ARCHIWUM

wtorek, 30.09.2003
filmy
Halle Berry jako Catwoman

Studio Warner Bros. przedstawiło pierwsze zdjęcie Halle Berry w kostiumie Catwoman. Film w reżyserii Pitofa kręcony jest od niedzieli w Vancouver. To pierwsza kinowa adaptacja komiksu DC od "Batmana i Robina" z 1997 roku.

A oto oficjalny tekst zapowiedzi filmu:

"Catwoman" to film oparty na postaciach stworzonych przez DC Comics. W tej nowej przygodzie Patience Price, łagodna rysowniczka, zostaje zamrodowana, by nie ujawniła informacji o tym, co przypadkowo odkryła. Starożytny mit staje się faktem, gdy egipski kot Mao, dłużny Patience za ocalenie, przywraca kobiecie życie. Patience odradza się z niezależnyą postawą, beztroskim zachowaniem i wyostrzonymi zmysłami kota. Teraz musi zbadać okoliczności jej zabójstwa i nauczyć się akceptoawania obu części jej samej.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum i Hollywood North Report]


wtorek, 30.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Batman": "Black & White II" cz. 1
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Liczba stron: 88
Format: B5
Oprawa: miękka
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 9,90 zł
ID: 0327
Pierwsza część kontynuacji antologii "Black & White" wydanej w 1997 roku przez TM-Semic. Zbiór krótkich historii o Batmanie.

Spis treści:

 • Studium przypadku (Paul Dini, Alex Ross)
 • Batsman (Ty Templeton, Marie Serafin)
 • Kwestia zaufania (Chris Claremont, Stevy Rude)
 • Każdej nocy (Kelly Puckett, Tim Sale)
 • Losy (Steven T. Seagle, Daniel Torres)
 • Zostać nietoperzem (Warren Ellis, Jim Lee)
 • Cudowny chłopiec (John Byrne)
 • Złamany nos (Paul Pope)
 • Pozdrowienia z Gotham City (John Arcudi, Tony Salmons)
 • Zabawa w chowanego (Puul Levitz, Paul Rivoche)

"Cowboy Bebop" tom 3
Scenariusz: Yutaka Nanten
Rysunki: Yutaka Nanten
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy, 2 kartki błyszczący
Druk: czarno-biały, 1 kartka kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0332
W drogę powrotną z Wenus Spike wraz ze schwytaną "głową" wybiera się truckiem. Jego kierowcą jest Mike, człowiek, który sprawia wrażenie kogoś, komu powodzi się w życiu. Nagle ów kierowca, podający się za "najszybszego w kosmosie", dostaje się do przestrzeni w innej fazie. Wiedzie go do niej tajemnicze przejście.

Ostatni tom.
[JPF]


"Dziedzic" tom 3: "Dawne czasy"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Jim Cheung
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 86
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0328
Seria fantasy z elementami science fiction. Po ucieczce z niewoli, książę Ethan i Skink próbują wrócić do domu, ale nie będzie to łatwa podróż - muszą unikać żołnierzy wrogiego księcia Brona, a na dodatek ich tropem podąża najlepszy łowca nagród. Czy uda im się bezpiecznie dotrzeć do rodzinnego królestwa?
[Egmont Polska]


"Inhumans" część 1
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Jae Lee
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 29.09.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 11.1998-02.1999
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 0329
Komiks science fiction, zdobywca prestiżowej Nagrody Eisnera. Inhumans są potomkami starożytnej rasy Atlantów. Każdy osobnik posiada ściśle określoną supermoc. Żyją na Ziemi, ale na odosobnionej wyspie, z dala od zwykłych ludzi, którzy się ich obawiają. Władca Nieludzi - Black Bolt - musi stawić czoło wewnętrznym konfliktom rodzinnym, które mogą doprowadzić do upadku jego rządów. Czy uda mu się powstrzymać swego szalonego brata?

Historia zawarta w dwunastoczęściowej serii opowiada o upadku i odrodzeniu społeczności nieludzi. Mimo swej potęgi mają oni wielu wrogów, zarówno na zewnątrz zamieszkiwanego przez nich Attilan - ludzi uznających ich za mutantów, i w samym jego środku - szalonego Maximusa, brata Black Bolta, króla Inhumans. Teraz, w momencie słabości, gdy ich społeczeństwo chyli się ku upadkowi wrogowie się sprzymierzyli i razem zaatakowali.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 1-4 (vol. 2).
[Egmont Polska]


"Naruto" tom 2: "Klient najgorszy z możliwych"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 29.09.2003
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł
ID: 0333

 

Recenzja

Naruto, Sasuke i Sakura zdają egzamin u Kakashiego i zostają geninami, czyli praktykantami ninja, z miejsca otrzymując trudne zadanie do wypełnienia! Mają ochraniać słynnego budowniczego mostów, Tazunę. Gdy wyruszają w drogę, natychmiast pojawia się złowrogi cień emanujący morderczymi zamiarami.
[J.P.Fantastica]


"Transformers Armada" nr 1/2003
Scenariusz: Chris Sarracini
Szkic: James Raiz
Tusz: Rob Armstrong
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Dreamwave Productions
Data wydania oryginału
Liczba stron: 56
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0331
Komiks przedstawia nowe (ambitniejsze) uniwersum Transformerów, w którym siły Optimusa Prime i Megatrona walczą o przejęcie kontroli nad trzecią frakcją, tajemniczymi Mini-conami. Te malutkie, przekształacjące się roboty mogą być kluczem do pokoju... lub ostateczną bronią.

Zawiera numery 1 i 2 oryginalnej serii.
[Jarek Obważanek]


"Wyprawa" tom 3: "Smocza opowieść"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Greg Land
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertainment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 86
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0330
Kontynuacja serii fantasy o walce z odrodzonym po wiekach złym czarownikiem Mordathem. Arwyna i Gareth ruszają na poszukiwanie pierwszej części legendarnej strzały Aydena, dzięki której będą mogli walczyć z Mordathem. Najpierw docierają do Middelyn - krainy ludzi. Kierują się tropem legendy o smoku, terroryzującym okoliczne ziemie...
[Egmont Polska]


wtorek, 30.09.2003
filmy
Orson Welles chciał sfilmować Batmana

Mark Millar, scenarzysta komiksów o Batmanie, ujawnił w opublikowanym w piątek artykule sensacyjną infomację: Orson Welles przymierzał się do realizacji filmu z Batmanem! Co prawda reżyser nie żyje od prawie 20 lat, ale dopiero teraz, w trakcie prac nad obszerną biografią mistrza (premiera na Wielkanoc 2004), jej autor, Lionel Hutton, dokonał tego odkrycia.

Millar stawia, zapewne nie bez racji, śmiałą tezę: gdyby Welles zrealizował swój film w 1946 roku, rewolucja w amerykańskim komiksie, jaką obecnie obserwujemy, odbyłaby się pół wieku wcześniej. Z notatek Wellesa wyłania się obraz niezwykle ciekawego filmu. Millar stwierdza wręcz, że mogłoby to być dzieło życia twórcy "Obywatela Kane'a". Oczywiście scenarzysta bierze też pod uwagę, że Welles mógłby nie zrobić tak dobrego obrazu, jak sobie planował.

Film o Batmanie według Wellesa miał być dramatem psychologicznym, kinowym eksperymentem, kalejdoskopem heroizmu i koszmarów, i obrazów niespotykanych poza podświadomością Francisco Goi. Welles pozostawił oprócz licznych zapisków również pierwszy szkic scenariusza. Film rozpoczynać się miał od śmierci rodziców Bruce'a Wayne'a, a kończyć na walce o życie Batmana bez maski z Jokerem, Riddlerem, Two-Facem i Catwoman w więzieniu, nad którym złoczyńcy przejęli kontrolę.

Wśród materiałów na temat filmu znalazły się nie mniej sensacyjne informacje o obsadzie, wraz z listami od aktorów potwierdzających udział w projekcie. W rolę Two-Face'a miał wcielić się George Raft ["Pół żartem, pół serio"] (Humphrey Bogart odrzucił propozycję), James Cagney ["Oklahoma Kid"] miał zagrać Riddlera, Basil Rathbone [wielokrotny odtwórca Sherlocka Holmesa] Jokera a Marlena Dietrich miała wcielić się w Catwoman o podobnej przeszłości, jaką czterdzieści lat później obdarzył postać Frank Miller w "Batman: Year One" (co pokazuje wyraźnie jakim wizjonerem był Welles). Robin nie pojawiał się w filmie.

W realizacji obrazu przeszkodził konflikt z producentem. W roli głównej Welles chciał obsadzić samego siebie, ale studio naciskało, by wystąpił Gregory Peck (który wyraził zgodę, a nawet uczestniczył w zdjęciach próbnych). Rozgoryczony reżyser ostatecznie po ośmiu miesiącach przygotowań porzucił swój projekt. Miłośnikiem komiksu pozostał aż do śmierci.
[informacja Marcin Kamiński - Filmweb,
tekst Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]

Szkice koncepcyjne do niezrealizowanego filmu Orsona Wellesa.


wtorek, 30.09.2003
zapowiedzi
Okładka "Szminki"

Jeszcze dobrze nie wyschła, a już można ją oglądać. Specjalnie dla czytelników WRAK-a Joanna Karpowicz zaprezentowała okładkę "Szminki", komiksu, który krakowska malarka stworzyła do scenariusza Jerzego Szyłaka. Album będzie miał premierę 25 października na Festiwalu w Łodzi.
[Jarek Obważanek]

Oto równie świeży, jak okładka, tekst zapowiedzi napisany przez Szyłaka:

"Szminka" to mroczna historia kryminalna, rozgrywająca się współcześnie w mieście, które nie zostaje ani razu nazwane, ale jest łatwo rozpoznawalne na obrazkach. Opowiada o zbrodni popełnianej w mrocznym zaułku przy pomocy noża i tej drugiej - dokonywanej przy pomocy słów, oskarżeń, insynuacji i psychicznego maltretowania ofiary. Bohaterem "Szminki" jest policjant, który za wszelką cenę pragnie schwytać i ukarać potwornego zbrodniarza... Sytuacja wyjściowa jest prosta: zbrodnia i kara. Motywacje kierujące postępowaniem bohaterów jednak wcale proste nie są. Na kartach opowieści możemy zobaczyć drastyczne sceny, ukazujące potworne zbrodnie. Najstraszniejsza jednak jest ta, której nie można zobaczyć.

"Szminka" jest pierwszą częścią trylogii (dwie pozostałe noszą tytuły "Szelki" i "Szalik"), której główne wątki skupiają się wokół postaci policjanta i prowadzonego przezeń śledztwa. W kolejnych odsłonach dramatu na scenę wkraczają kolejne postacie i pojawiają się nowe problemy. Koszmar zamienia się w komedię (obyczajową). Oskarżyciel zostaje oskarżonym, wróg przychodzi z pomocą w biedzie, następują zaskakujące zwroty akcji - jak to w komiksie. W rzeczywistości jednak nie było dotąd komiksu, który w podobny sposób prezentowałby psychologiczne portrety postaci i opowiadał o sprawach intymnych i drastycznych...


poniedziałek, 29.09.2003
zapowiedzi
Okładka "Obywateli w uściskach"

Prezentuję okładkę albumu "Obywatele w uściskach", którego premiera planowana jest na 25 października. Na razie jest to wersja wstępna, finalną przedstawię już wkrótce. Erotyczny komiks autorstwa Jerzego Szyłaka i Jacka Michalskiego jest kontynuacją wydanego w maju "Obywatela w palącej potrzebie". Jak zapewnia scenarzysta, w drugiej historii nieco większy nacisk został położony na fabułę.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kolekcja X" nr 1: "Figlarna wyobraźnia"
Tytuł oryginału: Pajas Mentales
Scenariusz: Andros
Rysunki: Andros
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: La Cúpula
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł
ID: 0326


sobota, 27.09.2003
www
Letnie wydanie "Borderline"

Informacja zaległa. W sierpniu w sieci pojawił się wakacyjny numer magazynu "Borderline". Od poprzedniego wydania minęły aż cztery miesiące. Załoga brytyjskiego periodyku od dłuższego czasu boryka się z różnymi problemami, w tym również finansowymi. Czasopismo musiało opuścić serwer, na którym od dłuższego czasu było dostępne. Zostało przygarnięte przez serwis Silver Bullet Comics, za to chwilowo niedostępne są poprzednie wydania. Na razie nie wiadomo jaka będzie przyszłość magazynu, ale redaktor naczelny zapewnia, że numer wakacyjny na pewno nie jest ostatnim.

"Borderline: Summer Special" to 46 stron zapełnionych obszernymi wywiadami, opisami i recenzjami. Magazyn poza tym, że się odchudził, zmienił też wygląd i układ - z poziomego na pionowy ("przyjazny drukarce"). Numer można pobrać za darmo, a zajmuje raptem 1,7 MB.

Jak wiadomo nie od dziś, załoga "Borderline" przyjedzie do Polski w październiku. Phil Hall zapowiedział, że przywiezie ze sobą pełną torbę darmowych płyt z kompletem numerów magazynu, tak więc nawet osoby, które z powodu słabych łącz nigdy nie mogły sobie pozwolić na jego pobranie, będa mogły się przekonać o jego wartości. Na płytach znajdą się też inne materiały.
[spóźniony Jarek Obważanek]


sobota, 27.09.2003
recenzje
"Kwapiszon i tajemnicza szkatułka"

W skrócie: Rzecz kultowa.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sobota, 27.09.2003
recenzje
"Wolverine/Hulk" część 1

W skrócie: Każdy, kto przykłada dużą wagę do warstwy graficznej komiksu, powinien zwrócić uwagę na ten zeszyt.

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 27.09.2003
recenzje
"Konwój"

W skrócie: Na polskim rynku komiksów wojennych jest bardzo mało, ale wielbiciele tej tematyki zdecydowanie nie powinni, z braku alternatyw, zbliżać się do albumu Dimitriego.

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 27.09.2003
zapowiedzi
Polacy z Mandragory opóźnieni

Lista łódzkich premier Mandragory wyraźnie się skurczyła. Na pewno 25 października nie zobaczymy "Benka Dampca i trupa sąsiada" Jerzego Szyłaka i Roberta Służałego, który został przesunięty aż na grudzień. Również komiks "Josephine: Tchnienie Czarnego Lądu" może nie zostać w porę ukończony. Clarence Weatherspoon narysował wszystkie plansze, ale Ivan ciągle pracuje nad kolorami. Po lewej okładka albumu, która została przedstawiona po raz pierwszy na początku września w magazynie KZ, na razie wciąż bez napisów.

Nie powinno być za to problemów z wydaniem na MFK "Szminki" Szyłaka i Joanny Karpowicz oraz "Obywateli w uściskach" Szyłaka i Jacka Michalskiego. Nowe informacje na temat debiutanckiego albumu Karpowicz już za kilka dni.
[Jarek Obważanek]


sobota, 27.09.2003
spotkania
Podpisywanie "Września" w Gdańsku

W piątek, 26 września, o godz. 16:30 w gdańskim EMPiK Megastore odbyło się spotkanie z autorami antologii "Wrzesień". Album podpisywali:

 • Marcin Nowakowski
 • Mateusz Skutnik

Wbrew zapowiedziom nie pojawił się Piotr Kowalski.
[Jarek Obważanek]


sobota, 27.09.2003
zagranica
Uliczny wojownik wystartował z wykopem

"Street Fighter" jeszcze nie zdążył się pojawić w sprzedaży, a już go zabrakło. Start nowej serii z wydawnictwa Image na początku września spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Cały nakład pierwszego zeszytu został zamówiony przez sprzedawców jeszcze przed premierą i edytor zdecydował się na dodruk.

Fabuła cyklu pisana przez Ken Siu-Chonga opiera się na motywach znanych gier komputerowych. O ile jednak w grach historia była w zasadzie tylko ozdobnikiem dla pojedynków, to w komiksie bardziej wychodzi na pierwszy plan. Scenarzysta stwierdził, że stara się w miarę dokładnie trzymać wydarzeń opisanych w grach, dodając kilka zwrotów akcji. Po roku wydawania serii ma się rozpocząć na jej łamach wielki turniej walk.

Oto jak Image opisuje pierwszy zeszyt serii:

Ryu odbywa poważną wyprawę z Japonii do San Francisco, by dostarczyć grobowie wieści Kenowi, jego przyjacielowi i partnerowi na treningach. Oto ich mistrz został zamordowany przez nieznanych sprawców. Tymczasem Guile, kipiący żądzą zemsty tak silną jak jego poczucie obowiązku, włącza się w śledztwo Interpolu dotyczące Shadaloo, przestępczej organizacji opdowiedzialnej za tajemnicze zniknięcie jego kompana i najbliższego przyjaciela, Charliego.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 27.09.2003
zagranica
Piraci podbijają Amerykę

"El Cazador" [hiszp. - łowca], nowa seria z CrossGenu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Pierwszy zeszyt, wydany na początku września, rozszedł się tak szybko, jak żaden wcześniejszy komiks wydawnictwa. CrossGen zapowiedział drugie wydanie na początek października.

Cykl powstał w oderwaniu od podstawowego elementu uniwersum CrossGenu, czyli Znaku. Chuck Dixon napisał historię czysto historyczną, bez żadnych elementów fantastyki. Jej akcja toczy się na Ziemi w czasach, gdy na morzach królowali piraci. Główną bohaterką cyklu jest Hiszpanka, której życie zostało zdruzgotane przez nikczemną armadę. Odrodziła się jako Kapitan Sin, by szukać zemsty. To dzika opowieść o czasach, w których grzmiały armaty, brzęczały szpady a morza były zabarwione czerwienią krwi.

Serię rysuje Steve Epting a koloruje Frank D'Armata.

W stworzeniu "El Cazadora" można dopatrywać się przemyślanej zagrywki marketingowej. Serię poprzedziła premiera przebojowego filmu "Piraci z Karaibów", więc sukces komiksu o podobnej tematyce oparł się zapewne w sporej części na świeżo rozbudzonym zainteresowaniu piratami.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 27.09.2003
www
"Esensja" nr 29

Kilka dni temu w sieci pojawił się nowy numer magazynu "Esensja". W bloku komiksowym teksty na temat: "Strażników", "Batmana Black & White", "W poszukiwaniu ptaka czasu", "Inhumans", "The Pro", "Gunsmith Cats: Bonnie & Clyde", "El Cazadora", edukacyjnego komiksu "Greek Adventure/Accident", nowego "Heavy Metalu" oraz "Września. Wojny narysowanej". Oprócz tego przedstawienie postaci Green Arrowa, dziesiątka najgroźniejszych piratów w komiksie oraz stałe działy: "Francuski łącznik" i "Lucka sprawa". Nie zabrakło również dużej ilości recenzji.

Dodatkowo redakcja ogłosiła plebiscyt, w którym czytelnicy wybierają kanon cykli komiksowych. Zasady konkursu i formularz głosowania znajdują się na samym dole spisu treści numeru.
[Jarek Obważanek]


sobota, 27.09.2003
www
"Avatarae" nr 9

Wczoraj ukazał się nowy numer magazynu "Avatarae" a w nim oczywiście dział komiksowy, w którym znalazł się komiks Irka Mazurka i Piotra Nowackiego "Mutująca teczka i przestrzeń ponadgraficzna", artykuł o "New X-Men" Granta Morrisona oraz kilkanaście recenzji.
[Jarek Obważanek]


sobota, 27.09.2003
filmy
Animowane "Green Monkeys"

Gabor Csupo podejmie się reżyserii animowanego komputerowo filmu "Green Monkeys". Obraz, do którego scenariusz powstał na podstawie serii pasków komiksowych autorstwa Mickeya i Betty Parskevas opowiadał będzie historię zielonych małp, które wierzą, że są ludźmi. Autorami scenariusza są Dave Connaughton i John Tozak. Producenci nie wykluczają realizacji kolejnych części "Green Monkeys".
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 26.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Cedryk" tom 3: "Klasa o podwyższonym ryzyku"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Laudec
Kolory: Vittorio Léonardo
Tłumaczenie: Patrycja Koźlik
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Editions Dupuis
Data wydania oryginału: 05.1990
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0323
W trzecim albumie perypetie miłosne Cedryka, który zakochał się w Czen - nowej koleżance pochodzącej z Chin.


"Largo Winch" tom 4: "Business Blues"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Philippe Francq
Tłumaczenie: Magdalena Cholewa
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Editions Dupuis
Data wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0324
Zielony Łucznik nadal znajduje się na listach gończych za zabójstwo biznesmena. Largo Winch jest jego kolejnym celem. Na dodatek pewna stara gwiazdorka wciąga go w szpony intrygi miłosnej, a urząd podatkowy domaga się pieniędzy za niezapłacony podatek spadkowy. Czy mozliwe jest, aby Largo uporał się z nimi wszystkimi? I to za jednym... "zamachem"?
[Motopol - Twój Komiks]


"Michel Vaillant" tom 3: "Wyścig strachu"
Tytuł oryginału: Le Circuit de la peur
Scenariusz: Jean Graton
Rysunki: Jean Graton
Tłumaczenie:
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Lombard-Dargaud
Data wydania oryginału: 1961
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0325
Rosjanie wypowiadają Ameryce "wojnę" motoryzacyjną. O tym, które samochody sa lepsze, ma zdecydować seria pojedynków na trasach wyścigowych. Europejczycy nie mogą pozostać w cieniu i także podejmują rękawicę. Sprzymierzone koncerny europejskie wystawiają wspólną ekipę sportowców - jednym z kierowców będzie sam Michel Vaillant.
[Motopol - Twój Komiks]


przykładowa plansza

"Wilq Superbohater" zeszyt 3: "Żółw, tuńczyk i jaskinia krokodyla"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 7,89 zł
ID: 0322
W numerze dwie dłuższe historie, które poruszą szeroko rozumianą kwestię żywienia (w odniesieniu do superbohaterów i żółwi), mediów, terroryzmu międzynarodowego i hiphopu; oraz 3 krótsze dotykające problemów higieny, użycia voodoo w rzeczywistości opolskiej i... lizania. Dla rozbudzenia apetytów można jeszcze zdradzić, że w tym numerze "Wilqa" zostanie ujawniona jedna z pięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie. Dodatkowo, zgodnie z tradycją, kolejna część komiksu "Wyprawa Na Ciemną Stronę Słońca", wywiad z Alc-Manem i żarty rysunkowe.
[Wilq.pl]


piątek, 26.09.2003
zapowiedzi
"Gatecrasher" zamiast "Tellosa"

Prawdopodobnie dopiero w grudniu wystartuje seria "Gatecrasher" z Egmontu. Będzie ukazywała się w ramach cyku "Czarnoksiężnik", w którym drukowany był zakończony w sierpniu "Tellos".

"Gatecrasher" to science fiction, skierowane oczywiście do nastoletnich chłopców. Głównym bohaterem jest Alec Wagner, młody członek grupy Split-Second Squad, która zajmuje się niszczeniem bram, przez które przybywają obcy najeźdźcy. Co ciekawe, sam Alec jest pół-człowiekiem, pół-obcym, a w dodatku cała grupa składa się z istot pozaziemskich. Kosmici dbają o to, by inni kosmici nie zaatakowali Ziemi. Na co dzień Alec jest zwykłym studentem, jednak jego powołanie nie pozwala mu spokojnie się uczyć ani chodzić na randki - zawsze rzuca wszystko, gdy tylko wyczuwa, że otwiera się kolejna brama.

Serię stworzyli w 2000 roku dla wydawnictwa Black Bull scenarzyści Mark Waid i Jimmy Palmiotti, rysownicza Amanda Cooner oraz inker Jimmy Palmiotti.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 25.09.2003
zapowiedzi
Wznowienia Deluxe

W związku z wieloma głosami domagającymi się drugiego wydania tytułow z serii kolekcjonerskiej informujemy, że już niedługo będzie można zamowić dodruki wszystkich tytułów JPF Deluxe: "Plastic Little", "Chirality" tomy 1-3 i "Ghost in the Shell". Będą one dostępne w sprzedaży od 9 grudnia 2003. Niestety, nie będą zawierały kolorowych pocztówek i zeszycików z tłumaczeniem onomatopei.
[Kralizek - JPF]


czwartek, 25.09.2003
zapowiedzi
Okładki "Chobits"

Prezentuję okładki do całej serii "Chobits" nadesłane przez webmastera wydawnictwa JPF. Trzeci tom ukaże się w październiku a następne będą pojawiać się w odstępach dwumiesięcznych.
[Jarek Obważanek]


     

czwartek, 25.09.2003
prasa
Służały ilustruje czasopisma

Robert Służały nawiązał współpracę z magazynami "Dosdedos" i "Hiro". W najbliższych miesiącach powinny ukazać się w nich jego rysunki, w tym głównie ilustracje do artykułów. Poniżej prezentujemy kilka projektów.
[Robert Służały - strona rysownika]


czwartek, 25.09.2003
prasa
"SFera" 5/2003

Już jutro do sprzedaży trafi piąty numer magazynu "SFera". Redakcja pragnie zwrócić szczególną uwagę czytelników na wywiad z Lechem Jęczmykiem, wieloletnim pracownikiem "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", który na łamach "SFery" zdradza wiele tajemnic, w tym dlaczego "mąci w głowach młodzieży". Poza tym teksty na temat wchodzącej na ekrany kinowe "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów", klasycznych filmów z Godzillą, znakomitego współczesnego pisarza książek grozy Deana R. Koontza oraz bardziej klasycznego wizjonera fantastyki Herberta George'a Wellsa, a także wiele, wiele innych, w tym galeria filmowa "Matrixa".
Tradycyjnie już polecamy nasz blok literacki, w którym tym razem aż sześć opowiadań. Do tego recenzje książek, komiksów i filmów, a także kluby dla fanów "Star Wars", "Star Trek", "Władcy pierścieni" oraz gier fabularnych, karcianych i figurkowych. Do numeru został dołączony zestaw trzech pocztowych kart kolekcjonerskich z filmowej trylogii "Władca pierścieni". Szczegóły www.sfera-online.pl.
[Redakcja SFery]


czwartek, 25.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 39/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0320


"MangaMix" nr 14 (5/2003)
Wydawca: Waneko
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0319
W numerze:

 • Drugi odcinek "Great Teacher Onizuka" zdradza motywy, dla których Onizuka decyduje się porzucić wygodne życie niebieskiego ptaka i zostać nauczycielem.
 • Pożegnamy się z "Paradise Kiss" i "Doll". Na otarcie łez miłośnikom mang Soryo Fuyumi od nr 15 proponujemy komiks "Bezimienny koń" będący rozwinięciem jednego z wątków "Marsa".

W części publicystycznej:

 • dwa artykuły na temat twórczości Hayao Miyazakiego:
  - "Reżyser, którego filmy nigdy się nie zestarzeją" - autor, pan Hori Yasuo jest tłumaczem dzieł tego słynnego japońskiego reżysera. Przetłumaczył na angielski m.in. Nausice i Lapute.
  - "Sting i wielki animator" - artykuł M. Taniguchi na temat "Krainy Bogów"
 • kolejny odcinek wspomnień A. Watanuki z "normalnej Japonii". Tym razem dowiemy się jakie przeszkody musi pokonać obcokrajowiec, jeśli chce studiować na japońskiej uczelni
 • skrót artykułu z ostatniego numeru "Kawaii", krytykującego pogoń mediów za sensacją. Niewiedza i tendencyjność redaktorów TVN w zderzeniu z prawdą o japońskim komiksie
 • kolejna porcja ciekawostek Tomasza Gawrońskiego ze świata mangi i anime
 • rozwiązanie konkursu Kindaichiego
 • "Statystyczni mangożercy" - czyli kilka słów o przeciętnym czytelniku "MangaMixu"
 • Mangowe kartki pocztowe.

[Waneko]


"W.I.T.C.H." nr 22
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Manuela Razzi
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0321


czwartek, 25.09.2003
imprezy
Targi Komiksu EMPiK-u i Mandragory

Już w najbliższą sobotę w EMPiK Megastore Wrocław (Rynek 50) odbędą się Targi Komiksu "W pogoni za komiksem". Będą trwały od godz. 11:00 do 18:00. Celem imprezy jest promocja współczesnego komiksu polskiego.

W programie spotkania autorskie z pisarzami i rysownikami komiksów, warsztaty komiksowe, pokazy multimedialne, wystawa prac zaproszonych gości, prezentacje nowości z pozostałej oferty komiksowej zaproszonych wydawnictw. W jednym miejscu i w jednym czasie miłośnicy komiksu będą mieli możliwość spotkania się w z twórcami ulubionych komiksów. Dlatego organizatorzy zaprosili do udziału w imprezie zarówno pisarzy jak i rysowników komiksów.

Oto lista zaproszonych gości:

W czasie trwania Targów bedzie można oglądać prace Jacka Michalskiego z "Obywatela w palacej potrzebie", Clarence'a Weatherspoona z "Josephine: Tchnienie czarnego lądu" (prezentacja przedpremierowa), Filipa Myszkowskiego z "Eryk: Ostatni Szrama" i Roberta Adlera z "Prawie 48 stron: Franky Krova".
[Monika Maraszek - EMPiK]


czwartek, 25.09.2003
sklepy
Nowe kubki z Wilqiem

Katowicka księgarnia Imago w dniu premiery komiksu "Wilq Superbohater" zeszyt 3: "Żółw, tuńczyk i jaskinia krokodyla" wprowadza na rynek kubki z nadrukiem Wilqa. Na sam początek bedą to 3 widoczne poniżej wzory. Następnie na rynku pojawią się kartki pocztowe, a w późniejszym okresie inne gadżety z Wilqiem, które zaskoczą miłosników tego bohatera.

Księgarnia zapewnia, że nadruki na kubkach zostały wykonane bardzo solidną metodą i nic ich nie usunie. Cena jednego naczynia wynosi 19,90 zł. Są już dostępne w sklepie stacjonarnym przy ul. Mickiewicza 14 (w oficynie).
[Imago]

Pierwsze kubki z Wilqiem wprowadził na rynek sklep Butik.pl.


czwartek, 25.09.2003
zapowiedzi
Dwudziesty tomik "Garfielda"

Już 6 października powinien się pojawić kolejny tomik "Garfielda" z Egmontu. Dwudziesty zbiorek pasków Jima Davisa będzie zatytuowany "Wielkie impresje".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 23.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dożywotniak" część 1: "Parszywe towarzystwo"
Scenariusz: Arkas
Rysunki: Arkas
Wydawca: WIP
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 78
Format:
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0318
Dożywotniak to postać więźnia skazanego na 622 lata więzienia i jego jedynego współtowarzysza w celi, szczura Montechristo. Szczur, ten jedyny doradca w samotności więźnia, mistrz w wywoływaniu stanów depresyjnych, prowadzi niekończący się dialog z pełnym jeszcze optymizmu więźniem. Tytułowy Dożywotniak to ofiara różnych zabawnych sytuacji i zdarzeń, postać, która od samego początku budzi zaufanie i śmieszy swą naiwnością i uczciwością. Montechristo zaś robi wszystko, aby udowodnić szkodliwe skutki bycia uczciwym i wykonuje to z dużym powodzeniem.
[Arkas.org.pl]


"Oh! My Goddess" tom 22
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 160
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0317


wtorek, 23.09.2003
zapowiedzi
"Paradise Kiss" w tomikach i inne zapowiedzi Waneko

"Paradise Kiss", serial Ai Yazawy znany z "MangaMixu" już od października będzie wydawany przez Waneko w tomikach. Druga część planowana jest na grudzień.

Jednocześnie z ogłoszeniem zamiaru wypuszczenia nowego tytułu wydawca skorygował swoje plany dotyczące innych pozycji. Niestety, ograniczyło się to głównie do opóźnień. "Zapiski detektywa Kindaichi" tom 6 pojawią się dopiero w październiku, a piąty tom "Marsa" w listopadzie. Za to jakiś czas temu Waneko poradziło sobie z problemami dotyczącymi wydania serii "Jak powstaje manga", o których informowałem w połowie sierpnia. Tom 10 zatytułowany "Faceci w mandze" ma się pojawić jeszcze we wrześniu, a na grudzień planowany jest tom 11 "Świat czarownic i horroru".

Poniżej okładki japońskiego wydania pierwszego tomu "Paradise Kiss" prezentuję polskie okładki szóstej części "Zapisków detektywa Kindaichi" oraz dziesiątego podręcznika "Jak powstaje manga".

Więcej informacji w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 21.09.2003
zapowiedzi
Targowe przecieki z JPF

J.P.Fantastica ujawniła na Krajowych Targach Książki kilka nie całkiem oficjalnych informacji na temat swoich planów wydawniczych.

 • W przyszłym roku zamierza wypuścić "Hellsing", "Vampire Princess Miyu", "D. N. Angel", a także, w edycji kolekcjonerskiej, "Legend of Lemnar".
 • Książkowe wydanie "Neon Genesis Evangelion" ma wychodzić co miesiąc od stycznia do sierpnia 2004 roku.
 • Będze dodruk pierwszego tomu "Ghost in The Shell".
 • "Ghost in The Shell 2": "ManMachine Interface" ma ukazać się na papierze kredowym.
 • W przyszłym roku planowane jest wydanie "Ghost in The Shell 1.5": "Human-Error Processer". Jest to 184-stronicowy album zawierający 4 epizody, które zostały odrzucone przy składaniu pierwszego tomu mangi. W oryginale miał twardą oprawę i dołączoną płytę z mangą wzbogaconą muzyką, w polskim wydaniu prawdopodobnie będzie pozbawiony tych dodatków. Być może będzie dostarczany z pudełkiem na wszystkie 3 części.

[Krzych Ayanami]


niedziela, 21.09.2003
zagranica
Ostatnio wydane w krajach frankofońskich

"La Compagnie des Glaces" - "Cycle Jdrien" tom 1: "Lien Rag"
Tytuł polski: Lodowa kompania - Cykl Jdriena tom 1: Lien Rag
Scenariusz: G.J. Arnaud / Studio Jotim
Rysunki: Studio Jotim
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 09.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9.45 euro

Jest to nowy projekt wydawnictwa Dargaud, którego realizacji podjęli się Philippe Bonifay i studio Jotim. Długość serii ma dojść nawet do 100 albumów (podzielonych na 8-tomowe cykle), a kolejne albumy mają ukazywać się z częstotliowścią 3-4 rocznie.

Komiks jest adaptacją noszącej taki sam tytuł serii francuskiego autora G.J. Arnauda (tasiemca liczącego już ponad 80 tomów).

Akcja rozgrywa się w przyszłości na Ziemi, na której nastała nowa Epoka Lodowcowa. Ludzka populacja żyje w przykrytych kopułami miastach połączonych ze sobą siecią linii kolejowych. Kompanie kontrolujące tą sieć są tymi, którzy rządzą światem. Na powierzchni lodowców natomiast pojawiły się humanoidalne stworzenia o czerwonym futrze, które wytrzymują zimno tam panujące. Naukowiec, Lien Rag, wyrusza na wyprawę mającą na celu odkrycie sekretu pochodzenia tych stworzeń...

Pierwszy album ukaże się w październiku, a kolejny (zatytułowany "Floa Sadon") już w listopadzie.
[Dominik Gołąb]


"Golden Cup" tom 1: "Daytona"
Scenariusz: Daniel Pecqueur
Rysunki: Alain Henriet i Nicolas Malfin
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 09.2003
Liczba stron:
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 12,50 euro

Rzecz dzieje się 25 lat przed wydarzeniami z serii "Golden City" (pierwszy album został wydrukowany w "Świecie Komiksu" n-ry 21-23), a głównym bohaterem jest Daytona, który marzy o zostaniu rajdowcem. W jednym z urządzonych wraz z paczką kolegów wyścigów w kanionie ciężko rani swoją siostrę. Aby zdobyć pieniądze na operację mogącą uratować jej życia, zatrudnia się u nieprzychylnie nastawionego trenera. Chłopak okazuje się mieć jednak niebywały talent i odnosi zwycięstwo za zwycięstem.

Pewnego pięknego dnia, po spłaceniu wszystkich długów, decyduje się na wyjazd do Stanów w poszukiwaniu zawodów, które przysporzą mu większej chwały. W tym samym czasie Kelly, jedyna córka Burta Stylera, miliardera z Golden City, zostaje uprowadzona.

Styler wynajmuje Borano, najlepszego detaktywa świata do odszukania swojej córki...
[Dominik Gołąb]


"Je suis morte" tom 1
Tytuł polski: Jestem śmiertelna
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Nicolas Nemiri
Wydawca: Glénat
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 48
Format: 24 x 32 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 10,99 euro

Nowa seria Jean-Davida Morvana ("Armada") i Nicolasa Nemiriego. Oto w przyszłości rasa ludzka odnalazła klucz do nieśmiertelności. Aster jest ostatnim śmiertelnym człowiekiem, który urodził się śmiertelny. Na kartach komiksu dziewczynka ta będzie próbować odpowiedzieć na szereg pytań związanych z życiem, przemijaniem i śmiercią. "Je suis morte" to seria przewidziana na trzy tomy, relacjonujące młodość, dojrzałość i schyłek życia bohaterki. Nowoczesny rysunek połączony z niebanalnym tematem.
[Błażej - Lagafium]


niedziela, 21.09.2003
odeszli
Guido Crepax

Informacja zaległa. 31 lipca zmarł włoski rysownik komiksów erotycznych Guido Crepax. Miał 70 lat. Jego najsłynniejszą kreacją była Valentina.

Crepax urodził się 15 lipca 1933 roku w Milanie. Tam też studiował architekturę. Po skończeniu Uniwersytetu pracował w reklamie, a następnie zajmował się ilustrowaniem okładek książek i płyt. Tworzył też rysunki do czasopism, w tym m.in. do "Tempo Medico".

Jako twórca komiksowy zadebiutował w roku 1965, gdy rozpoczął w magazynie "Linus" publikację komiksu superbohaterskiego "Neutron". Pojawiła się w nim postać poboczna, reporterka o imieniu Valentina. Stopniowo Neutron znikał z opowieści, a reporterka, niemal przez przypadek, została główną bohaterką. Wkrótce stała się znaną postacią a w 1968 roku pojawił się pierwszy album z jej przygodami.

Opowieści o Valentinie miały psychodeliczne scenariusze, wszystkie były częścią prowokującej historii. Główna bohaterka to młoda fotoreporterką korzystającą z życia. W trakcie serii ekstrawaganckich i często surrealistycznych przygód Valentina poznawała różnego rodzaju seksualne dewiacje.

Po "Valentinie" pojawiły się kolejne tytuły: "L'Astronave Pirata", "La Casa Matta", "La Calata di Mac Similiano", "Belinda", "Bianca", "Justine", "Salomé", "Histoire d'O", "Lulu" i wiele, wiele innych. W ekspresyjnym, subtelnym stylu rysował delikatne dziewczyny.

Najczęstszymi tematami prac Crepaxa były kobiety w rolach ofiar, sadomasochizm oraz przemc. Rysownik podkreślał, że mimo rysowania najzuchwalszych erotycznych perwersji, sam zawsze nienawidził przemocy i braku szacunku, a jego dzieła pozostawały tylko fantazjami przelewanymi na papier i nigdy nie przekraczały granicy dobrego smaku.
[spóźniony Jarek Obważanek na podst. designboom]


niedziela, 21.09.2003
filmy
Benjamin Bratt zakochany w Catwoman

Benjamin Bratt zagra u boku Halle Berry w produkowanym przez wytwórnię Warner Bros. Pictures filmie "Catwoman". Wcieli się on w postać detektywa Toma Lone'a, romansującego z główną bohaterką. Reżyseruje francuski specjalista od efektów specjalnych, Pitof. Zdjęcia rozpoczną się 29 września. W obsadzie znajdą się także Sharon Stone i Lambert Wilson.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


niedziela, 21.09.2003
wrak
Josephine na start!

Kolejny rysunek na ekran tytułowy WRAK-a zrealizował autor znanej z "Produktu" serii "Josephine", Clarence Weatherspoon, z pomocą Macieja "Ivana" Iwanickiego, który dodał do obrazka kolor. Już w październiku powinien pojawić się nakładem Mandragory pierwszy album z przygodami Josephine, zatytułowany "Tchnienie Czarnego Lądu". Więcej na jego temat w Zapowiedziach.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 21.09.2003
nagrody
WRAK wyróżniony!

Ciekawa Strona

Miło mi poinformować, że redakcja serwisu Reporter.pl przyznała WRAK-owi tytuł "Ciekawa Strona". Zdaniem redakcji WRAK jest ciekawym, przydatnym i oryginalnym serwisem internetowym. W szczegółowym uzasadnieniu Reporter.pl napisał:

Rewelacyjny serwis informacyjny poświęcony komiksowi w Polsce. Zawiera ogromną ilość informacji, recenzji, zapowiedzi, newsów czy opisów serii wydawniczych. Można tu znaleźć również komiksy publikowane on-line. Do tego dochodzi świetna grafika i profesjonalne opracowanie - po prostu trzeba zobaczyć. Dla fanów komiksu lektura obowiązkowa.

Wyróżnienie "Ciekawa Strona" jest przyznawane od 1999 r. ciekawym i przydatnym serwisom, które wybijają się ponad przeciętność.
[tekst Reporter.pl]


piątek, 19.09.2003
imprezy
14. Krajowe Targi Książki

Dzisiaj rozpoczęły się 14. Krajowe Targi Książki w Pałacu Kultury i Nauki. Potrwają do niedzieli. Warszawskie targi są tradycyjnie ważnym wydarzeniem w polskim kalendarzu kulturalnym. Dla wydawców są okazją do zaprezentowania oferty wydawniczej oraz do nawiązania kontaktów handlowych. Czytelnikom dają możliwość spotkania ze znanymi pisarzami, zapoznania się z nowościami oraz kupienia ciekawych książek. Targi będą czynne od 10:00 do 19:00, a w niedzielę do 17:00. Wstęp tym razem jest bezpłatny.
[Portal Księgarski]


piątek, 19.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Fathom" - wydanie kolekcjonerskie
Scenariusz: Michael Turner
Szkic: Michael Turner
Tusz: Joe Weems
Kolory: Jonathan D. Smith
Tłumaczenie: Adam Biały
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 280
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 400 egz.
Cena: 59,90 zł
ID: 0315
Przeokładkowanie - wszystkie trzy tomy w jednym.


przykładowa plansza

"Prawie 48 stron": "Franky Krova"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski i Robert Adler
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0316

WRAK POLECA

Recenzja

Pamiętacie Funky Kovala, a raczej Frankiego Krovę? Nadszedł na niego czas! Górsky i Butch nie przepuszczą nikomu, tym bardziej, jeśli ten ktoś jest podejrzany... o ukrywanie zagubionego sensu komiksu. Nie pomogą super moce Chrosomaka, czy Derdebila... niebezpieczny może się tylko okazać baśkez Levara... w końcu to jego strefa...

Brzmi bez sensu? Przeczytajcie! Być może uda wam się odnaleźć odrobinę sensu w tym komiksie!
[Mandragora]


piątek, 19.09.2003
imprezy
Mali wydawcy na MFK

Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Większość wydawnictw komiksowych przygotowuje na tę imprezę swoje premierowe publikacje. Jednak nie wszystkie z nich mają jednakową siłę przebicia. W trosce o miniejszych edytorów, przygotowałem w programie tegorocznego festiwalu panel wydawców niezależnych, na którym każdy z nich będzie mógł opowiedzieć parę słów o swoich publikacjach. Udział panelu jest bezpłatny. Zgłoszenia chętnych prowadzone są pod tym adresem.

Przypominam, że z dniem 10 października upływa termin rezerwacji miejsc na kiermaszu wydawnictw komiksowych organizowanym w trakcie festiwalu (szczegóły na stronie imprezy).
[Witold Idczak]


piątek, 19.09.2003
książki
Nowe powieści Kołodziejczaka

W październiku ukażą się dwie książki Tomasza Kołodziejczaka. Pisarz ten, znany obecnie raczej jako naczelny Klubu Świata Komiksu i "Kaczora Donalda", od dawna zarzekał się, że nie ma czasu na pisanie książek. Jeszcze w czerwcu utrzymywał, że zapewne wyda nową książkę, gdy zostanie zwolniony z pracy. Dzisiaj, zupełnie niespodziewanie, autor nagrodzonych Zajdlem "Kolorów sztandarów" ogłosił, że na Festiwalu w Łodzi będą miały premiery dwie jego powieści fantasy. "Krew i kamień" będzie książką przeznaczoną dla dorosłych (obok jej okładka autorstwa Tomasza Piorunowskiego), natomiast "Przygody rycerza Darlana" będzie pozycją dla dzieci (Krzysztof Kopeć robi do niej okładkę i ilustracje). Wkrótce więcej informacji na ten temat.
[Jarek Obważanek]


piątek, 19.09.2003
zagranica
Zapowiedzi frankofońskie

Przedstawiam plany wydawców frankofońskich dotyczące wydawanych w Polsce serii. Na listopad Daragud zapowiedział trzeci tom "Wiecznej wolności" zatytułowany "Révélation" [Objawienie], trzecią część "Wayne'a Sheltona" o tytule "Le Contrat" [Kontrakt], w której obowiązki scenarzysty przejął od Van Hamme'a Thierry Cailleteau ("Aquablue"), oraz czwarty album serii "Betelgeuse" (kontynuacji "Aldebarana") zatytułowany "Les Cavernes" [Jaskinie]. Poza tym Glénat w listopadzie poszerzy "Dekalog" a Lombard będzie w październiku kontynuował "Alphę" i w listopadzie "Niklosa Kodę", ale o tym już szczegółowo poniżej.
[Dominik Gołąb]


"Dekalog" - "Le XIeme commandement"
Tytuł polski: Jedynaste przykazanie
Scenariusz: Frank Giroud i Luc Révillon
Rysunki: różni
Wydawca: Glénat
Data wydania: 11.2003

Missak Zakarian u zmierchu swego życia próbuje odkryć czym naprawdę jest Nahik. Poszukiwania te pozwolą poznać ukryte informacje o głównych bohaterach tomów 4-9 "Dekalogu" i dostarczą dodatkowych informacji historycznych na temat wydarzeń z tych części.

Ten 96-stronnicowy album będzie zawierał 5 krótkich historii (9 planszy każda) narysowanych przez TBC, Alaina Mouniera, Bruno Rocco, Michela Faure i Luciena Rollina. Okładka jest dziełem rysownika pierwszego albumu Josepha Béhé. "Jedynaste przykazanie" zawierać będzie także 47 stron tekstu Luca Révillona zilustrowanego licznymi rysunkami, rycinami i fotografiami. Tekst ten odsłoni wiele spraw dotyczących serii, które dotychczas pozostawały w cieniu.
[Dominik Gołąb]


"Alpha" tom 7: "Snow white, 30 secondes!"
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 10.2003

Grupa ekstremistów porwała wysłannika prezydenta Stanów Zjednoczonych. Alpha i jego komando zostają wysłani do Ulsteru, by go uwolnić. Niestety, kiedy docierają na miejsce ukrywania zakładników, znajdują tylko trupy. Alpha zostaje oskarżony o niepowodzenie misji i zawieszony. Nie czeka jednak na wyniki oficjalnego śledztwa, tylko postanawia na własną rękę wyjaśnić to spektakularne fiasko.
[Błażej - Lagafium]


"Niklos Koda" tom 5: "Hali Mirvic"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Olivier Grenson
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 11.2003

Kto jest odpowiedzialny za zabicie w Pradze szpiega-dyplomaty Niklosa Kody? Przemytnik broni Hali Mirvic, którego siatkę starał się spenetrować, czy może rosyjski szpieg Valentina Souleva, wynajęta do tego samego zadania? Jego śmierć powoduje powstanie wielu niespodziewanych zagadek... Dowody nie wskazują jednak ani na Mirvica, ani na Soulevą, ale na nieznanę trzecią stronę, która najwyraźniej włączyła się do gry. Czy informacje, które rosjanka uzyskuje od Sonii Dobrovnej, bliskiej przyjaciółki Kody, która twierdzi, że ma z Niklosem ośmioletnią córkę, okażą się prawdziwe? Tego wszystkiego dowiesz się z najnowszego albumu serii.
[Dominik Gołąb]


czwartek, 18.09.2003
imprezy
Wystawa i impreza w Gdańsku

Już jutro w domu kultury w Gdańsku Oruni zostanie otwarta komiksowa wystawa. Z tej okazji odbędzie się również dwudniowa impreza (19-20.09). Ma być ona próbą przedstawienia najważniejszych nurtów komiksu, jego historii oraz wpływu na inne dziedziny sztuki, m. in. malarstwo, film, teatr.

Otwarcie wystawy pt. "Cały ten komiks - od Kajka i Kokosza do Matrixa" odbędzie się 19 września o godz. 17:00. Wernisaż potrwa 2-3 godziny. Gośćmi, a zarazem artystami, których prace będzie można zobaczyć na wystawie, będą Jan Plata-Przechlewski, Aleksandra Spanowicz (Czubek), i Tomasz Mering. W konsekwencji głównym tematem prezentacji staną się komiksy twórców z Pomorza wzbogacone przez inne prace. Wystawa czynna będzie przez miesiąc.

Na dzień drugi od godz. 12:00 do 18:00 planowane są:

 • dyskusje tematyczne,
 • giełda,
 • spotkania ze znanymi osobistościami świata komiksu,
 • prezentacje filmów inspirowanych komiksem (animacje, teledyski)

Pewne jest przybycie dr Jerzego Szyłaka jako prowadzącego spotkania oraz bohatera jednego z nich. Ponadto niewykluczona jest obecność Przemka Truścińskiego. W drugim dniu imprezy wezmą oczywiście udział także wyżej wymienieni twórcy z Trójmiasta. Na giełdzie dostępne będą pozycje wydawnictw: Egmont, Mandragora oraz Waneko.

Miejsce imprezy:
Miejski Dom Kultury "DA" Dworek Artura
ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk

[Marek Krassus i organizator Krzysztof Fafiński]


czwartek, 18.09.2003
spotkania
Podpisywanie "Września" w Poznaniu

W piątek, 19 września, w poznańskim EMPiK-u odbędzie sie spotkanie z autorami antologii "Wrzesień". Album podpisywać będą:

Jacek Kowalski
Paweł Miedziński
Marcin Mielicki
Wiesław "Ziuto" Skupniewicz

Wszystkich chętnych zapraszamy. Start o godzinie 16:30.
[Egmont Polska]


czwartek, 18.09.2003
prasa
"Miś" nr 18

Wczoraj do sprzedaży trafił "Miś" nr 18/2003. Okładkę wykonał Mariusz Zabdyr. A w środku komiksy Tadeusza Baranowskiego, Śledzia, Marcina Kułakowskiego oraz ilustracje Sławka Jezierskiego i Jana Platy-Przechlewskiego. Opowiadanie Ewy Białołęckiej. W tym numerze ogłaszamy konkurs na komiks współorganizowany z Łódzkim Festiwalem Komiksu. Nie żeby była to propozycja dla czytelników WRAK-a, ale może pora wypróbować talenty młodszego rodzeństwa.
[Kamil Śmiałkowski]


środa, 17.09.2003
prasa
Prawdziwy powrót kapitana Żbika

Po próbach reanimacji najsłynniejszego polskiego milicjanta na łamach fanzinowych wydawnictw przyszedł czas na powrót prawdziwego kapitana. Objawił się on w "Bezpłatnym Tygodniku Poznańskim" 1 września. Pięknie zareklamowany na pierwszej stronie tygodnika komiks został napisany przez Władysława Krupkę i narysowany przez Bogusława Polcha, a więc przez oryginalnych współautorów serii. Zakupu dokonał wydawca periodyku PWP Presspo SA, który najprawdopodobniej specjalnie zamówił ten oryginalny komiks u autorów. Historia konstruowana jest w oparciu o autentyczne zdarzenia, a mianowicie dotyczy kradzieży obrazu Claude'a Moneta "Wybrzeże w Pourville" z rogalińskiej galerii obrazów (fundacji hr. Raczyńskiego) należącej do Muzeum Narodowego w Poznaniu (wrzesień 2000 r.). Jak dotąd opubikowano 2 z zapowiadanych 26 plansz. Żbik na razie nie pojawił się w kadrach. Ciekawe jaki będzie miał stopień, ponieważ w ostatnich zeszytach awansował na majora, a takie stopnie już w dzisiejszej policji nie istnieją. Ciekawe też jak udało się temu czołowemu milicjantowi PRL-u przejść weryfikację lat 1989-1990.

Na razie obserwujemy realistyczną kreskę Polcha będącą mieszanką stylu "żbikowskiego", "funko-kovalowskiego" i "wiedźmińskiego". Sporo tu widoków Poznania z jego charakterystycznymi budowlami.
[Witek Tkaczyk - AQQ]


wtorek, 16.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Fushigi Yuugi" tom 18
Scenariusz: Yuu Watase
Rysunki: Yuu Watase
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 15,00 zł
ID: 0314
Pożegnanie z bohaterami sagi o Świecie Czworga Bóstw. Czy miłość Miaki i Taki zdoła pokonać odwieczne zło? Czy człowiek istniejący w dwóch światach nie zachwieje równowagi Wszechświata?

Ostatni tom serii.


wtorek, 16.09.2003
zapowiedzi
Okładka "KKK"

Przedstawiamy okładkę "KKK" nr 21, który już na początku października trafi do dystrybucji. Jego tematem będą paski komiksowe. Ilustrację na okładkę wykonał Benedykt Szneider.
[Jan Korczyński]


wtorek, 16.09.2003
zapowiedzi
Zawartość spóźnionego "Produktu"

"Produkt" nr 19 w sprzedaży dopiero w połowie października. W ramach zadośćuczynienia za długie oczekiwanie Produkt Crew przygotowało aż 148-stronicowy numer. A co będzie w środku? Najważniejszy jest powrót jednej z najpopularniejszych serii "Produktu", czyli "Gangsty". "Gangsta '73" to oczywiście projekt spółki Śledziu/Kurt. Wieść gminna niesie, że Śledziu napisał scenariusz w myśl starej maksymy "zaczyna się od trzęsienia ziemi a potem napięcie rośnie". Powracają również dramatyczne, wstrząsające i lubiane "Opowieści na sygnale", czyli Mariana i Simsona traumy ciąg dalszy. Prócz tego ostatni epizod "64 gigabajtów pożądania" z serii "Mondo & Dab" (Simson/Śledziu), dłuższe "Strachy" (Śledziu/Myszkowski), "Josephine" (C. Weatherspoona, który zaprezentuje również 14 plansz kompletnie nowego projektu), "Pure Hemp" (Bizon), "Cichy Kącik KRLa", "Człowiek Paroovka" (Lachowicz), "Ucieczka do miasta 2" (Śledziu/Dąbrowski) oraz "Olaf_22" i "Hart & Kor", serie Śledzia znane czytelnikom "Świata Gier Komputerowych". Dodajmy do tego potężną dawkę recenzji oraz publicystyki i otrzymamy obraz nowego "Produktu". Okładkę zaprezentujemy już wkrótce, ale zdradzimy, że znajdą się na niej bohaterowie nowej Gangsty.
[Produkt]


wtorek, 16.09.2003
zapowiedzi
Zagubione komiksy Egmontu

Wyjaśniam brak trzech wcześniej anonsowanych tytułów w październikowych zapowiedziach Egmontu. Wydawnictwo poinformowało, że wydanie początku serii "Transformers Armada", antologii komiksów Truścińskiego i albumu "Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga 80" nie jest jeszcze do końca potwierdzone. Jest więc szansa, że jednak w październiku się pojawią.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 16.09.2003
zapowiedzi
"Batman" jeszcze we wrześniu

Drobne wyjaśnienie w sprawie "Batmana". Na opublikowanej w piątek liście podałem, że w październiku pojawi się zeszyt 1, błędnie odczytując zapis z oryginalnego spisu Egmontu. Chodziło jednak o numer 2, gdyż pierwszy wszedł w skład pakietu wrześniowego, a więc należy się go spodziewać w kioskach jeszcze w bieżącym miesiącu. Obydwa zeszyty będą miały po 48 stron w cenie 9,90 zł a znajdzie się w nich podzielony na dwie części "Black & White II", czyli zbiór czarno-białych komiksów takich autorów, jak Alex Ross, Paul Dini, Brian Azzarello, Eduardo Risso, Jim Lee i wielu innych.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 16.09.2003
zapowiedzi
"Green Lantern"

Trzecie wyjaśnienie należy się "Green Lanternowi", który po 8 latach powraca do Polski. Egmont wybrał do tego celu całkowicie osobny album. "Testament Hala Jordana", zapowiadany na październik, nie jest bowiem jakimś fragmentem dłuższej serii o Zielonych Latarniach.

Komiks oryginalnie zatytułowany "Green Lantern: Legacy - The Last Will and Testament of Hal Jordan" rozpoczyna się od pogrzebu tytułowego bohatera. Hal przed śmiercią mocno narozrabiał (zabił cały korpus Green Lanternów, by wykorzystać ich moc do odbudowania Coast City) a następnie oddał życie w obronie Ziemii, by odkupić swoje występki. Jego przyjaciel, Tom "Pieface" Kalmaku, jest w tym komiksie główną postacią. Ma on spełnić niejasno wyrażoną ostatnią wolę Jordana, a do tego musi zaopiekować się niezwykłym chłopcem, który twierdzi, że jest synem zmarłego.

Album ma 112 stron. Jego scenariusz napisał Joe Kelly, a rysunki wykonali Brent Anderson (szkic) i Bill Sienkiewicz (tusz).
[Jarek Obważanek]


niedziela, 14.09.2003
filmy
Christian Bale zagra Batmana

Christian Bale ("Imperium słońca", "American Psycho", "Equilibrium") będzie odtwórcą głównej roli w filmie o Batmanie, którego reżyserem jest Christopher Nolan ("Memento", "Bezsenność"). Przedstawiciel Warner Bros. ogłosił tę informację w czwartek. Scenarzysta komiksów o Mrocznym Rycerzu, Jeph Loeb, stwierdził, że zatrudnienie Bale'a to znakomity wybór.

Nolan powiedział: "To, co widzę w Chistianie, to ostateczne ucieleśnienie Bruce'a Wayne'a. On posiada taką równowagę mroku i światła, jakiej szukamy".

Początek zdjęć do filmu planowany jest na początek przyszłego roku. Scenariusz napisali David Goyer (trylogia "Blade") i Christopher Nolan, a przedstawia on początek kariery Batmana.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 13.09.2003
nagrody
Postać Roku 2003

Już po raz siódmy Krakowski Klub Komiksu przyzna w tym roku nagrodę "Postaci Roku". Wyróżnienie to przyznawane jest w zamkniętym jawnym głosowaniu członków KKK. W tym roku nominowani zostali:

Tomasz Kołodziejczak - za rozwój oferty komiksowej wydawnictwa Egmont Polska i zaspokajanie wszelkich komiksowych gustów

Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie - za wielki komercyjny sukces komiksu "Wilq Superbohater"

Przemysław Wróbel - za godny podziwu recykling publikacji wydawnictwa Mandragora (wydania kolekcjonerskie, kolejne edycje tego samego komiksu pod różnymi tytułami)

Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody nastąpi wspólnie z ogłoszeniem wyników plebiscytu nagrody "K'03" w sobotę 25.10.2003 w Łodzi podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu.

Do tej pory laureatami nagrody "Postać Roku" byli:

1997 - Jerzy Szyłak
1998 - Tomasz Kołodziejczak
1999 - Witold Tkaczyk
2000 - Grzegorz Rosiński
2001 - Andrzej i Marek Rabendowie
2002 - Przemysław Wróbel

[Jan Korczyński - KKK]


sobota, 13.09.2003
zapowiedzi
Kontynuacje z Mandragory

Wydawnictwo Mandragora podało orientacyjne terminy wydań kolejnych części trzech polskich serii tego edytora. Najwcześniej, bo już w październiku, zobaczymy kontynuację "Obywatela w palącej potrzebie" Jerzego Szyłaka i Jacka Michalskiego zatytułowaną "Obywatele w uściskach". Na listopad planowana jest "Herbata po cygańsku", czyli drugi odcinek cyklu "Nadzwyczajni" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Ostrowskiego. W grudniu, z okazji premiery filmu "Matrix - Rewolucje", ma pojawić się w sprzedaży zeszyt "Prawie 48 stron" - "Komix: Rewelacja" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera (o ile oczywiście Adler wyjątkowo zdąży na czas).
[Jarek Obważanek]


sobota, 13.09.2003
zagranica
Ostatnio wydane w krajach frankofońskich

"Alvin Norge" tom 4: "Shangaï Hypothèse"
Scenariusz: Chris Lamquet
Rysunki: Chris Lamquet
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro

Przykładowa plansza


"Asteriks": "La Rentrée Gauloise"
Tytuł polski: Galijski powrót
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Wydawca: Les Editions Albert René
Data wydania: 08.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 8,60 euro

Pojawił się żądany z krzykiem i płaczem przez uzbrojone hordy czytelników, wymagany przez legiony dzikich kolekcjonerów, oczekiwany przez sprzedawców album "Astérix": "La Rentrée Gauloise". Od lat 60. René Goscinny i Albert Uderzo tworzyli oprócz opowieści, które trafiały do albumów, również krótkie historie o Asteriksie publikowane w prasie. Te niemożliwe do zdobycia komiksy po prostu trzeba było zebrać i wydać razem. Część z nich Uderzo stworzył sam już po śmierci Goscinnego, a pięć plansz narysował wiosną tego roku specjalnie do albumu. Razem zebranych zostało 14 historyjek.

Komiks zostanie wydany w Polsce w przyszłym roku.
[Jarek Obważanek]


"Sambre" tom 5: "Maudit soit le fruit de ses entrailles"
Tytuł polski: Przeklęty niech będzie owoc ich wnętrzności
Scenariusz: Bernard Yslaire
Rysunki: Bernard Yslaire
Wydawca: Glénat
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 48
Format: 32 x 24 cm
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 12,00 euro

Początek drugiego cyklu. Album przedstawia losy Bernarda-Marie, syna Bernadra i Julie, gównych bohaterów poprzednich części.

Przypominamy opis serii:
Poza czasem, poza ludzką nienawiścią, miłosna konfrontacja pomiędzy Bernardem a Julie, niczym rozrzażony wegiel, promieniuje całym swoim pięknem w tym mistrzowskim komiksie. Yslaire pisze używając słów pełnych pasji i rysuje z płomiennym porywem ten hymn o niemożliwej miłości. Sambre, czyli dokładna i doskonała ilustracja Romantyzmu, pomiędzy czernią duszy a płomieniem uczuć. Pomnik...

[Dominik]


"Yakari" tom 29: "Le Réveil du géant"
Tytuł polski: Przebudzenie giganta
Scenariusz: Job (André Jobin)
Rysunki: Derib
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 8,40 euro


piątek, 12.09.2003
zapowiedzi
Egmont w październiku

Egmont ogłosił już pełną listę komiksów, które planuje wydać w październiku. W zasadzie jest ona potwierdzeniem tego, co wiedzieliśmy już wcześniej albo co można było samodzielnie ustalić (mangi, CrossGen), z jednym tylko wyjątkiem - wbrew temu, co jeszcze przed tygodniem utrzymywał Tomasz Kołodziejczak, już w październiku zostanie wydany szósty tom "Cygana". Na liście nie znalazła się seria "Transformers Armada", antologia komiksów Truścińskiego ani "Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga 80". Czy zostały przeniesione, czy też po prostu ich wydanie nie jest pewne (i stąd ich brak), postaram się poinformować w najbliższym czasie.

Poniżej spis tytułów, a po szczegółowe informacje zapraszam do działu zapowiedzi.

[Jarek Obważanek]


piątek, 12.09.2003
prasa
Funky Koval powraca

Maciej Parowski poinformował, że od stycznia 2004 roku na łamach "Nowej Fantastyki" pojawiać się będą nowe przygody Funky Kovala. Tytuł nowej części będzie brzmiał "Wrogie przejęcie" a 4-stronicowy fragment przedstawiony w albumie Egmontu nie będzie w niej ujęty. Skład ekipy twórców przygód Funky'ego nie uległ zmianie - scenariuszem zajmują się Maciej Parowski i Jacek Rodek a rysuje Bogusław Polch.
[informacja Bartosz Kurc, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 12.09.2003
fanziny
"KGB" nr 19 w październiku

Przerwa trwało dość długo, ale nikt nie próżnował. Cały czas trwają prace nad nowym numerem "KGB", który będzie gotowy w październiku (oficjalna premiera oczywiście w Łodzi na festiwalu). W środku sporo powrotów. Będzie Nomico, Dzih Leśniczy, Gorgulec (wszyscy w jednym przebojowym cross-over, dodatkowo poświęciliśmy Nomico galerię - będzie kilka pinupów), pojawią się także w nowych, bardzo świeżych odcinkach Henryk i Bonifacy, ulubieńcy tłumów spod dworca. W sporawych ilościach zagości także Marek Turek. Natomiast warstwa pisana to jak zwykle "felietonistyka" Lucka i Ronka, oraz sporo tekstów nowego ludka w ekipie, Macieja Pałki. Wszystko razem zajmie nieco więcej niż zwykle - numer 19 będzie miał 52 strony.
[Hubert Ronek]


czwartek, 11.09.2003
zapowiedzi
"Inhumans" znacznie później

W poniedziałek do sprzedaży trafił niemal cały wrześniowy pakiet Klubu Świata Komiksu. Poza wydawanymi w oddzielnym terminie seriami z CrossGenu zabrakło w nim jedynie "Inhumans" Paula Jenkinsa i Jae Lee. Na tę pozycję przyjdzie zaczekać jeszcze prawie trzy tygodnie. Egmont poinformował, że trafi ona do sprzedaży dopiero 29 września. Będzie to pierwsza z trzech części. Za 96 stron będzie trzeba zapłacić 22,90 zł. Korzystając z okazji prezentuję świeżo otrzymaną okładkę tego albumu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 11.09.2003
zapowiedzi
Okładki Mandragory

Prezentuję okładki wszystkich pozycji planowanych przez Mandragorę na wrzesień. Są to: "100 naboi" tom 6: "Stracone jutro" cz. 2 (96 stron, 26,90 zł), "Darkness" część 2 (52 strony, 14,50 zł), "Fathom" - wydanie kolekcjonerskie (280 stron, 59,90 zł), "Kolekcja X" nr 1: "Figlarna wyobraźnia" (48 stron, 9,90 zł), "Prawie 48 stron": "Franky Krova" (28 stron, 9,90 zł), "Usagi Yojimbo" księga 1: "Ronin" (128 stron, 16,90 zł) oraz "Wolverine/Hulk" część 2 (24 strony, 8,00 zł). Szczegółowe informacje w zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

środa, 10.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 37-38/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 7,90 zł
ID: 0306


"Squir"
Scenariusz: Tomasz Rozkosz
Rysunki: Tomasz Rozkosz
Wydawca: Kasen
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 100
Format: 22 x 16 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,00 zł
ID: 0307


środa, 10.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Akira" tom 19: "Wspomnienia"
Scenariusz: Katsuhiro Otomo
Rysunki: Katsuhiro Otomo
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 100
Format: B5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 17,00 zł
ID: 0305
Ostatni tom serii.


wtorek, 9.09.2003
zapowiedzi
Dawka informacji z Egmontu

Po raz kolejny prezentuję dużą porcję informacji z Egmontu. Są to zredagowane przeze mnie odpowiedzi Tomka Kołodziejczaka na pytania forumowiczów WRAKa i Nowej Gildii, które to pytania naczelnemu Klubu Świata Komiksu dostarczył pookie. Korzystając z okazji dorzuciłem informację z "wrześniowej" konferencji prasowej, którą zdobył mykupyku.

 • Na MFK, poza już zapowiadanymi albumami, Egmont planuje jeszcze "Antresolkę Profesorka Nerwosolka" Tadeusza Baranowskiego oraz "Gapiszona" Bohdana Butenki (wybór około 120 plansz, z czego około połowa w kolorze). Poza tym wydawca ma nadzieję, że uda się przygotować "Tytusa, Romka i A'Tomka" Księgę 80, w której znajdą się stare komiksy ze "Świata Młodych" (nie zebrane w "Księdze Zero") oraz komiksy paskowe i kolorowe, które Chmielewski drukował w latach 90. w prasie.
 • Egmont zamierza wydać wszystkie komiksy Janusza Christy, w tym "Tajemniczy rejs" i "Kurs na półwysep York" oraz antologię krótkich form w kolekcji Klasyka Polskiego Komiksu uzupełnioną długim wywiadem.
   
 • Złe wiadomości dla fanów twórczości Mariniego. Ostatni tom "Drapieżców" i szósty "Cygan" dopiero w przyszłym roku.
 • Za to już tej jesieni pojawi się ostatni tom "Trzeciego Testamentu".
 • Album zbierający krótkie historyjki z Asteriksem wyjdzie w Polsce zapewne na początku przyszłego roku.
   
 • Seria "Marvels" będzie wydawana na kredzie z szytym grzbietem.
 • "From Hell" Alana Moore'a w przyszłym roku lub później, ale będzie na pewno.
 • Z wydawnictwa CrossGen tej jesieni pojawią się jeszcze "Sigil" i "Meridian".
 • Pierwszy zeszyt "Batmana" nie będzie zawierał historii "Ego", jak wydawca informował wcześniej, ale "Black & White". W planach jest też bestseller "Hush" Jepha Loeba i Jima Lee.
 • Egmont przymierza się do wydawania komiksów z X-Men.
 • Będzie też "Fantastic Four".
 • W ramach serii "Spider-Man: Splątana sieć" pojawią się na razie 3 tomy po 3 zeszyty. Gdy spotkają się z zainteresowaniem, Egmont wyda kolejne.
 • Są plany na kolejne postacie z uniwersum DC. W tym roku jeszcze Green Lantern. Ale to będą raczej wybrane tytuły.
 • Egmont zamierza wydać one-shot "The Amazing Screw-on Head" Mike'a Mignoli oraz dwuzeszytowy crossover "Batman/Hellboy/Starman" Jamesa Robinsona (scenariusz) i Mike'a Mignoli (rysunki).
 • W razie dobrej sprzedaży serii "Green Arrow" ze scenariuszem Kevina Smitha tytuł może być kontynuowany jako regularna seria.
 • Egmont zamierza wypuścić "Harlequin Valentine" Neila Gaimana.

[opracował Jarek Obważanek]


wtorek, 9.09.2003
zapowiedzi
"Kontra" powraca

Już we wrześniu ukaże się "Kontra" nr 1/6 (poprzedni numer pojawił się 2 lata temu). Będzie dostępna w EMPiKach. 64 strony, kolor, twarda okładka. W środku znajdą się historie o różnej tematyce i obiętości. Twórcami tych opowieści są znani z rzetelnej kreski rysownicy, tacy jak: Krzysztof Wyrzykowski, Łukasz Ciaciuch, Jacek Przybylski, Krzysztof Iwin, Janusz Wyrzykowski. Nie brak też miejsca dla nowych począkujących talentów: Sławomir Zajączkowski, co dowodzi że "Kontra" jest otwarta na nowych rysowników. Ta plejada "maniaków komiksowych" zamieściła w tym numerze prace, które powinny sprostać oczekiwaniom większosci czytelników.

Zapraszam też do odwiedzenia strony internetowej "Kontry".
[Jacek Przybylski]


wtorek, 9.09.2003
zapowiedzi
Opóźnienia Produkt Crew

Produkt Crew przeprasza za opóźnienia. Załoga stara się jak najszybciej nadrobić stracony czas przygotowując nowy numer "Produktu", a Śledziu i Marian w pocie czoła wciąż dopieszczają pierwszy zeszyt "Osiedla Swoboda". Sytuacja wygląda następująco: nowy "Produkt" powinien pokazać się w sprzedaży pod koniec września. O postępach w pracy nad serią będziemy informować na bieżąco.
[Produkt]


wtorek, 9.09.2003
filmy
Lambert Wilson w "Catwoman"

Lambert Wilson dołączył do obsady zapowiadanego od dawna filmu "Catwoman". Aktor wcieli się w postać męża bohaterki granej przez Sharon Stone, z którą tworzy przestępczy duet. W roli tytułowej zobaczymy Halle Berry. Obraz reżyseruje twórca "Vidocq" - Pitof.

W filmie zagra także najprawdopodobniej Josh Lucas, któremu powierzona zostanie rola detektywa Lone'a, ukochanego głównej bohaterki.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 9.09.2003
filmy
Dominic Purcell przeciwnikiem Blade'a

Dominic Purcell wcieli się w postać wampira o imieniu Drake - przeciwnika Dziennego Marka w trzeciej części filmu "Blade - Wieczny łowca". Tytułową rolę zagra ponownie Wesley Snipes, któremu partnerować będą: Kris Kristofferson, Jessica Biel i Ryan Reynolds. Obraz wg własnego scenariusza wyreżyseruje David S. Goyer. Prace na planie rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zdjęcia będą realizowane w Vancouver.

W trzeciej części filmu bohaterowie będą musieli pokonać przywróconego do życia potężnego wampira o imieniu Drake, który zamierza przejąć władzę nad światem krwiopijców i przy pomocy specjalnego wirusa zlikwidować wszystkich swoich przeciwników.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 9.09.2003
filmy
Shia LaBeouf w "Constantine"

Shia LaBeouf to kolejny aktor, który dołączył do obsady filmu "Constantine" ekranizacji popularnej serii komiksowej "Hellblazer". LaBeouf wcieli się w postać o imieniu Chaz - partnera głównego bohatera obrazu. Reżyseruje debiutujący w kinie twórca teledysków, Francis Lawrence. Autorem pierwszej wersji scenariusza jest Kevin Brodbin, poprawki do tekstu nanieśli Mark Bomback i Frank Cappello.

Obraz opisywany jest jako "Brudny Harry", rozgrywający się w świecie ludzi związanych z okultyzmem. Bohaterem filmu jest John Constantine (Keanu Reeves), prywatny detektyw, który walczy z siłami piekła przebywającymi na Ziemi. Pomaga mu policjantka Angela (Rachel Weisz), której bliźniacza siostra została zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Tilda Swinton wcieli się w postać złego anioła Gabriela, który wda się w walkę z głównym bohaterem. Gavin Rossdale zagra natomiast Baltazara - głównego przeciwnika Constantine'a. Djimon Hounsou wcieli się w postać o imieniu Papa Midnite - byłego pogromcy demonów, który usiłuje wycofać się z "interesu".
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 9.09.2003
www
Nowy, jeszcze lepszy i większy KZ

Ukazał się 21 numer magazynu miłośników komiksu KZ, a w nim tyle zmian i taki ogrom materiałów, że nie sposób wszystko w skrócie wymienić. Szata graficzna zaskakuje cukierkowym doborem barw oraz maskotkami. W wydaniu znalazły się między innymi: Caza (temat numeru); wywiady z Piątkowskim, Adlerem, Weatherspoonem i Minkiewiczem; plansze z "Josephine", "Wilqa" i "Kontry"; napisane przed premierą teksty o "Gunsmith Cats", "Inhumans", "Brzoskwini", "W poszukiwaniu ptaka czasu" i "V jak vendetta"; nowości z USA i Francji; "Pinky & Stinky", "Pistolwhip", "Fables", "Orbiter", "Bad World", Norm Breyfogle, "Valerian", "Green Arrow", "Coutoo", Rocco Vargas, "Statek szaleńców", "Confidential Confessions", "Kajika", "David Boring", "Area 52", "Beautiful Killer", kolejne listy Dr Kurczakova, Kodeks Komiksowy, "Star Wars" w Polsce, Amber, a także recenzje czasopism, filmów i oczywiście komiksów. Do tego wszystkiego felietony Szyłaka, KoLCa, Gene Kowalskiego i innych.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 8.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Anachron" tom 2: "Siódmy kapitan"
Tytuł oryginału: Le Septième Capitaine
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Joël Jurion
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Data wydania oryginału: 02.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0313
Seria science fiction rozgrywająca się w XXII wieku. Anachron to planeta tkwiąca na średniowiecznym etapie rozwoju. Ziemskie siły kosmiczne czuwają, by Anachron pozostał nieskażony sprowadzanymi nielegalnie z innych światów nowoczesnymi technologiami... Znany z poprzedniego tomu najemnik Wodan Jednooki jest wściekły - giermek Hameryk oszukał go i okradł z łupów wojennych, przez co teraz on ma prawo do nagrody: ręki pięknej i kapryśnej Yzoldyny, córki barona Norpath. Wodan liczy na pomoc Hugo Varegui i agentów ziemskich, którzy ścigają zbrodniarza wojennego, Kriegadlera. W tym samym czasie mityczny Nienazwany odzyskuje moc i przygotowuje się do zemsty...
[Egmont Polska]


"Brzoskwinia" tom 1
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0304
Pierwsza manga shojo (dla dziewczyn) w ofercie Egmontu. Długość cyklu to przynajmniej 16 tomów.

Momo Adachi nie jest doskonała, ale to dobra dziewczyna. Jednak patrząc na nią tego nie zgadniesz - opala się zbyt łatwo a jej ciemna skóra i jasne włosy powodują, że wszyscy uważają ją za dziwkę. Co gorsza, jej "przyjaciółka", samolubna Sae, doszła do wniosku, że musi mieć dokładnie wszystko, czego zapragnie Momo, łącznie z Tojim, chłopakiem, którego główna bohaterka chce zdobyć.
[Jarek Obważanek na podst. Mangamaniacs]


"Gunsmith Cats" tom 1: "Bonnie & Clyde"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 220
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0312

WRAK POLECA

Recenzja

Manga sensacyjna. Polska premiera serii cieszącej się niezwykłą popularnością na całym świecie. Dwie piękne panie prowadza sklep z bronią w Chicago. Ale nie jest to zbyt dochodowy interes, więc po godzinach zamieniają się w łowców nagród. Niebezpieczne akcje, piękne kobiety, szybkie samochody oraz dużo broni. Wszystko bardzo sprawnie narysowane. Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika komiksu akcji.
[Egmont Polska]


"Incal - Przed Incalem" tom 3: "Croot!"
Tytuł oryginału: Croot
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Studio Beltran & Dan Brown
Okładka: José Ladronn
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 09.1991
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0303
Trzecia część słynnego komiksu science fiction autorstwa mistrza Jodorowsky'ego. W zdegenerowanym świecie przyszłości John Difool na własna rękę próbuje rozwiązać zagadkę znikania dzieci prostytutek. Do pomocy ma jedynie swoich elektronicznych przyjaciół, a przeciw sobie całą strukturę władzy z Technopapieżem na czele. Czy młodemu detektywowi uda się rozwikłać zagadkę?
[Egmont Polska]


"Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 1
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0311
Pierwsza z trzech części opowieści dotychczas znanej z wydania dwuczęściowego (drugi odcinek nosił tytuł "Rozprawa z Dajmiechem") oraz publikacji w "Wieczorze Wybrzeża". Nowa wersja jest obrócona.

Klasyka polskiego komiksu - fantasy humorystyczne. Do Mirmiła przybywa w odwiedziny jego brat Wojmił. Jego przybycie wywołuje wiele zamieszania, bowiem Mirmił, szczęśliwy, że ma okazję zobaczyć brata, zaniedbuje swoje publiczne obowiązki. A już ktoś czyha na jego stołek...
[Egmont Polska]


"Książę nocy" tom 6: "Powrót do Ruhenbergu"
Tytuł oryginału: Retour a Ruhenberg
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Yves Swolfs
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Editions Glénat
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0310
Jak na razie ostatni tom cyklu o wampirach. Swolfs odpoczywa od tematu rysując inną serię.

Horror. Dokończenie drugiego podcyklu znakomitej opowieści o wielosetletniej walce między rodem francuskich łowców wampirów a księciem nocnych potworów - Kerganem. Wszyscy zainteresowani spotykają się w gnieździe Kergana, zamku Ruhenberg, gdzie dojdzie do ostatecznej konfrontacji...
[Egmont Polska]


"Skrzydła serafina" tom 1: "Kontakt"
Scenariusz: Yo Morimoto
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0302

Recenzja

Manga seinen (dla mężczyzn). Po tym jak Kei, ukochana przyjaciółka z dzieciństwa, zginęła w eksplozji, Sunao Oumi, nastolatek o zdolnościach telekinetycznych udaje się na Księżyc by odwiedzić jej grób. Bez pieniędzy na powrót na Ziemię, Sunao musi podejmować się pracy w różnych dziedzinach, między innymi jako przewodnik wycieczek. W ten sposób poznaje Attim M-Zak, piękną śledczą Narodów Zjednoczonych, która przybyła na Księżyc z potężnymi obcymi artefaktami zwanym Emblematiksami. Jednak dla Sunao bardziej interesująca jest inna rzecz, którą przywiozła ze sobą Attim, a jest nią Kei! To jednak dopiero początek dziwnych wypadków, w które nagle Sunao zostaje zamieszany. Gdy przeciwne moce zaczną dążyć do kontroli artefaktów, Sunao i Kei znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ale czy Kei jest kimś więcej, niż się wydaje? I do czego jej tajemniczy starszy brat Apep potrzebuje artefaktów?
[Jarek Obważanek na podst. Mangamaniacs]


"Thorgal" tom 15: "Władca gór"
Tytuł oryginału: La Maître des Montagnes
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Poprzednie wydanie: Orbita 1990
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0301
Thorgal wyrusza przez góry, by odnaleźć bezpieczną drogę, którą będzie mógł przeprowadzić do Northlandu ciężarną Aaricię. Podczas wędrówki spotyka Torrica - młodego chłopca, którego ściga tajemniczy Władca Gór - pan tych terenów. Okazuje się, że zna on również Thorgala... Jeden z najbardziej tajemniczych tomów serii. Historia, która na długo zapadnie w pamięć czytelnika.
[Egmont Polska]


"Vlad" tom 3: "Czerwona strefa"
Tytuł oryginału: Zone Rouge
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Griffo
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 11.2001
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0309
Science fiction bliskiego zasięgu. Kontynuacja serii nazwanej "easternem" z racji podobieństw Rosji przyszłości do dawnego Dzikiego Zachodu. Scenariusz napisał Yves Swolfs - autor bestsellerowej serii "Książe Nocy". Vlad, w poszukiwaniu swego brata, rusza w głąb dzikiej Rosji. Dociera do miasta, w którym niegdyś doszło do katastrofy atomowej. Rządzi tam profesor Niegłatow, który prowadzi tajemnicze eksperymenty...
[Egmont Polska]


"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 1: "Muszla Ramora"
Tytuł oryginału: La conque de Ramor
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Kolory: Yves Lencot
Tłumaczenie: Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Poprzednie wydanie: Kant Imm ["Komiks" nr 1/90]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1983
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0308*
Wznowienie jednego z najsłynniejszych cykli fantasy. Autorzy serii stworzyli bogaty i barwny świat, w którym nie brakuje dziwnych ras ani potworów. Nad spokojną dotąd krainą Akbar zbierają się czarne chmury - zwyciężony niegdyś zły bóg Ramor może się obudzić z głębokiego snu. Aby temu zapobiec, królowa Mara wysyła piękną Pelissę i rycerza Bragona na poszukiwanie mitycznej muszli, w której zaklęty jest Ramor. Rozpoczyna się wielka wyprawa.
[Egmont Polska]


niedziela, 7.09.2003
sklepy
Tańszy dzień w Komikslandii

Już w poniedziałek ukaże się 10 nowych tytułów z wydawnictwa Egmont. Z tej okazji warszawski sklep Komikslandia wprowadza jednodniowy 10% rabat na wszystkie komiksy (nowosci i archiwalia). Właściciele księgarni zapraszają do pasażu handlowego na stacji metra Centrum już od godz. 10.
[Łukasz Stokowski]


czwartek, 4.09.2003
zapowiedzi
Zmiany w "KKK"

Przedstawiam gorące informacje z obozu KKK. Jak zawsze po wakacjach czas na zmiany. Począwszy od "KKK" nr 21 przyjmujemy nowy cykl wydawniczy. Teraz magazyn będzie ukazywał się na początku każdego kwartału a nie w ostatnim miesiącu, jak to było dotychczas. Z tym numerem zmienia się także wydawca czasopisma na wydawnictwo Atropos.

"KKK" nr 21 trafi do dystrybucji na początku października. Tematem wydania są paski komiksowe. Niebawem dalsze wiadomości.
[Jan Korczyński]


czwartek, 4.09.2003
nowości
"Znakomiks" zmienia półkę

Bezskutecznie szukający w EMPiKach nowego numeru "Znakomiksu" powinni zerknąć na inną półkę. Jak informuje wydawca, czasopismo w większości salonów trafiło do działu z magazynami erotycznymi.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 4.09.2003
filmy
Quentin Tarantino produkuje ekranizację komiksu

Idolka nastolatek, piosenkarka i poczatkująca aktorka Jessica Simpson w jednym z ostatnich wywiadów wyznała, że została zaangażowana do zagrania jednej z głównych ról w kinowej ekranizacji komiksu Marvela "Mort, The Dead Teenager". Jednym z producentów filmu jest Quentin Tarantino. Jego firma A Band Apart oraz studio Maverick Films należące do Madonny będą współfinansować projekt.

Będzie to czarna komedia o nastolatku, który po śmierci spowodowanej wypadkiem kolejowym powraca na ziemię by straszyć swoich znajomych. Scenariusz do filmu powstał na podstawie 4-częściowej mini-serii Larry'ego Hama sprzed 10 lat. Premiera przewidziana jest na lato przyszłego roku.

Na razie nie wiadomo, czy w filmie wystąpią takżę Dominique Swain i Elijah Wood, którzy swego czasu byli poważnymi kandydatami do udziału w projekcie.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


czwartek, 4.09.2003
filmy
"Man-Thing" - ruszyły prace na planie ekranizacji

W zeszłym tygodniu Brett Leonard, reżyser odpowiedzialny za realizację takich filmów jak "Kosiarz umysłów", czy "Zabójcza perfekcja" rozpoczął zdjęcia do swojego nowego obrazu zatytułowanego "Man-Thing" - ekranizacji popularnej serii komiksowej.

Projekt według scenariusza Hansa Rodinoffa opowiadał będzie historię naukowca, który w wyniku wypadku zmienia się w monstrum będące połączeniem człowieka i rośliny (Pomysł przypomina serię "Swamp Thing" wydawaną przez DC Comics, ale są to dwa zupełnie różne komiksy).

W filmie wystąpią: Matthew Le Nevez, Jack Thompson, Rachel Taylor, Alex O'Lachlan i Imogen Bailey. Zdjęcia realizowane są w Australii.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


czwartek, 4.09.2003
zapowiedzi
"Zło" rozpanoszy się w Łodzi

Na październikowym konwencie w Łodzi będzie miał swą premierę album "Zło", którego autorami są Zbigniew Tomecki i G. Becla. Komiks wypuści na rynek wydawnictwo Nowy Świat. Będzie to pierwszy, 120-stronicowy tom dwuczęściowej historii, przeznaczonej tylko dla czytelników dorosłych. Komiks utrzymany jest w konwencji horroru fantastycznego, rozgrywa się w czasach nam współczesnych, w Polsce. Fabuła w skrócie to "wyloty na wyobcowanie, stopnie wiodące ku jakimś wymiejscowieniom, gdzie rzeczywistość nie jest kojąca, bo nie istnieje".
[Zbigniew Tomecki]


czwartek, 4.09.2003
wydarzenia
Wrześniowa konferencja prasowa

Wczoraj w warszawskim EMPiK-u przy ul. Marszałkowskiej odbyła się konferencja prasowa z okazji wydania antologii "Wrzesień". Przybyli Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Kamil Śmiałkowski, Przemysław Trusciński, Ziuto, Mariusz Zabdyr, Piotr Kowalski, Jacek Kowalski, Paweł Miedziński i Dagmara Matuszak (wbrew zapowiedziom nie było wszystkich autorów).

Tomasz Kołodziejczak przedstawił "Wrzesień", nie tyle jako komiks o samym wrześniu '39, ale jako komiks o wojnie i jej reperkusjach napisany i narysowany przez "młode i średnie pokolenie" polskich twórców. Zwrócił uwagę na ciekawe potraktowanie tematu, odejście w niektórych komiksach od martyrologii i przedstawienie wizji wojny przez pokolenie bardzo powojenne, uprawnione innymi doświadczeniami i współczesną wizją świata do swojego oglądu czasów minionych. Egmont planuje wydać w przyszłym roku kolejna antologię, a już niedługo na MFK album Bilala "32 grudnia" i zbiór krótkich komiksów Truścińskiego. Więcej ciekawych informacji ukaże się w najnowszym KZ (już za kilka dni).
[mykupyku]


środa, 3.09.2003
zapowiedzi
Corto Maltese przybywa!

Na początek przyszłego roku wydawnictwo Post zapowiada wydanie pierwszego tomu kultowej serii "Corto Maltese" autorstwa włoskiego rysownika Hugo Pratta. Seria ta, łącząca w sobie elementy przygody i poetyckiej fantastyki, stała się jedną z najpopularniejszych w Europie i przysporzyła jej autorowi status jednej z najważniejszych postaci włoskiej kultury.

Unikalny styl graficzny Pratta wpłynął nie tylko na komiks europejski, ale znalazł swoich zwolenników także za oceanem. W przedmowie do amerykańskiego wydania opowieści Pratta, Frank Miller napisał: "Jego prace wskazują na duże zamiłowanie i obeznanie z egzotycznym detalem, którego nie spotkamy na zakurzonej półce pełnej magazynów National Geographic. Wszystko u Pratta, łącznie ze specyficznym poczuciem humoru, które w tych albumach znajdujemy, pochodzi z jego własnego doświadczenia."

Dziejącą się w początkach XX wieku opowieść o przygodach marynarza - awanturnika Post zacznie wydawać od odcinków "Corto Maltese na Syberii" i "Ballada o Słonych Morzach".
[Post]


środa, 3.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 36/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0300


środa, 3.09.2003
zapowiedzi
Batman powróci?

Wszystkich fanów Batmana pragnę uspokoić. Egmont nadal ma w swoich planach wydawanie jego przygód. Edytor ogłosił, że pierwszy zeszyt trafi do kiosków pod koniec września lub na początku października.

Przypomnę, że znajdzie się w nim historia "Ego". Numer będzie miał 64 strony i będzie kosztował 9,90 zł. W następnych numerach zostaną opublikowane między innymi "Year One" Millera (2 części po 48 stron), "Gotham by Gaslight" (48 stron), "Black and White 2" (2 części), "The Doom That Came To Gotham" (3 części).
[Jarek Obważanek]


środa, 3.09.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komiksiarni i Imago

Przedstawiam nadesłane zestawienia sprzedaży w sierpniu w dwóch katowickich sklepach: Komiksiarni i Imago.

Podobnie jak w czerwcu, tak i w sierpniu najlepiej w stacjonarniej Komiksiarni sprzedawał się "Eden" - tym razem oczywiście tom szósty. Dwa lipcowe hity Egmontu ("Liga niezwykłych dżentelmenów" i "Falangi Czarnego Porządku") utrzymały dobrą sprzedaż. Na liście pozostał również pierwszy tom "Naruto". W zestawieniu sierpniowym pojawił się także wydany pod koniec lipca pierwszy tom "Wyprawy". Nie jest specjalnym zaskoczeniem ciągła obecność wydanego w czerwcu drugiego zeszytu "Wilqa". Na listę powrócił wypuszczony w tym samym czasie, nieobecny w lipcu album "30 dni nocy".

W internetowej Komiksiarni lipcową parę przebojów z Egmontu wyprzedził jedynie hit sierpniowy - pierwszy tom "Strażników". Przez Internet dobrze sprzedaje się "Dekalog", obecny w zestawieniu drugi miesiąc. Nadal na liście utrzymują się dwa komiksy z czerwca: "Hellboy" - "Prawa ręka zniszczenia" i "30 dni nocy". Po dwumiesięcznej przerwie do zestawienia powrócił ostatni zeszyt "Origin".

Drugi tom "Chobits" zajął pierwsze miejsce na liście stacjonarnego Imago, wyprzedzając w ten sposób pierwszy zeszyt "Wilqa" (przypominam, że ukazał się on w kwietniu, co oznacza niesłabnące zainteresowanie przez pięć miesięcy!). Drugi "Wilq" również pozostał w zestawieniu, chociaż na zdecydowanie niższym miejscu. Z dwóch lipcowych przebojów Egmontu pozostały tylko "Falangi Czarnego Porządku". Dobrze sprzedawały się obydwie części "Cowboya Bebopa" (wydane w czerwcu i lipcu), nieobecne w poprzednim zestawieniu. Na liście utrzymał się pierwszy tom "Slayers". Pojawił się też pierwszy tom "Wyprawy".

W Imago internetowym niezmiennym hitem jest "Wilq". Obydwa zeszyty nadal okupują szczyt listy. W zestawieniu utrzymały się dwa przeboje Egmontu z lipca oraz pierwszy "Naruto". Podobnie jak w sklepie stacjonarnym z opóźnieniem pojawiła się na liście pierwsza "Wyprawa" a także trzeci "Mars". Do zestawienia powrócił album "30 dni nocy".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 8-9/2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 09.2003
Liczba stron:
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0299
W środku "Zefir" Śledzia, "Liga Sprawiedliwych", "Spider-Man", "Bionicle", "Digimon" i "Cybertop", a także gry i zabawy.


wtorek, 2.09.2003
prasa
"Miś" nr 17/2003

Dzisiaj do sprzedaży trafił kolejny numer dwutygodnika "Miś". Jego okładkę wykonał Marek Adamik (rysownik znany głównie z "Nowej Fantastyki" i "Maxima"). W środku Tadeusz Baranowski, Przemysław Truściński, Andrzej Poniedzielski, Sławomir Jezierski, Radosław Kleczyński, Dagmara Matuszak i Bohdan Budenko.
[informacja Kamil Śmiałkowski, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 2.09.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Garfield" tom 19: "Mściwość od pierwszego wejrzenia"
Tytuł oryginału: Shove At First Sight
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Liczba stron: 128
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0297


"Mars" tom 4
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 184
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0296

Recenzja

W tym tomiku pojawia się nowa postać - była dziewczyna Reiego, Shiori, która za wszelką cenę postara się odzyskać względy naszego bohatera.
[Waneko]


"W.I.T.C.H." nr 21
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Manuela Razzi
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0298


wtorek, 2.09.2003
nowości
Nieoczekiwana zmiana okładki "Splątanej sieci"

W ostatnim momencie nastąpiła zmiana okładki pierwszego odcinka serii "Spider-Man: Splątana sieć", który od wczoraj dostępny jest w większości księgarń. Rysunek Leo Fernandeza z oryginalnego zeszytu 17 tej serii zastąpił obrazek J. Scotta Campbella z "The Amazing Spider-Man" nr 34 (vol. 2). O wymianę ilustracji polskiego wydawcę poprosili Amerykanie.

Korzystając z okazji dodam, że wewnątrz pierwszego numeru "Splątane sieci" Egmont zamieścił oryginalne numery 4 ("Severance Package"), 16 i 17 (dwie części "Heartbreaker").
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.09.2003
zapowiedzi
"Wilq Superbohater" nr 3 już wkrótce

Trzeci numer "Wilqa" ukaże się około 20 września, a w nim dwie dłuższe historie, które poruszą szeroko rozumianą kwestię żywienia (w odniesieniu do superbohaterów i żółwi), mediów, terroryzmu międzynarodowego i hiphopu; oraz 3 krótsze dotykające problemów higieny, użycia voodoo w rzeczywistości opolskiej i... lizania. Dla rozbudzenia apetytów można jeszcze zdradzić, że w tym numerze "Wilqa" zostanie ujawniona jedna z pięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie. Dodatkowo, zgodnie z tradycją, kolejna część komiksu "Wyprawa Na Ciemną Stronę Słońca", wywiad z Alc-Manem i żarty rysunkowe.
[Wilq.pl]


poniedziałek, 1.09.2003
sonda
Na wakacjach nie nadrabiamy komiksowych zaległości

Tylko 17% głosujących w sondzie "Co robisz głównie na wakacjach?" odparło, że czyta komiksy. Zdecydowanie więcej osób pracuje (aż 40%) oraz leniuchuje (27%). 4% ankietowanych wykorzystuje miesiące letnie na naukę. 12% zajmuje się głownie innymi rzeczami. W sondzie głosowało 136 osób.

Od dzisiaj można wypowiadać się w na temat antologii "Wrzesień", która według wydawcy jest wydarzeniem roku. Czy jej jakość odpowiada szumowi, jaki wokół niej tworzy Egmont?
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 1.09.2003
nowości
Podsumowanie sierpnia 2003

W sierpniu nie doszło do przebicia niskich wyników lipca, bo mimo wydania takiej samej ilości pozycji (34), ich wspólna wartość była aż o 50 zł wyższa i wyniosła 497,84 zł. Mniejsza suma ogólna, poza lipcem, była w tym roku jeszcze w kwietniu. Rok temu ukazało się o 5 komiksów mniej, niż w sierpniu 2003, za około 90 zł mniej. W ubiegłym miesiącu wydano 3 pozycje o cenie wyższej, niż 24 zł.

Na pierwszy rzut oka widać, że ogólną sumę zawyżył Egmont. Wydał 20 komiksów, czyli dokładnie tyle samo, co w lipcu, ale były one w sumie niemal o 50 zł droższe i kosztowały 281,05 zł. Rok temu Egmont zaprezentował o 6 pozycji mniej, niż w sierpniu 2003, tańszych aż o niecałe 150 zł! Twój Komiks poprawił się w porównaniu zarówno z lipcem 2003 (o jedną pozycję), jak i z sierpniem 2002 (o dwie), wydając w sumie 4 komiksy za 75,60 zł. Pozostali wydawcy nie przekroczyli progu 50 zł.

W sierpniu, poza stałymi graczami, przebudzili się wydawcy czasopism: Michaś Potrafi, Studio Domino i Zin Zin Press. Pojawił się też nowy edytor - Rzecz Kultowa z Wrocławia. Wszyscy wydali po jednej pozycji. A główna piątka pokazała się następująco: Egmont (20 pozycji), JPF (2), Twój Komiks (4), Waneko (1) i Mandragora (3). W sumie swoje komiksy zaprezentowało dziewięciu edytorów.

Tabelka podsumowująca miesiąc znajduje się oczywiście w nowościach wydawniczych.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 1.09.2003
imprezy
Brytyjczycy w Polsce

W połowie sierpnia Wirtualny Wydawca informował, że "British Council zainicjował program Imagine This mający na celu przybliżenie polskim czytelnikom literatury science fiction oraz fantasy z Wysp Brytyjskich. Zaplanowano wizyty brytyjskich autorów w Polsce, pokazy filmów SF i fantasy oraz konkursy związane z tym tematem".

Wśród Brytyjczyków goszczących w Polsce znajdą się również twórcy komiksów. Konkretnie będą to twórcy postaci Slaine'a - Pat Mills oraz Clint Longley. Wraz z nimi przybędą redaktorzy sieciowego magazynu "Borderline" - Phil Hall oraz Martin Shipp. Wszystkich czterech będzie można spotkać podczas październikowego Festiwalu w Łodzi. Więcej na ten temat we wstępnym programie imprezy.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 1.09.2003
imprezy
Wstępny program MFK 2003

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, który w tym roku odbędzie się w dniach 24-26.10.2003, przedstawili wstępną, orientacyjną wersję programu imprezy. Wśród gości zagranicznych zobaczyć powinniśmy Zbigniewa Kasprzaka oraz czterech Brytyjczyków: Pata Millsa, Clinta Longleya ("Slaine"), Phila Halla i Martina Shippa ("Borderline"). Nie wiadomo na razie, czy Egmont planuje wydać z okazji przyjazdu twórców Slaine'a jakiś album z przygodami celtyckiego wojownika. Nie od dziś za to jest znany zamiar wydania w październiku dwóch komiksów Kasprzaka: "Halloween Blues" tom 1: "Przeczucia" oraz "Podróżnicy" tom 1: "Athabasca".

Nie zabraknie polskich weteranów komiksu. Organizatorzy zapowiedzieli obecność Janusza Christy (czyżby poprawa stanu zdrowia?), Tadeusza Baranowskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Szarloty Pawel oraz Bohdana Butenki. Młodzi i niezbyt młodzi twórcy reprezentowani mają być bardzo licznie. Przybyć mają: Tomasz Lew Leśniak, Rafał Skarżycki, Piotr Kowalski, Filip Myszkowski, Robert Adler, Tobiasz Piątkowski, Tomasz Piorunowski, Piotr Kabulak, Przemysław Truściński, Jerzy Szyłak, Jacek Michalski, Joanna Karpowicz, Robert Służały, Krzysztof Ostrowski, Dennis Wojda, Krzysztof Gawronkiewicz. A to nie jest pełna lista.

Poniżej projekt programu imprezy przedstawiony na stronie oficjalnej MFK. Na pewno nastąpią w nim zmiany, więc należy traktować go jako informację o atrakcjach festiwalu.

Na stronie oficjalnej można dodatkowo znaleźć warunki rezerwacji stoisk na kiermaszu wydawnictw komiksowych.


Projekt programu imprezy

piątek, 24.10.2003

 • Rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego dla dzieci: pod patronatem tygodnika Miś.
  Komiks edukacyjny (niebezpieczeństwa otaczającego nas świata)
 • Rola komiksu w nauce języków obcych - Wojciech Birek
  Warsztaty komiksowe dla dzieci - Tomasz Lew Leśniak i Rafał Skarżycki
 • Otwarcie wystaw festiwalowych.
 • Wieczór z muzyką - koncert zorganizowany przez British Council


sobota 25.10.2003

Otwarcie kiermaszu komiksowego oraz giełdy kolekcjonerskiej.

sala kolumnowa
komiks, komiks, komiks

 • Uroczysta inauguracja festiwalu oraz wręczenie nagrody "Humoris Causa"
 • Nowoczesny warsztat twórcy - prezentacja możliwości współczesnych narzędzi wspomagających prace graficzne
 • Nowa generacja polskiego komiksu - Tomasz Lew Leśniak, Rafał Skarżycki, Piotr Kowalski - młodzi twórcy komiksu
 • Nowa generacja polskiego komiksu - Filip Myszkowski, Robert Adler, Tobiasz Piątkowski, Tomasz Piorunowski, Piotr Kabulak - młodzi twórcy komiksu
 • Mistrzowie literatury obrazkowej - Zbigniew Kasprzak - rysownik serii Yans
 • Mistrzowie literatury obrazkowej - Janusz Christa - autor komiksów z przygodami Kajka i Kokosza
 • Mistrzowie literatury obrazkowej - Tadeusz Baranowski - twórca postaci Orient Mena
 • Moja wizja Slaine'a - komiks session
 • Slaine - celtycki wojownik, barbarzyńca - Pat Mills oraz Clint Longley - spotkanie z twórcami serii
 • Komiks w sieci - Phil Hall oraz Martin Shipp - magazyn Borderline
 • Nowa generacja polskiego komiksu - Przemysław Truściński - "pierwszy" album autorski
 • Nowa generacja polskiego komiksu - Antologia Wrzesień - nowe spojrzenie na historię Polski
 • Komiks nie tylko dla dzieci - Jerzy Szyłak, Jacek Michalski oraz ekipa od Niebezpiecznych Wizji
 • Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu KOMIKS 2003 oraz plebiscytu K'03

sala kinowa
komiks, komiks, komiks

 • Komiks w sieci - forum Nowej Gildii
 • Klub Świata Komiksu
 • Nowa generacja polskiego komiksu - Joanna Karpowicz, Robert Służały, Krzysztof Ostrowski - młodzi twórcy komiksu
 • Pocztówka z Mikropolis - Dennis Wojda, Krzysztof Gawronkiewicz - spotkanie z twórcami serii

tchnienie Albionu

 • Historia komiksu brytyjskiego - Wojciech Birek
 • Angielscy twórcy komiksu w USA - Tomasz Kołodziejczak
 • British Council - prezentacja...
 • Warsztaty dla scenarzystów - Kamil Śmiałkowski, Pat Mills oraz Clint Longley


niedziela 26.10.2003

Otwarcie kiermaszu komiksowego oraz giełdy kolekcjonerskiej

sala kolumnowa
komiks dla najmłodszych

 • Czarodzieje są wśród nas - spotkanie z redaktorami magazynów Witch oraz Kaczor Donald
 • Co dalej Tytusie? - spotkanie z Papciem Chmielem
 • Wieści z krainy Kleksa - spotkanie z Szarlotą Pawel
 • Nieśmiertelni: Gucio i Cezar - spotkanie z Bohdanem Butenką

małe kino
blok mangowy

 • projekcja anime
 • Ceremonia parzenia herbaty
 • Rynek mangi w Japonii - Waneko
 • Co wiem o mandze i anime - quiz z nagrodami
 • Nowe oblicze mangi - Egmont
 • projekcja anime

sala kinowa
tylko fantastyka

 • 21 lat miesięcznika Fantastyka - spotkanie z redakcją
 • Jaka jest brytyjska fantastyka? - Arkadiusz Nakoniecznik
 • Angielski film SF - ...
 • Mistrzowie fantazji - Andrzej Sapkowski - spotkanie z pisarzem
 • Crossgen - nowa komiksowa kraina fantasy
 • Fantastyczne światy - Tomasz Kołodziejczak - spotkanie z pisarzem

przed domem kultury
turniej rycerski na zamku ŁDK

sala 304
sympozjum komiksologiczne

[tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 1.09.2003
nagrody
Neil Gaiman laureatem Nagrody Hugo

Jubileuszowo, bo po raz 50., przyznano wczoraj amerykańskie Nagrody Hugo, najważniejsze nagrody przeznaczone dla pisarzy SF nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie.

Zwycięzcom tegorocznej nagrody w kategorii Najlepsze opowiadanie został po raz drugi Neil Gaiman z opowiadaniem "Koralina". Przypominamy, że w zeszłym roku Gaiman otrzymał statuetkę Hugo w kategorii Najlepsza powieść za "Amerykańskich bogów". O pozostałych finalistach możecie przeczytać na tej stronie internetowej.

Nagroda Hugo nazwana została imieniem prekursora SF, pierwszego wydawcy pisma wyłącznie fantastycznego i twórcy terminu science fiction - Hugo Gernsbacka. Jest przyznawana od roku 1953 w wyniku głosowania kilku tysięcy uczestników Worldconu czyli Światowego Konwentu SF, honorarium zaś jest fundowane z części opłat wpisowych.
[WP Książki]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa