ARCHIWUM

piątek, 28.11.2008

zapowiedzi:

Pełne wydanie "Marthy Washington"

Zamiast planowanego na grudzień albumu "Dajcie mi wolność" w połowie przyszłego roku ma sie ukazać cała seria "Martha Washington" Millera i Gibbonsa w jednym tomie.

Dopiero wczoraj Egmont potwierdził, że ma to być kompletne, 560-stronicowe wydanie, zawierające wszystkie komiksy z tą bohaterką, czyli:

 • "Give Me Liberty",
 • "Martha Washington Goes To War",
 • "Happy Birthday, Martha Washington",
 • "Martha WashingtonStranded in Space",
 • "Martha Washington Saves The World",
 • "Martha Washington Dies".

Zmiana ta spowodowana została planami Dark Horse'a dotyczącymi wydania na wiosnę liczącego około 600 stron albumu "The Martha Washington Omnibus". Poza kompletnym zestawem komiksów mają znaleźć się w nim bogate materiały dodatkowe (m.in. alternatywne okładki, szkice, projekty koszulek, notatki scenarzysty).

Aby dostarczyć na amerykański rynek produkt należytej jakości, Dark Horse zdecydował się na odnowienie materiałów drukarskich, które nie spełniały wymogów kolekcjonerskiej edycji. W związku z tym Egmont opóźnił premierę swojego wydania, aby polska wersja prezentowała się równie dobrze.

Cena okładkowa albumu ulegnie oczywiście podwyższeniu, ale nie dotyczy to osób, które zdecydowały się na prenumeratę całej kolekcji. W ramach rekompensaty za oczekiwanie otrzymają one niemal trzykrotnie grubszy album za tę samą kwotę (65,00 zł).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 27.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"boli.blog. tylko dla dorosłych"
Scenariusz: Au, Godai, Tajny Ziom
Rysunki: Au
Wydawca: Killer Panda Publishing (brak ISBN)
Data wydania: 11.2008
Liczba stron: 72
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda 135g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2197*
Opis:
Albumowe wydanie boli.bloga. Zawiera śladowe ilości premierowego materiału.

Tylko dla dorosłych.


środa, 26.11.2008

spotkania:

Brito i Fazenda w Centrum Komiksu

Jutro w warszawskiej księgarni Centrum Komiksu (Al. Niepodległości 148) gościć będą autorzy portugalskiego komiksu "Kobieta mojego życia, kobieta moich snów", scenarzysta Pedro Brito i rysownik João Fazenda. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:30 i trwać będzie do zamknięcia sklepu.

Podczas niego będzie można zdobyć autograf lub rysunek, a także kupić sam komiks w promocyjnej cenie 29 zł.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


wtorek, 25.11.2008

na żywo:

Plansze z "Trzech paradoksów"

Kultura Gniewu zaprezentowała pięć przykładowych plansz z komiksu "Trzy paradoksy" Paula Hornschemeiera, który ma ukazać się na początku grudnia.

Pierwszy odcinek "Wartości rodzinnych" Michała "Śledzia" Śledzińskiego ma trafić do sprzedaży niecałe dwa tygodnie później. Więcej na temat obydwu komiksów przeczytasz tutaj.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 25.11.2008

zapowiedzi:

Norm Breyfogle w trzecim "Ziniolu"

Pod koniec grudnia do sprzedaży ma trafić trzeci numer kwartalnika kultury komiksowej "Ziniol" – jeszcze grubszy od poprzednich przy zachowaniu tej samej ceny. Do współpracy przy nim redakcja zaprosiła znanych twórców zarówno z kraju, jak ze świata. Zawartość numeru zbacza nieco w kierunku głównego nurtu, w odróżnieniu od poprzednich numerów, skupiających się głównie na alternatywie.

Na widocznej po lewej okładce gości Norm Breyfogle – twórca, który 17 lat temu rozpalał wyobraźnię czytelników komiksu w Polsce swoją wizją Batmana. Wewnątrz numeru pojawi się wywiad, w którym Breyfogle opowie o swojej przerwie w rysowaniu komiksów oraz o stosunku do polskich wydań jego zeszytów. Rozmowa ta w zamierzeniu jest częścią sentymentalnego cyklu, w którym redakcja powróci do największych sław amerykańskiego komiksu superbohaterskiego, publikowanych w Polsce na początku lat 90 XX w.

Nie pierwszy raz pojawia się w "Ziniolu" autor komiksu "Możemy zostać przyjaciółmi" – Niemiec Markus "Mawil" Witzel. Debiut natomiast zalicza kilku innych artystów: Anglik Nick Abadzis, który w bieżącym roku zdobył nagrodę Eisnera za komiks "Łajka" oraz Portugalka Sonia Oliveira, zdobywczyni II miejsca w konkursie towarzyszącym tegorocznemu Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu w Łodzi.

Na stałe w "Ziniolu" zadomowili się twórcy z Portugalii – tym razem prezentujemy komiksy José Carlosa Fernandesa (autora "Najgorszej kapeli świata") i Filipe Abranchesa, ekscentrycznego rysownika komiksów historycznych.

Ponadto w numerze komiksy autorstwa polskich twórców: Piotra Nowackiego, Bartosza Sztybora, Wojciecha Stefańca, Grzegorza Pawlaka, Rafała Kołsuta, Rafała Tomczaka, Piotra Machłajewskiego, Tomasza Kleszcza, Dennisa Wojdy, Karola Kalinowskiego, Rafała Trejnisa, Wojciecha i Stefana Stefańców, Dominika Szcześniaka.

Poza działem komiksowym redakcja jak zwykle kładzie duży nacisk na publicystykę. Tym razem będą teksty o komiksie eksperymentalnym, undergroundzie w Stanach Zjednoczonych, wchodzących na rynek seriach, jak również recenzje wydanych w ostatnim kwartale komiksów. Będzie też szereg wywiadów, m.in. z Milo Manarą, Nickiem Abadzisem, Tomasem Prokupkiem, Karolem Kalinowskim oraz Mateuszem Siemionem.

Na blogu magazynu wkrótce dostępny będzie pełny spis treści.
[opr. na podst. materiałów naczelnego]

Kadr z trzeciego odcinka "Fotostory".
Rys. Rafał Trejnis.


poniedziałek, 24.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Calvin i Hobbes" tom 9: "Dziki kot – psychopatyczny morderca"
Tytuł oryginału: "Homicidal Psycho Jungle Cat"
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 10.1994
Liczba stron: 176
Format: 21,4 x 16,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały (42 strony w kolorze)
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2190*
Opis wydawcy:
Przez wiele dni Calvin dostaje tajemnicze listy, w których nieznana ręka wkleja znaki wycięte z kolorowych pism. Treść jest zakodowana, więc Calvin i Hobbes muszą się natrudzić, by ją odczytać. I wtedy okazuje się, że autorem anonimów musi być jakiś psychopata! Wyzywa chłopca od "kapuścianych głów" i "śmierdzących pawianów"! Kto wysyła te listy? Calvin i Hobbes dążą do rozwiązania tej zagadki. A poza tym – jak zwykle – zmagają się z nieustępliwymi rodzicami, nierozumiejącymi męskiego świata dziewczynkami i koszmarnymi nauczycielami.
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"John Constantine. Hellblazer": "Strach i wstręt"
Tytuł oryginału: "Fear and Loathing"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Tom Ziuko
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 02.1997
Liczba stron: 160
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2191*

Opis wydawcy:

Siostrzenica Johna Constantine'a postanawia pójść w ślady wuja i zgłębiać tajniki magii. John nie zamierza biernie czekać na rozwój wydarzeń. Tak rozpoczyna się seria przygód zebranych w tym tomie Hellblazera. Bohater będzie musiał stawić czoło szalonym nazistom, doświadczyć zdrady bliskich i... przeżyć jakoś własne czterdzieste urodziny. Najgorsze jednak zdarzy się na końcu – John dowie się, jak głębokie może być osobiste piekło Hellblazera.

Garth Ennis i Steve Dillon – twórcy wielkiego przeboju, "Kaznodziei" – nadali nowe oblicze serii "Hellblazer". Ostre dialogi i sceny przemocy, charakterystyczne dla Ennisa, w połączeniu z pełną brutalnej siły grafiką Dillona zapewniają emocjonującą lekturę.

Zawiera odcinki 62-67 oryginalnej serii.

[Egmont Polska]


"Kid Paddle" tom 6: "Rodeo Blork"
Tytuł oryginału: Rodéo Blork
Scenariusz: Midam (Michel Ledent)
Rysunki: Midam (Michel Ledent)
Kolory: Angèle
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 11.2000
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 2192
Opis wydawcy:
[Egmont Polska]


"Lou!" tom 3: "Cmentarzysko autobusów"
Tytuł oryginału: "Le cimetière des autobus"
Scenariusz: Julien Neel
Rysunki: Julien Neel
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 06.2006
Objętość: 48 stron
Format: 16,5 x 22,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 2193*
Opis wydawcy:
„Cmentarzysko autobusów” niesie wiele zmian w życiu naszej bohaterki. Lou staje się prawie dorosła – idzie do gimnazjum, zawiera nowe znajomości i przeżywa poważne rozterki okresu dojrzewania. Okazuje się, że życie nie jest takie proste, jak wydawało się, kiedy patrzyło się nań zza maminej spódnicy. Na pewno jednak jest fascynująco nieprzewidywalne i ciekawe.
[Egmont Polska]


"Miecz nieśmiertelnego" tom 16
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Cezary Komorowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 216
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2194*
Opis wydawcy:
Manjiego w dalszym ciągu więzi Habaki Kagimura ze szkoły Mugai-ryu. Młody doktor Burando na rozkaz Habakiego przeprowadza szereg bardzo skomplikowanych i niebezpiecznych operacji. Liczne próby przeszczepu kończyn Manjiego więziennym skazańcom mają zapewnić tym ludziom nieśmiertelność, aby w dalszej perspektywie, powstała idealna, niepokonana armia. Rin wciąż nie może przestać myśleć o Manjim. I choć Hyakurin uparcie namawia ją, by przestała się zamartwiać, ostatecznie obie wyruszają na jego poszukiwanie.
[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 22
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2195*
Opis wydawcy:
Zbliża się Dzień Matki. Ranma wreszcie będzie miał okazję poznać swoją mamę. Czy skorzysta z tej niezwykłej okazji? Jakie przeszkody go czekają, czy spełni oczekiwania matki?

Shampoo wraca do miasta i jak zwykle ugania się za Ranmą. Dziewczyna wchodzi w posiadanie magicznej broszy, która spowoduje u niej prawdziwą huśtawkę nastrojów. Akane znowu będzie miała powód do zazdrości o ukochanego Ranmę. Poza tym w miasteczku znów zaatakuje majtkowy złodziej.
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"XIII Mystery" tom 1: "Mangusta"
Tytuł oryginału: La Mangouste
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Ralph Meyer
Kolory: Caroline Delabie, Ralph Meyer
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 10.2008
Liczba stron: 60
Format: 22,1 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2196*
Opis wydawcy:
Kontynuacja serii "XIII", której podjęli się najlepsi frankofońscy scenarzyści i rysownicy. Pierwszy tom nowego cyklu stworzyli Xavier Dorison ("Trzeci Testament") i Ralph Meyer. Każdy kolejny odcinek przygotowywany jest przez inną parę autorów.

Ten album poświęcony jest życiu jednego z najgorszych wrogów XIII – demonicznemu Manguście. Ukazuje nam jego dzieciństwo i wyjaśnia motywy postępowania tego bezlitosnego zabójcy. Akcja przenosi nas do Berlina tuż po II wojnie światowej. Mangusta został adoptowany przez ubogiego rzemieślnika, który za zabicie komunistycznych reketierów został wtrącony do więzienia. Wtedy Mangusta postanowił zdobyć pieniądze na wykupienie przybranego ojca. Tak trafił do środowiska zabójców i szpiegów. Czy udało mu się uratować ojczyma?
[Egmont Polska]


niedziela, 23.11.2008

zapowiedzi:

Egmont opóźnia i rozdziela

Listopadowy pakiet Egmontu nie ukaże się jutro w całości. "Przedwieczni" i drugi tom "Marzi" zostały przeniesione na 1 grudnia.

W EMPiKach dzień przed Mikołajem będzie można kupić 31 tom "Thorgala". W innych punktach sprzedaży ma być dostępny dopiero od 8 grudnia.

Pozostałe tytuły z grudniowego pakietu Klubu Świata Komiksu mają pojawić się tydzień później. Zestaw został znacznie okrojony – ostatecznie mają ukazać się tylko:

 • "Boże, zachowaj królową",
 • "Czwarta siła",
 • "Mikropolis" tom 1: "Przewodnik turystyczny",
 • "Star Wars": "Dziedzictwo" tom 2: "Kawałki".

Z zapowiedzi zniknęły: "Brzoskwinia" tom 18, "Dilbert" tom 15, "Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 17 oraz "Lanfeust w kosmosie" tom 7: "Tajemnica Dolfantów".
[Jarek Obważanek]


sobota, 22.11.2008

zapowiedzi:

"Wartości rodzinne" pod choinkę

Pierwszy odcinek serii "Wartości rodzinne" Michała "Śledzia" Śledzińskiego ma ukazać się jeszcze w tym roku nakładem Kultury Gniewu. Zeszyt zatytułowany "Nie wszyscy są zadowoleni" został skierowany do druku w ekspresowym tempie – niecały tydzień po zakończeniu pracy przez rysownika. Komiks o objętości 32 stron formatu 16,5 x 23,5 cm według potwierdzonej dzisiaj informacji będzie kosztował 14,90 zł. Po lewej prezentuję okładkę, a tutaj cztery pierwsze plansze (część dialogów Śledziu napisał od nowa).

W pierwszym odcinku poznajemy rodzinę Królów. To modelowa polska familia 2+2: tata Edgar pracujący w zbrojeniówce, mama Elżbieta przesiadująca w domu z najlepszym przyjacielem, kieliszkiem wina oraz dwójka dzieci w wieku szkolnym – Tobiasz (fan strongmenów) i Tara (emo dziewczyna). Oczywiście mają również psa. Gdy ich poznajemy wiodą sielskie życie w jednorodzinnym domku, nie wiedząc, że wkrótce wszystko się zmieni. A katalizatorem zmian, będzie niespodziewany gość, którego Królowie przygarnęli pod swój dach. Jezus.

Choć w "Wartościach rodzinnych" w centrum wydarzeń znajduje się rodzina, wokół niej pojawiają się liczne postaci drugiego planu. W komiksie Śledzia będą nimi m.in. ekscentryczny generał Grot i jego adiutant pracujący nad tajemniczym i złowieszczym Projektem "Sobieski", czy Masza – ukraińska pani od sprzątania, która jest nie tylko tym, za kogo się podaje.

Tworząc dziejąca się we współczesnej Polsce komediową serię Śledziu inspirował się kultowymi amerykańskimi serialami – "Głową rodziny" i oczywiście "Simpsonami". Jednak dzięki swojemu niebanalnemu poczuciu humoru, wyczulonemu zmysłowi obserwacji i niezwykłej wyobraźni udało mu się stworzyć opowieść oryginalną i wyjątkową.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


sobota, 22.11.2008

zapowiedzi:

Na początku grudnia Corto opowie nam bajkę

Według potwierdzonych informacji siódmy tom serii "Corto Maltese" ma ukazać się nakładem Postu na początku grudnia. "Bajka wenecka" będzie miała 76 stron w cenie 31,50 zł. Na stronie wydawcy można przeczytać wstęp do komiksu autorstwa samego Hugo Pratta.

Wenecja – miasto, w którym rzeczywistość przeplata się ze snem i tajemnicą. Miasto pełne ukrytych zaułków i dawno zapomnianych miejsc. Przystań portowa dla wszelkiej maści tułaczy i wagabundów, gdzie krzyżują się ludzkie losy. Wenecja sektretnych stowarzyszeń, skrywających tysiące tajemnic gdzie od zamierzchłych czasów mijają się marynarze, filozofowie i magowie.

To tutaj Corto Maltese powraca, wabiony kolejnymi zagadkami i swoim niepohamowanym zapałem do przygód. Tym razem wodzony za nos przez tajemniczego Barona Corvo, Corto ma zdobyć klucz, który pozwoliłby mu odnaleźć legendarny Obojczyk Salomona – magiczny kamień poszukiwany przez masonów i szaleńców.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


sobota, 22.11.2008

www:

Gwiezdne Wojny w 53. numerze KZ

W sieci ukazał się 53. numer Magazynu Miłośników Komiksu "KZ", którego tematem przewodnim jest komiksowe oblicze uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ponadto redakcja poleca wywiady z Milo Manarą, Grzegorzem Rosińskim, Jackiem Widorem, Markiem Oleksickim i Piotrem Kasińskim, artykuły o początkach Swamp Thinga, motywie religijności w świecie Batmana, systemie RPG opartym na "Usagim Yojimbo", liczne recenzje (m.in. "Umbrella Academy", "Marvels", "Kobieta mego życia, kobieta moich snów"), a także felietony.
[Jakub Syty]


czwartek, 20.11.2008

odeszli:

Janusz Christa (1934-2008)

Pogrzeb Janusza Christy odbędzie się we wtorek 25 listopada. Msza w kościele św. Bernarda w Sopocie (ul. Abrahama 41/43) o godz. 11:00. Wystawienie urny o 12:30, pogrzeb o 13:00 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie (ul. Malczewskiego 18).

Dla osób spoza Trójmiasta, które chcą uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu artysty, zamieszczamy mapkę.
[Piotr Kasiński]


środa, 19.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Star Wars Komiks" nr 3/2008
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2008
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 2189*
W numerze trzy krótkie historie:

"Narzędzie zniszczenia" ["Boba Fett. Agent of Doom"]
(one-shot)
Scenariusz: John Ostrander
Rysunki: Cam Kennedy
Kolory: Chris Blythe

Boba Fett, najbardziej znany łowca nagród w dziejach galaktyki, przyjmował już bardzo różne zlecenia od bardzo różnych zleceniodawców. Ta historia przekonuje, że także kojarzony z interesownością i bezwzględnością łowca może się czasem przysłużyć słusznej sprawie.

"Szczęściarz" ["Lucky"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 23 )
Scenariusz: Rob Williams
Szkic: Michel LaCombe
Tusz: Serge LaPointe, Andrew Pepoy
Kolory: Wil Glass

Historia Rebelii, która przeciwstawiła się Imperium Galaktycznemu, to w dużej mierze historia Gwietnych pilotów. Ten komiks przedstawia jednego z najwybitniejszych, Wedge'a Antillesa. Postać ta pojawiła się epizodycznie w filmach klasycznej trylogii.

"Sith pośród cieni" ["The Sith in Shadow"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 13 )
Scenariusz: Bob Harris
Rysunki: Jerome Opena
Kolory: Dave Nestelle

Mace Windu zabiera swojego ucznia na ponurą, umierającą planetę, zamieszkaną przez wyznawców religii Sithów. Tam chce poddać padawana kolejnej próbie. Co czeka adepta Jedi w pradawnej świątyni?

Ponadto w numerze artykuł poświęcony łowcom nagród.
[Egmont Polska]


środa, 19.11.2008

zapowiedzi:

Egmont o planach nie tylko na 2009

Po kilku miesiącach przerwy Tomasz Kołodziejczak odpowiedział na kolejną porcję pytań od czytelników. Poniżej najważniejsze informacje.

Na przyszły rok planowane są:

 • "Les armes du Méta-Baron" (one-shot Jodorowsky'ego, Charesta i Janjetova),
 • "B.B.P.O." tom 9: "1946",
 • drugi tom "Dziadka Leona" (zgodnie z najnowszą edycją Castermana będzie to "Laid, pauvre et malade" wydane łącznie z "Priez pour nous"),
 • kolejny integral "Blueberrego" (tym razem tomy od 7 do 10: "Le chaval de fer", "L'homme au poing d'acier", "La piste des Sioux", "Général tete jaune"),
 • "Skarga Utraconych Ziem" tom 6: "Le Guinea Lord",
 • "Armada" tom 11: "Monde flottant",
 • "Trolle z Troy" tom 11: "Trollympiades",
 • "Megalex" tom 3: "Le coeur de Kavatah",
 • drugi tom "Sagi o potworze z bagien",
 • ostatnie dwa tomy "Edenu",
 • przynajmniej jeden tom "Sin City" w twardej oprawie,
 • pozostałe cztery tomy "Thorgala" w twardej oprawie,
 • kolejne tomy "Asteriksa" w nowej szacie graficznej,
 • jest też duże prawdopodobieństwo na kontynuację "Kenshina".

Trzecia część "Lucyfera" została przeniesiona z grudnia na styczeń. Serie z Vertigo mają ukazywać się w tempie 3 tomów rocznie.

W styczniu lub lutym drugi tom "Sandmana" w twardej oprawie.

Zapewne w 2010 ukaże się 2-częściowa kontynuacja "Bouncera" w ramach kolekcji Plansze Europy.

"Halloween Blues" Kasprzaka ma się ukazać w całości, gdy tylko seria zostanie zakończona (jak dotąd na Zachodzie ukazało się 5 z planowanych 7 tomów).

W planach jest seria "Pasażerowie Wiatru" ["Les Passagers du vent"] François Bourgeona, ale sprawa jest bardzo skomplikowana ze względów licencyjnych. Podobnie rzecz się ma z komiksami Philippe'a Druilleta, tyle że tu z kolei są problemy z materiałami.

Egmont rozważa wydanie w 2010 r. albumu zbiorczego komiksów Grzegorza Rosińskiego. Miałyby się w nim znaleźć m.in. prace wydrukowane pierwotnie w "Relaxie".

Na "szerokiej liście" planów wydawniczych są m.in. "Rozbitkowie Czasu" ["Les Naufragés du temps"] Jean-Claude Foresta i Paula Gillona oraz kolejne odcinki "Storma".

Ponadto w przyszłym roku Egmont chce zaprosić do Polski jegnego z rysowników "Kaczora Donalda".

Szczegółowe informacje o planach Egmontu znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 16.11.2008

odeszli:

Janusz Christa (1934-2008)

15 listopada zmarł Janusz Christa, autor "Kajka i Kokosza", jeden z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych.

Urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie. Od 1945 roku mieszkał w Sopocie.

Jako rysownik zadebiutował w 1957 roku. Mniej więcej w tym samym czasie opublikował zarówno krótkie historyjki obrazkowe w magazynie "Jazz", jak i jednostronicowe historyjki o Kuku i Ryku w piśmie "Przygoda". W tamtym okresie rozpoczął też ścisłą, trwającą aż 18 lat współpracę z codzienną gazetą "Wieczór Wybrzeża". Od 17 września 1958 r. publikował w niej paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka, a od 1962 roku – Kajtka i Koka. Przygody dwóch marynarzy rysował nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Pod koniec wysłał swoich bohaterów na cztery lata w kosmos.

W 1972 roku stworzył swych najsłynniejszych bohaterów – słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczora Wybrzeża" do "Świata Młodych". Komiksy Christy, takie jak "Bajki dla dorosłych", pojawiały się również w magazynie "Relax". Tam też w 1978 roku zadebiutowali Gucek i Roch.

Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym Christa podjął pracę, była humoreska "Polbida" z 1993 roku. Później przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. Niewiele ponad miesiąc temu z okazji 50-lecia Kajtka i Koka ukazała się książka ze wspomnieniami artysty.

Janusz Christa był wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem przyjacielskim i dowcipnym. Na lekturze jego komiksów – humorystycznych, pełnych błyskotliwych dialogów, dynamicznych rysunków i niezapomnianych bohaterów – wychowywało się kilka pokoleń polskich czytelników.
[Piotr Kasiński i Egmont Polska]

Zdjęcia z archiwum Janusza Christy.


niedziela, 16.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Balsamista" tom 4
Scenariusz: Mitsukazu Mihara
Rysunki: Mitsukazu Mihara
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 14.11.2008
Wydawca oryginału: Shodensha Inc.
Data wydania oryginału: 12.2005
Liczba stron: 164
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2188
Opis wydawcy:
Śmierć przychodzi nieoczekiwanie i zawsze wybiera nieodpowiedni moment. Zabiera to, co najcenniejsze, pozostawiając po sobie smutek oraz rozpacz. Niszczy cudowne plany na przyszłość, niweczy marzenia i odbiera radość życia.

Są jednak tacy, którzy czekają na nią z niecierpliwością. Ludzie samotni, niekochani, chorzy, ci których codzienność przytłacza o wiele bardziej niż widmo końca. Dla nich śmierć nie jest nieuchronną ostatecznością lecz wybawieniem.
[Hanami]


piątek, 14.11.2008

zapowiedzi:

Renowacja Miasteczka Mikropolis

okładka poprzedniego wydania

Na grudzień Egmont zapowiedział wznowienie "Przewodnika turystycznego", pierwszego tomu serii "Mikropolis" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza, wydanego pierwotnie przez Siedmioróg w 2001 roku.

Nowa wersja albumu będzie zawierała dodatkowe paski komiksowe, publikowane wcześniej w magazynach "Exklusiv" i "The Cut" pod tytułem "Notatki z Mikropolis" oraz nowy wywiad z Odkrywcami. Dennis Wojda całkowicie przeprojektował wygląd "Przewodnika", czego dowodem jest widoczna po lewej nowa okładka. Wszystkie paski zostały ponownie zeskanowane i wyretuszowane, a dymki przeszły gruntowną korektę.

W styczniu lub lutym ma pojawić się reedycja drugiego tomu serii, zatytułowanego "Moherowe sny". Szczegółowe informacje na ten temat poznamy pod koniec roku. Na razie wiadomo jedynie, że również ten album zostanie poszerzony o nowy materiał.

W związku z reedycją wrócił temat zapowiedzianej przed laty trzeciej części cyklu zatytułowanej "Terra incognita". Scenarzysta zapewnił, że komiks ten wreszcie zostanie dokończony i wydany, nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 13.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Graphic History" tom 1: "Dzień hańby. Atak na Pearl Harbor"
Tytuł oryginału: "Day of Infamy. Attack on Pearl Harbor"
Scenariusz: Steve White
Rysunki: Jerrold Spahn
Okładka: Gary Erskine
Tłumaczenie: Jolanta Kubiak
Wydawca: Astra
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 02.2007
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 2185*
Opis wydawcy:
Historia bestialskiego ataku armii japońskiej na bazę marynarki wojennej USA w Pearl Harbor, który wciągnął Stany Zjednoczone do udziału w II wojnie światowej i omal nie zniszczył amerykańskiej floty wojennej. To zarazem historia bohaterów – żołnierzy uwikłanych w dramatyczne wydarzenia, a wśród nich Doriego Millera, stewarda z West Virginii i mistrza floty w boksie, który walczył o swój okręt i kolegów z załogi, gdy wokół szalała zagłada.
[Astra]


"Graphic History" tom 9: "Punkt zwrotny. Lądowanie w Normandii"
Tytuł oryginału: "The Tide Turns. D-Day Invasion"
Scenariusz: Doug Murray
Rysunki: Anthony Williams
Okładka: Richard Elson
Tłumaczenie: Jolanta Kubiak
Wydawca: Astra
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 11.2007
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 2186*
Opis wydawcy:
To dzieje alianckich oddziałów biorących udział w największej morskiej inwazji militarnej w historii, podczas której ponad 150 tys. żołnierzy sił sprzymierzonych wylądowało na plażach Normandii z misją wyzwolenia okupowanej przez nazistów Europy i obalenia zbrodniczego reżimu Hitlera. To historia porucznika W.G. Herberta i jego odważnych żołnierzy, którzy ryzykowali życie, aby zniszczyć niemiecką twierdzę w Bèrnieres i zabezpieczyć ważny przyczółek na plaży Juno.
[Astra]


"Graphic History" tom 11: "Ostatnia zagrywka Hitlera. Bitwa o Ardeny"
Tytuł oryginału: "Hitler's Last Gamble. Battle of the Bulge"
Scenariusz: Bill Cain
Rysunki: Dheeraj Verma
Okładka: Ron Wagner
Tłumaczenie: Jolanta Kubiak
Wydawca: Astra
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 09.2007
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 2187*
Opis wydawcy:
To historia ofensywy w Ardenach, ostatniego desperackiego ataku niemieckiej armii na siły aliantów. Bitwy, które rozegrały się w skutych mrozem i zaśnieżonych lasach, pozwolą poznać niezwykłych bohaterów tamtych dni, takich jak kapitan Lee Berwick, który bez broni i amunicji wziął do niewoli 102 niemieckich żołnierzy, odznaczając się niebywałą odwagą i ogromną przebiegłością.
[Astra]


czwartek, 13.11.2008

nowości:

Epizody z II wojny światowej

Podczas 12. Targów Książki w Krakowie miała miejsce premiera komiksowej serii o tematyce historycznej z krakowskiej oficyny Astra. Jest to przedruk cyklu "Graphic History" opracowanego przez znane na całym świecie brytyjskie wydawnictwo Osprey Publishing. Edytor ten specjalizuje się w najwyższej klasy publikacjach historycznych sięgających tematycznie od starożytności po czasy współczesne.

Seria "Graphic History" na dzień dzisiejszy obejmuje sześć odcinków poświęconych II wojnie światowej (z czego trzy już się ukazały, a pozostałe Astra planuje na grudzień):

 • "Dzień hańby. Atak na Pearl Harbor",
 • "Koniec imperium. Bitwa o Midway",
 • "Wyspa strachu. Bitwa o Iwo Jimę",
 • "Do ostatniej krwi. Bitwa o Guadalcanal",
 • "Punkt zwrotny. Lądowanie w Normandii",
 • "Ostatnia zagrywka Hitlera. Bitwa o Ardeny"

oraz sześć kolejnych dotyczących wojny secesyjnej, które polski edytor wstępnie zaplanował na wiosnę przyszłego roku. Jeśli seria przyjmie się na polskim rynku, Astra zamierza wydawać kolejne komiksy historyczne.

Prezentowanym wydarzeniom nadają rytm pełne emocji przeżycia żołnierzy, mordercze walki, bohaterskie czyny i wola zwycięstwa, które sprawiają, że każda publikacja to prawdziwa, bogata w doznania wyprawa na pole bitwy – znakomita lekcja historii zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Całość uzupełniono historycznym wstępem i zakończeniem, przedstawiającym przyczyny i konsekwencje wojennych zmagań, kolorową mapą oraz minisłowniczkiem, który w przystępny sposób pozwala wzbogacić wiedzę dodatkowymi informacjami.

Po lewej okładki odcinków planowanych na grudzień.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Kadr z komiksu "Punkt zwrotny. Lądowanie w Normandii".
Rys. Anthony Williams


wtorek, 11.11.2008

zapowiedzi:

7 tom "Suppli" oraz 5 tom "Balsamisty"

 

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało okładki oraz szczegółowe informacje na temat zapowiedzianych już na początek 2009 roku tytułów.
 

"Suppli" tom 7
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Data wydania: 24.02.2009

Opis wydawcy:
Fujii wreszcie jest z Saharą. Chociaż na pierwszy rzut oka ciężko nazwać to normalnym związkiem – oboje zapracowani, obarczeni wieloma obowiązkami, ciągle na wyjazdach służbowych. Mimo tych wszystkich niedogodności Minami czuje się spełniona. Nie wszystkim jednak humor tak dopisuje jak Fujii. Nao próbuje odzyskać równowagę po rozstaniu z kamerzystą. Natomiast Tanaka i Yugi mają problemy osobiste.
[Hanami]
 

"Balsamista" tom 5
Scenariusz: Mitsukazu Mihara
Rysunki: Mitsukazu Mihara
Data wydania: 20.03.2009

Opis wydawcy:
Miłość to nie tylko szczęście, to również cierpienie. Z pozoru tak proste, podstawowe uczucie nie zawsze łatwo jest wyrazić. Czasem brakuje odpowiednich słów, innym razem odwagi, by wypowiedzieć nawet jedno zdanie. Miłość jest wierną przyjaciółką śmierci. Obie ukryte są w pocałunkach zazdrosnych do szaleństwa mężów, w tęsknych spojrzeniach za bliską osobą i w potokach łez nieszczęśliwych kochanków.
[Hanami]


sobota, 8.11.2008

zapowiedzi:

"Tarcza Thora" na Zachodzie w dwóch wersjach

okładka edycji kolekcjonerskiej

14 listopada do sprzedaży na rynku frankofońskim trafi edycja kolekcjonerska 31. tomu "Thorgala" zatytułowanego "Tarcza Thora" ["Le Bouclier de Thor"]. Oprócz innej okładki zawierać ona będzie portfolio prac Grzegorza Rosińskiego oraz sześć ex-librisów. Edycja podstawowa albumu pojawi się w księgarniach dwa tygodnie później. Polskie wydanie zapowiedziane zostało na grudzień.

Akcja "Tarczy Thora" rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z albumu "Ja, Jolan". Manthor ma wobec piątki przybyłych do jego twierdzy śmiałków poważne plany i syn Thorgala stoi przed nowym wyzwaniem. Aby spełnić oczekiwania władcy Międzyświata będą oni musieli zakraść się do Asgardu i wykraść tarczę boga Thora. Tymczasem Thorgal poznaje mroczną prawdę o swoim drugim synu, Anielu.
[Jakub Syty]


sobota, 8.11.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Silver Surfer. Requiem"
Tytuł oryginału: "Silver Surfer. Requiem"
Scenariusz: J. M. Straczynski
Rysunki: Esad Ribic
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 11.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 09-10.2007 (zeszyty), 12.2007
Liczba stron: 96
Format: 17,5 x 26,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 2183*

Opis wydawcy:

Silver Surfer umiera. Nieodwołalnie. Moc dana mu przez Galactusa wygasa. Początkowo bohater szuka dla siebie ratunku. Gdy okazuje się, że nikt nie jest w stanie mu pomóc, postanawia godnie przeżyć ostatnie chwile swego życia. Żegna się ze swymi przyjaciółmi, pomaga im gdy są w potrzebie. W końcu wyrusza w ostatnią podróż na swą rodzinną planetę, by tam dokonać żywota.

Wzruszająca, pełna refleksji opowieść o końcu jednego z największych bohaterów universum Marvela. Gościnnie występuje Fantastyczna Czwórka, Spider-Man i Doktor Strange.

[Mucha Comics]


sobota, 8.11.2008

zapowiedzi:

Koniec roku z Muchą

Na przełomie listopada i grudnia Mucha zamierza wydać dwa kolejne komiksy: czwarty tom "Astonishing X-Men" Whedona i Cassadaya (po lewej polska okładka) oraz drugi tom "Loveless" Briana Azzarello. Ostatni, 24. odcinek tej drugiej serii ukazał się w Stanach w czerwcu. Całe "Loveless" zostało zebrane w trzy albumy.
[Jarek Obważanek]


piątek, 7.11.2008

zapowiedzi:

Listopadowe okładki Egmontu

 

Egmont udostępnił okładki większosci komiksów, które mają ukazać się 24 listopada. Są to w kolejności:

W listopadzie mają ukazać się jeszcze:

Ponadto z udostępnionych dzisiaj zapowiedzi grudniowych zniknął trzeci tom "Lucyfera". Nie są to jednak informacje ostateczne – te mamy poznać mniej więcej za tydzień.

Szczegółowe informacje o planach Egmontu znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa