ARCHIWUM

sobota, 31.05.2008

wydarzenia:

"Konrad i Paul" - premiera i konkrus

Już jutro w warszawskim kinie Luna o godzinie 19:30 będzie miała miejsce oficjalna premera komiksu "Konrad i Paul": "Big Dick" Ralfa Königa. Będzie jej towarzyszyć wystawa poświęcona twórczości autora. Tuż po premierze komiksu nastąpi oficjalne otwarcie Festiwalu Równości.

Jednocześnie z okazji premiery wydawnictwo Abiekt.pl ogłosiło konkurs, w którym nagrodami jest 15 egzemplarzy komiksu, w tym 10 sygnowanych przez autora. Szczegóły na stronie edytora.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 28.05.2008

wydarzenia:

Zebranie sztabu WSK

Dzisiaj o godzinie 19:00 w warszawskiej Kawangardzie (ul. Wilcza 32) odbędzie się otwarte spotkanie dotyczące organizacji przyszłorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych. Obecny na nim będzie główny organizator, Maciej Pietrasik z Centrum Komiksu oraz inicjator zebrania - Daniel Chmielewski. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy mogą w jakikolwiek sposób wspomóc organizację imprezy. Szczegółowe informacje na temat spotkania przeczytasz na blogu Chmielewskiego.
[Jarek Obważanek]


środa, 28.05.2008

wydarzenia:

Powieść graficzna w Głośnej Samotności

Jutro o godzinie 19:00 w poznańskiej księgarni Głośna Samotność (ul. Ratajczka 18) odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący powieści graficznej. Wezmą w nim udział: Sebastian Frąckiewicz (recenzent komiksowy "Przekroju"), Filip Bąk (dziennikarz Radia Afera) oraz Witold Tkaczyk (wydawca - Zin Zin Press). Wstęp na spotkanie jest wolny, wcześniejśniej jednak należy potwierdzić przybycie drogą e-mailową. Organizatorem spotkania jest stowarzyszenie Pro Arte.

Powieść graficzna to termin, który coraz odważniej przebija się do świadomości polskiego czytelnika. I mowa tu nie tylko o miłośnikach komiksu, gdyż ci już od dawna wiedzą o istnieniu gatunku zwanego graphic novel. Po powieści graficzne sięgają nie tylko oni. Od jakiegoś czasu można zaobserwować wysyp tego typu tytułów na polskim rynku komiksowym (wystarczy wymienić tu tylko najsławniejsze – "Umowa z Bogiem" Willa Eisnera, "Blankets" Craiga Thompsona czy "Black Hole" Charlesa Burnsa), co mogłoby świadczyć o tym, że wydawcy chcący dogodzić czytelniczym gustom widzą również w powieściach graficznych interes. Czym zatem jest graphic novel? Termin ten budzi wśród fanów głębokie kontrowersje. Czy jego użycie ma w ogóle sens, czy może to tylko efektowny chwyt marketingowy?
[opr. na podst. materiałów organizatora]

Kadr z "Nowego Jorku" Willa Eisnera.


wtorek, 27.05.2008

zapowiedzi:

"Konrad i Paul" na Festiwalu Równości

Pierwszego czerwca, podczas Festiwalu Równości odbędzie się oficjalna premiera komiksu "Konrad i Paul": "Big Dick" Ralfa Königa. Ukaże się on nakładem nowej oficyny Abiekt.pl, której celem jest wydawanie literatury gejowskiej i lesbijskiej. Album przedpremierowo można było kupić podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, a lada dzień powinien trafić do księgarń. Cztery początkowe plansze ze środka zobaczysz tutaj.

"Konrad i Paul" jest pierwszym na polskim rynku komiksem gejowskim, czy jak nazywa go autor – "pedalskim". Komiks tego rodzaju w Polsce nigdy nie był brany pod uwagę przez wydawnictwa – co może dziwić biorąc pod uwagę olbrzymią popularność takich wydawnictw na Zachodzie, a jednocześnie jest zrozumiałe patrząc na otaczającą nas rzeczywistość.

"Ralf König identyfikuje się ze społecznością gejów, której towarzyszy ze swoimi rysunkami. Ukazuje ich upodobania erotyczne, fiksacje seksualne i ludzkie rozczarowania, strach przed starością i samotnością. Nie pozuje na guru emancypacji, jak filmowiec, Rosa von Praunheim: König dopisuje puenty do gejowskiego życia" - pisał o komiksie "Die Zeit".

Konrad i Paul pojawili się po raz pierwszy w 1990 roku w czasopiśmie "Magnus". Są razem już od ponad 15 lat, a kroniki ich gejowskiego dnia codziennego zapełniły niejedną książkę. "Big Dick" to zbiór najwcześniejszych odcinków.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 26.05.2008

zapowiedzi:

Świeże doniesienia od Timofa

Maciej Pałka zakończył już rysowanie komiksu "Benedykt Dampc": "Strange Places" do scenariusza Jerzego Szyłaka. W ciągu najbliższych miesięcy zamierza zajmować się komputerową postprodukcją (ramki, dymki, teksty), a gotowy album ma ukazać się nakładem Timofa i cichych wspólników we wrześniu. O dotychczasowych postępach w pracy przeczytasz na blogu rysownika.

Na wrzesień planowana jest też "Pierwsza wiosna" ["Der erste Frühling"] Gerlinde Althoff (scenariusz) i Christopha Heuera (rysunki), komiksowa adaptacja książki Klausa Kordona pod tym samym tytułem. Komiks pokazuje życie codzienne w wyniszczonym Berlinie końca II wojny światowej z perspektywy 12-letniej dziewczynki.

W tym samym miesiącu Timof zamierza wydać jeszcze "Wrota Alicji" Hihusa i Komardina.

Wcześniej, na początku czerwca, ma ukazać się długo oczekiwany pierwszy numer "Zinola" w nowej formie. Lada dzień poznamy szczegółowe informacje na temat jego zawartości.

A w międzyczasie, jeśli uda się dopiąć sprawy związane z licencją, pojawi się w niskim nakładzie komiks "That Salty Air", którym na rynku amerykańskim zadebiutował Tim Sievert. To historia rybaka, który obdarza morze szacunkiem i czcią. Jednak gdy przekonuje się, że morze go zdradziło, decyduje się na dokonanie zemsty, która wystawi na niebezpieczeństwo nie tylko jego samego, ale też całą jego rodzinę.

Zapowiadany dotąd na maj siódmy odcinek "Domu żałoby" na razie nie ma nowej daty wydania. Rudowski i Ronek planują zakończyć rysowanie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Więcej o planach Timofa znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 23.05.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Bajabongo"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 05.2008
Liczba stron: 84
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy kremowy Vega
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł
ID: 2017*
Opis wydawcy:
Zapraszamy do Bajabongo, luksusowego kurortu znajdującego się w egzotycznym i mało uczęszczanym rejonie świata. Jego właściciel – Marek Turek – znany jest z oferty najwyższej jakości i dokładania wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom klienta. Turyści i bardziej wymagający podróżnicy wyjątkowo cenią jego dotychczasowe dokonania na polu organizacji wolnego czasu i wypoczynku. Takie parki tematyczne, jak "Fastnachtspiel", czy wycieczki objazdowe typu "Międzyczas" cieszą się do dziś wielkim powodzeniem. Jego ostatnie przedsięwzięcie, "Bajabongo", to dla Turka zupełnie nowe, ekscytujące wyzwanie – próba stworzenia bogatego w atrakcje kurortu, w którym obok solidnej dawki relaksu gościom zapewnia się silne emocje i doświadczenia, których nie zapomną do końca życia.

Oferta zawiera:

 • przelot wyczarterowanym samolotem (każdy pasażer zostanie wyposażony w używany spadochron);
 • dowoz do/z hotelu klimatyzowanym autobusem;
 • 5-gwiazdkowy hotel;
 • w hotelu do dyspozycji gości m.in.: jednoosobowe pokoje z łazienką, sejf, basen z trampoliną, parasole, leżaki, mini bar, restauracja, sauna, korty tenisowe, bank krwi;
 • wyżywienie: all inclusive;
 • wycieczka fakultatywna w formie ekstremalnego safari;
 • ubezpieczenie zdrowotne (jednak nie refunduje się urwanej głowy);
 • kompleksowa opieka rezydentow (tym, którym urwie głowę zapewniamy bezpieczny powrót do kraju);
 • tradycyjny wieczór regionalny, połączony z degustacją potraw z przedstawicieli lokalnej fauny i flory oraz tańcem egzotycznym.

Życzymy udanego pobytu w Bajabongo!
I uwaga na głowę!
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze

"Kobiety"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Yoshihiro Tatsumi
Rysunki: Yoshihiro Tatsumi
Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 05.2008
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 164
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Munken Print Cream 15 115 g/m2
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,90 zł
ID: 2018*
Opis wydawcy:
Masahiko wynajmuje detektywa, by ten odnalazł jego młodzieńczą miłość – Hisako. Co się stało z dziewczyną, którą zniknęła kilka lat temu, i o której chłopak nie może zapomnieć?

Mika to wyzwolona kobieta, która ma pana od kupowania kimon, innego od płacenia czynszu za jej mieszkanie i jeszcze innego kupującego jedzenie. A co robi z pieniędzmi, które sama zarabia? Od tego też jest właściwy pan.

Kyuko troskliwie opiekuje się swoim chłopakiem, który od czasu wypadku, jakiemu uległ, nie porusza się o własnych siłach i całymi dniami siedzi w domu. Ciepło i uczucie, którym obdarza go dziewczyna jest ostatnią rzeczą trzymającą go przy życiu. Pewnego dnia widzi on przez okno, jak Kyuko zostaje napadnięta.

Hisako, Mika i Kyuko to nie wszystkie bohaterki zbioru komiksowych opowiadań autorstwa Yoshihiro Tatsumiego, ojca niezależnego japońskiego komiksu. W jego "Kobietach" spotkamy zarówno młode, niezależne dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety prowadzące domy bądź interesy. Jedne z nich są ofiarami wykorzystujących je mężczyzn, inne same wykorzystują nie mając żadnych skrupułów.

Historie stworzone przez Tatsumiego na początku lat 70. również dziś zaskakują odwagą podejmowanych tematów, bezkompromisowym opisem międzyludzkich relacji. Lektura tych opowieści to szansa na poznanie innego oblicza Japonii i japońskich kobiet.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze

"Suppli" tom 5
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Tłumaczenie: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 15.05.2008
Wydawca oryginału: Shodensha Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2007
Liczba stron:
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Amber Preprint 100 g/m2
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 2019
Opis wydawcy:
Praca w życiu Fujii zajmuje najważniejsze miejsce, pochłania prawie całą jej energię i pełni rolę antidotum na wszystkie problemy. Jest również przyczyną stresów i zwątpień. W końcu jak mówi sama Minami: "Praca to nie jest robienie w 100% tego, co się lubi".

W firmie rozpoczął się właśnie okres przyjmowania i szkolenia nowych pracowników. W kwestii klientów nic się jednak nie zmienia, ciągle są wymagający i kapryśni.

Każdy z bohaterów ma niewiele czasu na życie prywatne i ma bagaż przykrych doświadczeń. Koda stracił bliską osobę, luzacki Sahara miał trudne dzieciństwo. Wszystkie postacie pojawiające się w "Suppli" łączy wspólna cecha: każda z nich, tak jak większość ludzi na świecie, boi się samotności i braku akceptacji.
[Hanami]


piątek, 23.05.2008

zapowiedzi:

Nowy Delisle i zbiór Crumba z Kultury Gniewu

Kultura Gniewu ujawniła kolejne tytuły, jakie przygotowuje do druku: "Kroniki birmańskie" Guya Delisle oraz "Pan Naturalny" Roberta Crumba. Pierwszy z nich ma ukazać się po przerwie wakacyjnej razem z komiksem Daniela Clowesa "Niczym jedwabna rękawica odlana z żelaza" (po lewej polska wersja okładki), natomiast "Pan Naturalny" planowany jest dopiero na początek przyszłego roku. Poważną przeszkodą w jego publikacji jest konieczność zebrania materiałów z różnych źródeł. Ambicją Kultury Gniewu jest bowiem wydanie zbioru dwukrotnie obszerniejszego, niż dostępny w Stanach.

Okładki i opisy obydwu tytułów znajdziesz poniżej, a więcej informacji o innych komiksach zapowiedzianych przez Kulturę Gniewu znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]
 

"Kroniki birmańskie"
Tytuł oryginału: Chroniques birmanes
Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 272
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:
"Kroniki birmańskie" to kolejny, po słynnym "Phenianie", komiksowy travelog Guya Delisle. Po pobycie w Korei Północnej kanadyjski rysownik i animator wyrusza do Birmy. Ale tym razem nie w celach służbowych, wręcz przeciwnie. To Nadege, żona Delisle, będąca pracownikiem francuskiego oddziału humanitarnej organizacji Lekarze Bez Granic, zostaje wysłana na misję do tego azjatyckiego kraju. Guy postanawia jej towarzyszyć, m.in. po to, by opiekować się ich malutkim synkiem.

Mając zdecydowanie więcej wolnego czasu, niż podczas pobytu w Phenianie, Delisle może skoncentrować się na poznawaniu nowego kraju i jego mieszkańców. Uważnie obserwuje życie zwykłych ludzi w państwie trzymanym żelazną ręką wojskowej dyktatury, ich i swoje codzienne problemy, miejscowe zwyczaje. Katalizatorem wielu jego spotkań bardzo często jest jego synek, Louis, na którego białą buźkę miejscowi reagują entuzjastycznie. To także Louis umożliwia rysownikowi wejście w środowisko rodzin ekspatriantów, pracowników organizacji pozarządowych i humanitarnych, którzy przebywają w Birmie.

Kontrast między tymi dwoma światami Delisle wykorzystuje do pokazania, w jak ciężkich warunkach żyją Birmańczycy. Z jednej strony ciemiężeni są przez wojskową juntę, jedną z najbardziej okrutnych współczesnych dyktatur, z drugiej nie oszczędzają ich klęski żywiołowe.

"Kroniki birmańskie" to niezwykła kronika kilkunastu miesięcy, jakie Guy Delisle spędził w państwie zwanym dzisiaj Myanmar (oficjalna nazwa nadana przez wojskowy reżim w 1989).
[Kultura Gniewu]
 

"Pan Naturalny"
Tytuł oryginału: Mr. Natural
Scenariusz: Robert Crumb
Rysunki: Robert Crumb
Liczba stron: ok. 250
Format: A4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:
Łysa głowa, długa siwa broda, żółta szata i wielkie buciory - oto Pan Naturalny! Samozwańczy guru udający mędrca, wokół którego wciąż kręcą się naiwniacy pragnący poznać "prawdę". Pan Naturalny wykorzystuje ich łatwowierność i bezgraniczą ufność. Jego rady, w których ostrzega przed zepsutym, współczesnym światem i każe szukać ratunku w mistyce oraz zgodnym z naturą trybie życia, nijak mają się do jego własnych zachowań. Sam jest humorzastym, użalającym się nad sobą cynikiem, lubiącym wykorzystywać ludzi i znęcać się nad nimi. Nie są mu również obce rozlicze seksualne obsesje. Pan Naturalny to, obok Kota Fritza, najpopularniejsza postać stworzona przez Roberta Crumba. Ojciec komiksowego undergroundu wpadł na pomysł bohatera parodiującego wszelkich hipisowskich guru w połowie lat 60. Po raz pierwszy Pan Naturalny pojawił się w historyjce opublikowanej w magazynie "Yarrowstalks" w 1967 roku. Szybko zdobył ogromną popularność, stając się wręcz ikoną niezależnego komiksu przełomu lat 60. i 70. Jego podobizna pojawiała się na T-shirtach, plakatach, nalepkach a także biurkach pod postacią plastikowych figurek.

W przygotowanej polskiej edycji przygód Pana Naturalnego znajdą się prawie wszystkie komiksy, w których wystąpił. Będzie to najprawdopodobniej najpełniejszy zbiór opowieści o tym słynnym bohaterze.
[Kultura Gniewu]


piątek, 23.05.2008

zapowiedzi:

Kuba Rozpruwacz nie będzie dłużej czekał

Ostateczny termin składania zamówień na komiks "Z piekła rodem" Moore'a i Campbella w twardej oprawie mija 1 czerwca. Jak dotąd 200 osób zadeklarowało zakup, a połowa z nich dokonała przedpłaty. Poza twardą okładką z wytłoczonym lub wypalonym tytułem ta edycja komiksu zostanie wzbogacona książeczką z grafikami. Poza tym wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy stara się przygotować jeszcze jedną atrakcję dla zamawiających. Jej charakter nie jest na razie znany.
[Jarek Obważanek]


środa, 21.05.2008

imprezy:

Bałtycki Festiwal Komiksu

Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK odbędzie się w dniach 30.05-1.06.2008 podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki, wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące uczestników.

Dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego spotkania w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu będą miały miejsce w budynkach Wydziału Filologiczno-Historycznego wyposażonych w sprzęt multimedialny i zaplecze pozwalające na przeprowadzenie wielu punktów programu na wysokim poziomie.

Podczas pierwszego dnia imprezy planowane są spotkania dla nauczycieli oraz uczniów (wstęp wolny również dla innych osób zainteresowanych tą tematyką). Specjaliści będą pokazywać jakie możliwości niesie za sobą wykorzystanie komiksów w procesie edukacji i czemu warto zachęcać dzieci do czytania komiksów, które nie są zagrożeniem dla literatury, ale wręcz przeciwnie wspomagają rozwój umiejętności czytania, a przy okazji uwrażliwiają na sztukę. Przewidziane są również warsztaty ze znanymi rysownikami.

Atrakcje dnia drugiego skierowane będą w większej mierze do dorosłych. Całość rozpocznie się od spotkania z dziennikarzami, którzy piszą lub (w przypadku radia i telewizji) mówią o komiksie. Następnie odbędą się prelekcje z udziałem badaczy zajmujących się komiksem. Podobnie, jak pierwszego dnia planowane są warsztaty. Jednakże nie będzie to jedynie rysunek, ale też zajęcia z pisania scenariuszy czy robienia przekładów. Wszystko to pod okiem polskich oraz zagranicznych rysowników i scenarzystów. Sobota będzie dniem zakupów komiksowych. Osoby przybyłe na imprezę będą mogły zaopatrzyć się w publikacje wielu wydawnictw po promocyjnych cenach. Nie zabraknie także tradycyjnego spotkania z wydawcami i możliwości zdobycia kolekcji autografów.

Trzeci dzień będzie miał formę festynu rodzinnego, podczas którego organizowane będą konkursy dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie, po raz pierwszy zostaną wręczone nagrody środowiska bibliotekarskiego GDAKi dla komiksów, które są najchętniej wypożyczane w bibliotekach oraz są najbardziej wartościowe pod względem edukacyjnym i artystycznym.

Organizatorem BFK jest Pracownia Komiksowa, czyli Filia nr 68 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.


Szczegółowy program Festiwalu

Atrakcje piątkowe i sobotnie odbywają się w salach mieszczących się w budynkach Wydziału Filologiczno-Historycznego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55) oraz Wydziału Matematyczno-Fizycznego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57) Uniwersytetu Gdańskiego.


piątek, 30.05.2008

Sala 51, Wydział Mat-Fiz

10:00
14:30

Spotkania z rysunkiem komiksowym (dla szkół podstawowych). Nauka rysowania postaci komiksowych i komiksów – prowadzą: January Misiak, Jacek Frąś, Paweł Noga

14:30
16:00

Warsztaty z rysowania komiksów – prowadzą Krzysztof Wyrzykowski i Jakub Babczyński


Sala 52, Wydział Mat-Fiz

10:00
11:00

Krótka opowieść o "Kajtku Majtku" – prowadzi Arkadiusz Salomoński

11:00
12:00

Warsztaty nt. prowadzenia postaci w komiksie – January Misiak

12:00
13:00

Warsztaty z rysowania komiksów – prowadzą Krzysztof Wyrzykowski i Jakub Babczyński

13:00
14:00

Spotkanie z "Pierwszą brygadą" – reprezentuje Janusz Wyrzykowski

14:00
15:00

Spotkanie z Karolem "KRL-em" Kalinowskim


Aula 1.48, Wydział Fil-Hist

11:00
12:00

Obrazowanie dojrzewania w komiksach – prelegent Tomasz Pstrągowski

12:00
13:00

Komiks w PRL czyli historia pewnego stereotypu – prelegent mgr Maciej Wycinek

13:00
14:00

Za i przeciw komiksom z perspektywy rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci i młodzieży – prelegentka dr Wioletta Radziwiłowicz, Zakład Psychologii i Psychopatologii Rozwoju, Instytut Psychologii, Uniwersytet Gdański

14:00
15:00

Komiks, władza, propaganda – czyli czy komiks to medium? – prelegent Tomasz Pstrągowski

15:00
16:00

Manga i Anime – ciekawostki, fikcje i fakty – prelegent Jaśmina Kotlarek


sobota, 31.05.2008

Aula 1.48, Wydział Fil-Hist

9:00
9:15

Powitanie

9:15
10:15

Mówić i pisać o komiksie – spotkanie z dziennikarzami; prowadzący Radosław Bolałek wyd. Hanami; gość specjalny Rik Sanders (Holandia; redaktor "Stripschrift" – najstarszego magazynu informacyjnego poświęconego komiksowi na świecie)

10:15
11:00

Fascynacja japońskich artystów rysujących mangi pracami secesyjnego artysty czeskiego Alfonsa Muchy – Joanna Zaremba-Penk (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

11:15
12:30

Spotkanie z wydawcami (potwierdzone: Hanami, Kultura Gniewu, Timof i cisi współpracownicy) – prowadzący Marcin "Motyl" Andrys (redaktor Paradoks.net.pl)

13:00
14:00

Różnorodna manga, czyli jakie obecnie są japońskie komiksy – dr phil. Jaqueline Brent (Narodowy Uniwersytet Jokohama)

14:00
15:00

Obraz II Wojny Światowej w europejskim komiksie – dr Kees Ribbens (Royal Dutch Academy of Sciences, Amsterdam)

15:30
16:45

Polski komiks: jest dobrze czy źle? – Szymon Holcman, wyd. Kultura Gniewu

16:45
17:30

Co się stało z komiksem w latach 90. XX wieku? – Paweł Timofiejuk, wyd. Timof i cisi wspólnicy


Sala 51, Wydział Mat-Fiz

9:30
10:30

Warsztaty rysunkowe – prowadzi Marek Lachowicz

10:30
11:30

Warsztaty rysunkowe – prowadzi Michał "Śledziu" Śledziński

11:30
12:30

Manga w Polsce kilka lat temu – prowadzi Marcin "Grzybek" Grzybowski

12:30
13:00

Spotkanie z Mateuszem Skutnikiem

13:00
14:30

Digital Painting – prowadzi Grzegorz Krysinski

15:00
15:30

Spotkanie z Aleksandrą Spanowicz

15:30
17:30

Vexle w GIMPie – prowadzi Aleksandra "Kira" Pniewska


Sala 52, Wydział Mat-Fiz

9:00
10:00

Nauka gry w Hanafudę

10:00
11:30

Nauka gry w Go

11:30
13:00

Rysunek komiksowy – prowadzi Nikodem Cabala

13:00
14:00

Warsztaty komiksowe – prowadzi Karol "KRL" Kalinowski

14:30
16:00

Pisanie scenariuszy – prowadzi Edvin Volinski

16:00
17:00

Nauka gry w Hanafudę


Targ komiksów
sobota, godz. 9:00-17:00
Wydział Filologiczno-Historyczny
ul. Wita Stwosza 55

Bałtycki Festiwalu Komiksu to również czas komiksowych zakupów po promocyjnych cenach.Na stoiskach będzie można się zaopatrzyć w komiksy wydawnictw: Egmont, Hanami, Kultura Gniewu, Manzoku, Post, ProArte, Sutoris, Timof i cisi wspólnicy oraz komiksy anglojęzyczne (amerykańskie i manga).


Rozdanie GDAK-ów oraz ogłoszenie wyników konkursu Pasek w pomorskich klimatach
sobota, godz. 19:30
Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Filia nr 10
ul. Mariacka 42

W budynku znajdującym się na najpiękniejszej z gdańskich ulic zostaną wręczone (po raz pierwszy) nagrody środowiska bibliotekarskiego GDAKi dla komiksów, które są najchętniej wypożyczane w bibliotekach oraz są najbardziej wartościowe pod względem edukacyjnym i artystycznym. Wstęp wolny.


After Party
sobota, godz. 19:00
Klub 80's
ul. Kaletnicza 4/8

W klubie 80's będzie można miło spędzić czas, poznać innych fanów komiksu, porozmawiać z przyjaciółmi, rysownikami lub nowymi znajomymi poznanymi podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. After Party uświetni swoim występem gdański zespół Line-in-01 (start o 20:00), którego muzyka ilustruje teledyski promujące komiksy "Suppli", "Duds Hunt" oraz "Balsamista".


niedziela, 1.06.2008

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Filia nr 68 - Pracownia Komiksowa
ul. Paderewskiego 11
Gdańsk

10:00
11:00

Nauka gry w Go i Hanafudę

11:00
12:30

Warsztaty kaligrafii japońskiej - prowadzi Paweł Noga

12:30
14:00

Panele tematyczne poświecone komiksowi i animacji japońskiej - prowadzi Jaśmina Kotlarek

14:00
16:00

Warsztaty rysunkowe dla dzieci oraz Konkurs DDR

Organizator BFK zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

[opr. na podst. materiałów organizatora]


poniedziałek, 19.05.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Biały koszmar. Szalony erektoman"
Tytuł oryginału: Cauchemar blanc. Le bandard fou
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 19.05.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1977, 1974
Liczba stron: 112
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2028*
Opis wydawcy:
Kolejny album jednego z największych europejskich twórców, Moebiusa, autora znanych na polskim rynku komiksów "Incal", "Feralny Major" czy "Świat Edeny". "Biały koszmar. Szalony erektoman" to zbiór najsławniejszych krótkich historii Moebiusa, które ukazywały się w latach 70. XX wieku na łamach francuskich pism komiksowych.

 • W "Białym koszmarze" Moebius daje wyraz własnemu oburzeniu w kwestii rasizmu.
 • W "Absoluten szczelny" ukazuje wewnętrzny pejzaż własnych nerwic.
 • W "Opowieści wigilijnej" zamienia rolami myśliwych i zwierzynę, dając szansę ofiarom.
 • W "Tarcie z jabłkami" przedstawia namiętną kobiecą fantazję.
 • W "Na feniksonie jest królewicz z bajki" twierdzi, że kobiecie nigdy nie można dogodzić.
 • W "Rock City" pokazuje, że każda kultura może się stać nieznośnym więzieniem.
 • W "Rudobrodym I Mózgotworze-Piracie" bawi się z czytelnikami licznymi nawiązaniami literackimi.
 • W "Artefakcie" wykpiwa pozorność każdej rzeczywistości.
 • W "Podejściu do Centauri" twierdzi, że skok hiperprzestrzenny może być skokiem w horror.
 • W "Wariacji nr 4070 na »ten« temat" przeraża tragedią jednostki w obliczu ogólnoświatowej katastrofy.
 • W "Szalonym Erektomanie" przestrzega, jakie skutki może mieć nieprzestrzeganie zakazów Policji Antywzwodowej.

[Egmont Polska]


"Brzoskwinia" tom 15
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.05.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2029*
Opis wydawcy:
Perypetie miłosne kilkorga nastolatków zdają się nie mieć końca. Tyji chce się pogodzić z Momo. Dziewczyna waha się, ale postanawia konsekwentnie czekać na Kairiego i stara się unikać swojego ekschłopaka. Tymczasem Kairi, przeciwnie, rozwiewa wszystkie swoje wątpliwości – kocha Momo i szykuje się do powrotu. Momo dostaje SMS od Kairiego, że ten nie może się już doczekać spotkania z nią. Szczęśliwa i pełna nadziei pakuje się do wyjazdu.
[Egmont Polska]


"Calvin i Hobbes" tom 11: "To magiczny świat"
Tytuł oryginału: It's a Magical World
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.05.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 10.1996
Liczba stron: 168
Format: 16,5 x 21,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2030*
Opis wydawcy:
Calvin ma 6 lat, ukochanego przyjaciela – tygrysa Hobbesa (nie wiadomo, dlaczego niektórzy widzą w tym groźnym zwierzu maskotkę) i masę pomysłów, jak dokuczyć Zuzi z sąsiedztwa. Zuzia zwykle okazuje się sprytniejsza, choć niewątpliwie brak jej wyobraźni. Podobnie jak pani Kornik – nauczycielce. Można by też powiedzieć parę cierpkich słów o opiekunce Rosalyn, ale – niespodzianka – w tym tomiku pokazuje nowe oblicze. Wiernym czytelnikom serii proponujemy przyjrzenie się postaci taty. Uwaga – tylko dla osób, którym nieobca jest umiejętność śmiania się z samych siebie!
[Egmont Polska]


"Essential. X-Men" tom 2
Scenariusz: Chris Claremont, John Byrne
Rysunki: John Byrne, George Perez, John Romita Jr, Terry Austin, Brent Anderson
Okładka: John Byrne
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 05.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 11.1997
Liczba stron: 586
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 2031
Opis wydawcy:
Wolverine, Nightclawler, Storm, Colossus i Banshee - obdarowani przez naturę unikalnymi zdolnościami zostali zebrani przez Profesora Xaviera, by ocalić pierwszą ekipę X-Men – tajną grupę, która przysięgła bronić tych, których się boją i nienawidzą: zwykłych ludzi. Odkryj ich pierwsze przygody, odkryj człowieka w bohaterze oraz prawdę w legendzie!
[Mandragora]

Tom zawiera: "X-Men" nr 120-141, "Uncanny X-Men" 142-144 oraz "X-Men Annual" nr 3-4 (z lat 1979-1981). Część tego materiału ukazała się w Polsce w 1992 roku nakładem TM-Semic.


"Hellraiser. Najlepsze komiksy" tom 2
Tytuł oryginału: Clive Barker's Hellraiser Collected Best
Scenariusz: Clive Barker, Del Stone Jr, Sholly Fisch, Nicholas Vince
Rysunki: Alex Ross, Tristan Shane, Marc Hempel, Dan Spiegle, John Bolton, John Van Fleet, Colleen Doran
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 19.05.2008
Wydawca oryginału: Checker Book Publishing Group
Data wydania oryginału: 2002-2004
Liczba stron: 160
Format: 17,6 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2032*

  Spis treści:
 • "Powołanie" cz. 1: "Zmartwychwstanie" ("The Harrowing" vol. 1 z "H.C.B." vol. 1), scen. Clive Barker, rys. Alex Ross
 • "Powołanie" cz. 2: "Powstanie" ("The Harrowing" vol. 2 z "H.C.B." vol. 1), scen. Clive Barker, rys. Tristan Shane
 • "Dziewczynka z wizjera" ("The girl in the peephole" z "H.C.B." vol. 1), scen. Del Stone Jr, rys. Marc Hempel
 • "Ręka nieboszczyka" ("Dead Man's Hand" z "H.C.B." vol. 1), scen. Sholly Fisch, rys. Dan Spiegle
 • "Demony dla jednych, anioły dla drugich" ("Demons to some, angels to others" z "H.C.B." vol. 3 ), scen. Nicholas Vince, rys. John Bolton
 • "Cenobita" ("Cenobite" z "H.C.B." vol. 2 ), scen. Nicholas Vince, rys. John Van Fleet
 • "Drogi pamiętniku" ("Dear diary" z "H.C.B." vol. 1), scen. Sholly Fisch, rys. Colleen Doran

Opis wydawcy:
Drugi tom krótkich opowieści z przerażającego świata Cenobitów i władcy piekła – Lewiatana. W tym horrorze nie ma miejsca na litość dla bezbronnych. Każdego czeka antynagroda z rąk demonów piekła. Seria została stworzona na podstawie bestsellerowych książek i kultowych filmów jednego z najsławniejszych współczesnych twórców horroru, Clive'a Barkera.
[Egmont Polska]


"Kapitan Ewicz na tropie"
Scenariusz: Bartosz "Termos" Słomka
Rysunki: Bartosz "Termos" Słomka
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 05.2008
Liczba stron: 92
Format: 14,9 x 21,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2033*
Opis wydawcy:
Termos ("Tyfus, Homek i Erotomek", "Ciach Bajera") powraca w tym sezonie z przygodami niezbyt rozgarniętego policjanta Ewicza. Komiks zbiera wszystkie epizody z bujnej kariery tego kapitana policji. Mamy więc zmagania z korupcją, służbę-niedrużbę na urlopie, miłość, zdradę, potwory z kanałów i lasu, a wszystko to okraszone zaskakującymi zwrotami akcji i salwami śmiechu. Żeby było miło, w komiksie tym Termos stroni od wulgaryzmów.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Ranma 1/2" tom 19
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.05.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2034*
Opis wydawcy:
Ranma stawia się na umówioną walkę z Kuno. Niestety, chwilę wcześniej Kuno obrywa w głowę arbuzem i po odzyskaniu przytomności nic nie pamięta. Okazuje się za to, że jednocześnie stał się niezwykle silny oraz że kocha się w pięknej dziewczynie... Ranmie! Ranma nie jest tym faktem zachwycony, zdesperowany ucieka przed Kuno wpław na Arbuzową Wyspę. Finał tej historii oraz inne nowe przygody – tajemnica dziesięcioletniego sosu Ukyo oraz pojawienie się nowego wielbiciela Akane – poznasz w tym tomie.
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 1: "Zdradzona Czarodziejka"
Tytuł oryginału: La Magicienne trahie
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.05.2008
Poprzednie wydanie: Egmont 2004
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1980
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2035
Opis wydawcy:
Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów – Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, która chce wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. W drugiej historii główny bohater trafia do magicznej doliny, w której czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkany jest przez trzy siostry, Thorgal pragnie jednak wyrwać się z tego więzienia. Jedna z sióstr postanawia mu pomóc.
[Egmont Polska]


niedziela, 11.05.2008

zapowiedzi:

"Na szybko spisane" razem z Ottem

Druga część trylogii "Na szybko spisane" Michała "Śledzia" Śledzińskiego, pierwotnie planowana na grudzień 2007, ostatecznie ma ukazać się w czerwcu. Autor kilka dni temu złożył komplet materiałów w Kulturze Gniewu, a wydawnictwo niezwłocznie przystąpiło do produkcji albumu. Pięć wybranych plansz ze środka zobaczysz tutaj.

"1990-2000" ma pojawić się w sprzedaży równocześnie z "Numerem 73304-23-4153-6-96-8" Thomasa Otta. Szersze informacje o obydwu komiksach znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 11.05.2008

zapowiedzi:

"Józek" Robela również w czerwcu

W czerwcu nakładem wydawnictwa Ladida Books ma ukazać się komiks "Józek" szwajcara Nicolasa Robela. Edytor zaprezentował ostateczną okładkę polskiego wydania i przykładowe plansze. Dzięki wsparciu szwajcarskiej fundacji dla kultury Pro Helvetia udało się obniżyć cenę albumu do 19,90 zł.

"Józek" jest opowieścią o niedoskonałości ciała, która staje się obsesją, przyczyną koszmarów sennych, powoduje uczucie odtrącenia i braku akceptacji otoczenia. Bohater opowieści, mały Józek, cierpi i ucieka w świat swoich zabawek – wyimaginowanych przyjaciół. Stara się znaleźć receptę na zatuszowanie wady, jaką są jego wielkie ręce. Los chce by próba ukrycia niedoskonałości zakończyła się tylko chwilowym sukcesem. Autor książki opowiada swoją historię w rysunkach pełnych lekkości, nastroju i ironii.

Nicolas Robel (ur. 1974 r. w Québecu) mieszka i pracuje jako grafik projektant w Genewie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej (Heaa) w Genewie. W 1997 roku założył wydawnictwo B.ü.L.b. comix, które oprócz jego własnych prac, publikuje innych autorów nurtu alternatywnego z różnych krajów. Z okazji wystawy "How Should I Know" na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu Fumetto w Lucernie (2005 r.) wydana została monografia Robela. Jego książki takie jak "Fallen Angel", "87 blvd des Capucines", "Le Tigre bleu" czy "Joseph" ("Józek") w krótkim czasie zostały docenione za oryginalną, prostą kreskę, za pomocą której Robel wprowadza nas w wykreowany przez siebie świat snów, lęków i marzeń. Jego komiksy ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: Drawn & Quarterly, La Pasteque i Cornelius.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 7.05.2008

na żywo:

Nowy komiks Otta w czerwcu

Kultura Gniewu zaprezentowała wybrane plansze z nowego komiksu Thomasa Otta zatytułowanego "Numer 73304-23-4153-6-96-8". Premiera polskiej edycji albumu planowana jest na czerwiec. Szersze informacje o tym komiksie znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 5.05.2008

zapowiedzi:

Egmont odpowiada czytelnikom

Na forum Egmontu pojawiła się kilka dni temu garść odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników.

Następnym komiksem Neila Gaimana (po "Łowcach snów") na polskim rynku ma być marvelowska mini-seria "Eternals" z rysunkami Johna Romity Juniora.

Egmont w ramach serii "The Dreaming" zamierza wydać na razie album "Through The Gates of Horn & Ivory", który zbiera odcinki 15-19 oraz 23-25 edycji zeszytowej.

Na ten rok planowane są dwa albumy "Hellblazera": "Dangeous Habits" i "Bloodlines" (odpowiedno szósty i siódmy) ze scenariuszami Gartha Ennisa. Seria ma być kontynuowana tom po tomie, możliwe jest jednak, że Egmont wróci do pierwszych albumów pisanych przez Jamiego Delano.

"Arq" ma ukazywać się w wydaniach zbioczych, po 6 części oryginalnej serii w jednym tomie, zgodnie z podziałem zastosowanym przez samego Andreasa. Na razie powstało jedenaście tomów serii, jednak wiadomo, że autor planuje ich osiemnaście (trzy cykle po sześć tomów).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 1.05.2008

imprezy:

Alois Nebel w Kinie na granicy

Jutro w ramach 10. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy odbędzie się spotkanie z autorami trylogii "Alois Nebel" połączone z wernisażem oryginalnych plansz. Jaromír 99 i Jaroslav Rudiš będą opowiadali m.in. o postępie prac nad filmową adaptacją komiksu, która do kin ma wejść w 2010 roku.

Spotkanie odbędzie się o 21:00 w Galerii Szarej (Cieszyn, ul. Srebrna 1). Godzinę później po stronie Czeskiej, w Jazzklubie na Střelnici (Český Těšín, ul. Střelniční 1), rozpocznie się koncert zespołu The Bombers, w którym udzielają się obaj autorzy.
[opr. na podst. Centrali]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa