ARCHIWUM

28.09.2000


Arena-komiks

[Arena-komiks - okładka]

Uzupełnienie informacji
Cena magazynu wynosić będzie 14 zł.


23.09.2000


W kioskach i księgarniach
Wraz z Thorgalem i Lucky Luke'iem Egmont wydał również Armadę (zapowiadana uprzednio pod oryginalnym tytułem - Sillage) oraz Gwiezdne Wojny: Opowieści Jedi.
"Armada to konwój tysięcy statków kosmicznych poszukujących nowych form życia na nieznanych planetach. Statki Armady zamieszkiwane są przez stworzenia pochodzące ze wszystkich stron galaktyki." [z okładki albumu] Wydany przez Egmont album "Ogień i popiół" otwiera tę serię. Autorami są Jean-David Morvan (scenariusz) i Philippe Buchet (rysunki) - autorzy serii "W poszukiwaniu odpowiedzi". Wady techniczne: czerń w albumie jest zdecydowanie zbyt szara.
Ten rzut Klubu Świata Komiksu charakteryzuje się lakierowanymi okładkami.

A w kioskach nowy Świat Komiksu, thorgalowy.


Opowieści Jedi
Ukazała się pierwsza z dwóch części "Złotego Wieku Sith" (oryginalnie 5 części). Okładka pochodzi z drugiej cześci opowieści oryginalnej. Poniżej wszystkie okładki wydania amerykańskiego.

[The Golden Age of the Sith 0 of 5] [The Golden Age of the Sith 1 of 5] [The Golden Age of the Sith 2 of 5] [The Golden Age of the Sith 3 of 5]
[The Golden Age of the Sith 4 of 5] [The Golden Age of the Sith 5 of 5] [The Golden Age of the Sith TPB]  

17.09.2000


W kioskach i księgarniach
W kioskach jest Garfield 9/2000 a w księgarniach Thorgal "Strażniczka kluczy" (nr 17 - reedycja) i Lucky Luke "Śpiewający drut" (nr 46). J.P.Fantasica wydało X nr 4.


Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi

[Plakat Międzynarodowego Festiwalu Komiksu]

Festiwal tuż, tuż.
To będzie festiwal jakiego jeszcze nie było! Doprawdy, na miarę mijającego tysiąclecia. Dwa październikowe dni po brzegi wypełnione komiksami. Gdzie? Oczywiście w Łódzkim Domu Kultury. Startujemy w sobotę 7 października o godzinie 9, a kończymy w niedzielę wieczorem.
Czy warto wybrać się na festiwal komiksu? Tak!! A dlaczego?
A czy chcesz Miłośniku Komiksów dowiedzieć się od Grzegorza Rosińskiego, co słychać u niego, u Thorgala i u Sioban? Wziąć udział w promocji najnowszych albumów Mistrza oraz poprowadzonych przez niego warsztatatch komiksowych?
A czy nie chciałbyś spotkać się z Januszem Christą? Obejrzeć walki rycerskie w grodzie Kajka i Kokosza, który na czas festiwalu wyrośnie przed budynkiem ŁDK? Poznać zamierzenia ekranizacji tego słynnego komiksu?
A co powiesz na spotkanie z Papciem Chmielem, który zamierza wysłać Tytusa w podróż poślubną? A czy wiesz, co dzieje się z Jonką, Jonkiem i Kleksem? Szarlota Pawel chętnie opowie Ci o tym co teraz porabia. Gościem imprezy będzie również Tadeusz Baranowski.
Czy śledzisz Miłośniku Komiksów prace nad ekranizacją Wiedźmina? Gościem festiwalu będzie Andrzej Sapkowski, może coś o filmie opowie.
Na festiwalu nie zabraknie największych w Polsce znawców komiksu. Tym razem Jerzy Szyłak opowie o swojej najnowszej książce "Komiks i okolice kina", oraz otworzy przegląd filmów zrealizowanych na podstawie komiksów. Natomiast Wojciech Birek przedstawi relację z tegorocznej wyprawy młodych polskich twórców na największą w Europie imprezę komiksową - Festiwal w Angouleme. Miłośnicy mangi! Cała niedziela dla Was! Pełna filmów, konkursów i zabaw. Będzie nawet pokaz sztuki walki kendo.
Przez całą sobotę i niedzielę jak zwykle działać będzie giełda kolekcjonerska, na której można będzie kupić, sprzedać lub wymienić się komiksami z całego świata. Nie zabraknie spotkań z wydawcami komiksów i pism o tematyce komiksowej, którzy na festiwal przygotowują specjalne publikacje. W programie imprezy znajdą się projekcje filmów komiksowych, oraz koncert muzyki celtyckiej. A przecież będą jeszcze do obejrzenia jak zawsze niezwykle interesujące wystawy komiksu! Ciekawe, kto w tym roku zgarnie konkursowe Grand Prix? Chętnych jest wielu.
To tylko część atrakcji tegorocznego festiwalu komiksu. Program jest tak napięty, że będziesz musiał drogi Miłośniku Komiksów co najmniej się rozdwoić, aby wszędzie być i wszystko zobaczyć. Zapraszamy!
[Piotr Kasiński, rzecznik prasowy MFK],

Łódzki Dom Kultury - biuro organizacyjne festiwalu
Piotr Kasiński - rzecznik prasowy festiwalu
Krzysztof Ostrowski - komisarz wystawy konkursowej
Witek Idczak - współorganizator imprezy

Dodatkowa atrakcja
7 października o godz. 20:00 rozpocznie się w Łodzi BEZPŁATNY koncert grupy KULT w miaseczku studenckim przy ul. Lumumby. Support zapewniają Ztvörki.


Czaki

[Czaki - okładka]

Właśnie ukazał się nowy komiks autorstwa Dominika Szcześniaka (tekst) i Mateusza Skutnika (rysunki) pt. Czaki. Jest to 42 stronicowa opowieść o chłopcu, którego rodzicom wmówiono, że jest dziewczynka, co prowadzi do szeregu niesamowicie zabawnych rozwiazań scenariuszowych. Komiks kosztuje równe 10,00 zł. Zamówić można pisząc na adres: morfmask(at)yahoo.com.
[Serwis Komiksowy]


Arena-komiks

[Arena-komiks - okładka]

Uzupełnienie informacji
Tak będzie wyglądała okładka pierwszego numeru.


TeTe
Sprostowanie
W podpis notatki z 5.09.2000 wkradła się pomyłka. Prawidłowy adres Tomka Tomaszewskiego brzmi biuro(at)medialab.pl. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.


16.09.2000


RAK
Dziś odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie RAKa. Czytany był 9. album Yansa "Księżna Ultis". Dodatkowo odbyła się krótka acz treściwa prezentacja serii Preacher, która spotkała się z gorącym przyjęciem, co może zaowocować niedługim startem prac nad tłumaczeniem.
Na następnym spotkaniu (30.09.2000) zostanie zaprezentowany komiks Franka Millera (autora Sin City) pt. 300 - opowieść oparta na historycznym wydarzeniu, jakim była obrona wąwozu w Termopilach przez 300 Spartan.
Zupełnie przy okazji podam, że Ksenia Chamerska nie przetłumaczyła Lamentu utraconych ziem i w związku z tym zostanie tłumaczenie Wojtka Birka.


Jesienne imprezy
Kolejne Podkarpackie Spotkania z Komiksem odbędą się w dniach 25-26 listopada. Będzie znacznie więcej niż dotychczas mangi, swoje parę minut mają mieć również fani Gwiezdnych Wojen.
Miesiąc wcześniej (28.10.2000) odbędzie się impreza krakowska, tym razem jednodniowa.


11.09.2000


Wystartowała Strefa: Zero
Od 21 sierpnia działa nowa strona komiksowa - Strefa: Zero. Są na niej głównie zagraniczne aktualności oraz wywiady z twórcami. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grafiki autora, który moim zdaniem ma spory talent.


Kolejna przeprowadzka Serwisu Komiksowego
Serwis Komiksowy przeprowadza się nawet częściej niż moja strona o Sin City :) Tym razem jego adres brzmi www.serwis-komiksowy.pl. Nazwa też się zmieniła, Serwis już nie jest "AD2000".


8.09.2000


Witek Tkaczyk wyjaśnia
Wywiad ze mną ukaże się na internetowych stronach Empik-u. (...) Adres chyba prosty: www.empik.pl. Nie wiem tylko czy na stronie głównej to dadzą, czy gdzieś bardziej schowają.
[Witek Tkaczyk, AQQ]


Empik - lepiej późno niż wcale
Empik bardzo mocno zaczyna promować komiks. Będą osobne "standy" i miejsca z komiksami w ich salonach, bo teraz za bardzo to jest rozrzucone i w różnych działach. Oczywiście tu pomocny byl Thorgal, który od ubiegłego roku utrzymuje się w czołówce sprzedaży (przed książkami). To trwa 2-3 tyg. po ukazaniu się kolejnego tomu. Rewelacja. Rosiński będzie w Empikach: warszawskim, gdańskim i wrocławskim. Będzie tylko podpisywał - tzn. nie będzie spotkań.
[Witek Tkaczyk, AQQ]


Kajko i Kokosz na dużym ekranie
Trwają już poważne przymiarki do filmu o Kajku i Kokoszu. Są podchody pod reżysera, aktorów, sponsorów. Być może promocja pomysłu zacznie się w Łodzi (taka impreza plenerowa w czasie konwentu).
[Witek Tkaczyk, AQQ]


Papcio Chmiel nie daje za wygraną
XXVI księga Tytysa ,,Podróż poślubna" jest drukowana w odcinkach w "Dzienniku Bałtyckim".
[Witek Tkaczyk, AQQ]


5.09.2000


Straine: Dystrykt Galicja

[Straine: Dystrykt Galicja]

Prezentuję okładkę i dwa kadry z nowego albumu, który będzie do kupienia na festiwalu w Łodzi. 48 stron, komputerowy kolor i lakierowana okładka. Autorzy kryją się pod pseudonimami Burt Softa i Chris Weber.


[Kadr z albumu Straine: Dystrykt Galicja]   [Kadr z albumu Straine: Dystrykt Galicja]

TeTe - drugie uderzenie
Tomasz Tomaszewski na łódzki festiwal przygotowuje dwa nowe komiksy - kontynuacje już rozpoczętych tytułów. Będą to "SUPER JASIO czyli mały przewodnik reklamożercy" (do scenariusza Piotra Kabulaka) oraz "POPMAN BURGERSTORY" (całkowicie autorski projekt). Zakupić je będzie można na stoisku Tomka.
"Mam nadzieję, że dużą atrakcją będzie także premiera przygotowywanego razem z Tomaszem Piorunowskim nowego fanzinu komiksowego "ARENA-KOMIKS" - całość 58 stron cz.b. + kolorowa okładka, przewidywany cykl wydawniczy: kwartalnik. Zawartość pierwszego numeru to: "MISJA" Adriana Madeja (pierwsza część), "Tabula Rasa" scen. Denis Wojda, rys. Krzysztof Gawronkiewicz, "Mikropolis", "PAULA" scen.Piotr Kabulak, rys.Tomasz Piorunowski, nowy odcinek "LESZCZA" A.Madeja, odcinek K-MIX scen. M.Wojtyszko, rys.T.Tomaszewski, "PLASTELINA" Krzysztofa Ostrowskiego oraz fragment "POPMANA". Całość uzupełniać będzie część publicystyczna w której pragniemy omawiać najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia i inicjatywy komiksowe."
[Tomasz Tomaszewski]


AQQ dwadzieścia i dwa
Jeszcze nie ma nawet nr 21 a tymczasem mam do napisania kilka słów o nr 22.
Witek Tkaczyk chce wydać go 15 grudnia, choć już z przyszłoroczną datą. Planuje specjalny dodatek - prezent pod choinkę - ale co to ma być, to już jest tajemnica.
Dzięki dystrybucji przez Empiki AQQ sprzedaje się coraz lepiej i niewykluczone, że nr 21 będzie miał 3000 nakładu. Jest to niewątpilwy sukces.


WB znowu nadaje
Moje Ambitne Plany Na Ten Rok (Szkolny) wyglądają (w skrócie) tak:

  1. załatwić choć kilka zaległości (np. wydanie drugiego numeru BRAK-a, napisanie bądź poprawienie paru scenariuszy itp.)
  2. zacząć realizację "Naznaczonej Mrokiem" (to prequel do "Naznaczonego Mrokiem" z "Komiks Forum" z kobietą jako bohaterką). Muszę napisać scenariusz (jest już zaczęty) i narysować przynajmniej jeden 4-planszowy epizod. Równolegle chcę "zremasterować" samego "Naznaczonego" (poddać go obróbce komputerowej, by w efekcie można było wydać obie części po ukończeniu drugiej w dobrej formie graficznej).
  3. ciągnąć komiksy do "Superkomiksu" [dodatek do podkarpackiego dziennika "Super Nowości" - przyp. Jarek]. Jeden z nich na szczęście skończy się do listopada, a potem będę miał nieco luźniej (do następnego piszę tylko scenariusz).
  4. trochę potłumaczyć (choć będzie to ograniczone tylko do obowiązków, jak "Thorgal").
  5. zacząć pisać doktorat (co łączy się z przetłumaczeniem niesamowitego komiksowego traktatu Scotta McClouda "Zrozumieć komiks").
  6. Szukać (w miarę możliwości) wydawcy dla cyklu "Przymierze Pajęczej Nici". Jeśli się taki znajdzie, pisać dalsze scenariusze do tej serii.
  7. Przeżyć jakoś wszystkie jesienne imprezy komiksowe (jest ich z tuzin czy coś koło tego).
  8. Jeśli ktoś czeka na kontynuację "Miasta Trędowatych", to zaliczam je do pierwszego punktu - czyli zaległości.

Jak to zwykle bywa z planami (a moimi w szczególności), zrealizuję pewnie ze 20 % tego, co planowałem. Dobrze jeszcze, jeśli pojawi się jakiś nowe, nieoczekiwane zapotrzebowanie, które uda się sfinalizować.
[Wojtek Birek]


XIII
W opisach lista trzynastu wydanych dotąd albumów serii.

Sprostowanie
Siedmioróg dolicza koszty pobrania w wysokości 2,80 zł bez względu na wielkość zamówienia. Natomiast nie dolicza następnych 4 zł za wysyłkę jeśli zamówienie przekracza 25 zł.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd w informacji z 31.08.2000.


4.09.2000


AQQ 21

[AQQ 21]

Uzupełnienie informacji
W AQQ 21 duży materiał o Jerzym Wróblewskim, w zwiazku z pracą magisterską napisaną na UMK w Toruniu przez Marcina Jaworskiego - naprawdę dużo ciekawych faktów i analiz. W AQQ bedą nigdzie nie publikowane strony komiksów, szkice, rys. satyryczne.
Większe całości to komiks Leśniaka i Zandeckiego WPIERDZIELNICZKA (parodia superbohaterów w trykotach) i Rebelka & Szneider w kolejnych przygodach OSKARA. Igor Baranko zaprezentuje pierwszy odc. 130-stronnicowego komiksu parodiującego eposy Homera. Inni autorzy (Śledziu, Żukowski, debiutant Cabała) w krótkich formach. Poza tym - z hitów - 6 odc MIKROPOLIS Gawronkiewicza i Wojdy oraz krótki komiks Kaja Saudka - mistrza z Czech (to jeszcze do końca niepewne - staram się o zgode).
[Witek Tkaczyk, AQQ]


Thorgal - kreskówka
Najprawdopodobniej prace nad Thorgalem rozpoczną się w listopadzie b.r., a film wejdzie na ekrany francuskich telewizorów we wrześniu roku przyszłego. Będzie 26, dwudziestosześciominutowych odcinków. Scenariusz będzie ściśle oparty na albumach. Wszystko się jeszcze może opoźnić - zależy kiedy Rosiński skończy pracę nad 26. albumem.
[Przemysław Łęczycki]


Muzyka do Thorgala

[Okładka płyty muzycznej Thorgal]

W oczekiwaniu na kolejnego Thorgala, fani mogą zakupić płytę Thorgal CD. Płyta to mieszanina celtyckich rytmów a la "Deep Forest" czy też "ERA". Płyta świetnie uzupełnia komiks. Fragmenty utworów i więcej informacji na http://www.thorgalmusic.com/.
[Przemysław Łęczycki]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa