ARCHIWUM

wtorek, 31.03.2009

na żywo:

Plansze z 2. tomu "Lupusa"

Wydawnictwo Post udostępniło okładkę i pierwszych osiem stron ze środka drugiego tomu "Lupusa" Frederika Peetersa. Album powinien trafić na półki księgarni w przyszłym tygodniu.

W drugim tomie bohaterowie komiksu, poszukując chwili wytchnienia, wybierają jako schronienie planetę Necros – miejsce zapomniane przez cywilizację istniejące na peryferiach galaktyki. To na nią wysyła się ludzi starszych by mogli dożyć końca swoich dni. Lupus i Sanaa odnajdą tu przytulne zacisze, żyjąc w tej specyficznej społeczności, z dala od trudnych wspomnień i niebezpieczeństw, które na nich czyhają.

Kontynuacja "Lupusa" pokazuje, że przy użyciu formuły science fiction Frederik Peeters umiejętnie opowiada o relacjach międzyludzkich, czerpiąc inspirację z rzeczywistości. W rytmie powolnej narracji autor tworzy interesujące postacie i budzi w czytelniku radość, lęk, smutek i miłość.

Szczegółowe informacje o planach Postu znajdziesz tutaj.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 30.03.2009

zapowiedzi:

Kwietniowe okładki Egmontu

 

Egmont udostępnił dzisiaj okładki z komiksów, które mają mieć premierę 20 kwietnia. Są to w kolejności:

Szczegółowe informacje o planach Egmontu znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

niedziela, 29.03.2009

wrak:

Powrót forum i kulturalny konkurs

Tydzień temu, po namowach kilku dawnych użytkowników, do życia powróciło WRAKowe forumforum dla komiksiarzy, na którym mogą pogadać nie tylko o komiksach. Na razie działa z tymczasową skórką, ale oczywiście jego wygląd zostanie dostosowany do wyglądu całej strony.

Z okazji uruchomienia forum ogłaszam konkurs dla aktywnych użytkowników, w którym można wygrać po jednym egzemplarzu "Kronik birmańskich" Guya Delisle oraz "Możemy zostać przyjaciółmi" Mawila. Aby wziąć w nim udział należy napisać na WRAKowym forum (w dziale Polska lub Zagranica) krótką opinię (przynajmniej 5-10 zdań) na temat jednego z wydanych przez Kulturę Gniewu w ciągu minionego roku komiksów. Dodatkowo należy zgłosić swój udział w konkursie administratorowi (przez Prywatną Wiadomość), a w momencie zakończenia zabawy trzeba mieć na koncie minimum pięć postów. Konkurs trwa do 4 kwietnia włącznie. Nagrody ufundowała Kultura Gniewu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 19.03.2009

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Y: Ostatni z mężczyzn" tom 2: "Cykle"
Tytuł oryginału: "Cycles"
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Szkic: Pia Guerra
Tusz: José Marzán, Jr.
Kolory: Pamela Rambo
Okładka: J.G. Jones
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 09.2003
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2285*
Opis wydawcy:
Ostatni z mężczyzn kontynuuje swą podróż. Yoryk, agentka 355 i dr Allison Mann wyruszają do Kalifornii, gdzie ta ostatnia będzie mogła kontynuować badania nad odseparowaniem czynnika odpowiedzialnego za przetrwanie Yoryka. Niespodziewanie, w wyniku walki w pociągu, bohaterowie zostają rozdzieleni. Yoryk trafia do Marrisville, małej mieściny prosto ze snów. Sielska atmosfera sprzyja rozluźnieniu, gdy zaś trafią tu też jego towarzyszki okaże się, że ten może wcale nie chcieć jej opuszczać – szczególnie że znalazł tu kobietę która nie pozostaje mu całkowicie obojętną. Nie ma tu mężczyzn, a w przeciwieństwie do reszty świata – panuje tu prawo i porządek. Wszystko sprawia wrażenie jakby katastrofa nigdy się nie wydarzyła, a mężczyźni tylko na dzień lub dwa wyjechali za miasto.

Jednak osoby, które zaopiekowały się ostatnim z mężczyzn nie są tymi, na kogo wyglądają. Jaka tajemnicę skrywa Marrisville? Bezbronni, bez pomocy 355, rannej w wyniku wydarzeń w pociągu, Yoryk i dr Mann skazani są łaskę i niełaskę swych gospodarzy. Jednocześnie Hero, siostra Yoryka, dowiaduje się, że jej brat jest ostatnim z mężczyzn. Co zrobi teraz, gdy dołączyła do Amazonek – grupy chcącej zatrzeć wszelki ślad po istnieniu "oprawców", wymazać ich z kart historii? Jak odniesie się do swego brata, gdy go odnajdzie? Jak zakończy się konfrontacja w Marrisville? Ktoś będzie musiał ustąpić z pola, ktoś będzie musiał zapłacić za swój wybór. I nic już nie będzie takie samo.

Zawiera odcinki 6-10 oryginalnej serii.
[Manzoku]


okładka oryginału

"Y: Ostatni z mężczyzn" tom 3: "Jeden mały krok"
Tytuł oryginału: "One Small Step"
Scenariusz: Brian K. Vaughan
Szkic: Pia Guerra, Paul Chadwick
Tusz: José Marzán, Jr.
Kolory: Pamela Rambo
Okładka: J.G. Jones
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 04.2004
Liczba stron: 168
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 2286*
Opis wydawcy:
Yoryk jest ostatnim mężczyzną na Ziemi. A jeśli w chwili, gdy niemal wszystkie istoty z chromosomem Y zginęły, ktoś był poza Ziemią? Jeśli w przestrzeni kosmicznej nadal jest dwóch mężczyzn? Ich powrót może wiele zmienić – a wrócą już lada moment.

Kapsuła z ocalałymi astronautami ma wylądować w pobliżu jednego z amerykańskich schronów wybudowanych na wypadek zagrożenia – w jego wnętrzu azyl miały znaleźć najważniejsze osobistości świata polityki. Teraz jednak kontroluje go ktoś inny...
Właśnie tutaj Yoryk, 355 i doktor Mann staną w szranki z podążająca ich śladem Alter. Pościg się zakończył i nasi bohaterowie będą musieli stawić czoła oddziałowi świetnie wyszkolonych żołnierzy. Jedyną alternatywą w obliczu przewagi przeciwnika wydaje się być złożenie broni.

Co jednak czeka Yoryka jeśli ten się podda? Jakie plany ma wobec niego Alter? Jak wykorzysta swoją zdobycz? I jak zareaguje jej informator, przekazujący jej do tej pory szczegółowe informacje na temat miejsca pobytu ostatniego mężczyzny? Nieustanna walka o przetrwanie powoli wysysa życie ze ściganych.

Druga z opowieści zawartych w tomie odpowie na pytanie: co powinien zrobić jedyny ocalały z zagłady? Czy rzeczywiście powinien wyruszyć w podróż, zakłócając nowy porządek rzeczy, wywołując poruszenie i rozbudzając umysły kobiet? A może powinien po prostu... umrzeć? By nowy świat mógł na dobre się odrodzić, stary musi obrócić się w proch. Mężczyzna jest zbędnym obciążeniem, mitem który niepotrzebnie rodzi nadzieje. Nie ma tu dla niego miejsca – dla swojego i świata dobra powinien się przecież poddać, zamykając opowieść, która i tak nie miałaby innego zakończenia.

Zawiera odcinki 11-17 oryginalnej serii.
[Manzoku]


czwartek, 19.03.2009

zapowiedzi:

Mroja Press na 2009

Mroja Press, nowa inicjatywa wydawnicza połączonych sił Timofa i jego wspólników (m.in. Macieja Pietrasika i Pawła Sawickiego), ogłosiła podczas WSK grafik na niemal cały rok 2009. Timof w ramach imprintu Mroja Press ma zamiar wydawać jeden komiks miesięcznie z wyłączeniem okresu wakacyjnego.

  kwiecień
 • "Łajka", scen. i rys. Nick Abadzis

  maj
 • "Dworzec Centralny" ["Gare Centrale"], scen. Lewis Trondheim, rys. Jean-Pierre Duffour

  czerwiec
 • "RG" tom 1 z 2, scen. Pierre Dragon, Frederik Peeters, rys. Frederik Peeters

  wrzesień
 • "Lapinot et les carottes de Patagonie", scen. i rys. Lewis Trondheim

  październik
 • "Krigstein" cz. 1, scen. i rys. Haimo Kinzler

  listopad/grudzień
 • "Lost Girls", scen. Alan Moore, rys. Melinda Gebbie

Do tej listy może dojść jeszcze jeden tytuł.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Kadr z komiksu "Lost Girls" Moore'a i Gebbie


czwartek, 19.03.2009

zapowiedzi:

Nowe tytuły z Hanami

Podczas WSK Hanami zdradziło kolejną część planów na ten rok. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami mają pojawić się kolejne dwie historie stworzone przez Jirō Taniguchiego: w czerwcu "Zoo zimą" ["Fuyu no dōbutsuen"], a w październiku "Ratownik" ["Sōsakusha"].

Na czerwiec planowany jest też "Król Wilków" Buronsona ("Heat") i Kentarō Miury ("Berserk"). Będzie to zbiorczy, ponad czterystustronicowy tom zawierający historie "Król Wilków" ["Ōrō"] oraz "Legenda Króla Wilków" ["Ōrō den"].

W lipcu ma pojawić się pierwsza w Polsce historia w klimatach okołokulinarnych o wdzięcznym tytule "Ristorante Paradiso" stworzona przez Natsume Ono.

Na październik Hanami zamierza przygotować zbiór krótkich historii stworzony przez różnych rysowników europejskich i japońskich. Na razie antologia ma roboczy tytuł "Japonia" [oryginalnie: "Japon: Le Japon vu par 17 auteurs"]. W projekcie udział wzięli: Moyoko Anno, Aurélia Aurita, Frédéric Boilet, Nicolas de Crécy, Étienne Davodeau, Little Fish, Emmanuel Guibert, Kazuichi Hanawa, Daisuké Igarashi, Taiyō Matsumoto, Fabrice Neaud, Benoît Peeters, David Prudhomme, François Schuiten, Joann Sfar, Kan Takahama oraz Jirō Taniguchi. Edytor chciałby polskie wydanie wzbogacić pracami rodzimych rysowników.

Szczegółowe informacje o tytułach oraz ich okładki pojawią się już wkrótce.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 18.03.2009

imprezy:

Raport z Warszawy

W poniższym zestawieniu, poza tytułami ogłoszonymi na panelach wydawniców, zamieściłem kilka wieści zupełnie premierowych. Informacje na temat Hanami i Mroji pojawią się osobno.

  Egmont Polska
 • W ramach kolekcji "Zebra" Egmont ma zamiar wydać komiks "Tabula Rasa" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza, znany z "Gazety Wyborczej" i "Areny Komiks". Rysownik obecnie pracuje nad nową wersją tej historii, a premiera bardzo wstępnie planowana jest na październik.
   
 • Na razie nie ma dalszych planów na kolekcję "Sensacja". Edytor rozważa wydanie 5-księgu "Al'Togo" rysowanego przez Sylvaina Savoia do scenariusza Jean-Davida Morvana, ale oczywiście dopiero po wydaniu przez Dargaud ostatniego tomu.
   
 • Jesienią ma ukazać się drugi tom "XIII Mystery" zatytułowany "Irina". Autorami odcinka są scenarzysta Eric Corbeyran i rysownik Philippe Berthet.
   
 • "Martha Washington" planowana jest obecnie na październik. Egmont nie ustalił jeszcze czy ukaże się w jednym tomie, czy podobnie jak "Świat Edeny" w dwóch sprzedawanych łącznie.
   
 • Na ten rok planowany jest "All Star Batman and Robin, The Boy Wonder" Franka Millera i Jima Lee.
   
 • Egmont rozważa reedycję "Hellboya", na razie jednak nie zostały podjęte ostateczne decyzje w tej sprawie.
   
 • Tomasz Kołodziejczak ujawnił, że jeszcze w ubiegłym roku w magazynach leżała znaczna część 3-tysięcznego nakładu "Strażników" i dlatego reedycja tego tytułu z okazji premiery filmu nie wchodziła w grę.
   
 • W przyszłym roku Egmont zamierza rozpocząć wydawanie gier planszowych osadzonych w świecie "Kajka i Kokosza". W dalszym ciągu brana jest pod uwagę kontynuacja serii, oczywiście pod warunkiem znalezienia odpowiedniego scenarzysty. Planowane są dalsze tomy zbiorcze "Kajtka i Koka" oraz wznowienie wywiadu-rzeki, być może z płytą zawierającą wywiad telewizyjny nagrany przez Mateusza Szlachtycza.
   
  Kultura Gniewu
 • Kultura Gniewu planuje w tym roku wydać więcej tytułów polskich autorów, niż w roku ubiegłym. Co prawda podczas panelu Szymon Holcman mówił jedynie o tytułach Michała Śledzińskiego (który zamierza narysować kolejne odcinki "Wartości rodzinnych" i trzeci tom "Na szybko spisane"), jednak WRAK uzyskał też informacje o innych autorach. Marek Lachowicz zamierza przygotować zbiorcze wydanie "Gangu Wąsaczy" wzbogacone o premierowy materiał. Dopiero po tym projekcie zamierza wrócić do Człowieka Paroovki. Jakub Rebelka planuje narysować drugą część serii "Ester i Klemens", Benedykt Szneider kontynuację "Diefenbacha", a obaj razem przygotowują albumową edycję "Oskara" publikowanego niegdyś w "AQQ".
   
 • Edytor rozważa też wzbogaconą reedycję "Ghost World", ale na dzień dzisiejszy szanse na nią są niewielkie. Jeśli w ogóle się ukaże, będzie zawierać wszystkie dodatki amerykańskiego wydania specjalnego z pominięciem scenariusza filmu.

  Taurus Media
 • Taurus zamierza wydawać gangsterską serię "Torpedo" tworzoną przez dwóch Hiszpanów: Enrique Sáncheza Abulíego i Jordiego Berneta (pierwsze dwa odcinki narysował Alex Toth).
   
 • W planach edytora znalazł się też niemiecki komiks "The Secrets of Coney Island" Reinharda Kleista o mieszkańcach porzuconego lunaparku.
    
 • Zapowiadany już wstępnie w ubiegłym roku komiks "Vent litt..." Jasona według najnowszych informacji ma nosić w polskiej wersji tytuł "Stój!".
   
 • Drugi tom "Najgorszej kapeli świata" Fernandesa ma jednak zawierać tomy trzeci i czwarty oryginału, a nie, jak wcześniej informował wydawca, tylko trzeci.
   
 • Jeśli uda się przygotować na październik komiks "Czerwony kapturek", jego autor, Richard Camara, może odwiedzić łódzki festiwal.

  Timof i cisi wspólnicy
 • Timof planuje wydać w jednym tomie dylogię "Maxym Osa" Igora Baranko. Na razie na Zachodzie ukazała się pierwsza część tego komiksu.

  Mucha Comics
 • Na stoisku Muchy dostępny był poprawiony nakład drugiego tomu "Loveless".
   
 • W połowie kwietnia mają się ukazać zapowiadane od dawna "Marvels" oraz "Avengers": "Disassembled".
   
 • Na ten rok, poza ogłoszonymi wcześniej tytułami ("New Avengers", "Zero Girl", "War Stories"), planowany jest komiks "Wolverine: Enemy of The State" Marka Millara i Johna Romity Jra. Wydawnictwo bierze też pod uwagę inne tytuły z tym bohaterem.

  Post
 • Drugi tom "Lupusa" nie był dostępny na WSK, ale powinien trafić do sprzedaży lada dzień.
   
 • Poza ogłoszonymi już wcześniej tytułami Post planuje jednotomową reedycję "Mausa" Arta Spiegelmana w twardej oprawie.

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 16.03.2009

zapowiedzi:

Egmont do czerwca

Egmont w trakcie WSK tradycyjnie ujawnił nowe plany komiksowe – tym razem na maj i czerwiec. Jedyną niespodzianką jest pierwszy tom zbiorczego wydania "Largo Wincha", który będzie ukazywał się w ramach kolejnej pomniejszonej kolekcji w miękkiej oprawie o nazwie "Sensacja". Na ten rok planowane są dwa tomy zbiorczego wydania po cztery odcinki w każdym. Premiera tej serii była wstępnie planowana na przyszły rok, ale została przyspieszona ze względu na prace nad pełnometrażowym filmem o Largo Winchu.

Poniżej zapowiedzi na maj i czerwiec, a więcej informacji z Egmontu w raporcie z Warszawy, który powinien pojawić się jutro.

Szczegółowe informacje o powyższych tytułach (w tym ceny, objętość oraz rodzaj oprawy) znajdziesz w dziale Zapowiedzi.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 16.03.2009

sklepy:

Wydane na WSK

okładka oryginału

"Aldebaran"
Tytuł oryginału: "Aldébaran"
Scenariusz: Leo (Luis Eduardo de Oliveira)
Rysunki: Leo (Luis Eduardo de Oliveira)
Tłumaczenie: Maja Kostecka
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Science Fiction
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1994-1998 (seria), 1999 (integral)
Liczba stron: 256
Format: 19 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2250*

Opis wydawcy:

11 lutego 2079 roku to pamiętna data w historii ludzkości – właśnie wtedy założono pierwszą kolonię poza Układem Słonecznym: miasto Anatolię na planecie Aldebaran 4 w konstelacji Byka. Niedługo potem Aldebaran stracił kontakt z Ziemią.  Minęło ponad sto lat. Brak komunikacji z macierzą sprawił, że rozwój technologiczny Aldebarana został zatrzymany. Osadnicy żyją w strachu i izolacji.

Pewnego dnia w jednej z wiosek pojawia się tajemniczy mężczyzna i przestrzega mieszkańców przed bliskim nadejściem kataklizmu. I rzeczywiście, wioska zostaje zniszczona przez morską bestię. Ratuje się jedynie kilkoro młodych ludzi. Od tej pory wraz ze ściganymi przez rząd naukowcami będą starali się rozwikłać tajemnicę dziwnych i niszczycielskich zjawisk, które zaczęły nawiedzać wyspy Aldebarana. Rozwiązanie skomplikowanej zagadki okaże się kluczowe dla losów całej planety.

Album zawiera wszystkie pięć tomów oryginalnej serii:

 1. "Katastrofa"
  ["La catastrophe"]
 2. "Blondynka"
  ["La blonde"]
 3. "Fotografia"
  ["La photo"]
 4. "Grupa"
  ["Le groupe"]
 5. "Istota"
  ["La créature"]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Balsamista" tom 5
Scenariusz: Mitsukazu Mihara
Rysunki: Mitsukazu Mihara
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 20.03.2009
Wydawca oryginału: Shodensha Inc.
Data wydania oryginału: 09.2008
Liczba stron: 164
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2251

Opis wydawcy:

Miłość to nie tylko szczęście, to również cierpienie. Z pozoru tak proste, podstawowe uczucie nie zawsze łatwo jest wyrazić. Czasem brakuje odpowiednich słów, innym razem odwagi, by wypowiedzieć nawet jedno zdanie.

Miłość jest wierną przyjaciółką śmierci. Obie ukryte są w pocałunkach zazdrosnych do szaleństwa mężów, w tęsknych spojrzeniach za bliską osobą i w potokach łez nieszczęśliwych kochanków.

[Hanami]


okładka oryginału

"Baśnie" tom 4: "Marsz drewnianych żołnierzyków"
Tytuł oryginału: "March of the Wooden Soldiers"
Scenariusz: Bill Willingham
Szkic: Mark Buckingham, Craig Hamilton, P. Craig Russell
Tusz: Steve Leialoha, P. Craig Russell, Mark Buckingham
Kolory: Daniel Vozzo, Lovern Kindzierski
Okładka: James Jean
Tłumaczenie: Maja Kostecka
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 11.2004
Liczba stron: 240
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,90 zł
ID: 2252*

Opis wydawcy:

Od stuleci Baśniowcy strzegą wrót między naszym doczesnym światem, a ich utraconymi, magicznymi krainami. Trwają na posterunku, wypatrując najmniejszych ruchów na granicy. Po wielu dziesięcioleciach ciszy komuś udaje się zbiec z niewoli Adwersarza. W świecie Docześniaków zjawia się Czerwony Kapturek. Jak to zwykle bywa, na początku pozory mylą. Wkrótce jednak Baśniowcy uświadamiają sobie, że opowieść uciekinierki brzmi fałszywie.

Cóż, skoro nawet najbardziej czujni i nieufni nie mają pojęcia, że plan całkowitego zniszczenia Baśniogrodu jest już gotowy.

Zawiera odcinek specjalny "The Last Castle" oraz odcinki 19-21 i 23-27 oryginalnego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]


"Blues żubra"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot (brak ISBN)
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 32
Format: 17,1 x 24,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2253*


"Czak Norys versus Ojciec Dr." cz. 3
Scenariusz: Dżony Mielony
Rysunki: Dżorsz Dorsz
Wydawca: Rainbow Peace
Data wydania: 03.2009
Liczba stron: 24
Format: 14,7 x 20,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 8,00 zł
ID: 2254*


"Dick4Dick. Harem Zordaxa"
Scenariusz: Jakub Rebelka
Rysunki: Jakub Rebelka
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2009
Liczba stron: 36
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa, 4 strony offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,49 zł
ID: 2255*

Opis wydawcy:

Potężny międzygalaktyczny władca Zordax uwięził na jednej ze swoich planet-więzień przedstawicielki płci pięknej wszystkich ras i gatunków. Wszystko po to, by naturalny rozwój wszechświata ustał. Harmonia chaosu zaczęła się rozpadać a całe planety wymierać... Kiedy również Ziemia stanęła w obliczu wielkiego zagrożenia z jej mieszkańców zostaje wyłoniona elita. Jednostki wyjątkowe, ludzie obdarzeni zespołem najbardziej szlachetnych cech. Inteligencją, sprytem, siłą, zimną krwią i odwagą oczywiście. Jest ich pięciu i to oni są jedyną nadzieją na przywrócenie ładu we wszechświecie – Dick4Dick!

Najnowszy komiks Jakuba Rebelki to wyjątkowy hołd dla komiksowej pulpy – zeszytów z historiami i bohaterami tak niewiarygodnymi, że aż fascynującymi. Tą opowieścią SF, czerpiącą garściami z najbardziej tandetnych osiągnięć gatunku, Rebelka udowadnia, że jego talent i umiejętności nie mają żadnych ograniczeń. To wizualna orgia, w której rysownik wykorzystuje sceniczny wizerunek zespołu Dick4Dick, by stworzyć z nich intergalaktycznych superherosów gotowych stawić czoła zagrożeniu nawet w najodleglejszych zakątkach kosmosu.

Jak się zresztą okaże stawić trzeba będzie nie tylko czoła.

[Kultura Gniewu]


"Gapiszon i Korniszon"
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 156
Format: 23 x 21,5 cm
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 39,00 zł
ID: 2256
Opis wydawcy:
Przygody Gapiszona ukazywały się w "Misiu" przez czterdzieści lat. Chłopiec w pasiastej czapce patrzył na świat oczami małych czytelników i tym zyskał ich serca.

Gapiszon jest dzieckiem ciekawym świata i zawsze roześmianym od ucha do ucha. Bywa sprytny i pomysłowy, a czasem straszna z niego gapa i skutki jego pomysłów są opłakane. Razem z psem Korniszonem przeżywają przygody zwykłe i niecodzienne, które różnie się kończą, ale dzięki nim Gapiszon zawsze uczy się czegoś nowego.

Wydawnictwo Ongrys postanowiło przypomnieć perypetie Gapiszona w kompletnej, zbiorczej edycji. Książeczka "Gapiszon i Korniszon" prezentuje wszystkie odcinki, które były zamieszczone w "Misiu" w latach 1991-2005. W przygotowaniu kolejne książeczki z pozostałymi przygodami.

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: ilustracje z Gapiszonem, krótkie podsumowanie 50-lecia serii oraz komiks narysowany z okazji 75. urodzin Koziołka Matołka.
[Ongrys]


"Gapiszon i Zuzia"
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 24
Format: 22 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 9,90 zł
ID: 2257
Opis wydawcy:
Zbiorek dwudziestu dwóch odcinków dobranych tematycznie. Najstarszy jest z roku 1969, najnowszy – z 1995. Łączy je postać dziewczynki – Zuzi.

Kim jest Zuzia? Dlaczego w kazdym odcinku wyglada inaczej? Czy to naprawdę tylko jedna postać, czy tez może kilka? I czy naprawdę ma na imię Zuzia? Dorośli się z tej książeczki niestety tego nie dowiedzą, a dzieci wcale to nie interesuje.
[Ongrys]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 18
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 188
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2258*

Opis wydawcy:

Kageromaru ukrywa się pod ziemią. Demony nie przestają atakować bohaterów. Ranny Inu-Yasha nie poddaje się i kontynuuje walkę. Niestety miecz Tetsusaiga nadal bardzo mu ciąży. Inu-Yasha opada z sił. Jego przyjaciele obmyślają plan, jak mu pomóc i jak wykurzyć Kageromaru na powierzchnię. Czy wspólnymi siłami uda im się wreszcie poskromić złe moce?

[Egmont Polska]


"Kaczogród" tom 5: "Marco Rota"
Scenariusz: Marco Rota
Rysunki: Marco Rota
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 13 x 20 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2259
Opis wydawcy:
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Kid Paddle" tom 7: "Aquaterminator"
Tytuł oryginału: "Waterminator"
Scenariusz: Midam (Michel Ledent)
Rysunki: Midam (Michel Ledent)
Kolory: Angèle
Tłumaczenie: Elżbieta Dybcio-Wojciechowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.03.2009
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 11.2001
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 2260

Opis wydawcy:

W tym tomie Kid poddaje lalkę swojej siostry bardziej wymyślnym testom niż kiedykolwiek! Odkrywa, że plastikowa Cindy cierpi na zaburzenia osobowości i próbuje ją leczyć przy użyciu wiertarki. W przerwach delektuje się pizzą "Czyraki" i zatraca w świecie ulubionych gier wideo. Ma także czas na refleksję – odkrywa sposób, w jaki dentyści walczą z marnowaniem wody.

[Egmont Polska]"Kolektyw" nr 4: "Czterej jeźdźcy"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawca: Dolna Półka (brak ISSN)
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 52
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2261
Opis wydawcy:
Tematem przewodnim czwartego numeru są Czterej Jeźdźcy. Na stronach magazynu spotkasz więc Głód, Wojnę, Zarazę i Śmierć. Ale nie tylko!

  Spis treści
 • "Licencja na zabijanie" – Sienicki, Okólski
 • "Wielkie tragedie małych ludzi" – Grządziela
 • "Żyć, nie umierać" – Bartosiak
 • "Kiedy już będę duży, to zostanę Godzillą" – Jebski, Wolski
 • "Martwe ptaki" – Odya
 • bez tytułu – Gizicki, Sapkowska
 • "Mój własny jeździec" – Gizicki, Okólski
 • "Kiełbasy Harmanna" – Biedrzycki, Sapkowska
 • "Lyndon Carter" – Biedrzycki, Okólski
 • "Paski" – Skarżyński
 • "Kwadrans mesjanistyczny" – Chmielewski
 • "Fale rozpaczy" – Mazur, Sienicki
 • "Czterej najeźdźcy z przestrzeni kosmicznej" – Sztybor, Nowacki
 • "Zawsze na temat" – Jędrzejczak
 • "Scena z życia śmierci" – Dzitkowski
 • "Głód - cierpienie uszlachetnia" – Skarżyński
 • "Zaciął się" – Biedrzycki, Jędrzejczak
 • "Prawie ostra" – Okoński

[Dolna Półka]
 


przykładowe plansze

"Komiks W-wa"
Scenariusz: Alex Kłoś, Tomasz Kwaśniewski
Rysunki: Przemysław Truścinski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 132
Format: 14 x 40 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kreda matowa Arctic the Volume
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 42,90 zł
ID: 2262*

Recenzja

Opis wydawcy:
Na początku 2004 roku w redakcji stołecznego oddziału "Gazety Wyborczej" pojawił się pomysł, by dokumentować życie Warszawy przy pomocy komiksu. Udział w tym przedsięwzięciu zaproponowano Przemysławowi Truścińskiemu, który miał zająć się stroną graficzną. Za scenariusze odpowiedzialni byli znani dziennikarze "Wyborczej" – Tomasz Kwaśniewski (autor m.in. "Dziennika ciężarowca") i Alex Kłoś (współautor dokumentalnego filmu o Stanisławie Grzesiuku).

W zamierzeniu, konsekwentnie realizowanym, bohaterami komiksu nie miały być znane postaci – gwiazdy, politycy, czy sportowcy – ale zwykli mieszkańcy stolicy. Komiks nie miał też poruszać tematów aktualnych a raczej starać się uchwycić specyficzny nastrój i klimat Warszawy, jej niesamowitą różnorodność.

W tych komiksowych reportażach tria Truściński, Kwaśniewski, Kłoś pojawiali się więc strażacy, kolejarze, ekspedientki, pielęgniarki, kanalarze, sprzedawczynie, wróżki i dziesiątki innych profesji. Opowiadali o sobie, swojej pracy, życiu a z tej mozaiki postaci, dzięki dziennikarskim talentom autorów "Komiksu W-wa", udało się stworzyć jeden z najoryginalniejszych portretów nie tylko Warszawy, ale całej Polski ostatnich lat.

W albumie "Komiks W-wa" znajdą się prawie wszystkie z ok. 150 odcinków, które ukazywały się się przez ponad 4 lat na łamach "Gazety Stołecznej". Publikacja ta będzie też podsumowaniem tego nietypowego komiksowo-dziennikarskiego projektu. Okazało się bowiem, że ostatni odcinek z roku 2008 był także ostatnim odcinkiem cyklu w ogóle.
[Kultura Gniewu]


"Komiksy nieznane"
Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 162
Format: 16,9 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Nakład: 170 egz.
Cena: 39,00 zł
ID: 2263*

Opis wydawcy:

Jednym z autorów komiksowych znanych ze "Świata Młodych" jest Tadeusz Raczkiewicz. W gazecie ukazało sie jedenaście serii, z ktorych największą popularność zyskał cykl przygód detektywa kosmicznej agencji wywiadowczej Nino – Tajfuna.

Raczkiewicz nie miał szczęścia do wydań książkowych. Album z prygodami Tajfuna miała wydać Krajowa Agencja Wydawnicza, ale na skutek przemian ustrojowych wydawnictwo upadło zanim książeczka się ukazała. Razem z kolejnymi redakcjami wydawnictw pod ziemię zapadły się rówież plansze komiksowe czekające na publikację. W końcu po wielu latach wydawnictwo Mandragora wydało pierwszy album z komiksami Raczkiewicza i zapowiadało kolejne tomy. Niestety to wydawnictwo również zaprzestało działalności.

W tej sytuacji inicjatywę wykazali fani autora. Zaproponowali mu wydanie tomiku z jego komiksami. Autor zgodził się i udostępnił swoje prace. Fani sami je skanowali, czyścili i zmontowali książeczkę. Również sami sfinansowali jej wydrukowanie. Tak powstała antologia "Komiksy nieznane". Wydawnictwo Ongrys wzięło to przedsięwzięcie pod opiekę i zajęło się jego stroną formalną.

Czym są te komiksy nieznane? Jest tu kilka ocalałych plansz z komiksów, których reszta zaginęła w redakcjach. Jest parę niedokończonych projektów – w tym początek piątej części przygód Tajfuna. Jest wreszcie całe mnóstwo wczesnych rysunków autora, z okresu kiedy dopiero uczył się rysować. Większość historyjek jest niekompletna lub niedokończona. Z tego też powodu zwykły czytelnik komiksu powinien omijać tę antologię z daleka, zaś fan Tadeusza Raczkiewicza – czym prędziej jej poszukać. Antologia będzie dla niego skarbnicą opowieści, których nie sposób znaleźć w innej postaci.

Warto też dodać, że druk sfinansowali mecenasi antologii a osoby zaangażowane w jej przygotowanie zrobiły to bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tak więc 100% wpływów ze sprzedaży książeczki wydawnictwo przekaże autorowi.

[Ongrys]


okładka oryginału

"Księga wiatru"
Tytuł oryginału: "Kaze no sho"
Scenariusz: Kan Furuyama
Rysunki: Jirō Taniguchi
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 20.03.2009
Wydawca oryginału: Akita Publishing, Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 09.1992
Liczba stron: 236
Format: 15 x 20,9 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 3 strony w kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,90 zł
ID: 2264*

Opis wydawcy:

Era Meiji – czas wielkich przemian w Japonii. Wyspy ponownie otwierają się na świat, a na ulicach coraz częściej widać panów, którzy kimona zamienili na elegancko skrojone garnitury. Władcą Kraju Kwitnącej Wiśni już nie jest shōgun, ale znów cesarz.

W dzielnicy Akasaka w Tokio spotykają się czterej mężczyźni, by wspominać dawne dni. Gospodarz, niegdyś należący do obozu shōguna, snuje niesamowitą opowieść o dokumentach zwanych "Tajnymi zapiskami Yagyū". W jego opowieści polityka pełna jest intryg oraz nieczystych zagrywek, a zbrodnia i kradzież to najczęstsze metody zdobywania władzy. Głównym bohaterem wydarzeń staje się jeden z najsłynniejszych japońskich samurajów, mistrz miecza Yagyū Jūbee.

[Hanami]


"Kubuś Piekielny"
Scenariusz: Szarlota Pawel
Rysunki: Szarlota Pawel
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 128
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 59,00 zł
ID: 2265
Opis wydawcy:
Humorystyczny komiks opisujący perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu. Codzienne życie obfitujące w pozornie błahe wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u, tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i absurdalnych.

Kubuś i Malwinka to duet nie do zdarcia. Dzieci są wszędobylskie i ciekawe świata, a dzięki nieograniczonej wyobraźni wymyślają coraz to nowe psoty. Ich zwariowane pomysły potrafią wyprowadzić z równowagi nawet spokojnych zazwyczaj rodziców. Jednak to właśnie dzieci najlepiej potrafią zaadaptować się do siermiężnej rzeczywistości, w której rodzicom często brakuje już sił.

Tłem tych wydarzeń jest PRL-owska codzienność, której obraz dziś – po wielu latach – jest tym bardziej interesujący. W nowym mieszkaniu wszystko się rozpada, brakuje balkonu i drzwi wejściowych. Aby stać się posiadaczem malucha trzeba przez wiele lat oczekiwać na talon (lub wygrać na loterii) a urlop można spędzić na trawniku przed blokiem. Świętem staje się podłączenie telefonu, zaś pojawienie się w sklepie dobrej farby do włosów powoduje powszechną mobilizację.

Album zawiera przygody Kubusia, które były wcześniej wydane w książeczkach "Przeprowadzka" oraz "Sąsiedzi", przygody zamieszczone w "Świecie Młodych" i "Uśmiechu Numeru" oraz kilkanaście plansz narysowanych specjalnie do tego wydania.

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: bibliografia dotychczasowych wydań Kubusia, krótki opis całej serii, wywiad z Szarlotą Pawel, wyjaśnienia autorki dotyczące niektórych niuansów PRL-u, przedstawionych w komiksach oraz ilustracje z Kubusiem i Malwinką.
[Ongrys]


"Kubuś Piekielny"
Scenariusz: Szarlota Pawel
Rysunki: Szarlota Pawel
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 160
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 99,00 zł
ID: 2266
Opis wydawcy:
W wydaniu podstawowym jest 121 stron komiksów, ale nie są to wszystkie dotychczas narysowane przygody. W "Świecie Młodych" w latach 1977 i 1979 ukazały się dwa cykle zawierające w sumie 45 przygód, z których 26 zostało przez autorkę przerysowanych w książeczkach. A co z pozostałymi? Z jednej strony nie ma jak włączyć ich do albumu, bo nie pasują ani scenariuszowo (Piekielni mieszkają w nich w domku jednorodzinnym), ani graficznie (to w końcu najstarsze przygody Kubusia, rysowane całkiem inaczej). Z drugiej - miłośnicy serii zapewne chcieliby się z nimi zapoznać. Zostały więc zamieszczone w wydaniu rozszerzonym.

Wszystkie egzemplarze tego wydania zostały opatrzone numerem oraz autografem autorki.
[Ongrys]


"Likwidator": "Sprzątanie Polski"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski, Dariusz Palinowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski, Artur Chochowski, Arkadiusz Klimek, Dariusz Palinowski, Nikodem Cabała
Wydawca: Zielony Front (brak ISBN)
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 80
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 26,00 zł
ID: 2267


okładka oryginału

"Loveless" tom 2: "Burza nad Blackwater"
Tytuł oryginału: "Thicker Than Blackwater"
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Danijel Zezelj, Marcelo Frusin, Werther Dell'edera
Kolory: Patricia Mulvihill, Martin Breccia
Okładka: Marcelo Frusin
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 03.2007
Liczba stron: 168
Format: 16,8 x 25,7 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2268*
Opis wydawcy:
Każdy mieszkaniec Blackwater doświadczył okropieństw Wojny Secesyjnej: Atticus Mann – były niewolnik, obecnie łowca nagród, Ruth Cutter – która sądziła, że jej mąż zginął podczas wojny. A zwłaszcza sam Wes Cutter, którego czeka teraz cieżkie zadanie – Jankesi zrobili go szeryfem. Jego, najbardziej znienawidzonego mieszkańca Blackwater. Ale nawet jeśli go nienawidzą, potrzebują go, by obronił ich przed bezlitosnym zabójcą, który może być związany z miasteczkiem i jego mieszkańcami... oraz z Wesem i jego mroczną przeszłością.
[Mucha Comics]


"Maszin" nr 5
Redaktor naczelny: Mikołaj Tkacz
Wydawca: TKA (brak ISSN)
Data wydania: 03.2009
Liczba stron: 52
Format: 21 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,00 zł
ID: 2269
Nowy numer, choć nie przecieka, to zawiera w sobie masę kropel deszczu – czasem wesołych, smutnych, zwariowanych czy też fikuśnych. Oprócz deszczu zawiera wyjątkowo dużo miłości zarówno do zjawiska deszczu, jak i międzyludzkiej. Oprócz tego posiada dwa dodatki: jeden pod postacią książeczki Marcina Surmy, a drugi pod postacią dwóch plansz humorystycznych (Jakuba Grocholi oraz duetu Wyrzykowski/Podolec) w kąciku o nazwie "Szarny humor".

  Spis treści:
 • "Aquarius", scen. Bartosz Sztybor, rys. Daniel Gutowski
 • "Grzybowa", scen. i rys. Piotr Nowacki
 • "Lubię deszcz", scen. i rys. Unka Odya
 • "Pamiętnik znaleziony w rynnie", scen. i rys. Olga Wróbel
 • bez tytułu, scen. i rys. Jarek Kozłowski
 • "Deszczowe piosenki" scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • bez tytułu, scen. i rys. Piotr Machłajewski
 • "Bi Bułka", scen. i rys. Rafał Otoczak
 • "Deszcz po prostu", scen. i rys. Marta Nieznayu
 • "Sous Le Ciel De Paris", scen. Bartosz Sztybor, rys. Anna Nowicka
 • "Mokra sprawa", scen. i rys. Przemysław Surma
 • "Deszczowa Księżniczka", scen. i rys. Mei Wong
 • "Kochana Córka Chmur", scen. i rys. Mikołaj Tkacz
 • "Siąpi Mżawka, a Kapuśniak kwasi!", scen. i rys. Ada Buchholc i Mikołaj Tkacz
 • "Susza", scen. i rys. Lobsterandscrimp
 • "Autentyczny Zen Oświeconego Artysty", scen. Piotr Szreniawski, szkic Daniel Gutowski, tusz Anna Nowicka
 • "Żyć jak dżdżownica", scen. i rys. Jacek Świdziński

[Mikołaj Tkacz]


"Mikropolis" tom 2: "Moherowe sny"
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydanie: II rozszerzone
Poprzednie wydanie: Mandragora 2002
Objętość: 72 strony
Format: 292 x 212 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2270*

Opis wydawcy:

Matki, nie czytajcie tego swoim dzieciom! Dzieci, nie czytajcie tego swoim misiom! Licealistki, nie czytajcie tego przed snem!

"Moherowe sny" to tytuł drugiego tomu znanej i popularnej serii o miasteczku Mikropolis. Album wydany po raz pierwszy w 2002 r. zyskał uznanie zarówno wśród czytelników, jak i krytyków, czego dowodem są zdobyte liczne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksowym w Łodzi (Grand Prix, Nagroda Publiczności, Najlepszy Scenariusz), a także nagroda Koraka za najlepszy album polski oraz nominacja do Nagrody Pegaza w kategorii Sztuka.

W "Moherowych snach" można odnaleźć wiele odniesień do filmów Davida Lyncha i Wernera Herzoga oraz do opowiadań Franza Kafki i Rolanda Topora. Komiks nawiązuje stylistycznie do niemieckiego ekspresjonizmu i horrorów klasy B.

Album zawiera historie wcześniej publikowane w magazynie "Fluid" ("Poeta, śmierć i zupa cebulowa"), piśmie literackim "Meble" (cykl "Rewolucja krzeseł") oraz w antologii komiksowej "I co dalej kapitanie?" ("Kapitan nie istnieje"). W drugim wydaniu dodano m.in. historię "Braterstwo krwi", która wcześniej została wydrukowana w antologii "Komiks kontra AIDS".

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Muzyka Marie" tom 1
Tytuł oryginału: "Marie no kanaderu ongaku"
Scenariusz: Usamaru Furuya
Rysunki: Usamaru Furuya
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 20.03.2009
Wydawca oryginału: Gentosha Inc.
Data wydania oryginału: 12.2001
Liczba stron: 282
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 6 stron w kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,90 zł
ID: 2271*
Opis wydawcy:
Ziemia Pirito to niezwykła kraina, gdzie tolerancyjni ludzie darzą sąsiadów poszanowaniem i sumiennie wykonują swoją pracę. Nie inaczej jest w Jiru, mieście-atelier. Jego mieszkańcy to mistrzowie w wytwarzaniu urządzeń pomagających ludziom w ich codziennych zajęciach. Obywatele Jiru wierzą, że czuwa nad nimi Marie. Czuje to również Kai, chłopak obdarzony nadludzkim zmysłem słuchu. Nie tylko słyszy odległe odgłosy, lecz uderzając w skałę jest również w stanie rozpoznać, jakie minerały kryją się w jej głębi. Co więcej, słyszy muzykę Marie.

"Muzyka Marie" to filozoficzna opowieść o klasycznej narracji, osadzona w misternie utkanym, artystycznym świecie.
[Hanami]


okładka wersji angielskiej

"New British Comics"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Okładka: Tim Rees, Jarosław Zieliński
Wydawca:
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Cena: 15,00 zł
ID: 2272
Opis wydawcy:
Pierwszy numer cyklicznej antologii zbierającej na 80 stronach to co najlepsze i najciekawsze na brytyjskiej scenie komiksowej. Album zawiera trzynaście znakomitych komiksów, w większości stworzonych dla tego unikalnego projektu. Co więcej, specjalnie dla polskich czytelników część autorów własnoręcznie wykonała polskie liternictwo i strony tytułowe.

Antologia ukazuje się w dwóch wersjach językowych. Każdy będzie mógł wybrać tę, która mu bardziej odpowiada (polską lub angielską) bez konieczności płacenia za drugą – obydwie zawierają te same komiksy.

  Spis treści:
 • "Brownehayes", scen. i rys. Dave Thomson
 • "Bez tytułu: wewnątrz furgonetki z lodami", scen. i rys. Malcy Duff
 • "Towarzysze broni", scen. Peter Rogers, rys. Tom Walsh, tusz Jarosław Zieliński
 • "Jackie idzie do piekła", scen. i rys. Dan White
 • "Pedofil", scen. i rys. Paul O'Connell
 • "To szczera prawda...", scen. i rys. Daniel Locke
 • "Damienne Hobbs odbija", scen. i rys. Nelson Evergreen
 • "Serce miasta", scen. i rys. Caroline Parkinson
 • "Charlie Parker »Złota rączka«", scen. i rys. Paul O'Connell i Lawrence Elwick
 • "Bezsens życia wg Elexendera Browne'a", scen. i rys. Rob Miller
 • "Andromeda i wąż morski", scen. Tony Hitchman, rys. Leonie O'Moore
 • "IAMUS", scen. i rys. Paul McCann
 • "Kryzysowa sytuacja", scen. i rys. Vanessa Wells

[Karol Wiśniewski]


okładka 1. tomu oryginału

"Niebo nad Brukselą"
Tytuł oryginału: "Le ciel au-dessus de Bruxelles"
Scenariusz: Bernard Yslaire (Bernard Hislaire)
Rysunki: Bernard Yslaire (Bernard Hislaire)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: XX wiek. Wiek XXI
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Futuropolis
Data wydania oryginału: 03.2006, 04.2007
Liczba stron: 168
Format: 19 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2273*

Opis wydawcy:

17 marca 2003 roku. Bruksela. Kilka dni przed wybuchem drugiej wojny w Iraku. Świat żyje rezolucją ONZ, zezwalającą na zbrojną interwencję USA na Bliskim Wschodzie. Terroryści przygotowują się do nowych zamachów, przeciwnicy wojny demonstrują, policja kontroluje wszystkich podejrzanych o sympatie promuzułmańskie. Panuje chaos i strach. Na brukselskim dworcu spotyka się dwoje młodych ludzi. On jest Chazarem, ona muzułmańską terrorystką, która za chwilę ma dokonać samobójczego zamachu. On, wiedziony tajemniczym instynktem, postanawia uświadomić jej bezsens wydarzeń, których są świadkami. Ona – wystraszona, podporządkowana doktrynie religijnej ulega mu, choć nie potrafi zrozumieć dlaczego. Wkrótce zostają kochankami.

Yslaire zbudował niezwykłą opowieść, w której historia miłosna staje się przeciwwagą dla pokazywanych przez wszystkie stacje telewizyjne nalotów na Bagdad. Namiętność i zmysłowość przeplatają się ze scenami bombardowań, śmiercią i atakami terroru. Podobnie jak w 1969 roku John Lennon i Yoko Ono happeningiem bed-in przeciwstawiali się wojnie w Wietnamie, Yslaire buntuje się przeciw wojnie w Iraku i zdecydowanie odpowiada na pytanie, co jest bardziej szokujące i obsceniczne – akt miłosny dwojga ludzi czy zabicie człowieka.

Kontrowersyjny, poruszający i znakomicie narysowany album twórcy serii "Sambre", wydanej w kolekcji Mistrzowie Komiksu.

Polskie wydanie obejmuje obydwa tomy francuskie:

 1. "[przed]..." ["[avant]..."]
 2. "...[po]" ["...[après]"]

[Egmont Polska]


"Powstanie '44 w komiksie. Antologia prac konkursowych"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Liczba stron: 112
Format: 17,6 x 25 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,00 zł
ID: 2274
Opis wydawcy:

Antologia prac wyróżnionych w II Ogólnopolskim konkursie na komiks "Powstanie '44 w komiksie" organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed uczestnikami postawiono zadanie stworzenia komiksu, dla którego inspiracją będzie jedno z archiwalnych zdjęć z czasów Powstania Warszawskiego.

W antologii pokonkursowej znalazły się wszystkie prace wskazane przez jury oraz dwa komiksy, które otrzymały wyróżnienie muzeum. Pieczę artystyczną nad konkursem sprawował Przemysław "Trust" Truściński, natomiast jury obradowało pod czujnym okiem nestora komiksu - Papcia Chmiela.

Na II ogólnopolski konkurs "Powstanie '44 w komiksie"  wpłynęło 47 prac 65 twórców, z czego w antologii opublikowano 13 prac.

[Egmont Polska]


"RRY" nr 2
Redaktor naczelny: Piotr "PRQ" Pruszczyński
Okładka:
Wydawca: Piotr "PRQ" Pruszczyński (brak ISSN)
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: 7,00 zł
ID: 2275

  Autorzy:
 • Olaf Ciszak
 • Jakub Grochola
 • Tomasz Kleszcz
 • Jarek Kozłowski
 • Piotr Machłajewski
 • Ireneusz Mazurek
 • Marcin Podolec
 • Marcin Ponomarew
 • Michał Pruszczyński
 • Piotr "PRQ" Pruszczyński
 • Mikołaj Tkacz
 • Rafał "Otoczak" Tomczak
 • Paweł Wojciechowicz
 • Robert Wyrzykowski

okładka oryginału

"Sandman" tom 2: "Dom lalki"
Tytuł oryginału: "The Doll's House"
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Mike Dringenberg, Chris Bachalo, Michael Zulli, Sam Kieth
Tusz: Malcolm Jones III, Steve Parkhouse
Kolory: Zylonol Studio
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 234
Format: 18 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,00 zł
ID: 2276*
Opis wydawcy:
W swoim królestwie Sandman dokonuje inwentaryzacji własnych dóbr. Okazuje się, że brakuje czterech Większych Arkan – snów, które kiedyś stworzył. Sandman wyrusza na ich poszukiwanie. A na ziemi Rose Walker szuka zaginionego brata. Poszukiwania doprowadzają ją do motelu, w którym odbywa się dziwny i makabryczny konwent.

Reedycja tomów 3-4 poprzedniego wydania. Komiks został wydukowany z nowymi kolorami, zgodnie z amerykańską edycją "The Absolute Sandman".
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Serca z piasku"
Tytuł oryginału: "Coeurs de sable"
Scenariusz: Philippe Paringaux
Rysunki: Jacques de Loustal
Tłumaczenie: Marta Dvořák
Wydawca: Post
Data wydania: 14.03.2009
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1985
Objętość: 72 stron
Format: 225 x 295 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,90 zł
ID: 2277*

Opis wydawcy:

Komiks przenosi czytelnika w lata 30. XX wieku, w atmosferę marokańskich miasteczek, rozgrzanych słońcem uliczek i pustyń stanowiących tło dla opowieści o relacji dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, których miłość i pożądanie prowadzi do wzajemnego wyniszczenia. To dzieło traktujące o sile ludzkich popędów i tkaniu nici przeznaczenia, tak szyderczego, jak i nieuchronnego. Komiks zaskakująco różnorodny: poetycki i kontrowersyjny, a jednocześnie piękny i szokujący.

Tandem francuskich artystów pokazuje, że w opowieści o uczuciach i ludzkich losach nie ma sobie równych. W "Sercach z piasku" scenarzysta Philippe Paringaux jest mistrzem opowiadania wielowarstwowych historii odznaczających się głęboką emocjonalnością. Doskonałe, malarskie wręcz rysunki Jacques'a de Loustala znakomicie korespondują ze scenariuszem. Nadają mu lekkość i specyficzny rytm, dzięki czemu opowiadaną historię cechuje jedyny w swoim rodzaju klimat. "Serca z piasku" to powieść graficzna, która w pełni zasługuje na miano literackiej.

Na stronie wydawcy przeczytasz kilka słów o współpracy autorów "Serc z piasku".

[Post]


okładka oryginału

"Star Wars": "Dziedzictwo" tom 3: "Smocze szpony"
Tytuł oryginalny: "Legacy" vol 3: "Claws of the Dragon"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Dan Parsons
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Travis Charest
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 06.2008
Liczba stron: 144
Format: 15,2 x 22,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2278*
Opis wydawcy:

Cade Skywalker leci samotnie na Coruscant, do stolicy Imperium Galaktycznego. Cel: Świątynia Sithów. Zadanie: uratować Jedi, którego kiedyś wydał w zamian za nagrodę. Skutek: konfrontacja z Darthem Kraytem – przywódcą Sithów, Imperatorem Galaktyki, znającym tajemnicę, która odsłoni nieznany rozdział w historii sławnego rodu Cade'a. Czy w obliczu potęgi ciemnej strony ostatni ze Skywalkerów zatriumfuje niczym Luke, czy też powtórzy tragedię Anakina?

Zawiera odcinki 14-19 amerykańskiego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]


"Super Bukkake Distroj"
Scenariusz: Lobsterandscrimp
Rysunki: Lobsterandscrimp
Wydawca: Lobsterandscrimp
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron:
Format:
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 2279


okładka oryginału

"Sygnał do szumu"
Tytuł oryginału: "Signal to Noise"
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Dave McKean
Tłumaczenie: Michał Cetnarowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Victor Gollancz Ltd.
Data wydania oryginału: 07.1992
Liczba stron: 96
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2280
Opis wydawcy:

Gdzieś w Londynie umiera na raka reżyser filmowy. Nie zamierza się leczyć. Chce wykorzystać ostatnie dni, by napisać scenariusz filmowy – największe dzieło swego życia.

Akcja filmu ma się dziać w małej europejskiej wiosce w ostatniej godzinie 999 roku. Bohaterowie czują, że to ich ostatnia godzina, i że z nadejściem północy nastąpi koniec świata. Czy reżyserowi uda się napisać tę historię, czy ukończy scenariusz filmu, którego nikt nigdy nie zrealizuje? Oto przejmująca opowieść o ostatnich dniach życia zarówno artysty, jak i wymyślonych przez niego bohaterów.

Album odzwierciedla wspólne Gaimanowi i McKeanowi przekonanie, że we współczesnym świecie ważne sprawy są nieustannie zagłuszane przez wszechobecny szum informacyjny.

Komiks pierwotnie drukowany w odcinkach w brytyjskim czasopiśmie "The Face" od 1989 r.
[Egmont Polska]


"Szrama. Istota legendy"
Scenariusz: Rafał Kołsut
Rysunki: Paweł Wojciechowicz, Grzegorz Pawlak, Michał J. Zieliński, Maciej Pałka, Marek Rudowski
Okładka: Grzegorz Przybyś
Wydawca: Dolna Półka (brak ISBN)
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 64
Format: 17,1 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2281*

Opis wydawcy:

Szrama po raz pierwszy pojawił się w trzecim numerze "Kolektywu". Teraz ten ekskluzywny płatny morderca wraca w swojej własnej antologii. Razem z nim zanurzcie się w świat zbrodni, honoru i mroku, w którym każdego dnia rodzą się nowe legendy, powtarzane z ust do ust w ponurych czeluściach zaułków i szeptane na ulicach. Legendy o nieuchwytnym człowieku z blizną.

 • Spis treści
 • "Kolacja" – rys. Paweł Wojciechowicz
 • "Pik" – rys. Grzegorz Pawlak
 • "Deszcz" – rys. Michał J. Zieliński
 • "Mat" – rys. Maciej Pałka
 • "Intruz" – rys. Grzegorz Pawlak
 • "Marylin w Paryżu" (opowiadanie) – Ireneusz Mazurek
 • "Istota legendy" – rys. Marek Rudowski

[Dolna Półka]


okładka oryginału

"Trolle z Troy" tom 11: "Trollimpiada"
Tytuł oryginału: "Trollympiades"
Scenariusz: Christophe Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Kolory: Claude Guth
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2009
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 06.2008
Liczba stron: 52
Format: 21,3 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2282*
Opis wydawcy:

Risto Furiatu, naczelny czarodziej eckmulskiej Akademii Magicznej, nie może spać. Prześladują go przerażające wizje znienawidzonych rudych trolli z wioski Falomp. W końcu wpada na szatański pomysł pozbycia się swoich włochatych wrogów: postanawia zorganizować trollimpiadę!

Trollimpiada to odmiana olimpiady, tyle że wyłącznie dla trolli i próżno by na niej szukać tradycyjnych konkurencji. Zamiast pływania jest sikanie na odległość, zamiast maratonu – liczenie much, a zamiast rzutu dyskiem – rzut schwytanym góralem lub fetaurem. Trolle mają mnóstwo zabawy, czego nie można powiedzieć o góralach i fetaurach.

Ale po co Furiatu, zaprzysięgły wróg trolli, miałby urządzać dla nich tak wspaniałą rozrywkę?

[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Wartości rodzinne" odc. 2: "Małpa na przyjęciu"
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2009
Liczba stron: 28
Format: 16,5 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 2283*
Opis wydawcy:
Pan J. po ucieczce z domu ukrywa się gdzieś na mieście. Edgar, głowa rodziny Królów, próbując go znaleźć okazuje się jednoosobową bojówką walczącą ze złem. Tymczasem jego żona urządza wielkie przyjęcie dla sąsiadów, córka romansuje na boku z dresiarzem a tajemniczy wojskowy projekt "Sobieski", kierowany przez generała Grota, nabiera rozpędu. Choć niekoniecznie pędzi we właściwym kierunku.

Te i inne atrakcje (ukraińska pomoc domowa, Masza, na rozkładówce!) znalazły się w drugiej odsłonie "Wartości rodzinnych", polskiej odpowiedzi na kultowe amerykańskie seriale, takie jak "Głowa rodziny" czy "Simpsonowie".
[Kultura Gniewu]


"Ziniol. Kwartalnik kultury komiksowej" nr 4
Redaktor naczelny: Dominik Szcześniak
Okładka: Whilce Portacio (przód), Aubo Lessi (Krzysztof Tryk) (tył)
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 14.03.2009
Liczba stron: 128
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 30,00 zł
ID: 2284*
W numerze:

  komiksy:
 • "No bo przecież złodziej" – Bartosz Sztybor, Mikołaj Tkacz
 • "Pan Burak i gołębie" – Joanna Sanecka, Dennis Wojda
 • "Pajęczy fortel" – Dominik Szcześniak, Grzegorz Pawlak
 • "Fotostory": "Rycz, Ridż, rycz" – Dominik Szcześniak, Rafał Trejnis
 • "Morfium": "Kapelusz" – Piotr Zdanowicz, Mariusz Zawadzki
 • "Zakład" – Paweł Timofiejuk, Daniel Chmielewski
 • "Usterka" – José Carlos Fernandes
 • "Smutny Chłopiec" – Joao Mascarenhas
 • "Kącik Otoczaka" – Rafał "Otoczak" Tomczak
 • "Bestie" – Filipe Abranches
 • "Spacer w magicznym ogrodzie" – Filipe Abranches
   
  publicystyka:
 • "Ewolucja martwego mięsa... czyli słów kilka o komiksowych zombiakach" – Paweł Deptuch
 • "Smutny chłopiec: ewolucja" – Kuba Jankowski
 • "W sieci powiązań – o muzyce w Najgorszej kapeli świata" – Kornel Stanisławski
 • "Okiem twórców: Rok 2008" – José Carlos Fernandes, Nicolas Mahler, Nick Abadzis, Norm Breyfogle
 • "Grzebiąc pod ziemią, część 3: Crumb i spółka" – Dominik Szcześniak
 • "Pierwszy strzał, ostatnie ostrzeżenie – o komiksach wojennych z Astry" – Paweł Sawicki
 • "Pracownik socjalny Ghost Rider i jego przyjaciel, John Blaze" – Dominik Szcześniak
 • "W tyglu poglądów: Za garść posoki" – Paweł Timofiejuk, Dominik Szcześniak
 • recenzje
   
  wywiady:
 • "Obudziłem się i nie umiałem już rysować" – wywiad z Whilcem Portacio
 • "Inscenizator. Konstruktor opowieści" – wywiad z Jasonem Lutesem

piątek, 13.03.2009

www:

Spirit w 55. numerze KZ

Dzisiaj w sieci pojawił się 55. numer Magazynu Miłośników Komiksu "KZ". Motywem przewodnim jest tym razem postać Spirita (m.in. recenzja odświeżonej wersji przygód bohatera Central City stworzona przez Darwina Cooke'a oraz recenzja filmu "Spirit. Duch Miasta"). Redaktorzy przygotowali również komiksowe podsumowanie roku ubiegłego, w którym nie zabrakło głosów polskich wydawców. Do przeczytania tradycyjnie kilka recenzji komiksów wydanych za granicą (m.in. "Green Arrow: Year One", "Farewell To Weapons") oraz w Polsce (m.in. "Towarzysze zmierzchu", "Przybysz"), artykuły poświęcone komiksom (m.in. relacja z II Bydgoskich Dni Komiksu) oraz felietony.
[Jakub Syty]


piątek, 13.03.2009

zapowiedzi:

Piąty numer "Maszina" na WSK

Na stoisku Dolnej Półki podczas WSK będzie dostępny piąty numer zina "Maszin" w cenie 11,00 zł za 52 strony formatu A4. Trzy strony ze środka zobaczysz w tym miejscu.

Nowy numer, choć nie przecieka, to zawiera w sobie masę kropel deszczu – czasem wesołych, smutnych, zwariowanych czy też fikuśnych. Oprócz deszczu zawiera wyjątkowo dużo miłości zarówno do zjawiska deszczu, jak i międzyludzkiej. Oprócz tego posiada dwa dodatki: jeden pod postacią książeczki Marcina Surmy, a drugi pod postacią dwóch plansz humorystycznych (Jakuba Grocholi oraz duetu Wyrzykowski/Podolec) w kąciku o nazwie "Szarny humor".

  Spis treści:
 • "Aquarius", scen. Bartosz Sztybor, rys. Daniel Gutowski
 • "Grzybowa", scen. i rys. Piotr Nowacki
 • "Lubię deszcz", scen. i rys. Unka Odya
 • "Pamiętnik znaleziony w rynnie", scen. i rys. Olga Wróbel
 • bez tytułu, scen. i rys. Jarek Kozłowski
 • "Deszczowe piosenki" scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • bez tytułu, scen. i rys. Piotr Machłajewski
 • "Bi Bułka", scen. i rys. Rafał Otoczak
 • "Deszcz po prostu", scen. i rys. Marta Nieznayu
 • "Sous Le Ciel De Paris", scen. Bartosz Sztybor, rys. Anna Nowicka
 • "Mokra sprawa", scen. i rys. Przemysław Surma
 • "Deszczowa Księżniczka", scen. i rys. Mei Wong
 • "Kochana Córka Chmur", scen. i rys. Mikołaj Tkacz
 • "Siąpi Mżawka, a Kapuśniak kwasi!", scen. i rys. Ada Buchholc i Mikołaj Tkacz
 • "Susza", scen. i rys. Lobsterandscrimp
 • "Autentyczny Zen Oświeconego Artysty", scen. Piotr Szreniawski, szkic Daniel Gutowski, tusz Anna Nowicka
 • "Żyć jak dżdżownica", scen. i rys. Jacek Świdziński

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 12.03.2009

zapowiedzi:

Pozostałe premiery na WSK

"Sprzątanie Polski" – kolejny album z przygodami Likwidatora, wydany nakładem Zielonego Frontu, ma mieć premierę podczas WSK. Tym razem Ryszardowi Dąbrowskiemu towarzyszą m.in. Dariusz Palinowski, Arkadiusz Klimek, Artur Chochowski i Nikodem Cabała. Album o objętości 80 stron w miękkiej oprawie ma kosztować 26,00 zł.

Wiadomo też, że Mikołaj "Tkachoz" Tkacz przygotowuje piąty numer "Maszina", jednak żadne szczegóły na ten temat nie są znane.

Ma być też dostępny komiks "Czak Norys versus Ojciec Dr" cz. 3 Dżonego Mielonego i Dżorsza Dorsza w cenie 8,00 zł za 24 strony formatu A5 (pierwotnie miał ukazać się na ubiegłoroczne MFK w Łodzi).

W tym miejscu znajdziesz gotową już listę premier tegorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych. Oczywiście nie obejmuje ona pozycji, które ukazały się w ciągu ostatnich kilku dni. Za pomoc w jej przygotowaniu dziękuję Łukaszowi Babielowi, który na Motywie Drogi zamieścił informacje o promocjach i rabatach dostępnych na stoiskach wydawców.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 12.03.2009

zapowiedzi:

Antologia "New British Comics" na WSK

okładka wersji angielskiej

Podczas WSK swoją premierę ma mieć pierwszy numer cyklicznej antologii "New British Comics" zbierającej to co najlepsze i najciekawsze na brytyjskiej scenie komiksowej. Album zawiera trzynaście znakomitych komiksów, w większości stworzonych dla tego unikalnego projektu. Co więcej, specjalnie dla polskich czytelników część autorów własnoręcznie wykonała polskie liternictwo i strony tytułowe.

Antologia ukazuje się w dwóch wersjach językowych. Każdy będzie mógł wybrać tę, która mu bardziej odpowiada (polską lub angielską) bez konieczności płacenia za drugą – obydwie zawierają te same komiksy. Antologia będzie sprzedawana w cenie 15,00 zł za 80 stron formatu B5.

  Spis treści:
 • "Brownehayes", scen. i rys. Dave Thomson
 • "Bez tytułu: wewnątrz furgonetki z lodami", scen. i rys. Malcy Duff
 • "Towarzysze broni", scen. Peter Rogers, rys. Tom Walsh, tusz Jarosław Zieliński
 • "Jackie idzie do piekła", scen. i rys. Dan White
 • "Pedofil", scen. i rys. Paul O'Connell
 • "To szczera prawda...", scen. i rys. Daniel Locke
 • "Damienne Hobbs odbija", scen. i rys. Nelson Evergreen
 • "Serce miasta", scen. i rys. Caroline Parkinson
 • "Charlie Parker »Złota rączka«", scen. i rys. Paul O'Connell i Lawrence Elwick
 • "Bezsens życia wg Elexendera Browne'a", scen. i rys. Rob Miller
 • "Andromeda i wąż morski", scen. Tony Hitchman, rys. Leonie O'Moore
 • "IAMUS", scen. i rys. Paul McCann
 • "Kryzysowa sytuacja", scen. i rys. Vanessa Wells

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 12.03.2009

zapowiedzi:

Drugi nr "RRY" na WSK

Na WSK ma być dostępny drugi numer kserowanego zina "RRY". W środku znajdą się prace: Olafa Ciszaka, Jakuba Grocholi, Tomasza Kleszcza, Jarka Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Ireneusza Mazurka, Marcina Podolca, Marcina Ponomarewa, Michała Pruszczyńskiego, Piotra "PRQ" Pruszczyńskiego, Mikołaja Tkacza, Rafała "Otoczaka" Tomczaka, Pawła Wojciechowicza oraz Roberta Wyrzykowskiego. Zin ma mieć 36 stron formatu A5 w cenie 7,00 zł.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 12.03.2009

recenzje:

"Przygody Tintina" tomy 6-8: "Pęknięte ucho. Czarna wyspa. Berło Ottokara"

W skrócie: "Przygody Tintina" to klasyka komiksu awanturniczego pełną gębą. Główny bohater, choć nieraz obrywa i wielokrotnie niemal cudem unika śmierci, zdaje się być niezniszczalny. Sam jeden (z drobną pomocą psa Milusia) stanowi o losach całych państw, odkrywa wielkie spiski i walczy z groźnymi gangsterami a nawet bestią z Czarnej Wyspy.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


środa, 11.03.2009

imprezy:

Właściwy program 9. WSK

Organizatorzy 9. Warszawskich Spotkań Komiksowych ogłosili wczoraj program godzinowy imprezy. W stosunku do wersji udostępnionej końcem lutego przez Egmont w programie na dużą salę zmieniło się niewiele: zamiast prelekcji o Batmanie ma odbyć się spotkanie z Danielem Grzeszkiewiczem, a zamiast spotkania z Michałem Śledzińskim – z Jakubem Rebelką i grupą Bitter Lix.

Tegoroczna edycja WSK odbędzie się w dniach 14-15 marca w klubie Palladium (ul. Złota 9 – zobacz na mapie). Wstęp na nią będzie bezpłatny.
[Jarek Obważanek]


sobota, 14.03.2009

sala główna

9.00

Otwarcie 9. WSK

9.15
10.00

Spotkanie z Danielem Grzeszkiewiczem

10.00
10.45

Portugalska karykatura – spotkanie z autorami

10.45
11.45

Jak to się robi u Disneya – spotkanie z rysownikiem Cèsarem Feriollim

11.45
12.30

Mega Mikropolis – spotkanie z Dennisem WojdąKrzysztofem Gawronkiewiczem

12.30
13.30

Prywatne życie Hectora Umbry – spotkanie z Ulim Oesterlem

13.30
14.15

Powstanie '44 – spotkanie z autorami antologii

14.15
15.15

Słowacki sen – spotkanie z Branko Jelinkiem ("Oskar Ed")

15.15
16.00

"Komiks W-wa" – spotkanie z autorami (Kłoś, Kwaśniewski, Truściński)

16.00
16.45

Ten piekielny Kubuś – spotkanie z Szarlotą Pawel

16.45
17.45

Wojna i pokój – spotkanie z Christopem Heuerem ("Pierwsza wiosna")

17.45
18.30

"Dick4Dick" – spotkanie z Jakubem Rebelką i grupą Bitter Lix

18.30
19.30

Bitwy komiksowe

19.30
20.00

Nagrody WSK


sala mała

10.00
10.45

Spotkanie z autorami "Biocosmosis"

11.00
11.45

Spotkanie z autorami komiksu "Czak Norys vs Ojciec Dr."

12.00
13.45

Spotkanie z Tadeuszem Raczkiewiczem

14.00
15.15

"Internowani" – spotkanie z Pawłem DobajemKrzysztofem Mucharskim

15.15
16.00

Spotkanie z Ryszardem Dąbrowskim

16.00
16.45

"Fun Home" – spotkanie z wydawcami

16.45
17.45

Spotkanie z redakcją "Ziniola"


autografy

12.30
13.30

Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda, Cèsar Ferioli

13.30
15.00

Uli Oesterle, Christoph Heuer, Szarlota Pawel

15.15
16.45

Branko Jelinek, Jakub Rebelka, Tadeusz Raczkiewicz, Ryszard Dąbrowski

16.45
18.00

Autorzy serii "Komiks W-wa"
oraz autorzy antologii "Powstanie '44 w komiksie"


niedziela, 15.03.2009

sala główna

10.00
10.45

"Komiks – Fantastyka" – spotkanie z Maciejem Parowskim

10.45
11.30

Co piszczy w odległej galaktyce – spotkanie z redakcją "Star Wars – Komiks"

11.30
12.15

Konkurs wiedzy o "Star Wars"

12.15
13.15

Warsztaty prowadzone przez Cèsara Ferolliego

13.15
13.45

15 lat minęło – spotkanie z redakcja "Kaczora Donalda"

13.45
14.30

Czarodziejsko – spotkanie z redakcją "W.I.T.C.H."

14.30
15.15

Zapytaj wydawcę: spotkanie z Egmontem

15.15
16.30

Zapytaj wydawcę: spotkanie z Timofem, Taurusem, Hanami, Kulturą Gniewu i Muchą Comics

16.30
17.00

Zapytaj wydawcę: spotkanie z Mroja Press

17.00
18.00

Konkurs wiedzy komiksowej z nagrodami.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.


wtorek, 10.03.2009

zapowiedzi:

Ongrys – stare komiksy w nowych wydaniach

 

W trakcie WSK zadebiutuje na rynku Ongrys, nowy edytor specjalizujący się w reprintach starych, od dawna niedostępnych polskich komiksów. Podczas imprezy powinny być dostępne pierwsze egzemplarze "Kubusia Piekielnego" Szarloty Pawel w dwóch wersjach, dwóch tomów "Gapiszona" Bohdana Butenki oraz "Komiksów nieznanych" Tadeusza Raczkiewicza.

Poniżej informacje o wszystkich wyżej wymienionych albumach, a w tym miejscu nadal powstaje lista komiksów, które mają zadebiutować na tegorocznym WSK.
[Jarek Obważanek]
 

"Kubuś Piekielny"
Scenariusz: Szarlota Pawel
Rysunki: Szarlota Pawel
Liczba stron: 128
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 59,00 zł

Opis wydawcy:
Humorystyczny komiks opisujący perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu. Codzienne życie obfitujące w pozornie błahe wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u, tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i absurdalnych.

Kubuś i Malwinka to duet nie do zdarcia. Dzieci są wszędobylskie i ciekawe świata, a dzięki nieograniczonej wyobraźni wymyślają coraz to nowe psoty. Ich zwariowane pomysły potrafią wyprowadzić z równowagi nawet spokojnych zazwyczaj rodziców. Jednak to właśnie dzieci najlepiej potrafią zaadaptować się do siermiężnej rzeczywistości, w której rodzicom często brakuje już sił.

Tłem tych wydarzeń jest PRL-owska codzienność, której obraz dziś – po wielu latach – jest tym bardziej interesujący. W nowym mieszkaniu wszystko się rozpada, brakuje balkonu i drzwi wejściowych. Aby stać się posiadaczem malucha trzeba przez wiele lat oczekiwać na talon (lub wygrać na loterii) a urlop można spędzić na trawniku przed blokiem. Świętem staje się podłączenie telefonu, zaś pojawienie się w sklepie dobrej farby do włosów powoduje powszechną mobilizację.

Album zawiera przygody Kubusia, które były wcześniej wydane w książeczkach "Przeprowadzka" oraz "Sąsiedzi", przygody zamieszczone w "Świecie Młodych" i "Uśmiechu Numeru" oraz kilkanaście plansz narysowanych specjalnie do tego wydania.

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: bibliografia dotychczasowych wydań Kubusia, krótki opis całej serii, wywiad z Szarlotą Pawel, wyjaśnienia autorki dotyczące niektórych niuansów PRL-u, przedstawionych w komiksach oraz ilustracje z Kubusiem i Malwinką.
[Ongrys]
 

"Kubuś Piekielny. Wersja kolekcjonerska"
Scenariusz: Szarlota Pawel
Rysunki: Szarlota Pawel
Liczba stron: 160
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 99,00 zł

Opis wydawcy:
W wydaniu podstawowym jest 121 stron komiksów, ale nie są to wszystkie dotychczas narysowane przygody. W "Świecie Młodych" w latach 1977 i 1979 ukazały się dwa cykle zawierające w sumie 45 przygód, z których 26 zostało przez autorkę przerysowanych w książeczkach. A co z pozostałymi? Z jednej strony nie ma jak włączyć ich do albumu, bo nie pasują ani scenariuszowo (Piekielni mieszkają w nich w domku jednorodzinnym), ani graficznie (to w końcu najstarsze przygody Kubusia, rysowane całkiem inaczej). Z drugiej - miłośnicy serii zapewne chcieliby się z nimi zapoznać. Zostały więc zamieszczone w wydaniu rozszerzonym.

Wszystkie egzemplarze tego wydania zostały opatrzone numerem oraz autografem autorki.
[Ongrys]
 

"Gapiszon i Korniszon"
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Liczba stron: 156
Format: 23 x 21,5 cm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 39,00 zł

Opis wydawcy:
Przygody Gapiszona ukazywały się w "Misiu" przez czterdzieści lat. Chłopiec w pasiastej czapce patrzył na świat oczami małych czytelników i tym zyskał ich serca.

Gapiszon jest dzieckiem ciekawym świata i zawsze roześmianym od ucha do ucha. Bywa sprytny i pomysłowy, a czasem straszna z niego gapa i skutki jego pomysłów są opłakane. Razem z psem Korniszonem przeżywają przygody zwykłe i niecodzienne, które różnie się kończą, ale dzięki nim Gapiszon zawsze uczy się czegoś nowego.

Wydawnictwo Ongrys postanowiło przypomnieć perypetie Gapiszona w kompletnej, zbiorczej edycji. Książeczka "Gapiszon i Korniszon" prezentuje wszystkie odcinki, które były zamieszczone w "Misiu" w latach 1991-2005. W przygotowaniu kolejne książeczki z pozostałymi przygodami.

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: ilustracje z Gapiszonem, krótkie podsumowanie 50-lecia serii oraz komiks narysowany z okazji 75. urodzin Koziołka Matołka.
[Ongrys]
 

"Gapiszon i Zuzia"
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Liczba stron: 24
Format: 22 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: 9,90 zł

Opis wydawcy:
Zbiorek dwudziestu dwóch odcinków dobranych tematycznie. Najstarszy jest z roku 1969, najnowszy – z 1995. Łączy je postać dziewczynki – Zuzi.

Kim jest Zuzia? Dlaczego w kazdym odcinku wyglada inaczej? Czy to naprawdę tylko jedna postać, czy tez może kilka? I czy naprawdę ma na imię Zuzia? Dorośli się z tej książeczki niestety tego nie dowiedzą, a dzieci wcale to nie interesuje.
[Ongrys]
 

"Komiksy nieznane"
Scenariusz: Tadeusz Raczkiewicz
Rysunki: Tadeusz Raczkiewicz
Liczba stron: 160
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Nakład: 170 egz.
Cena: 39,00 zł

Opis wydawcy:
Jednym z autorów komiksowych znanych ze "Świata Młodych" jest Tadeusz Raczkiewicz. W gazecie ukazało sie jedenaście serii, z ktorych największą popularność zyskał cykl przygód detektywa kosmicznej agencji wywiadowczej Nino – Tajfuna.

Raczkiewicz nie miał szczęścia do wydań książkowych. Album z prygodami Tajfuna miała wydać Krajowa Agencja Wydawnicza, ale na skutek przemian ustrojowych wydawnictwo upadło zanim książeczka się ukazała. Razem z kolejnymi redakcjami wydawnictw pod ziemię zapadły się rówież plansze komiksowe czekające na publikację. W końcu po wielu latach wydawnictwo Mandragora wydało pierwszy album z komiksami Raczkiewicza i zapowiadało kolejne tomy. Niestety to wydawnictwo również zaprzestało działalności.

W tej sytuacji inicjatywę wykazali fani autora. Zaproponowali mu wydanie tomiku z jego komiksami. Autor zgodził się i udostępnił swoje prace. Fani sami je skanowali, czyścili i zmontowali książeczkę. Również sami sfinansowali jej wydrukowanie. Tak powstała antologia "Komiksy nieznane". Wydawnictwo Ongrys wzięło to przedsięwzięcie pod opiekę i zajęło się jego stroną formalną.

Czym są te komiksy nieznane? Jest tu kilka ocalałych plansz z komiksów, których reszta zaginęła w redakcjach. Jest parę niedokończonych projektów – w tym początek piątej części przygód Tajfuna. Jest wreszcie całe mnóstwo wczesnych rysunków autora, z okresu kiedy dopiero uczył się rysować. Większość historyjek jest niekompletna lub niedokończona. Z tego też powodu zwykły czytelnik komiksu powinien omijać tę antologię z daleka, zaś fan Tadeusza Raczkiewicza – czym prędziej jej poszukać. Antologia będzie dla niego skarbnicą opowieści, których nie sposób znaleźć w innej postaci.

Warto też dodać, że druk sfinansowali mecenasi antologii a osoby zaangażowane w jej przygotowanie zrobiły to bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Tak więc 100% wpływów ze sprzedaży książeczki wydawnictwo przekaże autorowi.
[Ongrys]


poniedziałek, 9.03.2009

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Gang Hemingwaya"
Tytuł oryginału: "Hemingway"
Scenariusz: Jason (John Arne Sæterøy)
Rysunki: Jason (John Arne Sæterøy)
Kolory: Hubert
Tłumaczenie: Jakub Mazurek
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: Carabas
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 48
Format: 17 x 23,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,00 zł
ID: 2247*
Opis wydawcy:

Borykający się z problemami rysownicy: Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Ezra Pound i James Joyce spędzają dnie uparcie kadr po kadrze nakładając tusz na wielkich białych planszach, a wieczorami i nocami spotykaja się w kafejkach, gdzie dyskutują o życiu, miłości, komiksach i o tym, jak zaspokoić kobiety. Ale życie w Paryżu lat dwudziestych nie jest proste. Aż pewnego dnia Hemingway wpada na pomysł...
[Taurus Media]


okładka oryginału

"Hector Umbra" tom 1: "Daleko od Osaki"
Tytuł oryginału: "Hector Umbra. Der Halbautomatische Wahnsinn" Teil 1: "Fern von Osaka"
Scenariusz: Uli Oesterle
Rysunki: Uli Oesterle
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: Edition 52
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 64
Format: 17,5 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,00 zł
ID: 2248*
Trylogia.


okładka oryginału

"Skasowałem Adolfa Hitlera"
Tytuł oryginału: "J'ai tué Adolf Hitler"
Scenariusz: Jason (John Arne Sæterøy)
Rysunki: Jason (John Arne Sæterøy)
Kolory: Hubert
Tłumaczenie: Jakub Mazurek
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 03.2009
Wydawca oryginału: Carabas
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 48
Format: 17 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,00 zł
ID: 2249*
Opis wydawcy:
Co by było, gdybyśmy żyli w świecie, gdzie morderca do wynajęcia to legalny i często spotykany zawód, taki jak na przykład lekarz czy prawnik? Co by było, gdyby jakiś naukowiec wynajął jednego z tych zabójców do najbardziej niewiarygodnego zlecenia jego życia: by cofnął się w czasie i zabił Adolfa Hitlera, zanim zdoła on wprowadzić w życie swoje plany? I co by było, gdyby Hitler przeżył zamach, ukradł maszynę czasu, przeniósł się do XXI wieku i pozostawił niedoszłego zabójcę 70 lat za sobą?

Jeśli wydaje ci się, że znasz odpowiedzi na te pytania... jesteś w błędzie. I musisz przeczytać "Skasowałem Adolfa Hitlera", wielokrotnie nagradzane dzieło autorstwa Jasona.
[Taurus Media]


niedziela, 8.03.2009

na żywo:

Plansze z marcowych premier Kultury Gniewu

Kultura Gniewu zaprezentowała przykładowe plansze z komiksów planowanych na tegoroczne WSK:

Szczegółowe informacje o planach edytora znajdziesz tutaj, natomiast w tym miejscu powstaje lista komiksów, które będą miały premierę na WSK.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 8.03.2009

na żywo:

Plansze z czwartego "Ziniola"

Dominik Szcześniak udostępnił przykładowe plansze z komiksów, które znalazły się w czwartym numerze "Ziniola". Według najnowszych informacji premiera magazynu będzie miała miejsce na WSK.

Szczegółowe informacje na temat nowego "Ziniola" oraz innych planów Timofa znajdziesz tutaj, natomiast w tym miejscu powstaje lista komiksów, które będą miały premierę na WSK.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 8.03.2009

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Bi Bułka i pierogi ruskie"
Scenariusz: Rafał "Otoczak" Tomczak
Rysunki: Rafał "Otoczak" Tomczak
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 08.03.2009
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2243*
Opis wydawcy:
Kociokwik w krainie pieczonych gołąbków wita się z majordomusem niezbadanych głębin oceanu. Początek okazuje się tylko pętelką pamięci na chusteczce końca, która rozwarstwiona na miliardy jak stłuczona szyba wyobraźni(jaźni). Wyścig po wygraną idzie jak po maśle i grudzie równocześnie, bo niekoniecznie kontakt z podłożem ma znaczenie. Wszystko jest oczywiste, czyli nie takim jak się wydaje, albo na odwrót, a ostateczny rozrachunek zbliża się małymi krokami. Wujcio Otoczak wystawia kolejny otoczek na serwetce Picassa.

Czyli drugi zbiorek kilkunastu wycinków z przygód Bi Bułki i Białaska, którzy spisu powszechnego dokonują bez użycia formularza. Komiks napisany w ostrym słońcu, a narysowany w podziemiu.
[Timof i cisi wspólnicy]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Fun Home. Tragikomiks rodzinny"
Tytuł oryginału: "Fun Home. A Family Tragicomic"
Scenariusz: Alison Bechdel
Rysunki: Alison Bechdel
Tłumaczenie: Wojciech Szot, Sebastian Buła
Wydawcy: Timof i cisi wspólnicy, Abiekt.pl
Data wydania: 08.03.2009
Wydawca oryginału: Houghton Mifflin Company
Data wydania oryginału: 06.2006
Liczba stron: 248
Format: 15,5 x 21,7 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: drukolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 50,00 zł
ID: 2244*
Opis wydawcy:
"Fun Home" to śmieszno-straszna rodzinna opowieść, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Obok "Persepolis" Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację, odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison "wychodzi z szafy" i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Książka zawiera esej-wstęp Izabeli Filipiak zatytułowany "Fun Home, czyli żałoba po nieobecności".
[Abiekt.pl]


"Jeju" nr 8: "Kobieta w komiksie"
Redaktor naczelny: Tomasz Pastuszka
Okładka: Norbert Rybarczyk
Wydawca: Tomasz Pastuszka (brak ISSN)
Data wydania: 08.03.2009
Liczba stron: 112
Format: 15 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 19,00 zł
ID: 2245*
W numerze mamy do czynienia z zestawieniem dwóch różnych punktów widzenia tematu. Podzielony jest na dwie niemalże równe części: komiksy tworzone "z autopsji" przez same kobiety oraz "z obserwacji" przez mężczyzn (w przypadku prac mieszanych decydowała płeć scenarzysty). Mamy dwie okładki i de facto dwa "Jeje" w jednym.
[Tomasz Pastuszka]

  Spis treści:
 • "Zaznaczam: mogę się mylić" – Olga Wróbel
 • "Plac Monet" – Wanda Onyszkiewicz
 • "Samotność boli najbardziej" – Mei Wong
 • "Autobiografia" – Agata Lisowska
 • "Książęcy urok" – Ina Worms
 • "Jednorożec" – April Hoera
 • "Królik" – Michelle Fariss
 • "Jak mogeś?" – Ewa Juszczuk
 • "Misiaczek" – Joanna Kańka
 • "Kwartet" – Kasia Szulińska
 • "Czas to pieniądz" – Kasia Szulińska
 • bez tytułu – Anna Szymborska
   
 • bez tytułu – Marcin Surma
 • "Solidarność jajników" – scen. Michał Wojciechowski, rys. Grzegorz Nita
 • bez tytułu – Przemysław Surma
 • bez tytułu – scen. Daniel Gizicki, rys. Anna Miśkiewicz
 • "Ma" – scen. Grzegorz Paterka, rys. Alicja Gapińska
 • "Sheer" – Marcin Podolec
 • "Dziewczyna z portu" – Szaveł Płóciennik
 • "Glon i dziewczyna gangstera" – Tomasz Pastuszka
 • "Komiks o mojej matce" – Jacek Świdziński
 • "L'Uomo e Mobile" – scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • "Vendetta" – Karol Kalinowski
 • rysunek wielkiej baby – Jarosław Zieliński

Przykładowe plansze na blogu magazynu.


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Mały świat Golema"
Tytuł oryginału: "Le petit monde du Golem"
Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawca: Timof i cisi wspólnicyMroja Press
Data wydania: 08.03.2009
Wydawca oryginału: L'Association
Data wydania oryginału: 05.1998
Liczba stron: 72
Format: 16,5 x 24 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,00 zł
ID: 2246*
Opis wydawcy:
Joann Sfar zaprasza w podróż do swego fantastycznego świata. Michel Douffon, Vincent Ehrenstein, Humpty Dumpty, Wampir Fernand, Mandragora – wszystkie te postaci znane są z innych opowieści autora. Tu pojawiają się po raz pierwszy i spotykają się w jednej opowieści, pełnej niezwykłego humoru i typowego dla Sfara oniryzmu.

Ten świat rządzi się swymi zasadami:

 • Zasada numer jeden: "Z golemem jest jak z wiecznym piórem: nie pożycza się go!"
 • Zasada numer dwa: "Idąc za kobietą przestajesz istnieć na płaszczyźnie indywidualności decyzji."
 • Zasada numer trzy: "Osoba, która zerwie mandragorę, zostanie natychmiast zabita piorunem!"

Nasi bohaterowie muszą borykać się z dylematami egzystencjonalnymi. Którą z czterech dróg powinno pójść drzewo? Co ma zrobić nieszczęśliwie zakochany wampir? No i wreszcie: co zrobić ze starym, niepotrzebnym golemem?
[Timof i cisi wspólnicy]


czwartek, 5.03.2009

zapowiedzi:

"Kolektyw" i "Szrama" z Dolnej Półki na WSK

 

Inicjatywa wydawnicza Dolna Półka pojawi się na WSK z czwartym numerem magazynu "Kolektyw" oraz antologią "Szrama. Istota legendy". Obydwie pozycje są już wydrukowane i czekają na premierę. Poniżej komplet informacji na ich temat.

W międzyczasie Bartek "godai" Biedrzycki wystosował zaproszenie do współpracy przy piątym numerze "Kolektywu". Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj.

A w tym miejscu nadal powstaje lista komiksów, które mają zadebiutować na tegorocznym WSK.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"Kolektyw" nr 4: "Czterej jeźdźcy"
Liczba stron: 52
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 12,00 zł

Opis wydawcy:
Tematem przewodnim czwartego numeru są Czterej Jeźdźcy. Na stronach magazynu spotkasz więc Głód, Wojnę, Zarazę i Śmierć. Ale nie tylko!

  Spis treści
 • "Licencja na zabijanie" – Sienicki, Okólski
 • "Wielkie tragedie małych ludzi" – Grządziela
 • "Żyć, nie umierać" – Bartosiak
 • "Kiedy już będę duży, to zostanę Godzillą" – Jebski, Wolski
 • "Martwe ptaki" – Odya
 • bez tytułu – Gizicki, Sapkowska
 • "Mój własny jeździec" – Gizicki, Okólski
 • "Kiełbasy Harmanna" – Biedrzycki, Sapkowska
 • "Lyndon Carter" – Biedrzycki, Okólski
 • "Paski" – Skarżyński
 • "Kwadrans mesjanistyczny" – Chmielewski
 • "Fale rozpaczy" – Mazur, Sienicki
 • "Czterej najeźdźcy z przestrzeni kosmicznej" – Sztybor, Nowacki
 • "Zawsze na temat" – Jędrzejczak
 • "Scena z życia śmierci" – Dzitkowski
 • "Głód - cierpienie uszlachetnia" – Skarżyński
 • "Zaciął się" – Biedrzycki, Jędrzejczak
 • "Prawie ostra" – Okoński

[Dolna Półka]
 

przykładowe plansze

"Szrama. Istota legendy"
Scenariusz: Rafał Kołsut
Rysunki: różni
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 12,00 zł

Opis wydawcy:
Szrama po raz pierwszy pojawił się w trzecim numerze "Kolektywu". Teraz ten ekskluzywny płatny morderca wraca w swojej własnej antologii. Razem z nim zanurzcie się w świat zbrodni, honoru i mroku, w którym każdego dnia rodzą się nowe legendy, powtarzane z ust do ust w ponurych czeluściach zaułków i szeptane na ulicach. Legendy o nieuchwytnym człowieku z blizną.

  Spis treści
 • "Kolacja" – rys. Paweł Wojciechowicz
 • "Pik" – rys. Grzegorz Pawlak
 • "Istota legendy" – rys. Marek Rudowski
 • "Deszcz" – rys. Michał J. Zieliński
 • "Mat" – rys. Maciej Pałka
 • "Intruz" – rys. Grzegorz Pawlak
 • "Marylin w Paryżu" (opowiadanie) – Ireneusz Mazurek

[Dolna Półka]


środa, 4.03.2009

sklepy:

Ostatnio wydane

"Spider-Man" tom 4: "Pora potwora"
Tytuł oryginału: Monsters on the Prowl
Scenariusz: Peter Allen David
Szkic: Mike Norton
Tusz: Norman Lee
Kolory: Guru eFX
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.03.2009
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 02.2007
Liczba stron: 96
Format: 12,5 x 18,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 7,90 zł
ID:
Opis wydawcy:
Kolekcja "Komiksy dla dzieci Marvel".

Zawiera numery 17-20 amerykańskiej serii "Marvel Adventures Spider-Man".
[Egmont Polska]


wtorek, 3.03.2009

zapowiedzi:

Spis treści czwartego "Ziniola"

Dominik Szcześniak zaprezentował spis treści czwartego numeru "Ziniola", którego premiera planowana jest na przyszły tydzień. Przednią okładkę wydania wykonał Whilce Portacio, a tylną Aubo Lessi. Numer będzie miał 128 stron w cenie 30,00 zł.

Spis treści:

  komiksy:
 • "No bo przecież złodziej" – Bartosz Sztybor, Mikołaj Tkacz
 • "Pan Burak i gołębie" – Joanna Sanecka, Dennis Wojda
 • "Pajęczy fortel" – Dominik Szcześniak, Grzegorz Pawlak
 • "Fotostory": "Rycz, Ridż, rycz" – Dominik Szcześniak, Rafał Trejnis
 • "Morfium": "Kapelusz" – Piotr Zdanowicz, Mariusz Zawadzki
 • "Zakład" – Paweł Timofiejuk, Daniel Chmielewski
 • "Usterka" – José Carlos Fernandes
 • "Smutny Chłopiec" – Joao Mascarenhas
 • "Kącik Otoczaka" – Rafał "Otoczak" Tomczak
 • "Bestie" – Filipe Abranches
 • "Spacer w magicznym ogrodzie" – Filipe Abranches
   
  publicystyka:
 • "Ewolucja martwego mięsa... czyli słów kilka o komiksowych zombiakach" – Paweł Deptuch
 • "Smutny chłopiec: ewolucja" – Kuba Jankowski
 • "W sieci powiązań – o muzyce w Najgorszej kapeli świata" – Kornel Stanisławski
 • "Okiem twórców: Rok 2008" – José Carlos Fernandes, Nicolas Mahler, Nick Abadzis, Norm Breyfogle
 • "Grzebiąc pod ziemią, część 3: Crumb i spółka" – Dominik Szcześniak
 • "Pierwszy strzał, ostatnie ostrzeżenie – o komiksach wojennych z Astry" – Paweł Sawicki
 • "Pracownik socjalny Ghost Rider i jego przyjaciel, John Blaze" – Dominik Szcześniak
 • "W tyglu poglądów: Za garść posoki" – Paweł Timofiejuk, Dominik Szcześniak
 • recenzje
   
  wywiady:
 • "Obudziłem się i nie umiałem już rysować" – wywiad z Whilcem Portacio
 • "Inscenizator. Konstruktor opowieści" – wywiad z Jasonem Lutesem

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


wtorek, 3.03.2009

zapowiedzi:

Dwa albumy Jasona za tydzień

 

Wydawnictwo Taurus Media ujawniło polskie okładki komiksów "Gang Hemingwaya" i "Skasowałem Adolfa Hitlera" autorstwa Jasona. Obydwa albumy mają mieć premierę w najbliższy poniedziałek razem z pierwszym tomem trylogii "Hector Umbra" Uliego Oesterlego. Komiksy Jasona będą sprzedawane w cenie 32,00 zł każdy.

Szczegółowe informacje o planach Taurusa znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


   

wtorek, 3.03.2009

na żywo:

Plansze z "Serc z piasku"

Wydawnictwo Post zaprezentowało dzisiaj polską okładkę oraz sześć pierwszych stron "Serc z piasku" Philippe'a Paringaux i Jacquesa de Loustala. Ponadto na stronie edytora pojawił się tekst poświęcony autorom komiksu. Album ma mieć premierę podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Opis "Serc z piasku" oraz informacje o innych planach Postu znajdziesz tutaj, natomiast w tym miejscu nadal powstaje lista komiksów, które mają mieć premierę na tegorocznym WSK.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 2.03.2009

zapowiedzi:

"Fun Home" na Manifie

8 marca, podczas tegorocznej Manify, odbędzie się premiera albumu "Fun Home. Tragikomiks rodzinny" Alison Bechdel, znanej autorki komiksów lesbijskich. Książka o objętości 240 stron w twardej oprawie w cenie 50,00 zł ukaże się wspólnym nakładem wydawnictw Abiekt.pl oraz Timof i cisi wspólnicy. Album został doceniony przez krytyków i uhonorowany m.in. tytułem Książki Roku 2006 magazynu "Time" czy nagrodą Eisnera 2007 w kategorii Best Reality-Based Work. Trzy plansze ze środka zobaczysz tutaj.

"Fun Home" to śmieszno-straszna rodzinna opowieść, perfekcyjnie skomponowaną z charakterystycznych, gotycyzujących rysunków Bechdel. Obok "Persepolis" Marjane Satrapi to jeden z najodważniejszych i najważniejszych pamiętników graficznych.

Poznaj ojca Alison, specjalistę od konserwacji i obsesyjnego renowatora rodzinnego, wiktoriańskiego domu, prowadzącego – podobnie jak jego przodkowie – dom pogrzebowy, nauczyciela języka angielskiego, lodowato zdystansowanego rodzica i nieujawnionego homoseksualistę. Przez czasem wzruszającą, a czasem bezwzględnie zabawną narrację, odkrywamy tęsknotę za ojcem, o której opowiada córka. I mimo leżących w oddali zakurzonych trumien, ich relacje nabierają bardzo intymnego wyrazu dzięki ukrytym w książce kodom. Kiedy Alison "wychodzi z szafy" i oświadcza, że jest lesbijką, rozwiązanie jest błyskawiczne, drastyczne – i zbawcze.

Książka zawiera esej-wstęp Izabeli Filipiak zatytułowany "Fun Home, czyli żałoba po nieobecności".
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 2.03.2009

imprezy:

Za wcześnie na program 9. WSK

Zamieszczony w miniony czwartek program godzinowy 9. Warszawskich Spotkań Komiksowych nie był ostateczny ani kompletny (nie uwzględniał spotkań w małej sali) i został ujawniony wbrew woli organizatorów – poinformowało Centrum Komiksu. Właściwy plan imprezy ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa