ARCHIWUM

 

 

niedziela, 27.02.2005
nowości
Podsumowanie grudnia 2004

 

W grudniu tradycyjnie wydawcy znacznie odżywają, by pod choinką nie brakowało komiksowych nowości. Rok temu szczególnie aktywny był JPF, który zarzucił rynek reedycjami, tym razem inicjatywę przejęły Mandragora i Waneko.

Licząc na sztuki można stwierdzić, że był to wyjątkowo dobry grudzień. Łącznie ukazały się 54 tytuły, czyli aż o 17 więcej, niż w listopadzie i aż o 12 więcej, niż rok wcześniej. Jedna książka była wznowieniem, jeden album zawierał materiał wcześniej publikowany w prasie. Suma cen komiksów grudnia wyniosła 729,55 zł, czyli była o ponad 200 zł większa, niż w listopadzie i około 30 zł większa, niż w grudniu 2003. Niewielka różnica cenowa wynika z tego, że rok wcześniej ukazało się osiem albumów o cenach przekraczających 24 zł (z czego sześć miało ceny 30 zł i jeszcze wyższe), a w grudniu 2004 takich komiksów było 5 (i tylko jeden miał cenę przekraczającą 30 zł) - o dwa więcej, niż w listopadzie.

Egmont nie zwrócił szczególnej uwagi na przedświąteczną gorączkę. Wydał 22 pozycje za 248,35 zł, czyli o 4 tytuły za 26 zł więcej, niż w listopadzie i 3 tytuły za 24 zł mniej, niż w grudniu 2003 (ponownie dają się we znaki wyższe ceny jednostkowe w tamtym roku).

JPF wydał 6 pozycji za 120 zł, co daje kwotę aż o 129 zł niższą, niż rok wcześniej przy zaledwie 3 albumach mniej. Wszystko to przez wysyp drogich reedycji w grudniu 2003 roku - było ich aż 5. W listopadzie 2004 JPF wydał 2 tytuły mniej, niż w omawianym miesiącu, tańsze aż o 57 zł.

Dla pozostałych wydawnictw z wielkiej czwórki grudzień 2004 był najlepszym miesiącem w historii. W przypadku Mandragory rekord spowodował kilkudniowy poślizg nowości listopadowych. W sumie wydawnictwo zaprezentowało 10 tytułów za 113,30 zł zł, czyli o 9 tytułów za niemal 100 zł więcej, niż w listopadzie i o 6 tytułów za prawie 80 zł więcej, niż rok wcześniej.

W przypadku Waneko rekord pomogła pobić reedycja piątego tomu "Jak powstaje manga". W sumie edytor ten przedstawił 5 tytułów za 99,70 zł, czyli o 4 pozycje za 84 zł więcej, niż w listopadzie i o 2 pozycje za 68 zł więcej, niż w grudniu 2003.

Po miesiącu przerwy rekord pobił również Kasen - wydał 4 tytuły za 68,90 zł. To o jeden tytuł za 15,90 zł więcej, niż w październiku.

W grudniu aktywnych było zaledwie 9 wydawców, czyli o 3 mniej, niż w listopadzie i 2 mniej, niż rok wcześniej. Za to mało kto wydawał mało - tylko trzech edytorów przedstawiło po jednym tytule (Amber, Niezależna Prasa oraz In Rock - wydawca książek muzycznych, który zaproponował komiksową biografię Kurta Cobaina), dwaj po cztery (Axel Springer Polska i Kasen), Waneko pięć, JPF sześć, Mandragora dziesięć i Egmont 22.

Ukazało się 30 albumów, 12 zeszytów, jedna książka oraz 11 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży.

Wśród albumów i zeszytów 17 pochodziło z USA, 16 z Japonii, po dwa z Korei i Włoch, po jednym z Hiszpanii i krajów frankofońskich. Cztery były rdzennie polskie.

Tabelki podsumowujące miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


piątek, 25.02.2005
zapowiedzi
Zapowiedzi Waneko. "Bosonogi Gen" idzie dalej

 

Waneko przedstawiło dokładne daty wydań planowanych na najbliższy czas komiksów. "Great Teacher Onizuka" tom 6 oraz "Video Girl Ai" tom 13 będą miały premierę na WSK, natomiast 12 tom "Marsa" zapowiedziany został na 15 kwietnia. Poniżej możesz zobaczyć okładki tych komiksów.

Ponadto w marcu i kwietniu Waneko planuje wydanie 1 części nowej serii "Seimaden" oraz 3 tomu mangi historycznej "Hiroszima 1945. Bosonogi Gen", która pierwotnie miała zostać przerwana na tomie drugim.
[Jarek Obważanek]


 

piątek, 25.02.2005
konkursy
Wyniki konkursu "To tylko zły sen"

 

Magazyn "Com X" ogłosił wyniki konkursu na krótką formę komiksową "To tylko zły sen". Pierwsze miejsce zajął January Misiak za błyskotliwe poczucie humoru, rysunkową inteligencję oraz sprawne stosowanie komiksowej narracji. Na drugim miejscu uplasował się Bartek Stefanowicz za ekspresję i dojrzałość formy plastycznej. Redakcja przyznała również dwa wyróżnienia: dla Adama Święckiego za ciekawą opowieść narysowaną w ciekawy sposób oraz dla Aleksandry Sowy i Katarzyny Bokuszewicz-Witkowskiej za przejrzystość fabuły oraz umiejętne stopniowanie dramaturgii opowiadanej historii.

Ponadto redakcja poinformowała, że nagrodzone komiksy zostaną wydrukowane w 3 numerze magazynu "Com X", który jest szykowany na 5WSK. Jednocześnie redakcja dziękuje wszystkim, którzy nadesłali swoje prace i zaprasza do udziału w następnym konkursie, którego szczegóły poda niebawem.
[Jarek Obważanek]


piątek, 25.02.2005
promocje
Tańze komiksy w Merlinie

 

Księgarnia Merlin.com.pl objęła promocją komiksy Egmontu i Mandragory. Do 10 marca ceny wszystkich tytułów z tych wydawnictw są obniżone o 10-20% w stosunku do cen okładkowych. Pełen spis znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 25.02.2005
nowości
Podsumowanie listopada 2004

 

W listopadzie wydawcy nie zaskoczyli - zgodnie z przewidywaniem ukazało się niemal tyle samo komiksów, co we wrześniu. Jednak w dużym stopniu pomogli dwaj komiksowi debiutanci (Biały Kruk i Znak), którzy wydali zaledwie po jednym tytule, ale każdy z nich o cenie znacznie przekraczającej 24 zł.

W sumie 37 pozycji, czyli o 2 mniej, niż we wrześniu, również 2 mniej, niż rok wcześniej i 17 mniej, niż w imprezowym październiku. Dwa albumy były wznowieniami i dwa zawierały w przeważającej części materiał wcześniej publikowany w prasie. Suma cen komiksów listopada wyniosła 524,24 zł, czyli o 14 zł mniej, niż we wrześniu, 42 zł mniej, niż w listopadzie 2003 oraz o 292 zł mniej, niż w październiku 2004. Pojawiły się tylko 3 pozycje o cenach przekraczających 24 zł, czyli o 4 mniej, niż miesiąc wcześniej. Szczególnie drogie były "Historyjki obrazkowe" Raczkowskiego - kosztowały 49 zł.

Egmont zachowywał się w listopadzie wyjątkowo spokojnie. Co prawda wydał 18 pozycji, czyli tylko jedną mniej, niż we wrześniu, ale kosztowały aż o 87 zł mniej - dokładnie 222,05 zł. Wynika to oczywiście z wydawania komiksów jednostkowo tańszych. Rok wcześniej Egmont wydał 4 pozycje więcej droższe o 65 zł, a w październiku zaledwie 5 pozycji więcej za 52 zł więcej.

JPF wydał tyle samo albumów, co miesiąc wcześniej (4), ale tańszych o 18 zł, czyli wartych w sumie 63 zł. We wrześniu przedstawił jeden tytuł za 16 zł mniej, czyli dokładnie tyle samo, co w listopadzie 2003.

Pozostałe wydawnictwa z wielkiej czwórki bardzo przyhamowały. Mandragora pokazała zaledwie jedną pozycję za 14,50 zł. To naprawdę kiepsko. Rok wcześniej wydała 3 komiksy więcej za 26 zł więcej, w październiku również 3 więcej, ale za 38 zł więcej, a we wrześniu aż 8 więcej za prawie 80 zł więcej. Jednak trzeba pamiętać, że wrzesień był wyjątkowo udanym miesiącem dla Mandragory.

Waneko po raz trzeci w tym roku wydało tylko jeden komiks za 15,90 zł. Wcześniej tak słabo zaprezentowało się w lipcu i wrześniu. W pierwszej połowie roku drukowało wyraźnie więcej. Więcej wydało też w listopadzie 2003 - o 2 pozycje za około 30 zł więcej - oraz w nienajlepszym październiku 2004 - o 1 pozycję za 15,90 zł.

W listopadzie aktywnych było 12 wydawców, czyli o 1 więcej, niż rok wcześniej, o 4 więcej, niż we wrześniu, ale o 4 mniej, niż w październiku. Ośmiu przedstawiło po jednym tytule (Amber, Aquaverde, ISA, Mandragora, Waneko, Zin Zin Press oraz dwaj debiutanci na rynku komiksowym: Biały Kruk i Znak), XXL Grupa Medialna dwa, JPF cztery, Axel Springer Polska pięć i Egmont 18.

Ukazały się 22 albumy, 7 zeszytów oraz 8 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży.

Wśród albumów i zeszytów 11 pochodziło z USA, 8 z Japonii i 5 z krajów frankofońskich. Również 5 było rdzennie polskich.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


piątek, 25.02.2005
zagranica
Wolverine znowu w Japonii

9 marca Wolverine uda się w kolejną podróż do Japonii. Tego dnia w Stanach ukaże się pierwszy odcinek mini-serii "Wolverine": "Soultaker", za której powstaniem stoją scenarzysta Akira Yoshida ("Elektra": "The Hand"), rysownik Shin Nagasawa i twórca okładek Katsuya Terada.

Wolverine wraca do Japonii tylko po to, by znaleźć się w samym środku antycznej wojny pomiędzy bogami a demonami. Czy Logan potrafi przechylić szalę zwycięstwa na stronę dobra i ocalić swą duszę, Japonię i cały świat? Na drodze głównego bohatera staną ninja i zombie.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 25.02.2005
zagranica
Bruce Campbell scenarzystą komiksu

Gwiazdor kina klasy B, Bruce Campbell, znany m.in. z filmów "Martwe zło" i "Armia ciemności", wkracza na rynek komiksowy przy pomocy adaptacji jego nadchodzącego filmu "Man with the Screaming Brain". Campbell napisał scenariusz do obrazu razem z Davidem Goodmanem, a poza tym sam go wyreżyserował i w nim wystąpił. Pracując bezpośrednio na scenariuszu filmu rysownicy Hilary Barta i Rick Remender przedstawiają w komiksowej formie reżyserską wersję obrazu zanim sam film w ogóle trafi do kin. Pierwszy zeszyt mini-serii Dark Horse planuje wydać w maju.

"Man with the Screaming Brain" opowiada historię zamożnego amerykańskiego businessmana, zdecydowanego do wykorzystania kulawej ekonomii krajów postsowieckich teraz rozdartej pomiędzy komunistycznymi korzeniami a kapitalistyczną chciwością. Główny bohater dowala się do nieodpowiedniej Cyganki i trafia w łapy szalonego naukowca zdecydowanego na wzbogacenie się na zakręconym schemacie przeszczepu mózgu godnego doktora Frankensteina.

W komiksie została wykorzystana wersja scenariusza, którą Campbell chciał nakręcić zanim ograniczony budżet nie zmusił go do zmniejszenia skali swojej wizji.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 25.02.2005
zagranica
Wysyp komiksowych trupów

IDW Publishing podpisało umowę z Universalem na publikację mini-serii komiksowej opartej na motywach brytyjskiej komedii o zombie "Wysyp żywych trupów" ["Shaun of the Dead"], która do polskich kin trafiła w październiku ubiegłego roku.

Pierwszy odcinek 4-częściowej historii pojawi się w czerwcu. IDW wyprodukuje komiks przy pełnej współpracy scenarzystów filmu - Edgara Wrighta (który również go wyreżyserował) i Simona Pegga (który wystąpił w roli Shauna) - jak również Universal Studios.

Adaptacja będzie śledzić wątki filmowe, ale też zawierać będzie sceny, których nie można było zobaczyć w kinie. Scenariusz adaptacji napisał redaktor naczelny IDW Chris Ryall, rysunkami zajmuje się Zach Howard, a okładki maluje brytyjski twórca Jason Brashill.

Ryall zdradził, że Wright i Pegg udostępnili sceny usunięte, nienakręcone oraz inne dodatkowe materiały, pozwalając na przygotowanie wersji reżyserskiej filmu w formie komiksu.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 24.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Mars" tom 11
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1069
Rei i Kira zamierzają się pobrać, mają już plany na przyszłość. Rei rzuca szkołę i chce zostać zawodowym rajdowcem. Wszystko wydaje się proste do czasu starcia z ojczymem Kiry. Wtedy ich świat rozpada się na kawałki.
[Waneko]kup w Imago.com.pl

"Rork" tom 6: "Zejście"
Tytuł oryginału: Descente
Scenariusz: Andreas (Andreas Martens)
Rysunki: Andreas (Andreas Martens)
Tłumaczenie:
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,00 zł
ID: 1070
Członkowie ekspedycji polarnej odnajdują tajemniczą osobliwość. Rork przybywa za późno i zastaje naukowców nieprzytomnych, pokonanych przez... no właśnie - przez kogo? Rork odkrywa, że ową osobliwością jest statek kosmiczny nieznanego pochodzenia. Myślący i inteligentny statek o potężnym umyśle, z którym Rork musi się zmierzyć. Wkracza więc na niezbadany teren.
[Motopol - Twój Komiks]kup w Imago.com.pl

"Vampire Princess Miyu" tom 7
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co. Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 212
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1071


czwartek, 24.02.2005
czasopisma
Okładka i nowe informacje o "Anime+"

Prezentuję okładkę pierwszego numeru "Anime+", czasopisma które już 11 marca będzie miało swoją premierę rynkową. Nowy magazyn dla fanów japońskiej animacji i (pop)kultury będzie miał 92 strony. 40 stron i dwa plakaty zostaną wydrukowane w pełnym kolorze; na nich znajdą się głównie recenzje anime, filmów, opowieści z Japonii oraz galeria czytelników. Pozostałe strony zawierać będą teksty na temat mang, felietony, lekcje języka japońskiego i oczywiście komiks. W pierwszym numerze spodziewać się możesz konkursów z nagrodami - do wygrania będą, między innymi, płyty DVD z pierwszymi odcinkami "Gunslinger Girls" oraz płyty z kolekcji filmów Akiry Kurosawy.

Redakcja ma nadzieję, że "Anime+" spełni oczekiwania czytelników. Na wszelkie uwagi, komentarze, sugestie czy też wyrazy krytyki, czeka pod tym adresem.
[Agata Rabska]


środa, 23.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 9/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 23.02.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1067kup w Imago.com.pl

"Wilq Superbohater" zeszyt 7: "Pod osłoną AGD"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 02.2005
Liczba stron: 40 + 24
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 9,99 zł
ID: 1068
Jeśli myślisz, że Wilq zmiękł już na dobre, wikłając się w banalne romanse i głupawe niesnaski - sięgnij po siódmą część cyklu! Oto komiks, który bardzo wysoko podniesie poprzeczkę jeśli chodzi o brutalną, bezkompromisową, męską akcję!

Do standardowego zeszytu dołączony jest drugi tom powstały z myślą o wszystkich sympatykach Wilqa. Jest podziękowaniem za dwuletnie już wsparcie dla superbohatera z Opola. A zawiera:

 • specjalną galerię postaci,
 • 12 premierowych historii,
 • kalendarz superbohaterski (12 gównianych miesięcy gratis),
 • niedużą dziurę (do powieszenia całości na gwoździu).

Obydwa tomy sprzedawane są tylko i wyłącznie razem, jako komplet w cenie 9,99 zł.
[Bartosz Minkiewicz]


środa, 23.02.2005
zapowiedzi
Wydanie kolekcjonerskie "48 stron" na WSK

Na marzec Mandragora zapowiedziała kolekcjonerskie wydanie "48 stron" Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera. Album w twardej oprawie będzie zawierał komiksy "48 stron" i "Drugie 48 stron" oraz liczne dodatki:

 • "Gołota vs Predator"
 • "New Salt"
 • dotychczas niepublikowane w albumie odcinki przygód Górsky'ego i Butcha:
  1. "Butch Wszechmogący"
  2. "The Drąg"
  3. "Karko i Rokosz"
  4. "Górsky i Butch na krańcu świata"
  5. "The making of Górsky & Butch"
 • plakaty: Aniołki Górsky'ego, GiB, Moulin Butch, Górsky & Butch

Album będzie miał w sumie 120 stron w cenie 39,90 zł.

Ponadto Mandragora zaprezentowała komplet okładek zestawu lutowego, który do sprzedaży zostanie wprowadzony w najbliższy piątek. Są to kolejno: "Sam i Twitch" część 4, "Spawn" nr 32, "Usagi Yojimbo" tom 5: "Samotny cap i koźlę" oraz "Wolverine": "Koniec" część 4. Wydawca pokazał też polską wersję okładki "Esencji" Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewicza. Album ten będzie kosztował 29,90 zł za 36 stron w formacie 235 x 311 mm i twardej oprawie.

Więcej informacji na temat powyższych komiksów znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


     

środa, 23.02.2005
spotkania
Fil i Termos w Warszawie

W najbliższy piątek w warszawskim Centrum Komiksu (Al. Niepodległości 148) odbędzie się spotkanie z Bartoszem "Termosem" Słomką i Filipem "Filem" Wiśniowskim, autorami "Sikalafo" i serii "Ciach bajera". Rysownicy będą rozdawać autografy od 12:00 do 19:00. Z tej okazji komiksy Fila i Termosa będą sprzedawane z 10% rabatem.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 21.02.2005
zapowiedzi
"Cartoon Network Magazyn" nr 2

1 marca do sprzedaży trafi drugi numer "Cartoon Network Magazynu". Będzie do niego dołączona płyta z Atomówkami. Wydawca czasopisma - Media Service Zawada - zaprezentował już okładkę tego numeru, widoczną po lewej.

Nowy miesięcznik dla dzieci pojawił się na rynku 11 stycznia. Do pierwszego numeru dołożone były cukierki z Atomówkami. Magazyn kierowany jest do wszystkich, którzy lubią kreskówki Cartoon Network i dobrą zabawę. Główna grupa czytelników to uczniowie podstawówek i gimnazjów w wieku 8-14 lat. Do każdego numeru przewidziano niespodziankę. Oprócz ulubionych komiksów w magazynie pojawiają się łamigłówki i żarty. I to w dwóch językach - po polsku i angielsku. Młody czytelnik może pośmiać się "w oryginale", poznać angielski, jakiego nie uczą w szkole, doskonale się przy tym bawiąc.
[Jarek Obważanek na podst. Media Service Zawada]


poniedziałek, 21.02.2005
imprezy
5. Warszawskie Spotkania Komiksowe

5. Warszawskie Spotkania Komiksowe odbędą się 19 marca 2005 roku w Domu Wojska Polskiego (w budynku dawnego Kina Grunwald) w Warszawie, Al. Niepodległości 141 (200 metrów od stacji metra Racławicka). Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

Motywem przewodnim tegorocznych, jubileuszowych Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie komiks polski dawniej i dziś. W programie m.in. spotkania z twórcami, podpisywanie albumów, warsztaty komiksowe, konkurs, galeria.

Tradycyjnie nie zabraknie również giełdy, na której - zgodnie z zapowiedziami wydawców - kilka komiksowych premier, m.in. "Otto Bohater" tom 1: "Esencja" Grzegorza Janusza i Krzysztofa Gawronkiewicza, "O zmroku" Tadeusza Baranowskiego, "Garaż hermetyczny" Moebiusa oraz nowy album z cyklu "Jeż Jerzy" pt. "Ziom" Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego.

Szczegóły dotyczące programu wkrótce.

W sprawie zakupu miejsca na giełdzie organizatorzy proszą o kontakt z Piotrem Muszycem: tel. 889 727 097, centrumkomiksu(at)op.pl.
[Marcin Herman]


poniedziałek, 21.02.2005
imprezy
Poznańskie Spotkanie Miłośników Mangi

Z okazji 10 urodzin sklepu harcerskiego DRUH oraz 5 urodzin księgarni komiksowej zorganizowane zostanie w dniach 1-3 kwietnia Poznańskie Spotkanie Miłośników Mangi "Mangamania 2005". Impreza odbędzie się w ośrodku harcerskim w Rogalinku.

W programie imprezy:

 • konkursy,
 • mangowy LARP na terenie lasu Rogalińskiego,
 • spotkanie i dyskusja z wydawcami,
 • warsztaty komiksowe,
 • urodzinowo-mangowa dyskoteka / bal kostiumowy,
 • dyskusje, projekcje,
 • wiele innych atrakcji.

Koszt udziału wynosi 65zł za 3 dni. Organizatorzy zapewniają noclegi i wyżywienie. Zastrzegają też prawo do zmian w programie imprezy.

Organizatorzy zachęcają uczestników do przywiezienia ze sobą płyt z japońską muzyką i filmami, a wszystkich chętnych do wykonania i przywiezienia mangowych kostiumów. Osoby rysujące mogą przywieźć swoje prace, które wezmą udział w konkursie.

Imprezę organizuje 4. Poznańska Drużyna Harcerska "Żuawi" im. Władysława Jagiełły przy współpracy ze sklepem harcerskim DRUH w Poznaniu. Kontakt: DRUH PHU, Pl. Bernardyński 1, 61-844 Poznań, tel. (61) 663 61 67, 501 574 334, www.druh.pl, druh(at)druh.pl. O przyjęciach decyduje kolejność zgłoszeń.
[Chris]


poniedziałek, 21.02.2005
www
Strona Jacka Frąsia

Po wielu miesiącach pracy, dzięki pomocy wielu osób, została ukończona strona Jacka Frąsia. Rysownik szczególnie dziękuje Jackowi Waliszewskiemu. Na stronie możesz obejrzeć ilustracje, grafiki, plakaty, obrazy oraz komiksy - jedne we fragmentach, inne w całości.
[Jarek Obważanek]


sobota, 19.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 3/2005: "Superman/Batman" nr 1
Scenariusz: Jeph Loeb
Szkic: Ed McGuinness
Tusz: Dexter Vines
Kolory: Dave Stewart
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 18.02.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 10-11.2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 1065

 

Recenzja

"Najlepsi na świecie" ["The World's Finest"] cz. 1 z 3. Nowy, ulepszony Metallo atakuje Metropolis i Gotham, wciągając strażników obydwu miast w monumentalną walkę. Natomiast Lex Luthor tworzy tajemniczą super-grupę, która ma zaszkodzić Człowiekowi Ze Stali.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 1 i 2.
[Jarek Obważanek]


sobota, 19.02.2005
zapowiedzi
Siódmy "Wilq" już we wtorek

22 lutego to data ukazania się 7 części z cyklu "Wilq Superbohater" pt.: "Pod osłoną AGD". Będzie to nietypowe wydawnictwo, bo złożą się na nie dwa oddzielne tomy (ale sprzedawane wyłącznie razem). Pierwszy to typowy zeszyt serii. Na 40 stronach znajdą się nowe odcinki Wilqa - m.in. "Pod osłoną AGD", "Tajne sekrety mafii", "Pan Promek". Jak zwykle pojawi się komiks Tomasza Minkiewicza "Wyprawa na ciemną stronę Słońca" i żarty rysunkowe. Drugi tom powstał z myślą o wszystkich sympatykach Wilqa i jest podziękowaniem za dwuletnie już wsparcie dla superbohatera z Opola. A zawierał będzie:

 • specjalną galerię postaci,
 • 12 premierowych historii,
 • kalendarz superbohaterski (12 gównianych miesięcy gratis),
 • niedużą dziurę (do powieszenia całości na gwoździu).

Obydwa tomy bedą sprzedawane tylko i wyłącznie razem, jako komplet w cenie 9,99 zł.
[Bartosz Minkiewicz]


 

 

sobota, 19.02.2005
imprezy
Baranowski na TRACHu!2

Gościem TRACHu!2 w sobotę 23 kwietnia będzie Tadeusz Baranowski, który opowie m.in. o przygotowywanym kolekcjonerskim albumie o Nerwosolku. Oprócz spotkania, które organizatorzy postarają się wyrwać ze schematu tego typu imprez, będzie można kupić komiksy Tadeusza Baranowskiego na stoisku Imago i zdobyć autograf, a także zamówić u autora limitowany kolekcjonerski album.

Jak zapowiadaliśmy wcześniej na TRACHu!2 obecni będą twórcy z Ukrainy: Aleksiej Olin (red. nacz. "K9", uczestnik festiwalu w Angoulême), Swjatosław Paszczuk, Maksim Bohdanowśkyj, Jewgienij Pronin, Witalij Chołmogorow oraz Anatolij Uljanow.

Poza dużymi wystawami - czyli prezentacją prac Tomka Leśniaka oraz autorów ukraińskich - będzie wystawa undergroundowa, na której zaprezentowane zostaną prace Piotrka Machłajewskiego i Tomaza. Będzie też kilka zinowych premier, ale szczegóły niebawem.

Ponadto do grona osób uczestniczących w części teoretycznej dołączył Wojtek Birek.
[Hubert Ronek]


 

 

sobota, 19.02.2005
filmy
James Purefoy skryje się za maską V

James Purefoy wcieli się w główną rolę w filmowej adaptacji komiksu Alana Moore'a i Davida Lloyda "V For Vendetta". Oczywiście jego twarz będzie przez cały czas ukryta za widoczną na plakacie maską.

Akcja filmu toczy się w totalitarnej Anglii po wojnie, która zniszczyła oblicze planety. W świecie bez politycznej wolności, osobistej wolności i niewielkiej wiary w cokolwiek pojawia się tajemniczy człowiek w białej, porcelanowej masce, który walczy z politycznymi oprawcami przez terroryzm i pozornie absurdalne akcje.

Zdjęcia do filmu w reżyserii Jamesa McTeiguego rozpoczną się w marcu, a jego premiera planowana jest na 4 listopada.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


 

 

sobota, 19.02.2005
filmy
Nowe osoby w obsadzie "Ghost Ridera"

Do obsady filmowej adaptacji serii "Ghost Rider" Marvela dołączył Donald Logue. Rozmowy w sprawie udziału prowadzą Peter Fonda, Matt Long i Eva Mendes.

Logue wcieli się w rolę Macka, szefa mechaników i najlepszego przyjaciela Johnny'ego Blaze'a, który przygotowuje mu motocykle do popisów kaskaderskich. Fonda miałby zagrać Mefistofelesa, Long młodszą wersję głównego bohatera, który układa się z diabłem a Mendes ukochaną Blaze'a. Ponadto w filmie wystąpią Nicolas Cage, Wes Bentley i Sam Elliott.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


 

 

sobota, 19.02.2005
filmy
Amerykańska premiera "Constantine'a"

Wczoraj do amerykańskich kin trafił film "Constantine", adaptacja serii "Hellblazer" w reżyserii Francisa Lawrence'a. Co ciekawe, już 10 dni wcześniej wyświetlany był w kilku krajach azjatyckich z okazji Chińskiego Nowego Roku.

Obraz opisywany jest jako "Brudny Harry", rozgrywający się w świecie ludzi związanych z okultyzmem. Bohaterem filmu jest John Constantine (Keanu Reeves), prywatny detektyw, który walczy z siłami piekła przebywającymi na Ziemi. Pomaga mu policjantka Angela (Rachel Weisz), której bliźniacza siostra została zamordowana w tajemniczych okolicznościach.

W filmie występują także Tilda Swinton, Gavin Rossdale, Djimon Hounsou, Shia LaBeouf i Peter Stormare. Scenariusz napisali Kevin Brodbin i Frank Cappello.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


 

 

sobota, 19.02.2005
filmy
Amerykańska premiera "Son of the Mask"

Od wczoraj w amerykańskich kinach wyświetlany jest film "Son of the Mask", kontynuacja "Maski" z Jimem Carreyem. Obraz oparty jest bardzo luźno na motywach komiksu "The Mask" z wydawnictwa Dark Horse Comics.

Dekadę po tym, jak legendarna Maska Lokiego dokonała spustoszenia w życiu niczego się nie spodziewającego dorosłego, magiczna maska trafia w posiadanie dziecka w familijnej komedii "Son of the Mask". Gdy nowy syn rysownika Tima Avery'ego (Jamie Kennedy) rodzi uzyskuje spektakularne moce Maski - ku przerażaniu zazdrosnego psa rodziny - wywraca rodzinę do góry nogami i rzuca dziecko w wir psiej walki o kontrolę Maski. Tymczasem Loki przybywa w poszukiwaniu swojej maski i zrobi wszystko, co w jego mocy, by ją odzyskać.

Film wyreżyserował Lawrence Guterman według scenariusza Lance'a Khazei. Występują Jamie Kennedy, Alan Cumming, Bob Hoskins, Traylor Howard, Ben Stein i inni.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


 

 

sobota, 19.02.2005
filmy
Polska premiera "Elektry"

Wczoraj na ekrany polskich kin wszedł film "Elektra" w reżyserii Roba Bowmana z Jennifer Garner w tytułowej roli.

Niedługo po otrzymaniu śmiertelnych ran (w filmie "Daredevil") Elektra zerwała wszelkie więzy ze światem, żyjąc tylko dla swego następnego zlecenia. Ale w wyniku nieoczekiwanego obrotu wydarzeń jest zmuszona podjąć decyzję, która może skierować jej życie w nowym kierunku - lub zniszczyć ją.

Kluczowymi graczami w podróży Elektry są Stick, niewidomy mistrz sztuk walki odpowiedzialny za "zmartwychwstanie" zabójczyni, oraz Mark i Abby Miller, ojciec i córka uciekający od Dłoni (The Hand), potężnego syndykatu, którego członkowie praktykują mroczną sztukę walki - ninjutsu.

W filmie poza Garner występują: Goran Visnjic (Mark Miller), Kirsten Prout (Abby Miller), Will Yun Lee (Kirigi), Cary-Hiroyuki Tagawa (Roshi), Terence Stamp (Stick), Natassia Malthe (Typhoid), Bob Sapp (Stone), Chris Ackerman (Tattoo), Colin Cunningham (McCabe), Hiro Kanagawa (Meizumi), Mark Houghton (Bauer), Kurt Max Runte (Nikolas Natchios) i inni.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


sobota, 19.02.2005
recenzje
"Love Hina" tom 5

W skrócie: Trochę zaczyna mnie to nużyć. O ile gagi z mniej lub bardziej rozebranymi (czy też właśnie rozbieranymi) pannami są jeszcze przyjemne, to większość pozostałych dowcipów sytuacyjnych niezbyt mnie bawi, a czasem niemal irytuje.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 17.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Drapieżcy"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1998, 2000, 2001, 2003
Liczba stron: 56 + 56 + 56 + 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 1064
Zafoliowane razem wszystkie cztery tomy cyklu.kup w Imago.com.pl

"Wish" tom 2
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 198
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1063
Archanioł został "pożarty" przez syna Lucyfera - koniec końców sytuacja się komplikuje. Czy nasz troszkę gapowaty aniołek - Kohaku - poradzi sobie z tymi problemami?
[JPF]


czwartek, 17.02.2005
na żywo
Plansze z "Lupusa"

Wydawnictwo Post zaprezentowało pięć początkowych plansz z pierwszego tomu serii "Lupus" Frédérika Peetersa, którego premiera miała miejsce w minioną sobotę. Plansze możesz obejrzeć tutaj.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 17.02.2005
www
"Esensja" nr 43"

Ukazał się 43 numer magazynu "Esensja". W dziale komiksowym znalazła się historia Grzegorza "Gipa" Pawlaka zatytułowana "Oko śmierci", zestawienie 10 najlepszych komiksowych toastów, omówienie serii "Tu detektyw Jeż" oraz garść dłuższych i krótszych recenzji.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 17.02.2005
filmy
Międzynarodowy teaser "Fantastic Four"

W sieci pojawił się nowy, międzynarodowy zwiastun filmu "Fantastic Four" Tima Story'ego. Materiał zawiera bardzo mało nowych ujęć, a w dodatku chwilowo mogę podać tylko skrót do wersji o niezbyt wysokiej jakości. Zwiastun był emitowany w brytyjskiej telewizji i prawdopodobnie nie należy się go spodziewać w kinach.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


 

 

czwartek, 17.02.2005
filmy
Oficjalna strona "Sin City" wystartowała

Ruszyła oficjalna strona filmu "Sin City" i chociaż spora część jeszcze nie działa, to i tak znaleźć można na niej wiele nowych materiałów. Przede wszystkim trochę nowych zdjęć, tapet czy ikonek, a nawet prostą gierkę (w przyszłości ma być ich cały zestaw). Przedstawieniu każdej postaci (wybrano na razie 12 niekoniecznie najważniejszych) towarzyszy krótki filmik, chociaż są to już znane fragmenty (ale za to niekiedy z nowym dźwiękiem). Jednak prawdziwą sensacją jest ujawnienie aktora odtwarzającego spowiednika, do którego przychodzi Marv w pierwszej historii. Otóż jest nim sam Frank Miller!
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


czwartek, 17.02.2005
recenzje
"3 przygody Sherlocka Bombla"

W skrócie: Komiks został wydany w zasadzie głównie na potrzeby kolekcjonerów, którzy nie patrząc na jakość zbierają wszystko, co kiedykolwiek wyszło spod ręki Baranowskiego. I kupią też drugie wydanie tego zbiorku. Tym bardziej, że zostało bardzo starannie przygotowane.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


środa, 16.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 8/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.02.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1062kup w Imago.com.pl

"Love Hina" tom 7
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Izumi Yoshida
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 182
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1061
Naru podejrzewa, że Mutsumi to właśnie ta dziewczyna, której Keitaro złożył w dzieciństwie przyrzeczenie, że spotkają się na Todaju. Czy tak jest rzeczywiście? Rozwiązanie tej zagadki okaże się zaskakujące. W międzyczasie zaczynają się wyczerpujące egzaminy na Uniwersytet Tokijski.
[Waneko]


wtorek, 15.02.2005
zapowiedzi
"Star Wars": "Obsession" z Mandragory

Mandragora na kwiecień zapowiedziała premierę 5-częściowej mini-serii "Star Wars": "Obsession" ze scenariuszem Hadena Blackmana, rysunkami Briana Chinga i okładkami Brada Andersona. Historia przedstawia wypadki prowadzące do najbardziej oczekiwanego wydarzenia w historii "Gwiezdnych wojen": filmowego epizodu trzeciego zatytułowanego "Zemsta Sithów". Komiks będzie wydawany w Polsce w cyklu miesięcznym w cenie 5 zł za odcinek.

Gdy Anakin Skywalker cieszy się krótkim wytchnieniem od Wojen Klonów (i ponownym spotkaniem ze swoją tajną żoną Padmé Amidalą), Obi-Wan udaje się na prywatną misję. Najpierw zatrzymuje się w pogranicznym mieście w bagiennym świecie Trigalis, gdzie walczy z małą grupą łowców nagród, uczestniczy w pojedynku z królem zbrodni, który powiązany jest z hrabią Dooku i otrzymuje tajną pomoc od koleżanki - Jedi Aayly Secury. Wszystko tylko po to, by sprawdzić plotkę o wrogu, którego nie może zapomnieć. Obi-Wana ogarnia obsesja i on dobrze o tym wie. Ale zagrożenie lub flirt z ciemną stroną jest ryzykiem, które jest skłonny podjąć, by ocalić osobę, o którą troszczy się najbardziej w całej galaktyce.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 14.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Hellboy": "Trzecie życzenie i inne opowieści"
Tytuł oryginalny: The Third Wish
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Kolory: Dave Stewart
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2002-2004
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1051
Historie zebrane po raz pierwszy w jednym albumie. Zbiór krótkich przygód z Chłopcem z Piekieł. Hellboy walczy z trollowi wiedźmą oraz z szalonym naukowcem, który pragnie stworzyć potwora używając do tego krwi samego Hellboya. W trzeciej opowieści Hellboy wyrusza do Afryki aby tam poznać swą przyszłość.

Jako uzupełnienie dodana została znakomita opowieść utrzymana w tonie humorystycznym, przedstawiająca zadziwiające przygody Przykręcanej Głowy ["The Amazing Screw-on Head"]. Jak mogłoby wyglądać dziewiętnastowieczne B.B.P.O., gdyby istniało już za czasów Abrahama Lincolna?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 5
Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1052
Pewnego dnia nowy nauczyciel zauważa Marron w trakcie jej przemiany. Oferuje dziewczynie pomoc, ponieważ jest demonicznym rycerzem Nyonem, który kiedyś pomagał Joannie. Kaito nie wie jednak, że został skuszony przez Szatana.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kenshin" tom 4
Scenariusz: Nobuhiro Watsuki
Rysunki: Nobuhiro Watsuki
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1053
Kenshin Himura nosi miecz o tępej głowni, gdyż postanowił, że już więcej nie będzie zabijał ludzi. Ale gdy jego przyjaciele wpadają w poważne tarapaty, ten mistrz miecza nie waha się i staje do walki z legendarnymi wojownikami - O-Niwabanshu.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Miecz nieśmiertelnego" tom 4
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1054
Manji pomaga młodej dziewczynie - Rinn w zemście na mordercach jej rodziców. Rinn ratuje życie małemu chłopcu, który okazuje się synem jednego z zabójców. Postanawia wybaczyć ojcu dziecka dawny mord, jednak zabójca dochodzi do wniosku, że ją zabije. Na szczęście w odpowiednim momencie przybywa Manji.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Ranma 1/2" tom 4
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1055kup w Imago.com.pl

"Strefa Śmiechu" nr 4: "Jeremi" tom 4: "Czy my to »My«?"
Tytuł oryginału: Zits
Scenariusz: Jerry Scott
Rysunki: Jim Borgman
Tłumaczenie: Marcin Szeloch
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: King Features Syndicate
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 80
Format: 21 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 14,90 zł
ID: 1056kup w Imago.com.pl

"Tajemnica trójkąta" tom 2: "Młodzieniec w całunie"
Tytuł oryginału: Le jeune homme au suaire
Scenariusz: Didier Convard
Rysunki: Denis Falque, Christian Gine, Eric Stalner, Pierre Wachs
Kolory: Paul
Okładka: André Juillard
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 11.2000
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1057
Seria historyczno-sensacyjna. Gęsta, precyzyjnie napisana fabuła, rozgrywająca się na przestrzeni wielu stuleci. Didier Moselle, historyk kierujący zespołem badaczy słynnych manuskryptów znad Morza Martwego zostaje wplątany w spisek sięgający czasów, kiedy rodziło się chrześcijaństwo. Kościół skrywa przed swoimi wiernymi straszliwą tajemnicę. Z jej powodu zabijano i palono na stosach tysiące ludzi. Nawet dziś ci, którzy znajdują się zbyt blisko jej rozwiązania, tracą życie. A Didier jest coraz bliżej odnalezienia grobu młodzieńca w całunie. Tego, który ponoć zginął na krzyżu. Tajne organizacje, tajemnice templariuszy i masonów, poszukiwanie zaginionych śladów pierwszych chrześcijan - oto świat, w którym żyje Didier Mosele.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Technokapłani" tom 5: "Sekta Technobiskupów"
Tytuł oryginału: La secte des Techno-Évêques
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 05.2003
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1058
Technokapłan Albino prowadzi swój statek-arkę do galaktyki obiecanej. W przerwach pomiędzy przygodami spisuje swoje pamiętniki. Wspomina karierę od zwykłego ucznia aż zostaje przywódcą sekty technobiskupów. Obejmując przywództwo dowiaduje się, że gry produkowane przez technokapłanów były częścią spisku przeciwko całej ludzkościi.
[Egmont Polska]


"W.I.T.C.H." nr 49/50
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz: Paola Mulazzi
Rysunki: Graziano Barbaro
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 76
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 8,90 zł
ID: 1059


"W.I.T.C.H. Wydanie specjalne" nr 1/2005: "Cornelia i Caleb"
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Federico Bertolucci, Anna Merli, Giada Perissinotto
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 1060


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
spotkania
Raczkowski w Łodzi

Wydawnictwo Znak oraz Łódź Kaliska Klub zapraszają na spotkanie z Markiem Raczkowskim, autorem albumu pt.: "Historyjki obrazkowe". Rozmowę poprowadzi Piotr Grobliński. Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 lutego o godz. 18:00 w Łódź Kaliska Klub (Łódź, ul. Piotrkowska 102). Wstęp wolny.
[za: WP Książki]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
nowości
Podsumowanie października 2004

 

Nawet tak magiczny miesiąc, jak październik, uzbrojony w Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, już nie działa na wydawców tak stymulująco jak dawniej. Mało tego - ukazało się mniej komiksów, niż w marcu 2004 roku (przy okazji WSK). Jest to widoczny dowód na rynkową stabilizację, chociaż nadal niektórzy mniejsi wydawcy, licząc na większy rozgłos, prezentują premiery tylko z okazji dużych imprez.

W sumie w październiku 2004 pojawiły się 54 pozycje, czyli o 15 więcej, niż we wrześniu, ale o 2 mniej, niż w marcu i aż o 14 mniej, niż w październiku 2003. Dwa albumy były wznowieniami, żaden nie zawierał w przeważającej części materiału wcześniej publikowanego w prasie. Suma cen komiksów października wyniosła 818,73 zł, czyli aż o 280 zł więcej, niż we wrześniu, ale o ponad 50 zł mniej, niż w marcu i aż o ponad 230 zł więcej, niż październiku 2003. Pozycji o cenach przekraczających 24 zł pojawiło się 7, czyli o jedną mniej, niż we wrześniu. Jeden z tych komiksów - "Człowiek w probówce"- kosztował aż 49,90 zł (co jednak nie jest rekordem).

Egmont nie zaszalał, tak jak rok wcześniej i wydał 23 pozycje za łączną kwotę 374,55 zł. To aż o 9 komiksów za niemal 100 zł mniej, niż w październiku 2003 roku i o jedną pozycję mniej za około 15 zł więcej (z powodu drogiej antologii), niż w marcu 2004. Tylko porównując październik do września można zauważyć widoczny wzrost - o 4 pozycje za około 65 zł więcej.

JPF wrócił do formy, wydając 4 tytuły za 80,90 zł, co daje 1 pozycję za 34 zł więcej, niż we wrześniu, ale 2 pozycje za blisko 20 zł mniej, niż w marcu. W zasadzie JPF nie uczestniczy w festiwalowym szaleństwie i między innymi z tego powodu w październiku 2003 roku wydał o 1 pozycję za ponad 40 zł mniej, niż w omawianym miesiącu.

Mocno zaprezentował się Kasen - po dwóch miesiącach milczenia wydał 3 komiksy za 53 zł - dokładnie tyle samo, co w lipcu. Edytor ten nie wydał niczego w pozostałych miesiącach, do których porównuję październik.

Mandragora, po najlepszym od października 2003 miesiącu, znacznie stonowała i wydała tylko 4 tytuły za 52,80 zł. Rok temu było znacznie lepiej - 2 komiksy więcej za ponad 50 zł więcej (głównie ze względu na drukowanie pozycji o większej objętości). Lepiej było także w marcu - również 2 pozycje więcej, choć już tylko za niecałe 35 zł więcej - oraz oczywiście we wrześniu - 5 tytułów za 40 zł więcej (widać tu postępujące obniżanie cen jednostkowych).

Festiwalem kompletnie nie przejęło się Waneko wydając 2 pozycje za 31,80 zł. To co prawda 1 pozycja za 15,90 zł więcej, niż we wrześniu, ale dokładnie tyle samo tytułów za te same pieniądze, co w marcu i tyle samo komiksów za 12 zł mniej, niż rok wcześniej.

W październiku aktywnych było 16 wydawców, czyli aż o 7 mniej, niż rok wcześniej i o 1 mniej, niż w marcu, chociaż o 8 więcej, niż we wrześniu. Siedmiu przedstawiło po jednym tytule (Amber, ArSal, BM Vision, Graficon, Zin Zin Press oraz dwaj debiutanci: Bajka i prywatny wydawca Michał Błażejczyk; pierwszy numer jego czasopisma "Zeszyty Komiksowe" ukazał się bez ISSN, stąd w zestawieniu debiutuje dopiero numerem drugim), czterech po dwa (Book House, Kultura Gniewu, ŁDK i Waneko), Kasen trzy, Mandragora i JPF po cztery, Axel Springer Polska pięć i Egmont 23.

Ukazały się 34 albumy, 8 zeszytów, dwie książki, cztery numery czasopism oraz 6 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży.

Wśród albumów i zeszytów 16 pochodziło z USA, 9 z Japonii, 6 z krajów frankofońskich (to najwięcej od stycznia) i dwa z Korei. Aż 11 było rdzennie polskich.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
zagranica
Trzeci tom "Halloween Blues" w kwietniu

1 kwietnia w krajach frankofońskich ukaże się kolejny album z serii "Halloween Blues" Mythica i Zbigniewa Kasprzaka zatytułowany "Souvenirs d'une autre".

Policjant Forester Hill ciągle nie może się otrząsnąć ze śmierci swojej żony, aktorki Dany Anderson, której zabójca wciąż nie jest znany. Tymczasem musi rozwiązać tajemniczą sprawę sobowtórów.

Fiona urodziła się pod Barceloną z matki Francuzki i ojca Amerykanina, walczących podczas wojny domowej w brygadach międzynarodowych. Po conieco burzliwym dzieciństwie, jej rodzina wróciła do Stanów w roku 1940. Ojciec Fiony znalazł tam sobie inne ideały do obrony, jej matka rozpoczęła karierę śpiewaczki, dziewczynka zaś została oddana pod opiekę Inez, hiszpańskiej republikance, przebywającej w USA nielegalnie. Dziwna była z niej niania: przeprowadzała się, kiedy tylko ktoś zaczynał się nią albo jej podopieczną zbytnio interesować.

Po śmierci Inez Fiona znalazła jej stary album z fotografiami, a w nim - jej własne zdjęcia z jej matką, ale w miejscach, których nie pamięta, ubrana w stroje, których nigdy nie nosiła. Kim jest ta dziewczynka, tak jej całkowicie obca, ale która wygląda dokładnie tak, jak ona? Ani jej ojciec, walczący w komunistycznej partyzantce gdzieś w Ameryce Południowej, ani jej zmarła dwa lata temu matka nie będą w stanie pomóc Fionie w rozwikłaniu tej zagadki. Któż zatem? Forester Hill, policjant, o którym mówi się, że jest w stanie rozwikłać najbardziej mroczne tajemnice!
[dla WRAK-a Błażej - Zeszyty Komiksowe na podst. Lombardu]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
zagranica
Iron Man według Orsona Scotta Carda

Na początku marca do sprzedaży w Stanach trafi pierwszy numer serii "Ultimate Iron Man", do której scenariusze pisze Orson Scott Card, jeden z najsławniejszych i najbardziej popularnych autorów prozy science fiction. Rysunkami zajmuje się Andy Kubert, tuszuje Danny Miki a koloruje Richard Isanove. Widoczną obok okładkę pierwszego numeru wykonał Bryan Hitch.

Wydawca w zasadzie nie zdradza fabuły serii, skupiając się raczej na promowaniu samego scenarzysty, którego sława sama ma przyciągnąć czytelników do nowego tytułu. Wiadomo tylko, że będzie to opowieść o początkach Iron Mana, która pokaże znacznie więcej interesujących rzeczy na jego temat, niż "The Ultimates" i diametralnie zmieni sposób patrzenia na tego bohatera.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
zagranica
"Wojna światów" także w komiksie

W maju amerykańskie wydawnictwo Best Sellers Illustrated uruchomii linię noweli graficznych przy pomocy adaptacji klasycznej powieści science fiction H.G. Wellsa "Wojna światów" opisującej inwazję Marsjan. W sam raz na czerwcową premierę filmu Stevena Spielberga.

Scenariusz albumu napisał Stephen Stern ("Zen Intergalactic Ninja"), a warstwą graficzną zajął się weteran komiksów ze świata Star Treka, Arne Starr. Widoczną po lewej okładkę wykonał Frank Brunner. W adaptacji komiksowej, podobnie jak w filmie Spielberga, akcja została przeniesiona z Anglii końca XIX wieku do Stanów czasów bardziej współczesnych.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
wystawy
"Pomysł na komiks"

25 lutego w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1) zostanie otwarta wystawa "Pomysł na komiks". To kolejna po praskiej odsłona "Komiksu w Awangardzie" prezentowanego rok temu we wrocławskim BWA. Podobnie jak w przypadku Pragi, wszystkie zgromadzone prace będą pokazywane jako jedna wystawa, gdyż do dyspozycji jest cała galeria. Wystawa potrwa do 25 marca.

A oto pełna lista eksponowanych prac:

"48 stron" Tobiasz Piątkowski (scen.) i Robert Adler (rys.), "Achtung Zelig!" Krystian Rosiński (scen.) i Krzysztof Gawronkiewicz (rys.), "Benek Dumpc i trup sąsiada" Jerzy Szyłak (scen.) i Robert Służały (rys.), "Ciach bajera", "Sikalafo" Bartosz "Termos" Słomka (scen., rys.) i Filip "Fil" Wiśniowski (scen., rys.), "Cichy Kącik KRLa" Karol "KRL" Kalinowski, "Człowiek Paroovka" Marek Lachowicz (scen., rys.) i TJFK (kolor), "Diefenbach" Benedykt Szneider, "Dr Bryan" Jakub Rebelka, "Emilia, Tank i Profesor" Filip Myszkowski, "Endo" Agata "Endo" Nowicka, "Erotyczne zwierzenia" Janek Koza, "Glinno" Jacek Frąś, "Historia choroby" Przemysław Truściński, "Gang Gangrena" Michał Arkusiński, "Jeż Jerzy" Rafał Skarżycki (scen.) i Tomasz Leśniak (rys.), "Josephine" Clarence Weatherspoon (scen., rys.) i Ivan (kolor), "Likwidator" Ryszard Dąbrowski, "Mikropolis" Dennis Wojda (scen.) i Krzysztof Gawronkiewicz (rys.), "Nadzwyczajni" Dennis Wojda (scen.) i Krzysztof Ostrowski (rys.), "Opowieści na sygnale" Bartek "Marian" Ślesiński (scen.) i Maciej "Simson" Simiński (rys.), "Osiedle Swoboda" Michał "Śledziu" Śledziński, "Pokolenia - Saga Gangsterska" Michał "Bizon" Lasota, "Prosiacek", "Bajki urłałackie" Krzysztof "Prosiak" Owedyk, "Pvek" Stefan Zacharczuk, "Ratman" Tomasz Niewiadomski, "Rewolucje" Mateusz Skutnik, "Szminka" Jerzy Szyłak (scen.) i Joanna Karpowicz (rys.), "Wilq" Bartosz Minkiewicz (scen., rys.) i Tomasz Minkiewicz (scen.), "Zakazany Owoc", "Niezwykłe przygody braci Kowalskich" Dariusz "Pała" Palinowski.
[Beata Bełzak]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
konkursy
Komiks promujący aktywność mieszkańców wsi

Fundacja Wspomagania Wsi ogłosiła konkurs na opracowanie komiksu promującego aktywność mieszkańców terenów wiejskich i małych miast na polu gospodarczym.

Fundacja zaprasza do udziału w konkursie zarówno amatorów jak i artystów, którzy mieli już okazję publikować swoje prace. Nadesłane materiały będą oceniane oddzielnie dla obu kategorii twórców. Postaraj się uruchomić swoją kreatywność, by pomóc ludziom młodym wyrwać się z zaklętego kręgu niemożności! By pokazać im, że można swoją przyszłość wziąć we własne ręce, a prowadzenie działalności gospodarczej nie jest trudne - trzeba tylko chcieć! Fundacja sądzi, że jeśli fabułą komiksu byłaby tzw. success story (pozytywny przykład), to wskazane byłoby też pokazać, jak to się robi - jakie działania musi przedsięwziąć przeciętny mieszkaniec małego miasteczka czy wioski, by stworzyć własny biznes.

Atrakcyjna forma graficzno-literacka, jaką jest komiks, rzadko znajduje zastosowanie do propagowania celów społecznych. Przygotowując konkurs Fundacja chce się włączyć w szerszą kampanię wspierającą walkę z biedą i rozwój małej przedsiębiorczości, rozpoczętą w bieżącym roku, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ "Światowym Rokiem Mikrokredytu".

Przesłane prace oceniane będą przez jury od strony artystycznej jak i zawartych w nich treści społecznych i edukacyjnych. W kategorii profesjonalistów przewiduje się trzy nagrody:

 • I - 5000 zł
 • II - 3500 zł
 • III - 1000 zł.

W kategorii amatorów przewiduje się również trzy nagrody:

 • I - 1000 zł
 • II - 750 zł
 • III - 500 zł

Nagrodzone prace znajdą się na wystawie w jednym z głównych oddziałów ING Bank Śląski w Warszawie. Zwycięskie prace mają szansę też się znaleźć na otwartej dla szerszej publiczności wystawie w Warszawie. Zostaną też opublikowane w specjalnym katalogu. Fundacja ma zamiar wydać jedną z prac w większym nakładzie, by użyć ją w swej statutowej działalności.

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 15 maja. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 czerwca, a uroczyste wręczenie nagród 30 czerwca 2005 r. Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w konkursie znajdują się w regulaminie. Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu pod patronatem: Organizacji Narodów Zjednoczonych i ING Bank Śląski.

Utworzona w 1999 roku Fundacja Wspomagania Wsi jest organizacją skupiającą ponad 15-letnie doświadczenie we wspieraniu rozwoju aktywności środowisk lokalnych oraz w promowaniu i wspieraniu przedsiębiorczości pozarolniczej na terenach wiejskich.
W swych działaniach Fundacja wykorzystuje zarówno narzędzia edukacyjne (konsultacje, szkolenia, wydawnictwa) jak i finansowe, polegające na wsparciu powstających lub rozwijających się małych przedsiębiorstw.

Odwiedź też Witrynę wiejską.
[Fundacja Wspomagania Wsi]


 

 

poniedziałek, 14.02.2005
ciekawostki
Koza rysuje reklamy dla Heyah

Heyah zaczęła rok nową, pełna humoru kampanią reklamową prezentującą zmiany w ofercie marki. Heyah zgodnie z obietnicą obniżyła ceny - od poniedziałku, 7 lutego, wszyscy użytkownicy Heyah wysyłają SMS-y w sieci za jedyne 3 grosze brutto. To najniższa cena na rynku europejskim.

Kampania wykorzystuje odważną, prostą formę - czarno-biały rysunek, w którym kolorem wyróżnia się jedynie charakterystyczna czerwona łapa Heyah. Wielowątkowa reklama jest, jak wcześniejsze kreacje, pełna humoru, co podkreśla spójność z poprzednimi kampaniami. Tym razem została wykorzystana forma komiksu, który zdaniem autorów kampanii przeżywa obecnie swój renesans i cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Autorem komiksów Heyah jest awangardowy rysownik Janek Koza.

Od 31 stycznia, przez tydzień stacje telewizyjne emitowały 30 sekundowy film reklamowy, zapowiadający nadejście zmian w ofercie. Spot prezentował kończące się niepowodzeniem wysiłki zawodników próbujących przesunąć w dół wajchę poziomu cen SMSów. Teraz już wiadomo, komu udało się uporać z wajchą.

W prasie, telewizji, radiu, Internecie i na reklamie zewnętrznej w dniu obniżki cen SMSów rozpoczęła się druga odsłona kampanii Heyah. Komiksowe historyjki Heyah pojawiły się również na przystankach autobusowych i w warszawskim metrze. W kampanii wykorzystane zostały także nośniki w środkach transportu - ramki w autobusach i pociągach. To jednak nie wszystko. W popularnych, modnych klubach i pubach można zapoznać się z komiksowymi historyjkami prezentującymi w zabawny sposób ofertę Heyah na tabliczkach umieszczonych w toaletach.
[za: Witrualne Media]


poniedziałek, 14.02.2005
ciekawostki
Fil ilustruje Don Guralesko

 

Filip "Fil" Wiśniowski wykonał rysunek na okładkę płyty rapera Don Guralesko zatytułowanej "Drewnianej małpy rock". Album wydany przez wytwórnię Wielkie Joł do sprzedaży na terenie całego kraju trafia dokładnie dzisiaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 13.02.2005
nowości
Podsumowanie września 2004

 

Wrzesień okazał się najlepszym miesiącem dla Mandragory od października 2003 roku. Również Egmont wydał bardzo dużo tytułów i mimo nieszczególnej aktywności edytorów stricte mangowych niemal udało się dorównać kwocie czerwcowej, chociaż ilościowo nie było aż tak dobrze. Pojawiło się 39 tytułów, czyli o 3 więcej, niż w sierpniu i lipcu, 3 mniej, niż w czerwcu i 2 więcej, niż we wrześniu ubiegłego roku. Jeden zeszyt był wznowieniem, żadna pozycja nie była przedrukiem z prasy. Suma cen komiksów września wyniosła 538,35 zł, co jest kwotą o ponad 90 zł wyższą, niż w sierpniu i o 50 zł wyższą, niż we wrześniu poprzedniego roku. Tak dramatyczna różnica między sumami sierpnia i września przy zaledwie 3 pozycjach różnicy spowodowana jest dużą ilością drogich komiksów zaprezentowanych we wrześniu. Egmont wydał aż 7 pozycji o cenach przekraczających 24 zł, a Milton Media zadebiutował albumem o cenie 34,90 zł ("Westerplatte"). W sierpniu drogich komiksów ukazało się tylko 3.

Egmont wydał 19 pozycji, czyli zaledwie o 3 więcej, niż w sierpniu, ale w sumie kosztowały 309,15 zł, czyli aż o 130 zł więcej, niż nowości poprzedniego miesiąca! Tak ogromną różnicę wygenerowały oczywiście wspomniane wyżej komiksy o wysokich cenach jednostkowych. Rok wcześniej Egmont wydał 2 pozycje więcej, ale i tak kosztowały prawie 40 zł mniej.

Jak już wspomniałem, Mandragora zaszalała i wydała 9 pozycji za 93,00 zł. To o 3 komiksy za 20 zł więcej, niż w i tak dobrym sierpniu. Co ważniejsze, to aż o 7 pozycji za 73 zł więcej, niż we wrześniu 2003!

Nieco odpuścił sobie JPF, wydając tylko 3 tytuły za 47 zł, czyli za tyle samo, co w styczniu i za niewiele więcej, niż w lipcu. Rok wcześniej wydał 2 tytuły więcej za kwotę o 30 zł wyższą.

Waneko zaliczyło kolejny dół - tylko 1 pozycja za 15,90 zł, podobnie jak w lipcu. To o 2 pozycje za prawie 40 zł mniej, niż w sierpniu i o 1 pozycję za około 15 zł mniej, niż we wrześniu ubiegłego roku.

We wrześniu aktywnych było ośmiu wydawców, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej i o jednego mniej, niż rok wcześniej. Czterech zaprezentowało po jednym tytule (rynkowy debiutant Milton Media oraz Studio Domino, Waneko i XXL Grupa Medialna), JPF trzy, Axel Springer cztery, Mandragora dziewięć a Egmont 19.

Ukazało się 17 albumów, 12 zeszytów, dwie książki, jeden numer czasopisma oraz 7 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży.

Wśród albumów i zeszytów aż 23 pochodziło z USA (najwięcej odkąd prowadzę takie zestawienie), 7 z Japonii a 1 był rdzennie polski.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 13.02.2005
recenzje
"Hulk/Wolverine": "Sześć godzin " część 2

W skrócie: Jones bardzo utrudnia życie każdemu z bohaterów, uatrakcyjniając intrygę jak się da. Nieoczekiwane zakręty fabuły pojawiają się co chwilę i nawet przerzucanie akcji z miejsca na miejsce nijak nie zmniejsza dynamiki opowieści. Sprawnie opowiedziana, swobodnie narysowana dobra historia sensacyjna.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 12.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Lupus" tom 1
Scenariusz: Frederik Peeters
Rysunki: Frederik Peeters
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Wydawca: Post
Data wydania: 12.02.2005
Wydawca oryginału: Atrabile
Data wydania oryginału: 01.2003
Liczba stron: 96
Format: 22,1 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,50 zł
ID: 1050*
Dwukrotny zdobywca polskiej edycji nagrody Alph-Art, Frédérik Peeters, autor znanego komiksu "Niebieskie Pigułki" tym razem przedstawia historię science fiction.

Lupus i jego przyjaciel Tony kupują własny kontenerowiec i ruszają w długą, kosmiczną podróż po galaktyce. W czasie ich pełnej przygód drogi muszą się zmierzyć z różnymi niespodziewanymi wypadkami i niebezpieczeństwami, ale prawdziwe problemy zaczną się gdy wezmą na pokład autostopowiczkę, Saanę. Sensacyjna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia Peetersa to także opowieść o relacjach międzyludzkich i przyjaźni.

Komiks nagrodzony nagrodą za najlepszy francuskojęzyczny komiks 2003 roku - polski wybór.
[Post]


 

 

sobota, 12.02.2005
nagrody
Satrapi laureatem nagrody dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angoulême - polski wybór 2005

Album "Poulet aux prunes" Marjane Satrapi z wydawnictwa L'Association zdobył nagrodę dla najlepszego fancuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angoulême - polski wybór 2005. Zwycięzcę ogłoszono dzisiaj w Centrum Manggha w Krakowie. Wyróżnienie przyznają uczniowie liceów dwujęzycznych z całej Polski zaproszeni przez Instytut Francuski w Krakowie. Komiks wybierany jest z listy albumów nominowanych do podobnej nagrody w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême.

Marjane Satrapi urodziła się w 1969 roku w Iranie, gdzie uczęszczała do francuskiej szkoły. W roku 1983 rodzice wysłali ją do Austrii, skąd przeprowadziła się do Francji. Spotkanie z Davidem B. odmieniło jej życie i zrodziło zainteresowanie komiksem. Zadebiutowała w 2000 roku pierwszym tom serii "Persepolis", który został ciepło przyjęty zarówno przez krytykę, jak i czytelników. W 2005 roku jury Festiwalu w Angouleme przyznało jej nagrodę dla najlepszego albumu za "Poulet aux prunes". Wybór polskiego jury okazał się identyczny.

Akcja "Poulet aux prunes" ["Kurczak ze śliwkami"] toczy się w 1958 roku w Teheranie. Głównym bohaterem jest Nasser Ali Khan, który kocha kurczaka ze śliwkami, piersi Sophii Loren oraz swoją córkę Farzaneh. Ale najbardziej kocha swój instrument strunowy - tar, którego jest wielkim wirtuozem. W dniu, w którym ktoś niszczy jego instrument, Nasser Ali Khan popada w apatię i odtąd obojętny na małe i duże radości dnia codziennego postanawia umrzeć.
[informacja Wojciech Birek , tekst Jarek Obważanek]


piątek, 11.02.2005
sklepy
4 lata Komikslandii

 

W najbliższy poniedziałek, 14 lutego, sklep Komikslandia będzie obchodził 4 rocznicę powstania. W związku z tym tego dnia wszystkie komiksy będą sprzedawane z 10% rabatem. Dotyczy to również nowego pakietu Egmontu, który pojawi się właśnie w poniedziałek. Serdecznie zapraszamy.
[Łukasz Stokowski]


piątek, 11.02.2005
zapowiedzi
".hack" będzie wcześniej

JPF ponownie dokonał korekty swoich planów na najbliższe miesiące. Zniknęły z nich "Full Metal Alchemist" i "Mahoromatic", a za to ".hack" został przeniesiony z czerwca na marzec. Również w marcu ma pojawić się szósty tom "Hellsinga", a następne cześci obu serii planowane są na maj.

Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 11.02.2005
filmy
Polska premiera "Les Dalton"

Dzisiaj na ekrany polskich kin wchodzi film fabularny z polskim dubbingiem "Lucky Luke" ["Les Dalton"] Philippe'a Haima. Obraz oparty jest na motywach serii Morrisa.

Joe i Averell Daltonowie są największymi przestępcami - fajtłapami w historii Dzikiego Zachodu. Nawet własna matka się ich wyrzekła. Ponosząc kolejną klęskę, bracia lądują w więzieniu, gdzie dowiadują się o magicznym sombrero. Uciekają z więzienia do Meksyku, aby ukraść magiczny kapelusz. Jednak ich tropem podąża słynny Lucky Luke.

Postać nieustraszonego szeryfa zagrał Til Schweiger. W role Daltonów wcielili się Eric Judor, Ramzy Bedia, Said Serrari i Romain Berger. W dubbingu udział wzięli: Olaf Lubaszenko (Lucky Luke), Jarosław Boberek (Joe Dalton), Bartłomiej Topa (Avarell Dalton), Wojciech Paszkowski (Jack Dalton), Marcin Perchuć (William Dalton), Antonina Girycz (Mama Dalton) i inni. Dialogi w polskiej wersji napisał Witold Surowiak a dubbing wyreżyserował Paweł Łysak. Dystrybutorem obrazu jest Monolith.
[Jarek Obważanek]


piątek, 11.02.2005
prasa
Nowy magazyn - "Anime+"

 

Już 11 marca na rynek trafi nowy magazyn, poświęcony mandze, anime i japońskiej popkulturze. "Anime+" będzie koncentrować się na recenzjach i analizach filmów i komiksów, których tematyka skierowana jest dla starszej widowni.

W piśmie znajdą się również działy poświęcone kinematografii japońskiej i azjatyckiej, erotic corner, dwa plakaty, sekcja poświęcona muzyce (J-music, plytoteczka oraz gry muzyczne), ćwiczenia z japońskiego, felietony, listy czytelników, galeria, opowieści z Japonii, dział poświęcony gadżetom i jeszcze parę niespodzianek.

Wśród autorów tekstów znajdą się nazwiska znane z wcześniejszych publikacji.
[za: JPF]


czwartek, 10.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 50: "Asy wywiadu"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,90 zł
ID: 1047kup w Imago.com.pl

"Island" tom 4
Scenariusz: In-Wan Youn
Rysunki: Kyung-Il Yang
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1049


"Kaczor Donald" nr 7/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 9.02.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1048


 

 

czwartek, 10.02.2005
zapowiedzi
Okładka i plansze z "Morfołaków"

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w ramach imprezy TRACH!2 odbędzie się premiera drugiego albumu z cyklu "Morfołaki" autorstwa Nikodema Skrodzkiego (scenariusz) i Mateusza Skutnika (rysunki). Album będzie miał 52 strony w czerni i bieli oraz kolorową okładkę, a jego cena będzie wynosić 14,90 zł. Obok prezentuję jego okładkę, a tutaj możesz zobaczyć dwie przykładowe plansze ze środka. W późniejszym terminie komiks pojawi się tradycyjnie w księgarniach specjalistycznych, zaś na samym TRACHu! będzie można zdobyć autograf Mateusza Skutnika a także porozmawiać zarówno z nim jak i z szefostwem wydawnictwa Imago.com.pl.
[Marek Turek]


 

 

czwartek, 10.02.2005
www
Strona Ziuta

Wiesław "Ziuto" Skupniewicz uruchomił niedawno stronę poświęconą swojej twórczości. Możesz na niej zobaczyć wybrane ilustracje, projekty postaci z kampanii reklamowych, gier komputerowych, planszowych i karcianych, storyboardy oraz oczywiście komiksy.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 10.02.2005
recenzje
"Wolverine": "Koniec" część 2

W skrócie: Jenkins przenosi Logana z Kanady do Japonii, by dalej prowadzić swoją niejasną, niezrozumiałą i, co gorsza, niezbyt ciekawą gierkę.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

wtorek, 8.02.2005
zagranica
Ostatni Pradawny

Na maj Desperado Publishing zapowiada 5-częściową mini-serię "Stardust Kid" - magiczną, przyjazną dzieciom opowieść, która jednak wkracza w mroczniejsze rejony. Autorami komiksu są J.M. DeMatteis, Mike Ploog, Nick Bell i Dave Lanphear, a jego wydaniem w Stanach zajmie się Image Comics.

Najlepszym przyjacielem 12-letniego Cody'ego DiMarco jest Paul Brightfield. Więź między dwoma chłopcami jest głębsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Bo tak naprawdę Paul Brightfield nie jest człowiekiem - jest ostatnim z Pradawnych, starożytnych form życia z Praczasów - gdy żaden człowiek nie chodził po Ziemi i powstała magia - a Cody jest jedyną osobą na całym świecie, która zna tajemnicę Paula.

Pewnej październikowej nocy Paul Brighfield znika. W tym samym czasie w pobliskim Dzikim Parku ogromny kokon wykopuje się z ziemi. Wewnątrz kokonu znajduje się przepełniona nienawiścią kreatura, która wkrótce zniszczy życie Cody'ego - a także życie każdego, kogo kocha.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


wtorek, 8.02.2005
recenzje
"Battle Angel Alita" tom 1: "Zardzewiały anioł"

W skrócie: Cały komiks to tak naprawdę dobrze zrealizowana nawalanka z użyciem fantazyjnych rekwizytów. Wrogiem numer jeden w tym tomie jest gigantyczny cyborg o ogromnych możliwościach i Alicie nie będzie łatwo go pokonać. Nie wspominając o tym, że najpierw musi przypomnieć sobie jak się walczy na najwyższym poziomie!
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


 

 

poniedziałek, 7.02.2005
filmy
Zwiastuny z Super Bowl

W niedzielę w USA odbył się XXXIX finał mistrzostw w futbolu amerykańskim, który jest nie tylko wielkim wydarzeniem sportowym, ale też komercyjnym. Mecz w telewizji oglądało ponad 140 milionów Amerykanów, a sekunda czasu reklamowego kosztowała 80 tysięcy dolarów. Na tą okazję zostało specjalnie przygotowanych wiele premierowych reklam telewizyjnych, w tym wiele promujących filmy kinowe. Wśród nich dwie, które interesują komiksiarzy.

Pierwsza z nich zapowiada film "Batman Begins" Christophera Nolana. W 30-sekundowej reklamie producenci umieścili całkiem dużo nowego materiału, w tym pierwszy rzut oka na Scarecrowa oraz prezentację pierwowzoru Batmobilu.

Spot możesz obejrzeć w jednej z czterech wielkości (format QuickTime):
bardzo duży
duży
średni
mały

Drugi spot to ostatnia już zapowiedź filmu "Constantine" Francisa Lawrence'a, który za 11 dni trafi na ekrany amerykańskich kin. Jednak również w tej reklamie nie zabrakło nowych ujęć.

Spot możesz obejrzeć w jednej z trzech wielkości (format QuickTime):
duży
średni
mały

[Jarek Obważanek na podst. Filmweb i ComingSoon.net]


 

 

poniedziałek, 7.02.2005
zagranica
"Dureń apokalipsy"

Wyobraź siebie w post-apokaliptycznym świecie, gdzie wszelkie wygody, które przez całe życie uważałeś za pewne, nagle zniknęły. Jak zareagowałbyś na taką sytuację? Czy przyjąłbyś to ze stoickim spokojem? A może spędziłbyś większość czasu przeklinając swój los? Lubimy się widzieć w tej pierwszej syyuacji, ale ta druga jest prawdopodobnie bardziej realna - i taki właśnie jest bohater nowej mini-serii Petera Bagge "Apocalypse Nerd" ["Dureń apokalipsy"].

Zdziwisz się jak ów bohater, chory na astmę, krótkowzroczny były manager średniego stopnia w firmie produkującej oprogramowanie komputerowe, swe ograniczone umiejętności przetrwania permanentnie poddaje próbom, tylko po to, by ponosić kolejne klęski. Zadrżysz, jak jego głupi przyjaciel z dzieciństwa Jeff Beasley tyrranizuje go, nadużywając swej nowo odkrytej pozycji niekwestionowanego super-samca wśród ich dwóch. Wzdrygniesz się, jak to, co zostało z ludzkiej cywilizacji, ciągle podupada dookoła nich, a oni razem z tym wszystkim.

Pierwszy czarno-biały zeszyt "Apocalypse Nerd" ukaże się w Stanach już 16 lutego nakładem Dark Horse Comics. Każdy z sześciu odcinków będzie zawierał dodatkową historię opisującą wzruszające, acz zabawne anegdoty o ojcach założycielach Stanów Zjednoczonych. Nareszcie George Washington i jego kompania wystąpią w swoim własnym komiksie!
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

niedziela, 6.02.2005
imprezy
"Morfołaki" i giełda zinów na TRACHu!2

Wydawnictwo Imago.com.pl zapowiedziało na TRACHa!2 premierę drugiego albumu "Morfołaków" Nikodema Skrodzkiego i Mateusza Skutnika. Przypominam, że na imprezie odbędzie się spotkanie z rysownikiem serii.

Ponadto na TRACHu!2 obecna będzie reprezentacja Lublina: Sławek "pookie" Kuśmicki, który będzie prowadził spotkania, oraz mocno zaangażowani w zorganizowanie imprezy Dominik "lucek" Szcześniak i Hubert Ronek.

Podobnie jak w roku ubiegłym obok dużej giełdy będzie także giełda zinów, a na niej dostępne produkcje podziemne, które trudno wyszukać na innych imprezach. Wszystkich, którzy kserują i sami wydają własne pisemka/komiksy, a są chętni do wzięcia udziału w giełdzie na preferencyjnych warunkach  prosimy o kontakt z luckiem.

Partnerami TRACHa!2 są: wydawnictwo Egmont oraz księgarnia Imago.com.pl. Oficjalny patronat nad imprezą objęli: WRAK, Esensja, "Aktivist Exklusiv", "Gazeta Wyborcza" i Radio Eska. Sponsorem głównym całego festiwalu jest Żywiec.
[Hubert Ronek]


 

 

niedziela, 6.02.2005
nagrody
Nagroda dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angoulême - polski wybór 2005

Instytut Francuski w Krakowie zaprasza na ogłoszenie laureata nagrody dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angoulême - polski wybór 2005, które odbędzie się 12 lutego 2005 o godz. 17.00 w Centrum Manggha, al. Konopnickiej 26. Po ogłoszeniu laureata odbędzie się prezentacja polskiego wydania ubiegłorocznego zwycięzcy, albumu "Lupus" tom 1 Frederika Peetersa (wydawnictwo Post) oraz otwarcie wystawy Komiks na Horyzoncie.

Instytut Francuski w Krakowie zaprasza co roku uczniów liceów dwujęzycznych z całej Polski, aby wybrali najlepszy francuskojęzyczny album komiksowy. Komiks wybierany jest z listy albumów nominowanych na największym europejskim festiwalu komiksu - Festiwalu Komiksu w Angoulême. Przedsięwzięcie to jest okazją do zapoznania polskiej publiczności ze współczesnym komiksem oraz do podkreślenia oryginalności, różnorodności i talentu jeszcze mało znanych w Polsce autorów. Polskie jury obradowało po raz pierwszy w 2002 roku pod honorowym przewodnictwem wielkiego miłośnika komiksu, jednego z polskich prekursorów gatunku, prof. Jerzego Skarżyńskiego. Pierwszym laureatem polskiej nagrody został Frederik Peeters za album "Les Pilules bleues" ("Niebieskie pigułki"). W 2003 r. nagrodę otrzymał Joann Sfar za pierwszy tom serii "Le Chat du Rabin" ("Kot rabina"). Oba nagrodzone komiksy zostały przetłumaczone na polski i wydane przez krakowskie wydawnictwo Post. W 2004 r. za album "Lupus" tom 1 Frederik Peeters po raz drugi został laureatem nagrody. W styczniu 2005 r. przedstawiciele dziewięciu liceów spotkali się w Krakowie po raz czwarty, aby wybrać najlepszy francuskojęzyczny album roku.

W 2005 roku do nagrody zostały nominowane następujące albumy:

 • "Lupus" volume 2, Frederik Peeters, wyd. Atrabile
 • "Poulet aux prunes", Marjane Satrapi, wyd. L'Association
 • "Trois éclats blancs", Bruno Le Floc'h, wyd. Delcourt
 • "L'enragé" tome 1, Baru, wyd. Dupuis
 • "La malle Sanderson", Jean-Claude Götting, wyd. Delcourt

[Instytut Francuski]


 

 

niedziela, 6.02.2005
zagranica
Pierwsze spotkanie Batmana z Jokerem?

W przyszłym tygodniu do sprzedaży w Stanach trafi wydanie specjalne "Batman: The Man Who Laughs", które przedstawia pierwszą walkę Mrocznego Rycerza ze swoim przyszłym arcywrogiem: Jokerem. Tajemniczy, niebezpieczny szaleniec zabija prominentów Gotham City, za każdym razem zostawiając niezwykłą wizytówkę: koszmarny zastygły grymas uśmiechu przyklejony do pozbawionych życia twarzy ofiar. Mroczny Rycerz bada tę sprawę i wkrótce staje przed obliczem błazeńskiego księcia zbrodni. Ta przygoda ustaliła konflikt, który szaleje po dziś dzień.

64-stronicowy komiks "Batman: The Man Who Laughs" napisał Ed Brubaker, a narysował Doug Mahnke.

Pikanterii tej zapowiedzi dodaje fakt, że pierwsze spotkanie Batmana z Jokerem zostało przedstawione przez Dennsa O'Neila w komiksie "Images" ("Batman: Shadow of The Bat" nr 50), przedrukowanym w polskim "Batmanie" nr 1/1995. Już na podstawie samej okładki "The Man Who Laughs" można wywnioskować, że historia nawiązuje do legendarnego "Zabójczego żartu" Alana Moore'a i Briana Bollanda (polski "Batman" 1/1991). Podobne aluzje czyni również Dennis O'Neil w "Images". Jak więc Ed Brubaker wybrnie z tej sytuacji?
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 6.02.2005
recenzje
"Ciach bajera" tom 3

W skrócie: Jeśli lubisz bardzo niewybredne dowcipy o tematyce seksualnej i fekalnej, a także nie przywiązujesz większej uwagi do starannych rysunków, to "Ciach bajera" jest dla Ciebie.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 4.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 2/2005: "Amazing Spider-Man" nr 4
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: John Romity Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 04.02.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 1046
Dzień jak każdy inny w życiu Petera Parkera... Czy aby napewno? Jedna z najbliższych mu osób odkrywa skrywaną dotąd tajemnicę i wcale nie jest to dla niej miłą niespodzianką. Spider-Man zdemaskowany!

Zawiera historie z amerykańskich numerów 36 i 37 (vol. 2).
[Dobry Komiks]


 

 

piątek, 4.02.2005
wydarzenia
Piąta edycja sympozjum komiksologicznego

 

Krzysztof Skrzypczyk zaprasza do udziału w piątej edycji sympozjum komiksologicznego, którego tematem będzie "Komiks jako zjawisko artystyczne - na pograniczu sztuk, mediów, gatunków."

Propozycje rozwinięć tematu:

 • Jak rozumieć artyzm komiksu (w komiksie) oraz "artystyczność" komiksów (w komiksach)? Co to oznacza w sensie teoretycznym i praktycznym - próba analizy, eksplikacji i egzemplifikacji (w tym, np.: komiks jako narracyjna jedność ikono-lingwistyczna, przejaw synkrazji i korespondencji sztuk).
 • Komiks (nie tylko w Polsce) - pośród innych sztuk, mediów, gatunków (w tym, np.: komiks wobec literatury, sztuk plastycznych, filmu a "obecność" literatury, sztuk plastycznych, filmu w komiksach; komiks w kulturze - kultura w komiksach).
 • "Artystyczność" komiksu - na tle kultury współczesnej, narodowej, masowej (w tym, np.: komiks jako "najzabawniejsza ze sztuk" i "obszar realizacji marzeń"; komiks w postmodernizmie a "postmodernistyczność" w komiksach).
 • Problem istoty "strywializowanego medium" - komiks jako przekaz, tworzywo, forma - między artyzmem a kiczem.
 • Historia i specyfika Komiksu Polskiego oraz polska twórczość komiksowa z perspektywy stylów, tendencji i trendów w Komiksie Światowym - wpływy i różnice (w tym, np.: określenie i charakterystyka wyznaczników Polskiej Szkoły Komiksu, zagadnienie niewspółmierności "mega-narcyzmu" młodych polskich komiksiarzy do rzeczywistych osiągnięć artystycznych).
 • Status obecny i kierunki rozwoju komiksu w Polsce (w tym, np.: "komiks artystyczny" wobec "post-underground'u", anty-artystyczne konsekwencje komercjalizacji komiksowego rynku wydawniczego; bezwartościowość utworów a nobilitacja gatunku).
 • Problemy komiksologii jako odrębnej dyscypliny wiedzy (w tym, np.: refleksja naukowa a "pro-kultowa" pseudo-krytyka).

Sympozjum odbędzie się w październiku 2005 r. w Łódzkim Domu Kultury (Łódź 90-113, ul. Traugutta 18; e-mail: skrzypczyk(at)poczta.onet.pl) w trzecim dniu (niedziela) Międzynarodowego Festiwalu Komiksu KOMIKS '2005. Organizatorzy sympozjum zakładają, że obrady stanowić będą (piątą z rzędu!) okazję do zaprezentowania stanu i kondycji rodzimej myśli komiksologicznej, umożliwiając wieloaspektowe ujęcie problematyki rozważań teoretycznych nad rolą, znaczeniem i pozycją komiksu - rozumianego jako swoisty fenomen kulturowy - nie tylko w Polsce, choć ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki polskiej twórczości komiksowej i próbą osadzenia jej w szerszym kontekście ogólnokulturowym.

Od samego początku naczelnym motywem organizacji kolejnych sympozjów było dążenie do ukazania komiksu w nobilitującym świetle profesjonalnych analiz, by tym samym łatwiej wytyczyć obszar, na którym będzie można mówić o wartościach jednoznacznie artystycznych i kulturotwórczych tego gatunku, bez zastrzeżeń i bez cienia ironii (powstałej w zestereotypizowanej optyce fałszywych wyobrażeń i irracjonalnych uprzedzeń wobec komiksów). Tematy przewodnie poprzednich edycji sympozjum ("Sztuka komiksu w perspektywie polskiej komiksologii" w 2001 r., "Komiks w Polsce a komiks polski" w 2002 r., "Komiks jako element kultury współczesnej" w 2003 r.) ogniskowały się więc wokół wydobywania i promowania walorów komiksu jako odrębnego gatunku artystycznego; z kolei to w 2004 r. ("Komiks w tyglu uwarunkowań") służyło ukazaniu różnorodności czynników wpływających na artystyczny i społeczno-kulturowy status komiksu.

Również podczas bieżącej edycji planowane jest wydanie antologii nadesłanych referatów (artykułów, esejów), dlatego prosimy o przesłanie na adres ŁDK (z dopiskiem na kopercie "SYMPOZJUM KOMIKSOLOGICZNE") gotowych do druku (tj. sporządzonych zgodnie z regulaminem) tekstów - wraz z dyskietką i ankietą uczestnika - w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2005 r.
[Krzysztof Skrzypczyk]


piątek, 4.02.2005
recenzje
"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 1

W skrócie: Hasło "dziewczynka w krainie bogów" przynosi na myśl film "Spirited Away" Hayao Miyazakiego. Ale w tak doborowym towarzystwie "Takahamagaha" wypada bardzo blado, więc może darujmy sobie tak górnolotne porównania.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 3.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Klik" tom 2
Scenariusz: Milo Manara
Rysunki: Milo Manara
Tłumaczenie:
Wydawca: Post
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 64
Format: 22,5 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 1045
Druga część serii erotycznej Milo Manary, opowiadającej perypetie Claudii. Zrobiona z humorem opowieść Manary to udana kontynuacja jednej z najbardziej znanych i popularnych na zachodzie serii erotycznych narysowana ręką prawdziwego mistrza.
[Post]


 

 

czwartek, 3.02.2005
zapowiedzi
Okładka szóstego "Rorka"

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks zaprezentowało polską okładkę komiksu "Rork" tom 6: "Zejście" Andreasa. Album powinien pojawić się w sprzedaży około 14 lutego razem z dodrukiem czwartego tomu "Rorka" zatytułowanego "Gwiezdne światło".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 3.02.2005
recenzje
"Godspeed. Historia Kurta Cobaina w obrazach"

W skrócie: Już okładka i podtytuł "Historia Kurta Cobaina w obrazach" niejako ustawia odbiór tego komiksu. Cobain jako bożek, jako obiekt kultu twórców albumu. Sporego grona odbiorców pewnie też. Takie podejście do tematu niewątpliwie odstraszy osoby, które już mają dosyć widoku nastolatków noszących koszulki z Kurtem. Ale przecież to nie dla nich ten komiks, tylko dla twardych fanów, których spore grono w czasach świetności zespołu chodziło do przedszkola.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

środa, 2.02.2005
zapowiedzi
"O zmroku" Baranowskiego na WSK

Kultura Gniewu wyda na WSK album "O zmroku" ze Szlurpem i Burpem w rolach głównych. Komiks narysowany przez Tadeusza Baranowskiego przed piętnastoma laty do scenariusza Jeana Dufaux doczeka się polskiej edycji z zupełnie nowym tekstem. Rysownik nie zdecydowałby się nigdy na wydanie tego komiksu w Polsce z dosłownie przetłumaczonym scenariuszem Dufaux i dlatego sam poświęcił dwa miesiące na napisanie całkowicie nowego scenariusza pod już gotowe plansze. Baranowski dodał, że zdecydował się na wydanie tego komiksu przede wszystkim ze względu na zupełnie odmienny od ogólnie znanego sposób, w jaki go narysował.

W albumie znajdzie się wywiad z Baranowskim przeprowadzony przez Adama Ruska, w którym autor opowie jak wyglądała historia tego komiksu oraz o pracy polegającej na zmianie scenariusza Dufaux. Album zostanie wydany w twardej oprawie.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 2.02.2005
zapowiedzi
Nowe atrakcje w albumie o Nerwosolku

Tadeusz Baranowski otrzymał oficjalną zgodę z Wytwórni Filmów Animowanych Bielsko-Biała na kopiowanie na CD dołączoną do pożegnalnego albumu Nerwosolka filmików wyprodukowanych przez tę wytwórnię. Autor stara się również o zgodę kompozytora muzyki do filmu o Kocie Filemonie wyprodukowanego w Se-Ma-Forze do jego scenografii na dogranie do płyty piosenki z tego filmu.

Ponadto Mateusz Szlachtycz zaproponował uwiecznienie na płycie historycznej chwili cięcia oryginalnych plansz na 550 kawałeczków, które mają znaleźć się w albumach. Baranowski zdecydował też, że poza szkicami plansz, które dołączy do losowych 46 albumów, przygotuje komplet sygnowanych kserokopii, które znajdą się w kolejnych 46 albumach. Autor udostępnił też dwa kolejne szkice plansz, które możesz obejrzeć tutaj.

Baranowski zebrał już ponad 260 zamówień na album z Nerwosolkiem. Część z nich spływa z zagranicy - Stanów, Anglii i Kanady. Komiks oczywiście nadal można zamawiać pisząc na adres mailowy autora.
[Jarek Obważanek]


środa, 2.02.2005
sklepy
Wyniki sprzedaży w Imago.com.pl w styczniu

 

Księgarnia Imago.com.pl nadesłała zestawienie najlepiej sprzedających się komiksów w styczniu. W sklepie stacjonarnym nadal na pierwszym miejscu utrzymuje się nowy "Thorgal", a w sklepie internetowym wyprzedziły go dwa zeszysty "Wilqa".
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 2.02.2005
zapowiedzi
Okładka "Antologii pasków komiksowych"

Daniel Gizicki zaprezentował okładkę zapowiadanej na WSK 2005 "Antologii pasków komiksowych". Więcej informacji na jej temat zamieściłem dwa dni temu.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 2.02.2005
imprezy
TRACH!2 - wstępne informacje

Lubelski TRACH!2, który odbywać się będzie w dniach 20-24 kwietnia, podzielony będzie nieformalnie na dwie części: naukowo-teoretyczną (dyskusyjną) oraz rozrywkową (prezentacyjną). Pierwsza z nich to prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty i wykłady. Druga opierać się będzie na spotkaniach z autorami, wydawcami, pokazach filmów, comics session oraz giełdzie i wystawach.

Organizatorzy chcą uczynić TRACH! miejscem spotkania, wymiany doświadczeń, dyskusji i prezentacji czołowych twórców i teoretyków komiksu z Polski i Ukrainy; oraz oczywiście miejscem dobrej zabawy. Jednocześnie spróbują utrzymać ubiegłoroczny klimat, który dość mocno związany był z rynkiem i specyfiką zinową.

Program i lista gości są jeszcze otwarte, dlatego dziś pierwsze wiadomości na temat pewniaków, a o kolejnych konkretach będziemy informować na bieżąco:

 • wystawa Tomka Leśniaka i spotkanie z twórcami Jeża Jerzego;
 • film "Immortal";
 • w części teoretycznej udział wezmą m.in.: Daniel Gizicki, Marcin Herman, Tomasz Kołodziejczak, Tomasz Kontny, Maciej Sokal i Jerzy Szyłak;
 • spotkanie z Mateuszem Skutnikiem;
 • twórcy ukraińscy (nazwiska niebawem);
 • konkursy z nagrodami (rysunkowy i teoretyczny);
 • blok mangowy;
 • duża giełda.

Wkrótce nowe informacje, między innymi dotyczące dojazdu na imprezę.
[Hubert Ronek]


wtorek, 1.02.2005
na żywo
"Lord Bentor - necros nomos eikon"

W ramach działu Na żywo prezentuję dzisiaj udostępnioną WRAK-owi przez Mariusza Kulę czterostronicówkę "Lord Bentor - necros nomos eikon", którą Kula narysował do scenariusza Ireneusza Mazurka. Obecnie powstaje kolejny komiks o tym bohaterze.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 1.02.2005
filmy
Huntington w roli Jimmiego Olsena

Sam Huntington ("Z dżungli do dżungli", "To nie jest kolejna komedia dla kretynów") zagra młodego reportera "Daily Planet" Jimmiego Olsena w filmie "Superman Returns" Bryana Singera.

W obsadzie obrazu są już Brandon Routh (Superman), Kevin Spacey (Lex Luthor), Hugh Laurie (redaktor naczelny "Daily Planet" Perry White) oraz James Marsden (Richard White). Kate Bosworth nadal prowadzi negocjacje w sprawie roli Lois Lane.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 1.02.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Darkness" część 9
Scenariusz: Christina Z., David Wohl
Szkic: Michael Turner
Tusz:
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Top Cow Productions Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 1042
Zawiera historię z amerykańskiego "Witchblade" nr 19.kup w Imago.com.pl

"Punisher" część 8
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 11.2000
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 1043kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 31
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Danny Miki
Kolory:
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 11.2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 1044
Zeszyt 55 wydania oryginalnego.


wtorek, 1.02.2005
wrak
Odmieniec na start!

Po długiej przerwie, za którą bardzo przepraszam, prezentuję nowy ekran powitalny WRAKa, narysowany przez Marka Oleksickiego, autora cyklu "Odmieniec".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Mateusza Skutnika, Kazimierza Perkowskiego, Wojciecha Birka czy Mateusza Kołka zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa