ARCHIWUM

piątek, 31.10.2008

zapowiedzi:

Nowe tytuły z Waneko

Prezentuję niedawno zaktualizowane zapowiedzi Waneko na najbliższe miesiące. Powoli dobiegają końca obecnie wydawane serie, w związku z czym oficyna zamierza uruchomić kilka nowych.

Pierwszy z nich ma wystartować w grudniu. Będzie to erotyczna komedia "Miłość krok po kroku" ["Futari Ecchi"], której autorem jest Katsu Aki (Katsuaki Nakamura). Komiks opisuje seksualne perypetie młodego małżeństwa, które przed ślubem nie miało żadnych doświadczeń w tej dziedzinie. Historia została zebrana już w 40 tomów i jeszcze nie dobiegła końca.

W styczniu Waneko planuje rozpocząć wydawanie "Wampirzycy Karin" ["Karin"], serii autorstwa Yuny Kagesaki. Zebrana w 14 tomów historia śledzi losy młodej wampirzycy, która wyraźnie odstaje od reszty swojej rodziny: nie szkodzi jej światło słoneczne i prowadzi życie przeciętnej nastolatki. Pominąwszy obfite krwotoki z nosa, które są efektem nadmiernej produkcji krwi przez jej organizm.

Wreszcie w lutym ma ukazać się pierwszy odcinek cyklu "Black Lagoon", którego autorem jest Rei Hiroe. Komiks opisuje przygody grupy wpółczesnych najemników zajmujących się szmuglem na morzach południowo-wschodniej Azji. W trakcie swoich zadań uczestniczą w krwawych strzelaninach, walkach wręcz i bitwach morskich. Dotychczas w Japonii ukazało się osiem tomów tej historii.

Poniżej pełna rozpiska zapowiedzi Waneko do lipca 2009 roku włącznie.

[Jarek Obważanek]


środa, 29.10.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"DMZ" tom 1: "W strefie"
Tytuł oryginału: "On The Ground"
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Brian Wood, Riccardo Burchielli
Kolory: Jeromy Cox
Okładka: Brian Wood
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 05.2006
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2180*
Opis wydawcy:
Bratobójcza wojna po raz drugi ogarnęła Amerykę. Wolne Stany powstały przeciw agresywnej polityce rządu. Długa, wyczerpująca walka podzieliła kraj rozdzierając go wpół. Teraz, po pięciu latach od wybuchu konfliktu, obie strony utknęły za swoimi zasiekami – zaś między nimi stoi tylko Manhattan. Nikt nie ma dość sił, by go opanować. Nikt też nie zrezygnuje.

Matthew Roth trafił tu przez przypadek – miał przecież tylko jako technik wspomagać ekipę dziennikarską. Wszyscy oni zginęli – on zaś cudem ocalał. Teraz zaś opowie światu o tym, czego stał się świadkiem. Opowie o ludziach i wydarzeniach, o próbach znalezienia sensu życia tam, gdzie zapanował totalny chaos, a na każdym kroku może czyhać śmierć. Jego przepustką jest legitymacja prasowa – tylko ona zapewnia mu bezpieczeństwo. Kim będzie bez niej?

Obszar, którym nikt tak nie interesował się do tej pory – gdyż tak naprawdę liczy się ziemia, nie ludzie, a w czasie wojny pojęcie "niezależne media" nabiera nowego znaczenia – kryje wiele tajemnic. Central Park przemierzają "Duchy" chroniąc to, co po nim pozostało, przed ludzką żądza przetrwania niszczącą wszystko, co stanie na jej drodze. Co chwilę któraś ze stron konfliktu próbuje przejąć kontrolę nad Manhattanem nim zrobi to przeciwnik. Co chwilę też ginie ktoś niewinny – bo to ich jest tutaj najwięcej. Ale o nich nikt nie dba. Śmierć bezimiennego obywatela liczy się tylko do statystyki.

Brian Wood i Riccardo Burchielli zapraszają do wspólnej wędrówki po świecie DMZ – wypełnionym ruinami i snajperami czyhającymi na łatwy cel.
[Manzoku]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Misterium"
Tytuł oryginału: "The Mystery Play"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Jon J. Muth
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 01.1994
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 1500 egz.
Cena: 32,90 zł
ID: 2181*
Opis wydawcy:
Towneley to miasteczko gdzieś na krańcu świata. Dla jego mieszkańców czas jakby się zatrzymał. Jedynie burmistrz Purves wraz z pastorem Tilleyem próbują walczyć z coraz powszech­niejszym zwątpieniem i brakiem wiary. Postana­wiają wystawić sztukę teatralną (tytułowe misterium biblijne) w nadziei, iż pomoże to zintegrować znowu społeczność osady.

Gdy w trakcie przedstawienia zamordowany zostaje aktor grający w sztuce Boga, do miasteczka przybywa detektyw Frank Carpenter, któremu powierzono zadanie wyjaśnienia zagadki zabójstwa. I tylko Bóg wie, gdzie zaprowadzi go ścieżka, na którą wstąpił.

Przy pomocy całej gamy różnorodnych sztuczek Morrison pokazuje nam równolegle dwa światy. Z jednej strony świat rzeczywisty, realny, w obrębie którego prowadzone jest śledztwo, z drugiej zaś – świat wiary i metafizyki, katolickiej wizji człowieka i Boga. Nie są to jednak odrębne płaszczyzny – Morrison sprawia, że uzupełniają się one wzajemnie, nakładają na siebie tworząc całość.

Jedno jest pewne: "Misterium" nie jest klasyczną opowieścią detektywistyczną. Talent Morrisona do tworzenia przepełnionych symboliką obrazów (czemu dał wyraz choćby w "Azylu Arkham") wsparty został talentem Mutha, oddającego w akwarelach zamysły scenarzysty.
[Manzoku]


przykładowe plansze

"Mroczne miasta" tom 1: "Mury Samaris"
Tytuł oryginału: "Les murailles de Samaris"
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Tłumaczenie: Maria Kaczanowska
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 09.1983
Liczba stron: 64
Format: 21 x 29,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2182*
Opis wydawcy:
Młody oficer Franz Bauer zostaje wysłany z misją do odległego miasta Samaris, z którego nikt nie wraca. Franz jest zdumiony pięknem miasta. Wąskie ulice ograniczone przez wysokie budynki pozbawione okien, dziwne dźwięki i jeszcze to uczucie chodzenia w kółko. Jednak Samaris skrywa o wiele więcej tajemnic. Tylko czy Franz powróci do Xhystos?
[Manzoku]


niedziela, 26.10.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Angel Sanctuary" tom 6
Scenariusz: Kaori Yuki
Rysunki: Kaori Yuki
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 400
Format:
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 29,90 zł
ID: 2174


okładka oryginału

"Arrowsmith" tom 1: "Za mundurem panny sznurem"
Tytuł oryginału: Arrowsmith book 1: So Smart In Their Fine Uniforms
Scenariusz: Kurt Busiek
Szkic: Carlos Pacheco
Tusz: Jesús Meriño
Kolory: Alex Sinclair
Tłumaczenie:
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Wildstorm
Data wydania oryginału: 2003 (zeszyty), 2004
Liczba stron: 160
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 65,00 zł
ID: 2175
Opis wydawcy:
Album zbierający w jednym tomie tę pięknie ilustrowaną, sześcioczęściową miniserię! Dołącz do Fletchera Arrowsmitha w jego podróży w realiach alternatywnego universum, gdzie magia odgrywa ważną rolę w I Wojnie Światowej! Arrosmith musi wybrać stronę, do której dołączy - jednak szybko zdaje sobie sprawę, że jeżeli ci "dobrzy" wygrają, świat zmieni się na zawsze. Pytanie tylko: na lepsze czy gorsze? Czy bohater będzie potrafił znaleźć miejsce dla siebie w nowej rzeczywistości?
[Mucha Comics]


okładka oryginału

"Fistaszki zebrane" tom 1: "1950 – 1952"
Tytuł oryginału: "The Complete Peanuts" book 1: "1950 to 1952"
Scenariusz: Charles M. Schulz
Rysunki: Charles M. Schulz
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 360
Format: 21,5 x 17 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: dwukolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 2176*
"Świat »Fistaszków« to mikrokosmos, mała komedia ludzka zarówno dla czytelnika niewinnego, jak i wyrobionego."
[Umberto Eco]

Kompletne wydanie "Fistaszków", przedruk edycji Fantagraphics Books. Amerykańskie wydawnictwo w 2004 roku rozpoczęło ambitny projekt ujęcia w cykl książkowy wszystkich pasków, jakie Schulz narysował przez 50 lat istnienia serii. Publikacja została zaplanowana na 25 tomów o objętości przekraczającej 300 stron. Jedna książka ukazuje się w Stanach co pół roku, a dotychczas światło dzienne ujrzało dziewięć. Ostatni album planowany jest na maj 2016 roku.
[Jarek Obważanek]

Książka zawiera esej Davida Michaelisa o życiu i twórczości Schulza, wywiad z Schulzem na temat jego drogi artystycznej oraz wstęp Kamila Śmiałkowskiego. Z pewnością oczaruje zarówno nowych czytelników (w każdym wieku), jak i długoletnich wielbicieli Fistaszków.
[Nasza Księgarnia]


"Hiroszima 1945. Bosonogi Gen" tom 7
Scenariusz: Keiji Nakazawa
Rysunki: Keiji Nakazawa
Tłumaczenie: Katsuyoshi Watanabe, Martyna Taniguchi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Chuokoron-Sha Inc.
Data wydania oryginału: 1984
Liczba stron: 264
Format: 14,8 x 21 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 27,00 zł
ID: 2177*
Opis wydawcy:
Ocalały z pożogi starszy pan, po stracie rodziny opiekujący się bezdomnymi dziećmi, pisze książkę o piekle bomby atomowej. Gen i Shinji postanawiają ją wydać. Sprawa nie jest jednak prosta. Gdy im się to wreszcie udaje dzięki pomocy pana Pak, zostają aresztowani przez Amerykanów, którzy chcą z nich zrobić szpiegów w służbie Armii Amerykańskiej. Opornym grożą tortury. Czy i z tej opresji uda się chłopcom wyjść obronną ręką? W międzyczasie okazuje się, że cierpiąca na chorobę popromienną matka Gena zostaje nagle zwolniona ze szpitala.
[Waneko]


"Naruto" tom 28
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,95 zł
ID: 2178


"Star Wars Komiks" nr 2/2008
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 60
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Nakład: 20 000 egz.
Cena: 4,90 zł
ID: 2179
W numerze trzy krótkie historie:

"Ścieżka wojownika"
Boba Fett, jeden z ulubionych bohaterów wielu fanów "Star Wars", jest nieodrodnym synem łowcy nagród Jango Fetta. W tej historii ojciec przekazuje małemu Bobie tajniki swojego fachu i zasady, jakimi winien się kierować bezwzględny łowca nagród.

"Chwila zwątpienia"
W filmie "Powrót Jedi" Luke Skywalker powiedział swojemu ojcu, Darthowi Vaderowi, że wyczuwa w nim dobro. Ten ciekawie narysowany komiks pokazuje, iż Mroczny Lord Sith już wcześniej miewał chwile słabości.

"Nowy"
Od siedmiu lat Darth Krayt sprawuje, przy pomocy Sithów, władzę w Imperium. Ma jednak silna opozycję w postaci dawnego Imperatora i jego zwolenników. Osadzony w realiach serii Star Wars: Dziedzictwo komiks prezentuje bratobójcza walka między szturmowcami.

Ponadto w numerze specjalny 16-stronnicowy dodatek prezentujący serię "Dziedzictwo".
[Egmont Polska]


piątek, 24.10.2008

zapowiedzi:

Kilka krótkich z różnych wydawnictw

W zapowiedziach Taurus Media na 2009 rok pojawił się pierwszy tom trylogii "Hector Umbra", której autorem jest Uli Oesterle, twórca z Monachium. Wiadomo też, że siódmy tom "Żywych trupów" ma mieć tytuł "Cisza przed burzą".

Sutoris planuje wydać trzeci tom "Bird" w grudniu tego roku oraz drugi tom "Jam jest legion" na wiosnę roku przyszłego.

Timof poinformował, że zbiorcze wydanie "Drugiej ligi" ukaże się najwcześniej w styczniu 2009 roku.

Po lewej świeżo ukończona polska wersja okładki "Trzech paradoksów" Paula Hornschemeiera, które nakładem Kultury Gniewu mają pojawić się w grudniu.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 21.10.2008

sklepy:

Ostatnio wydane (uzupełnienie)

przykładowe plansze

"Balsamista" tom 3
Scenariusz: Mitsukazu Mihara
Rysunki: Mitsukazu Mihara
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 29.09.2008
Wydawca oryginału: Shodensha Inc.
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 192
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2172
Opis wydawcy:
Czasem, aby zrozumieć, jak bardzo coś jest ważne, trzeba to stracić. Niestety, niektórzy muszą pozostać zupełnie sami, aby pojąć, że to, co mieli, było naprawdę wyjątkowe. Konflikt z ojcem, śmierć matki, smutne wspomnienia z dzieciństwa – wszystko to mocno wpłynęło na Mamiyę. Mimo tego mężczyzna zdecydował się zostać balsamistą. Dlaczego postanowił zdobyć profesję, której tak bardzo nienawidził?
[Hanami]


"Zupełnie nieznana przygoda dobrego wojaka Szwejka w mieście Przemyślu"
Scenariusz: Karol Konwerski
Rysunki: Daniel de Latour
Wydawca: Urząd Miejski w Przemyślu
Data wydania: 08.2008
Liczba stron: 40
Format: 21 x 29,6 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2173*
Opis wydawcy:
Zapis zupełnie nieznanej przygody, która przydarzyła się dobremu wojakowi Szwejkowi w mieście Przemyślu w lipcu 1915 roku. Wszystkie miejsca ukazane na kartach niniejszej opowieści są autentyczne.

A Szwejk... Tak mu się w Przemyślu spodobało, że przysiadł na pochyłym rynku z kufelkiem zimnego napoju i siedzi tam do dziś.
[Urząd Miejski w Przemyślu]


wtorek, 21.10.2008

zapowiedzi:

Hanami enigmatycznie o planach na 2009

Po powrocie z Frankfurckich Targów Książki wydawnictwo Hanami uchyliło rąbka tajemnicy dotyczącej planów na przyszły rok. Poza kontynuacją serii "Suppli" i "Balsamista" oficyna planuje wydanie okolo 9-12 nowych tytułów (w zależności od dynamiki sprzedaży). Wśród nich mają znaleźć się 2-3 krótkie serie oraz kilka historii zamkniętych w jednym tomie. W ofercie mają pojawić się kolejne tytuły Jirō Taniguchiego – premiera pierwszego z nich planowana jest na marzec. Hanami zamierza wydać komiksy o różnorodnej tematyce: obyczajowe, przygodowe oraz science fiction. Szczegółowe informacje dotyczące tytułów już wkrótce.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 20.10.2008

zapowiedzi:

Uporządkowana Kultura Gniewu

 

Kultura Gniewu, oficyna programowo unikająca podawania z wyprzedzeniem terminów premier swoich komiksów, dokonała orientacyjnego uporządkowania listy zapowiedzi. Kolejność wydawania kształtuje się obecnie następująco:

 • "Trzy paradoksy"
 • "Przybysz"
 • "Klezmerzy" tom 1: "Podbój Wschodu"
 • "Rany wylotowe"
 • "Bośniacki płaski pies"
 • "Trzy cienie"
 • "Pan Naturalny"

Na dzień dzisiejszy wiadomo jedynie, że "Trzy paradoksy" powinny ukazać się w grudniu.

Ponadto Kultura Gniewu udostępniła opisy "Trzech paradoksów", "Przybysza", "Ran wylotowych" oraz "Bośniackiego płaskiego psa", które prezentuję poniżej.
[Jarek Obważanek]
 

okładka oryginału

"Trzy paradoksy"
Tytuł oryginału: "The Three Paradoxes"
Scenariusz: Paul Hornschemeier
Rysunki: Paul Hornschemeier
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolorowy

Opis wydawcy:
Paul, twórca komiksów, przyjeżdża do swojej rodzinnej miejscowości, małego miasteczka w stanie Ohio, by odwiedzić starzejących się rodziców. W trakcie długiego spaceru z ojcem odwiedza miejsca, które odegrały ważna rolę w jego dzieciństwie. Przypominają mu one wydarzenia z przeszłości – niby zepchnięte gdzieś w podświadomość a jednak wciąż nie dające spokoju. "Trzy paradoksy" to najnowszy album jednego z najciekawszych młodych twórców amerykańskiego komiksu – Paula Hornschemeiera. W tej nietypowej autobiograficznej opowieści Hornschemeier zastanawia się nad kwestiami z pozoru banalnymi – jak drobne wydarzenia sprzed wielu lat wpływają na naszą teraźniejszość? Czy możemy się zmienić i czy w ogóle w naturze zachodzą jakiekolwiek zmiany? Co w życiu jest ważne?

Jednak sposób, w jaki postawione są te pytania – za pomocą pięciu z pozoru nie powiązanych ze sobą historii narysowanych w zupełnie innych stylach – sprawia, że każdy musi na nowo się nad nimi zastanowić. A wtedy może okazać się, że stare odpowiedzi przestały być aktualne.
[Kultura Gniewu]
 

okładka oryginału

"Przybysz"
Tytuł oryginału: "The Arrival"
Scenariusz: Shaun Tan
Rysunki: Shaun Tan
Liczba stron: 128
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy

Opis wydawcy:
Mężczyzna po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. To bolesne rozstanie jest początkiem najważniejszej podróży w jego życiu – opuszcza dom w poszukiwaniu nowego, lepszego miejsca dla swojej rodziny.

Kiedy w końcu zejdzie na ląd jego oczom ukaże się absolutnie niezwykły świat. Zamieszkały przez mówiących w dziwnym języku ludzi, pełen fantastycznych stworzeń i zapierających dech w piersiach budowli. I choć często towarzyszyć będzie mu uczucie zagubienia, w końcu obudzi się w nim nadzieja.

Shaun Tan, przy pomocy zachwycających ilustracji i wyjątkowego daru opowiadania wyłącznie obrazem, potrafił w przekonujący sposób oddać uczucia towarzyszące emigrantom – obcym w obcym kraju.
Komiks Shauna Tana obywa się bez słów i trudno też znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak piękną, pod każdym względem, jest opowieścią.

Lista wybranych nagród i wyróżnień, które otrzymał "Przybysz":

 • Bologna Ragazzi Award – Specjalne Wyróżnienie
 • World Fantasy Award – Artysta Roku
 • Publishers Weekly – Najlepsza książka roku 2007
 • New York Times – Najlepsza ilustrowana książka roku 2007
 • Amazon.com's – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
 • The Columbus Dispatch – Najlepsza książka roku 2007
 • A School Library Journal – Najlepsza książka roku 2007
 • The Washington Post – Najlepsza książka dla młodego czytelnika 2007
 • Nagrody Locus – Najlepszy album roku 2008
 • Fauve d'or – Najlepszy album festiwalu w Angouleme

[Kultura Gniewu]
 

okładka oryginału

"Rany wylotowe"
Tytuł oryginału: "Exit Wounds"
Scenariusz: Rutu Modan
Rysunki: Rutu Modan
Liczba stron: 176
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolorowy

Opis wydawcy:
Pewnego dnia Koby Franco, mieszkaniec współczesnego Tel Avivu, otrzymuje niespodziewany telefon. Młoda żołnierka po drugiej stronie słuchawki informuje go, że jego ojciec, który tajemniczo zniknął jakiś czas temu, prawdopodobnie stał się ofiarą samobójczego zamachu bombowego. Koby wraz z dziewczyną wyruszają w poszukiwaniu śladów, mogących potwierdzić, bądź obalić tezę o śmierci ojca chłopaka.

Przy pomocy wyjątkowej, czytelnej kreski i zachwycających kolorów Rutu Modan – jedna z najsłynniejszych autorek komiksów w Izraelu, mająca na koncie m.in. współpracę z Edgarem Keretem – nie tylko opowiada wzruszającą i pasjonującą historię, ale kreuje również szczery obraz swojej ojczyzny. Kraju, w którym obok zdarzającej się zbyt często nagłej śmierci ludzie powoli zbliżają się do siebie.
[Kultura Gniewu]
 

okładka oryginału

"Bośniacki płaski pies"
Tytuł oryginału: "Bosnian Flat Dog"
Scenariusz: Max Andersson, Lars Sjunnesson
Rysunki: Max Andersson, Lars Sjunnesson
Liczba stron: 88
Format: A4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:
Max Andersson nie zwalnia. Wręcz przeciwnie – z coraz większą determinacją dociska pedał gazu. "Bośniacki płaski pies", jego najnowszy komiks powstały w ścisłej współpracy z Larsem Sjunnessonem, jest jeszcze dziwniejszy, bardziej surrealistyczny, chory, bezkompromisowy i straszniejszy niż jego poprzednie dzieła – "Pixy" oraz "Pan Śmierć i dziewczyna". Album ten jest owocem podróży autorów przez kraje byłej Jugosławii w drodze na konwent komiksu alternatywnego.

To, co tam zobaczyli zostało przefiltrowane przez ich specyficzną wrażliwość i przeniesione na strony "Bośniackiego płaskiego psa" (a także dokumentalnego filmu, którego montaż Max Andersson właśnie kończy). Czytelnik znajdzie tu absurdalne sceny ostrzeliwania lodami, makabryczne zwłoki Tito podróżujące z bohaterami (Andersson faktycznie zrobił z mięsa rzeźbę przedstawiającą marszałka, która towarzyszyła autorom), sfrustrowane wdowy zabitych w czasie wojen mężczyzn, zombie i tytułowe bośniackie płaskie psy – zmiażdżone gruzami, przejechane przez czołgi, ale wciąż żywe.

W tym szaleństwie, mieszającym koszmarny sen i rzeczywistość, Andresson i Sjunnesson znaleźli metodę i stworzyli jedno z najbardziej niepokojących dzieł o wojnie na Bałkanach i jej konsekwencjach.
[Kultura Gniewu]


poniedziałek, 20.10.2008

zapowiedzi:

Korekta planów Timofa

["Gil Saint-André" tome 5: "Enquetes paralleles"]

Również Timof dokonał kilku zmian w swoim grafiku wydawniczym. Siódmy odcinek "Domu żałoby" planowany jest aktualnie na grudzień, a "Fun Home" został przesunięty na luty. Obecnie od strony francuskiej zależy, czy piąty tom "W kręgu podejrzeń" pojawi się w listopadzie czy w grudniu.

Więcej o planach Timofa przeczytasz tutaj.
[Jarek Obważanek]


sobota, 18.10.2008

zapowiedzi:

Październikowe premiery Manzoku

 

23 października, po ponad dwóch latach od pierwszych zapowiedzi, ma ukazać się nakładem Manzoku pierwszy tom "Mrocznych miast" François Schuitena i Benoît Peetersa. Wydawnictwo przedstawiło okładki, opisy oraz plansze z tego i pozostałych dwóch albumów, które mają trafić do dystrybucji w tym samym terminie: "DMZ" tom 1: "W strefie" oraz "Misterium". Ten ostatni komiks nie będzie dostępny w sieci EMPiK.

Tradycyjnie już Manzoku dokonało korekty swoich planów. Pierwszy tom "Testamentu" został przesunięty na listopad. Pozostałe trzy albumy z tej serii mają ukazać się do końca 2009 roku. Na listopad został przesunięty z grudnia trzeci odcinek "Y", a z listopada na grudzień przeszła piąta część "Authority". Razem z nią mają też ukazać się: drugi tom "Mrocznych miast", piąty "Koziorożca" oraz dwie nowości: "Heroic Pizza" Augustina i "Goblin's" Tristana Roulota i Corentina Martinage'a – humorystyczne serie rodem z wydawnictwa Soleil.

Ponadto na przyszły rok planowany jest album "Lobo/Authority" oraz pozostałe części "Planetary". Oficyna rozważa też zwiększenie częstotliwości wydawania serii "Koziorożec" i "Y. Ostatni z mężczyzn".

Manzoku ponownie zaprasza czytelników do udziału w ankiecie dotyczącej komiksów, które ten edytor miałby wydać w Polsce. Każdy zainteresowany do 15 listopada może przesłać listę pięciu proponowanych tytułów. Po tym terminie wydawca zamierza ujawnić kolejne pozycje, do których nabył prawa.

Poniżej informacje o premierach październikowych, a więcej o dotychczas ogłoszonych planach Manzoku dowiesz się w tym miejscu.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"DMZ" tom 1: "W strefie"
Tytuł oryginału: "On The Ground"
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Brian Wood, Riccardo Burchielli
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 29,90 zł

Opis wydawcy:
Bratobójcza wojna po raz drugi ogarnęła Amerykę. Wolne Stany powstały przeciw agresywnej polityce rządu. Długa, wyczerpująca walka podzieliła kraj rozdzierając go wpół. Teraz, po pięciu latach od wybuchu konfliktu, obie strony utknęły za swoimi zasiekami – zaś między nimi stoi tylko Manhattan. Nikt nie ma dość sił, by go opanować. Nikt też nie zrezygnuje.

Matthew Roth trafił tu przez przypadek – miał przecież tylko jako technik wspomagać ekipę dziennikarską. Wszyscy oni zginęli – on zaś cudem ocalał. Teraz zaś opowie światu o tym, czego stał się świadkiem. Opowie o ludziach i wydarzeniach, o próbach znalezienia sensu życia tam, gdzie zapanował totalny chaos, a na każdym kroku może czyhać śmierć. Jego przepustką jest legitymacja prasowa – tylko ona zapewnia mu bezpieczeństwo. Kim będzie bez niej?

Obszar, którym nikt tak nie interesował się do tej pory – gdyż tak naprawdę liczy się ziemia, nie ludzie, a w czasie wojny pojęcie "niezależne media" nabiera nowego znaczenia – kryje wiele tajemnic. Central Park przemierzają "Duchy" chroniąc to, co po nim pozostało, przed ludzką żądza przetrwania niszczącą wszystko, co stanie na jej drodze. Co chwilę któraś ze stron konfliktu próbuje przejąć kontrolę nad Manhattanem nim zrobi to przeciwnik. Co chwilę też ginie ktoś niewinny – bo to ich jest tutaj najwięcej. Ale o nich nikt nie dba. Śmierć bezimiennego obywatela liczy się tylko do statystyki.

Brian Wood i Riccardo Burchielli zapraszają do wspólnej wędrówki po świecie DMZ – wypełnionym ruinami i snajperami czyhającymi na łatwy cel.
[Manzoku]
 

przykładowe plansze

"Misterium"
Tytuł oryginału: "The Mystery Play"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Jon J. Muth
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 32,90 zł

Opis wydawcy:
Towneley to miasteczko gdzieś na krańcu świata. Dla jego mieszkańców czas jakby się zatrzymał. Jedynie burmistrz Purves wraz z pastorem Tilleyem próbują walczyć z coraz powszechniejszym zwątpieniem i brakiem wiary. Postanawiają wystawić sztukę teatralną (tytułowe misterium biblijne) w nadziei, iż pomoże to zintegrować znowu społeczność osady.

Gdy w trakcie przedstawienia zamordowany zostaje aktor grający w sztuce Boga, do miasteczka przybywa detektyw Frank Carpenter, któremu powierzono zadanie wyjaśnienia zagadki zabójstwa. I tylko Bóg wie, gdzie zaprowadzi go ścieżka, na którą wstąpił.

Przy pomocy całej gamy różnorodnych sztuczek Morrison pokazuje nam równolegle dwa światy. Z jednej strony świat rzeczywisty, realny, w obrębie którego prowadzone jest śledztwo, z drugiej zaś – świat wiary i metafizyki, katolickiej wizji człowieka i Boga. Nie są to jednak odrębne płaszczyzny – Morrison sprawia, że uzupełniają się one wzajemnie, nakładają na siebie tworząc całość.

Jedno jest pewne: "Misterium" nie jest klasyczną opowieścią detektywistyczną. Talent Morrisona do tworzenia przepełnionych symboliką obrazów (czemu dał wyraz choćby w "Azylu Arkham") wsparty został talentem Mutha, oddającego w akwarelach zamysły scenarzysty.
[Manzoku]
 

przykładowe plansze

"Mroczne miasta" tom 1: "Mury Samaris"
Tytuł oryginału: "Les murailles de Samaris"
Scenariusz: Benoît Peeters
Rysunki: François Schuiten
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł

Opis wydawcy:
Młody oficer Franz Bauer zostaje wysłany z misją do odległego miasta Samaris, z którego nikt nie wraca.
Franz jest zdumiony pięknem miasta. Wąskie ulice ograniczone przez wysokie budynki pozbawione okien, dziwne dźwięki i jeszcze to uczucie chodzenia w kółko.
Jednak Samaris skrywa o wiele więcej tajemnic. Tylko czy Franz powróci do Xhystos?
[Manzoku]


czwartek, 16.10.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Komiks jako zjawisko artystyczne"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 102
Format: 21 x 30 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2169
Zbiór referatów nadesłanych na 8. sympozjum komiksologiczne.


"Spider-Man" tom 3: "Doom z widokiem"
Tytuł oryginału: Doom with a View
Scenariusz:
Szkic:
Tusz:
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 06.2006
Liczba stron: 96
Format: 12,5 x 18,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 2170
Opis wydawcy:
Kolekcja "Komiksy dla dzieci Marvel".

Zawiera numery 9-12 amerykańskiej serii "Marvel Adventures Spider-Man".
[Egmont Polska]


"Żywe trupy" tom 6: "To bolesne życie"
Tytuł oryginału: This Sorrowful Life
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Charlie Adlard
Szarości: Cliff Rathburn
Okładka: Charlie Adlard
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 30.09.2008
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 04.2007
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 40,00 zł
ID: 2171*


środa, 15.10.2008

zapowiedzi:

"Pierwsza brygada" walczy dalej

Łódzka nagroda publiczności za najlepszy album przydała nowych sił Januszowi Wyrzykowskiemu, Krzysztofowi Janiczowi i Tobiaszowi Piątkowskiemu, którzy jeszcze intensywniej zabrali się do pracy nad drugim tomem "Pierwszej brygady" – donosi Kultura Gniewu. Jego roboczy tytuł to "Tokijski łącznik". Będzie na pewno grubszy od "Warszawskiego pacjenta" i pojawią się w nim m.in. takie postaci jak doktor Judym, Antek, Maria Skłodowska-Curie, Feliks Dzierżyński i gościnnie Roman Dmowski.

W międzyczasie na oficjalnej stronie projektu zostały opublikowane cztery pierwsze plansze drugiego tomu. Jego premiera planowana jest na przyszły rok.
[opr. na podst. bloga KG]


środa, 15.10.2008

zapowiedzi:

Tintin powróci w lutym

Zapowiadane przez Egmont pierwotnie na listopad trzy tomy zbiorczego wydania "Przygód Tintina" zostały przesunięte na luty 2009 roku. Powodem zmiany terminu są opóźnienia w realizacji tej międzynarodowej koprodukcji.

Nadal nie wiadomo jakie są losy albumu "Dajcie mi wolność" Millera i Gibbonsa, który zniknął z zapowiedzi grudniowych. Egmont na razie wstrzymuje się od komentarza w tej sprawie.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 13.10.2008

imprezy:

Raport z Łodzi (spóźniony)

W tym roku w raporcie wyjątkowo mało zapowiedzi wydawniczych, a za to zdecydowanie więcej ciekawostek ze spotkań z gwiazdami.

 • Milo Manara przed przyjazdem do Polski oddał ostatnie plansze i okładkę trzeciego tomu "Borgii".
 • Teraz zaczął prace nad 48-stronicowym one-shotem na temat X-Men do scenariusza Chrisa Claremonta. Rysownik przyznał, że projekt przeleżał kilka lat w szufladzie, ale teraz ostro bierze się do roboty i zamierza skończyć go do końca roku. Według niego bardzo ważne jest, by narysować historię superbohaterską, bo to Stany są kolebką komiksu. Dodał przy tej okazji, że jest zawsze o krok za Moebiusem, który ma już na koncie komiks o Silver Surferze.
 • W przyszłym roku Manara zamierza narysować ostatni tom "Borgii" i wrócić do autorskich projektów.
 • Manara dużo opowiadał na temat Hugo Pratta. Zdradził, że publicznie został namaszczony na kontynuatora przygód Corto Maltese. Jednak podczas ich ostatniego spotkania, gdy Pratt omawiał swój testament, słowem nie wspomniał o Corto, więc Manara uznał, że Pratt się rozmyślił.
   
 • Sensację wywołały wyznania Jeana Giraud na temat narkotyków. Rysownik stwierdził, że bez marihuany nie byłoby Moebiusa. Zastrzegł, że palił mało i tylko w celach zawodowych, bo ułatwiało mu to wymyślanie niesamowitych historii (rzucił na początku lat 90.). Opowiadał też o doświadczeniach z pejotlem i grzybkami halucynogennymi.
   
 • Uniwersum Thorgala na pewno będzie rozszerzone. W tym momencie głośno mówi się o spin-offie "Kriss de Valnor", do którego scenariusz pisałby Yves Sente, natomiast niewykluczone jest, że ukażą się też osobne komiksy z przygodami Jolana, Louve, Leifa Haraldsona czy nawet Slivii.
   
 • Podczas spotkania z twórcami filmu o Jeżu Jerzym zostały wyświetlone pierwsze dwie minuty gotowego obrazu, fragmenty animatiku oraz reportaż z prac nad podkładaniem głosu przez Borysa Szyca (dostępny już na blogu produkcyjnym).
   
 • Wydawcom na panelu nie udało się ogłosić żadnych planów. Wiadomo tylko, że ktoś ma licencję na "Lost Girls" Alana Moore'a i Melindy Gebbie, erotyczną wariację na temat przygód trzech dorosłych już dziewczyn: Alicji z krainy czarów, Dorotki z krainy Oz oraz Wendy, koleżanki Piotrusia Pana.
   
 • Egmont ma już gotową zawartość pierwszych sześciu zeszytów magazynu "Star Wars Komiks". Więcej informacji na temat tego edytora pojawiło się już wcześniej w osobnych informacjach.
   
 • Post zamierza wydać długo oczekiwany kolejny tom "Corto Maltese" pod koniec października, a "Serca z piasku" w listopadzie.
   
 • Mucha Comics nie przywiozła do Łodzi "Arrowsmith", za to przywiozła drugi numer swojej gazetki. Nie znalazły się w niej jednak żadne tytuły, o których bym wcześniej nie informował.
    
 • Krzysztof Kopeć planuje swój kolejny album na przyszły rok. Ma to być zupełnie nowy projekt, inny stylistycznie od "Darlana i Horwazego".
   
 • Album Daniela Grzeszkiewicza "Gedeon zebrany" był bliski publikacji, jednak pojawiły się pewne problemy i nastąpiło rozwiązanie wstępnej umowy między autorem a Opherahaus. Na razie nie ma nowego wydawcy tej antologii. Tymczasem Grzeszkiewicz skończył rysować 168-stronicowy album "Świat zgwałconego boga". Obecnie pracuje nad kolejnym projektem zatytułowanym "Międzybycie", który ma być w całości malowany.
   
 • "Sprawa honoru" to roboczy tytuł projektu, nad którym pracują Adam Radoń i Tobiasz Piątkowski. Komiks, podobnie jak książka Lynne Olson i Stanleya Clouda, ma opowiadać historię dzielnych polskich lotników broniących Anglii w czasie bitwy powietrznej oraz zdrady, której dopuścili się alianci pod koniec drugiej wojny światowej. Po zakończeniu służby piloci nieoczekiwanie znaleźli się na marginesie społeczeństwa, które uratowali.
   
 • Zamiast wideokonferencji z Januszem Christą został wyemitowany wywiad nagrany przez Mateusza Szlachtycza i Szymona Holcmana.
   
 • O międzynarodowym charakterze imprezy świadczyło nie tylko to, że kilka spotkań zostało przeprowadzonych po angielsku bez tłumaczenia (za zgodą uczestników), ale także to, że niektóre pytania z sali były zadawane w rodzimych językach autorów – włoskim czy niemieckim.
 • Mawil nie dał żadnych szans takim gwiazdom jak Moebius czy Manara i w cuglach wygrał wybory tegorocznej Miss Festiwalu. Jego kandydatka aż się paliła do nagrody, co było widać po dymkach, które wydobywały się z niektórych części jej ciała. Dziewczyna Mawila w nagrodę otrzymała nowiutkiego Aston Martina. Wybory oraz dwa koncerty (Elektryczny Węgorz i Żelazna Brama) odbyły się w specjalnie zaadaptowanym do tego celu, niewykończonym pomieszczeniu w obrębie Łódź Art Center.

Miss Festiwalu narysowana przez Mawila.

[zebrali Jarek Obważanek i Jakub "Tiall" Syty]


środa, 8.10.2008

nagrody:

Grand Prix za jedną planszę

Grand Prix Konkursu Komiksowego XIX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Jakub Matys za pracę pt. "Espresso". Nagrodą jest 3 000 zł, tablet Wacom Intuos3 oraz wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, ufundowany przez Ambasadę Francji w Warszawie. Komiks wyróżniony Grand Prix przyciągnął uwagę jurorów dojrzałością formy artystycznej, spójnością, zwięzłością oraz wyjątkową pomysłowością. Warto dodać, że Matys startował w kategorii amatorów.

Jakub Matys odbiera Grand Prix.
fot. Jarek Obważanek

W kategorii Profesjonalistów I nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymali scenarzysta Tomasz Prokupek i rysownik Karel Jerie za pracę pt. "Z Bogiem, ma miłości!". II nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymali scenarzysta Kajetan Wykurz i rysownik Michał Lebioda za pracę pt. "Fotoalbum". III nagrodę w wysokości 750 zł otrzymali scenarzysta Bartosz Sztybor, rysownik Piotr Nowacki i kolorysta Sebastian Skrobol za pracę "Szóstego dnia". Ponadto każdy rysownik otrzymał tablet Wacom Intuos3.

W kategorii Amatorów I nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymali scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Karol Barski za pracę pt. "Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych". II Nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymała Sonia Oliveira za pracę bez tytułu. III nagrodę w wysokości 750 zł otrzymał Filip Sułkowski za pracę pt. "Pan Worek & Pan Kasztanek". Ponadto każdy rysownik otrzymał tablet Wacom Bamboo.

Przy rozdziale nagród jurorzy brali również pod uwagę prace: Aleksandry Spanowicz i Macieja Andrysiaka "Pieśń syren", Mateusza Moczulskiego i Darka Vasiny "Luźny rymek w podróży", Pawła Kwiatkowskiego i Piotra Kasińskiego bez tytułu oraz Piotra Perłowskiego "Nowe szaty cesarza".

Jury Konkursu Komiksowego w składzie: Wojciech Birek (przewodniczący), Tomasz Majewski, Maciej Reputakowski, Paweł Timofiejuk i Witold Tkaczyk oceniło nadesłane na konkurs prace i przyznało nagrody na posiedzeniu w dniu 27 września 2008 r.

Prace nadesłane na konkurs w opinii jurorów prezentowały wysoki poziom. Szczególnie pozytywnie zaskoczyła ich jakość prac w kategorii amatorów. Ucieszyła ich również obecność dobrych komisów twórców z zagranicy, podnoszących międzynarodową rangę konkursu.
[opr. na podst. protokołu z posiedzenia jury]

Fragment komiksu "Espresso" Jakuba Matysa.


środa, 8.10.2008

nagrody:

Humoris Causa i Komiksusy

Po raz pierwszy sobotnia ceremonia wręczenia nagród Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi odbyła się w przestronnych wnętrzach Centralnego Muzeum Włókiennictwa (przy ul. Piotrkowskiej 282).

Za zasługi dla polskiego komiksu doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela otrzymał w tym roku Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny i pomysłodawca Klubu Świata Komiksu.

Nagrodę publiczności dla najlepszego polskiego komiksu wydanego między MFK 2007 a 2008 otrzymali Tobiasz Piątkowski, Krzysztof Janicz i Janusz Wyrzykowski za album "Pierwsza Brygada" tom 1: Warszawski pacjent" wydany przez Kulturę Gniewu.

Nagrodę dla najlepszego wydawcy 2008 roku otrzymał Egmont Polska za nieustający trud w wychowywaniu młodych pokoleń miłosników komiksu oraz konsekwencję w wydawaniu światowej klasyki.

Widoczną po lewej statuetkę Komiksusa zaprojektował Marek Skotarski. Otrzymali je: laureat Grand Prix oraz nagród dla komiksu i wydawcy roku.
[tekst i zdjęcia Jarek Obważanek]

Tomasz Kołodziejczak odbiera doktorat Humoris Causa.


Szymon Holcman w imienu autorów odbiera statuetkę dla najlepszego komiksu.


Tomasz Kołodziejczak odbiera statuetkę dla najlepszego wydawcy.


środa, 8.10.2008

zapowiedzi:

Egmont do końca roku

Egmont w trakcie MFK tradycyjnie ujawnił plany komiksowe – tym razem tylko do końca roku. W listopadzie mają ukazać się same anonsowane już wcześniej tytuły, w tym "Przedwieczni" ["Eternals"] Gaimana i Romity Juniora. Na grudzień za to planowana jest zupełna nowość – pierwszy tom serii pobocznej "XIII", który ukazał się we Francji dosłownie kilka dni temu. Ponadto Egmont zamierza wznowić "Mikropolis" Wojdy i Gawronkiewicza. Z zapowiedzi na koniec roku nieoczekiwanie zniknęły "Przygody Tintina" oraz "Dajcie mi wolność" Millera.

Szczegółowe informacje o tych i innych tytułach planowanych przez Egmont znajdziesz w dziale Zapowiedzi.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 8.10.2008

nagrody:

Ignatze 2008 rozdane

W miniony weekend w North Bethesda niedaleko Waszyngtonu odbył się festiwal prasy niezależnej Small Press Expo, na którym po raz jedenasty przyznano Nagrody Ignatza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komiksu autorskiego. Wyróżnienia zostały nazwane na cześć rzucającej cegłą myszy z serii gazetowej "Krazy Kat" George'a Herrimana. Co ciekawe, sama nagroda jest najzwyklejszą cegłą osadzoną na drewnianym postumencie.

Zwycięzcy Nagród Ignatza 2008

Wybitny rysownik
Laura Park, "Do Not Disturb My Waking Dream" (wydany własnym sumptem)

Wybitna antologia lub kolekcja
"Papercutter" nr 7, pod redakcją Grega Meansa (Tugboat Press)

Wybitna powieść graficzna
"Skim", Mariko Tamaki i Jillian Tamaki (Groundwood Books)

Wybitna historia
"The Thing About Madeleine", Lilli Carre (wydany własnym sumptem)

Obiecujący nowy talent
Sarah Glidden, "How To Understand Israel in 60 Days or Less" (wydany własnym sumptem)

Wybitna seria
"Snake Oil", Chuck Forsman (wydany własnym sumptem)

Wybitny komiks
"Snake Oil" nr 1, Chuck Forsman (wydany własnym sumptem)

Wybitny mini-komiks
"Bluefuzz", Jesse Reklaw

Wybitny komiks internetowy
"Achewood", Chris Onstad

Wybitny debiut
"Swallow Me Whole", Nate Powell (Top Shelf Productions)

[opr. na podst. SPX]


poniedziałek, 6.10.2008

sklepy:

Wydane na MFK

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Anna chce skoczyć"
Tytuł oryginału: Anna en cavale
Scenariusz: Lucie Lomová
Rysunki: Lucie Lomová
Tłumaczenie: Michał Słomka
Wydawca: Centrala, Zin Zin Press
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: L'an 2
Data wydania oryginału: 08.2006
Liczba stron: 80
Format: 21,9 x 29,4 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 34,90 zł
ID: 2126*
Opis wydawcy:
Historia wpleciona w wydarzenia sprzed 40 lat związane z Praską Wiosną, emigracją polityczną oraz współczesnymi realiami Czech. Główne wątki fabularne opowieści skupiają się na losach rozdzielonych wskutek tragicznych zakrętów historii sióstr. Nie brak w komiksie widoków dawnej i współczesnej Pragi, są też interesujące wątki sensacyjne i obyczajowe. Na kartach opowieści pojawia się sam Vaclav Havel.

"Anna chce skoczyć" to kolejny, po trylogii "Alois Nebel", komiks w cyklu "Biblioteka Centrali". Seria prezentuje najciekawsze komiksy współczesnych autorów z krajów Europy Środkowej. Lucie Lomová gościła już w Polsce w ramach projektu komiksowego Centrala– Central Europe Comics Art, a nie jest wykluczone, że pojawi się ponownie jesienią, by promować swoje dzieło. Jak dotąd komiks "Anna chce skoczyć" ukazał się we Francji i w Czechach.
[Zin Zin Press]


"Antologia. 75 lat Koziołka Matołka"
Okładka: Tomasz Leśniak
Wydawca: Contur, Europejskie Centrum Bajki
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 64
Format:
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 18,00 zł
ID: 2127
Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi wspólnie z Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie przygotowali okolicznościową publikację z okazji 75. urodzin Koziołka Matołka. W sfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego antologii przede wszystkim znalazło się popularno-naukowe, ilustrowane przykładami opracowanie na temat historii Koziołka Matołka, przygotowane przez Adama Ruska z Biblioteki Narodowej. Drugą część publikacji zajmuje jedenaście krótkich historii komiksowych ku czci Koziołka Matołka, stworzonych przez: Szarlotę Pawel, Tadeusza Baranowskiego, Bohdana Butenkę i Tomasza Marciniaka, Ryszarda Dąbrowskiego, Sławomira Kiełbusa, Tomasza Niewiadomskiego, Tomasza Tomaszewskiego, Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Tadeusza Raczkiewicza, Marka Lachowicza oraz Filipa Sobańskiego i Darka Foksa. Prace, poza ostatnią, zostały narysowane według schematu "znany bohater komiksowy spotyka Koziołka Matołka".
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


"Arzach. Czy człowiek jest dobry?"
Tytuł oryginału: Arzach. L'Homme est-il bon ?
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 06.1976, 05.1977
Liczba stron: 112
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy (9 plansz czarno-białych)
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 2128*
Opis wydawcy:
Zbiorcze wydanie albumów "Arzach" i "Czy człowiek jest dobry?"

W "Arzachu" Moebius zabiera nas w podróż ze zwykłą francuską rodziną, która zbacza z drogi, aby szybciej dojechać na wakacje. Turyści gubią się i zaczynają przeżywać irracjonalne przygody rodem z narkotycznych wizji. Akcja nabiera tempa, gdy pojawia się tytułowy bohater Arzach, postać nie z tego świata. Szuka on świętego przedmiotu, skradzionego plemieniu, z którego pochodzi. Przy okazji pomaga zagubionej francuskiej rodzinie odnaleźć właściwą drogę.

"Czy człowiek jest dobry?" to zbiór przeróżnych historii fantastycznych, zawierających zarówno elementy SF, jak i fantasy, mistykę, a także artystyczne wizje, które Moebius przeżył podczas eksperymentów z grzybami halucynogennymi.
[Egmont Polska]


"Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki"
Tytuł oryginału: "1001 Nights of Snowfall"
Scenariusz: Bill Willingham
Rysunki: Charles Vess, Michael Wm. Kaluta, John Bolton, Mark Buckingham, James Jean, Mark Wheatley, Derek Kirk Kim, Tara McPherson, Esao Andrews, Brian Bolland, Jill Thompson
Okładka: James Jean
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 10.2006
Liczba stron: 144
Format: 17,8 x 26,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2129*
Opis wydawcy:
Album opowiada o pierwszych latach istnienia Baśniogrodu.

Królewna Śnieżka wyrusza jako ambasador społeczności Baśniowców do Arabii. Na miejscu zostaje pojmana przez miejscowego sułtana, który chce ją poślubić, a następnie zabić. Jednak sprytna Śnieżka, chcąc uniknąć ponurego losu, próbuje oczarować władcę swoimi opowieściami. Jak Szeherezada, każdej z 1001 nocy opowiada sułtanowi nową historię, ratując w ten sposób życie.

"Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki" prezentują całą gamę chwytów fabularnych, od nieoczekiwanego, dramatycznego zwrotu akcji po mroczną intrygę. Wspaniale napisane i zilustrowane opowieści odkrywają przed czytelnikiem tajemnice znanych mu Baśniowców. Wszystko dzięki najlepszym rysownikom, prawdziwym gwiazdom i zupełnie nowym postaciom w świecie komiksu, którzy swym talentem wsparli scenarzystę Billa Willinghama.
[Egmont Polska]


"Bez urazy"
Tytuł oryginału: Sem Ressentimento
Scenariusz: José Carlos Fernandes
Rysunki: José Carlos Fernandes
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 24
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: bezpłatny
ID: 2130
Opis wydawcy:
Komiks ukazuje się w ramach drugiego Polskiego Dnia Darmowego Komiksu. Będzie rozdawany osobom, które zakupią inne komiksy wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

Komiks jest współfinansowany przez sklep Gildia.pl oraz wydawnictwo Taurus Media.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Biocosmosis" "Emnisi Antologia" tom 2
Scenariusz: Edvin Volinski
Rysunki: Nikodem Cabała
Wydawca: ProArte
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2131
Wewnątrz:

 • "Tolaki" cz.2
  Masakra niedobitków Wojny Incognito na Erra X. Brutalna akcja oddziału Sadface. Tajna baza kosmoracji Białe Słońce. Tolaki przejmuje władzę...
 • "Wiedźma EVA"
  Syberra. Klasztor Zakonu Equilibrium. Sekretna baza danych technologicznych. Niebezpieczny włamywacz vs. młody strażnik klasztoru w polimorficznym pancerzu...
 • Biopedia
  Grawipy: dossier poznanych statków, klasyfikacja, exodusy, generacje silników antygrawitacyjnych. Bojowce. Fortece. Lewitery.
 • Biogaleria
  Prace konkursowe. Usunięte strony z albumu "Quiciuq".

[ProArte]


"Bird" tom 2: "Maska"
Tytuł oryginału: "The Mask"
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Juan Bobillo
Tłumaczenie: Paweł Kamiński
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Erko
Data wydania oryginału: 02.2003
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2132*
Opis wydawcy:
Egzotyczna Bird jest największą w Nowym Jorku gwiazdą modelingu. Królowa wybiegów, muza projektantów, natchnienie artystów. Właścicielka serc wielu mężczyzn... i kobiet. Szalona, nieokiełznana, dzika.

Jednak to wszystko pozory. Pod tą maską kryje się jej prawdziwa twarz – zranionej i wykorzystanej kobiety – Jobeth Benton; dziedziczki rodzinnej fortuny, zdradzonej przez bezwzględnego brata i jego niemniej nikczemnych wspólników. Jobeth czeka na najlepszy moment, by się zemścić. Nie jest już bowiem bezbronna.
[Sutoris]


"Brzoskwinia" tom 17
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2133*
Opis wydawcy:
Momo zastanawia się, dlaczego Kairi nosi w swoim dzienniczku jej zdjęcie, skoro twierdził, że kocha Misao. Ta myśl nie daje jej spokoju, nie ma też odwagi oddać zguby Kairiemu. Czyżby podświadomie nadal jej na nim zależało? Za to Tÿjiego przepełnia wielka radość. Chłopak wierzy, że razem z Momo zapomną o przykrych wydarzeniach z przeszłości i będą razem szczęśliwi. Choć Sae jest w ciąży, Ryo nie zamierza z nią być, nie zamierza też podjąć się ojcostwa, swoją przyszłość planuje związać z Misao.
[Egmont Polska]


"City Stories" nr 3: "Rekonstrukcja"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 242
Format: 19 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 39,00 zł
ID: 2134
Flipbook wydrukowany w dwóch wersjach językowych - po jednej stronie albumu teksty są po polsku, a po drugiej po francusku.


"Co mówiłem, durniu?" nr 4: "Reloaded"
Scenariusz: Bartek Biedrzycki
Rysunki: Bartek Biedrzycki
Wydawca: Bartek Biedrzycki (brak ISSN)
Data wydania: 10.2008
Liczba stron:
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 2135


"Darlan i Horwazy": "Złoty kur"
Scenariusz: Tomasz Kołodziejczak
Rysunki: Krzysztof Kopeć
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 48
Format: 22,1 x 29,9 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2136*
Opis wydawcy:
W królestwie Jajagonii płacz i zgrzytanie zębów! Ponure ciemności nadciągają ze wszech stron a wraz z nimi wygłodniałe i wściekłe Trolle. Tylko promienie porannego słońca mogą odstraszyć oprawców. Ale cóż począć, gdy wszystkie koguty w królestwie pochorowały się za sprawą tajemniczej klątwy. Przecież to ich pianie każdego ranka budziło ze snu życiodajne słońce. Jedyną nadzieją ludzi jest sprowadzenie z odległej krainy mitycznego Złotego Kura. Tego zadania podejmuje się dwójka bohaterów: poszukiwacz przygód Darlan oraz nieulękły woj Horwazy. Szanse na powodzenie tej niebezpiecznej misji maleją z każdą chwilą!

Album nawiązuje do powieści Tomasza Kołodziejczaka "Przygody rycerza Darlana" opublikowanej w 2003 roku przez wydawnictwo Egmont. Dla wszystkich fanów "Asteriksa" oraz "Kajka i Kokosza"! I nie tylko dla nich!

Album wydany z dwoma różnymi okładkami do wyboru - "jasną" i "mroczną".
[Sutoris]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Dynia z majonezem"
Tytuł oryginału: Kabocha to mayonēzu
Scenariusz: Kiriko Nananan
Rysunki: Kiriko Nananan
Tłumaczenie: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Takarajimasha
Data wydania oryginału: 10.1999
Liczba stron: 208
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 28,00 zł
ID: 2137*
Opis wydawcy:
Miho i Seiichi od półtorej roku mieszkają razem w niewielkim mieszkaniu. Ona pracuje w sklepie i jest przeciętną japońską dziewczyną. On to młody muzyk, który marzy o karierze w branży. Niestety ciągle jest bezrobotny, przez co cały ciężar utrzymania spada na Miho. Ze względu na trudną sytuację finansową dziewczyna podejmuję dodatkową pracę w nocnym klubie.

"Dynia z majonezem" to historia o problemach współczesnych młodych ludzi. To opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi, stworzona przez Kiriko Nananan - twórczynię słynącą z subtelnej, realistycznej kreski i wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.

Kiriko Nananan zadebiutowała w 1993 roku w magazynie Garo. Jej prace cechuje realistyczna kreska oraz prosta forma. Stworzone przez autorkę historie opisują życie młodych Japończyków. Prawdziwych ludzi, którzy popełniają błędy, szukają celu w życiu i mierzą się z codziennymi wyzwaniami. Uniwersalność tematyki poruszanej przez Kriko Nananan sprawia, że jej komiksy cieszą się popularnością nie tylko w Japonii. Prace autorki zostały wydane między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz we Francji, gdzie spotkały się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem.
[Hanami]


"Fantastyczna podróż"
Tytuł oryginału: La croisière fantastique
Scenariusz: Jean-Claude Smit-le-Bénédicte
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 03.1987, 03.1988
Liczba stron: 64
Format: 17,2 x 23 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2138*
Opis wydawcy:
Klasyka europejskiego komiksu przygodowego. Album składa się z krótkich, humorystyczno-fantastycznych opowieści o niezwykłych przygodach załogi statku brytyjskiej marynarki wojennej.

Kapitanem okrętu jest nieco tchórzliwy, ale poczciwy Anglik Watt, większość załogi tworzą mało rozgarnięci majtkowie, a postacią pierwszoplanową jest Szkot Mac Haggis. Uwielbia on rum, rzępolenie na kobzie i przygody. A tych na morskim szlaku nie brakuje. Pływając po wszystkich oceanach świata, marynarze natrafiają na tajemnicze wyspy, gdzie muszą walczyć o życie z władającymi magią przeciwnikami. Ale od czego jest siła, spryt i odwaga Mac Haggisa? To dzięki niemu załoga zawsze wydostaje się z opresji.

Album zawiera obydwa tomy wydania francuskiego: "L'île des marées" oraz "Les déesses d'eau".
[Egmont Polska]


"Hard"
Scenariusz: Tomasz Biniek
Rysunki: Tomasz Biniek
Wydawca: BINIEK Studio
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 20
Format: 15 x 15 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda błysk 200 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 7,00 zł
ID: 2139
Opis wydawcy:
Pociąg nocny zmierza w niesprecyzowanym kierunku. W wagonie sypialnym piękna dziewczyna. Różowa bluzka i obcisłe, niebieskie dżinsy, opinają jej zgrabne ciało. Co się wydarzy? Co ją spotka? Zobacz sam...
[BINIEK Studio]


przykładowe plansze

"Hard Boiled"
Tytuł oryginału: Hard Boiled
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Geof Darrow
Kolory: Claude Legáis, Florence Breton
Tłumaczenie: Michał Cetnarowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 05.1993
Liczba stron: 128
Format: 22,7 x 30,2 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2140*
Opis wydawcy:
Dzień jak zwykle zapowiadał się spokojnie. Co ciekawego może się zresztą wydarzyć, kiedy, jak Nixon, jesteś zwyczajnym facetem, niepozornym urzędnikiem pracującym jako poborca podatkowy? Chwileczkę... A może nie nazywasz się Nixon, tylko Carl Seltz – sprzedawca ubezpieczeń Carl Seltz? A może Harry Seltz? Albo... Harry Burns? A jeśli nie jesteś poborcą – to kim?

Zanim Nixon odkryje prawdę o swoim pochodzeniu, pół miasta wyleci w powietrze. Tylko czy on to w ogóle zauważy?

Utrzymany w konwencji cyberpunka, "Hard Boiled" Franka Millera i Geofa Darrowa stanowi swobodną wariację na temat prozy Philipa K. Dicka. Co różni człowieka od maszyny, androida? Czy otaczający nas świat to tylko jedna wielka mistyfikacja – sztuczna wizja nałożona na rzeczywistość? Nixon, nawet jeśli nie chce, będzie musiał poszukać odpowiedzi na podobne pytania. A wszystko to w huku kolejnych eksplozji i wizgu dartego metalu, podczas dzikich pościgów zatłoczonymi ulicami zaśmieconego miasta przyszłości. Czy jeden człowiek może stanąć naprzeciw wielkiej korporacji? Tylko czy rzeczywiście jest to człowiek?

Frank Miller, znany ze zekranizowanej niedawno serii "Sin City", tym razem napisał scenariusz dużo lżejszy - mimo wcale licznych, przerysowanych do przesady scen seksu i przemocy – w którym twórczo odwołuje się do motywów znanych choćby z filmowego "Blade Runnera". Jednak pierwsze skrzypce w "Hard Boiled" gra niezaprzeczalnie Geof Darrow, ze swoim hiperdokładnym, odwzorującym najmniejsze detale rysunkiem. Nieprzypadkowo Darrow został wyróżniony za ten komiks nagrodą Eisnera -– "Hard Boiled" to prawdziwa wizualna uczta.

Jeśli tylko uda ci się przeżyć.
[Egmont Polska]


"Hardkorporacja" nr 3
Redaktor naczelny: Paweł "Szaweł" Płóciennik
Okładka:
Wydawca: Hardkorporacja (brak ISSN)
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 60
Format: 16,9 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy (12 stron)
Dystrybucja:
Cena: 20,00 zł
ID: 2141
Na zawartość numeru składają się prace niżej wymienionych autorów.

Komiksy: Szaweł Płóciennik, Mots, Piotr Nowacki (Jaszczu), Bartosz Sztybor, Tomasz Kleszcz, AnonimowyGrzybiarz, Nemofish, Bartosz Słomka (Termos), Tomek Pastuszka (Asu), Ireneusz Mazurek, Grzegorz Pawlak, Jarek Kozłowski (PanKozioł)

Graffiti: Puzon, Tempz, Sepe, Cybe, Pest, Kot

Tatuaże: Adolf Laskowski

Publicystyka: Bartosz Sztybor, Kamil Szczurowski (Szczurek), Tomek Dziewulski (Dziewul), Michał Kosiorowski (Procent)
[Hardkorporacja]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Ikar"
Tytuł oryginału: Ikare
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Jirō Taniguchi
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Bijutsu Shuppan-Sha, Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 288
Format: 19,2 x 25,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały (4 strony kolorowe)
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,00 zł
ID: 2142*
Opis wydawcy:
Ikar byłby zwykłym chłopcem, gdyby nie jego niesamowita umiejętność. To najprawdopodobniej jedyny człowiek na Ziemi, który potrafi latać. Całe życie spędził w laboratorium, zupełnie odizolowany od świata, poddawany rozmaitym testom. Mimo swoich dwudziestu lat, jest nadal łatwowierny i pogodny niczym dziecko. Przyszłość jednak niesie ze sobą wiele zmian. Chłopak zaczyna dojrzewać i marzyć o błękitnym niebie.

"Ikar" to niesamowita podróż w tajemniczy i mroczny świat przyszłości, gdzie ulice Tokio nie są już tak bezpieczne, jak dziś.

Komiks w 2004 roku nominowany został do nagrody Harveya.
[Hanami]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 16
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 6.10.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2143*
Opis wydawcy:
Kagura i zaczarowani mieszkańcy wsi atakują Inu-Yashę. Dusze Kagome i Koharu zostają uwięzione w lustrze. Inu-Yasha traci kontrolę nad rozgrywającymi się wydarzeniami, również zostaje zaatakowany i pada nieprzytomny na ziemię.

Za wszystkim jak zwykle stoi Naraku, który, dzięki kawałkowi klejnotu Shikon od Kikyo, zyskuje coraz większą siłę. Kejnot jest już prawie cały. Naraku uparcie dąży do jego całkowitego zespolenia. Na polu bitwy pozostaje już tylko Miroku. Czy da radę odeprzeć wroga i ocalić przyjaciół?
[Egmont Polska]


"Jam jest legion" tom 1: "Faun tańczący"
Tytuł oryginału: "Je suis légion" tome 1: "Le faune dansant"
Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: John Cassaday
Kolory: Laura Martin (Laura DePuy)
Tłumaczenie: Dominika Kluszczyk
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 06.2004
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2144*
Opis wydawcy:
Rok 1942. Środkowa Europa. Centrum wojennej pożogi. Rumuński ruch oporu heroicznie walczy z okupantem, lecz wiadomo dobrze, że rozpędzonej niemieckiej machiny zniszczenia nic nie jest już w stanie zatrzymać. W tym samym czasie słynny londyński detektyw Stanley Pielgrzym prowadzi dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci milionera Victora Thorpe'a. Nikt jeszcze nie wie, że Rzesza przygotowuje się na zadanie ostatecznego ciosu Aliantom. Drogą do sukcesu ma być projekt pod kryptonimem Legion.

Wszystko co najlepsze w komiksie francuskim i amerykańskim w jednym wydaniu! Zaskakujący i trzymający w napięciu scenariusz Fabiena Nury'ego jest doskonałym punktem wyjścia dla utalentowanego Johna Cassadaya ("Planetary", "Astonishing X-Men"), którego dynamiczne sceny akcji kreślone są z iście hollywoodzkim rozmachem. Komiks wyróżniony nagrodą Eisnera dla najlepszego rysownika 2005 roku.
[Sutoris]


"Janusz Christa – wyznania spisane"
Okładka: Tomasz Leśniak
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 64
Format: 15,9 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały, 16 stron kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2145*
Wysłuchali, spisali i zredagowali Krzysztof Janicz i Kamil Śmiałkowski.


"Jeju" nr 7
Redaktor naczelny: Tomasz Pastuszka
Okładka: Norbert Rybarczyk
Wydawca: Tomasz Pastuszka (brak ISSN)
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 48
Format: 16,8 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 2146
W numerze: Marcin "Xulm" Surma, Tomasz Pastuszka, Bartosz Sztybor, Karol Barski, Kornel Nurzyński, Bartosz Szymkiewicz, Maciej Łazowski, Piotr Nowacki, Daniel Gizicki, Pawel Grześków, Juan Caminador, Camila Torre Notari, Michelle Fariss, Marek Turek, Klaudiusz "Szopa" Stochmal i Magdalena "Mad" Łysak, Paweł Sambor, Przemysław "Surpiko" Surma.


"Jeż Jerzy" tom 6: "In vitro"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Wydanie: II rozszerzone
Poprzednie wydanie: Egmont 2006
Liczba stron: 72
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2147*
Opis wydawcy:
Jeż Jerzy popada w tarapaty. Nie tylko za przyczyną nieustannego pociągu do napojów alkoholowych, ale także intrygi złośliwego naukowca, który chce ukraść mu sławę i pozbawić życia. Miejsce Jeża Jerzego ma zająć Jerz Jeży, poczęty w laboratorium i całkowicie podporządkowany swemu szalonemu "ojcu". Tymczasem prawdziwy Jeż, który przypadkiem uniknął noża zabójcy, trafia do zakładu karnego, gdzie zostaje wplątany w intrygę polityczną.

Album zawiera 16 stron dodatków, na których znalazły się: galeria gościnnych rysunków oraz materiały poświęcone pełnometrażowemu filmowi z Jeżem Jerzym, którego premiera odbędzie się w 2010.
[Egmont Polska]


"Jill. Po godzinach"
Tytuł oryginału: Jill. Part-Time Lover
Scenariusz: Kevin J. Taylor
Rysunki: Kevin J. Taylor
Tłumaczenie:
Wydawca: Hella Komiks
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Eurotica
Data wydania oryginału: 06.2000
Liczba stron: 56
Format:
Oprawa:
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 30,00 zł
ID: 2148


"Katalog wystawy konkursowej 19. MFK w Łodzi"
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 168
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy i czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2149


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Kroniki birmańskie"
Tytuł oryginału: "Chroniques Birmanes"
Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 272
Format: 16,5 x 24,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Vega 120
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 52,90 zł
ID: 2150*
Opis wydawcy:
Kolejny, po słynnym "Phenianie", komiksowy travelog Guya Delisle'a. Po pobycie w Korei Północnej kanadyjski rysownik i animator wyrusza do Birmy. Ale tym razem nie w celach służbowych, wręcz przeciwnie. To Nadege, żona Delisle'a, będąca pracownikiem francuskiego oddziału humanitarnej organizacji Lekarze Bez Granic, zostaje wysłana na misję do tego azjatyckiego kraju. Guy postanawia jej towarzyszyć, m.in. po to, by opiekować się ich malutkim synkiem.

Mając zdecydowanie więcej wolnego czasu, niż podczas pobytu w Phenianie, Delisle może skoncentrować się na poznawaniu nowego kraju i jego mieszkańców. Uważnie obserwuje życie zwykłych ludzi w państwie trzymanym żelazną ręką wojskowej dyktatury, ich i swoje codzienne problemy, miejscowe zwyczaje. Katalizatorem wielu jego spotkań bardzo często jest jego synek, Louis, na którego białą buźkę miejscowi reagują entuzjastycznie. To także Louis umożliwia rysownikowi wejście w środowisko rodzin ekspatriantów, pracowników organizacji pozarządowych i humanitarnych, którzy przebywają w Birmie.

Kontrast między tymi dwoma światami Delisle wykorzystuje do pokazania, w jak ciężkich warunkach żyją Birmańczycy. Z jednej strony ciemiężeni są przez wojskową juntę, jedną z najbardziej okrutnych współczesnych dyktatur, z drugiej nie oszczędzają ich klęski żywiołowe.

"Kroniki birmańskie" to niezwykła kronika kilkunastu miesięcy, jakie Guy Delisle spędził w państwie zwanym dzisiaj Myanmar (oficjalna nazwa nadana przez wojskowy reżim w 1989 r.).
[Kultura Gniewu]


"Kwaziu"
Scenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolory: Kuba Grabowski
Wydawca: Dolna Półka
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2151
Opis wydawcy:
Ten komiks zmrozi Ci krew w żyłach. I dobrze! Bo jego bohaterowie wolą krew w stanie płynnym, o przyjemnej temperaturze – więc możesz czuć się bezpieczny. Napotkasz w tej opowieści postacie znane i te, które dopiero zostaną poznane. Poznasz je z obu stron, tej zwykłej, pełnej łagodności oraz tej mrocznej, dla której najlepszym tłem jest brzęk łańcuchów, wycie wilków i świecący jasno księżyc w pełni. Czuj się więc ostrzeżony!
[Dolna Półka]


"Maszin" nr 4
Redaktor naczelny: Mikołaj Tkacz
Wydawca: TKA (brak ISSN)
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 56 + 8 (wkładka)
Format: 21 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2152

  Spis treści:
 • "Maj Kwiecień", scen. i rys. Marcin Surma
 • "Guzikożercy", scen. i rys. Mikołaj Tkacz
 • "Bez tytuły 7", scen. i rys. Skiee
 • "Oczy", scen. i rys. Tomek Mirt
 • "Guzikogeneza", scen. Daniel Gizicki, rys. Marcin Podolec
 • "Handmade", scen. i rys. Olga Wróbel
 • "Nitka", scen. i rys. Jarek Kozłowski
 • "Hmmarlowe ratuje świat przed zagładą", scen. i rys. Przemek Surma
 • "Najwydestyluchniejszy", scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • "Miś", scen. i rys. Jacek Świdziński
 • "Się odpruł od koszuli", scen. Bartosz Sztybor, rys. Ada Buchholc
 • "Mikrolegendy", scen. Daniel Gizicki, rys. Jarek Kozłowski
 • "Guzik i guzik", scen. i rys. Rim Kemott
 • "Atak klonów", scen. i rys. Gary Glue
 • "Maszup Paranoia", scen. i rys. Lobsterandscrimp
 • "Bi bułka", scen. i rys. Rafał Otoczak
 • "Romantyzm", scen. i rys. Dr Piicoklenny

okładka oryginału

przykładowe plansze

"Możemy zostać przyjaciółmi"
Tytuł oryginału: Wir können ja Freunde bleiben
Scenariusz: Markus "Mawil" Witzel
Rysunki: Markus "Mawil" Witzel
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Reprodukt
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 64
Format: 17 x 22,5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Munken Print White 115 1.8
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 2153*
Opis wydawcy:
Chodzisz co niedzielę do kościoła tylko po to, żeby ją spotkać. Uczysz się tańczyć, bo na kursie pojawia się ona. Brzydka pogoda nie jest ci w stanie zepsuć wyjazdu pod namioty skoro na kempingu mieszka także ona. Znosisz wszelkie niewygody życia w akademiku, bo są one niczym wobec możliwości spotykania jej codziennie.

Nie przestajesz o niej myśleć, ale jednocześnie nie potrafisz do niej po ludzku zagadać. Obsesyjnie pragniesz kontaktu, ale w jej towarzystwie nogi ci miękną. Chcesz wykrzyczeć, co czujesz i marzysz, żeby ona czuła to samo. Ale co, jeśli jedyne, co od niej usłyszysz to: "Możemy zostać przyjaciółmi"?

Najnowszy komiks Mawila, autora "Bend", to cztery opowieści o miłości. Tej młodzieńczej – pełnej niesamowitych emocji, niepokoju i... złamanych serc. "Możemy zostać przyjaciółmi" to z jednej strony rzecz bardzo zabawna, z dystansem pokazująca młodzieńcze wpadki i damsko-męskie niezręczności. Z drugiej natomiast nostalgiczna, przywołująca wspomnienia pierwszych miłosnych porażek, które każdy kiedyś przeżył.
[Kultura Gniewu]


"Papier Chaos"
Scenariusz: Tomasz Tomaszewski
Rysunki: Tomasz Tomaszewski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 84
Format: 18 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2154
Opis wydawcy:
Zbiór krótkich opowieści komiksowych i ilustracji stworzonych przez Tomasza Tomaszewskiego. Należy go odbierać jako subiektywny przekrój dorobku tego łódzkiego grafika, ilustratora, rysownika i wydawcy. W środku znajdują się prace wykonane przeróżnymi technikami, w kolorze i czarno-białe, z różnych okresów twórczości autora. Obok już znanych komiksów swoją premierę mają tutaj prace dotąd niepublikowane i zupełnie nowe, dowcipne i mroczne, do scenariuszy własnych i obcych. Zachwycają przestrzenią, precyzyjnym wykonaniem, wyrazistą kreską i świetnym kadrowaniem. Naprawdę warto się w nie zagłębić!
[Timof i cisi wspólnicy]


"Pirat Izaak"
Tytuł oryginału: Isaac le pirate
Scenariusz: Christophe Blain
Rysunki: Christophe Blain
Kolory: Walter (Walter Pezzali)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 2001-2002
Liczba stron: 144
Format: 22,2 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 75,00 zł
ID: 2155*
Opis wydawcy:
Izaak jest żydowskim malarzem, który wybrał sobie narzeczoną chrześcijankę, czego nie może zaakceptować jego ojciec. Żyje w biedzie, ale pewnego dnia nadarza się okazja zarobienia dużych pieniędzy. Musi tylko wsiąść na statek, by w swoich rysunkach utrwalać obrazy z pewnej podróży. I wtedy zaczyna się wielka przygoda Izaaka. Statek okazuje się piracką łajbą, której załoga płynie na koniec świata, by dokonywać... odkryć geograficznych! Izaak przeżyje mnóstwo przygód, choć wcale tego nie pragnął.

Pozostawiona w kraju, osamotniona Alicja straciła nadzieję na powrót ukochanego. Po latach oczekiwania, zaczęła układać sobie życie z innym mężczyzną. Izaak – choć nie zapomniał o swej miłości – też korzystał z życia, wszak Karaiby pełne są pięknych kobiet.

Album zawiera pierwsze trzy tomy sławnego we Francji cyklu o piracie Izaaku, łączącego brawurową przygodę z obyczajową historią z życia francuskich klas średnich
w XVIII wieku:

 1. "Ameryki"
  ["Les Amériques"]
 2. "Lody"
  ["Les Glaces"]
 3. "Olga"
  ["Olga"]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Prosto z piekła"
Tytuł oryginału: From Hell
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Eddie Campbell
Tłumaczenie: Michał Chaciński, Marek Cieślik
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Eddie Campbell Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 584
Format: 19 x 25 cm (miękka oprawa), 20,2 x 26,2 cm (twarda oprawa)
Oprawa: miękka lub twarda z obwolutą (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 110 zł (miękka oprawa), 130 zł (twarda oprawa - tylko w przedsprzedaży)
ID: 2156*
Opis wydawcy:
120 lat temu narodziła się legenda Kuby Rozpruwacza. 20 lat temu Alan Moore i Eddie Campbell postanowili opowiedzieć ją po swojemu. 10 lat temu ukazało się zbiorcze wydanie tej opowieści. Dziś poznaj ją po polsku.

"Prosto z piekła" to historia Kuby Rozpruwacza, prawdopodobnie najbardziej znanego seryjnego mordercy w historii. "Janko Rozpruwacz", "Jack Emboweler" (jak pisano o nim w "Kurjerze Codziennym" w 1888 r.) zyskał swą niesławę morderstwami pięciu prostytutek na londyńskim East Endzie. Czy tamte wydarzenia były preludium do krwawego XX wieku?

Prawie sto lat później angielski scenarzysta komiksowy Alan Moore, odczuwający potrzebę oderwania się od klasycznego komiksu, postanowił zestawić fakty i mity o morderstwach w Whitechapel w formie powieści graficznej, przygotowując się do tego ze skrupulatnością naukowca.

Moore mówił o swojej pracy: "Wierzę, że jeżeli wgryziesz się w historię wystarczająco mocno, jeżeli tniesz precyzyjnie, uporczywie, i postępujesz metodycznie, wtedy jesteś w stanie nie tylko pokazać wewnętrzny mechanizm rzeczy, ale również i ich sens..." Rzeczywiście – przemyślany i trzymający w napięciu scenariusz Moore'a i dynamiczna oprawa graficzna Eddiego Campbella porywają czytelnika w podróż w czasie, po powrocie z której trzeba będzie raz jeszcze zadać sobie pytanie o to, co na tym świecie jest prawdziwe, a co fałszywe.

W 2001 r. do kin trafiła nosząca tytuł "Z piekła rodem" luźna filmowa adaptacja komiksu, z Johnnym Deppem w roli inspektora Abberline'a.

Tylko w przedsprzedaży dostępne wydanie w twardej oprawie z tłoczeniami i dodatkową książeczką ze szkicami za 130 zł.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Rry" nr 1
Redaktor naczelny: Piotr "PRQ" Pruszczyński
Okładka:
Wydawca:
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 24
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały (ksero)
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 2157
W środku m.in. nowe odcinki "Bibulki" i "Notesu Białaska" Rafała Tomczaka, "Twój weekend" Macieja Pałki oraz najnowszy komiks Dominika Szcześniaka.


"Rycerz Janek": "W kanałach szaleństwa "
Scenariusz: Robert Sienicki, Jan Mazur
Rysunki: Igor Wolski
Wydawca: Dolna Półka
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 40
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2158
Opis wydawcy:
Ludzie o nieczystych sumieniach, strzeżcie się! Oto nadchodzi najbardziej prawy z prawych – Rycerz Janek. Ten dzielny wojownik od lat przemierza słowiańskie ziemie, by mierzyć się z wszelkim złem tego świata.

Lecz tym razem stanie on przed wyzwaniem, jakiego nigdy się nie spodziewał. Oto ukryte przed wzrokiem śmiertelników (no, przynajmniej tych, którzy nie są hydraulikami) pradawne zło ponownie budzi się do życia... Jak tym razem potoczą się losy ludzkości? Czy dobro, osamotnione w świecie moralnego upadku, będzie w stanie stawić czoła siłom ciemności?
[Dolna Półka]


"Sny" tom 1: "Coraline"
Tytuł oryginału: "Songes" tome 1: "Coraline"
Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
Rysunki: Terry Dodson
Kolory: Rebecca Rendon, Terry Dodson
Tłumaczenie: Dominika Kluszczyk
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 12.2006
Liczba stron: 56
Format: 21,6 x 29 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2159*
Opis wydawcy:
Istnieją granice tak kruche i delikatne, że stają się niewidoczne. Sen, jawa – tak łatwo można zabłądzić między tymi dwoma światami. Pozwólmy zatem, aby niewinność poprowadziła nas w miejsca, gdzie nic nie jest oczywiste, tak bardzo, że możemy nagle zboczyć ze swojej drogi.
[Sutoris]


"Star Wars": "Dziedzictwo" tom 1: "Złamany"
Tytuł oryginalny: "Legacy" vol 1: "Broken"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Dan Parsons
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Adam Hughes
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 05.2007
Liczba stron: 144
Format: 15,2 x 22,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2160*
Opis wydawcy:
Od wydarzeń opowiedzianych w "Powrocie Jedi" minęło ponad sto lat. W kosmosie pojawiło się nowe zło, które rozbija odrodzone Imperium i dąży do zniszczenia ostatnich spośród Jedi. Choć ich moc słabnie, Jedi trzymają się ostatecznej nadziei związanej z Cadem Skywalkerem, spadkobiercą swego rodu. Ten jednak zmaga się z własną przeszłością, odrzuca tożsamość Jedi, zostaje bezdusznym łowcą nagród, którego nie interesuje wypełnianie jakichkolwiek misji.

Tom zawiera zeszyty 1-3 i 5-7 amerykańskiej serii "Star Wars": "Legacy".
[Egmont Polska]


"Strefa Komiksu" nr 8: "Maciej Łoś"
Scenariusz: Maciej Łoś
Rysunki: Maciej Łoś
Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 76
Format: 20,1 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy, 8 stron kredowy
Druk: czarno-biały, 8 stron kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2161
Opis wydawcy:
Antologia autorska Macieja Łosia.
[Wydawnictwo Roberta Zaręby]


"Suka"
Tytuł oryginału: Стерва (Stierva)
Scenariusz: Jelena Woronowicz
Rysunki: Andrij Tkalenko
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 108
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 32,00 zł
ID: 2162*
Opis wydawcy:
Młody rosyjsko-ukraiński tandem twórców postanowił wprowadzić nas od nowa w rzeczywistość znaną z "Pikniku na skraju drogi" braci Strugackich oraz filmu Tarkowskiego. Suka to stalkerskie przezwisko głównej bohaterki, która w trzech opowiadaniach wprowadza nas w rzeczywistość świata po lądowaniu. Świata, w którym nic nie jest takie jakim zapamiętaliśmy, a złowróżbne anomalie – strefy – wpływają na otaczającą rzeczywistość.
W tym świecie stalkerzy, tak jak i bohaterka komiksu, podejmują ryzyko i wyprawiają się do strefy w poszukiwaniu różnych artefaktów, a także przygody.

Pierwsze na świecie wydanie albumowe.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Towarzysze zmierzchu"
Tytuł oryginału: Les compagnons du crépuscule
Scenariusz: François Bourgeon
Rysunki: François Bourgeon
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1984, 1986, 1990
Liczba stron: 228
Format: 22,2 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 120,00 zł
ID: 2163*
Opis wydawcy:
Zbiorcze wydanie trylogii historyczno-fantastycznej François Bourgeona, autora uznanego za najwybitniejszego współczesnego twórcę francuskiego komiksu historycznego.

Przez cały XIV wiek we Francji szalała wojna stuletnia. Wojska królewskie, burgundzkie, angielskie rabowały kraj na równi z samowolnymi grasantami, zwykłymi zbójami czy najemnikami na służbie możnych i biskupów. Spokoju nie mogły być pewne nawet duże, umocnione miasta. Jedna z takich band dokonuje rzezi ludności w wiosce położonej gdzieś na południu Francji. Z zagłady ratuje się jedynie wnuczka czarownicy, Mariotte, i tchórzliwy pachołek, Anicet.

Pozbawieni domu, trafiają na służbę do błędnego rycerza. Posępny wojownik szuka rozwiązania ponurej tajemnicy, w którą zamieszani są nie tylko ludzie, ale też pradawne siły, niegdyś władające ziemią. Podróżnicy będą musieli przebyć zamieszkany przez chochliki Las Mgieł, wedrzeć się do Posępnego Miasta straszliwych Dhuardów, zapolować na wilkołaka, a wreszcie dotrzeć do potężnej twierdzy, gdzie wyjaśnią się wszystkie tajemnice związane z błędnym rycerzem i trzema siostrami-czarownicami. Równolegle z przygodami bohaterów, Bourgeon przedstawia czytelnikowi skomplikowany świat wierzeń i czarów, których korzenie sięgają odległej starożytności, a przetworzone przez wczesne chrześcijaństwo w średniowieczu dotrwały do naszych czasów w formie niemal niezrozumiałych wierzeń ludowych.

Tomy oryginalnego wydania:

 1. "Czary w Lesie Mgieł"
  ["Le sortilège du bois des brumes"]
 2. "Cynowe oczy Posępnego Miasta"
  ["Les yeux d'étain de la ville glauque"]
 3. "Ostatni śpiew Malaterre'ów"
  ["Le dernier chant des Malaterre"]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

przykładowe plansze

"Wędrowiec z tundry"
Tytuł oryginału: Tōdo no tabibito
Scenariusz: Jirō Taniguchi
Rysunki: Jirō Taniguchi
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 10.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 11.2004
Liczba stron: 248
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,90 zł
ID: 2164*
Opis wydawcy:
Zbiór sześciu komiksów, których bohaterowie mierzą się z dziką naturą i lepiej poznają samych siebie. Opowiadania inspirowane twórczością Jacka Londona; eksploracja morskich głębin; losy twórcy komiksowego – historie zawarte w tym tomie pokazują kunszt artystyczny autora zarówno w warstwie rysunkowej, jak i fabularnej. Świat, jaki przedstawia laureat licznych nagród komiksowych, Jirō Taniguchi, czasem przeraża, czasem wzrusza, ale na pewno wywiera na czytelniku silne wrażenie.

"Wędrowiec z tundry" otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Eisnera w 2008 roku.
[Hanami]


"Włatcy Móch" cz. 2: "Order dla Maślany. Wójek Alfred"
Autor: Bartek Kędzierski
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,99 zł
ID: 2165
Opis wydawcy:
Komiksowa adaptacja kultowego serialu animowanego, dokonana z zachowaniem jego specyfiki na podstawie oryginalnego scenariusza oraz autentycznych klatek filmowych. Serię cechują charakterystyczny humor i celowe błędy ortograficzne. Do komiksu dołączony jest plakat z Maślaną, jednym z bohaterów serialu.
[Nasza Księgarnia]


"Zeszyty Komiksowe" nr 8: "Komiks a władza"
Redaktor naczelny: Michał Błażejczyk
Okładka: Andrzej Janicki
Wydawca: Michał Błażejczyk
Data wydania: 10.2008
Liczba stron:
Format: 21 x 29,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,00 zł
ID: 2166
Opis wydawcy:
Komiks, jako wytwór kultury, istnieje nie tylko sam w sobie, ale jego istnienie ma również wymiar społeczny. W hierarchicznych społeczeństwach ludzkich z konieczności dotyczy go również jeden z najważniejszych aspektów stosunków międzyludzkich: władza.

Mówiąc o władzy, mamy na myśli nie tylko politykę albo państwowy aparat przymusu, ale także inne jej rodzaje, a zatem wszelkie sytuacje, w których jeden człowiek dominuje nad innym. Interesuje nas zatem również władza duchowa (np. religia), ekonomiczna (np. wyzysk), jednej płci nad drugą (patriarchat), większości nad mniejszościami i tak dalej. Interesują nas zarówno ingerencje władzy w komiks, jak i sposoby odnoszenia się do niej w historyjkach obrazkowych.

Temat jest, jak widać, szeroki. Redakcja wyraża nadziej, że równie szeroki jest wachlarz artykułów i komiksów, które proponuje w numerze.

Więcej szczegółów na stronie magazynu.
[Zeszyty Komiksowe]


"Ziniol. Kwartalnik kultury komiksowej" nr 2
Redaktor naczelny: Dominik Szcześniak
Okładka: Nicolas Mahler
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 124
Format: 17,7 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 500 egz.
Cena: 25,00 zł
ID: 2167*
W numerze:

  komiksy:
 • "Na powierzchni wody" - José Carlos Fernandes
 • "Wielka groźna dziura" - Dennis Wojda
 • "Wybraniec" - Paweł Deptuch i Daniel Grzeszkiewicz
 • Bez tytułu - Artur Suchan
 • "Godzilla vs Elvis" - Jason
 • "Powrót Mumii" - Jason
 • Bez tytułu - Marek Turek
 • "5" - KRL
 • Bez tytułu - Daniel Chmielewski
 • "Wie ich mal nichts mehr zu Essen Hatte" - Mawil
 • "Und Einen Fetzer" - Jochen Schmidt & Mawil
 • "Fleisch" - Nicolas Robel
 • "Fotostory: odcinek 2: Superbohaterowie" - Dominik Szcześniak i Rafał Trejnis
 • "Morfium: Święto" - Mariusz Zawadzki, Piotr "Dismas" Zdanowicz
 • "Spróbuj to sobie wyobrazić" - Bartosz Sztybor, Wojciech Stefaniec
 • Kącik Otoczaka: "Notes Białaska" i "Helektor" - Rafał Tomczak

  publicystyka:
 • "Rozwalę Cię jak Frank Castle czyli komiks w słuchawkach" - Łukasz Szostak
 • "Babskie piekło" - Maciej Pałka
 • "Kim jest ta kobieta?" - Jakub Jankowski
 • "Grzebiąc pod ziemią": odcinek 1: "Tijuanskie Biblie" - Dominik Szcześniak
 • "Tajemnica miasteczka Mikropolis" - Dominik Szcześniak
 • "Rozpustnik u piekła bram" - Dominik Szcześniak
 • "Wypatrzone za granicą" - Paweł Timofiejuk
 • recenzje
   
  wywiady:
 • "Horror w oparach Śląska" - wywiad z Mariuszem Zawadzkim i Piotrem "Dismasem" Zdanowiczem" - rozmawia Paweł Deptuch
 • "Niełatwo mi w dziale z komiksami" - wywiad z Rafałem "Otoczakiem" Tomczakiem - rozmawia Dominik Szcześniak
 • "Ziny z plebanii" - wywiad z Markusem "Mawilem" Witzelem
 • "Z czytelnikiem spotykam się w połowie drogi" - krótka rozmowa z Jasonem
 • "Punkrockowe nastawienie, niezależny umysł" - wywiad z Nicolasem Robelem

  dział naukowy:
 • "Perspektywa w komiksie. Jaka, kiedy i czy w ogóle?" - Daniel Chmielewski
 • "Bagna Okefenokee albo o czytaniu Books of Magic" - Jerzy Szyłak

przykładowe plansze

"Znakomiks" nr 13
Redaktor naczelny: Andrzej Baron
Okładka: Liam Sharp lub Andrzej Janicki (dwie do wyboru)
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy, 32 strony czarno-białe
Dystrybucja: EMPiK, specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 27,70 zł
ID: 2168
W środku znalazły się prace: Liama Sharpa, Andrzeja Janickiego, Pata Milsa i Clinta Langleya, Artura Suydama i Boba Burdena, Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Macieja "Empro" Prożalskiego, Huberta Ronka, Danmaxxa (młody twórca z Ukrainy), Adama Matei i Ireneusza Mazurka, Daniela Grzeszkiewicza, Karoliny Tadych i Andrzeja Barona. Do tego teksty o profesjonalizmie, twórczości czytelników, porady profesjonalisty, notki o twórcach i od twórców.
[Studio Domino]


poniedziałek, 6.10.2008

zapowiedzi:

Science fiction w nowej kolekcji Egmontu

Egmont Polska planuje uruchomienie kolekcji science fiction, w ramach której ukazywać się będą znane tytuły w wydaniach zbiorczych. W przyszłym roku mają zostać wydane m.in. "Aldebaran" i "Betelgeuse" Leo oraz "Wieczna wojna" Marvano. Komiksy mają być drukowane w mniejszym formacie w miękkiej oprawie, co pozwoli sprzedawać je w cenach wyraźnie niższych, niż w kolekcjach takich jak Mistrzowie Komiksu. Szczegółowe informacje Egmont na podać na początku listopada.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek 2.10.2008

imprezy:

Już jutro startuje MFK w Łodzi

Jutro w Łodzi rozpoczyna się 19. Międzynarodowy Festiwal Komiksu KOMIKS 2008. Organizatorzy w tym roku zaprosili szereg gwiazd światowego formatu: Jeana "Moebiusa" Girauda, Milo Manarę, Gaetano "Tanino" Liberatore i Grzegorza Rosińskiego. Ponadto obecni będą Nicolas Robel i Martin tom Dieck (sprowadzeni przez Ladida Books), Markus "Mawil" Witzel (zaproszony przez Kulturę Gniewu), Jelena Woronowicz i Andrij Tkalienko (autorzy "Suki" wydanej przez Timofa) oraz Lida Tsene i Konstantinos Kyriakakis (goście z Grecji), Tomas Prokupek z Czech, Pedro Moura z Portugalii, a także przedstawiciele wydawnictwa Reprodukt z Niemiec.

Starsze pokolenie polskich twórców reprezentować będą Bohdan Butenko, Bogusław Polch i Szarlota Pawel. Przewidziana jest też wideokonferencja z Januszem Christą. Wśród młodszych autorów obecni będą m.in. Krzysztof Ostrowski, Tomasz Leśniak, Radosław Bolkowski, Tomasz Tomaszewski, twórcy "Biocosmosis", Krzysztof Kopeć, Daniel Grzeszkiewicz, Tobiasz Piątkowski, Paweł Płóciennik, Bartosz "Termos" Słomka, Tomasz "Asu" Pastuszka, Piotr "Jaszczu" Nowacki.

Poza spotkaniami z autorami i sesjami autografów przewidziano kącik dla dzieci, szereg warsztatów, pokazów, a nawet bitwy komiksowe. Będzie też można zobaczyć liczne wystawy: Milo Manary, Jakuba Woynarowskiego, Tomasza Tomaszewskiego, Wojciecha Siudmaka, komiksu czeskiego i oczywiście konkursową.

Tegoroczny festiwal to także 75-lecie Koziołka Matołka i 50-lecie Kajka i Kokosza oraz związane z tymi rocznicami atrakcje.

Impreza będzie rozbita na kilka budynków. Większość punktów programu odbywać się będzie w Łódzkim Domu Kultury. Giełda zostanie ulokowana ponownie na parterze Textilimpexu (ul. Traugutta 25), gala wręczenia nagród odbędzie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), a wieczorne wybory miss oraz koncerty Elektrycznego Węgorza i Żelaznej Bramy w Łódź Art Center (ul. Tymienieckiego 3).

Wejściówka na całą imprezę kosztuje 15 zł, bilet na sobotę 10 zł, a na niedzielę 8 zł. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Szczegółowy, najaktualniejszy program imprezy znajduje się na stronie oficjalnej, natomiast informajce dodatkowe, takie jak dojazd czy lista premier – na wrakowej podstronie festiwalowej.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


czwartek 2.10.2008

zapowiedzi:

Okładki wydawnictw festiwalowych

 

Jak juz pisałem w poprzednim newsie, Łódzki Dom Kultury przygotował w tym roku aż pięć pozycji okołofestiwalowych. Na kilkanaście godzin przed imprezą wreszcie udostępnił ich okładki. W kolejności są to: "Katalog wystawy konkursowej" i "Komiks jako zjawisko artystyczne", czyli zbiór referatów sympozjum komiksologicznego, "City Stories" nr 3: "Rekonstrukcja" (okładka polska i francuska), "Antologia. 75 lat Koziołka Matołka" oraz "Janusz Christa - wyznania spisane".

Szczegółowa lista premier na festiwalowej podstronie.
[Jarek Obważanek]


   

czwartek 2.10.2008

zapowiedzi:

Pozostałe premiery festiwalowe w skrócie

Egmont jednak przywiezie do Łodzi drugi tom "Marzi". Mimo to album do regularnej sprzedaży trafi dopiero 17 listopada.

Mucha Comics nie zdąży z drukiem "Silver Surfer: Requiem" i przywiezie tylko pierwszy tom serii "Arrowsmith".

Pro Arte na festiwal przygotowało drugi zeszyt z serii "Biocosmosis. Emnisi. Antologia".

Hella Komiks ma przyjechać z mocno opóźnionym albumem "Jill. Po godzinach" Kevina J. Taylora.

Do drukarni trafił w tym tygodniu ósmy numer "Zeszytów Komiksowych". W Łodzi będzie można sprawdzić co redakcja ma do powiedzenia w temacie "Komiks a władza".

Dolna Półka odłożyła na czas nieokreślony wydanie czwartego numeru "Kolektywu". Za to do Łodzi przywiezie dwa albumy: "Kwazia" Gizickiego i Nowackiego oraz "Rycerza Janka": "W kanałach szaleństwa" Sienickiego, Mazura i Wolskiego.

Łódzki Dom Kultury przygotował w tym roku aż pięć pozycji okołofestiwalowych. Tradycyjne katalogi wystawy konkursowej i sympozjum komiksologicznego, trzeci album z cyklu "City Stories", a także "Wyznania spisane" Janusza Christy i antologię z okazji 75-lecia Koziołka Matołka.

Ponadto na giełdzie będzie można kupić siódmy numer "Jeju", czwarty numer "Maszin", trzeci numer "Hardkorporacji", trzeci odcinek serii "Czak Norys versus Ojciec Dr", czwarty zeszyt "Co mówiłem, durniu?" oraz pierwszy numer zina "Rry".

Szczegółowa lista premier na festiwalowej podstronie (na razie bez pakietu Łódzkiego Domu Kultury).
[Jarek Obważanek]środa, 1.10.2008

zapowiedzi:

Trzy cienie wiszą nad Kulturą Gniewu

Post stracił monopol na komiksy wyróżniane nagrodą dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme – polski wybór. Tegoroczny zwycięzca, album "Trzy cienie" Cyrila Pedrosy, znalazł się w zapowiedziach Kultury Gniewu na 2009 rok. Po lewej prezentuję roboczą wersję polskiej okładki komiksu.

Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lisy, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści graficznej Cyrila Pedrosy, pojawiają się trzy cienie. Majaczą na horyzoncie, obserwują, czają się... Przyszły po ich syna i nie spoczną dopóki nie dostaną go w swoje ręce. By im uciec rodzina wyruszy w podróż na koniec świata, ale czy można wymknąć się przeznaczeniu?

"Trzy cienie", wzruszające i niepokojące jednocześnie, to przejmująca baśń o miłości, opętaniu i stracie. Dzieło Cyrila Pedrosy, byłego animatora pracującego dla Disneya (m.in. przy filmach "Dzwonnik z Notre Dame"i "Herkules"), jest jednym z największych komiksowych objawień ostatniego roku.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa