ARCHIWUM

niedziela, 31.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Mars" tom 9
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0918
Kira wybacza ojczymowi i decyduje się na nowo z nim zamieszkać. Rei nie jest w stanie tego zaakceptować i zrywa z nią. Czy Kira znajdzie oparcie w swojej nowej rodzinie?
[Waneko]


niedziela, 31.10.2004
imprezy
Program Dolnośląskiego Konwentu Komiksowego

W najbliższą sobotę, 6 listopada, odbędzie się w EMPiK-u Megastore Wrocław pierwszy na Dolnym Śląsku konwent komiksowy. Oprócz warsztatów i spotkań z zaproszonymi gośćmi przez cały dzień będzie otwarta giełda komiksów. Każdy będzie mógł uzupełnić swoją kolekcję, gdyż oprócz stoiska wydawnictwa Mandragora pojawią się stoiska kolekcjonerskie. Podczas konwentu będzie można oglądać wystawę prac nadesłanych na konkurs oraz prace profesjonalnych polskich rysowników komiksowych. Będzie można także skonsultować swoje prace z gośćmi konwentu (rysownicy, wydawcy, scenarzyści) w ramach wspomnianych warsztatów. Dla osób, które przebiorą się za bohaterów komiksowych, będą czekać atrakcyjne nagrody. Wstęp na konwent będzie bezpłatny.

A oto szczegółowy progam imprezy:

10:00

Otwarcie giełdy komiksów wydawniczych i kolekcjonerskich, amerykańskich i europejskich.

11:00

Spotkanie: Filip Myszkowski, twórca komiksu "Eryk. Ostatni Szrama". Warsztaty dla rysowników i scenarzystów.

12:00

Spotkanie: Tomasz Leśniak, twórca komiksów "Jeż Jerzy" oraz "Tymek i Mistrz".

13:30

Spotkanie: Robert Służały, rysownik komiksu "Benek Dampc"

14:30

Warsztaty dla rysowników: Przemysław Truściński

16:00

Spotkanie: Fil i Termosk, twórcy seri "Ciach bajera" i komiksu "Sikalafo"

17:00

Ogłoszenie wyników konkursów i uroczyste rozdanie nagród.

18:00

Zamknięcie giełdy komiksów

[Paweł Pudło]


niedziela, 31.10.2004
zagranica
Europejski Batman

Wydawnictwo DC Comics zapowiedziało mini-serię "Batman: Europa" zainicjowaną przez Jima Lee, którą będą współtworzyć autorzy amerykańscy i europejscy. Lee wrócił niedawno z rocznego pobytu we Włoszech, gdzie miał okazję poznać osobiście wielu znakomitych europejskich twórców. Wydało mu się naturalne, by przygotować w DC Comics projekty, w których mogliby wziąć udział niektórzy z nich. Jednak tak naprawdę Lee nie odkryje dla Stanów kompletnie nowych osób, bo na trzech Włochów, którzy biorą udział w projekcie, dwóch już rysuje dla amerykańskich wydawców.

Scenariusz komiksu "Batman: Europa" napiszą wspólnie Brian Azzarello ("100 naboi", "Superman") i Matteo Casali ("Bonerest", "Quebrada"). Każdy zeszyt zilustruje inny autor, prezentując swój charakterystyczny styl w historii, w której Batman i jego niespodziewany sprzymierzeniec Joker, będą śledzić tajemniczego wroga w Paryżu, Berlinie, Pradze i wreszcie w Rzymie. Rysownikiem pierwszego zeszytu będzie Jim Lee, drugiego Giuseppe "Cammo" Camuncoli ("The Intimates", "Swamp Thing"), a czwartego Gabriele Dell'Otto ("Secret War"). Autor trzeciego odcinka nie został jeszcze wybrany.

Lee i Cammo dzielili w Reggio Emilia jedną pracownię. Po pracy rozmawiali z o komiksach Casalim i w trakcie takich rozmów zrodził się pomysł zrobienia czegoś angażującego różnorodnych twórców. Będzie to jednocześnie pierwszy malowany komiks Cammo. Dotąd amerykańscy czytelnicy znali go z rysunków tuszem prezentowanych w "Swamp Thingu", "Hellblazerze", czy "Robinie". Swoją przygodę z bohaterami DC od "Batman: Europa" rozpocznie Dell'Otto, który zadebiutował w Stanach mini-serią "Secret War" z Marvela.

"Batman: Europa" planowany jest na trzeci kwartał 2005 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


niedziela, 31.10.2004
zagranica
Agentka specjalna w czasach Muszkieterów

We wrześniu nakładem wydawnictwa Soileil ukazał się w krajach frankfońskich pierwszy tom opowieści o kobiecie-agentce specjalnej w epoce Muszkieterów. Komiks "Belladone"do scenariusza Ange rysuje Alary. Pierwszy odcinek nosi tytuł "Marie".

W 1680 roku we Francji zostaje stworzona tajna organizacja, zrzeszająca najlepszych agentów królestwa. Specjalność: szpiegostwo, sabotaż, ochrona - akcje, o których się nie mówi. Członkiem ekipy jest Marie, pseudonim: Belladone. Znaleziona jako niemowlę na schodach kościoła, wychowana w zakonie, później wysłana do Indii, teraz jest z powrotem we Francji i chce się za wszelką cenę dowiedzieć, kim jest. Ale będzie na to musiała poczekać do momentu, kiedy życie króla będzie zagrożone i wszyscy muszkieterowie świata nie będą w stanie go uratować.
[dla WRAK-a Błażej - Lagafium]


niedziela, 31.10.2004
sklepy
5 serii Twojego Komiksu w promocji

Przez cały listopad komiksy z serii "Dekalog", "Celadon Run", "Grzech śmiertelny", "Krzyżacy" i "Wody Morteluny" będą tańsze o 30% względem ceny detalicznej. Jak zwykle akcja prowadzona jest tylko w sklepie on-line wydawnictwa Motopol - Twój Komiks. Trwa również promocyjna sprzedaż pakietów 16 serii komiksowych, a na osoby, których zamówienia przekroczą 125 zł czeka prezent w postaci filmu "Najlepsi z najlepszych" o przygodach Michela Vaillant.
[Motopol - Twój Komiks]


niedziela, 31.10.2004
prasa
"Ślizg" nr 11/2004

Tematem przewodnim listopadowego "Ślizgu" jest perwersja, a w związku z tym w dziale komiksowym znalazł się wywód Pawła "Mr Jediego" Musiałowskiego na temat erotyki w mandze. Odcinek "Jeża Jerzego" Skarżyckiego i Leśniaka dotyczy jednak nieco innego problemu, a głównymi jego bohaterami są ksiądz egzorcysta i biskup. Nie zabrakło również komiksowych recenzji.
[Jarek Obważanek]


piątek, 29.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 23/2004: "Ultimate X-Men" nr 5
Scenariusz: Mark Millar
Szkic: Tom Raney, Adam Kubert
Tusz: Scott Hanna, Art Thibert
Kolory: Transparency Digital
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 29.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0917
Akademia Xaviera została opanowana przez program Weapon X, natomiast mutanci stali się wbrew swojej woli agentami do brudnych zadań specjalnych. Jakie plany ma wobec nich Wraith? Gdzie podziewa się Wolverine?

Zawiera historie z amerykańskich numerów 9 i 10.
[Dobry Komiks]


piątek, 29.10.2004
zagranica
Samuraj w świecie przyszłości

Na styczeń wydawnictwo IDW planuje amerykańską premierę kolejnego komiksu rysowanego przez Bena Templesmitha. Scenarzystą 48-stronicowego albumu "Blood Stained Sword" jest Dan Wickline.

Komiks będzie połączeniem dynamicznego science fiction, technologii i kodeksu samurajów. W mrocznej i ponurej przyszłości pijanej od zaawansowanej technologii, dawne obyczaje nie zostały przez niektórych zapomniane. Kenji został wytrenowany jak samuraj, który przysięga dochowania kodeksu prawdziwego wojownika. Teraz stoi przed największym wyzwaniem swojego życia: oczyszczeniem imienia swojego ojca. Musi udać się do Seattle, gdzie korporacje zastąpiły klany a chciwość wyparła honor, by odkryć prawdę kryjącą się za śmiercią ojca i znaleźć osoby za nią odpowiedziane.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 28.10.2004
zapowiedzi
Listopadowe okładki Egmontu

 

Egmont zaprezentował komplet okładek listopadowego pakietu Klubu Świata Komiksu. Przy okazji okazało się, że manga "Dream Saga" będzie w Polsce wydawana pod tytułem "Takamagahara". Okładki to w kolejności: "Alpha" tom 6: "Emisariusz", "Eden, It's an Endless World!" tom 8, "Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 3, "Kamikaze Kaito Jeanne" tom 4, "Lucky Luke" tom 41: "Wielki książę", "Sandman" tom 9: "Zabawa w ciebie" cz. 2, "Takamagahara" tom 1, "Thorgal" tom 28: "Kriss de Valnor", "Trolle z Troy" tom 6: "Trolle we mgle" oraz "Tymek & Mistrz" tom 5: "Król kłopotów".
[Jarek Obważanek]


   

czwartek, 28.10.2004
filmy
Batman w pełnej okazałości

 

Serwis JoBlo.com zaprezentował pierwsze wyraźne zdjęcie Christiana Bale'a w stroju Batmana, w którym występuje w filmie "Batman Begins"
[Jarek Obważanek]


środa, 27.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 44/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 27.10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0916kup w Imago.com.pl

"Record of Lodoss War" tom 1: "Szara Wiedźma" tom 1
Scenariusz: Ryo Mizuno
Rysunki: Yoshihiko Ochi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kodakawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 218
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0914


"W.I.T.C.H." nr 43
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0915


środa, 27.10.2004
zapowiedzi
"Wild Rock" - nowe yaoi z Saishy

Wydawnictwo Saisha planuje wydanie w marcu 2005 roku mangi yaoi Kazusy Takashimy pt. "Wild Rock". Komiks można już zamawiać w sklepiku Kasumi - jego cena została ustalona na 19 złotych, a 50 groszy z każdego sprzedanego egzemplarza zostanie przeznaczone na akcję Pajacyk. Manga przeznaczona jest dla dorosłych czytelników.

Oto, jak album zapowiada wydawca:

Piękny Yuuen (żyjący w czasach prehistorycznych) nie jest stworzony do cieżkiego życia w dżungli. Nie potrafi polować, nie potrafi łowić, i na pewno nie potrafi zadbać o siebie. Na jego szczęście wpada w oko Enbie, znanemu łowcy i prehistorycznemu "supermanowi". Czy waśń między ich rodzinami nie przeszkodzi im w wyznaniu sobie uczuć?

[Jarek Obważanek]


środa, 27.10.2004
zagranica
Spadochroniarze w Iraku

Marvel na styczeń zapowiedział start 5-częściowej mini-serii o tematyce wojskowej. Dziennikarz Karl Zinsmeister przedstawi w niej trzy miesiące z życia amerykańskiej 82. jednostki powietrznodesantowej w Iraku. Rysowaniem serii do jego scenariusza zajmuje się Dan Jurgens, a okładki tworzy Esad Ribic.

W pierwszym zeszycie "Combat Zone: True Tales of GI1s in Iraq" amerykańscy spadochroniarze w północnym Kuwejcie muszą zmagać się z duszącymi burzami piaskowymi, podnoszącymi adrenalinę treningami i napięciem, które dominuje w okresie poprzedzającym konflikt w Iraku. Wojna nadciąga w postaci rakiet balistycznych. Aby przetrwać, muszą polegać na zdolnościach ludzi, których nigdy nie spotkali, ale których losy są nieubłaganie złączone z ich własnymi.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 26.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Vampire Princess Miyu" tom 5
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 212
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kreda)
Druk: czarno-biały (4 strony kolor)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0911
Tym razem na drodze Miyu stanie Yui, wampirza księżniczka, którą może nazwać swoją siostrą i córką!
[J.P.Fantastica]


wtorek, 26.10.2004
sklepy
Wydane na MFK 2004 - uzupełnienie


kup w Imago.com.pl

"Komiks w tyglu uwarunkowań"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 17.10.2004
Liczba stron: 52
Format: 20,6 x 29,2 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Papier: offsetowy
Dystrybucja: MFK, specjalistyczne
Cena: 14,00 zł
ID: 0912
Antologia referatów sympozjum komiksologicznego pod redakcją Krzysztofa Skrzypczyka.

Spis treści:

 • "Komiks w kulturze narodowej" - Sławomir Magala
 • "Między sztuką a biznesem. Amerykański komiks gazetowy w produkcji masowej" - Katarzyna Hordejuk
 • "Propaganda i kicz. Polityczne perypetie humorystycznych herosów prasowych seriali obrazkowych w pierwszym dziesięcioleciu PRL" - Adam Rusek
 • "Komiks polski »wczoraj«, »dziś« i »jutro« - perspektywy rozwoju" - Monika Polasik-Chmielewska
 • "W sile wieku. Problemy autorów komiksów i nie tylko" - Bartosz Kurc
 • "Manga jako źródło badań kulturoznawczych: kulturowe uwarunkowania interpretacji kiczu" - Marcin Skorek
 • "»Wilq«: superkicz?" - Michał Siromski
 • "»A jeśli Boga nie ma..«. Istoty Niebieskie i ich wyznawcy w wybranych przykładach komiksu współczesnego" - Tomasz Nowak
 • "Fotokomiks: »fałszywa odrośl komiksu« czy odrębny gatunek artystyczny?" - Krzysztof Skrzypczyk

"Komiksowe ciekawostki. Katalog"
Wydawca: Andrzej Sobczak
Data wydania: 2004
Wydanie: II rozszerzone
Liczba stron: 52
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-białe ksero
Papier: offsetowy
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 0913
Katalog przedstawiające różnorakie polskie komiksowe gadgety: puzzle, kalendarze, plany lekcji, zakładki, kolorowanki, programy teatralne, pocztówki, figurki, plakaty, kubki, komiksy reklamowe i inne.


wtorek, 26.10.2004
fanziny
"KGB" nr 22 w grudniu

Hubert Ronek zaprezentował projekt okładki 22 numeru zina "KGB", który powinien ukazać się w grudniu. W środku znajdą się prace kilku nowych autorów, będzie też sporo recenzji. Nie zabraknie stałych autorów - Ronka, lucka, Daniela Gizickiego, Marka Turka i Nomico. Będzie też kolejny odcinek "Mutującej teczki".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 26.10.2004
konkurs
Komiksowe sny w konkursie "Com X-u"

 

Redakcja pisma "Com X" ogłosiła konkurs na krótką formę komiksową pod hasłem "To tylko zły sen...".

Senne omamy, wizje i halucynacje od dawna fascynowały artystów. Sen, zwany też siostrą śmierci, ma przecież wiele twarzy. Mogą to być oniryczne wizje, w których człowiek lata jak ptak, zmienia do woli swój wygląd i tożsamość, ale też erotyczne marzenia senne, czy nocne koszmary, po których budzimy się zlani zimnym potem, są też sny prorocze zapowiadające wydarzenia, które dopiero nastąpią. Zagadką snu, czyli stanu, w którym człowiek nie jest martwy, ale też nie do końca żywy, karmiły się zarówno antyczne mity, średniowieczne legendy, nowożytne powieści i XX-wieczne dzieła filmowe. Spraw więc, aby Twoje komiksowe sny stały się przyczyną naszej bezsenności.

Regulamin konkursu:

 1. Konkurs skierowany jest do młodych rysowników, plastyków, grafików komputerowych, fotografików.
 2. Temat konkursu: "To tylko zły sen..."
 3. Prace powinny być czarno-białe i dotychczas niepublikowane. Liczba stron od 2 do 8. Technika wykonania jest dowolna (rysunek, malarstwo, grafika komputerowa, kolaż, fotomontaż itp.). Plansze papierowe opisane na odwrocie (imię i nazwisko autora (-ów), adres, telefon, e-mail i numer planszy). Tekst w dymki wpisany komputerowo. Jeśli tekst odręczny to koniecznie w pełni czytelny.
 4. Prace należy dostarczyć w postaci papierowych plansz (format A4) lub plików (tif, jpg-kompresja 12, rozdzielczość: 300 DPI w przypadku przejść tonalnych, 600 DPI jeśli praca jest wyłącznie linearna) na adres: ul. Czółenkowa 10, 02-459 Warszawa z dopiskiem "Konkurs", lub na adres mailowy.
 5. Termin nadsyłania prac mija 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego). Wyniki konkursu podane zostaną do 14 lutego na stronie internetowej.
 6. Przyznana będzie jedna nagroda główna i dwa wyróżnienia. Nagordzona praca zostanie wydrukowana, a jej autor otrzyma nagrody rzeczowe o wartości 100 zł. Prace wyróżnione będą miały szansę publikacji na łamach "Com X-u".
 7. Jeśli praca po rozstrzygnięciu konkursu ma zostać odesłana do autora, bardzo prosimy dołączyć do przesyłki należną informację i znaczek zwrotny.

[Piotr Janowczyk]


wtorek, 26.10.2004
telewizja
"Cafe Kultura" o komiksach przesunięta

 

Poświęcony komiksowi odcinek "Cafe Kultura", który miał zostać wyemitowany przedwczoraj na TVP2, powinien zostać pokazany 7 listopada o godzinie 22:45 - poinformował Andrzej Robak. Jednocześnie przeprosił za dezinformację i dodał, że telewizja zmieniła wcześniejsze plany dotyczące emisji tego odcinka.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 26.10.2004
telewizja
"Painkiller Jane" na małych ekranach

Stacja Sci Fi Channel we współpracy z NBC Universal oraz MGM TV wyprodukuje pilotowy odcinek nowego serialu zatytułowanego "Painkiller Jane". Będzie to pierwsza komiksowa produkcja w dziejach stacji Sci Fi Channel.

"Painkiller Jane" będzie ekranizacją komiksowej serii autorstwa Joe Quesady i Jima Palmiottiego. Bohaterką cyklu jest młoda oficer marynarki, która w wyniku działania broni biochemicznej została obdarzona specjalna mocą samouzdrawiania. Chcąc wykorzystać swoje unikalne zdolności kobieta zaczyna jako zamaskowana bohaterka walczyć z przestępcami. Jednocześnie musi cały czas ukrywać się przez tropiącymi ją wojskowymi agentami chcącymi wykorzystać jej moce na potrzeby armii. Wkrótce dziewczyna spotyka grupę wyrzutków, którzy stają się jej drugą rodziną.

Scenariusz do odcinka pilotowego napisali John Harrison ("Diuna", "Dzieci Diuny"), Don Opper i Greg Gold. Prace na planie powinny rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


poniedziałek, 25.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Island" tom 3
Scenariusz: In-Wan Youn
Rysunki: Kyung-Il Yang
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 162
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 0908kup w Imago.com.pl

"Yaoi Edition" tom 1
Scenariusz: Pradera, Lara Yokoshima
Rysunki: Minako, Lara Yokoshima
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 108
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,00 zł
ID: 0909
Trzy historie. Pierwsza, "Łowca", autorstwa Pradery i Minako, to pierwszy polski yaoi stworzony specjalnie z myślą o fanach tego gatunku. Tajemniczy mnich i bezwzględny łowca - czy jesteś w stanie wyobrazić sobie resztę?

Ponadto w albumie znajdują się dwa krótkie opowiadania pióra Lary Yokoshimy: "Ryukiba Yukue" - ciekawy epizod z życia Liama i Braydena oraz krótka historyjka zatytułowana "If Anubiset had free days".
[Kasen]


poniedziałek, 25.10.2004
zapowiedzi
"Alien vs Predator" w ramach "Dobrego Komiksu"

5 listopada Axel Springer planuje wydanie komiksu "Alien vs. Predator: Thrill of the Hunt", którego fabuła oparta jest na motywach zaczerpniętych z wchodzącego tego samego dnia do polskich kin filmu. Komiks ukaże się jako "DK Extra" równocześnie z drugim numerem "Amazing Spider-Mana". Będzie miał 96 stron w cenie 9,99 zł, ale nie znajdzie się w nim plakat. Będzie to jednocześnie ostatni "DK Extra" w tym roku.

Autorami "Alien vs. Predator: Thrill of the Hunt" z wydawnictwa Dark Horse są scenarzysta Mike Kennedy, rysownicy Roger Robinson i Dustin Weaver oraz inkerzy James Pascoe i Randy Emberlin.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 25.10.2004
nagrody
"Halloween Blues" wyróżniony przez ekspertów

Belgijska Izba Ekspertów Komiksowych, organizacja istniejąca od początku lat 80., przyznała coroczne nagrody. Grand prix za rysunek otrzymał Zbigniew Kasprzak za komiks "Przepowiednie" z cyklu "Halloween Blues". Z kolei Grand prix za scenariusz otrzymał drugi autor tego albumu, Mythic.

Izba przyznała również nagrodę Grand prix przyszłości Olivierowi Pâques za album "Le Roi Soleil" z cyklu "Lois" (Casterman), Nagrodę Giganta komiksu rysownikowi Willy'emu Lambilowi (m.in. "Niebieskie mundury", za całkokształt dorobku twórczego), Nagrodę informacyjną czasopismom "Le Collectionneur de bandes dessinées" ("Kolekcjoner komiksów") i "Hop", które w tym roku fetują ukazanie się setnego numeru oraz Brukselski Złoty Ołówek Mazelowi (Luc Maezelle), autorowi serii "Câline et Calebasse" czy "Les Paparazzi". Nagrody zostały wręczone 9 października podczas Brukselskiego Festiwalu Komiksowego.
[dla WRAKa Błażej na podst. La Libre]


poniedziałek, 25.10.2004
spotkania
Autorzy "Westerplatte" w gdańskim EMPiK-u

5 listopada br. o godz. 18:00 w EMPiK Megastore w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 8 odbędzie się spotkanie z twórcami komiksu "Westerplatte. Załoga Śmierci", Mariuszem Wójtowicz-Podhorskim i Krzysztofem Wyrzykowskim, podczas którego będą podpisywać swój album oraz odpowiadać na pytania czytelników oraz osób zainteresowanych historią.
[Milton Media]


poniedziałek, 25.10.2004
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Charly" tom 11: "Wieczne życie"
Tytuł oryginału: Une vie éternelle
Scenariusz: Denis Lapière
Rysunki: Magda Seron
Kolory: Céline Puthier
Wydawca: Dupuis
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 9,50 €


"Niklos Koda" tom 6: "Czarna magia"
Tytuł oryginału: Magie noire
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Olivier Grenson
Kolory: Bertrand Denoulet
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 30,0 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 €


"Papirus" tom 27: "Gniew bogów"
Tytuł oryginału: La Fureur des dieux
Scenariusz: Lucien De Gieter
Rysunki: Lucien De Gieter
Kolory: Véronique Grobet
Wydawca: Dupuis
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,20 €


"Titeuf" tom 10: "Nadia wychodzi za mąż"
Tytuł oryginału: Nadia se marie
Scenariusz: Zep (Philippe Chappuis)
Rysunki: Zep (Philippe Chappuis)
Wydawca: Glénat
Data wydania: 08.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29,3 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,99 €


"W kręgu podejrzeń" tom 7: "Więżniowie"
Tytuł oryginału: Prisonnières
Scenariusz: Jean-Charles Kraehn
Rysunki: Sylvain Vallée
Kolory: Patricia Jambers
Wydawca: Glénat
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29,3 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,99 €


"Yakari" tom 30: "Nocny wędrowiec"
Tytuł oryginału: Le Marcheur de nuit
Scenariusz: Derib (André Jobin)
Rysunki: Job
Kolory: Dominique
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 09.2004
Liczba stron: 48
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,70 €


piątek, 22.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 22/2004: "Street Fighter" nr 5
Scenariusz: Ken Siu-Chong
Rysunki: Omar Dogan, Andrew Hou, Alvin Lee, M3TH, Rey, Thomas, Arnold Tsang, Vedder
Tłumaczenie: Krzysztof Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 22.10.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0906
Konfrontacja Ryu z potężnym wojownikiem Muay Thai - Adonem to tylko wstęp do odcinka, w którym ścieżki dzielnej agentki Interpolu Chun Li oraz gwiazdora filmów akcji Fei Longa krzyżują się po raz pierwszy, Cammy staje się naocznym świadkiem metod działania swych dawnych towarzyszek, a na trop Kena i Elizy wpada pewien nad wyraz wrogo usposobiony dżentelmen.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 9 i 10.
[Dobry Komiks]kup w Imago.com.pl

"Hellsing" tom 4
Scenariusz: Kohta Hirano
Rysunki: Kohta Hirano
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Shonen Gahosha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 208
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0907


piątek, 22.10.2004
prasa
Richard Corben w "KZ" nr 31

15 października w sieci pojawił się 31 numer magazynu miłośników komiksu KZ. Specjalną atrakcją wydania są prace, które Egmont odrzucił tworząc antologię "Człowiek w probówce". Tematem numeru jest twórczość Richarda Corbena. Poza tym omówienie nowości z USA, "Cusp", antologi "9-11", "Summer blonde", "A Cow's Dream", "Unknown Soldier", "Batman: Book of the Dead" oraz całej serii "Thorgal", teksty o twórcach: Carlu Barksie, Robercie Crumbie i Danym, relacja z Asuconu IX, felietony oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


piątek, 22.10.2004
prasa
Zalibarek w "Lampie" nr 7/2004

W najnowszym numerze "Lampy" znalazł się między innymi komiks autorstwa Kamila Śmiałkowskiego (scenariusz) i Marka "Zalibarka" Zalibowskiego (rysunki) o pokrętnym tytule "Kriegsgefangener 5700" ("Jeniec wojenny 5700"). To 4-planszowa etiudka komiksowa, pozbawiona dialogów, swoiste epitafium wzniesione w pięćdziesiątą rocznicę śmierci K.I.Gałczyńskiego. Przy użyciu środków wyrazu właściwych estetyce realizmu magicznego przybliżono w udziwniony i deliryczny sposób stan mentalny poety podczas pobytu w obozie jenieckim Altengrabow, 27 listopada 1944. Komiks w początkowej wersji miał być czarno-biały, w technice ołówkowej, w końcu rysownik zdecydował się na lekko zabawową kreskę, z komputerowymi wypełnieniami. Poniżej pojedynczy kadr z nigdy niepublikowanej wersji próbnej oraz z wersji finalnej.

Pozostałe prace zgromadzone w dziale komiksowym nowej "Lampy" mniej lub bardziej odbiegają od formy komiksowej. "Kulkigo" Macieja Sieńczyka to deliryczna opowieść rysunkowa, która może zachwycić amatorów nieszablonowych zabaw luźnymi skojarzeniami. Z kolei "Rysunki egzyste komiksowe" Marianny Szymy to raczej rysunkowy dziennik przeżyć, niż komiks. Ponadto w numerze "Czołgaj się" Cezarego Ostrowskiego i "liczne komixy" Marcina Hermaszewskiego.
[Marek "zalibarek" Zalibowski]


czwartek, 21.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Radości i smutki Agaty"
Tytuł oryginału: Les bonheurs d'Agathe
Scenariusz: Francois Corteggiani, Caroline Leboucq
Rysunki: Claire Le Grand
Tłumaczenie: Karim Emir Jabiry
Wydawca: Book House
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Milan
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 48
Format: 23 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0886
Agata ma dziesięć lat i wszystkie zęby. Trochę zarozumiała i uparta, ma trudny charakter, ale jest niegłupia, zabawna i sympatyczna. W szkole, w sklepie, w gronie kolegów i koleżanek chce być obiektem zainteresowania.
[Book House]


"Trudny charakterek Agaty"
Tytuł oryginału: Chipie et Compagnie
Scenariusz: Francois Corteggiani, Caroline Leboucq
Rysunki: Claire Le Grand
Tłumaczenie: Karim Emir Jabiry
Wydawca: Book House
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Milan
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 23 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0887
Trudny charakterek? Ależ nie, popatrzcie! Z pewnością ma bogatą wyobraźnię, jest przebojowa i zabawna. W pełni poznacie Agatę z wypowiedzi jej koleżanek: zazdrosna, gderliwa, niezadowolona ze wszystkiego, krytykująca wszystko i wszystkich - tak, może jednak troszeczkę.
[Book House]


czwartek, 21.10.2004
zagranica
Wilk złym bratem świni w komiksie Nedelcu

W styczniu Image Comics rozpocznie wydawanie w Stanach czarno-białego komiksu Oviego Nedelcu "Pigtale". Seria będzie wychodzić w cyklu dwumiesięcznym.

"Pigtale" opowiada historię Bostona Bootha, prywatnego detektywa - amatora z Portland, który próbuje podołać życiu wywróconemu do góry nogami przez finansowe i profesjonalne zamieszanie. Rzeczy przybierają zupełnie inny obrót dla Bostona, gdy zostaje przedstawiony Clyde'owi, inteligentnemu gadającemu świniakowi, który zdeterminowanemu do uczieczki przed swoim złym przybranym bratem, wilkiem Taxxem. Razem Boston i Clyde podejmą próbę pokonania swoich strachów, uratowania ukochanych i ocalenia miasta przed Taxxem, który jest zdecydowany zniszczyć Clyde'a, zemścić się i użyć generatora super-plazmy by podbić miasto i nad nim zapanować.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 20.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 43/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0885


środa, 20.10.2004
spotkania
Minkiewiczowie w Warszawie i Krakowie

Po wizycie w Katowicach, o której informowałem wczoraj, Minkiewiczowie będą rozmawiać z fanami "Wilqa" i rozdawać autografy w Warszawie i Krakowie. W stolicy będziesz mógł ich spotkać w najbliższą sobotę w godzinach 12:00-15:00 w sklepie Komikslandia (Metro Centrum, pawilon 2001a). Z kolei w Krakowie będa obecni w niedzielę między 11:00 a 15:00 na 8. Targach Książki (ul. Gabrieli Zapolskiej 38 - zobacz mapkę), a konkretnie na stoisku drukarni Małopolska Poligrafia Kraków (B20).
[Jarek Obważanek]


środa, 20.10.2004
na żywo
Neko Ninja od Stana Sakai

Dla czytelników WRAK-a goszczący na zakończonym w niedzielę MFK 2004 Stan Sakai, autor serii "Usagi Yojimbo", wykonał rysunek Neko Ninja. Autograf możesz obejrzeć dokładniej po kliknięciu w miniaturkę.
[Jarek Obważanek]


środa, 20.10.2004
filmy
Brandon Routh Supermanem

Mało znany aktor Brandon Routh ("Deadly") został wybrany do roli Supermana w nowym filmie Bryana Singera. Co prawda umowa jeszcze nie została podpisana, ale sprawa jest w zasadzie pewna. Produkcja ma się zacząć w przyszłym miesiącu w Australii.

Scenarzysta Dan Harris zdradził, że nowy film zacznie się w miejscu, w którym zakończył się "Superman 2" z Christopherem Reevem. Autorzy uznali, że nie ma potrzeby ponownie robić filmu o początkach Człowieka Ze Stali i zdecydowali się na nawiązanie do poprzednich produkcji.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 19.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Chobits Album": Your Eyes Only"
Rysunki: CLAMP
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 124
Format: 16,8 x 23,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 29,90 zł
ID: 0905kup w Imago.com.pl

"Love Hina" tom 5
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Izumi Yoshida
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0904

Recenzja

Mieszkańcy pensjonatu Hinata wybierają się na wycieczkę nad morze. Na wielkim letnim festynie czeka na nich wiele zabawnych przygód.
[Waneko]


wtorek, 19.10.2004
imprezy
Kaczkofańska Impreza Halloweenowa

Egmont zaprasza miłośników horrorów, strachów i duchów 23 października do warszawskiej Stodoły (ul. Batorego 10) na Zlot Kaczkofanów. W ten dzień będziesz mógł dać upust swojej kaczkofańskiej fantazji. Przygotuj halloweenowy strój z użyciem prezentów z "Kaczora Donalda" i wpadnij na zwariowaną zabawę! Najlepsze stroje zostaną nagrodzone. Będzie można także nauczyć się robienia halloweenowych dekoracji, wziąć udział w lekcji rysowania z twórcami komiksowymi i wziąć udział w licznych konkursach.

Gwoździe programu:

 1. Wizyta duńskiego rysownika "Kaczora Donalda" - Flemminga Andersena, który opowie o swojej pracy i poprowadzi lekcję komiksowego rysowania. Flemming to jeden z najlepszych duńskich autorów komiksów. Urodził się 2 czerwca 1968 roku. Już jako mały chłopiec zadecydował, że zostanie rysownikiem. Na tę decyzję wpływ miała fascynacja klasycznymi komiksami z Donaldem Carla Barksa. Najbardziej lubi szalone historie z szybką akcją. Od kiedy stał się fanem wyścigów samochodowych, tworzy także serię "Formuła I", publikowaną w "Kaczorze Donaldzie" w 2002 r. Gdy miał 24 lata kupił swoje pierwsze auto - jaguara XJ6. Chętnie ogląda też wyścigi samochodowe.
   
 2. Występ grupy Metamorphosis - jedynej w Polsce grupy iluzjonistów. Mają zaledwie po 20 lat. Sztuką iluzji zajmują się od 5-6 roku życia. Jako zespół działają od września 1997 roku. Odrzucili klasyczne smokingi i cylindry, a ich pokazy cechuje żywiołowa muzyka i światło.

Specjalnie dla kaczkofanów redakcja udostępni wszystkie numery archiwalne "Kaczora Donalda" - będzie można czytać stare komiksy do woli!

Pełny program imprezy na tej podstronie.
[Egmont Polska]


wtorek, 19.10.2004
wystawy
Gawronkiewicz wystawia we Wrocławiu

"Napisane obrazem" to tytuł najnowszej i zarazem największej z dotychczasowych wystaw Krzysztofa Gawronkiewicza, autora ilustracji do takich dzieł jak "Mikropolis" czy "Achtung Zelig! Druga wojna", która będzie miała miejsce we wrocławskiej Mediatece (Plac Teatralny 5). Wernisaż oraz spotkanie z autorem odbędzie się 4 listopada o godzinie 19:00.

Na wystawie zostaną przedstawione oryginalne plansze z komiksów dostępnych na rynku polskim, jak i prace nie prezentowane wcześniej szerszej publiczności. Wyjątkową okazją będzie możliwość obejrzenia plansz do najnowszego komiksu (autorstwa duetu Janusz/Gawronkiewicz), który w grudniu wydany zostanie przez francuskie wydawnictwo Glénat.

Ekspozycja ma na celu przedstawienie ewolucji formy obrazu zawartego w dziełach tego niezwykle uzdolnionego, zajmującego się narracją obrazkową artysty - od początkowych szkiców, aż po gotową do druku planszę. W czasie trwania wystawy dostępne będą również wydane już albumy, co pozwoli każdemu ze zwiedzających skonfrontować efekt finalny z oryginałem.
[Karol Michalski]


wtorek, 19.10.2004
telewizja
"Cafe Kultura" o komiksach

 

W niedzielę 24 października o godzinie 23:50 na kanale TVP2 zostanie wyemitowany odcinek programu "Cafe Kultura" poświęcony komiksowi - poinformował Andrzej Robak. W programie wystąpią Beata Bełzak, Agata "Endo" Nowicka, Rafał Skarżycki, Jerzy Szyłak, Witold Tkaczyk i Przemysław Truściński.

"Cafe Kultura" to cykliczny program kulturalny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz (autorki takich filmów fabularnych, jak "Ostatni dzwonek", "Białe małżeństwo" czy "Na koniec świata"). Każdy odcinek programu poświęcony jest jednemu tematowi. Prowadzący Jerzy Stuhr i Michał Paweł Markowski dyskutują o danym zagadnieniu z zaproszonymi gośćmi, a publiczność słucha i zadaje pytania.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
spotkania
Minkiewiczowie w Imago

W piątek 22 października bracia Minkiewiczowie będą podpisywać w katowickim sklepie komiksowym Imago.com.pl (ul. Mickiewicza 14, w oficynie) najnowszy album z cyklu "Wilq Superbohater" zatytułowany "Rapier miłości". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
sklepy
Kup oryginalnego Wilqa!

Autorzy "Wilqa", wychodząc na przeciw prośbom wielu czytelników, stworzyli sklepik internetowy, w którym możesz nabyć oryginalne, rysowane przez Bartosza Minkiewicza plansze komiksu, unikatowe egzemplarze, plakaty, a w przyszlosci inne rzeczy zwiazane z Wilqiem.

Z kolei w listopadzie odbędzie się aukcja zdjęcia kompromitującego Wilqa! (w formie oryginalnego rysunku Bartosza Minkiewicza). O szczegółach autorzy poinformują w najbliższym czasie.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
www
Rewolucyjny butik Skutnika

Mateusz Skutnik uruchomił butik z gadgetami związanymi z jego serią "Rewolucje". Możesz w nim kupić kubki, torby i kolorowe koszulki - zarówno damskie, jak i męskie.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
nowości
Dwa pierwsze "Thorgale" w pakiecie


kup w Imago.com.pl

Okazało się, że dwa pierwsze tomy Thorgala - "Zdradzona Czarodziejka" i "Wyspa lodowych mórz" - są dostępne w księgarniach tylko w zestawie ze starterem karcianki o Thorgalu. Dla osób pragnących zakupić komiksy, ale kompletnie niezainteresowanych grą, informacja jest o tyle gorsza, że zestaw ten kosztuje 39,90 zł. Jest więc o około 6 zł droższy, niż gdyby komiksy były sprzedawane luzem. Z drugiej strony można kupić starter za 20% ceny rynkowej.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
imprezy
Sprostowanie do raportu z Łodzi

W sobotnim raporcie w Łodzi dokonałem nadinterpretacji wypowiedzi Tomasza Kołodziejczaka. Napisałem, że powątpiewa w sukces "Dobrego Komiksu", podczas, gdy powiedział tylko, że próby wejścia Egmontu na masowy rynek się nie powiodły i że pewnie za kilka miesięcy zobaczymy, czy udało się to "Dobremu Komiksowi".

Z przypisanej Kołodziejczakowi wypowiedzi wynika, że negatywnie komentuje konkurencję i podważa jej wiarygodnośc, czego nie ma w zwyczaju czynić. Mało tego, projekt "Dobrego Komiksu" uważa za dobrze wymyślony i przygotowany.

Za nadinterpretację przepraszam Tomasza Kołodziejczaka oraz redakcję i czytelników "Dobrego Komiksu".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 19.10.2004
sklepy
Wydane na MFK 2004 - uzupełnienie


kup w Imago.com.pl

"KOMIKS. Katalog wystawy konkursowej 2004"
Okładka: Tomasz Piorunowski
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 128
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 0903
Spis treści:

 • "Urodziny dziadka" - Jacek Frąś
 • "Ciapanek" - Daniel Grzeszkiewicz
 • "Visagemaking" - Zdenek Vinklar
 • "Narodzisko" - Adam Święcki
 • "Życie to nie bajka" - Paweł Zych
 • "H.R.M.G.D.N." - Karel Jerie
 • "Antihero" - Kornelia Kwoka
 • "Anioł" - Małgorzata Jackowiec i Łukasz Jagielski
 • "REM" - Joanna Sanecka i Sylwia Restecka
 • "Grand Banda" - Marek Lachowicz i Tomasz Kuczma
 • "Unikaty" - Piotr Jagodziński i Piotr Zdanowicz
 • "Archentina" - Michał Arkusiński
 • "Padlina" - Szymon Teluk
 • "Sklep z ludźmi" - Wojciech Krzymiński
 • "Fantazy" - Maciej i Magdalenia Partyka
 • "Jak być sobą" - Barbara Koniecka
 • "Animator" - Filip Fert i Piotr Herla
 • "Geniusz w słoiku" - Michał Ociesa
 • "Det is det" Piotr Kasiński i Robert Trojanowski
 • "Super Psółka i żarłoczna paprotka" - Leszek Sewastianowicz i Marek Zalibarowski


kup w Imago.com.pl

"Giełda Komiksów": "Notowania"
Redaktor naczelny: Arkadiusz Salamoński
Wydawca: ArSal
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 6,00 zł
ID: 0902
Zestawienia cen polskich komiksów archiwalnych.


wtorek, 19.10.2004
imprezy
Uzupełnienie raportów z Łodzi

 • "ORP »Orzeł«", drugi tom serii "Kronik epizodów wojennych", planowany jest na połowę przyszłego roku. Mariusz Wójtowicz-Podhorski stwierdził, że dysponuje już kompletem wymaganych materiałów. Album będzie znacznie krótszy od "Westerplatte", a Krzysztof Wyrzykowski będzie miał więcej swobody przy jego rysowaniu.
   
 • Karol "KRL" Kalinowski poinformował, że są małe szanse, by w ogóle ukazał się następny numer "Produktu".
   
 • Wybory rysunkowej miss festiwalu w klubie Funaberia wygrała Ula Pociecha z Rzeszowa, studentka łódzkiej ASP. W rywalizacji pokonała Stana Sakai i Marvano.
   
 • Poza stroną Matei Branei warto odwiedzić też witrynę Hardcomics (strona tymczasowa, ale tutaj jest skrót do starej wersji). Jest to tytuł, w ramach którego ukazały się obydwa rumuńskie komiksy i niedługo wyjdzie trzeci.

[Jarek Obważanek]


niedziela, 17.10.2004
sklepy
Wydane na MFK 2004


kup w Imago.com.pl

"Trzask prask"
Autor: Bartosz Kurc
Wydawca: Bajka
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 180
Format: 22,5 x 22,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 28,00 zł
ID: 0901

WRAK POLECA

Recenzja

Zbiór premierowych wywiadów z polskimi komiksiarzami - rysownikami, scenarzystami i kolorystami. Równocześnie to pierwsza książka poświęcona współczesnemu komiksowi polskiemu. Obok rozmów z nestorami komiksu w Polsce, dziś już klasykami, książka zawiera wypowiedzi twórców młodego pokolenia, debiutujących w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Rozmowy przeprowadził Bartosz Kurc, krytyk i publicysta. Współpracował z "Odrą", "Czasem Kultury", "Nową Fantastyką" i pismami komiksowymi. Recenzent "Przekroju". Autor książki "Komiks. Opowiadanie obrazem".

Spis autorów:

 • Adler Robert
 • Baranowski Tadeusz
 • Butenko Bohdan
 • Chmielewski Henryk
 • Christa Janusz
 • Gawronkiewicz Krzysztof
 • Jezierski Sławomir
 • Kasprzak Zbigniew (Kas)
 • Kasprzak Grażyna (Graza)
 • Kiełbus Sławomir
 • Kowalski Piotr
 • Krupka Władysław
 • Leśniak Tomasz
 • Pawel Szarlota
 • Parowski Maciej
 • Polch Bogusław
 • Raczkiewicz Tadeusz
 • Rosiński Grzegorz
 • Skarżycki Rafał
 • Szyłak Jerzy
 • Szyszko Marek
 • Truściński Przemysław
 • Wiśniewski Mieczysław

Tutaj możesz przeczytać wybrane fragmenty wywiadów.
[Bajka]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Wilq Superbohater" zeszyt 6: "Rapier miłości"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 8,68 zł
ID: 0900
Na zawartość tego wydawnictwa składają się dwie absolutnie premierowe historie:

 • "Powódz" - fabuła dotykająca traumatycznej dla wszystkich Opolan katastrofy - Wielkiej Powodzi. Autorzy poważnie podeszli do tematu i mają nadzieję, że czytelnicy wezmą sobie do serca przekaz tej historii: "Nie tylko strażacy mogą być bohaterami - superbohaterowie też mogą nimi zostać".
 • "Rapier Miłości" - najdłuższy, do tej pory, epizod z serii "Wilq". Miłość, miłość, miłość. Ale też wiatr w oczy, kretyńskie żarty i zemsta zduna. Nigdy jeszcze kilka stron komiksu tak bardzo nie zbliżyło się do prawdy o życiu. Wstrząsająca rola Słabego Wielbłąda.

Jest również kolejny odcinek nieśmiertelnej "Wyprawy Na Ciemną Stronę Słońca" Tomasza Minkiewicza.
[Bartosz Minkiewicz]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Arena Komiks" nr 11
Redaktor naczelny: Tomasz Tomaszewski
Okładka: Jakub Rebelka
Wydawca: Graficon
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 64
Format: 20,4 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,90 zł
ID: 0899
Kolejny po rocznej przerwie numer magazynu narysowanych historii prawie całkowicie wypełniony nowymi polskimi komiksami takich autorów, jak Jakub Rebelka, M. Skutnik & J. Szyłak, T. Niewiadomski, J. Koza, R. Szłapa, T. Prokoupek & Bednar (Czechy), R. Dąbrowski, M. Będkowski, O. Ciszak & R. Kleczyński, A. Spanowicz (Czubek) oraz T. Tomaszewski & M. Kurzyna.
[Tomasz Tomaszewski]kup w Imago.com.pl

"Arena Komiks": "Antologia"
Redaktor naczelny: Tomasz Tomaszewski
Okładka: Tomasz Leśniak
Wydawca: Łódzki Dom Kultury i Graficon
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 64
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,00 zł
ID: 0898
"Antologia" podsumowuje dotychczasowe edycje imprez komiksowych w Łodzi zwane najpierw konwentami, a obecnie Festiwalami. Prezentuje komiksy, które zostały wyróżnione głównymi nagrodami na konkursach na krótka formę komiksową, zawiera również kilka materiałów publicystycznych opisujących dotychczasowe imprezy, twórców, środowisko i organizatorów. Wydawnictwo to ma na celu przybliżyć wszystkim zainteresowanych swoiste komiksowe dziedzictwo związane z łódzkimi imprezami.
[Tomasz Tomaszewski]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Glinno"
Scenariusz: Jacek Frąś
Rysunki: Jacek Frąś
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 52
Format: 22,1 x 29,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 0897

WRAK POLECA

Recenzja

Glinno to mała wieś w centralnej Polsce, a Polska to duży kraj w Europie. Zdawać by się mogło, że w Glinnie jest nudno: rolnicy, zwierzęta, pola i lasy. Ależ nie! Wieś polska pełna jest tajemnic, które dla typowego mieszczucha mogą być śmiertelnie groźne. A jeśli mieszczuch ten ma dodatkowo Lynchowsko-Kafkowskie rozdwojenie jaźni koloru zielonego, to i sam stanie się dla wsi psotnym i nieproszonym gościem, którego trzeba będzie zakopać. Tak oto rodzi się prawdziwy horror w Glinnie - horror w polskiej wsi, horror człowieka.

Jacek Frąś to człowiek z centralnej Polski. Lubi tworzyć komiksy i w roku 2001 za komiks "Kaczka", jako Młody Talent, otrzymał nagrodę Alph-Art na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême. Dla młodego rysownika to jedna z najważniejszych nagród. W odpowiedzi na nią powstało "Glinno". Nad albumem tym Frąś pracował trzy lata w technice, której próżno szukać wsród innych komiksowych albumów. Jako dyplomowany malarz przemycił do komiksu prawdziwy i wyjątkowy w dobie komputerów styl i kolor. "Glinno" to też komiks wyjątkowy, w każdej ze swych wielu warstw. Frąś jest również perkusistą zespołu Cool Kids Of Death. Podobno podczas grania koncertów jedną ręką cały czas pracował nad albumem. Wydaje się to ciut skomplikowane, ale w przypadku komiksu takiego jak ten nie mogło być chyba inaczej. "Glinno" to po prostu komiks niezwykły.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Plastelina" część 2
Scenariusz: Krzysztof Ostrowski
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 52
Format: 24 x 16,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 13,00 zł
ID: 0896

WRAK POLECA

Recenzja

Znany z publikacji w "Playboyu", "City Magazine", "Arenie Komiks" czy "AQQ" komiks "Plastelina" to szydercza, ironiczna, złośliwa, ale zawsze zabawna i nad wyraz inteligentna satyra, dotycząca wszystkich przejawów naszego codziennego życia ­ od pop-kultury do religii. Ostrowski nie oszczędza nikogo.
[Kultura Gniewu]kup w Imago.com.pl

"Born" część 3
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Tom Palmer
Kolory: Paul Mounts
Okładka: Wiesław Walkuski
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 16.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 08.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0895

Recenzja

W bazie Valley Forge panuje atmosfera zwątpienia i strachu. Nikt już nie wierzy, że wojna skończy się zwycięstwem Amerykanów. Żołnierze ćpają i piją. Tymczasem wróg przygotowuje ogromną ofensywę, której celem jest zmiecenie oddziału kapitana Castle'a z powierzchni ziemi.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Mroczne dni" część 2
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 16.10.2004
Wydawca oryginału: Idea + Design Works, LLC.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 72
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0894
Z rąk wampirów ginie Ali - nieoceniony sprzymierzeniec Stelli w walce z pijawkami. Do akcji wkracza także matka wszystkich wampirów i żona zamordowanego Vincenta - żądna krwi Lilith. Nic nie jest jednak w stanie zatrzymać Stelli przed osiągnięciem celu - przywrócenia do życia jej ukochanego męża. Nie wszystko jest jednak tak proste, jakby się mogło wydawać.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 30
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane, Danny Miki
Kolory: Brian Haberlin, Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 16.10.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 10.1996
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0893
Chcąc potwierdzić senne wizje o Alu, Terry przeszukuje zaułki w poszukiwaniu zmarłego przyjaciela. Na swoje nieszczęście znajduje tego, kogo szukał. Na widok Terry'ego Spawna ogarnia wściekłość i żądza krwi. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy w zaułku pojawia się tajemniczy Cog.

Zeszyt 54 wydania oryginalnego.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Usagi Yojimbo" tom 4: "Spisek ryczącego smoka"
Tytuł oryginału: The Dragon Bellow Conspiracy
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 16.10.2004
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1990
Liczba stron: 168
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 16,90 zł
ID: 0892
Tom przedstawia wielu bohaterów znanych ze wcześniejszych odcinków: Gennosuke - zdegenerowanego łowcę nagród, Shingena - dumnego ninja, Zato-Ino - ślepego mistrza miecza, oraz wielu innych, których losy łączą się w zadziwiających sojuszach i bitwach, wywołanych knowaniami podstępnego pana Tamakuro. W tomie tym przedstawiony został także jeden z najdramatyczniejszych pojedynków, w trakcie którego Gen traci swój róg.

Napisana i narysowana z epickim rozmachem przypominającym "Siedmiu samurajów", czwarta księga serii "Usagi Yojimbo" jest dramatycznym i jednocześnie zabawnym zapisem życia szlachetnego Miyamoto Usagi - samuraja-królika, samotnie wędrującego po siedemnastowiecznej Japonii.
[Mandragora]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Eryk. Ostatni Szrama" tom 2
Scenariusz: Filip Myszkowski
Rysunki: Filip Myszkowski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 64
Format: 20,6 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Papier: offsetowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0891

 

Recenzja

Drugi album Filipa Myszkowskiego przedstawiający przygody młodego Eryka Szramy, nieudacznego Lepskatora oraz Emilii, Tanka i Profesora. Tym razem Eryk będzie rozdarty między Dobrem a Złem, pomiędzy drogą prawości i uczciwości, a wiernością przestępczej tradycji rodziny Szramów. Fabuła opowieści pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, czasoprzestrzennych zmian i scen mrożących krew w żyłach. Jednym z wielu atutów komiksu są soczyste, pełne znakomitych powiedzonek i ripost dialogi. Do tego wysmakowana grafika czerpiąca z najlepszych tradycji komiksu polskiego, europejskiego, amerykańskiego i japońskiego. A wszystko to spięte autorskim poczuciem humoru i dystansu do prowadzonej opowieści.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]kup w Imago.com.pl

"Farma Intelectual Life" tom 2
Scenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Daniel Gizicki
Wydawca: Daniel Gizicki
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 28
Format: 20,7 x 14,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: Imago.com.pl
Cena: 3,50 zł
ID: 0890
W zbiorku występuje stała załoga mieszkańców farmy oraz agent Graves, rewolucjonista i pewnie inni goście. Do zeszytu (a właściwie do jego wnętrza) będzie dodana niespodzianka.
[Daniel Gizicki]


"KGB" nr 21
Redaktor naczelny: Hubert Ronek
Wydawca: Hubert Ronek
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna i Imago.com.pl (zamówienia e-mailowe)
Cena:
ID: 0889


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Zeszyty Komiksowe" nr 2: "(polska) rzeczywistość w (polskich) komiksach"
Redaktor naczelny: Michał "Błażej" Błażejczyk
Okładka: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Michał "Błażej" Błażejczyk
Data wydania: 16.10.2004
Liczba stron: 76
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 13,00 zł
ID: 0888
W numerze szeroki wybór tekstów - od teoretycznych, poprzez szerokie analizy, sylwetki autorów, po opisy konkretnych komiksów, czasem niezbyt znanych. Artykuły historyczne i dotyczące współczesności, a nawet jeden, dla pokazania szerszego kontekstu, poświęcony filmowi.

Oprócz publicystyki "Zeszyty" publikują też komiksy, związane treściowo z tematem numeru. W tym numerze znajdziesz między innymi niezwykle smakowity kąsek: z okazji dziesiątej rocznicy przedrukowujemy pierwszy odcinek "Mikropolis"!

Ponadto krótkie komiksy Tomasza "Quazariusa" Drabika, Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy, Daniela Gizickiego, Tomasza Kapuścińskiego, Andrzeja Mleczki, Huberta Ronka, Bartosza "Termosa" Słomki, Rafała Szłapy, Marka Turka, Clarence'a Weatherspoona, nicuna i Psora.

Więcej informacji na stronie oficjalnej magazynu.
[Michał Błażejczyk - Zeszyty Komiksowe]


niedziela, 17.10.2004
imprezy
2 600 zł za Stana, czyli sobotni raport z Łodzi

 • Impreza została oficjalnie otwarta z półgodzinnym opóźnieniem, gdyż ekipa Egmontu wraz z goścmi specjalnymi nie zdążyła przybyć na czas. Następnie okazało się, że prezenter Radiostacji, który miał być głównym prowadzącym festiwal, "przestraszył się i uciekł" do Warszawy. Na otwarciu obecni byli Stan Sakai i Marvano, a także Papcio Chmiel, który wręczył Andrzejowi Sobierajowi nagrodę Humoris Causa. Sakramentalną formułę otwarcia wypowiedziała Urszula Kropiwiec z fundacji "Pro Helvetia", która jest współorganizatorem wystawy "Komiks na horyzoncie".
   
 • W przyszłym roku Egmont nie planuje antologii, chociaż Kołodziejczak zaznaczył, że tego typu projekty chciałby wydawać w miarę cyklicznie. Bronił pracy Minkiewicza zamieszczonej w "Człowieku w probówce", która potraktowała zadany temat pretekstowo. Posępny ton antologii wyznaczyli sami autorzy, gdyż prac wesołych nie przysłali. Konkurs nie pomógł wydawnictwu znaleźć nowych współpracowników.
   
 • Spotkanie ze Stanem Sakai, mimo wyraźnego niedogadania się organizatorów z gwiazdorem, wypadło niezwykle udanie. Sakai najpierw na sztaludze narysował duży rysunek z Usagim, potem przy pomocy rekwizytów przedstawił proces produkcji odcinka swojej serii. Zademonstrował przykładowy scenopis, który zazwyczaj zajmuje 2-3 strony. Następnie na sztaludze narysował bardzo szkicowy storyboard, który sam nazywa miniaturą. Wreszcie pokazał stronę w ołówku i tuszu. Później zaprezentował okładkę rozbitą na kolory składowe. Jedno z pytań z sali dotyczyło tokage - Sakai stwierdził, że nie ma w Japonii takich jaszczurek, ale bardzo lubi je rysować, ponadto zajmują w komiksie rolę zwierząt domowych. Wyjaśnił też etymologię imienia Jai, jakie nosi nieśmiertelny demon. Okazuje się, że pochodzi od Jasona, bohatera "Piątku trzynastego", który nigdy nie umiera (grzecznościowo Jai-san). Kamil Śmiałkowski, który prowadził spotkanie, okazał się w zasadzie zbędny, gdyż Sakai doskonale sobie radził w towarzystwie samego tłumacza, który chociaż jak zwykle nie orientował się w temacie, to w miarę dobrze poradził sobie z zadaniem.
   
 • Ireneusz Konior, autor serii "Fishermen story", która ukazuje się na rynku frankofońskim, przyznał, że praktycznie nie podejmował w Polsce prób znalezienia wydawcy dla swoich komiksów. Wystartował jedynie w konkursie Egmontu i Tenbitu, ale nie został zauważony. Kontakt z Glénat uzyskał przez Internet i nigdy nie widział swojego redaktora.
   
 • Przyszłość "Świata Komiksu" jest niepewna. Egmont nosi się z pomysłem zamknięcia niedochodowego przedsięwzięcia. Kołodziejczak przyznał, że nie udało mu się znaleźć metody na przyciągnięcie czytelników. Dodał, że zamknął pismo "Cześć!", gdyż nie spotkało się z odpowiednim zainteresowaniem.
   
 • Egmont bierze pod uwagę wydawanie niektórych albumów w bardzo niskim nakładzie, twardej oprawie i europejskich cenach (około 12 euro).
   
 • "Arena Komiks" prawdopodobnie zmieni status z czasopisma na książkową antologię, w której raczej nie będzie komiksów w odcinkach. Będzie ukazywała się rzadko. Również "Zarysowane zeszyty" mają zmienić formułę. Tomaszewski planuje w ramach tego cyklu wydać, być może na WSK 2005, "Alicję" Szyłaka i Skutnika.
   
 • Matei Branea, rumuński twórca komiksowy, który przyjechał na zaproszenie fundacji "Pro Helvetia", przyznał, że rynek komiksowy w Rumunii po prostu nie istnieje. Jego komiks jest drugim, jaki tam się ukazał, trzecim ma być antologia prezentująca aktywnych lokalnych twórców. Odwiedź stronę Branei.
   
 • W sali numer 6 można bez biegania po Krakowie obejrzeć całego "Tęczowego chłopca", czyli "Komiks na ścianach", i przekonać się, że może częściowo na ścianach, ale nie za bardzo komiks. Że ciekawy graficznie, ale fatalny fabularnie. Za projekt odpowiedzialne jest wydawnictwo Atropos, którego szef, Artur Wabik, w ogóle nie zjawił się na MFK, co dziwi tym bardziej, że na imprezie odbył się wernisaż wystawy oraz spotkanie z jej twórcami.
   
 • Ostatnia część "Fastnachtspiel" oraz kolejne "Morfołaki" może jeszcze w tym roku.
   
 • Nowy numer "Znakomiksu" planowany jest na grudzień.
   
 • Aktualne plany Postu Andrzej Rabenda obiecał przedstawić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
   
 • Specjalny odcinek "Wilqa" - "Wilq w Krakowie" znalazl się w "Chomiku" - rozdawanej za darmo książeczce w formacie kieszonkowym, przeznaczonej dla mieszkańców miasteczka studenckiego AGH zawierającej rozkłady autobusów i najlepsze dla studentów restauracje i kluby w centrum Krakowa.
   
 • Prezentowaną już na WRAK-u pracę Stana Sakai podczas aukcji kupił telefonicznie kolega Adama Radonia za 2 600 zł. Cena wywoławcza wynosiła 300 zł. Plansza Marvano nie spotkała się z zainteresowaniem i zostanie wystawiona w Internecie. Dochód z licytacji przeznaczony jest na łódzkie hospicjum dla dzieci.
   
 • Sprzedano około 1000 biletów, czyli podobną ilość, jak przed rokiem. Jednak wydawcy przyznają, że zainteresowanie ich stoiskami było tym razem mniejsze.

[Jarek Obważanek]


niedziela, 17.10.2004
imprezy
Humoris Causa dla Sobieraja na odchodne

Nagrodę Humoris Causa otrzymał w tym roku Andrzej Sobieraj, ustępujący z funkcji kierownika ośrodka ruchu społeczno-kulturalnego Łódzkiego Domu Kultury. Sobieraj organizował komiksowe imprezy w ŁDK od samego początku. Dzięki nim zainteresował się tą dziedziną sztuki i ma teraz pokaźną biblioteczkę. Ponadto jest miłośnikiem jazzu i marynistyki. Teraz na stanowisku kierownika zasiada Adam Radoń.

Grand Prix dla najlepszego polskiego wydawcy otrzymał niespodziewanie krakowski Post. W zorganizowanym podczas festiwalu głosowaniu na najlepszy polski album wygrał "Achtung Zelig".
[Jarek Obważanek]


niedziela, 17.10.2004
imprezy
Paweł Zych zdobywcą Grand Prix w Łodzi

Nagrodę Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Paweł Zych za pracę "Życie to nie bajka". Autor startował w kategorii debiutantów. Dotychczas został jedynie wyróżniony w konkursie "Magia i technika".

Oprócz przewidzianej regulaminem nagrody autor otrzymuje również "Francuskie Grand Prix", ufundowane przez Ambasadę Francji w Polsce w postaci sfinansowania pobytu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme w styczniu przyszłego roku. "Francuskie Grand Prix" wchodzi niniejszym na stałe do puli nagród festiwalowych konkursów komiksowych i stanie się odtąd stałym elementem każdej Grand Prix.

W kategorii profesjonalistów I nagrodę otrzymali Marek Zalibowski (rysunek) oraz Leszek Sewastianowicz (scenariusz) za komiks pt. "Super Psółka i żarłoczna paprotka". II nagrodę - Marek Lachowicz (scenariusz i rysunek) oraz Tomasz Kuczma (kolor) za komiks "Grand Banda". III nagrodę - Sylwia Restecka (rysunek) oraz Joanna Sanecka (scenariusz) za komiks pt. "REM".

W kategorii debiutantów I nagrodę otrzymał Łukasz Mieszkowski za komiks "Ursynowska specgrupa od rozwałki". II nagrodę - Mateusz Kołek (rysunek) oraz Miłosz Sroka (scenariusz) za pracę pt. "Życie kobiet". III nagrodę - Piotr Herla i Filip Fert za pracę pt. "Animator".

Jury w składzie dr Wojciech Birek (przewodniczący), Tomasz Piorunowski, Francis Rivolta, Adam Rusek i Witold Tkaczyk przyznało nagrody na posiedzeniu w dniu 15.10.2004, podczas którego rozpatrzyło prace nadesłane na konkurs.

Jury pragnie podkreślić zgodny charakter decyzji, dotyczących rozdziału nagród i wyboru laureatów. Najżywsze emocje i spory budziło podczas obrad przyznanie II i III nagrody w kategorii profesjonalistów, w której to rywalizacji rozpatrywano również pracę Daniela Grzeszkiewicza pt. "Ciapanek" jako ewentualnego kandydata do nagrody III, oraz III nagrody w kategorii debiutantów, gdzie w dyskusji brano pod uwagę pracę Piotra Nikołajuka pt. "Funky Monkey". Jury podkreśla słuszność regulaminowej decyzji rozdziału kategorii debiutantów i profesjonalistów, zwraca uwagę na sporą ilość prac utrzymanych niezłym poziomie realizacyjnym i zastanawiającą powtarzalność tematów niektórych prac, które dziwnie często w tym roku opowiadały o człowieku w probówce.
[na podst. protokołu z posiedzenia jury]


sobota, 16.10.2004
imprezy
Wilq Supertirumfator. Nagrody K'04 rozdane

Dzisiaj podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu KOMIKS 2004 po raz ósmy zostały przyznane Nagrody K, najważniejsze wyróżnienie polskich fanów komiksu. Triumfatorem tej edycji, podobnie jak poprzedniej, okazał się "Wilq Superbohater" Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. Seria i jej autorzy zgarnęli w sumie 5 statuetek: za najlepszy polski album, serię, scenarzystę, rysownika oraz za najlepszą okładkę. Nagrodę za najlepszy album zagraniczny zgarnął Post za "V jak vendetta", za najlepszą serię zagraniczną otrzymał Egmont za "Sandmana", najlepszym scenarzystą zagranicznym okazał się Neil Gaiman, a rysownikiem zagranicznym Mike Mignola.

To pierwsza edycja Nagród K współorganizowana przez Magazyn miłośników komiksu KZ, Komiksową Agencję Prasową WRAK, Stowarzyszenie Twórców CONTUR i Łódzki Dom Kultury. Nagrody ustanowił i przez pierwsze siedem lat przyznawał Krakowski Klub Komiksu - KKK.

Również po raz pierwszy statuetki wręczali twórcy, wśród których nie zabrakło najstarszego pokolenia: Bogusława Polcha, Tadeusza Baranowskiego i Bohdana Butenki. Z młodszych pokoleń wręczali Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Przemysław Truściński i Aleksandra Spanowicz (Czubek). Ta nowa świecka tradycja została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez nagrodzonych, jak i licznie zgromadzoną publiczność.

O zwycięzcach nagród decydują fani w prowadzonym przez Internet głosowaniu. W tym roku wyjątkowo dziesiątki nominowanych wytypowała kapituła Nagrody K. W poprzednich latach nagrody były przyznawane w dwustopniowym plebiscycie.

Tutaj znajdziesz szczegółowe wyniki głosowania. Po lewej liczba głosów. Osoba uczestnicząca w głosowaniu nie musiała typować swoich faworytów we wszystkich kategoriach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 15.10.2004
imprezy
Piątkowy raport prosto z Łodzi

 • "67 spojrzeń na komiks" - tak określiła Beata Bełzak autorów, którzy biorą udział w tegorocznym konkursie komiksowym przy MFK 2004. Prac jest jednak 69, bo dwóch autorów nadeslało po dwie. Zgodnie z nowym regulaminem 17 komiksów przydzielono do kategorii zawodowcy, a 52 do debiutantów. Jury w składzie Wojciech Birek, Francis Rivolta, Witold Tkaczyk, Adam Rusek i Tomasz Piorunowski rozpoczęło obrady bezpośrednio po wernisażu wystawy konkursowej, który odbył się dzisiaj o 18:30. O tym, kto wygra w tym roku Grand Prix i inne nagrody, dowiemy się jutro o godzinie 19:00.
   
 • Chciałbym jeszcze wspomnieć o metodzie, jakiej organizatorzy użyli, by utrudnić jurorom pracę. Otóż komiksy są tylko numerowane, a nazwiska autorów mają zostać doklejone jutro. W sytuacji, gdy część autorów podpisała się na planszach, a kilku innych ma łatwo rozpoznawalny styl, takie metody budzą we mnie najwyżej uśmiech politowania. Tym bardziej, jeśli jurorzy, jak w ubiegłych latach, dysponują listą autorów.
   
 • Pół godziny przed wernisażem wystawy konkursowej w kawiarni ŁDK została otwarta ekspozycja prac Jacka Frąsia. Jest to, najkrócej pisząc, wybór oryginalnych plansz z albumu "Glinno", który jutro będzie miał premierę na MFK. Wystawę uzupełnia projekt muzeum komiksu wykonany przez Stavrosa Sotiriou.
   
 • Na obu wystawach gościło po kilkadziesiąt osób, a otwarcie ekspozycji konkursowej filmowała łódzka TVP3 z jazdami kamery rodem z MTV. Dodatkowo Leśniak w towarzystwie Skarżyckiego na prośbę ekipy telewizyjnej wykonał przed kamerą rysunek.
   
 • Nie odbył się natomiast wernisaż prac Grzegorza Stuglika, które w dodatku nie zostały wywieszone w foyer Kina Kameralnego, tylko w sali nr 6, tej samej, w której można wystawę "Komiks na ścianach". Na miejscu prac Stuglika zawisły komiksy Matei Branei, twórcy komiksów z Rumunii.
   
 • Sala Dużego Kina na przedpremierowym pokazie filmu Bilala "Immortal. Kobieta pułapka" zapełniła się w jednej trzeciej.

[Jarek Obważanek]


piątek, 15.10.2004
imprezy
Premiera "Wilqa" w Łodzi

Szósty zeszyt "Wilqa" dołączył do listy premier MFK 2004. Będzie dostępny na stoisku Imago.com.pl. Dla każdego kupującego gratis niespodzianka.
[Jarek Obważanek]


piątek, 15.10.2004
imprezy
Dzisiaj rozpoczyna się MFK 2004

Dzisiaj w Łodzi rozpoczyna się XV Międzynarodowy Festiwal Komiksu KOMIKS 2004, który potrwa do niedzieli. Jego gośćmi specjalnymi będą Stan Sakai i Marvano. Z ważniejszych atrakcji imprezy warto wymienić wystawę francusko-szwajcarsko-polską "Komiks na horyzoncie", wystawę "Komiks na ścianie", przedpremierowe pokazy filmu "Immortal. Kobieta pułapka", pokaz radzieckiej animacji w kinie Charlie, projekcje kreskówek Cartoon Network. Nie zabraknie licznych spotkań z twórcami i wydawcami, czynna będzie obszerna giełda kolekcjonerska. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs komiksowy oraz przyznane zostaną nagrody K'04. Festiwalowi towarzyszyć będzie po raz trzeci gazetka "eMeFKa NEWs". Szczegółowy program imprezy oraz świeżo zaktualizowaną listę premier znajdziesz na podstronie festiwalowej.

Zaglądaj na WRAK-a przez cały weekend, gdyż codziennie będę publikował, podobnie jak w ubiegłym roku, raporty prosto z Łodzi.
[Jarek Obważanek]


piątek, 15.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 21/2004: "New X-Men" nr 3
Scenariusz: Grant Morrison
Szkic: Igor Kordey, Ethan Van Sciver
Tusz: Prentis Rollins, Hanna & Florea
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 15.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0884
Zmasakrowany Beast leży w szpitalu Instytutu Xaviera. Posiadłość tymczasem została pozbawiona swego mentora i znajduje się pod opieką jego "dzieci". Na horyzoncie pojawia się nowe niebezpieczeństwo - U-Men, którzy przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy medycyny pragną równać się z osobami z aktywnym genem X. Sprawy zdecydowanie nie mają się najlepiej w Instytucie Nauk Wyższych.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 118 i 119.
[Dobry Komiks]


piątek, 15.10.2004
imprezy
Gawronkiewicz i Janusz goszczą w Paryżu

Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz są gośćmi honorowymi trzeciej edycji festiwalu komiksowego "Le palais de la BD", który odbywa się w dniach 16-17 października w Paryżu w Centre des monuments nationaux Conciergerie. Na imprezę zostało zaproszonych wielu twórców komiksu, m. in. Andreas oraz Grzegorz Rosiński, który jest główną gwiazdą tego spotkania. Ma on w Centrum wystawę swoich prac (trwa od 11 października do 7 listopada). Pokazane zostaną też komiksy, które uczestniczyły w ubiegłorocznym konkursie Arte i Glénat.

Twórcy z Polski wystąpią w sobotę, 16 października, o godz. 16:30, wraz z Grzegorzem Rosińskim i Bernardem Yslaire, w debacie o komiksie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem komiksu w Polsce.

Gawronkiewicz i Janusz zawożą do stolicy Francji ukończony komiks "Otto bohater" dla wydawnictwa Glénat. Praca ta zwyciężyła w pierwszym europejskim konkursie na komiks zorganizowanym w ubiegłym roku przez wydawnictwo Glénat i telewizję Arte. Nagrodą jest publikacja albumu na rynku frankofońskim, co ma nastąpić pod koniec tego roku.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


piątek, 15.10.2004
imprezy
Tematyka żydowska w komiksie

13 października w synagodze im. Nożyków w Warszawie w ramach VII Dni Książki Żydowskiej odbyło się spotkanie poświęcone tematyce żydowskiej w komiksie. Zaproszeni zostali: Piotr Bikont, dziennikarz, publicysta, tłumacz komiksu "Maus", Andrzej Rabenda z wydawnictwa Post, edytor takich komiksów jak "Maus" czy "Kot Rabina", oraz Witold Tkaczyk z wydawnictwa Zin Zin Press, edytor m. in. komiksu "Achtung Zelig! Druga wojna". Właśnie wokół tych trzech komiksów toczyła się dyskusja, którą prowadził Szymon Holcman. Spotkanie odbyło się z aktywnym udziałem publiczności, która pytała o historę powstania komiksów, przyczyny wyboru takich, a nie innych tematów, tajniki tłumaczenia, perypetie związane z tak długim okresem dzielącym wydanie oryginału od polskiego tłumaczenia (w przypadku "Mausa"), symbolikę wystepującą w tych utworach (koty, maski zwierzęce), oddźwięk wśród czytelników i w mediach.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


czwartek, 14.10.2004
na żywo
Przykładowe plansze z drugiego "Eryka"

Wydawnictwo Zin Zin Press zaprezentowało dwie przykladowe plansze z drugiego tomu przygód "Eryka. Ostatniego Szramy", którego oficjalna premiera odbędzie się pojutrze, podczas MFK 2004. Komiks będzie miał 64 strony w formacie A4, a jego cena będzie wynosiła 14,90 zł.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 14.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Świat Komiksu" nr 37
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Okładka: Mike Mignola
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 9,90 zł
ID: 0883

  Komiksy:
 • "Koszmar" - scenariusz i rysunki Sebastian Cichoń
 • "Armada: A niech to!" scenariusz Jean David Morvan, Phillippe Buchet, rysunki Jose-Louis Mueira

  Artykuły:
 • Hellboy podbija świat - 666 ciekawostek z życia Chłopca z piekieł
 • Polskie premiery komiksowe - "Rewolucje", "Liga Obrońców Planety Ziemia"
 • Daredevil - Człowiek nie znający strachu
 • Świat pasków - opisy najpopularniejszych pasków komiksowych
 • Nowości ze świata mangi - opisy najnowszych serii mangowych
 • Opis drugiego tomu "Halloween Blues"
 • Cztery wieki temu - artykuł o "1602"

Ponadto do numeru dołożony jest album z serii "Batman" ("Powrót Mrocznego Rycerza", "Mroczny Rycerz kontratakuje", "Black & White II" lub "Ego") oraz booster do gry karcianej "Thorgal".
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Thorgal" tom 1: "Zdradzona Czarodziejka"
Tytuł oryginału: La Magicienne trahie
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Poprzednie wydanie: Korona 1991
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1980
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł (w zestawie z "Wyspą lodowych mórz" i starterem gry karcianej "Thorgal")
ID: 0881
Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów - Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, która chce wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. W drugiej historii główny bohater trafia do magicznej doliny, w której czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkany jest przez trzy siostry, Thorgal pragnie jednak wyrwać się z tego więzienia. Jedna z sióstr postanawia mu pomóc.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Thorgal" tom 2: "Wyspa lodowych mórz"
Tytuł oryginału: L'île des Mers gelées
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Poprzednie wydanie: Korona 1991
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1980
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł (w zestawie ze "Zdradzoną czarodziejką" i starterem gry karcianej "Thorgal")
ID: 0882
Thorgal wreszcie uzyskuje zgodę na zaślubiny z Aaricią. Niestety, tuż przed ceremonią jego przyszła żona zostaje porwana. Ślad prowadzi na tajemniczą wyspę Lodowych Mórz - zamieszkaną przez mściwą, rudowłosą czarodziejkę. To właśnie tam Thorgal po raz pierwszy dowiaduje się o swoim tajemniczym pochodzeniu.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Wspomnienia Demona" tom 2
Scenariusz: Yun Hee Lee
Rysunki: Kara
Tłumaczenie:
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Sigongsa Co. Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 196
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 0880


czwartek, 14.10.2004
zapowiedzi
Najbliższe plany Waneko

 

Już jutro do sprzedaży trafi piąty tom mangi komediowej Kena Akamatsu "Love Hina" - poinformowało wydawnictwo Waneko. Pod koniec października powinien ukazać się piąty tom "Marsa", a w listopadzie drugi tom "Hiroszimy 1945" oraz czwarty tom "Great Teacher Onizuka". Wydawnictwo nie zdradziło przyczyn opóźnień swoich premier. Przedstawiło za to okładki wszystkich wymienionych wyżej komiksów.
[Jarek Obważanek]czwartek, 14.10.2004
zapowiedzi
Opóźnienia JPF

Artbook "Chobits - Your Eyes Only", który pierwotnie planowany był na 1 października, z powodu przedłużających się problemów technicznych w sprzedaży pojawi się za kilka dni - poinformowało wydawnictwo J.P.Fantastica. Edytor przeprasza oczekujących czytelników i zapewnia, że stara się zapewnić najwyższą jakość swojego pierwszego artbooku.

Natomiast z powodów proceduralnych została przesunięta data wydania pierwszego tomu "Record of Lodoss War". Komiks, planowany pierwotnie na 15 października, może pojawić się w sprzedaży dopiero pod koniec miesiąca.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 14.10.2004
zagranica
Ellis o oceanie pod powierzchnią Europy

Wczoraj do sprzedaży w Stanach trafił pierwszy odcinek 6-częściowej, dynamicznej opowieści science-fiction Warrena Ellisa "Ocean". Komiks rysowany przez Chrisa Sprouse'a i Karla Story'a wydaje DC Comics w ramach linii Wildstorm. Widoczną po lewej okładkę wykonał Michael Golden.

Za wewnętrznymi planetami Układu Słonecznego znajduje się gazowy gigant - Jowisz, największa z planet. Jowisza okrąża między innymi księżyc Europa, twarda kula pływająca w mroźnym kosmosie. Pod lodową skorupą pokrywającą Europę znajduje się ocean, jedyny w całym Układzie Słonecznym, który nie jest na Ziemi. A w tych zimnych wodach może spoczywać klucz do życia na Ziemi - i całkiem prawdopodobnie do jego wymarcia.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 14.10.2004
radio
O komiksie w Trójce

 

Dzisiaj po godzinie 21:00 w radiowej Trójce odbyła się rozmowa na temat tego, jak obecnie w Polsce postrzegany jest komiks, w której uczestniczyli Wojciech Birek i Kamil Śmiałkowski. Dodatkowo z taśmy puszczone zostały wywiady z Piotrem Kasińskim i Krzysztofem Gawronkiewiczem, a do studia dodzwonił się Jacek Frąś. Audycję poprowadził Dariusz Bugalski. Pretekstem do rozmowy o komiksie był rozpoczynający się jutro Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi.
[Jarek Obważanek]


środa, 13.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 42/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 13.10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0879


środa, 13.10.2004
zapowiedzi
Atropos przełożył premiery

Atropos poinformował, że albumy "Deszcz" fińskiego rysownika Villego Ranty oraz "Panowie w cylindrach" Jerzego Szyłaka i Dagmary Matuszak, które miał wydać w październiku, z przyczyn technicznych nie będą miały swoich premier podczas tegorocznego MFK w Łodzi. Co ciekawe, wydawnictwo odwołało premierę komiksu, którego wcześniej nie zapowiedziało.

Nie doszłoby do takiej dziwnej sytuacji, gdyby nie krótka recenzja "Panów w cylindrach" w ostatnim numerze "Nowej Fantastyki". Po jej publikacji Dagmara Matuszak na forum WRAK-a przyznała, że komiks nie jest jeszcze ukończony i nie będzie gotowy na czas. Stąd decyzja Atroposu, by ogłosić opóźnienie albumu, o którym wcześniej nie informował. Ośmioplanszowy prolog do "Panów w cylindrach" wydrukowała rok temu "Arena Komiks".

Atropos nie podał nowych dat wydania żadnego z albumów, ale poinformował, że spotkania z ich autorami odbędą się w wybranych salonach EMPiK-u oraz w trakcie marcowych Warszawskich Spotkań Komiksowych.
[Jarek Obważanek]


środa, 13.10.2004
zapowiedzi
"Zeszyty Komiksowe" znacznie przytyły

Drugi numer "Zeszytów Komiksowych" będzie miał ostatecznie o 24 strony więcej, niż numer pierwszy i o 11 więcej artykułów - poinformował redaktor naczelny magazynu, Michał "Błażej" Błażejczyk. W sumie 24 teksty na 76 stronach. Udało się też sprawić kolorową okładkę, która początkowo była niepewnym elementem wydania. Cena rynkowa numeru to 15 zł, przy czym podczas MFK 2004, z okazji premiery, będzie go można nabyć w promocyjnej cenie na stoisku Imago.com.pl. Szczegółowy spis treści numeru o (polskiej) rzeczywistości w (polskich) komiksach znajdziesz na stronie internetowej magazynu , a tylko na WRAK-u możesz przedpremierowo obejrzeć cztery przykładowe plansze autorstwa Weatherspoona, Szłapy, Turka i Drabika.
[Jarek Obważanek]


środa, 13.10.2004
zapowiedzi
Katalog wystawy konkursowej

Prezentujemy okładkę tegorocznego katalogu wystawy konkursowej przy MFK 2004. Wydawnictwo liczy 128 stron i jest w całości kolorowe. Wyboru komiksów dokonał Tomasz Tomaszewski, a nad prawidłowym przebiegiem prac przy produkcji katalogu czuwał Piotr Kasiński. Za skanowanie, skład antologii, jej druk i oprawę odpowiada firma Sagalara.
[Piotr Kasiński - rzecznik prasowy MFK 2004]


wtorek, 12.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Antologia komiksu polskiego": "Człowiek w probówce. Komiks, etyka, medycyna"
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 208
Format: 21,6 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 0876
Rozwój medycyny, postęp cywilizacji, zmiany społeczne XX wieku postawiły nowe wyzwania przed naszymi poglądami etycznymi i religijnymi. Dotknęły podstawowych pojęć na temat istoty człowieczeństwa. Zmusiły do zadania elementarnych pytań: Do czego można użyć ludzkiego ciała? Jak daleko technika powinna ingerować w ludzki organizm? Jakie są powody i granice społecznej zgody na aborcję i eutanazję?

Odpowiedzi na te pytania od lat szukają dziennikarze, politycy, etycy, duchowni, lekarze, ale także zwykli ludzie, często w gorących, ideologicznych dyskusjach. Z wieloma z tych zagadnień jako pierwsza zmierzyła się literatura science fiction, próbująca, według popularnego powiedzenia, "już dziś odpowiedzieć na pytania, które ludzkość zada dopiero jutro". Teraz mierzą się z nimi polscy twórcy komiksu w książce o tematyce zakreślonej hasłem "Człowiek w probówce. Komiks, etyka, medycyna".

Składa się na nią ponad dwadzieścia komiksów stworzonych przez polskich autorów średniego i najmłodszego pokolenia. Operują oni bardzo bogatymi środkami plastycznego wyrazu - od malarskich plansz, przez sprawny, narracyjny rysunek, po kreskę odrealnioną i groteskową. Opowiadają różnorodne historie - metaforyczne przypowieści, ponure dystopie, sensacyjne fabuły z elementami fantastyki.

Lista autorów antologii:

 • Mateusz Skutnik - "Lunge"
 • Jacek Michalski i Maciej Jasiński - "Dzień Dziadka"
 • Piotr Kowalski "Miłość i medycyna"
 • Sylwia Restecka i Joanna Sanecka "Ojciec"
 • Mieczysław Fijał i Jakub Marcak "Opowieść doktora Fritza"
 • KRL "Krzyk ryb"
 • Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki "Najgorszy z demonów"
 • Marcin Nowakowski i Wojciech Franzblau "Żongler"
 • Aleksandra Spanowicz (Czubek) i Joanna Lisiewicz "15 urodziny infantki"
 • Jacek Kowalski i David Prescot "Show must go on!"
 • Simson, Marian i Maciej Jasiński "Historia policyjna"
 • Nikodem Cabała i Michał Gałek "Łukasz 18, 16-17'
 • Bartosz Minkiewicz "Kwestia szczęścia"
 • Hubert Ronek i Lucek "Piątek, 16 kwietnia 2050"
 • Michał Romański "Gambit"
 • Piotr Janowczyk "003 serial number"
 • Dagmara Matuszak i Greg Becker "Eksperyment"
 • Sebastian Cichoń i Ireneusz Mazurek "Spowiedź"
 • Andrzej Janicki i Łukasz Chmielewski "Pustka"
 • Janusz Wyrzykowski "Śmieci"
 • Benedykt Szneider i Łukasz Bogacz "Mów mu Daredevil"
 • Rafał Gosieniecki i Rafał Urbański "Polowanie"
 • Przemysław Truściński i Tomasz Kołodziejczak "Z przyczyn społecznych"

[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Garfield" tom 1: "Garfield jest wielki!"
Tytuł oryginału: Garfield at Large
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 96
Format:
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0877
Pierwszy tom pełnego wydania.kup w Imago.com.pl

"Garfield" tom 38: "Garfield w kuchni (i nie tylko)"
Tytuł oryginału: Garfield Gets Cookin'
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Ballantine Books
Data wydania oryginału: 10.2001
Liczba stron: 96
Format:
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0878
38 tom pełnego wydania.


wtorek, 12.10.2004
zapowiedzi
Mandragora nadal opóźniona

Mandragorze nie udało się zniwelować opóźnień. Komiksy, które miały pojawić się we wrześniu, powinny trafić do sprzedaży dopiero na MFK 2004. I to nie wszystkie, bo drugi zeszyt "Sama i Twitcha" opóźni się o kilka dni. Za to razem z pozostałymi trzema pozycjami wrześniowymi wydany zostanie kolejny tom "Usagiego Yojimbo". Obecnie Mandragora rozważa przesunięcie całego planu wydawniczego o jeden miesiąc, by ostatecznie skończyć z opóźnieniami.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 12.10.2004
imprezy
Wejściówki na MFK 2004

Bilet wstępu na MFK 2004 kosztuje 10 zł (dla dzieci do lat 12 - 6 zł). Wykupienie biletu upoważnia do korzystania z wszystkich atrakcji festiwalu. Osobno biletowane są jedynie: "Wieczór z Monolithem" (szczegóły poniżej) oraz odbywający się w Kinie Charlie przegląd animacji rosyjskiej. Festiwalowy piątek jest bezpłatny, bilety obowiązują w sobotę i niedzielę (na każdy z tych dni oddzielne).

Wczoraj ruszyła przedsprzedaż biletów na "Wieczór z Monolithem", czyli piątkową i niedzielną projekcję filmów "Immortal. Kobieta pułapka" i "Spirited Away. W krainie bogów.". Bilety w cenie 15 zł za obydwa tytuły można kupić w Ośrodku Promocji i Informacji Kulturalnej ŁDK (wejście od ul. Sienkiewicza, czyli z tyłu budynku ŁDK).
[Piotr Kasiński - rzecznik prasowy MFK 2004]


wtorek, 12.10.2004
imprezy
Zmiany w programie MFK 2004

W programie MFK 2004 zaszło kilka zmian. Przede wszystkim doszło jedno spotkanie - z Matei Branea, rumuńskim twórcą komiksów. Zmienił się prowadzący warsztaty scenariuszowe - zamiast Kamila Śmiałkowskiego ze scenarzystami spotka się Rafał Skarżycki. Pozostałe zmiany są raczej kosmetyczne.
[Piotr Kasiński - rzecznik prasowy MFK 2004]


wtorek, 12.10.2004
zagranica
Nowa seria Van Hamme'a

W ubiegłym tygodniu nakładem Dupuis w krajach frankofońskich ukazał sie pierwszy tom nowej serii "Lady S.", pisanej przez Jeana Van Hamme'a. Warstwą graficzną cyklu zajął się rysownik "ApokalipsoManii", Philippe Aymond. Pierwszy album nosi tytuł "Na zdorovié, Shaniouchka!" ("Na zdorowie, Szaniuszka!").

Suzan to młoda i inteligentna kobieta, władająca wieloma językami, wiodąca spokojne i szczęśliwe życie u boku swojego przybranego ojca, Jamesa Fitzroy'a, wysłannika specjalnego Stanów Zjednoczonych do Europy. To zbyt idealne szczęście kryje w sobie głęboko wiele porażek, bólu i tajemnic. Kiedy przeszłość dopada Suzan, dziewczyna nie ma innego wyjścia jak tylko zacząć grać bardzo niebezpieczną rolę: Lady S, szpiega dymplomatycznego.
[dla WRAK-a Błażej - Lagafium]


wtorek, 12.10.2004
zagranica
Syberia okiem Lapière'a

Dupuis w ramach kolekcji Aire Libre wydał w ubiegłym tygodniu na rynku frankofońskim "Le tour de valse" ("Runda walca"), nowy komiks Denisa Lapière'a, scenarzysty znanego w Polsce z serii "Charly". Rysunki w 56-stronicowym albumie wykonał Pellejero.

We wrześniu 1946 r. Witor Koloniejcew zostaje aresztowany na skutek anonimowego donosu i zostaje skazany na 10 lat resocjalizacji poprzez pracę w obozie na Syberii. Za sobą zostawia żonę, Kalię, o dwoje dzieci. Przez lata korespondują ze sobą regularnie, aż do momentu, kiedy Witor prosi ją, by przestała do niego pisać, gdyż listy powodują w nim zbyt wiele bólu i wspomnień. Tymczasem Kalia usiłuje sobie ułożyć życie jako żona Zeka - wroga ludu.

Kiedy w marcu 1953 r. umiera Stalin, z syberyjskich obozów zaczynają wracać tysiące więźniów - ale wśród nich nie ma Witora. Nie mając od męża żadnych wieści, Kalia postanawia udać się na Syberię i go odnaleźć. Stopniowo zdobywa zaufanie autochtonów, którzy wolą milczeć o tym, co przez lata działo się kilka kilometrów od ich domów. Spotyka też kilku byłych Zeków, którzy zostali w okolicy, nie mając dokąd wrócić. Powoli Kalia dowie się coraz więcej na temat przerażających warunków życia w obozach oraz o bardzo specyficznym rytuale: rundzie walca.
[dla WRAK-a Błażej - Lagafium]


wtorek, 12.10.2004
zagranica
Duety w uniwersum Marvela

W październiku Marvel przywróci do życia serię "Marvel Team-Up", w której występują ze sobą najwięksi bohaterowie uniwersum. W pierwszym zeszycie dojdzie do kolejnego spotkania Spider-Mana z Wolverinem. Numer ten ukaże się w Stanach za 3 tygodnie, a następny, który zamknie wątek z Loganem, dwa tygodnie później. Scenariusz serii pisze Robert Kirkman, a rysuje Scott Kolins.

Cerebro wykrywa Paula Pattersona, ucznia uczęszczającego do szkoły Petera Parkera, u którego ujawniły się moce mutacyjne. Wolverine ma za zadanie przechwycić nowego mutanta. Jednak ten pomysł wcale nie musi spodobać sie Spider-Manowi.

Pierwszy raz "Marvel Team-Up" pojawił się w 1972 roku i dotrwał do 1985. Przez ten czas ukazało się 150 numerów. Niemal bez wyjątku przedstawiały one duety Spider-Mana z wieloma innymi bohaterami. Ukazał się wówczas nawet żartobliwy numer, w którym ciotka May walczyła z Galactusem. Drugi raz "Marvel Team-Up" pojawił sie w 1997 roku i na początku autorzy znów postawili na Spider-Mana. Seria nie wytrzymała zmiany głównego bohatera na Namora i przestała istnieć w po 11 numerach. Trzeci powrót duetów nastąpił w 2001 roku, tym razem w ramach linii Ultimate. Redaktorzy przez wszystkie 16 numerów trzymali się w serii sprawdzonego schematu ze Spider-Manem. W tamtym cyklu, podobnie jak w zapowiadanym, zaczęło się od spotkania z Wolverinem. Jednak w najnowszej serii autorzy nie przywiązują się do Spider-Mana. W numerze trzecim wystąpi Doctor Strange i Fantastic Four, a w czwartym Iron Man z Hulkiem.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


poniedziałek, 11.10.2004
odeszli
Człowiek Ze Stali - Christopher Reeve nie żyje

Christopher Reeve, aktor, który ożywił postać Supermana na dużym ekranie, zmarł wczoraj w wieku 52 lat. Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca.

Reeve urodził się 25 września 1952 roku. Był niemal nieznanym aktorem, gdy wybrano go do roli Supermana spośród około 200 kandydatów. Producenci zwrócili uwagę na jego wzrost (193 cm), atletyczny wygląd i zamiłowanie do przygód. W sumie w postać Człowieka Ze Stali wcielił się cztery razy (1978, 1980, 1983, 1987). Chociaż większość fanów pamięta go tylko z tej kreacji, Reeve wystąpił w kilku innych filmach, wśród których warto wymienić "Gdzieś w czasie" z 1980 roku, grywał też w teatrze.

W 1995 roku Reeve złamał kark zrzucony przez swojego konia podczas zawodów jeździeckich. W wyniku wypadku został sparaliżwany, ale nie załamał się i podjął walkę z kalectwem, udowadniając tym samym, że jest prawdziwym Człowiekiem Ze Stali. Poddał się wielomiesięcznej terapii, by jak najdłużej móc oddychać bez pomocy respiratora.

Został też jednym z najbardziej znanych rzeczników badań nad rdzeniem kręgowym i komórkami macierzystymi. Był prawdziwym adwokatem, który występował przed Kongresem i w kilku innych miejscach, podkreślając wagę takich badań i namawiał kongresmenów do poprawy ubezpieczeń zdrowotnych.

Reeve po wypadku podejmował się reżyserii i aktorstwa. Został nagrodzony za rolę w remake'u filmu "Okno na podwórze" Alfreda Hitchcocka. W ubiegłym roku powrócił do świata Supermana przy pomocy serialu "Smalville", w którym wystąpił jako doktor Swann, mentor, który pomaga młodemu Clarkowi zrozumieć swoje nieziemskie pochodzenie. W planach producentów były następne występy Reeve'a.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse i CNN]


poniedziałek, 11.10.2004
zapowiedzi
Właściwa okładka "Trzask prask"

Wydawnictwo Bajka zaprezentowało ostateczną okładkę drugiej książki Bartosza Kurca zatytułowanej "Trzask prask", której premiera odbędzie się na MFK 2004. Więcej informacji na jej temat w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 10.10.2004
www
E-galeria Kultury Gniewu

Strona Kultury Gniewu została rozbudowana o obszerną e-galerię, zawierającą niemal bez wyjątku prace autorów współpracujących z wydawnictwem. Są to w większości rzeczy niepublikowane lub kolorowe wersje plansz znanych z czarno-białych publikacji.

Oto pełna lista autorów: Tadeusz Baranowski, Krzysztof "Prosiak" Owedyk, Janek Koza, Tomasz Niewiadomski, Dariusz "Pała" Palinowski, Ryszard Dąbrowski, Sławomir Jezierski, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Jacek Frąś, Piotr Kowalski i Mateusz Skutnik.

Na stronie można przeczytać również biografie rysowników w większości opracowane przez Szymona Holcmana.
[Jarosław Skladanek]


niedziela, 10.10.2004
na żywo
Przykładowe plansze z "Plasteliny"

Wydawnictwo Kultura Gniewu zaprezentowało trzy przykładowe plansze z drugiej części "Plasteliny" Krzysztofa Ostrowskiego. Komiks planowany jest na MFK 2004.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 10.10.2004
konkursy
Konkurs na fansite "GTO"

Wydawnictwo Waneko ogłosiło konkurs na fansite serii "Great Teacher Onizuka". Aby wziąść w nim udział, wystarczy stworzyć stronę internetową poświęconą "GTO" (mandze, anime, serii Live Action, czy wszystkiemu po trochu), a do wydawnictwa podesłać skrót, by mogło ją obejrzeć. Zwycięzca otrzyma darmową prenumeratę całej serii "GTO". Istnieje możliwość przyznania większej ilości nagród, jeśli prace konkursowe będą naprawdę niezłe. Konkurs trwa do 4 stycznia 2005 roku.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 10.10.2004
sklepy
Wyniki sprzedaży we wrześniu

 

Prezentuję listę najlepiej sprzedających się we wrześniu komiksów w katowickiej księgarni Imago.com.pl.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 10.10.2004
recenzje
"Dobry Komiks" nr 19/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 1

W skrócie: Niedbałe wypacianie plansz nie wystarczy, by komiks zaczął straszyć. Musi mieć zarówno przekonujące rysunki, jak i barwny scenariusz. "Silent Hill" brakuje obu tych składników.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 10.10.2004
imprezy
Konferencja przed MFK 2004

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu KOMIKS 2004 informują, że w poniedziałek 11 października o godz. 14:00 w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18, sala 114) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca piętnastej, jubileuszowej edycji festiwalu.
[Piotr Kasiński - rzecznik prasowy MFK 2004]


niedziela, 10.10.2004
sklepy
7% taniej w Komikslandii

 

11 października, czyli już jutro, w sklepie komiksowym Komikslandia (pasaż handlowy stacji Metra Centrum) będzie obowiązywała całodniową promocja. Wszystkie komiksy, w tym nowy pakiet Egmontu, będą sprzedawane z 7% rabatem. Ponadto, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, sklep wprowadził nowe godziny otwarcia. Będzie czynny codziennie od 9 do 20, a w soboty od 10 do 17.
[Łukasz Stokowski]


niedziela, 10.10.2004
prasa
"Ślizg" nr 10/2004

Październikowy numer "Ślizgu" poświęcony jest religii. W związku z tym również w dziale komiksowym pojawił się tekst omawiający pozycje dotykające na różne sposoby tematyki religijnej. Poza tym niezwiązany z motywem przewodnim numeru odcinek "Jeża Jerzego" z myśliwymi trendów oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


sobota, 9.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Daredevil" tom 2: "Diabeł stróż" cz. 2
Tytuł oryginału: Guardian Devil
Scenariusz: Kevin Smith
Szkic: Joe Quesada
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Brian Haberlin Studios, Avalon Studios, Dan Kemp
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1998-1999
Liczba stron: 92
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0866
Zawiera historię z amerykańskich numerów 5-8 (vol. 2).kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 20/2004: "Spectacular Spider-Man" nr 4
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Humberto Ramos
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 8.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0865
Peter Parker z pomocą Mary Jane, która nieoczekiwanie pojawiła się ponownie w jego życiu, rozpoczyna bolesną rehabilitację. Tymczasem macki poczciwego Otto szykują się do ostatecznej rozprawy ze Spider-Manem. Nasz pajęczak niespodziewanie staje się kluczową postacią w międzynarodowym konflikcie.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 7 i 8 (vol. 2).
[Dobry Komiks]


"Gigant poleca" tom 46: "Czego oczy nie widzą"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0864kup w Imago.com.pl

"Gunsmith Cats" tom 5: "Kerosene"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0867kup w Imago.com.pl

"Halloween Blues" tom 2: "Piszę do Ciebie z Gettysburga"
Tytuł oryginału: Je vous écris de Gettysburg
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0870kup w Imago.com.pl

"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 1
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 180
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0869
Kagone jest nastolatką, która żyje we współczesnym Tokio. Dokładnie na swoje piętnaste urodziny zostaje wysłana przez demona 500 lat w przeszłość. Spotyka tam półdemona, który poszukuje pewnego kryształu, aby odzyskać pełną moc. Wbrew woli Kagone demon przyłącza się do niej i ta przedziwna para rozpoczyna poszukiwanie magicznego kamienia.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Liga Obrońców Planety Ziemia" tom 1: "Mroczna wizja"
Scenariusz: Karol "KRL" Kalinowski
Rysunki: Karol "KRL" Kalinowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0868

 

Recenzja

Historia opowiada o bandzie dzieciaków, która w dość niezwykłych okolicznościach otrzymuje supermoce i wykorzystuje je do obrony planety przed inwazją obcych. Jest to komiks humorystyczny, czerpiący garściami z filmów s.f. klasy B, chociaż uwaga w nim jest raczej skupiona na psychice poszczególnych postaci, niż na wojnie ludzi z obcymi. Dla informacji fanów "Cichego kącika KRLa" dodam jeszcze, że jest to komiks środka, przeznaczony również dla młodszych czytelników, chociaż autorowi udało przemycić pewne elementy w klimatach znanych z "Produktu". Historia będzie miała w sumie dwie cześci.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Pro"
Tytuł oryginału: The Pro
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Amanda Conner
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Paul Mounts
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 56
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0871
Parodia komiksów superbohaterskich. Pewien kosmita jest zafascynowany ziemskimi bohaterami. Twierdzi, że każdy Ziemianin może być herosem. Aby to udowodnić postanawia obdarzyć nadnaturalnymi mocami pierwszą osobę, jaką spotka na Ziemi. Jego wybór pada na... prostytutkę.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Ranma 1/2" tom 2
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0872


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Rewolucje" tom 2: "Elipsa"
Scenariusz: Mateusz Skutnik
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0873
Rewolucja techniczna dała nam wszystkim nieograniczone wręcz możliwości. W erze silnika parowego i żarówki elektrycznej nic nie jest w stanie zatrzymać zwycięskiego marszu cywilizacji ku świetlanej przyszłości. Przynajmniej tak nam się wydawało... Jednak w świecie przerażających morskich stworów, pradawnych bóstw i praw rządzących kosmosem, których nie potrafimy zrozumieć, jedynie wybitnie uzdolnione jednostki mogą czuć się bezpiecznie. Niedoskonałość naszych maszyn spycha nas z powrotem w gąszcz wielkich miast, a walka techniki z naturą daleka jest od zakończenia.
[Mateusz Skutnik]kup w Imago.com.pl

"Usagi Yojimbo" tom 16: "Bezksiężycowa noc"
Tytuł oryginalny: The Shrouded Moon
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 01.2003
Liczba stron: 172
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0874kup w Imago.com.pl

"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 3: "Łowca"
Tytuł oryginału: Le Rige
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Kolory: Régis Loisel
Tłumaczenie: Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Poprzednie wydanie: Prószyński i S-ka ["Komiks" nr 5/91]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1985
Liczba stron: 64
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0875*


sobota, 9.10.2004
zapowiedzi
"Eryk. Ostatni Szrama" tom 2 na MFK

Podczas MFK 2004 ukaże się drugi album Filipa Myszkowskiego przedstawiający przygody młodego Eryka Szramy, nieudacznego Lepskatora oraz Emilii, Tanka i Profesora. Tym razem Eryk będzie rozdarty między Dobrem a Złem, pomiędzy drogą prawości i uczciwości, a wiernością przestępczej tradycji rodziny Szramów. Fabuła opowieści pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, czasoprzestrzennych zmian i scen mrożących krew w żyłach. Jednym z wielu atutów komiksu są soczyste, pełne znakomitych powiedzonek i ripost dialogi. Do tego wysmakowana grafika czerpiąca z najlepszych tradycji komiksu polskiego, europejskiego, amerykańskiego i japońskiego. A wszystko to spięte autorskim poczuciem humoru i dystansu do prowadzonej opowieści.

Filip Myszkowski, rysownik i scenarzysta tej serii, jeden z najbardziej profesjonalnych i popularnych twórców komiksu w Polsce, debiutował na łamach magazynu "AQQ" nowelami o Nocmanie. Potem stał się pierwszoplanowym autorem magazynu "Produkt", dla którego stworzył całą serię przygód Emilii, Tanka i Profesora.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


piątek, 8.10.2004
filmy
Polska premiera "Old Boya"

Dzisiaj na ekrany polskich kin trafia południowokoreański film Parka Chan-wooka "Old Boy", nagrodzony Grand Prix w Cannes. Jego scenariusz powstał na podstawie komiksu Tsuchiya Garona i Minegishi Nobuakiego pod tym samym tytułem.

Pewnego dnia w 1988 roku Oh Dae-su prowadzący zwyczajne życie z żoną i malutką córeczką zostaje porwany i uwięziony. W celi, w której się znajduje jego jedynym łącznikiem ze światem jest telewizor. To właśnie z telewizji dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on sam jest głównym podejrzanym. Z biegiem czasu zaczyna spisywać wszystkie swoje czyny, które mogły skrzywdzić innych ludzi: "Zraniłem tyle osób... Jestem pewien, że jedną z nich jest człowiek, który mnie uwięził i zamordował moją żonę...". Od tej pory zaczyna przyzwyczajać się do ciemności panującej w celi, ćwiczy ciało i umysł. Obiecuje sobie zemstę na tym, kto zniszczył jego szczęśliwe życie. Gniew pozwala mu przetrwać każdy kolejny dzień.

Pewnego dnia 15 lat później, w 2003 roku, budzi się na wolności. Ale to nie koniec jego udręki. Od przypadkowo spotkanego mężczyzny dostaje portfel pełen pieniędzy i telefon komórkowy. Wkrótce dzwoni do niego człowiek podający się za tego, który trzymał go w zamknięciu. Proponuje mu grę: Dae-su ma 5 dni na odkrycie, kto i dlaczego zamienił jego życie w koszmar.

Reżyser o filmie:

"Old Boy", tak jak poprzedni mój film, to historia o zemście. Te dwa obrazy mogą wydawać się podobne, ale w "Old Boyu" chciałem pokazać pozytywną stronę zemsty, tę, która pozawala ludziom na katharsis.

Z jednej strony mamy porządek naszych uczuć i instynktów, które czynią z nas niejednokrotnie ludzkie bestie. Z drugiej strony, właśnie jako ludzie a nie zwierzęta - ponosimy odpowiedzialność za wszystko, co uczyniliśmy; to dlatego jeden z bohaterów filmu powtarza: "i ziarnko piasku, i kamień - tak samo toną w wodzie". I właśnie zemsta jest w takiej tragicznej sytuacji wyboru między dwiema stronami człowieka jedynym narzędziem, które może wprowadzić równowagę, połączyć porządek instynktownej agresji z porządkiem odpowiedzialności za czyny.

W dzisiejszych czasach odczuwamy gniew silniej niż kiedykolwiek w przeszłości, ponieważ nie możemy go okazywać. Jeśli społeczeństwo zabrania nam okazywania i radzenia sobie z nienawiścią i agresją, to zemsta będzie coraz częściej przekleństwem naszego życia.

W filmie występują Choi Min-sik (Oh Dae-su), Yoo Ji-tae (Lee Woo-jin), Gang Hye-jung (Mido), Chi Dae-han (No Joo-hwan), Oh Dal-su (Park Cheol-wong), Lee Seung-shin (Yoo Hung-ja), Kim Byoung-ok (strażnik), Yoon Jin-seo (Lee Soo-ah), Lee Dae-yun (żebrak), Oh Tae-guyng (samobójca). Film trwa 119 minut. Dystrybutorem obrazu jest Gutek Fim.
[Jarek Obważanek na podst. materiałów dystrybutora]


czwartek, 7.10.2004
sklepy
"Najlepsi z najlepszych" w prezencie

Od dzisiaj każdy zakup na sumę powyżej 125,00 zł w sklepie on-line wydawnictwa Motopol - Twój Komiks premiowany jest bezpłatną płytą DVD lub kasetą VHS z filmem "Najlepsi z najlepszych" z przygodami Michela Vaillanta. Promocja trwa do chwili wyczerpania nagród, czego znakiem będzie usunięcie informacji o promocji ze strony głównejTwojego Komiksu.
[Motopol - Twój Komiks]


czwartek, 7.10.2004
telewizja
Fantastic Four w serialu animowanym

 

Marvel podpisał umowę z francuskim studiem filmów animowanych Antefilms Productions na wyprodukowanie nowego animowanego serialu opartego na cyklu "Fantastic Four". Na podstawie umowy studio ma wyprodukować dwudzieścia sześć 30-minutowych odcinków w łączonej animacji dwu- i trójwymiarowej. Pierwsze epizody serialu mają trafić do dystrybucji pod koniec 2006 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 6.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 41/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 6.10.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0863


środa, 6.10.2004
zapowiedzi
"Wilq Superbohater" zeszyt 6

Szósty zeszyt "Wilqa" ukaże się w połowie października. Jego tytuł brzmi "Rapier Miłości", a na zawartość tego wydawnictwa złożą się dwie absolutnie premierowe historie:

 • "Powódz" - fabuła dotykająca traumatycznej dla wszystkich Opolan katastrofy - Wielkiej Powodzi. Autorzy poważnie podeszli do tematu i mają nadzieję, że czytelnicy wezmą sobie do serca przekaz tej historii: "Nie tylko strażacy mogą być bohaterami - superbohaterowie też mogą nimi zostać".
 • "Rapier Miłości" - najdłuższy, do tej pory, epizod z serii "Wilq". Miłość, miłość, miłość. Ale też wiatr w oczy, kretyńskie żarty i zemsta zduna. Nigdy jeszcze kilka stron komiksu tak bardzo nie zbliżyło się do prawdy o życiu. Wstrząsająca rola Słabego Wielbłąda.

Będzie również kolejny odcinek nieśmiertelnej "Wyprawy Na Ciemną Stronę Słońca" Tomasza Minkiewicza.

Tutaj możesz obejrzeć dwie przykładowe plansze z zeszytu.
[Bartosz Minkiewicz]


środa, 6.10.2004
zapowiedzi
Kurca rozmowy z twórcami komiksów

Podczas MFK 2004 swą premierę będzie miała druga książka Bartosza Kurca zatytułowana "Trzask prask". To zbiór premierowych wywiadów z polskimi komiksiarzami - rysownikami, scenarzystami i kolorystami. Równocześnie to pierwsza książka poświęcona współczesnemu komiksowi polskiemu. Obok rozmów z nestorami komiksu w Polsce, dziś już klasykami, książka zawiera wypowiedzi twórców młodego pokolenia, debiutujących w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Rozmowy przeprowadził Bartosz Kurc, krytyk i publicysta. Współpracował z "Odrą", "Czasem Kultury", "Nową Fantastyką" i pismami komiksowymi. Recenzent "Przekroju". Autor książki "Komiks. Opowiadanie obrazem".

Książkę o obiętości około 200 stron wypuści w twardej oprawie wydawnictwo Bajka.

Spis autorów:

 • Adler Robert
 • Baranowski Tadeusz
 • Butenko Bohdan
 • Chmielewski Henryk
 • Christa Janusz
 • Gawronkiewicz Krzysztof
 • Jezierski Sławomir
 • Kasprzak Zbigniew (Kas)
 • Kasprzak Grażyna (Graza)
 • Kiełbus Sławomir
 • Kowalski Piotr
 • Krupka Władysław
 • Leśniak Tomasz
 • Pawel Szarlota
 • Parowski Maciej
 • Polch Bogusław
 • Raczkiewicz Tadeusz
 • Rosiński Grzegorz
 • Skarżycki Rafał
 • Szyłak Jerzy
 • Szyszko Marek
 • Truściński Przemysław
 • Wiśniewski Mieczysław

Tutaj możesz przeczytać wybrane fragmenty wywiadów.
[Bajka]


środa, 6.10.2004
zapowiedzi
Pięć razy "Dinostia"

W związku z otrzymywanymi od czytelników "Znakomiksu" pytaniami Andrzej Baron poinformował, że komiks "Dinostia" Pata Millsa i Clinta Langleya ma 60 stron i zostanie przedstawiony w pięciu 12-stronicowych odcinkach, w pięciu kolejnych numerach pisma. Oprócz samego komiksu, autorzy udostepnili też trochę matriału dodatkowego, który zostanie również przedstawiony czytelnikom.
[Andrzej Baron]


wtorek, 5.10.2004
wrak
Szłapa na start!

Październikowy ekran powitalny WRAKa stworzył Rafał Szłapa. Autor zapowiada przy jego pomocy album z "Blerem", nad którym obecnie pracuje. Jednak nie będzie to tylko powtórka materiału z "Areny Komiks", ale coś zupełnie nowego. Szłapa poinformował również, że w najbliższym numerze "Areny" pojawi się prawdopodobnie ostatni odcinek "Blera".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Roberta Adlera, Joanny Karpowicz, Roberta Służałego czy Artura Ruduchy zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 5.10.2004
zagranica
Nagrody Ignatza rozdane

 

Przedwczoraj, podczas tegorocznej, dziesiątej edycji święta amerykańskiej małej prasy Small Press Expo po raz ósmy rozdano Ignatze. Nagrody te, ochrzczone po bohaterze komiksu gazetowego "Krazy Kat" George'a Herrimana, przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komiksu i satyry. Jury złożone z pięciu rysowników wyłania nominowanych, na których następnie głosują uczestnicy konwentu. To zapewnia wyjątkowe odzwierciedlenie spojrzeń profesjonalistów i ich fanów.

Zwycięzcy Nagród Ignatza 2004

Wybitny rysownik
Craig Thompson, "Blankets" (Top Shelf Productions)

Wybitna nowela graficzna lub zbiór
"Blankets", Craig Thompson (Top Shelf Productions)

Wybitna historia
"Glenn Ganges" w "Drawn and Quarterly Showcase Book 1", Kevin Huizenga (Drawn and Quarterly)

Obiecujący nowy talent
Lauren Weinstein, "Kramer's Ergot" nr 4 (Alternative Comics)

Wybitna seria
"Finder", Carla Speed McNeil (Lightspeed Press)

Wybitny zeszyt
"Eightball" nr 23, Dan Clowes (Fantagraphics Books)

Wybitny minikomiks
"Lucky" nr 3, Gabrielle Bell, (Self-published)

Wybitny komiks internetowy
"American Elf", James Kochalka, americanelf.com

Wybitny debiut
"Teen Boat" nr 6: "Vote Boat", Dave Roman and John Green (Cryptic Press)

Jurorzy nagród Ignatz 2004: Kevin Huizenga, Megan Kelso, Rich Koslowski, Layla Lawlor i Steve Lieber

Small Press Expo, pierwszy amerykański festiwal prasy niezależnej, gromadzi ponad 200 twórców i wydawców, którzy spotykają się ze swoimi fanami, sprzedawcami, dystrybutorami. W tym roku SPX było otwarte dla publiczności od 1 do 3 października. Organizatorzy przewidywali obecność ponad 2 tysięcy fanów.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


wtorek, 5.10.2004
na żywo
Przykładowe plansze "Lewiatoma"

 

Adam Święcki, autor serii "Przebudzone legendy", zaprezentował sześć przykładowych plansz z drugiego odcinka cyklu zatytułowanego "Lewiatom". Data wydania tego komiksu nie jest w tej chwili znana.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 4.10.2004
telewizja
Westerplatte czy herbata?

W najbliższy piątek w programie "Kawa czy herbata?" wystąpią autorzy komiksu "Westerplatte. Załoga Śmierci" - poinformował Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Magazyn emitowany jest o godzinie 6:00 w TVP1 oraz w TV Polonia.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 4.10.2004
zagranica
30 lat pracy nad wierną adaptacją "Draculi"

W październiku po trzydziestu latach przerwy Marvel wprowadzi do sprzedaży w Stanach najwierniejszą komiksową adaptację powieści "Dracula" Brama Stokera. Tym razem jednak historia zostanie przedstawiona w całości.

W roku 1974 Roy Thomas i Dick Giordano podjęli się przeniesienia powieści Stokera na karty komiksu. Niestety, udało im się to tylko częściowo, bo seria "Dracula Lives!", w ramach której adaptacja była publikowana, została zawieszona. Nic nie wskazywało na to, by projekt kiedykolwiek miał ujrzeć światło dzienne w całości, ale redaktor Marvela Mark Beazley wpadł na pomysł wznowienia już stworzonego materiału i zaproszenia autorów do dokończenia swego dzieła. Thomas i Giordano przyjęli pomysł entuzjastycznie, gdyż od dawna żałowali, że nie było im dane wykonać adaptacji do końca.

Komiks "Stoker's Dracula" zostanie wydrukowany w formie 4-częściowej mini-serii. Pierwsze dwa zeszyty będą zawierały materiał archiwalny, ale już pod koniec drugiego rozpocznie się część premierowa, która ma wiernie naśladować styl, w jakim powstał 30 lat wcześniej poczatek historii. Ponadto wszystkie odcinki będą miały zupełnie nowe okładki. W sumie adaptacja ma mieć niemal 200 stron w czerni i bieli.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


niedziela, 3.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Star Wars": "Boba Fett": "Polowanie na Bar-Koodę"
Tytuł oryginału: Boba Fett: Bounty on Bar-Kooda
Scenariusz: John Wagner
Rysunki: Cam Kennedy
Tłumaczenie:
Wydawca: Amber
Data wydania: 10.2004
Poprzednie wydanie: Egmont Polska 1999-2000
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 12.1995
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0862
Gorga Hutt zakochał się w Anachro, córce Orko H'unna. Jednak Orko nienawidzi Gorgi, więc Hutt postanawia podarować H'unnowi prezent, który powinien przekonać go do tego związku. Zleca Bobie Fettowi zabicie pirata Bar-Koody, który ostatnio bardzo zaszkodził Orko H'unnowi. W misji łowca chce wykorzystać pewnego magika i nie przeszkodzi mu w tym nawet fakt, że magik ten ostatnio umarł.

Komiks pierwotnie opublikowany w Polsce pod tytułem "Nagroda za Bar-Koodę" w magazynie "Gwiezdne wojny - komiks" 4/99 - 1/2000.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 3.10.2004
www
Koniec "KKK". Ostatni numer tylko w sieci

Nagle i niespodziewanie zamknięty został magazyn "KKK". Chociaż informacje na ten temat krążyły od kilku miesięcy, dopiero teraz Jan Korczyński, redaktor naczelny pisma, poinformował o tym oficjalnie. Autorzy pisma zdecydowali się rozejść, gdy doszli wspólnie do wniosku, że nie mają już dość czasu na darmowe tworzenie magazynu.

Redakcja chciała pożegnać się z czytelnikami przy pomocy omawiającego rolę kobiety w komiksie numeru 24, który miał ukazać się w lipcu. Został przygotowany zgodnie z planem, jednak wówczas Atropos, wydawca magazynu, borykał się z problemami finansowymi i wydrukować numeru nie mógł. Gdy okazało się, że ostatnie "KKK" nie pojawi się nawet na MFK 2004, redakcja zdecydowała się na jego publikację w Internecie. Jest on dostępny od wczoraj na oficjalnej stronie magazynu w pliku PDF o wielkości blisko 14 MB.

Również od wczoraj na tej samej stronie można zamówić archiwalne numery "KKK" w znacznie obniżonych cenach.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 3.10.2004
zapowiedzi
Zawartość dwóch nowych "Aren"

Tomasz Tomaszewski nadesłał WRAK-owi kolejne informacje na temat dwóch numerów "Areny Komiks", które pojawią się na MFK 2004.

"Antologia" podsumowuje dotychczasowe edycje imprez komiksowych w Łodzi zwane najpierw konwentami, a obecnie Festiwalami. Prezentuje komiksy, które zostały wyróżnione głównymi nagrodami na konkursach na krótka formę komiksową, zawiera również kilka materiałów publicystycznych opisujących dotychczasowe imprezy, twórców, środowisko i organizatorów. Wydawnictwo to ma na celu przybliżyć wszystkim zainteresowanych swoiste komiksowe dziedzictwo związane z łódzkimi imprezami. Przy okazji Tomaszewski pragnie podziekować wszystkim twórcom za udostępnienie prac, a szczególnie Tomaszowi Leśniakowi za wspaniałą okładkę.

"Arena Komiks" nr 11 to kolejny po rocznej przerwie numer magazynu narysowanych historii prawie całkowicie wypełniony nowymi polskimi komiksami takich autorów, jak Jakub Rebelka, M. Skutnik & J. Szyłak, T. Niewiadomski, J. Koza, R. Szłapa, T. Prokoupek & Bednar (Czechy), R. Dąbrowski, M. Będkowski, O. Ciszak & R. Kleczyński, A. Spanowicz (Czubek) oraz T. Tomaszewski & M. Kurzyna.

Ponadto Tomaszewski zaprezentował ostateczną wersję okładki "Antologii" oraz przykładowe plansze z "Areny Komiks" nr 11.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 3.10.2004
www
"Esensja" nr 40

Ukazał się 40. numer magazynu kultury popularnej "Esensja". W dziale komiksowym znalazł się projekt Macieja Pałki "»Zamek« Franza Kafki jako antymodel administracji", rodzaj ilustrowanego wiersza Romana Bąka i Piotra "Dismasa" Zdanowicza "Ulica gdzie sprzedają zapałki", próbki artykułów z zapowiadanego na MFK 2004 drugiego numeru "Zeszytów Komiksowych", opis serii "Fables" oraz dłuższe i krótsze omówienia wydanych na polskim rynku komiksów.
[Jarek Obważanek]


piątek, 1.10.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 19/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 1
Scenariusz: Scott Ciencin
Rysunki: Ben Templesmith
Okładka: Ashley Wood
Tłumaczenie: Krzysztof Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 1.10.2004
Wydawca oryginału: Idea + Design Works, LLC.
Data wydania oryginału: 02-03.2004
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0861

 

Recenzja

Znany i utalentowany, ale wciąz niemogący pozbierać się po śmierci żony doktor Troy Abernathy podejmuje próbę leczenia pacjentki, która doznała szoku w miasteczku Silent Hill. Problem w tym, że pomimo podjęcia najbardziej radykalnych środków Lynn nie reaguje. Troy podejmuje więc decyzję zawiezienia dziewczyny do miasta, mając nadzieję, że dzięki temu przekona Lynn, że żadne demony tak naprawdę nie istnieją.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 1 i 2.
[Dobry Komiks]


piątek, 1.10.2004
sklepy
Październikowa promocja Twojego Komiksu

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks informuje o nowej promocji. Przez cały październik komiksy z serii "Błękitna jaszczurka" i "Frank Lincoln" będą tańsze o 30% względem ceny detalicznej. Akcja prowadzona jest tylko w sklepie on-line wydawnictwa. Twój Komiks przypomina także o promocyjnej sprzedaży pakietów 16 serii i 15% rabacie na wszystkie pozostałe komiksy Twojego Komiksu.
[Motopol - Twój Komiks]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa