ARCHIWUM

piątek, 30.04.2010

nowości

Ostatnio wydane

„Fantasy Komiks” tom 2
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 22.04.2010
Objętość: 168 stron
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 19,99 zł
ID: 2511*

Opis wydawcy:

W tomie:

„Rozbitkowie z Ythaq” tom 2: „Bliźniaczki na tronie”
Tytuł oryginału: „Les naufragés d’Ythaq” tome 2: „Ophyde La Géminée”
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Adrien Floch
Kolory: Crazytoons

Na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy ziemskiego statku międzygwiezdnego. Rozbitkowie ruszają przez świat pełen magii, potworów i wrogich ras. Będą musieli znaleźć sposób na skontaktowanie się z ziemską flotą kosmiczną.

„Lasy Opalu” tom 2: „Księga”
Tytuł oryginału: „Les forets d’Opale” tome 1: „L’envers du grimoire”
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Philippe Pellet
Kolory: Christian Goussale

Leśny świat Opal znajduje się pod rządami okrutnych kapłanów. Ale istnieje przepowiednia, że ich tyranię złamie młody potomek dawnego heretyckiego wieszcza. Być może jest nim wieśniak Darko – i dlatego w pogoń za nim ruszają siepacze kapłanów. Ale na szczęście chłopak ma potężnych sprzymierzeńców.

„Samuraj” tom 1: „Serce Wróżbity”
Tytuł oryginału: „Samurai” tome 1: „Le coeur du prophète”
Scenariusz: Jean François Di Giorgio
Rysunki: Frédéric Genêt
Kolory: Delphine Rieu

Japonia epoki samurajów to kraina wojen i mrocznych tajemnic. Możnowładca Akuma odnajduje grobowiec Trzynastego Wróżbity. Dzięki bijącej z niego mocy zamierza zdetronizować cesarza. Sprzeciwić mu się może tylko wędrowny mistrz miecz Takeo i dziewczynka, której udało się rozwiązać magiczną łamigłówkę.

Stripy humorystyczne:

„Brzdące z Troy” – zabawne historyjki o dzieciństwie Lanfeusta, bohatera serii „Lanfeust z Troy”.

„Gobliny” – krótkie opowieści o złośliwych i głupawych potworkach.

„Heroic Pizza” – jeśli dostarczasz pizzę czarownicom i potworom, musisz być prawdziwym bohaterem!

[Egmont Polska]


„Star Wars Komiks” nr 4/2010
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.04.2010
Objętość: 48 stron
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,99 zł
ID: 2512

Opis wydawcy:

W numerze trzy krótkie historie:

„Niedobitki”

Uda-Khalid to bezwzględny dyktator pewnej niewielkiej planety. Popełnił wiele zbrodni, które długo uchodziły mu płazem, wreszcie jednak zakon Jedi postanawia położyć im kres. Do pałacu satrapy przybywa dwudziestopięcioletni Mace Windu. Nie jest jeszcze członkiem Rady Jedi, należy jednak do wyróżniających się rycerzy. Właśnie tej postaci poświęcony będzie w większości kolejny numer „Star Wars Komiks”.

„Stare rany”

Akcja tej historii rozgrywa się na Tatooine. Luke Skywalker, wychowywany na farmie wilgoci przez Beru i Owena Larsów, ma trzy lata. Opiekunowie niepokoją się o bezpieczeństwo chłopca, z pewnością jednak nie obawiają się Dartha Maula, który zginął szesnaście lat wcześniej, przecięty w pół przez Obi-Wana Kenobiego. Walczący podwójnym mieczem świetlnym Sith powraca jednak, by jeszcze raz stawić czoło swojemu adwersarzowi.

„Dzikie serce”

W filmie „Nowa nadzieja” podczas bitwy o Yavin prototypowy myśliwiec typu TIE Advanced x1, pilotowany przez Dartha Vadera, został uszkodzony i wyleciał w przestrzeń komiczną. Komiks pokazuje, co działo się z Mrocznym Lordem Sithów wkrótce po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Na planecie Vaal odzywają się w nim pradawne instynkty i uczucia.

[Egmont Polska]

piątek, 30.04.2010

imprezy

Raport z FKW

 • Egmont Polska
 • Kolejny tom „Thorgala”, zatytułowany „La Bataille d’Asgard”, powinien ukazać się w Polsce w listopadzie, równolegle ze spin-offem na temat Kriss de Valnor rysowanym przez Giulio de Vitę.
 • kultura gniewu
 • Na czerwiec kultura gniewu planuje „Niedoskonałości” Adriana Tominego oraz trzy komiksy polskich autorów. Jednym z nich ma być ostatni zeszyt pierwszego sezonu „Wartości rodzinnych” Michała Śledzińskiego, informacje na temat dwóch pozostałych nie zostały ujawnione.
 • Na tegoroczny Bałtycki Festiwal Komiksu ma przyjechać Rutu Modan, autorka świeżo wydanych „Ran wylotowych”.
 • W październiku kultura gniewu będzie świętować 10-lecie istnienia. Z tej okazji mają zostać wydane reedycje „Ratmana”, „Zakazanego owocu” i „Prosiacka”.
 • W związku z planowanym przez organizatorów MFK w Łodzi dniem niemieckim edytorzy przygotowują na październik szereg premier niemieckich komiksów połączonych z wizytami ich autorów. Wydawnictwo kultura gniewu zamierza wydać „Beach Safari" Mawila oraz „Czworo oczu” Saschy Hommera. Obydwaj autorzy potwierdzili zamiar przybycia do Łodzi.
 • timof i cisi wspólnicy
 • Gościem BFK ma być również Olivier Schrauwen, autor planowanego przez timofa na czerwiec komiksu „Mój chłopiec”.
 • Na MFK w ramach dnia niemieckiego ma przyjechać Flix by promować zapowiadany przez timofa komiks „Mädchen”.
 • Być może na MFK uda się zaprosić również Ralpha Königa.
 • Ponadto timof chciałby zaprosić Alexa Robinsona z okazji premiery albumu „Too Cool to Be Forgotten”.
 • Natomiast na kolejny FKW chciałby przyjechać Craig Thompson.
 • Nakładem timofa ma ukazać się antologia komiksu kobiecego uzupełniona pracą naukową na ten temat.
 • Mroja Press: drugi tom „RG” być może w czerwcu, „Lost Girls” być może w grudniu. W ramach tego imprintu ma ukazać się również komiks nowego polskiego autora.
 • Taurus Media
 • Na wrzesień Taurus Media planuje premierę debiutanckiego komiksu Bereniki Kołomyckiej, który jest jednocześnie jej pracą magisterską.
 • Nakładem Taurusa ma też ukazać się nowy komiks Ireneusza Koniora. Będzie to oniryczna opowieść o kowbojach.
 • Na czerwiec Taurus planuje „Ostatniego muszkietera” Jasona oraz kolejny tom „Żywych trupów”.
 • Z kolei w październiku, z okazji planowanej wizyty Uliego Oesterlego, Taurus zamierza wydać pozostałe dwa tomy „Hectora Umbry” (zbiorczo).
 • Ponadto na MFK Taurus chciałby zaprosić Tony’ego Sandovala i Frédérica Béziana.
 • Czwarty tom „Borgii” powinien ukazać się w grudniu równocześnie z wydaniem frankofońskim.
 • Ongrys
 • Ongrys razem z Atroposem zamierza przygotować wznowienie komiksu „To doprawdy kiepska sprawa, kiedy bestia się pojawia...” Anny i Tadeusza Baranowskich.
 • Ongrys planuje też wydanie niepublikowanego dotąd komiksu Macieja Parowskiego i Jacka Skrzydlewskiego pt. „Planeta robotów”.
 • Ponadto Ongrys rozpoczął prace nad przygotowaniem albumu z komiksami Papcia Chmiela.
 • Hanami
 • Hanami zapowiedziało kolejny komiks Jirō Taniguchiego zatytułowany „Podniebny jastrząb”. Występują w nim samurajowie, którzy osiedlili się na Dzikim Zachodzie.
 • Dolna Półka
 • Dolna Półka, poza nowym numerem „Kolektywu”, planuje na MFK kolejny komiks w ramach Polskiego Dnia Darmowego Komiksu. W planach jest też album o zaskakującej tematyce.
[Kadr z 32. tomu „Thorgala”]
Kadr z 32. tomu „Thorgala”
 • Mateusz Skutnik nie zamierza tworzyć kolejnych komiksów z Blakim.
 • Skutnik ma za to prawie gotowe scenariusze pięciu albumów „Rewolucji”. Każdy z nich ma zawierać pełnometrażową historię.
 • Piotr Kowalski pracuje już nad nowym komiksem dla wydawnictwa Glénat. Scenariusz serii zatytułowanej „Vampires” pisze Eric Corbeyran.
 • W planach Kowalskiego jest też mroczny komiks nawiązujący do „Drakuli” Brama Stokera.
 • Premiera trzeciego tomu „Epizodów z Auschwitz” opóźnia się, ponieważ autorzy nie mogą dojść do porozumienia z zakonem franciszkanów, który ma odmienną wizję przedstawiania życiorysu św. Maksymiliana Marii Kolbego.
 • Pomysłodawcy „Komiksowego przewodnika po Warszawie” mają przygotowany zestaw miejsc, które mogłyby być opisane w drugiej części przewodnika.
   
 • Pokazową bitwę komiksową zorganizowaną w ramach FKW wygrał Igor Baranko. W finale pokonał Karola „KRLa” Kalinowskiego. Temat decydującego pojedynku brzmiał: „Walenie w basenie”. W zabawie udział wzięli także: Agata Bara, Olaf Ciszak, Maciej Łazowski, Piotr Nowacki, Robert Sienicki i Mikołaj Spionek.

[zebrali: Jarek Obważanek, Jakub Syty – KZ]

[Rysunek Igora Baranki na temat „Walenie w basenie”]
[Igor Baranko – zwycięzca pokazowej bitwy komiksowej.]
Igor Baranko – zwycięzca pokazowej bitwy komiksowej.
fot. Jarek Obważanek

środa, 28.04.2010

wydarzenia

Liga Bitew Komiksowych 2010

Już jutro, 29 kwietnia, w warszawskim Centralnym Domu Qultury (ul. Burakowska 12) rusza druga edycja Ligi Bitew Komiksowych. Tegoroczna liga to już nie tylko pojedynki rysowników i wystawy, ale również warsztaty i wykłady na temat undergroundowego komiksu. Liga Bitew Komiksowych 2010 zakończy się 28 maja. Odbędzie się wówczas wielki finał, podczas którego wyłoniony zostanie Mistrz Ligi Bitew Komiksowych. Udział we wszystkich wydarzeniach Ligi Bitew Komiksowych 2010 jest darmowy.

Bitwy komiksowe to pojedynki 1 na 1 rysowników na klubowej scenie. Każdy z rysowników ma do dyspozycji sztalugę, papier o wymiarach 100 x 70 cm, marker i parę minut czasu, a ich zadaniem jest stworzyć jak najlepszą pracę. Może to być pojedynczy kadr lub kilka kadrów – liczy się przedewszystkim kreatywność. Wygrywa tylko jeden rysownik, ale każdy z nich ma możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, pomysłowości, poczucia humoru, wrażliwości oraz że komiks nie taki straszny jakim go malują. Temu wszystkiemu towarzyszy oczywiście muzyka. Podczas bitew eliminacyjnych atmosferyczną muzykę tła zagra Pawlak, zaś wielki finał wzbogacony zostanie o koncert free-jazzowy.

Harmonogram wydarzeń Ligi Bitew Komiksowych 2010 prezentuje się następująco:

29.04.2010
20:00
Bitwa komiksowa (eliminacje) CDQ
20:00 Wystawa CDQ
06.05.2010
20:00
Wykład nr 1 CDQ
21:00 Bitwa komiksowa (eliminacje) CDQ
08.05.2010
12:00 – 14:00
Warsztaty komiksowe Art.bem
13.05.2010
20:00
Wykład nr 2 CDQ
21:00 Bitwa komiksowa (eliminacje) CDQ
15.05.2010
12:00 – 14:00
Warsztaty komiksowe Art.bem
22.05.2010
12:00 – 14:00
Warsztaty komiksowe Art.bem
28.05.2010
20:30
Wykład nr 3 CDQ
20:00 Wystawa CDQ
21:00 Wielki Finał Ligi Bitew Komiksowych CDQ

Bezpośrednio przed bitwami odbywają się wykłady na temat undergroundowego komiksu w światowej kulturze. Podczas trzech spotkań specjaliści z dziedziny komiksu zaprezentują zagadnienia danego tematu. Ważny jest również klimat tych spotkań. Dzięki chilloutowej atmosferze klubu CDQ, w którym się one odbywają, i bezpośredniemu kontaktowi prelegenta z uczestnikami, wykłady mogą przerodzić się w otwartą dyskusję.

Podczas dwóch bitew komiksowych w CDQ odbędą się wystawy rysunków. 29 kwietnia, na pierwszej bitwie eliminacyjnej, zobaczyć będzie można prace, które powstały podczas zeszłorocznego finału Ligi. Natomiast 28 kwietnia, podczas Wielkiego Finału Ligi Bitew Komiksowych 2010, zaprezentowane zostaną najciekawsze prace, które powstaną podczas tegorocznych bitew eliminacyjnych.

Pomiędzy poszczególnymi bitwami odbędą się warsztaty poświęcone procesowi tworzenia komiksu. Zajęcia przeznaczone są dla twórców początkujących. Uczestnicy uczyć się będą zarówno rysownia komiksów jak i tworzenia scenariuszy. Podczas zajęć będą oni wykonywać praktyczne ćwiczenia rysunkowe oraz pisarskie, dążąc do stworzenia własnego komiksu. Zajęcia poprowadzi Tomasz „Asu” Pastuszka - rysownik oraz scenarzysta licznych komiksów, współtwórca magazynu „Karton”. Zajęcia odbywać się będą w Bemowskim Centrum Kultury Art.bem (ul. Górczewska 201).

[29 maja 2009 r., finał pierwszej Ligi Bitew Komiksowych, w którym zwyciężył Daniel Chmielewski (na zdjęciu z przodu).]
29 maja 2009 r., finał I edycji Ligi Bitew Komiksowych, w którym zwyciężył Daniel Chmielewski (na zdjęciu z przodu).
fot. Dominika Węcławek

Pierwsza bitwa komiksowa odbyła się 21 listopada 2007 r. w klubie Punkt i towarzyszyła jej wystawa komiksów warszawskich twórców. Zwycięzcą bitwy został Maciej Banaś.

Koncepcja tej imprezy przypadła do gustu zarówno komiksiarzom jak i publiczności (niekoniecznie z komiksem związanej). Dlatego z jednorazowych imprez bitwy komiksowe przekształciły się w całą Ligę.

I edycja Ligi Bitew Komiksowych rozpoczęła się w listopadzie 2008 r., a zakończyła 29 maja 2009 r. Po wielu zażartych bojach Mistrzem Ligi Bitew Komiksowych 2009 został Daniel Chmielewski, twórca m.in. komiksowego eseju o komunikacji międzyludzkiej pt. „Zostawiając powidok wibrującej czerni”.

Liga Bitew Komiksowych 2010 organizowana jest przez Stowarzyszenie 16 Wersów. Jest to organizacja zrzeszająca pasjonatów muzyki, artystów oraz animatorów kultury.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

wtorek, 27.04.2010

zapowiedzi

Egmont do końca wakacji

Egmont podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa przedstawił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu do końca wakacji. Na liście nie ma żadnych niespodzianek, gdyż wiele tytułów zostało już ujawnionych wcześniej. Oto pełna lista:

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

poniedziałek, 26.04.2010

nagrody

Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego

W niedzielę, bezpośrednio przed zamknięciem Festiwalu Komiksowa Warszawa, rozdano nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za rok 2009. Przyznane zostały w czterech kategoriach:

 • Najlepszy scenarzysta
  Alex Robinson („Wykiwani”)
 • Najlepszy rysownik
  Shaun Tan („Przybysz”)
 • Najlepszy komiks zagraniczny
  ex aequo „Fun Home” (Alison Bechdel)
  i „Opowieści z hrabstwa Essex” (Jeff Lemire)
 • Najlepszy komiks polski
  „Łauma” (Karol „KRL” Kalinowski)

Karol Kalinowski odebrał nagrodę osobiście, pozostałe stautetki odebrali wydawcy obiecując, że przekażą je autorom.

Uprawniony do głosowania był każdy członek stowarzyszenia.

[Jarek Obważanek]

[Statuetki nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego]
Statuetki nagród Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego
[Karol „KRL” Kalinowski odbiera nagrodę w kategorii najlepszy komiks polski za „Łaumę”]
Karol „KRL” Kalinowski odbiera nagrodę w kategorii najlepszy komiks polski za „Łaumę”

poniedziałek, 26.04.2010

nowości

Wydane na FKW

„Boska tragedia”
Scenariusz: Maciej Łazowski
Rysunki: Maciej Łazowski
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 04.2010
Objętość: 52 stron
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy Arctic Volume
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2501*

Opis wydawcy:

Halo, halo, czy jestem słyszalny? Tu mówi wasz Bóg. Muszę wam coś powiedzieć. Tak sobie patrzę od dłuższego czasu na ten świat i... Cóż, jestem rozczarowany. W związku z tym postanowiłem, że ludzkość przestanie istnieć. Tak. Muszę zrobić z wami to, co zrobiłem z dinozaurami. Które, swoją drogą, wolałem i były znacznie fajniejsze.

Tymi słowami zaczyna się komiks „Boska tragedia”, przewrotna opowieść o gniewie bożym, który ludzkość ściągnęła na siebie swoim nierozsądnym postępowaniem. Komunikat Wszechmogącego dociera do każdego zakątka globu i powoduje najpierw eksplozję paniki, a potem nagłą potrzebę pobożnego życia w nadziei na ocalenie. Jednak szybko okazuje się, że w boskim planie coś idzie bardzo nie tak...

„Boska tragedia” to albumowy debiut Macieja Łazowskiego, współtwórcy tak popularnych internetowych komiksów, jak „Bug City” czy „Hell Hotel”. To świetnie napisana komedia w stylu „Dogmy” Kevina Smitha, która  bawi, trzyma w napięciu, ale także nie boi się zadawać trudnych i niespotykanych w polskiej rozrywce pytań, jak np. „Co?”.

[kultura gniewu]


„Bunt krasnoludków”
Scenariusz: Konrad T. Lewandowski
Rysunki: Szarlota Pawel
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 04.2010
Objętość: 56 stron
Format: 215 x 290 mm lub 220 x 296 mm
Oprawa: miękka lub twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 29,00 zł (opr. miękka), 39,00 zł (opr. twarda)
ID: 2502

Opis wydawcy:

Za górami, za lasami... Chociaż tak prawdę mówiąc to nie wiadomo gdzie, ani tym bardziej kiedy, było sobie ciche i senne miasteczko, w którym życie toczyło się regularnym i uświęconym tradycją trybem. Przynajmniej do czasu, kiedy rada miasta postanowiła opodatkować krasnoludki. Wkrótce potem mieszkańcy przekonali się, co potrafi taki krasnoludek...

Tytułowy „Bunt krasnoludków” ukazał się w „Świecie Młodych” w latach 1992 – 1993. Oprócz niego w albumie znalazły się: krótka historyjka „Indiańska próba” pochodząca z „Uśmiechu numeru” oraz zbiór pasków z cyklu „Żmija Malwinka” („Świat Młodych”, „Filipinka”, rok 1992).

[Ongrys]


„Karton” nr 3
Okładka: Jakub „roody” Tschierse
Wydawca: WAP-HR
Data wydania: 04.2010
Objętość: 40 stron
Format: 160 x 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 500 egz.
Cena: 5,00 zł
ID: 2503*

Spis treści:

 • „Wyjście” – scen. i rys. Karol Kalinowski
 • „Człowiek Paroovka” – scen. i rys. Marek Lachowicz
 • „Ćmy” – scen. i rys. Tomasz Pastuszka
 • „Flatties” – scen. Tomasz Pastuszka, rys. Ewa Juszczuk
 • „Byle do piątku trzynastego” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • „Cyberdetektywi z kosmosu” – scen. i rys. Maciej Łazowski, scen. i szarości Bartosz Szymkiewicz
 • „168” – scen. i rys. Marcin Surma
 • „Rubino” – scen. i rys. Patricio Didlo
 • bez tytułu – scen i rys. Oscar Medina Hernandez
 • „Diogenes” – scen. i rys. Przemysław Surma

oraz komiks sponsorowany.

Gościem numeru jest Oscar Medina Hernandez, aktywny rysownik komiksowy z Meksyku. „Szczyptę realizmu” – ilustrację do komiksu „Ćmy” według własnej interpretacji – stworzył Paweł Sambor.

[opr. na podst. informacji redakcji]


„Komiks Forum 2010”
Okładka: Tomasz Kleszcz
Wydawca: Vitek Idczak
Data wydania: 04.2010
Liczba stron: 96
Format: 16,5 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk:
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 300 egz.
Cena:
ID: 2504

Opis wydawcy:

Prace w antologii umieścili: Jakub Woynarowski, Marcin Bucyk, Michał Arkusiński, Adam Święcki, Michał Makowski, Robert Trojanowski, Mariusz Podleś, Łukasz Samsonowicz, Andrzej Łaski, Wojciech Nawrot, Marcin Zdybel, Mariusz Zawadzki, Piotr „Dismas” Zdanowicz, Tomasz Kleszcz, Witold Trzcionka, Piotr Kubasik, Agnieszka Szczepaniak, Jarosław Gach, Krzysztof Rosiecki, Artur Suchan, Michał Romański, Ewa Jędrzejczak, Filip Sułkowski, Paweł Płóciennik, Łukasz Godlewski oraz Daniel Grzeszkiewicz.

[Vitek Idczak]


„Komiksowy przewodnik po Warszawie”
Scenariusz: Koka Skowrońska, Bartosz Sztybor, Grzegorz Janusz, Tomasz Pastuszka, Janek Koza, Paweł Timofiejuk
Rysunki: Daniel Gutowski, Tomasz Niewiadomski, Marek Turek, Ada Buchholc, Bartłomiej Kuczyński, Maciej Pałka, Ewa Juszczuk, Jakub Rebelka, Janek Koza, Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka, Marek Oleksicki, Jan Kłosowski, Rafał Szłapa, Jacek Frąś, Tomasz Grządziela, Daniel Chmielewski, Rafał Trejnis, Przemysław Surma, Tomasz Kleszcz, Anna Helena Szymborska, Paweł Sambor, Olaf Ciszak, Paweł Pyzik, Tomasz Zych, Robert Sienicki, Karol Kalinowski, Łukasz Rydzewski, Michał Śledziński, Ireneusz Konior, Jarosław Gach, Wojciech Stefaniec
Okładka: Przemysław Truściński
Wydawca: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Data wydania: 24.04.2010
Objętość: 48 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: Warszawska Informacja Turystyczna
Cena: bezpłatny
ID: 2505

Opis wydawcy:

W formie krótkich, jedno i dwustronicowych, komiksów autorzy przybliżają miejsca, z którymi kojarzona jest Warszawa. Te 33 historii to podróż przez miasto z humorem, ale i refleksją nad miejscami, które stanowią jego tkankę i niezmiennie kojarza się ze stolicą. Autorzy nawet w tak krótkich formach potrafią zawrzeć mnóstwo skojarzeń z rzeczywistością i historią Warszawy, a czytelnik może wziąć przewodnik do ręki i zwiedzać miasto wraz z nim.

„Komiksowy przewodnik po Warszawie” to wspólna inicjatywa Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Cafe Spokojna. Publikacja jest dostępna za darmo w punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej oraz podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa (CBA i lokale, w których odbywają się wystawy).

[Polskie Stowarzyszenie Komiksowe]


„Likwidator”: „Zbawienne interwencje”
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Zielony Front (brak ISBN)
Data wydania: 04.2010
Objętość: 56 stron
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały, 8 stron w sepii, 4 strony w kolorze
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena:
ID: 2506


„Pirat” nr 2
Okładka: Mikołaj Spionek
Wydawca: Mikołaj Spionek (brak ISSN)
Data wydania: 04.2010
Liczba stron: 84
Format: 17 x 24 cm (?)
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,00 zł
ID: 2507

Spis treści:

 • „Nepenthes” – scen. i rys. Afu Chan Yan
 • „Chicagua miejska tyrada” – scen. i rys. Gabriel Bautista
 • „Preying the Hunter” – scen. i rys. Aluisio Cervelle Santos
 • „Czerwone Dłonie” – scen. i rys. Clarence Weatherspoon
 • „Szerszeń” – scen. i rys. Clarence Weatherspoon
 • „Absorber” – scen. Elisabeth Busami, scen. i rys. Hannes Pasqualini
 • „Madadh »Daughter of Nothing«” – scen. Tommaso Destefanis, rys. Matteo Scalera
 • „Ten, który nosił piękne mokasyny” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Pietro Antognioni
 • „Mokosz” – scen. i rys. Mikołaj Spionek
 • „Angel” – scen. i rys. Warwick Johnson Cadwell
 • „Zebra” – scen. i rys. Nic Rummel

okładka oryginału

„Rany wylotowe”
Tytuł oryginału: „Exit Wounds”
Scenariusz: Rutu Modan
Rysunki: Rutu Modan
Tłumaczenie: Agnieszka Murawska
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 04.2010
Wydawca oryginału: Drawn & Quarterly
Data wydania oryginału: 2007
Objętość: 176 stron
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Amber Graphic
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 2508*

Recenzja

Opis wydawcy:

Pewnego dnia Kobi Franco, mieszkaniec współczesnego Tel Awiwu, dowiaduje się, że jego ojciec, który tajemniczo zniknął jakiś czas temu, prawdopodobnie stał się ofiarą samobójczego zamachu bombowego. Informację tę przekazuje mu młoda żołnierka. Wkrótce Kobi wraz z dziewczyną wyruszą w podróż po Izraelu w poszukiwaniu śladów, mogących potwierdzić bądź obalić tezę o śmierci ojca chłopaka.

Rutu Modan – jedna z najsłynniejszych autorek komiksów w Izraelu, mająca na koncie m.in. współpracę z pisarzem Etgarem Keretem – nie tylko opowiada wzruszającą i pasjonującą historię, ale kreśli też szczery obraz swojej ojczyzny. Kraju, w którym obok zdarzającej się zbyt często nagłej śmierci ludzie powoli zbliżają się do siebie.

„Rany wylotowe” otrzymały w 2008 r. Nagrodę Eisnera w kategorii najlepszy album graficzny – nowy.

[kultura gniewu]


okładka oryginału

„Samotność rajdowca”
Tytuł oryginału: „Lone Racer”
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 04.2010
Wydawca oryginału: Top Shelf
Data wydania oryginału: 2006
Objętość: 96 stron
Format: 148 x 186 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Munken Print Cream
Druk: dwukolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 2509*

Opis wydawcy:

„Samotność rajdowca” to, zgodnie z tym, co może sugerować tytuł, historia rajdowego kierowcy. Jego wzlotów i upadków, problemów osobistych i relacji z przyjaciółmi, którzy... wciągają go w napad na bank.

Perypetie bohatera – wiecznie cierpiącego z powodu nie dość szybkich samochodów i słabej głowy – oraz sposób, w jaki zostały narysowane, sprawiają, że jest to potwornie zabawny komiks ze smutną fabułą, która nie przestaje śmieszyć.

„Samotność rajdowca” to małe (rozmiarami) arcydzieło Nicolasa Mahlera, szwajcarskiego rysownika o absolutnie wyjątkowym graficznym stylu, publikującego na całym świecie, a w Polsce znanego z fantastycznego „Pragnienia”.

Komiks pierwotnie ukazał się w innym formacie w 1999 roku nakładem austriackiego wydawnictwa Brunft. Polska edycja bazuje na narysowanej od nowa edycji amerykańskiej.

[kultura gniewu]


„Strefa Komiksu” nr 14: „Artur Chochowski
Scenariusz: Joanna Chochowska, Artur Chochowski, Ryszard Dąbrowski, Konrad Mizera, Robert Zaręba
Rysunki: Artur Chochowski
Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
Data wydania: 04.2010
Objętość: 76 stron
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały, kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 24,90 zł
ID: 2510

Opis wydawcy:

Radomski twórca, Artur Chochowski, bez wątpienia jest jednym z najbardziej utalentowanych komiksiarzy młodego pokolenia. Album jest podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć autora na polu komiksu.

Czytelnicy „Magazynu Fantastycznego” znają go z licznych nastrojowych ilustracji i komiksów, zaś czytelnicy „Strefy Komiksu” z shortów publikowanych w antologiach („Antologia Komiksu Polskiego”, „Antologia SF”, „Tod Robot ”). Chochowski jest też współautorem dwóch shortów komiksowych o Likwidatorze: do antologii „Likwidator Alternative” część 1 oraz do albumu „Likwidator”: „Sprzątanie Polski”, jak również autorem rysunków do komiksu „Drągal” do antologii „11/11”.

[Wydawnictwo Roberta Zaręby]

Kolejny numer „Strefy Komiksu”, który będzie miał premierę na Festiwalu Komiksowa Warszawa, to antologia prac Artura Chochowskiego. Będzie miała 76 stron formatu A4 w miękkiej oprawie w cenie 24,90 zł.

Artur Chochowski pochodzi z Radomia, w ubiegłym roku uzyskał tytuł magistra sztuki ASP w Poznaniu na kierunku Film Animowany. Czytelnicy „Magazynu Fantastycznego” znają go z licznych nastrojowych ilustracji i krótkich komiksów, zaś czytelnicy „Strefy Komiksu” z shortów publikowanych w: „Antologii Komiksu Polskiego”, „Antologii Science Fiction” oraz antologii „Tod Robot”. Twórca ten narysował też dwa komiksy o Likwidatorze (jeden do scenariusza Roberta Zaręby, drugi – Ryszarda Dąbrowskiego) oraz komiks „Drągal” do antologii „11/11”.

Nowa „Strefy Komiksu” jest podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć Chochowskiego na polu komiksu. Zobacz przykładowe plansze ze środka.

Autor będzie dyżurował przez cały czas trwania Festiwalu Komiksowa Warszawa na stoisku „Strefy Komiksu”. Pierwszych 30 nabywców antologii jego prac otrzyma w prezencie płytę z jego animacjami.

Natomiast pierwsze 30 osób, które zakupią komiks „Triumwirat. Mag”, otrzyma powieść „Triumwirat” Roberta Zaręby.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „W pogoni za Amy”]
Kadr z komiksu „W pogoni za Amy”

piątek, 23.04.2010

nowości

Ostatnio wydane

„Skąd się bierze woda sodowa”
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Gildia Internet Services, Ongrys, Atropos
Data wydania: 19.04.2010
Objętość: 120 stron + dodatki
Format: A4
Oprawa: twarda płócienna z tłoczeniami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 330 egz.
Cena: 129,00 zł
ID: 2500

Opis wydawcy:

Kompletna antologia komiksów Tadeusza Baranowskiego poświęconych postaciom Bąbelka i Kudłaczka. Jest znana z albumu wyprawa do źródeł wody sodowej. Są poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania oraz rozmowy z dzikimi zwierzętami. Przygody te były już wznowione przez wydawnictwo Egmont w 2004 roku, tutaj zostały uzupełnione o pominięte plansze. Jest też, po raz pierwszy w wydaniu albumowym, pierwsza wersja poszukiwań wody sodowej, zamieszczona w „Świecie Młodych” w roku 1976. Album uzupełnia bibliografia przygód Kudłaczka i Bąbelka, sylwetka autora oraz krótki wywiad z nim dotyczący tychże bohaterów.

Każdy egzemplarz opatrzony jest indywidualnym numerem i zawiera wykonany odręcznie przez autora unikatowy rysunek w formacie 130 x 170 mm.

Do komiksu dołączone zostały również:

 • wznowienie książeczki do kolorowania „W pustyni i w paszczy” wydanej w 1984 roku przez MAW (nieco zmieniona okładka – kolory, liternictwo itp.), format 236 x 163 mm, okładka miękka, zszywki, środek offsetowy czarno-biały, 32 strony (16 ilustracji – co druga strona jest pusta);
 • wznowienie planu lekcji wydanego w 1987 roku przez MAW (wersja jednostronna – oryginalna na odwrocie miała drugi plan lekcji z Nerwosolkiem), format 290 x 205 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny;
 • plakat przedstawiający ilustrację z okładki albumu „Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa”, wydanego przez MAW w latach 1980 i 1984, format 560 x 400 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny.

Sklep.gildia.pl postanowił przeznaczyć 10% dochodu ze sprzedaży albumu na Stypendium Sklep.gildia.pl.

[Gildia Internet Services]

piątek, 23.04.2010

imprezy

Autografy na Komiksowej Warszawie

Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa ujawnili grafik rozdawania autografów przez poszczególnych autorów:

sobota, 24.04.2010

11:00 Twórcy antologii „Powstanie ’44 w komiksie”
12:00 Schwing!, Karol Kalinowski
13:00 Ryszard Morawski, Bogusław Polch
14:00 Piotr Kowalski, Igor Baranko
15:00 Michał Śledziński, Mateusz Skutnik
16:00 Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki

niedziela, 25.04.2010

11:00 Michał Gałek, Łukasz Poller
12:30 Meago, Vanitachi, Goku
13:00 Maciej Łazowski, Bartosz Szymkiewicz, Agata Bara
14:00 Paweł Kłudkiewicz
15:30 Twórcy „Komiksowego przewodnika po Warszawie”

Autorzy będą podpisywać komiksy w tej samej sali, w której odbywać się będą spotkania. Zobacz też plan Centralnego Basenu Artystycznego.

[opr. na podst. informacji organizatora]

Drugi numer „Pirata” ma mieć premierę na Festiwalu Komiksowa Warszawa, dwa lata po wydaniu pierwszego numeru. Magazyn z międzynarodową obsadą pod wodzą Mikołaja Spionka i Bobby’ego D będzie miał 84 czarno-białe strony w cenie 14,00 zł.

Spis treści numeru wygląda następująco:

 • „Nepenthes” – scen. i rys. Afu Chan Yan
 • „Chicagua miejska tyrada” – scen. i rys. Gabriel Bautista
 • „Preying the Hunter” – scen. i rys. Aluisio Cervelle Santos
 • „Czerwone Dłonie” – scen. i rys. Clarence Weatherspoon
 • „Szerszeń” – scen. i rys. Clarence Weatherspoon
 • „Absorber” – scen. Elisabeth Busami, scen. i rys. Hannes Pasqualini
 • „Madadh »Daughter of Nothing«” – scen. Tommaso Destefanis, rys. Matteo Scalera
 • „Ten, który nosił piękne mokasyny” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Pietro Antognioni
 • „Mokosz” – scen. i rys. Mikołaj Spionek
 • „Angel” – scen. i rys. Warwick Johnson Cadwell
 • „Zebra” – scen. i rys. Nic Rummel

Przykładowe plansze ze środka zobaczysz na reaktywowanym pod koniec ubiegłego roku blogu Mikołaja Spionka. Tam też rysownik zamieścił szereg szkiców do okładki nowego numeru.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z „Pirata” nr 2]
Kadr z „Pirata” nr 2

Dziesiąty tom „Likwidatora” Ryszarda Dąbrowskiego zatytułowany „Zbawienne interwencje” ma mieć premierę na Festiwalu Komiksowa Warszawa. Album wydany przez Zielony Front ma 56 stron, w tym 4 kolorowe i 8 w sepii. Zobacz trzy przykładowe plansze ze środka.

Na imprezie będzie można też kupić oryginalne plansze z tego tomu „Likwidatora”.

Komiks pierwotnie miał mieć inną okładkę i nosić tytuł „Zmierzch Kurduplandu”.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Likwidator”: „Zbawienne interwencje”]

środa, 21.04.2010

imprezy

Jeff Lemire nie przyleci do Warszawy

Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa poinformowali z wielkim żalem, iż Jeff Lemire jednak nie pojawi się na stołecznym festiwalu.

Przyczyną tych przykrych wieści jest trwająca w dalszym ciągu blokada powietrzna na terenie całej Polski. Zarówno organizatorzy, jak i sam Jeff Lemire chcieli z całego serca sprawić, by ta wizyta doszła do skutku. Niestety, decydujące okazały się niesprzyjające okoliczności, niezależne tak od twórcy, jak i osób odpowiedzialnych za jego przyjazd. Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa przepraszają wszystkich zainteresowanych spotkaniem z Jeffem Lemirem i zapewniają, iż dokładają wszelkich starań, by przynajmniej udało się doprowadzić do transmitowanej na żywo telekonferencji.

[opr. na podst. informacji organizatora]

[Kadr z „Opowieści z hrabstwa Essex”]
Kadr z „Opowieści z hrabstwa Essex”

wtorek, 20.04.2010

zapowiedzi

Trzeci „Karton” na Komiksowej Warszawie

Trzeci numer „Kartonu” będzie miał premierę na Festiwalu Komiksowa Warszawa. Objętość magazynu wzrośnie o 4 strony, pojawi się też nowa seria „Rubino” tworzona przez Patricio Didlo. Cena nie ulegnie zmianie.

Gościem numeru jest Oscar Medina Hernandez, aktywny rysownik komiksowy z Meksyku. „Szczyptę realizmu” – ilustrację do komiksu „Ćmy” według własnej interpretacji – stworzył Paweł Sambor. Za okładkę, jak zwykle, odpowiedzialny jest Jakub Tschierse.

Zobacz siedem przykładowych plansz ze środka numeru.

Spis treści trzeciego „Kartonu” prezentuje się następująco:

 • „Wyjście” – scen. i rys. Karol Kalinowski
 • „Człowiek Paroovka” – scen. i rys. Marek Lachowicz
 • „Ćmy” – scen. i rys. Tomasz Pastuszka
 • „Flatties” – scen. Tomasz Pastuszka, rys. Ewa Juszczuk
 • „Byle do piątku trzynastego” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • „Cyberdetektywi z kosmosu” – scen. i rys. Maciej Łazowski, scen. i szarości Bartosz Szymkiewicz
 • „168” – scen. i rys. Marcin Surma
 • „Rubino” – scen. i rys. Patricio Didlo
 • bez tytułu – scen i rys. Oscar Medina Hernandez
 • „Diogenes” – scen. i rys. Przemysław Surma

Dla przypomnienia dodam, że w ramach festiwalu „Karton” ma wystawę w kawiarni Lorelei. Na miejscu, poza pracami przedstawiającymi „Kartonowe ludziki”, pojawi się super niespodzianka. A na samym festiwalu zjawią się prawdopodobnie wszyscy autorzy związani z „Kartonem”.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu Oscara Mediny Hernandeza]
Kadr z komiksu Oscara Mediny Hernandeza

poniedziałek, 19.04.2010

imprezy

Wystawy w ramach Komiksowej Warszawy

Dzisiaj o godz. 19.00 w warszawskim klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27) odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy „Stefaniec: Wojtek i Stefan”.

To pierwszy z serii wernisaży wystaw towarzyszących Festiwalowi Komiksowa Warszawa. W dalszej kolejności oficjalnie otwierane będą:

20.04.2010
g. 18.00
Komiks japoński – bogactwo stylów, bogactwo treści
Na kłopoty... Bednarska, ul. Bednarska 28/30
czynna do 26 kwietnia
21.04.2010
g. 19.00
Wystawa prac Ratmana
Regeneracja, ul. Puławska 61
czynna do 5 maja
22.04.2010
g. 18.00
KRL
Cafe Spokojna, ul. Spokojna 15
czynna do 4 maja
23.04.2010
g. 21.00
Bulles Jazz Blues
1500 m² do wynajęcia, ul. Solec 18
czynna od 23 do 29 kwietnia
24.04.2010
g. 19.00
Laureaci Grand Prix MFK
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6
czynna od 23 kwietnia do 4 maja
25.04.2010
g. 18.00
45–89. Komiks za żelazną kurtyną
Kawangarda, ul. Wilcza 32
czynna do 6 maja
26.04.2010
g. 19.00
Kartonowe ludziki
Lorelei, ul. Widok 8
czynna od 23 kwietnia do 15 maja
27.04.2010
g. 18.00
Cykl kolektywny
Cykloza, ul. Hoża 62
czynna do 30 kwietnia
28.04.2010
g. 19.00
Komiksowy przewodnik po Warszawie
Komiks, ul. Żurawia 47/49
czynna do 30 kwietnia
bez wernisażu „Życie pod sankcjami” – Alexandar Zograf
Szczotki Pędzle, ul. Tamka 45B
czynna do 19 kwietnia
bez wernisażu Kowalski po francusku
Instytut Francuski, ul. Widok 12
czynna do 26 kwietnia

Wszystkie wystawy (poza trzema wyżej zaznaczonymi) są już czynne i można je zwiedzać w godzinach pracy poszczególnych lokali.

Dla odwiedzających ekspozycje organizatorzy i wydawcy przygotowali niespodzianki w postaci komiksów. Osoby, które zbiorą w katalogu festiwalu co najmniej 7 pieczątek lokali, w których odbywają się wystawy, mają szansę otrzymać wylosowany przez siebie album. Liczba nagród jest ograniczona a o przyznaniu nagrody decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje o wystawach i nagrodach znajdziesz na stronie oficjalnej festiwalu.

[opr. na podst. informacji organizatora]

poniedziałek, 19.04.2010

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

„Armada” tom 12: „Wolna strefa”
Tytuł oryginału: „Zone franche”
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 10.2009
Objętość: 48 stron
Format: 215 × 290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł
ID: 2484*

Opis wydawcy:

Wieloletniemu przyjacielowi Navis, generałowi Rib’wundowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Zlecenie zabicia go dostał jeden z najlepszych płatnych morderców. Ale czy młodą Ziemiankę interesuje jeszcze los generała, skoro i on, i ona sama stracili pracę w służbach specjalnych? Zamach na Rib’wunda okazuje się elementem skomplikowanej intrygi, w którą są zamieszani nie tylko znani z poprzednich tomów terroryści, ale przede wszystkim nowy pracodawca Navis oraz rząd całej Armady!

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Batman”: „Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?”
Tytuł oryginału: „Whatever Happened to the Caped Crusader? The Deluxe Edition”
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Andy Kubert, Simon Bisley, Mark Buckingham, Mike Hoffman, Bernie Mireault
Tusz: Scott Williams, Simon Bisley, Mark Buckingham, Kevin Nowlan, Matt Wagner
Kolory: Alex Sinclair, Nansi Hoolahan, Tom McGraw, Joe Matt
Okładka: Andy Kubert, Scott Williams, Alex Sinclair
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 07.2009
Objętość: 128 stron
Format: 170 × 260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 2485*

Opis wydawcy:

Batman. Obrońca Gotham, duch zemsty, Mroczny Rycerz. Przez lata prowadził samotną wojnę ze złoczyńcami, aby ulice miasta stały się bezpieczne. Ale dziś koniec walki... Zamaskowany Łowca leży w trumnie. Pogrzeb odbywa się przy Crime Alley, tam, gdzie Bruce Wayne utracił rodziców i wkroczył na ścieżkę zemsty. Najbliżsi przyjaciele i śmiertelni wrogowie Batmana spotykają się, by oddać cześć bohaterowi Gotham. A przy okazji snują wspomnienia o Człowieku Nietoperzu. Jak się okazuje, każdy z narratorów zapamiętał Batmana zupełnie inaczej…

Skryta przed wzrokiem obecnych mroczna postać obserwuje tę makabryczną uroczystość. Wie, że sprzeczne historie opowiadane przez bohaterów i złoczyńców nie mogą być prawdziwe. Zanim skończy się noc, nim na zawsze zamkną wieko, musi odpowiedzieć na pytanie: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem?

Historia ukazała się pierwotnie w Stanach w zeszytach „Batman” nr 686 oraz „Detective Comics” nr 853.

[Egmont Polska]

W wydaniu albumowym (The Deluxe Edition) poza historią tytułową znajdują się trzy inne napisane przez Gaimana: opowieść o początkach Poison Ivy z „Secret Origins” nr 36, opowieść o początkach Riddlera z „Secret Origins Special” nr 1 oraz scena z planu produkcji komiksu z Batmanem i Jokerem w rolach głównych z mini-serii „Black and White” (ten short ukazał się w Polsce nakładem TM-Semic w „Wydaniu Specjalnym” nr 1/1997).

[Jarek Obważanek]


„Blankets. Pod śnieżną kołderką”
Tytuł oryginału: „Blankets”
Scenariusz: Craig Thompson
Rysunki: Craig Thompson
Tłumaczenie: Joanna Hawrot-Kniaź
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 04.2010
Wydanie: II
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 07.2003
Objętość: 592 strony
Format: 175 x 252 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 140,00 zł
ID: 2486

Opis wydawcy:

„Blankets” jest wielkim komiksem. Bynajmniej nie dlatego, że ma niemal 600 stron i waży ponad kilogram. Jest wielki, bo Craig Thompson rewelacyjnie opowiedział historię swojego dzieciństwa, swojej pierwszej miłości i swojej wiary. Opowiedział oczywiście nie wszystko i specyficznie, ale za to jak!

To komiks niezwykle precyzyjnie pomyślany, subtelnie opowiedziany, poruszający. Pozostaje po przeczytaniu, niczym historia z własnego dzieciństwa, z własnego życia, bo tak ludzka, że chce się ją przywłaszczyć, przeżyć samemu.

„Blankets” narracyjnie i rysunkowo płynie, a czytelnik razem z nim. Trwają rozmowy, spotkania, wspólne chwile, rodzinne przypadki, pocałunki, spacer po śniegu, sztorm wokół łóżka… Świetne kadrowanie, bardzo sprawna, delikatna choć często gruba kreska. W tym komiksie jest życie, utrwalone ulotne chwile płyną prowadzone finezyjnie i kiedy nagle wszystko się kończy, chcemy więcej. Thompson potrafi pokazać życie tak, że jesteśmy w stanie świetnie się w nie wczuć, poznać, zatęsknić.

[timof i cisi wspólnicy]


okładka oryginału

„Dylan Dog” tomy 16 i 17: „Zamek grozy. Dama w czerni”
Tytuł oryginału: „Il castello della paura. La Dama in nero”
Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Montanari, Grassani
Okładka: Claudio Villa
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: Sergio Bonelli
Data wydania oryginału: 01–02.1988
Objętość: 200 stron
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 2487*

Opis wydawcy:

W starym angielskim zamku zapijaczony lokaj rewolucjonista, seksowna pokojówka i stetryczała guwernantka znajdują swego pana, lorda Blendingsa, martwego. Arystokrata był stary i jego śmierć mogłaby zostać uznana za naturalną, gdyby nie fakt, że twarz miał wypaloną aż do czaszki... W ten sam sposób zginęli zarówno jego ojciec, jak i dziad. Czy śmierć ostatniego z rodu spowodowana jest starą klątwą, czy może ktoś pomógł mu przenieść się na tamten świat?

„Dylan Dog” to klasyczna opowieść grozy z wątkiem sensacyjnym, przedstawiona z charakterystycznym dla serii angielskim humorem oraz dużą dawką przemocy. Tytułowy bohater jest londyńskim detektywem, szczególnego jednak rodzaju, jako że zajmuje się sprawami, które przynajmniej ocierają się o zjawiska niewyjaśnione przez naukę. Bywa nazywany „detektywem mroku” i „łowcą potworów”, jego domenę stanowią bowiem duchy, upiory, zombie, wampiry i wilkołaki – choć także UFO czy tajemnicze epidemie.

Seria „Dylan Dog” jest najpopularniejszym cyklem komiksowym we Włoszech. Kolejne jej tomy ukazują się nieprzerwanie raz w miesiącu od października 1986 roku. Szczyt popularności serii przypadł na lata dziewięćdziesiąte XX wieku, kiedy zsumowana sprzedaż pierwszego wydania i kolejnych reedycji sięgała miliona egzemplarzy miesięcznie. Sam Umberto Eco powiedział kiedyś: „Mogę czytać Biblię, Homera i »Dylana Doga« całymi dniami bez znudzenia”.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Dziennik podróżny”
Tytuł oryginału: „Carnet de Voyage”
Scenariusz: Craig Thompson
Rysunki: Craig Thompson
Tłumaczenie: Agnieszka Idzikowska
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 04.2010
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 2004
Objętość: 224 strony
Format: 140 × 190 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 50,00 zł
ID: 2488*

Opis wydawcy:

Zapis podróży Craiga Thompsona do Europy i Maroka, podczas której zbierał materiały do swojej nowej powieści graficznej „Habibi”. Poza mnóstwem interesujących zapisów ze spotkań z ludźmi i opisów ciekawych miejsc, możemy bliżej poznać wnętrze autora i jego przemyślenia, a warstwa graficzna smakuje wyśmienicie.

[timof i cisi wspólnicy]


„Leviathan”
Scenariusz: Agata Bara
Rysunki: Agata Bara
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 04.2010
Objętość: 24 strony
Format: 170 x 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,00 zł
ID: 2489

Opis wydawcy:

Ta krótka opowieść to komiksowy debiut Agaty Bary, a zarazem pokaz kunsztu graficznego, dzięki któremu nie potrzebujemy słów aby płynąć wraz z opowieścią i muzyką przez karty tej historii.

[timof i cisi wspólnicy]


okładka oryginału

„Lucyfer” tom 5: „Inferno”
Tytuł oryginału: „Inferno”
Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston, Craig Hamilton
Kolory: Daniel Vozzo
Okładka: Christopher Moeller
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 02.2004
Objętość: 168 stron
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 54,90 zł
ID: 2490*

Opis wydawcy:

Lucyfer Gwiazda Zaranna niemal osiągnął swój cel. Powoławszy do istnienia nowe Stworzenie w otchłani poza starym królestwem Pana, dawny władca piekieł zaludnił swą krainę i obronił przed mocami, które próbowały mu ją odebrać. Lecz sukces Lucyfera jest w dużej mierze mirażem, gdyż Gwiazda Zaranna nie odzyskał pełni swych mocy. Żądny zemsty bóg burzy, Susano, wykradł mu dwa pióra z anielskich skrzydeł, a w nich tkwi duża część siły upadłego niebianina. Do czasu, aż je odzyska, Niosący Światło pozostaje niemal bezbronny.

Niestety, ma także dwa zobowiązania, które nie mogą czekać. Po pierwsze, mimo osłabienia, musi stanąć do pojedynku z aniołem zastępów, Amenadielem. Walka ma się odbyć w piekielnej krainie Effrul, obecnie pozostającej pod kontrolą nieba. Po drugie, musi spłacić dług wobec półanioła, Elaine Belloc – nawet gdyby oznaczało to dla niego ostateczne zniszczenie. Bo, jak wszyscy wiedzą, diabeł nigdy nie łamie raz danego słowa.

Zawiera odcinki 29–35 amerykańskiego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]


„Miś Misza” tom 1: „Oxygenesis”
Scenariusz: Paweł „Pawka” Kłudkiewicz
Rysunki: Paweł „Pawka” Kłudkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Objętość: 48 stron
Format: 222 x 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 35,00 zł
ID: 2491*

Opis wydawcy:

Miś Misza to nowy bohater, który staje do walki na komiksowym ringu. Wyluzowany kudłacz, podróżuje po wszechświecie, w księżycowym pyle, pomiędzy planetą Wenus, Ziemią i innymi zasiedlonymi przestrzeniami. Misza praktykuje Zez Zen – odmawia sutrę wielkiego paradoksu, siedząc w kwiecie lotosu i popijając rum sojowy, ale bynajmniej nie czyni tego w celach rozrywkowych. Stawka jest wysoka, sytuacja często niebezpieczna, dlatego Misza skupia się jak laser i pokonuje każdą przeszkodę. Humorystyczny, futurystyczny, odjechany w kosmos. Taki właśnie jest Miś Misza.

Przyjmijmy, że dzieje świata to jeden rok. Około kwietnia pojawiają się pierwsze rośliny. Szesnastego grudnia – dinozaury. A dziesięć dni później, 26 grudnia, pterodaktyle i spółka schodzą z areny dziejów. Potem jest parę dni spokoju, a zaledwie dwie minuty przed północą na scenę wkracza człowiek. Przedstawiona historia ma miejsce zaledwie parę sekund przed końcem roku, czyli końcem świata.

Dwie minuty sławy, które przypadły ludzkości, właśnie mijają. Mamy rok 2107. Świat został opanowany przez wielkie korporacje, inżynierię genetyczną, mutacje między­gatunkowe i reality-show na śmierć i życie. Powszechne stały się choroby popromienne, azotany w wodzie pitnej, ulepszacze do pieczywa oraz aromaty i smaki identyczne z naturalnymi. Cały świat opanowały zamęt i wariactwo.

Czy rzeczywiście cały? Temu szaleństwu nie poddało się przecież jeszcze kilka szarych komórek w głowie pewnego osobnika. Gdzieś w pustynnej Eurabii, w rezerwacie dla nosicieli genów, siedzi w zamknięciu Miś Misza – ostatnia nadzieja dla tej planety. Wielka nadzieja kudłatych.

Świat przedstawiony w serii to mieszanka klimatu cyberpunk, historii spod znaku Agenta 007 oraz uwielbienia autora dla klasycznego francuskiego komiksu spod znaku Asteriksa czy Valeriana.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Niczego nie dotykać”
Tytuł oryginału: „Ne touchez à rien”
Scenariusz: Noël Simsolo
Rysunki: Frédéric Bézian
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: Albin Michel
Data wydania oryginału: 11.2004
Objętość: 84 strony
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 43,00 zł
ID: 2492

Opis wydawcy:

[Taurus Media]


„Powstanie ’44 w komiksie. Antologia prac konkursowych 2009”
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Liczba stron: 168 stron
Format: 170 x 250 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2493

Opis wydawcy:

Kolejna antologia prac wyróżnionych w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy, jak w poprzednich edycjach, otrzymali zadanie stworzenia komiksu, dla którego inspiracją będą wydarzenia z czasu Powstania Warszawskiego. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz wybrane komiksy, które nie zostały nagrodzone, ale redakcja uznała, że są tak ciekawe, iż warto je zamieścić w antologii. Pieczę artystyczną nad konkursem sprawował Przemysław „Trust” Truściński, natomiast jury tradycyjnie obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu – Papcia Chmiela.

[Egmont Polska]


„Rewolucje”: „Dwa dni”
Scenariusz: Mateusz Skutnik
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: timof i cisi wspólnicyMroja Press
Data wydania: 04.2010
Objętość: 64 strony
Format: 155 x 216 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,00 zł
ID: 2494*

Opis wydawcy:

Album ten zawiera dwie krótkie opowieści bez słów, osadzone w świecie „Rewolucji”. Obie te historie pokazują, że potrzebą wynalazków często jest jedna znacząca chwila, która zmienia nasze postrzeganie świata.

[timof i cisi wspólnicy]


„Skrzydła serafina” tom 11: „Decydujące starcie”
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Objętość: 288 stron
Format: 115 x 180 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 2495

Opis wydawcy:

Ostatni tom.

Heidemann, który mniema, że stoi na szczycie świata i ma prawo decydować o jego przyszłości, chce zniszczyć Ziemię. Dochodzi do ostatecznego starcia między bohaterami. Jak zakończą się ich losy? Co stanie się z Sunao? Jak zostanie wykorzystana niezwykła moc Emblematiksów? Czy Ziemia i ludzkość naprawdę znikną z mapy wszech świata?

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Star Wars”: „Rycerze Starej Republiki” tom 1: „Początek”
Tytuł oryginału: „Knights of the Old Republic” vol 1: „Commencement”
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Brian Ching, Travel Foreman
Kolory: Michael Atiyeh
Okładka: Travis Charest
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 11.2006
Objętość: 152 strony
Format: 152 x 228 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2496

Opis wydawcy:

Najniezwyklejsza przygoda w pradawnej historii uniwersum Star Wars!

Niemal cztery tysiące lat przed narodzinami Luke’a Skywalkera w galaktyce panuje zamęt. Wojny mandaloriańskie poważnie nadwyrężyły zasoby Starej Republiki. Na zewnętrznych Rubieżach kwitnie bezprawie. Republika w coraz większym stopniu polega na Rycerzach Jedi i ich uczniach, którzy pomagają utrzymać porządek. W tej epoce stanowią oni liczną grupę i pełnią funkcję strażników pokoju i sprawiedliwości.

Pewien samotny padawan, Zayne Carrick, zostaje uciekinierem, ściganym przez własnych mistrzów i oskarżonym o zamordowanie wszystkich kolegów ze szkoły Jedi! Zayne znajduje nieoczekiwanych sprzymierzeńców – przysadzistego, chytrego snivviańskiego oszusta i dwoje uchodźców z niebezpiecznego podmiasta na planecie Taris – i podejmuje szaleńczą walkę o odzyskanie dobrego imienia. Nie ma zamiaru poddać się karze nałożonej przez bezlitosne władze.

Album zawiera odcinki 0–6 amerykańskiego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]


„Suppli” tom 9
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Tłumaczenie: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 04.2010
Wydawca oryginału: Shodensha Inc.
Data wydania oryginału:
Objętość:176 stron
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 2497

Opis wydawcy:

Okres noworoczny to czas odpoczynku, oderwania od pracy, a także wizyt w rodzinnych stronach. Wizyt, które nie zawsze upływają w sielskiej i miłej atmosferze. Na szczęście święta to tylko kilka dni zaburzających działanie agencji reklamowej. Po nich wszystko szybko wraca do normy. Czy tym razem też tak będzie? Czy grono współpracowników Fujii przetrwa w niezmienionym składzie kolejny rok? Czy Mizuhara poradzi sobie sama? Odpowiedzi na te pytania zawiera dziewiąty – przedostatni tom serii.

[Hanami]


okładka 1. tomu oryginału

„Wydział Lincoln”
Tytuł oryginału: „La branche Lincoln”
Scenariusz: Emmanuel Herzet
Rysunki: Piotr Kowalski
Kolory: Piotr Kowalski (1), Vincent Lamassone (2, 3), Sylvaine Scomazzon (4)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Kolekcja: Sensacja
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 2006, 2007, 2008, 2009
Objętość: 192 strony
Format: 190 × 260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 2498*

Opis:

Po pogrzebie ojca młody Ted Voss porządkuje rodzinne archiwum. Natrafia na tajemnicze notatniki z czasów II wojny światowej, zapisane szyfrem przez jego dziadka, znanego amerykańskiego polityka. O pomoc w rozwikłaniu zagadki sprzed półwiecza prosi przyjaciół – profesora matematyki i dziennikarkę. I wtedy zaczyna się seria zamachów na ich życie! Co takiego zawierają stare bruliony, że troje ludzi staje się zwierzyną łowną dla znakomicie zorganizowanej międzynarodowej siatki wywiadowczej?

Wielowątkowa, pełna mrocznych tajemnic opowieść sensacyjna belgijskiego scenarzysty Emmanuela Herzeta i polskiego rysownika Piotra Kowalskiego, znanego polskim czytelnikom z serii „Gail”. „Wydział Lincoln” to debiut polskiego autora na zachodnim rynku.

Album zawiera wszystkie cztery tomy oryginalnej serii:

 1. „Tajemnica zza grobu”
  [„Un secret hors de la tombe”]
 2. „Ciemna strona”
  [„La part des ombres”]
 3. „Ofiary wojny”
  [„Machines de guerre”]
 4. „Sedno sprawy”
  [„Jusqu’au dernier maillon”]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Żegnaj, Chunky Rice”
Tytuł oryginału: „Good-Bye, Chunky Rice”
Scenariusz: Craig Thompson
Rysunki: Craig Thompson
Tłumaczenie: Adam Gawęda
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 04.2010
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 2000
Objętość: 128 stron
Format: 165 × 202 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 50,00 zł
ID: 2499*

Opis wydawcy:

Ta opowieść wydarzyła się pewnego razu i jest o żółwiku o imieniu Chunky i nazwisku Rice.

Pan Chunky Rice mieszka w takim samym miejscu jak my, tylko że on jest niespokojnym duchem. Wciąż goni za rzeczami ulotnymi. Zaciąga się więc na łódź mego brata Chucka i wyrusza na morze w ich poszukiwaniu. W rzeczywistości opuszcza swych przyjaciół, swą ukochaną myszkę, mam na myśli, drogą kumpelę Dandel.

Dlaczego zostawia przyjaciela za sobą? Czego szuka pan żółwik? Mówię ci, najlepiej przeczytaj tę książkę by znaleźć na to odpowiedź.

Merle mówi „Doot doot”.

Ta powieść graficzna Craiga Thomspona zdobyła nagrodę Harveya.

[timof i cisi wspólnicy]

niedziela, 18.04.2010

zapowiedzi

Nowe „Rewolucje” i debiut Agaty Bary

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy poza trzema komiksami Craiga Thompsona wprowadzi jutro do dystrybucji dwa tytuły polskich autorów: długo oczekiwane „Dwa dni” z cyklu „Rewolucje” Mateusza Skutnika (w ramach imprintu Mroja Press) oraz debiutancki komiks Agaty Bary zatytułowany „Leviathan”.

Album Mateusza Skutnika zawiera 24-stronicową historię „The Ordinary Day”, która ukazała się w 2004 roku w „Miniburgerze”, specjalnym wydaniu „Stripburgera” nr 38 (zobacz jej fragment) oraz zupełnie nową historię, którą rysownik skończył w lutym ubiegłego roku (zobacz jej fragment). Wcześniej zainteresowanie wydaniem nowych „Rewolucji” wyrażała kultura gniewu, jednak po roku odstąpiła od tego zamiaru. Mroja Press wyda go w nietypowym dla serii formacie 150 x 210 mm i twardej oprawie. Będzie miał 64 kolorowe strony w cenie 33,00 zł. Autor zapowiada, że w kolejnych tomach wróci do formatu A4.

Z kolei „Leviathan” Agaty Bary to pokaz kunsztu graficznego, dzięki któremu nie potrzebujemy słów aby płynąć wraz z opowieścią i muzyką przez karty tej historii (zobacz jej fragment). Komiks ma 24 kolorowe strony formatu 170 x 240 mm w miękkiej oprawie i cenie 15,00 zł.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Miejsce pracy Mateusza Skutnika. Na tablecie oryginalne plansze „Dwóch dni”]
Miejsce pracy Mateusza Skutnika.
Na tablecie oryginalne plansze „Dwóch dni”

Już jutro nakładem Taurus Media ma ukazać się komiks „Niczego nie dotykać” Noëla Simsolo i Frédérica Béziana. Album ma 84 kolorowe strony formatu B5 w miękkiej oprawie i cenie 43,00 zł. Zobacz pięć plansz ze środka.

Z kolei na Festiwalu Komiksowa Warszawa ma być przedpremierowo dostępny pierwszy tom dyptyku „Nokturno” Tony’ego Sandovala (autora „Trupa i sofy”), mrocznej i romantycznej opowieści, w której istotną rolę odgrywa heavy metal. Do szerokiej dystrybucji komiks ten ma wejść 4 maja. Będzie miał 112 stron formatu B5 w miękkiej oprawie i cenie 46,00 zł. Zobacz cztery plansze ze środka.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Niczego nie dotykać” Noëla Simsolo i Frédérica Béziana]
Kadr z komiksu „Niczego nie dotykać” Noëla Simsolo i Frédérica Béziana

niedziela, 18.04.2010

zapowiedzi

Komiksowy przewodnik po Warszawie

Na Festiwalu Komiksowa Warszawa oficjalną premierę będzie miał „Komiksowy przewodnik po Warszawie”, wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Cafe Spokojna.

W formie krótkich, jedno i dwustronicowych, komiksów autorzy przybliżają miejsca, z którymi kojarzona jest Warszawa. Te 33 historii to podróż przez miasto z humorem, ale i refleksją nad miejscami, które stanowią jego tkankę i niezmiennie kojarza się ze stolicą. Autorzy nawet w tak krótkich formach potrafią zawrzeć mnóstwo skojarzeń z rzeczywistością i historią Warszawy, a czytelnik może wziąć przewodnik do ręki i zwiedzać miasto wraz z nim.

W projekcie udział wzięli scenarzyści: Koka Skowrońska, Bartosz Sztybor, Grzegorz Janusz, Tomasz Pastuszka, Janek Koza, Paweł Timofiejuk oraz rysownicy: Daniel Gutowski, Tomasz Niewiadomski, Marek Turek, Ada Buchholc, Bartłomiej Kuczyński, Maciej Pałka, Ewa Juszczuk, Jakub Rebelka, Janek Koza, Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka, Marek Oleksicki, Jan Kłosowski, Rafał Szłapa, Jacek Frąś, Tomasz Grządziela, Daniel Chmielewski, Rafał Trejnis, Przemysław Surma, Tomasz Kleszcz, Anna Helena Szymborska, Paweł Sambor, Olaf Ciszak, Paweł Pyzik, Tomasz Zych, Robert Sienicki, Karol Kalinowski, Łukasz Rydzewski, Michał Śledziński, Ireneusz Konior, Jarosław Gach i Wojciech Stefaniec. Na okładce znalazła się alternatywna wersja kolorystyczna ilustracji Przemysława Truścińskiego znanej z plakatu Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Przewodnik ma 48 czarno-białych stron formatu B5 w miękkiej oprawie. Lada dzień będzie dostępny za darmo w punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej, ponadto zdobyć go będzie można podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa: w Centralnym Basenie Artystycznym i w lokalach, w których odbywają się poszczególne festiwalowe wystawy.

Spotkanie na temat „Komiksowego przewodnika po Warszawie” w ramach festiwalu zaplanowane jest na niedzielę na godzinę 14.30.

Zobacz też cztery plansze ze środka albumu.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu Grzegorza Janusza i Marka Turka]
Kadr z komiksu Grzegorza Janusza i Marka Turka

niedziela, 18.04.2010

zapowiedzi

Obsada cyfrowego „Komiks Forum 2010”

Cyfrowa wersja antologii „Komiks Forum 2010” ma 300 stron. Swoje prace prezentują w niej: Jakub Woynarowski, Marcin Bucyk, Michał Arkusiński, Adam Święcki, Michał Makowski, Robert Trojanowski, Mariusz Podleś, Łukasz Samsonowicz, Andrzej Łaski, Wojciech Nawrot, Marcin Zdybel, Mariusz Zawadzki, Piotr „Dismas” Zdanowicz, Tomasz Kleszcz, Witold Trzcionka, Piotr Kubasik, Agnieszka Szczepaniak, Jarosław Gach, Krzysztof Rosiecki, Artur Suchan, Michał Romański, Ewa Jędrzejczak, Filip Sułkowski, Paweł Płóciennik, Łukasz Godlewski, Daniel Grzeszkiewicz, Tomasz Jeruszka, Wojciech Bem, Piotr Bigaj, Łukasz Ciaciuch, Marta Fonfara, Bartłomiej Hass, Łukasz Jagielski, Paweł Marszałek, Lidia Migalska, Robert Konsztat, Joanna Krótka, Marek Lachowicz, Marcin Bałczewski, Tomasz Mering, January Misiak, Igor Myszkiewicz, Grzegorz Nita, Piotr Perłowski, Jakub Ćwiek, Dawid Akela Pochopień, Maciej Prożalski, Michał Schmidt, Magdalena Rucińska, Tomasz Gazda, Antoni Serkowski, Natalia Gościniak, Agnieszka Weseli, Beata Sosnowska, Maciej Andrysiak, Aleksandra Spanowicz, Przemysław Owczarek, Krzysztof Szwarc, Przemysław Świszcz, Mateusz Moczulski, Dariusz Vasina, Michał Lebioda, Kajetan Wykurz, Michał Krzysztof Zaleski, Dorota Anna Zaręba, Tomek i Julia Przybyszewscy, Bartek „lemur” Przybyszewski, Radosław Czyż.

Papierowa edycja „Komiks Forum 2010” opuściła już drukarnię. Jej objętość wynosi 100 stron i została wydana w nakładzie 300 numerowanych egzemplarzy. Premiera obu wersji antologii planowana jest na Festiwal Komiksowa Warszawa.

Szczegółowe informacje na temat „Komiks Forum 2010” oraz wybrane plansze ze środka znajdziesz na stronie Komiks Forum lub na blogu Komiks Forum.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu Michała Arkusińskiego]
Kadr z komiksu Michała Arkusińskiego

piątek, 16.04.2010

zapowiedzi

Ceny majowego Egmontu

Egmont ujawnił ceny komiksów, które w ramach Klubu Świata Komiksu mają ukazać się 17 maja. Znajdziesz je w dziale Zapowiedzi.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

W najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia, odbędzie się premiera ekskluzywnego wydania komiksu Tadeusza Baranowskiego „Skąd się bierze woda sodowa”. Książka ukaże się w kolekcjonerskim, limitowanym do 330 egzemplarzy nakładzie w twardej, płóciennej oprawie z tłoczeniami i cenie 129,00 zł. Jest to debiut wydawniczy Gildia Internet Services (czyli sklep.gildia.pl), przygotowany wspólnie z wydawnictwami Atropos i Ongrys.

120-stronicowy album jest kompletną antologią komiksów Tadeusza Baranowskiego poświęconych postaciom Bąbelka i Kudłaczka. Jest znana z albumu wyprawa do źródeł wody sodowej. Są poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania oraz rozmowy z dzikimi zwierzętami. Przygody te były już wznowione przez wydawnictwo Egmont w 2004 roku, tutaj zostały uzupełnione o pominięte plansze. Jest też, po raz pierwszy w wydaniu albumowym, pierwsza wersja poszukiwań wody sodowej, zamieszczona w „Świecie Młodych” w roku 1976. Album uzupełnia bibliografia przygód Kudłaczka i Bąbelka, sylwetka autora oraz krótki wywiad z nim dotyczący tychże bohaterów.

Każdy egzemplarz opatrzony jest indywidualnym numerem i zawiera wykonany odręcznie przez autora unikatowy rysunek w formacie 130 x 170 mm.

Do komiksu dołączone zostały również:

 • wznowienie książeczki do kolorowania „W pustyni i w paszczy” wydanej w 1984 roku przez MAW (nieco zmieniona okładka – kolory, liternictwo itp.), format 236 x 163 mm, okładka miękka, zszywki, środek offsetowy czarno-biały, 32 strony (16 ilustracji – co druga strona jest pusta);
 • wznowienie planu lekcji wydanego w 1987 roku przez MAW (wersja jednostronna – oryginalna na odwrocie miała drugi plan lekcji z Nerwosolkiem), format 290 x 205 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny;
 • plakat przedstawiający ilustrację z okładki albumu „Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa”, wydanego przez MAW w latach 1980 i 1984, format 560 x 400 mm, papier kredowy, druk kolorowy jednostronny.

Sklep.gildia.pl postanowił przeznaczyć 10% dochodu ze sprzedaży albumu na Stypendium Sklep.gildia.pl. Ma ono posłużyć wsparciu wyłonionych w konkursie osób tworzących komiksy.

Więcej informacji na temat Stypendium pojawi się wkrótce na stronie sklepu. Konferencja prasowa poświęcona komiksowi oraz Stypendium odbędzie się pierwszego dnia Festiwalu Komiksowa Warszawa o godzinie 10.00.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z pierwszej wersji poszukiwań wody sodowej]
Kadr z pierwszej wersji poszukiwań wody sodowej

W związku z przeniesieniem Festiwalu Komiksowa Warszawa na 24–25 kwietnia zadałem wydawcom pytanie: czy zamierzają dostosować daty premier swoich komiksów do nowego terminu imprezy? Poniżej lista, która będzie sukcesywnie aktualizowana.

 • Kwietniowy pakiet Egmontu ma trafić do dystrybucji zgodnie z dotychczasowym planem 19 kwietnia.
 • W tym samym dniu ukażą się komiksy wydawnictwa timof i cisi wspólnicy („Blankets. Pod śnieżną kołderką”, „Dziennik podróżny”, „Leviathan”, „Rewolucje”: „Dwa dni”, „Żegnaj, Chunky Rice”).
 • „Niczego nie dotykać” z Taurus Media także trafi do sprzedaży 19 kwietnia, natomiast „Nokturno” będzie dostępne podczas festiwalu w przedsprzedaży (do dystrybucji ma wejść 4 maja).
 • Z premierą swoich komiksów do festiwalu wstrzymały się: kultura gniewu („Boska tragedia”, „Rany wylotowe”, „Samotność rajdowca”), Ongrys („Bunt krasnoludków”) oraz wydawcy „Komiksowego przewodnika po Warszawie”. „Komiks Forum”, „Likwidatora”, „Pirata” i „Strefy Komiksu”.

[Jarek Obważanek]

poniedziałek, 12.04.2010

imprezy

Komiksowa Warszawa tydzień później

W związku z zapowiedzianymi na 17 kwietnia uroczystościami żałobnymi o charakterze państwowym organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa zdecydowali o przeniesieniu imprezy na inny termin, nie kolidujący z tak doniosłym wydarzeniem.

Festiwal zostanie przesuniety o tydzień – na weekend 24–25 kwietnia. Na stronie imprezy organizatorzy będą informować na bieżąco o ewentualnych zmianach.

[opr. na podst. informacji organizatora]

niedziela, 11.04.2010

zapowiedzi

Kolekcje Egmontu i nowy kioskowy kwartalnik

Egmont ujawnił kolejne tytuły, które mają ukazać się w ramach kolekcji Mistrzowie Komiksu:

 • maj
 • „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” tom 3: „Stulecie” cz. 1: „1910” – scen. Alan Moore, rys. Kevin O’Neel
 • lipiec
 • „Krzyk ludu” – scen. i rys. Jacques Tardi na podst. powieści Jeana Vautrina
  Paryż, marzec roku 1817, początki Komuny Paryskiej, na ulicach szerzą się plotki o nadchodzącej rewolcie, w sercu ludu pojawia się nadzieja na lepsze jutro. Z Sekwany wyłowione zostaje ciało młodej kobiety ściskającej w ręce szklane oko z numerem 13. (Więcej o komiksie przeczytasz w artykule Dominika Gołąba w KZ.)
 • wrzesień
 • „Usagi Yojimbo”: „Yokai” – scen. i rys. Stan Sakai
  64-stronicowa powieść graficzna, którą autor osobiście pokolorował.

Ponadto na forum wydawców Alei Komiksu zostały kilka dni temu opublikowane odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników. Poniżej zwyczajowy wybór najistotniejszych informacji.

 • W ramach kolekcji Plansze Europy, poza już zapowiedzianą „Historią bez bohatera” Van Hamme’a i Dany’ego, mają ukazać się w tym roku:
  • drugi tom „Arq” Andreasa,
  • „Wojna Sambre’ów. Hugo & Iris” Yslaire’a (scenariusz), Jeana Bastide’aVincenta Mézila (rysunki)
  • oraz „Skład główny” [„Magasin Général”] TrippaLoisela.
  Akcja serii „Magasin Général” toczy się w latach dwudziestych XX wieku na prowincji Quebecu w małej miejscowości Notre Dame des Lacs. Po śmierci męża, Marie zostaje właścicielką lokalnego sklepu, co nie jest przychodzi jej wcale z łatwością. Pełna ciętego humoru komedia portretująca niewielką społeczność kanadyjskiej wsi jest dziełem Jean-Louisa Trippa i Régis Loisela (obydwaj współtworzą zarówno scenariusz, jak i rysunki w serii). Dotąd ukazało się pięć tomów tej serii, polski edytor zamierza wydać w jednym tomie pierwsze trzy (podobnie jak na Zachodzie).
 • W czerwcu Egmont zamierza uruchomić nowy kioskowy kwartalnik na podobieństwo „Star Wars Komiks. Wydanie specjalne” (96 stron formatu B5, cienki papier kredowy). Na jego łamach edytor zamierza drukować różne komiksy związane z wydarzeniami medialnymi. W pierwszym numerze ma pojawić się „Mass Effect. Redemption” z Dark Horse’a. Akcja komiksu poprzedza wydarzenia przedstawione w grze komputerowej „Mass Effect 2”. Scenariusz komiksu napisał główny scenarzysta gry, Mac Walters, na spółkę z Johnem Jacksonem Millerem a rysunki wykonał Omar Francia.
 • Najnowszy tom serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” ma ukazać się latem.

 • 3 tom „Sagi o potworze z bagien” powinien ukazać się pod koniec roku.
 • Zapewne w 2011 roku ukaże się zbiorcze wydanie odcinków „Yansa” narysowanych przez Grzegorza Rosińskiego.
 • Edytor rozważa wprowadzenie do magazynu „Fantasy Komiks” krótkich pobocznych serii ze świata Troy.
 • Ponadto: Egmont nie zamierza kontynuować serii po innych oficynach, gdyż ma dość swoich tytułów do wydawania;
 • nie zamierza wprowadzać do kiosków serii superbohaterskich;
 • w najbliższych planach nie ma żadnych nowych serii mangowych;
 • a w ciągu najbliższych dwóch lat nie zamierza wznawiać tytułów z kolekcji Mistrzowie Komiksu i Plansze Europy.

Odsyłam do poprzedniego opracowania opublikowanego w styczniu ponieważ część pytań i odpowiedzi tradycyjnie się powtarzała.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[Jarek Obważanek; opis „Krzyku ludu” Dominik Gołąb, opis „Magasin Général” Jakub Syty]

[Kadr z komiksu „Magasin Général” Jean-Louisa Trippa i Régisa Loisela]
Kadr z komiksu „Magasin Général” Jean-Louisa Trippa i Régisa Loisela

Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa poinformowali, że impreza odbędzie się w zaplanowanym terminie. Natomiast ze względu na żałobę narodową zmienią się terminy wernisaży poszczególnych wystaw. Przy czym nawet te ekspozycje, których wernisaże odbędą się po 18 kwietnia, będą czynne podczas festiwalu. Więcej informacji już wkrótce.

[opr. na podst. informacji organizatora]

wtorek, 6.04.2010

zapowiedzi

Egmont w maju

Egmont ogłosił dzisiaj listę komiksów, które w ramach Klubu Świata Komiksu planowane są na 10 maja. Uzupełnienie: Termin wydania pakietu został przesunięty na 17 maja. Lista wygląda następująco:

„Incognegro”, jeszcze przed paroma dniami zapowiadany na kwiecień, został przeniesiony na maj, natomiast z dotychczasowych zapowiedzi majowych zniknęła reedycja „Zemsty hrabiego Skarbka”. Nowa data wydania tego tytułu nie jest jeszcze znana.

Premiera powyższego pakietu powiązana jest z Warszawskimi Targami Książki, które odbędą się w dniach 13–16 maja.

Trzeci tom „Fantasy Komiks” planowany jest na 28 maja, a „Star Wars Komiks” nr 5/2010 na 18 maja.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

sobota, 3.04.2010

galeria

Kwietniowe plansze z kultury gniewu

Wydawnictwo kultura gniewu udostępniło wybrane strony z albumów, które mają mieć premierę na Festiwalu Komiksowa Warszawa:

Zobacz też szczegółowe informacje o planach kultury gniewu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu „Samotność rajdowca”]
Kadr z komiksu „Samotność rajdowca”

sobota, 3.04.2010

galeria

Okładki i plansze kwietniowego Egmontu

Egmont udostępnił opisy, okładki oraz przykładowe plansze ze swoich kwietniowych premier. Lista wygląda następująco:

Tytuły wydawane w ramach Klubu Świata Komiksu mają ukazać się 19 kwietnia, drugi tom „Fantasy Komiks” planowany jest na 22 kwietnia, a „Star Wars Komiks” nr 4/2010 na 16 kwietnia. Albumy mają być przedpremierowo dostępne na Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Opisy wszystkich wyżej wymienionych pozycji znajdziesz w dziale Zapowiedzi.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

czwartek, 1.04.2010

zapowiedzi

Magazyn „Omega”

Podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa nakładem wydawnictwa Ongrys ukaże się pierwszy numer magazynu „Omega”. Będzie miał 96 czarno-białych stron formatu 210 x 290 mm w cenie 19,99 zł. Po lewej robocza wersja okładki.

Nowy dwumiesięcznik jest kontynuacją wydawanego na przełomie lat 70. i 80. magazynu „Alfa”. Edytor chce w nim zaprezentować komiksy o tematyce fantastycznej stworzone przez najlepszych polskich autorów. Większość z nich jest praktycznie nieznana, choć była wcześniej publikowana w prasie. W pierwszym numerze znajdą się następujące komiksy:

 • „Tajfun. Synonim zła” – T. Raczkiewicz
 • „Wyprawa via kosmos” – B. Polch
 • „Tajna Misja Profesora Jorsta” – J. Dąbrowski i W. Lewiński

Więcej informacji oraz planowana zawartość kolejnych numerów jest dostępna na stronie wydawnictwa Ongrys.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

czwartek, 1.04.2010

wydarzenia

Koza czyta Śledzia!

kultura gniewu jako pierwsze wydawnictwo na świecie wchodzi na rynek z komiksowymi audiobookami!

Koniec z psuciem sobie wzroku nad komiksami! Koniec z czytaniem w niewygodnej pozycji! Koniec ze składowaniem ton papieru na twoich półkach!

Teraz żeby poznać przygody twojego ulubionego bohatera komiksowego nie musisz psuć sobie zdrowia i zagracać mieszkania. Wydawnictwo kultura gniewu mówi dość i postanawia wydawać swoje albumy jako audiokomiksy!

Na początek przedstawia w tej formie polską serię „Wartości rodzinne” Michała „Śledzia” Śledzińskiego. Autor, nazywany „Giedroyciem polskiego komiksu”, tym razem snuje komediową opowieść o losach przeciętnej polskiej rodziny inspirowaną „Klanem” i „Złotopolskimi”. Ta historia ma więc szanse spodobać się wszystkim!

Całość czyta znany z głębokiego, seksownego głosu Janek Koza. Dla słuchających go panów jest on przyjemnie władczy, dla pań natomiast delikatnie podniecający. Materiał został nagrany i zmiksowany w słynnych studiach na Abbey Road przez znanego muzycznego producenta, który chciał pozostać anonimowy.

Wysłuchaj fragmentu nagrania:


Jan Koza w czasie pracy
fot. Daniel Barczyński

Wydawca długo zastanawiał się nad nośnikiem, na którym utrwalone zostaną nagrania, a ponieważ zależy mu do dotarciu do jak największej ilości ludzi w Polsce, wybór mógł być tylko jeden: kaseta magnetofonowa!

Pierwsze trzy kasety w eleganckich plastikowych opakowaniach są już do dostania w dobrych sklepach i na stronie internetowej edytora! Pamiętaj – komiksy są lepsze niż książki, szczególnie na audiobookach. W komiksach jest pełno obrazków, a każdy z nich jest wart tysiąc słów. A płacisz jak za zwykłą książkę!

Wydawca liczy na komercyjny sukces tego przedsięwzięcia i juz teraz myśli nad realizacją słuchowiska na podstawie komiksów Thomasa Otta. Do udziału w tym projekcie chce zaprosić Jan Kobuszewskiego, Tomasza Knapika, Irenę Kwiatkowską i Wojciecha Pszoniaka.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa