ARCHIWUM

zapowiedzi:

sobota, 23.12.2006
Pierwsze tytuły Kultury Gniewu w 2007 roku

 

Kultura Gniewu przedstawiła informacje na temat pierwszych pięciu albumów, które zamierza wydać w 2007 roku (żadne dokładniejsze daty nie zostały na razie podane). Pominąwszy "Insekta" wszystkie te komiksy były już na WRAK-u anonsowane. Poniżej przedstawiam materiały udostępnione przez wydawcę.
[Jarek Obważanek]
 

"Black Hole"
Scenariusz: Charles Burns
Rysunki: Charles Burns
Liczba stron: 352
Format: B5
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały

Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością. Każdy kolejny spotykał się też z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca jej autor - Charles Burns, twórca m.in. wydanego w Polsce przez wydawnictwo Post znakomitego "El Borbaha" - miał na koncie wiele nominacji i prestiżowych nagród. "Black Hole" to rozgrywająca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z "Black Hole" jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.
 

"Insekt"
Scenariusz: Sascha Hommer
Rysunki: Sascha Hommer
Liczba stron: 128
Format: A5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Pascal wydaje się być zwyczajnym nastolatkiem. No, może nie do końca, bo przecież nie każdy jest tak powszechnie lubiany. Kumple ze szkoły chętnie spędzaliby z nim całe dnie grając na konsoli albo w piłkę. A dziewczyny. Te wręcz biją się o jego względy. Jednak pewnego dnia na światło dzienne wychodzi sekret, o którym nie wiedział także Pascal. I wszystko się zmienia. Co odkrył Pascal podczas wycieczki za miasto i kim jest Insektman? Odpowiedzi szukaj w albumie "Insekt", jednym z najciekawszych niemieckich komiksów roku 2006.
 

"Kot Fritz"
Scenariusz: Robert Crumb
Rysunki: Robert Crumb
Liczba stron: 86
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Kot Fritz to jedna z najsłynniejszych postaci amerykańskiej kontestacji lat 60. Ten antropomorficzny kocur to arogant i skrajny egoista zaciągający do łóżka wszystko, co się rusza zgrywając artystę, pisarza i bon vivanta wykrzykującego rewolucyjne hasła. Nieobce mu są alkohol, wszelki dragi, świntuszenie i niezdrowy sposób życia, dzięki któremu trafił na sztandary kontrkultury. Wielka popularność Fritza sprawiła, że jego przygody zostały przeniesione na kinowy ekran. Zrealizowana przez Ralpha Baksiego (zasłynął pierwszą próbą filmowej adaptacji trylogii Tolkiena) animacja była pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym, który otrzymał kategorię X przeznaczoną na ogół dla pornografii.

Twórcą kota Fritza jest absolutna legenda komiksowego undergroundu: Rober Crumb, człowiek, który zrewolucjonizował komiks i zainspirował setki artystów z całego świata. "Kot Fritz" będzie pierwszym albumem Crumba wydanym w Polsce.
 

"Ósma czara. Genesis"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Liczba stron: 110
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Jeden z najbardziej niezwykłych komiksów nie tylko undergroundu. Romantyczno-bluźniercza historia o tym, co zdarzyło się po końcu świata. Zobacz jak wygląda świat po Armageddonie i kto jest prawdziwym Bogiem. Według wielu koneserów komiksu, "Ósma czara" to najlepsza polska opowieść komiksowa lat 90.

Trzecie wydanie zostało na nowo wskanowane i starannie przygotowane. Jako prolog opowieść "Genesis".
 

"Nowa plastelina"
Scenariusz: Krzysztof Ostrowski
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Liczba stron: ponad 100
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy

Trzeci album z humorystycznymi komiksami Krzysztofa Ostrowskiego, wokalisty zespołu Cool Kids of Death, twórcy nagradzanych teledysków i animacji. Zbiera on wszystkie "Plasteliny" stworzone w ciągu ostatnim dwóch lat, m.in. dla pism "Film", "Playboy", "Machina". Znajdą się też w nim wybrane przez autora prace z pierwszej "Plasteliny", wydanej przez Graficon, dziś już na rynku niedostępnej.
[Kultura Gniewu]


zapowiedzi:

sobota, 23.12.2006
Czwarta "Ciach bajera"

Przemysław Wróbel z Mandragory nadesłał okładkę czwartej części "Ciach bajery", która ma ukazać się w styczniu. Obrazek został uzupełniony przez naczelnego poniższym tekstem:

Nikt się tego nie spodziewał, nikt nawet nie przypuszczał... ale stało się... Czytelniczki przysyłają do redakcji Mandragory perfumowane listy pełne entuzjazmu i propozycji matrymonialnych, a Czytelnicy chcą wyglądać tak samo jak ONI! Tak, tak... uwielbiebnie dla Ryszrda i Maryana przekroczyło 300% normy! Jako wydawca znalazłem się w sytuacji bez wyjścia... Obiecałem więc postawić Termosowi drugą willę pod Bełchatowem, Filowi sprowadziłem z Sahary kilka ton piasku i palmy z Bahama do sztucznego jeziora, które wybudował sobie za kasę z CB 3 koło warzywniaka... i jakoś udało mi się ich namówić... wszystko odbyło się w wielkiej tajemnicy, ale w końcu są... Ryszard i Maryan powrócili! I są w życiowej formie! "Ciach bajera 4 czyli Ryszard i Maryan oraz historie na kozaku" już w styczniu w księgarniach!

[Jarek Obważanek]


sklepy:

poniedziałek, 18.12.2006
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"100 naboi" tom 10: "Sześć stóp pod spluwą"
Tytuł oryginału: Six Feet Under The Gun
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Kolory: Patricia Mulvihill
Okładka: Dave Johnson
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 09.2003
Liczba stron: 144
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 1821
Album zawiera sześć osobnych epizodów, z których każdy skupia się na jednej z sześciu głównych postaci serii, widzianych oczami Shepherda. Są to: Dizzy, Cole, Benito, Lono, Graves i Wylie. A za każdą indywidualną historią rozwija się wojna między Shepherdem a Gravesem.
[Jarek Obważanek]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Biocosmosis" tom 1: "Enone"
Scenariusz: Edvin Volinski
Rysunki: Nikodem Cabała
Kolory: Grzegorz Krysiński
Wydawca: ProArte
Data wydania: 12.2006
Liczba stron: 52
Format: 22 x 30,2 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 34,70 zł
ID: 1661

 

Recenzja

Incydent na Erra Neffia, 15 lat przed Wielką Bitwą o Altomerrę i początkiem Wojny o Jedność Entirum. Entirum i Noktoorni to dwie cywilizacje tak odmienne, że nawet się nie komunikują. Jedynie tolerują swoje istnienie. Ale prędzej, czy później przecież musi dojść do kontaktu... W najmniej oczekiwanej chwili. W najbardziej nietypowym miejscu. Z najbardziej tragicznymi skutkami.

A gdybyś się przypadkowo znalazł w tym miejscu i potrafił przewidzieć te tragiczne skutki. Co byś zrobił, wiedząc, że jedynym sposobem powstrzymania tragedii jest stawienie czoła obcemu? Samotnie, bo nikt tego nie zrozumie. Z wrogim oddziałem preventorian za plecami, świadomie ryzykując życie. Czy nie zawahałbyś się zabić obcego, który właśnie stara się rozszarpać cię na strzępy? To chyba nie takie proste.
[Edvin Volinski]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Blankets. Pod śnieżną kołderką"
Tytuł oryginału: Blankets
Scenariusz: Craig Thompson
Rysunki: Craig Thompson
Tłumaczenie: Joanna Hawrot-Kniaź
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 07.2003
Liczba stron: 592
Format: 16,6 x 24,5 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Nakład: 1000 egz.
Cena: 100,00 zł
ID: 1822*
Bestseller nagradzany wieloma nagrodami branżowymi po obu stronach oceanu (m.in. Harvey, Eisner i Ignatz Awards oraz Prix de la critique). Przez krytyków i recenzentów uznany został za wielki krok w rozwoju powieści graficznych. Wydawca zapewnia, że będzie to jedna z najciekawszych komiksowych premier roku w Polsce.

"Blankets" to niezwykle ciepła, autobiograficzna opowieść o dzieciństwie w ewangelickiej rodzinie, pierwszej miłości i dorastaniu. Autor wspomina swoje życie - niezwykle surowe, czasami wręcz brutalne wychowanie przez rodziców; wspólne zabawy i konflikty z bratem; wzniosłe przeżycia i obsesje pierwszej miłości oraz stosunku do Boga. Thompson pokazuje wpływ swojego dzieciństwa i dorastania na jego dorosłe życie, skłaniając czytelników do refleksji nad własnymi przeżyciami. Momentami jest tak intymny, że ma się ochotę zamknąć książkę i przestać go podglądać.
[Timof i cisi wspólnicy]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Dom żałoby" część 1 i 2
Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Hubert Ronek, Maciej Pałka
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 12.2006
Liczba stron: 56
Format: 17,9 x 25,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 11,00 zł
ID: 1823*
Opis wydawcy:
Pierwsze dwie opowieści z wielowątkowej serii, tworzonej już od pięciu lat. Komiks opowiada o miejscu, w którym marzenia się spełniają. Jest jednak jeden szkopuł - marzenia niektórych mogą stać się koszmarami innych. To również komiks o zerwaniu z dotychczasowym poukładanym życiem i wciągnięciu w wir przygody, w najmniej przez nas oczekiwanym momencie. To moralitet, który uczy nas że każda decyzja jest dokonywaniem wyboru między mniejszym złem. Poznaj początki interesująco zapowiadającej się polskiej serii grozy!
[Timof i cisi wspólnicy]kup w Imago.com.pl

"Essential. Punisher" tom 1
Scenariusz: Gerry Conway, Frank Miller
Rysunki: Ross Andru, Frank Miller
Okładka:
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 560
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 1824
Album przedstawia głównie zestaw pierwszych gościnnych występów Punishera na łamach innych serii Marvela, takich jak: "Amazing Spider-Man", "Captain America" czy "Daredevil".kup w Imago.com.pl

"Ghost Rider" część 3
Tytuł oryginału: Road To Damnation
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Clayton Crain
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1825kup w Imago.com.pl

"Historia Polski" część 5: "Włócznia Ottona"
Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunki: Maciej Mazur
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2006
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1826
Komiks w polsko-angielskiej wersji językowej wydany w ramach linii "Seria z Wróblem".
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Historia Polski" wydanie kolekcjonerskie tom 2
Scenariusz: Wojciech Birek
Rysunki: Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2006
Liczba stron: 56
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 29,90 zł
ID: 1827
Komiks w polsko-angielskiej wersji językowej wydany w ramach linii "Seria z Wróblem".
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Miecz nieśmiertelnego" tom 10
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Cezary Komorowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 1828kup w Imago.com.pl

"Opowieści biblijne" wydanie kolekcjonerskie tom 1
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Mariusz Zabdyr
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2006
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 29,90 zł
ID: 1829
Komiks w polsko-angielskiej wersji językowej wydany w ramach linii "Seria z Wróblem".
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 43
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz:
Kolory:
Tłumaczenie: Bartłomiej Sutor
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1830
Zeszyt 67 wydania oryginalnego.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Venom" część 8
Scenariusz: Daniel Way
Szkic: Paco Medina
Tusz:
Kolory:
Okładka:
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1831kup w Imago.com.pl

"Venom" - wydanie kolekcjonerskie tom 1
Scenariusz: Daniel Way
Szkic: Francisco Herrera
Tusz: Carlos Cuevas
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład:
Cena: 39,90 zł
ID: 1832
Przeokładkowanie - pierwsze 5 zeszytów serii w jednym tomie.

Venom - pasożytnicza istota z kosmosu, znana jest czytelnikom z komiksów o Spider-manie. Tym razem jednak pasożytujący na ludziach stwór pojawia się na zmrożonej lodem dalekiej północy, gdzie grupa naukowaców prowadzi tajemnicze badania. Nieświadoma niebezpieczeństwa Robertson, z wojskowej stacji radarowej, przybywa do cywilnego labolatorium, gdzie zastaje szczątki naukowców. Przerażona wraca do swojej bazy, a wraz z nią coś, czego wolałaby nigdy nie spotkać.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"X4" - wydanie kolekcjonerskie
Scenariusz: Akira Yoshida
Szkic: Pat Lee i Dreamweave Studios
Tusz: Rob Armstrong
Kolory: Stu Ng, Alan Wang i Ramil Sunga
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład:
Cena: 39,90 zł
ID: 1833
Przeokładkowanie - wszystkie 5 zeszytów serii w jednym tomie.

Na stacji kosmicznej, orbitującej wokół Ziemi, dochodzi do katastrofy, której sprawcą mogą okazać się obce i niebezpieczne formy życia. Na pomoc ocalałym członkom załogi stacji wyrusza Fantastyczna Czwórka oraz X-Men. Jednak zanim rozpoczną misję ratunkową, muszą rozwiązać kilka problemów, które niespodziewanie pojawiły się na ich drodze. Tymczasem zegar tyka, a czasu na uratowanie pozostałych przy życiu kosmonautów jest coraz mniej.
[Mandragora]


zapowiedzi:

wtorek, 12.12.2006
Koniec wpadek Mandragory?

Naczelny Mandragory, Przemysław Wróbel, powiadomił o zaplanowanej na najbliższe miesiące restrukturyzacji wydawnictwa. W jej trakcie ilość premier zostanie ograniczona do koniecznego minimum (dokładna rozpiska do marca 2007 włącznie znajduje się na końcu tej informacji).

Zmiany w organizacji pracy firmy konieczne są ze względu na "rażące i karygodne" błędy, jakich dopuszcza się redakcja poddana presji pracy w morderczym tempie. Aby skończyć z nagminnymi uchybieniami Wróbel zamierza uspokoić i uczynić bardziej efektywną pracę zespołu redakcyjnego. Ponadto jego ambicją jest przekształcenie Mandragory w profesjonalne wydawnictwo komiksowe, które z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jest w stanie ustalić dokładne daty publikacji swoich tytułów. Naczelny przeprasza czytelników za zmiany w planie wydawniczym i apeluje o wyrozumiałość.

A poniżej zapowiedzi na najbliższe miesiące (w tym roku Mandragora nie zamierza wydać już niczego).

  styczeń 2007
 • "Battle Chasers" - wydanie kolekcjonerskie
 • "Ciach bajera" część 4
 • "Essential: Daredevil" tom 2
 • "Ghost Rider" część 4
 • "Komisarz Żbik" część 2: "Przygoda w Caracas"
 • "Lobo" - wydanie kolekcjonerskie
 • "Vagabond" tom 7

  luty 2007
 • "Darkness" - wydanie kolekcjonerskie tom 2
 • "Fury" - wydanie kolekcjonerskie
 • "Ghost Rider" część 5
 • "Kozure Ôkami. Samotny Wilk i Szczenię" tom 5

  marzec 2007
 • "Essential: Ghost Rider" tom 1
 • "Ghost Rider" część 6
 • "Komisarz Żbik" część 3
 • "Mroczne dni" - wydanie kolekcjonerskie
 • "Spawn" - wydanie kolekcjonerskie tom 3
 • "Vagabond" tom 8

[Jarek Obważanek]


na żywo:

wtorek, 12.12.2006
Plansze z komiksów Timofa

 

Przedstawiam ostateczne wersje okładek grudniowych nowości wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy oraz przykładowe plansze ze środka tych komiksów. Tutaj obejrzysz fragmenty "Blankets" a tutaj kilka stron pierwszego tomu "Domu żałoby". Obydwa albumy lada dzień trafią do sprzedaży. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


   

konkursy:

wtorek, 12.12.2006
Zostań nowym Januszem Christą!

 

Wydawnictwo Egmont Polska podczas MFK 2006 w Łodzi ogłosiło konkurs na kontynuację serii "Kajko i Kokosz" Janusza Christy. Poniżej pełna treść regulaminu zabawy.

 1. Poszukujemy kontynuatorów przygód Kajka i Kokosza:
  • ma to być kontynuacja stylu plastycznego, humoru, akcji, "ducha" oryginału;
  • nie jesteśmy zainteresowani parodiami, karykaturami, żartami z klasycznego komiksu;
  • struktura strony (kadrowanie) powinna odpowiadać klasycznemu albumowi;
  • dopuszczalne jest skoncentrowanie się na drugoplanowych postaciach głównej serii (Zbójcerze, Łamignat, smok Miluś itp.).
    
 2. Objętość pracy konkursowej:
  • 8-12 stron w formacie A4;
  • może to być kilka shortów, jedna krótka historyjka lub początek dłuższej (do 38 stron) opowieści (w tym przypadku do pracy należy dołączyć streszczenie dalszej części, do 1800 znaków).
    
 3. Standard prac:
  • plansza w formacie A4, kolorowa;
  • dobry wydruk lub kolorowe ksero;
  • staranne liternictwo;
  • NIE chcemy oryginałów;
  • NIE interesują nas same scenariusze lecz narysowany komiks;
  • NIE potrzebujemy płyt CD ani plików dostarczanych w innej formie;
  • każda strona z rysunkami musi na odwrocie zawierać informacje o autorze/autorach: imię, nazwisko, adres, telefon (podanie danych stanowi warunek udziału nadesłanej pracy w konkursie);
  • nie zwracamy nadesłanych prac;
  • prace prosimy przysłać pod adres:
   KAJKO I KOKOSZ - KONKURS
   EGMONT POLSKA Sp. z o.o.
   Dzielna 60
   01-029 Warszawa.
    
 4. Czas:
  • ogłoszenie: październik 2006, MFK w Łodzi;
  • na prace czekamy do 1 marca 2007 roku (decyduje data stempla pocztowego);
  • ogłoszenie wyników nastąpi na targach książki w maju 2007 roku.
    
 5. Nagrody:
  • nagroda główna: 5000 zł brutto;
  • kategoria: krótka historyjka (do 12 stron) 2000 zł brutto;
  • kategoria: długa historyjka (powyżej 12 stron) 2000 zł brutto;
  • każda z nagród zostanie podzielona w równych częściach pomiędzy rysownika i scenarzystę;
  • jury konkursu zastrzega sobie prawo odmiennego podziału nagród od wskazanego powyżej (przy czym łączna wartość przyznanych nagród nie przekroczy kwoty 9 000 zł brutto).
    
 6. Dodatkowe informacje - forum KŚK:
  • wszelkie pytania, uwagi, wątpliwości prosimy kierować na forum Egmontu;
  • na tym forum będziemy udzielać ewentualnych wyjaśnień i dodatkowych informacji;
  • rysownicy i scenarzyści, którzy chcą połączyć swoje siły przy pracy nad projektem, również powinni korzystać z forum KŚK.
    
 7. Niezależnie od przyznania nagród w przyszłości (w zależności od poziomu prac) możliwe będzie dodatkowo:
  • wydanie antologii pokonkursowej;
  • wydanie poszczególnych komiksów nadesłanych na konkurs;
  • nawiązanie stałej współpracy z rysownikami i scenarzystami przy kontynuacji "Kajka i Kokosza" na zasadach uzgodnionych w odpowiednich umowach z Egmont Polska Sp. z o.o.
    
 8. Egmont Polska Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do:
  • umieszczenia nadesłanych prac lub ich fragmentów w Internecie;
  • opublikowania do 3 stron z każdej nadesłanej pracy na łamach pism piszących o konkursie i jego wynikach;
  • opublikowania do 6 stron komiksów, które otrzymały nagrody, na łamach pism piszących o konkursie i jego wynikach
   w każdym przypadku jako relacji o przeprowadzonym konkursie, bez wynagrodzenia na rzecz autorów publikowanych prac oraz ze wskazaniem informacji o autorach.
    
 9. Nadesłanie pracy w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wzięcie w nim udziału oraz na publikację pracy wedle zasad określonych powyżej.
   
 10. Autorzy prac mogą wykorzystywać postaci i innych elementów serii "Kajko i Kokosz" tylko dla potrzeb wzięcia działu w konkursie.

[Egmont Polska]


sklepy:

niedziela, 10.12.2006
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Ghost World"
Scenariusz: Daniel Clowes
Rysunki: Daniel Clowes
Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 84
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarny + cyan
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 28,50 zł
ID: 1834*
Jeden z najsłynniejszych komiksów niezależnych, jednego z najsłynniejszych twórców amerykańskich. Obsypana nagrodami bestsellerowa historia trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn u progu dorosłości. Komiks ten stał się podstawą scenariusza (nominowanego do Oscara) filmu o tym samym tytule.
[Kultura Gniewu]kup w Imago.com.pl

"Nigdziebądź"
Tytuł oryginału: Neverwhere
Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: Glenn Fabry
Kolory: Tanya i Richard Horie
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 208
Format: 17,8 x 26,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,00 zł
ID: 1835
Album jest komiksową adaptacją powieści Neila Gaimana o tym samym tytule. To niepokojąca historia o przeznaczeniu, w której główny bohater - Richard Mayhew - na skutek splotu dziwnych wydarzeń zostaje zmuszony do wędrówki przez Londyn Pod - zwiedza widmowe podziemia, poznaje miasto zaludnione przez nieśmiertelne postacie z jego rzymsko-elżbietańskiej przeszłości, koczuje na zamurowanych przed laty stacjach metra. Jego dotychczasowe życie ulega diametralnej przemianie, staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę "małą" zmianę staje się niewidoczny dla normalnych ludzi.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Phenian"
Tytuł oryginału: Pyongyang
Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle i Fabrice Fouquet (2 str.)
Tłumaczenie: Katarzyna Szajewska
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: L'Association
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 16,6 x 24,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,90 zł
ID: 1836*
Komiksowy dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych współczesnych państw. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych. "Phenian" nominowany był do wielu nagród i uznany został za jedną z najważniejszych publikacji książkowych w Stanach Zjednoczonych w roku 2005.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Projekt: człowiek"
Scenariusz: Agata "Endo" Nowicka
Rysunki: Agata "Endo" Nowicka
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 12.2006
Liczba stron: 52
Format: 23,5 x 16,5cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 1837*
Autobiograficzna opowieść o 9 miesiącach z życia autorki. Miesiącach bardzo ważnych, jeśli nie najważniejszych - czasie, kiedy była w ciąży. To z jednej strony opowieść bardzo osobista, z drugiej uniwersalna. Endo potrafi bowiem swoje doświadczenia i obserwacje dotyczące tego wyjątkowego stanu pokazać z dystansem i poczuciem humoru, pozwalając odnaleźć się w nich niejednej kobiecie. Fragmenty komiksu publikowane były w magazynie "Wysokie Obcasy". W albumie znajddują się jednak w zremasterowanej wersji, poprawione i wplecione w rytm chronologicznie rozwijającej się historii.
[Kultura Gniewu]kup w Imago.com.pl

"Sambre"
Scenariusz: Yslaire (Bernard Hislaire), Balac (tomy 1-2)
Rysunki: Yslaire (Bernard Hislaire)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 1986, 1990, 1993, 1996, 2003
Liczba stron: 216
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 1838
Niezwykły, historyczno-mistyczny komiks stworzony przez znakomitego francuskiego rysownika i scenarzystę Bernarda Yslaire'a, zdobywcę wielu prestiżowych nagród we Francji, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie. Autor wprowadza nas w świat epoki rewolucji ludów, a jednocześnie sięga po tematy związane z mistycyzmem początków historii ludzkości. Cykl był entuzjastycznie przyjęty przez czytelników i odniósł wielki sukces na rynku frankofońskim.

Opowieść dotyczy z pozoru zwykłej francuskiej rodziny ziemiańskiej. W czasie rewolucji 1848 roku okazuje się, że jej korzenie sięgają starożytności, czasów, kiedy toczyła się niezwykła religijna wojna. Wyznacznikiem stron tego pradawnego konfliktu był kolor oczu. Ta wojna toczy się do dziś.

Kim są kobiety o oczach czerwonych jak krew? Kim są Sambrowie, którzy z pokolenia na pokolenie piszą dzieło "Wojna oczu"?
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Stan"
Scenariusz: Jacek Frąś
Rysunki: Jacek Frąś
Wydawca: Edipresse Polska
Data wydania: 7.12.2006
Liczba stron: 24
Format: 20 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy miękki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: bezpłatny
ID: 1839*
Dodatek do "Przekroju" nr 49/2006.

Na 25. rocznicę 13 grudnia Jacek Frąś specjalnie dla czytelników "Przekroju" narysował komiks o jednej dramatycznej nocy stanu wojennego. To lektura dla tych, którzy tamte czasy przeżyli, i dla tych, którzy tylko uczyli się o nich w szkole. Niezwykła, pełna emocji historia! A także: ilustrowane zdjęciami Chrisa Niedenthala kalendarium stanu wojennego.
[Edipresse Polska]kup w Imago.com.pl

"Złodziej wszystkich czasów"
Tytuł oryginału: The Thief of Always
Scenariusz: Kris Oprisko
Rysunki: Gabriel Hernandez i Sulaco Studios
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 12.2006
Wydawca oryginału: Idea + Design Work, LLC.
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 144
Format: 17,5 x 26,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1840
Album stworzony na podstawie powieści Clive'a Barkera o tym samym tytule. Bohaterem opowieści jest dziesięcioletni Harvey Swick, który trafia do pełnego dziwów i cudowności domu. Tu każdego ranka jest wiosna, za dnia - lato, wieczorem jest święto Halloween, a nocą Boże Narodzenie. Chłopiec może tu spełnić każde swoje marzenie, ale nie za darmo. Historia autorstwa jednego z najbardziej znanych na świecie twórców horrorów to pełne mroku literackie połączenie Piotrusia Pana, Pinokia i Czarnoksiężnika z Oz z delikatnie podanym, lecz wyraźnym przesłaniem moralnym.

Clive Barker urodził się w 1952 roku w Liverpoolu. Początki jego kariery były związane z teatrem - pisał sztuki, reżyserował i występował na scenie. Jego pierwsze opowiadania - wydane w trzech tomach "Księgi krwi" (1984) zostały lepiej przyjęte w USA niż w Wielkiej Brytanii, ale już pierwsza powieść "The Damnation Game" przyniosła autorowi uznanie czytelników i krytyki oraz sukces rynkowy.
W 1987 roku Clive Barker - niezadowolony z adaptacji filmowych swoich opowiadań - zajął się reżyserią filmową. Tak powstał "Hellraiser" według noweli "The Hellbound Heart". Film szybko okazał się dziełem kultowym. Na jego podstawie powstało kilka komiksów oraz sequele: "Hellbound: Hellraiser 2" (reż. Tony Randal), "Hellraiser III: Hell on Earth" (reż. Tony Hickox) i "Hellraiser: Bloodline". Zachęcony powodzeniem "Hellraisera"Clive Barker wyreżyserował kolejny autorski film "Nightbreed" na podstawie opowiadania "Cabal".

Autor "Wąwozu kamiennego serca" jest artystą silnie oddziałującym nie tylko na wyobraźnię swoich czytelników czy widzów, ale i innych artystów.
[Egmont Polska]


zapowiedzi:

niedziela, 10.12.2006
Zin Zin Press o kopalni "Wujek"

przykładowe plansze

W dniu 25. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" Zin Zin Press zamierza wydać komiks "1981: Kopalna Wujek" opowiadający o tych tragicznych wydarzeniach. Oparty ściśle na faktach historycznych scenariusz napisał Maciej Jasiński, a rysunki wykonali Jacek Michalski i Andrzej Janicki. Widoczną po lewej okładkę namalował Krzysztof Wyrzykowski.

Autorzy pokazują wydarzenia, jakie miały miejsce w Katowicach 16 grudnia 1981 r. z perspektywy chłopca - Józka - oraz jego ojca - górnika i uczestnika strajku. Komiks uzupełniony jest o teksty historyczne, kalendarium wydarzeń, relacje świadków, wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń z obu stron barykady i archiwalne zdjęcia. Wstęp do albumu napisał Lech Wałęsa. Całość zamknie się w 72 stronach formatu 24 x 32 cm. Wydrukowany zostanie w czerni i bieli z dodatkiem czerwieni symbolizującej tu węgiel i krew.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa