ARCHIWUM

piątek, 29.02.2008

spotkania:

Daniel Chmielewski w Kawangardzie

W najbliższą niedzielę o godz. 16:00 w warszawskiej kawiarni Kawangarda (ul. Wilcza 32) odbędzie się uroczysta premiera komiksu "Zostawiając powidok wibrującej czerni" Daniela Chmielewskiego. W jej trakcie będzie można porozmawiać z autorem o pomysłach przewijających się przez album oraz nabyć go z autografem. Będzie to drugie spotkanie w Kawangadzie z cyklu "Komiksowa niedziela".

Natomiast w czwartek 6 marca o godz. 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się wernisaż wystawy z motywami, które natchnęły Chmielewskiego do stworzenia swojego komiksu.
[opr. na podst. materiałów organizatorów]


czwartek, 28.02.2008

wydarzenia:

Stan Sakai znowu w Polsce

W dniach 21-23 kwietnia po raz drugi ma gościć w Polsce Stan Sakai, twórca serii "Usagi Yojimbo". Zaproszony przez Egmont autor ma odwiedzić m.in. Warszawę i Kraków. Szczegóły jego wizytyty zostaną ogłoszone w drugiej połowie marca.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Podczas poprzedniej wizyty w 2004 roku
Stan Sakai dla czytelników WRAK-a
narysował Neko Ninję.


czwartek, 28.02.2008

zapowiedzi:

Timof w marcu

 

Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy ogłosiło swoje aktualne plany na marcowe WSK. Zapowiadane dotąd dwa komiksy zostały przesunięte na bliżej nieokreśloną przyszłość, a zamiast nich mają ukazać się trzy inne: "Paproszki", "Serce wilkołaka" i "Wilcze sny". Opisy wszystkich tytułów znajdziesz poniżej. Okładka "Serca wilkołaka" jeszcze nie jest gotowa, nie ma też pewności czy ten komiks uda się wydrukować na warszawską imprezę.
[Jarek Obważanek]
 

"Paproszki"
Scenariusz: Jacek Świdziński
Rysunki: Jacek Świdziński
Liczba stron: 44
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Cena: 15,00 zł

Opis wydawcy:
Paproszki, czyli małe piszczące ludziki są wszędzie i zawsze piszczą. Piszczą, gdy sa rozdeptywane i piszczą, gdy rozdeptują. Ta kronika życia paproszków zbiera kilka zabawnych epizodów, połączonych właśnie tym piskiem (z grackiego - kathairein).

"Eisin oun "Paproszki czyli małe piszczące ludziki" mimesis praxeos spoudaias kai teleias megethos echouses, hedusmenoi logoi choris hekastoi ton eidon en tois moriois, dronton kai ou di' apangelias, di' eleou kai phobou perainones ten ton toiouton pathematon katharsin."
[Arystoteles, "Poetyka" 1449b 24-29]

Być może czytając je, sam też się oczyścisz. Zmalejesz i zapiszczysz.
[Timof i cisi wspólnicy]

Jeden z fotomontaży reklamujących "Paproszki".

 

"Serce wilkołaka"
Scenariusz: Jerzy Szyłak, Przemysław Chojnacki
Rysunki: Przemysław Chojnacki
Liczba stron: 88
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 20,00 zł

Opis wydawcy:
W nakręconym w 1948 roku filmie "Abbott i Costello spotykają Frankensteina" pojawia się wymiana zdań, która zrobiła międzynarodową karierę: Larry Talbot mówi tam "Kiedy wschodzi księżyc, zamieniam się w wilka". Lou Costello odpowiada: "Jasne... ty i jakieś pięć milionów innych facetów". Ta wymiana zdań to swoista dekonstrukcja erotycznego podtekstu, jakim podszyta jest każda opowieść o wilkołaku i zarazem wyrazisty sygnał, że motyw uległ już rozszyfrowaniu i wyczerpaniu. Dlatego dziś o wilkołakach już się nie opowiada, lub opowiada się o nich czyniąc z równania "wilk = mężczyzna, w którym budzi się pożądanie" punkt wyjścia dla opowieści.

Szyłak pisząc swoją opowieść o wilkołaku, pamiętał zarówno o tradycji, jak i o tym, że uległa ona swoistemu wyczerpaniu czy też degradacji. Chojnacki podjął się narysowania jego opowieści i dopisał do niej nowe, własne wątki. W efekcie spotkania dwóch twórców, którzy chcieli pobawić się zużytą konwencją i wykrzesać z niej odrobinę świeżości, powstała historia, w której wcale nie chodzi o to, co dzieje się w sercu wilkołaka, a przynajmniej nie tylko o to chodzi. Komiks doskonale wpisuje się w popularny, aczkolwiek w Polsce rzadko wykorzystywany, nurt literatury pulpowej, która dąży do przedstawienia ciekawej historii przy użyciu prostych środków. Wynikiem tego jest fabuła, którą jedni odczytają wprost, a ci z bardziej wytrawnym okiem odnajdą w niej wątki, które przewrotnie interpretują mity kultury masowej i bawią się z utartymi schematami.
[Timof i cisi wspólnicy]
 

"Wilcze sny"
Scenariusz: Adam Święcki
Rysunki: Adam Święcki
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 25,00 zł

Opis wydawcy:
Spokojna, cicha wioska. Mieszkańcy mają jedno zmartwienie: hordy wilków odcięły osadę od świata. Na tło tych wydarzeń rzucony zostaje nasz bohater. Odkrywa iluzoryczność wydarzeń i swoją rolę w tej historii. Co jest jawą a co snem, czy wszystko wydarzyło się naprawdę? Znajdź odpowiedź.
[Timof i cisi wspólnicy]


czwartek, 28.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Alicja po drugiej stronie lustra"
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Jarosław Gach
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 1937*
Opis wydawcy:
Alicję po drugiej stronie narysował Jarosław Gach, a scenariusz komiksu napisał Jerzy Szyłak, który ściągnął, co się dało, nie tylko z "Alicji w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra", ale także z "Kubusia Puchatka", pism Swedenborga (za pośrednictwem Jorge Luisa Borgesa), "Boskiej Komedii", "Parsifala", "Matriksa", "Władcy Pierścieni" (w wersji filmowej), "Tęczy Grawitacji" (w wersji powieściowej, ale tylko dlatego, że do tej pory nie zrobiono filmu na podstawie tej książki), "Akiry", pism Aldousa Huxleya i jakiegoś opowiadania Philipa K. Dicka, którego tytułu nie pamięta. W komiksie występują dwaj korpulentni bracia bliźniacy i osobnik, który ma na (drugie) imię Dorn, autor stanowczo jednak twierdzi, że podobieństwo owych postaci do prominentnych osób z polskiej sceny politycznej jest powierzchowne, przypadkowe i absolutnie niezamierzone.

Jak można z powyższego (i z konieczności) niepełnego wyliczenia wywnioskować, dociekliwi czytelnicy znajdą w komiksie wiele tropów, którymi będą mogli podążyć, dla niedociekliwych zaś mamy wartką akcję, atrakcyjną bohaterkę, widowiskowe sceny i wyjaśnienie, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodziło od samego początku.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Great Teacher Onizuka" tom 20
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron:
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1938
Opis wydawcy:
Znienawidzony przez Onizukę dyrektor gimnazjum dostaje niespodziewany "awans". Kuratorium wysyła go na odległą placówkę w szkole Mukaciappa na zapadłej prowincji. (Dojazd: pociągiem oraz na piechotę z Sapporo w sumie 18 godzin.)

Onizuka triumfuje! W końcu wicedyrektorka obiecała mu pełen etat i niezłą podwyżkę!

Wszystkich intryguje osoba nowego dyrektora, który przybywa niebawem i... okazuje się młodą i atrakcyjną kobietą. Dlaczego jednak Misuzu Daimon wyraźnie przeszkadza osoba pełnego fantazji Great Teachera? Dlaczego tak jej zależy na tym, żeby usunąć Onizukę ze szkoły? Czy Eikichi zostanie promowany na pełnoeroty... tj. pełnoetatowego nauczyciela, tak jak to sobie wymarzył?
[Waneko]


środa, 27.02.2008

nowości:

Donald i Sknerus odwróceni przez Dona Rosę

20 lutego ukazał się wyjątkowy numer czasopisma "Kaczor Donald" (8/2008) z uważaną powszechnie za najlepszą opowieścią komiksową w historii tej serii zatytułowaną "Odwróceni".

16-stronicowy komiks opowiada historię, w której świat dwóch mieszkańców Kaczogrodu - Sknerusa i Donalda "stanął na boku" z powodu zaburzeń przyciągania ziemskiego. Sprawcą tego zamieszania jest Magika de Czar, która marzy o zdobyciu szczęśliwej monety Sknerusa McKwacza. Magika przypisuje kaczorom poziomą grawitację, co jest przyczyną wielu problemów związanych z poruszaniem się i źródłem całego humoru sytuacyjnego.

Autorem scenariusza oraz ilustracji w "Odwróconych" jest Don Rosa, amerykański rysownik włoskiego pochodzenia, jeden z najsłynniejszych twórców komiksów z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem i innymi bohaterami disneyowskimi. W 1995 roku nagrodzony został prestiżową Nagrodą Eisnera za komiks "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" (wydany w Polsce jako "Kaczor Donald. Wydanie specjalne" nr 1/2000: "$knerus"). Dla znawców komiksu Rosa jest najlepszym, obok Carla Barksa, autorem historii o Kaczorze Donaldzie.

"Odwróceni" byli już drukowani na łamach tygodnika "Kaczor Donald" osiem lat temu. Jednak ze względu na wyjątkowy pomysł zawarty w scenariuszu oraz jego mistrzowskie przełożenie na język obrazkowy, wydawnictwo Egmont podjęło decyzję o zaprezentowaniu go nowemu pokoleniu czytelników.

"Kaczor Donald" to najpopularniejsze czasopismo z komiksami przeznaczone dla chłopców w wieku 7-12 oraz jedyny tygodnik dla dzieci wychodzący na polskim rynku. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 1994 roku.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Kadr z komiksu "Odwróceni" Dona Rosy


środa, 27.02.2008

recenzje:

"Suppli" tom 1

W skrócie: Mari Okazaki zarysowała w "Suppli" typową dla wyścigu szczurów sytuację, w której osoby pochłonięte pracą tracą z pola widzenia inne aspekty życia. Ceną za udział w pogoni jest permanentne uczucie niespełnienia i doskwierająca samotność. Takie wnioski nasuwają się same w trakcie lektury tego komiksu, chociaż daleki jest on od nachalnego moralizatorstwa.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


wtorek, 26.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Asteriks" tom 6: "Asteriks i Kleopatra"
Tytuł oryginału: Astérix et Cléopatre
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 06.1965
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1939
Opis wydawcy:
Juliusz Cezar przybywa z wizytą do Aleksandrii i swej ukochanej Kleopatry. Między królewską parą dochodzi do sporu, czyj naród jest potężniejszy. Oburzona pychą Cezara Kleopatra zakłada się, że w trzy miesiące wybuduje wspaniały pałac na jego cześć i tym samym udowodni mu nieustająca wielkość Aleksandrii i jej mieszkańców. Cezar bez namysłu zgadza się na zakład, pewien, że Kleopatra przegra. Królowa powierza to karkołomne zadanie najlepszemu w Aleksandrii architektowi, Numerobisowi. Jeśli mu się nie powiedzie, zostanie rzucony krokodylom na pożarcie. Numerobis jest załamany i choć nie wierzy w sukces, przystępuje do budowy. Gdy w Aleksandrii zjawiają się dzielni Galowie - Asteriks i Obeliks - plan budowy pałacu zyskuje szansę powodzenia.
[Egmont Polska]


"Asteriks" tom 7: "Walka wodzów"
Tytuł oryginału: Le combat des chefs
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 01.1966
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1940
Opis wydawcy:
Rzymianie nie ustają w próbach podporządkowania sobie ostatniej opornej galijskiej osady. Tym razem planują podstępnie wykorzystać stary galijski obyczaj walki wodzów. Gdy jeden z wodzów wyzywa drugiego na pojedynek ten nie może odmówić, a pokonany oddaje się wraz z całym ludem pod rządy zwycięzcy. Asparanoiksa ma pokonać kolaborujący z Rzymem galijski wódz Kolaboriks. Aby tak się stało, Asparanoiks nie może się napić dającego nadludzką siłę magicznego wywaru, który sporządza druid Panoramiks. Rzymianie szykują więc na druida zasadzkę w lesie, gdy ten idzie po zioła potrzebne do sporządzenia napoju. Jednak podstęp się nie udaje, gdyż czujni Asteriks i Obeliks w porę ich przepędzają. Niestety Obeliks tak niefortunnie rzuca menhirem, że głaz, zamiast w Rzymian, trafia Panoramiksa. Od tego uderzenia druidowi pomieszało się w głowie i nie pamięta receptury magicznego wywaru. Zbliżająca się walka wodzów wydaje się być dla nich przegrana. Jednak Galowie nie poddają się i wpadają na pewien pomysł.
[Egmont Polska]


"Calvin i Hobbes" tom 8: "Dni są po prostu za krótkie"
Tytuł oryginału: The Days Are Just Packed
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 10.1993
Liczba stron: 176
Format: 16,5 x 21,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 1941*
Opis wydawcy:
Czy dni są za krótkie tylko zimą, kiedy szybko zapada zmrok i trzeba się wcześnie kłaść spać? Otóż nie - dla Calvina każdy dzień jest za krótki, bo nigdy nie starcza czasu, aby pobawić się we wszystkie zabawy albo obejrzeć wszystkie filmy w telewizji.

Jak zwykle bohater ma problemy z opiekunką do dzieci, rodzice zaś nie chcą go słuchać i zmuszają do odrabiania lekcji. Z kolei pani wychowawczyni nie przyjmuje do wiadomości faktu, że Calvin tak naprawdę jest "Chłopcem Przeznaczenia" i czas spędzany w szkole wykorzystuje na rozmyślania o podróżach do innych galaktyk. Nieznośne jest też zachowanie Zuzi, sąsiadki Calvina, która nie chce stać się ofiarą antyfeministycznych zasadzek przygotowywanych przez klub PFUJ (Precz Fstrętnym Uciążliwym Jędzom) w składzie: Calvin i Hobbes.
[Egmont Polska]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 12
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1942*
Opis wydawcy:
Sango ze skradzionym mieczem Inu-Yashy udaje się do zamku Naraku. Ma nadzieję, że oddając miecz, uda jej się wyzwolić swojego brata, Kohaku, z rąk demona. Przyjaciele czują się przez nią zdradzeni. Podążają jej tropem, aby odzyskać miecz i poznać przyczyny jej postępku. Niestety, zaczarowany chłopiec na rozkaz Naraku dotkliwie rani swoją siostrę. W tym czasie do zamku docierają Inu-Yasha, Miroku i Kagome. Czy uda im się obronić przed Naraku i uratować Sango przed śmiercią z rąk brata?
[Egmont Polska]


"Kid Paddle" tom 10: "Ciemność, uwielbiam ciemność!"
Tytuł oryginału: Dark , j'adore
Scenariusz: Midam (Michel Ledent)
Rysunki: Midam (Michel Ledent)
Kolory: Angèle
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 08.2005
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Nakład: 12 000 egz.
Cena: 9,90 zł
ID: 1943*


"Ranma 1/2" tom 17
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1944*
Opis wydawcy:
Nieubłaganie zbliża się dzień ślubu Ranmy i Picoleta. Ranma w ukryciu intensywnie trenuje jedzenie bojowe, by móc wyzwać Picoleta na pojedynek. Ranma musi wygrać, żeby uniknąć zostania "żoną" Francuza.

Tymczasem siostry, Akane i Nabiki, rozpoczynają między sobą prawdziwą bitwę o Ranmę. Akane zrywa z ukochanym i oddaje go Nabiki - ta nie posiada się ze szczęścia. Do bitwy o serce Ranmy dołączają się także Ukkyo i Shampoo. Szykuje się więc naprawdę zacięta walka. Która z nich ostatecznie zwycięży, kogo wybierze Ranma?
[Egmont Polska]


"Usagi Yojimbo" tom 21: "Matka gór"
Tytuł oryginalny: The Mother of Mountains
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.02.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2007
Liczba stron: 184
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł
ID: 1945*
Opis wydawcy:
Podróżujący po całym kraju Usagi po raz kolejny wraca do prowincji rodu Geishu. Od pół roku dzieją się tu dziwne rzeczy - ludzie znikają, a z wierzchołka porośniętej lasami Matki Gór unoszą się kłęby dymu. W wyludnionej wiosce bohater przypadkiem trafia na potyczkę. Okazuje się, że to jego dawna przyjaciółka Tomoe zmaga się z hordą bandytów. Usagi pomaga jej w walce i wspólnie postanawiają wyjaśnić tajemnicę opuszczonych osad i dziwnych dymów. Trafiają na ślad spisku, którego celem ma być przejęcie władzy w całej Japonii przez jednego z dawnych wrogów Usagiego.

Jak zwykle, opowieści Stana Sakaiego są pełne nie tylko przygód i walki, ale też znakomicie opracowanych realiów średniowiecznej Japonii oraz wiarygodnych, pełnych postaci. Rozrywka na najwyższym komiksowym poziomie.
[Egmont Polska]


wtorek, 26.02.2008

zapowiedzi:

"Ziniol" powróci w nowej formie

Na kwiecień planowana jest reaktywacja "Ziniola". Tym razem jednak nie ma być kserowanym zinem, lecz około 100-stronicowym kwartalnikiem drukowanym przez wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy.

Redaktor naczelny "Ziniola", Dominik Szcześniak, zapowiada niezależność opinii wyrażanych na stronach magazynu. Do współpracy przy budowaniu zawartości działu publicystycznego zostały zaproszone inne komiksowe oficyny, czego efekty będzie widać od pierwszego (po reaktywacji) numeru.

Na zawartość magazynu składać się będą trzy bloki: publicystyka, nauka o komiksie oraz czyste, pełnokrwiste komiksy. Gościem zagranicznym pierwszego numeru będzie Nicolas Mahler. Skład polskiej ekipy, współtworzącej pismo, podany zostanie w pierwszych dniach marca, a większa ilość konkretów podczas WSK.

Wszyscy rysownicy, scenarzyści, publicyści czy wydawcy zainteresowani udziałem w projekcie mogą pisać na ten adres.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


sobota, 23.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Berlin" tom 1: "Miasto kamieni"
Tytuł oryginału: City of Stones
Scenariusz: Jason Lutes
Rysunki: Jason Lutes
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Drawn and Quarterly
Data wydania oryginału: 06.2000
Liczba stron: 214
Format: 19 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offset kremowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,90 zł
ID: 1931*
Opis wydawcy:
Jedna z najwybitniejszych powieści graficznych i jednocześnie jeden z najciekawszych komiksów historycznych. Powstające ponad 10 lat arcydzieło komiksu uznane przez magazyn "Time", obok "Blankets" czy "Strażników", za szczytowe osiągnięcie tego medium.

Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny Światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi "Heil Hitler!". Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania...

To bogate społeczno-polityczne tło pierwszego tomu trylogii Jasona Lutesa, w którym na pierwszy plan wysunięte są skomplikowane losy poszczególnych bohaterów. Marthe Müller, studentka wydziału sztuki, próbuje odnaleźć się w obcym mieście. Dziennikarz Kurt Severing stara się opisywać dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Gudrun Braun, matka trójki dzieci, traci pracę i znajduje pomoc wśród socjalistów. Jej mąż, Otto, przystępuje natomiast do nacjonalistów, w nich widząc jedyną szansę na lepszy los.

To tylko kilka z wielu postaci, których losy przetną się na ulicach Berlina. Żydzi i aryjczycy, robotnicy i fabrykanci, czerwone brygady i faszyści, artyści i wojenni weterani. Wszyscy oni są mieszkańcami tego fascynującego miasta, będącego świadkiem małych wielkich dramatów i najważniejszych wydarzeń współczesnej historii.
[Kultura Gniewu]


okładka oryginału

"Lwy z Bagdadu"
Tytuł oryginału: "Pride of Baghdad"
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Niko Henrichon
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 09.2006
Liczba stron: 136
Format: 17,4 x 26,4 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 65,00 zł
ID: 1932*

Opis wydawcy:

Jeden z najbardziej uznanych autorów powieści graficznych przedstawia historię inspirowaną przez prawdziwe wydarzenia – zaskakująco oryginalne spojrzenie na życie na ulicach Bagdadu w czasie wojny w Iraku.

W swoich nagradzanych pracach – "Y: The Last Man" oraz "Ex Machina" ("Entertainment Weekly" ogłosił go jednym z dziesięciu najlepszych tytułów beletrystycznych roku 2005) – scenarzysta Brian K. Vaughan udowodnił, iż rozumie koszty przetrwania jak i polityczne niuanse współczesnego świata. Teraz, w swojej prowokującej powieści graficznej, Vaughan przygląda się życiu na ulicach rozdartego wojną Iraku.

Wiosną 2003 roku, podczas amerykańskiego nalotu bombowego, z Zoo w Bagdadzie uciekło stado lwów. Zagubione i zdezorientowane, głodne, ale nareszcie wolne, cztery lwy wędrowały zdziesiątkowanymi ulicami Bagdadu tocząc rozpaczliwą walkę o własne życie. Opisując ciężkie położenie lwów, komiks ten podnosi pytania o prawdziwe znaczenie wolności – czy może zostać podarowana czy można ją zdobyć tylko przez samozaparcie i poświęcenie?

W oparciu o prawdziwe wydarzenia, Vaughan i artysta Niko Henrichon ("Barnum!") stworzyli unikalny wgląd w naturę życia w czasie wojny, przedstawiając to zmaganie w sposób, w jaki tylko powieść graficzna może to przedstawić.

[Mucha Comics]


"Najgorsza kapela świata" tom 1: "Występ pierwszy i drugi"
Tytuł oryginału: O Quiosque da Utopia. O Museu Nacional do Acessório e do Irrelevante
Scenariusz: José Carlos Fernandes
Rysunki: José Carlos Fernandes
Tłumaczenie: Jakub Jankowski, Paweł Michalski, Monika Mossakowska, Kornel Stanisławski, Karolina Wójcicka, Dorota Kwinta
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Devir
Data wydania oryginału: 2002, 2003
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 50,00 zł
ID: 1933*

WRAK POLECA

Recenzja

Opis wydawcy:
Zbiorczy album zawierający dwie pierwsze części komiksu stworzonego przez jednego z najwybitniejszych autorów portugalskich.

Akcja komiksu dzieje się w wyimaginowanym mieście, bohaterami zaś są mieszkańcy owego miasta (z członkami tytułowej Kapeli na czele). Komiks jest przesycony absurdalnym humorem jakiego nie powstydziliby się członkowie słynnej grupy Monty Pythona.
[Taurus Media]


przykładowe plansze

"Piekło, niebo"
Tytuł oryginału: Acht, Neun, Zehn
Scenariusz: Arne Bellstorf
Rysunki: Arne Bellstorf
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Reprodukt
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 96
Format: 16,5 x 22,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kreda matowa
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 1934*
Opis wydawcy:
Christoph musi powtórzyć dziesiątą klasę. Nie jest złym uczniem, ale ubiegły rok szkolny z jakichś powodów totalnie mu nie poszedł. Wkrótce skończy się lato, pierwszy dzień szkoły jest coraz bliżej. Ostatnie chwile wakacji, które Christoph spędza ze swoją matką, mijają bez większych niespodzianek i ekscytacji. Lecz wówczas poznaje Miriam, a ich pierwsze spotkanie jest bardzo obiecujące.

"Piekło, niebo" to debiutancki komiks urodzonego w 1979 roku niemieckiego rysownika Arne Bellstorfa. Opowieść, będąca osobistym spojrzeniem autora na trudny czas dorastania, była jednocześnie jego pracą dyplomową. Wydany w Niemczech w 2005 roku album przyniósł młodemu twórcy nagrodę dla najlepszego debiutanta na targach książki we Frankfurcie. Komiks ukazał się do tej pory także we Francji i Korei Południowej.

Arne Bellstorf przyjaźni się i współpracuje z Saschą Hommerem, autorem wydanego przez Kulturę Gniewu "Insekta".
[Kultura Gniewu]


"Snoopy": "Była ciemna, burzliwa noc" część 1
Tytuł oryginału: It Was a Dark and Stormy Night, Snoopy
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 88
Format: 21,5 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1935
Opis wydawcy:
Tym razem Snoopy, Charlie Brown i reszta Fistaszków pojawiają się w swoim naturalnym środowisku, to znaczy w komiksowych paskach. Najsłynniejszy beagle świata siada na budzie przed maszyną do pisania i postanawia zostać najsłynniejszym pisarzem świata. "Była ciemna, burzliwa noc" to pierwsze zdanie jego powieści. Co będzie dalej?
[Nasza Księgarnia]


"Snoopy": "Była ciemna, burzliwa noc" część 2
Tytuł oryginału: It Was a Dark and Stormy Night, Snoopy
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 88
Format: 21,5 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 21,90 zł
ID: 1936
Opis wydawcy:
Druga część historii - a właściwie historyjek komiksowych - o tym, jak Snoopy postanawia zostać pisarzem. Pierwsze zdanie już ma: "Była ciemna, burzliwa noc". Zmaganiom z materią kolejnych zdań przygląda się reszta Fistaszków: dopowiadając, krytykując i przeszkadzając. No i snując własne wątki - na pozór dziecinne, ale tak naprawdę po dorosłemu zawikłane. Warto wejść w świat Schulza choćby po to, by samemu się w nim przejrzeć. Może rozpoznamy siebie w którymś z Fistaszków?
[Nasza Księgarnia]


piątek, 22.02.2008

zapowiedzi:

"Tintin" powróci w trójpakach

okładka oryginału

Po 14-letniej przerwie Egmont zamierza wrócić do wydawania "Przygód Tintina" Hergé'a. Tym razem seria ma być drukowana w albumach zbierających po trzy oryginalne odcinki, pomniejsze do formatu B5 (podobnie, jak w wydaniu amerykańskim). Na początek edytor zaplanował trzy tomy takiej edycji, z pominięciem odcinków już wydanych przez Motopol (2-5) i Egmont (9, 11). Pierwszy album w sprzedaży ma się pojawić w listopadzie lub grudniu.

Poniżej podaję skład planowanych trójpaków:

  tom 3
 1. "Urwane ucho"
 2. "Czarna wyspa"
 3. "Berło Ottokara"

  tom 5
 4. "Skarb Czerwonego Rackhama"
 5. "7 kryształowych kul"
 6. "Świątynia Słońca"

  tom 6
 7. "Kraina czarnego złota"
 8. "Kierunek księżyc"
 9. "Odkrywcy ksieżyca"

Egmont nie udziela informacji na temat zawartości innych tomów tego wydania. Nie wiadomo więc, czy brane są pod uwagę czarno-biały "Tintin w kraju Sowietów" oraz niedokończony "Tintin i Alph-Art".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 21.02.2008

zapowiedzi:

"Mistrzowie Komiksu" w 2008 roku

 

Przedstawiam opisy wszystkich albumów, jakie w tym roku mają zostać wydane przez Egmont w ramach kolekcji Mistrzowie Komiksu. Każdy album ma być wydany na kredowym papierze i w twardej oprawie.
[Jarek Obważanek]
 

"Nowy Jork"
Tytuł oryginału: New York. Life in the Big City
Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Kitchen Sink Press
Liczba stron: 448
Format: 17 x 25 cm

Opis wydawcy:
Will Eisner, uważany za ojca powieści graficznej, przedstawia nam osobistą, szczególną wizję Nowego Jorku - miasta, które zainspirowało jego pionierskie dzieła. Porzuciwszy świat kamienic czynszowych na Bronksie (znanych z "Umowy z Bogiem"), w "Nowym Jorku" Eisner oddaje cześć wielkiemu miastu w całej jego chwale. Ten album jest równie pełen hałasu, życia, a przede wszystkim "ludzkich historii", jak Broadway w godzinach szczytu.

Zebrano tutaj cztery bardzo ważne dzieła Eisnera: "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" ("New York, the Big City", 1986), "Budynek" ("The Building", 1987), "Notatki o ludziach z miasta" ("City People Notebook", 1989) i "Niewidzialnych ludzi" ("Invisible People", 1992). Te historie pokazują, że żaden inny rysownik nie potrafi uchwycić melancholijnej mroczności Nowego Jorku równie sprawnie, jak Eisner, który poznał to miasto niczym własną kieszeń. Niektóre opowieści budzą w czytelniku dreszcz swoim "milczeniem", inne ogłuszają, ale wszystkie tętnią wielkomiejską żywotnością i bolesnym patosem, tak typowym dla sztuki Eisnera.

W świecie Eisnera żyją nawet cegły. W "Budynku" cztery duchy wystają przed zburzonym budynkiem, bo ich wspomnienia wryte są w te ściany niczym "promieniowanie interakcji międzyludzkich". Jak pisze Eisner, "jego ściany przetrwały deszcz łez i uderzenia śmiechu". "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" i "Notatki o ludziach z miasta" to dziesiątki opowieści o Nowym Jorku, obejmujących życie przy Avenue C na Lower East Side, system metra oraz konsekwencje, jakie na ludzkie życie wywierają czas, przestrzeń i miejskie zapachy. Na koniec, w "Niewidzialnych ludziach", Eisner przedstawia trzy niepokojące historie, odnoszące się w równym stopniu do nagłówków brukowców, jak do dzieł Kafki i Gogola.

Są to przede wszystkim opowieści o najróżniejszej maści dozorcach, schorowanych samotnikach, wścibskich kurach domowych, podglądaczach. Eisner, jeden z najgenialniejszych obserwatorów w Nowym Jorku, sam pojawia się w tym tomie ze szkicownikiem w ręku, anonimowy w morzu twarzy. Te stronice to efekt wieloletniego "podglądania" miasta, które kochał, rozbite na kilka tysięcy szczegółowych kadrów. Ten zbiór to skarb dla każdego fana Eisnera i objawienie dla nowego pokolenia czytelników.
[Egmont Polska]
 


okładka oryginału

"Biały koszmar. Szalony erektoman"
Tytuł oryginału: Cauchemar Blanc. Le bandard fou
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Data wydania: 05.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Liczba stron: 112
Format: 22,3 x 29,7 cm

Opis wydawcy:
Kolejny album jednego z największych europejskich twórców, Moebiusa, autora znanych na polskim rynku komiksów "Incal", "Feralny Major" czy "Świat Edeny". "Biały koszmar. Szalony erektoman" to zbiór najsławniejszych krótkich historii Moebiusa, które ukazywały się w latach 70. XX wieku na łamach francuskich pism komiksowych.

 • W "Białym koszmarze" Moebius daje wyraz własnemu oburzeniu w kwestii rasizmu.
 • W "Absoluten szczelny" ukazuje wewnętrzny pejzaż własnych nerwic.
 • W "Opowieści wigilijnej" zamienia rolami myśliwych i zwierzynę, dając szansę ofiarom.
 • W "Tarcie z jabłkami" przedstawia namiętną kobiecą fantazję.
 • W "Na feniksonie jest królewicz z bajki" twierdzi, że kobiecie nigdy nie można dogodzić.
 • W "Rock City" pokazuje, że każda kultura może się stać nieznośnym więzieniem.
 • W "Rudobrodym I Mózgotworze-Piracie" bawi się z czytelnikami licznymi nawiązaniami literackimi.
 • W "Artefakcie" wykpiwa pozorność każdej rzeczywistości.
 • W "Podejściu do Centauri" twierdzi, że skok hiperprzestrzenny może być skokiem w horror.
 • W "Wariacji nr 4070 na »ten« temat" przeraża tragedią jednostki w obliczu ogólnoświatowej katastrofy.
 • W "Szalonym Erektomanie" przestrzega, jakie skutki może mieć nieprzestrzeganie zakazów Policji Antywzwodowej.

[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Hard Boiled"
Tytuł oryginału: Hard Boiled
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Geof Darrow
Data wydania: 07.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Liczba stron: 128

Opis wydawcy:
Dzień jak zwykle zapowiadał się spokojnie. Co ciekawego może się zresztą wydarzyć, kiedy, jak Nixon, jesteś zwyczajnym facetem, niepozornym urzędnikiem pracującym jako poborca podatkowy? Chwileczkę... A może nie nazywasz się Nixon, tylko Carl Seltz - sprzedawca ubezpieczeń Carl Seltz? A może Harry Seltz? Albo... Harry Burns? A jeśli nie jesteś poborcą - to kim?

Zanim Nixon odkryje prawdę o swoim pochodzeniu, pół miasta wyleci w powietrze. Tylko czy on to w ogóle zauważy?

Utrzymany w konwencji cyberpunka, "Hard Boiled" Franka Millera i Geofa Darrowa stanowi swobodną wariację na temat prozy Philipa K. Dicka. Co różni człowieka od maszyny, androida? Czy otaczający nas świat to tylko jedna wielka mistyfikacja - sztuczna wizja nałożona na rzeczywistość? Nixon, nawet jeśli nie chce, będzie musiał poszukać odpowiedzi na podobne pytania. A wszystko to w huku kolejnych eksplozji i wizgu dartego metalu, podczas dzikich pościgów zatłoczonymi ulicami zaśmieconego miasta przyszłości. Czy jeden człowiek może stanąć naprzeciw wielkiej korporacji? Tylko czy rzeczywiście jest to człowiek?

Frank Miller, znany ze zekranizowanej niedawno serii "Sin City", tym razem napisał scenariusz dużo lżejszy - mimo wcale licznych, przerysowanych do przesady scen seksu i przemocy - w którym twórczo odwołuje się do motywów znanych choćby z filmowego "Blade Runnera". Jednak pierwsze skrzypce w "Hard Boiled" gra niezaprzeczalnie Geof Darrow, ze swoim hiperdokładnym, odwzorującym najmniejsze detale rysunkiem. Nieprzypadkowo Darrow został wyróżniony za ten komiks nagrodą Eisnera - "Hard Boiled" to prawdziwa wizualna uczta.

Jeśli tylko uda ci się przeżyć.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"HP i Giuseppe Bergman"
Tytuł oryginału: HP et Giuseppe Bergman
Scenariusz: Milo Manara
Rysunki: Milo Manara
Data wydania: 09.2008
Wydawca oryginału: Casterman
Format: 22,3 x 29,7 cm

Opis wydawcy:
Legendarny album Milo Manary, którego motywem przewodnim jest Przygoda. Marzący o niej młody Giuseppe podąża śladem tajemniczego "nauczyciela przygód", HP, który okazuje się być szefem międzynarodowej korporacji. Za inicjałami HP skrywa się włoski twórca komiksowy, a jednocześnie mistrz Manary, Hugo Pratt, dla którego album ten jest swoistym hołdem. W komiksie fikcja miesza się z rzeczywistością, oniryczna akcja przypomina zapis automatyczny, pełna jest niezwykłych zwrotów i charakterystycznej dla Manary ironii.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Dajcie mi wolność"
Tytuł oryginału: Give Me Liberty
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Dave Gibbons
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Liczba stron: 216
Format: 17,6 x 26,6 cm

Opis wydawcy:
"Dajcie mi wolność albo dajcie śmierć" - kończył swoje przemówienie jeden z bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 1775 roku, zachęcając do chwycenia za broń i zwrócenia się przeciw tym, którzy tej wolności mu odmawiali. Czy ktoś przypomni sobie te słowa po ponad dwustu latach, w futurystycznej Ameryce XXI wieku, w której najubożsi zamykani są w miejskich gettach, na ulicach panuje policja, prezydentura powoli zamienia się w dyktaturę, a słowo "wolność" to tylko jeden z nic nieznaczących sloganów, ładnie wyglądający na proporczykach w czasie politycznych kampanii? Czy przypomni je sobie wychowana w getcie, czarnoskóra programistka Martha Washington, której ojciec zginął podczas ulicznych rozruchów?

Kilka miesięcy po tym, jak w 1990 roku Frank Miller ("Sin City") i Dave Gibbons ("Strażnicy") zaprezentowali pierwszą część "Dajcie mi wolność", w której na zasadach satyry politycznej przestrzegali przed zaostrzeniem kursu w amerykańskiej polityce zagranicznej i wewnętrznej, wojska Amerykańskie interweniowały w Kuwejcie i miała miejsce wojna w Zatoce Perskiej. Walka o ropę i niebezpieczeństwo uczynienia z USA państwa policyjnego, o który pisali w komiksie, powoli przestawały być fikcją, a zaczynały być rzeczywistością.

Zabawa się skończyła. Także dla Marthy Washington. Dajcie mi wolność - albo szykujcie się na śmierć.
[Egmont Polska]


czwartek, 21.02.2008

zapowiedzi:

"Plansze Europy" w 2008 roku

 

Przedstawiam opisy wszystkich albumów, jakie w tym roku mają zostać wydane przez Egmont w ramach kolekcji Plansze Europy. Każdy album ma być wydany w formacie A4 na kredowym papierze i w twardej oprawie.
[Jarek Obważanek]
 

"Dziadek Leon"
Tytuł oryginału: Léon la came
Scenariusz: Sylvain Chomet
Rysunki: Nicolas de Crécy
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Casterman

Opis wydawcy:
W 1921 roku Léonce Houx-Wardiougue założył fabrykę kosmetyków. Obecnie jego syn Aymard przejął stery interesów i próbuje stworzyć nowoczesne przedsiębiorstwo. Géraldo-Georges, syn Aymarda i wnuk Léonce'a, zajmuje się kampanią marketingową zorganizowaną wokół osoby dziadka, mającą na celu odbudowę potęgi rodzinnej firmy.

Géraldo-Georges jest prawiczkiem i tchórzem, dlatego ojciec nim pogardza. Jednak Léon postanawia wprowadzić wnuka w prawdziwe życie. Daje mu do palenia dziwne papierosy i pomaga odnaleźć własną drogę - na zgubę reszty rodu.

Wybitny album klasyków współczesnego komiksu francuskiego - rysownika Nicolasa de Crécy'ego (m.in. znakomita seria "Bibendum Céleste") i scenarzysty Sylvaina Chometa, twórcy filmu "Trio z Belleville". Połączenie surrealizmu z krytyką współczesnego, konsumpcyjnego stylu życia, a jednocześnie śmieszna, wzruszająca i przerażająca historia o życiu pewnej bogatej rodziny, która ma ambicję pozostania na szczycie high life'u.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Towarzysze zmierzchu"
Tytuł oryginału: Les compagnons du crépuscule
Scenariusz: François Bourgeon
Rysunki: François Bourgeon
Data wydania: 06.2008
Wydawca oryginału: Casterman
Liczba stron: 222

Opis wydawcy:
Epicka opowieść fantasy, rozgrywająca się we Francji podczas wojny stuletniej. Tajemniczy i okrutny rycerz-najemnik bierze pod swoją opiekę dwójkę młodych ludzi, którzy jako jedyni przeżyli rzeź swojej wioski. Razem z nimi dociera do wielu tajemniczych, magicznych miejsc, których istnienia nie spodziewalibyśmy się we Francji. Jaka misja pcha wędrownego rycerza do pokonywania wciąż kolejnych przeszkód w świecie, który zwariował na punkcie wojny?

Jeden z najsławniejszych komiksów francuskich, stworzony przez rysownika, który uznawany jest za klasyka gatunku.

Polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie i tworzy swoistą całość:

 1. "Czary w Lesie Mgieł" ("Le sortilège du bois des brumes")
 2. "Cynowe oczy Posępnego Miasta" ("Les yeux d'étain de la ville glauque")
 3. "Ostatni śpiew Malaterre'ów" ("Le dernier chant des Malaterre")

[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Blueberry"
Tytuł oryginału: Blueberry
Scenariusz: Jean-Michel Charlier
Rysunki: Jean Giraud
Data wydania: 08.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Liczba stron: 144

Opis wydawcy:
Seria westernowa współtworzona przez słynnego Moebiusa, który w przypadku tego cyklu używa pseudonimu Gir. Ukazuje przygody Mike'a Blueberry'ego, amerykańskiego porucznika hulaki, awanturnika i hazardzisty, z trudem podporządkowującego się rygorom armii Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie jest szlachetny i skłonny do najwyższych poświęceń. Seria składa się z 28 tomów podzielonych na kilka podcykli, z których każdy opowiada o innym etapie życia głównego bohatera. Uznawana jest za czołowe europejskie osiągnięcie w dziedzinie komiksu westernowego.

W albumie:

 1. "L'Homme à l'etoile d'argent"
 2. "La Mine de l'Allemand perdu"
 3. "La Spectre aux balles d'or"

[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Pirat Izaak"
Tytuł oryginału: Isaac, le pirate
Scenariusz: Christophe Blain
Rysunki: Christophe Blain
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Liczba stron: 144

Opis wydawcy:
XVIII wiek, Francja. Izaak Sofer, zakochany malarz, marzący o wielkich przygodach, w poszukiwaniu łatwego zarobku zaokrętowuje się na statek. Nawet nie podejrzewa, że wyrusza w długą i niebezpieczną podróż dookoła świata, a jego kapitanem jest były pirat.
Francuski komiks przygodowy pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

Polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie i tworzy swoistą całość:

 1. "Ameryki" ("Les Amériques")
 2. "Lody" ("Les Glaces")
 3. "Olga" ("Olga")

[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Czwarta moc" (tytuł roboczy)
Tytuł oryginału: Le quatrième pouvoir
Scenariusz: Juan Gimenez
Rysunki: Juan Gimenez
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: Dargaud, Les Humanoïdes Associés
Liczba stron: 186

Opis wydawcy:
Wskutek eksperymentów naukowych powstają cztery kobiety, dysponujące czterema różnymi mocami mentalnymi, których zjednoczenie w jednej superistocie (projekt o kryptonimie QB4) ma zapewnić Ziemianom zwycięstwo nad Krommiumsami. Tytułowa Exether Mega (posiadająca tytułową czwartą moc), młoda pilotka statku wojennego biorącego udział w konflikcie, ucieka swym twórcom wydostając się spod ich kontroli. Jedna z najsłynniejszych space oper sławnego argentyńskiego twórcy Gimeneza.

Polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie i tworzy swoistą całość:

 1. "Czwarta moc" ("Le quatrième pouvoir")
 2. "Morderstwa na Antiplonie" ("Meurtres sur Antiplona")
 3. "Zielone piekło" ("Enfer Vert")

[Egmont Polska]


czwartek, 21.02.2008

zapowiedzi:

"Obrazy grozy" w 2008 roku

 

Przedstawiam opisy wszystkich albumów, jakie w tym roku mają zostać wydane przez Egmont w ramach kolekcji Obrazy grozy. Każdy album ma być wydany w formacie B5 na kredowym papierze i w twardej oprawie.
[Jarek Obważanek]
 

"Dni pośród nocy"
Tytuł oryginału: Midnight Days
Scenariusz: Neil Gaiman, Matt Wagner
Rysunki: Matt Wagner, Richard Piers Rayner, Dave McKean, Mike Hoffman, Mike Mignola, Steve Bissette, John Totleben, Teddy Kristiansen
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 160

Opis wydawcy:
Zbiór opowieści: "Sandman: Teatr nocy", "Przytul mnie", "Bracia", "Drzewa jak bogowie", "Jack w zieleni"

Mistrz grozy i suspensu Neil Gaiman przedstawia pięć nigdy niepublikowanych w Polsce historii z początków jego kariery, w tym na nowo zilustrowaną, premierową opowieść o Potworze z Bagien. Komiksy te, niektóre lekkie i rozrywkowe, inne nastrojowe, doskonale ukazują wszechstronność tego popularnego autora.

W "Teatrze nocy" Sandman ze Złotej Ery bada odwieczną tajemnicę i, jeden jedyny raz, staje oko w oko ze swym imiennikiem, Snem z Nieskończonych.

W "Przytul mnie" odziany w płaszcz mag John Constantine musi zmierzyć się z duchem, któremu doskwiera jakże współczesna samotność.

W "Braciach" dalsza rodzina Potwora z Bagien spotyka niezwykłego przybysza z epoki Dzieci Kwiatów - i zdecydowanie niezachwycony rząd Stanów Zjednoczowych.

W "Drzewach jak bogach" na wpół obłąkany człowiek-roślina zgłębia tajemnicę istnienia.

A w nigdy dotąd niepublikowanym "Jacku w zieleni" Potwór z Bagien z dawnych czasów poznaje grozę świata - zarówno wielkiego, jak i małego.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Hellraiser" tom 2
Tytuł oryginału: Clive Barker's Hellraiser Collected Best
Scenariusz: Clive Barker, Del Stone Jr, Sholly Fisch, Nicholas Vince, Nicholas Vince
Rysunki: Alex Ross, Tristan Shane, Marc Hempel, Dan Spiegle, John Bolton, John Van Fleet, Colleen Doran
Data wydania: 05.2008
Wydawca oryginału: Checker Book Publishing Group

  Spis treści:
 • "Powołanie" cz. 1: "Zmartwychwstanie" ("The Harrowing" vol. 1 z "H.C.B." vol. 1), scen. Clive Barker, rys. Alex Ross
 • "Powołanie" cz. 2: "Powstanie" ("The Harrowing" vol. 2 z "H.C.B." vol. 1), scen. Clive Barker, rys. Tristan Shane
 • "Dziewczynka w wizjerze" ("The girl in the peephole" z "H.C.B." vol. 1), scen. Del Stone Jr, rys. Marc Hempel
 • "Ręka nieboszczyka" (Dead Man's Hand z "H.C.B." vol. 1), scen. Sholly Fisch, rys. Dan Spiegle
 • "Demony dla jednych, anioły dla drugich" ("Demons to some, angels to others" z "H.C.B." vol. 3 ), scen. Nicholas Vince, rys. John Bolton
 • "Cenobit" ("Cenobite" z "H.C.B." vol. 2 ), scen. Nicholas Vince, rys. John Van Fleet
 • "Drogi dzienniczku" ("Dear diary" z "H.C.B." vol. 1), scen. Sholly Fisch, rys. Colleen Doran

Opis wydawcy:
Drugi tom krótkich opowieści z przerażającego świata Cenobitów i władcy piekła - Lewiatana. W tym horrorze nie ma miejsca na litość dla bezbronnych. Każdego czeka antynagroda z rąk demonów piekła. Seria została stworzona na podstawie bestsellerowych książek i kultowych filmów jednego z najsławniejszych współczesnych twórców horroru, Clive'a Barkera.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Sandman": "Senni łowcy"
Tytuł oryginału: The Dream Hunters
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Yoshitaka Amano
Data wydania: 07.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 136

Opis wydawcy:
Podczas pracy nad angielską wersją "Księżniczki Mononoke" Neil Gaiman zetknął się z bogatym światem japońskiego folkloru. Jednoczesne spotkanie z artystą Yoshitaką Amano zaowocowało powstaniem nowej, pobocznej księgi "Sandmana", gaimanowskiej wersji baśni o lisie i buddyjskim mnichu. Nie jest to jednak komiks, lecz niezwykle bogato zilustrowane opowiadanie, w którym Władca Snów pojawia się, ale nie gra głównej roli. I tak jednak wiadomo, kto ma wszystko w swoich rękach. W końcu nie na darmo mowa o snach.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki"
Tytuł oryginału: 1001 Nights of Snowfall
Scenariusz: Bill Willingham
Rysunki: Charles Vess, Brian Bolland, John Bolton, Michael Wm. Kaluta, James Jean, Tara McPherson, Derek Kirk Kim, Esao Andrews, Mark Buckingham, Mark Wheatley and Jill Thompson
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 144

Opis wydawcy:
W tym tomie zebrano kilka historii stanowiących wstęp do serii "Baśnie". Każdą z nich narysował inny twórca, mamy tu więc do czynienia z całą paletą stylów, od malarskich fantazji po niemal fotograficzną precyzję. Komiks zdecydowanie przeznaczony jest dla czytelnika dorosłego, wyjawia wiele sekretów, między innymi zdradza tło relacji łączących Śnieżkę i siedmiu krasnoludków.

Akcja komiksu rozpoczyna się w XIX-wiecznym Baśniogrodzie, skąd Śnieżka wyrusza do sułtana arabskiego z prośbą o pomoc przeciwko Adwersarzowi, który wyparł europejskich Baśniowców z ich rodzinnych ziem, ale nie wyruszył jeszcze na podbój baśniowych krain Bliskiego Wschodu. Na dworze sułtana Śnieżka zaczyna snuć swą opowieść.
[Egmont Polska]
 

okładka oryginału

"Boże, błogosław królową"
Tytuł oryginału: God Save the Queen
Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: John Bolton
Data wydania: 12.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 96

Opis wydawcy:
Nowy owoc współpracy uznanego autora Mike'a Careya ("Crossing Midnight", "Lucyfer") i słynnego malarza fantasy Johna Boltona ("Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki", "The Sandman Presents: The Furies"). Bogata paleta Boltona pozwala doskonale oddać zarówno niebezpieczne zaułki współczesnego Londynu, jak i poruszającą elegancję Magicznego Królestwa, stanowiące tło mrocznej, fascynującej opowieści o dekadencji i pożądaniu, odwodzącej się do światów stworzonych w "Księgach Magii" i "Sandmanie".

"Boże, błogosław królową" rozgrywa się w północnym Londynie i Magicznym Królestwie. Opowiada historię zbuntowanej nastolatki, która poznaje grupkę niesfornych elfów i odkrywa, że mieszkańcy Magicznego Królestwa odurzają się nowym, niebezpiecznym narkotykiem: mieszanką heroiny i ludzkiej krwi. Wkrótce bohaterka zostaje wciągnięta w wojnę domową, toczoną na śmierć i życie przez królową Tytanię i jej poprzedniczkę, królową Mab.
[Egmont Polska]


środa, 20.02.2008

zapowiedzi:

Ekskluzywne kolekcje Egmontu w 2008

Wydawnictwo Egmont Polska ujawniło WRAKowi pełen skład tegorocznych kolekcji Mistrzów Komiksu, Plansz Europy i Obrazów grozy. Tym razem w ramach każdej ma pojawić się po pięć tytułów - pierwsze w marcu, ostatnie w grudniu. Oficjalne opisy wszystkich poniższych komiksów zaprezentuję lada dzień w osobnych informacjach. Oczywiście przedstawione plany mogą ulec zmianie.

  Mistrzowie Komiksu
 • "Nowy Jork. Życie w wielkim mieście", scen. i rys. Will Eisner (marzec)
 • "Biały koszmar. Szalony Erektoman", scen. i rys. Jean "Moebius" Giraud (maj)
 • "Hard Boiled", scen. Frank Miller, rys. Geof Darrow (lipiec)
 • "HP i Giuseppe Bergman", scen. i rys. Milo Manara (wrzesień)
 • "Dajcie mi wolność", scen. Frank Miller, rys. Dave Gibbons (grudzień)
   
  Plansze Europy
 • "Dziadek Leon", scen. Nicolas De Crécy, rys. Sylvain Chomet (marzec)
 • "Towarzysze zmierzchu", scen. i rys. François Bourgeon (czerwiec)
 • "Blueberry", scen. Jean-Michel Charlier i Jean Giraud, rys. Jean Giraud (sierpień)
 • "Pirat Izaak", scen. i rys. Christophe Blain (październik)
 • "Le Quatrième pouvoir" (roboczy tytuł: "Czwarta moc") scen. i rys. Juan Gimenez (grudzień)
   
  Obrazy grozy
 • "Dni pośród nocy", scen. Neil Gaiman, Matt Wagner, rys. różni (marzec)
 • "Hellraiser 2", scen. i rys. różni (maj)
 • "Sandman: Senni łowcy", scen. Neil Gaiman, rys. Yoshitaka Amano (lipiec)
 • "Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki", scen. Bill Willingham, rys. Todd Klein (październik)
 • "Boże, błogosław królową", scen. Mike Carey, rys. John Bolton (grudzień)

[Jarek Obważanek]


środa, 20.02.2008

imprezy:

Pierwsze informacje o 8. WSK

Organizator Warszawskich Spotkań Komiksowych podał pierwsze wiadomości na temat tegorocznej edycji imprezy zaplanowanej na 15 marca. Potwierdzone zostały poprzednie, nieoficjalne doniesienia, na temat powrotu Spotkań do pierwotnej lokalizacji - budynku Centrum Łowicka (przy ul. Łowickiej 21, mapka tutaj).

W tym roku imprezę uświetni obecność czterech gości z zagranicy. Przyjazd zapowiedzieli: Portugalczyk José Carlos Fernandes, scenarzysta i rysownik "Najgorszej Kapeli Świata", Austriak Nicolas Mahler, scenarzysta i rysownik "Pragnienia" oraz dwóch Czechów: Jaroslav Rudiš i Jaromír 99, odpowiednio scenarzysta i rysownik serii "Alois Nebel".

Nie zabraknie spotkań z twórcami polskimi. Wśród nich: Przemysław Truściński, Piotr Kowalski, Marek Oleksicki, Łukasz Ryłko, Paweł Zych, Daniel Chmielewski, Jacek Świdziński, Jarosław Gach, Krzysztof Ostrowski, Tobiasz Piątkowski, Krzysztof Janicz i Janusz Wyrzykowski.

Dodatkowo w programie zaplanowano:

 • spotkania z wydawcami (Egmont, Hanami, Kultura Gniewu, Ladida Books, Manzoku, Post, Sutoris, Taurus, Timof i cisi wspólnicy, Zin Zin Press);
 • panel poświęcony dorobkowi Janusza Christy z okazji 50-lecia pracy twórczej (prowadzenie K. Janicz, A. Rusek, A. Salomoński);
 • panel "Ziniol - reaktywacja";
 • wystawę prac Przemka Truścińskiego w 18. rocznicę pracy twórczej;
 • sesje autografów;
 • tradycyjny konkurs;
 • stoiska wydawców i giełdę komiksową.

Na stoiskach wydawnictw: Egmont Polska, Taurus Media, Manzoku, Timof i cisi wspólnicy oraz Ladida Books w trakcie imprezy będzie obowiązywał 20% rabat od cen okładkowych. Posiadacze Karty Stałego Klienta Centrum Komiksu (organizatora WSK) uzyskają rabat w wysokości 25%.

Rozpoczęcie imprezy zaplanowane jest na 8:45, zakończenie na 20:00. Wstęp będzie kosztował 10 zł. Szczegółowy plan godzinowy ma zostać podany na początku przyszłego tygodnia.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


wtorek, 19.02.2008

zapowiedzi:

"Hardkorporacja" zadebiutuje w marcu

Na WSK planowana jest premiera pierwszego numeru "Hardkorporacji", nowego magazynu komiksowego zorientowanego na kulturę hiphopową. Zawartość ma być ostra jak kły psa z rysunku Marka Oleksickiego (na okładce po lewej).

Wcześniej, na początku marca, magazyn ma zostać zaprezentowany w warszawskim klubie Punkt w trakcie imprezy połączonej z koncertem legendarnego składu hiphopowego. Szczegóły na temat tego wydarzenia nie są jeszcze znane.

W środku pierwszego numeru "Hardkorporacji" udzielają się następujący komiksiarze: Paweł "Szaweł" Płóciennik, Piotr "Jaszczu" Nowacki, Bartosz "Termos" Słomka, Filip "Fil" Wiśniowski, Filip Myszkowski, Paweł "Gierek" Gierczak, Maciek "Artmac" Łazowski, Bartosz Sztybor, Bartosz "Templer" Szymkiewicz, Przemysław "Gonzo" Pawełek oraz Tomasz Płóciennik.

W numerze znajdzie się także porcja publicystyki muzycznej i komiksowej autorstwa Michała "Procentee" Kosiorowskiego (warszawski raper), Bartosza Sztybora, Kamila "Szczurka" Szczurowskiego oraz Pawła Płóciennika.

Poza tym prace grafficiarzy: Puzona i Tempzey'a oraz komiks promujący wytwórnię 16Wersów stworzony przez Paulinę Gosk i Piotra Bednarczyka. W sumie 46 stron materiału, z których sześć wybranych zobaczysz tutaj.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


wtorek, 19.02.2008

wrak:

"Mutująca teczka" na start!

Nową ilustrację na stronę powitalną WRAK-a wykonał Piotr "Jaszcząb" Nowacki (pokolorował ją MoTS), rysownik wydanego drukiem pierwszego cyklu "Mutującej teczki" do scenariusza Ireneusza Mazurka. Dla przypomnienia dodam, że obecnie rysownikiem tej serii jest Przemysław "Joku" Grzesiak, a dalsze losy Sępa Foldera i Kretki z Dali możesz śledzić tutaj.

Najnowszy komiks Nowackiego pojawi się w pierwszym numerze "Hardkorporacji" (o czym w informacji powyżej), a w międzyczasie warto zajrzeć na blog rysownika i zapoznać się z trzyplanszówką "Machina" wykonaną przez niego wspólnie z Bartkiem Sztyborem i Arturem Sadłosem na konkurs MFK.

Tutaj możesz obejrzeć poprzednie ekrany tytułowe WRAK-a autorstwa Adama Szarego, Rafała Szłapy czy Roberta Służałego.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 17.02.2008

zapowiedzi:

Nowa seria z Sutoris na WSK

Wydawnictwo Sutoris zapowiedziało na WSK premierę trzech albumów: dwóch ostatnich odcinków "Chicanos" oraz pierwszego tomu trylogii "Bird" rysowanej przez Juana Bobillo do scenariusza Carlosa Trillo.

Edytor udostępnił opisy wyżej wymienionych komiksów oraz widoczną po lewej polską okładkę trzeciego tomu "Chicanos". Poniżej tekst o pierwszym odcinku "Bird", a więcej o drugiej serii przeczytasz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]
 

"Bird" tom 1: "Tatuaż"
Tytuł oryginału: The Tatoo
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Juan Bobillo
Tłumaczenie: Bartek Sutor
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 29,90 zł

Opis wydawcy:
Jobeth Benton jest młodą i piękną kobietą. Odziedziczyła właśnie wielomilionową fortunę i ma stanąć na czele potężnej rodzinnej firmy. Ma wszystko: pieniądze, władzę oraz miłość ukochanego. Wydaje się, że życie leży u jej stóp. Jednak nieprawdopodobne okoliczności, które następują wnet jedna po drugiej, niszczą cały jej świat. Zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, zniewolona, narkotyzowana, stacza się na samo dno. Jednak pojawia się coś... ognisty ptak; jej zjawa, jej fantom. Czy dzięki niemu uda się nowonarodzonej Bird powrócić do świata żywych i odkryć otaczający ją zbrodniczy spisek?
[Sutoris]


niedziela, 17.02.2008

zapowiedzi:

Kontynuacje ze Studia JG

 

Na najbliższą środę Studio JG zapowiedziało premierę drugich tomów serii: "Akatsukiss" i "Česary". Poniżej prezentuję okładki i opisy obydwu tytułów udostępnione przez wydawcę.
[Jarek Obważanek]
 

"Akatsukiss" tom 2
Scenariusz: Vanitachi, Little Lady Punk
Rysunki: Vanitachi, Little Lady Punk
Liczba stron: 200
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 19,90 zł

Opis wydawcy:
Nowa twarz i nowe kłopoty w organizacji Akatsuki. W napiętej atmosferze nawet zwykła sprzeczka może przerodzić się w pojedynek na śmierć i życie. Ta sprzeczka nie była zwykła. Sasuke i Naruto wyruszają na przeszpiegi, ale napotykają potężnego przeciwnika. Tymczasem Tsunade zaczyna wcielać w życie własny plan uporania się z kłopotliwymi sąsiadami.

Do drugiego tomu "Akatsukiss" została dołączona pierwsza część komiksu "Notes, czyli tajemne sprawki małej żyrafki".

"Dzień ów gniewu się nachyla, gdy w proch wieki zetrze chwila." Light Yagami rozpoczyna sąd nad światem przestępczym i tworzenie lepszej, świetlanej przyszłości. Nie przeszkodzi mu policja, FBI, IPN, L, ani żaden inny emocjonalny popapraniec. Jeżeli tylko znajdzie Life Note.
[Studio JG]
 

"Česary" tom 2
Scenariusz: Katarzyna "Hitohai" Wasylak
Rysunki: Katarzyna "Hitohai" Wasylak
Liczba stron: 160
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 19,90 zł

Opis wydawcy:
Co starszy pan znajdzie w betoniarce? Czy Česary poniesie śmierć w Wenecji? Na te pytania postara się odpowiedzieć tom drugi "Česarego". Wewnątrz znajdziesz także skandaliczne video z przeszłości Rafaela - liczne wzloty i upadki młodego aniołka okraszone wątkiem erotycznym. Swoje pięć minut ma tu też Święty Pamięci - pomnik, który okazuje się nikczemnym porywaczem. Jednak czy nie są to tylko pozory? Smaczku doda historii obecność uczulonego na ludzi Ismaela, jak zwykle niefrasobliwego Eliasa oraz surykatki szkolącej prawdziwe anioły. W tej części "Česarego" autorka zwraca się ku logicznej fabule i ponownie miesza mrok z humorem, dobro ze złem i masonerię z żelkami lukrecjowymi.
[Studio JG]


sobota, 16.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Zostawiając powidok wibrującej czerni"
Scenariusz: Daniel Chmielewski
Rysunki: Daniel Chmielewski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 96
Format: 17,9 x 25,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Nakład: 500 egz.
Cena: 22,00 zł
ID: 1930*
Opis autora:
"Każda postać w tej historii może być przedstawiona jako najważniejsza, jako lepsza lub gorsza, dobra albo zła" - powiada jeden z bohaterów. Choć właściwie powinien powiedzieć: Każda postać w Historii. Po prostu. Nie tej, ani tamtej. Drugie problematyczne sformułowanie w powyższej wypowiedzi: "może być". Gdyby był jeden arbiter decydujący o ładzie na Ziemi, wszystko byłoby proste. Niestety jest inaczej. Każdy chce być arbitrem - siebie i świata. Wynik jest taki, że nie ma arbitrów, bo każdy gra o swoje.

A czy pisarz ma prawo przedstawiać swoje postaci jako lepsze albo gorsze? Czy jeśli tego nie zrobi, jeśli nie zaznaczy pewnej dominanty etycznej, czy spełnia swoją funkcję? "Powidok" nie jest komiksem sensu stricte. Jest esejem o wszelkich obliczach komunikacji międzyludzkiej. Choć daleki jest od surrealistycznego snucia się, nie zamyka się w prostej narracyjnej konstrukcji. I przede wszystkim - rozmawia z odbiorcą. Na jego poziomie, niezależnie jaki by był - o władzy, kulturze (która jest próbą zawładnięcia nad światem), religii (która jest owocem kultury) i związkach (które zależą od wiary, kulturowych uwarunkowań i władzy nad sobą nawzajem).

Z kawiarni, w której do jednego stolika zasiadają Gombrowicz i Święty Piotr, Kundera i Bill Hicks, musi być ciekawy widok. A jeśli spojrzy się na najdrobniejsze szczegóły za oknem, jeśli wystarczająco dokładnie będzie się w nie patrzyło, powstanie zapewne powidok, który wibrował będzie jeszcze długo. I miejmy nadzieję, że wbrew tytułowi tego komiksu - nie czernią.
[Daniel Chmielewski]


sobota, 16.02.2008

konkursy:

Regulamin konkursu przy 19. MFK w Łodzi

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi opublikowali regulamin tegorocznej edycji konkursu na krótką formę komiksową. Podstawową zmianą w stosunku do poprzednich lat jest przeniesienie obrad jury na koniec września, co pozwoli zaprosić wszystkich laureatów na galę wręczenia nagród. Pełny tekst regulaminu znajdziesz tutaj.

Równocześnie organizatorzy zaprezentowali roboczą wersję plakatu 19. MFK zaprojektowanego przez zdobywcę ubiegłorocznego Grand Prix, Jakuba Woynarowskiego. Impreza zaplanowana została na 3-5 października 2008.
[Jarek Obważanek]

Robocza wersja plakatu MFK 2008.


sobota, 16.02.2008

wydarzenia:

8. Sympozjum Komiksologiczne

Krzysztof Skrzypczyk, organizator Sympozjum Komiksologicznego towarzyszącego MFK w Łodzi, udostępnił szczegółowe materiały na temat tegorocznej edycji zatytułowanej "Komiks jako zjawisko artystyczne - na pograniczu sztuk, mediów, gatunków". Wszyscy zainteresowani udziałem w obradach pełen zestaw informacyjny mogą pobrać z tego miejsca.

8. Sympozjum Komiksologiczne zaplanowane jest na niedzielę 5 października 2008 roku i zwyczajowo ma mu towarzyszyć antologia nadesłanych referatów.
[Jarek Obważanek]


sobota, 16.02.2008

konkursy:

Mój Teleranek 13 grudnia 1981

Jeszcze do 30 kwietnia można nadsyłać scenariusze na konkurs "Mój Teleranek 13 grudnia 1981" ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Stowarzyszenie Twórców "Contur".

13 grudnia 1981 roku w Polsce zaczął obowiązywać stan wojenny, wprowadzony przez ówczesne władze. Jak każde historyczne wydarzenie, tak i to ma swoich bohaterów, zwycięzców, przegranych i ciągle odkrywane tajemnice. Na pewno wielu i wiele z nich może posłużyć za znakomity materiał do stworzenia rysunkowej opowieści. Stąd pomysł na konkurs komiksowy. Od uczestników organizatorzy oczekują prac związanych z całym, ponad dwu i pół rocznym okresem trwania stanu wojennego.

Konkurs został podzielony na dwa etapy. Etap pierwszy skierowany jest do scenarzystów. Organizatorzy konkursu do 30 kwietnia 2008 oczekują na gotowe scenariusze komiksowe na wymieniony wyżej temat. Komiks, który zostanie stworzony na podstawie nadesłanego tekstu, musi zmieścić się na 10 planszach. Szczegółowe informacje znajdziesz w regulaminie.

Konkursowe jury, w skład którego wejdą przedstawiciele organizatorów oraz Marzena Sowa, Sylvain Savoia (autorzy komiksu "Marzi") i Jacek Frąś (autor komiksu "Stan"), wybierze 10 najlepszych opowieści. Każdy z wybranych przez jury autorów otrzyma honorarium w wysokości 1000 zł brutto. Wyniki tego etapu konkursu zostaną ogłoszone w maju 2008 roku.

W drugim etapie organizatorzy stworzą listę rysowników, którzy zajmą się realizacją komiksów według zwycięskich scenariuszy. Na liście znajdą się autorzy wybrani przez organizatorów bądź wskazani przez scenarzystów. Rysownicy otrzymają za swoją pracę honorarium. Premiera albumu z dziesięcioma historiami opowiadającymi o stanie wojennym odbędzie się 13 grudnia 2008 roku.

Konkurs "Mój Teleranek 13 grudnia 1981" jest kolejnym etapem akcji "Nie ma radości bez niepodległości", która została pomyślana jako dialog z młodzieżą o momentach ważnych dziejowo dla naszego kraju. Pierwszą publikacją wydaną w ramach tego projektu była antologia "11/11 = Niepodległóść" przygotowana na 11 listopada 2007 roku.
[opr. na podst. materiałów organizatorów ]


sobota, 16.02.2008

na żywo:

Plansze z "Duds Hunt"

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało trzy plansze z komiksu "Duds Hunt", który do sprzedaży ma trafić 20 marca, a przedpremierowo ma być dostępny podczas WSK. Więcej informacji na temat albumu znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 12.02.2008

zapowiedzi:

Waneko do końca roku

Waneko zaprezentowało swoje plany wydawnicze na cały bieżący rok. Poza kontynuowaniem już rozpoczętych serii we wrześniu edytor planuje uruchomienie nowej. Jej tytuł na razie nie jest znany.

[Jarek Obważanek]


wtorek, 12.02.2008

zapowiedzi:

Prawdziwe "Fistaszki" z Naszej Księgarni

Nasza Księgarnia jeszcze w tym miesiącu zamierza wydać dwa zbiory "Fistaszków" Charlesa M. Schulza pod wspólnym tytułem "Snoopy. Była ciemna, burzliwa noc". Dwie części polskiej edycji to przedruk jednego amerykańskiego albumu "It Was a Dark and Stormy Night, Snoopy" zawierającego wszystkie paski z 1995 roku. Każdy polski tomik będzie miał 88 stron w cenie 21,90 zł.

Będzie to zbiór historyjek o tym, jak Snoopy postanawia zostać pisarzem. Pierwsze zdanie już ma: "Była ciemna, burzliwa noc". Zmaganiom z materią kolejnych zdań przygląda się reszta Fistaszków: dopowiadając, krytykując i przeszkadzając. No i snując własne wątki - na pozór dziecinne, ale tak naprawdę po dorosłemu zawikłane.

Nasza Księgarnia wydała już w ubiegłym roku cztery książeczki ze Snoopym, były to jednak zaledwie zbiory cytatów zaczerpniętych z komiksów.
[Jarek Obważanek, opis komiksu: Nasza Księgarnia]


sobota, 9.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Fullmetal Alchemist" tom 9
Scenariusz: Arakawa Hiromu
Rysunki: Arakawa Hiromu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Square Enix
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1918


sobota, 9.02.2008

zapowiedzi:

Okładki Egmontu na luty i marzec

 

Prezentuję udostępnione w ostatnich dniach przez Egmont okładki pozycji, które w ramach Klubu Świata Komiksu mają ukazać się w lutym i marcu. Pakiet na bieżący miesiąc to: "Asteriks" tom 6: "Asteriks i Kleopatra", "Asteriks" tom 7: "Walka wodzów", "Calvin i Hobbes" tom 8: "Dni są po prostu za krótkie", "Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 12, "Ranma 1/2" tom 17 oraz "Usagi Yojimbo" tom 21: "Matka gór". Natomiast tytuły marcowe to: "Brzoskwinia" tom 14, "Dni pośród nocy", "Dziadek Leon", "Lanfeust w kosmosie" tom 6: "Zdrada pirata", "Nowy Jork" oraz "Ranma 1/2" tom 18. Więcej informacji na temat powyższych komiksów znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]sobota, 9.02.2008

zapowiedzi:

Okładka "Wyszywanek"

Komiks Marjane Satrapi zatytułowany "Wyszywanki" już jest w druku - poinformowało wczoraj wydawnictwo Post. Do sprzedaży ma trafić w drugiej połowie lutego. Po lewej okładka polskiego wydania, a więcej informacji na temat albumu znajdziesz jak zwykle w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 7.02.2008

zapowiedzi:

Najlepsze z 2007 w "Komiks Forum"

Pod szyldem zasłużonego "Komiks Forum" Witek Idczak zamierza ruszyć z antologią najciekawszych krótkich form komiksowych minionego roku. Pierwszy zbiór planowany jest już na marcowe WSK, dlatego wszyscy zainteresowani autorzy muszą się pospieszyć - termin nadsyłania prac upływa 15 lutego.

Wydawca zaprasza do udziału wszystkich twórców komiksów. W antologii, oprócz najlepszych prac już publikowanych, mogą znaleźć się także historie nieznane. Do tegorocznej edycji dopuszczone będą również prace powstałe przed 2007 rokiem. Równocześnie z wersją papierową ma zostać wydana cyfrowa edycja antologii, która będzie dostępna w Internecie.

Warunki szczegółowe uczestnictwa i wszelkie dodatkowe informacje znajdziesz na stronie "Komiks Forum".
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 7.02.2008

filmy:

Jodorowsky w polskich kinach

W czerwcu na ekrany polskich kin na odrestaurowanych kopiach trafią dwa kultowe filmy Alexandro Jodorowsky'ego: "Kret" i "Święta góra". Informację tę podał dziś dystrubutor AP Mañana z okazji 79. urodzin autora.

Alexandro Jodorowsky (Alejandro Jodorowsky) - filmowiec, poeta, dramaturg, pisarz, aktor, mim, filozof, terapeuta, tarotysta, twórca komiksów - to tylko niektóre z jego profesji. Wszystkie z nich znajdują odzwierciedlenie w jego twórczości filmowej, stanowiącej jedynie niewielką część jego dorobku artystycznego i, jak twierdzą niektórzy, także naukowego.

"Kret" ("El Topo", 1971), "surrealistyczny spaghetti western z elementami przemocy gratis" pokazywany był miesiącami w Nowym Jorku, Paryżu, Tokio i Madrycie, ale jedynie na seansach nocnych. W kolejnym filmie, "Święta góra" ("La montaña sagrada", 1975), który zaoferowali sfinansować zafascynowani jego twórczością Beatlesi, zawarł jedne z najbardziej groteskowych i niepokojących obrazów, jakie kiedykolwiek trafiły na taśmę celuloidową.
[opr. na podst. materiałów dystrybutora]


czwartek, 7.02.2008

zapowiedzi:

Odmieniec powróci z Pawełkiem

Trwają prace nad drugim tomem "Odmieńca" - poinformował Przemysław "dr Gonzo" Pawełek, nowy scenarzysta serii. Na dowód przedstawił trzy czarno-białe plansze narysowane przez Marka Oleksickiego. Wstępne zainteresowanie wydaniem albumu wyraziła Kultura Gniewu, ale ostateczne decyzje zapadną dopiero wtedy, gdy komiks będzie gotowy.

Fabuła ponownie osadzona będzie w świecie słowiańskich mitów, poczwar i demonów, a główny bohater poszukiwał będzie równowagi pomiędzy światem materialnym a nadnaturalnym.

Równolegle Oleksicki razem z Grzegorzem Januszem i Łukaszem Mieszkowskimpracuje nad komiksem "Zwodniczy przewodnik", który pojawia się w w piątkowych wydaniach "Życia Warszawy".
[opr. na podst. materiałów scenarzysty]


czwartek, 7.02.2008

okolice:

Oleksicki projektuje grę "Pulp City"

Polski zespół kreatywny Pulp Monsters pracuje obecnie nad figurkową grą strategiczną "Pulp City". Szefem artystycznym projektu jest Marek Oleksicki, który mieszając różne motywy kultury popularnej powołuje do życia kolejnych bohaterów: od wielkich goryli uzbrojonych w miniguny po Czerwonego Kapturka w wersji voodoo. Jego rysunki w 32-milimetrowe rzeźby zmienia międzynarodowa grupa artystów (kilka można już obejrzeć na stronie projektu).

"Pulp City" to gra typu skirmish (do rozgrywki wystarczy po trzy figurki na stronę). Pierwsza w swoim rodzaju, bo osadzona w mieście pełnym superbohaterów i superzłoczyńców. Pulp City to mieszanka gorącego Miami i groźnego Nowego Jorku, nieustannie nękana najazdami kosmitów, wielkich potworów i hord demonicznych maniaków. Gracze prowadzą do boju małe drużyny wyspecjalizowanych postaci, a gra nabiera kolorów, gdy trzeba bronić mieszkańców miasta lub zmagać się o prymat na ulicach Pulp City.

Gra powstaje całkowicie w języku angielskim. Do sklepów hobbystycznych ma trafić jeszcze w tym półroczu. Czytelnicy prestiżowego portalu Tabletop Gaming News uznali "Pulp City" jedną z trzech najbardziej oczekiwanych nowości 2008 roku.
[opr. na podst. materiałów nadesłanych]

Tony Miragliano, czyli człowiek-lokomotywa.


środa, 6.02.2008

na żywo:

Plansze z Kultury Gniewu

Prezentuję przykładowe plansze z komiksów, które nakładem Kultury Gniewu mają ukazać się w połowie miesiąca. Tutaj zobaczysz pięć stron z "Berlina", a tutaj cztery z "Piekła, nieba". Więcej informacji na temat obu tytułów znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 5.02.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Lou!" tom 2: "Na końcu świata"
Tytuł oryginału: "Mortebouse"
Scenariusz: Julien Neel
Rysunki: Julien Neel
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 06.2005
Objętość: 48 stron
Format: 16,5 x 22,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Nakład: 12 000 egz.
Cena: 9,90 zł
ID: 1914*
Opis wydawcy:
W drugiej części przygód Lou dowiemy się, że na końcu świata też może być sympatycznie. Dziewczynka wyjeżdża z mamą na wakacje do babci. Podczas gdy mama odświeża stare znajomości i przeżywa ciągły kryzys twórczy, Lou odkrywa uroki stylu "Tiki" przy boku pewnego uroczego nieznajomego. Czy jednak wakacje wszystkim dobrze zrobią?
[Egmont Polska]


"Mix Komiks" nr 2/2008
Redaktor naczelny: Maciej "Empro" Prożalski
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 02.2008
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,60 zł
ID: 1915
W numerze: "Żółwie Ninja", "Zefir", "Profesor Lukacz", "Człowiek Paroovka" i "Rechot".


przykładowe plansze

"Priest" tom 5
Scenariusz: Min-Woo Hyung
Rysunki: Min-Woo Hyung
Tłumaczenie: Joanna Pienio
Wydawca: Kasen
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 176
Format: 12,5 x 19 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1916*
Opis wydawcy:
Vascar De Guillon był kiedyś gotowy oddać życie za krzyż walcząc w świętych krucjatach przeciw poganom. Pewnego jednak dnia jego wiara upadła. Kościół, którego był wiernym rycerzem wydał na jego żonę i dwójkę dzieci wyrok śmierci przez spalenie żywcem. Odwróciwszy się od Boga i Kościoła, trawiony potwornym gniewem, De Guillon zawiera bluźnierczy pakt z upadłym aniołem.
[Kasen]


wtorek, 5.02.2008

zapowiedzi:

J.P.Fantastica do czerwca

J.P.Fantastica przedstawiła swoje plany wydawnicze do czerwca włącznie. Na liście brakuje serii "D.N.Angel" i "Heat", które czekają na przedłużenie licencji. W dalszych planach edytora są też kolejne tomy "Oh! My Goddess" oraz zupełnie nowa seria "Bleach", jednak dla tych pozycji nie ma na razie terminów wydania.

[Jarek Obważanek]


wtorek, 5.02.2008

recenzje:

"Człowiek Paroovka": "Dorysuj mu wąsy"

W skrócie: Pisząc w ubiegłym roku o pierwszym albumie z Paroovką ostrożnie wypowiadałem się na temat zawartego w nim humoru. "Dorysuj mu wąsy" udowadnia, że miałem rację; nowy album jest o wiele zabawniejszy.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 3.02.2008

na żywo:

Plansze z "Na szybko spisane"

Michał "Śledziu" Śledziński na swoim blogu zaprezentował w piątek pierwsze cztery plansze z drugiego tomu "Na szybko spisane" traktującego o latach 1990 - 2000. Autor zobowiązał się złożyć cały materiał w Kulturze Gniewu do 13 lutego, aby wydawca zdążył przygotować go na marcowe WSK.

Przy okazji warto wspomnieć, że dwa tygodnie temu Śledziu pokazał na blogu trzy naszkicowane plansze "Wartości rodzinnych". W ołówku gotowy jest już niemal cały pierwszy 30-stronicowy odcinek.
[Jarek Obważanek]

Pierwszy kadr drugiego tomu "Na szybko spisane".


sobota, 2.02.2008

spotkania:

Autorzy "Szanownego" w Kawangardzie

Już jutro o godz. 15:00 w warszawskiej kawiarni Kawangarda (ul. Wilcza 32) odbędzie się uroczysta premiera komiksu "Szanowny" Bartosza Sztybora i Wojciecha Stefańca. W jej trakcie będzie można obejrzeć oryginalne plansze i kupić komiks z autografem.

To pierwsze spotkanie w Kawangadzie z cyklu "Komiksowa niedziela", na którym poza możliwością podyskutowania z autorami można obejrzeć ich prace.
[opr. na podst. materiałów organizatorów]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa