "Czytelnicy rysują i piszą, czyli... ile dostaniemy za ten komiks...".

Gorąco zapraszamy do nabycia szczęśliwej siódemki!
[Andrzej & Tomek]


czwartek, 27.02.2003
film
Filmy Jodorowsky'ego na polskich festiwalach

W ramach 4. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich w Warszawie (19-28 czerwca 2003) oraz 3. Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w Cieszynie (17-27 lipca 2003) zaprezentowane zostaną prawie nie znane w Polsce filmy Alexandro Jodorowsky'ego (scenarzysty "Incala", "Kasty Metabaronów", "Technokapłanów" czy "Megalexu").

Agencja Promocji Manana oraz Gutek Film przygotowały ten cykl z myślą o widzach interesujących się wieloma różnymi dziedzinami sztuki, nie tylko kinem. Filmy Jodorowsky'ego są skrajnie intymną formą wypowiedzi artysty reprezentującego awangardę sztuki współczesnej.

Więcej na temat filmów Jodorowsky'ego na Stopklatce.
[informacja ku3a, tekst Stopklatka]


czwartek, 27.02.2003
zapowiedzi
Moore z Postu znacznie później
Wydawnictwo Post stara się zdążyć z wydaniem "Podróży do Tulum" i "Podróży Mastorny" Manary na Warszawskie Spotkania Komiksowe. Niestety, zapowiadany na przełom lutego i marca komiks "V jak Vendetta" Alana Moore'a i Davida Lloyda został przesunięty na wrzesień. Więcej informacji o obu pozycjach znajduje się w zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 27.02.2003
imprezy
Jerzy Skarżyński pod Jaszczurami
W imieniu Klubu pod Jaszczurami zapraszam na spotkanie pt. "Film na papierze: o twórczości Jerzego Skarżyńskiego". Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 18:00 w Krakowie, w Teatrze 38 przy Klubie pod Jaszczurami z udziałem prof. Jerzego Skarżyńskiego, Pawła Głowackiego z Dziennika Polskiego i Marka Rabendy z Wydawnictwa Post. Wszystkich chętnych bardzo serdecznie zapraszamy.
[Marek Rabenda]


czwartek, 27.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Mangi po polsku"

Tym razem nie jest to ekskluzywna prezentacja, jednak materiał jest gorący (dotarł do mnie dosłownie przed kwadransem). Przedstawiam okładkę antologii "Manga po polsku", którą wykonał Jarosław Jurga. Album ukaże się nakładem Kultury Gniewu i Centrum Komiksu na WSK, a więcej o nim pisałem w niedzielę.
[Jarek Obważanek]


środa, 26.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Eryka: Ostatniego Szramy"

Dzięki uprzejmości Mandragory mam przyjemość jako pierwszy przedstawić okładkę debiutu albumowego Filipa Myszkowskiego, znanego dobrze czytelnikom "Produktu". O treści "Eryka - Ostatniego Szramy" już pisałem w styczniu. Komiks będzie miał premierę na WSK.
[Jarek Obważanek]


środa, 26.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Drugich 48 stron"

Kontynuacja "48 stron" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera, czyli album zapowiadany przez Mandragorę jako "Kolejne 48 stron" (np. w "Gołota vs. Predator"), będzie miał jednak inny tytuł: "Drugie 48 stron" (ta wersja również się pojawiała, ale nie w wypowiedziach wydawcy). Po lewej prezentuję (jako pierwszy) jego okładkę. Wydanie albumu planowane jest na Warszawskie Spotkania Komiksowe.
[Jarek Obważanek]


środa, 26.02.2003
zapowiedzi
"TFUR" nr 2 na WSK

"TFUR" numer dwa będzie miał 60 drukowanych stron i najprawdopodobniej kosztować będzie 5 zł. Premiera odbędzie się 15 marca na WSK. Wysyłkowo zamawiać można pod adresem wmandrzej(at)tlen.pl.

Oto pełna zawartość numeru:

 • "Z pamiętnika Wiraża" - scen. i rys. Bizon
 • "Dlaczego Smutny jest smutny" - scen. i rys. KRL
 • "Co się działo w Łodzi?" - Pasqd
 • "Eggon i Kurok" - scen. i rys. Bart Pawłow
 • "Eee?" - scen. i rys. Siostra Tygrysa
 • "Pastylki Pana Kleksa" - tekst: Błędny Komboj, ilustracje: Koniu
 • "Soł Diip" - scen. i rys. Szalet
 • "Nevermore" - scen. Sasori, rys. Siostra Tygrysa, pomysł i storyboard: Andrzej
 • "Wiewiórka" - scen. i rys. Szalet
 • "Powrot do Oz" - scen. Marcin G., rys. Marta O.

[Wielki Mistrz Andrzej]


środa, 26.02.2003
imprezy
Komiksowe qui pro quo

W sobotę 1 marca Łódzki Dom Kultury zaprasza na kolejne spotkanie miłośników historii obrazkowych. W programie imprezy znajdą się projekcje anime: "Memories" - na podstawie komiksów Otomo, kolejne odcinki "Cowboy Beebop" oraz "Trigun". Do obejrzenia będzie ekspozycja nowych komiksów zagranicznych, a dla kolekcjonerów - giełda, na której można będzie kupić, sprzedać lub wymienić się komiksami.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp wolny. Zapraszamy.
[Witek Idczak]


środa, 26.02.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu i kilka drobnych informacji
Prezentuję pozostałe okładki marcowego pakietu Egmontu. Są to w kolejności: "Exaxxion, bóg wojny" tom 3, "Hellboy" - "Prawie Kolos", "Incal - Przed Incalem" tom 1: "Pożegnanie z ojcem", "Kaznodzieja" tom 3: "Aż do końca świata", "Nathan Never" tom 9: "Oczy nieznajomego", "Sandman" tom 3: "Dom lalki" cz. 1, "Status 7" tom 2: "Overload", "Technokapłani" tom 2: "Szkoła penitencjarna", "Thorgal" tom 27: "Barbarzyńca". Wcześniej przedstawiane okładki znajdują się w zapowiedziach (w tym kilka od dzisiaj w lepszej jakości).

Rysunek na okładce nowego "Hellboy'a" pochodzi z wydania zbiorczego opowieści "Conqueror Worm", ale album będzie zawierał tylko historię "Prawie Kolos". Egmont utrzymuje, że taką ilustrację zażyczyli sobie Amerykanie. Polski wydawca nie wie jaki motyw znajdzie się na okładce "Conqueror Worm", gdy dojdzie do wydania tej opowieści.

Okładka "Overloadu" Piątkowskiego i Adlera jest poniżej w wersji finalnej, niestety reprodukcja ma niezbyt dobre kolory.
[Jarek Obważanek]

   

wtorek, 25.02.2003
konkurs
Zostań recenzentem "SFery"!

Nowy magazyn "SFera", zajmujący się w sporej części komiksem, ogłosił konkurs dla czytelników oraz osób jeszcze tego periodyku nie znających. Jego uczestnicy mają za zadanie napisać recenzję drugiego numeru "SFery". Dla autorów najciekawszych tekstów przygotowano bardzo atrakcyjne nagrody. Konkurs trwa do 10 marca. Wszelkie szczegóły na ten temat znajdują się na stronie czasopisma.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 25.02.2003
zapowiedzi
Kontynuacje z Egmontu
Egmont planuje wydać drugi tom "Pieśni strzyg" w kwietniu, a czwarty album "Alphy" w maju. Wykonanie tych planów jest uzależnione od terminowego otrzymania materiałów od francuskiego wydawcy. Zapowiadany na luty kolejny "Asteriks" będzie prawdopodobnie dopiero w maju.
[PeCha - Nowa Gildia i Jarek Obważanek]


wtorek, 25.02.2003
zapowiedzi
"W kręgu podejrzeń" jeszcze później
Niestety, czwarty album "W kręgu podejrzeń" z wydawnictwa Twój Komiks nie zostanie wydany w lutym. Nastąpi to najwcześniej w kwietniu. Jest to kolejne, czwarte już przesunięcie terminu wydania tego komiksu (początkowo planowany był na sierpień 2002 roku, potem na styczeń bieżącego roku, następnie na luty a obecnie już na kwiecień, a i ta data jest "optymistyczna".
[PeCha - Nowa Gildia]


poniedziałek, 24.02.2003
prasa
Komiks w "Pulsie Studenta"
Miesięcznik "Puls Studenta" od grudnia zeszłego roku publikuje na swoich łamach paski komiksowe "Moje miasto" autorstwa krakowskiego rysownika Roberta Trojanowskiego i niżej podpisanego scenarzysty. Paski z tego cyklu otrzymały w maju ubiegłego roku drugą nagrodę w konkursie na komiks prasowy organizowany przy okazji łódzkich Targów Komiksu (patrz relacja).

We wspomnianym "Pulsie Studenta" ukazują się również recenzje komiksowe Piotra Kasińskiego (dostępne także w Internecie na stronie Agencji J&K).
[Piotr Kasiński]


poniedziałek, 24.02.2003
zapowiedzi
Michaś Potrafi zmienić swój magazyn
"Krakers" w obecnym kształcie będzie się ukazywać najpóźniej do marca 2004 r. Potem albo zostanie zlikwidowany, albo przekształcony w pismo literacko-komiksowe (co jest najmniej prawdopodobne), albo stanie się kwartalnikiem albumów komiksowych. Publikacja albumów komiksowych w całości (jeden komiks w jednym numerze) to jedyna możliwość, aby pismo mogło rywalizować z konkurencją. Z tego powodu informuję, że "Krakers" poszukuje na rok 2004 co najmniej 4 albumów komiksowych, ktore byłyby w nim opublikowane. Komiksy muszą stać na odpowiednio wysokim poziomie graficznym i merytorycznym. Autorzy chętni podjąć to wyzwanie (lub mający w szufladach takowe komiksy) proszeni są o kontakt pod adresem wydawcy:

Agencja Wydawnicza "Michaś Potrafi"
[dane usunięte na życzenie zainteresowanego]
krakers(at)skrzynka.pl

Pomysł wart jest uwagi, bo nie wszyscy autorzy mają szansę na publikację własnego albumu.
[Michał Antosiewicz]


poniedziałek, 24.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"100 naboi" tom 4: "Co ma wisieć nie utonie"
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 120
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł

Zeszyty 15-19.

Kolejny album tej mrocznej serii zawiera opowieść nagrodzoną Nagrodą Eisnera za Najlepszą Historię w Odcinkach w 2001 roku. Tajemniczy agent Graves wciąga młodego człowieka - Loopa Hughesa - w sieć swych intryg i oszustw. Uzbrojony w jedną ze "specjalnych" aktówek Gravesa, Loop szuka swego dawno utraconego ojca i wkrótce zostaje wciągnięty w jego świat. A przemoc, jaką to za sobą pociąga, przedstawia kolejne wskazówki na temat Trustu.
[Jarek Obważanek]


"Krakers" nr 1 (34) 2003
Wydawca: Michaś Potrafi
Format: A4
Oprawa: miękka
Dystrybucja: EMPiK, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 8,95 zł

 • 2. część komiksu "Magari" Jindricha Penkerta
 • 2. część komiksu "Kasia i Dead" (całkiem zabawna) Jewgienija pronina z Ukrainy oraz artykuł Maxa Bohdanowskiego "Postapokaliptyczna wieć" nawiązująca do owego komiksu.
 • 1. odcinek "Jarytnika" - komiksu Giennadija klimienki i Dmitra Kojdana z Ukrainy (coś o wampirach i szlachcie)
 • "Fatalny podbój" - komiks Rafała Mroza o Wikingach
 • "Cudowne lata" - komiks Bartłomieja Kuczyńskiego o studentach
 • "Akumulator" - komiks fantastyczny o kłopotach robotów z częściami zamiennymi Arkadiusza Szymańskiego
 • oraz kolejne komiksy z serii "Mariana niesmiałe przypadki" (Mazurek i Karkulowski), "Ignac" (Kiełbus), "Na dworze króla Ćwieczka" (Birek),
  jednoplanszówki Julii Anszukowej i Siergieja Miedwiediewa z Rosji.

W dziale publicystycznym oprócz stałych pozycji:

 • "Strefa cienia polskiego komiksu" o dokonaniach Mieczysława Piotrowskiego
 • "Kabuki - komiks dla zaawansowanych" - artykuł Michała Reimera
 • "Komiks jest jak kobieta" - wywiad z Jarosławem Gachem

[Michał Antosiewicz]


poniedziałek, 24.02.2003
zagranica
Zapowiedzi z rynku frankofońskiego

["Apokalipsomania" tom 4: "Trance Fusion"]
["L'Héritage d'Émilie" tom 2: "Maeve"]
["Jeremiah" tom 24: "Le dernier diamant"]
["Lanfeusta z gwiazd" tom 2: "Les tours de Meirron"]
["Sambre" tom 5: "Maudit Soit le Fruit de Ses Entrailles"]

Dargaud oprócz zapowiadanego już wcześniej na WRAK-u "Blacksada" wyda w marcu 4. tom "Apokalipsomanii" zatytułowany "Trance Fusion" oraz drugi tom nieznanej w Polsce, ale wartej poznania choćby z powodu rewelacyjnych rysunków Florence'a Magnina, serii "L'Héritage d'Émilie" ["Dziedzictwo Emilii"].

Opis serii (za stroną Dargaud):
Paryż, rok 1920. Emilie, tancerka z Moulin Rouge otrzymuje enigmatyczny list od woźnego. Zdumiona dowiaduje się o spadku po tajemniczym wujku w postaci zamku znajdującego się w Irlandii w Connemara! Ale co tak naprawdę kryje ten "prezent", który spadł jej z nieba? Tak zaczyna się jej niesamowita podróż w czasie, po ziemiach celtyckich, które są uważane za święte...

Inne wydawnictwa również szykują na najbliższy czas sporo ciekawych tytułów. Delcourt wyda w marcu 7. tom serii "ARQ", znanego w Polsce z serii "Rork" niemieckiego twórcy Andreasa, zatytułowany "Dorro Zengu". W kwietniu Dupuis wyda kolejny tom autorskiej serii Hermanna "Jeremiah" zatytułowany "Le dernier diamant" ["Ostatni diament"].

Z kolei na 26 marca Soleil zapowiada drugą część "Lanfeusta z gwiazd" zatytułowany "Les tours de Meirron", który będzie miał trzy różne wersje okładek (m.in. jedną specjalnie dla sieci sklepów Carrefour). Humanoïdes Associés zapowiada natomiast na kwiecień autorski album Freda Beltrana "Ventre du Minotaure" ["Brzuch Minotaura"], będący historią więźnia umieszczonego w wiecznie poruszającym się metrze, który rozpaczliwie szuka wyjścia na powierzchnię. Jest to opowieść o piekle na ziemi, które znajduje się pod naszymi stopami.

Jednak chyba największym wydarzeniem najbliższych miesięcy powinna być premiera piątego i ostatniego zarazem albumu słynnej serii "Sambre" Yslaire'a, którą zapowiedziało wydawnictwo Glénat na koniec marca. Album będzie zatytułowany "Maudit Soit le Fruit de Ses Entrailles" ["Przeklęty niech będzie owoc ich wnętrzności"].

Opis serii:
Poza czasem, poza ludzką nienawiścią, dwoje zakochanych Bernard Sambre i Julie musi stawić czoła wszelkim przeszkodom, ich miłość niczym rozżarzony węgiel promieniuje całym swoim pięknem w tym majstersztyku komiksu. Yslaire pisze słowami pełnymi pasji i rysuje z płomiennym zapałem ten hymn tej nieszczęśliwej miłości. "Sambre" jest dokładną i doskonałą ilustracją Romantyzmu, pomiędzy czernią duszy a płomieniem sentymentów. Jest pomnikiem...

Przy okazji wydania piątego tomu, wydawnictwo Glénat wznawia cztery pierwsze. Nie jest to jednak zwykła reedycja. Oprócz znakomitych nowych okładek wykonanych przez Yslaire'a, wykorzystał on ogromne doświadczenie zdobyte w trakcie prac nad kolorystyką swoich albumów (co można zaobserwować w serii "XXe ciel.com" z Humanoïdes Associés) i od nowa pokolorował wszystkie albumy, nadając im nowy wymiar.
[Dominik]


niedziela, 23.02.2003
zapowiedzi
"Manga po polsku"
Jedną z atrakcji marcowych Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie okolicznościowe wydawnictwo - album "Manga po polsku". Na jego zawartość złoży się wybór prac spośród nadesłanych przez 36 rysowników (w sumie ponad 110 plansz). Okładkę zaprojektował i wykonał Jarosław Jurga. Wstęp przedstawiający historię mangi w Polsce napisał Tomasz "Gato" Gawroński. Opracowaniem graficznym albumu zajmuje się Jarosław Składanek a wydany zostanie wspólnie przez Kulturę Gniewu i Centrum Komiksu. Będzie wydrukowany w formacie B5 z kolorową okładką i czarno-białym wnętrzem.
[Jarek Obważanek na podstawie informacji Jarka Składanka]


niedziela, 23.02.2003
zapowiedzi
"KKK" nr 1 (19) 2003 w marcu

Przedstawiam kolejny numer magazynu komiksowego "KKK". Jak zawsze przeczytasz w nim o ciekawych komiksach ukazujących się na polskim rynku i ich twórcach. Dowiesz się co warto kupić (oczywiście poza "KKK"), a co należy omijać z daleka. Na dokładkę poznasz komiksy rodzimych autorów.

"KKK" nr 19 od 1 marca w sieciach Empik i Kolporter oraz w księgarniach specjalistycznych. Za niewielką sumę 13,90 zł dostaniesz 52 strony na których m.in.: Kevin Smith, Thorgal, Truściński, Alma, Daredevil, Niebieskie pigułki, Jay i Silent Bob oraz wyjątkowy konkurs tematyczny.

Dla pewności zamów już teraz.

Przy okazji odwiedź sklepik na stronie magazynu, gdzie z początkiem marca ruszy wielka promocja archiwaliów. To jedyna szansa na uzupełnienie zbiorów po tak atrakcyjnej cenie.
[Jan Korczyński]


niedziela, 23.02.2003
zapowiedzi
Zawartość następnego "Produktu"
"Produkt" nr 16 poszedł już do druku. Sporo nowości w numerze. Nowe serie Śledzia ("Niedzwiedź '78" z rysunkami Kurta; "Strachy" z rysunkami Myszkowskiego), nowa, obyczajowa inaczej opowieść Bizona (Pure Hemp). Powraca Dąbrowski z Redaktorem Szwędakiem. Nowe paski w dziale Stripage. Prócz tego nowe epizody "Mondo & Daba", "Zdzicha i Wujasa", "Wilq", "Shineara" (ostatni), "Paroovki" i masa tekstów.

Ten numer będzie w pewnym sensie specjalny. Z powodu publikacji ostatniego odcinka "Phanatsmaty", postanowiliśmy zrobić flipbooka. Oznacza to, że "Produkt" nr 16 będzie miał dwie okładki: główną, "komercyjna" z Niedźwiedziem (Kurt) oraz drugą, stworzoną przez Rafała Gosienieckiego. Ta druga znajduje się na tylnej okładce i jest jakby drugim początkiem magazynu. Brzmi to skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest proste, jak konstrukcja cepa.
[Produkt]


sobota, 22.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 2 (3) 2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Cena: 3,90 zł


"X" tom 16
Scenariusz i rysunki: CLAMP
Wydawca: J.P.Fantstica
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,00 zł


sobota, 22.02.2003
konkursy
Konkurs na książkę dla dzieci
Po sukcesie Harry'ego Pottera w Polsce i za granicą wzrosło zainteresowanie wydawców literaturą dziecięcą. Krakowskie wydawnictwo Znak, nie chcąc zostawać w tyle, postanowiło ogłosić konkurs na książkę dla dzieci.

Informacja ta może zainteresować twórców komiksów, gdyż ten gatunek również jest brany pod uwagę w konkursie.

Jest to zaproszenie do współpracy z wydawnictwem, kierowane do polskich autorów książek dziecięcych. Jest to również forma promocji polskiej literatury dla najmłodszych. Wydawnictwo Znak chciałoby, aby powstawały mądre, pełne piękna książki, których akcja toczy się tu i teraz - w polskich realiach, gdzieś na początku XXI wieku.

Wydawca ma nadzieję, że konkurs będzie służył pięknej idei upowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych, że książki, które dzięki niemu powstaną będą wychowywać następne pokolenia czytelników.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres wydawnictwa Znak: SIW Znak, ul. Kościuszki 37, 30-105 Kraków, z dopiskiem "Konkurs - dzieci" do dnia 31 grudnia 2003 roku.

Laureaci zostaną wyłonieni przez jury, w skład którego wejdą również dzieci.

Nagrody w konkursie:
I miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł oraz wydanie książki przez wydawnictwo Znak wraz z honorarium z tego tytułu
II miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
III miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się do dnia 31 marca 2004 roku.
[WP Książki]

Regulamin konkursu na stronie wydawnictwa Znak.


piątek, 21.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 35: "Żegnajcie wojownicy"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł

Finał Gry Cella! Czy nasi bohaterowie odniosą sukces? Czy może zostaną pokonani? Dowiedz się kto wygra!


piątek, 21.02.2003
www
Nowe oblicze strony Twojego Komiksu
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, od 1 marca strona wydawnictwa Twój Komiks zmieni radykalnie swoje oblicze. Pojawią się na niej nie tylko zapowiedzi i informacje o nowościach oraz opisy wydanych albumów, lecz także notki o autorach, ciekawostki i przystępniejszy w obsłudze sklepik. Z powodu ogromu pracy, strona będzie rozbudowywana na bieżąco. Po okresie całkowitego zapełnienia podstawowymi informacjami, będzie uaktualniana raz na tydzień, lub dwa.
[Michał Antosiewicz - Motopol - Twój Komiks]


piątek, 21.02.2003
zapowiedzi
Opóźnienia Fun Media

Zapowiadana na styczeń manga "Dark Angel", której autorem jest Kia Asamiya, pojawi się najwcześniej w połowie marca. Zawinił wydawca japoński, przysyłając złe materiały drukarskie.

Z powodu problemów w drukarni opóźni się nieco zapowiadany na najbliższy poniedziałek ostatni odcinek "Tomb Raidera". Na szczęście "Amazing Spider-Man" pojawi się zgodnie z planem.
[Jarek Obważanek]


piątek, 21.02.2003
film
Alfred Molina w "The Amazing Spider-Man"

Alfred Molina ("Boogie Nights", "Droga do zatracenia") zagra Otto Octaviusa, czyli Doktora Ocotpusa w kontynuacji filmu "Spider-Man" Sama Raimi. Informacja ta została ogłoszona przez Columbia Pictures. Przedstawicielka studia podkreśliła, że Molina jest idealnym wyborem do tej roli.

W sequelu o tytule "The Amazing Spider-Man" powrócą aktorzy znani z części pierwszej, czyli przede wszystkim Tobey Maguire i Kirsten Dunst. Zdjęcia do filmu zaczną się w kwietniu. Nadal nie wiadomo, kto wcieli się w rolę Lizarda.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 21.02.2003
film
James Hettfield wystąpi w "Catwoman"

Magazyn "Metal Hammer" poinformował, iż James Hettfield - lider zespołu Metallica - zagra drugoplanową rolę w zapowiadanym od dawna filmie "Catwoman". Metallica zrealizuje część muzyki do obrazu.

"Catwoman" będzie opowiadał o kochającej koty, wrażliwej i nieśmiałej kobiecie, prowadzącej salon piękności dla zwierząt. Jej alter ego, odważna Catwoman, prowadzi walkę przeciwko burmistrzowi miasta i jego współpracownikom. Niezgodność z komiksowym pierwowzorem nie powinien dziwić. To nie Selina Kyle będzie Catwoman, lecz Patience Price.

Film ma reżyserować francuski specjalista od efektów specjalnych Pitof. Kandydatką do głównej roli jest Nicole Kidman. Wytwórnia Warner Bros. Pictures zachęca aktorkę do zagrania tytułowej roli projekcie, zanim jednak Kidman podejmie decyzję, chce zapoznać się z ostateczną wersją scenariusza. Poprzednią kandydatką do tej roli była Ashley Judd.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 21.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 8/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


czwartek, 20.02.2003
wydarzenia
Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży
Po kilku miesiącach głosowania znamy już listę 50 książek, które tworzą Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Znalazły się wśród nich "Przygody Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (ilustracje). Połowę tytułów wybrali czytelnicy, a pozostałe - pisarze, krytycy i historycy literatury. Plebiscyt miał pokazać, które tytuły czytane są najchętniej.

Cała pięćdziesiątka Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży ukaże się w serii, która wyróżniać się będzie staranną szatą graficzną. Książki, w których obraz i treść tworzą integralną całość - jak np. Muminki, Kubuś Puchatek czy Koziołek Matołek - zostaną opublikowane w oryginalnej formie. Pozostałe zilustrują najlepsi polscy autorzy. Wszystkie tytuły sprzedawane będą w przezroczystych etui, na których znajdą się informacje o autorze i o kanonie.
[WP Książki]

Więcej o Kanonie na stronach Wirtualnej Polski.


środa, 19.02.2003
film
Stan Lee realizuje film
Stan Lee zajmie się produkcją filmu zatytułowanego "Forever Man". Scenariusz na podstawie autorskiego pomysłu Lee napisze Luke McMullen. Szczegóły na temat fabuły trzymane są w ścisłej tajemnicy. Lee ujawnił jedynie, iż film traktowaą będzie o superbohaterach, a akcja rozgrywać się ma w przyszłości, w społeczeństwie, które w specyficzny sposób karze przestępców. Obraz wyprodukuje założone przez Stana Lee studio POW!.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 19.02.2003
film
Drugi zwiastun "X2"
Wczoraj premierę miał drugi kinowy trailer drugiej części "X-Men". Pojawiło się w nim dużo nowych scen, w tym dłuższych dialogów. Można zobaczyć rozmowę Bobby'ego z rodzicami czy Strykera z prezydentem, część tekstów jest całkiem zabawna. Tym razem lepiej widać sposób poruszania się Nightcrawlera, Iceman pokazuje swoją moc, powraca w krótkim ujęciu Kitty Pride. Niestety, została też przedstawiona scena, która wygląda na duży spoiler, a dotyczy uwięzienia Wolverine'a przez Strykera. Najciekawszym ujęciem jest wgląd w przeszłość Logana - prawdopodobnie projekt Weapon X.Rogue kradnie moc Icemana.Prawdopodobnie reminiscencja z projektu Weapon X.Storm na Loganie. :)

Zwiastun w formacie Quick Time dostępny jest w trzech wielkościach:
5,7 MB - 240x136
12,1 MB - 320x182
22,8 MB - 480x272

[Jarek Obważanek, skróty do plików Filmweb]


wtorek, 18.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mega Komiks prezentuje" nr 2/2003: "Ninja Boy" nr 4
Scenariusz: Allen Warner i Ale Garza
Rysunki: Ale Garza i Dan Norton
Kolory: Guy Major
Wydawca: Fun Media
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł


"Niespodzianka Fun Media" nr 1/2003: "JLA: Ziemia 2"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Frank Quietly
Wydawca: Fun Media
Liczba stron: 100
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski, księgarnie
Cena: 20,00 zł

Superman, Batman, Zielona Latarnia, Wonder Woman i Flash udaja się do świata, gdzie dobre uczynki z zasady skazane są na niepowodzenie. Będą scenki trochę... dla dorosłych.

Przykładowe plansze na Esensji.


"Ultimate Spider-Man" nr 7 (1/2003): "Bohater ostatniej akcji"
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley
Wydawca: Fun Media
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł

Dalsze zmagania Petera Parkera z wielką siłą i wielką odpowiedzialnością oraz jego pierwszy pojedynek z Zielonym Goblinem, Kingpinem i Elektro w serii, która umiejscawia początki Człowieka Pająka w naszych czasach.


wtorek, 18.02.2003
sklepy
Wyniki Komiksiarni w 2002 roku
Katowicki sklep Komiksiarnia (dawniej Kolporter) przedstawił listę 50 najlepiej sprzedających się komiksów w 2002 roku. Lider zestawienia dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Zwracam uwagę na wysoką pozycję "Ghost In The Shell", który ukazał się pod koniec roku.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 17.02.2003
film
Zwiastun "Ligi niezwykłych dżentelmenów"
Reklamowany jako "LXG" film oparty luźno na wątkach komiksu Alana Moore'a "The League of Extraordinary Gentlemen" doczekał się wreszcie zwiastuna kinowego, który swą premierę miał w piątek. Można o tej reklamie powiedzieć jedno: jest niezwykle dynamiczna. Trwający niewiele ponad minutę filmik skupia się przede wszystkim na pokazaniu scen akcji, bez wgłębiania się w jakąkolwiek linię fabularną czy przedstawianie bohaterów. Więcej o obrazie i jego obsadzie pisałem w styczniu.

Zwiastun w formacie Quick Time dostępny jest w trzech wielkościach:
2,7 MB - 240x144
5,7 MB - 320x192
10,7 MB - 480x288

[Jarek Obważanek, skróty do plików Filmweb]


poniedziałek, 17.02.2003
zapowiedzi
Egmont na marzec
Do już zapowiedzianych na marzec pozycji: "Jeż Jerzy" - "Egzorcysta", "Kajko i Kokosz": "Festiwal czarownic", "Porady Praktycznego Pana", "Status 7" tom 2: "Overload", "Thorgal" tom 27: "Barbarzyńca", "Tymek i Mistrz" tom 1: "Uczeń czarnoksieżnika", "Tytus, Romek i A'Tomek" księga 28: "Tytus Internautą" Egmont dołączył poniżej przedstawione dokładniej tytuły oraz przesunięty z lutego "Exaxxion, bóg wojny" tom 3. To daje łącznie 14 pozycji.

"Hellboy" - "Prawie Kolos"
Scenariusz i rysunki: Mike Mignola
Wydawca: Egmont Polska
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor

"Prawie Kolos" to bezpośrednia kontynuacja opowieści "Obudzić diabła".


"Incal" tom 1: "Pożegnanie z ojcem"
Scenariusz: Alexandro Jodorovsky
Rysunki: Zoran Janjetov

W polskim wydaniu najpierw poznamy wydarzenia z sagi "Przed Incalem", czyli chronologicznie wcześniejszej od "Incala", ale stworzonej później.


"Kaznodzieja" tom 3: "Aż do końca świata"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Wydawca: Egmont Polska
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor

Pierwsza część drugiego tomu "Kaznodziei". Tutaj Ennis udziela wielu informacji na temat barwnej i mrocznej przeszłości Custera, co widać już na samej okładce. Dlaczego został kaznodzieją? Jakie środki wychowawcze stosowała jego rodzina? Dlaczego opuścił Tulip? Kto zrobił z niego twardziela? To wszystko w linii fabularnej "Angelville".


"Nathan Never" tom 9: "Oczy nieznajomego"
Scenariusz: Michele Medda
Rysunki: Stefano Casini
Okładka: Claudio Castellini
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 96
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały


"Sandman" tom 3: "Dom lalki"
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Mike Dringenberg i Malcolm Jones
Wydawca: Egmont Polska
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Technokapłani" tom 2: "Szkoła penitencjarna"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor

[Jarek Obważanek na podst. Egmontu]


poniedziałek, 17.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Cygan" tom 5: "Białe skrzydło"
Scenariusz: Thierry Smolderen
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł

Seria science fiction. Cygan powraca! Tym razem trafia do Socjalistycznej Republiki Turdystanu. Co go tu przywiodło? Miał się tam spotkać z siostrą - Oblivią. Poszukiwała ona w Turdystanie informacji o Białym Skrzydle - sekcie odpowiedzialnej za śmierć jej ukochanego - Iwana. Sekta jest bardzo niebezpieczna i ma własne plany względem Oblivii. Oczywiście, Cygan pilnuje swej siostry. Przy okazji poznaje piękną kobietę, zapobiega zamachowi stanu i zarabia trochę pieniędzy.ostatnio wydany

"Dylan Dog" tom 61: "Koszmar z nieskończoności"
Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Bruno Brindisi
Okładka: Angelo Stano
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 96
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 11,90 zł

Kolejny tom serii grozy, tym razem łączącej horror z SF. Pewien człowiek zaczyna widzieć małe, zielone ludziki. Nie mówiąc o niczym żonie, najpierw zaczyna chodzić po lekarzach, a kiedy to nie przynosi efektu, odnajduje Dylana Doga, aby "detektyw mroku" zdołał wyjaśnić jego tajemnicze "spotkania trzeciego stopnia". Czy cała sprawa okaże się przywidzeniami szaleńca, czy też tym razem Dylan natrafił na problem typowo ufologiczny? A może wyjaśnienia trzeba szukać w przeszłości?...


"Trzeci Testament" tom 3: "Łukasz, czyli tchnienie byka"
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Alex Alice
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł

Fantasy/horror. Trzeci tom historii osadzonej w średniowieczu. Hrabia Konrad, piękna Elizabeth i najemnik Trevor muszą powstrzymać hrabiego Sayn przed znalezieniem słynnego Trzeciego Testamentu. Całej trójce udaje się cudem uciec ze Stornwall - twierdzy jednego z podwładnych Sayna. Teraz ich jedyną szansą jest odnalezienie kopii rękopisów, które znajdują się w opactwie świętego Łukasza. Czy uda im się dotrzeć na miejsce przed hordą Sayna? Sprawnie napisana historia, nagłe zwroty akcji i artystyczny, zrobiony z rozmachem rysunek - to mocne strony tego komiksu.


"Vampirella" tom 1: "Nowheresville"
Scenariusz: Mark Millar i John Smith
Rysunki: Mike Mayhew
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena; 29,90 zł

Horror. Piękna, niebezpieczna, skąpo ubrana - oto Vampirella. Jest wampirem, ale nigdy nie morduje niewinnych. Wręcz przeciwnie, podróżuje po świecie i ratuje ludzi przed wampirami i innymi potworami Pierwszy tom zawiera dwie historie. W pierwszej Vampirella trafia do miasta opanowanego przez wampiry. W drugiej okazuje się, że są stwory jeszcze gorsze niż jej krewni-krwiopijcy...


"Wieczna wolność" tom 1: "Inna wojna"
Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł

Wieczna wojna między ludźmi a Bykrianami zakończyła się. Cena pokoju była wysoka: ludzkość musiała zaakceptować sposób życia nowych przyjaciół. Oznaczało to, że miliardy ludzi stały się częściami jednej zbiorowej świadomości. Ten zunifikowany (również genetycznie) byt nosi nazwę Człowiek.

Tymczasem na odległej planecie mieszka kilkuset ludzi, wciąż rozmnażających się płciowo, będących dla Człowieka rezerwuarem genetycznym. Czas płynie i zostają oni postawieni przed wyborem: albo poddają się manipulacji genetycznej i zostaną częścią Człowieka, albo zostaną wysterylizowani. Postanawiają w sprytny sposób sprzeciwić się narzuconemu im losowi: wsiadają na niszczejący na orbicie statek kosmiczny, rozwijający podświetlną prędkość, i wyprawiają się na kilka miesięcy w kosmos i z powrotem, spodziewając się, że zastaną ludzkość postarzałą o kilkaset lat i całkiem zmienioną sytuację...
[tłum. Błażej - Lagafium]


"Zimny równik"
Scenariusz i rysunki: Enki Bilal
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł

Trzeci i ostatni tom legendarnej serii science fiction mistrza komiksu europejskiego. W tym albumie zbiegają się prowadzone dotąd oddzielnie najważniejsze wątki opowieści - o Nikopolu, jego synu Niku i dziennikarce Jill Bioskop. Wielki finał odbędzie się w niezwykłym mieście Equator City, które leży wprawdzie na równiku, ale w którym panuje... minusowa temperatura. W ostatecznej rozgrywce nie zabraknie też znanych z pierwszego tomu starożytnych bogów z latającej piramidy! Prawdziwie mistrzowski - zarówno jeśli chodzi o scenariusz, jak i rysunki - komiks!


niedziela, 16.02.2003
zagranica
Ostatnio wydane

"Kupidyn" tom 15: "Plus Jamais Seul"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Malik
Wydawca: Dupuis
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Cena: 8,20 euro


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Gwiazda Pustyni"

W skrócie: Mistrzowski rysunek i kolor oraz sprawna, ciekawa fabuła.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Sandman" tom 2: "Nadzieja w Piekle"

W skrócie: Niezwykły fabularnie, nieszablonowy, znakomicie napisany, lecz niestety słabo narysowany komiks.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Dies Irae"

W skrócie: Bizon przelał na papier swoje frustracje starając się przy tym o ciekawą formę.

Przeczytaj całą recenzję.

 


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Wścieklizna"

W skrócie: Niezwykły, niezbyt czytelny rysunek i trochę niejasna, szokująca fabuła.

Przeczytaj całą recenzję.

 


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Titeuf" tom 5: "Z tylnej perspektywy"

W skrócie: Niezwykle zabawne scenki z życia dzieci.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 16.02.2003
recenzje
"Trzeci Testament" tom 2: "Mateusz, czyli oblicze anioła"

W skrócie: Dobry komiks o dążeniu do prawdy ze sporą ilością scen przygodowych. Dobry rysunek. Chciałoby się więcej.

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 15.02.2003
film
Właściwy zwiastun "Hulka"
W środę pojawił się pierwszy kinowy zwiastun filmu "The Hulk". Jest to reklamówka prezentowana podczas finałów Superbowl przedłużona o kilkunastosekundową sekwencję, której postacią przewodnią jest ojciec głównego bohatera odtwarzany przez Nicka Nolte. Mamy też okazję zobaczyć wielkość Hulka w porównaniu do człowieka (zdjęcie poniżej).

Zwiastun w formacie Quick Time dostępny jest w trzech wielkościach:
2,6 MB - 240x144
5,4 MB - 320x192
10,3 MB - 480x288

[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


sobota, 15.02.2003
film
"Man-Thing", czyli kolejna ekranizacja z Marvela
Brett Leonard, reżyser odpowiedzialny za realizację takich filmów jak "Kosiarz umysłów" czy "Zabójcza perfekcja", stanie za kamerą na planie obrazu zatytułowanego "Man-Thing", ekranizacji komiksu wydawanego przez Marvela. Projekt według scenariusza Hansa Rodinoffa opowiadał będzie historię naukowca, który w wyniku wypadku zmienia się w monstrum będące połączeniem człowieka i rośliny (pomysł przypomina serię "Swamp Thing" wydawaną przez DC Comics, ale są to dwa zupełnie różne komiksy).

Prace na planie rozpoczną się w przeciągu najbliższych miesięcy. Zdjęcia będą realizowane w Nowym Orleanie.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


sobota, 15.02.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komikslandii
Następny sklep, który przedstawił swoją listę najlepiej sprzedających się w styczniu pozycji, to warszawska Komikslandia.
[Jarek Obważanek]


sobota, 15.02.2003
zapowiedzi
Fun Media w lutym

17.02.2003 (poniedziałek)
"JLA: Ziemia 2"
"Mega Komiks prezentuje" nr 2/2003: "Ninja Boy" nr 4
"Ultimate Spider-Man" nr 7

24.02.2003 (poniedziałek)
"Amazing Spider-Man" nr 1/2003
"Wydanie specjalne" nr 2/2003: "Tomb Raider"

[Amazing Comics]

Więcej informacji o wszystkich pozycjach w zapowiedziach.

Na razie nie wiadomo kiedy pojawi się zapowiadany dotąd na styczeń "Dark Angel".
[Jarek Obważanek]


sobota, 15.02.2003
zapowiedzi
Zmiany w planach Siedmiorogu

maj
"Blacksad" tom 2: "Arctic-Nation"

czerwiec
"Les Chroniques de la lune noire" tom 1: "Le Signe des ténebres"

wrzesień
"Aldebaran" tom 3: "La Photo"
"Aldebaran" tom 4: "Le Groupe"
"XIII" tom 14: "Tajna obrona"

lipiec, sierpień lub wrzesień
(dokładna data będzie znana za około miesiąc)
"I.R.$." tom 1: "Droga fiskalna"
"Niklos Koda" tom 3: "Inch Allah"
"Niklos Koda" tom 4: "Valses maudites"

[PeCha - Nowa Gildia]


sobota, 15.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Świat Komiksu" nr 31
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 32
Format: 210 x 296 mm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,90 zł

 • opowieść mistrza komiksu erotycznego, Alfonso Azpiriego
 • komiksy nominowane do nagrody w II Konkursie ŚK i Tenbitu:
  1. "Kranz" Łukasza Chmielewskiego i Andrzeja Janickiego
  2. "Pechowy zew" Rafał Mroza
 • wprowadzenie do świata Kajka i Kokosza
 • przedstawienie albumu z cyklu Mistrzowie Komiksu: "Krwawe gody" Van Hamme'a i Hermanna
 • artykuły o nowych seriach: "Wayne Shelton", "Megalex", "Universal War One", "Ognie Askellu"
 • recenzje i wieści ze świata
 • do numeru dołączony album komiksowy i karty "Star Wars"!

[Klub Świata Komiksu]

Uwaga! Dołączony do numeru album pochodzi z puli archiwaliów Egmontu - do każdego egzemplarza czasopisma może być dołączony inny, więc warto poszukać interesującego nas tomu. W jednym punkcie sprzedaży wszystkie mogą być takie same, ale wiadomo mi, że na pewno dołączane są różne - "Slaine", "Iznogud", "Skarga utraconych ziem", "Mały Sprytek", "Lucky Luke", "Książę nocy" czy "Aquablue".
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.02.2003
gry
Demo "Thorgala"
Na stronie firmy Cryo, producenta gry komputerowej "Thorgal: Le Malediction d'Odin", zamieszczone jest demo owej gry. Aby je pobrać wystarczy kliknąć tutaj (57,35 MB).

Demo jest dość krótkie, ale mówi conieco na temat całości. Grafika jest nawet ładna, całość uzupełniają rysunki Rosińskiego, który tworzył jakby osobny komiks ilustrujący to, co dzieje się po kolei w grze. Demo jest w języku francuskim, a że sporo w nim tekstu, może być to przeszkodą do dobrej zabawy dla osób nie znających tego języka.
[Jakub Syty]


piątek, 14.02.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komiksiarni
Kolejna księgarnia, która udostępniła swoją listę najlepiej sprzedających się w styczniu pozycji, to katowicka Komiksiarnia (dawniej Kolporter).
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 7/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


piątek, 14.02.2003
www
"Esensja" nr 23

Ukazał się pierwszy w tym roku numer "Esensji". Część komiksowa w sporej części poświęcona została szczegółowej analizie drugiego tomu polskiego wydania "Sandmana" i licznych gościnnych występów w nim zawartych. Poza tym refleksje na temat "Niebieskich pigułek", dwa przedruki tekstów z Lagafium oraz znaczna ilość recenzji z "Krwawymi godami" na czele. Wśród komiksów nie pojawiło się nic nowego - wyłącznie znane już prezentacje komiksów Fun Media i Postu.
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.02.2003
zapowiedzi
"Tytus Internautą" już w marcu

Dość niespodziewanie wśród zapowiedzi Egmontu na kolejne Warszawskie Spotkania Komiksowe (15-16.03.2003) pojawiła się nowa księga przygód Tytusa, Romka i A'Tomka. Jest to już dwudziesta ósma część perypetii trójki przyjaciół, tworzonych przez niestrudzonego Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. Tym razem, zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, treść księgi ma obracać się dookoła Internetu.
[informacja Piotrek, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 14.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Porad Praktycznego Pana"

Ostatnio ekskluzywną prezentacją okładki "Overloadu" chwaliła się Esensja, dzisiaj ja mam przyjemność pokazać jako pierwszy projekt oprawy "Porad Praktycznego Pana", który otrzymałem od samego autora komiksu, Tadeusza Baranowskiego. Przypomnę, że będzie to pierwsze zbiorcze wydanie jednoplanszówek z Praktycznym Panem, a ukaże się ono w marcu na błyszczącym papierze i w twardej okładce.

Jeszcze dzisiaj pojawi się więcej informacji o polskich albumach, które wyda Egmont w marcu.
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.02.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu
Dzisiaj w ramach uzupełnienia dodałem polskie okładki oraz ceny do wczorajszych nowości Egmontu. Poniżej prezentuję jeszcze okładki pozycji, które pojawią się w drugim rzucie lutowym. Są to: "Cygan" tom 5: "Białe skrzydło", "Dylan Dog" tom 61: "Koszmar z nieskończoności", "Trzeci Testament" tom 3: "Łukasz, czyli tchnienie byka", "Vampirella" tom 1: "Nowheresville", "Wieczna wolność" tom 1: "Inna wojna". Pojawi się też zakończenie "Trylogii Nikopola", czyli "Zimny równik". Na razie nic nie wskazuje na to, by trzeci tom "Exaxxion" miał się pojawić w lutym.
[Jarek Obważanek]

     

czwartek, 13.02.2003
konkurs
Konkurs warty grzechu

Z pewnym opóźnieniem ruszył trzeci już konkurs na stronie Sin City. Tym razem do wygrania są albumy "Damulka warta grzechu" wydane w styczniu. Nagrody oczywiście ufundował ich wydawca - Egmont Polska.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 13.02.2003
zapowiedzi
Komiksy z ISA - kolejne informacje
Oto dalsze informacje na temat planów ISA - komiksy będą ukazywały się raz na sześć tygodni, będą miały 48 stron. Zostaną wydane na kredzie, okładka kartonowa, lakierowana, cena pozostaje nieznana (zależy od nakładu).
[Dasst]


czwartek, 13.02.2003
telewizja
"Nowe przygody Lucky Luke'a" po polsku
Odcinki serii "Nowe przygody Lucky Luke'a" są nadawane od 1 lutego w Fox Kids. Stacja ta jest dostępna w sieciach kablowych oraz na platformie "Nowej Cyfry Plus". Szczegółowe daty emisji poszczególnych odcinków można zobaczyć tutaj.
[Lucky-Luke.art.pl]


czwartek, 13.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Aquablue" tom 4: "Czarny koral"
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Oliver Vatine
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł


"Eden, It's Endless World!" tom 3
Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 3
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koich Tokita
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 188
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł


"Lorna" tom 1: "Arka"
Scenariusz i rysunki: Alfonso Azpiri
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł


"Skorpion" tom 1: "Znamię szatana"
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł

Album ten w odcinkach pojawił się w "Świecie komiksu" w 2001 roku.


"Vlad" tom 2: "Władca Nowianki"
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Griffo
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł


"Wayne Shelton" tom 1: "Misja"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Christian Denayer
Kolory: Bertrand Denoulet
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł


"Yans" tom 2: "Więzień wieczności"
Scenariusz: Andre Paul Duchateau
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Yans "leczy rany" po powrocie z przeszłości. Jednak jego szef Valsary chce wysłać go z misją zabicia wszystich pozamiestnych w przeszłości. Yans się sprzeciwia i wraca do przeszłości na własna rękę.
[opis Serwis Komiksowy


środa, 12.02.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Zielonej Sowy
W nowym dziale dotyczącym wyników sprzedaży różnych księgarni pojawia się na początek krakowska Zielona Sowa. Listę najlepiej sprzdających się w tej księgarni komiksów w styczniu można zobaczyć tutaj.
[Jarek Obważanek]


środa, 12.02.2003
zapowiedzi
Komiksy z ISA?
Na naszym rynku komiksowym ma pojawić się niedługo nowy gracz. Wydawnictwo ISA, zajmująca sie grami RPG i fantastyką, rozpocznie niedługo wydawanie komiksów dziejących sie w świecie Greyhawk, opartych na RPG "Dungeons and Dragons".

Zostaną wydane dwie kolorowe serie: "In the Shadow of Dragons" i "Tempest's Gate". Być może ISA zdecyduje się równiez sprowadzić czarnobiałą serię " Black & White".
[Dasst]


środa, 12.02.2003
nowości
Podsumowanie roku 2002 na polskim rynku komiksowym
Przedstawiam opracowane przeze mnie podsumowanie ubiegłego roku na rynku komiksowym w Polsce. Powstało ono w oparciu o podsumowania miesięczne, jakie zacząłem przygotowywać w maju 2002 (obecnie są dostępne również podsumowania poprzednich miesięcy stycznia). W przyszłości będzie to z pewnością przydatny materiał do obserwacji zmian na naszym rynku. Oprócz ilości komiksów wydanych przez poszczególnych wydawców podałem również ich ceny (okładkowe) i podział na kilka głównych kategorii. Zapraszam do zapoznania się z tym opracowaniem.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 11.02.2003
zapowiedzi
"Zarysowane Zeszyty" nr 2

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w drugim numerze "Zarysowanych Zeszytów" nie będzie "Plasteliny" Krzysztofa Ostrowskiego. Z różnych powodów ten zeszyt pojawi się w późniejszym terminie - w najgorszym przypadku będzie to październik.

Co zatem pojawi się w drugim numerze serii Graficonu? Będzie to "Ballada o Edwardzie" autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Jakuba Rebelki (rysunki). To nastrojowa historia o pełnym wzlotów i upadków życiu mistrza sztuki stolarskiej i właściciela prestiżowego salonu wyrobu trumien "Galaxy", imć Edwarda. W tym komiksie jako narrator wystepuje sam Rafał Skarżycki - jego talenty aktorskie można podziwiać na wielu planszach "Ballady...". Całość będzie wydana w kolorze. Zeszyt będzie miał objętość 32 stron. Premiera na WSK w marcu w Warszawie.

Poza tym na marzec planowane jest wydanie kolejnego numeru "Areny Komiks". Wkrótce więcej informacji.
[informacja Tomek Tomaszewski, tekst uzupełnił Jarek Obważanek]


wtorek, 11.02.2003
wrak
Bernard na start!
Na stronie tytułowej WRAK-a pojawił się rysunek Artura Ruduchy, znanego głównie z realizacji komiksowej akcji promocyjnej Crunchips. Siedzący na rysunku Bernard Twardooki to według słów autora sympatyczny nieudacznik, który jest bohaterem cyklu obecnie powstających krótkich historyjek. Ich akcja toczy się w portowych zaułkach i pubach Londynu w czasach Dicka Tracy.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 11.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Bloodline" tom 2: "Obława"
Scenariusz: Ange
Rysunki: Alberto Varanda
Kolory: Stew Patrikian
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Papier: błyszczący
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł

Po ucieczce przed zabójcami i FBI, w której to organizacji działają zdrajcy, Kevin i Lauren stają się posiadaczami znacznej gotówki ukrytej wcześniej na czarną godzinę. Czy podarowany żebrakowi banknot naprowadzi na ich trop? I dlaczego, u diabła, niemiecki dyplomata - Bran Lindhenberg - dziwnym zbiegiem okoliczności był obecny zarówno nieopodal miejsca dokonania morderstwa na rodzinie Cynan, jak i przy próbie jego dokończenia? Dzięki zdobytej gotówce, bohaterowie zaczynają nowe życie w nadziei, że świat o nich zapomni...
[Michał Antosiewicz - Motopol - Twój Komiks]


"Kupidyn" tom 2: "Miłosny napój"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Malik
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Papier: matowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Wydany specjalnie z okazji tegorocznych Walentynek drugi album "Kupidyna" dostarcza czytelnikom kolejnej porcji humoru sytuacyjnego. Biedny Kupidyn nie dość, że haruje ciągle jak wół, to jeszcze zmuszany jest do robienia rzeczy wykraczających poza zakres jego zawodowych kompetencji. Oprócz rutynowych odstrzałów, razem z innymi aniołkami (amorkami?) musi reperować w kosmosie rakietę, bo znajdujący się na jej pokładzie (nie ukrywajmy - w beznadziejnej sytuacji) powinni zapukać do bramy św. Piotra dopiero za kilka lat. A w papierach musi być przecież porządek.

Trzeciego albumu z tej serii należy spodziewać się za rok.
[Michał Antosiewicz - Motopol - Twój Komiks]


"Michel Vaillant" tom 2: "Kierowca bez twarzy"
Scenariusz i rysunki: Jean Graton
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Fabryka Vaillant wprowadza swe silniki w nową branżę - wodne sporty motorowe zaniedbując pracę nad nowym samochodem. Na dodatek pojawia się tajemniczy kierowca bez twarzy budząc sensacje wśród dziennikarzy swoimi wyczynami. Jego samochód osiąga zawrotne prędkości i wywołuje niepokój wśród rajdowców, w tym także samego Michela. Duże zamieszanie wywołują pogłoski o Rosjanach, którzy przystępują do zawodów po treningach na replice toru z Reims, który odtworzyli w najmniejszych detalach na Ukrainie. Zapowiada się interesująca rywalizacja między anonimowym kierowcą, Rosjanami, wątpiącym w zwycięstwo Michelem i przybyłym specjalnie na ten wyścig (aby dokopać komuchom) Stevem Warsonem.
[Michał Antosiewicz - Motopol - Twój Komiks]


wtorek, 11.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Overloadu"

Magazyn Esensja zaprezentował okładkę nowego komiksu Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego, który ukaże się w marcu nakładem wydawnictwa Egmont.

"Overload" - komiks, który stał się legendą zanim się jeszcze ukazał. Pierwsze pięć stron czytelnicy przeczytali w niesławnym "KRON-ie". Później pojawiły się zapowiedzi wydania albumowego. Październik 2002. Grudzień 2002. Ostatecznie termin przesunięto na marzec 2003.

Obecnie, dzięki uprzejmości Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego, Esensja zaprezentowała pierwszą wersję okładki "Overloada" - najbardziej (i najdłużej) oczekiwanego polskiego komiksu roku 2002. Zgodnie z zapowiedziami wydawcy, album ukaże się w połowie marca.

"Overload" jest luźną kontynuacją komiksu "Breakoff". Oba wchodzą w skład tej samej serii o kryptonimie "Status 7". Dzięki temu jeszcze raz spotkamy starych bohaterów i poznamy nowych na ulicach Warszawy przyszłości.

Więcej szczegółów wkrótce!
[Esensja]


wtorek, 11.02.2003
zapowiedzi
Próbka "Amazing Spider-Mana"

Na stronie magazynu Esensja pojawiła się okładka (widoczna też po lewej) oraz 3 przykładowe plansze pierwszego zeszytu "Amazing Spider-Mana" autorstwa J. M. Straczynskiego (scenariusz) i Johna Romity Jr. (rysunki). Wydanie tego komiksu Fun Media planuje na luty.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 11.02.2003
zapowiedzi
"X" później
Z powodu nagłych przyczyn technicznych zostaliśmy zmuszeni przełożyc termin wydania 16. tomu "X" grupy CLAMP o tydzień. Tomik ten ukaże się 24 lutego.
[JPF]


wtorek, 11.02.2003
sklepy
Walentynki w Komikslandii
Z okazji swoich drugich urodzin warszawska Komikslandia zaprasza wszystkich na zakupy 14 lutego. Tego dnia wszystkie komiksy sprzedajemy z 10-procentowym rabatem. Zapraszamy na stację metra Centrum. Jednocześnie 14 lutego wprowadzamy nowe, jeszcze korzystniejsze warunki sprzedaży w naszym sklepie internetowym. Zajrzyj, a przekonasz się, że było warto.
[Łukasz Stokowski]


poniedziałek, 10.02.2003
zapowiedzi
Okładka kolejnych "100 naboi"

Mandragora przedstawiła polską okładkę czwartego tomu "100 naboi" (w oryginale trzeciego) pt. "Co ma wisieć, nie utonie", który ukaże się już w lutym. Będzie ona inna, niż w wydaniu amerykańskim. Ilustrację stworzoną specjalnie dla tomu zbiorczego zastąpi rysunek z okładki 16. zeszytu serii.

Album ten zawiera opowieść nagrodzoną Nagrodą Eisnera za Najlepszą Historię w Odcinkach w 2001 roku (zeszyty 15-19). Tajemniczy agent Graves wciąga młodego człowieka - Loopa Hughesa - w sieć swych intryg i oszustw. Uzbrojony w jedną ze "specjalnych" aktówek Gravesa, Loop szuka swego dawno utraconego ojca i wkrótce zostaje wciągnięty w jego świat. A przemoc, jaką to za sobą pociąga, przedstawia kolejne wskazówki na temat Trustu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 10.02.2003
film
Gościnne występy w "Daredevilu". Światowa premiera
Stało się już tradycją, że Stan Lee pojawia się jako statysta w filmowych adaptacjach komiksów Marvela. Był w "X-Men", był też w "Spider-Manie", nie zabraknie go w "Hulku". Jest też oczywiście w "Daredevilu". Pojawił się już w drugim zwiastunie filmu, co mogli dostrzec uważni widzowie. Wcielił się w nim w rolę starszego pana czytającego gazetę w sekwencji z małym Mattem Murdockiem. Jednak tym razem poza Stanem Lee na ekranie pojawią się pozostali dwaj wielcy twórcy Daredevila: Frank Miller i Kevin Smith.

Pierwsze zdjęcie, jakie wypłynęło z planu obrazu (widoczne powyżej), prezentowało Kevina Smitha, który wcielił się w epizodyczną rolę asystenta o nazwisku Jack Kirby (czyli takim, jak twórca komiksów Marvela). W scenie tej wystąpił on z reporterem Benem Urichem (w jego rolę wcielił się Joe Pantoliano). W migawce pojawi się również Frank Miller jako jedna z ofiar Bullseye'a.

A w niedzielę odbyła się w Los Angeles światowa premiera "Daredevila". Poza aktorami (na powyższym zdjęciu Michael Clarke Duncan z Jennifer Garner) i reżyserem pojawili się na niej między innymi Stan Lee, Kevin Smith, Matt Damon a nawet Rob Zombie.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 9.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kajko i Kokosz": "Na wczasach"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł

Do Mirmiłowa zawitał Referent do Spraw Turystyki i Wypoczynku. Każdy chce odpocząć od cywilizacji, niestety, skierowanie na wczasy jest tylko jedno... Na nagrodę najbardziej zasługują Kajko i Kokosz - ale jak wysłać tylko jednego z nich? Rozwiązanie jest jedno - skierowanie dostanie Kajko, a Kokosz pojedzie z nim na gapę.


"Kajko i Kokosz": "Zamach na Milusia"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł

Co można znaleźć w lesie? Jajko. Co może się wykluć z jajka? Smok. Smok Miluś. Sympatyczny jarosz, który panicznie boi się myszy i jest strasznym psotnikiem. Nad wybrykami Milusia nie potrafią zapanować nawet jego przybrani rodzice - Kajko i Kokosz. A jeśli dorzucimy do tego Zbójcerzy, którzy nie są zachwyceni pojawieniem się dzikiej bestii w Mirmiłowie - otrzymamy komiks, który rozbawi wszystkich do łez.


"Kajko i Kokosz": "Cudowny lek"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 12,90 zł

Zbójcerze wymyślają plan zdobycia Mirmiłowa - używają swojego chorego Kaprala jako broni biologicznej. Dla zarażonego Kasztelana jedynym ratunkiem jest cudowna woda ze źródła Pochwista. Po wodę wyruszają Kajko i Kokosz w towarzystwie smoka Milusia. Niestety źródło jest zatrute i aby przełamać czar, trzeba pokonać wiele przeszkód. Tymczasem Zbójcerze, dowiedziawszy się, że gród został pozbawiony ochrony najdzielniejszych wojów, szykują się do ataku...


niedziela, 9.02.2003
nowości
Kajko i Kokosz powracają z hukiem
Najsłynniejsi słowiańscy wojowie komiksowi powracają. Wydawnictwo Egmont przygotowało pełną reedycję serii "Kajko i Kokosz"! W lutym wyda 3 tomy, potem 1 miesięcznie. Oryginalne plansze Janusza Christy poddawane są starannej obróbce komputerowej i wydawane na dobrym, błyszczącym papierze. Czytelnicy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć te komiksy w kolorach wiernych oryginałowi. Kajko i Kokosz bawią kolejne pokolenie fanów dobrego komiksu!

Powyższymi słowami swoją reedycję reklamuje wydawnictwo. Egmont postarał się, by tym razem bohaterowie Christy wrócili z hukiem. Pojutrze odbędzie się konferencja prasowa na temat Kajka i Kokosza, a patronat nad serią objęły m.in. "Przekrój", Interia i Minimax. Materiały reklamowe pojawiły się już w "Kaczorze Donaldzie", a w "Świecie Komiksu" będzie artykuł Wojciecha Birka. Dodatkowo w księgarniach powinny pojawić się stojaki z motywem z okładki "Zamachu na Milusia".

"Kajko i Kokosz" otwierają nową linię wydawniczą Egmontu, zatytułowaną "Czary Mary". Ukazywać się w niej będą pozycje humorystyczne, skierowane zarówno do młodszego, jak i dorosłego czytelnika. Obok dzieł Janusza Christy w jej ramach zostanie wydana m.in. seria "Tymek i Mistrz" Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka, twórców kultowego Jeża Jerzego.

Chociaż Egmont rozpoczął wydawanie serii dosłownie od środka, to rzut oka na spis zamieszczony w albumach uspokaja - jest to lista ułożona chronologicznie, więc chociaż tutaj nie ma bałaganu. Na razie ukazały się następujące po sobie "Na wczasach" i "Zamach na Milusia". Pominięto z nieznanych przyczyn "Skarby Mirmiła" i wydano od razu "Cudowny lek". Później będzie jeszcze bardziej chaotycznie. Ukaże się najpierw "Festiwal czarownic" i "Dzień Śmiechały", komiksy narysowane bezpośrednio po "Cudownym leku", ale zaraz po nich Egmont wróci przed "Na wczasach", by wypuścić kolejne wydanie "Szkoły latania" i "Wielkiego turnieju", które ukazały się w 2000 roku nakładem Jupi Direct. Dopiero po nich pojawią się "W krainie borostworów" i "Mirmił w opałach", stworzone bezpośrednio po "Dniu Śmiechały". Wtedy wreszcie zobaczymy reedycję "Skarbów Mirmiła", która wypełni lukę między "Zamachem na Milusia" a"Cudownym lekiem". Dopiero po nim Egmont zabierze się za wznowienie trzech opowieści gazetowych, czyli "Złotego pucharu", "Szranek i konkurów" oraz "Wojów Mirmiła" (i drugiej części tej historii zatytułowanej "Rozprawa z Dajmiechem"). Reedycję zakończy albumowe wydanie krótkich historyjek z Kajkiem i Kokoszem zatytułowane "Urodziny Milusia", w którego skład - poza komiksem tytułowym - wejdą "Pasowanie", "Srebrny Denar", "Koncert Kaprala", "Łaźnia" i "Profesor Stokrotek".
[Jarek Obważanek na post. materiałów prasowych wydawcy]


niedziela, 9.02.2003
www
Świat Troy w magazynie KZ

W czternastym numerze magazynu miłośników komiksu KZ za temat numeru obraliśmy stworzony przez Arlestona świat Troy. Opisał go niestrudzony aegirr, dodając do tego informacje biograficzne zarówno o scenarzyście, jak i rysownikach - Tarquinie i Mourierze.

W magazynie Klos podjął się opisu "V for Vendetta" oraz "JLA: Earth 2". Jim napisał długą recenzję mangi "Ghost in the Shell", którą uzupełnił informacjami o jej autorze oraz filmie i serialu animowanym na jej podstawie. "Wieczną wojnę"
przeanalizował hans. Kolejny artykuł Seby na temat Thorgala dotyczy tym razem wpadek fabularnych Jeana Van Hamme'a. Do tego wszystkiego garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


sobota, 8.02.2003
zapowiedzi
Fabuła "Obywatela w palącej potrzebie"
Na maj Mandragora zapowiada komiks narysowany przez Jacka Michalskiego do scenariusza Jerzego Szyłaka pt. "Obywatel w palącej potrzebie". Poprosiłem scenarzystę o opisanie akcji w tym albumie. Poniżej tekst jego wypowiedzi.
[Jarek Obważanek]

"Obywatel w palącej potrzebie" to klasyczna pornografia, osadzona w konwencji science fiction. Klasyczna pornografia dlatego, że w komiksie chodzi o to, by bohaterowie kopulowali ze sobą we wszyskich możliwych pozycjach i robią to. Z fantastyki naukowej jest tam kilka gadżetów: skażone środowisko, możliwość robienia zakupów przez telewizor i inne takie.

Komiks ma dalszy ciąg ("Obywatele w palącej potrzebie"), w którym wciąż chodzi o to, by było dużo scen erotycznych, ale fantastyka wysuwa się bardziej na pierwszy plan.

Niedawno napisałem scenariusz trzeciej części ("Obywatele godni szacunku") w którym zupełnie kto inny jest bohaterem, na drugim planie pojawiają się jednak postacie z poprzednich części.

W tej chwili jestem w trakcie pisania części czwartej ("Obywatele poza prawem"), gdzie będzie zdecydowanie mało pornografii, będą za to walki i strzelaniny.
[Jerzy Szyłak]


sobota, 8.02.2003
prasa
"Maxim" z komiksem

Kim jest ta tajemnicza rudowłosa piękność? (na rysunku, nie na okładce - przyp. JO). To Agata, superbohaterka z nowego komiksu, który będzie się ukazywał na łamach naszego magazynu, począwszy od numeru marcowego. Narysował go Marek Adamik, scenariusz napisał Jerzy Szyłak. Agata to fajna dziewczyna, która nie zawsze radzi sobie ze światem i facetami. Udało nam się nagrać tajną rozmowę naszego naczelnego z Agatą. Oto jej zapis, oczywiście z ukrytego mikrofonu...
[informacja Yojimbo, tekst Maxim]


sobota, 8.02.2003
zagranica
Ostatnio wydane

"Capricorne" tom 8: "Tunnel"
Scenariusz i rysunki: Andreas
Wydawca: Le Lombard
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro


"Les Gardiens du Maser" tom 5: "Le Bout du Monde"
Scenariusz i rysunki: Frezzato
Wydawca: Editions USA
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 13,00 euro


sobota, 8.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Planeta skarbów"
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 29,90 zł

Komiksowa adaptacja filmu animowanego z wytwórni Disney'a.


"W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 1
Autorzy: Elisabetta Gnone, Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Druk: kolorowy
Cena: 9,90 zł


sobota, 8.02.2003
ogłoszenie
Twój Komiks nadal poszukuje
W dalszym ciągu aktualne jest ogłoszenie o poszukiwaniu przez wydawnictwo Twój Komiks przedstawicieli handlowych. Przypomnę jeden warunek: prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Do obsadzenia sa jeszcze następujące tereny:
- województwa przy wschodniej granicy
- województwa nadmorskie
- województwo lubuskie i łódzkie
[Michał Antosiewicz]


sobota, 8.02.2003
prasa
"Ślizg" nr 02/2003

W najnowszym "Ślizgu" z materiałów komiksowych przede wszystkim trzecia (i jak się okazuje wcale nie ostatnia) część historii o Przemysławie R. z cyklu przygód Jeża Jerzego. Poza tym artykuł Kuby Demiańczuka o Chriście, garść recenzji oraz, dla fanów twórczości Kevina Smitha, tekst o skaterze Jasonie Lee, który wystąpił w większości filmów Smitha.
[Jarek Obważanek]


sobota, 8.02.2003
zapowiedzi
Okładka "AQQ"
Na stronie AQQ pojawiły się już okładki nowego numeru magazynu oraz "Komixoramy". Obie widoczne są poniżej. Premiera planowana jest na 15 marca.
[Jarek Obważanek]

   

piątek, 7.02.2003
zapowiedzi
Okładki Twojego Komiksu
Prezentuję okładki zapowiadanych na najbliższy czas przez wydawnictwo Motopol - Twój Komiks albumów: "Bloodline" tom 2, "Kupidyn" tom 2: "Miłosny napój", "Michel Vaillant" tom 2: "Kierowca bez twarzy", "Soda" tom 2: "Listy do piekieł".
[Jarek Obważanek]


piątek, 7.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 6/2003
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


piątek, 7.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Klik"

Wydawnictwo Post zaprezentowało okładkę drugiego polskiego wydania komiksu "Klik" Milo Manary. Album będzie miał podtytuł "Kobieta pod presją" a jego wydanie planowane jest na połowę marca.

Pierwsze polskie wydanie tego komiksu ukazało się w 1991 roku nakładem oficyny Ages z inną okładką i podtytułem "Kobieta zdalnie sterowana".
[Jarek Obważanek]


piątek, 7.02.2003
zapowiedzi
Opis "Nadzwyczajnych"

Prezentuję tekst oficjalnej zapowiedzi albumu "Nadzwyczajni", którą napisał Dennis Wojda, scenarzysta tego komiksu narysowanego przez Krzysztofa Ostrowskiego. Album ukaże się w kwietniu nakładem Mandragory.
[Jarek Obważanek]

"Nadzwyczajni" zawierają dwie historie: znany już niektórym czytelnikom "Pantofel Panny Hofmokl" - nagrodzony Grand Prix na MFK w Łodzi w 2001 r. (tutaj można zobaczyć jego fragment) - oraz zupełnie nowy komiks pt. "Zagadka rumuńskiego zegarka". To metafizyczne opowiadania detektywistyczne, pełne czarnego humoru i nawiązań do filmów Barei, opowiadań o Sherlocku Holmesie, horrorów klasy "B" oraz serialu "Z Archiwum X".

Album jest luźną kontynuacją kultowego już komiksu Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy pt. "Tabula Rasa" (patrz niżej), który swego czasu został od nich zamówiony przez Gazetę Wyborczą. Tym razem jednak Dennis Wojda napisał scenariusze dla Krzysztofa Ostrowskiego, który zilustrował je swoja niezwykle ekspresyjną kreską.

Główni bohaterowie "Nadzwyczajnych" to nadinspektor Nowakowski [postać z "Tabula Rasa"] i jego asystent, podinspektor Wacław Bardziej. Ci niecodzienni inspektorzy należą do specjalnej sekcji warszawskiej policji o intrygującej nazwie Wydział ds. Nadzwyczajnych, który ze względu na swą tajemniczość został ukryty w szafie nr 101 w budynku przy Krakowskim Przedmieściu.

"Tabula Rasa" to kultowa soap opera komiksowa publikowana w "Gazecie Wyborczej" oraz w "Arenie Komiks". Jest to zawikłana historia rozgrywająca się w Warszawie. Opowiada o człowieku, który budzi się z głębokiego snu wśród bawiących się nieznajomych ludzi. Nie wie kim jest, ani jak się nazywa. Postanawia za wszelka cenę odnaleźć swoją tożsamość.
[Dennis Wojda]


czwartek, 6.02.2003
nagrody
Nagrody Pegaza

Dzisiaj ogłoszono zwycięzców Nagród Pegaza. W kategorii "Sztuka" nominowani zostali Wilhelm Sasnal, Dorota Nieznalska oraz Krzysztof Gawronkiewicz i Denis Wojda. Nagrodę otrzymał Wilhelm Sasnal, twórca obrazów, filmów i komiksów, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sasnal publikuje swoje paski komiksowe w "Przekroju". W 2001 roku Raster i Bunkier Sztuki wydały z okazji wystaw Sasnala jego album komiksowy "Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 6.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 34: "Wojownik potężniejszy od Goku"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł

Cell vs Najpotężniejsi Wojownicy Ziemi! Kto wygra ten przerażający pojedynek? Blady strach padł na planetę i tylko zwycięstwo nad Cellem może uwolnić ludzi od trosk.

Ale kto to jest? Kto jest potężniejszy od... Goku?!?


"Gigant poleca" tom XXVI: "Instruktor destruktor"
Wydawca: Egmont Polska
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł


czwartek, 6.02.2003
zapowiedzi
Zawartość następnego "Krakersa"

W tym tygodniu trafi do druku marcowy numer "Krakersa", a w nim:

 • 2. część komiksu "Magari" Jindricha Penkerta
 • 2. część komiksu "Kasia i Dead" (całkiem zabawna) Jewgienija pronina z Ukrainy oraz artykuł Maxa Bohdanowskiego "Postapokaliptyczna wieć" nawiązująca do owego komiksu.
 • 1. odcinek "Jarytnika" - komiksu Giennadija klimienki i Dmitra Kojdana z Ukrainy (coś o wampirach i szlachcie)
 • "Fatalny podbój" - komiks Rafała Mroza o Wikingach
 • "Cudowne lata" - komiks Bartłomieja Kuczyńskiego o studentach
 • "Akumulator" - komiks fantastyczny o kłopotach robotów z częściami zamiennymi Arkadiusza Szymańskiego
 • oraz kolejne komiksy z serii "Mariana niesmiałe przypadki" (Mazurek i Karkulowski), "Ignac" (Kiełbus), "Na dworze króla Ćwieczka" (Birek),
  jednoplanszówki Julii Anszukowej i Siergieja Miedwiediewa z Rosji.

W dziale publicystycznym oprócz stałych pozycji:

 • "Strefa cienia polskiego komiksu" o dokonaniach Mieczysława Piotrowskiego
 • "Kabuki - komiks dla zaawansowanych" - artykuł Michała Reimera
 • "Komiks jest jak kobieta" - wywiad z Jarosławem Gachem

[Michał Antosiewicz]


czwartek, 6.02.2003
zapowiedzi
Twój Komiks na luty i marzec - zmiany
Najświeższe informacje na temat planów wydawnictwa Twój Komiks na dwa najbliższe miesiące. Możliwe są opóźnienia.

10.02.2003
"Bloodline" tom 2: "La traque"
"Kupidyn" tom 2: "Miłosny napój"
"Michel Vaillant" tom 2: "Kierowca bez twarzy"

21.02.2003
"Soda" tom 2: "Listy do piekieł"
"W kręgu podejrzeń" tom 4: "Łowca"

10.03.2003
"Joe Bar Team" tom 2
"Milczenie i krew" tom 3: "Dziesięć lat szaleństwa"

24.03.2003
"Błękitna Jaszczurka" tom 3: "Krwawe kwiaty"
"Głowy Orłów" tom 2: "L'héritier sans nom"
"Michel Vaillant" tom 3: "Wyścig strachu"

[Michał Antosiewicz]


środa, 5.02.2003
telewizja
Bracia Saudkowie na Jedynce
Dzisiaj o godz. 23:20 w telewizyjnej Jedynce, w serii "Czas na... kontrowersyjny dokument" wyemitowany zostanie film dokumentalny przedstawiający sylwetki braci Saudków, bardzo znanych grafików i komiksiarzy odpowiedzialnych za rozwój ruchu komiksowego w socjalistycznej Czechosłowacji.
[Paweł Duda - Nowa Gildia]


środa, 5.02.2003
telewizja
"Komiks kontra AIDS" w Teleexpressie

Dzisiejszy Teleexpress przedstawił krótki materiał na temat wydanego w styczniu przez Krajowe Centrum ds. AIDS albumu "Komiks kontra AIDS". W kilku słowach została opisana jego zawartość i sposób, w jaki można go zdobyć, a materiał zdjęciowy prezentował oryginalne prace, które trafiły do antologii.
[informacja Dennis Wojda, tekst Jarek Obważanek]


środa, 5.02.2003
prasa
Komiks (i WRAK) w "SFerze"

31 stycznia 2003 ukazał się drugi numer nowego fantastycznego magazynu "SFera". To bydgoskie czasopismo w sporej części poświęcone jest komiksowi, do czego przyczynili się Łukasz Chmielewski i Krzysztof Mirowski, znani z łamów "Produktu". W bieżącym numerze "SFery" 6 stron poświęcono omówieniu postaci Batmana ("Sześć dekad Nietoperza"). Poza tym jest sporo recenzji komiksów, kilka informacji z rynku amerykańskiego w tym przegląd zapowiadanych filmowych adaptacji komiksów. W przewodniku TV znalazły się omówienia seriali "Tajemnice Smallville" i "Jeremiah". Oprócz materiałów tekstowych jest komiks Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Andrzeja Janickiego (rysunki) "Red się alienuje!".

Ale to nie wszystko. W dziale "Fantastyczne strony WWW" obok Nowej Gildii, Polskiej strony Thorgala i Serwisu Komiksowego został przedstawiony również WRAK:

"Jedna z najlepszych polskich stron komiksowych. Jej mocną stroną są z pewnością świetnie przygotowane newsy, ale naturalnie prócz aktualności znajdziemy i zapowiedzi, i recenzje, i relacje z imprez, i forum, i co tylko miłośnikowi komiksu potrzeba."
[Jarek Obważanek]


środa, 5.02.2003
zapowiedzi
Kilka zdań od Mandragory

Kilka krótkich informacji o planach Mandragory.

 • Seria "Wolverine" będzie wydawana od lipca.
 • Drugi tom "Hitmana" pojawi się prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie roku.
 • Nie będzie "Inferno: Hellbound" ze względu na kłopoty po stronie amerykańskiej - opowieść nie została wciąż zakończona i nie wiadomo kiedy to nastąpi.
 • "Tom Judge: End of Days" (kontynuacja "Universe" - patrz informacja z grudnia) ukaże się tak szybko, jak to będzie możliwe.

[Jarek Obważanek]


środa, 5.02.2003
www
Nowe kolory
Z mocnym poślizgiem, ale wreszcie są. Nowe kolory, czyli nowa wersja strony autorskiej Joanny Karpowicz uzupełnionej informacjami o Dagmarze Matuszak i Rafale Szłapie. Strona została skierowana głównie do odwiedzających z zagranicy - podstawowym językiem na niej używanym jest angielski.
[Jarek Obważanek]


środa, 5.02.2003
film
Zwiastun "Hulka"
Informacja zaległa. 26 stycznia, z okazji finałów Superbowl, zostały wyemitowane specjalnie na tę okazję przygotowane reklamówki filmów, które w najbliższych miesiącach wejdą na ekrany amerykańskich kin. Wśród nich znalazły się "Daredevil" oraz "The Hulk". Reklama tego pierwszego nie przedstawia wiele poza tym, co już pokazano w zwiastunach kinowych. Nowe sceny to dosłownie migawki. Można go pobrać stąd (2,15 MB - 320x240).

Jednak reklama "Hulka" oczekiwana była z niecierpliwością, gdyż to na niej miał się po raz pierwszy pojawić w pełnej okazałości główny bohater filmu, Bruce Banner, po przemianie w stworzonego całkowicie przy pomocy komputerów Hulka. Chociaż reklama nie trwa nawet minuty i przedstawia prawie wyłącznie migawki z kilku dynamicznych scen, takich jak rzucanie przez Hulka czołgiem, to widać na niej wyraźnie, że animatorzy znakomicie się spisali. Ogromna zielona bestia zachowuje się żywo i robi bardzo pozytywne wrażenie. W reklamie oprócz scen generowanych komputerowo pojawiają się aktorzy, w tym między innymi odtwarzający Bruce'a Bannera Eric Bana (jego twarz z oczywistych przyczyn pomogła stworzyć model Hulka), Jennifer Connelly oraz Nick Nolte, który wcielił się w rolę ojca głównego bohatera.

Zapowiedź w formacie Quick Time można pobrać w jednej z czterech wielkości:

1,3 MB - 240x144
2,9 MB - 320x192
5,8 MB - 480x288
11,1 MB - 640x384 z "ulepszeniami" (uruchamia się na pełnym ekranie)

Amerykańska premiera "Hulka" zapowiadana jest na 20 czerwca, a polska na 18 lipca.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 4.02.2003
www
"Avatarae" nr 2
Ukazał się drugi numer magazynu "Avatarae". Dla miłośników komiksów przygotowaliśmy ponad 20 recenzji oraz w dziale Grafika krótki komiks Marcina Wierzchowskiego.
[Tomasz Kleta]


wtorek, 4.02.2003
ogłoszenie
Twój Komiks poszukuje webmastera - NIEAKTUALNE
Wydawnictwo Twój Komiks z Tarnowskich Gór poszukuje osoby, która zaprojektowałaby mu stronę www i chciałaby dokonywać jej aktualizacji. Osoba ta musi być wielkim fanem komiksów i mieć doświadczenie w projektowaniu stron. Firma przewiduje tylko jedną formę gratyfikacji - bezpłatne egzemplarze wydanych przez nią komiksów. Zaiteresowani proszeni są o kontakt:
tel. (32) 768 33 33 w. 113
e-mail: michal.antosiewicz(at)twojkomiks.motopol.pl
[Michał Antosiewicz]


wtorek, 4.02.2003
nowości
Podsumowanie stycznia 2003
Początek miesiąca był, zgodnie z oczekiwaniami, czasem pewnej stagnacji na rynku, pojawiło się właściwie tylko kilka pozycji, których premiera przesunęła się z grudnia. W dalszych dniach rynek jednak ożył na tyle, że ukazało się 45 komiksowych pozycji, czyli zaledwie jedna mniej, niż w grudniu, gdy wydawcami kierowała chęć przedstawienia ciekawej oferty na święta. Mimo ponownej obecności 8 pozycji za ponad 24,00 zł, tym razem mieliśmy do czynienia z komiksami tańszymi, gdyż łączna wartość styczniowych albumów, czasopism i zeszytów to 669,19 zł, czyli o ponad 50 zł mniej, niż grudniowych. Do tych liczb przyczynił się przede wszystkim Egmont oraz Podsiedlik-Raniowski i S-ka. Poza nimi aktywnych było 12 wydawców. Warto zauważyć, że jeden album był bezpłatny.

Spis z podziałem na poszczególnych wydawców w nowościach wydawniczych miesiąca.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 3.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Uczeń Ducobu" tom 2: "Do kąta!"
Scenariusz: Zidrou
Rysunki: Godi
Wydawca: Podsiedlik-Raniowski i S-ka
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł


poniedziałek, 3.02.2003
recenzje
"Transmetropolitan" tom 2: "Żądza życia" cz 1

W skrócie: Radosny, szczery i dosadny komiks o współczesnym społeczeństwie, przedstawiony z perspektywy dziennikarza o trudnym charakterze.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 3.02.2003
recenzje
"MangaMix" nr 9 (6/2002)

W skrócie: Nowa w czasopiśmie seria "Love Hina" jest bardzo radosna a humor w niej dotyczy głównie erotyki.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 3.02.2003
recenzje
"Hellboy" - "Obudzić diabła"

W skrócie: Ten tom powinien się spodobać również narzekającym na banalność poprzednich historii. Kawał dobrego, mrocznego, świetnie narysowanego komiksu.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 3.02.2003
recenzje
"Cedryk" tom 2: "Zimowisko"

W skrócie: Dobry komiks dziecięcy nakierowany na żart sytuacyjny, co zapowiada już sama okładka.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 3.02.2003
recenzje
"KGB" nr 17

W skrócie: Niekonsekwentnie redagowany. Kilka ciekawych tekstów. Trzy dobrze narysowane komiksy, gorzej z fabułą. Zabawny debiut.

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 2.02.2003
zagranica
Ostatnio wydane

"Mike Mignola's BPRD": "Hollow Earth and Other Stories"
Scenariusz i rysunki: Mike Mignola i inni
Wydawca: Dark Horse Comics
Liczba stron: 120
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: $17.95

Album zbierający historie, w których pracownicy Biura Badań Paranormalnych i Obrony działają bez Hellboy'a. Muszą m.in. ocalić agentkę Liz Sherman w historii "Hollow Earth" stworzonej przez Mike'a Mignolę, Chrisa Goldena, Toma Sniegoskiego i Ryana Sooka. Jest tu też solowy występ Abe Sapiena pt. "Drums of the Dead" autorstwa Briana McDonalda i Dereka Thompsona oraz krótkie historie "Abe Sapien versus Science" i "Lobster Johnson: Killer Inside My Skull".
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


"Usagi Yojimbo" nr 63
Scenariusz i rysunki: Stan Sakai
Wydawca: Dark Horse Comics
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: $2.99

Kontynuując swą podróż królik-ronin Usagi i jego młody towarzysz Jotaro spotykają piękną złodziejkę Kitsune i odkrywają, że stała się ona celem lokalnego przestępcy.
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


niedziela, 2.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Garfield" - "Wspaniały kochanek"
Scenariusz i rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 122
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,90 zł


sobota, 1.02.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"MangaMix" nr 10 (1/2003)
Wydawca: Waneko
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Cena: 14,50 zł

 • Ostatnie, prezentowane w czasopiśmie odcinki "Card Captor Sakura" grupy CLAMP oraz mangi "Mars" pani Fuyumi Soryo (ostatni z tytułów zacznie się ukazywać w marcu w wydaniu tomikowym).
 • Druga część "Love Hina" Kena Akamatsu.

  A ponadto:
 • Artykuły o japońskich kartach noworocznych "nengajoo" oraz japońskich bębnach "taiko",
 • Ogłoszenie wyników naszej ankiety, plakat-kalendarz oraz jak zwykle listy, fanarty i zapowiedzi nowych tutułów.

[Waneko]


"Niewidzialna" tom 2: "Księga Przeznaczenia"
Scenariusz i rysunki: Alain Maindron
Tłumaczenie: Ewa Witecka
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 27,80 zł

Zasady się zmieniły, odkąd Na zmyliła czujność nieugiętej maszyny, która reprezentowała Centralę. Wątpliwości zrodziły się w tym wszechpotężnym systemie, który już nie kontroluje wszechświata. Ale ceną za to jest utrata wolności i chaos. W ręce hakerów wpada wielka księga danych, która kieruje wszechświatem, wybucha straszna wojna. Ta księga staje się najwyższą stawką: środkiem do władzy nad losem świata! Na i Sekstans, teraz przy pomocy Centrali, wyruszają na poszukiwania księgi, ale nie tylko one. Ukryte do tej pory, tajemne zakony również chcą zdobyć taką władzę i atakują cytadelę hakerów. Rozpoczyna się krwawa bitwa...


sobota, 1.02.2003
zapowiedzi
Okładka "Piekielnych wizji"

Przedstawiam ostateczną wersję okładki do albumu "Piekielne wizje". Poniżej tekst oficjalnej zapowiedzi komiksu.

Antologia komiksowa mistrza horroru ociekająca krwią i nasieniem.

Wydawnictwo Mandragora przedstawia komiks dla czytelników o mocnych nerwach! "Piekielne wizje" to antologia krótkich komiksów na podstawie opowiadań słynnego pisarza horrorów Grahama Mastertona. Narysowali ją najzdolniejsi młodzi twórcy wspomagani przez absolutną czołówkę polskiego komiksu. Mimo ogromnej popularności tego autora, jest to pierwszy taki projekt na świecie. Dlatego Masterton, sam będąc fanem komiksu i polskich twórców, od początku przedsięwzięcie wspierał. Jego zapał przyciągnął takich polskich rysowników jak Przemysław Truściński, Robert Adler, Tomasz Piorunowski, Krzysztof Ostrowski, czy Michał "Śledziu" Śledziński. Łącznie komiksów w antologii jest szesnaście i zdecydowana większość z nich nie jest przeznaczona dla młodego czytelnika. Spowodowane jest tu dużym natężeniem scen erotycznych i drastycznych. Autorem wszystkich scenariuszy i redaktorem antologii jest Michał Gałek, scenarzysta i rysownik związany z magazynem komiksowym "KKK".
[Jarek Obważanek]


sobota, 1.02.2003
zagranica
Próbka "Halloween Blues"
Na stronie Le Lombard w prepublikacjach można przeczytać pierwsze 10 stron z komiksu Mythica i Kasa (Zbigniewa Kasprzaka) "Halloween Blues" tom 1: "Przeczucia" ["Prémonitions"]. Warto dodać, że są to inne strony, niż trzy zaprezentowane wcześniej.
[inofmacja Jakub Syty; tekst Jakub Syty i Jarek Obważanek]


sobota, 1.02.2003
zagranica
Konkurs Arte i Glénat
Stacja telewizyjna Arte i wydawnictwo Glénat oglosiły pierwszy komiksowy konkurs na skalę europejską.

Uczestnicy mają za zadanie wymyślić zamkniętą opowieść na 32 strony komiksu, mającą się rozgrywać w jakimś europejskim mieście. Styl i rodzaj opowieści są dowolne, nie wolno jedynie wykorzystać stylu dydaktycznego. Podobnie dowolne może być czasowe umiejscowienie opowieści: przeszłość, teraźniejszość lub przyszłość.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy być osobą pełnoletnią i nigdy wcześniej nie opublikować komiksu we Francji, Belgii lub Niemczech. W konkursie mogą startować Polacy. Dopuszczalne są prace zbiorowe.

Nadsyłane prace powinny zawierać pierwsze od 5 do 8 stron komiksu (na papierze 19 x 27 cm, rysunek czarno-biały lub kolorowy) i podsumowanie całego scenariusza, zajmujące nie więcej niż 4 strony maszynopisu. Na rewersie każdej przysłanej kartki (zarówno planszy komiksu jak i strony scenariusza) należy podać imię, nazwisko, adres, numer telefonu i e-mail. Prace muszą zostać dostarczone do 31 lipca 2003 roku przed północą na następujący adres:

Concours européen de Bande Dessinée ARTE / GLENAT
Editions Glénat
31-33 rue Ernest Renan
92130 Issy les Moulineaux

Laureaci zostaną wybrani przez grupę jurorów, składającą się z komiksowych artystów z Europy, do końca września 2003. Nagrodą główną jest 5000 euro i publikacja albumu, najpóźniej w roku 2004.

Regulamin konkursu po angielsku można zobaczyć tutaj (format pdf).
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews.net]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa