ARCHIWUM

Komiksowy reportaż Joego Sacco "Strefa bezpieczeństwa Goražde" ma ukazać się w przyszłym roku nakładem wydawnictwa timof i cisi wspólnicy w ramach imprintu Mroja Press.

W 1996 roku Joe Sacco spędził pięć miesięcy w Bośni i Hercegowinie, zaabsorbowany ludzką stroną życia podczas wojennej zawieruchy, poszukując historii rzadko spotykanych wśród typowych relacji w mediach. Przez miesiąc mieszkał w obleganej przez Serbów tytułowej enklawie Goražde, gdzie rozmawiał z odciętymi od świata bośniackimi Muzułmanami. Na tej bazie stworzył 240-stronicowy reportaż uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Album w 2001 r. zdobył nagrodę Eisnera w kategorii najlepszy album graficzny – nowy.

"Strefa bezpieczeństwa Goražde" nie jest pierwszym komiksowym reportażem w dorobku Sacco. W 1993 roku ukazał się pierwszy odcinek "Palestyny", efektu dwumiesięcznego pobytu autora w Izraelu. Album ten wyznaczył nowe standardy w używaniu komiksu jako medium dokumentalnego i był pierwszym opartym na faktach dziełem poważnie porównywanym z "Mausem" Arta Spiegelmana. Książkowe wydanie "Palestyny" zostało nagrodzone w 1996 roku prestiżową American Book Award.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "Strefa bezpieczeństwa Goražde" Joego Sacco]
Kadr z komiksu "Strefa bezpieczeństwa Goražde"

wtorek, 22.12.2009

zapowiedzi

"Anagram" Kirin Tendō z Hanami

"Anagram" Kirin Tendō jest drugim, po "Odległej dzielnicy", komiksem planowanym przez Hanami na marzec 2010 roku. Album w formacie 150 x 210 mm ma kosztować 29,00 zł.

Główna bohaterka komiksu, Kitsuki, miała trudne dzieciństwo. Zamiast kochającej się, szczęśliwej rodziny pamięta tylko smutek, płacz i strach. Wszystko to odbija się na jej życiu, dziewczyna ma trudności z budowaniem relacji międzyludzkich. Nie może sobie znaleźć miejsca, nie umie dobierać partnerów życiowych, ciągle podejmuje głupie decyzje. Czy tragiczne wspomnienia zawsze muszą niszczyć życie, czy pozostawiają rany, których nie da się zaleczyć nawet na tyle, by zaznać choć trochę szczęścia?

Kirin Tendō obecnie mieszka w Osace. Autorka ujawnia niewiele informacji na swój temat. Na koncie ma trzy historie wydane w albumach (w tym "Anagram" oraz "Miłość a la puttanesca" ["Puttanesuka no koi"]) oraz cztery krótkie opowiadania.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Hanami.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu "Anagram" Kirin Tendō]

wtorek, 15.12.2009

zapowiedzi

Porządki w planach timofa

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy uporządkowało swoje plany wydawnicze.

Według aktualnych informacji najpierw ukazać się mają "Super Monsieur Fruit" Nicolasa de Crécy'ego oraz anonsowany ostatnio "Professeur Bell" Joanna Sfara. Następne w kolejce są komiksy Craiga Thompsona ("Blankets", "Carnet de Voyage", "Good-Bye, Chunky Rice") oraz drugi tom "RG" Pierre'a Dragona i Frederika Peetersa. W dalszym terminie planowane są: "Mój chłopiec" Oliviera Schrauwena i być może "Wrota Alicji" Hihusa i Komardina. Ponadto w przyszłorocznych planach znalazła się "Druga Liga" Jerzego Szyłaka i Mariusza Zawadzkiego. (Rysownik ogłosił we wrześniu, że komiks "zasadniczo jest skończony", ale zamierza jeszcze dorysować dwie strony).

Edytor nie określił, kiedy można spodziewać się powyższych tytułów, poinformował natomiast, że najwcześniej w październiku powinna pojawić się kontynuacja "Suki" Jeleny Woronowicz i Andrija Tkalenki, a także "Three Fingers" Richa Koslowskiego lub "B.B. Wolf and the Three L.P.'s" J.D. Arnolda (scenariusz) i Richa Koslowskiego (rysunki). Z kolei premiera "Lost Girls" Alana Moore'a i Melindy Gebbie planowana jest obecnie na koniec 2010 roku.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "B.B. Wolf and the Three L.P.'s" J.D. Arnolda i Richa Koslowskiego]
Kadr z komiksu "B.B. Wolf and the Three L.P.'s"

Planowany na 14 grudnia "Szninkiel" w ekskluzywnym, czarno-białym wydaniu został ostatecznie przeniesiony na przyszły rok z przyczyn produkcyjnych niezależnych od wydawcy.

Egmont ogłosił też dzisiaj listę albumów planowanych na 25 stycznia 2010 roku. Wygląda ona następująco:

Zarówno "Hellboy", jak i "Martha Washington" mają ukazać się w dwóch tomach (prawdopodobnie sprzedawanych łącznie, tak jak "Świat Edeny" Moebiusa).

Ponadto na opaskach, okładkach i wewnątrz albumów wydanych przez Egmont w listopadzie znalazł się szereg zapowiedzi nowych tytułów:

 • W ramach kolekcji Sensacja ma ukazać się "Wydział Lincoln" ["La branche Lincoln"] narysowany przez Piotra Kowalskiego do scenariusza Emmanuela Herzeta. Główny bohater, Tedd Voss, w momencie śmierci swojego ojca wchodzi w posiadanie fortuny oraz skrzynki pełnej skrzętnie przechowywanych dokumentów. Odnajduje w niej zakodowany notes oraz dossier opatrzone ornamentem cerbera. W ten sposób, zupełnie nieświadomie, odkrywa istnienie tytułowego wydziału Lincoln – amerykańskiej agencji rządowej, która niekoniecznie dobrze przyjmuje do wiadomości fakt prywatnego śledztwa prowadzonego przez młodego bohatera.
 • Natomiast w ramach kolekcji Science Fiction planowany jest cykl "Sky Doll" duetu Alessandro Barbucci i Barbara Canepa. Tytułowe Sky Doll to pozbawione obywatelskich praw androidy najnowszej generacji o kobiecej aparycji, których rolą jest zaspokajanie pragnień i żądz. Jedna z nich, Noa, z pomocą dwojga innych bohaterów ucieka przed tyranią właściciela i wyrusza wraz z nimi w intergalaktyczną misjonarską podróż na planetę ogarniętą rzekomą herezją. Po drodze dowiaduje się, że być może jest czymś więcej niż tylko syntetyczną lalką. Zaliczana do gatunku scence-fiction seria rozgrywa się w świecie z pogranicza religijnego totalitaryzmu i cyber-kultury.
 • Kolejnym komiksem z Batmanem ma być "Whatever Happened to the Caped Crusader?" napisany przez Neila Gaimana a zilustrowany przez Andy'ego Kuberta. Jego akcja toczy się w obskurnym barze, gdzie zgromadzeni po śmierci protagonisty bohaterowie opowiadają swoje historie na temat życia i śmierci Mrocznego Rycerza. Co ciekawe, ich wersje wydarzeń są między sobą sprzeczne. W amerykańskim wydaniu albumowym poza tytułową historią pojawiły się trzy inne napisane przez Gaimana: opowieść o początkach Poison Ivy z "Secret Origins" nr 36, opowieść o początkach Riddlera z "Secret Origins Special" nr 1 oraz scena z planu produkcji komiksu z Batmanem i Jokerem w rolach głównych z mini-serii "Black and White" (ten short ukazał się w Polsce nakładem TM-Semic w "Wydaniu Specjalnym" nr 1/1997).
 • Drugi tom zbiorczego "Lucky Luke'a" ma zawierać oryginalne odcinki 13 – 15: "Sędzia", "Na podbój Oklahomy" i "Ucieczka Daltonów".

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[Jarek Obważanek; opisy "Wydziału Lincoln" i "Sky Doll": Jakub Syty]

[Kadr z komiksu "Wydział Lincoln"]
Kadr z komiksu "Wydział Lincoln"

wtorek, 8.12.2009

nowości

Ostatnio wydane

"Przygody Tintina" tomy 9–11: "Krab o złotych szczypcach. Tajemnicza gwiazda. Tajemnica »Jednorożca«"
Tytuł oryginału: "Le crabe aux pinces d'or. L'étoile mystérieuse. Le secret de la Licorne"
Scenariusz: Hergé (Georges Remi)
Rysunki: Hergé (Georges Remi)
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.12.2009
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1939, 1941, 1942
Objętość: 192
Format: 156 x 221 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2454*

Opis wydawcy:

Młody dziennikarz i detektyw-amator za każdym razem wplątuje się w skomplikowane awantury, które prowadzą go w najdalsze rejony świata. Tym razem, korzystając z pomocy nieprzewidywalnego kapitana Baryłki, rozwiąże międzynarodową aferę przemytniczą, popłynie na arktyczne wody wraz z ekspedycją naukową poszukującą meteorytu oraz rozwiąże tajemnicę wojennego statku o nazwie "Jednorożec", należącego przed wiekami do walecznego przodka Baryłki.

Album zawiera trzy tomy oryginalnej serii:

 1. "Krab o złotych szczypcach"
  ["Le crabe aux pinces d'or"]
 2. "Tajemnicza gwiazda"
  ["L'étoile mystérieuse"]
 3. "Tajemnica »Jednorożca«"
  ["Le secret de la Licorne"]

[Egmont Polska]


"Przygody Tintina" tomy 18–20: "Afera Lakmusa. Koks w ładowni. Tintin w Tybecie"
Tytuł oryginału: "L'affaire Tournesol. Coke en stock. Tintin au Tibet"
Scenariusz: Hergé (Georges Remi)
Rysunki: Hergé (Georges Remi)
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.12.2009
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1956, 1958, 1960
Objętość: 192
Format: 156 x 221 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2455*

Opis wydawcy:

Tintin, dziennikarz i detektyw-amator razem ze swym wiernym psem Milusiem i uwielbiającym whisky kapitanem Baryłką znów pakują się w kolejne tarapaty. Najpierw, podążając tropem profesora Lakmusa, muszą jechać na drugi kraniec Europy, by udaremnić użycie straszliwej broni, wymyślonej jeszcze przez naukowców III Rzeszy. Potem lądują w Arabii, gdzie walczą z międzynarodową szajką sprzedającą niewolników i broń. W końcu przedostają się do Tybetu, chcąc wyrwać śniegom i yeti zaginionego w wypadku samolotu przyjaciela.

Album zawiera trzy tomy oryginalnej serii:

 1. "Afera Lakmusa"
  ["L'affaire Tournesol"]
 2. "Koks w ładowni"
  ["Coke en stock"]
 3. "Tintin w Tybecie"
  ["Tintin au Tibet"]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Star Wars": "Dziedzictwo" tom 5: "Ukryta świątynia"
Tytuł oryginalny: "Legacy" vol 5: "The Hidden Temple"
Scenariusz: John Ostrander
Szkic: Jan Duursema
Tusz: Dan Parsons
Kolory: Brad Anderson
Okładka: Jan Duursema, Brad Anderson
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.12.2009
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 02.2009
Objętość: 104
Format: 152 x 228 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,00 zł
ID: 2456*

Opis wydawcy:

Cade Skywalker wyrwał się z rąk Dartha Krayta i uciekł z więzienia w Świątyni Sithów. Stawił czoło ciemnej stronie mocy i wrócił do przyjaciół, dysponując nową wiedzą i paroma tajemnicami wroga. Cade pragnie jedynie powrotu do życia w szczęśliwej anonimowości, nie chce być kojarzony ze sławnymi przodkami. Ale to nie takie proste, gdyż Sithowie wyznaczyli nagrodę za jego głowę. Będzie musiał zdecydować, co naprawdę się dla niego liczy: beztroskie życie łowcy nagród czy walka z ciemną stroną mocy. Czy spadkobierca dziedzictwa Skywalkerów zostanie bohaterem, czy kolejną ofiarą czarnej ścieżki mocy?

Zawiera odcinki 23–26 amerykańskiego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]

poniedziałek, 7.12.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Lapinot i marchewki z Patagonii"
Tytuł oryginału: "Lapinot et les carottes de Patagonie"
Scenariusz: Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Rysunki: Lewis Trondheim (Laurent Chabosy)
Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna
Wydawca: timof i cisi wspólnicyMroja Press
Data wydania: 12.2009
Wydawca oryginału: Le Lézard i L'association
Data wydania oryginału: 1992
Objętość: 504 stron
Format: 177 x 246 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 2452*

Opis wydawcy:

Jeden z pierwszych komiksów Trondheima. Pure nonsensowa opowiastka o króliku goniącym za fantasmagorycznymi marchewkami wciąga nas w zabawy konwencją i stylistyką artystycznego wyrazu. Komiks jest totalnie minimalistyczny, karykaturalny i przerysowany, ale przez to wzbudza wiele emocji. Również tym, że historia ta została rozbudowana aż do 500 stron. Minimalistycznych, ale przede wszystkim śmiesznych!

[timof i cisi wspólnicy]


"Wilq": "1234"
Scenariusz: Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 12.2009
Objętość: ok. 130 stron
Format: A4
Oprawa: twarda z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 79,00 zł (przedsprzedaż), 119,00 zł
ID: 2453

Opis wydawcy:

Album zawierający pokolorowane historie z pierwszych czterech zeszytów Wilqa:

W albumie znalazło się dodatkowo kilka premierowych mini-epizodów składających się na cykl opisujący najsłynniejsze pojedynki stoczone przez Wilqa w obronie Opola. Ich fabuła skupia się na esencji superbohaterstwa – efektowych scenach walki i potworach.

Kolor jest nie tylko ozdobnikiem, ale w bardzo istotny sposób wpływa na kolejne historie. Po pierwsze nasyca sceny wyraźnym nastrojem. Do tej pory, kiedy akcja rozgrywała się w nocy, to było to bardzo umowne (chyba, że na rysunku widać było księżyc i sowę). Teraz album przekazuje całą gamę klimatów za pomocą pory dnia, pory roku, pogody czy mocy żarówki w windzie. Uważni czytelnicy znajdą też dobudowane nowej treści w kadrach komiksu - plakat na ścianie, nadruk na koszulce, tapeta, witraż w kościele, tablica, jakieś ekrany itp. Historia bez zmian, konwencja bez zmian, a treści i zabawy więcej.

Przeczytaj wywiad z Bartoszem Minkiewiczem dotyczący kolorowej reedycji "Wilqa".

[BM Vision]

poniedziałek, 7.12.2009

zapowiedzi

Joann Sfar tym razem w horrorze

"Professeur Bell" Joanna Sfara ma być kolejnym po "Lapinocie" tytułem, jaki w ramach imprintu Mroja Press ukaże się nakładem timofa. Pierwszy tom polskiej edycji ma zawierać dwa odcinki oryginału.

Tytułowy profesor Bell jest chirurgiem, lekarzem sądowym i pierwowzorem postaci Sherlocka Holmesa. Historia ukazuje mroczną stronę jego natury, choć z przymrużeniem oka. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Błahe wydarzenia opisane na kartach komiksu stanowią tu właściwie pretekst do snucia bardzo uniwersalnych refleksji na zupełnie poważne tematy.

We Francji ukazało się jak dotąd pięć tomów tej serii, a jej rysowanie przejął od Sfara po dwóch tomach Hervé Tanquerelle.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek; opis serii: Arek Królak]

[Kadr z komiksu "Professeur Bell" Joanna Sfara]

środa, 2.12.2009

zapowiedzi

Baranowski i Mahler w 2010 w Kulturze Gniewu

Kultura Gniewu ujawniła dzisiaj dwa nowe tytuły, które zamierza wydać w przyszłym roku. Są to: "Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry" Tadeusza Baranowskiego oraz "Samotność rajdowca" Nicolasa Mahlera.

Edytor przedstawił też orientacyjną kolejność wydania sześciu zapowiedzianych na 2010 albumów. Wygląda ona następująco:

 • "Osiedle Swoboda",
 • "Rany wylotowe",
 • "Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry",
 • "Samotność rajdowca",
 • "Niedoskonałości",
 • "Bośniacki płaski pies".

Natomiast poniżej prezentuję opisy oraz mniej lub bardziej robocze wersje okładek czterech z wyżej wymienionych tytułów udostępnione w ostatnich dniach przez wydawcę.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Kultury Gniewu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

"Osiedle Swoboda"
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński
Liczba stron: około 270
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Druk: czarno-biały, dodatki w kolorze

Opis wydawcy:

Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili – "Osiedle Swoboda" jest poza konkurencją.

Tak o komiksie Michała "Śledzia" Śledzińskiego pisał w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego "Produktu" cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi dresiarzami i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantasyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

W jednym z wywiadów Śledziu mówił:

Większość patentów, które spotkały "Swobodną" ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym.

I to ten autentyzm połączony z fantastyczną komiksową formą dał nową jakość. Do dziś, a mija właśnie 10 lat od publikacji pierwszego odcinka "Osiedla Swoboda", nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w "Produkcie".

Wojciech Orliński w swoim tekście przewidywał:

Wiadomo już, na co za kilkanaście lat będą się rujnować miłośnicy polskiego komiksu – na luksusową reedycję wszystkich odcinków "Osiedla Swoboda".

A my dodamy, że nie trzeba się wcale rujnować i można to zrobić już dziś.

[Kultura Gniewu]

"Szlurp i Burp. Bezdomne wampiry"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Format: A4
Oprawa: twarda

Opis wydawcy:

Szlurp i Burp znowu wracają! Dwa wampiry, które ostatnio opuściły kryptę w 2005 roku z okazji premiery albumu "O zmroku", za chwilę znowu się obudzą i ruszą w poszukiwaniu świeżej krwi. Choć zadowolą się też zapasami trzymanymi w lodówce (to nieprawda, że wampiry kręci tylko bulgocąca, gorąca krew; w wyjątkowo ciepłe noce lubią zanurzyć kły w schłodzonej posoce i pogrzechotać kostkami... lodu, oczywiście).

W nowym albumie z przygodami Szlurpa i Burpa znajdą się bowiem zarówno historie publikowane przed laty w czasopiśmie "Na Przełaj", opowieści powstałe podczas pobytu Tadeusza Baranowskiego w Belgii oraz komiksy całkowicie nowe!

Autor i jego wampiry zdają się być w wyśmienitej formie. W nadchodzącym w 2010 roku albumie dadzą sobie nawet radę podczas spotkania z pewnym słynnym wikingiem. Tymczasem bardzo prosimy uważać na szyję.

[Kultura Gniewu]

"Samotność rajdowca"
Tytuł oryginału: "Lone Racer"
Scenariusz: Nicolas Mahler
Rysunki: Nicolas Mahler
Wydawca oryginału: Top Shelf
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 92
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: dwukolorowy

Opis wydawcy:

"Samotność rajdowca" to, zgodnie z tym, co może sugerować tytuł, historia rajdowego kierowcy. Jego wzlotów i upadków, problemów osobistych i relacji z przyjaciółmi, którzy... wciągają go w napad na bank.

Perypetie bohatera – wiecznie cierpiącego z powodu nie dość szybkich samochodów i słabej głowy – oraz sposób, w jaki zostały narysowane, sprawiają, że jest to potwornie zabawny komiks ze smutną fabułą, która nie przestaje śmieszyć.

"Samotność rajdowca" to małe (rozmiarami) arcydzieło Nicolasa Mahlera, szwajcarskiego rysownika o absolutnie wyjątkowym graficznym stylu, publikującego na całym świecie, a w Polsce znanego z fantastycznego "Pragnienia".

Komiks pierwotnie ukazał się w innym formacie w 1999 roku nakładem austriackiego wydawnictwa Brunft. Polska edycja bazuje na narysowanej od nowa edycji amerykańskiej.

[Kultura Gniewu]

"Niedoskonałości"
Tytuł oryginału: "Shortcomings"
Scenariusz: Adrian Tomine
Rysunki: Adrian Tomine
Wydawca oryginału: Drawn & Quarterly
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 112
Format: B5
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:

To nie jest najlepszy czas w życiu Bena Tanaki. Nie dość, że z natury jest sarkastycznym krytykantem, co utrudnia mu kontakty z ludźmi, to w dodatku jego wieloletni związek przechodzi burzliwy okres. Dziewczynie Bena, Miko Hayashi, ciągle wydaje się, że ten ogląda się za innymi kobietami, a co gorsza – za białymi! Narastający konflikt nadaje bieg tej opowieści o różnicach między Kalifornią a Nowym Jorkiem, między poświęceniem a pożądaniem, wreszcie – między prawdą a prawdą.

W obyczajowo odważnych "Niedoskonałościach" Adrian Tomine, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców komiksów, mistrzowsko porusza się po polu minowym damsko-męskich i międzyludzkich relacji. Pełnych napięcia, inteligentnych i jednocześnie dowcipnych dialogów nie powstydziliby się Woody Allen czy Andrew Bujalski.

Powieść graficzna Tomine to zaskakujące zwroty akcji, subtelnie nakreślone charakterystyki postaci i wyjątkowe poczucie humoru, które składają się na zabawną i wnikliwą refleksję na temat ludzkich niedoskonałości.

[Kultura Gniewu]

wtorek, 1.12.2009

galeria

Okładki i plansze grudniowego Egmontu

Egmont udostępnił okładki i przykładowe plansze z komiksów, które mają mieć premierę 7 grudnia. Do zapowiedzianych trzech tytułów doszedł piąty tom "Dziedzictwa". Pełna lista grudniowych albumów Klubu Świata Komiksu kształtuje się następująco:

Uzupełnienie: Premiera reedycji "Szninkla" została przesunięta na 14 grudnia.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

wtorek, 1.12.2009

nowości

Ostatnio wydane

"Pan Naturalny"
Tytuł oryginału: "Mr. Natural"
Scenariusz: Robert Crumb
Rysunki: Robert Crumb
Tłumaczenie: Anna Warso
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 01.12.2009
Objętość: 248 stron
Format: 205 x 270 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 2450*

Opis wydawcy:

Pan Naturalny: długobrody starzec odziany w obszerną szatę i wielkie buciory przyszedł na świat w Chicago w 1966 roku. "Pewnego dnia – wspomina Robert Crumb, który przeżywał wówczas okres gorączkowej aktywności twórczej, wywołanej, jak sam utrzymuje, zażyciem kilka miesięcy wcześniej zanieczyszczonego LSD – siedziałem w domu Marty'ego Pahlsa, a radio grało jakiś czarny instrumentalny kawałek w stylu Tamla Motown. Na zakończenie spiker powiedział: »To był Pan Naturalny!«" – i tak właśnie artysta nazwał narysowaną przed chwilą postać leciwego hipisowskiego guru. Publiczność ujrzała po raz pierwszy sławetnego kontrkulturowego bohatera piątego maja 1967 roku w magazynie "Yarrowstalks", później zaś gościł on przeważnie w redagowanym przez Crumba pisemku "Zap" oraz w zbiorkach komiksów poświęconych własnej osobie.

Na pierwszy rzut oka Pan Naturalny przypomina Boga ze Starego Testamentu albo z rycin Jeana Effela. Jednak tak naprawdę stanowi unikalne połączenie cech wzniosłych z najzupełniej przyziemnymi: ten mędrzec posiadający kosmiczną świadomość i ponadnaturalne moce jest jednocześnie cynicznym wydrwigroszem, oszustem żerującym na naiwności swoich wielbicieli i lubieżnikiem, łasym na wdzięki dziewcząt o szerokich biodrach i wydatnych pośladkach (te upodobania podziela również sam autor komiksu). Oprócz folgowania seksualnym zachciankom lubi też niemiłosiernie drwić ze swoich durnych i pokręconych psychicznie wyznawców. Wzorowany na licznych hinduskich świętych mężach występujących w USA w drugiej połowie lat 60. XX wieku, Pan Naturalny uosabia amerykańską kontrkulturę z jej wszystkimi blaskami i cieniami.

W 1976 roku Crumb, najwyraźniej znudzony już swoim bohaterem, na zakończenie długiego cyklu drukowanego w nowojorskim "Village Voice", umieścił starca w szpitalu dla obłąkanych. Po jedenastu latach Pan Naturalny opuścił jednak dom wariatów i dalej wiedzie żywot świętego zbereźnika wśród spragnionych duchowego oświecenia wyznawców i obficie obdarowanych przez naturę młodych dam.

Polskim czytelnikom warto przypomnieć, że w naszym kraju Crumb zadebiutował (w "Szpilkach" w 1975 roku) historyjką "Pan Naturalny: 719 medytacja".

W niniejszym tomie zebrano niemal wszystkie ogłoszone drukiem opowieści o obscenicznym mędrcu. Tak obszernej antologii nie opublikowano do tej pory nawet w ojczyźnie autora! Punktem wyjścia dla polskiego wydania była 128-stronicowa "The Book of Mr. Natural" wydana w 1995 r. przez Fantagraphics Books.

[Kultura Gniewu]


okładka oryginału

"Uzbrojony ogród"
Tytuł oryginału: "le Jardin armé et autres histoires"
Scenariusz: David B. (David Beauchard)
Rysunki: David B. (David Beauchard)
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 01.12.2009
Wydawca oryginału: Futuropolis
Data wydania oryginału: 09.2006
Objętość: 112 stron
Format: 163 x 239 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Munken Print Cream
Druk: dwukolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,90 zł
ID: 2451*

Opis wydawcy:

Był czas, kiedy wypruwano sobie flaki w imię Boga.
Był czas, kiedy ludziom ukazała się droga do Raju.
Był czas, kiedy praca była zbrodnią.

Czasy zamętu i heroizmu, o których mowa, znalazły idealnego kronikarza, herolda na ich miarę. Ten wyjątkowy twórca, David B., przedstawia zbiór trzech opowieści ociekających krwią i przepełnionych obłędem.

"Zamaskowany Prorok", "Uzbrojony ogród" i "Zakochany bęben" to fantastyczne i poetyckie nowele, w których mity, legendy oraz historia łączą się i przeplatają z ludzkimi słabościami i żądzami. Tu bębny mówią, żyją i zakochują się, świat bogów i świat ludzi mają płynne granice, zmarli powracają, by dręczyć żyjących, a gęsi wskazują drogę do gwiazd.

David B. zestawiając prostotę dawnych rycin z wizualnym szaleństwem, jak z Boscha czy Picassa, uzyskuje niepowtarzalny efekt – udaje mu się stworzyć współczesne baśnie dla dorosłych, piękne i jednocześnie przepełnione cierpieniem.

[Kultura Gniewu]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa