ARCHIWUM

30.05.2001


Ostatnio wydane

[Gigant przedstawia 6]

Oraz Garfield: "Mam dla Ciebie prezent" i "Patrzę na Ciebie"


XIII
Zgodnie z zapowiedzią zostały wydane tomy "Nocą 3 sierpnia" i "Trzynasty kontra jeden". Można je również zamówić na stronie Siedmiorogu.


Mówi Art Spiegelman
"Najbardziej drażniącym problemem odbioru Mausa w Polsce jest fakt, iż Polacy zostali przedstawieni jako świnie. Mam nadzieję, że również któryś z Polaków jest poruszony faktem, iż Żydzi zostali pokazani jako szkodniki, które należy wyeliminować. I był to pomysł Hitlera, nie mój. Zgodnie z jego koncepcją Żydzi przeznaczeni byli do eksterminacji a Polacy do niewolniczej pracy. I tak jak w gospodarstwie niszczy się myszy a trzyma się świnie dla ich mięsa, Polacy byli traktowani jako niewolnicy do pracy." - powiedział Spiegelman.

W poniedziałek na TVP1 o godzinie 23:25 w programie "Dobre książki" ukazał się wywiad z Artem Spiegelmanem przeprowadzony 18 maja w pracowni autora w Nowym Jorku. Informację tę uzyskałem zbyt późno, by umieścić ją na stronie, ale za to spisałem ów wywiad i umieściłem go w artykułach.


Wystawa Skarżyńskiego
Dzisiaj w Rzeszowie, w Klubie Studenckim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2, o godz. 18:18 odbędzie się otwarcie wystawy prof. Jerzego Skarżyńskiego oraz rysowników rzeszowskich: Wojtka Birka, Maćka Mazura, Jarka Ejsymonta i Andrzeja Iskrzyckiego. Dodatkowo przewidziany jest koncert jazzowy "Little Egoists" Marka Stryszowskiego.


28.05.2001


Ostatnio wydane

[Produkt 7]

Informacje z GDAK4
Niestety, na GDAKu nie było Christy. Podobno ma problemy ze stawami. Byli za to Śledziu i reszta ekipy z "Produktu", Jerzy Szyłak oraz przedstawicielka Egmontu (kolorowy Szninkiel 1 z 3 części chyba w październiku, Western - wrzesień, Hellboy, nowy image "Świata Komiksu" 80 stron po 9,90 zł - teraz bardziej dla dorosłego czytelnika, zmiana logo). W wakacje ma się ukazać podwójny numer Produktu (za lipiec i sierpień) - 100 stron.
[Cinus]


Polacy - świniami w komiksie
Kilkunastu działaczy Klubu "Państwo-Naród-Niepodległość", ROP i Federacji Młodych ROP oraz b. więźniów obozów koncentracyjnych protestowało w Krakowie przeciwko komiksowi "Maus", za jego - jak uważają - antypolską wymowę.

Protest zorganizowano przed redakcją "Przekroju", który opublikował recenzję komiksu, zaś jego tłumaczem jest wicenaczelny "Przekroju" - Piotr Bikont.

">>Maus<< jest komiksem polakożernym. Dziś, gdy uwagę narodu polskiego skoncentrowano na mordzie w Jedwabnem, po raz kolejny - tym razem kuchennymi drzwiami próbuje się wcisnąć antypolskie wydawnictwo na półki księgarń"- mówił podczas pikiety Robert Bodnar z Klubu "Państwo-Naród-Niepodległość".

"Ten komiks ma bardzo wysoki poziom artystyczny i jest bardzo sugestywny. Niebezpieczeństwo polega na tym, że osoby, które nie znają historii, odbierają go jako rzeczywistość, że Polacy byli pomocnikami Niemców w mordowaniu Żydów. A to nieprawda" - dodał Bodnar.

"Polacy zostali przedstawieni przez Arta Spiegelmana jako świnie, a słowo >>świnia<< w całej kulturze europejskiej jest określeniem bardzo negatywnym" - podkreślał Bodnar.

Pikiecie przyglądał się z okien redakcji "Przekroju" Piotr Bikont, który w pewnym momencie założył na głowę maskę świni. Pikieta zakończyła się rozszarpaniem na strzępy komiksu oraz egzemplarza "Przekroju".

Organizatorzy protestu zapowiadają kolejne akcje przeciwko "anypolonizmom": pikiety i rozdawanie ulotek przed księgarniami oraz rozklejanie naklejek ostrzegających przed kupowaniem w tych sklepach, gdzie sprzedawany jest komiks "Maus".

"Maus" to opowieści o holokauście, w której Żydzi są myszami, a Niemcy - kotami. Autor komiksu, Art Spiegelman, został za niego uhonorowany nagrodą Pulitzera w 1992 roku. Portretując Żydów jako myszy, Polaków jako świnie, a nazistów jako koty.

Komiks ten to opowieść o wojennych przeżyciach rodziny Spiegelmanów - Władka i jego żony Andzi, którzy przeżyli obozy zagłady. Ojciec opowiada tę historię synowi Artowi.

W Polsce wydano pierwszą część komiksu, druga ma się ukazać w czerwcu. Opublikowała go krakowska oficynę "Post".

Art Spiegelman urodził się w 1948 r. w Sztokholmie, w Szwecji, ale wychowywał się w Nowym Jorku. Jest współzałożycielem i wydawcą "Raw" - magazynu prezentującego prace komiksowej awangardy. Jego rysunki były publikowane w wielu czasopismach, takich jak "The New Yorker" i wystawiane w wielu galeriach w kraju i za granicą.

[PAP]

Jak widać, dla niektórych słowo "świnia" ma wyłącznie pejoratywny charakter. Szkoda, że ci ludzie nie potrafią zrozumieć, że dla Arta Spiegelmana tak nie jest.


26.05.2001


XIII

[XIII: Trzynasty kontra jeden]

W przyszłym tygodniu powinny ukazać się dwa kolejne albumy XIII w cenie 15,50 zł za sztukę: "Nocą 3 sierpnia" i "Trzynasty kontra jeden". Na razie Siedmioróg zaprezentował polską okładkę tego drugiego.


Program GDAK4
Odbędzie się 27. maja 2001r. w Domu Harcerza ul. Za murami 2-10, Gdańsk. Organizatorem jest Stowarzyszenie komiksowe GDAK oraz Namiestnictwo Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście.

Program imprezy przewiduje:

  • giełdę komiksu
  • spotkania ze znanymi postaciami sceny komiksowej
  • prezentację oryginalnych plansz komiksowych znanych twórców
  • konkurs z nagrodami pt. CO WIESZ O KOMIKSIE

Celem imprezy jest popularyzacja komiksu jako interesującej dziedziny sztuki.

Plan imprezy:
9.00 - Otwarcie giełdy oraz wystawy plansz komiksowych (Kawiarnia Domu Harcerza).
11.00 - 14.00 BLOK SPOTKAŃ Z WYDAWCAMI KOMIKSÓW
11.00 - spotkanie z Witkiem Tkaczykiem redaktorem naczelnym pisma AQQ
12.00 - spotkanie z Michałem Śledzińskim oraz Filipem Myszkowskim z pisma Produkt
13.00 - spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem redaktorem naczelnym wydawnictwa EGMONT
14.00 - spotkanie z Januszem Christą połączone z promocją komiksu Kajtek i Koko w kosmosie
15.00 - 16.30 BLOK SPOTKAŃ MANGOWY
15.00 - Spotkanie z wydawnictwem WANEKO
15.45 - Spotkanie z wydawnictwem JAPONIKA FANTASTIKA
16.30 - Tok Show "Ring" prowadzi Przemek Gulda
17.30 - spotkanie z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim autorami przygód JEŻA JERZEGO
18.30- spotkanie z Robertem Adlerem i Tobiaszem Piątkowskim
19.30 - spotkanie z Jerzym Szyłakiem - rysownikiem, publicystą, krytykiem komiksowym oraz autorem wielu książek o komiksach.

Ponadto przewidujemy sporo niespodzianek dla uczestników GDAK4
Podczas GDAK4 będzie można spotkać również wiele innych osób znanych ze świata komiksowego m.in. Ola Czubek, Jakub Rebelka, Benek Sznajder, Sławek Jezierski, Radek Kleczyński i wielu innych.

Autorzy prezentowanych prac:
Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Michał "Śledziu" Śledziński, Mateusz Skutnik , Robert Adler, Ola Czubek , Filip Myszkowski, Tomasz Leśniak.

Kolejna impreza odbędzie się 23.09.2001 roku w Domu Harcerza.

Patronem medialnym jest RMF FM, Dziennik Bałtycki, Nasze Miasto pl. oraz magazyny komiksowe Świat Komiksu i Produkt.

Jesteśmy na stronie internetowej www.gdak.prv.pl
[Sabat]


Nowy program Spotkania z Fantastyką i Komiksem
2 czerwca 2001, Pałac Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach

Dziś prezentuję aktualny program części komiksowej.

10:00 - otwarcie giełdy komiksowej
11:00 - Komiks w internecie - prelekcja
11:30 - Komiks na świecie czyli przegląd komiksowych nowości wydawniczych
12:00 - spotkanie z wydawcami magazynów komiksowych "Katastrofa" oraz "Krakers"
13:00 - konkurs komiksowy
13:30 - spotkanie z rysownikami: A. Ogazą i J. Zygmuntem
14:30 - Cenzura w komiksie - prelekcja
15:00 - panel dyskusyjny
16:00 - Birek kontra Cholewa
18:00 - multimedialna prezentacja nie wydanych w Polsce albumów z serii Rork
19:00 - Wielki Finał czyli rozdawanie komiksów
[Marcin Herman]


Sesja naukowa podczas MFK
Szanowni Państwo.

Zapraszamy do wzięcia udziału w planowanej sesji naukowej (tytuł roboczy) "Komiks a kultura polska" będącej częścią Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (5 - 7 października 2001) - tradycyjnej imprezy organizowanej po raz jedenasty przez Łódzki Dom Kultury.

Lista uczestników jest na razie otwarta, podobnie nie ograniczamy tematów zgłaszanych wystąpień, oczywiście w ramach tematu ogólnego. Sugerujemy jednakże, aby analizy dotyczyły Polski i jej specyfiki. Mogą to być teksty - opracowania prac magisterskich, doktorskich czy publicystycznych.

Optymalna objętość tekstu: 8 - 10 stron maszynopisu. Owocem sesji ma być m. in. publikacja zwarta, zawierająca wygłoszone referaty. Bardzo prosimy więc o jak najszybsze potwierdzenie udziału w seminarium. Na teksty nadesłane via e-mail lub na dyskietce 3,5 cala (edytor Word lub konwetrowalny) czekamy do 30 maja, co gwarantuje umieszczenie referatu w antologii, KTÓRA MA BYĆ WYDANA PRZED SYMPOZJUM. Teksty nadesłane w późniejszym terminie takiej gwarancji nie otrzymują. Podobnie, w przypadku dużej ilości zgłoszeń, organizatorzy seminarium zastrzegają wybór referatów przeznaczonych do wygłoszenia publicznego, pozostałych uczestników zachęcając do dyskusji panelowej.

Autorzy (+ oznacza potwierdzenie uczestnictwa):

  • + Sławomir Magala, Erasmus University, Rotterdam, O miejsce komiksu w kulturze narodowej;
  • Jerzy Skarżyński, Akademia Sztuk Pięknych, Kraków, do ustalenia;
  • + Tomasz Marciniak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń, do ustalenia;
  • Krzysztof Skrzypczyk, Wojskowe Biuro Badań Socjologicznych, Warszawa, do ustalenia;
  • + Adam Rusek, Biblioteka Narodowa, Warszawa, "Nowy Świat Przygód" 1946 - 1949 czyli Kameleona żywot krótki;
  • + Witold Tkaczyk, redakcja AQQ, Poznań, 10 lat chudych - analiza krajowych komiksów lat 90-tych;
  • Wojciech Birek, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Rzeszów, do ustalenia;
  • + Marcin Jaworski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń, Jerzy Wróblewski -los polskiego klasyka;
  • + Tomasz Tułasiewicz, Uniwersytet Wrocławski, Słowny dowcip Tadeusza Baranowskiego;
  • NN, Bohdan Butenko;
  • + Agata Fischbein, Uniwersytet Szczeciński, "Uczłowieczanie Tytusa w PRL-u. (Lektura historyczna i mimetyczna komiksu Henryka Jerzego Chmielewskiego "Tytus, Romek i A'Tomek";

Kontakt w kwestiach programowych:

Tomasz Marciniak
Zakład Badań Kultury, Instytut Socjologii UMK ul. Fosa Staromiejska 1a, 87-100 Toruń tel. (0-56) 6113622, tel/fax (0-56) 6227640; email: tomk(at)cc.uni.torun.pl

Kwestie techniczne:
Krzysztof Skrzypczyk
Wojskowe Biuro Badań Socjologicznych p.o. box 35, 00-910 Warszawa 72 tel./fax (0-22) 6813 503.
[Tomasz Marciniak dla Gildii]


24.05.2001


Zmiany na WRAKu
Dziś w dziale Artykuły zamieściłem sześć tekstów Wojtka Birka: o Piotrusiu Panie (w wersji dla dorosłych), Enki Bilalu, Preacherze, Valerianie, XIII i Skardze utraconych ziem. Zapraszam do czytania.


Alvin Norge 2

[Alvin Norge: Gorzki morphing]

Prezentuję okładkę tego komiksu jako uzupełnienie informacji sprzed tygodnia.


Księga XXVI Tytusa na papierze

[Tytus, Romek i A'Tomek: Podróż poœlubna Tytusa]

Wydawnictwo Jaworski opublikowało XXVI księgę Tytusa, Romka i A'Tomka: Podróż poślubna Tytusa. Księga ta znana była wcześniej z publikacji elektronicznych m.in. w Wirtualnej Polsce. Niestety wygląda na to, że zmiana wydawcy wpłynęła niekorzystnie na poziom edytorski komiksu. Przede wszystkim zmienił się utrzymywany od 1966 roku format tytusowych ksiąg. Najnowsza część Tytusa ma format znacznie większy niż wszystkie poprzednie księgi, gdyż wydawca uznał, że ułatwi to czytanie komiksu. Niestety zapomniał o kolekcjonerach, którzy bardzo nie lubią tego typu "eksperymentów". Nie zachwyca tez jakość druku - na niektórych stronach kolor czarny jest rozmazany. Wydawca nie zadbał nawet o podanie podstawowych informacji o swojej publikacji, krotko mówiąc w komiksie nie znajdziemy stopki wydawniczej.
[Komiks w Polsce]


Zerowy Żbik już w czerwcu

[Kapitan Żbik]

Szykuje się wspaniała niespodzianka dla wszystkich fanów przygód legendarnego kapitana Żbika. Zerowy odcinek, który nigdy nie był opublikowany w zeszycie, teraz ukaże się jako osobne wydawnictwo. "Pięć błękitnych goździków", bo taki jest tytuł historii, publikowane było w 1967 roku w "Wieczorze Wrocławia".

Autorem scenariusza jest W. Krupka, natomiast rysunki wykonał Z. Sobala - jest to więc klasyczny tandem autorski pierwszych "Żbików". Do "Pięciu błękitnych goździków" dołączony będzie gazetowy epizod "Dziękuję kapitanie", które było pierwowzorem dla późniejszego, zmienionego wydania zeszytowego. To jeszcze nie koniec niespodzianek - gościnny udział w tym ekskluzywnym wydawnictwie zapowiedzieli rysownicy: Przemek Truściński i Robert Adler oraz znany krytyk, Adam Rusek. "Żbika" wydaje Nieformalne Zrzeszenie Fanów Komiksu w kolekcjonerskim, limitowanym nakładzie. Wszystkie egzemplarze będą numerowane!
[Internetowy Sklep Komiksowy]


Fragment scenariusza filmu Kajko i Kokosz: Dzień Śmiechały

[Kajko i Kokosz]

Kajko pod czułym okiem czarownicy Jagi próbuje nauczyć się latać na miotle. Niestety ciągle zamiast do góry leci na dół. Jaga twierdzi wprawdzie, że jest już całkiem nieźle, ale radzi mu żeby poćwiczył koncentrację oraz wybicie z progu. Zniechęcony i mocno poobijany Kajko pyta czy nie ma jakiejś prostszej metody? "Hmm. Niektórzy twierdzą, że przed lotem należy zjeść bułkę i banana" - odpowiada Jaga.

Prezentujemy fragment roboczej wersji scenariusza najnowszego filmu Olafa Lubaszenko "Kajko i Kokosz: Dzień Śmiechały". Autorem scenariusza jest Mikołaj Korzyński. Zdjęcia, których autorem ma być Bartek Prokopowicz, mają rozpocząć się w maju przyszłego roku. W tej chwili trwają prace nad domknięciem budżetu, który ostatecznie ma wynieść 2,5 mln dolarów. Jeśli dojdzie do realizacji pięcioodcinkowego serialu budżet ten wzrośnie o kolejne pół miliona. Producent filmu firma Hegemont zamyka również negocjacje z jedną z prywatnych stacji telewizyjnych. Podczas okresu przygotowawczego, który potrwa od czerwca do sierpnia, zostanie ustalona ostatecznie obsada aktorska. O propozycjach obsadowych pisaliśmy już wcześniej.

Zapraszamy do przeczytania większego fragmentu scenariusza.
[Stopklatka]


Ostatnio wydane

[Kajtek i Koko w kosmosie] [Thorgal: Upadek Brek Zarith] [Piotruœ Pan: Londyn] [Iznogud: Dzień szaleńców]
[Kaczor Donald 21/2001] [Pokemon Adventures tom 1] [Tom & Jerry 4/2001]

Papcio Chmiel vs Prószyński

[Papcio prezentuje projekt okładki XXVII księgi Tytusa]

Kilka dni temu, podczas konferencji poświęconej filmowi Tytus Romek i Atomek pękła bomba. Okazało się, że długo oczekiwany film, który miał być uwieńczeniem wieloletniej pracy Henryka Chmielewskiego, twórcy komiksu o przygodach Tytusa, nie będzie miał nic wspólnego z dotychczasowymi przygodami najsłynniejszej ekipy w historii polskiego komiksu. Mało tego, sam Papcio Chmiel nie ma pojęcia, o czym będzie ten film i wyraził nawet zdziwienie, że nie będzie to ekranizacja jednej z ksiąg z przygodami Tytusa.
Dodatkowym zaskoczeniem była informacja, z której wynikało, że wydawnictwo Prószyński, nie przyjęło do publikacji najnowszej XXVI części przygód Tytusa. Sam wydawca stwierdził, że ostatnia część nie jest zgodna z kanonem Tytusa. Jest to o tyle zastanawiające, że właśnie Papcio Chmiel jest twórcą Tytusa i jedynie on może stwierdzić, czy coś jest zgodne z kanonem czy nie.
Prawdopodobny finał sprawy jest taki, że wydawnictwo Prószyński straci Papcia Chmiela, który, co jest zrozumiałe, nie ma ochoty na cenzurowanie jego poczynań i znalazł już nowego wydawcę dla Tytusa.
[EMPiK TV]

Tutaj wywiad EMPiKu z Papciem.


Jak powstaje Manga 2

[Jak powstaje Manga 2]

Na początku czerwca ukaże się kolejny tom ksiązki "Jak powstaje Manga" z wydawnictwa Waneko. Z drugiego tomu vademecum dowiemy się jak kreować komiksowych bohaterów. Ponadto poznamy szczegółowe opisy dotyczące budowy ciała, perspektywy, proporcji ciała, przestrzenności w komiksie a także jak wyrażać uczucia bohaterów, czym różni się nowela od serialu, jak budować intrygę w komiksie i oraz masę innych ciekawych, tudzież, użytecznych informacji.
[Serwis Komiksowy]


Program Spotkania z Fantastyką i Komiksem
2 czerwca 2001, Pałac Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach

Sala audiowizualna
10.00 - Pradawny ląd (film animowany o dinozaurach)
11.00 - Titan - Nowa Ziemia (film animowany science-fiction)
12.40 - Tygrysek i przyjaciele (film animowany Disneya)
14.00 - Konkurs
14.30 - Zapowiedzi filmowe
15.00 - Alita (japoński film animowany)
16.00 - Armitage 3 (japoński film animowany)
17.30 - Zapowiedzi filmowe
18.00 - "Rork": "Cmentarzysko Katedr" i "Światło Gwiazd"
18.45 - film biograficzny o Marinim, twórcy komiksu "Cygan"
19.15 - "Batman" - animowany epizod na podstawie komiksu Franka Millera
19:40 - "Batman in The Future" - jeden z epizodów animowanej serii Batmana w konwencji cyber punk

Klub Kontakt
10.30 - Gracze i mistrzowie – dyskusja panelowa
12.00 - Wprowadzenie do LARPa
13.00 - Spotkanie miłośników twórczości Tolkiena
14.00 - Spotkanie z redakcja miesięcznika Science Fiction
15.00 - Fantastyczne seriale – prelekcja
16.00 - Spotkanie z redakcją miesięcznika Fenix
18.30 - Warsztaty literackie

Sala Mała teatralna (27)
10.00 - Philip K. Dick – prelekcja
11.00 - Konkurs fantastyczny
12.40 - Spotkanie z redakcją pisma Portal
14.00 - Fantastyczna manga i anime
15.00 - Rozwój broni białej w wiekach średnich
16.15 - Tańce celtyckie

Sala komiksu (Słonecznych)
10:00 - otwarcie giełdy
11:00 - komiks w internecie
11:30 - spotkania z wydawcami (Michał Antosiewicz "Krakers", M Zawadzki "Katastrofa")
13:00 - spotkanie z Jackiem Zygmuntem
13:45 - spotkanie z Aleksandrem Ogazą
14:30 - konkurs z nagrodami
15:00 - "Rork"(prelekcja na temat twórczości Andreasa i czytanie albumów)
16:00 - spotkanie z W. Birkiem i Piotrem W. Cholewą
17:00 - cenzura w komiksie
17:30 - komiks na świece
18:00 - panel dyskusyjny
19:00 - Wielki Finał i zakończenie

Sala Teatralna
17.00 - Spotkanie z Andrzejem Sapkowskim

Sale lekcyjne (37)
rozgrywski rpg

[Kościar]


23.05.2001


Ostatnio wydane

[Arena Komiks 3] [Locke Superczłowiek 8]

Arenę Komiks 3 można zamawiać zgodnie z zasadami podanymi tutaj.


Milczący Bob i Jay w kostiumach Bluntmana i Chronica
Wszyscy fani twórczości Kevina Smitha na pewno wiedzą kim są Jay i Milczący Bob.

Wielu kojarzy również komiksowe postaci Bluntmana i Chronica. Obaj są bohaterami komiksu, którego autorem w filmie "W pogoni za Amy", jest grany przez Bena Afflecka, nieszczęśliwie zakochany w lesbijce, Holden McNeil, oraz jego kumpel grany przez Jasona Lee.

A co powiedzielibyście na Milczącego Boba i Jaya w kostiumach komiksowych superbohaterów?

[Bluntman i Chronic]

Zdjęcie to pojawiło się na stronie poświęconej twórczości Kevina Smitha. Nie wiadomo jeszcze, czy postaci te wystąpią w najnowszym filmie Kevina pod tytułem "Jay and Silent Bob Strike Back", ponieważ, jak wszyscy wiedzą, szczegóły scenariusza przez cały okres realizacji utrzymywane były w najgłębszej tajemnicy. Mimo że zakończono już zdjęcia do filmu, wszystko wyjaśni się najprawdopodobniej dopiero po premierze, która w Stanach odbędzie się 10 sierpnia.
[Stopklatka]


GDAK4
Przypominam, że już w tą niedzielę odbywać się będzie GDAK4. Program imprezy zamieściłem niemal miesiąc temu tutaj.

[GDAK4 - plakat]


20.05.2001


Spotkanie z Fantastyką i Komiksem
Już 2 czerwca, w sobotę, w Pałacu Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach, odbędzie się impreza pod hasłem Spotkanie z Fantastyką i Komiksem.

W części komiksowej m.in.: giełda komiksów, multimedialna prezentacja nowego albumu Andreasa z cyklu "Rork", projekcje filmów zrealizowanych na podstawie komiksów, spotkania z wydawcami ("Krakers" i "Katastrofa") oraz rysownikami (A. Ogaza i J. Zygmunt), prelekcje komiksowe, wystawa prac komiksowych, konkurs z nagrodami, wieści komiksowe ze świata oraz dyskusja panelowa.

Czas: 2 czerwca 2001 (sobota); godzina 10:00
Miejsce: Pałac Młodzieży, ul. Mikołowska 26, Katowice
Organizatorzy: Magazyn Esensja, "Krakers", "Katastrofa", Turu corp., Śląski Klub Fantastyki
Dodatkowe informacje: ela(at)necik.mag.com.pl (fantastyka); mat12(at)poczta.onet.pl (komiks)

Zapraszamy!

Szczegółowy program opublikujemy w przyszły weekend.
[Esensja]


Poeta śmierci i zupa cebulowa
W majowym numerze magazynu FLUID pojawił się nowy odcinek Mikropolis [2 str. w kolorze] pt. "Poeta, Śmierć i zupa cebulowa".
Nowy odcinek jest - stylistycznie i narracyjnie - kontynuacją opowiadania pt. "Krzesło w piekle". Nie jest to komiks tak grzeczny jak bajki o Gąsce Balbince lecz raczej mroczny jak opowieści Lovecrafta i sprawozdania sejmowe. Będzie dużo grozy, krwi i oczywiście zupy cebulowej. Na szczęście kończy się dobrze, chociaż nie bardzo dobrze - tak jak w życiu.

FLUID jest do nabycia w kioskach oraz w EMPIKach.
[Doktor Murnau, Prezydent Miasteczka Mikropolis]


17.05.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 20/2001]

Alvin Norge: Gorzki Morphing
Nakładem Siedmiorogu ukazał się drugi tom serii Alvin Norge. Można go kupić na stronie Siedmiorogu, kosztuje tam 15,50 zł.
To jak na razie ostatni tom tej serii.


Kajtek i Koko w Kosmosie

[Kajtek i Koko w kosmosie]

Dziś premiera albumu Egmontu na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. W księgarniach już od 21 maja 2001.
[Serwis Komiksowy]


Krakers 16

[Krakers 16]

Ukazał się nowy numer Krakersa a w nim "Horacy" Macieja Mazura, druga część komiksu Wojtka Birka pt. "Na dworze króla Ćwieczka", "Milkyman" Kiełbusa, nowy cykl "Nieznana historia Polski". Są również prace Tomasza Marciniaka i znanego z "Produktu" Andrzeja Janickiego, Aleksandra Ogazy, Radosława Karkulowskiego oraz Szarloty Pawel. Oprócz tego nie mogło zabraknąć publicystyki. Jest więc wywiad z Moebiusem, artykuł na temat liternictwa w komiksie, Infokrakers oraz relacje z ostatnich imprez komiksowych no i oczywiście recenzje komiksów.
[Serwis Komiksowy]


Targi Komiksu

[Targi Komiksu i Mangi]

19 maja 2001, Łódzki Dom Kultury

Targi Komiksu odbywają się w Łódzkim Domu Kultury już od sześciu lat. Jest to kolejna, obok jesiennego Festiwalu Komiksu, impreza komiksowa w mieście, uznawanym przez miłośników literatury obrazkowej za "polską stolicę komiksu".

Program imprezy:
10.00
- Otwarcie kiermaszu wydawnictw komiksowych
- komiks multimedialny - prezentacja komiksów wydanych na płytach CD: Enki Bilal - Sen potwora, Trylogia Nikopola
10.30
Przygody mutantów - projekcja filmu komiksowego
12.00
- forum wydawców - spotkanie z autorami i wydawcami komiksów
- komiks multimedialny - prezentacja stron komiksowych w internecie
12.30
Niesamowita siostra Nanako - projekcja anime
13.30
Manga. Czym jest, a czym nie..? - prelekcja Agnieszki Sulikowskiej
14.30
Fantastyczny świat mangi - rozstrzygnięcie konkursu na rysunek mangowy
15.00
Wiedźmin, bohater nieznany? - spotkanie z Andrzejem Sapkowskim
16.30
Heavy Metal 2 - projekcja filmu komiksowego

Imprezie towarzyszy wystawa komiksowa, na której prezentowane są ekspozycje: prac biorących udział w konkursie na rysunek mangowy; komiksów publikowanych przez magazyn Arena Komiks, prac twórców z łódzkiego środowiska oraz komiksów przygotowanych przez autorów w ofercie dla wydawców. W czasie trwania targów czynne będą: kiermasz wydawnictw komiksowych oraz giełda kolekcjonerska, na których można będzie spotkać twórców i wydawców z całej Polski.

Bilet wstępu na targi kosztuje 5zł, wynajęcie stolika na giełdzie kolekcjonerskiej 10zł. Początek imprezy o godzinie 10. Zapraszamy !

Organizatorzy: Łódzki Dom Kultury, 90-113 Łódź, Traugutta 18, tel. (42) 6339800 wewn. 244, 247, e-mail: festiwal(at)ldk.lodz.pl;
Komiks Forum - komiksforum(at)wp.pl;
Łódź Manga Team - elgrey(at)poczta.fm

[Mapka lokalizacji Łódzkiego Domu Kultury]

[Łódzki Dom Kultury]

Łódzki Dom Kultury znajduje się w centrum miasta obok dworca kolejowego i autobusowego Łódź-Fabryczna, więc łatwo do niego trafić przyjezdnym, którzy po raz pierwszy odwiedzają miasto. Pociągi np. z Warszawy kursują co godzinę, a podróż trwa tylko 90 minut. Odjazdy z Dworca Centralnego: 7.10, 8.10, 9.10, 11.10, 12.10... Powrót z Łodzi-Fabrycznej: 12.40, 13.40, 14.40, 15.40, 16.40, 17.40, 18.40, 19.40. Zapraszamy do Łodzi !
[Witek Idczak]


Tytus przemówi głosem Marka Kondrata

[Marek Kondrat]

Marek Kondrat udzieli głosu Tytusowi de Zoo w animowanym filmie Leszka Gałysza "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Na wtorkowej (15.05.) konferencji prasowej oprócz twórców filmu był obecny również Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, autor niezapomnianych komiksów. Film Leszka Gałysza, którego budżet wynosi milion dolarów, trafi do kin w marcu 2002 roku.

Na planecie Transformacja panuje książę Saligia, który kradnie ludziom marzenia i zamienia je na reklamy, po czym rozsyła je po całym wszechświecie. Saligia postanawia ściągnąć Tytusa na Transformację żeby przerobić jego marzenia na spot reklamowy. Tak w skrócie można przedstawić treść filmu "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Film adresowany jest głównie dla dzieci, ale jego twórcy są przekonani, że dorośli nie będą się na nim nudzić.

Tytus de Zoo przemówi głosem Marka Kondrata. "Od lat marzyłem żeby wcielić się w postać małpy, bo przecież jest to kwintesencja aktorstwa. Na Tytusie wprawdzie się nie wychowałem, ale muszę przyznać, że praca przy tym filmie była dla mnie cudownym doświadczeniem, szczególnie rapowanie" - powiedział Marek Kondrat, który wspólnie z Gąsowskim i Malajkatem "rymuje" w jednej ze znajdujących się w filmie kompozycji. Pozostałym postacią głosu użyczą: Piotr Gąsowski (A'Tomek), Wojciech Malajkat (Romek), Andrzej Chyra (Książe Saligia), Artur Barciś (Oliviero), Dorota Stalińska (Wielka Próchnica), Gustaw Holoubek (Pomnik Mikołaja Kopernika). Autorem oryginalnego scenariusza jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Reżyserem i realizatorem nagrań dialogów była Miriam Aleksandrowicz. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Waglewski.
[Stopklatka]

Szerzej na Stopklatce tutaj, natomiast tu wywiad z reżyserem.


15.05.2001


Informacje o nowościach na WRAKu
Od niedawna znów można zapisać się na listę informowanych o nowościach (na samym dole tej strony). Przypominam, że nie informuję o paskach Kajtka-Majtka, a to z tego prostego powodu, że w miarę możliwości publikuję je codziennie między północą o godziną trzecią nad ranem.


14.05.2001


Ostatnio wydane

[Dragon Ball 4] [Zona Fox Kids 7/2001] [Neon Genesis Evangelion 4/2001]

11.05.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 19/2001] [Pokemon 5/2001] [Cartoon Network 33]

Arena Komiks 3

[Arena Komiks 3]

Prezentuję okładkę zapowiadanego przedwczoraj numeru.


Premiery kinowe
Amerykańska premiera filmu "X-Men 2" odbędzie się w listopadzie 2002 roku. Taką informację podał przedstawiciel firmy Marvel - Avi Arad, odpowiedzialny za produkcję filmów na podstawie słynnych komiksów. W tej samej notce potwierdzono datę premiery filmu "Spider-Man", który pojawi się w kinach w maju 2002 roku.
[Stopklatka]


9.05.2001


Arena Komiks 3
Pismo ukaże się ok. 20 maja (może zdążymy na targi w Łodzi 19.05. w ŁDK), powinno więc już być w Empikach od 23 maja.
A w środku: dalsze odcinki MISJI i Tabulirasy, premiera pierwszego odcinka pełnometrażowego albumu z przygodami Jeża Jerzego "JEŻ JERZY I SMOK" !!! Nie zabraknie także nowych przygod seksownej PAULI, K-mixa, POPMANa, Mikropolis. Komiksem numeru ma szanse stać się Diabeł Łeczycki Jacka Frąsia (to ten co wygrał w Angouleme).
W części publicystycznej W. Birek omawia tajniki magii komiksów Silvio Cadelo, będzie także szczegłółowa relacja z Festiwalu w Angouleme przygotowana przez Radka Lipowego, w szczerej rozmowie Adam Rusek opowie o przygotowanej przez siebie książce "Tarzan, Matołek i inni", historii polskiego komiksu przedwojennego, Piotr Kasiński zrelacjonował dla nas WSK w Warszawie.
Trójkę można już zamawiać wysyłkowo przekazem pocztowym - tylko 15 zł, na adres GRAFICON Tomasz Tomaszewski, Olsztyńska 21/27, kod. 91-327 ŁÓDŹ.
[Tomasz Tomaszewski]


Komixorama 2

[Komixorama 2]

Oto nowa okładka KOMIXORAMY, która pojawi się w najnowszym (24) AQQ 10 czerwca br.
[Witek Tkaczyk]


Krakers 17
Na przełomie sierpnia i września ma sie ukazać 17 numer Krakersa. Na dzień dzisiejszy Michał Antosiewicz zapewnia, że będzie "Milkyman" Kiełbusa, "Nieznana historia Polski" - Ozga, Czubak, "Kot i Pies" Macieja Łosia, "Na dworze króla Ćwieczka" - Birka, komiks Szarloty Pawel oraz "Kapitan Żbik z perspektywy" Arka Florka, wywiad z Maćkiem Mazurem.
[Gildia]


6.05.2001


Ostatnio wydane

[Kaczor Donald 18/2001]

4.05.2001


Spotkanie z mangą

[Spotkanie z mangš]

Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18

W najbliższą sobotę (5 maja), Łódzki Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników literatury obrazkowej na kolejną imprezę komiksową. W programie spotkania jest projekcja filmu DUCH W PANCERZU, opowiadającego historię walki cybernetycznej agentki specjalnej z groźnym hackerem. Natomiast dla miłośników SPAWNA przygotowano kolejne odcinki przygód tego demonicznego stwora. Uczestnicy spotkania będą mogli również obejrzeć ekspozycję MANGA OD JAPONII DO AMERYKI prezentującą komiksy japońskie oraz wpływy mangi w komiksie światowym. Na giełdzie kolekcjonerskiej będą najnowsze wydawnictwa zagraniczne, oraz archiwalne komiksy polskie.
Początek o godzinie 12. Wstęp wolny.
[Witek Idczak]


1.05.2001


Produkt 7

[Produkt 7]

Oto co przeczytamy za miesiąc:

  • Osiedle Swoboda: Ballada o Bystrym
  • Gangsta3
  • Dren2
  • Wilq
  • Wanda - Polska Królewna
  • Short Zeusa
  • Pokolenia na antenie Polshitu (saga gangsterska)
  • Publicystyka - Maus, Kyuss, recenzje itp.
[Śledziu]
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa