ARCHIWUM

31.08.2001


Batman powróci - w telewizji TVN
W najbliższą niedzielę, 2 września, o godzinie 14.25 telewizja TVN wyemituje film pt. "Batman".

Jak poinformowali nas przedstawiciele TVN, pokazane zostaną również trzy pozostałe filmy z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Emisje odbywały się będą najprawdopodobniej co miesiąc.
[Stopklatka]


Na onecie czat z twórcą Jeża Jerzego
Miał się odbyć czat z twórcami Mikropolis, ale został przełożony na później. Czat z T. Leśniakiem odbędzie się w tą sobotę o 12, na 100%. Zapraszam!
Czat znajdziecie pod adresem http://czat.onet.pl, następnie na dole znajdują się pokoje internautów ,klikni na więcej, później na dole znajdziesz literę K kliknij i poszukaj pokoju"komiks".

Zapraszam od poniedziałku do piątku o 17.
Specjalne spotkania z twórcami w sobotę o 12.
[Igor Karasek]


Dalsze losy Klossa
Wiele osób pyta o losy Klossa po wojnie. Otóż osiadł on w Niemczech i produkuje m.in. szafki na mikrofilmy (a więc nie do końca zrezygnował ze szpiegowskich inklinacji!).
Zresztą zobaczcie.
[Mplus]


30.08.2001


Wznowienie komiksu o Klossie
Po 30 latach od pierwszego wydania wydawnictwo Muza SA opublikuje pierwszy zeszyt z cyklu "Kapitan Kloss". Do księgarni trafi dzisiaj.

Najpierw Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski przygotowali scenariusz o przygodach Hansa Klossa dla Teatru Telewizji, później powstał serial. Komiks oparty na scenariuszu filmowym z rysunkami Mieczysława Wiśniewskiego był zwieńczeniem sukcesów agenta J-23. Autorami scenariusza komiksu byli także Zbigniew Safjan i Andrzej Szypulski.

SŁAWOMIR SZLUFIK: Kto zaproponował Panom napisanie scenariusza do komiksu?

ZBIGNIEW SAFJAN: Ówczesny dyrektor wydawnictwa Sport i Turystyka. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się że wersja komiksowa przygód kapitana Klossa tworzona jest z myślą wydania jej za granicą. Szczególnie w tych państwach, do których dotarła nasza książka pt."Stawka większa niż życie" napisana na podstawie filmu oraz sam film. Książkę czytano nawet w Szwecji, Holandii, Niemczech, Belgii.

Czy ten scenariusz powstał na podstawie scenariusza filmowego, czy napisali go Panowie całkiem go od nowa?

To była przeróbka scenariusza filmowego. Komiksy są stylizowaną obrazkową opowieścią scenariuszy filmowych.
Początkowo nie byłem tym zachwycony, po prostu tego rodzaju uproszczenia wydają się dość wątpliwe. Przerobienie filmu na komiks w owych czasach było niespotykane. Przekonano mnie i Szypulskiego, mówiąc, że będzie to rzecz poszukiwana przede wszystkim przez młodzież. Rysunki wykonał Mieczysław Wiśniewski. Z tego, co pamiętam, komiksy wydano w wersji szwedzkiej, niemieckiej i czeskiej.

A jaka była Pana reakcja, kiedy kapitan Kloss ukazał się w Polsce?

Byłem zadowolony , ze komiks ten cieszył się tak dużą popularnością, Wiedziałem, że młodzież go zbierała, nawet w owym czasie mój młodszy syn wymieniał się tymi komiksami na podwórku.

Powstał scenariusz nowych odcinków przygód Agenta J-23. Czy ktoś proponował już Panu napisanie nowego komiksu?

Póki nie powstał film i nie zakończyły się jeszcze rozmowy z producentami, o komiksie nie ma mowy. Jeżeli miałyby powstać nowe zeszyty, to na pewno dopiero po emisji filmu.


Komiks wydano zgodnie z oryginałem z 1971 roku. Ale są w nim zmiany - z rewersu okładki usunięto "Kroniki wojny 1939-1945", opisujące poszczególne etapy działań wojennych. Na miejscu "Kronik" pojawią się okładki kolejnych zeszytów.

Nowy zeszyt jest wydany w twardej oprawie, na lepszym papierze i z poprawioną kolorystyką rysunków.
[Gazeta Wyborcza]


Hans Kloss poszedł na pniu

[''Kapitan Kloss": Agent J-23]

Reedycja komiksu Kapitan Kloss jeszcze nie znalazła się na półkach księgarskich, a wydawnictwo Muza nie ma jej już w swoich magazynach. Cały nakład - 10 tysięcy egzemplarzy - został wykupiony przez księgarnie.

Jak powiedział nam Krzysztof Genczelewski z Muzy, jest to dla firmy spore zaskoczenie: "wydajemy Reverte, Marqueza, literaturę ambitną i wysokich lotów, i pies z kulawą noga się tym nie interesuje, a na wieść o Klossie rozdzwoniły się telefony. Od dwóch tygodni siedzimy i odpowiadamy tylko na nie".

Pierwszy zeszyt dwudziestoczęściowej serii trafi na półki księgarskie już dzisiaj, w czwartek 30 sierpnia. Będzie go można znaleźć w EMPiK-ach i sieci Kolportera.

To jednak nie koniec komiksowych przecieków z Muzy. Istnieje bowiem szansa, że w przypadku dobrego przyjęcia reedycji Klossa wydawnictwo to będzie się starało wydać znane tytuły komiksu francuskiego.
[książki.pl]


"Parish" - nowa seria Śledzia

[Parish - szkic]

Akcja dzieje się podczas kolejnego zlodowacenia, bohater mieszka w miejscowości założonej nad uśpionym wulkanem, który znajduje się pod wieczna zmarzliną. Stamtąd miasto pobiera energię cieplną, a para wydobywająca się z wulkanu napędza urządzenia, które wytwarzają prąd. Parish, którego rodzice zginęli od kłów dzikich zwierząt (wiele z nich to znane dziś gatunki, które przeszły ewolucyjne zmiany i przystosowały się do nowych warunków) opiekuje się młodszym bratem, którego wielkim marzeniem jest posiadanie radia, bo to jedyna rozrywka dostępna na tamtym świecie. Ogólnie zlodowaceniu uległa większa cześć północnej półkuli Ziemi, bieguny pod wpływem zmiany środka ciężkości planety przesunęły się i południowa półkula "tonie" w słońcu, dlatego w sezonie miejscowość Parisha odwiedzają "turyści" z południa. Bogaci snobkowie, którzy chcą zobaczyć, jak żyje się na lodowcu. Podczas jednego z takich sezonów zaczynają się kłopoty.
[Śledziu]["Parish" - logo serii]
[Parish - głowa] [Parish - głowa]
[Parish stoi]

"Produkt" zmieni logo
Prezentuję logo "Produktu", jakie będzie używane od numeru 10. Ponadto prezentuję logo wszystkich nowych serii, które będą wydawane w ramach "Komiksowego Poniedziałku".
[Śledziu]

["Produkt" - nowe logo]
["Emilia, Tank & Profesor" - logo serii] ["Gudrun" - logo serii]

"Katastrofa" 7

[''Katastrofa" 7]

Kolejny, siódmy numer "Katastrofy" Mariusza Zawadzkiego ukaże się tuż przed Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi. Będzie to numer o charakterze przygodowym, w którym znajdziemy:

W części publicystycznej artykuł Marka Turka z cyklu "Język komiksu" - tym razem Bill Sienkiewicz. Felieton Mariusza Zawadzkiego "Z rozmyślań przy planszy..." o sytuacji komiksu w Polsce, "Projekty" - zapowiedź komiksów, które zostaną wydane w albumach ("Agnologmat" i "Pożoga"), a także kilka słów na temat projektu Łódzkiego Domu Kultury wydania zwartej publikacji o socjologii komiksu.

Komiksy:

 • "Pożoga" Macieja Pałki - postmodernistyczna opowieść na motywach powieści "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza;
 • "Wunder Waffe" Marka Turka - historia o słynnym polskim agencie;
 • "Polatucha" Stefana Wolnego - przygody superbohatera osadzona w polskich realiach;
 • "Morfołaki" Nikodema Skrodzkiego i Mateusza Skutnika - kolejna metafizyczna opowieść ze słynnego cyklu.
[Esensja]

29.08.2001


WRAK - dalsza regeneracja
W dziale Na żywo brakuje już tylko komiksów Adlera i Piątkowskiego, oprócz "48 stron", które zamieściłem.
Strona Sin City zostanie wskrzeszona najprawdopodobniej dzisiaj w godzinach wieczornych, na razie w starej wersji, ale postaram się odtworzyć nową jak najszybciej.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

["Gigant Poleca" tom 9: Wyprawa za dychę]      

Głosowanie na propozycje do nagród K'01 zakończone!
Przedbiegi zakończone, do pięciu najczęściej wymienianych propozycji członkowie KKK dopisali swoją piątkę i już 1.09.2001 rozpoczniemy właściwe zbieranie głosów do nagród K'01. Szczegóły wkrótce.
[Jarek Obważanek]


"Fido i Mel": Na kozetce

[''Fido i Mel'': Na kozetce]

Wydanie 30 września, Egmont, klasycznie po egmontowemu, 48 stron w kolorze plus okładeczki. Będzie to zbiór historii drukowanych na łamach Świata Gier komputerowych, wybór najlepszych z lat 1997-2000. Te starsze są narysowane na nowo z mojego wyboru, uznałem, że moja kreska za bardzo ewoluowała od tamtych czasów a zależało mi na spójności stylistycznej. Będą także nigdy nie drukowane komiksy plus nowa 8-planszowa historia. Właściwie 1/3 albumu jest zupełnie nowa.
[Śledziu]


"Produkt" 9

[''Produkt'' 9]

Znowu opóźnienie - ukaże się dopiero 17 lub 24 września.
Zmiany się szykują. Po pierwsze nowy wydawca, nazwy wydawnictwa jeszcze nie podam, bo wciąż kombinujemy co tu wymyśleć :) Znów uderzymy ze 100-stronicowym numerem. Będzie "Osiedle Swoboda - Psy wyprowadzamy na smyczy". Historyjka nawiązująca do korzeni, czyli mniej akcji a więcej gadek i obyczajowości. Będzie nowy "Emilia, Tank i Profesor" Myszkowskiego. Tym razem wrócimy do lat młodzieńczych całej trójki, gdzie zmierzą się z wysłannikiem złego Lepskatorem. "Gangsta - Final Cut", ostatni odcinek, Kurt max go wypieścił, to będzie najlepszy epizod. Będą "Pokolenia", Jeż Jerzy, Wilq (konfrontacja z kibolami), debiutant Fil zaprezentuje komiks "Kotek i Myszka" i niech nikogo nie zwiedzie infantylny tytuł. W strefie Kwasu drugi i ostatni epizod "Likwidatora" i kolejna "Phantasmata" Gosienieckiego (pierwszy epizod spotkał się z b. gorącym przyjęciem). Oprócz tego dużo miejsca poświęcimy Jerzemu Wróblewskiemu (w sierpniu mija 10 lat od jego śmierci). Będzie artykuł Jaworskiego przedstawiający sylwetkę mistrza, prócz tego wybór Mirowskiego najlepszych komiksów Wroblewskiego oraz zapis pogadanki na temat Jerzego w której wzięło udział produktywne grono (to będzie ciekawe :) W poboczach Tim Burton, także artykuł z serii "15 lat minęło" (cz. 3 o "Watchmen"). Zaprezentujemy także wyniki naszych kontaktów z twórcami komiksów z USA i UK (serie "Puncture" i "Bazooka Jules" z wyd. Com.X (UK) oraz "Little Red Hot Bound" (USA)). Na sam koniec wróci rubryka "Piskiii w trawie" (była w P#2) oraz zaprezentujemy pierwsze szkice do naszych trzech nowych serii ("Parish" - mojego autorstwa, "Emilia, Tank i Profesor" - Myszkowskiego i "Gudrun" - ja scenariusz i Kurt grafa).
[Śledziu]


"Krakers" nr 3(17) 2001

[''Krakers'' nr 3(17) 2001]

Ukazał się nowy "Krakers". Po raz pierwszy nowa szata graficzna okładki, stylizowana nieco na "Świat Komiksu". Jak z niej wynika, wewnątrz pisma znajdują się komiksy Wojciecha Birka ("Na dworze króla Ćwieczka"), Sławomira Kiełbusa (oprócz "Milkymena" także "Ignac"), Aleksandra Ogazy i Jana Czubaka ("Nieznana historia Polski"). Na okładce także fragment debiutanckiego komiksu Jindricha Penkerta pt. "Czas anarchii" (niech nie zwiedzie Cię czesko brzmiące nazwisko, bo to pseudonim polskiego twórcy). Oprócz tego "Zofia" Jarosława Gacha, "Pijak" Mariusza Sopyłły oraz krótkie szorty Szarloty Pawel. W części publicystycznej oprócz informacji, relacji czy recenzji, artykuł poświęcony twórczości Enki Bilala oraz serii "Kapitan Żbik" (kompletna analiza serii, jej wpadki i rózne ciekawostki). Po raz pierwszy artykuł w cyklu "Mitologia słowiańska" o tym, co oznaczają słowa "lelum polelum", a także konkurs "7 światów" z nagrodami i "Smaczne kąski", czyli budzące zgrozę fragmenty "Tytusa, Romka i A'Tomka" z odpowiednimi komentarzami.
[Serwis Komiksowy]


"Krakers" nr 4 (18) 2001
Ukaże się na początku grudnia 2001. W środku wiele komiksowych nowości. Będą pierwsze odcinki dłuższych komiksów: "Pan sieci" (komiks Sebastiana Mierzyńskiego i Jarosława Gacha o graczu RPG drukowany w odcinkach w "Gazecie Olsztyńskiej"), "Noema" (komiks Marka Turka będący czymś pośrednim między "Calineczką" a twardą s-f) a być może pojawi się także pierwszy odcinek komiksu Szarloty Pawel (rozmowy na razie trwają, więc nie zdradzamy, co to będzie). Oczywiście nie zabraknie nowych odcinków "Milkymena", "Na dworze króla Ćwieczka" i "Nieznanej historii Polski". Jak widać, zapowiada się niezwykle interesująco.
[Serwis Komiksowy]


"Solidarność, 500 pierwszych dni"

["Solidarnoœć, 500 pierwszych dni"]

Mało znany, acz klasyczny komiks wydany metodą powielaczową w okresie walki z komunizmem - pojawił się w pełnej wersji w serwisie internetowym Instytutu Pamięci Narodowej.

Komiks, którego pomysłodawcami byli Wojciech Starzyński i Andrzej Witwicki, wydany został pierwszy raz w 1984 roku przez Alicję i Franciszka Postawków. Rysownikiem tego, niecodziennego jak na opozycję antykomunistyczną, tytułu jest Jacek Fedorowicz, znany dziś głównie z satyrycznego "Dziennika Telewizyjnego", programu będącego profesjonalną wersją "dzienników" produkowanych na bazie VHS i rozprowadzanych pocztą pantoflowa przez Fedorowicza w latach 80-ych. Teksty do komiksu stworzył Jan Marek Owsiński.

"Solidarność..." to unikatowy dziś komiks, mówiący, jak sama nazwa wskazuje, o pierwszych pięciuset dniach zrywu wolnościowego lat 80-tych. Kreska nie powala, jest raczej swobodnym odwzorowaniem postaci, które brały udział w wydarzeniach Sierpnia 80. Całość przytłacza ogromna ilość tekstu dymkowego, co sprawia, że walory estetyczne praktycznie w tym komiksie nie istnieją. I trudno się dziwić - pozycja ta nie powstawała, by dawać radość wielbicielom komiksu, była raczej eksperymentem, który miał "rozruszać" ponury i skostniały świat bibuły.

Instytut Pamięci Narodowej sprawił wiec niezwykły prezent koneserom komiksu i historykom. Dyskusyjną kwestią jest sposób prezentacji tej pracy, gdyż ze skanów opublikowanych na stronach IPN trudno się czegokolwiek dowiedzieć. Drobne literki, które w oryginale sprawiały sporo trudności w czytaniu, w wersji elektronicznej przygotowanej przez IPN są po prostu nieczytelne.
[książki.pl]

Artykuł o tym komiksie ukazał się w "AQQ" 21.
[Jarek Obważanek]


Onetowy czat komiksowy
Pojawił się w onecie czat komiksowy. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 17.

W sobotę o 12 spotkanie z D. Wojdą, być może pojawi się K. Gawronkiewicz.

Czat znajduje się w pokojach internautów pod literą K (komiks).
[Igor Karasek]


Konkurs Tenbit i SK
Można już głosować na komiksy wyłonione do finału konkursu organizowanego przez Tenbit i SK. Listę nominowanych można sobie zobaczyć tutaj.
[Rafał Urbański]


27.08.2001


Nie rozumiem niczego, czemu jestem zdany na łaskę dysku twardego?
Przepraszam za kolejną przerwę. Administrator serwera zmieniał system operacyjny i na ten czas zablokował dostęp do kont, a nie zostałem o tym w porę poinformowany.

Niestety, jestem już zaistalowany na dość pustym, nowym, lśniacym dysku (wolałbym zapchany, stary i zakurzony). Dzięki pomocy hi_res evila uzupełniłem brakujące grafiki i okładki, wrzuciłem też skrypty, dzięki czemu działa już ankieta. Stare paski Kajtka i Koka już otrzymałem od Rafała A., obrabiam kolejne. Jak tylko będę miał dostęp do stałego łącza wyślę wszystkie brakujące komiksy na żywo. Strona Sin City nadal nie istnieje i chyba na razie pojawi się w starej, zakurzonej szacie graficznej.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 34/2001]      

Rosiński nadciąga z premierami!!!

[Western]
[Szninkiel]

Grzegorz Rosiński przyjedzie w październiku do Polski. Odwiedzi Warszawę Poznań, Kraków oraz konwent komiksowy w Łodzi. Wizyta rysownika Thorgala związana jest z polską premierą "Westernu" i reedycją "Szninkla". W dalszym ciągu nie są znane losy zapowiadanego przez Egmont przyjazdu Van Hamme'a, scenarzysty komiksów Rosińskiego.

Przypomnijmy, że "Western" to najnowszy komiks Rosińskiego, który po tegorocznej premierze na Zachodzie zbiera doskonałą prasę, a przez krytyków oceniany jest jako powrót polskiego rysownika do formy (więcej informacji tutaj).

Z kolei "Szninkiel", znany doskonale polskiemu czytelnikowi z edycji Orbity, pojawi się na księgarskich półkach w takiej formie, jakiej zawsze życzył sobie dla tego komiksu autor, czyli w pełni kolorowany i wydany w 3 tomach.

Harmonogram wizyty Rosińskiego w Polsce

 • 9 pażdzienika 2001 godz. 16.00 EMPiK Megastore Kraków
 • 11 pażdziernika 2001 godz. 16.00 EMPiK Megastore Junior
 • 12 pażdziernika 2001 godz. 15.00 EMPiK Megastore Poznań
Podczas wszystkich październikowych spotkań Grzegorzowi Rosińskiemu będzie towarzyszył Piotr Kowalski, autor komiksu Gail.
[książki.pl]

"Fastnachtspiel"

[Fastnachtspiel]

Na tegorocznym Festiwalu Komiksu w Łodzi będzie miał premierę nowy album komiksowy pt: "Fastnachtspiel". Jest to zbiór opowiadań rozgrywających się po końcu świata w Miasteczku (kilka z nich m.in. "Śpiewacze" i "Rivanol" było publikowanych w AQQ i Ziniu).
[Marek Turek, autor albumu]


Ogólnie o wydawnictwie Twój Komiks

[Papirus: Władca trzech wrót]
[Niebieskie mundury: Wybuchowy ładunek]
[Niebieskie mundury: Dla 15 setek dolarów]
[W kręgu podejrzeń: Tajemnicze zniknięcie]

Działania firmy Motopol - Twój Komiks są dość dziwne. Siedmioróg (wydawca "XIII") postawił w Empikach standy, Post (wydawca "Mausa") miał darmową reklamę w prasie, Egmont promowali Rosiński i Kasprzak. Natomiast Twój Komiks wyszedł na rynek najciszej jak się dało, nie reklamując się zupełnie, nie zadbał o dystrybucję a do tego na rynku jest już 4 jego serie. Szanse na reklamę były - w TVP2 były seriale "Piwny smak miłości" i "Dziedzictwo Steenfortów", które zostały zrealizowane na podstawie serii "Władcy Chmielu" wydawanej przez Twój Komiks. Egmont i J.P.Fantastica dobrze wykorzystały popularność Pokemonów i Dragon Balla, Twój Komiks w ogóle nie zauważył szans na dobrą promocję. Dystrybucja na szczęście ostatnio trochę się poprawiła, komiksy Twojego Komiksu można już kupić w Empikach. W czerwcu publikowałem tekst o "Władcach Chmielu", dziś przedstawiam pozostałe trzy serie. Najnowsza, "W kręgu podejrzeń", wydana jest na kredowym papierze, pozostałe na trochę gorszym.

"Papirus" jest komiksem przeznaczonym dla dzieci. Bohaterem jest młody Egipcjanin, któremu sprzyjają bogowie. Zostaje on obdarowany magicznym mieczem, dzięki któremu wychodzi cało z wszelkich opresji. Papirusowi, w jego przygodach towarzyszy córka Faraona - Tcheti-Ritche. Obydwa wydane są poprawnie: miękka lakierowana okładka, grzbiet. Animowany film na podstawie komiksu można obejrzeć w bloku poświęconym dla dzieci "Odjazdowe kreskówki" na kanale RTL7.
autor: De Gieter
Dotychczas ukazały się albumy "Zaginiona mumia" i "Władca trzech wrót", zapowiadanych jest 20 kolejnych.

"Niebieskie mundury". Akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie, w czasie wojny secesyjnej. Główni bohaterowie to sierżant i kapral armii północnoamerykańskiej. Walki z Indianami, wybuch wojny secesyjnej, akcje dywersyjne na terenie południa.
Rysunki Louis Salverius, Scenariusz Raoul Cauvin.
Dotychczas ukazały się albumy "Wybuchowy ładunek", "Północ-Południe" i "Dla 15 setek dolarów", zapowiadane jest 41 (!) kolejnych.

"W kręgu podejrzeń" jest skierowany jest do dorosłego czytelnika i jest to kryminał. Zboczeniec bawiący się kobietami niczym lalkami, mąż (a zarazem główny bohater całej serii - Gil Saint-Andre) na własną rękę szukający zaginionej żony, którą najprawdopodobniej porwał ów zboczeniec. W poszukiwaniach Gilowi pomaga nieoficjalnie młoda policjantka.
Autor: Jean-Charels Kraehn
Dotychczas ukazał się album "Tajemnicze zniknięcie", zapowiadane są 3 kolejne.

Recenzje napisane przez Nurka przedstawionych wyżej serii znajdują się w najnowszym numerze Esensji, powyższe streszczenia to fragmenty tych recenzji.

Dlaczego wydawca komiksów nazywa się Motopol? Bo sprzedaje motocykle :) Nie, to nie żart, zajrzyjcie na stronę www.motopol.pl. Jednak firma używa przy wydawaniu komiksow nazwy Twój Komiks i tej nazwy będę w przyszłości używał.
[Jarek Obważanek]


Esensja 9

[Esensja 9]

Z lekkim opóźnieniem pojawiła się w sieci sierpniowa "Esensja". W numerze m.in. zestaw 5 obszernych opowiadań i 3 miniatur literackich znanych już z łamów "Esensji" autorów jak Grzegorz Wiśniewski, Katarzyna Siwek, Qualis, Leszek Karlik i Anna Robak, a także twórców debiutujacych na łamach naszego miesięcznika. Zwracamy uwagę na opowiadanie Grzegorza Wiśniewskiego "Tygrys! Tygrys! Tygrys!" - alternatywna wersja pewnego wydarzenia historycznego. Niewątpliwie hitem działu komiksu będzie niezwykle zabawna opowieść Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego "Gołota versus Predator", a także wywiad z jego autorami, uznanymi polskimi twórcami komiksowymi. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kolejną część "Rewolucji" Mateusza Skutnika, artykuł Marcina Hermana na temat komiksu "Maus" i polemikę Marcina Osucha do tekstu "Trzy komiksy, które wstrząsnęły redakcją" z numeru 8. Warto zapoznać się z gruntowną dekompozycją niezbyt udanego filmu "Pearl Harbor" jakiej dokonuje Grzegorz Wiśniewski i Michał Chaciński, a także poczytać inne recenzje, na czele z "Shrekiem" - naszym filmem numeru. W dziale książkowym tym razem bardzo wysokie oceny recenzenci wystawili książkom Kresa, Pratchetta, Bułyczowa i Lodge'a. Warto również przeczytać kolejny głos w dyskusji o sf i fantasy - tym razem polemikę Janusza A. Urbanowicza do tekstu Groga, zapoznać się z artykułem Andrzeja Zimniaka "Wirtualny fandom", obejrzeć galerię i odwiedzić rozbudowany dział gier.
Zapraszamy!
[Artur Dlugosz]


Producenci filmu "Daredevil" obawiają się strajku kanadyjskich aktorów
Studio 20th Century Fox postanowiło nie realizować filmu pt. "Daredevil" w Kanadzie.

Decyzja taka podyktowana została obawą przed zapowiadanymi strajkami 18 tysięcy kanadyjskich aktorów. Inne hollywoodzkie studia również szukają rozwiązań, które umożliwiłyby im uniknąć kłopotów związanych z produkcją filmów w Kanadzie.

Aktorzy kanadyjscy, podobnie jak wcześniej amerykańscy, domagają się od producentów filmowych zmian w kontraktach, jakie się z nimi zawiera, i podniesienia gaż za udział w produkcjach filmowych. Zgodnie z doniesieniami organizacji ACTRA, która zrzesza aktorów z Kanady, ich gaże stanowią połowę minimalnych zarobków aktorów amerykańskich.
[Stopklatka]


Cage nie chce być Ghost Riderem
Nicolas Cage postanowił zrezygnować z roli w filmie "Ghost Rider". Decyzję taką aktor podjął po tym, jak z reżyserii filmu wycofał się Stephen Norrington, który postanowił poświęcić się pracy nad "Tick-Tock".
[Stopklatka]


The Blade Trilogy
David Goyer, twórca scenariuszy do "Blade" i "Blade 2", poproszony został o napisanie fabuły do trzeciego filmu z tej serii. Mimo że drugi film o losach wampira gotowego do walki ze swoimi braćmi w obronie ludzkości pojawi się w amerykańskich kinach dopiero w marcu 2002 roku, finansujące produkcję studio New Line Cinema postanowiło już teraz rozpocząć prace nad "trójką".
[Stopklatka]


Czy Vin Diesel jednak zagra Hellboya?
Guillermo Del Toro chciałby, aby główną rolę w jego najnowszym filmie zagrał Vin Diesel. Akcja najnowszego projektu Del Toro, obrazu pt. "Hellboy", toczy się pod koniec II wojny światowej. Naziści postanawiają wykorzystać przeciwko swoim nieprzyjaciołom piekielne siły. W wyniku ich działania na świecie pojawia się czerwonoskóry demon. Po pięćdziesięciu latach dorosły potwór wykorzystuje swoje nadprzyrodzone moce nie dla sił zła, lecz aby pomagać ludzkości. Scenariusz, który Del Toro napisał wspólnie z Peterem Briggsem, oparty jest na komiksowej serii autorstwa Mike'a Mignoli [pierwszy tom komiksu ukaże się w Polsce już w październiku nakładem wydawnictwa Egmont - przyp. Jarek Obważanek].
[Stopklatka]

Czyżby Vin Diesel zmienił zdanie? W czerwcu informowałem, że nie zagra Hellboy'a.
[Jarek Obważanek]


"Hard Boiled" Davida Finchera

[Hard Boiled]

Przedstawiciele studia Warner Bros. prowadzą negocjacje dotyczące zakupienia praw do ekranizacji komiksu pt. "Hard Boiled". Komiks, którego autorami są Frank Miller i Geof Darrow, jest opowieścią o zabójczym robocie, który myśli, że jest poborcą podatkowym. Reżyserią filmu miałby zająć się David Fincher. Na szczycie listy kandydatów do objęcia głównej roli jest Nicolas Cage.
[Stopklatka]

"Hard Boiled" jest przede wszystkim komiksem niezwykle widowiskowym, to niemal idealny materiał na wysokobudżetowy film akcji. Miller napisał scenariusz pod Darrowa, co potwierdza również nagroda Eisnera za najlepszy duet pisarz/artysta.
Dodam jeszcze, że to już piętnasta zapowiadana na WRAKu ekranizacja komiksu amerykańskiego :)
[Jarek Obważanek]


19.08.2001


Wrak WRAKa czyli nieszczęścia chodzą parami oraz przyczyny długiego pauzowania

Bardzo przepraszam za tak długą przerwę w działalności WRAKa. Niedługo po ostatniej aktualizacji miałem awarię dysku twardego. Okazała się ona tak poważna, że pracownicy miejscowego serwisu zdecydowali wysłać sprzęt do bardziej wyspecjalizowanego serwisu. Postanowiłem poczekać na jego zwrot, gdyż nie chciałem na kilka dni instalować wszystkiego na innym dysku. Niestety, sprzętu nadal nie odzyskałem (w gwarancji mam zapisany 28-dniowy okres naprawy, uważam to za przegięcie, ale jestem w tej sprawie bezradny), ale zdecydowałem się w dość prowizorycznych warunkach wznowić działalność strony. Tu pojawiła się kolejna przeszkoda. Ściągnąłem z serwera pliki html i grafiki wyglądu strony. Całą resztę straciłem kilka dni później podczas awarii serwera. Ostatni backup robiłem 9.07.2001, wszystko co później zamieściłem na stronie, przepadło. Tyczy się to szczególnie komiksów na żywo, których w lipcu zamieściłem dość dużo. Prosiłbym o przesłanie mi na maila pasków 4-24 "Kajtka i Koka na wakacjach" (tylko proszę najpierw uprzedzić o takim zamiarze, nie chcę odbierać 10 takich samych przesyłek), resztę odzyskam w inny sposób. Fanów Sin City prosiłbym o przesłanie przykładowej strony Nieoficjanej strony Sin City, bo straciłem cały jej wygląd (chodzi mi zarówno o html jak i grafiki). Jednak dopóki nie odzyskam dysku, nie będę wysyłał Wam informacji o aktualizacjach. Mam nadzieję, że nastąpi to przed końcem wakacji. Zaległe paski Kajtka i Koka pojawią się niedługo w kilku porcjach. Ponadto chciałbym stworzyć dział o ludziach komiksu, koncentrując się na twórcach działających obecnie.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

[Dragon Ball tom 7: Œcigajš nas Niebiescy!] [Kaczor Donald 31/2001] [Kaczor Donald 21/2001] [Kaczor Donald 33/2001]
[Pokemon - przeboje ekranu 1/2001] [Tom & Jerry 7/2001] [Zona Fox Kids 14-15/2001] [Cartoon Network 36]

Tytus grafficiarzem

[Papcio prezentuje projekt okładki XXVII księgi Tytusa]

Portal Wirtualna Polska publikuje w odcinkach XXVII księgę przygód Tytusa, Romka i A'Tomka.
[Jarek Obważanek]


Kloss powraca
Kloss będzie wydawany przez Muzę co 2 tygodnie w cenie ok. 8 zł za sztukę. Pierwszy zeszyt powinien pojawić się w sprzedaży pod koniec sierpnia. Jak się dobrze sprzeda to Muza wznowi Żbika.
[Materko]

O planach wznowienia pisałem szerzej 30.07.2001.
[Jarek Obważanek]


Ern
ZIN ZIN PRESS (wydawca AQQ) wyda jesienią album Jerzego Ozgi (rys.) i Andrzeja Rebosza (scen,) pt. ERN (był publikowany w AQQ nr 9 i 10 w 1995 r.). To druga część trylogii, której pierwszy tom - KSIĘGA MIECZA został opublikowany w "Komiksie-Fantastyce" w 1989 r. Trzecia część nie jest jeszcze ukończona. Autorzy są twórcami komiksowej wersji QUO VADIS. Okładke do ERNa wykona Janusz Ordon, ten sam co zrobił okladki do QUO VADIS.
[Serwis Komiksowy]


Simson rysuje
Przesyłam pierwsze szkice i projekty postaci do albumu nad którym obecnie siedzę. Scenariusz M. Jasińskiego (SGK), mój art, a wydany zostanie przez akademię bydgoską. Jak zdążę to pojawi się na październikowy konwent.
Około 60 plansz b&w historii kryminalnej z elementami metafizyki...
[Simson]

[Woodgate]
[Gus] [Woodgate]

Zapowiedzi z J.P.Fantastica

[Akira tom 10: Spotkanie w podziemiach]
[Dragon Ball tom 8: Son Goku - atak z powietrza]

Seria "Pokemon Adventures" Hidenoriego Kusaki i Mato będzie kontynuowana, jednak ze względu na trudności licencyjne drugi zeszyt ukaże się dopiero we wrześniu 2001 roku.
Do dziesiątego tomu serii "Akira" Katsuhiro Otomo dołożona będzie dodatkowa kolekcjonerska okładka (tzw. box). Tym samym będzie to już trzecia obwoluta imitująca oryginalne japońskie wydanie.

W telegraficznym skrócie zapowiedzi najbliższych komiksów wydawnictwa J.P.Fantastica.

 • Akira, tom 10, termin: 1 października 2001
 • Dragon Ball, tom 8, termin: 3 września 2001
 • Fushigi Yuugi, tom 6, termin: 10 września 2001
 • Oh! My Goddess, tom 11, termin: 15 października 2001
 • Pokemon Adventures, odcinek 2, termin: wrzesień 2001

Ponadto wydawnictwo postanowiło ponownie wprowadzić do dystrybucji pierwsze tomy "Dragon Balla" poprzez sieć kiosków "Ruchu". Według planu sprzedaż pierwszego tomu rozpocznie się 17 września, drugiego - 15 października, trzeciego - 19 listopada, a piątego - 16 grudnia 2001 roku. To dobra informacja dla gapowiczów i tych, którzy dopiero zaczęli / zaczną przygodę (od września RTL7 wznawia emisję animowanego serialu telewizyjnego na podstawie mangi) z Son Goku i ferajną.

Korzystając z okazji chcielibyśmy Was zaprosić również na nieoficjalną witrynę wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica. Pod adresem www.jpf.manga.com.pl znajdziecie pełne kompendium wiedzy dotyczące produktów firmy prowadzonej przez Shina Yasudę: omówienia, zapowiedzi i grafiki. Gorąco polecamy.
[manga.com.pl]


Drugi numer Mangamixu na horyzoncie

[Mangamix 2]

Miłośników dobrego komiksu powinna ucieszyć informacja, że już niedługo do sprzedaży powinien trafić drugi numer magazynu "Mangamix". Jak donosi wydawca, firma Waneko, najnowszy numer będzie pełen atrakcji. A co w środku? Wypunktujmy:

 • Ulubiona manga pewnego Kanadyjczyka - autor Cleve Lendon, rzecz o mandze "Naniwa Kinyudo" w ciekawy sposób naświetlającej ciemne i jasne strony finansjery z regionu Osaka.
 • "Polska i Japonia - problemy rasizmu" - autor Katsuyoshi Watanabe. Czy w naszych krajach istnieje rasizm? A jeśli tak, to jak się on objawia?
 • "Polska-Japonia - fascynacje na odległość" - Martyna Taniguchi.
 • Aleksandry Watanuki zapiski z pierwszych miesięcy pobytu w nie aż tak bardzo egzotycznej Japonii - "W normalnej Japonii".
 • "Telenowela w mandze?" - Martyna Taniguchi.
 • Listy od czytelników.
 • Fanarty na drugiej okładce.
 • Konkurs dla czytelników na zabawny wierszyk.

[manga.com.pl]


"Superman & Batman" czyli Warner Bros. woli łatwą kasę
W sieci pojawiły się nowe, ekscytujące plotki dotyczące projektu, którego głównymi bohaterami mają być Batman i Superman. Serwis Ain't it Cool News donosi, że produkcja filmu pt. "Batman: Year One" Darrena Aronofsky'ego została wstrzymana [jeśli to nie jest plotka, to mamy nad czym zapłakać - przyp. Jarek Obważanek]. Studio Warner Bros., które miało finansować produkcję najnowszego filmu twórcy "Pi" i "Requiem dla snu", postanowiło skupić się na projekcie, którego głównymi bohaterami będą jednocześnie Superman i Batman. W roli Batmana po raz kolejny wystąpi George Clooney, który przy okazji realizacji "Batmana i Robina" podpisał podobno kontrakt na udział w dwóch kolejnych filmach o przygodach człowieka-nietoperza. John Travolta jest bardzo mocno zainteresowany rolą w tym filmie, jednak wbrew wcześniejszym doniesieniom [nie publikowanym na WRAKU - przyp. Jarek Obważanek], aktor z pewnością nie zagra Supermana, lecz wcieli się w rolę głównego czarnego charakteru. Nad scenariuszem do filmu pracuje Andrew Kevin Walker ("Siedem", "Jeździec bez głowy") a na fotelu reżyserskim zasiądzie Wolfgang Petersen.
[Stopklatka]


Czy Kevin Smith pozwie Tima Burtona?
Dziennikarze New York Post odkryli, że zakończenie "Planety małp" przypomina obrazek z komiksu "Jay i Cichy Bob", którego autorem jest Kevin Smith. Poinformowany o sytuacji Kevin Smith powiedział - Wydaje mi się, że zostałem okradziony. Wraz z moimi prawnikami zastanawiam się, czy nie złożyć pozwu. Odpowiadając na zarzuty Smitha, Tim Burton mówi - Nigdy nie widziałem rysunku a wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że nie czytuję komiksów. Nie zależy mi również szczególnie na tym, aby zapoznawać się z twórczością Kevina Smitha. Ciekawe, jak do wypowiedzi Burtona o unikaniu czytania komiksów, mają się jego plany realizacji filmu o przygodach Supermana [oraz fakt, że zrealizowa dwa filmy o Batmanie - przyp. Jarek Obważanek].
[Stopklatka]


Geje i lesbijki przeciwko Jayowi i Cichemu Bobowi
Członkowie The Gay and Lesbian Alliance Against Defamation protestują przeciwko najnowszemu filmowi Kevina Smitha. Organizacja zrzeszająca członków mniejszości seksualnych w otwartym liście do reżysera zarzuca mu, że w film pt. "Jay i Cichy Bob kontratakują" obraża i wyśmiewa homoseksualistów oraz ma antygejowskie przesłanie. Kevin Smith w liście skierowanym do członków GLAAD stanowczo zaprzecza tym zarzutom. Pisze tutaj między innymi: Od bardzo dawna jestem bardzo blisko związany z homoseksualistami. Wielokrotnie pracowałem z ludźmi o innej orientacji seksualnej, mój brat jest gejem a mój film nie ma żadnego antyhomoseksualnego przesłania.
[Stopklatka]


Kolejny film - "Ecto-Kid"
Studio Paramount Pictures i stacja telewizyjna Nickelodeon Movies zakupiły prawa do ekranizacji komiksu Clive'a Barkera i Larry'ego Wachowskiego. Komiks pt. "Ecto-Kid" po raz pierwszy opublikowany został w 1993 roku i opowiada o przygodach chłopca, którego ojcem jest duch zamordowanego mężczyzny. Chłopiec posiada nadprzyrodzone zdolności, dzięki którym jednym okiem ogląda świat żywych, drugim widzi królestwo umarłych. Jednocześnie realizowane będą: wersja kinowa i telewizyjna filmu. Barker będzie producentem wykonawczym obrazu telewizyjnego.
[Stopklatka]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa