ARCHIWUM

czwartek, 30.04.2009

nowości

Wydane w kwietniu (uzupełnienie)

"Miłość krok po kroku" tom 2
Scenariusz: Katsu Aki (Katsuaki Nakamura)
Rysunki: Katsu Aki (Katsuaki Nakamura)
Tłumaczenie: Magdalena Malinowska
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2009
Wydawca oryginału: Hakusensha, Inc.
Data wydania oryginału: 12.1997
Liczba stron: 172
Format: 11,3 x 17,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy, 2 strony kredowy
Druk: czarno-biały, 2 strony w kolorze
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,90 zł
ID: 2366*

Opis wydawcy:

W tym tomiku:

 • Yura zgłębia sztukę nowej pozycji "na jeźdźca",
 • zabawy w wodzie,
 • wszyyystko o piersiach.

Poznajemy także bliżej rodzinkę Makoto (spotkanie z Akirą a.k.a. Ewangelista Miłości nieuniknione!) oraz skomplikowane (z powodu ich liczby) związki Riki.

[Waneko]


okładka oryginału

"Wampirzyca Karin" tom 1
Scenariusz: Yuna Kagesaki
Rysunki: Yuny Kagesaki
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2009
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 10.2003
Liczba stron: 324
Format: 12,3 x 17,6 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 29,00 zł
ID: 2367

Opis wydawcy:

O ile wszyscy członkowie rodziny Maaka (matka – wampirza femme fatale, ojciec – pantoflarz oraz dwoje rodzeństwa: brat – żigolak i siostrzyczka – emo gothic lolita) to wampiry normalne czyli krew ssące, Karin jest swego rodzaju odmieńcem. Nie dość, że może normalnie funkcjonować w dzień, jeść jak człowiek i uczyć się w szkole, to jeszcze jest wampirem krew tłoczącym. Jej organizm produkuje bowiem nadmierne ilości krwi, którą musi komuś wtłoczyć do żyl! Jeśli nie znajdzie odpowiedniej ofiary, dostaje krwotoku. Potrafi zapanować nad sobą aż do momentu, w którym w jej klasie pojawia się nowy uczeń – Usui Kenta. Chłopak, na widok którego Karin wpada w panikę! Czy jej tajemnica się wyda?

[Waneko]

czwartek, 30.04.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Dziennik z zaginięcia"
Tytuł oryginału: "Shisso Nikki"
Scenariusz: Hideo Azuma
Rysunki: Hideo Azuma
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 30.04.2009
Wydawca oryginału: EastPress
Data wydania oryginału: 03.2005
Liczba stron: 208
Format: 14,9 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,00 zł
ID: 2295*
Opis wydawcy:
Hideo Azuma, słynny rysownik, wyszedł z domu i już nie powrócił. Przynajmniej przez pewien czas, a potem znów wyszedł...

Z historii zawartych w tym tomie można dowiedzieć się, jak ciężkie jest życie bezdomnego, albo jak trudno być alkoholikiem. Te opowieści, oparte na prawdziwych wydarzeniach, dogłębnie poruszają i wprowadzają w zadumę, ale jednocześnie uczą: jak konstruować przenośne kuchenki; skąd brać papierosy i alkohol w trudnych chwilach; gdzie czają się potwory; jak kłaść rury oraz jak przeżyć na diecie opartej na rzodkwi japońskiej i oleju do tenpury. Przede wszystkim jednak, wywołują niekontrolowane napady śmiechu.

"Dziennik z zaginięcia" zdobył nagrodę Japan Media Arts Festival w 2005 a rok później Grand Prix Tezuka Osamu Cultural Prize. W 2008 roku nominowany był w kategorii najlepszy komiks w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême oraz został uznany przez "New York Magazine" za najlepszą powieść graficzną roku.
[Hanami]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Pogrzeby Łucji"
Tytuł oryginału: "Les funérailles de Luce"
Scenariusz: Benoît Springer
Rysunki: Benoît Springer
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 04.2009
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Data wydania oryginału: 01.2008
Liczba stron: 80
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,00 zł
ID: 2296*
Opis wydawcy:
Mała Łucja przebywając z wizytą u dziadka obserwuje i zaprzyjażnia się z jego znajomymi. Akcja rozgrywa się w sielskiej atmosferze małego miasteczka, życie płynie tu według powolnego, jednostajnego rytmu. Niestety czas jest nieubłagany.

Pełna ciepła ale zarazem smutku opowieść Springera o życiu, przemijaniu i śmierci.
[Taurus Media]

czwartek, 23.04.2009

imprezy

Finał Ligi Bitew Komiksowych

Już jutro, w piątek 24 kwietnia, w warszawskim klubie Punkt (ul. Koszykowa 55) odbędzie się Wielki Finał Ligi Bitew Komiksowych.

Od listopada 2008 r. do marca 2009 r. uczestnicy bitew eliminacyjnych pojedynkowali się na rysunki i nietuzinkowe pomysły. Walki 1 na 1 odbywały się w systemie pucharowym, a ich uczestnicy mieli do dyspozycji jedynie papier, marker i 5 minut czasu. Każda para przeciwników rysowała prace na jeden, wspólny temat.

Podczas finału Ligi ośmiu zwycięzców bitew eliminacyjnych będzie walczyć o tytuł Mistrza Ligi Bitew Komiksowych. W szranki staną: Mariusz "Wonder" Ciechoński, Romek Gajewski, Tomasz "Asu" Pastuszka, Łukasz Fabijanczyk, Łukasz Stachniak, Daniel Chmielewski, Marek Oleksicki oraz Maria Rola Janicka.

Równocześnie w Punkcie prezentowana będzie wystawa najciekawszych prac, które powstały podczas dotychczasowych bitew. Natomiast wszystkie rysunki, a także zdjęcia prezentujące przebieg dotychczasowych bitew, zobaczyć będzie można na wizualizacjach prezentowanych tego wieczoru w klubie. Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć, co działo się na bitwach eliminacyjnych, przypomnieć sobie wszystkich uczestników i najlepsze tematy bitew.

Oprawę muzyczną finału zapewnią didżeje z Full Tandeta Soundsystem, którzy zaprezentują mieszankę hitów z lat '80 i'90. Początek imprezy o godzinie 21:00, bilety w cenie 6 zł.

[opr. na podst. materiałów organizatora]

Zdjęcie z jednej z bitew eliminacyjnych

poniedziałek, 20.04.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Czarcia morda"
Tytuł oryginału: "Bouche du diable"
Scenariusz: Jérôme Charyn
Rysunki: François Boucq
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1990
Liczba stron: 120
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 75,00 zł
ID: 2288*
Opis wydawcy:
Pod koniec drugiej wojny światowej biedna ukraińska chłopka odnajduje na polu przemarznięte dziecko. Chłopiec nie wie, kim jest ani jak się nazywa. Jedyną jego cechą charakterystyczną jest zajęcza warga. Po śmierci kobiety chłopiec trafia do sierocińca, a stamtąd do elitarnej placówki NKWD, gdzie szkoli się szpiegów. Po latach treningu otrzymuje przydział – ma jechać do USA i czekać na pierwsze zadanie.

To opowieść o przemianie duchowej młodego człowieka, który najpierw zostaje całkowicie zindoktrynowany przez komunistyczny system, a potem ma szansę ujrzeć świat z innej perspektywy. A dzieje się to wcale nie poprzez kontakt z kulturą Zachodu, ale przede wszystkim dzięki ludziom głęboko wierzącym – a to w Boga chrześcijańskiego, a to w indiańskiego Wakan-Tankę.

Album został stworzony przez cenionego na francuskim rynku scenarzystę Jérôme'a Charyna i znakomitego rysownika François Boucqa, znanego w Polsce z komiksu "Księżycowa Gęba" (do scenariusza Alexandro Jodorowsky'ego).
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"John Constantine. Hellblazer": "Chora miłość"
Tytuł oryginału: "Tainted Love"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Stuart Chaifetz, Tom Ziuko
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 176
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 2289*
Opis wydawcy:
Constatine'a opuszcza ukochana, Kit. Dłużej nie może wytrzymać z człowiekiem, którego tajemnicze, związane z magią i demonami działania sprowadzają na otaczających go ludzi, także na nią, same niebezpieczeństwa. Kit opuszcza Londyn i wraca do Irlandii. Tam odszukuje starych znajomych i próbuje ułożyć sobie życie od nowa.

Bez mieszkania i grosza przy duszy John tuła się po ulicach, nie mogąc pogodzić się z odejściem ukochanej. Rozpamiętuje przeszłość, nie jest w stanie nic robić, stacza się. Mieszka w ruderach z bezdomnymi, pije. Nie chce nawet używać magii, bo to przecież ona jest winna jego nieszczęściom.

W tym samym Londynie żyją wampiry. Beztrosko polują na ludzi, nie gardząc też krwią kloszardów. Niektóre są naprawdę stare, a jeden z nich, prawdziwy książę, ma dawne porachunki z Constantinem. Teraz znów wpada na jego ślad, co dla maga oznacza same kłopoty. Ale być może Johnowi potrzeba właśnie kłopotów, by wziął się w garść, przestał się roztkliwiać nad samym sobą i znów podjął walkę z siłami ciemności?

Zawiera odcinki 68–71 oryginalnej serii zeszytowej oraz "Hellblazer Special" nr 1 i krótką historię z "Vertigo Jam".
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Megalex" tom 3: "Serce Kavatah"
Tytuł oryginału: "Le coeur de Kavatah"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 02.2008
Liczba stron: 64
Format: 21,3 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2290*
Opis wydawcy:
Wojna pomiędzy ekstremalnie stechnicyzowaną cywilizacją, zamieszkującą miasta Megalexu a prymitywną kulturą "bio" z ostatniego lasu i podziemi planety wkracza w decydującą fazę. Władająca miastami rodzina królewska postanawia rozpocząć ostateczną ofensywę przeciwko wszelkim przejawom dawnej kultury. Kavatah, córka władcy, oferuje się doprowadzić zrobotyzowaną armię wprost do serca Lasu Chem, ostatniego miejsca na powierzchni planety, gdzie swobodnie rozwija się przyroda. Chce tam odnaleźć i zniszczyć skrzydlatego bohatera ekowojowników, mutanta Zeraina, którego nienawidzi. Choć chyba też kocha.

Tymczasem rebelianci (ich działaniami potajemnie steruje mityczny mędrzec w dwóch osobach, Cabot-Chadday) szykują atak na pałac królewski, a ich ostatecznym celem jest całkowite zniszczenie cywilizacji technicznej.

W retrospekcjach poznajemy przeszłość Megalexu – a właśnie w przeszłości tkwi tajemnica, dlaczego rajska planeta zamieniła się w pokryte metalem, nieprzyjazne przyrodzie piekło. W przeszłości także kryje się wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy.

Dochodzi do ostatecznego starcia dwóch całkowicie sobie obcych sposobów życia. Czy w kosmosie możliwe jest istnienie archaicznego społeczeństwa, negującego osiągnięcia nauki i techniki? Odpowiedź, jaką dają autorzy serii, można odnieść nie tylko do Megalexu, jest ona aktualna także w naszej rzeczywistości, gdzie przecież ścierają się orientacje techniczne i ekologiczne, często występujące w odmianach skrajnych, niezdolnych do zaakceptowania racji strony przeciwnej.

Ostatni tom.
[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 24
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2291*
Opis wydawcy:
W Cat Cafe pojawia się tajemniczy gość. Ów młodzieniec jeszcze nigdy nie rozmawiał z kobietą. Gdy spotyka Shampoo od razu chce się z nią umówić, ale prosi ją o spotkanie w dość niekonwencjonalny sposób – uderzając ją młotkiem w głowę. Podobna sytuacja powtarza się z Akane, najpierw zostaje przez szaleńca porwana, a zaraz potem wyrzucona. Tego już Ranma nie wytrzymuje i wyzywa śmiałka na pojedynek. Kim jest dziwny, arogancki chłopak? Czego tak naprawdę chce?
[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Reduktor prędkości"
Tytuł oryginału: "Le réducteur de vitesse"
Scenariusz: Christophe Blain
Rysunki: Christophe Blain
Kolory: Walter Pezzali
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Dupuis – Aire Libre
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 80
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2292*
Opis wydawcy:
Marynistyczny komiks francuskiego twórcy Christophe'a Blaina, znanego z przygodowej serii o korsarzach pt.: "Pirat Izaak".

Francja w przededniu II wojny światowej. Student oceanografii Georges Guilbert zostaje zmobilizowany i zaokrętowany jako nawigator na gigantycznym pancerniku Bojownik. Zaraz potem okręt wyrusza tropem nieprzyjacielskiej łodzi podwodnej.

Georges oraz inny nawigator, Louis, cierpią na chorobę morską. Uczynny bosman Nordiz sprowadza ich do maszynowni, gdzie huśtanie statkiem jest mniej odczuwalne. Nowi marynarze, zafascynowani techniką okrętową, pewnego dnia odkrywają największą tajemnicę statku.

Blain, który sam był marynarzem, znakomicie przedstawia codzienne życie na morzu, oddaje też niezwykłe wrażenie, jakie na młodych ludziach robi ogrom statku pełnego niekończących się pomieszczeń i korytarzy. Rysunki doskonale ukazują kruchość człowieka wobec gigantycznych maszyn wypełniających wnętrze okrętu, strach przed wieczną ciemnością i życiem w brzuchu stalowego potwora.
[Egmont Polska]


"Star Wars – Komiks" nr 4/2009
Okładka: Doug Wheatley
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.04.2009
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł
ID: 2293
W numerze trzy krótkie historie:

"Urwisy" ["Urchins"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 14)
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Kolory: Tom Luth

Mały Anakin Skywalker jest niewolnikiem Watta, handlarza złomu z Mos Espy na planecie Tatooine. Chłopak sprawia swojemu panu wiele kłopotów, ale często okazuje się niezwykle przydatny. W tym komiksie psuje szyki Sebulbie, swojemu późniejszemu przeciwnikowi w zawodach ścigaczy.

"Cel: Vader" ["Target: Vader"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Empire" nr 19)
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Brad Anderson

Od zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci przez Sojusz Rebeliancki minęło pięć miesięcy, a Darth Vader wciąż nie zdołał zlokalizować nowej bazy buntowników. Postanawia zatem zmotywować swoją siatkę szpiegów i informatorów do wydajniejszej pracy. Spotkania z agentami mogą jednak prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

"Podobieństwa i różnice" ["Equals and Opposites"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 21)
Scenariusz: Rob Williams
Rysunki: James Raiz
Kolory: Michael Atiyeh

Akcja tej historii rozgrywa się trzy lata po inwazji najeźdźców z innej galaktyki, Yuuzhan Vongów. W podboju licznych planet wspomagali ich kolaboranci z Brygady Pokoju. Głównym bohaterem komiksu jest rycerz Jedi Kyle Katarn, dawniej wybitny agent Rebelii, który zdobył plany Gwiazdy Śmierci.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Wyspa Burbonów rok 1730"
Tytuł oryginału: "Île Bourbon 1730"
Scenariusz: Appollo (Olivier Appollodorus), Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Rysunki: Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Zebra
Data wydania: 20.04.2009
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 01.2007
Liczba stron: 288
Format: ok. 19,1 x 25,8 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2294*

Recenzja

Opis wydawcy:

Komiks historyczno-przygodowy, narysowany przez jednego z najpopularniejszych obecnie grafików francuskich, Lewisa Trondheima – zdobywcę nagrody za najlepszy debiut na festiwalu w Angoulême w 1993 roku i Grand Prix tego festiwalu w 2006 roku.

Akcja komiksu rozgrywa się w 1730 roku na skolonizowanej przez Francuzów Wyspie Burbonów, obecnie znanej pod nazwą Reunion. Do jej brzegów przybija statek handlowy, na którym oprócz niewolników i towarów znajduje się także niewielka grupa naukowców kierowana przez profesora Akademii Francuskiej, Despentesa. Badacz za cel pobytu na wyspie postawił sobie odnalezienie ostatnich żywych egzemplarzy ptaka dodo.

Asystent profesora, Rafael Pommery, bardziej niż ornitologią interesuje się jednak piratami, od kilkudziesięciu lat grasującymi na Oceanie Indyjskim. W tym samym czasie na wyspie zostaje schwytany najsławniejszy francuski pirat XVIII wieku, Myszołów. Gubernator kolonii daje mu wybór: albo stryczek, albo amnestia – jeśli wyjawi, gdzie ukrył ogromny skarb, zrabowany przed laty portugalskiemu wicekrólowi Indii. Na wieść o uwięzieniu Myszołowa zamieszkali na wyspie dawni piraci organizują siły, by odbić sławnego kapitana korsarzy.

Tak rozpoczyna się ta fascynująca opowieść, w barwny sposób ukazująca epokę wielkich odkryć geograficznych i przyrodniczych, krwiożerczych piratów, bezlitosnych łowców niewolników i chciwych francuskich oficjeli kolonialnych.

Album wzbogacony został o szczegółowe przypisy historyczne pióra scenarzysty komiksu, Appolla, który od wielu lat żyje na Reunionie i jest zafascynowany niezwykłą przeszłością tej wyspy.

[Egmont Polska]

Tomasz Kołodziejczak na forum Egmontu odpowiedział na kolejne pytania czytelników.

 • Prawdopodobnie jesienią ukaże się zbiorcze wydanie serii "Halloween Blues" Zbigniewa Kasprzaka. Autor pracuje obecnie nad ostatnim, siódmym tomem cyklu.
 • Prawdopodobnie na początku 2010 roku ukaże się komiks "Animal'z" Enkiego Bilala.
 • W przyszłym roku Egmont planuje rozpocząć wydawanie trzeciego tomu "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" Alana Moore'a i Kevina O'Neilla. W Stanach komiks ten ukaże się w formie trzech 80-stronicowych albumów. Niestety nie ma szans na wydanie "Black Dossier", gdyż sprzedaż licencji na ten tytuł jest zabroniona.
 • Na czerwiec lub lipiec planowane są reedycje 3 i 4 tomu "Armady".
 • Pozostałe cztery tomy "Thorgala" w twardej oprawie powinny pojawić się w okolicy października.
 • Zapowiadana już reedycja "Szninkla" ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.
 • Kolejne tomy "Sandmana" w twardej oprawie mają ukazywać się średnio co pół roku.

Szczegółowe informacje o planach Egmontu znajdziesz tutaj.

[Jarek Obważanek]

sobota, 11.04.2009

zapowiedzi

Hanami szczegółowo o "Królu Wilków"

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało opisy i polskie okładki dwóch zapowiedzianych na najbliższe miesiące tytułów: drugiego tomu "Muzyki Marii" Usamaru Furuyi oraz "Króla Wilków" Buronsona i Kentaro Miury.

Więcej informacji o planach Hanami znajdziesz tutaj.

[Jarek Obważanek]

"Muzyka Marie" tom 2
Scenariusz: Usamaru Furuya
Rysunki: Usamaru Furuya
Data wydania: 15.05.2009
Wydawca oryginału: Gentosha Inc.
Liczba stron: 250
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 6 stron w kolorze
Cena: 33,90 zł

Opis wydawcy:

Pierwszy tom "Muzyki Marie" zakończył się nader dramatycznie. Początek drugiego przynosi co prawda kilka odpowiedzi, ale stawia również nowe pytania. Po co została stworzona Marie? Jak wyglądałby świat bez niej? Czy ludzie są z natury dobrzy czy źli? Czy prawdziwa wiara jest tylko jedna?

Usamaru Furuya nie tylko odsłania kolejne elementy łamigłówki, przedstawiając stworzone przez siebie uniwersum coraz dokładniej, ale przede wszystkim zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad otaczającym go światem.

[Hanami]

"Król Wilków"
Scenariusz: Buronson (Yoshiyuki Okamura)
Rysunki: Kentarō Miura
Data wydania: 30.06.2009
Wydawca oryginału: Hakusensha, Inc.
Liczba stron: 416
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 34,00 zł

Opis wydawcy:

Młody historyk i wyśmienity kendoka, Iwa, wyrusza na wyprawę Jedwabnym Szlakiem, gdzie ginie bez wieści. Jego ukochana, Kyoko, podąża za nim, by go odnaleźć. Dziewczyna nie traci nadziei i wierzy, że Iwata żyje. Gdy podczas poszukiwań odkrywa amulet, który chłopak otrzymał od niej na szczęście, na niebie otwiera się wielki wir. Wciąga Kyoko i przenosi ją do XIII wieku – świata pełnego wojen i okrucieństwa. Do okresu, gdy panował Król Wilków.

Zbiorcze wydanie dwóch historii: "Króla Wilków" ["Ōrō"] oraz "Legendy Króla Wilków" ["Ōrō den"], stworzonych przez autorów bestsellerowych japońskich komiksów: Buronsona i Keitarō Miurę.

Buronson to pseudonim artystyczny Yoshiyukiego Okamury – znanego japońskiego scenarzysty, urodzonego w 1947 roku w miejscowości Saku, w prefekturze Nagano. Karierę w branży komiksowej rozpoczął on w 1972 roku historią "Pink Punch: Miyabi". Na swoim koncie ma kilkadziesiąt tytułów (wiele z nich to wielotomowe serie). Największą sławę przyniosła mu utrzymana w postapokaliptycznym klimacie seria "Hokuto no ken", do której rysunki robił Tetsuo Hara.

Kentarō Miura urodził się w 1966 roku w miejscowości Chiba. Rysowanie komiksów rozpoczął już w wieku 10 lat. Obecnie niemal cały jego czas twórczy pochłania seria "Berserk", wydawana od 1990 roku. Miura trzykrotnie pracował z Buronsonem. Owocem tej współpracy były: "Król Wilków" (1989 r.), "Legenda Króla Wilków" (1990 r.) oraz "Japan" (1992 r.).

[Hanami]

czwartek, 9.04.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Lupus" tom 2
Scenariusz: Frederik Peeters
Rysunki: Frederik Peeters
Tłumaczenie: Marta Dvořák
Wydawca: Post
Data wydania: 04.2009
Wydawca oryginału: Atrabile
Data wydania oryginału: 01.2004
Objętość: 96 stron
Format: 220 × 290 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,50 zł
ID: 2287*
Opis wydawcy:
Kontynuacja wydanego w 2005 r. komiksu science fiction nagrodzonego Nagrodą dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego: polski wybór 2004. Autor niezapomnianych "Niebieskich pigułek" tym razem przedstawia opowieść o dramatycznej ucieczce Lupusa i Sany.

Bohaterowie, poszukując chwili wytchnienia, wybierają jako schronienie planetę Necros – miejsce zapomniane przez cywilizację istniejące na peryferiach galaktyki. To na nią wysyła się ludzi starszych by mogli dożyć końca swoich dni. Lupus i Sanaa odnajdą tu przytulne zacisze, żyjąc w tej specyficznej społeczności, z dala od trudnych wspomnień i niebezpieczeństw, które na nich czyhają.

Kontynuacja "Lupusa" pokazuje, że przy użyciu formuły science fiction Frederik Peeters umiejętnie opowiada o relacjach międzyludzkich, czerpiąc inspirację z rzeczywistości. W rytmie powolnej narracji autor tworzy interesujące postacie i budzi w czytelniku radość, lęk, smutek i miłość.
[Post]

czwartek, 9.04.2009

zapowiedzi

"Breakdowns" Spiegelmana

Wydawnictwo Post ogłosiło, że poza zbiorczym wznowieniem "Mausa" planuje jeszcze jeden tytuł Arta Spiegelmana: antologię "Breakdowns". Daty wydania obu pozycji nie zostały na razie podane.

"Breakdowns" to kolekcja komiksów Spiegelmana z lat 70. Legendarna antologia artysty przedstawia nowatorskie prace, które wpłynęły na sztukę tworzenia komiksów i ich wizerunek we współczesnej kulturze.

Jest ona jednocześnie ilustrowanym esejem, w którym autor opowiada o obsesjach i przeżyciach leżących u podstaw jego twórczości. Odważny, przejmujący i złożony komiks zaskakuje tym, jak wiele może być osiągnięte w formie autobiograficznej.

Szczegółowe informacje o planach Postu znajdziesz tutaj.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Antologia zawiera m.in. pierwotną wersję "Mausa"]
Antologia zawiera m.in. pierwotną wersję "Mausa"

środa, 8.04.2009

zapowiedzi

Plany timofa do wakacji. Wznowienie "Blankets"

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy pod szyldem timof comics zamierza wydać w najbliższych miesiącach cztery tytuły:

 • koniec maja
 • "Opowieść rybaka" tom 2
 • "Tricked"
   
  koniec czerwca
 • "Opowieści z hrabstwa Essex"
 • "Ziniol" nr 5

Ponadto na grudzień timof planuje reedycję komiksu "Blankets" Craiga Thompsona w twardej oprawie. Album będzie prawdopodobnie kosztował 120 zł w przed­sprzedaży i 150 zł w sklepach.

Szczegółowe informacje o planach timofa znajdziesz tutaj.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "Blankets" Craiga Thompsona]
Kadr z komiksu "Blankets" Craiga Thompsona
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa