ARCHIWUM

nagrody:

czwartek, 31.05.2007
Medale Gloria Artis dla komiksiarzy

W dniu dzisiejszym minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odznaczył medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" wybitnych twórców komiksów: Henryka J. Chmielewskiego, znanego lepiej jako Papcio Chmiel, Janusza Christę i Tadeusza Baranowskiego. Najwyższe odznaczenie w dziedzinie twórczości artystycznej po raz pierwszy zostało przyznane autorom komiksów.

"To nie jest tak, że komiks dopiero dziś przechodzi bramy kultury. To kultura z opóźnieniem honoruje dzisiaj twórców tej sztuki. Komiksy laureatów to wysoki poziom artystyczny, dowcipna, wyrafinowana narracja, duży ładunek edukacyjny. Honorujemy autorów w przededniu Dnia Dziecka, bo to dzieci są przede wszystkim odbiorcami komiksów, choć pasja pozostaje na lata" - powiedział minister Ujazdowski.

Uhonorowano osoby, na których pracach wychowało się już kilka pokoleń i które Tytusa, Romka i A'Tomka, Kajka i Kokosza, profesorka Nerwosolka oraz jego asystentkę Entomologię uczynili bohaterami niejednego dzieciństwa.
[za: MKiDN]


konkursy:

piątek, 18.05.2007
Egmont nie znalazł nowego Christy

Wydawnictwo Egmont Polska rozstrzygnęło konkurs na kontynuację serii "Kajko i Kokosz". Nagroda główna nie została przyznana. Jury zdecydowało za to przyznać 4 równorzędne wyróżnienia o wysokości 2000 zł każde.

    historyjka długa
  • "Zemsta Charpagany" - Piotr Brataniec (scen.), Tomasz Bereźnicki (rys.)
  • "Magia i kamień" - Maciej Jasiński (scen.), Łukasz Ciaciuch (rys.)

    historyjka krótka
  • "Podarek dla Lubawy" - Mieczysław Fijał
  • "Transakcja" - Karol Jesiołkiewicz

Nadesłano ponad 30 prac, z których kilka nie spełniało warunków konkursu.
[Jarek Obważanek]


wystawy:

środa, 9.05.2007
Janowczyk w Kuluarach

Dzisiaj o godz. 17:00 w warszawskiej galerii Kuluary odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Janowczyka zatytułowanej "Moje miasto - proste historie". Źródłem dla prezentowanych prac jest cykl komiksów prasowych "Proste historie" drukowanych w latach 2004-2005 na łamach Życia Warszawy. W maju 2003 roku seria została wyróżniona w konkursie ilustracji prasowej. Autor opowiada w niej historie osób spotykanych na co dzień: warszawskich artystów, swoich bliskich, a także osób przypadkowych, których historia lub pojedynczy epizod z życia posłużył mu jako fabuła opowieści. Na potrzeby wystawy cykl został powiększony do formatu malarstwa sztalugowego.

Galeria Kuluary mieści się w Centrum Sztuki Studio w Pałacu Kultury i Nauki. Czynna jest od wtorku do piątku od 12:00 do 17:00 i od soboty do niedzieli w godz. 14:00-17:30.

W lutym tego roku Janowczyk wraz z kolegami z magazynu "Com X" uczcił pamięć Zdzisława Beksińskiego wykonując mural na ścianie bloku, w którym artysta mieszkał (patrz: artykuł Alexa Kłosia).
[Kuluary i Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa