ARCHIWUM

wtorek, 31.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Vampire Princess Miyu" tom 4
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 212
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kreda)
Druk: czarno-biały (4 strony kolor)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0817
Miyu, Strażniczka, która wypełnia swą misję polując na zbiegłych shinmów i zwracając ich ciemności. Jej kolejnym celem są shinmowie-inkuby! Jednakże ci urządzają sobie zabawę, wciągając Miyu do kontrolowanej przez siebie przestrzeni snów, z którą nawet moc Larvy nie może sobie poradzić.
[J.P.Fantastica]


wtorek, 31.08.2004
zagranica
Alex Ross pracuje nad regularną serią

 

Na lato 2005 roku DC Comics planuje premierę najdłuższego projektu Alexa Rossa ("Marvels", "Earth X", "Kingdom Come") - 12-częściowej serii "Justice". Ross po raz pierwszy zamierza zrealizować zwyczajny, dynamiczny komiks o starciu superbohaterów z superłotrami. Konkretnie chodzi o walkę Ligi Sprawiedliwości z jej największymi wrogami. Na swój sposób "Justice" ma być próbą powrotu do starego, dobrego sposobu opowiadania o superbohaterach.

Fabuła komiksu będzie dość rozbudowana, a wystąpi w nim nietypowa grupa łotrów. W finale cyklu dojdzie do dużej bitwy, podobnej w skali do tej, którą Ross narysował w "Kingdom Come", przy czym bohaterowie będą nosić specjalne zbroje zaprojektowane przez malarza. Autor zapowiedział również liczne zmiany w wyglądzie superłotrów.

Scenariusz serii Ross napisze razem z Jimem Kruegerem, z którym pracował nad "Earth X". Alex Ross jest drobiazgowym malarzem i jego ilustracje powstają dość długo. Aby przyspieszyć pracę, Ross będzie nakładał farby na szkice Douga Braithwaite'a. Malarz przyznał, że darzy pełnym zaufaniem umiejętności tego rysownika, zresztą podobnej współpracy spróbowali już przy okładkach "Universe X". Dodatkowo komiks będzie wydawany w cyklu dwumiesięcznym.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 31.08.2004
www
"Esensja" nr 39

Dzisiaj ukazał się 39 numer magazynu "Esensja". W dziale komiksowym, poza dłuższymi i krótszymi recenzjami wydanych w Polsce komiksów, znalazło się omówienie letniego numeru "Heavy Metalu" oraz Post.com.ix, czyli zbiór doniesień ze Stanów.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 30.08.2004
zagranica
Poczwórna premiera pulpy Ellisa

Wydawnictwo Avatar Press zapowiedziało na listopad start aż czterech nowych serii ze scenariuszami Warrena Ellisa. Będą się ukazywać w ramach specjalnie utworzonej w tym celu linii Apparat. Komiksy inspirowane są magazynami z pulpą z lat 1930. oraz fikcyjnymi współczesnymi komiksami, które wyrosły z tej pulpy bez wpływu superbohaterów. Każdy zeszyt będzie poza komiksem zawierał dodatkowy materiał tekstowy przygotowany przez Ellisa.

"Angel Stomp Future" będzie szaloną historią science fiction rysowaną przez Juana Jose Rypa. "Frank Ironwine" to z kolei kryminał z ilustracjami Carli Speed McNeil. W oczach tytułowego bohatera tej serii wszystko opiera się o zbrodnię. "Quit City" rysuje Laureen McCubbin. Główną bohaterką cyklu jest Emma Pierson, niegdyś bohaterka lotnictwa. Wycofała się z latania i wydaje jej się, że może wrócić do dawnego życia i nic nie będzie jej śledzić. Wreszcie "Simon Spector" to seria rysowana przez Jacena Burrowsa. Głównym bohaterem jest nadludzki detektyw, łowca przygód, który bierze prochy i zabija ludzi.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

poniedziałek, 30.08.2004
filmy
Początek zdjęć do "A History of Violence"

7 września w Toronto rozpoczną się zdjęcia do filmu "A History of Violence", adaptacji komiksu Johna Wagnera i Vince'a Locke'a. Reżyserować będzie David Cronenberg na podstawie scenariusza Josha Olsona. Wystąpią Ed Harris, William Hurt, Viggo Mortensen i Maria Bello. Zdjęcia maja zakończyć się 17 listopada, a film do kin trafi w przyszłym roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comingsoon.net]

 


sobota, 28.08.2004
zapowiedzi
Myszkowski powraca ze Szramą

Filip Myszkowski kończy właśnie prace nad drugim tomem komiksu opisującego perypetie przestępczej rodzinki Eryka - ostatniego Szramy. Pierwszy tom wydała w marcu 2003 r. Mandragora, drugi ukaże się nakładem Zin Zin Press już jesienią. 60 stron fascynujacej, pełnej niespodzianek opowieści autor przedstawił w nieco odmiennej od poprzedniego tomu stylistyce. Sztandarowy twórca "Produktu" tym razem postanowił zaskoczyć czytelników nie tylko treścią komiksu, ale i graficznymi eksperymentami, w których wykorzystuje dokonania rysowników europejskich, amerykańskich i japońskich.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


sobota, 28.08.2004
wystawy
Komiks na Ścianach na MFK w Łodzi

 

"Baśń o Tęczowym Chłopcu" - komiks na ścianach i płótnach, według scenariusza Miłosza Sroki, realizowany od czerwca w Krakowie pod kuratelą wydawnictwa Atropos, wyruszy w październiku w podróż po galeriach kolejnych miast Polski jako wystawa objazdowa. Obrazy, które powstały na ścianach, będą prezentowane za pomocą fotografii wielkoformatowych (70 x 100 cm). Ekspozycja będzie mieć swoją premierę w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z tej okazji odbędzie się spotkanie z autorami prac i organizatorami projektu. Następnie baśń trafi do Wrocławia, Zielonej Góry, Białegostoku i Warszawy. A jeszcze do połowy września cały komiks można oglądać w jego naturalnym środowisku - na krakowskich ulicach.

Poniżej zdjęcia trzech płócien biorących udział w projekcie.
[Artur Wabik - Atropos]

Mateusz Skutnik

Jakub Rebelka


Rafał Gosieniecki


piątek, 27.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 14/2004: "Spectacular Spider-Man" nr 3
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Humberto Ramos
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 27.08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0814
W trzecim zeszycie nowego Spider-Mana coś ma swój początek, coś ma swój koniec. Epilog historii Venoma i prolog historii o pewnym doktorze lubiącym trzymać wszystko w swoich mackach. I tylko Spider-Man się nie zmienia. Chociaż nie wszystkie sprawy z przeszłości dają mu spokój.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5 i 6 (vol. 2).
[Dobry Komiks]


"W.I.T.C.H." nr 39
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0815


"Mix Komiks" nr 9/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 08.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 7,90 zł
ID: 0816


piątek, 27.08.2004
zapowiedzi
"Card Captor Sakura" od września

Waneko zaprezentowało okładkę pierwszego tomu serii "Card Captor Sakura" grupy CLAMP, którego premiera zaplanowana jest już na wrzesień. Cykl ma 13 części.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 26.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Metropolis"
Scenariusz: Osamu Tezuka
Rysunki: Osamu Tezuka
Tłumaczenie: Mateusz Łukasik
Wydawca: Arashi
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Ikuei
Rok wydania oryginału: 1949
Liczba stron: 168
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 22,90 zł
ID: 0813
Miasto przyszłości. Uwagę uczonych zebranych na międzynarodowym sympozjum zwraca pojawienie się nienaturalnych plam na słońcu. Jest to wstęp do brzemiennych w skutki wydarzeń. Naukowiec zmuszany do współpracy przez przestępców tworzy dzieło swego życia - androida o kształcie dziecka, posiadającego niezwykłe możliwości. Nie chcąc by jego twór został wykorzystany do złych celów, ucieka zabierając ze sobą robota. Sztuczne dziecko zaczyna żyć jak człowiek. Wkrótce przestępcy wpadają na ślad uciekinierów.

Klasyczne dzieło Osamu Tezuki - autora, którego nie trzeba przedstawiać. Manga ukazała się po raz pierwszy nakładem wydawnictwa Ikuei w 1949 r. Inspiracją do jej narysowania był plakat słynnego przedwojennego filmu o tym samym tytule. Na podstawie komiksu w 2001 r. nakręcono pełnometrażowe anime, do którego scenariusz napisał twórca "Akiry", Katsuhiro Otomo. Film nawiązuje do pierwowzoru w niewielkim stopniu.
[Arashi]


czwartek, 26.08.2004
zapowiedzi
Okładka drugiego tomu "Rewolucji"

Mateusz Skutnik zaprezentował okładkę drugiego tomu swojej serii "Rewolucje" z wydawnictwa Egmont. Album zatytułowany "Elipsa" będzie miał premierę na MFK w Łodzi.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 26.08.2004
zagranica
Najlepsze początki Bullseye'a

Wypełniając białe plamy w biografiach swoich postaci Marvel już w przyszłym tygodniu rozpocznie opowieść o początkach Bullseye'a - największego wroga Daredevila. Historię tę pisze Daniel Way, rysuje Steve Dillon, a widoczną obok okładkę wykonał Mike Deodato Jr. Komiks zatytułowany jest "Bullseye: Greatest Hits", co w tym przypadku jest grą słów; "greatest hits" oznacza bowiem zarówno "największe przeboje" jak i "najlepsze trafienia". W serii gościnnie pojawią sie Daredevil, Elektra, Kingpin i Punisher. Będzie wydawana w ramach linii Marvel Knights.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 26.08.2004
imprezy
Zwiastun plakatu MFK

 

Na stronie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu pojawił się widoczny poniżej zwiastun plakatu tegorocznej edycji imprezy, którego autorem jest Tomasz Piorunowski.
[Jarek Obważanek].


czwartek, 26.08.2004
www
Aleja Komiksu

Wczoraj ruszył nowy serwis poświęcony tematyce komiksowej - Aleja Komiksu. Nie zaczyna od zera - jego autorzy mają za sobą doświadczenie nabyte podczas prac na Katedrze - dlatego już na starcie oferuje stosy materiałów zebranych przez około 2 lata, podane jednak w nowy sposób i w nowej, bardziej przystępnej i atrakcyjniejszej oprawie.

W Alei Komiksu znajdziesz newsy z Polski i ze świata, recenzje, artykuły, felietony, szczegółowe informacje o wydanych w kraju komiksach, przykładowe plansze z poszczególnych tytułów, zdjęcia z filmów do komiksów nawiązujących i wiele, wiele innych atrakcji. Będziesz także mógł od ręki zakupić wybrane, interesujące Cię tytuły w księgarni internetowej Imago.

Grafikę do serwisu wykonał Marek Turek, autor cyklu "Fastnachtspiel". Z czasem dodawane będą kolejne profile wykonane przez innych znanych polskich twórców, aby każdy odwiedzający mógł dostosować wygląd serwisu do swojego gustu.

Odwiedzających serwis internautów czeka wiele miłych niespodzianek, tak związanych z działaniem strony, jak i innymi atrakcjami specjalnie dla odwiedzających przygotowanymi.
[Grzegorz Ciecieląg - Aleja Komiksu]


czwartek, 26.08.2004
sklepy
Wyniki sprzedaży w lipcu

 

Po bardzo długiej przerwie powracam do prezentacji list najlepiej sprzedających się komiksów w księgarniach komiksowych. Na początek wyniki sprzedaży w Imago.com.pl w lipcu.
[Jarek Obważanek]


środa, 25.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 35-36/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 8,50 zł
ID: 0812


środa, 25.08.2004
zapowiedzi
Twój Komiks ogranicza się do "Rorka"

Wydawnictwo Twój Komiks wstrzymało wszystkie swoje tytuły poza "Rorkiem". Szósty tom zatytułowany "Zejście" przechodzi właśnie przez korektę i jest szansa, że pojawi się w październiku. Również ostatni, siódmy odcinek serii o tytule "Powrót" planowany jest na bieżący rok. Dalsze losy innych serii nie są w tej chwili znane.
[Jarek Obważanek]


środa, 25.08.2004
zapowiedzi
"Deszcz" spadnie znacznie później

Album "Deszcz" z wydawnictwa Atropos, zapowiadany dotąd na czerwiec, został wstępnie przesunięty na październik. Edytor musiał odłożyć jego publikację ze względów technicznych. Teraz, gdy już problemy zostały pokonane, wydawca czeka, aż Ranta będzie mógł przyjechać do Polski, aby promować swój komiks.
[Jarek Obważanek]


środa, 25.08.2004
zagranica
Zwierzęce cyborgi według Morrisona

Dzisiaj do sprzedaży w Stanach wydawnictwo DC Comics wprowadziło nowy komiks Granta Morrisona i nieodłącznie towarzyszącego mu Franka Quitelya. Seria nosi tytuł "WE3" i ukazuje się w ramach linii Vertigo.

Są cyborgami - zabójcami uzbrojonymi w rakiety, trujący gaz, nowoczesną technologią i niezniszczalne exo-szkielety. Rząd wydał miliony, by złączyć siłę ognia batalionu z układami nerwowymi psa wabiącego się Bandzior, kota o imieniu Partacz i królika nazywanego Piratem. W ramach programu mającego na celu zastąpienie ludzkich żołnierzy przeznaczonymi na straty zwierzętami, rząd USA przekształcił trzy zwykłe domowe zwierzaki w maszyny do zabijania. Ale teraz te zwierzęta dostrzegły szansę na ostatnią, desperacką ucieczkę do domu. Ucieczkę, która zamieni się w pozbawioną wytchnienia, śmiertelną bitwę przeciwko sile całego wojskowego kompleksu. Przygotuj się na przypływ adrenaliny i łez, gdy najgroźniejsze, najbardziej niezrozumiane zwierzęta świata podejmą widowiskową, niezapomnianą walkę o wolność.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 25.08.2004
prasa
"Ślizg" nr 9/2004

Dział komiksowy we wrześniowym "Ślizgu" zdominował Ernesto Gonzales. W numerze znalazł się wywiad z tym twórcą oraz odcinek "Jeża Jerzego" nawiązujący w widoczny sposób do "Roara". Ponadto zwyczajowa garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 24.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Hellsing" tom 3
Scenariusz: Kohta Hirano
Rysunki: Kohta Hirano
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shonen Gahosha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0811


wtorek, 24.08.2004
książki
Powieści o Hellboyu już we wrześniu w Polsce

 

13 września do polskich księgarń trafią dwie powieści o przygodach Hellboya napisane przez Christophera Goldena. Na kilka dni przed premierą filmowej adaptacji komiksu Mike'a Mignoli wyda je Egmont.


"Zagniniona armia"
Tytuł oryginału: The Lost Army
Autor: Christopher Golden
Ilustracje: Mike Mignola
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Data wydania oryginału: 1997

W 525 roku p.n.e. - perski król Kambyzes wysłał pięćdziesiąt tysięcy żołnierzy przez pustynie podbitego Egiptu, by zajęli miasto w oazie niedaleko dzisiejszej granicy libijskiej. Według greckich historyków, pod koniec długiej wędrówki armia natrafiła na burzę piaskową o sile huraganu. Pięćdziesiąt tysięcy ludzi zniknęło bez śladu.

W 1986 roku n.e. - brytyjski zespół archeologiczny, wysłany na skraj Wielkiego Morza Piasku, by wydobyć pozostałości tamtych wydarzeń, także zaginął bez śladu. Biuro Badań Paranormalnych i Obrony wysyła więc największego na świecie detektywa do spraw paranormalnych, Hellboya, by odnalazł archeologów i odkrył, jaki los spotkał zaginioną armię.


"Kości olbrzymów"
Tytuł oryginału: The Bones of Giants
Autor: Christopher Golden
Ilustracje: Mike Mignola
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Data wydania oryginału: 2001

Na mroźnej szwedzkiej północy rozszalała burza z piorunami odsłania szkielet olbrzymiego mężczyzny, ściskającego w dłoni rękojeść starożytnego, żelaznego młota. Nie co dzień na rzecznym brzegu pojawiają się szczątki normańskiego boga i jego broni. Detektyw do spraw paranormalnych zwany Hellboyem wie, że to zwiastuje kłopoty.


 

Christopher Golden jest pisarzem, który zdobył wiele nagród, a jego książki trafiały na listę bestsellerów "L.A. Timesa". Napisał takie powieści, jak "Strangewood", "Straight on 'til Morning" czy "Prowlers", a także serię młodzieżowych thrillerów "Body of Evidence", która została nagrodzona przez Amerykańskie Towarzystwo Biblioteczne jako jedna z najlepszych książek dla młodego czytelnika.

Golden był też autorem i współautorem licznych książek i komiksów związanych z serialami "Buffy, postrach wampirów" i "Angel" oraz scenariusza do gry na konsolę Microsoft Xbox, opartej na pierwszym z nich. Pracował też nad komiksami z takimi bohaterami, jak Batman, Wolverine, Spider-Man, Kruk (The Crow), a także nad serią komiksów "B.B.P.O." Mike'a Mignoli.

Jako dziennikarz i krytyk kultury popularnej był redaktorem książki krytycznej "CUT!: Horror Writers on Horror Film", która zdobyła nagrodę im. Brama Stokera, a także współautorem książek "Buffy the Vampire Slayer: The Monster Book" oraz "The Stephen King Universe".

Golden urodził się i wychował w Massachusetts, gdzie mieszka do dziś wraz z rodziną. Ukończył uniwersytet Tuftsa. Jego książki wydano w łącznym nakładzie ponad sześciu milionów egzemplarzy. Zapraszamy na jego stronę internetową.
[Egmont Polska]


wtorek, 24.08.2004
zagranica
Dziki komiks córki Alana Moore'a

W październiku zacznie ukazywać się w Stanach pierwsza mini-seria napisana przez córkę Alana Moore'a, Leah, znaną wcześniej z krótkich form związanych ze stworzoną przez jej ojca serią "Tom Strong". "Wild Girl" będzie 6-częściową historią narysowaną przez Shawna McManusa i J.H. Williamsa, a wydaną przez America's Best Comics. W pisaniu fabuły Leah Moore pomaga John Reppion.

Główną bohaterką komiksu jest Rosa Torez, 13-letnia dziewczynka, której normalne życie z mamą i braciszkiem zostaje zrujnowane, gdy niepokojące wydarzenie zmusza ją do podjęcia życiowej decyzji. Gdy Rosa odkrywa, że może rozmawiać ze zwierzętami, jej świat staje na głowie. Teraz musi się dowiedzieć komu tak naprawdę może ufać, gdy zwierzęta i ludzie próbują wpłynąć na to, jaką rolę powinna odgrywać w tym nowo odkrytym życiu, bo zła decyzja może zniszczyć jej rodzinę.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 24.08.2004
zagranica
Marvel wraca do alternatywnych historii

 

Pod koniec grudnia Marvel zamierza przywrócić do życia projekt "What If?", o czym poinformował Joe Quesada podczas odbywającego się w dniach 13-15 sierpnia konwentu Wizard World Chicago. Przerwana prawie siedem lat temu seria powstała jeszcze w latach 1970. i opowiadała o tym, co by było, gdyby losy bohaterów Marvela potoczyły się nieco inaczej i jakie by to miało dla nich znaczenie. Pierwsze trzy zeszyty nowej odsłony "What if?" napisze Brian Michael Bendis, który od dawna nalegał, by serię przywrócono do życia.

Odcinek pierwszy będzie dotyczył Daredevila, a Bendis chce go napisać razem z Kevinem Smithem. Będzie odpowiadał na pytanie "Co by było, gdyby Karen Page żyła?" Rysunkami zajmie sie Alex Maleev, aktualny twórca przygód Człowieka Bez Strachu. Bendis chce zderzyć świat Daredevila z komiksów Smitha ze światem ze swoich zeszytów, przy czym zastrzega, że nie wie, czy uda mu się namówić Smitha na współpracę.

Drugi odcinek odpowie na pytanie "Co by było, gdyby Jessica Jones dołączyła do Avengers?" Jessica Jones jest główną bohaterką serii "Alias" Bendisa. W przeszłości była rzekomo superbohaterką i należała do Avengers, a w swojej serii jest prywatnym detektywem. W "What if?" scenarzysta pokaże, jak dramatycznie zmieniłoby się jej życie i życia członków Avengers, gdyby faktycznie dołączyła do grupy. Rysunkami zajmie się rysownik "Alias", Michael Gaydos.

Trzeci odcinek zatytułowany "Wha' huh?" będzie zbiorem żartobliwych opowieści napisanych przez różnych scenarzystów, takich jak Bendis, Mark Millar, Robert Kirkman, Mark Waid czy Garth Ennis. Całość narysuje Jim Mahfood. W zeszycie znajdą się odpowiedzi na najgłupsze z możliwych pytań, w tym między innymi "Co by było, gdyby Stan Lee pisał Ultimate Spider-Mana?" albo "Co by było, gdyby Kevin Smith dokończył swoje komiksy?".

Czwarty zeszyt odpowie na pytanie "Co by było, gdyby Magneto utworzył X-Men razem z Profesorem X?" Napisze go Chris Claremont a zilustruje Cully Hamner. Scenarzysta Peter David i rysownik Andrea Divito zastanowi się "Co by było, gdyby generał Ross stał się Hulkiem?", a Ed Brubaker i Cameron Stewart pokażą "Co by było gdyby ciotka May zginęła zamiast wujka Bena?" Wreszcie Karl Kesel i Paul Smith odpowiedzą na pytanie "Co by było, gdyby Victor Von Doom stał się Thingiem?"
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 24.08.2004
recenzje
"Miecz nieśmiertelnego" tom 1

W skrócie: "Kenshin" mnie rozczarował, ale na szczęście miesiąc po nim Egmont zaproponował kolejną mangę samurajską, która okazała się zdecydowanie lepsza. Nie jest genialna, nie powala, ma trochę wad, ale jest na tyle dobra, by można się było nią zainteresować. Dynamiczny komiks nastawiony na widowiskową akcję.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


wtorek, 24.08.2004
recenzje
"Batman": "Gotham w świetle lamp gazowych"

W skrócie: Samo przeniesienie akcji do XIX wieku i wprowadzenie dwóch historycznych postaci nie wystarczyło do stworzenia interesującej fabuły. Augustyn nie wykorzystał ogromnego potencjału drzemiącego w postaciach Batmana i Rozpruwacza, nie wspominając o Freudzie. Komiks jest raczej przeciętnym czytadłem, niż wartym większej uwagi eksperymentem ze znanymi bohaterami. Scenarzyście najwidoczniej zabrakło umiejętności, by swoje w sumie dobre pomysły przedstawić w ekscytujący sposób.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 23.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Paradise Kiss" tom 5
Scenariusz: Ai Yazawa
Rysunki: Ai Yazawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shodensha Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0810
Ostatni tom z tej serii. Pożegnamy się w nim z bohaterami. Dowiemy się czy przetrwają związki Arashiego z Miwako i George'a z Yukari oraz czy Hayasaka zostanie sławną modelką?
[Waneko]


poniedziałek, 23.08.2004
prasa
"Praktyczny Pan" opuszcza "Razem"

Tadeusz Baranowski poinformował, że nie będzie "Porad Praktycznego Pana" w kolejnych numerach czasopisma "Razem". Z przyczyn od niego niezależnych nie udało się mu zrealizować współpracy z tym miesięcznikiem. Jednak autor ma nadzieję, że uda mu się zainteresować swoją serią inną redakcję, która już wcześniej złożyła mu propozycję druku tego komiksu. Zdecydował się jednak na "Razem" ze względów sentymentalnych - to właśnie tam 27 lat temu zadebiutowały "Porady Praktycznego Pana". W ramach chwilowej rekompensaty rysownik zaprezentował odcinek, który nie ukazał się w miesięczniku.

Dodatkowo Baranowski poinformował, że chce doprowadzić do wydania pod koniec przyszłego roku nowego albumu "Porad Praktycznego Pana".
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 23.08.2004
imprezy
Zlot FAnów Komiksu w gdańskim kinie

 

W sobotę 28 sierpnia Cinema City Krewetka (Gdańsk, ul. Karmelicka 1) organizuje pomiędzy godziną 10:00 a 18:00 Zlot FAnów Komiksu FAK. Możesz na nim obejrzeć wystawę 1000 amerykańskich komiksów, poczytać i kupić komiksy, - wymienić się komiksami z innymi. Aby wejść na giełdę wypełnij formularz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie www.cinema-city.pl. Wśród wszystkich zarejestrowanych zostaną rozlosowane bilety na "Spider-Mana 2" i plakaty filmowe.

Pomiędzy godziną 15:00 a 18:00 rysownik Mateusz Skutnik w holu kina będzie rysował komiksy. Jeśli chcesz być ich współautorem, weź udział w konkursie ogłoszonym na stronie www.trojmiasto.pl. Do wygrania bilety na "Spider-Mana 2" oraz oryginalne amerykańskie komiksy.

Patronami zlotu są www.trojmiasto.pl i Studio Komiks.
[Jarosław Zalesiński - Cinema City Poland]


poniedziałek, 23.08.2004
wydarzenia
"Mikropolis" ma 10 lat

"Mikropolis" Dennisa Wojdy (scenariusz) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki) skończyło 10 lat - poinformował scenarzysta. W sierpniu 1994 roku seria zadebiutowała w magazynie "Kelvin & Celsjusz" nr 3. Pojawił się w nim 2-stronicowy odcinek. Z okazji rocznicy zostanie on przypomniany w drugim numerze "Zeszytów Komiksowych", który ukaże się na MFK w Łodzi.

Wojda zdradził również, że Gawronkiewicz kończy komiks dla wydawnictwa Glenat i wkrótce rozpocznie realizację trzeciego albumu z cyklu "Mikropolis", tym razem pełnometrażowego. Na pocieszenie dla osób od dawna wyczekujących albumu scenarzysta poleca paski "Notatki z Mikropolis" ukazujące się w magazynie "Aktivist Exklusiv".
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 13/2004: "DK Extra": "Spider-Man 2"
Scenariusz: Roberto Aguierre-Sacasa
Szkic: Staz Johnson, Ron Lim i Pat Olliffe
Tusz: Scott Koblish i Rodney Ramos
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 20.08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 0809
Komiks powstały według scenariusza filmu "Spider-Man 2". W środku duży dwustronny plakat ze Spider-Manem.

Peter Parker ma sporo problemów. Daily Bugle wciąż przoduje w szkalowaniu nieuchwytnego człowieka pająka, wygląda na to, że M.J. nie bardzo ma ochotę dzielić swój czas z kimś, kto sam nie może znaleźć czasu dla niej, a Harry Osborn, najbliższy przyjaciel Petera, jest zarazem najbardziej zagorzałym przeciwnikiem jego superbohaterskiego alter ego. Na dokładkę Peter jest świadkiem nieudanego eksperymentu, w wyniku którego rodzi się nowe zagrożenie dla miasta w osobie Doktora Octopusa.
[Dobry Komiks]


piątek, 20.08.2004
filmy
Polska premiera "Spider-Mana 2"

Dzisiaj na ekrany polskich kin wszedł film "Spider-Man 2", kontynuacja przebojowej superprodukcji sprzed dwóch lat.

"Spieder-Man 2" odkrywa charakter Petera, gdy staje on naprzeciw nowych wyzwań i walk z "darem przekleństwa", beznadziejnie próbując równoważyć swoją podwójną osobowość jako strzelajacy siecią superbohater Spider-Man i jako student. Dręczony przez swe tajemnice, Peter odkrywa, że jego związki z bliskimi osobami są zagrożone rozpadem.

Jego tęsknota do Mary Jane staje się jeszcze silniejsza gdy walczy z chęcią zdradzenia swojego tajnego życia i wyznania miłości. Jego przyjaźń z Harrym Osbornem komplikuje się przez gorycz młodego Osborna spowodowaną śmiercią jego ojca i rosnącą chęcią zemsty na Spider-Manie. Nawet May, ukochana ciotka Petera, która przechodzi ciężkie chwile po śmierci Bena, zaczyna mieć wątpliwości na temat bratanka męża.

Życie Petera stanie się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy napotka straszliwego nowego wroga - doktora Otto Octaviusa. Peter musi użyć wszystkich swoich zdolności by spróbować powstrzymać demonicznego szaleńca na jego ośmiobocznych ścieżkach.

Nie zmieniła się obsada głównych ról w filmie. Tobey Maguire gra Petera Parkera - Spider-Mana, Kirsten Dunst - Mary Jane, James Franco - Harry'ego Osborna, Rosemary Harris - ciotkę May, J. K. Simmons - J. Jonaha Jamesona. Najważniejszą nową osobą w obsadzie jest Alfred Molina, odtwarzający rolę doktora Otto Octaviusa. Film reżyseruje, podobnie jak część pierwszą, Sam Raimi. Scenariusz napisali Alvin Sargent, Alfred Gough, Miles Millar i Michael Chabon. Czas projekcji: 127 minut.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum i strony oficjalnej filmu]


czwartek, 19.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Hiroszima 1945. Bosonogi Gen" tom 1
Scenariusz: Keiji Nakazawa
Rysunki: Keiji Nakazawa
Tłumaczenie: Katsuyoshi Watanabe i Monika Gaczyńska
Wydawca: Waneko
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shobunsha
Data wydania oryginału: 1972
Liczba stron: 288
Format: 148 x 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + 4 strony kolorowe
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 25,00 zł
ID: 0808

WRAK POLECA

Recenzja

Jest to tylko 2-tomowy fragment wielkiej mangowej epopei pt. "Hadashi no Gen" ("Bosonogi Gen"), będącej swoistą autobiografią autora, którego ojciec i rodzeństwo zginęli w piekle Hiroszimy. Wybuch bomby atomowej, jakkolwiek tragiczny, jest tylko jednym z elementów opowieści, która tak naprawdę mówi o losach ubogiej japońskiej rodziny w połowie lat 40. Pytany o swoje dzieło, Nakazawa Keiji odpowiada: "Mówi się, że mój Gen to komiks opowiadający o tragedii ofiar bomby atomowej. Tak, zgoda, ale nie tylko. Chciałem także przedstawić wszystkie pokrętne mechanizmy propagandowe, które wywołują w społeczeństwach zapał militarystyczny (...). Chciałem również pokazać idealne stosunki, które panowały w rodzinie Gena w ekstremalnej rzeczywistości tamtego okresu."
[Waneko]


czwartek, 19.08.2004
imprezy
Polcon 2004

 

Dzisiaj w Zielonej Górze rozpoczął się konwent miłośników fantastyki Polcon 2004. Potrwa do niedzieli. W bloku komiksowym zaplanowane zostały następujące punkty:

 • "Trzy światy komiksu: USA-Europa-Azja"
  prowadzenie: Ewa Subocz, Tomasz Sidorkiewicz
 • "post.com.ix live" (czyli nowości na amerykańskim rynku komiksowym)
  prowadzenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • "Początki Vertigo czyli słów kilka o Hellblazerze"
  prowadzenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • "Nostalgia za TM-Semic"
  prowadzenie: Sławek Sznajder i Łukasz Pawłowski
 • Konkurs wiedzy o komiksowym świecie wydawnictwa Marvel
 • Konkurs na komiks o temacie "Do gwiazd".

[Jarek Obważanek]


czwartek, 19.08.2004
sklepy
Nowa promocja Twojego Komiksu

Od 16 do 31 sierpnia wszystkie serie wydawnictwa Motopol - Twój Komiks, których tytuły zaczynają się od litery "W", będą tańsze o 30%. Za 13,23 zł można uzupełnić brakujące albumy serii: "Władcy chmielu", "W kręgu podejrzeń" i "Wody Morteluny". Akcja prowadzona jest tylko w sklepie on-line Twojego Komiksu. Nadal trwa też promocyjna sprzedaż pakietów 16 serii komiksowych.
[Motopol - Twój Komiks]


czwartek, 19.08.2004
recenzje
"Kenshin" tom 1

W skrócie: To miała być znakomita opowieść przygodowa osadzona w realiach historycznych. Jednak ja przeczytałem przeciętny komiks dla dwunastolatków, w którym realia historyczne są ledwie na trzecim planie.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 19.08.2004
recenzje
"Dobry Komiks" nr 11/2004: "Ultimate X-Men" nr 3

W skrócie: Komiks napakowany jest akcją aż po same brzegi, a im dalej, tym lepiej, tym barwniej, tym mocniej. Wszystko okraszone dobrze napisanymi dialogami. Wszystko też widowiskowo i z rozmachem narysowane.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


środa, 18.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 34/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 18.08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0806kup w Imago.com.pl

"Niskie loty" tom 1: "Tato, ja latam!"
Scenariusz: Arkas
Rysunki: Arkas
Tłumaczenie:
Wydawca: WIP
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 0807
Seria przedstawiająca wróbelka i jego ojca latających nad dachami, kominami i antenami wielkiego miasta. Wśród zanieczyszczonego powietrza toczy się dialog ojca z synem. Nieszczęsny ojciec, stojący na granicy głębokiej depresji, ambitnie stara się wychować swego następcę, ten zaś robi wszystko, aby upokorzyć i poniżyć swojego jedynego krewnego.

Mały wróblekej jest niestrudzony w dręczeniu swojego rodziciela, którego obwinia za bycie wróblem. Chciałby odciąć się od swojego znienawidzonego gatunku, którego najlepszym przykładem do omijania jest jego ojciec, duży wróbel. Syn stał się specem w zatruwaniu i tak mizernego życia pechowego ojca. Czytając tę serię będziemy rozkoszować się inteligentnymi i poetyckimi wybuchami okropnego wróbelka.
[Arkas]


wtorek, 17.08.2004
zapowiedzi
"Dobry Komiks" drożej. Więcej Spider-Mana

W najbliższy piątek zamiast nowej serii w ramach "Dobrego Komiksu" pojawi się pierwsze wydanie specjalne o nazwie "DK Extra". Będzie zawierało komiksową adaptację filmu "Spider-Man 2". Jej scenariusz napisał Roberto Aguierre-Sacasa na podstawie filmowego skryptu Alvina Sargenta, Alfredo Gougha, Milesa Millara i Michaela Chabona. Rysunki stworzyli Staz Johnson, Ron Lim i Pat Olliffe, a tuszem pokryli je Scott Koblish i Rodney Ramos. Adaptacja ma 48 stron, zostanie wydana w lakierowanej okładce, dołączony do niej zostanie duży (51 x 67 cm), dwustronny plakat. Wszystko to za cenę 6,90 zł. "DK Extra" będzie ukazywać się nieregularnie, a początkowo ma koncentrować się na komiksowych adaptacjach filmów.

Seria, która teoretycznie miała rozpocząć się już w ten piątek, wystartuje 24 września. Będzie to "Amazing Spider-Man" J. Michaela Straczynskiego i Johna Romity Jr. Cykl ten zaczęła w 2003 roku drukować Fun Media, ale skończyła na jednym numerze, który zostanie powtórzony w wydaniu Axel Springer Polska.

Jednocześnie z przedstawieniem planów wydawniczych Krzysztof Papliński, redaktor naczelny "Dobrego Komiksu" ogłosił, że gorsze od spodziewanych wyniki sprzedaży zmusił redakcję do podniesienia ceny komiksów o złotówkę. Nie dotyczy to serii już rozpoczętych z niższą ceną. Jednocześnie redakcja zapewniła, że cena 5,90 zł utrzyma się przynajmniej do końca roku.

"Ultimate X-Men" będzie kontynuowany po wydaniu planowanych dotąd 6 numerów, ponieważ cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników, podobnie jak "Spectacular Spider-Man". Jednak w przypadku tej drugiej serii decyzja o kontynuowaniu jeszcze nie zapadła, ponieważ cykl po odcinkach, które mają pojawić się w Polsce, drastycznie zmienia sposób rysowania i podziału na epizody.
[Jarek Obważanek]


sobota, 14.08.2004
zagranica
B.B.P.O. nadal walczy z żabami

W listopadzie Dark Horse planuje rozpocząć kolejną po zakończonej w lipcu "A Plague of Frogs" mini-serię z przygodami Biura Badań Paranormalnych i Obrony. W "B.B.P.O": "The Dead" ["Umarły"] Abe Sapien dowie się nowych szczegółów na temat swojego pochodzenia, gdy największy sekret w 10-letniej historii komiksów o Hellboyu będzie coraz bardziej się wyjaśniał. Inni członkowie Biura spotkają swojego nowego przywódcę, oficjalnie zmarłego agenta specjalnego Pentagonu, gdy przeniosą się do nowego centrum dowodzenia, by walczyć z trwającą plagą żab.

Scenariusz komiksu razem z Mikiem Mignolą pisze John Arcudi, który swój dziwny rodzaj akcji i humoru splecie z charakterystycznym stylem pisania Mignoli. Rysunkami, podobnie jak w poprzedniej mini-serii, zajmuje się Dave Stewart.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 14.08.2004
zagranica
Dark Horse przygotowuje fanów "Gwiezdnych wojen"

Dark Horse kieruje swój wzrok na wypadki prowadzące do najbardziej oczekiwanego wydarzenia w historii "Gwiezdnych wojen": epizodu trzeciego zatytułowanego "Zemsta Sithów". Pokaże je w 5-częściowym komiksie "Star Wars": "Obsession" ze scenariuszem Hadena Blackmana, rysunkami Briana Chinga i okładkami Brada Andersona. Pierwszy numer trafi do sprzedaży w Stanach w listopadzie.

Gdy Anakin Skywalker cieszy się krótkim wytchnieniem od Wojen Klonów (i ponownym spotkaniem ze swoją tajną żoną Padmé Amidalą), Obi-Wan udaje się na prywatną misję. Najpierw zatrzymuje się w pogranicznym mieście w bagiennym świecie Trigalis, gdzie walczy z małą grupą łowców nagród, uczestniczy w pojedynku z królem zbrodni, który powiązany jest z hrabią Dooku i otrzymuje tajną pomoc od koleżanki - Jedi Aayly Secury. Wszystko tylko po to, by sprawdzić plotkę o wrogu, którego nie może zapomnieć. Obi-Wana ogarnia obsesja i on dobrze o tym wie. Ale zagrożenie lub flirt z ciemną stroną jest ryzykiem, które jest skłonny podjąć, by ocalić osobę, o którą troszczy się najbardziej w całej galaktyce.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 14.08.2004
zagranica
Western Antony'ego Johnstona

Antony Johnston, scenarzysta znany głównie z pisania horrorów, czy przerabiania prozy Alana Moore'a na komiksy, poddał się powracającej modzie na westerny. Album "The Long Haul" z rysunkami Eduardo Barretto ukaże się w USA nakładem Oni Press w październiku.

Jest rok 1871. Cody Plummer ma za sobą odsiadkę i żyjąc uczciwie z trudem wiąże koniec z końem. Ale gdy słyszy o pociągu wiozącym na zachód 100 000 dolarów, odzywają się dawne nawyki. Gdy dowiaduje się, że ten sam człowiek, który wtrącił go do więzienia, jest dowódcą ochrony pociągu, po prostu nie może wytrzymać. Z pomocą kilku starych kumpli Cody gromadzi na ostatni skok grupę podstarzałych profesjonalistów.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


sobota, 14.08.2004
recenzje
"Calvin i Hobbes"

W skrócie: Egmont zaserwował nam nie lada prezent: pierwszy tom pełnego wydania "Calvina i Hobbesa"! Pasek po pasku, od samego początku do samego końca. Nie tak, jak w ułożonych tematycznie tomikach "Garfielda", nie tak, jak w pozbawionym odcinków niedzielnych albumowym wydaniu "Jeremiego". Wszystko! Po kolei! Po prostu rewelacja!
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sobota, 14.08.2004
recenzje
"Dzieje świętej Rusi"

W skrócie: Rzecz przeznaczona w zasadzie wyłącznie dla komiksowych fanatyków. Dobrze mieć w swoich zbiorach album uznawany za jeden z prekursorskich dla gatunku. Tym bardziej, że jest on znakomicie wydany. Dobry, matowy papier, twarda okładka wykończona płótnem, staranny skład i barwne tłumaczenie, a do tego iście zaporowa cena i ściśle ograniczony nakład.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


piątek, 13.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 12/2004: "Soul Saga" nr 3
Scenariusz: Stephen Platt, Christian Lichtner
Ołówek: Stephen Platt, Norton, Cha
Tusz: Weems, Regla, Galli
Kolory: Liquid!
Tłumaczenie: Andrzej Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 13.08.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 złł
ID: 0804
Ostatni odcinek.

Siły Broma zostaja wciągnięte w zasadzkę przez żołnierzy Dominium w rezultacie czego losy Ariesa, Broma, a później także Persefony i Drakena splatają się w sposób zupełnie nieoczekiwany. Przywołana zostaje tez legenda o pewnym pradawnym, niezwykle potężnym mieczu.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5 i 6.
[Dobry Komiks]


"W.I.T.C.H." nr 38
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0805


piątek, 13.08.2004
zapowiedzi
3 nowe serie z JPF

 

Jeszcze w tym roku wydawnictwo J.P.Fantastica zamierza wprowadzić na rynek trzy nowe tytuły. Na październik planowane są pierwsze tomy serii "Wish" grupy CLAMP oraz serii "Record of Lodoss War" autorstwa Kyo Mizuno, natomiast na listopad JPF zapowiedział start mangi "Wolf's Rain" autorstwa BONES, Keiko Nobumoto oraz Iidy Toshitsugu. Poniżej oryginalne okładki zapowiadanych pozycji.
[za: Serwis komiksowy]


 

piątek, 13.08.2004
zapowiedzi
Zalibarek rysuje Super Psółkę

Na październik 2005 Marek "Zalibarek" Zalibowski planuje premierę albumu komiksowego o perypetiach Super Psółki. Autorem scenariusza jest Leszek Sewastianowicz.

Super Psółka to skwaszony i gapowaty nauczyciel fizyki, który dorabia do skromnej nauczycielskiej pensji usługami dedektywistycznymi. Jest zwolennikiem empiryzmu, typowy umysł ścisły (co wychodzi nieźle w zderzeniu z odrealnionymi i paranormalnymi sytuacjami, którym musi sprostać). Jest zgorzkniałym pesymistą, niespełnionym erudytą, życiowym nieudacznikiem i fajtłapą, ale dzięki dużej dozie szczęścia wychodzi cało z każdej opresji. Wszystko to podlane absurdem i porządną "kwasową schizą", a do tego dojdą zabawy z komiksową formą.

Graficznie album ma wyglądać jak coś pomiędzy "Trio z Belleville", "Miastem Zaginionych Dzieci", a "Mikropolis". Jego wydawcą ma być krakowski Atropos.

Przed wydaniem albumu autorzy chcieliby przedstawić głównego bohatera w krótszych formach. Zalibarek skończył już nowelkę "Super Psółka i żarłoczna paprotka", którą zamierza zaprezentować na najbiższym MFK. Obecnie pracuje nad klikuplanszówką "Dżdżysta taksówka, czyli kto ukradł podnośnik do deszczu?", a w przygotowaniu są kolejne epizody: "Wybuchy pana Makacia", "Super Psółka i Windykator", "Nowy Język", "Psółka i kerowca TIRa", "Psółka i poczta błyskawiczna", "Psółka walczy z niepewnością", "Super Psółka wygrywa", "Super Psółka pomaga bliźniemu", "Inwestycja w wykształcenie", "Psółka i spadające ceny".

"Kroniki Super Psółki" były pierwotnie scenariuszem do sitcomu, ale producenci uznali humor za zbyt abstrakcyjny i odbiegający od telewizyjnej kalki scenariuszowej.
[Jarek Obważanek]


piątek, 13.08.2004
prasa
"Świat Gier Komputerowych" o komiksach

"Świat Gier Komputerowych: Wydanie Specjalne" nr 2/04 został w całości poświęcony grom na podstawie komiksów. A że tematyka to dość szeroka, numer zahacza też o same komiksy oraz o ich filmowe adaptacje i to zarówno te już istniejące, jak i te, które mają dopiero nadejść. Do magazynu dołączone są pełne wersje dwóch gier: "Thorgal: klątwa Odyna" oraz "Fung Wan Online" (sieciowe MMORPG o mistrzach sztuk walki, w które można grać bezpłatnie 21 dni). Na jednej z płyt zamieszczono ponadto trzy pliki filmowe przedstawiające poszczególne etapy pracy Grzegorza Rosińskiego nad "Zemstą hrabiego Skarbka", wideorelację z konwentu reANIMAtion 3 i wywiad z Andrzejem Nowakowskim (autor m.in. "Domana" i "Nocy sprawiedliwych pięści"). Do każdego egzemplarza dołączony został jeden z sześciu tomów "Dziedzica" lub "Wyprawy". Magazyn kosztuje 14,99 zł.
[za: Serwis komiksowy]


 

 

czwartek, 12.08.2004
nowości
Podsumowanie lipca 2004

 

W lipcu, zgodnie z oczekiwaniami, ilość premier wyraźnie zmalała. Pojawiło się 36 pozycji, czyli o 6 mniej, niż w czerwcu i o 2 więcej, niż rok wcześniej. Byłoby jeszcze słabiej, gdyby nie nadzwyczajna aktywność wydawnictwa Kasen, o czym szerzej w drugim akapicie. Zwolniła cała czwórka stałych graczy. Tylko nowy na rynku komiksowym Axel Springer wakacjami się nie przejął. Pojawiło się jedno wznowienie, żaden album nie zawierał materiału wcześniej prezentowanego w prasie. W lipcu pojawiło się dość dużo pozycji o cenach nie przekraczających 10 zł, co sprawiło, że ogólna suma 417,95 zł - była aż o 30 zł niższa, niż rok wcześniej, gdy pojawiły się 2 komiksy mniej. Kwota ta jest jednocześnie aż o 130 zł niższa, niż suma czerwcowa, gdy wydano tylko 6 komiksów mniej. Dodatkowo w lipcu nie było komiksów drogich - jedynie Egmont wydał dwa albumy o cenach minimalnie przekraczających 24 zł. W czerwcu komiksów o cenach powyżej 24 zł było 4, a jeden z nich kosztował prawie 35 zł.

Jak już wspomniałem, wszyscy z wielkiej czwórki przystopowali. Egmont pokazał 16 premier za 198,15 zł. To najtańszy miesiąc od czerwca 2003 roku. W lipcu 2003 roku Egmont przedstawił o 4 pozycje więcej za około 35 zł więcej, a z kolei w czerwcu 2004 wydał o 3 tytuły więcej za prawie 45 zł więcej. Komiksy za ponad 50 zł przedstawił w lipcu tylko Kasen, który ani w czerwcu, ani w lipcu ubiegłego roku nie wydał niczego. Były to konkretnie 3 pozycje za 53 zł. Tylko 3 pozycje za 43,90 zł zaprezentowała J.P.Fantastica, również 3 tytuły za 25,00 zł wydała Mandragora. Komiksy za praktycznie tyle samo, co Mandragora, przedstawił w lipcu Axel Springer, chociaż było ich o 2 więcej. Waneko po obfitym czerwcu przedstawiło zaledwie jeden tytuł za 15,90 zł.

W lipcu komiksy wydało 11 edytorów, czyli o 3 więcej, niż w czerwcu i o 4 więcej, niż rok wcześniej. Sześciu zaprezentowało po jednej pozycji (Amber, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, ISA, Niezależna Prasa, Waneko i XXL Grupa Medialna), trzech przedstawiło trzy (J.P.Fantastica, Kasen, Mandragora), Axel Springer pięć, a Egmont 16.

Ukazało się 19 albumów, 8 zeszytów, 8 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 1 numer czasopisma komiksowego.

Wśród albumów i zeszytów 13 pochodziło z USA, 7 z Japonii, 3 były frankofońskie, 2 rdzennie polskie i 2 koreańskie.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 12.08.2004
nowości
Podsumowanie czerwca 2004

 

Kolejne spóźnione podsumowanie - czerwca. W tym miesiącu zazwyczaj komiksów jest wyraźnie mniej i taka tendencja utrzymuje się aż do września. Ale tym razem, dzięki dużej aktywności już czterech, a nie pięciu stałych graczy (Motopol trzeci miesiąc z rzędu milczał, a kiedy wyda cokolwiek nowego nie wiadomo) i wydatnym wkładzie kilku innych udało się wprowadzić w czerwcu na rynek aż 42 pozycje. To co prawda tylko o 5 mniej, niż w maju, ale pamiętając, że to miesiąc z Targami Książki dodam, że to aż 12 więcej, niż w kwietniu. Również w czerwcu 2003 było wyraźnie mniej premier - o siedem. Dwa albumy były wznowieniami, a żaden nie zawierał materiału wcześniej prezentowanego w prasie. W sumie w czewcu wydane zostały komiksy za kwotę 546,35 zł. To około 45 zł więcej, niż w czerwcu 2003, ale o ponad 150 mniej, niż w maju 2004. Cztery albumy miały ceny przekraczające 24 zł, z czego 2 wydał Egmont, a po jednym Aquaverde i Post. To 3 pozycji więcej, niż w maju.

Egmont po majowym wyskoku zaprezentował w czerwcu tylko nieco większą, niż przeciętna, ilość premier - 19 za 244,85 zł. To o 8 pozycji mniej za ponad 170 zł mniej, niż w maju, ale o 1 pozycję więcej za 15 zł więcej, niż w kwietniu i o 3 pozycje więcej za 55 zł więcej, niż w czerwcu 2003. JPF od paru miesięcy zupełnie nie zaskakuje. W czerwcu utrzymał swoje tempo wydając 6 tytułów za 89,90 zł. Jest to o 2 pozycje więcej za 5 zł więcej, niż w maju, ale jest to tyle samo tytułów, co rok wcześniej, za 6 zł mniej. Waneko tym razem wysunęło się przed Mandragorę prezentując aż 4 pozycje za 62,20 zł. To dokładnie dwa razy więcej, niż w maju i w czerwcu 2003, za dwa razy więcej pieniędzy. To raczej jednorazowe zjawisko, niż znaczące zwiększenie tempa przez tego edytora. Mandragora przedstawiła 6 tytułów za 53,90 zł. To jeden komiks więcej, ale za prawie 6 zł mniej, niż w maju. Jest to równocześnie o 4 komiksy więcej za około 4 zł więcej, niż rok wcześniej, gdy edytor drukował relatywnie tańsze i zdecydowanie grubsze komiksy. Pozostali edytorzy nie przekroczyli granicy 50 zł.

W czerwcu aktywnych było 8 wydawców, czyli 4 mniej, niż w maju oraz 3 mniej, niż rok wcześniej. Trzech przedstawiło po jednym tytule (nowe wydawnictwo Aquaverde, Post i Siedmioróg), dwóch po cztery (Axel Springer i Waneko), dwóch po sześć (J.P.Fantastica i Mandragora), a Egmont Polska 19.

Ukazało się 26 albumów, 9 zeszytów, 6 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 1 numer czasopisma komiksowego.

Wśród albumów i zeszytów 16 pochodziło z USA, aż 11 z Japonii, 4 były rdzennie polskie, 2 Włoskie i 2 frankofońskie.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 12.08.2004
nowości
Podsumowanie maja 2004

 

Następne zaległe podsumowanie - maj. Targi Książki wyraźnie ożywiają wydawców, którzy bardzo przysypiają w kwietniu (z wyjątkiem Motopolu, który nie jest aktywny już drugi miesiąc i tylko opóźnia poszczególne premiery). W maju 2004 pojawiło się 47 pozycji, czyli aż 17 wiecej, niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o dwie mniej, niż w maju 2003. W osiągnięciu takich wyników pomogła nie tylko nadrabiająca opóźnienia Mandragora, ale też kilku innych, wydająch komiksy okazyjnie wydawców. Cztery przedstawione w maju pozycje były wznowieniami, a trzy inne zawierały materiał wcześniej prezentowany w prasie. Ogólnie zostały wydane komiksy za 699,91 zł, czyli za około 75 zł mniej, niż rok wcześniej, ale aż niemal 300 zł więcej, niż w kwietniu. Siedem albumów miało ceny przekraczające 24 zł, z czego aż 6 wydał Egmont a jeden JPF. To 6 pozycji więcej, niż w kwietniu.

Egmont zdecydował się wykorzystać okazję i wydał na Targi Książki aż 27 pozycji, czyli o 9 wiecej, niż w kwietniu, o 5 więcej, niż rok wcześniej, a nawet 3 wiecej, niż w marcu 2004 (miesiącu, w którym organizowane są WSK). Komplet majowych nowości Egmontu był wart 418,05 zł, czyli około 120 zł więcej, niż rok wcześniej i aż 190 zł więcej, niż w kwietniu. Jest to też o 60 zł więcej, niż w marcu. Pozostali wydawcy zachowywali się znacznie spokojniej. Na drugim miejscu znalazł się JPF z 4 nowościami za 84 zł, co dało 1 tytuł mniej za złotówkę więcej, niż w kwietniu oraz 1 tytuł mniej za 15 zł więcej, niż w maju poprzedniego roku. Nadrabiająca zaległości Mandragora przedstawiła 5 pozycji za 59,40 zł, czyli o 3 tytuły za prawie 35 zł więcej, niż rok wcześniej. Pozostali edytorzy nie przekroczyli granicy 50 zł.

W maju aktywnych było 12 wydawców, czyli 5 więcej, niż w kwietniu oraz 2 mniej, niż rok wcześniej. Siedmiu przedstawiło po jednym tytule (Amber, nowy gracz - Axel Springer, ISA, Niezależna Prasa, Nowy Świat, Prószyński i S-ka, XXL Grupa Medialna), dwóch po dwa (BM Vision, Waneko), J.P.Fantastica cztery, Mandragora pięć a Egmont Polska 27.

Ukazało się 29 albumów, 7 zeszytów, 9 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 2 numery czasopism komiksowych.

Wśród albumów i zeszytów aż 19 pochodziło z USA, 8 z Japonii, 7 było rdzennie polskich, 1 Włoski i tylko 1 frankofoński. Tak mało pozycji z zachodu Europy nie pojawiło się w żadnym miesiącu od początku 2003 roku, odkąd prowadzę zestawienie z podziałem na kraje pochodzenia danych komiksów. W styczniu 2003 roku komiksów frankofońskich było 19, w maju 18, ale od tamtego czasu z ich wydawania wycofał się Podsiedlik-Raniowski i S-ka (obecnie Publicat), Amber, Siedmioróg drastycznie zmniejszył liczbę swoich premier, podobnie jak mający poważne kłopoty Motopol. Do tego doszła jeszcze zmiana wydawniczych zainteresowań Egmontu, który najchętniej publikuje komiksy amerykańskie i japońskie, a w efekcie ilość frankofońskich komiksów na polskim rynku jest wręcz śladowa. Maj był wyjątkowo dobry dla Ameryki i to właśnie komiksy z tego kraju będą przez najbliższe miesiące najbardziej widoczne w Polsce, bo pod koniec maja ze swoim tygodnikiem z amerykańskimi komiksami wystartował Axel Springer Polska.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 12.08.2004
nowości
Podsumowanie kwietnia 2004

 

Po długiej przerwie powracają podsumowania miesięczne. Na początek kwiecień. Zawsze po miesiącu z dużą imprezą wychodzi wyraźnie mniej komiksów, ale tym razem różnica była szczególnie wyraźna. Miały na to wpływ dwa wydawnictwa z piątki stałych graczy, które nie zaprezentowały w kwietniu niczego: Mandragora i Motopol - Twój Komiks. Mandragora nie zdążyła, Motopol przełożył swoje premiery na później. Ogólnie pojawiło się zaledwie 30 pozycji, czyli najmniej od listopada 2002 roku! W kwietniu 2003 były 33 premiery, w marcu 2004 56, a w lutym 2004 (do którego lepiej, niż do marca, porównywać kwiecień 2004) 32. Jeden wydany w kwietniu album był wznowieniem, żaden nie zawierał materiału wcześniej prezentowanego w prasie. W sumie pojawiły się pozycje za 412,25 zł, czyli o około 60 zł mniej, niż rok wcześniej, o 460 zł mniej, niż w marcu i o 45 zł mniej, niż w lutym. Tylko jeden album miał w kwietniu cenę przekraczającą 24,00 zł, co daje o 7 mniej, niż w marcu i o 2 mniej, niż w lutym.

O tym, że to właśnie absencja Mandragory i Motopolu miała wpływ na słabe wyniki kwietnia świadczy najlepiej fakt, że Egmont wydał nawet wiecej, niż w lutym. Przedstawił 18 pozycji za 230,25 zł, czyli o 2 więcej za niecałe 2 zł wiecej, niż w lutym i o 1 więcej za około 5 zł więcej, niż rok wcześniej. Oczywiście nie ma co porównywać o marca, bo wydał wtedy 6 pozycji więcej za 130 zł wiecej - różnica w cenach poszczególnych tytułów jest tu wyraźnie widoczna, w czym szczególnie pomogło wydanie w marcu "Kaznodziei" za 45 zł. J.P.Fantastica nie uczestniczy w wydawniczym szaleństwie marca i przedstawiła w kwietniu dokładnie tyle samo premier - 5. Były za to o 17 zł tańsze , niż miesiąc wcześniej (jeden z marcowych albumów kosztował 37 zł) i kosztowały w sumie 83 zł. Również rok wcześniej JPF wydał tyle samo, ale za kolejne 12 zł mniej. W lutym przedstawił jedną pozycję mniej, niż w kwietniu, za 17 zł mniej. Inni wydawcy nie przekrczyli granicy 50 zł (najbliżej było Waneko).

W kwietniu aktywnych było zaledwie 7 edytorów, czyli 3 mniej, niż w lutym, 10 mniej, niż w marcu i wreszcie 2 mniej, niż rok wcześniej. Czterech przedstawiło po jednym tytule (ISA, Kasen, Studio Domino, XXL Grupa Medialna), Waneko trzy, JPF pięć a Egmont 18.

Ukazało się 21 albumów, 7 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 2 numery czasopism komiksowych.

Wśród albumów 9 pochodziło z Japonii, 7 z USA, 3 z krajów frankofońskich oraz po jednym z Włoch i Korei.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


środa, 11.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 33/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0803


środa, 11.08.2004
www
Strona Małgorzaty Jabłońskiej

 

Małgorzata Jabłońska, młoda i uznana już artystka, która w swoich pracach posługuje się językiem komiksu, ma od pewnego czasu swoją stronę internetową, na której znaleźć można między innymi przykłady jej komiksowych projektów.
[informacja Rafał Szłapa, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 10.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 44: "Wodorostowy świat"
Scenariusz: Antonella Pandini, Bruno Sardo, Giorgio Martignoni, Giorgio Pezzin, Laura Shaw, Marco Berti, Marco Bosco, Marco Meloni, Mark Shaw, Massimilliano Valentini, Michael T. Gilbert, Nino Russo
Rysunki: Alessandro Gottardo, Comicup, Fecchi, Francesco Guerrini, Giorgio Di Vita, Marco Meloni, Massimo Asaro, Sandro Dossi, Xavi
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski, Renata Romańska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0800kup w Imago.com.pl

"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 8: "Król Miasta Duchów"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.08.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (2 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (1 kartka kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0801
Hellmaster Phibrizzo chce doprowadzić świat do zagłady przy pomocy Giga Slave. Gourry zakładnikiem? Jaka będzie ostateczna decyzja Liny?

Ostatni tom.
[J.P.Fantastica]kup w Imago.com.pl

"Video Girl Ai" tom 10
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki, Mateusz Łukasik
Wydawca: Waneko
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 196
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0802
Moteuchiemu nie udało się wygrać konkursu rysowniczego. Czy zdoła coś jeszcze osiągnąć w świecie twórców komiksu? Tymczasem Video Girl Ai otrzymuje niesamowitą propozycję od swojego twórcy - tajemniczego programisty. Niestety opiekujący się nią staruszek niespodziewanie musi pilnie wracać do "Gokuraku". Video Girl trafia do domu przyjaciela Yoty, Takashiego.
[Waneko]


poniedziałek, 9.08.2004
wydarzenia
Promocja "Hiroszimy 1945"

Wydawnictwo Waneko i sklep Komikslandia zapraszają na promocję mangi Keiji Nakazawy "Hiroszima 1945. Bosonogi Gen", która odbędzie się w Warszawie, w sklepie Komikslandia (Metro Centrum, pasaż handlowy, pawilon 201a), w piątek 13 sierpnia o godz. 15:00. Przygotowując polskie wydanie tego kultowego japońskiego komiksu historyczno-obyczajowego, który doczekał się nie tylko wielu tłumaczeń i wydań obcojęzycznych, ale także adaptacji filmowej, operowej, jak również wersji scenicznej, Waneko nie liczyło na wielki sukces komercyjny, a raczej na zainteresowanie polskich miłośników japońskiej historii i komiksu w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Jednocześnie wydawnictwo pozostawało w stałym kontakcie z autorem. Wywiad, przeprowadzony przez tłumacza specjalnie do polskiego wydania "Hiroszimy 1945", opublikowany jest w 1 tomie mangi. Waneko ma nadzieję, że komiks ten, podobnie jak w innych krajach, również i w Polsce spotka się z życzliwym przyjęciem.

W programie promocji:

 • Limitowana partia mangi po specjalnej, rabatowej cenie.
 • Dla pierwszych 50 klietnów małe upominki - plakaty i diapozytywy związane z polskim wydaniem komiksu.
 • Dla wszystkich klientów upominki w postaci japońskiej kaligrafii.
 • Spotkanie z wydawcą, na którym przybliży on genezę "Bosonogiego Gena" i przedstawi przesłanie, które autor pragnął przekazać polskim czytelnikom opowieści o swoim dzieciństwie.
 • Dla łasuchow japońskie smakołyki.

[Waneko]


poniedziałek, 9.08.2004
www
Bendis w magazynie KZ

W sobotę ukazał się 29 numer magazynu miłośników komiksu KZ. Tematem wydania jest twórczość Briana Michaela Bendisa. Poza tym między innymi wywiad z Markiem Lachowiczem, relacja z GDAKa 8, omówienia "1602", "Hitmana", nowości z USA i Francji, amerykańskich komiksów niszowych, albumu "Peanuts - The Art of Charles M. Schulz", "Spider-Mana: Blue", "Groo", antologii "Eye Of The Storm Annual" #1, komiksów obyczajowych, książki "The Amazing Adventures of Kavalier & Clay" oraz recenzje wielu wydanych w Polsce w ostatnich miesiącach pozycji.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 9.08.2004
prasa
Wywiad z KRLem w "Tygodniku Suwalskim"

 

W "Tygodniku Suwalskim" nr 30 (712) z 27 lipca opublikowany został wywiad z Karolem Kalinowskim, znanym lepiej jako KRL. Twórca opowiedział w nim między innymi o zapowiedzianej przez Egmont "Lidze obrońców planety Ziemia" oraz osadzonym w suwalskich realiach "Jaćwing Scurdo", czarno-białym komiksie, dla którego szuka wydawcy.
[informacja Jan Sofiński, tekst Jarek Obważanek]


sobota, 7.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Born" część 2
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Tom Palmer
Kolory: Paul Mounts
Okładka: Wiesław Walkuski
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 07.2003
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0788

 

Recenzja

Atak na bazę Valley Forge jest pewny. Ostatni pluton, który wyszedł na zwiad, wrócił z poważnymi stratami. Bezwzględność kapitana Castle'a jest coraz bardziej widoczna, wzbudzając u podwładnych lęk, posłuch i podziw jednocześnie.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Hitman" tom 2: "10 000 pestek"
Tytuł oryginału: 10.000 Bullets
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: John McCrea
Kolory: Carla Feeny
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 112
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0789
Pozostały przy życiu Dublez planuje zemścić się na Tommym za śmierć swojego brata, wynajmując najlepszego zabijakę, jakiego można było wynająć - Johnnny'ego Navaronę. Bezwzględny zabójca rusza tropem Hitmana, który nieświadomy niebezpieczeństwa, spędza miłe chwile w towarzystwie swojej dziewczyny. Pierwsze spotkanie dwóch zabijaków nie pozostawia złudzeń - na drodze Hitmana stanął w końcu ktoś, kto potrafi strzelać.

Zeszyty 4-8 z 60.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Hulk/Wolverine": "Sześć godzin" część 2
Scenariusz: Bruce Jones
Rysunki: Scott Kolins
Kolory: Lee Loughridge
Okładka: Simon Bisley
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0790

Recenzja

Wszyscy uczestnicy katastrofy przeżyli. Banner odzyskał swoją ludzką postać i od razu wpadł w tarapaty. Kto wie czym by się to skończyło, gdyby nie nagłe pojawienie się Logana. Niestety czas ucieka, a w głuszy niełatwo o insulinę, która mogłaby pomóc przeciwko ukąszeniu węża. Do tego wszystkiego tropem ocalałych rusza bezwzględny mutant, który już kiedyś miał sprawę z Wolverinem.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 2
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Tomasz Piorunowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0794
Po raz pierwszy w kolorze!

Czarne Trójkąty bezprawnie zajmują wybudowany zamek. Ale Kajko i Kokosz, z pomocą Jagi odbijają warownię. Wymuszają na Mirmile podpisanie dokumentu, w którym zrzeka się zamku. Obydwie strony postanawiają ruszyć ze skargą do samego króla.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 3
Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 200
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0795kup w Imago.com.pl

"Kasta Metabaronów" tom 7: "Ojco-matka Aghora"
Tytuł oryginału: Aghora le Père-mère
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 01.2002
Liczba stron: 64
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0796
Dalszy ciąg kosmicznej sagi o rodzie najpotężniejszych wojowników w galaktyce. Na świat przychodzi kolejny Metabaron. Niestety poród nie przebiega zgodnie z planem. Rodzą się syjamskie bliźniaki, które posiadają jeden mózg. Stalogłowy podejmuje decyzję - mózg chłopca znajdzie się w ciele dziewczynki. Teraz Aghora będzie musiał/musiała udowodnić ze jest prawdziwym metabaronem.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 9: "G-Unit" tom 3
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koichi Tokita
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0797
Ostatni tom drugiej podserii o pilotach Gundamów. Niezależna grupa o nazwie OZ odkrywa nowe, tajemnicze Gundamy - G-unit. Bracia Adin i Odel, dwaj piloci rzucają się w wir spisków i walk o niezwykłe Kombinezony Bojowe.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Ranma 1/2" tom 1
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0798

 

Recenzja

Manga komediowa. Ranma Saotome jest szesnastoletnim uczniem wschodnich sztuk walki. Na skutek kąpieli w przeklętej sadzawce nabiera przedziwnych zdolności: zawsze, gdy zostanie zmoczony, zamienia się w... dziewczynę! Aby wrócić do męskiej postaci musi zostać potraktowany gorącą wodą. Jakby tego było mało ojciec Ranmy, w wyniku kąpieli w innej przeklętej sadzawce po zmoczeniu zamienia się w... pandę. Te niezwykłe właściwości są motorem wielu niezwykle śmiesznych gagów i nieporozumień.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Rising Stars" część 3
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: Christian Zanier
Tusz: Livesay
Kolory: Matt Nelson, Steve Firchow, John Starr, Brett Evans
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Image Comics - Top Cow
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0791
Już wiadomo kto jest zabójcą. Ale jak go powstrzymać? Nie będzie to łatwe, tym bardziej, że zabójca zdążył znaleźć sobie sprzymierzeńców - równie potężnych jak on sam, dzieląc obdarzonych mocą na dwa zwalczające się obozy.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5 i 6.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Shrek" część 2
Scenariusz: Mark Evanier
Szkic: Ramon Bachs
Tusz: Raul Fernandez
Kolory: Sno Cone
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 12.2003
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 0792
Knowania lorda Farquaada nie mają końca. Tym razem sprzymierza się z wiedźmą, która podstępem ściąga do swojego ciastkowo-cukierkowego domu Shreka i osła. Objedzonych do nieprzytomności łatwo obezwładnić, więc wiedźma serwuje swoim "gościom" kolejne potrawy. Nie wie jednak z kim ma do czynienia i jak wielki może być apetyt osła, o Shreku nie mówiąc.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 29
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane, Danny Miki
Kolory: Brian Haberlin, Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0793
Al Simmons powraca do miejsca swoich demonicznych narodzin - do dziewiątego poziomu piekła, gdzie niespodziewanie spotyka Wandę, a raczej demona o jej wyglądzie. Odkrywając, że to kolejna ze sztuczek Malebolgii, Spawn wpada w szał. Tymczasem zupełnie gdzie indziej Terry budzi się z koszmarnego snu, zdając sobie sprawę, że Al żyje.

Zawiera historię z amerykańskiego numeru 53.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 7: "Pewnego dnia go spotkasz"
Scenariusz: Bruno Enna
Rysunki: Bruno Enna
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0799


sobota, 7.08.2004
wydarzenia
Warsztaty dla rysowników w Łodzi

Organizatorzy międzynarodowej wystawy "Komiks na horyzoncie" oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi zapraszają do udziału w zamkniętych Warsztatach dla rysowników komiksu. Odbędą się one w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi i będą towarzyszyły premierowej prezentacji wystawy komiksów z Francji, Szwajcarii i Polski, poświęconej tematyce przestrzeni w komiksie. Warsztaty przeznaczone są dla młodych grafików komiksowych i studentów uczelni artystycznych. Poprowadzi je para twórców ze Szwajcarii: Anna Sommer i Yves Nussbaum (tworzący pod pseudonimem Noyau).

Warsztaty odbędą się w dniach 12-15 października w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi przy ul. Targowej 65, zaś zakończą się prezentacją prac na spotkaniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w sobotę 16 października. Podstawą zakwalifikowania kandydatów do udziału w Warsztatach jest nadesłanie zgłoszenia, zawierającego krótki biogram oraz portfolio z próbkami prac. Mile widziana znajomość języka angielskiego lub francuskiego. Zgłoszenia prosimy kierować na adres Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi z dopiskiem "Warsztaty Komiksowe". Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 września.

Warsztaty są nieodpłatne. Uczestnicy sami pokrywają koszty pobytu i wyżywienia oraz niezbędnych do pracy materiałów. Będą natomiast mieli zapewniony darmowy wstęp na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi. Ilość miejsc ograniczona.

Do udziału w warsztatach zapraszają organizatorzy wystawy "Komiks na horyzoncie": Ambasada Francji w Polsce oraz Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, a także organizatorzy XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Gospodarzem warsztatów jest Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, mieszcząca się w Łodzi przy ul. Targowej 65, 90-324 Łódź, tel. (42) 678 25 89, e-mail: info(at)wssip.edu.pl


Anna Sommer (ur. w 1968 r.) od 1996 r. publikuje ilustracje i komiksy w licznych czasopismach w Szwajcarii i Francji. Tworzy nietypowe komiksy bez tekstów, o wyrafinowanym kształcie graficznym. Jest autorką trzech albumów komiksowych i tomu autobiograficznych rysunków pt. "Amourettes". Poza tym specjalizuje się w technice miedziorytu.

Yves "Noyau" Nussbaum ur. w 1963 r., z wykształcenia grafik, tworzy jako niezależny rysownik od 1991 r. Jest dyrektorem artystycznym magazynu muzycznego "Vibrations", współpracuje z licznymi pismami, a do weekendowego wydania wychodzącego w Zurychu dziennika "Tages Anzeiger" rysuje od 1995 roku serial komiksowy. Autor licznych komiksów po niemiecku i francusku, tworzy także dla dzieci. Posługuje się oryginalną techniką graficzną, malując bezpośrednio palcami, bez użycia narzędzi. Prowadzi kurs komiksu w Hochschule für Gestaltung und Kunst w Luzernie.
[Wojciech Birek]


sobota, 7.08.2004
zagranica
Lee-Enfield w rękach bohatera Ennisa

Wydawnictwo Avatar Press zamierza wydać w październiku pierwszy z sześciu zeszytów mini-serii "303" Gartha Ennisa z rysunkami Jacena Burrowsa.

Jest to historia pułkownika rosyjskich sił specjalnych, który po serii brutalnych operacji w Afganistanie decyduje się pójść do Ameryki, by zdjąć bardzo ważny cel.

Tytuł odnosi się do karabinu, którego główny bohater zamierza użyć do wykonania zadania - zabytkowego brytyjskiego Lee-Enfielda, kaliber 303 (7,69 mm). Tej broni używała brytyjska armia przed dwie wojny światowe oraz wiele lat później. Nadal pojawia sięod czasu do czasu w rękach partyzantów walczących w najbrutalniejszych konfliktach na świecie.

Jednak ten konkretny Lee-Enfield nie jest jakimś zabytkiem, który dawno temu powinien wyjść z użytku. Wysoko w zniszczonych wojną górach Afganistanu karabin wpada w ręce człowieka, który planuje zrobić rzecz nie do pomyślenia: wyruszyć w podróż przez całe kontynenty, przebić się przez miejsca ludobójstwa zarówno przerażające jak i niespodziewane, a wszystko po to, by wystrzelić jedną kulę w jeden z najważniejszych celów na świecie.

To opowieść o żołnierzu, który całe życie walczył o nic, ale teraz wierzy, że znalazł swój cel oraz o jedynym człowieku, który może go powstrzymać, wyczerpanym bohaterze pełnym tragicznego smutku.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 6.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 11/2004: "Ultimate X-Men" nr 3
Scenariusz: Mark Millar
Szkic: Adam Kubert
Tusz: Danny Miki, Joe Weems
Kolory: Richard Isanove
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 6.08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0787

WRAK POLECA

Recenzja

Mutanci Magneto atakują cele na całym świecie, mutanci Xaviera wpadają z wizytą do Białego Domu, Cyclops ponosi konsekwencje swego wyboru, a całą ludzkość czeka bardzo duża, fioletowa powódź gigantycznych problemów. A to wszystko, zanim dochodzi jeszcze do decydującego starcia dwóch grup mutantów.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5 i 6.
[Dobry Komiks]


piątek, 6.08.2004
imprezy
"Qltura Komiksu" w Zamku Ujazdowskim

 

Warszawska księgarnia "Spis Treści", wydawnictwa Kultura Gniewu i Zin Zin Press oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski serdecznie zapraszają na "Qlturę Komiksu", czyli spotkanie z autorami komiksów wydawanych przez Kulturę Gniewu i Zin Zin Press. Odbędzie się ono 4 września w księgarni "Spis Treści" przy Al. Ujazdowskich 6 (Zamek Ujazdowski). Wstęp na nią będzie bezpłatny

Program imprezy:

17:00

Warsztaty rysowania komiksu.

18:00

Wernisaż wystawy komiksowej na dziedzińcu zamkowym, pod filarami; będzie ją można oglądać do następnego dnia (autorzy wystawianych prac: Dariusz "Pała" Palinowski, Krzysztof "Prosiak" Owedyk, Ryszard Dąbrowski, Janek Koza, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Tomek Niewiadomski, Krzysztof Gawronkiewicz; kurator wystawy: Beata Bełzak).

18:30

Spotkania z autorami (Tadeusz Baranowski, Janek Koza, Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Przemysław Truściński).

20:00

Koncert na dziedzińcu zamkowym (wystąpią Mitch&Mitch, Sunrise oraz zespół-niespodzianka).

W trakcie imprezy będzie można kupić komiksy wydawnictw Kultura Gniewu i Zin Zin Press, a także wygrać je w konkursach.
[Spis Treści]


czwartek, 5.08.2004
zagranica
"Miniburger. Dirty Dozen & The Lucky 13th"

Ukazało się kolejne wydanie specjalne słoweńskiego magazynu komiksowego "Stripburger". Tym razem zamiast jednej, tematycznej antologii otrzymujemy trzynaście mini-albumów. Autorem jednego z nich jest Mateusz Skutnik.

W skład zbioru "Miniburger. Dirty Dozen & The Lucky 13th" ["Miniburger. Parszywa dwunastka i szczęśliwy trzynasty"] wchodzi dwanaście albumów czarno-białych oraz jeden w pełni kolorowy. Tematyka komiksów jest bardzo różnorodna - od snów i wspomnień z dzieciństwa, po przyjacielskie historyjki i niesamowite przygody. Uczestnikami projektu są Vladan Nikolic, Aleksandar Opacic & Wostok (Serbia i Czarnogóra), Koco, Primoz Krasna, Olmo Omerzu, David Krancan, Mina Zabnikar (Słowenia), Juhyun Choi (Francja/Korea Południowa), M.S. Bastian (Szwajcaria), Miroslav Nemeth (Chorwacja), Cristoph Feist (Niemcy), Capucine Latrasse (Francja).

Jedynym Polakiem w tym międzynarodowym składzie jest Mateusz Skutnik. I to właśnie on jest tym szczęśliwym trzynastym, którego komiks wydrukowano w kolorze. Komiks Skutnika "Rewolucje": "Zwykły dzień" ("Revolutions": "The Ordinary Day"), którego obszerny fragment można zobaczyć na WRAKu, opowiada o zapętleniach czasoprzestrzeni wokół jednego człowieka. Jest to pojedyncza, 24 stronicowa opowieść, która - jak twierdzi autor - powstawała równo 24 dni. "Zwykły dzień" w edycji "Miniburgera" będzie gratką dla kolekcjonerów, gdyż nie jest częścią "Rewolucji", które ukazują się w Polsce.

"Miniburgera", jak również pozostałe projekty "Stripburgera" można zamówić poprzez sieć dystrybutorów przedstawioną na tej stronie.
[za: Esensja]


czwartek, 5.08.2004
ciekawostki
Tytus na Powstanie

 

Z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego, Papcio Chmiel narysował specjalny odcinek "Tytusa, Romka i A'Tomka". Komiks został wydany w formie broszury na otwarcie Muzeum Powstania.

W komiksie Tytus uczy się, jak rysować "kotwicę" Polski Walczącej, dowiaduje się, co to jest rozpylacz, a co tłuczek, a także ma do spełnienia misję specjalną - przeniesienie meldunku kanałami. Oczywiście z zadania wywiązuje się z właściwym sobie sprytem i roztropnością.

Henryk Jerzy Chmielewski sam uczestniczył w Postaniu. Jak powiedział dziennikarzom "Gazety Wyborczej", był w 7. pułku AK Garłuch (czyli po prostu Gerlach), który miał zdobywać lotnisko na Okęciu. Niestety misja nie powiodła się.

Ulotkę z komiksem można dostać dostać w centrum informacyjnym obchodów 60. rocznicy powstania, w holu hotelu Warszawa, a także w Muzeum Powstania Warszawskiego.
[za: Esensja]


czwartek, 5.08.2004
zagranica
Samuraj przeciwnikiem muszkieterów

Ron Marz, scenarzysta znany między innymi z samurajskiej serii "The Path" (która znajduje się w planach Egmontu), pracuje nad kolejnym projektem o podobnej tematyce. 5-częściowa mini-seria"Samurai. Heaven & Earth" ma być opowieścią w możliwie jak najlepszy sposób oddającą realia historyczne. Rysuje ją Luke Ross, autor współpracujący wcześniej z Marzem przy "Green Lanternie", a koloruje Jason Keith. Wydaniem komiksu zainteresował się Dark Horse, a do sprzedaży w Stanach trafi najwcześniej w grudniu.

Akcja toczy się w 1704 roku i przedstawia losy samuraja, który poróżuje przez Azję i Europę śledząc swą ukochaną, która zaginęła po dużej bitwie w Japonii. Musi poruszyć tytułowe niebo i ziemię, aby ją odnaleźć. Trafia aż do Paryża czasów Ludwika XIV, w tym również do Wersalu, gdzie spotyka muszkieterów. Jest to klasyczna opowieść przygodowa o tym, jak daleko - dosłownie - człowiek potrafi zajść w imię miłości.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


czwartek, 5.08.2004
zagranica
Savage Dragon na prezydenta!

Savage Dragon, bohater serii Erika Larsena z wydawnictwa Image Comics, będzie ubiegał się w najbliższych wyborach o prezydenturę Stanów Zjednoczonych. Kampania rozpoczyna się już w bieżącym miesiącu, w numerze 116 serii jego przygód, a pełnej prędkości nabierze w listopadzie, w numerze 119.

Nie pierwszy raz znana komiksowa postać chce zostać prezydentem USA. W 2000 roku Lex Luthor wystartował jako niezależny kandydat na łamach komiksów o Supermanie i wygrał. Stał się prezydentem w Uniwersum DC.

Chociaż tak właściwie to Savage Dragon nie ma szczególnych aspiracji politycznych. Znalazł się w świetle jupiterów, bo tak chcieli obywatele Ameryki. Wiceprezydentem ma zamiar zostać Ronald Winston Urass, milioner, którego bogactwo ma być kluczowym elementem kampanii na kartach serii "Savage Dragon".
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


środa, 4.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Battle Angel Alita" tom 5: "Czas zemsty"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0784


"Cześć" nr 6
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Glénat
Liczba stron: 16
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł
ID: 0786
Wydanie specjalne, które jest znacznie cieńsze i dwa razy droższe, ale za to dołączono do niego pierwszy tom "Kida Paddle", "Małego Sprytka" lub "Titeufa".


"Kaczor Donald" nr 32/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 4.08.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0785


środa, 4.08.2004
zapowiedzi
"Liga obrońców planety Ziemia" w październiku

 

W październiku Egmont Polska wyda pierwszy tom komiksu "Liga obrońców planety Ziemia", o czym informowałem już przedwczoraj. Jest to nowy projekt KRLa, twórcy znanego z łamów "Produktu". Komiks będzie miał w sumie dwie cześci wydane w kolorze w formacie amerykańskim. Pierwszy album zatytułowany "Mroczna wizja" będzie miał 64 strony.

Historia opowiada o bandzie dzieciaków, która w dość niezwykłych okolicznościach otrzymuje supermoce i wykorzystuje je do obrony planety przed inwazją obcych. KRL podkreśla, że jest to komiks humorystyczny, czerpiący garściami z filmów s.f. klasy B, chociaż uwaga w nim jest raczej skupiona na psychice poszczególnych postaci, niż na wojnie ludzi z obcymi. Dla informacji fanów "Cichego kącika KRLa"dodam jeszcze, że jest to komiks środka, przeznaczony również dla młodszych czytelników, chociaż autorowi udało przemycić pewne elementy w klimatach znanych z "Produktu".
[Jarek Obważanek]


środa, 4.08.2004
prasa
"Westerplatte" ponownie w "Wyborczej"

 

Po niedawnej wzmiance w wydaniu trójmiejskim, nowy artykuł o komiksie "Westerplatte. Załoga śmierci" pojawił się w dzisiejszym ogólnopolskim wydaniu "Gazety wyborczej". Autorem tekstu jest Wojciech Orliński, a można go przeczytać na stronie internetowej dziennika.
[informacja Rawkaz, tekst Jarek Obważanek]


środa, 4.08.2004
filmy
Julian McMahon jako Doktor Doom

Julian McMahon wcieli się w rolę Doktora Dooma w nowej ekranizacji "Fantastic Four" w reżyserii Tima Story'ego.

Zdjęcia do filmu rozpoczną się w ciągu najbliższych dwóch tygodni w Vancouver, a premierę zaplanowano na 1 lipca 2005 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 4.08.2004
recenzje
"Znak" tom 1: "Znak mocy"

W skrócie: Barbara Kesel serwuje czytelnikowi przerażające głupoty. Marnych pomysłów fabularnych po prostu tu nie brakuje. Akcji brakuje dynamiki, autorka bez sensu przerzuca ją z miejsca na miejsce, zarzynając przez to poszczególne wątki. Kosmiczne walki są nieciekawe i potraktowane po macoszemu. Jak na rozrywkowy komiks zadziwiająco mało w nim rozrywkowych elementów.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


środa, 4.08.2004
recenzje
"Island" tom 1

W skrócie: Dynamiczny horror, w którym nie można narzekać na brak oślizłego, demonicznego truchła. W albumie sporo się dzieje, akcja toczy sie wartko, a staranne rysunki przedstawiają wydarzenia klarownie, precyzyjnie, bez nadmiernych przeskoków.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


środa, 4.08.2004
recenzje
"Punisher" część 4

W skrócie: Po raz pierwszy dostajemy tak dużą dawkę akcji, po raz pierwszy też nie oglądamy sąsiadów Franka, co przyjąłem z nieukrywaną ulgą. Nie zabrakło oczywiście humoru i szalonego księdza, który wreszcie dostał znak od Boga. Jest dobrze.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 2.08.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"1602" tom 1
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Andy Kubert
Kolory: Richard Isanove
Okładka: Scott McKowen
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003-2004
Liczba stron: 112
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0782
Akcja toczy się w Uniwersum Marvela w którym - z powodów, na których ujawnienie trzeba trochę czasu - całe Uniwersum zaczyna istnieć kilkaset lat wcześniej. Sir Nicholas Fury jest szefem królewskiego wywiadu, doktor Stephen Strange jest nadwornym medykiem (i magikiem), Inkwizycja torturuje "czarownice", z których wiele przejęło świątynię w Anglii pod wodzą Carlosa Javiera, a teraz tajemniczy skarb - który może być jakąś bronią - jest wysyłany z Jerozolimy do Anglii przez ostatnich Templariuszy. Coś, co może ocalić świat, lub go zniszczyć; coś, co już zwróciło uwagę takich ludzi, jak Hrabia Otto Von Doom (znany jako "Przystojniak").

Zawiera historie z amerykańskich numerów 1-4.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]kup w Imago.com.pl

"Świat Kukabury" tom 1: "Tajemnica snajpera"
Tytuł oryginału: Le secret du sniper
Scenariusz: Crisse
Rysunki: Nicolas Mitric
Kolory: Patrick Noël
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Soleil Productions
Data wydania oryginału: 09.2002
Liczba stron: 48
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0783
Akcja komiksu toczy się w uniwersum znanym z serii "Kukabura". W pierwszym tomie poznajemy wcześniejsze losy jednego z głównych bohaterów głównej serii - Dragana Preko. Statek kosmiczny zostaje zaatakowany przez piratów poszukujących legendarnego skarbu. Atak piratów przeżywa grupka dzieci. Okręt ulega uszkodzeniu i ląduje awaryjnie na nieznanej planecie. Jedno z dzieci jest awanturnikiem, który pilnuje bezpieczeństwa pozostałych. Pewnego dnia na planecie ląduje rozbitek. A za nim nadciągają ci, którzy go ścigali.
[Egmont Polska]


poniedziałek, 2.08.2004
zapowiedzi
Egmont w październiku

Egmont ujawnił swoje plany na październik. Większość nowych tytułów była już wcześniej anonsowana: "Pro", "Inu Yasha" oraz antologia "Człowiek w probówce" - ich opisy znajdziesz w zapowiedziach. Jedynym zupełnie nowym komiksem jest "Liga obrońców planety Ziemia". Więcej na jego temat napiszę jutro.

Wbrew zapewnieniom autorów Egmont nie wyda w październiku drugiego tomu "Barbarzyńców". Nie będzie też trzeciego tomu "Złotego pucharu" z cyklu "Kajko i Kokosz".

A oto pełny spis zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na październik:

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 2.08.2004
nowości
Dodruk "Zeliga"

W związku z tym, że w ciągu czterech miesięcy od dnia premiery wyczerpany został nieolmal cały dwutysięczny nakład albumu komiksowego "Achtung Zelig! Druga wojna" Gawronkiewicza i Rosenberga (Rosińskiego), a jego sprzedaż nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, wydawcy podjęli decyzję o dodruku tytułu. Kolejne dwa tysiące egzemplarzy komiksu trafi niedługo do ksiegarń i salonów prasowych.
[Witold Tkaczyk]


poniedziałek, 2.08.2004
prasa
"Ślizg" nr 8/2004

Sierpniowy "Ślizg" prezentuje wyjątkowo ubogi dział komiksowy. Znalazł się w nim tylko komiks, w którym Jeża Jerzego spotkał Likwidator oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 2.08.2004
wrak
Roar na start!

W sierpniu czytelników WRAKa będzie witał bardzo wakacyjny rysunek Ernesto Gonzalesa. Przedstawia on najbardziej znane dzieło tego twócy - publikowanego w Internecie "Roara".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Bartosza Minkiewicza, Janusza Ordona, Marka Turka czy Krzysztofa Ostrowskiego zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa