ARCHIWUM

poniedziałek, 30.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 1: "Legenda ciemności"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (2 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (2 kartki kolorowy)
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0202

 

Recenzja

Oto oni! Nadchodzą Lina i Gourry, dwójka niezwykła, na pierwszy rzut oka niezbyt do siebie pasująca... Ona to mistrzyni arkanów czarnej magii, zawsze poszukująca zarobku i możliwości użycia swoich zaklęć, on to znakomity wojownik, może niezbyt roztropny, lecz wybornie władający mieczem. Znacie ich z wielce popularnej serii anime emitowanej przez TVN7, ale teraz możecie ujrzeć ich w wersji papierowej!

8 tomów.
[JPF]


"Oh! My Goddess" tom 21
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Liczba stron: 182
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0201


niedziela, 29.06.2003
wystawa
Produktywni na wystawie Muzeum Humoru

W czwartek, 26 czerwca, na Targu Węglowym w Gdańsku (teren Muzeum) została otwarta nowa wystawa Żywieckiego Muzeum Humoru. Z ekipy "Produktu" prezentują się Bizon, Marek Lachowicz i Śledziu. Mieszkańców Trójmiasta zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.
[Produkt]


niedziela, 29.06.2003
ciekawostki
Undergroundowe pocztówki komiksowe

Na stronie wydawnictwa Kultura Gniewu można od niedawna kupować kartki pocztowe z motywami narysowanymi przez Badyla, Pałę oraz Janusza Christę (w tym ostatnim przypadku tekst do rysunku ktoś dopisał). Każda z ośmiu pocztówek (z czego 6 zrobił Badyl - przykład poniżej) kosztuje 1 zł, jednak ze względu na wysokie koszty przesyłki można je zamawiać wyłacznie razem z komiksami.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 29.06.2003
www
"Finał" nr 2

Informacja zaległa. W czerwcu ukazał się drugi numer webzinu "Finał" tworzonego przez Switcha, któremu pomaga Piotreq z zinu "Obstruktor". W nowym numerze komiks Zeusa "Ucieczka do przeszłości", "Sprawa pani Elmer" KRLa, pierwsza część historyjki "Pure Hemp" Bizona oraz drugi odcinek "Pytatora". Poza tym krótkie wywiady z KRLem, Sopo, Simsonem, Kosmatym oraz CD Jackiem; garść recenzji, trochę autografów. Tematem numeru są pisma i ziny komiksowe.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 29.06.2003
fanziny
"Kwadrath" - nowy zin

Niedawno Piotreq ukończył składanie pierwszego numeru nowego zinu komiksowego "Kwadrath". To, co w nim prezentuje różni się trochę od "Obstruktora" (patrz niżej), którego współtworzy, przede wszystkim ze względu na klimat, który nie ma nic wspólnego z tanimi trunkami i pokrewnymi zjawiskami. W pierwszym numerze znalazły się prace A. Święckiego, P. Machłajewskiego, Lucka, Stiwena ("Obstruktor") oraz Piotreq'a. Są to w przeważającej ilości jednoplanszówki, nie licząc "Mohorta Strażnika" A. Święckiego, który to liczy 8 stron. Cała gazetka ma 28 kserowanych stron formatu A5 (cena to 3 zł + poczta, czyli ok. 1,5 zł). Więcej informacji można uzyskać pisząc pod ten adres (mile widziane oferty współpracy).
[Piotreq]


niedziela, 29.06.2003
fanziny
"Obstruktor" nr 5

Informacja zaległa. Korzystając z okazji (czyli informacji o "Kwadracie") zawiadamiam, że pod koniec kwietnia ukazał się piąty numer "Obstruktora", reklamowanego jako "żulerski zin".

"Obstruktor" nr 5 to 36 kserowanych stron formatu A5, na których znaleźć można prace młodych twórców, takich jak m.in Stiwi ["Arizona Song" - odcinek pierwszy]. Pojawiają się również szorty Lucka i Piotra Machłajewskiego oraz Piotreqa. W części pisanej m.in. texty o numetalu, komiksach oraz opowiadanko "Sedes Story". Więcej informacji o zinie oraz o twórczości jego autorów można zdobyć na stronie fanzinu . Wszelkie pytania i uwagi ślijcie na ten adres.

Na specjalnie stworzonej stronie można przeczytać 42-stronicową historię, która ukazała się w dwóch pierwszych numerach "Obstruktora", zatytułowaną "Arizona Song: Natural Born Drinkers".
[Piotreq]


niedziela, 29.06.2003
fanziny
"Katastrofa" i dalsze plany

Mariusz Zawadzki, autor "Katastrofy" zapowiedział, że pojawią się jeszcze tylko dwa numery fanzinu. W następnym tematem przewodnim będzie mocny humor. Zgodnie z doktryną Hitchcocka, po "Katastrofie" trzęsienie ziemi i napięcie może tylko narastać. Innymi słowy zupełnie nowe pismo - nowy mocny klimat.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 29.06.2003
zagranica
Horrory Alana Moore'a

Avatar Press ogłosił, że zamierza wydać przekrojową serię komiksowych horrorów Alana Moore'a zatytułowaną "Yuggoth Cultures and Other Growths".

Trzyczęściowa seria zacznie się ukazywać we wrześniu. Scenariusze Moore'a zilustrowali między innymi Bryan Talbot, Val Semieks, Oscar Zarate, Jacen Burrows, Juan Jose Ryp oraz Mike Wolfer. Każdy zeszyt będzie zawierał po 40 stron.

Seria przedstawiać będzie klasyczne i mało znane historie z całej działalności twórczej Moore'a, trochę trudnych do znalezienia opowieści, które ukazały się wyłącznie poza Stanami oraz kilka ocalałych historii z nieszczęśliwie zaginionej lovecraftowskiej prozy Moore'a "Yuggoth Cultures", które będą przedstawione w formie komiksowej po raz pierwszy. Seria zawierać będzie takie klejnoty, jak dopiero teraz ukończona pierwsza część "Nightjar" Moore'a i Talbota, historii rozpoczętej 20 lat temu, która miała ukazać się w brytyjskim "Warriorze", antologii komiksowej, w której pojawiały się inne klasyki Moore'a, takie jak "Miracleman" i "V jak vendetta".

Talbot powiedział, że bardzo dziwny był dla niego powrót do pracy nad komiksem, który rozpoczął rysować jako młody podziemny twórca próbujący dostać się do głównego nurtu. "To było zdecydowanie dziwne tuszować plansze narysowane na pożółkłym papierze, które naszkicował inny ja ponad dwadzieścia lat temu. Nie, żebym zapomniał jak je rysowałem. Pamiętam szkicowanie tych kadrów, a przy niektórych nawet muzykę, jaka wtedy grała (bardzo częsty fenomen) (...)."

Jeśli chodzi o lovecraftowskie framenty serii, pochodzą one z zaginionego projektu innego rodzaju.

"»Yuggoth Cultures« miały być oryginalnie serią tekstów inspirowanych cyklem sonetów Lovecrafta »Fungi from Yuggoth«" - powiedział Moore. "Niestety, gdy teksty były mniej więcej w połowie gotowe, zostawiłem jedyną kopię trzech czy czterech z nich w londyńskiej taksówce. Ponieważ ich odtworzenie było niemożliwe, praca została wstrzymana, pozostając nieukończona."

Chociaż kilka historii w nowej serii zostało napisanych przez Moore'a na potrzeby komiksu, opowieści napisane dla "Yuggoth Cultures" prozą są adaptowane do formy komiksu przez częstego współpracownika Moore'a Antony'ego Johnstona, pod czujnym okiem pisarza.

"Jako fan Moore'a z czasów »Warriora« jestem dumny, że mogę przedstawić ten przekrój przez prace Moore'a nowym czytelnikom" powiedział redaktor naczelny Avatar Press William Christensen. "Jest trochę historii, których nakład dawno się wyczerpał lub nigdy nie zostały wydrukowane oraz inne, które zostały wydrukowane jedynie w starych brytyjskich albumach."
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 28.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Lived Inc."
Scenariusz: Urszula Ostrowska
Rysunki: Marta Ostrowska
Wydawca: Kasen
Data wydania: 06.2003
Format: 22 x 16 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,00 zł
ID: 0198


"Władcy chmielu" tom 5: "Julianna, 1950"
Tytuł oryginału: Julienne, 1950
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Francis Vallès
Kolor: Marie-Paule Alluard
Tłumaczenie: Grażyna Morawiec-Jóźwicka
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Editions Glénat
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0199
Recenzja

Rok 1950 stał się dla Europy Zachodniej początkiem nowego złotego wieku. Plan Marshalla zaczął przynosić rezultaty, rok wcześniej powstał Benelux, a Traktat Paryski stworzył podstawy zjednoczenia Europy poprzez ustanowienie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Równocześnie trwa zimna wojna. Druga wojna światowa doprowadziła do spadku konsumpcji piwa, a dla tych browarów, które przetrwały kryzys, nadszedł czas, aby zacząć myśleć o sprzedaży piwa na skalę światową. Do tego dąży i Adrian Steenfort prowadząc ekspansyjną politykę. Polityka ta nie wszystkim się podoba, zwłaszcza akcjonariuszom, którzy marzą o dywidendach. Adrianowi nie jest lekko i z własnymi dziećmi. Także młoda i piękna Julianna ani myśli przejmować pałeczki przywództwa. Lecz czy los będzie dla niej łaskawy?


sobota, 28.06.2003
zagranica
Twórca "30 dni nocy" znów straszy

Scenarzysta Steve Niles, autor bestsellerowego (przynajmniej w USA) komiksu "30 dni nocy", ponownie pracuje nad horrorem dla IDW Publishing. Tym razem będzie to mini-seria "Wake The Dead" ["Obudzić umarłego"] rysowana przez Milx.

Fabuła albumu pokazuje co sie stanie, gdy Victor odkryje sposób na odwrócenie procesu umierania. Przez to rozpoczyna zupełnie nowy sposób życia, który można określić jedynie jako "przeciwstawienie się śmierci".

"Krótko mówiąc »Wake The Dead« jest ponownym opowiadaniem wszystkich historii o Frankensteinie, jakie kiedykolwiek czytałem lub oglądałem. To jakby opowieść stworzona z fragmentów, elementów innych historii, więc w pewnym sensie »Wake The Dead« jest swoim własnym potworem Frankensteina" - powiedział Niles. "Chciałem wychwycić esencję oryginalnej książki, tak samo jak młodość bohaterów oraz cenę płaconą za bawienie się w Boga, ale myślę, że udało nam się stworzyć oryginalną i naprawdę przerażającą historię."

"Milx jest rzadko spotykanym, utalentowanym rzemieślnikiem, który daje z siebie wszystko na każdej stronie, skrupulatnie i z troską rysując każdy szczegół" - powiedział Jeff Mariotte, redaktor naczelny IDW. "Od wnętrza domu do procesu przywracania do życia martwej świni - on cię stawia na miejscu zdarzeń i każe ci w to uwierzyć. Połącz ten talent ze scenariuszem Steve'a Nilesa i wiesz że trafisz na przerażającą ucztę."

"Wake The Dead" jest pięcioczęściowym miesięcznikiem, którego premiera zapowiedziana została na wrzesień. Cena jednego zeszytu to $3,99.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 27.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 6-7/2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 0197
W środku "Zefir" Śledzia, "Liga Sprawiedliwych", "Spider-Man", "Bionicle" i "Digimon", a także gry i zabawy.


piątek, 27.06.2003
na żywo
Drugi odcinek "Rezerwacji"

Dzisiaj prezentuję drugi z trzech odcinków komiksu "Rezerwacja", stworzonego przez Ziuta (scen. i rys.) i Krystiana Bemke (kolor) z pomocą Tobiasza Piątkowskiego (szlify dialogów). Zapraszam do czytania. Pierwszy odcinek można znaleźć tutaj.
[Jarek Obważanek]


piątek, 27.06.2003
imprezy
Zmiany w programie GDAKa 7

Nastąpiły zmiany w programie jutrzejszego GDAKa. Doszło spotkanie z Michałem Antosiewiczem z wydawnictwa Twój Komiks, a spotkanie z Produkt Crew będzie wcześniej, prócz tego połączone zostały spotkania z Robertem Adlerem, Tobiaszem Piątkowskim oraz Przemkiem Wróblem ze spotkaniem z Tomaszem Leśniakiem, Rafałem Skarżyckim oraz Jakubem Rebelką.

10.00

Otwarcie giełdy oraz wystawy plansz komiksowych.

11.00

Spotkanie z przedstawicielami Produkt Crew, czyli Michałem Śledzińskim i Filipem Myszkowskim.

12.00

Spotkanie z Robertem Adlerem, Tobiaszem Piątkowskim, Przemysławem Wróblem (Mandragora), Tomaszem Leśniakiem, Rafałem Skarżyckim oraz Jakubem Rebelką.

13.00

Spotkanie z Krzysztofem Ostrowskim i Przemkiem Truścińskim.

14.00

"Walka Kogutów" prowadzi Piotr Niemkiewicz - w spotkaniu wezmą udział m.in. Witold Tkaczyk, Przemek Wróbel, Andrzej Baron oraz zaproszeni rysownicy i scenarzyści.

16.00

Spotkanie z Michałem Antosiewiczem z wydawnictwa Twój Komiks.

17.00

Spotkanie z Jerzym Szyłakiem i jego rysownikami.

Ponadto przewidywane są konkursy z nagrodami o różnych porach dnia.

Siódmy GDAK odbędzie się w Pałacu Młodzieży przy ul. Ogarnej 56 w Gdańsku.
[Igor Karasek]


piątek, 27.06.2003
film
Piękne panie zagrają w "The Punisher"

Laura Harring ("Mulholland Drive") i Rebecca Romijn-Stamos ("X-Men", "X2") najprawdopodobniej wystąpią w filmie "The Punisher", który reżyseruje Jonathan Hensleigh. Zdjęcia rozpoczną się w lipcu i będą kręcone na Florydzie. W głównej roli wystąpi Thomas Jane.

Harring wcieli się w postać bezwzględnej, mściwej żony największego czarnego charakteru filmu, Howarda Sainta (John Travolta). Nie wiadomo jeszcze, jaką rolę miałaby zagrać Romijn-Stamos.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]

 

Laura Harring

Rebecca
Romijn-Stamos


piątek, 27.06.2003
zapowiedzi
Egmont nieoficjalnie w sierpniu

Nori zdobył nieoficjalne informacje na temat planów Egmontu na sierpień. Jest szansa na to, że ukażą się "Technokaplani" tom 3: "Planeta gier", "Yans" tom 3, "Kasta Metabaronów" tom 5: "Dziadek Stalogłowy", "Green Arrow" tom 1, "Śnienie" ["Dreaming"] tom 1, "W poszukiwaniu ptaka czasu" tom 1: "Muszla Ramora", "Strefa smiechu" zeszyt 2: "Jeremi" tom 2. Na pewno pojawi się kolejny "Kajko i Kokosz".

Wydawca na razie potwierdził tylko dwie pozycje z nieoficjalnej listy: "Yansa" i "Kastę Metabaronów". Faktyczne plany dotyczące pozostałych tytułów na razie nie są znane.
[Jarek Obważanek]


piątek, 27.06.2003
zapowiedzi
Podsiedlik - koniec czy nie?

Wczoraj informowałem o wydaniu nowych tomów "Arii" i "Charly'ego", co z pewnością niejedną osobę zdziwiło, gdyż Podsiedlik, Raniowski i S-ka miał do końca roku zaprzestać wydawania komiksów i rozważyć co robić dalej.

Jak dowiedziałem się od przedstawicielki wydawnictwa, nowo wydane albumy są naprawdę ostatnimi przed wstrzymaniem ich produkcji. Nie wiadomo czy i kiedy Podsiedlik wróci do działalności komiksowej - żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
[Jarek Obważanek]


piątek, 27.06.2003
prasa
"Miś" nr 12/2003

Czteromiesięczna przygoda Kamila Śmiałkowskiego z "Misiem" trwa. Okładkę ostatnio wydanego numeru 12/2003 wykonał Rafał Szłapa, natomiast wewnątrz udzielali się Tadeusz Baranowski, Śledziu, Piotr Kania i Marcin Kułakowski.

Zgodnie z zapowiedziami naczelnego okładka następnego numeru będzie wykonana przez Baranowskiego, a w środku znajdzie się opowiadanie Skarżyckiego oraz ilustracje Sławomira Jezierskiego, Joanny Zagner ("Cartoon of SITA"), Piotra Kani i Krzysztofa Tkaczyka.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 26.06.2003
telewizja
Bagiński rekomenduje komiksy

Dzisiaj o godz. 18:50 w programie "Książki na lato" w telewizyjnej jedynce wystąpił Tomasz Bagiński, autor nominowanej do Oscara animacji "Katedra". Rekomentował w tym programie komiksy "Overload" oraz "Drugie 48 stron" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 26.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Czarnoksiężnik" tom 3: "Tellos" tom 3: "Walka z cieniem"
Scenariusz: Mike Wieringo i Todd Dezago
Rysunki: Mike Wieringo
Tłumaczenie: Michał Studniarek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Image Comics
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 9,50 zł
ID: 0196
Kolejny tom serii "Tellos", która cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach. Recepta na "Tellos" jest prosta: weź elfa, pirata, chłopca, dorzuć do tego dwóch zwierzęcokształtnych osobników i wrzuć ich do akcji jednego komiksu. A jeśli włączysz do fabuły diabelskiego osobnika w czerwonym T-shircie i dżinsach oraz fosforyzujacy amulet z wszechmocnym Dżinem - otrzymasz niezwykłą i emocjonującą opowieść.

Tym razem bohaterowie stają do walki z bezlitosnymi łowcami przysłanymi przez Malesura. Nie wszystkim udaje się wyjść cało z tego spotkania...
[Egmont Polska]


czwartek, 26.06.2003
zapowiedzi
Okładka Jerzego

Tradycyjnie już mam przyjemność zaprezentować jako jeden z pierwszych okładkę nowego tomu "Jeża Jerzego", nadesłaną przez rysownika serii, Tomka Leśniaka (wcześniej pojawiła się tylko na oficjalnej stronie serii, ale wyłącznie czarno-biała). Album zatytułowany "Ścigany" zostanie wydany przez Egmont w październiku. W skład tomu wejdą krótkie odcinki ze "Ślizgu" z dodatkiem nowego materiału.

Korzystając z okazji dodam, że na stronie Jerzego pojawiły się nowe komiksy i nowe rysunki w galerii, a także dwa filmiki, z których jeden powinien być doskonale znany czytelnikom WRAKa.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 26.06.2003
zagranica
Nowy-stary album "Asterixa"

Wydawnictwo Albert René oglosiło, że 29 sierpnia zostanie wydany album "Astérix et la rentrée gauloise" (planowane jest wydrukowanie półtora miliona egzemplarzy). Nie będzie to nowy tom przygód Asterixa, ale zebrane krótkie historyjki, które wcześniej ukazywały się m.in. na łamach magazynu "Pilote Pocket". Album będzie dodatkowo prepublikowany w "le Monde" od 12 lipca do 30 sierpnia, zaś jego ukazaniu się w księgarniach będzie towarzyszyć kampania promocyjna.
[Błażej - Lagafium na podst. ActuaBD]


czwartek, 26.06.2003
zagranica
Pomnik Corto Maltese

14 czerwca w Angouleme został odsłonięty pomnik Corto Maltese, bohatera komiksowego, stworzonego przez Hugo Pratta w roku 1970. Statuła jest dziełem Livio Benedettiego, została odlana z brązu, ma 2,5 metra wysokości a stoi u zbiegu rue du Gond i rue Vigier de la Pile.
[Błażej - Lagafium na podst. ActuaBD]


środa, 25.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Aria" tom 4: "Rycerze Wodnika"
Tytuł oryginału: Les Chevaliers d'Aquarius
Scenariusz: Michel Weyland
Rysunki: Michel Weyland
Wydawca: Podsiedlik - Raniowski i S-ka
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0193
Aria jest sparaliżowana strachem. Żywe zbroje, okryte łuskami bestie. Gdy przychodzi stawić czoło Złu, zwykle odważna do szaleństwa dziewczyna boi się. Lęka się wody. Z na pozór spokojnego jeziora wynurzają się tajemnicze, odpychajace stwory. Wkrótce Aria doświadcza ich okrucieństwa... W "Rycerzach Wodnika", czwartym odcinku serii, Michel Weyland snuje fantastyczną opowieść, w której jawią się nam zarówno wielkość, jak i szpetota ludzkiej natury - nierozłącznie, jak w życiu.


"Charly" tom 4: "Pułapka"
Tytuł oryginału: Le Piege
Scenariusz: Denis Lapière
Rysunki: Magda Seron
Wydawca: Podsiedlik - Raniowski i S-ka
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Editions Dupuis
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0194
Zaczęło się polowanie. Zwierzyna to dziecko i jego matka. Ich sojusznikiem jest zabawka: kapitan Piorun - miniatura staku kosmicznego, siejąca spustoszenie...Katarzyna, Charly i kapitan ukrywają się w górach. Czy wymkną się tropiącym ich myśliwym: oddziałowi specjalnemu, dla którego zdobycie zabawki jest najważniejszym celem? Gdy operacją dowodzi prawdziwy "pies wojny", niewiele trzeba, by polała się krew. Wystarczy poczekać, aż zwierzyna wpadnie w pułapkę...


"Kaczor Donald" nr 26/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Disney Studio
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0195


środa, 25.06.2003
sklepy
Awaria sklepiku on-line wydawnictwa Twój Komiks

Wydawnictwo Twój Komiks przeprasza wszystkich fanów komiksów, którzy
skorzystali z naszego sklepiku on-line od 15 maja 2003 do dnia dzisiejszego. Z powodu problemów technicznych wywołanych zmianą programu pocztowego przez providera, zamówienia nie docierały do wydawnictwa. Usterka jest już usunięta i ze sklepiku można śmiało korzystać.
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


środa, 25.06.2003
film
"Iznogud" trafi do kin

"Iznogud", znany w Polsce komiks Rene Goscinny'ego i Jeana Tabary'ego trafi do kin. Reżyserem projektu będzie Patrick Braoude. W obsadzie znajdą się m.in. Michael Youn i Jacques Villeret. Zdjęcia rozpoczną się na początku przyszłego roku.

Prace Goscinny'ego cieszą się ostatnio wielką popularnością. Pisaliśmy już, że powstaje aktorski film "The Daltons", którego bohaterami będą znani z opowieści o Lucky Luke'u bracia Daltonowie. Francuska wytwórnia M6 przygotowuje też kolejną część animowanych przygód Asterixa.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


wtorek, 24.06.2003
film
Powstanie "Hulk 2"

Po ogromnym sukcesie kasowym "Hulka", który zarobił w pierwszy weekend otwarcia 62,6 mln dolarów, co było 5. otwarciem w tym roku, a 14. w historii kina, producenci filmu przyznali, że zostanie nakręcona druga część. Avi Arad, producent pierwszej części, w wywiadzie dla USA Today powiedział, że nad drugą częścią pracują już scenarzysta i producent pierwszego "Hulka", James Schamus. Zdradził on, że czarnymi charakterami drugiej części mogą być: The Leader, bardzo inteligentny osobnik, o dużym mózgu; oraz The Abomination, brzydki, okrutny wielkolud.

Obsada głównych ról na pewno pozostanie bez zmian, gdyż tak jak w przypadku "Spider-Mana", aktorzy zobowiązali się w swoich kontraktach, że wystąpią w ewentualnych kolejnych częściach.
[Paweł Bochenek - Filmweb]


wtorek, 24.06.2003
film
Premiera "Hellboya" ustalona

Informacja zaległa. Na początku czerwca Revolution Studios ogłosiły, że premiera filmu "Hellboy" nastąpi w w weekend 29-30 maja 2004 roku. Wtedy Amerykanie obchodzą Memorial Day. Producenci uważają, że jest to znakomity termin na wprowadzenie takiego filmu jak "Hellboy", który z pewnością będzie dużym wydarzeniem tym bardziej, że filmy na bazie komiksów cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem amerykańskiej publiczności.

Film, którego scenarzystą i reżyserem jest Guillermo del Toro, obecnie jest realizowany w Pradze.

Oto jak film jest reklamowany:

Zrodzony w piekielnych płomieniach i sprowadzony na Ziemię w złych zamiarach, Hellboy (Ron Perlman) został uratowany przed złowieszczymi siłami przez Dr Brooma (John Hurt), który zrobił z niego bohatera. W Biurze Badań Paranormalnych i Obrony Brooma Hellboy tworzy niezwykłą rodzinę z telepatą Abe Sapienem (Doug Jones) i Liz Sherman (Selma Blair), ukochaną Hellboya potrafiącą kontrolować ogień. Z ich fantastycznymi mocami stanowią jedyną linię obrony przeciw złu zagrażąjącemu ludzkości, ukryci przed społeczeństwem, które chronią.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


wtorek, 24.06.2003
recenzje
"Jak powstaje manga" tom 9: "Sceny walki"

W skrócie: Walka na śmierć i życie, ale także policzkowanie, upadki czy rzuty - wszystko pokazane na dużej ilości zazwyczaj jasno przedstawionych i dobrze omówionych przykładów. Dla twórców bijatyk książka bardzo pomocna. A na deser walki dziewczyn w szkolnych mundurkach. ;)

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 24.06.2003
recenzje
"Jak powstaje manga" tom 8: "Anatomia"

W skrócie: Tę książkę po prostu trzeba kupić, jeśli chce się doskonalić swój rysunek postaci. Na pewno będzie bardzo pomocna zarówno dla osób chcących poprawnie rysować w stylu mangowym, jak i realistycznym.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 24.06.2003
prasa
Nowy komiks Skarżyckiego i Leśniaka!

Już w najbliższy piątek (27 czerwca 2003 r.) "Gazeta Wyborcza" rozpocznie publikację specjalnego, cotygodniowego dodatku wakacyjnego "Gazeta w kratkę", który ubarwiony będzie nowym komiksem autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki). Seria nosi tytuł "Opowieści wakacyjne" i jest skierowana do odbiorcy raczej dorosłego, choć niekoniecznie poważnego. "Naszym głównym celem, przyświecającym podczas tworzenia tego komiksu niczym lampa jarzeniowa, było przestrzeżenie szanownych Czytelników przed licznymi zagrożeniami czyhającymi na nich podczas wakacyjnego relaksu" - zdradzają kulisy autorzy. Na ile udało im się sprostać temu zadaniu - można będzie ocenić co piątek w "Gazecie Wyborczej".
[informacja prasowa]


wtorek, 24.06.2003
na żywo
Plansze z "Bajek Urłałckich"

Jak już informowałem w sobotę, Kultura Gniewu przesunęła na wrzesień premierę "Bajek Urłałckich" Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka ze względu na to, że okres wakacyjny mógłby niekorzystnie wpłynąć na ich sprzedaż. Niejako na pocieszenie wydawca udostępnił dwie przykładowe plansze z tego albumu. Dla znających Bajki z "Prosiacka" nr 7 dodam, że mamy do czynienia z nowym materiałem.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 23.06.2003
zagranica
Ćwierć wieku z Garfieldem

19 czerwca Garfield skończył 25 lat! Z okazji okrągłych urodzin najpopularniejszego bohatera gazetowych pasków jego autor, Jim Davis, przygotował nie lada gratkę - przez 8 dni Garfieldowi towarzyszył... Garfield sprzed 25 lat! Urodzinowy strip z udziałem starego Garfielda, Jona i Odiego, w którym bohaterowie dziękują czytelnikom za wierne śledzenie ich perypetii znajdziecie tutaj.

Paski z udziałem kota w wersji z lat 70. pojawiały się od 14 do 21 czerwca. Możecie je obejrzeć przy pomocy kalendarza na stronie z paskiem urodzinowym.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 23.06.2003
zapowiedzi
Nowy tomik "Garfielda" w październiku

 

"Garfield" tom 19: "Kochanek od niechcenia"
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmotn Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 128
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90

Najbardziej paskudny i złośliwy kot świata tym razem staje się niemal romantycznym bohaterem. Czy to możliwe? Sprawdźcie sami! Ponad 100 humorystycznych, rysunkowych historyjek nigdzie dotąd niepublikowanych w języku polskim. Już w październiku specjalne wydanie "Garfielda" - album urodzinowy - ten zwierzak ma już 25 lat!
[Wirtualny Wydawca]


poniedziałek, 23.06.2003
zapowiedzi
"Produkt" nr 18 leciutko spóźniony

Najnowszy "Produkt" już się drukuje, więc możecie się go spodziewać w przeciągu 8, góra 9 dni. To niewielkie, około tygodniowe spóźnienie, jest chyba jednym z największych sukcesów magazynu od czasu jego powstania. Pełna lista komiksów osiemnastki wygląda następująco:

 • "Niedźwiedź 78" epizod 3 (txt: Śledziu, gfx: Kurt)
 • "Cichy Kącik KRLa" (KRL)
 • "Mondo i Dab: 64 gigabajty pożądania" epizod 2 (txt, szkic: Śledziu, tusz: Simson)
 • "Człowiek Paroovka" (Marek Lachowicz)
 • "Strachy" (txt: Śledziu, gfx: Filip Myszkowski)
 • "Josephine" (C. Weartherspoon)
 • "Pure Hemp" (by Bizon)
 • "Red. Szwędak" (by Rychu Dąbrowski)
 • "Ucieczka do miasta" (txt: Śledziu, gfx: Rychu Dąbrowski)
 • i oczywiście "Wilq" (Bartosz Minkiewicz)

W tekstach: Crossgen (o wydawnictwie rozpisuje się Łukasz Chmielewski), Frank Miller (w cyklu 12 gniewnych ludzi), w Poboczach Ed Wood (Pasqd) i Kobong/Nyia/Neuma (Pitt), plus "Nufonia must fall" Kid Koali (niezwykły zestaw 316 komiksu + 16 min. muzy, opisuje Pitt), dodatkowo recenzje (Mirowski/Chemiczny Ali), Piter paparazii Presentanto i co ino. "W Produkcie" nr 18 znajdziecie także plakat promocyjny oraz 6-stronicowy preview nowej (oddzielnej!) serii "Osiedla Swoboda", której pierwszy zeszyt ukaże się być może już w lipcu.

Razem z "Produktem" nr 18 do sprzedaży trafi prawdziwa gratka dla nowych czytelników (oraz dla produktywnych z tradycjami, których starsze numery "Produktu" wyglądają jak psu z gardła wyjęte). Mowa o Pięciopakach, zestawach "Produktów" w bardzo, bardzo przyjemnych cenach. Każdy z Pięciopaków to wydatek 19,90 zł, w zamian za to otrzymacie pięć archiwalnych numerów "Produktu". Pięciopak jeden to klasyczne już numery 1, 2, 3, 4, 5. Pięciopak dwa zawiera numery 6, 7, 8, 9 i 10.
[Serwis Komiksowy]


poniedziałek, 23.06.2003
zagranica
Powrót "Pilote"

Powraca magazyn komiksowy "Pilote"! Stworzony w październiku 1959 roku przez René Goscinnego, Jean-Michela Charliera i Alberta Uderzo jak konkurencja dla magazynu "Tintin", "Pilote" szybko stał się bardzo popularny, publikowało w nim wielu znanych artystów, wychowała się na nim rzesza komiksowych fanów. Niestety, w roku 1989 magazyn przestał być wydawany.

19 czerwca 2003 ukazał się specjalny, 128-stronicowy (w tym 80 stron komiksów), letni numer magazynu "Pilote". W nim - parada najbardziej znanych współczesnych autorów, tak głównonurtowych, jak i kojarzonych z komiksem niezależnym; tak weteranów, jak i twórców młodego pokolenia. Znajdziemy tam więc między innymi Bilala, Bineta ("les Bidochons"), Giraud (Moebiusa), Gotliba, Grega, Guiberta, Juillarda, Larceneta, Lauziera, Mezieres'a, Mandryke, Reisera, Satrapi, Sfara, Trondheima, Zepa.
[tekst Błażej - Lagafium]


poniedziałek, 23.06.2003
film
"Catwoman" ma nowego scenarzystę

John Rogers zakończył współpracę z wytwórnią Warner Bros. dotyczącą napisania scenariusza filmu "Catwoman". Zastąpi go Ed Solomon ("Faceci w czerni"), który dokona stosownych i wymaganych przez studio poprawek. Film reżyserować ma francuski specjalista od efektów specjalnych, Pitof. W głównej roli wystąpi Halle Berry. Zdjęcia rozpoczną się w październiku.

"Catwoman" to historia kochającej koty, wrażliwej i nieśmiałej kobiety Patience Price, prowadzącej salon piękności dla zwierząt. Jej alter ego, odważna Catwoman, prowadzi walkę przeciwko burmistrzowi miasta i jego współpracownikom.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


poniedziałek, 23.06.2003
zapowiedzi
Okładki Mandragory

Prezentuję okładkę "Transmetropolitan" tom 3: "Żądza życia" cz. 2 Warrena Ellisa i Daricka Robertsona, który ma ukazać się jeszcze w czerwcu oraz projekt okładki "Prawie 48 stron: Franky Krova" (zmieni się układ napisów) Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera. Ten drugi komiks został przesunięty aż na wrzesień.

Na czerwiec został przeniesiony tom 1 wydania kolekcjonerskiego "100 naboi", jednak nie dysponuję jeszcze okładką nadającą się do prezentacji (będzie to wzór z amerykańskiego zeszytu 8).
[Jarek Obważanek]


   

poniedziałek, 23.06.2003
imprezy
Warsztaty komiksowe na Teleporcie

W dniach 4-7 lipca w Gdańsku zostanie zorganizowany Teleport 2003. W jego ramach odbędą się warsztaty komiksowe prowadzone przez Jerzego Szyłaka, Piotra Kowalskiego, Przemysława Truścińskiego, Michała Gałka, Mateusza Skutnika i Filipa Myszkowskiego. Szczegóły programu warsztatów poniżej.

Piątek, 4 lipca

12.00-13.45

Analiza scen komiksowych na podstawie istniejącego scenariusza oraz tworzenie fabuły komiksu. Prowadzi Jerzy Szyłak, Piotr Kowalski

13.45-15.00

Podstawy rysowania komiksu. Prowadzi Przemysław Truściński

Sobota, 5 lipca:

12.00-13.45

Adaptacja i współpraca z rysownikiem. Prowadzi Michał Gałek

13.45-15.00

Konstrukcja przestrzenna w komiksie. Prowadzi Mateusz Skutnik, Jerzy Szyłak

Niedziela, 6 lipca:

12.00-13.45

Kreacja bohatera, Prowadzi Filip Myszkowski

13.45-15.00

Tworzenie własnych scenariuszy i praca samodzielna nad nim, pod czujnym okiem prowadzących zajęcia.

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie według potrzeb uczestników.

Wszelkie informacje na temat konwentu znajdują się na jego stronie oficjalnej.
[CD Jack - Nowa Gildia]


poniedziałek, 23.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane w USA

"Dark Days" cz. 1
Tytuł polski: Mroczne dni
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Wydawca: IDW Publishing
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: $ 3,99

Pierwszy zeszyt 6-częściowej kontynuacji bestsellerowego horroru "30 dni nocy", wydanego w Polsce przez Mandragorę.

"Dark Days" rozpoczyna kolejny rozdział tej mrocznej opowieści. Akcja toczy się 6 miesięcy po wydarzeniach przedstawionych w pierwszym komiksie. Główna bohaterka, Stella Olemaun, przetrwała pierwszy atak wampirów i decyduje rozgłosić walkę ostrzegając cały świat przed ukrytą egzystencją wampirów. Na własne życzenie staje się odsłoniętym celem zemsty krwiopijców.
[Jarek Obważanek]


"Kingpin" cz. 1
Scenariusz: Bruce Jones
Szkic: Sean Phillips
Rysunki: Klaus Janson
Okładka: Essad Ribic
Wydawca: Marvel Comics
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: $2.50

Ostatnio Marvel chętnie wydaje komiksy z czarnymi charakterami w rolach głównych. Nawet Wilson Fisk doczekał się własnego tytułu.

W tej 6-częściowej mini-serii Bruce Jones przedstawia losy Fiska zanim wspiął się na szczyt jako Kingpin. Młody Fisk budował swoje imperium w starym stylu: jedna martwa osoba na raz. Zdrady, wojny gangów i sojusze są budowane i niszczone w tym pierwszym rzucie okiem na drogę Kingpina ku władzy. Zobacz pierwsze spotkanie Fiska ze Spider-Manem.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 23.06.2003
imprezy
Program GDAK 7

Siódmy GDAK już w najbliższą sobotę, 28.06.2003 w Pałacu Młodzieży przy ul. Ogarnej 56 w Gdańsku. Przedstawiamy program imprezy.

10.00

Otwarcie giełdy oraz wystawy plansz komiksowych.

11.00

Spotkanie z Robertem Adlerem, Tobiaszem Piątkowskim oraz Przemkiem Wróblem.

12.00

Spotkanie z Tomaszem Leśniakiem, Rafałem Skarżyckim oraz Jakubem Rebelką.

13.00

Spotkanie z Krzysztofem Ostrowskim i Przemkiem Truścińskim.

14.00

Walka Kogutów - prowadzi Piotr Niemkiewicz. W spotkaniu wezmą udział m.in. Witold Tkaczyk, Przemek Wróbel, Andrzej Baron oraz zaproszeni rysownicy i scenarzyści.

16.00

Spotkanie produktywnych z Michałem Śledzińskim i Filipem Myszkowskim.

17.00

Spotkanie z Jerzym Szyłakiem i jego rysownikami.

Ponadto przewidywane są konkursy z nagrodami o różnych porach dnia.

Zapraszamy

[Grupa Komiksowa GDAK]


sobota, 21.06.2003
zapowiedzi
Prosiak opóźniony

"Bajki Urłałckie" Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka, które miały pojawić się jeszcze przed wakacjami nakładem Kultury Gniewu, zostały przesunięte na wrzesień. Wydawca uznał, że wprowadzenie tego tytułu w sezonie ogórkowym nie będzie korzystnym rozwiązaniem.
[Jarek Obważanek]


sobota, 21.06.2003
prasa
Maciek Mazur na weekend

Dwutygodnik "Twój Weekend" rusza od sierpnia z serią komiksową "Historie na weekend" autorstwa Macieja Mazura. W każdym numerze będzie się pojawiał jeden dwustronicowy epizod. Mazur podpisał na razie umowę na rok. Bauer, wydawca dwutygodnika, jest żywo zainteresowany komiksem w ogóle, ale rysownik na razie nie zdradził szczegółów.
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 25/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Disney Studio
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0191


"Strefa śmiechu" nr 1: "Jeremi" tom 1
Tytuł oryginału: Zits
Scenariusz: Jerry Scott
Rysunki: Jim Borgman
Tłumaczenie: Marcin Szeloch
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Zits Partnership
Liczba stron: 80
Format: 21 x 23cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł
ID: 0192

WRAK POLECA

Recenzja

Komiks gazetowy o życiu 15-letniego Jeremiego Duncana, jego rodziny i przyjaciół. Ukazuje się od 1997 roku.

Jeremi jest uczniem pierwszej klasy szkoły średniej, a w przyszłości będzie słynnym muzykiem rockowym. Na razie jednak jest jedną z milionów wrażliwych nastoletnich istot ludzkich kompletnie nierozumianych przez brutalny współczesny świat. Jeremi ma tego pecha, że otaczający go dorośli zupełnie go nie rozumieją. Choć bycie piętnastolatkiem to dla Jeremiego nic wesołego, czytelnikom komiksu codzienne przygody chłopca i jego najbliższych nieodmiennie dostarczają masy powodów do śmiechu.


piątek, 20.06.2003
zagranica
Szósty tom "100 naboi" we wrześniu

"100 naboi" tom 6: "Sześć stóp pod spluwą"
Tytuł oryginału: Six Feet Under The Gun
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: $12.95

Już we wrześniu w USA pojawi się kolejny album zbiorczy "100 naboi". Jak zwykle tytuł tomu nawiązuje do jego numeru - szósty nosi tytuł "Sześć stóp pod spluwą". A do tego zawiera sześć osobnych epizodów (z zeszytów 37-42 - ich okładki tutaj, krótkie opisy w przepastnym archiwum), z których każdy skupia się na jednej z sześciu głównych postaci serii, widzianych oczami Shepherda. Są to: Dizzy, Cole, Benito, Lono, Graves i Wylie. A za każdą indywidualną historią rozwija się wojna między Shepherdem a Gravesem.
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.06.2003
film
Premiera "Hulka"

Dzisiaj do kin wszedł film "The Hulk" Anga Lee, na razie jednak nie do polskich, lecz amerykańskich. Obraz jest pokazywany w ponad 3800 kopiach. Na jego polską premierę przyjdzie poczekać aż do 18 lipca.
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.06.2003
film
Teaser "Punishera"

Zdjęcia do filmu "The Punisher" z Thomasem Jane w roli głównej jeszcze się nie zaczęły, ale wytwórnia nie mogła przeoczyć tak dobrej okazji, jak premiera "Hulka", by zareklamować obraz o Franku Castle. Teaser "Punishera", który jest puszczany przed filmem o Hulku, trwa zaledwie 38 sekund i nie pokazuje praktycznie niczego poza głównym bohaterem stojącym za stołem z bronią, co już zostało pokazane na zdjęciu pod koniec kwietnia.

Zwiastun można ściągnąć z Filmwebu w trzech wersjach (format Quick Time).

240x136 - 1438 Kb
320x180 - 2644 Kb
480x272 - 5831 Kb

[Jarek Obważanek]


piątek, 20.06.2003
na żywo
Ziuto - "Rezerwacja"

Przedstawiam pierwszy odcinek komiksu o poruczniku Płomieniu "Rezerwacja" - kolejne będą pojawiały się w miarę możliwości co tydzień. Autorem tej krótkiej, zwariowanej historii jest Ziuto, twórca znany z łamów "Świata Komiksu". Komiks pokolorował Krystian Bemke. Ziuto dziękuje Tobiaszowi Piątkowskiemu za pomoc w doszlifowaniu dialogów.
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.06.2003
imprezy
Zmiana terminu MFK!

XIV Międzynarodowy Festiwal Komiksu KOMIKS 2003 odbędzie się w dniach 24-26 października 2003 roku, czyli o trzy tygodnie później niż było to do tej pory zapowiadane.

Jednocześnie organizatorzy imprezy przypominają, że 31 sierpnia 2003 upływa termin nadsyłania prac na festiwalowy konkurs. Prace nadesłane bądź dostarczone do ŁDK po tym terminie nie będą dopuszczone do konkursu!
[Piotr Kasiński]


piątek, 20.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Les Immortels" tom 3: "La Passion selon Nahel"
Tytuł oryginału: Jean ou le jour du corbeau
Scenariusz: Stephen Desberg
Rysunki: Henri Reculé
Wydawca: Editions Glénat
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 48
Format : 32 x 24 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 10,99 euro

Trzeci tom serii "les Immortels" ("Nieśmiertelni"), do której scenariusze pisze Stéphen Desberg ("Skorpion", "Gwiazda Pustyni", "I.R.$."), a rysunki wykonuje Henri Reculé. Jest to sensacyjno-fantastyczna opowieść o aniołach, strzegących ludzi i pozostających w konflikcie z wysłannikami piekła.

W górach Etiopii profesor Marsh odnajduje grób anioła. Córka naukowca, Rio, jest w niebezpieczeństwie, ścigana przez demony. Nahel, jej anioł stróż, musi bardzo starać się, by ustrzec ją przed śmiercią...
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]


"Trzeci Testament" tom 4: "Jan, czyli dzień kruka"
Tytuł oryginału: Jean ou le jour du corbeau
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Alex Alice
Wydawca: Editions Glénat
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 80
Format : 32 x 24 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 14,99 euro

Czwarty i ostatni tom serii. Znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawaliście sobie od pierwszego tomu. Dowiecie się o istnieniu 13. apostoła, krewnego Jezusa, podobno nawet jego brata. Cała zagadka Trzeciego Testamentu ma od niego zależeć. Nastąpi też ostateczna konfrontacja Sayna, wielkiego inkizytora Guillaume'a de Beaujeu, Konrada z Marbourga i Elizabeth. Wszyscy oni są gotowi na wszystko, by zdobyć Testament, który być może wieści koniec ery i nadejście Apokalipsy.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]

Przykładowa plansza znajduje się tutaj.


"Vlad" tom 5: "Tajga"
Tytuł oryginału: Taïga
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Griffo
Wydawca: Editions du Lombard
Data wydania: 06.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro


"W kręgu podejrzeń" tom 6: "Siostry łez"
Tytuł oryginału: Soeurs de larmes
Scenariusz: Jean-Charles Kraehn
Rysunki: Sylvain Vallée
Wydawca: Editions Glénat
Data wydania: 06.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 8,99 euro

W bliżej niescprecyzowanych przedmieściach regionu lyonskiego młoda kobieta o imieniu Drissa rozpoczyna ucieczkę w środku nocy. Ale jej dwaj bracia, brutalni i srodzy, zostają szybko zaalarmowani i rozpoczynają poszukiwania w dzielnicy. Składają przy tym wizytę innej siostrze, która jest nie kto inny jak piękna Djida Feschaoui. Zerwała ona długi czas temu więzy ze swoją rodziną, która ma co najmniej konserwatywne poglądy na kobiecą edukację...

Po przesłuchaniu automatycznej sekreterki Djidy, udają się na poszukiwanie młodszej siostryczki, zostawiając starszą zakneblowaną. Sympatyczne rodzeństwo! Doganiają Drissię na dwrocu w Perrache, gdzie ta definitywnie próbuje ucieczki... Biedno dzecko jeszcze nie wie co ją czeka...

Djida dołoży starań po to by ją odzyskać, nawet mimo tego, że inne rzeczy nawiedzają ją w duchu. Ciągle jest zakochana w Gilu St-André...

Z drugiej strony, z młodym szefem firmy, który własnie powrócił do normalnego życia, kontaktuje się producent filmów XXX, dla którego pracowała jego szwagierka. Ta nie wypełniła swego kontraktu i jest wysoce wskazane aby Gil pomógł w jego odzyskaniu, w przeciwnym razie może go spotkać jakieś nieszczęście...

Czy te dwie historie się skrzyżują ?... Czy ścieżki Djidy i Gila na nowo się spotkają? Co przygowowała im przyszłość ?...

Witaj w drugim cyklu "W kręgu podejrzeń" pasjonującym od pierwszej strony. Piękna Djida odgrywa coraz większą rolę w opowieści, ku wielkiej przyjmeności wszystkich...
[tłumaczenie Dominik]


piątek, 20.06.2003
prasa
Nowe konkursy "SFery"

Nowy numer magazynu częściowo poświęconego komiksom "SFera" z CD już w sprzedaży. Tymczasem dla swoich czytelników redakcja przygotowała nową edycję internetowych konkursów z supernagrodami. Do wygrania książki i gry komputerowe. Więcej informacji na stronie magazynu.
[SFera]


czwartek, 19.06.2003
na żywo
Josephine - druga prezentacja

Clarence Weatherspoon przesłał kolejną porcję plansz z pierwszego albumu o Josephine pt. "Tchnienie Czarnego Lądu", który w październiku planuje wydać Mandragora. Tym razem są to strony 2, 7 oraz 10 - wszystkie w kolorze wykonanym przez Ivana (str. 10 jest również w wersji czarno-białej). Dla dociekliwych dodam, że przy pierwszej prezentacji strona siódma już się pojawiła - nie było jednak na niej wtedy koloru. Również 3 pierwsze kadry strony dziesiątej są znane - każdy z nich pojawił się wcześniej aż w 3 wersjach (+ zdjęcia).

To jednak nie wszystko. Clarence zdradził, że "Tchnienie Czarnego Lądu" powstało na podstawie 14-stronicowej nowelki "Dziecko Oceanu" z Josephine w roli głównej. Ten krótki komiks Clarence narysował pomiędzy "Rewolwerem" a "Jackiem O'Harą", ale pod wpływem natchnienia zaczął go przerabiać i wydłużał go coraz bardziej, aż dobił do 120 stron. Scenariusz zaś uległ tak daleko idącym zmianom, że "Tchnienie Czarnego Lądu" z "Dzieckiem Oceanu" nie ma właściwie nic wspólnego. Rysownik nie chce pokazywać całej nowelki, zgodził się jednak na publikacje jej fragmentów. Możecie obejrzeć strony 1, 3 oraz 11. Dodatkowo dostępna jest strona 3 w kolorze zrobionym przez Ivana. Warto przy tym dodać, że strona 3 stosunkowo najmniej zmieniła się w trakcie przerabiania scenariusza - jej odpowiednikiem w "Tchnieniu..." jest strona 10.

Więcej informacji o "Tchnieniu..." w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 19.06.2003
prasa
Nowa "SFera"

Do sprzedaży trafiła "SFera" nr 4/2003. Jak poprzednio, magazyn zawiera 84 strony, a do tego tym razem została dołączona płyta CD z megainstruktażem gry w karciankę wszech czasów - "Magic: The Gathering" (7 edycja). To ostatnie oczywiście gratis, bowiem cena magazynu nadal wynosi 6,99 zł.

A co mniej lub bardziej komiksowego w numerze? Jest sporo o "Tomb Raiderze" i najseksowniejszych wcieleniach Lary Croft, a także o ekranizacjach popularnych komiksów: "Hulk", "Hellboy", "X-Men", "Punisher", "Liga Niezwykłych Dżentelmenów".

Specjalnie dla "SFery" wywiadu udzielił Graham Masterton. Pisarz opowiada o kondycji współczesnego horroru, o tym skąd biorą się jego przerażające pomysły na książki i jak spodobał mu się polski komiks "Piekielne wizje", którego scenariusz oparto na jego opowiadaniach.

Ponadto jak zwykle recenzje komiksów.
[SFera]


czwartek, 19.06.2003
prasa
Ostrowski dla Wyborczej

We wczorajszym "Dużym Formacie", dodatku do "Gazety Wyborczej", zamieszczono raport o "chrzczonym paliwie" pt. "Chrzest polski" autorstwa Wojciecha Staszewskiego. Artykuł "ozdobiono" komiksem Krzysztofa Ostrowskiego do scenariusza Staszewskiego.
[Wojciech Krawczuk]


czwartek, 19.06.2003
zapowiedzi
Twój Komiks nadal szuka przedstawicieli

Wydawnictwo Twój Komiks w dalszym ciągu poszukuje przedstawicieli handlowych na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego. Warunek: prowadzenie własnej działalności gospodarczej (firmy) i zawarcie umowy. Oferta dotyczy także przedstawicieli innych wydawnictw, którzy chcieliby zwiększyć swoją ofertę handlową o tytuły Twojego Komiksu.

Kontakt: Michał Antosiewicz, tel. (32) 768 33 33 w. 113
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


czwartek, 19.06.2003
na żywo
Dampc - jeszcze jedna plansza

Robert Służały przesłał jeszcze jedną stronę z albumu o detektywie Dampcu (a właściwie jej fragment).
[Jarek Obważanek]


środa, 18.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Chobits" tom 1
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 190
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy, 4 kartki błyszczący
Druk: czarno-biały, 4 kartki kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0190
Recenzja

Seria planowana na 8 tomów.

"Wygląda jak najzwyklejsza dziewczyna!"

Uczący się do egzaminów Hideki Motosuwa, znajduje na pobliskim śmietniku komputer. Niestety, komputer potrafi powiedzieć jedynie "chii" - okazuje się, że nie ma w nim oprogramowania. A gdy bohater zaczyna martwić się, iż komputer do niczego mu się nie przyda, okazuje się, że...

Przed Wami pierwszy tom serii stworzonej przez grupę CLAMP, fantastycznej komedii miłosnej, w której komputery mają ludzką postać!

"Będę cię używał jak należy!"
[JPF]


środa, 18.06.2003
zapowiedzi
Opóźnienie "Public Relations"

Wydawnictwo Twój Komiks informuje, że zapowiadany na czerwiec drugi tom serii "Public Relations" z powodu awarii w drukarni ukaże się w lipcu. Na przełomie czerwca i lipca można spodziewać się piątego albumu z serii "Władcy chmielu". Wydawnictwo przeprasza za zmianę.
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


środa, 18.06.2003
zapowiedzi
Kolejne opóźnienie w JPFie

Z powodów licencyjnych wydawnictwo JPF zostało zmuszone do przełożenia o około tydzień daty premiery "Magiczny Wojownicy - Slayers" . Najprawdopodobniej sytuacja będzie wyglądać podobnie jak to było w przypadku "Chobits", tzn. osobom, które zamówiły tomiki wysyłkowo JPF wyśle komiksy około 30 czerwca. W kioskach ukażą się około 4 lipca.

Wydawca gorąco przeprasza za tę sytuację i ma nadzieję, że to już ostatnia taka sprawa - przynajmniej w najbliższym czasie.
[JPF]


środa, 18.06.2003
imprezy
Komiks Graffiti na murach Krakowa
W dniach 30 czerwca/1 lipca powstanie na krakowskich ścianach komiks wykonany w technice graffiti, czyli przy użyciu farb w sprayu. Historia obmyślona jest na około 15 kadrów, rozmieszczonych na terenie całego miasta. Każdy z nich wyjdzie spod ręki innego artysty, spośród zaproszonych w tym celu z całej Europy wiodących twórców graffiti. Będą one powstawać symultanicznie. Odbiór całości ma ułatwić opracowany specjalnie na tę okazję system drogowskazów. Autorem scenariusza jest Kamil Śmiałkowski - publicysta, scenarzysta związany z Krakowskim Klubem Komiksu. Projekt jest krakowskim przedłużeniem, odbywającego się dwa dni wcześniej w Warszawie międzynarodowego zlotu twórców graffiti. Ma również za zadanie integrację środowisk komiksowych i graffiti.

Organizatorzy
Festiwal nowych technologii w sztuce "art-e-strada"
Brain Damage - Aerosol Culture Magazine
GrafWizje

[Nowa Gildia]


środa, 18.06.2003
telewizja
Komiksowa środa na TVN
Oprócz "Tajemnic Smallville" stacja TVN od przyszłego tygodnia będzie emitowała "Witchblade - piętno mocy" - również w środy. 13-odcinkowy serial o Sarze Pezzini będzie pokazywany o 23:20.

Komiks, na podstawie którego powstał serial, polscy czytelnicy mogli poznać jedynie z takich wydawanych przez TM-Semic crossoverów, jak "Overkill" czy "Tomb Raider / Witchblade".
[informacja Valdi, tekst Jarek Obważanek]


środa, 18.06.2003
gry
"100 naboi" na PS2

["100 naboi" tom 1: "Pierwszy strzał, ostatnie ostrzeżenie"]

Gra "100 Bullets" jest wynikiem umowy podpisanej przez Acclaim Ent. z wydawcą komiksów z serii o tym samym tytule - DC Comics. Już sam pomysł, na którym oparty jest oryginał "100 naboi" jest genialny: Agent Graves mależy do tajnej organizacji kontaktującej się z określonymi ludźmi, którym niedawno ktoś wyrządził znaczną krzywdę (utrata bliskiej osoby, itp.). Graves wręcza poszkodowanemu walizeczkę z dowodem rzeczowym, bronią i oficjalnym zezwoleniem na zemstę - bez żadnych następstw karnych możemy w imieniu prawa "upolować" swego krzywdziciela. Oczywiście sprawa nie jest taka prosta jak brzmi, a całość dotyka głębszych tematów moralnych niż kwestia pociągnięcia za spust. Aż dziw bierze, że dopiero teraz ktoś zamierza przenieść ten temat na ekran w postaci gry video (film również byłby niezły).

Jak twierdzą przedstawiciele Acclaim: "(...) uniwersum gry posiada wszystkie kluczowe elementy, których poszukują gracze w dzisiejszych produkcjach - świetne postacie, głęboką fabułę i szybką akcję. Trzymając się komiksowego oryginału, graczom zostanie rzucone wyzwanie »pomyśl zanim strzelisz«, zmuszając do przemyślenia następstw swych czynów." Oby tylko developer nie spartolił roboty - o czym przekonamy się dopiero w 2004.
[informacja Marcin Kamiński - Filmweb, tekst PSX.net.pl]


środa, 18.06.2003
film
Aktorski "Astro Boy"
W Hollywood powstanie wielkobudżetowa, aktorska ekranizacja mangi Osamu Tezuki "Tetsuwan Atom" (ang. Astro Boy), jednej z najpopularniejszych i najważniejszych serii w historii japońskiego komiksu.

Łączący w sobie elementy filmu aktorskiego i animacji komputerowej film powiadał będzie o perypetiach robota-dziecka, skonstruowanego przez naukowca na podobieństwo jego zmarłego syna. Istnienie chłopca miało być trzymane w tajemnicy, ale w wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności zyskuje on światową popularność.

Nad projektem czuwać będzie japońska firma Tezuka Productions, która na mocy kontraktu będzie miała wpływ na wygląd postaci pojawiających się w filmie oraz ostateczny kształt scenariusza.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 18.06.2003
film
Revolution Studios ekranizuje komiks
" Zoom's Academy for the Super Gifted" Jasona Lethcoe'a to kolejny komiks, który doczeka się swojej ekranizacji. Prawa do przeniesienia albumu na duży ekran zakupiło Revolution Studios.

Komiks opowiada historię młodej dziewczyny, która trafia do liceum dla superbohaterów, gdzie odkrywa swoje ponadnaturalne moce.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


środa, 18.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"30 dni nocy"
Tytuł oryginału: 30 Days of Night
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Idea + Design Works, Llc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 88
Format: B5
Oprawa: miękka z zakładkami i wybiórczym lakierem
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0189
Recenzja

W sennym, odosobnionym mieście Barrow na Alasce słońce zachodzi i nie wschodzi przez następne trzydzieści dni i nocy. Z ciemności, przez zamrożone pustkowia, przyjdzie zło, które powali mieszkańców Barrow na kolana. Jedyną nadzieją dla ich miasta jest szeryf i jego zastępca, mąż i żona, którzy są rozdarci między ich własnym przetrwaniem i ocaleniem miasta, które kochają. Kontynuacją komiksu jest mini-seria "Mroczne dni".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
wrak
Ziuto na start!
Na stronie tytułowej WRAKa dzisiaj umieściłem rysunek, który wykonał Ziuto, twórca znany głównie z łamów "Świata Komiksu" (za kolory odpowiedzialny jest Krystian Bemke). Obrazek nawiązuje do zwariowanego komiksu humorystycznego "Rezerwacja" (scen. i rys. Ziuto, kolor Bemke), którego pierwszy odcinek jeszcze w tym tygodniu pojawi się na WRAKu dzięki uprzejmości autorów. Przy okazji dodam, że komiks Ziuta pojawi się w egmontowskiej antologii "Wrzesień", którą niedawno zapowiedział Tomasz Kołodziejczak.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
zapowiedzi
Egmont na lipiec
Przedstawiam listę komiksów, które Egmont zamierza wydać w lipcu.

"Apokalipsomania" tom 3: "Globalny underground"
Tytuł oryginału: Global Underground
Scenariusz: Laurent-Frédéric Bollée
Rysunki: Philippe Aymond
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł


"Aquablue" tom 5: "Projekt Atalanta"
Tytuł oryginału: Projet Atalanta
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Ciro Tota
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł


"Dziedzic" tom 1: "Konflikt sumienia"
Tytuł oryginału: Scion
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Jim Cheung
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertainment
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 9,90 zł

SF / fantasy


"Falangi Czarnego Porządku"
Tytuł oryginału: Les Phalanges de l'Ordre Noir
Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1979
Liczba stron: 84
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie

Political fiction.


"Incal - Przed Incalem" tom 2: "Prywatny detektyw klasy R"
Tytuł oryginału: Détective privé de "Classe R"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł


"Kajko i Kokosz": "W krainie borostworów"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł


"Liga niezwykłych dżentelmenów" vol. 1
Tytuł oryginału: The League of Extraordinary Gentlemen
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Kevin O'Neill
Kolory: Benedict Dimagmaliw
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: DC Comics - Wildstorm - America's Best Comics
Liczba stron: 192
Format: B5

W tej niezwykłej historii osadzonej w realiach wiktoriańskiej Anglii spotykają się razem postacie znane z literatury: Allan Quatermain (Henry Rider Haggard "Kopalnie króla Salomona" i inne), kapitan Nemo (Juliusz Verne "20 000 mil podmorskiej żeglugi" i "Tajemnicza wyspa"), Dr Henry Jekyll i jego alter-ego pan Edward Hyde (Robert Louis Stevenson "Dr Jekyll i pan Hyde"), wampirzyca Mina Harker (Bram Stocker "Drakula") oraz niewidzialny człowiek Hawley Griffin (Herbert George Wells "Niewidzialny człowiek"). Ta niezwykła liga ma za zadanie chronić Anglię przed niebezpiecznym kryminalistą zagrażającym Londynowi. Krótko mówiąc: superbohaterowie na miarę XIX wieku.
[Jarek Obważanek]


"Pieśń strzyg" tom 3: "Wpływy"
Tytuł oryginału: Emprises
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 1999
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł


"Spider-Man: Splątana sieć" tom 1
Tytuł oryginału: Spider-Man's Tangled Web
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003

Tę mini-serię (24 zeszyty) tworzyli Peter Milligan ("Enigma"), Garth Ennis, John McRea, Greg Rucka ("Queen & Country"), Eduardo Risso, Darwyn Cooke ("Catwoman", "Batman: Ego"), Bruce Jones ("Hulk") i inni.
[pookie]


"Strażnicy" tom 1
Tytuł oryginału: Watchmen
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave Gibbons
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 416 (3 tomy łącznie)
Format: B5
Cena: 25,00 zł

W polskim wydaniu 3 tomy po 4 zeszyty w każdym.

Rewelacyjny i rewolucyjny komiks o grupie superludzi.


"Thorgal" tom 14: "Aaricia"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Poprzednie wydanie: Orbita 1990
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł


"Wyprawa" tom 1: "Z popiołów"
Tytuł oryginału: Sojourn
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Greg Land
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertainment
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 9,90 zł

Fantasy.

[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
zapowiedzi
Przecieki z Egmontu
Kolejne doniesienia z Egmontu, które zdobył pookie.

Albumy z cyklu "Kajko i Kokosz", które były niegdyś wydawane w układzie poziomym, czyli "Złoty puchar", "Szranki i konkury" oraz "Woje Mirmiła" zostaną przerobione na układ pionowy. Każda z tych opowieści zostanie prawdopodobnie podzielona na trzy części (dotąd były wydawane w dwóch). Albumy czarno-białe pokoloruje Tomasz Piorunowski. Paski, których w starych wydaniach albumowych zabrakło, zapewne zostaną dodane (być może nie wszystkie).

Prawdopodobnie w tym roku nie ukażą się kolejne tomy serii humorystycznych: "Titeuf", "Mały Sprytek" i "Kid Paddle". Spowodowane jest to zbyt małym zainteresowaniem tymi tytułami.

Kolejny "Hellboy" - "Conqueror Worm" - pojawi się na jesieni. Jeszcze w tym roku zobaczymy trzecie oryginalne wydania zbiorcze "Kaznodziei" i "Sandmana".

"Kasta Metabaronów" zostanie zakończona do końca przyszłego roku.

Jeszcze w tym roku: czwarty "Trzeci Testament", szósty "Książę nocy", kolejny "Anachron".

Zapewne po zakończeniu "Asteriksa" pojawi się "Umpa-Pa" (3 tomy, pierwszy ukazał się na łamach "Świata Komiksu").

Zeszytowy "Batman" będzie kosztował 9,90 zł. "From Hell" Moore'a w przyszłym roku. Będzie też "Green Arrow" Smitha.

Egmont rozmawia z Amerykanami o niektórych tytułach z niedawno odwołanych zapowiedzi Fun Media.

Przeglądowy album Christy (wzbogacony o wywiad-rzekę) został przesunięty na początek przyszłego roku.

Najprawdopodobniej w paĽdzierniku pojawi się przeglądowy album Przemka Truścińskiego.

Jeszcze w tym roku w Klasyce Polskiego Komiksu: "Tytus Księga 80" (z okazji 80-lecia Papcia, wybór Tytusów ze starej i nowej prasy), "Antresolka Profesorka Nerwosolka" Baranowskiego oraz "Gapiszon" Bohdana Butenki.

Będą nieduże zmiany w piśmie "Świat Komiksu". Na pewno nie zostanie przywrócona duża objętość, gdyż tańsze pismo sprzedaje się lepiej.

Zła wiadomość dla graczy. Karcianka "Thorgal" nie będzie miała żadnych dodatków. Projekt został zamknięty.

Więcej informacji na forum.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
zapowiedzi
Okładka "Produktu"

Na oficjalnej stronie "Produktu" pojawiła się już okładka numeru 18 magazynu, którego premiera przewidziana jest na koniec czerwca. Informacje na temat zawartości numeru znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
imprezy
Pokaz filmów Alexandro Jodorowsky'ego

Jodorowsky, znany na całym świecie scenarzysta komiksowy, jest także cenionym reżyserem filmowym. W dniach 18-29.06.2003 odbędzie się IV Festiwal Filmów Latynoamerykańskich, podczas którego wyświetlane będą także obrazy Jodorowsky'ego. Filmy tego autora będzie można oglądać w warszawskim kinie Muranów:

 • 19.06 - godz. 19.00: "Fando i lis"
 • 20.06 - godz. 20.00: "Kret"
 • 21.06 - godz. 20.00: "Święta Góra"
 • 22.06 - godz. 20.00: "Święta krew"
 • 23.06 - godz. 21.00: "Fando i lis"
 • 24.06 - godz. 21.00: "Kret"
 • 25.06 - godz. 21.00: "Święta Góra"
 • 26.06 - godz. 21.00: "Święta krew"

Przez cały czas trwania festiwalu,w kinie Muranów będzie można kupić komiksy Alexandro Jodorowsky'ego, które ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont.
[Egmont Polska]


wtorek, 17.06.2003
telewizja
"Tajemnice Smallville" powracają do TVN

Do ramówki TVN powrócił po dłuższej przerwie serial o młodości Supermana pt. "Tajemnice Smallville". Emisja jedenastego odcinka pierwszego sezonu została zaplanowana na środę (czyli już jutro) o godz. 21:55. Niestety trudno tę porę nazwać szczególnie lepszą od dotychczasowej.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dylan Dog" tom 66: "Partia ze śmiercią"
Tytuł oryginalny: Partita con la morte
Scenariusz: Claudio Chiaverotti
Rysunki: Corrado Roi
Okładka: Angelo Stano
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Sergio Bonelli Editore
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 96
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 11.90 zł
ID: 0177
Recenzja

Kolejny zeszyt serii z gatunku horroru. Detektyw mroku - Dylan Dog - musi rozwikłać sprawę nagłych zgonów ludzi powiązanych z niejakim Harveyem Burtonem, który... znajduje się w stanie śpiączki. Okazuje się, że gra nie toczy się ze zwykłym mordercą... Jeden z najbardziej poruszających odcinków cyklu.


"Eden, It's an Endless World!" tom 5
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 212
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0178

WRAK POLECA

Recenzja

Manga science-fiction. Enoah wraz z przyjaciółmi próbuje odbić swą matkę i młodszą siostrę z rąk Propatrii. Dochodzi do brutalnego starcia na lotnisku, a każda bitwa niesie ze sobą ofiary... Twórca zdradza również losy Andrei - kobiety-cyborga z grupy Enoaha.


"Hellboy" - "Prawa ręka zniszczenia"
Tytuł oryginalny: The Right Hand of Doom
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Kolor: Dave Stewart
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2000
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0179

WRAK POLECA

Recenzja

Horror. Zbiór kilku opowieści o agencie do spraw paranormalnych, Hellboyu. Przedstawione w tym tomie historie wyjaśniają wiele tajemniczych spraw związanych z pochodzeniem i dzieciństwem Hellboya. Raz jest śmiesznie, a raz strasznie...


"Kajko i Kokosz": "Wielki turniej"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Poprzednie wydanie: Jupi Direct 10.2000
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0180
Kolejny tom kultowej polskiej serii fantasy. Zbójcerze nie przestają dręczyć mieszkańców spokojnego Mirmiłowa. Tym razem postanowili zarazić Mirmiła senną zmorą... i jedynie moc Jagi może uratować kasztelana od niespokojnych nocy. Tymczasem do grodu przybywa Książęcy Prezes Krzepy i Turniejów. Książę zaprasza na turniej z okazji Święta Barana - każdy gród ma wystawić swego zawodnika. Kajko i Kokosz wyruszają na poszukiwania dorodnego tryka, ale Zbójcerze byli szybsi. Mieszkańcom Mirmiłowa pozostał tylko sympatyczny baranek Bek, który stanie się niepokonany, jeśli tylko właściciele spełnią jego dwa marzenia...


"KKK" nr 2 (20) 2003
Wydawca: Post
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy + wkładka błyszczący
Druk: czarno-biały + wkładka kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 13,90 zł
ID: 0185
Tematem przewodnim numeru jest "erotyka i komiks", któremu przyglądamy się zarówno w części publicystycznej, jak i komiksowej. Prezentujemy m.in. "10 rysowników, którzy potrafią przekonywująco zaokrąglać", "5 albumów, które można »zaliczyć«" oraz prace Przemysława Truścińskiego, Agnieszki Papis i Tomasza Piorunowskiego, Jerzego Szyłaka i Rafała Szłapy, epizody z serii "Jeż Jerzy", "Alma", "Sunrise", zajawkę "Opowieści z Zielonej Polany 2". Ponadto wywiady z Tomaszem Piorunowskim i Neilem Gaimanem a także "New X-Men", "Watchmen", "Naruto", "Batman", "Kaznodzieja", "Dwie podróże z Fellinim" i stałe działy.

Zdecydowanie dla dorosłych.


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 5
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koich Tokita
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0181
Manga science-fiction. Wojna pomiędzy Ziemią a Koloniami się skończyła. Piloci Kombinezonów Bojowych - Gundamów - próbują ułożyć sobie życie od nowa. Ale przeszłość o nich nie zapomniała. Wszyscy zostają zwabieni do opuszczonej kolonii gdzieś w pasie asteroidów...


"Lanfeust z Troy" tom 6: "Cesarzowa C'ixi"
Tytuł oryginalny: C'ixi impératrice
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin
Kolor: Lencot
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0182

WRAK POLECA

Recenzja

Lanfeust i przyjaciele, pozostawiwszy C'ixi w Xingdu, podróżują do Pałacu Bogów. Szukają legendarnego zwierzęcia Magohamotha. Na miejscu Lanfeust spotyka się z bogami. Wszyscy są zaniepokojeni mocą chłopaka, ale wiedzą, że tylko on może powstrzymać Thanosa. Niestety, nie dociera to do boga trolli - Trwooga. Ten za wszelką cenę chce zabić Lanfeusta. A C'ixi postanawia wrócić do Eckmul, w którym władzę sprawuje zły Thanos... Kolejny tom bestsellerowej serii fantasy nie zawiedzie czytelników. Komiks pełen brawurowych akcji i humoru stanowi doskonałą rozrywkę dla każdego.


"MangaMix" nr 12 (3/2003)
Wydawca: Waneko
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,50 zł
ID: 0187
Ostatni w "MangaMiksie" odcinek mangi Kena Akamatsu "Love Hina", kolejne części komiksów Yazawy Ai "Paradise Kiss" oraz Fuymi Soryo "Doll". Zapowiadamy też nowy tytuł, a będzie to manga Toru Fujisawy "Great Teacher Onizuka". Mamy nadzieję, że wielu fanów ucieszy się, widząc ten komiks po polsku. :) Jako dodatek do pisma, przygotowaliśmy tym razem nalepki. :) Fanów detektywa Kindaichi'ego czeka konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. W części publicystycznej można przeczytać o najnowszych trendach japońskiej mody oraz nasze relacje ze spotkań z przedstawicielami koncernu Tezuka Production i z Warszawskich Spotkań Komiksowych. W rubryce nowości Tomka Gawrońskiego polecamy relację z rozdania Oscarów, z goszczacym na ekranach naszych kin filmem Hayao Miyazakiego w roli głównej. ;)
[Waneko]


"Usagi Yojimbo" tom 12: "Ostrze bogów"
Tytuł oryginalny: Grasscutter
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 248
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0183

WRAK POLECA

Recenzja

Kusanagi - Pożeracz Traw: zagubiony przed wiekami miecz bogów. Jego potężną moc chce wykorzystać tajemnicza organizacja zwana Spiskiem Ośmiu, która pragnie obalić szogunat i przywrócić na tron Japonii cesarza. Ale kapryśny los powoduje, iż święte ostrze wpada w ręce samuraja-ronina Usagiego. Ten szybko orientuje się, co zdobył i nie zamierza oddać miecza zdrajcom... Stan Sakai otrzymał za ten komiks prestiżową Nagrodę Eisnera. "Ostrze bogów" to epicka opowieść, łącząca japońskie mity z historią w jej i jednostkowym, i szerokim wymiarze.


"Video Girl Ai" tom 4
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Liczba stron: 216
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 15,90 zł
ID: 0186
Recenzja

W tym tomie Nobuko intensywnie "bierze się do dzieła" i postanawia spędzić noc ze swoim chłopakiem Moteuchim. ;) Natomiast Ai, powoli zaczyna przypominać sobie kim jest i jakie stosunki łączyły ją z głównym bohaterem. Sytuację komplikuje konstruktor Video Girl, który za wszelką cenę stara się skasować, jego zdaniem, wadliwą Ai. Ponadto na scenę wkraczają nowi bohaterowie ze świata ludzi i postaci wideo.


"Wayne Shelton" tom 2: "Zdrada"
Tytuł oryginalny: La trahison
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Christian Denayer
Kolory: Bertrand Denoulet
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Dargaud Editeur
Data wydania oryginału: 10.2002
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 17,90 zł
ID: 0184
Kałakdżystan - jedna z byłych republik radzieckich. Przebywający tam Wayne Shelton nie jest na wakacjach. Musi wykraść z więzienia francuskiego kierowcę ciężarówki, który zabił w wypadku samochodowym kałakdżystańskiego ministra obrony. Przed Sheltonem i jego grupą pomocników zadanie pozornie niemożliwe. Ale czy jest coś niemożliwego dla byłego żołnierza, przemytnika i najemnika, jakim jest Wayne Shelton? Przekonajcie się sami. Drugi tom nowej serii sensacyjnej autorstwa Jeana Van Hamme'a ("Thorgal", "XIII", "Szninkiel") i Christina Denayera (pracował nad serią "Michel Valliant"). Komiks, który przeczytasz jednym tchem!


"Wilq Superbohater" zeszyt 2: "Historie, których wolałbyś nie znać"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 13.06.2003
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 7,89 zł
ID: 0188
W środku najdłuższa do tej pory narysowana przygoda Wilqa - epicka "Historia, której wolałbyś nie znać". Obok niej - horror detektywistyczny "Niebiański Bramkarz" (bohaterowie lecą do Mielna nad Bałtykiem) i dramat społeczny "Wilq vs Manifa". Nie zabrakło rysunków humorystycznych i drugiej części komiksu Tomasza Minkiewicza "Wyprawa Na Ciemną Stronę Słońca" (sprawy się komplikują - nie spodziewaj się niczego innego).
[Serwis Komiksowy]


wtorek, 17.06.2003
wrak
Niespodziewana przerwa technicza
Przepraszam bardzo za ponad pięciodniową przerwę w aktualizacjach WRAKa. Dość nieoczekiwanie problemy techniczne, które miały trwać kilka godzin, co byłoby praktycznie niezauważalne dla odwiedzających, przerodziły się w nieciekawą sytuację, z którą ciągle walczę. Bez względu na nieustające kłopoty jeszcze dzisiaj powinna pojawić się znaczna więszkość zaległego materiału.

Przy okazji dodam, że dokonałem lekkiej reorganizacji serwisu. W menu pojawił się dział Imprezy, który zastąpił dział RAK (jest on teraz podsekcją Imprez).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 12.06.2003
zapowiedzi
"Autobahn nach Poznań" zmienia autora
Komiks na podstawie opowiadania Andrzeja Ziemiańskiego nieoczekiwanie zmienił rysownika. Zapowiadany dotąd jako przyszłe dzieło krakowskiej malarki Joanny Karpowicz ma być teraz rysowany przez Roberta Służałego, o czym poinformował wczoraj sam twórca. Do projektu, którego wydawcą będzie wrocławska Mandragora, przymierzał się jeszcze Robert Adler. Wydawcy (oraz Ziemiańskiemu) spodobały się pierwsze przymiarki do tego albumu wykonane przez Służałego i zdecydował się podpisać umowę z rysownikiem. Premiera komiksu przewidywana jest na marzec 2004. Będzie zrealizowany akwarelami w kolorze.

Na WRAKu można obejrzeć proces powstawania pierwszej planszy "Autobahn..." (są to trzy osobne grafiki) oraz fragment planszy drugiej.
[informacja Robert Służały, tekst Jarek Obważanek]


czwartek, 12.06.2003
na żywo
Następne plansze Dampca
Robert Służały nadesłał następne trzy strony z albumu o detektywie Dampcu, który aktualnie rysuje dla Mandragory. Scenariusz komiksu napisał Jerzy Szyłak. Więcej na ten temat w Zapowiedziach. Rysownik przewiduje zakończyć prace do końca sierpnia, a komiks ma ukazać się w październiku.

Nowe szkice z albumu mają niebawem pojawić się na stronie Służałego w dziale Projects.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 12.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Akira" tom 18: "Rezonans"
Scenariusz: Katsuhiro Otomo
Rysunki: Katsuhiro Otomo
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Format: B5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 17,00 zł
ID: 0175


"Kaczor Donald" nr 24/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Disney Studio
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0176


środa, 11.06.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu na czerwiec
Przedstawiam komplet polskich okładek czerwcowego pakietu Egmontu. Po kolei: "Dylan Dog" tom 66: "Partia ze śmiercią", "Eden, It's Endless World!" tom 5, "Hellboy" - "Prawa ręka zniszczenia", "Kajko i Kokosz": "Wielki turniej", "Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 5, "Lanfeust z Troy" tom 6: "Cesarzowa C'ixi", "Usagi Yojimbo" księga 12: "Ostrze bogów", "Wayne Shelton" tom 2: "Zdrada".


Dodatkowo prezentuję okładkę pierwszego numeru "Strefy śmiechu", w którym znajdą się paski z serii "Jeremi" Jerry'ego Scotta i Jima Borgmana. Cena zbiorku 9,90 zł. Więcej informacji wkrótce.
[Jarek Obważanek]


środa, 11.06.2003
zapowiedzi
Okładki J.P.F.-u
Mogę już zaprezentować polskie okładki komiksów rozpoczynających nowe serie wydawnictwa J.P.Fantastica, otrzymane od webmastera strony internetowej edytora. Są to "Chobits" tom 1, który ma pojawić się w sprzedaży 16 czerwca, oraz "Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 1: "Legenda ciemności", którego premiera została przewidziana na 23 czerwca.
[Jarek Obważanek]

   

wtorek, 10.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"X" tom 18
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantstica
Data wydania: 06.2003
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,00 zł
ID: 0174


wtorek, 10.06.2003
zagranica
"Aargh!" nr 4 - nowe (oficjalne) informacje

Wydawcą "Aargh!" nr 4 będzie wydawnictwo MOT. Objętość 112 stron + kolorowa okładka (po lewej jeszcze bez logo).

Głównym tematem będą wielkie czeskie projekty komiksowe takie jak: Amazona/Oktobriana, Abo Falio, Fake Falio, Nitro tezkne glycerinem, Perak.

W specjalnym bloku komiksowym, który nie będzie dotyczył muzyki lecz manipulacji za pomocą sztuki wystąpią: Y. Jigounov, T. Kołodziejczak/P. Truściński, M. Turek. Ponadto swoje prace zaprezentują Czesi: M. Mazal, J. Grus, P. Cech, W. Tucapsky, J.P. Krasny, D. Cerny, J. Zimcik, J. Latomirsky/J. Cechowa, K. Jerie, T. Prokupek i K. Saudek, oraz po raz pierwszy na dużą skalę Słowacy: B. Jelinek, M. Sutovec, J. Balogh, F. Mraz, a także: I. Baranko (Ukraina), M. Bjorklund/K. Moilanen (Finlandia), M. Horemans (Belgia).

Oprócz komiksów wywiady z twórcami i teksty o tematyce komiksowej.
[Marek Turek]


wtorek, 10.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"100 naboi" tom 5: "Stracone jutro" cz. 1
Tytuł oryginału: A Foregone Tomorrow
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Kolor: Patricia Mulvihill
Okładka: Dave Johnson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 06.2002
Liczba stron: 72
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0173

WRAK POLECA

Recenzja

Księga "Stracone jutro" zbiera zeszyty 20-30. W polskim wydaniu została podzielona na 3 części. W pierwszej z nich znalazły się zeszyty 20-22.

Komu możesz zaufać? Na mrocznych obrzeżach świata odpowiedź jest wciąż ta sama: Nikomu. Nawet sobie.

Brian Azzarello i Eduardo Risso w swoim komiksie zaglądają do mrocznych spelunek i ostrym światłem omiatają niebezpiecznych bywalców tych miejsc. Od drobnych przemytników i handlarzy do elit władzy - wszystkich łączy nie tylko podarowana przez Agenta Gravesa nienamierzalna broń i amunicja. Czego częścią są oni wszyscy i kto to kontroluje wciąż pozostaje tajemnicą - a to czego nie wiedzą może się okazać szkodliwe dla zdrowia.


"Frank Lincoln" tom 2: "Commander Anderson"
Tytuł oryginału: Off Shore
Scenariusz: Marc Bourgne
Rysunki: Marc Bourgne
Tłumaczenie: Mariola Regulska
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Editions Glénat
Data wydania oryginału: 05.2002
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0172
Recenzja

Nareszcie! Po pięciu latach pozornie beznadziejnych poszukiwań, Frank Lincoln trafia na dwa ślady, które być może pomogą mu rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia jego żony Susan. Pierwszym jest klejnot, który Frank podarował kiedyś swej żonie, a który rozpoznał na szyi byłej dziewczyny syna Roberto Moreno - ojca chrzestnego mafii na Alasce. Drugim tropem jest zdjęcie, na którym widać Susan w towarzystwie samego Roberto Moreno. Gdzie zaprowadzą te ślady Franka - najlepszego detektywa prywatnego w Anchorage na Alasce? Sam zadaje sobie to pytanie w chwili, gdy otrzymuje propozycję poprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa pracownika platformy wiertniczej "Commander Anderson" na Oceanie Arktycznym, należącej do firmy petrochemicznej Golden Oil? Jak się domyślacie, Frank nie ma głowy do zabawy w Herkulesa Poirot, zwłaszcza w tak surowych warunkach. Lecz zanim odmówi, poznaje nazwisko głównego akcjonariusza Golden Oil: to Moreno... Roberto Moreno.
[Twój Komiks]


wtorek, 10.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane w USA

"Transmetropolitan" tom 8: "Dirge"
Scenariusz: Warren Ellis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Rodney Ramos
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 14.95 $

Pod koniec maja ukazał się kolejny tom wydania zbiorczego "Transmetropolitan". Zawiera zeszyty 43-48. W środku albumu bezimienny snajper terroryzuje Print District i potężna burza czyści ulice Miasta.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 10.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Reality Show" tom 1: "On Air"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Francis Porcel
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 06.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 12,60 euro

Nowa seria ze scenariuszem Jean-Davida Morvana ("Armada") i rysunkami Francis Porcela. Oto w przyszłości praca została zakazana, gdyż wykonują ją maszyny. Jedyne dwa zawody wciąż wykonywane przez ludzi to policjant i żołnierz. Dlaczego? Są oni przez 24 godziny na dobę obserwowani przez kamery, transmitujące ich śledztwa na żywo na ekrany milionów telewidzów. Norman K. Barron kieruje ekipą śledczą i żyje w obfitości, niestety, kosztem bycia podglądanym cały czas. Dorzućmy do tego zbuntowanego robota, pragnącego przekroczyć swą cybernetyczność poprzez mordowanie i sianie spustoszenia...
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]

Przykładowe plansze na stronie wydawcy.


wtorek, 10.06.2003
zapowiedzi
Dampc i przyjaciele...
Kolejne doniesienia z frontu walki o najdłuższy z możliwych w polskich warunkach seriali. Otóż w marcu przyszłego roku (mniej-więcej) do cyklu dampcowego powinni dołaczyć prawdziwi polscy superbohaterowie - album z wyżej wymienionymi, zatytułowany Druga Liga, rysuje Przemek Truściński. W albumie zasadniczą rolę odegra sześć postaci, ale bohaterów będzie w sumie dwunastka, może nawet trzynastka. Druga lIga rozgrywa się w Warszawie i Benedykt w tym komiksie nie występuje. Później superbohaterowie będą powracać w różnych opowieściach (raczej pojedynczo lub parami) i tak to się będzie jakoś rozwijać, aż do momentu, gdy drogi wyżej wymienionych skrzyżują się z drogami Dampca lub członków jego rodziny. W chwili obecnej trwają prace jedynie nad Drugą Ligą, ale jest już gotowych kilka następnych scenariuszy.

Na Nowej Gildii można obejrzeć szkice postaci, wykonane przez Przemka.
[Jerzy Szyłak dla Nowej Gildii]


wtorek, 10.06.2003
www
"Avatarae"
Dziś ukazał się szósty numer misięcznika kulturalnego "Avatarae", w którym jak zwykle znalazła się garść recenzji komiksów.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 10.06.2003
prasa
Nowe oblicze "Misia"

Dzisiaj powinien trafić do kiosków jedenasty numer dwutygodnika "Miś". To pierwsze z ośmiu kolejnych wydań, których redaktorem naczelnym jest Kamil Śmiałkowski. Zaprosił on do współpracy znanych komiksiarzy. Prezentowaną obok okładkę numeru 11 wykonał Przemysław Truściński. We wnętrzu znalazły się prace Tadeusza Baranowskiego, Marka Adamika, Sławowira Jezierskiego, Bohdana Butenki.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 9.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"32 Décembre"
Tytuł polski: 32 grudnia
Scenariusz: Enki Bilal
Rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Les Humanoïdes Associés
Data wydania: 06.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 13,90 euro


"Les Chercheurs de trésor" tom 1: "L'ombre de Dieu"
Tytuł polski: "Poszukiwacze skarbu" tom 1: "Cień Boga"
Scenariusz: David B.
Rysunki: David B.
Wydawca: Dargaud (kolekcja Poisson Pilote)
Data wydania: 06.2003
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro

Nowa autorska seria Davida B. Pewnej nocy złodziejowi ukradziono cień. Później, zostawszy członkiem stowarzyszenia poszukiwaczy skarbów, razem ze swoimi kompanami wyrusza, by go odzyskać. Wspaniała baśń orientalna, inteligentna, mroczna, niepokojąca i zarazem bardzo literacka.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]

Przykładowe plansze na stronie wydawcy.


"Prosopopus"
Scenariusz: Nicolas de Crécy
Rysunki: Nicolas de Crécy
Wydawca: Dupuis (kolekcja Aire Libre)
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 104
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 12,95 euro

W tej całkowicie pozbawionej tekstu opowieści autor ukazuje nam Prosopopusa - pożerający ludzi współczesny, miejski potwór, zrodzony z przestępstw, z nasienia i krwi. Niezwykły kryminał niezwykłego artysty.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]

Przykładowe plansze na stronie wydawcy.


poniedziałek, 9.06.2003
wydawnictwa
Co dalej z Fun Media?
Według nieoficjalnych informacji Fun Media kończy działalność wydawniczą. Licencje na zapowiadane tytuły nie były kupione, tylko zarezerwowane, więc są ponownie do nabycia. Na razie jedynym tytułem z dotychczasowej oferty Fun Media, jakim zainteresowała się konkurencja, jest zeszyt "Hitman/Lobo", który ma zamiar wydać Mandragora.
[informacja mykupyku, tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 9.06.2003
imprezy
Kolejni goście na GDAKu
Na zbliżającym się GDAKu, który odbędzie się 28 czerwca w Gdańsku, oprócz do tej pory przedstawianych gości pojawi się Przemysław Wróbel (Mandragora), Andrzej Baron ("Znakomiks") oraz Tomasz Leśniak, który odwołał swoje zagraniczne wojaże.
[Blin - Nowa Gildia]


poniedziałek, 9.06.2003
na żywo
Pierwsze plansze "Seaside"

Dzięki uprzejmości Kazika Perkowskiego mam przyjemność zaprezentować cztery przykładowe plansze z albumu "Racja Stanu" z cyklu science fiction "Seaside". Autorami serii są scenarzysta Igor Goliński i rysownik Kazik Perkowski, znani wcześniej z cyklu "Sherlock Holmes i Dr Watson na emeryturze". Album "Racja Stanu" jest już właściwie gotowy, na razie jednak autorzy nie znaleźli dla niego wydawcy.

Jest to pierwsza pełnometrażowa opowieść w ramach serii "Seaside", która zadebiutowała w 2001 roku w konkursie "Świata Komiksu" i Tenbitu odcinkiem "Miasto". Rok później kolejny epizod zatytułowany "Koniec Kultu" zobył Nagrodę Publiczności w drugiej edycji tego konkursu. Historia "Bóg Wiatrów" została wyróżniona za rysunek kolorowy w konkursie "AQQ", "Esensji" i Onetu "Magia i technika". Seria "Seaside" posiada własną stronę internetową, na której można znaleźć galerię i kilka słów na temat cyklu (została ostatnio przeniesiona na szybszy serwer).
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.06.2003
zagranica
Ostatnio wydane w USA

"100 naboi" nr 45: "Chill in the Oven" cz. 3
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 40
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 2,50 $

Cześć trzecia więziennej opowieści nie tylko o Loopie Hughsie.


"Hulk" - "The Official Movie Adaptation"
Scenariusz: Bruce Jones
Rysunki: Mark Bagley
Wydawca: Marvel Comics
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 3,50 $

Po prostu komiks na podstawie filmu na podstawie komiksu.


"Lobo Unbound" nr 1
Scenariusz: Keith Giffen
Rysunki: Alex Horley
Wydawca: DC Comics
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 2,95 $

Lobo powraca w 6-częściowej mini-serii.


piątek, 6.06.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Imago
Po raz pierwszy pojawia się podsumowanie sprzedaży w katowickiej księgarni Imago. Zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym w maju najpopularniejszy okazał się najnowszy tom "Kaznodziei".
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.06.2003
www
Zwiastun "Sikalafo"
Na stronie wydawnictwa Mandragora od jakiegoś czasu można oglądać pięć przykładowych plansz z albumu "Siklalafo" Fila i Termosa, który ma pojawić się w czerwcu.
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.06.2003
telewizja
"Asterix i Obelix kontra Cezar" w TVP1

W sobotę, 7 czerwca 2003 o godz. 20.10 w TVP1 zostanie wyemitowany francusko-włosko-niemiecki hiper przebój "Asterix i Obelix kontra Cezar" w reżyserii Claude'a Zidi. W głównych rolach zobaczymy Christiana Clavier (Asterix), Gérarda Depardieu (Obelix) i Roberto Benigniego (Cezar).
[Serwis Komiksowy]


piątek, 6.06.2003
film
Nie powstanie kolejny aktorski "Asterix"?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wstrzymano na razie przygotowania do realizacji trzeciej części aktorskiej ekranizacji popularnej serii komiksowej "Przygody Asterixa" pt. "Asterix w Hiszpanii". Na film nie wyrazili zgody Albert Uderzo, Anne Goscinny i Albert Rene - właściciele praw do komiksowego cyklu. Nie wiadomo dokładnie, czym podyktowana została decyzja właścicieli.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że producent filmu firma Pathe utrzymuje, ze trwają rozmowy z Uderzo, Goscinny i Rene odnośnie realizacji "Asterixa w Hiszpanii", natomiast właściciele twierdzą, iż żadne negocjacje nie mają miejsca.

"Jeśli Pathe przyjdzie do nas z konkretną, ciekawą propozycją możemy zacząć rozmowy. Na razie nic takiego się nie stało" - powiedział w jednym z wywiadów Albert Rene.

Strata praw do "Asterixa" to dla Pathe poważny cios. "Asterix kontra Cezar" oraz "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" były największymi przebojami francuskich kin w latach 2001 i 2002. Pierwszy z obrazów obejrzało we Francji 9,5 mln. widzów (25 mln. na całym świecie), drugi ponad 14,5 mln.
Reżyserii trzeciego filmu miał się podjąć Gerard Jugnot, a w głównych rolach po raz kolejny mieli wystąpić Christian Clavier i Gerard Depardieu.

Asterix na szczęście nie zniknie całkiem z kinowych ekranów. Obecnie trwają prace na animowanym filmem "Asterix and the Vikings", o którym pisaliśmy w połowie maja.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 6.06.2003
film
"Luke Cage"

Wytwórnia Columbia Pictures zakupiła od firmy Marvela prawa do ekranizacji komiksu "Luke Cage". Scenariusz adapatacji napisze Ben Ramsey ("Mocne uderzenie").

"Luke Cage" to historia czarnoskórego mężczyzny, byłego członka gangu odsiadującego wyrok w więzieniu. Za kratkami dobrowolnie poddaje się eksperymentowi medycznemu, który wymyka się spod kontroli. W wyniku przeprowadzanych na nim doswiadczeń zyskuje nadzwyczajną siłę i kuloodporną skórę. Używając swoich nowych mocy ucieka z więzienia i staje się bohaterem do wynajęcia.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


czwartek, 5.06.2003
zapowiedzi
Nowe tytułu z Egmontu
W opublikowanym we wtorek numerze magazynu KZ znalazł się wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem, w którym naczelny Klubu Świata Komiksu zdradził kilka nowych tytułów, które Egmont planuje wydać w najbliższym czasie. Zacznijmy od produkcji polskich.

Wydarzeniem sezonu ma być antologia "Wrzesień" prezentująca krótkie, czarno-białe komiksy wielu polskich rysowników. Będzie w niej między innymi komiks rysowany przez Przemka Truścińskiego do scenariusza samego Kołodziejczaka.

Poza tym w tym roku kolejny tom przygód Jeża Jerzego. Będzie to zbiór shortów ze "Ślizgu" ze standardowym dodatkiem zupełnych nowości. Tomek Leśniak na dzień dzisiejszy nie potrafił podać żadnych konkretnych informacji na ten temat (jest na to jeszcze za wcześnie).

Będzie też ostatni tom "Gaila" Kowalskiego. Planowane też są debiuty - tu jednak na razie bez żadnych szczegółów.

Tyle na temat komiksów polskich. Z rynku amerykańskiego, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, zobaczymy serie wydawnictwa Marvel. Kołodziejczak wymienił w wywiadzie cztery tytuły.

"Spider-Man's Tangled Web"

Tę mini-serię (24 zeszyty) tworzyli Peter Milligan ("Enigma"), Garth Ennis, John McRea, Greg Rucka ("Queen & Country"), Eduardo Risso, Darwyn Cooke ("Catwoman", "Batman: Ego"), Bruce Jones ("Hulk") i inni.
[pookie]


"Inhumans"
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Jae Lee

Historia zawarta w dwunastoczęściowej serii opowiada o upadku i odrodzeniu społeczności nieludzi. Mimo swej potęgi mają oni wielu wrogów, zarówno na zewnątrz zamieszkiwanego przez nich Attilan - ludzi uznających ich za mutantów, i w samym jego środku - szalonego Maximusa, brata Black Bolta, króla Inhumans. Teraz, w momencie słabości, gdy ich społeczeństwo chyli się ku upadkowi wrogowie się sprzymierzyli i razem zaatakowali. (więcej w KZ nr 18 w artykule o Marbel Knights)
[diefarbe]


"Marvels"
Scenariusz: Kurt Busiek
Rysunki: Alex Ross

Opowieść o świecie Marvela i jego superbohaterach widzianych oczyma fotografa. Czteroczęściowa mini-seria plus numer 0, z których każdy opowiada o innym okresie w historii i innym ważnym momencie. Pozycja konsolidująca wiele postaci i światów Marvela. Coś w sam raz na powrót tego wydawnictwa do Polski.
[diefarbe]


"Ultimates"
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Bryan Hitch

Krótko mówiąc: nowa wersja "Avengers". Seria kontynuowana.


Poza tytułami polskimi i amerykańskimi w rozmowie wymieniony został jeden komiks japoński: "Gunsmith Cats" Kenichiego Sonody, znanego już dobrze polskim czytelnikom z serii "Exaxxion, bóg wojny", chociaż tak na dobrą sprawę to właśnie "Gunsmith Cats" jest znacznie głośniejszym tytułem tego twórcy. Seria opowiada o Rally i Minnie-May - dwóch łowczyniach nagród nazywanych Gunsmith Cats. Dzikie tempo wydarzeń, mnóstwo pościgów i strzelanin - tego na pewno można się spodziewać po tym tytule. I oczywiście ponętnych mangowych kociaków.

[Jarek Obważanek]


czwartek, 5.06.2003
zapowiedzi
Mandragora na najbliższe miesiące

Mandragora dzisiaj przedstawiła plan wydawniczy na najbliższe miesiące. Zanim jednak do niego przejdę, kilka słów o pozycjach, które miały pojawić się w maju. Kolejny tom "100 naboi" ma według słów wydawcy na pewno pojawić się w przyszłym tygodniu. "30 dni nocy" powinno pojawić się w tym samym czasie, jednak, podobnie jak z opóźniającym się "Blacksadem" z Siedmiorogu, wszystko zależy od celników. Dowiedziałem się bowiem, że horror "30 dni nocy" drukowany jest w Portugalii razem z kilkoma innymi europejskimi wydaniami (będziemy mieli do czynienia z kontynentalną premierą tego tytułu). Na okładce albumu pojawi się wybiórczy lakier (tylko wybrane jej fragmenty są pokryte lakierem - taki zabieg został zastosowany przez McKeana na okładce "Koraliny").


A teraz przejdźmy do dalszych planów. W czerwcu prawie bez zmian, czyli kontynuacja "48 stron" Adlera i Piątkowskiego oraz "Sikalafo" Fila i Termosa. Ten pierwszy komiks zapowiadany był dotąd jako "28 stron", teraz jego tytuł ma brzmieć "Prawie 48 stron", a pojawić się ma na przełomie czerwca i lipca. Na przyszły miesiąć został dodatkowo zapowiedziany kolejny tom "Transmetropolitan" Ellisa i Robertsona, wcześniej planowany na sierpień.


Również z sierpnia, tylko tym razem na lipiec, został przesunięty start serii "Darkness" Ennisa i Silvestriego. Druga część tego komiksu pojawi się już we wrześniu. W tym samym miesiącu ma się ukazać również druga z trzech części "Straconego jutra" z cyklu "100 naboi". Mandragora zapowiada też na wrzesień pewną niespodziankę - na razie nie została ujawniona na ten temat absolutnie żadna informacja.

Na wakacjach pojawią się wydania kolekcjonerskie "100 naboi" i "Midnight Nation", być może będzie również "Fathom". Nadal pod znakiem zapytania stoi zbiorcza edycja "Origin". Jest szansa, że się pojawi, ale za bardzo wysoką cenę i w bardzo niskim nakładzie (np. 100 egzemplarzy).


Złą wiadomość mam dla fanów "Hitmana" Gartha Ennisa (chociaż nie aż tak złą, jak dla fanów Wolverine'a i Hulka, którą podałem rano). Drugi tom tego cyklu, zatytułowany "10 000 pestek", pojawi się dopiero w 2004 roku, prawdopodobnie w kwietniu. Na otarcie łez dodam, że Mandragora prowadzi rozmowy w sprawie albumu "Hitman/Lobo".

Również fani twórczości Straczynskiego będą musieli zaczekać. Zapowiadane dotąd na październik "Rising Stars" mają ukazać się dopiero w lutym 2004 roku.

[Jarek Obważanek]


czwartek, 5.06.2003
wydawnictwa
Dwa lata Twojego Komiksu
Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks prowadzone przez Xaviera Retat ma już dwa lata. Dokładnie w czerwcu 2001 ukazały się na rynku pierwsze komiksy z serii "Papirus", "Niebieskie mundury" i "Władcy chmielu". Do dziś firma wydała 63 albumy komiksowe, a kolejne są już oddane do druku ("Frank Lincoln" tom 2 i "Public Relations" tom 2). Niewątpliwie najlepiej sprzedającą się serią jest "Rork" Andreasa, którą goni w rankingu "Joe Bar Team". Wydawnictwo ma na swoim koncie także tak znane klasyczne serie, jak "Gaston", "Przygody Tintina" i "Michel Vaillant". Sama oferta jest znacznie szersza i skierowana do czytelników o rozmaitych gustach i wiekach. Począwszy od dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać ("Przygody Mikołajka"), a skończywszy na dorosłych ("Giacomo C.", "Wody Morteluny", "W kręgu podejrzeń" i inne).

Mimo fatalnych początków ze stroną internetową, którą wielu słusznie krytykowało, Twój Komiks dorobił się w końcu witryny, która według gazetki "Emefka News - Dziennik Targów Komiksu 2003" prezentuje się najlepiej wśród witryn wydawniczych. Wielu fanów chwali ją za czytelność, łatwość w poruszaniu się, ciekawostki, notki autorskie, a także sklepik. Mimo ciągłych problemów dystrybucyjnych, a także tych związanych z nasyceniem rynku, firma nie poddaje się i wbrew wielu czarnym przepowiedniom nic nie wskazuje na to, aby Twój Komiks miał zniknąć z rynku.
[Michał Antosiewicz - Twój Komiks]


czwartek, 5.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"W.I.T.C.H." nr 18
Scenariusz: Francesco Artibani, Giulio Conti
Rysunki: Giulio Conti
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Disney Studio
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0171
Trwają poszukiwania chłopca z Meridianu i próby do świątecznego przedstawienia w Shefield Insitute. Czy Czarodziejki poradzą sobie z jednym i drugim zadaniem? Jak potoczą się losy złośliwych Grumperek? I czego można się dowiedzieć, przechodząc po Moście Napowietrznych Kolorów?


czwartek, 5.06.2003
zapowiedzi
Brak Marvela z Mandragory
To niestety jest potwierdzona i pewna informacja. Mandragora nie będzie wydawać żadnych komiksów Marvela przynajmniej przez następny rok. Polskiemu wydawcy nie udało się dojść do porozumienia z amerykańskim edytorem. Oznacza to innymi słowy wycofanie z zapowiedzi serii "Punisher", "Wolverine", "Wolverine/Hulk", "Banner" i "Fury".
[Jarek Obważanek]


środa, 4.06.2003
recenzje
"Eden. It's an Endless World!" tom 4

W skrócie: Endo skupia się na przeszłości nożownika Kenjego, poświęcając temu tematowi prawie cały wolumin. Znowu sporo akcji, ale już nie tak dużo i nie tak brutalnej, jak to było w tomie poprzednim.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


środa, 4.06.2003
recenzje
"Eden. It's an Endless World!" tom 3

W skrócie: Tym razem Endo idzie na całość. Krwawość tego tomu bije poprzedni na głowę.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


środa, 4.06.2003
recenzje
"Eden. It's an Endless World!" tom 2

W skrócie: Drugi tom Edenu przynosi zmiany, jakich się nie spodziewałem. Spokojna, lekko filozofująca historia o zagubionym chłopcu przerodziła się w opowieść dynamiczną, pełną znakomitej akcji.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


środa, 4.06.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Zielonej Sowy i Komikslandii
Z lekkim poślizgiem publikuję listę najlepiej sprzedających się w maju komiksów w krakowskiej Zielonej Sowie i warszawskiej Komikslandii. W Zielonej Sowie sprzedawała się najlepiej antologia "Piekielne wizje", być może również z powodu jej krakowskich korzeni. Tym razem w zestawieniu Komikslandii nieco mniej mangi, ale i tak na pierwszym miejscu znalazł się drugi tom "Marsa".

Przy okazji dodam, że od tego miesiąca każda pozycja na listach wzbogacona jest o skrót prowadzący do jej opisu.
[Jarek Obważanek]


środa, 4.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Cowboy Bebop" tom 1
Scenariusz: Yutaka Nanten
Rysunki: Yutaka Nanten
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy, 2 kartki błyszczący
Druk: czarno-biały, 1 kartka kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0166
Trylogia.

Statkiem o nazwie Bebop przemierza przestrzeń kosmiczną czwórka Łowców - Spike, Jet, Faye i Ed oraz pies Ein. Przychodzi zlecenie na odnalezienie pewnej osoby, okazuje się ona przebywać w więzieniu. Aby zbliżyć się do celu, Spike zostaje więźniem... Ku jego zaskoczeniu, cel okazuje się być...
[JPF]


"Kaczor Donald" nr 23/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0167


środa, 4.06.2003
www
"Esensja" nr 26

W dziale komiksowym najnowszej "Esensji" (nr 26) poza sporą ilością recenzji oraz znanymi już planszami "Blacksada" i paskami Turka znalazł się tylko jeden artykuł, ale za to szczególnie wart uwagi. Chodzi bowiem o czwarty odcinek "Sztuki występów gościnnych", cyklu Tomasza Sidorkiewicza dotyczącego serii "Sandman".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 3.06.2003
www
Loisel w magazynie KZ

Ukazał się 18 numer magazynu miłośników komiksu KZ. Dokonała się w nim rewolucja - zrezygnowałem z posady redaktora naczelnego, ustępując miejsca pookiemu. Dzięki niemu pojawiły się kolejne nowe osoby w składzie, o czym szczeółowo już sam pookie napisał we wstępniaku.

A co w numerze? Tym razem naprawdę dużo do czytania. Przede wszystkim obszerny tekst aegirra o Loiselu. Poza tym kilka słów o zeszytach z Batmanem, które zobaczymy w Polsce, "Świat Edeny" Moebiusa, Marvel Knights, "Earth X", "De Cape ed de Crocs", "Dark Blue" Ellisa, przegląd nowości z USA, suplement do tekstu o sklepach komiksowych i aż dwa pojedynki - na temat Jodorowsky'ego i Thorgala. To jednak nie wszystko! Jest jeszcze ciepły wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem oraz oczywiście kilkanaście recenzji.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 3.06.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 30: "Płać i płacz"
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Disney Studio
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0165


"Star Wars" - "Ciemność 2"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Ray Kryssing
Okładka: Jon Foster
Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Wydawca: Amber
Data wydania: 06.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 24,80 zł
ID: 0164


wtorek, 3.06.2003
zapowiedzi
"Wilq Superbohater" zeszyt 2

Komiks "Wilq Superbohater" zeszyt 2: "Historie, których wolałbyś nie znać" będzie miał oficjalną premierę dnia 13 czerwca 2003 w Katowicach, w księgarni komiksowej Imago (ul. Mickiewicza 14 - w oficynie). Na miejscu autorzy, czyli Bartosz Minkiewicz i Tomasz Minkiewicz, będą podpisywać komiksy, dorysowywać co popadnie, konwersować z wielbicielami Wilq'a i takie tam różne nieprzewidziane sprawy dziać się będą również... Już kilka dni później "Wilq Superbohater" zeszyt 2 pojawi się we wszystkich EMPiKach.

A co konkretnie będzie w środku? Oczywiście tytułowa "Historia, której wolałbyś nie znać" - po raz pierwszy w całości, najdłuższa do tej pory przygoda Wilq'a wcześniej drukowana w odcinkach w "Produkcie", a oprócz tego będą dwie premierowe opowieści. Dodatkowo kontynuacja "Wyprawy Na Ciemną Stronę Słońca" i żarty rysunkowe.

Ten zeszyt "Wilq'a" będzie miał o 4 strony więcej od poprzedniego. Cena jednak będzie ta sama, czyli 7,89 zł.

Kilka plansz z nowego "Wilq'a" można znaleźć w Serwisie Komiksowym.
[Serwis Komiksowy]


wtorek, 3.06.2003
zapowiedzi
Kolejne albumy z Twojego Komiksu za 2 tygodnie

Jak informuje Michał Antosiewicz z wydawnictwa Twój Komiks, za dwa tygodnie rozpocznie się dystrybucja drugiego tomu "Franka Lincolna" oraz drugiego tomu "Public Relations". Fani "Rorka" jeszcze trochę poczekają - piąta część trafiła do korekty i ukazać się ma w ciągu 2-3 miesięcy. Więcej informacji na temat tych albumów w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 2.06.2003
film
MTV Movie Awards rozdane
W sobotę w Los Angeles odbyło się wręczenie MTV Movie Awards. Za najlepszą aktorkę widzowie MTV uznali Kirsten Dunst (Mary Jane w "Spider-Manie") a za najlepszy pocałunek nagrodzeni zostali Dunst i Tobey Maguire ("Spider-Man"). Kobiecym odkryciem (czy też kreacją przełomową, jak tę przeznaczoną właściwie dla wyróżniających się debiutantów dużego ekranu kategorię nazywają inne serwisy) została uznana Jennifer Garner (Elektra w "Daredevilu"). W innych kategoriach "Spider-Man" i "Daredevil" przegrały rywalizację z innymi filmami.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 2.06.2003
imprezy
GDAK 7 coraz bliżej
Pośród twórców uczestniczących w zbliżającym się GDAKu pojawi się również Tobiasz Piątkowski. Dodatkową atrakcją tej imprezy będzie również podpisywanie przez Jerzego Szyłaka jego ostatnio wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego książki "Biseksualne anioły i inne takie drobiażdżki". Została ona wydana w bardzo niewielkim nakładzie i kolejna taka okazja na otrzymanie na niej autografu raczej się nie trafi.
[CD Jack - Nowa Gildia]


poniedziałek, 2.06.2003
film
David S. Goyer reżyserem "Blade 3"

Wesley Snipes

David S. Goyer, autor fabuł filmów "Blade" oraz "Blade 2" wyreżyseruje według własnego scenariusza trzecią część "wampirzego" cyklu. O tym, że Goyer zastanawia się nad reżyserowaniem obrazu informowaliśmy już w styczniu. Prace na planie obrazu miałyby się rozpocząć już latem w Vancouver.

W trzeciej części cyklu "Dzienny Marek" będzie musiał zapobiec wypełnieniu się starożytnej przepowiedni, w wyniku której wampiry miałyby przejąć władzę nad światem. W postać Blade'a wcieli się oczywiście Wesley Snipes.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


niedziela, 1.06.2003
sklepy
Wyniki sprzedaży Komiksiarni
Pierwsza podsumowanie sprzedaży w maju nadesłała katowicka Komiksiarnia. Tym razem zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym bestsellerem był czwarty tom "Kaznodziei". Wydany w marcu nowy "Thorgal" jeszcze utrzymał się na liście sklepu stacjonarnego.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa