ARCHIWUM

29.10.2001


Nikopol na żywo
Ze względu na małą ilość czasu, jaki mogę poświęcić stronie, kolejne odcinki "Targów nieśmiertelnych" będą się ukazywały co kilka dni. Za to będę się starał w pozostałe dni umieszczać inne materiały (głównie Christa), zapasów mi nie brakuje.
[Jarek Obważanek]


Aktualizacja specjalna z okazji 2.KFKiM


Wydane na festiwal

["Strip-tiz"] ["WiedŸmin" tom 1] ["Gaston" tom 1] ["Władcy Chmielu" tom 3: "Adrian, 1917"]

Post wyda Janosika!
W rozmowie z Andrzejem i Markiem Rabendami (właścicielami wydawnictwa Post) dowiedziałem się, że jeszcze w tym roku zamierzają wydać dwa pierwsze tomy legendarnego "Janosika", którego narysował Jerzy Skarżyński do scenariusza Tadeusz Kwiatkowskiego.
[Jarek Obważanek]


Twój Komiks - bogate plany
Byłem na festiwalu bardzo krótko, właściwie tylko na spotkaniu z Xavierem Retardem, właścicielem wydawnictwa Twój Komiks. Jego plany są wręcz niesamowite. Chce do końca przyszłego roku wydać 150 albumów! Jego cel jest jasny - zarzucić rynek dużą ilością tytułów, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Konkretne plany Twojego Komiksu są już w Zapowiedziach. Z ważniejszych tytułów będzie "Rork" i "Tintin". Casterman, jako wydawca ostrożny, nie chciał po raz drugi próbować Tintina z Egmontem. Xavier wstrzymał się na razie z serią "Kroniki barbarzyńców", natomiast seria wymieniana dotąd w zapowiedziach pod tytułem "Mafia" będzie miała tytuł "Milczenie i Krew", czyli taki, jaki powinien być.

Miałem krótko w rękach rzecz niedozwoloną, czyli dokładną rozpiskę wszystkich planowanych albumów Twojego Komiksu do końca przyszłego roku. Z rzeczy znanych wyłapałem "Blueberry'ego".

Xavier chce stworzyć rynek przy pomocy dzieci, chce mając dużą bazę wydanych tytułów zachęcać do ich kupna najmłodszych. Ma różne pomysły na promocję, ale z racji tego, że dopiero zaczyna, idzie mu to bardzo wolno. Przy pomocy Żywca chce promować "Władców chmielu" (tylko jak, skoro Żywiec nie może reklamować sam siebie?), przy pomocy BMW - "Rallye Raid Callagan". W hipermarketach widzi miejsce na sprzedaż serii dla młodszych, a rozmowy są ułatwione, ponieważ wiele hipermarketów ma francuskie korzenie. "Largo Winch" ma być promowany przez serial telewizyjny.

Wierzy w sukces. Sądzi, że za kilka lat wydawnictwo zacznie przynosić zyski. Widać więc, że ma niesamowitą ilość pieniędzy do utopienia do tego czasu. Celuje w długie serie, nie chce wydawać na razie rzeczy jednoalbumowych. W dalszej przyszłości myśli też o twórcach polskich, jeśli się tacy do niego zgłoszą.
[Jarek Obważanek]


Legendarny komiks "Gaston" już w Polsce!

["Gaston" tom 1]

Wydawnictwo Twój Komiks wydało pierwszą część komiksu autorstwa Franquina.

Gaston Lagaffe to jedna z najpopularniejszych postaci francuskiego komiksu humorystycznego. Cały czas zaskakuje czytelnika coraz to nowymi gafami, wpadkami i żartami. A zaiste, wyobraźni mu nie brakuje! Pracuje w wydawnictwie, jednak jego głównym zajęciem jest majsterkowanie, gotowanie oraz sabotowanie podpisania osławionych kontraktów.
[Esensja]


Poza festiwalem


O komiksie w "Przekroju"

["Przekrój" 43/2940]

W najnowszym numerze "Przekroju" głównym tematem numeru jest komiks, co było już widać na okładce (kapitan Żbik czuwa!). Znalazła się tam relacja z festiwalu w Łodzi, 4 stronicowy komiks Zbigniewa Kasprzaka i wiele innych artykułów.To miło, że najstarszy tygodnik kulturalny poświęcił tyle miejsca polskiemu komiksowi, szkoda, że w tekstach pojawiło się kilka błędów merytorycznych.
[Nowa Gildia]


Johnny Depp z piekła rodem
"From Hell" nowy film z Johnny Deppem znalazł się w tym tygodniu na czele amerykańskiego box office'u. W ciągu weekendu obraz w reżyserii braci bliźniaków Alberta i Allana Hughes ("Dead Presidents") zarobił 11 milionów dolarów. Wprawdzie jest to najlepszy wynik w zestawieniu, ale na pewno producenci filmu liczyli na trochę większe wpływy. Przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, w filmie wystąpił coraz bardziej kasowy Johnny Depp, po drugie, "From Hell" w wielu elementach przypomina "Jeźdźca bez głowy" przebój Tima Burtona z 1999 roku, który w Stanach zarobił ponad 100 milionów dolarów. Także role Deppa są bardzo zbliżone do siebie. W obu przypadkach aktor wcielił się w postać detektywa tropiącego niebezpiecznego i krwawego przeciwnika. Najpierw tajemniczego upiora bez głowy, teraz słynnego Kubę Rozpruwacza. Ciekawe, że bohaterowie Deppa, choć oczywiście pozytywni, nie są pozbawieni poważnych wad. W "Sleepy Hollow" mieliśmy do czynienia z przemądrzałym racjonalistą, w "From Hell" ze smakoszem opium. "Z piekła rodem" jest kolejną ekranizacją komiksu, który może nie jest tak popularny jak te o latających facetach w pelerynach, ale za to, przez znawców tematu, jest znacznie wyżej ceniony. Wygląda na to, że analogicznie będzie z ich filmowymi adaptacjami.
[Nowa Gildia]


Watchmen the movie

["Watchmen"]

David Hayter, współtwórca scenariusza filmu "X-Men", zaadaptuje na potrzeby kinowego ekranu tekst kolejnego komiksu. Tym razem twórca skupi się na książeczce, której tytuł brzmi "Watchmen". Komiks, który w 1986 roku stworzyli Alan Moore i Dave Gibbons, przez wielu uważany jest za najlepszą serię komiksową, jaka kiedykolwiek powstała. Hayter będzie także reżyserem filmu.
[Stopklatka]

O komiksie "Watchmen" przeczytasz w najnowszym numerze Produktu.
[Jarek Obważanek]


27.10.2001


WRAK off-line

Specjalna wersja WRAKa znalazła się na płycie listopadowego numeru magazynu WWW :)

"Komiksowy serwis informacyjny to kompendium wiedzy na temat popularnej sztuki komiksu. Na jgeo łamach znajdziemy między innymi najnowsze informacje ze świata komiksu, porcję artykułów związanych z komiksem oraz opisy klasycznych albumów i serii komiksowych, które ukazały się w Polsce i na świecie."
[WWW.]


Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z Filipem Myszkowskim z Produktu.
By wziąć udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
Na czacie pojawi się być może Simson, autor "Opowieści na Sygnale".
Czat z Myszkowskim pomógł mi zorganizować Szymon Stelmaszyk (www.strefazero.prv.pl)
[Igor Karasek]


Esensja 11

["Esensja" 11]

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia najnowszego, jedenastego juz numeru "Esensji".
W dziale komiksu wiele atrakcji - recenzujemy i publikujemy jeden rozdział z "El Borbah", nowego albumu wydanego przez Wydawnictwo Post, a także prezentujemy mini blok poświęcony słynnemu rysownikowi Grzegorzowi Rosińskiemu - w numerze wywiad z twórcą, recenzje ostatnio wydanych albumów "Western" i "Szninkiel", a także ascii-artowe wersje bohaterów "Szninkla".
[Artur Długosz]

Oprócz tego relacja z MFK Komiks 2001 mojego autorstwa (mocno skrócona wersja tekstu WRAKowego).
[Jarek Obważanek]


"Hellblazer" fabularny
Nicolas Cage otrzymał kolejną szansę zagrania komiksowego bohatera. Po nieudanych próbach zagrania roli w opartych na komiksach "Supermanie" (jego realizacja nigdy nie doszła do skutku), "Iron Manie", "Spider-Manie" i "Ghost Riderze", aktor zagra być może w filmie pt. "Constantine". Obraz, którego reżyserem będzie twórca "Celi", Tarsem Singha, powstanie na podstawie książeczki "Hellblazer". Głównym bohaterem komiksu jest John Constantine, policjant, który wraz ze swoją pomocnicą walczy ze złem.
[Stopklatka]


26.10.2001


Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" 43/2001] ["Gigant Poleca" tom XI: "Odwrót mumii"] ["Dr. Slump" tom 12]

2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi

[Plakat 2.KFKiM]

Wczoraj rozpoczął się 2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi. Ostateczną wersję jego programu zobaczysz tutaj.

Ostatnie zmiany:

 • uzupelniliśmy tematy prelekcji
 • w sobotę w imrezach towarzyszących dopisaliśmy premiery komiksowe
 • spotkanie i "Stolik Mistrza" z udziałem Maćka Mazura zostały przełożone z niedzieli na sobotę
 • niestety z przyczyn osobistych Pana Wojciecha Orlińskiego została odwołana jego niedzielna prelekcja, przepraszamy
 • zostały zmienione godziny spotkań z autorami w Empik Megastore
Przepraszamy za zamieszanie.
[KKK]

25.10.2001


Jeż Jerzy z Egmontu
Tomek Leśniak ujawnił, że nakładem Egmontu ukażą się dwa albumy z rysowanym przez niego kultowym jerzem. "Jeż Jerzy nie dla dzieci" będzie w marcu lub kwietniu, natomiast "Jeż Jerzy - wróg publiczny" prawdopodobnie w październiku.
[Jarek Obważanek]


Kolejny film z Dreddem
Niezależne studio Shoreline Entertainment wyprodukuje film, którego głównym bohaterem będzie sędzia Dredd. Obraz pt "Judge Dredd: Dredd Reckoning" powstanie w wyniku kontraktu, jaki zawarło wspomniane studio z wydawnictwem 2000 AD, posiadającym prawa do komiksu, na podstawie którego powstał również pierwszy film z Dreddem. Twórcy "dwójki", niezrażeni totalną klapą zrealizowanego w 1996 roku obrazu, w którym w rolę niezłomnego Dredda wcielał się Sylvester Stallone, zapowiadają, że powstanie również część trzecia. Nie wiadomo jeszcze, czy Sly zgodzi się ponownie wcielić w postać sędziego.
[Stopklatka]


24.10.2001


Tytus, Romek i A'Tomek - Księga IV "Tytus żołnierzem"
Z poddasza pewnego starego domu na warszawskim Mokotowie dobiegały jakieś dziwne dźwięki. Tatatata! Papapapa! Strzały? Przechodnie kryli się po bramach. Znowu napad? Tymczasem nic złego się nie stało. To tylko Papcio Chmiel usiłował w swojej pracowni strzelić sobie w głowę ładunkiem nowych pomysłów. Po każdym strzale trafiony osuwał się na biurko i broczył tuszem. Tak powstała dla wielu najlepsza książeczka z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka.

O wznowienie Księgi IV Tytusa, Romka i A'Tomka czytelnicy prosili nas najczęściej, chcąc zobaczyć, jak Tytus pomaga "obywatelowi patrolowi na kapralu", a kapitan A'Tom buduje wóz bojowy zamiast... deseczki do mięsa. Na wieść o wznowieniu tej książeczki "dziadkowie" w koszarach uczą kolejny rocznik "młodego wojska" wierszyka: "Przywilej to weterana, móc Tytusa czytać z rana."
[Prószyński i S-ka]


Hellboy - "Spętana trumna"
Z pewnych względów Egmont wyda ten komiks w dwóch częściach, co zapowiedziane zostało już w "Nasieniu zniszczenia". Jest to o tyle mało istotne, że jest to zbiór opowiadań. Dowiedziałem się, że do tomu pierwszego dodane zostanie 11 stron krótkich opowiastek wyjętych z "Nasienia zniszczenia", które zdaniem wydawcy znacznie lepiej pasują do "Spętanej trumny".
[Jarek Obważanek]


Egmont i Post podpisują kolejne umowy
Najpóźniej pod koniec listopada Egmont przedstawi konkretne plany wydawnicze na początek roku. Wiem, że będzie coś więcej niż to, co wstępnie zapowiedział Tomek w Łodzi (tutaj lista) i to będzie naprawdę coś wielkiego.

Natomiast wydawnictwo Post zamierza w tym roku wydać jeszcze dwa komiksy, za które podobno będziemy przed nimi klękać :)

Wadą mojej pracy nad WRAKiem jest to, że często jestem zmuszany do utrzymywania tajemnicy w tak ciekawych sprawach :(
[Jarek Obważanek]


23.10.2001


"El Borbah" do kupienia przez Internet

["El Borbah"]

Od dzisiaj można zamawiać album przez internet, a konkretnie bezpośrednio z WRAKa. Jeśli jeszcze nie kupiłeś tego komiksu, nie zwlekaj!
[Jarek Obważanek]


"Largo Winch" - ukazał się pierwszy tom!

["Largo Winch" tom 1: "Spadkobierca"]

Nazywa się Winczlav. Largo Winczlav. Urodził się w Jugosławii. Ojciec nieznany. Matka umarła z biedy, gdy miał dwa lata. Opieka społeczna czule się nim zaopiekowała, umieszczając go w sierocińcu w Sarajewie. Z podobnym startem, jego życie mogłoby przypominać piekło, czyż nie? Tymczasem tysiące kilometrów stąd, żyje człowiek, który zmieni jego przeznaczenie. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Człowiek stojący na szczycie nowojorskich interesów, noszący podobne nazwisko -WINCH - poszukuje swoich korzeni poza Ameryką. Nerio Winch szuka następcy dla swojego imperium. Adoptuje Largo i oddaje go w opiekę pewnej rodzinie. Potem posyła go na najlepsze uczelnie w Anglii i w Niemczech. Gdy adopcyjny ojciec ginie w dramatycznych okolicznościach, Largo staje na czele Koncernu W - gigantycznego konglomeratu międzynarodowych firm. Largo posiada 10 miliardów dolarów, co nie wszystkim się podoba...
[Twój Komiks]

Rysunki Philippe Francq, scenariusz Jean van Hamme.

Przykładowa plansza.


21.10.2001


"Produkt" 9 - nareszcie wydany

["Produkt" 9]

Zawartość komiksowa:

 • Osiedle Swoboda: Psy wyprowadzamy na smyczy
 • Jeż Jerzy
 • Opowieści na sygnale: Death, Drugs & Rock'n'Roll
 • Emilia, Tank i Profesor: Lepskator
 • Pokolenia 4
 • Kotek & Myszka
 • Gnap!
 • Gangsta: Final Cut
 • Wilq vs T.D.Z.C.
 • Likwidator
 • Phantasmata

Publicystyka:

 • Import: "Little Red Hot: Bound", Com.X
 • Kącik Białego Kruka
 • Pobocza: Tim Burton
 • Rest in piece (Jerzy Wróblewski)
 • Piski w trawie
 • Coś mądrego: 15 lat minęło - cz. 3 (Watchmen)
[Jarek Obważanek]

2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi

[Plakat 2.KFKiM]

Nastapiły kolejne zmiany w programie.

Festiwal:
Z przyczyn od nas niezależnych odwołane zostają spotkania z wydawnictwem Muza SA i Panem Stanisławem Mikulskim, które miały się odbyć w sobotę 27.10. o godz. 14:30 i 15:00

Przepraszamy.

W zamian za te spotkania odbęda się:
w sobotę 27.10 o godz. 15:00 w sali 4 spotkanie z wydawnictwem "Motopol - Twój Komiks"
także w sobotę (impreza towarzysząca) w godzinach 11.00 - 13.00 Stanisław Mikulski (odtwórca roli J-23 Hansa Klossa) rozdaje autografy (stoisko Muza SA)

Empik:
Spotkanie z Panem Mikulskim zaplanowane na niedzielę nie odbędzie się. Zostaje ono przesunięte na godzinę 14:00 w sobotę.
Sobota 27.10.2001 godz. 14:00 Stanisław Mikulski (Kloss z wyd. Muza SA), Rafal Szłapa (Komiks - Antologia komiksu polskiego), Przemysław Truściński (Komiks - Antologia komiksu polskiego)

Przepraszam za zamieszanie.
[KKK]


Czat komiksowy na Onecie
We wczorajszym czacie nie uczestniczył Filip Myszkowski. Będzie on gościem rozmowy za tydzień. Przepraszam za wprowadzenie w błąd wczorajszą informacją.
[Jarek Obważanek]


20.10.2001


Ostatnio wydane

["Kapitan Kloss" 4: "Kuzynka Edyta"] ["Dragonball" 9]    

List otwarty KŚK w sprawie realizacji prenumeraty przez firmę Infor
Szanowni Państwo!
W ostatnim czasie dostaliśmy bardzo wiele tefefonów i maili w sprawie szczególnie dużego opóźnienia Dylana i Nathana. Dostaliśmy także sygnały od odbiorców, że Infor tłumaczy się, iż jakoby nasza firma z dużym opóźnieniem dostarczyła im akurat te komiksy. Otóż spieszę z zawiadomieniem, że WSZYSTKIE komiksy są Inforowi dostarczane w takimbterminie, aby u zamawiających pojawił się NAJPÓŹNIEJ w kilka dni po pojawieniu się ich w księgarniach (zaś zapas czasowy, jaki robimy w dostawie do Inforu zakłada, że powinni rozesłać komiksy PRZED ukazaniem się ich w ksiegarniach).
Oczywiście, Państwa nie interesują nasze wyjaśnienia, gdyż po prostu chcielibyście otrzymywać komiksy na czas. Zatem podjęliśmy działania, aby nasza współpraca z firmą Infor została dostosowana do wymogów obowiązujących na rynku książki i aby Państwo otrzymywali nasze produkty na czas.
Prosimy równocześnie o kontakt mailowy, gdyby w przyszłym miesiącu powtórzyło się spóźnienie wysyłki ze strony firmy Infor. W takim wypadku podejmiemy dalsze działania w stosunku do firmy Infor.
Jeszcze raz przepraszamy!
Z wyrazami szacunku,
Redakcja komiksowa Klubu Świata Komiksu


Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z Kamilem Śmiałkowskim (założyciel Krakowskiego Klubu Komiksu, krytyk i redaktor tygodnika Newsweek) i Filipem Myszkowskim (Produkt, AQQ, Strefa: Zero).
By wziąć udział wystarczy tutaj kliknąć. Zapraszam.
[Igor Karasek]


17.10.2001


2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi

[Plakat 2.KFKiM]

Informuję, że dodaliśmy do programu Festiwalu następujące pozycje:

Komiksowa Noc Filmowa, Sobota 27.10
Krakowskie Centrum Kinowe ARS
Kino Sztuka, ul. Św. Jana 6
system nagłośnienia - Dolby Digital, ekran perełkowy

Od 23.00 pokazy filmów:
Blade - wieczny łowca (Blade, 1998)
Lara Croft: Tomb Raider (2001)
X-Men (2000)

Za to wszystko cena tylko 25,00 PLN.

Stolik Mistrza, Sobota 27.10
12:30 Krzysztof Ostrowski

Empik, Sobota 27.10
16:00 Krzysztof Ostrowski (Komiks- Antologia komiksu polskiego, Arena Komiks)

Empik, Niedziela 28.10
10.30 Spotkanie z Krzysztofem Ostrowskim zdobywcą Grand Prix (wspólnie z Dennisem Wojdą za "Pantofel panny Hofmokl") na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu "KOMIKS 2001" w Łodzi (sala 5)

Zmiany w programie
Planowane na sobotę 27.10 na godzinę 12.00 spotkanie z redakcją "Świata Komiksu" (sala 5) odbędzie się w niedzielę 28.10 o godzinie 11.30 w sali nr 4

Empik, Sobota 27.10
14:00 Rafal Szłapa (Komiks- Antologia komiksu polskiego ), Przemysław Truściński (Komiks- Antologia komiksu polskiego)
14:30 Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda (obaj: Mikropolis z wyd. Siedmioróg -nowość, Arena Komiks, AQQ, Komiks- Antologia komiksu polskiego)

Empik, Niedziela 28.10
12:30 Stanisław Mikulski ("Kapitan Kloss" z wyd. Muza SA)
[KKK]


Spotkanie w Centrum Komiksu
W najbliższą sobotę (20.10) w warszawskim Centrum Komiksu przez cztery godziny (od 10.00 do 14.00) Tomasz Piorunowski, autor erotycznych przygód Pauli, będzie podpisywał albumik z jej właśnie przygodami.
[Nowa Gildia]Kontynuacje komiksowych filmów
Eric Bana, który zagra tytułową rolę Hulka w najnowszym filmie Anga Lee, zawarł bardzo intratny kontrakt ze studiem Universal. Przedstawiciele studia informują, że Bana podpisał z nimi kontrakt na rolę zielonoskórego potwora w dwóch kolejnych filmach. Do realizacji sequela filmu "Spider-Man" przygotowuje się również studio Sony. Przedstawiciele tej wytwórni informują, że realizacją kolejnego filmu z cyklu przygód człowieka-pająka zainteresowani są: Sam Raimi, Tobey Maguire i Kirsten Dunst, którzy pracowali przy pierwszej części filmu. "Jedynka" wejdzie na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych 3 maja 2002 roku.
[Stopklatka]


Film "Wonder Woman"
Jennifer Aniston zagra najprawdopodobniej w filmie pt. "Wonder Woman". Aktorka ma wcielić się tutaj w postać obdarzonej niezwykłą siłą księżniczki Diany, rządzącej na mitycznej wyspie Amazonek. Propozycji zagrania tej roli nie przyjęła Sandra Bullock. Scenarzystą filmu jest Todd Alcott, reżyser nie został jeszcze wybrany. Rolą w pierwszej kinowej ekranizacji popularnego komiksu zainteresowana była Lucy Lawless, która przez wiele lat wcielała się w inną wojowniczą księżniczkę - Xenę.
[Stopklatka]


16.10.2001


Ostatnio wydane

[Akira tom 10: Spotkanie w podziemiach]

Z dwutygodniowym opóźnieniem ukazał się 10. tom "Akiry", ale za to wbrew wcześniejszym zapowiedziom został do niego dołączony Akirabox 3.
[Jarek Obważanek]


14.10.2001


Zapowiedzi Twojego Komiksu
Motopol - Twój Komiks rozpoczyna wydawanie trzech nowych serii dla dorosłych.

"Giacomo C." - scen. Defaux, rys. Griffo
Giacomo C. to po prostu Casanova. Czysto, tradycyjnie narysowany komiks erotyczny, finezyjnie poprowadzony. 11 tomów. Pierwszy tom w październiku.

"Mafia" ("De Silence et de Sang") - scen. Corteggiani, rys. Males, Mitton
Opowieść z perspektywy starszego pana, który wspomina swoją młodość w mafii. Dużo krwi. 11 tomów. Pierwszy tom w listopadzie.
Tytuł polski powinien brzmieć "Cisza i krew", ale o jego innym brzmieniu zadecydował właściciel wydawnictwa.

"Kroniki Brabarzyńskie" - scen. i rys. Mitton
Wspomnienia mnicha, który został wzięty jako zakładnik przez Wikingów. Siedział na kiblu i udawał, że czyta brewiarz a w rzeczywistości oglądał "świerszczyki", gdy zaatakowali Wikingowie. Wszystkich wyrżnęli i/lub przerżnęli. Mnich ukrył się w odchodach, ale i tak go znaleziono. 6 tomów. Pierwszy tom w grudniu.

Kolejne tomy wszystkich tych serii będą ukazywały się co kwartał.

Właścicielem wydawnictwa Twój komiks jest młody francuz Xavier Retat. Jest fanatykiem komiksów, tak więc wbrew spekulacjom nie wydaje komiksów bo ma za dużo zysków ze sprzedaży motocykli Hondy. Firma podchodzi z dużym zaangażowaniem do warstwy edytorskiej, ale zupełnie nie interesuje się dystrybucją.
[Jarek Obważanek na podst. rozmowy z Wojtkiem Birkiem]

W dziale Na żywo przykładowe plansze wymienionych wyżej serii oraz serii Largo Winch, w dziale Okładki wydań oryginalnych (brak nadal wielu podpisów) część okładek tych komiksów a w dziale Zagraniczne wydane w Polsce listy albumów tych serii oraz serii Alpha i Murena.
[Jarek Obważanek]


13.10.2001


Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" 41/2001] ["Tom & Jerry" 9/2001]    

"Thorgal" 26

["Thorgal" 26: "Królestwo pod piaskiem"]

Wydawnictwo Lombard poinformowało, że w listopadzie ukaże się najnowszy, 26. album z serii "Thorgal", zatytułowany po francusku "Le royaume sous le sable", co na język polski można przetłumaczyć jako "Królestwo pod piaskiem".

Streszczenie:
Aaricia jest zmęczona ciągłym podróżowaniem, tułaniem się. Jolan i Louve chcieliby żyć jak inne nastolatki w ich wieku. Nic już nie stoi na przeszkodzie, by powrócili do kraju Wikingów. Thorgal niechętnie patrzy na perspektywę powrotu do bolesnej przeszłości, ulega jednak pragnieniu żony i dzieci. Kiedy już mają wyruszyć w podroż na Północ, pojawiają się Tuaregowie, których gościnność opóźnia wypłynięcie Thorgala i jego rodziny. Sargon, szef tego dziwnego pustynnego plemienia, chce z nimi mówić. Rozmowa jednak szybko przekształca się w przesłuchanie. Poddany hipnozie, Thorgal wyjawia wszystko na temat swojego pozaziemskiego pochodzenia. Po przebudzeniu rozumie, że jego goście pochodzą z tego samego świata, co on. Dla Sargona Thorgal jest tym, którego jego rasa oczekiwała od tysiącleci i który pozwoli im wypełnić ich przeznaczenie: podbić Ziemian.
Ten tom to więcej, niż jeszcze jeden odcinek sagi o człowieku, którego bogowie wystawiają na próbę: jest to album-klucz, przynoszący nieznane wcześniej objaśnienia na temat pochodzenia dziecka gwiazd...
[Thorgal polska strona]

Po polsku album ukaże się prawdopodobnie w marcu przyszłego roku.
[Jarek Obważanek]


Egmont zmienia plany
Najnowsze zapowiedzi Egmontu wyglądają trochę inaczej niż poprzednio. Nie zapowiadany w ogóle na ten rok drugi tom Szninkla już jest w księgarniach, chociaż podawany jest w planach jako część pakietu listopadowego. Z serii Aquablue ukaże się tom 1. a nie 8., natomiast drugi tom Piotrusia Pana ukaże się w grudniu.
[Jarek Obważanek]


"Quo vadis" w drukarni
Komiks ma być drukowany od poniedziałku, ale niestety nie na kredzie i ma pojawić się w księgarniach około 25. b.m.
[Rafał Urbański]


Wystawa plansz "Quo vadis" - Kielce
Dnia 17. października 2001 r. (czyli w najbliższą środę) w kieleckim WDK przy ulicy Ściegiennego o godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy Jerzego Ozgi poświęconej komiksowi "Quo vadis". Na wystawie prezentowane będą cz-b plansze z II części komiksu i kolorowe z I. Na wystawie będzie można nabyć I tom komiksu! WSTEP WOLNY !!!
[Rafał Urbański]


Czat komiksowy na onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z przedstawicielem Strefy Zero - Szymonem Stelmaszykiem, z Nową Gildią Komiksu (Igor Karasek, Jacek "CD Jack" Gdaniec) oraz z Markiem "Warlock" Choroszuchą z Serwisu Komiksowego. By wziąć udział wystarczy tutaj kliknąć. Zapraszam.
[Nowa Gildia]


Efekty, efekty...
Firma Industrial Light and Magic podpisała umowy na stworzenie efektów specjalnych do filmów "The Hulk" i "Harry Potter i komnata tajemnic". Kontrakty te, opiewające na kilkadziesiąt milionów $, mają zdetronizować głównego rywala ILM w dziedzinie FX - Imageworks, która tworzy efekty do filmów "Spiderman" i "Harry Potter i kamień filozoficzny".
[Nowa Gildia]


12.10.2001


Aktualizacja specjalna z okazji MFK "Komiks 2001" (2)


Wydane na festiwal
Brakujące okładki wkrótce

TM-Semic

["Wydanie specjalne" 3/2001: "Tomb Raider" 3] ["Mega Komiks" 3/2001: "Mindhunter"]    

?

["Biało-czerwoni" cz. 1: "Droga do Japonii i Korei"]      

Poza festiwalem


2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi

[Plakat 2.KFKiM]

Już za kilka dni 2.KFKiM. Jasiek podesłał mi całą masę materiałów które opublikowałem tutaj. Dodałem również mapkę, aby pomóc w dotarciu na miejsce.

Przypominam, że WRAK jest patronem imprezy i od dwóch miesięcy pomagam w zbieraniu głosów w plebiscycie K'01.
[Jarek Obważanek]


Zmiany na WRAKu
Jestem w trakcie opracowywania kilku nowych działów w sekcji Albumy i serie. Są to galeria okładek oryginalnych jako uzupełnienie do komiksów zagranicznych wydanych w Polsce, zapowiedzi (uznałem, że zbyt szybko gubią się w przepastnym archiwum lub są trudne do znalezienia w ogromnej relacji z MFK) oraz recenzje. Wszystkie działy już są uruchomione, ale na razie nie ma w nich nic ciekawego.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

["Pokemon - Przeboje ekranu" 3/2001] ["Jak powstaje manga" tom 3: "Łšczenie technik"]    

Piłkarski komiks

["Biało-czerwoni" cz. 1: "Droga do Japonii i Korei"]

Na fali sukcesów polskiej reprezentacji piłkarskiej odżył... komiks sportowy. "Biało-czerwoni" - bo taki tytuł nosi czysto komercyjne dziełko autorstwa Pawła Misiora i Ryszarda Szokalskiego - jest typowym przykładem wspomnianego gatunku.

Część pierwsza opowiada historię sukcesów reprezentacji Engela, od wyboru nowego selekcjonera, do sukcesu w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata.

Hermetyczny temat, niewyszukane dialogi, fabuła budowana za pomocą znanych faktów, generalnie nic zaskakującego. Jedyne, co wyróżnia ten komiks na tle produkcji "sportowych" z lat siedemdziesiątych, to dowcipne rysunki. I na tym koniec przyjemności z obcowania z "jedynym komiksem o reprezentacji Polski".

Dodatkowym "extrasem" zawartym w zeszyciku jest konkurs, w którym czytelnicy mają za zadanie podpisać odpowiednio sylwetki zawodników reprezentacji piłkarskiej. Ciekawostką jest za to strona internetowa komiksu, do której odsyła między innymi informacja o konkursie , która po prostu... nie istnieje :)

Druga część "Biało-czerwonych" zapowiadana jest na grudzień.
[Minimal Bros.]


Wznowienie Wiedźmina

["WiedŸmin" 1]

Komiks "Wiedźmin" Sapkowskiego, Parowskiego i Polcha zostanie wznowiony przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Tom I, zawierający 3 części wydane w pierwszej połowie lat 90. jako osobne zeszyty, ukaże się podczas 5. Krakowskich Targów Książki.

W pierwszym tomie komiksowego Wiedźmina znajdą się trzy historie, będące autoryzowanymi adaptacjami opowiadań Andrzeja Sapkowskiego:
Droga bez powrotu (Droga, z której się nie wraca) - opowieść o rodzicach Geralta i jego pochodzeniu
Zdrada (opowiadanie, które być może nigdy nie zostanie opublikowane w innej niż komiksowa formie) opowiada o tym, jaką cenę zapłacił Geralt, by zostać wiedźminem
Geralt - historycznie pierwsze opowiadanie o wiedźminie, który, idąc od bramy Powroźniczej, dotarł na konkurs "Nowej Fantastyki".

Wiedźmin zostanie zaprezentowany 28. października podczas Targów Książki w Krakowie. W spotkaniu promocyjnym pierwszego tomu wezmą udział dwaj twórcy komiksu - rysownik Bogusław Polch i scenarzysta Maciej Parowski.
[książki.pl]


"Świat Komiksu prezentuje"
Seria "Świat Komiksu prezentuje" pomyślana jest jako cykl tanich, zeszytowych komiksów, ukazujących się co trzy miesiące, sprzedawanych w kioskach, a nie w księgarniach, jak pozycje Klubu świata Komiksu. W obrębie serii ukazywać się będą dzieła różnych autorów, rozgrywające się w różnych światach, ukazujące przygody wielu niezwiązanych ze sobą bohaterów.
[Egmont]

Pierwszym komiksem w nowej serii jest "Planeta Małp: Wojna z ludźmi".


Jeż Jerzy w onet.pl
W galerii komiksowej portalu onet.pl pojawiły się komiksy z Jeżem Jerzym, m.in. odcinek o Pietii "Bliźnie" Pawłowie, który zdobył Grand Prix X Ogólnopolskiego Festiwalu Twórców Komiksu w Łodzi. Oprócz Jerzego w tej samej galerii znajdują się Orient Men, Dilbert, Merble, Albin, Kalafior i Filutek.
[Jarek Obważanek na podst. informacji Tomka Leśniaka]


Śledziu w "Ha! art"
W najnowszym numerze krakowskiego kwartalnika "Ha! art" zamieszczono artykuł o "Produkcie" i jego twórcy. Autor artykułu przeprowadził również mailowy wywiad ze Śledziem.

Całość można przeczytać tutaj.
[Janusz]


"Death & Drugs & Rock'n'Roll"
W Nowej Gildii, a konkretnie tutaj, możesz zobaczyć trzy pierwsze plansze nowego komiksu duetu Simson & Marian, który ukaże się w 9. i 10."Produkcie".
[Nowa Gildia]


"Nie tylko dla dzieci"
W najnowszym numerze tygodnika "Newsweek" można przeczytać tekst "Nie tylko dla dzieci", o komiksach dla starszych czytelników. Pod artykułem znajduje się wykaz i opisy trzech nowych komiksów dla dojrzalszych odbiorców w Polsce ("Piotruś Pan - Londyn", "El Borbah", "Mikropolis-Przewodnik Turystyczny").
[Nowa Gildia]

Tutaj fragment artykułu.


J.P.Fantastica
Dziś kilka informacji z J.P.Fantasticy w telegraficznym skrócie:

 • Wydawnictwo rozpisuje ankietę dla Czytelników z zapytaniem, czy manga "Dragon Ball" ma ukazywać się jako dwutygodnik.
 • Komiks "Oh! My Goddess" 11 poszedł do druku.
 • Box nr 3 do serii "Akira" zostanie rozesłany prenumeratorom w późniejszym terminie.
 • Trwają prace nad jedenastym i dwunastym tomem "Dragon Ball", jak i jedenastą książką z serii "Akira".
[manga.com.pl]

9.10.2001


Aktualizacja specjalna z okazji MFK "Komiks 2001" (1)


Wydane na festiwal
Brakujące okładki wkrótce

Egmont

["Western"] ["Szninkiel" 1: "Misja"] ["Szninkiel" 2: "Wybraniec"] ["Fido i Mel": "Na kozetce"]
["Gail" 1: "Przed burzš"] ["Hellboy: Nasienie zniszczenia"] ["Titeuf" 2: "Zawiłoœci miłoœci"] ["Œwiat Komiksu prezentuje": "Planeta Małp" 1: "Wojna z ludŸmi" cz. 1|]

Twój Komiks

["W kręgu podejrzeń" 2: "Skrywane oblicze"] ["Rallye Raid Calagan" 1] ["Joe Bar Team" 1]  

Siedmioróg
["Mikropolis: Przewodnik turystyczny"]

Muza
["Kapitan Kloss" 3]

Zin Zin Press

["Aqq" 25] ["Ern"]    

Taranis
["KKK" 3(14)/2001]

Graficon

["Arena Komiks" 4/5] ["Popman" 3: "Papierowe wizje"]    

Post
["El Borbah"]

Studio Domino

["Tomuœ: Choroba Maliny"] ["Prima Aprilis"]    

AWR "KORSO"
["Rechot: Nie bój żaby"]

Niezależne

["Fastnachtspiel"] ["Paula"]    

Nie wydane wbrew zapowiedziom
"Blacksad" (Siedmioróg) - nie zdążyli wydrukować, będzie na dniach
"Largo Winch" 1 (Twój Komiks) - nie zdążyli wydrukować, będzie na dniach
"Produkt" 9 (Independent Press) - Śledziu zawalił, będzie pod koniec przyszłego tygodnia


Niespodzianki wydawnicze
"Quo vadis" 1 - tydzień temu informowałem, że nie będzie
"El Borbah" - zapowiadany był na drugą połowę miesiąca
"Szninkiel" 2 - specjalnie na festiwal, w księgarnaich dopiero za miesiąc


W kręgu podejrzeń - wszystkie okładki

["W kręgu podejrzeń" 1: "Tajemnicze zniknięcie"] ["W kręgu podejrzeń" 2: "Skrywane oblicze"] ["W kręgu podejrzeń" 3: "Uciekinier"] ["W kręgu podejrzeń" 4: "Łowca"]
["W kręgu podejrzeń" 5: "Równoległe œledztwa"]      

Okładki pochodzą z serwisu Komiks on-line.


Poza festiwalem


Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" 40/2001] ["Cartoon Network" 38]    

3.10.2001


Już jest "Arena Komiks" 4/5

["Arena Komiks" 4/5]

Nowy numer "Areny Komiks" 4/5 jest już w sprzedaży (empiki, saloniki Inmedio oraz sprzedaż wysyłkowa). 72 strony - w tym kolorowy komiks "Babcia" Waliszewskiego i Madeja, zakończenie tajemniczej "Tabuli Rasy" Wojdy i Gawronkiewicza, Jeż Jerzy, Paula, Popman , Karsten Storosz i inne.
[TeTe]


XIII - za miesiąc

["XIII" 9: "Dla Marii"]

Na przełomie października i listopada ukaże się 9. część XIII.
[P. Charzyński]


Komiks "Quo Vadis" odsunięty na czas nieokreślony

["Quo Vadis" 1]

Komiks, który miał być jednym z większych wydarzeń tego roku, nie ukaże się na Łódzkim konwencie i nie wiadomo kiedy wyjdzie.
Dziwne, bo materiały na obydwa tomy są, wydruk próbny był, pieniądze zostały wypłacone autorom, a komiks nie wychodzi. A czas na ukazanie się tego komiksu powoli mija, film już jest w kinach i niedługo emocje opadną a komiks mogł mieć tylko wtedy sporą sprzedaż. Sytuacja dosyć dziwna.
Na stronach Internetii komiks się ukazuje, ale już z częstotliwością 1 strony na tydzień. Firma Kolporpress będzie miała jeszcze 1,5 roku na wydrukowanie tego komiksu a potem bedzie można szukać nowego wydawcy. Tylko czy komiks już znany z Internetu i pokazany w pismach komiksowych w odcinkach (bo takie są plany) znajdzie jeszcze nabywców? Moim zdaniem znajdzie, ale już nie tak wielu, jak to zakładano.
[Rafał Urbański]


Reedycja komiksu "Wiedźmin"
Na początku była wyobraźnia Andrzeja Sapkowskiego, następnie - za sprawą Bogusława Polcha - wiedźmin powstał z tuszu, teraz zaś obraca się w celuloid, przybierając twarz Michała Żebrowskiego.

Zarówno komiks, jak i obsada filmu, wywołały gwałtowne reakcje fanów - od oburzenia do uwielbienia. Tak zrodził się kult.

Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej. Szedł pieszo, a objuczonego konia prowadził za uzdę. U Sapkowskiego poznajemy go w debiutanckim opowiadaniu Wiedźmin.

W pierwszym tomie komiksowego Wiedźmina umieszczone są trzy opowieści będące autoryzowanymi adaptacjami opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

Droga bez powrotu (Droga, z której się nie wraca) jest o rodzicach Geralta; odpowiada na pytanie skąd Geralt przychodzi?
Zdrada (opowiadanie, które być może nigdy nie zostanie opublikowane w innej niż komiksowa formie) mówi o tym, jaką cenę zapłacił Geralt, by zostać wiedźminem.
Geralt to historycznie pierwsze opowiadanie o wiedźminie, który idąc od bramy Powroźniczej, nadszedł na konkurs "Nowej Fantastyki".

Oprawa miękka, format A4.
[Prószyński i S-ka]


Katalog konkursu Komiks 2000 dla kolekcjonerów

["Komiks Forum: Komiks 2000"]

Na MFK Komiks 2001 będą do nabycia dwie specjalne wersje ubiegłorcznego katalogu wystawy Komiks 2000.
Wersja ekskluzywna jest dobrze złożona, posiada grzbiet i lakierowaną okładkę. Zostało przygotowanych 99 takich katalogów. Cena 30 zł.
Druga wersja jest na płycie kompaktowej. Znajdują się na niej kolorowe komiksy a także komiksy, które pierwotnie miały się ukazać w katalogu papierowym. Cena 30 zł.
Obie wersje będzie można zakupić na stoisku Witka Idczaka, które znajduje się na przeciw wejścia na salę giełdy.
[Witek Idczak, Jarek Obważanek]


Nowy kandydat do roli Daredevila
Sprostowanie
We wczorajszej informacji redaktor Nowej Gildii popełnił poważny błąd, napisał bowiem, iż Kevin Smith narysował album "Daredevil: Visionaries TPB". Otóż Kevin Smith nie jest rysownikiem, tylko scenarzystą wspomnianego komiksu. Narysowali go Joe Quesada (również kolega Smitha i Afflecka) i Jimmy Palmiotti (wczorajsza notatka jest już poprawiona).
Przepraszam za przeoczenie wczoraj tego błędu i dziękuję Gato za czujność.
[Jarek Obważanek]


2.10.2001


Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" 39/2001] ["Komiksy z Kaczogrodu" tom 3: Komiksy Dona Rosy: "Podróże Sknerusa McKwacza"] ["Pokemon" 10/2001]  

MFK KOMIKS 2001 - jak trafić do ŁDK?

[Plakat MFK KOMIKS 2001]

W czasie imprezy dla dziennikarzy przewidzieliśmy trzy konferencje prasowe:
11.00 Grzegorz Rosiński
12.00 Henryk Chmielewski
12.30 Piotr Kowalski, Michał Śledziński, Tomasz Kołodziejczak
Konferencje odbędą się w sobotę 6. października. Jeśli do piątku nie powiadomię o ich miejscu (czyli numerze sali w ŁDK), wszystko wyjaśni się w sobotę rano.
Wstęp na festiwal (każdy dzień) kosztuje 10 zł. Przypominam, że akredytacje dla dziennikarzy będą do odbioru w sobotę od rana przy wejściu do ŁDK po okazaniu ważnej legitymacji prasowej.
[Piotr Kasiński, rzecznik prasowy MFK "KOMIKS 2001"]


Nowy kandydat do roli Daredevila
Drake Hogestyn, Matt Damon, a ostatnio nawet Vin Diesel, byli typowani do roli Mutta Murdocka alias Daredevila. Tym razem zainteresowanie postacią wyraził Ben Affleck, który jest wielki fanem tejże serii, o czym świadczyć może fakt, że napsiał on przedmowę do albumu "Daredevil: Visionaries TPB", którego scenariusz zresztą napisał dobry znajomy, Kevin Smith.
[Nowa Gildia]


Nowa Gildia
Od wczoraj korzystam z informacji pochodzących z Nowej Gildii. Nie zostały na razie wyjaśnione przyczyny upadku starej Gildii oraz powiązania Nowej ze starą.
[Jarek Obważanek]

Nowa Gildia Komiksu odrodziła się z popiołów Gildii dnia 8. sierpnia 2001. Czyli już za tydzień ten "szkrab" ukończy dwa miesiące żywota - drugiego czyli lepszego i pełniejszego, dającego więcej satysfakcji komiksowym odbiorcom i wydawcom.
[Nowa Gildia]


1.10.2001


Blade 2
Francuski magazyn "Premiere" opublikował pierwsze zdjęcia pochodzące z filmu "Blade 2: Bloodhunt".

Wesley Snipes ponownie stanie naprzeciwko siejącym postrach wśród ludzi wampirom. Film wchodzi do amerykańskich kin 22 marca 2002 roku.
[Stopklatka]

[Zdjęcie z filmu "Blade 2"]

[Zdjęcie z filmu "Blade 2"]

[Zdjęcie z filmu "Blade 2"] [Zdjęcie z filmu "Blade 2"]

"Tomb Raider & Witchblade" w "Play'u"
Do październikowego numeru magazynu "Play" (gry komputerowe i konsolowe) dołączono specjalny dodatek z pierwszą częścią komiksu "Tomb Raider / Witchblade".
[Nowa Gildia]


Plakaciki...
Teaser-postery do dwóch kontynuacji filmowych wersji komiksów "Spawn" i "X-Men".
[Nowa Gildia]

[Teaser-poster filmu "X-Men 2"] [Teaser-poster filmu "Spawn 2"]
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa