ARCHIWUM

piątek, 31.10.2003
zapowiedzi
Mandragora w listopadzie

Mandragora przedstawiła zapowiedzi listopadowe wraz z niektórymi okładkami. Właściwie żadnej z planowanych pozycji przedstawiać nie trzeba, bo były już wielokrotnie zapowiadane, bądź są kontynuacjami już obecnych na rynku serii. Poniżej podaję tylko nowe informacje na ich temat, więcej znajdziesz w Zapowiedziach. Konkretnie na listopad Mandragora planuje:

 • "Josephine: Tchnienie Czarnego Lądu" cz. 1 - na razie tylko 40 stron w formacie amerykańskim, prawdopodobnie za 9,90 zł
 • "Kolekcja X" nr 2 - scenariusz Hernan, rysunki Ruben
 • "Darkness" część 3
 • "Wolverine/Hulk" część 3
 • "Midnight Nation" - wydanie kolekcjonerskie - cena: 59,90 zł

Za kilka dni do sprzedaży trafić powinien pierwszy "Punisher", spóźniona premiera październikowa.
[Jarek Obważanek]


piątek, 31.10.2003
recenzje
"Bajki urłałckie stare i nowe"

W skrócie: Poziom dowcipu prezentowanego przez Prosiaka w zeszycie może niektórych zaskoczyć. Chociaż są to bajki, nie należy spodziewać się niczego delikatnego.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


piątek, 31.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Trust. Historia choroby"
Scenariusz: różni
Rysunki: Przemysław Truściński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 88
Format: A4
Oprawa:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0404
Zbiór krótkich historii jednego z najlepszych polskich rysowników średniego pokolenia - Przemysława Truścińskiego. Przekrój przez jego twórczość: od historii science fiction, po różne eksperymenty formalne i graficzne. 88 stron w kolorze - to prawdziwa uczta dla każdego miłośnika komiksu.
[Egmont Polska]


piątek, 31.10.2003
zapowiedzi
"Mr. Punch" z Maga na wiosnę 2004

Wydawcnitwo Mag, prezentujące od lat książki Neila Gaimana, według nieoficjalnych informacji przymierza się do wydania w kwietniu 2004 roku komiksu "Mr. Punch" (pełny tytuł: "The Tragical Comedy or Comical Tragedy of Mr. Punch"), który do scenariusza Gaimana zilustrował Dave McKean, polskim czytelnikom znany z okładek "Sandmana". Komiks ukazał się w 1995 roku i ma 96 stron. Być może nie będzie to jedyna pozycja komiksowa z tego wydawnictwa.

W zapadającej się galeryjce nadmorskiej swojego dziadka mały chłopiec spotyka tajemniczego mężczyznę o zagadkowej przeszłości i kobietę która wciela się w rolę syrenki. Gdy ich losy się splotą, a przeszłość wyjdzie na jaw, mały chłopiec będzie zmuszony sprostać rodzinnym tajemnicom, dziwnym marionetkom i koszmarnemu światu przemocy i zdrady, w mrocznej opowieści o dziecięcej niewinności i bólu dorosłości.
[informacja Serwis komiksowy, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 31.10.2003
filmy
Koniec zdjęć do "Spider-Mana 2"

W Kaliforni zakończono zdjęcia do filmu "Spider-Man 2". Jego premiera planowana jest na 2 lipca 2004. Dodatkowo producent obrazu zaprezentował nowy plakat, widoczny poniżej.

Film reżyseruje, podobnie jak część pierwszą, Sam Raimi. Scenariusz napisali Alvin Sargent, Alfred Gough, Miles Millar i Michael Chabon. Nie zmieniła się obsada głównych ról. Tobey Maguire gra Petera Parkera - Spider-Mana, Kirsten Dunst - Mary Jane, James Franco - Harry'ego Osborna, Rosemary Harris - ciotkę May, J. K. Simmons - J. Jonaha Jamesona. Nową osobą w obsadzie jest Alfred Molina odtwarzający rolę doktora Otto Octaviusa.

Oto, jak obraz zapowiadają producenci:

"Spieder-Man 2" odkrywa charakter Petera, gdy staje on naprzeciw nowych wyzwań i walk z "darem przekleństwa", beznadziejnie próbując równoważyć swoją podwójną osobowość jako strzelajacy siecią superbohater Spider-Man i jego życie jako student. Dręczony przez swe tajemnice, Peter odkrywa, że jego związki z bliskimi osobami są zagrożone rozpadem.

Jego tęsknota do Mary Jane staje się jeszcze silniejsza gdy walczy z chęcią zdradzenia swojego tajnego życia i wyznania miłości. Jego przyjaźń z Harrym Osbornem komplikuje się przez gorycz młodego Osborna spowodowaną śmiercią jego ojca i rosnącą chęcią zemsty na Spider-Manie. Nawet May, ukochana ciotka Petera, która przechodzi ciężkie chwile po śmierci Bena, zaczyna mieć wątpliwości na temat bratanka męża.

Życie Petera stanie się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy napotka straszliwego nowego wroga - doktora Otto Octaviusa. Peter musi użyć wszystkich swoich zdolności by spróbować powstrzymać demonicznego szaleńca na jego ośmiobocznych ścieżkach.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum i strony oficjalnej filmu]


czwartek, 30.10.2003
zapowiedzi
Post na początek 2004 roku

W wywiadzie dla magazynu KZ bracia Rabendowie z Postu zdradzili dwa tytuły, które planują wydać w 2004 roku. Poniżej cytaty z wypowiedzi wydawców.

»W styczniu wydamy "Kota Rabina" ["Le Chat du Rabbin"] Joanna Sfara. To bardzo dowcipny i interesujący graficznie komiks. Możliwe, że będzie się ten fakt wiązał z większą ilością atrakcji, ale na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać.«

»W marcu zostanie wydana rzecz kompletnie w Polsce nieznana, ale interesująca. Jest to "Golem's Mighty Swing" - powieść graficzna Jamesa Sturma, która zdobyła w swoim czasie znakomite recenzje. Historia dzieje się w latach 20. na amerykańskiej prowincji i opowiada o perypetiach żydowskiej drużyny baseballowej, która by się wybić używa do tego postaci mitycznego Golema.«
[Jarek Obważanek]


czwartek, 30.10.2003
nagrody
Wyniki plebiscytu K'03 ponownie

Tegoroczne głosowanie na nagrody K zostało zdominowane przez komiks "Wilq Superbohater" i jego autorów pokazując, że rodzima twórczość może bez kompleksów rywalizować z zagranicznymi tuzami, by przegrać w kategorii... "Polski album komiksowy". Zapewne miała na to wpływ bratobójcza walka pierwszego i drugiego albumu serii. Jak widać, popularność też ma swoją cenę, choć tego pewnie nie powiedzą wygrywający kolejny rok z rzędu w odpowiednich kategoriach "Produkt", "Gazeta Wyborcza" i absolutny rekordzista Egmont Polska po raz piąty triumfujący w kategorii "Wydawca".

W 2003 roku 1313 osób wzięło udział w głosowaniu. Poniżej przedstawiamy pierwsze trójki. Pełne wyniki na stronie KKK.

I. Wydawca

1. Egmont Polska
2. BM Vision
3. Mandragora

II. Tytuł cykliczny

1. Wilq Superbohater
2. Thorgal
3. Eden. It's an Endless World!

III. Magazyn komiksowy

1. Produkt
2. MangaMix
3. Świat Komiksu

IV. Komiks wolumin

1. Wilq Superbohater
2. Ghost in the Shell
3. Liga niezwykłych dżentelmenów tom 1

V. Polski album komiksowy

1. Jeż Jerzy: Egzorcysta
2. Wilq Superbohater
3. Wilq Superbohater 2: Historie, których wolałbyś nie znać

VI. Okładka

1. Wolverine: Origin: Oczami dziecka
2. 30 dni nocy
3. Sandman: Dom lalki część 2

VII. Scenarzysta

1. Bartosz Minkiewicz
2. Neil Gaiman
3. Rafał Skarżycki

VIII. Rysownik

1. Bartosz Minkiewicz
2. Masamune Shirow
3. Mike Mignola

IX. Bohater

1. Wilq
2. Jeż Jerzy
3. Wolverine

X. Komiks Prasowy

1. Garfield
2. Wilq
3. Jeż Jerzy

XI. Czasopismo niekomiksowe publikujące komiksy

1. Gazeta Wyborcza
2. Ślizg
3. Nowa Fantastyka

XII. Strona internetowa

1. www.wilq.pl
2. www.wrak.pl
3. www.jezjerzy.pl

XIII. Wydatek okołokomiksowy

1. Film: X-Men 2
2. Seria: Animatrix
3. Koszulki: z Wilqiem

XIV. Publicysta

1. Michał Radomił Wiśniewski "Shinno Michio"
2. Jarek "Obważanek" Machała
3. Wojciech Orliński

XV. Anty-K "Slurp"

1. program "Uwaga" TVN: afera z pornografią w serii Dragon Ball
2. nic nie zasługuje na Slurpa
3. upadek wydawnictwa Fun Media

[KKK]


czwartek, 30.10.2003
nagrody
Nagroda K'03 za osiągnięcia w dziedzinie komiksu

Janusz Christa otrzymał nagordę K'03 za osiągnięcia w dziedzinie komiksu. Przed twórcą "Kajka i Kokosza" Krakowski Klub Komiksu wyróżnił Zbigniewa Kasprzaka, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Bogusława Polcha, Jerzego Skarżyńskiego, Francois Boucqa, Macieja Parowskiego i Zbigniewa Lengrena.
[KKK]


czwartek, 30.10.2003
spotkania
Ojcowie Jeża Jerzego w EMPiK-ach

W ramach promocji albumu "Tymek & Mistrz" tom 3: "Strachy na lachy" Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak będą gościć w listopadzie w EMPiKach w całej Polsce. Planowany grafik jest następujący:

 • 8.11 - Warszawa
 • 14.11 - Kraków
 • 18.11 - Gdynia
 • 21.11 - Lublin

O dokładne godziny spotkań (i to, w którym dokładnie EMPiKu dojdzie do spotkania) trzeba dowiadywać się na miejscu.
[JeżJerzy.pl]


czwartek, 30.10.2003
www
"Avatarae" nr 10

Ukazał się dziesiąty numer "Avatarae". W dziale komiksowym magazynu krótka relacja z Festiwalu w Łodzi, jednoplanszówka Marcina Wierzchowskiego i ponad 20 recenzji.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 30.10.2003
wydarzenia
Kas w Centrum Komiksu

28 października w Centrum Komiksu w Warszawie w godzinach popołudniowych swoje komiksy podpisywał Zbigniew Kasprzak. Impreza była bardzo udana i odbyła się w miłej atmosferze, zainteresowanie było spore. Rysownik każdemu z gości pisał imienną dedykację wraz z rysunkiem swoich bohaterów.
[Jarosław Skladanek]


czwartek, 30.10.2003
prasa
"SFera" pełna horrorów

Od dzisiaj w sprzedaży Wydanie Specjalne "SFery", w pełni poświęcone horrorom. Na łamach pisma znajdziecie mało znane opowiadania Stefana Grabińskiego, a także Edgara Allana Poego i Philipsa Howarda Lovecrafta. Ponadto przyglądamy się kondycji polskiej literatury grozy dawniej i dziś, zajmujemy się przybliżeniem sylwetek mistrzów gatunku: S. Grabińskiego, E. A. Poego i P. H. Lovecrafta oraz przedstawiamy nasz własny ranking najlepszych książek, filmów, gier i komiksów grozy.

Do pisma dołączona została płyta z kultowym filmem "Ślepy tor" - zrealizowanym na podstawie opowiadania S. Grabińskiego - oraz 5 znakomitych krótkometrażowych horrorów.
[SFera]


czwartek, 30.10.2003
prasa
Skarżycki o komiksie w "Ślizgu"

W rubryce Hajd Park w nowym numerze "Ślizgu" (11/2003) pojawił się tekst Rafała Skarżyckiego "Czas chłamu". Większą jego część autor poświęcił chłamowi w komiksie, czyli coraz większej ilości komiksów złych na polskim rynku oraz brakowi osób piszących o komiksie kompetentnie. Poza felietonem w numerze nie zabrakło kolejnego epizodu przygód Jerza Jeżego, w którym autorzy sparodiowali program "Idol", oraz garści recenzji. Jest też tekst o Simonie Bisleyu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 30.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Transformers Armada" nr 2/2003
Scenariusz: Chris Sarracini
Szkic: James Raiz
Tusz: Rob Armstrong, Erik Sander
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Dreamwave Productions
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0403
Zawiera numery 3 i 4 oryginalnej serii.


czwartek, 30.10.2003
zapowiedzi
Koniec detektywa Kindaichi

Waneko z żalem zawiadamia, że z powodu znacznego spadku sprzedaży serii "Zapiski detektywa Kindaichi" wydawnictwo zmuszone jest zawiesić polską edycję tej mangi. Ostatnim tomem będzie siódmy.
[Waneko]


środa, 29.10.2003
prasa
"Rzeczpospolita" o komiksach

W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" ukazał się artykuł Dominiki Makówki "Tytus kontra Jeż Jerzy" skupiający się na prezentacji młodego pokolenia polskich twórców komiksów. Autorka przedstawiła w skrócie historię komiksu w Polsce od początku lat 90 - od czasów świetności TM-Semica - przez zapaść rynku aż do chwili obecnej. Zaprezentowane w artykule liczby różnią się od rzeczywistych.
[informacja Dennis Wojda, tekst Jarek Obważanek]


środa, 29.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 44/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0402


wtorek, 28.10.2003
prasa
Wyborcza o WRAKu

W dzisiejszym wydaniu rzeszowskiej "Gazety Wyborczej" pojawił się wywiad Artura Gernanda z Jarkiem Obważankiem. Okazją do rozmowy był plebiscyt K'03 i drugie miejsce WRAK-a w kategorii strona internetowa oraz Jarka Obważanka w kategorii publicysta. Poniżej pełny tekst artykułu.

Wrak nagrodzony

Rzeszowska strona internetowa poświęcona komiksom www.wrak.pl zdobyła drugą nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu KOMIKS 2003, który odbył się w Łodzi. To najważniejszy komiksowy konkurs w Polsce

Artur Gernand: Drugie miejsce strony wrak.pl w ogólnopolskim konkursie jest sporym sukcesem...

Jarek "Obważanek" Machała, twórca strony wrak.pl: To już kolejne drugie miejsce. W tym roku pierwsze zajęła strona polskiego komiksu Wilq Superbohater. Nagroda cieszy, ale zobowiązuje. Dziennie odwiedza naszą stronę ponad tysiąc osób, ale wydaje mi się, że można ten wynik jeszcze poprawić.

Wrak.pl jest ciągle poddawany modyfikacjom. Na przykład podczas festiwalu w Łodzi relacje z odbywających się tam imprez pojawiały się na stronie prawie na bieżąco. Moim marzeniem jest wprowadzenie relacji na żywo, ale na razie nie pozwalają mi na to możliwości techniczne. Chciałbym także przyspieszenia pojawiania się nowych informacji. Ale problemem jest brak czasu: w tym roku rozpocząłem studia w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. A stronę redaguję w pojedynkę, sam także piszę recenzje...

Brak czasu nie przeszkodził Ci jednak w zajęciu drugiego miejsca w kategorii publicysta komiksowy. Ta Tobą uplasował się m.in. Wojciech Orliński z "Gazety Wyborczej" czy też słynny badacz Jerzy Szyłak.

Szyłak od trzech lat nie jest zbyt aktywny. Orliński pisze o komiksie, ale rzadko. Natomiast w plebiscycie biorą udział przede wszystkim ludzie, którzy wiadomości o komiksie czerpią z internetowych stron komiksowych, m.in. z mojego wraku. Dlatego zająłem tak wysokie miejsce.

Oprócz Ciebie, w kategorii publicysta, wysokie piąte miejsce zajął inny rzeszowianin - Wojtek Birek. Czy oznacza to, że w Rzeszowie mamy najlepszych znawców komiksów?

Ten wynik nie przekłada się na zainteresowanie komiksem w Rzeszowie. Jest dwóch piszących o komiksie, dwóch czy trzech rysowników... Są to jednostki, a środowiska komiksowego, niestety, nie ma.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 28.10.2003
prasa
Wyborcza o Festiwalu

Wczorajsza "Gazeta Wyborcza" opublikowała relację Konrada Godlewskiego z Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Autor przedstawił wyniki konkursu, zwrócił uwagę na niedobór scenarzystów i zaprezentował podział komiksu polskiego na trzy gatunki według Piotra Kabulaka.

Łódzkie wydanie "Wyborczej" zaprezentowało wczoraj własną relację, której autor, Krzysztof Kowalewicz, zwrócił uwagę na duże zainteresowanie obecnością Brytyjczyków na Festiwalu, a poza tym przedstawił wyniki konkursu i pokrótce również plebiscytu K'03. Uzupełnieniem tekstu jest wywiad z Patem Millsem, w którym scenarzysta zdradził, że pisze głównie w podróży.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 28.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"W.I.T.C.H." nr 23
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0367


poniedziałek, 27.10.2003
spotkania
Kas podpisuje w Warszawie

Dzisiaj w Warszawie autografy rozdawał będzie Zbigniew Kasprzak. Rysownik promuje dwa wydane przez Egmont komiksy: "Halloween Blues" i "Podróżników". Spotkanie w Empik Junior na ul. Marszałkowskiej w godzinach 16:00 - 17:30.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 27.10.2003
imprezy
Trzeci raport specjalny już nie prosto z Łodzi

 • Trzeci numer "Tforu" nie dotarł również w niedzielę. Na razie nie wiadomo kiedy będzie dostępny.
 • Wczoraj przeoczyłem jedną nowość. Jest nią magazyn "Com X", czyli w zasadzie jedyna całkowita niespodzianka imprezy. W niedzielę dodatkowo Waneko przywiozło świeżo wydane "Jak powstaje manga".
 • Pierwszy numer "Punishera" z Mandragory za dwa tygodnie.
 • W styczniu drugi "Usagi Yojimbo" oraz kolejne "100 naboi". Szanse na drugi kolekcjonerski tom "100 naboi" są niewielkie.
 • Egmont planuje dwie serie japońskie: miłosną "Kamikaze Kaito Jeanne" Ariny Tanemury i samurajską "Rurouni Kenshin" Nobuhiro Watsukiego z wydawnictwa Shueisha Inc.
 • Trwają prace nad antologią komiksów inspirowanych wierszami Marcina Świetlickiego. Na razie brak na ten temat oficjalnych informacji.

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 27.10.2003
imprezy
Wydane na Festiwal w Łodzi - uzupełnienie

"Jak powstaje manga" tom 10: "Faceci w mandze"
Autor: Hayashi Hikaru
Tłumaczenie: Martyna Taniguchi i Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Graphic-sha Publishing Co. Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 128
Format: 18,7 x 25 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 27,00 zł
ID: 0368
W tej części książki wszystko o facetach w mandze i nie tylko - od szkieletu, poprzez budowę mięśni, aż do przedstawienia całej sylwetki na sposób komiksowy i realistyczny. Autor jak zwykle zadbał o przedstawienie całej gamy bohaterów w różnych pozach i strojach - od wojskowego uniformu, aż po samurajskie kimono.
[Waneko]


"Com X" nr 1 (1) 2003
Redaktor naczelny: Piotr Janowczyk
Wydawca: El Presidente
Liczba stron: 28
Format: 18 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 6,00 zł
ID: 0401


niedziela, 26.10.2003
imprezy
Drugi raport specjalny prosto z Łodzi

 • Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Truścińskiego nie zdążył do Łodzi dotrzeć jego autorski album, nawet w ilości stu egzemplarzy. Za to ma pojawić się w poniedziałek w dystrybucji razem z pozostałymi premierami festiwalowymi Egmontu.
 • Nie dojechał też trzeci numer "Tforu".
 • Lista premier festiwalowych została poszerzona o dwudziesty tomik "Garfielda", planowany przez książkowy dział Egmontu na początek miesiąca. Innych wcześniej niezapowiedzianych nowości nie stwierdziłem.
 • Mandragora zamierza wydać komiks Oli Czubek-Spanowicz zatytuowany "Buty". Jego scenariusz oparty jest na motywach prozy Leśmiana.
 • Egmont do marca 2004 nie zamierza rozpocząć żadnej nowej serii, z wyjątkiem już zapowiedzianych pozycji z Marvela ("Ultimates", "Marvels"). W dalszych planach pojawił się m.in. "Bouncer" Jodorowsky'ego. Egmont myśli też o komiksie pobocznym do "Pieśni strzyg".
 • Drugi "Klik" Post wyda w listopadzie.
 • "Tytus, Romek i A'Tomek" księga 80 na pewno jeszcze w tym roku.
 • W roku przyszłym Egmont chce wydać dwie zbiorówki Christy. W jednej pojawi się całość przygód Gucka i Rocha a w drugiej krótkie formy oraz wywiad-rzeka.
 • Będzie reedycja "Kubusia Piekielnego" z Egmontu. Na razie bez konkretnego terminu.
 • Źle wydrukowane strony w "Strażnikach" zostaną poprawie wydrukowane i dołączone do trzeciego tomu.
 • Od następnego "Świata Komiksu" będzie dużo materiałów z Wizarda, z naciskiem na ciekawe teksty i komiksy. Strony będą brane żywcem z oryginalnego czasopisma i będą prawdopodobnie szły w mniejszym formacie. Kołodziejczak chce też prezentować w każdym numerze przynajmniej jeden polski komiks. Dodatkowo ma pojawiać się regularnie Praktyczny Pan Tadeusza Baranowskiego.
 • Mandragora będzie wydawać następne dzieła Nilesa. Planowane są: kontynuacja "30 dni nocy" zatytuowana "Dark Days" oraz "Cryminal Macabre" (po polsku prawdopodobnie "Abra Makabra"). Ten drugi tytuł już na początku przyszłego roku. W 2004 pojawić się ma też "Wolverine: Six Hours".
 • Być może w marcu zobaczymy dwie serie Egmontowskie stworzone przez polaków. Podejrzewam, że jedną z nich mogą być "DuszPasterze", chociaż Egmont nadal podchodzi ostrożnie do tej serii.
 • Na razie Piotr Kowalski robi sobie przerwę. Ma kilka pomysłów na nowe komiksy, ale chce odpocząć po "Gailu". Kołodziejczak stwierdził, że widział pewne projekty Kowalskiego i że na pewno na razie ograniczy się do wydawania one-shotów tego autora. Kowalski chce odpocząć od fantastyki i zrobić coś zupełnie realistycznego, na przykład czystą sensację lub komiks miłosny.
 • Następny numer "KKK" ma być grubszy o 8 stron i być tańszy o kilka złotych. Po rozstaniu się Kamila Śmiałkowskiego z czasopismem funkcję redaktora publicystycznego objął Karol Konwerski.
 • Informacja dla twórców. Temat następnej anologii Egmontu to "Człowiek w probówce", czyli modyfikacje genetyczne i tego typu rzeczy. Więcej informacji na ten temat podam już na spokojnie zapewne w ciągu najbliższych kilku dni.
 • Uzupełnienie do wczorajszej informacji. Również Jakub Rebelka zmienił uczesanie.

[Jarek Obważanek]


niedziela, 26.10.2003
nagrody
Wyniki plebiscytu K'03

W sobotę o godzinie 18 rozdano nagrody K'03. Mnóstwo statuetek zgarnęli twórcy Wilq'a. Na razie zapraszam na stronę plebiscytu, gdzie przedstawione są wyniki głosowania internautów. Głosy oddane przez pocztę ponownie były bardzo nieliczne i nie zmieniły pierwszych trójek w żadnej kategorii.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 26.10.2003
nagrody
Wyniki konkursu komiksowego przy MFK

Jury konkursu towarzyszącego Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu "KOMIKS 2003", w składzie Witold Tkaczyk (przewodniczący), Wojciech Birek, Sławomir Kiełbus, Przemysław Truściński i Kamil Śmiałkowski, postanowiło przyznać następujące nagrody:

 • Grand Prix dla Jerzego Ozgi (rysunek) i Rafała Urbańskiego (scenariusz) za pracę pt. "Moja Ziemia Obiecana"
 • I Nagrodę dla Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunek) i Grzegorza Janusza (scenariusz) za pracę pt. "Sen życia" (ten sam komiks, który wygrał konkurs Arte i Glenat)
 • II Nagrodę dla Sylwii Resteckiej (rysunek) i Joanny Saneckiej (scenariusz) za pracę pt. "Sen, część 1"
 • III Nagrodę dla Jakuba Gruszczyńskiego (rysunek) i Jacka Waliszewskiego (scenariusz) za pracę pt. "Piąty wymiar"
 • wyróżnienie dla Andrzeja Goniakowskiego (rysunek i scenariusz) za pracę pt. "Aniołek"
 • wyróżnienie dla Ernesto Gonzalesa (rysunek) i Grzegorza Janusza (scenariusz) za pracę pt. "Najsłodsza krew"
 • wyróżnienie za scenariusz dla Rafała Urbańskiego za pracę pt. "Moja Ziemia Obiecana"

[Piotr Kasiński]


niedziela, 26.10.2003
imprezy
Wydane na Festiwal w Łodzi

Egmont

"32 grudnia"
Tytuł oryginału: 32 Décembre
Scenariusz: Enki Bilal
Rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 6.06.2003
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0369
Kontynuacja słynnej drugiej trylogii prawdziwego mistrza komiksu. Trójka bohaterów, znowu rozproszona po świecie, żyje własnym życiem: Leyla poświęca się tajemniczemu Gniazdu Orła, Nike odnawia swój związek z Pamelą, zaś Amira nawiedzają koszmarne sny... Cała historia rozpisana jest na trzy głosy, i każdy z trójki bohaterów osobiście relacjonuje nam własne przeżycia. Bilal żongluje wątkami, zestawia je i przeplata, tworząc z nich niepokojącą mozaikę, która układa się w koszmar związany z nazwiskiem i działaniami potwora o wymownym nazwisku Warhole.
[Egmont Polska]

Kontynuacja "Snu potwora". W swoim komiksie artysta zadaje pytania o miejsce człowieka w społeczeństwie, o granice człowieczeństwa w obliczu klonowania albo manipulacji psychologicznych. Album jednak opowiada nie tylko o zagrożeniach cywilizacji; jego ważnym tematem jest też miłość i przyjaźń. Enki Bilal posuwa też jeszcze dalej rysunkową dekonstrukcję, której świadkami byliśmy już w przypadku "Snu potwora".

Zapowiada sie prawdziwa uczta.
[Błażej - Lagafium]


przykładowa plansza

"Antresolka profesorka Nerwosolka"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 25.10.2003
Poprzednie wydanie:
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0370
Przygody zwariowanego profesorka Nerwosolka i jego wiernej gospodyni Entomologii. Ta sympatyczna para musi stawić czoło między innymi złemu Lordowi Hokus - Pokus, który chce opanować całą historyjkę oraz molowi książkowemu, który grozi pożarciem całej opowieści. Tadeusz Baranowski po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem supersensu i humoru. Lektura obowiązkowa.
[Egmont Polska]


"Dziedzic" tom 4: "Krew za krew"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Jim Cheung, George Perez
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 120
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0373
Kolejny tom sagi łączącej elementy fantasy i science fiction. Ethan w poszukiwaniu Ashleigh trafia do głownej siedziby Podziemia. Ale zamiast pomóc uciemiężonym, postanawia wyruszyć do zamku Kruków i zemścić się na Bronie. Jeszcze nie wie, że Bron zyskał nowe umiejętności...
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"Gail" tom 4: "Kamienie"
Scenariusz: Piotr Kowalski
Rysunki: Piotr Kowalski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0374
Ostatni tom polskiej serii łączącej dwa gatunki: fantasy i science fiction. Królestwo Teilhard, podbite przez złego Hyona otrzymuje niespodziewana pomoc. Z odsieczą przybywa syn Eulaha, narzeczony Danei. Dochodzi do ostatecznej bitewy, podczas której ksiąze chce wyeliminować swego konkurenta do ręki Danei - Gaila. Tymczasem Hyon postanawia przywrócić starożytnym ochronnym kamieniom ich utraconą moc. Czy ktoś go powstrzyma?
[Egmont Polska]


"Garfield" tom 20: "Wielkie impresje"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron:
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0375


"Dziedzictwo Green Lanterna. Testament i ostatnia wola Hala Jordana"
Tytuł oryginału: Green Lantern: Legacy. The Last Will and Testament of Hal Jordan
Scenariusz: Joe Kelly
Szkic: Brent Anderson
Tusz: Bill Sienkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 112
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0376
Akcja komiksu rozpoczyna się od pogrzebu tytułowego bohatera. Hal przed śmiercią mocno narozrabiał - zabił cały korpus Green Lanternów, by wykorzystać ich moc do odtworzenia Coast City, zniszczonego przez jednego z następców Supermana. Następnie oddał życie dla Ziemii, rozpalając na nowo Słońce. Jego przyjaciel, Tom "Pieface" Kalmaku, jest w tym komiksie główną postacią. Ma on spełnić niejasno wyrażoną ostatnią wolę Jordana (zostawił tylko kartkę z napisem "Napraw to"), a do tego musi zaopiekować się niezwykłym chłopcem, który twierdzi, że jest synem zmarłego.
[Jarek Obważanek]


przykładowa plansza

"Halloween Blues" tom 1: "Przepowiednie"
Tytuł oryginału: Prémonitions
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 03.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 17,90 zł
ID: 0377
Nowa seria kryminalna z elementami horroru. Mąż zamordowanej, wschodzącej gwiazdy filmowej - policjant Forester Hill, usiłuje rozwiązać zagadkę tej zbrodni. Problem w tym, że nie ma pewności, czy sam jej nie popełnił! W "Przepowiedniach" Forester pracuje też nad inną sprawą: zginął właśnie jego dawny kolega z wojska i choć wszystko wskazuje na wypadek, jest w tej sprawie coś podejrzanego...

Gęsty i precyzyjnie skonstruowany scenariusz, napisany przez Mythica ("Alpha"), w którym wątki ściśle się przeplatają i nakładają na siebie dopełnia elegancki, czysty rysunek Zbigniewa Kasprzaka ("Yans"). Całość tworzy obiecujący początek 7-częściowej serii, która we Francji wzbudziła ogromne zainteresowanie.
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"Jeż Jerzy" tom 6: "Ścigany"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0378
Kolejny tom przygód sympatycznego Jeża to zniewalająca kontynuacja megahitu klasyki komiksu kultowego. Wartka, wciągająca akcja, wnikliwa i prawdziwa psychologia postaci, niezapomniany humor we wszystkich odmianach, maestria graficzna widoczna w każdej kresce - to tylko niektóre zalety tego albumu.
[Egmont Polska]


"Podróżnicy" - "Athabaska / Grizzly"
Scenariusz: Macleod
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 04.1995
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Cena: 24,90 zł
ID: 0379
Polskie wydanie zawiera obydwa tomy serii.

Komiks autorstwa Zbigniewa Kasprzaka, autora rysunków do "Yansa". Zilustrowany z niezwykłą dbałością o szczegóły western. Kraina Wielkich Jezior, XIX w. Szkocki emigrant - Bran MacLeod, niespodziewanie zawiera znajomość z niejakim Kerouacem - tajemniczym wędrowcem, kursującym wodami kanadyjskich rzek i jezior z transportami zwierzęcych skór. Zostaje jego pomocnikiem i ma okazję poznać pełen przygód tryb życia traperów i Podróżników, czyli przewoźników futer.
[Egmont Polska]


"Sandman" tom 5: "Kraina snów"
Tytuł oryginału: Dream Country
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Colleen Doran, Kelley Jones, Charles Vess
Tusz: Malcolm Jones III, Charles Vess
Kolory: Daniel Vozzo
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 112
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0380*
Opis wydawcy:
Kolejny tom jednej z najsłynniejszych serii komiksowych. Wkrocz do magicznego świata Sandmana, zwanego też Oneiromancerem. W tym tomie znajdziecie cztery niesamowite historie - cztery różne spojrzenia na władcę Krainy Snów. Tom zawiera opowieść "Sen nocy letniej", za którą Neil Gaiman został uhonorowany prestiżową nagrodą World Fantasy Award. Rzecz przeznaczona nie tylko dla miłośników gatunku, ale dla wszystkich, którzy lubią dobrze opowiedziane historie.

Zawiera odcinki 17-20 oryginalnej serii.
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"To ja, Gapiszon!"
Scenariusz: Bohdan Butenko
Rysunki: Bohdan Butenko
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 132
Format: 16 x 17 cm
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0371

Recenzja

Charakterystyczna czapeczka z pomponem, sympatyczny uśmiech - oto Gapiszon. Jeden z najsłynniejszych polskich bohaterów komiksowych, którego przygody od prawie 40 lat bawią i wychowują czytelników pisma "Miś". Wybór ponad 120 najzabawniejszych przygód. Dla fanów w każdym wieku.
[Egmont Polska]


"Top 10" tom 1
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Gene Ha i Zander Cannon
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics - Wildstorm - America's Best Comics
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Cena: 24,90 zł
ID: 0381
W polskim wydaniu księga pierwsza została podzielony na 2 cześci po 3 odcinki każda.

Nowa seria komiksowa giganta gatunku: Alana Moore'a. Tytuł, który został nagrodzony Nagrodą Eisnera. Neopolis to miasto niezwykłe: wszyscy mieszkańcy - od dziadka śmietnikowego do śpiącego na forsie milionera - posiadają nadludzkie moce.... W takim mieście praca policjanta nie jest ława. Przekonuje się o tym Robyn Slinger, zwana Toybox. Właśnie rozpoczyna swoją służbę na komisariacie 10...
[Egmont Polska]


"Wyprawa" tom 4: "Ognisty pojedynek"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Greg Land
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertainment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 72
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0382
Seria fantasy. Arwyna i Gareth kontynuują walkę ze złym Mordathem. Dołącza do nich niespodziewany sprzymierzeniec - smok! We trójkę próbują pokonać tyrana. Jednak legenda głosi, że Mordatha można pokonać jedynie przy pomocy magicznej strzały, która zabiła go kilkaset lat temu...
[Egmont Polska]

Mandragora

"Obywatele w miłosnych uściskach"
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Jacek Michalski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: czarno-biały
Cena: 16,90 zł
ID: 0383


przykładowa plansza

"Szminka"
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Joanna Karpowicz
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0384

WRAK POLECA

Recenzja

"Szminka" to mroczna historia kryminalna, rozgrywająca się współcześnie w mieście, które nie zostaje ani razu nazwane, ale jest łatwo rozpoznawalne na obrazkach. Opowiada o zbrodni popełnianej w mrocznym zaułku przy pomocy noża i tej drugiej - dokonywanej przy pomocy słów, oskarżeń, insynuacji i psychicznego maltretowania ofiary. Bohaterem "Szminki" jest policjant, który za wszelką cenę pragnie schwytać i ukarać potwornego zbrodniarza... Sytuacja wyjściowa jest prosta: zbrodnia i kara. Motywacje kierujące postępowaniem bohaterów jednak wcale proste nie są. Na kartach opowieści możemy zobaczyć drastyczne sceny, ukazujące potworne zbrodnie. Najstraszniejsza jednak jest ta, której nie można zobaczyć.

"Szminka" jest pierwszą częścią trylogii (dwie pozostałe noszą tytuły "Szelki" i "Szalik"), której główne wątki skupiają się wokół postaci policjanta i prowadzonego przezeń śledztwa. W kolejnych odsłonach dramatu na scenę wkraczają kolejne postacie i pojawiają się nowe problemy. Koszmar zamienia się w komedię (obyczajową). Oskarżyciel zostaje oskarżonym, wróg przychodzi z pomocą w biedzie, następują zaskakujące zwroty akcji - jak to w komiksie. W rzeczywistości jednak nie było dotąd komiksu, który w podobny sposób prezentowałby psychologiczne portrety postaci i opowiadał o sprawach intymnych i drastycznych...
[Jerzy Szyłak]


Motopol - Twój Komiks

"Przygody Tintina" tom 4: "Cygara faraona"
Scenariusz: Hergé
Rysunki: Hergé
Tłumaczenie:
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1934
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0385
Tintin poznaje prof. Cyklonika, zwariowanego egiptologa poszukującego grobu faraona Kisha-Kosha. Razem z grobem odnajdują tajemnicze cygara, które sprowadzają na nich nieszczęścia. Nim się spostrzegą, Tintin i jego wierny pies Miluś zostają porwani i wrzuceni do morza, a po licznych perypetiach lądują w Indiach na dworze maharadży Rawadżaputalaha, który walczy z gangiem przemytników opium. W komiksie pojawia się cała gama ciekawych postaci drugoplanowych: policjanci Tajniak i Jawniak, lizboński handlarz Oliveira da Figuera i miliarder-bandyta Rastapopulos.
[Motopol - Twój Komiks]


"Przygody Tintina" tom 5: "Błękitny Lotos"
Scenariusz: Hergé
Rysunki: Hergé
Tłumaczenie:
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 25.10.2003
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1934
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0386
Będący wciąż na tropie handlarzy narkotyków Tintin spotyka się z wysłańcem z Chin, który pod wpływem wywołującej szaleństwo trucizny radżadal wariuje, zdążywszy wymówić tylko imię Mitsuhirato. Reporter udaje się do Chin w poszukiwaniu owej osoby, gdzie z trudem uchodzi cało z kilku zamachów. Gdy wraca do Indii zostaje porwany... W tym czasie następuje inwazja Japonii na Chiny, a Tintin staje się uczestnikiem wydarzeń.
[Motopol - Twój Komiks]

Graficon i Kultura Gniewu

przykładowa plansza

''Kic Przystojniak": "Bestia znad Wisły"
Scenariusz: Radosław Kleczyński
Rysunki: Sławomir Jezierski
Wydawcy: Graficon i Kultura Gniewu
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne i salony prasowe
Cena: 15,00 zł
ID: 0387
Kic Przystojniak to jeden z najbardziej udanych i bardziej popularnych polskich komiksów trudnych lat dziewięćdziesiątych.

Tytułowy bohater komiksu to dzielny polski zając. Brak siły fizycznej z naddatkiem rekompensuje mu spryt i pomysłowość, by nie powiedzieć bezczelność. Talenty te, początkowo demonstrowane w swojskiej sielsko-podwórkowej scenerii, okazały się przydatne także, gdy autorzy zaczęli wysyłać dzielnego zająca w różne epoki, miejsca i konwencje, każąc mu mierzyć się z wielkimi i małymi wyzwaniami prawdziwej i zmyślonej rzeczywistości.

Kic jest kwintesencją polskiego sprytu i zaradności, co czyni z niego modelowego i archetypowego bohatera polskiego komiksu. I trzeba przyznać, że godnie pełni tę odpowiedzialną funkcję.

Brak zwartego wydania przygód Kica był jedną z najdotkliwszych luk we współczesnym polskim komiksie. Najwyższy czas tę lukę zapełnić.
[Kultura Gniewu]

Graficon

przykładowa plansza
("W rytmie Diezla")

"Arena Komiks" nr 10
Redaktor naczelny: Tomasz Tomaszewski
Okładka: Olaf Ciszak
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i 16 stron kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0388
W środku:

 • pierwszy odcinek "W rytmie Diezla" (kolor) autorstwa Radosława Kleczyńskiego (scen.) i Olafa Ciszaka (rys.),
 • początek historii Jana Kozy "Astronauci czyli Czarna Dziura",
 • druga część "Przesylki" Michała Ociesy,
 • kolejny "Bler" Rafała Szlapy,
 • sensacyjna historia Piotra Kasińskiego (scen.) i Roberta Trojanowskiego (rys.) "Młodość Małysza",
 • dwuplanszówka Ryszarda Dąbrowskiego z Redaktorem Szwędakiem,
 • "Nerwolwer" Tomasza Niewiadomskiego,
 • krótkie humoreski Mateusza Skutnika,
 • ośmioplanszowy prolog (kolor) "Panowie w cylindrach" autorstwa Jerzego Szyłaka (scen.) i Dagmary Matuszak (rys.),
 • jednoplanszówka "Fachowiec" debiutującego w "Arenie" rysownika M. Nowakowskiego do scen. Jerzego Szyłaka.

Publicystyka:

 • tekst Adama Ruska "Komiks - nasienie imperialistycznej zbrodni" (rzecz dotyczy oczywiście propagandy antykomiksowej w latach 50. w PRL-u),
 • artykuł Wojciecha Birka o artystycznym ruchu komiksowym OuBaPo
 • wywiady: z autorami Wilq'a, Jerzym Szylakiem oraz B. Kurtcem (autora nowej książki o komiksie).

[Tomasz Tomaszewski]


"Zarysowane zeszyty" nr 3: "Karsten Storoż"
Scenariusz: Olaf Ciszak
Rysunki: Olaf Ciszak
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 34
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i 12 stron kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne i salony prasowe
Cena: 10,90 zł
ID: 0389
Przygody sztandarowego bohatera Olafa Ciszaka. W sumie trzy osobne historie: "Sprzeczka", "Konfrontacja" i "Znalezisko".
[Tomasz Tomaszewski]


"Zarysowane zeszyty" nr 4: "Plastelina"
Scenariusz: Krzysztof Ostrowski
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne i salony prasowe
Cena: 10,90 zł
ID: 0390

WRAK POLECA

Recenzja

Zbiór i wybór zarazem komiksowych szortów autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego publikowanych m.in. na łamach "Areny Komiks", "AQQ", "City Magazine".
[Tomasz Tomaszewski]

Kultura Gniewu

przykładowe plansze

"Bajki urłałckie stare i nowe"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 10,00 zł
ID: 0391

WRAK POLECA

Recenzja

W zbiorze dwudziestu czterech prezentowanych tu krótkich historii Owedyk kilkakrotnie wykorzystuje znane bajkowe i literackie motywy: jest i Janko Muzykant, jest i Kopciuszek, są nawiązania do staroruskich bylin (Żar-Ptak), ale jest i wycyzelowany Dusiołek leśmianowski (nagrodzony w 1994 r. w Krakowie pierwszą nagrodą za komiks inspirowany literaturą).

Od czasu debiutu Prosiak wypracował własny, niepowtarzalny styl wypowiedzi graficznej i tę ewolucję widać na kartach zbioru. Trudno mu jednak wyznaczyć mistrzów. Wszystko to żartobliwe, często uszczypliwe, ale nigdy wulgarne.
[Kultura Gniewu]


przykładowa plansza

"Ratman": "O obrotach dział niebieskich"
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Janusz i Maciej Parowski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 72
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 12,00 zł
ID: 0392
Ratman, człowiek-szczur narodził się na łamach Fantastyki w 1994 roku. Powstał w wyniku połączenia Profesora X, szczura, na którym naukowiec prowadził badania, i Myszki Miki, która pomagała w doświadczeniach.

Dzięki aparatowi do przenoszenia w czasie Ratman przeżywa wiele niezwykłych, nierzadko niebezpiecznych przygód, podczas których spotyka mnóstwo niezwykłych osób. Cały komiks, utrzymany w klimacie absurdu, surrealizmu, filozofii z intelektualnymi, zaskakującymi pointami (współautorami kilku epizodów są Grzegorz Janusz i Maciej Parowski) w połączeniu z doskonałymi rysunkami Niewiadomskiego sprawiają, że grono miłośników Ratmana rośnie z każdym dniem.

Hit roku 2002 w "Nowej Fantastyce"!
[Kultura Gniewu]


przykładowa plansza

"Redaktor Szwędak, czyli sztuka wywiadu"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 10,00 zł
ID: 0393
Autor komiksu "Likwidator" zaskakuje nas swoim kolejnym bohaterem.

Szwędak jest idiotą, który uprawia zawód dziennikarza i w każdym odcinku dowodzi, że za żadną cenę niezdolny jest zmądrzeć. Każdy z nas (choć raz w życiu) zetknął się z przykładami uprawiania dziennikarstwa ŕ la Szwędak i doskonale wie, że groteskowy redaktor wykreowany przez Dąbrowskiego niespecjalnie ustępuje inteligencją wielu innym reprezentantom tego zawodu.

Historia ta, publikowana obecnie w piśmie ekologiczno-politycznym "Obywatel", została zaprojektowana jako typowy komiks prasowy. Dzieli się na samodzielne epizody, każdorazowo zakończone dowcipną pointą. Jej fabuła oparta na powtarzalności pewnego typu zachowań tytułowej postaci, niewątpliwie rozbawi do łez.
[Kultura Gniewu]

Studio Domino

przykładowe plansze

"Przebudzone legendy" akt 1: "Dziewanna"
Scenariusz: Adam Święcki
Rysunki: Adam Święcki
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 48
Format: 14,8 x 20,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 8,60 zł
ID: 0394

Recenzja

Treść cyklu opracowana jest na podstawie legend z terenów Podlasia i pogranicza z Białorusią. Sam autor tak je opisuje: "opowieści przechowywane w głowach ludzi, często nie opuszczające progów chaty, rzadko spisane i znane, żyjące na tych terenach swym lokalnym życiem. Miejsca, które mają swoje własne historie. Legendy opowiadane przez starszych, którzy mimo ery mediów podtrzymują tradycje". Czarno-biały rysunek znakomicie buduje nastrój tych mrocznych opowiadań.
[Andrzej Baron]

Pozostali wydawcy

"Komiks Forum" nr 13
Okładka: Sławomir Kiełbus
Wydawca: Łódzki Dom Kultury
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 116
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 16,00 zł
ID: 0395
Publikacja prezentuje najlepsze historie przysłane na konkurs komiksowy zorganizowany przy Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Ozdobą numeru jest niewątpliwie polska przygoda Slaine'a, stworzona przez Pata Millsa i Clinta Langleya specjalnie na imprezę. W tym roku antologia przekroczyła barierę 100 stron. Ma ich 116, z czego połowa w kolorze. Wydawnictwo ukazało się również w wersji cyfrowej (na płycie CD), a jego objętość w tej formie jest prawie o połowę większa i wzbogacona o liczne bonusy.
[Vitek Idczak]


"Zło" tom 1
Scenariusz: Zbigniew Tomecki
Rysunki: Gabriela Becla
Wydawca: Nowy Świat
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 120
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 37,00 zł
ID: 0396
Pierwszy tom dwuczęściowej historii, przeznaczonej tylko dla czytelników dorosłych. Komiks utrzymany jest w konwencji horroru fantastycznego, rozgrywa się w czasach nam współczesnych, w Polsce. Fabuła w skrócie to "wyloty na wyobcowanie, stopnie wiodące ku jakimś wymiejscowieniom, gdzie rzeczywistość nie jest kojąca, bo nie istnieje".
[Zbigniew Tomecki]


"Ciach bajera 2"
Scenariusz: Bartosz "Termos" Słomka i Filip "Fil" Wiśniowski
Rysunki: Bartosz "Termos" Słomka i Filip "Fil" Wiśniowski
Wydawca: Elita.pl
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 100
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 9,90 zł
ID: 0372


"KGB" nr 19
Redaktor naczelny: Hubert Ronek
Okładka: Maciej Pałka
Wydawca: Hubert Ronek
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 44
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 0397
W środku sporo powrotów. Jest Nomico, Dzih Leśniczy, Gorgulec (wszyscy w jednym przebojowym cross-over, dodatkowo poświęciliśmy Nomico galerię - jest kilka pinupów), pojawiają się także w nowych, bardzo świeżych odcinkach Henryk i Bonifacy, ulubieńcy tłumów spod dworca. W sporawych ilościach zagości także Marek Turek. Natomiast warstwa pisana to jak zwykle "felietonistyka" Lucka i Ronka oraz sporo tekstów nowego ludka w ekipie, Macieja Pałki.
[Hubert Ronek]


 

"Ziniol" nr 6,30
Redaktor naczelny: Dominik "lucek" Szcześniak
Okładka: Dennis Wojda
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 0398


 

"WdruQ" nr 5
Redaktor naczelny: Maciej Pałka
Okładka: Maciej Pałka
Wydawca: Maciej Pałka
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 20
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 0399


"Komiks. Opowiadanie obrazem"
Autor: Bartosz Kurc
Okładka: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Piątek Trzynastego
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 116
Format: 16 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 0400
Pierwsza od dwóch lat książka o komiksie na polskim rynku. Ukazuje się w momencie niespotykanej wcześniej w Polsce obfitości w komiksy.

W książce przedstawiono historię gatunku, sposoby narracji oraz kluczowe momenty w rozwoju komiksu. Wnikliwie opisano także odmienne metody stosowane przez autorów komiksów, między innymi na przykładzie twórczości Grzegorza Rosińskiego ("Thorgal"), Moebiusa ("Arzach") i Katsuhiro Otomo ("Akira"). Książka napisana jest przystępnym językiem i bogato ilustrowana. Z pewnością zadowoli wymagających czytelników, znawców komiksu, a tym, którzy o gatunku wiedzą niewiele, pozwoli odkryć nową pasję, objaśniając fascynujący świat rysunkowych opowieści.

O autorze:
Bartosz Kurc (ur. 1978), absolwent historii sztuki (Uniwersytet Łódzki). Publikuje artykuły, recenzje i wywiady poświęcone tematyce komiksu i kultury popularnej. Współpracuje m. in. z pismami "AQQ", "Arena Komiks", "Sfinks". Bierze czynny udział w łódzkich festiwalach komiksu.

[Bartosz Kurc]


sobota, 25.10.2003
imprezy
Raport specjalny prosto z Łodzi

 • Jury w składzie Wojtek Birek, Kamil Śmiałkowski, Sławek Kiełbus, Witek Tkaczyk i Przemek Truściński ustaliło w piątek po burzliwej naradzie zwycięzców konkursu komiksowego. Grand Prix w tym roku na pewno nie otrzyma Dennis Wojda. Można śmiało powiedzieć, że konkurs stoi tym razem na wysokim poziomie, w czym dodatkowo pomógł komisarz wystawy, Witek Idczak, który nie zaprezentował publiczności prac w jego odczuciu najgorszych.
 • Również w piątek odbyło się spotkanie z redakcją "AQQ" z okazji 10-lecia pisma. Na spotkanie licznie przybyli współpracownicy magazynu, a także kilka osób z pismem niezwiązanych. Obchody przebiegały początkowo w raczej ponurym nastroju, wszyscy byli niezadowoleni z powodu nieuchronnie zbliżającego się ostatniego numeru czasopisma pod przewodnictwem Witka Tkaczyka. Od przyszłego roku "AQQ" będzie wydawane przez rzeszowską oficynę, lecz nic więcej na ten temat nie wiadomo. Po kilku chwilach 10-lecie stało się weselsze i na stosownych toastach zakończyła się część oficjalna.
 • Kamil Śmiałkowski będzie naczelnym "Misia" tylko do końca bieżącego roku.
 • W tym roku wnętrza Łódzkiego Domu Kultury zmieniły się nie do poznania. Polecam podróż windami rodem ze Star Treka.
 • Filip Myszkowski obciął włosy. Fanki płaczą rzewnymi łzami. Podobnie uczynił Benedykt Szneider. O dalszych zmianach w wyglądzie gwiazd będę informował na bieżąco.
 • Według słów Przemka Truścińskiego na Festiwalu będzie dostępna wersja "biała" jego wcale nie takiego debiutanckiego albumu (pamiętajmy o dwóch numerach "Komiks Forum" - 2 i 7 - zapełnionymi wyłącznie jego pracami). Czym różnić się będzie od wydania właściwego, które do sprzedaży ma trafić za tydzień, nie wie nawet sam autor.

[Jarek Obważanek]


piątek, 24.10.2003
zapowiedzi
Lista premier Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi

Prezentuję świeżo zaktualizowaną listę komiksów, czasopism i zinów, które powinny być w sprzedaży jutro podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Spis jest orientacyjny, chociaż więksi wydawcy zdążyli dosłownie kilka godzin temu potwierdzić listy pozycji, z którymi przyjadą na konwent i są to informacje pewne. Na przyszłość proszę zwłaszcza wydawców zinów o informowanie mnie z wyprzedzeniem o swoich produkcjach, by ułatwić potencjalnym nabywcom dotarcie do nich.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 23.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kontra" nr 1 (6) 2003
Redaktor naczelny: Jacek Przybylski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawca: Promewa
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 64
Format: 20 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Cena: 13,99 zł
ID: 0366
Przykładowe plansze na stronie oficjalnej magazynu.

W środku:

 • "Karate Jasiu" - Jacek Przybylski
 • "Idioci" - Krzysztof Wyrzykowski
 • "11 stron" - Łukasz Ciaciuch
 • "Roboty" - Janusz Wyrzykowski
 • "Wędkowanie rzeczywistości" - Krzysztofa Iwin
 • "Stara Bałka" - Sławomir Zajączkowski

"Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota Księga Przygód IV"
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 22.10.2003
Liczba stron: 152
Format: 145 x 215 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 18,90 zł
ID: 0365
Czwarty tom wyboru przygód Tytusa, Romka i A'Tomka, a w nim trzy wzbudzające emocje książeczki: XXII - "Tytus gangsterem", XXIV - "Tytus w NATO" oraz XXV - "Tytus się żeni".

Rozbrykani dawniej Tytus, Romek i A'Tomek dzisiaj spoważnieli. Papcio Chmiel nie chce już rysować swoich bohaterów jako dzieci. Mają w końcu po... 40 lat.
[Prószyński i S-ka]


przykładowe plansze

"V jak vendetta" tom 1
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: David Lloyd
Tłumaczenie: Jacek Malczewski
Wydawca: Post
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowa kreda
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0364


czwartek, 23.10.2003
www
Mandragora na Łodź i dalej

Zgodnie z najświeższymi informacjami Mandragora do Łodzi przyjedzie tylko z dwoma premierami. Będą to albumy ze scenariuszami Jerzego Szyłaka: "Szminka" (60 stron w twardej oprawie za 24,90 zł) rysowana przez Joannę Karpowicz oraz "Obywatele w miłosnych uściskach" (48 stron za 16,90 zł) rysowani przez Jacka Michalskiego. Pozostałe premiery październikowe pojawią się dopiero po Festiwalu.

Wydawca na listopad przesunął premierę komiksu "Josephine" - "Tchnienie Czarnego Lądu" rysowanego przez Clarence'a Weatherspoona. Opóźnienie spowodowane zostało przedłużającą się pracą nad kolorami, o czym już informowałem.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 23.10.2003
zapowiedzi
"Tfur" nr 3

Na Festiwalu w Łodzi pojawi się trzeci numer zinu "Tfur" wydawanego z okazji kolejnych dużych imprez komiksowych. Będzie miał 80 stron oraz plakat z Wiewiórką z jednej i The Numb Area z drugiej strony. W numerze znajdą się następujące pozycje:

 • "Nevermore" - historia dark fantasy z masą wesołych, rozpadających się zombie. Swoją premierę miała już w "Tforze" nr 2, lecz z powodu błędów drukarskich i innych takich zostanie wydrukowany od początku z dodatkowymi planszami. Rysunki: Siostra Tygrysa, scenariusz: Sasori, marudzenie i pomysł: Andrzej
 • "Soł Diip" (przykładowa plansza) - drugi odcinek enigmatycznej serii Szaleta.
 • 'Wiewiórka" - następne dziecko Szaleta. Tym razem w formie undergroundu.
 • "Zielone Opowieści: Zimowa zamieć" - w cieplutkiej gospodzie oddział zapijaczonych, faszystowskich krasnali słucha opowieści jednego z kompanów. Scenariusz: Błędny Komboj, rysunki: Andrzej
 • "9mm" - "Santa Maria Dellos Isola" - czterostronicowy short nawiązujący do komiksu z nowego "Produktu". Białe myszki w roli głównej. Scenariusz i rysunki: Clarence Weatherspoon
 • "Antywariat" - młoda i zdolna Anna Miśkiewicz z Łodzi opowiada historię niejakiego Emla. Tak jak w przypadku Szaleta, nie jest to rzecz, którą można tak po prostu opisać. Scenariusz i rysunki: Jwzha, tusz: Andrzej
 • "Powrót do Oz" - pierwszy epizod opowieści o powrocie Doroty do krainy Oz. Będzie jeszcze lepiej niż ostatnio. Rysunki: Marta Ostrowska, scenariusz: Marcin Gręźlikowski
 • "Desert Blues" - krótki epizod z Oz w konwencji mangi. Scenariusz: mafia Ostrowskich, rysunki: Marta Ostrowska
 • "The Numb Area: Zmarszczki Mroku" - czarny humor w konwencji burtonowskiego horroru, inspirowany undergroundem pana Jhonena Vasqueza. Scenariusz i rysunki: Marta Ostrowska
 • Czytanie komiksów w kiblu - felieton Pasqda.
 • Muminki jakie są - artykuł Komboja traktujący o mrocznej, polskiej produkcji Semafora.

[Andrzej]


czwartek, 23.10.2003
www
"Esensja" nr 30

W zeszłym tygodniu ukazał się jubileuszowy, 30. numer "Esensji". W dziale komiksowym znalazł się przekrojowy artykuł o "Akirze", tekst o komiksach Marka Turka, zapowiedzi "32 grudnia", "Top 10", "Podróżników" i "Zła", blok poświęcony "Lidze Niezwykłych Dżentelmenów", streszczenie odcinków "Josephine", sylwetka Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka, komiksowe sceny grozy, opis "Bang" nr 1, stałe rubryki i recenzje oraz wywiady z Krzysztofem "Prosiakiem" Owedykiem i Markiem Turkiem (obydwa na samym dole spisu treści).
[Jarek Obważanek]


czwartek, 23.10.2003
www
"Finał" nr 3

Ukazał się trzeci numer e-zinu "Finał". Znalazły się w nim komiksy Bizona, Zeusa, KRLa i PRQa, grafiki Bizona i PRQa, wywiady z Bartoszem Minkiewiczem, Jarkiem Obważankiem, Zeusem i Clarencem Weatherspoonem, rozmowa na temat Wilqa oraz recenzja "Produktu" nr 18.
[Switch]


czwartek, 23.10.2003
wrak
Karpowicz na start!

Joanna Karpowicz, autorka komiksu "Szminka" zrealizowała obrazek na ekran powitalny WRAK-a zatytułowany "O jeden wrak za daleko". "Szminka" ze scenariuszem Jerzego Szyłaka będzie miała premierę na Festiwalu w Łodzi. Więcej na jej temat w Zapowiedziach.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


środa, 22.10.2003
nagrody
Kołodziejczak Postacią Roku

Tomasz Kołodziejczak został ponownie "Postacią Roku" - ogłosił Krakowski Klub Komiksu. Redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu, "Świata Komiksu" i "Kaczora Donalda" wyróżniono za rozwój oferty komiksowej wydawnictwa Egmont Polska i zaspokajanie wszelkich komiksowych gustów. Kołodziejczak poprzednio został nagrodzony w 1998 roku. Wręczenie statuetki nastąpi wspólnie z ogłoszeniem wyników plebiscytu nagrody "K'03" o 18:00 w sobotę 25.10.2003 w Łodzi podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Do tej pory laureatami nagrody "Postać Roku" byli: Jerzy Szyłak (1997), Witold Tkaczyk (1999), Grzegorz Rosiński (2000), Andrzej i Marek Rabendowie (2001) oraz Przemysław Wróbel (2002).
[KKK]


środa, 22.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Batman": "Ego"
Scenariusz: Darwyn Cooke
Rysunki: Darwyn Cooke
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 9,90 zł
ID: 0357
Dokończenie "Black & White 2" w następnym tomie.

Największy wróg Batmana to wcale nie Joker, czy Pingwin. To ktoś kto jest o wiele bliżej niż przypuszcza Mroczny Rycerz... Kto? Batman musi stawić czoło demonom, które drzemią w jego głowie... Czy mu się uda? Dowiedz się czytając tę mroczną i poruszającą opowieść.
[Egmont Polska]


"Dr. Slump" tom 23
Scenariusz: Akira Toriyama
Rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 0363


"Gunsmith Cats" tom 2: "Eksplozja"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 236
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0358
Drugi tom przygód pary seksownych łowczyń nagród. Sklep z bronią to łakomy kąsek dla przestęopców różnej maści. A jeśli przez przypadek okazuje się, że szefem bandy jest stary wróg Larry Vincent oznacza to jedno - więcej kłopotów. Strzelaniny, pościgi samochodowe, do tego wartkie dowcipne dialogii. Pierwszorzędny komiks sensacyjny.
[Egmont Polska]


"Kaczor Donald" nr 43/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0362


"Skrzydła serafina" tom 2: "Skrzydła aniołów"
Scenariusz: Yo Morimoto
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 240
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0359
W bazie na księżycu naukowcy starają się odkryć tajemnicę emblematiksów. Nie jest to łatwe, ponieważ tylko nieliczi są w stanie kontrolować te tajemnicze urządzenia. W międzyczasie trwa brutalna walka agentka ONZ M-Zak walczy z bandytami, którzy chcą zagarnąć ziarna dla siebie... Szybka akcja, wciągająca fabuła, piękne kobiety.
[Egmont Polska]


"Strażnicy" tom 2
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave Gibbons
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 140
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0360
Drugi tom jednego z najlepszych komiksów Alana Moore'a. Komiks, który ustanowił nową jakość w opowieściach o superbohaterach. Rorschach kontynuuje prywatne śledztwo, mające na celu ustalić kto zabił Komedianta. Niestety wpada w ręce policji. Podczas przesłuchań poznajemy jego przeszłość i dowiadujemy się jakie wydarzenia ukształtowały go takim, jakim jest. Nie można nie przeczytać tego komiksu!
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"Tymek & Mistrz" tom 3: "Strachy na lachy"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 12,90 zł
ID: 0361
Kolejny tom przygód Tymoteusza (nie mylić z Mateuszem) i Mistrza. Wypędzanie duchów, podróże latającym dywanem, odpieranie ataków złego czarodzieja Psuja - to chleb powszedni dwójki bohaterów, którzy dzięki swemu sprytowi i inteligencji wychodzą obronną ręką z każdej opresji. Doskonała rozrywka nie tylko dla dzieci, ale dla każdego z poczuciem humoru.
[Egmont Polska]


środa, 22.10.2003
nowości
Bibliografia komiksów wydanych w Polsce

Ukazało się uzupełnione i scalone wydanie "Bibliografii komiksów wydanych w Polsce w latach 1905-1999. Albumy, magazyny komiksowe, fanziny i książki o komiksie" Marka Misiory. Książka, wydana w formacie A5, liczy 108 stron i zawiera: autorski wstęp, alfabetyczny spis komiksów wg tytułów serii i albumów, chronologiczny spis tytułów komiksów, alfabetyczny spis książek traktujących o komiksie. Opis poszczególnych publikacji (ujęty w formę tabeli) zawiera następujące dane: tytuł, ew. tytuł serii wydawniczej, ilość części danej serii, rok wydania, objętość, format, informacje o kolorze i typie wydawnictwa, nazwiska autorów, wydawcę i gatunek. Książka zawiera również reprodukcje okładek rzadziej spotykanych komiksów. Każdy egzemplarz bibliografii opatrzony jest kolejnym numerem (wydano 150 szt.) oraz pieczątką gwarantującą legalność pochodzenia (czyli zachowanie praw autorskich). Pierwsze egzemplarze (oznaczone numerami 10-14) wystawione są aktualnie na aukcji na Allegro.

Wszelkie pytania związane z "Bibliografią" proszę kierować na ten adres. Informacje na temat sprzedaży można uzyskać pod powyższym adresem lub w antykwariacie "Rara Avis" w Krakowie (ul. Szpitalna 7/4, tel. +12 422 03 90).
[Janusz Pawlak]


środa, 22.10.2003
zagranica
Ostatnio wydane w krajach frankofońskich

"Alpha" tom 7: "Snow white, 30 secondes!"
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Wydawca: Le Lombard
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro

Grupa ekstremistów porwała wysłannika prezydenta Stanów Zjednoczonych. Alpha i jego komando zostają wysłani do Ulsteru, by go uwolnić. Niestety, kiedy docierają na miejsce ukrywania zakładników, znajdują tylko trupy. Alpha zostaje oskarżony o niepowodzenie misji i zawieszony. Nie czeka jednak na wyniki oficjalnego śledztwa, tylko postanawia na własną rękę wyjaśnić to spektakularne fiasko.
[Błażej - Lagafium]


"Le Chat du Rabbin" tom 3: "L'Exode"
Tytuł polski: Kot Rabina: Exodus
Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Kolory: Brigitte Findakly
Wydawca: Dargaud
Kolekcja: Poisson Pilote
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9.45 euro


"Jessica Blandy" tom 22: "Blue Harmonica"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Renaud
Wydawca: Dupuis
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9.50 euro


"Michel Vaillant" tom 65: "L'Epreuve"
Tytuł polski: Test
Scenariusz: Jean Graton
Rysunki: Jean Graton
Kolory: Multiconcepts production
Wydawca: Graton
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
Cena: 9.50 euro


poniedziałek, 20.10.2003
zapowiedzi
Slaine w "Komiks Forum" nr 13

Tradycyjnie już na festiwalu komiksu ukaże się kolejny numer antologii "Komiks Forum". Publikacja prezentować będzie najlepsze historie przysłane na konkurs komiksowy. Ozdobą numeru jest niewątpliwie polska przygoda Slaine'a, stworzona przez Pata Millsa i Clinta Langleya specjalnie na łódzką imprezę. W tym roku antologia przekroczyła barierę 100 stron. Będzie ich miała 116, z czego połowa w kolorze. Wydawnictwo ukaże się również w wersji cyfrowej (na płycie CD), a jego objętość w tej formie będzie prawie o połowę większa i wzbogacona będzie o liczne bonusy.
[Vitek Idczak]


poniedziałek, 20.10.2003
www
Katsuhiro Otomo w magazynie "KZ"

W sieci pojawił się właśnie 22 numer magazynu KaZet. Tym razem tematem przewodnim jest twórczość Katsuhiro Otomo. Ponadto w środku znajdziecie wyjątkowo obszerną Kuźnię z planszami z 14 zapowiadanych na październik tytułów, 4 wywiady - z braćmi Rabenda z wydawnictwa Post, Tomkiem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, Filipem Myszkowskim i Jankiem Korczyńskim; komiks Siostry Tygrysa i mnóstwo artykułów. Przeczytacie o "Top 10", "Punisherze", "Green Lanternie", "1602", "Gwiezdnych wojnach", "Komiksie Fantastyce", konwencie Asucon. Nie zabrakło kolejnego odcinka Listów Dr Kurczakova, są felietony i stałe działy. W Pekaefie z kolei dwa pierwsze rozdziały z książki Jerzego Szyłaka - "Zgwałcone oczy". To wszystko okraszone sporą ilością recenzji i cyberpunkowymi wersjami KiZii i KiZiora. Enter the KZ!
[pookie]


poniedziałek, 20.10.2003
imprezy
Tani nocleg w Łodzi

Istnieje możliwość przenocowania z soboty 25.10 na niedzielę 26.10 niewielkiej liczby osób na terenie Łódzkiego Domu Kultury. Warunki są dość spartańskie, ponieważ w przygotowanej sali znajdą się jedynie karimaty, ale koszt takiego leża to jedynie 5 zł. Jest tylko 30 miejsc, więc na pewno nie starczy ich dla wszystkich. Rezerwacje przyjmujemy tutaj. Warunkiem uznania rezerwacji jest opłacenie noclegu w kasie biletowej, w sobotę do godziny 12.
[Vitek Idczak]


sobota, 18.10.2003
zapowiedzi
Egmont na listopad

Egmont ogłosił oficjalnie listę komiksów, jakie w ramach Klubu Świata Komiksu zamierza wydać w listopadzie. Tym razem nie będzie żadnych nowych serii, nie ma też niespodzianek, jeśli nie liczyć powrót po roku "Lucky Luke'a". Szczegółowe informacje wraz z okładkami oryginalnymi niektórych pozycji w Zapowiedziach.

[Jarek Obważanek]


sobota, 18.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Świat Komiksu" nr 34
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Okładka: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Wydawca:Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 52
Format: 210 x 296 mm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 6,90 zł
ID: 0356

 • komiks ze świata "Armady"
 • epizod o Rezydencie
 • "Greyshirt" - nowy komiks Alana Moore'a
 • artykuł o "Jeżu Jerzym" oraz "Tymku i Mistrzu"
 • wywiad z Piotrem Kowalskim - twórcą serii "Gail"
 • artykuły o Gapiszonie i zbiorczych przygodach profesorka Nerwosolka
 • teksty o nowych seriach mangowych
 • opisy: "Batman", "Top 10" i "Green Lantern"
 • nowe pakiety Klubu Świata Komiksu

[Egmont Polska]


sobota, 18.10.2003
filmy
Zdjęcia do "Punishera" zakończone. Nowy plakat

Studio Artisan Pictures ogłosiło wczoraj koniec zdjęć do filmu "The Punisher". Obraz realizowany był przez 11 tygodni w Tampa na Florydzie. Data amerykańskiej premiery została ustalona na 16 kwietnia 2004. Studio przedstawiło też nowy plakat, widoczny poniżej.

Z okazji zakończenia zdjęć przypominam podstawowe informacje na temat filmu. "The Punisher" jest debiutem reżyserskim Jonathana Hensleigha, scenarzysty "Szklanej pułapki 3", "Świętego", "Armageddonu" i samego "Punishera". W roli Franka Castle występuje Thomas Jane, a jego głównego przeciwnika, przestępcę Howarda Sainta, odtwarza John Travolta. Żonę Sainta, Livię gra Laura Harring, Rebecca Romijn-Stamos wciela się w rolę Joan, sąsiadka Franka. Samantha Mathis gra żonę przyszłego Punishera, Amandę Castle. Will Patton występuje w roli Leonarda Glassa, prawej ręki złoczyńcy Howarda Sainta, natomiast James Carpinello jest synem Sainta, Johnem. Mark Collie gra zabójcę Harrego Hecka, Ben Foster wciela się w rolę Spackera Dave'a a John Pinette - pana Bumpo, obaj są przyjaciółmi Franka Castle. Wreszcie Eddie Jamison gra Nicka Dukę a Russell Andrews odtwarza rolę agenta FBI Jimmiego Weeksa.

Oto, jak obraz zapowiadają producenci:

"The Punisher" opowiada historię tajnego agenta FBI, Franka Castle. Przenosi się on wreszcie z pola walki do papierkowej roboty - i normalnego życia z żoną i synem. Światem Castle'a wstrząsa koszmar, którego się długo obawiał: jego rodzina zostaje zamordowana jako następstwo jego ostatniego tajnego zadania. Z niezrównaną intensywnością, zajadłą inteligencją i odważnymi akcjami, Castle szuka morderców, by wymierzyć im karę - i znajduje rzecz, której najmniej się spodziewął: odkupienie.
[informacja Szymon Stelmaszyk, tekst Jarek Obważanek na podst. Ain't It Cool News i Comics Continuum]sobota, 18.10.2003
konkursy
"Oswoić Hulka" - konkurs komiksowy i akcja przeciw agresji

Fantastyczne nagrody do wygrania w ogólnopolskim konkursie na komiks. Rower Błażeja i Universal Pictures Poland zapraszają do udziału w konkursie i do wsparcia akcji społecznej poświęconej problemowi unikania agresji wśród młodzieży.

"Oswoić Hulka" to akcja społeczna dotycząca problemu agresji wśród młodzieży. Otwiera ją ogólnopolski konkurs, organizowany przez program Rower Błażeja (TVP1), na komiks inspirowany filmem "Hulk".

Główny bohater filmu "Hulk", Bruce Banner, jest młodym naukowcem. Stara się pozbyć straszliwego dziedzictwa, które pozostawił mu jego ojciec, genetyk eksperymentujący na własnym DNA. Bruce nie jest świadom drzemiących w nim mocy. Kiedy jednak, w wyniku awarii w laboratorium, zostaje napromieniowany, uwalnia się w nim bestia. Młody chłopak za każdym razem, gdy wpada w złość zamienia się w Hulka, zielonego potwora, olbrzyma siejącego zniszczenie.

"Hulk" to ucieleśnienie ludzkiej złości. Karmi się agresją. Każda próba powstrzymania go siłą sprawia, że staje się jeszcze potworniejszy. Tylko miłość i akceptacja potrafią zamienić go na powrót w człowieka.

Zadanie konkursowe brzmi następująco: Stwórz swoją opowieść inspirowaną filmem "Hulk". Narysuj własny komiks. Pokaż w nim, jak łatwo ludzie, którzy Cię otaczają, mogliby uniknąć agresji, gdyby tylko mieli dla siebie nawzajem więcej zrozumienia.

Jury konkursowe wybierze komiks tego autora, który najtrafniej wykorzysta inspirację filmem "Hulk" i odniesie się do problemu agresji. Olbrzymie znaczenie ma poziom artystyczny prac. Niemniej ważne jest jednak oddanie kluczowego przekazu akcji "Oswoić Hulka": agresji można uniknąć, jeśli buduje się porozumienie, zamiast reagować wrogością.

Autorzy trzech najlepszych prac zostaną nagrodzeni odtwarzaczami DVD. Kolejnych trzech otrzyma płyty DVD i kasety wideo z filmem "Hulk". Trzydziestu wyróżnionych uczestników otrzyma niezwykłe podkładki pod mysz z hologramem prezentującym transformację Hulka.

Szczegółowy regulamin konkursu i adres, na który można nadsyłać prace są dostępne na stronie Roweru Błażeja. Tam też więcej informacji na temat konkursu i akcji "Oswoić Hulka".
[informacja prasowa]


sobota, 18.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Świat kropli" tom 1: "Sommo"
Scenariusz: Piotr Zwierzchowski
Rysunki: Piotr Zwierzchowski
Wydawca: Labirynt
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,00 zł
ID: 0355
Jest to pierwszy tom kosmicznej trylogii. Nie ma tu podziału na dobro i zło. Kosmici, sztuczne inteligencje i ludzie - to strony konfliktu powiązane tajemniczym splotem zależności, religią i wojną, lecz nie będziesz wiedzieć, po której stronie stanąć.

Czy mogą być zwycięzcy tam, gdzie nie ma pokonanych? Czy wiara, prawda i wolność wykluczają się nawzajem? Wiele tajemnic kryje jedyna we Wszechświecie planeta w kształcie kropli.

Do komiksu dołączona jest płyta CD, a na niej ponad 25 min. muzyki zespołu Dragon's Eye, stworzonej w oparciu o fabułę komiksu i teksty autora. Dodatkowo na płycie znajduje się galeria najciekawszych ilustracji z komiksu i czarno-białe szkice.

Trylogia ma swoją stronę oficjalną.
[Świat kropli]


piątek, 17.10.2003
filmy
Sasnal na dużym ekranie

Socjologiczny komiks Wilhelma Sasnala "Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001" doczekał się ekranizacji. Będący w trakcie montażu pełnometrażowy film "Katatonia" jest debiutem reżyserskim Jacka Nagłowskiego, zaś w główne role wcieli się studenci krakowskiej PWST. "Katatonia" składa się z niezależnych od siebie historii trzech par: Marty i Piotrka, Anki i Marcina, Gośki i Tomka oraz przeplatającego się z nimi wątku relacji dwóch braci: Cichego i Żaby. Te historie uzupełniane są paradokumentalnymi fragmentami o postawach i poglądach młodych ludzi.

Komiks wraz z kastetą z ścieżką dźwiękową można nabyć w warszawskiej Galerii Raster i krakowskim Bunkrze Sztuki.
[deckard - Nowa Gildia]


piątek, 17.10.2003
wydarzenia
"AQQ" ma 10 lat

W październiku tego roku mija 10 lat od ukazania się pierwszego numeru "AQQ". Pismo zostało powołane do życie przez Witolda Tkaczyka i Łukasza Zandeckiego. Pierwszy numer w formie 36-stronicowego kserowanego fanzinu formatu A5 debiutował w początku października 1993 r. na IV Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi.

W związku z przypadającą rocznicą "AQQ" proponuje swoim czytelnikom i współpracownikom kilka atrakcji. Po pierwsze w korzystnej promocji będzie można nabyć archiwalne numery magazynu. Po drugie na łódzkim Festiwalu będzie można spotkać się z obecnymi i byłymi twórcami czasopisma. Po trzecie w Łodzi będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę. Być może zostanie też wydana okolicznościowa broszura opisująca dzieje periodyku.

Szczegóły wszystkich tych przedsięwzięć wkrótce na stronie "AQQ".
[AQQ]


piątek, 17.10.2003
sklepy
Jubileuszowa promocja "AQQ"

Z okazji 10-lecia istnienia "AQQ" wydawca oferuje archiwalne numery magazynu (od 17 do 29) i albumy Zin Zin Press po atrakcyjnych cenach. Każdy, kto
wyśle na adres wydawnictwa (Zin Zin Press - Witold Tkaczyk, ul. Nowina 15, 60-589 Poznań) 15 zł otrzyma 3 dowolnie wybrane przez siebie numery "AQQ". Można też zamówić albumy "Ern" Jerzego Ozgi, "Tygrysek" Rafała Jerzaka, "Doktor Brian" Jakuba Rebelki i "Diefenbach" Benedykta Szneidera również po 5 zł, z tym, że zamówienie zawsze musi obejmować co najmniej 3 pozycje na łączną sumę 15 zł. Szczegóły na stronie "AQQ".
[AQQ]


piątek, 17.10.2003
sklepy
Dwupaki z Twojego Komiksu

Wydawnictwo Twój Komiks rozpoczęło świąteczną promocję. Ma ona na celu przyciągnąć nowych czytelników. Akcja obejmuje 16 serii i polega na sprzedaży świątecznych pakietów komiksowych - 2 pierwsze tomy objętych promocją serii łącznie w cenie 19,90 zł (zamiast 33,80 zł lub 37,80 zł). Komiksy można zamawiać w sklepiku on-line wydawnictwa, będą też dostępne w niektórych księgarniach. Promocja potrwa od 31.10.2003 do 31.12.2003 lub do wyczerpania pakietów.

Akcją objęte są następujące tytuły: "Bloodline", "Błękitna jaszczurka", "Cedryk", "Gaston", "Giacomo C.", "Jessica Blandy", "Kupidyn", "Mandryl", "Milczenie i krew", "Niebieskie Mundury", "Papirus", "Przygody Mikołajka", "Public Relations", "Soda", "W kręgu podejrzeń", "Władcy chmielu".

Zainteresowanych dodatkowymi informacjami wydawca prosi o kontakt.
[Motopol - Twój Komiks]


piątek, 17.10.2003
sklepy
Nadal możesz zamówić "V jak vendetta"

W związku z dużym zainteresowaniem "V jak vendetta" wydawnictwo Post podjęło decyzję, aby przedłużyć przesprzedaż po promocyjnych cenach do następnego czwartku, czyli do 23 października. Dotąd zamówione egzemplarze komiksu zostały już wysłane do czytelników.

Dodatkową zaletą przedsprzedaży jest możliwość otrzymania drugiego tomu już teraz, chociaż do punktów sprzedaży trafi on za miesiąc. Tom pierwszy w księgarniach powinien znaleźć się w poniedziałek.
[Post]


piątek, 17.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza
("9 mm")

"Produkt" nr 19 (5/2003)
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 148
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,98 zł
ID: 0354
Pierwotnie okładka miała być pomarańczowa (patrz niżej), jednak zostały zamienione między sobą dwa kolory składowe (cyan i magneta), co w efekcie dało okładkę zieloną.

Oto pełna lista tytułów, które znalazły się w środku:

 • "Gangsta '73" epizod 1 (Śledziu/Kurt)
 • "Cichy Kącik KRLa" (KRL)
 • "Mondo & Dab": "64 gigabajty pożądania" 3 (Śledziu/Simson)
 • " Człowiek Paroovka" (Lachowicz)
 • "Josephine": "Głód" (Weatherspoon)
 • "Hart & Kor" (Śledziu)
 • "Strachy" (Śledziu/Myszkowski)
 • "Opowieści na sygnale" epizod 1 (Marian/Simson)
 • "Redaktor Szwędak" (Dąbrowski)
 • "Olaf_22" (Śledziu)
 • "9 mm" epizod 1 (Weatherspoon)
 • "Ostatnia linia" (Minkiewicz)
 • "PureHemp" (Bizon)
 • "Ucieczka do miasta" 2 (Śledziu/Dąbrowski)

W dziale publicystyki Chmielu rozpisuje się o "Marvels" oraz przedstawia sylwetkę Alana Moore'a. Mirowski wiesza psy w recenzjach oraz rozprawia się z polską komiksową przeszłością w Białym Kruku. Nasza brygada przeprowadziła również dwa wywiady. Pierwszy z Andrzejem Nowakowskim, niesłusznie troszkę zapomnianym autorem takich kultowych rzeczy, jak "Noc sprawiedliwych pięści" czy "Doman". Drugi wywiad to robota dla Poboczy. Mirski i Mirowski przepytali DJ Vadima, pochodzącego z byłego ZSRR. Prócz tego w Poboczach na filmowo, dr Gonzo (debiut) przedstawia twórczość Terrego Gilliama i wspomina z łezką w oku Charlesa Bronsona. Dodatki w stylu Peter Paparazzi Presentanto czy Import oczywiście dostarczone.
[Produkt]

Rozłożona okładka "Produktu" nr 19
w oryginalnej kolorystyce


piątek, 17.10.2003
zapowiedzi
"Ciach bajera 2"

Druga część "Ciach bajera" Bartosza "Termosa" Słomki i Filipa "Fila" Wiśniowskiego pojawi się na Festiwalu w Łodzi. Dostępna będzie na stoisku Mandragory, chociaż wydawcą albumu jest kto inny. Komiks będzie miał 100 stron w cenie 9,90 zł.

Przykładowe strony można obejrzeć na stronie serii.
[Bartosz "Termos" Słomka]


czwartek, 16.10.2003
zapowiedzi
Nowa książka o komiksie

"Komiks. Opowiadanie obrazem" to pierwsza od dwóch lat książka o komiksie na polskim rynku. Ukazuje się w momencie niespotykanej wcześniej w Polsce obfitości w komiksy.

W książce przedstawiono historię gatunku, sposoby narracji oraz kluczowe momenty w rozwoju komiksu. Wnikliwie opisano także odmienne metody stosowane przez autorów komiksów, między innymi na przykładzie twórczości Grzegorza Rosińskiego ("Thorgal"), Moebiusa ("Arzach") i Katsuhiro Otomo ("Akira"). Książka napisana jest przystępnym językiem i bogato ilustrowana. Z pewnością zadowoli wymagających czytelników, znawców komiksu, a tym, którzy o gatunku wiedzą niewiele, pozwoli odkryć nową pasję, objaśniając fascynujący świat rysunkowych opowieści.

Autor: Bartosz Kurc
Wydawca: Piątek Trzynastego
Data wydania: 25.10.2003

O autorze:
Bartosz Kurc (ur. 1978), absolwent historii sztuki (Uniwersytet Łódzki). Publikuje artykuły, recenzje i wywiady poświęcone tematyce komiksu i kultury popularnej. Współpracuje m. in. z pismami "AQQ", "Arena Komiks", "Sfinks". Bierze czynny udział w łódzkich festiwalach komiksu.

[Bartosz Kurc]


czwartek, 16.10.2003
zapowiedzi
Graficon na Festiwal w Łodzi

Poza niżej wymienionymi pozycjami Graficon wyda na Festiwal również ''Kica Przystojniaka": "Bestię znad Wisły", którego opis pojawił się przedwczoraj w bloku zapowiedzi współwydawcy albumu - Kultury Gniewu. Komiks będą w Łodzi osobiście promować jego autorzy Radosław Kleczyński i Sławomir Jezierski.

"Arena Komiks" nr 10
Redaktor naczelny: Tomasz Tomaszewski
Okładka: Olaf Ciszak
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i 16 stron kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,90 zł

Przykładowa plansza ("W rytmie Diezla")

W środku:

 • pierwszy odcinek "W rytmie Diezla" (kolor) autorstwa Radosława Kleczyńskiego (scen.) i Olafa Ciszaka (rys.),
 • początek historii Jana Kozy "Astronauci czyli Czarna Dziura",
 • druga część "Przesylki" Michała Ociesy,
 • kolejny "Bler" Rafała Szlapy,
 • sensacyjna historia Piotra Kasińskiego (scen.) i Roberta Trojanowskiego (rys.) "Młodość Małysza",
 • dwuplanszówka Ryszarda Dąbrowskiego z Redaktorem Szwędakiem,
 • "Nerwolwer" Tomasza Niewiadomskiego,
 • krótkie humoreski Mateusza Skutnika,
 • ośmioplanszowy prolog (kolor) "Panowie w cylindrach" autorstwa Jerzego Szyłaka (scen.) i Dagmary Matuszak (rys.),
 • jednoplanszówka "Fachowiec" debiutującego w "Arenie" rysownika M. Nowakowskiego do scen. Jerzego Szyłaka.

Publicystyka:

 • tekst Adama Ruska "Komiks - nasienie imperialistycznej zbrodni" (rzecz dotyczy oczywiście propagandy antykomiksowej w latach 50. w PRL-u),
 • artykuł Wojciecha Birka o artystycznym ruchu komiksowym OuBaPo
 • wywiady: z autorami Wilq'a, Jerzym Szylakiem oraz B. Kurtcem (autora nowej książki o komiksie).

"Zarysowane zeszyty" nr 3: "Karsten Storoż"
Scenariusz: Olaf Ciszak
Rysunki: Olaf Ciszak
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 34
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i 12 stron kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne i salony prasowe
Cena: 10,90 zł

Przygody sztandarowego bohatera Olafa Ciszaka. W sumie trzy osobne historie: "Sprzeczka", "Konfrontacja" i "Znalezisko".


"Zarysowane zeszyty" nr 4: "Plastelina"
Scenariusz: Krzysztof Ostrowski
Rysunki: Krzysztof Ostrowski
Wydawca: Graficon
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne i salony prasowe
Cena: 10,90 zł

Zbiór i wybór zarazem komiksowych szortów autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego publikowanych m.in. na łamach "Areny Komiks", "AQQ", "City Magazine".

[Tomasz Tomaszewski]


środa, 15.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 42/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0353


środa, 15.10.2003
zapowiedzi
"Świat Komiksu" nr 34

Następny numer "Świata Komiksu" trafi do sprzedaży w połowie listopada. Na 52 stronach znajdą się:

 • komiks ze świata "Armady"
 • epizod o Rezydencie
 • "Greyshirt" - nowy komiks Alana Moore'a
 • artykuł o "Jeżu Jerzym" oraz "Tymku i Mistrzu"
 • wywiad z Piotrem Kowalskim - twórcą serii "Gail"
 • artykuły o Gapiszonie i zbiorczych przygodach profesorka Nerwosolka
 • teksty o nowych seriach mangowych
 • opisy: "Batman", "Top 10" i "Green Lantern"
 • nowe pakiety Klubu Świata Komiksu

[Serwis komiksowy]


środa, 15.10.2003
na żywo
Plansza ze "Szminki"

Prezentuję przykładową planszę z komiksu Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz "Szminka", który ukaże się na Festiwalu w Łodzi. Więcej informacji o albumie w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 15.10.2003
na żywo
Plansza ze "Świata kropli"

Prezentuję przykładową planszę z komiksu Piotra Zwierzchowskiego "Świat kropli" tom 1: "Sommo", który już został wydrukowany i wkrótce pojawi się w sprzedaży. Więcej informacji na jego temat w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 15.10.2003
filmy
"Y: The Last Man"

Jeff Vintar ("Ja, Robot") zaadaptuje na potrzeby dużego ekranu komiks "Y: The Last Man", którego autorami są Brian K. Vaughn i Pia Guerra. Seria wydawana przez DC Comics w imprincie Vertigo opowiada historię Yoricka, młodego maga, jednego z nielicznych mężczyzn, którzy przeżyli tajemniczą śmierć wszystkich samców na świecie. Yorick postanawia dowiedzieć się co było przyczyną tej tragedii. Producentem projektu jest autor scenariuszy do filmów z serii "Blade" David S. Goyer.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


wtorek, 14.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 3: "Legenda ciemności"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 168
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (2 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (2 kartki kolorowy)
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0352


wtorek, 14.10.2003
zapowiedzi
Wstrzymani "Magiczni Wojownicy - Slayers"

Prawdopodobnie w tym roku nie ukaże się już kolejny tom serii "Magiczni Wojownicy - Slayers", ktory zapowiadany był na grudzień 2003. Seria została zablokowana (być może tylko tymczasowo) a kolejne tomy zdjęto ze sklepiku on-line wydawnictwa J.P.Fantastica, gdzie można je było zamawiać w opcji prenumeraty. Przyczyna tego posunięcia nie jest jeszcze do końca znana.
[Serwis komiksowy]


wtorek, 14.10.2003
nagrody
Niemiecki Komiks Roku 2003

Rysunkowa opowieść o mafii "5 to liczba doskonała" ("5 ist die perfekte Zahl", tytuł oryginału francuskiego z Castermana: "5 est le numéro parfait") zdobyła nagrodę Komiks Roku na Targach Książki we Frankfurcie.

To nie tylko trzymająca w napięciu historia Peppino, mafiosa na emeryturze, którą czyta się jak powieść, ale również wędrówka przez historię komiksu. Jej autor - Włoch ukrywający się pod pseudonimem Igort - pełnymi garściami czerpie z tradycji gatunku, od kryminalnych komiksów Amerykanina Willa Eisnera z lat 40. poczynając, a na japońskiej mandze kończąc. Igort, który naprawdę nazywa się Igor Tuveri i od niedawna mieszka w Paryżu, w ostatnich latach współpracował wyłącznie z wydawnictwami japońskimi. Wydany przez berlińską oficynę Avant Verlag czarno-biały komiks liczy 176 stron.

Nagroda przyznawana jest od 1990 roku.
[Gazeta Wyborcza]


wtorek, 14.10.2003
zapowiedzi
Kultura Gniewu na Festiwal w Łodzi

''Kic Przystojniak": "Bestia znad Wisły"
Scenariusz: Radosław Kleczyński
Rysunki: Sławomir Jezierski
Wydawcy: Graficon i Kultura Gniewu
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Cena:

Przykładowa plansza

Kic Przystojniak to jeden z najbardziej udanych i bardziej popularnych polskich komiksów trudnych lat dziewięćdziesiątych.

Tytułowy bohater komiksu to dzielny polski zając. Brak siły fizycznej z naddatkiem rekompensuje mu spryt i pomysłowość, by nie powiedzieć bezczelność. Talenty te, początkowo demonstrowane w swojskiej sielsko-podwórkowej scenerii, okazały się przydatne także, gdy autorzy zaczęli wysyłać dzielnego zająca w różne epoki, miejsca i konwencje, każąc mu mierzyć się z wielkimi i małymi wyzwaniami prawdziwej i zmyślonej rzeczywistości.

Kic jest kwintesencją polskiego sprytu i zaradności, co czyni z niego modelowego i archetypowego bohatera polskiego komiksu. I trzeba przyznać, że godnie pełni tę odpowiedzialną funkcję.

Brak zwartego wydania przygód Kica był jedną z najdotkliwszych luk we współczesnym polskim komiksie. Najwyższy czas tę lukę zapełnić.


"Bajki Urłałckie stare i nowe"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena:

Przykładowe plansze

W zbiorze dwudziestu czterech prezentowanych tu krótkich historii Owedyk kilkakrotnie wykorzystuje znane bajkowe i literackie motywy: jest i Janko Muzykant, jest i Kopciuszek, są nawiązania do staroruskich bylin (Żar-Ptak), ale jest i wycyzelowany Dusiołek leśmianowski (nagrodzony w 1994 r. w Krakowie pierwszą nagrodą za komiks inspirowany literaturą).

Od czasu debiutu Prosiak wypracował własny, niepowtarzalny styl wypowiedzi graficznej i tę ewolucję widać na kartach zbioru. Trudno mu jednak wyznaczyć mistrzów. Wszystko to żartobliwe, często uszczypliwe, ale nigdy wulgarne.


"Ratman": "O obrotach dział niebieskich"
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Janusz i Maciej Parowski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 72
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena:

Przykładowa plansza

Ratman, człowiek-szczur narodził się na łamach Fantastyki w 1994 roku. Powstał w wyniku połączenia Profesora X, szczura, na którym naukowiec prowadził badania, i Myszki Miki, która pomagała w doświadczeniach.

Dzięki aparatowi do przenoszenia w czasie Ratman przeżywa wiele niezwykłych, nierzadko niebezpiecznych przygód, podczas których spotyka mnóstwo niezwykłych osób. Cały komiks, utrzymany w klimacie absurdu, surrealizmu, filozofii z intelektualnymi, zaskakującymi pointami (współautorami kilku epizodów są Grzegorz Janusz i Maciej Parowski) w połączeniu z doskonałymi rysunkami Niewiadomskiego sprawiają, że grono miłośników Ratmana rośnie z każdym dniem.

Hit roku 2002 w "Nowej Fantastyce"!


"Redaktor Szwędak, czyli sztuka wywiadu"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 25.10.2003
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena:

Przykładowa plansza

Autor komiksu "Likwidator" zaskakuje nas swoim kolejnym bohaterem.

Szwędak jest idiotą, który uprawia zawód dziennikarza i w każdym odcinku dowodzi, że za żadną cenę niezdolny jest zmądrzeć.

Historia ta, publikowana obecnie w piśmie ekologiczno-politycznym "Obywatel", została zaprojektowana jako typowy komiks prasowy. Dzieli się na samodzielne epizody, każdorazowo zakończone dowcipną pointą. Jej fabuła oparta na powtarzalności pewnego typu zachowań tytułowej postaci, niewątpliwie rozbawi do łez.

[Kultura Gniewu]


wtorek, 14.10.2003
zapowiedzi
"Achtung Zelig!" w tym roku

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie wydany przez Kulturę Gniewu "Achtung Zelig!" Krystiana Rosińskiego i Krzysztofa Gawronkiewicza. Rysownik prawie ukończył pracę, ale wydawcę czeka wyjątkowo żmudna obróbka komputerowa (całość powstawała na przestrzeni 10 lat, jest pocięta na kadry i wymaga sporego retuszu oraz dokładnego montażu).
[Jarosław Skladanek]


niedziela, 12.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Pornoholik"
Scenariusz: Leon Czerwiec
Rysunki: Leon Czerwiec
Wydawca: Hałas Róży
Data wydania: 10.10.2003
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,99 zł
ID: 0351

 

Recenzja

Komiks zawiera dwie nowelki komiksowe, których głównym motywem jest seks.

Leon Czerwiec będzie obecny na MFK w Łodzi, gdzie osobiście będzie podpisywał album. Komiks już teraz można zamawiać pod tym adresem.
[Mieczysław Zahorodny]


niedziela, 12.10.2003
nowości
Podsumowanie września 2003

Wrzesień to cisza przed burzą. Wydawcy szykują się na prawdziwą eksplozję w październiku. Oczywiście nie wszyscy, ale zdecydowana większość. We wrześniu ukazało się 37 pozycji - to zaledwie 3 więcej, niż w sierpniu. Za to suma okazała się niższa o 10 zł i wyniosła 488,79 zł. Taka różnica wynika z niższych cen komiksów w ubiegłym miesiącu - żaden nie przekroczył bariery 24 zł, a w sierpniu takich albumów było trzy. Rok temu ukazało się o 7 pozycji mniej, niż we wrześniu 2003 za około 45 zł mniej.

Egmont ponownie wydał ponad połowę nowości miesiąca. 21 pozycji, czyli o jedną więcej, niż w sierpniu, ale za 267,30 zł, czyli prawie 15 zł mniej. Ponownie widać niższą cenę jednostkową, czy może raczej zawyżoną przez droższe pozycję sumę sierpniową, o czym wspominałem w poprzednim podsumowaniu. Rok temu Egmont wydał o 4 pozycje mniej, niż we wrześniu 2003, za kwotę niższą o około 45 zł. JPF po widocznym przestoju sierpniowym przedstawił 5 pozycji za 77 zł, czyli o 3 więcej za 45 zł więcej, niż miesiąc wcześniej i o 1 więcej za 22 zł więcej, niż rok wcześniej. Motopol wydał 3 komiksy (o jeden mniej, niż w sierpniu) za 52,70 zł (o 23 zł mniej). We wrześniu 2002 Twój Komiks niczego nie wydał. Pozostali wydawcy nie przekroczyli progu 50 zł.

We wrześniu po jednej pozycji wydało czterech edytorów: BM Vision, Kasen, WIP i XXL Grupa Medialna. Poza nimi obecna była tylko piątka stałych graczy: Egmont (21 pozycji), JPF (5), Twój Komiks (3), Waneko (2) i Mandragora (2). Łącznie we wrześniu komiksy wydawało dziewięciu edytorów.

Tabelka podsumowująca miesiąc znajduje się oczywiście w nowościach wydawniczych.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 12.10.2003
sonda
"Wrzesień" jest zbędny

Aż 33% głosujących w ankiecie "Co sądzisz o antologii »Wrzesień«?" stwierdziło, że album jest zbędny. Tylko 9% uznało go za genialny, a 14% za bardzo dobry. Jako przeciętny oceniło go 28%, a 16% jako marny. W sumie okazało się, że antologia reklamowana jako wydarzenie roku w oczach czytelników nie okazała się niczym specjalnym. W sondzie głosowało 141 osób.

Od dzisiaj można wypowiadać się na temat nagród K. Jak patrzą na nie osoby, które poprzez głosowanie nagrody te przyznają?
[Jarek Obważanek]


sobota, 11.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Fastnachtspiel" opowieść 1: "Koniec początku"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 10.10.2003
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 9,90 zł
ID: 0350
"Koniec początku" jest reedycją komiksu "Fastnachtspiel" wydanego dwa lata temu z dodatkowymi 12 stronami i kolorową okladką. Tym razem ukaże się całość cyklu (4 części po 52 stron każda), więc dla zachowania logiki opowieści to wznowienie było niezbędne. Poza tym nowe wydanie jest dostępne w pierwszym obiegu.
[Marek Turek]


sobota, 11.10.2003
nowości
Fastnachtspiel - plansze, zapowiedzi, wysyłka

Wczoraj ukazała się pierwsza część "Fastnachtspiel" Marka Turka z wydawnictwa Imago zatytułowana "Koniec początku", a dzisiaj autor przedstawił szereg informacji na temat cyklu.

Przede wszystkim można obejrzeć dwie plansze z pierwszej części, a także dwie plansze z drugiej (po raz pierwszy do zobaczenia właśnie na WRAKu).

Na całość cyklu składają się cztery albumy:

 • Koniec poczatku
 • Zadziwiajacy Pan Burmistrz
 • Bezsensowny Styks
 • Infinitum

Druga część powinna pojawić się w marcu 2004, albo nawet trochę wcześniej. Każdy album będzie miał 52 czarno-białe strony i kolorową okładkę. Dystrybucja będzie prowadzona przez księgarnie specjalistyczne, przynajmniej początkowo. Autor poleca złożenie zamówienia w sklepie internetowym wydawcy, gdzie "Koniec początku" jest sygnowany, a do zamówienia dodawany jest gratis "Sothis 1".
[informacja Marek Turek, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 10.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Cygan" tom 6: "Aztecki śmiech"
Tytuł oryginału: Le Rire Azteque
Scenariusz: Thierry Smolderen
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 04.2002
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Cena: 18,90 zł
ID: 0346
Tym razem Cygan trafia do Ameryki Południowej. Pomimo, że przewozi żywnośc dla małych dzieci, nie unika bandyckiego napadu. Jakby tego było mało dookoła szaleje śmiercionośna zaraza zwana "azteckim śmiechem". Wartka akcja, szybkie dialogii i piękne kobiety - to czytelnicy lubią w komiksach o dzielnym Cyganie. Tak jest i tym razem.
[Egmont Polska]


"Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 2
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0347
Mirmił ze swoim bratem próbuje zadowolić kanclerza, który przyjechał skontrolować działania Kasztelana. Niestety nie wie, że przygotowywany jest zamach stanu, mający na celu zdjęcie go ze stanowiska... Czy Mirmił utrzyma swoje stanowisko?
[Egmont Polska]


"Piotruś Pan" tom 5: "Hak"
Tytuł oryginału: Crochet
Scenariusz: Régis Loisel
Rysunki: Régis Loisel
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Data wydania oryginału: 01.2002
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0348
Kolejny tom autorskiej wersji historii o Piotrusie Panu, autorstwa Loisela ("W poszukiwaniu ptaka czasu"). Piotruś sprowadził na wyspę swoich przyjaciół z Londynu. Mają mu pomóc w walce z piratami. Kapitan Piratów za wszelką cenę chce się zemścić na małym rozrabiace. Podczas eksploracji wyspy odkrywa pewną tajemnicę, która być może zmieni jego stosunek do chłopca.
[Egmont Polska]


"Trolle z Troy" tom 4: "Pierwotny ogień"
Tytuł oryginału: Le Feu Occulte
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0349
Czwarty tom niezwykle zabawnej serii fantasy, rozgrywającej się w świecie Troy ("Lanfeust z Troy"). Waha, Tetram i Profi po wielu niebezpiecznych przygodach zebrali wszystkie składniki, potrzebne do odczarowania uwięzionych trolli. Teraz muszą dostać się do obozu i równocześnie odczarować zaczarowanych współbraci...
[Egmont Polska]


czwartek, 9.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Blacksad" tom 2: "W śnieżnej bieli"
Tytuł oryginału: Arctic-Nation
Scenariusz: Juan Diaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido
Wydawca: Siedmioróg
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 03.2003
Liczba stron: 56
Format: A4+
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0345
Tym razem Blacksad będzie prowadził śledztwo w sprawie zniknięcia młodej dziewczyny. W jego trakcie natrafi na organizację ekstremistyczną, nie obędzie się bez problemów. W śledztwie towarzyszył mu będzie dziennikarz. Fascynująca przygoda stanie się niemal nierealna, kiedy wszystko pokryje śnieg... Mimo to jest to wyjątkowo czarny kryminał!
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews.net]


środa, 8.10.2003
zapowiedzi
Egmont w październiku

Dzisiaj wydawnictwo Egmont zaprezentowało opisy i okładki wszystkich zapowiadanych na październik albumów z Klubu Świata Komiksu. Z dwóch niepotwierdzonych wcześniej tytułów na ostateczną listę wszedł jeden - wybór krótkich form Truścińskiego zatytułowany "Trust. Historia choroby". Na razie nie wiadomo kiedy ukaże się drugi z nich, "Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga 80". Jedyną niespodzianką na uaktualnionej liście jest piąty tom "Sandmana" zatytułowany "Kraina Snu". Tym razem, wyjątkowo, dostajemy od razu całe zbiorcze wydanie amerykańskie, niestety zubożone o 40-stronicowy scenariusz, który zamieściło w albumie DC Comics.

Wyjaśnienia należą się "Batmanowi" i "Podróżnikom". W pierwszej serii zamiast kontynuacji "Black & White II" zobaczymy najpierw "Ego" Darwyna Cooke'a, które z nieznanych przyczyn zostało wciśnięte między dwie części antologii. "Podróżnicy" za to zostaną dostarczeni w całości. Obydwa albumy tej serii Egmont wyda w jednym tomie.

Poniżej wszystkie okładki pakietu październikowego, wraz z dwoma, które już wcześniej prezentowałem (okładka "Sandmana" chwilowo z wydania hiszpańskiego), a opisy albumów wraz z cenami znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


   

środa, 8.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Darkness" część 2
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Marc Silvestri
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 52
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 14,50 zł
ID: 0342


"Kaczor Donald" nr 41/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0344


"Usagi Yojimbo" tom 1: "Ronin"
Tytuł oryginału: The Ronin
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 128
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 16,90 zł
ID: 0343


środa, 8.10.2003
zapowiedzi
Okładka "Ratmana"

Prezentuję właściwą okładkę komiksu "Ratman" - "O obrotach dział niebieskich" Tomasza Niewiadomskiego, który wyda na Festiwal w Łodzi Kultura Gniewu. Więcej informacji na temat albumu w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 8.10.2003
zapowiedzi
"Przebudzone legendy" Adama Święckiego

Studio Domino przedstawi na Festiwalu w Łodzi pierwszy album z serii "Przebudzone legendy" autorstwa Adama Święckiego zatytułowany "Dziewanna". Treść cyklu opracowana jest na podstawie legend z terenów Podlasia i pogranicza z Białorusią. Sam autor tak je opisuje: "opowieści przechowywane w głowach ludzi, często nie opuszczające progów chaty, rzadko spisane i znane, żyjące na tych terenach swym lokalnym życiem. Miejsca, które mają swoje własne historie. Legendy opowiadane przez starszych, którzy mimo ery mediów podtrzymują tradycje". Czarno-biały rysunek znakomicie buduje nastrój tych mrocznych opowiadań. Seria będzie wydawana w formacie A5 z kolorową, kartonową okładką. Już teraz można zobaczyć dwie przykładowe strony z albumu "Dziewanna".
[Andrzej Baron]


wtorek, 7.10.2003
zapowiedzi
"Wilq Superbohater" zeszyt 4

Tytuł czwartego "Wilqa" będzie brzmiał prawdopodobnie "Powrót na basen w Suchym Borze". Zeszyt pojawi się w grudniu. Na razie wiadomo, że wewnątrz znajdą się "Basen w Suchym Borze", koleś tańczący czaczę i gołębie. Do tego jak zwykle "Wyprawa na Ciemną Stronę Słońca" oraz żarty rysunkowe.
[Bartosz Minkiewicz]


wtorek, 7.10.2003
zapowiedzi
Zamów "Ghost in the Shell" 2

Od dzisiaj można składać zamówienia na drugi tom mangi "Ghost In The Shell" w sklepie internetowym wydawnictwa JPF. Grafiki tego woluminu zostały wykonane w zupełnie inny sposób, dominują strony kolorowe. Aby czytelnicy nic nie stracili, polskie wydanie będzie miało papier kredowy. Do książki będzie dołączone pudełko oraz kalendarz na 2004 rok. Każdy egzemplarz posiadać będzie swój własny numer kolekcjonerski, którego wartość zależeć będzie od terminu zamówienia - im szybciej, tym niższy! W zwiazku z ilością stron kolorowych wydawca musiał ustalić cenę na poziomie 48,00 zł (w tym 3,00 zł przesyłka). Jednakże edytor ma nadzieję, że jakość wydania czytelników zadowoli. Premiera albumu planowana jest na 22 grudnia.
[JPF]


wtorek, 7.10.2003
konkursy
Gawronkiewicz i Janusz zwycięzcami konkursu Arte i Glénat

Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz wygrali pierwszy europejski konkurs na komiks, zorganizowany przez francuskie wydawnictwo Glénat i francusko-niemiecką stację telewizyjną Arte - poinformował edytor.

Spośród 600 prac nadesłanych z 21 krajów Europy jury wybrało ich projekt, zatytułowany "Esencja". Laureaci otrzymają zaliczkę w wysokości 5 tysięcy euro na realizację swego komiksu, który zostanie wydany w 2004 r.

W otwartym konkursie, rozpisanym w lutym tego roku, mogli brać udział pełnoletni mieszkańcy 28 państw Europy, którzy nigdy nie publikowali we Francji, Belgii i w Niemczech. Tematem komiksu miały być przygody dowolnego bohatera w jednym z miast europejskich.
[Wirtualna Polska]

Zobacz przykładową planszę.


wtorek, 7.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Chobits" tom 3
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0340


"Gigant poleca" tom 34: "Strachy na lachy"
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0341


"Zapiski detektywa Kindaichi" tom 6
Scenariusz: Yosaburo Kanari
Rysunki: Fumiya Sato
Tłumaczenie: Mateusz Łukasik
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Kodansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 113 x 168 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,50 zł
ID: 0339
Samotna wyspa Hiho, za sprawą ukrytych na niej skarbów, stała się miejscem serii niewyjaśnionych morderstw. Kto dokonał tej potwornej zbrodni? Czy Kindaichi i tym razem trafnie wskaże zabójcę?

Zagłębimy się także w mroczne tajmenice związane z legendą jeziora tragicznej miłości.

Ulegając życzeniu fanów Waneko od tego tomu drukuje przygody Kindaichiego w porządku japońskim.
[Waneko]


niedziela, 5.10.2003
imprezy
Zapowiedzi z Asuconu 8

Garstka informacji z panelu wydawców, jaki odbył się na Asuconie 8. Pojawili się na nim przedstawiciele Waneko, JPF-u i Saishy.

 • Waneko planuje wydać wkrótce magazyn "Hamtaro", który miałby ukazywać się przez rok.
 • Wygrywające MangaMixową ankietę "Paradise Kiss" już niedługo, a na początku przyszłego roku pojawić się ma także "Love Hina", która zajęła drugie miejsce w tej samej ankiecie.
 • "Neon Genesis Evangelion" będzie wydany z kolorowymi stronami, obwolutami.
 • Waneko chciałoby wydać więcej tytułów autorki "Paradise Kiss", m.in. "Nanę".
 • JPF oprócz ogłoszonych niedawno zapowiedzi przymierza się na drugie półrocze z nowymi tytułami Clampa ("Tokyo Babylon").

[Tiall]


niedziela, 5.10.2003
zapowiedzi
"Świat kropli" - debiut Zwierzchowskiego

W połowie października nakładem nowego wydawnictwa Labirynt ukaże się pierwszy tom trylogii "Świat kropli" Piotra Zwierzchowskiego, zatytuowany "Sommo". Do albumu dołączona będzie płyta CD z ilustracją muzyczną nagraną przez Dragon's Eye, galeriami rysunków i animowanym teledyskiem. Debiutancki komiks autora powieści "Sendilkelm" będzie miał 64 kolorowe strony.

Oto, jak komiks zapowiada autor:

Na początku była tylko ciemność.

A w niej mieszkała Śmierć i Strach.

I urodził się Trójoki Bóg, sam się stworzył, sam się narodził, i był sam sobie dzieckiem, i był sam sobie rodzicem. Dobrocią i światłem odepchnął ciemność.

Że światła ulepił kulę i umieścił po środku ciemności by go radowała. Trójoki Bóg zajrzał do środka kuli i z jego spojrzenia powstało powietrze, następnie uronił trzy łzy i z nich powstała Wielka Woda i wypełniła kulę do połowy. Ucieszył się Trójoki Bóg swym dziełem i trzy krople swej krwi upuścił na powierzchnię Wielkiej Wody. Krew zastygła i stworzyła ląd. I uronił Trójoki Bóg jeszcze jedną kroplę krwi i zanim zakrzepła ulepił z niej ludzi, by radowali się razem z nim powietrzem, światłem, wodą i lądem.

Ludzie pokochali Trójokiego Boga i poczęli się mnożyć i zajęli cały ląd.

Gdy pierwsi z nich zestarzeli się i umarli, Trójoki Bóg zajrzał raz jeszcze do ich świata. Zbudował w najwyższej górze świątynię, by pamiętali o nim na zawsze i by wiedzieli , że po śmierci opuszczą ten świat a on przyjmie zmarłych. Dopiero wtedy dowiedzą się też, co dalej z nimi będzie.

Opowieść o stworzeniu świata.
[Piotr Zwierzchowski]

"Świat kropli" tom 1: "Sommo" już można zamawiać w sklepie internetowym Komiksiarnia. Pierwsze 50 osób otrzyma komiks sygnowany przez autora.
[Jan Cyankiewicz]


niedziela, 5.10.2003
zapowiedzi
Kic Przystojniak z Graficonu i Kultury Gniewu

Podczas Festiwalu w Łodzi swą premierę będzie miał album ''Kic Przystojniak": "Bestia znad Wisły" Radosława Kleczyńskiego (scenariusz) i Sławomira Jezierskiego (rysunek). Całość liczyć będzie 56 stron w kolorze. Na zawartość albumu składają się wybrane przez autorów historie z Kicem. Wydawcami są połączone siły Graficonu i Kultury Gniewu.

Kic Przystojniak zadebiutował w 1992 roku na łamach magazynu "Super Boom". Początkowo cwany zając dokuczał lisowi o imieniu Max, z czasem jednak Kic zaczął pojawiać się w odmiennej, niż wiejska scenerii - bywał w kosmosie czy bunkrze Hitlera. "Bestia znad Wisły" to pierwszy album z jego przygodami.
[informacja Tomasz Tomaszewski, tekst uzupełnił Jarek Obważanek]


niedziela, 5.10.2003
zapowiedzi
Spis treści i prezentacja "Produktu" nr 19

"Produkt" nr 19 ukończony. W sprzedaży powinien się pojawić po 14 października. 148 stron komiksowego mięcha w cenie mniejszej, niż cena standardowego albumu, czyli 14,98 zł. Na stronie magazynu można zobaczyć kilkanaście plansz z tego numeru.

Oto pełna lista tytułów, które znajdą się w środku:

 • Gangsta' 73 epizod 1 (Śledziu/Kurt)
 • Cichy Kącik KRLa (KRL)
 • Mondo & Dab: 64 gigabajty pożądania 3 (Śledziu/Simson)
 • Człowiek Paroovka (Lachowicz)
 • Josephine: Głód (Weatherspoon)
 • Hart & Kor (Śledziu)
 • Strachy (Śledziu/Myszkowski)
 • Opowieści na sygnale epizod 1 (Marian/Simson)
 • Redaktor Szwędak (Dąbrowski)
 • Olaf_22 (Śledziu)
 • 9mm epizod 1 (Weatherspoon)
 • Ostatnia linia (Minkiewicz)
 • PureHemp (Bizon)
 • Ucieczka do miasta 2 (Śledziu/Dąbrowski)

W dziale publicystyki, Chmielu rozpisuje się o "Marvels" oraz przedstawia sylwetkę Alana Moore'a. Mirowski wiesza psy w recenzjach oraz rozprawia się z polską komiksową przeszłością w Białym Kruku. Nasza brygada przeprowadziła również dwa wywiady. Pierwszy z Andrzejem Nowakowskim, niesłusznie troszkę zapomnianym autorem takich kultowych rzeczy, jak "Noc sprawiedliwych pięści" czy "Doman". Drugi wywiad to robota dla Poboczy. Mirski i Mirowski przepytali DJ Vadima, pochodzącego z byłego ZSRR. Prócz tego w Poboczach na filmowo, dr Gonzo (debiut) przedstawia twórczość Terrego Gilliama i wspomina z łezką w oku Charlesa Bronsona. Dodatki w stylu Peter Paparazzi Presentanto czy Import oczywiście dostarczone.
[Produkt]

Rozłożona okładka "Produktu" nr 19


niedziela, 5.10.2003
zagranica
Transformacja Transformerów

W styczniu seria "Transformers Armada" z Dreamwave Productions zmieni nazwę na "Transformers Energon". Numeracja będzie kontynuowana. Pierwszy zeszyt nowej serii będzie miał numer 19. Scenariusze pisze Simon Furman a szkicuje Guido Guidi.

Przygotuj się na przejście Autobotów i Decepticonów w nowe, większe i silniejsze tryby, nigdy dotąd nie widziane. Razem roboty będą rosły, naprawdę rosły, by wziąć udział w jednej z naważniejszych wojen! Powróci Unicron oraz kilka starych transformerów, takich jak Scorponok, Battle Ravage i Energon Inferno.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 5.10.2003
prasa
"Ślizg" nr 10/2003

Najnowszy "Ślizg" przynosi w części komiksowej 3-stronicowy odcinek przygód Jeża Jerzego z powracającym El Dresso, garść recenzji oraz artykuł Kuby Demiańczuka o "magu komiksu" Alanie Moorze. Autor skupił się w nim na przybliżeniu "Zabójczego żartu", "Z piekła rodem", "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" i "Strażników".
[Jarek Obważanek]


niedziela, 5.10.2003
prasa
Alan Moore w "Filmie"

W październikowym "Filmie" pojawił się, w związku z premierą filmowej "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów", spory artykuł Michała Chacińskiego "Allan Moore jest bogiem" przybliżający sylwetkę scenarzysty. Artykuł jest obszerny i dość ciekawy, nie skupia się tylko na komiksowej "Lidze...", ale prezentuje cały dotychczasowy dorobek Moore'a. Chaciński stwierdza między innymi, że Moore, wspólnie z Frankiem Millerem, "wyprowadził komiks z getta dla nastolatków", "Strażników" zaś określa mianem "najlepszej i bodaj najważniejszej powieści graficznej w historii".
[orzech]


niedziela, 5.10.2003
filmy
Nolan nakręci kolejny komiks

Wytwórnia Warner Bros. wyprodukuje ekranizację komiksu Douga Miersa zatytułowanego "The Exec". Reżyserem filmu ma być Christopher Nolan. Scenariusz napisze brat twórcy "Memento", Jonathan.

Akcja komiksu z małego wydawnictwa Comics Conspiracy rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której społeczeństwem rządzą przemysłowe korporacje a biznes jest polem prawdziwej krwawej walki.

»W opowieści tej jest dużo napięcia, przypominającego to, jakie zbudował Nolan w swoich poprzednich filmach - "Memento" i "Bezsenności". Historia będzie wymagała także rozmachu, dlatego przyda się tu doświadczenie jakiego nabędzie reżyser kręcac wcześniej najnowsze przygody Batmana« - mówią producenci projektu.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


piątek, 3.10.2003
zapowiedzi
Drugi "Blacksad" będzie wydany

Wydawnictwo Siedmioróg poinformowało, że za kilka dni trafi do sprzedaży "Blacksad" tom 2: "W śnieżnej bieli". Komiks zapowiadany był wcześniej na maj bieżącego roku, ale z niejasnych przyczyn nie ukazał się, a nowej daty premiery edytor nie był w stanie przedstawić. Doszło nawet do tego, że za opóźnienie Siedmioróg został nominowany do Anty-K "Slurp" i zajmuje obecnie siódme miejsce. Wreszcie przeszkody na drodze wydania albumu zostały usunięte i w dystrybucji powinien pojawić się w przyszłym tygodniu.

Informacje o komiksie oraz cztery przykładowe plansze znajdują się w Zapowiedziach.
[informacja PeCha - Nowa Gildia, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 3.10.2003
zapowiedzi
Tintin w październiku. Dalsze zapowiedzi Twojego Komiksu

Siedmioróg zaradził problemom z wydaniem "Blacksada", a Twój Komiks doszedł do porozumienia z Castermanem w sprawie "Przygód Tintina". Dwie kolejne części "Cygara faraona" i "Błękitny Lotos" miały ukazać się na majowe Targi Książki, jednak nieoczekiwanie okazało się, że polski wydawca musi czekać za zgodę edytora belgijskiego. Wreszcie Twój Komiks zgodę od Castermana otrzymał i dwa następne albumy z Tintinem powinny pojawić się na MFK w Łodzi i odbywające się w tym samym czasie Krakowskie Targi Książki.

Równocześnie z "Przygodami Tintina" ma zostać wydany czwarty tom "Błękitnej jaszczurki" zatytułowany "Niebezpieczne związki". Na grudzień edytor przewiduje premiery czwartego "Gastona" oraz piątej części "W kręgu podejrzeń" o tytule "Równoległe śledztwa".
[informacja Motopol - Twój Komiks, tekst Jarek Obważanek]


czwartek, 2.10.2003
zapowiedzi
Zobacz i zamów "V jak vendetta"

Pierwszy tom "V jak vendetta" Alana Moore'a i Davida Lloyda pojawi się w księgarniach nakładem Postu w połowie października, a drugi miesiąc później. Wydawnictwo zaprezentowało widoczne po lewej okładki obu części oraz strony z pierwszym epizodem.

Od 1 do 15 października w sklepie internetowym wydawnictwa Post można zamówić komiks "V jak vendetta" w przedsprzedaży po promocyjnych cenach:

 • obydwa tomy za 50 zł wraz z przesyłką
 • jeden tom (pierwszy lub drugi) za 29,90 zł wraz z przesyłką

Zamówione pozycje wydawnictwo wyśle 15 października.


" V jak vendetta"
to niezwykle mroczna wizja kraju rządzonego przez totalitarny system, inspirowana klasykami anty-utopii, takimi jak "1984" George'a Orwella, czy "Fahrenheit 451" Raya Bradbury. Podobnie jak powieści postmodernistyczne, dzieło Lloyda i Moore'a przepełnione jest niezliczonymi nawiązaniami do obrazów, utworów literackich, filmowych czy muzycznych oraz do wydarzeń historyczno-politycznych.

Rozpoczynając prace nad "V jak vendetta" Moore i Lloyd chcieli zrobić coś typowo brytyjskiego, a nie powielać dominujące na rynku produkcje amerykańskie. Dlatego próżno w ich komiksie szukać typowego superbohatera, zamiast niego pojawia się enigmatyczna postać buntownika, którego działania i motywacje są niejednoznaczne. V jest bowiem w równiej mierze wizjonerem, anarchistą obalającym istniejący porządek, co niebezpiecznym szaleńcem.

W warstwie graficznej "V jak vendetta" przypomina gangsterskie filmy noir. Londyn w wizji Lloyda jest nie tylko szarą, zamgloną metropolią, ale również mrocznym miastem-molochem pełnym niebezpiecznych zakamarków. Kadry wypełniają przede wszystkim odcienie czerni, a inne barwy zostały pokryte szarą patyną potęgującą panujący w komiksie złowrogi klimat. Autorzy "V jak vendetta" umieszczają w dymkach jedynie dialogi i monologi bohaterów, rezygnując z ich przemyśleń czy odgłosów z otoczenia.

Pierwsze dwie z trzech części "V jak vendetta" ukazywały się w odcinkach w brytyjskim magazynie "Warrior" w latach 1982-83. Całość została po raz pierwszy opublikowana przez DC Comics w roku 1988 i 1989. w formie dziesięciu zeszytów, a rok później - w jednym tomie. Polskie wydanie składa się z dwóch tomów, w których prócz powieści graficznej "V jak vendetta" czytelnicy znajdą również wstępy napisane przez samych autorów oraz artykuł "Pod uśmiechniętą maską", który po raz pierwszy ukazał się w trakcie pierwszej publikacji komiksu. Zawiera on obszerną eksplikację Lloyda i Moore'a dotyczącą źródeł ich inspiracji oraz metod twórczych. Artykuł zilustrowany jest grafikami i szkicami z różnych etapów prac nad komiksem. Prócz tego czytelnicy znajdą również dwie niewykorzystane przez autorów historie, rozgrywające się w realiach "V jak vendetta".

Tytuł oryginału: V for Vendetta
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: David Lloyd
Wydawca: Post
Liczba stron: tom I - 144, tom II - 152
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 2 x 29,90 zł

[Post]


czwartek, 2.10.2003
zapowiedzi
"Fastnachtspiel" Marka Turka powraca

W dniu 10 października (piątek), od godziny 14:00, w katowickiej księgarni Imago (ul. Mickiewicza 14 w oficynie) odbywać się będzie premiera pierwszej części komiksowego cyklu Marka Turka "Fastnachtspiel" zatytułowanej "Koniec początku". Wszystkich zainteresowanych autor serdecznie zaprasza.

"Koniec początku" jest reedycją komiksu "Fastnachtspiel" wydanego dwa lata temu z dodatkowymi 12 stronami i kolorową okladką. Tym razem ukaże się całość cyklu (4 części po 52 stron każda), więc dla zachowania logiki opowieści to wznowienie jest niezbędne. Poza tym nowe wydanie będzie dostępne w pierwszym obiegu.

Wydawca: Imago
Liczba stron: 52
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 9,90 zł

Już wkrótce więcej informacji.
[Marek Turek]


czwartek, 2.10.2003
odeszli
Ojciec Filutka nie żyje

W wieku 84 lat zmarł we wtorek Zbigniew Lengren - rysownik, satyryk, karykaturzysta, autor aforyzmów i fraszek, twórca postaci Profesora Filutka, którego przygody zamieszczał przez ponad 50 lat w "Przekroju".

Był absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1944 r. rozpoczął współpracę z pismem "Stańczyk". Ilustrował książki - m.in. serię o przygodach doktora Dolittle, był autorem plakatów filmowych (m.in. "Zaporożec za Dunajem" i "Złodzieje i policjanci"), pisał utwory satyryczne (m.in. "Drobiazgi spod pióra", "Fraszki")

Współpracował ze "Szpilkami", "Światem", "Trybuną Robotniczą", "Playboyem". Był kawalerem Orderu Uśmiechu i laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem (1988).

W tym roku w Ustroniu Morskim, w alei Sław Karykatury, odsłonięto jego ławeczkę.
[PAP]


czwartek, 2.10.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"100 naboi" tom 6: "Stracone jutro" cz. 2
Tytuł oryginału: A Foregone Tomorrow
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie:
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 06.2002
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 0334
Księga "Stracone jutro" zbiera zeszyty 20-30. W polskim wydaniu została podzielona na 3 części. W drugiej z nich znalazły się zeszyty 23-26.


"Kaczor Donald" nr 40/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł
ID: 0335


przykładowa plansza

"KKK" nr 3 (21) 2003
Redaktor naczelny: Jan Korczyński
Okładka: Benedykt Szneider
Wydawca: Atropos
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy + wkładka błyszczący
Druk: czarno-biały + wkładka kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 13,90 zł
ID: 0337
Tematem wydania są paski komiksowe. Prezentujemy przykładowe stripy z 40 serii oraz zestawienie "10 najważniejszych stripów, które czytaliśmy z dymkami po polsku". Do przeczytania także wywiad z Krzysztofem Ostrowskim, wrażenia po lekturze "Strażników", "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" oraz "Ostrza bogów" z cyklu "Usagi Yojimbo", zapowiedzi "Battle Angel Alita", "V jak vendetta", "32 grudnia" i "The Punisher", kwestionariusze Michała Antosiewicza, Tobiasza Piątkowskiego i Przemysława Wróbla, a także kilka innych artykułów.

W numerze znalazły się komiksy z serii "Alma" Michała Gałka i Mariusza Zabdyra, "Sunrise" Miłosza Sroki i Mateusza Kołka oraz "Deduktor" Gałka i Marcina Nowakowskiego, a także "Komiks o miłości" Benedykta Szneidera, komiks bez tytułu Mirosława Mańki i Nikodema Cabały, "Metro" Kamila Śmiałkowskiego i Michała Janusika oraz graffiti komiks zrelizowany w Krakowie do pomysłu Śmiałkowskiego.

Zdecydowanie dla dorosłych.


"Mix Komiks" nr 10/2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 10.2003
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0336
W środku "Spider-Man", "Liga Sprawiedliwych", "Bionicle" i "Digimon", a także gry i zabawy.


"Wolverine/Hulk" część 2
Scenariusz: Sam Keith
Szkic: Sam Keith
Kolory: Richard Isanove
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski i księgarnie
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0338

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa