ARCHIWUM

czwartek, 31.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Video Girl Ai" tom 13
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Paweł Olejniczak
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1122
W tym tomie cała czwórka głównych bohaterów będzie zmuszona podjąć ostateczne decyzje dotyczące losu zarówno ich samych jak i tych, którzy są im najbliźsi. Yota otrzyma szansę by sprawić, że Ai stanie się człowiekiem. Nie będzie to jednak łatwe. A może okaże się, że nawet wielka miłość nie jest w stanie pokonać niektórych barier? Zobaczymy. W tej historii nic nie jest proste.
[Waneko]


"Wild Rock"
Scenariusz: Kazusa Takashima
Rysunki: Kazusa Takashima
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: Saisha
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Biblos Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 04.2002
Liczba stron:
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Cena: 19,00 zł
ID: 1123
Piękny Yuuen (żyjący w czasach prehistorycznych) nie jest stworzony do cieżkiego życia w dżungli. Nie potrafi polować, nie potrafi łowić, i na pewno nie potrafi zadbać o siebie. Na jego szczęście wpada w oko Enbie, znanemu łowcy i prehistorycznemu "supermanowi". Czy waśń między ich rodzinami nie przeszkodzi im w wyznaniu sobie uczuć?
[Saisha]


czwartek, 31.03.2005
zapowiedzi
Zagraniczne plany Kultury Gniewu

 

Wydawnictwo Kultura Gniewu rozszerza swoje zainteresowanie na komiksy zagraniczne. Jeszcze w tym roku zamierza wydać album "Pixy" szwedzkiego twórcy Maxa Anderssona. Ponadto możemy spodziewać się kontynuacji "Doktora Bryana" Jakuba Rebelki zatytułowanej "Archipelag duszy". Kultura Gniewu zajmie się także wydaniem pożegnalnego albumu o Nerwosolku, nad którym pracuje Tadeusz Baranowski. Poniżej publikuję opisy komiksów Anderssona i Rebelki opracowane przez wydawcę.


"Pixy"
Scenariusz: Max Andersson
Rysunki: Max Andersson
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Dwójka młodych ludzi pozbywa się niechcianej ciąży. Wkrótce do ich domu dzwoni usunięty płód i każe sobie czytać bajki przez telefon. Po kilkunastu godzinach czytania bez przerwy niedoszła matka ma dość. Każe swojemu kochankowi odnaleźć namolnego embriona i... zabić go.

Niezwykły świat wykreowany przez Maxa Anderssona, jednego z najsłynniejszych szwedzkich rysowników, zaludniony jest przez takie dziwactwa jak kombinezony do uprawiania bezpiecznego seksu (dość nieskuteczne), farmy krwiożerczych pieniędzy, które robią kupy gdzie popadnie, budynki zjadające lokatorów, agresywne graffiti atakujące budynki i naćpane embriony uzbrojone w bazooki (nie wspominając o przepowiedniach drukowanych na kartonach z mlekiem). To wszystko jest tak przerażające, że aż śmieszne. Ale im bardziej się śmiejemy, tym robi się straszniej.

"Pixy" to pierwszy szwedzki komiks, który doczekał się publikacji w USA. Wydało go tam prestiżowe wydawnictwo Fantagraphics Books.

Do dzisiaj obrazkowa powieść Maxa Anderssona ukazała się jeszcze m.in. w Niemczech, Francji i Japonii. Polska jest ósmym krajem, w którym ukaże się "Pixy", ale pierwszym, w którym komiks ten zostanie przetłumaczony z oryginalnej, szwedzkiej wersji językowej.


"Doktor Bryan" część 2: "Archipelag duszy"
Scenariusz: Jakub Rebelka
Rysunki: Jakub Rebelka
Liczba stron: 68
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Pamiętasz, jak kiedyś budziłeś się każdego dnia i nie czułeś się sobą? Jak codziennie wydawało ci się, że jeszcze wczoraj byłeś inny? Jak uwierało cię własne zbuntowane ciało, a dzikie myśli opuszczały mózg i przetaczały się przez wnętrzności? Byłeś obcy dla samego siebie. Odbijało się to niekorzystnie na twoich seksualnych stosunkach, towarzyskich kontaktach i życiu społecznym. Aż przyszedł doktor Bryan, rozpruł cię i dobrał ci się do duszy. Pamiętasz?

[Jarek Obważanek]


czwartek, 31.03.2005
fanziny
Japoński underground w "MA-88"

W kwietniu do sprzedaży trafi szósty numer fanzina "MA-88". Będzie on szczególnie obfitować w japoński komiks undergroundowy - większość numeru zajmie 41-planszowy komiks "Voice" Naritady Shintaniego. Prezentuję okładkę (która jest jednocześnie tylną okładką numeru) oraz przykładowe plansze komiksu - należy je czytać od prawej do lewej. Oprócz "Voice" w numerze znajdą sie komiksy i rysunki polskich rysowników (w tym początek nowej serii "FreePornDaily" oraz kolejna przygoda Inspektora Matou), stałe rubryki i mniejsza niż zwykle porcja publicystyki. Więcej informacji znajdziesz na stronie fanzina.
[Jerzy "V2" Moskal]


czwartek, 31.03.2005
prasa
"Anime+" nr 01/05


kup w Imago.com.pl

11 marca na rynek trafił nowy magazyn poświęcony mandze, anime i japońskiej popkulturze. "Anime+" koncentruje się na recenzjach i analizach filmów i komiksów, których tematyka skierowana jest dla starszej widowni.

Na 92 stronach nowego pisma znajdują się również działy poświęcone kinematografii azjatyckiej, rubryka traktująca o mangach nieco bardziej swawolnych, cztery małe plakaty, sekcja muzyczna (J-music, opisy OST oraz klub gier muzycznych), ćwiczenia z japońskiego, publicystyka, opowieści z Japonii, dział poświęcony gadżetom i jeszcze kilka innych. W "Anime+" znalazł się też komiks - w pierwszym numerze jest to 32 strony kultowego koreańskiego komiksu "Priest"

Pierwszy numer nowego pisma to tekst o "Gunslinger Girl", nowej serii, która wkrótce wyjdzie na DVD w Polsce. Blok tekstów poświęcono produkcjom popularnego studia GONZO - "Last Exile", "Gantz" i animowanemu wcieleniu kultowego filmu Akiry Kurosawy, "Samurai 7 ". Dział japońskiego komiksu to między innymi omówienia cyberpunkowej mangi "Ghost In The Shell 1.5", współtworzonej przez Courtney Love "Princess Ai" i przegląd nowości na polskim rynku. Znajdziecie tu także recenzje płyt i książek oraz bezlitosnych "Siedmiu Samurajów" - recenzentów, dla których żadne anime nie jest świętością!

"Anime+" jest kwartalnikiem, a jego cena wynosi 8,90 zł.
[za: JPF]


czwartek, 31.03.2005
promocje
"O zmroku" z autografem i rysunkiem

Kultura Gniewu ogłosiła promocję komiksu "O zmroku" Tadeusza Baranowskiego. Każdy, kto zamówi ten album na internetowej stronie wydawcy, otrzyma go z autografem oraz oryginalnym rysunkiem autora. Co więcej, koszty wysyłki pokrywa wydawnictwo, więc wystarczy zapłacić cenę okładkową - 29,90 zł.

Osoby, które wpłaciły zaliczkę na limitowany, pożegnalny komiks o Profesorku Nerwosolku, mogą kupić "O zmroku" z autografem i rysunkiem w cenie 27 zł (oczywiście również bez kosztów wysyłki). W zamówieniu należy podać imię, nazwisko oraz numer zamówionego albumu o Profesorku Nerwosolku.

Oferta jest ważna do końca kwietnia.
[Kultura Gniewu]


czwartek, 31.03.2005
imprezy
Program "Mangamanii 2005"

Organizatorzy Poznańskiego Spotkania Miłośników Mangi "Mangamania 2005" przedstawili szczegółowy program imprezy, która odbędzie się w ośrodku harcerskim w Rogalinku.

piątek, 1 kwietnia

18:00

Przyjazd, zakwaterowanie.

19:00

Powitanie i uroczyste otwarcie "Mangamanii 2005".

20:00

Kolacja.

20:40

dyskusja: Manga/komiks na świecie i manga/komiks w Polsce

22:00

Ognisko z niespodzianką

sobota, 2 kwietnia

8:30

Śniadanie

9.30

Warsztaty Origami

9.30

Warsztaty Ikebany

14.00

Obiad

15.00

Warsztaty komiksowe cz. 1
Scenariusz: Konstrukcja fabuły opowieści wieloodcinkowej, budowa storyboardu (prowadzący: Chris Zakrzewicz)

16:00

Konkurs wiedzy nie tylko o Japonii.

17:00

Warsztaty komiksowe cz.2 Rysunek: Budowa panelu, budowa strony, praca ze scenariuszem (prowadzący: Filip Myszkowski)

19:00

Kolacja

19:40

Podsumowanie warsztatów, ocena prac i dyskusja.

21:00

Dyskoteka

niedziela, 3 kwietnia

8:30

Śniadanie

9:00

Rozstrzygnięcie konkursów, rozdanie nagród.

12:00

Podsumowanie "Mangamanii 2005".

13:00

Wyjazd z ośrodka

Kino anime, wystawa fotografii i wystawa japońska czynne przez cały czas trwania imprezy. Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach komiksowych organizatorzy proszą o przywiezienie wszystkiego, co może się podczas takich warsztatów przydać. Nagrody fundują: PHU "DRUH" i wydawnictwo J.P.Fantastica.
[Chris]


czwartek, 31.03.2005
filmy
Wojownicze Żółwie Ninja znów na dużym ekranie

Kevin Munroe napisze scenariusz i wyreżyseruje pełnometrażowy, animowany komputerowo film w Wojowniczych Żółwiach Ninja. Na ekrany amerykańskich kin obraz trafi wiosną 2007 roku. Będzie to już czwarty kinowy występ Żółwi po trzech filmach aktorskich.

Munroe znany jest z pracy animatora przy grach komputerowych, serialach telewizyjnych i komiksach dla Disneya, Warner Bros., Cartoon Network, WWE, Fox Kids, Hensona, Kids WB, Dark Horse'a, IDW Publishing i Nickelodeona.

Komiks "Teenage Mutant Ninja Turtles" powołali do życia w 1983 roku Kevin Eastman i Peter Laird. Uruchomiona w następnym roku czarno-biała, niezależna seria z ich własnego wydawnictwa Mirage Studios szybko zyskała zainteresowanie czytelników. Już w 1987 roku pojawił się w telewizji pierwszy animowany serial o perypetiach Żółwi. Szybko serial ten przebył drogę odwrotną - wydawnictwo Archie Comics przeniosło przygody animowanych Żółwi do kolorowej serii "Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures", która publikowana była również w Polsce. Jednak kolorowe wydanie zakończyło żywot 10 lat temu, a oryginalna seria ukazuje się z przerwami po dziś dzień, równolegle z również czarno-białą "Tales of TMNT". Próbę odnowienia wizerunku Żółwi podjął Dreamweave przy okazji premiery trzeciego serialu animowanego, ale kolorową serię zamknięto po siedmiu numerach z powodu zbyt małego zainteresowania.

Peter Laird pozostał wierny Żółwiom i nadal pisze scenariusze do ich przygód, natomiast Kevin Eastman od 1991 roku zajmuje się wydawaniem "Heavy Metalu".
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


środa, 30.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"100 naboi" tom 8: "Farbowany detektyw" część 1
Tytuł oryginału: The Counterfifth Detective
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Kolory: Patricia Mulvihill
Okładka: Dave Johnson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 03.2003
Liczba stron: 72
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1121
Z teczką sprawa, to nie zabawa. Teczkę już masz, ale nie twarz.

Prywatny detektyw Milo Garret zwykle wywołuje bójki i je wygrywa. A jednak przegrał starcie z szybą samochodową. Po założeniu kilku szwów niejaki Agent Graves przynosi mu coś, co go postawi na nogi: 100 nienamierzalnych naboi, pistolet oraz dowody świadczące o spreparowaniu wypadku samochodowego. To zgrabny pakunek, zbyt zgrabny dla Milo. Może i ma rozwalony nos, ale i tak wyczuje, że coś tu śmierdzi. A im dłużej węszy, tym smród jest wyraźniejszy. Ale nawet tak dobry detektyw jak Milo nie potrafi sobie wyobrazić do jak dużego rynsztoka wlazł - lub jak bliski jest jego upadek.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 31-33.
[Mandragora]


"Cartoon Network Magazyn" nr 3/2005
Redaktor naczelny: Edyta Wielgosz
Scenariusz:
Szkic:
Tusz:
Kolor:
Tłumaczenie: Agata Hajpel
Wydawca: Media Service Zawada
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Warner Bros. Entertainment Inc.
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,99 zł
ID: 1120


"Kaczor Donald" nr 14/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 30.03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1119


środa, 30.03.2005
zapowiedzi
Premiera "Hirka & Asa"

przykładowe plansze

Już w najbliższy piątek rozpoczną się w Warszawie XI Targi Wydawców Katolickich, podczas których odbędzie się premiera komiksu "Hirek & As. Gdy w Egipcie rządził Faraon" Łukasza Zabdyra. W sobotę autor albumu będzie na stoisku Wydawnictwa Diecezjalnego Sandomierz (nr 64) rozdawał autografy, a także rysował i opowiadał o tworzeniu komiksu. Targi potrwają do niedzieli, a będą odbywały się w Zespole Szkół Integracyjnych nr 2 przy ul. Św. Bonifacego 10 i w kościele NMP Matki Miłosierdzia przy ul. Św. Bonifacego 9.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 29.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 4/2005
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 1117kup w Imago.com.pl

"Oh! My Goddess" tom 26
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 168
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 1118


wtorek, 29.03.2005
sklepy
Wydane na 5.WSK - uzupełnienie


kup w Imago.com.pl

"Punisher" część 9
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 12.2000
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1116
Wzywana przez Mamuśkę Gnucci odsiecz ostatecznie przybywa. Ruski jest gotów wypełnić zadanie i unicestwić Punishera. Tymczasem Frank, zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie stwarza dla pozostałych mieszkańców, postanawia opuścić dotychczasowe lokum i przeprowadzić się w inne, bezpieczne miejsce. Ruski jest jednak tuż, tuż. Czy Punisher zdąży uciec przed ludzką maszyną do zabijania?
[Mandragora]


wtorek, 29.03.2005
zapowiedzi
Okładki Mandragory

 

Wydawnictwo Mandragora przedstawiło okładki trzech komiksów, które planuje wydać w najbliższym czasie. Są to w kolejności: "100 naboi" tom 8: "Farbowany detektyw" część 1 , "Hitman/Lobo: Ten głupi wał!" oraz "Spawn" nr 33.
[Jarek Obważanek]


 

wtorek, 29.03.2005
filmy
Church wrogiem Spider-Mana

Thomas Haden Church

Thomas Haden Church ("Bezdroża", "George prosto z drzewa", "Skrzydła") wcieli się w rolę superłotra w filmie "Spider-Man 3". Informację tę ogłosił kilka dni temu reżyser filmu Sam Raimi oraz producenci Avi Arad z Marvela i Laura Ziskin. Autorzy filmu nie zdradzili jednak kogo konkretnie Church będzie odtwarzał.

Prace na planie trzeciej części przygód Petera Parkera ruszą na początku przyszłego roku. W realizacji weźmie udział ekipa odpowiedzialna za dwa poprzednie filmy z serii. Premiera została zaplanowana na 4 maja 2007 roku.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 29.03.2005
filmy
Vaughn reżyserem "X-Men 3"

Hugh Jackman

Matthew Vaughn zastąpi Bryana Singera na stanowisku reżysera filmu "X-Men 3". Zdjęcia mają rozpocząć się latem a obraz do kin trafi 26 maja 2006 roku. Na razie wiadomo tylko, że w roli Wolverine'a ponownie wystąpi Hugh Jackman. Reszta aktorów jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji. Nie wiadomo czy James Marsden powtórzy rolę Cyclopsa, gdyż równolegle z "X-Men 3" realizowany będzie film "Superman Returns" Singera, w którym Marsden odgrywa Richarda White'a.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 29.03.2005
filmy
Whedon ożywi Wonder Woman

Joss Whedon

Joss Whedon, twórca serialu "Buffy - postrach wampirów", wyreżyseruje według własnego scenariusza kinową adaptację przygód Wonder Woman dla studia Warner Bros. Pictures. Chociaż nie wiadomo jeszcze, kiedy zaczną się zdjęcia, ani też kto wcieli się w rolę superbohaterki z uniwersum DC, studio już zaprezentowało pierwszy obrazek zapowiadający film.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 29.03.2005
filmy
"Superman Returns" w produkcji

Brandon Routh

W Sidney rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Superman Returns" ze studia Warner Bros. Pictures. Będą realizowane również w okolicach miasta i potrwają do sierpnia. Premiera obrazu planowana jest na 30 czerwca 2006 roku.

W filmie występują: Brandon Routh (Clark Kent - Superman), Kate Bosworth (Lois Lane), Kevin Spacey (Lex Luthor), James Marsden (Richard White), Eva Marie Saint (Martha Kent), Parker Posey (Kitty Kowalski), Kal Penn (Stanford), Sam Huntington (Jimmy Olsen) i Hugh Laurie (redaktor naczelny "Daily Planet" Perry White). Reżyseruje Bryan Singer (który dla Supermana zrezygnował z X-Men) według scenariusza Michaela Dougherty'ego i Dana Harrisa.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 29.03.2005
filmy
"Fantastic Four" - klip z ShoWest

Na oficjalnej stronie filmu "Fantastic Four" pojawił się nowy zwiastun, a właściwie obszerny klip prezentowany w Las Vegas podczas ShoWest, największych targów przemysłu filmowego. Zwiastun zawiera dużą dawkę nowego materiału. Możesz go obejrzeć klikając tutaj. Znacznie lepszą wersję zobaczysz tutaj.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


sobota, 26.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 5/2005: "Amazing Spider-Man" nr 5
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: John Romity Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 25.03.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1111
Zawiera historie z amerykańskich numerów 40, 41 i 42.


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

".hack //Bransoleta Zmierzchu" tom 1
Scenariusz: Tatsuya Hamazaki
Rysunki: Rei Izumi
Tłumaczenie: Paweł "Rep" Dybała
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 1113
Witaj w Świecie, jednej z najbardziej zaawansowanych gier sieciowych, jakie powstały. W Świecie możesz być kim tylko chcesz, odgrywać swe przygodowe fantazje, a poprzez pracę zespołową i determinację możesz nawet zostać bohaterem. 14-letnie bliźniaki Shugo i Rena właśnie wygrały konkurs, który pozwoli im zagrać jako legendarne wcielenia: Kite i Black Rose. Uzbrojone w moc Bransolety Zmierzchu muszą odkryć, co zmusza drańskie potwory do zakażania Świata i kontynuować legendę hakerów.
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


"Kaczor Donald" nr 13/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 23.03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1112


"W.I.T.C.H." nr 53
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz: Paola Mulazzi
Rysunki: Graziano Barbaro
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1114


 

 

sobota, 26.03.2005
imprezy
Festiwal Narracji Obrazkowej we Wrocławiu

 

W dniach 15-16 kwietnia we wrocławskiej Mediatece (Plac Teatralny 5) odbędzie się Festiwal Narracji Obrazkowej (FeNO). Impreza w swoim zamyśle ma służyć głównie zaprezentowaniu środowiska komiksowego (aczkolwiek nie tylko) tym, którzy na festiwale do Łodzi czy Warszawy nie jeżdżą z przyczyn różnych, a chcieliby spotkać się, dokonać zakupów, wymienić poglądy itp. W przyszłości podczas FeNO organizatorzy chcieliby zaprezentować także filmy, które tworzone są dzięki technikom animacyjnym lub są w jakiś inny sposób związane z tematyką dotyczącą narracji obrazkowej.

Program festiwalu

 • Wykład dotyczący Warsztatu Komiksu Potencjalnego (OuBaPo) - dr Wojciech Birek.
 • Wernisaż wystawy (Galeria Instytutu Historii Sztuki). Efekt warsztatów rysowniczych F. Ayroles ze studentami wydziału grafiki wrocławskiej ASP oraz z F. Peteersem i E. Guibert ze studentami Akademii krakowskiej.
 • Przemysław Truściński - spotkanie z autorem.
 • "Jak tłumaczyć komiks" - spotkanie z tłumaczem z Wydawnictwa Mandragora - Orkanaugorze.
 • Robert Służały - spotkanie z autorem.
 • Spotkanie z przedstawicielami portalu Nowa Gildia.
 • "Otto making of..." - Grzegorz Janusz, Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Wróbel (wyd. Mandragora)
 • "Polacy w Glenat" - Ireneusz Konior (Fishermen Story), Mirosław "Miras" Urbaniak, Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz + niewielka wystawa oryginalnych plansz i szkiców do komiksów ich autorstwa.
 • Warsztaty scenariuszowe i rysownicze - Jakub Rebelka i Benedykt Szneider.

Spotkania poprowadzi Witold Tkaczyk (AQQ, Zin Zin Press). Podczas drugiego dnia festiwalu odbywać się będzie giełda komiksów kolekcjonerskich i wydawniczych, polskich i zagranicznych. Już niedługo - szczegółowy plan festiwalu (dni i godziny).
[Paweł Pudło - Mediateka]


 

 

środa, 23.03.2005
zapowiedzi
Mandragora do lipca

Wydawnictwo Mandragora przedstawiło niedawno swoje zapowiedzi na najbliższe cztery miesiące. Na kwiecień planowany jest album "Hitman/Lobo" Gartha Ennisa i Johna McCrea, który jeszcze w 2002 roku podkupił Mandragorze Fun Media i nie zdążył wydać przed upadkiem w 2003. Natomiast w maju powinna ukazać się historia ze świata Gwiezdnych wojen "Great Power, Great Restraint..." z 67. numeru serii "Republic" ["Republika"].

[Jarek Obważanek]


środa, 23.03.2005
imprezy
Igor Baranko na TRACH!-u

Gwiazdą tegorocznego TRACH!-u będzie Igor Baranko - poinformował Hubert Ronek. Spotkanie z ukraińskim rysownikiem odbędzie się w sobotę 23 kwietnia.

Igor Baranko urodził się w 1970 roku w Kijowie. Jego prace przez kilka lat pojawiały się na łamach polskiej prasy komiksowej. Dwie pełnometrażowe historie - "Skaggy Zatracony" i "Pifitiada" - prezentowane były w "AQQ". W 1999 roku Baranko wyjechał do Stanów, gdzie po wielu niepowodzeniach udało mu się nawiązać współpracę ze szwajcarskim wydawnictwem Les Humanoïdes Associés. Pierwszym znaczącym projektem, jaki zaczął dla nich robić, była 3-tomowa kontynuacja "Eksterminatora 17" do scenariusza Jean-Pierre Dionneta. Ze względu na opieszałość scenarzysty Baranko w międzyczasie narysował do własnego scenariusza trylogię "L'Empereur Océan", której pierwszy tom ukazał się w lutym 2003 roku - wcześniej, niż sam "Eksterminator". Obecnie Baranko znów mieszka na Ukrainie i pracuje nad trzecią już serią dla Les Humanoïdes Associés.

Hubert Ronek nadesłał też mapki, aby ułatwić gościom spoza Lublina dojazd do Chatki Żaka. Po kliknięciu w miniaturkę mapka otworzy się w nowym oknie.
[Jarek Obważanek]

Droga z dworca PKP


Droga z dworca PKS


środa, 23.03.2005
imprezy
Plakat 16. MFK w Łodzi

 

Podczas WSK organizatorzy MFK w Łodzi rozpoczęli kampanię informacyjną dotyczącą tegorocznej edycji łódzkiej imprezy, która odbędzie się w dniach 7-9 października. Adam Radoń, dyrektor festiwalu, rozdawał ulotki z projektem plakatu, a Piotr Kasiński specjalne wydanie gazetki "eMeFKa NEWS". Organizatorzy odrzucili projekt zdobywcy Grand Prix Pawła Zycha (w porozumieniu z zainteresowanym) i zlecili wykonanie rysunku na tegoroczny plakat Przemysławowi Truścińskiemu. Flaga niemiecka w tle MFK-mana nie znalazła się przez przypadek. Radoń zdradził, że prowadzone są rozmowy z twórcami niemieckimi dotyczące wspólnego komiksowego projektu.
[Jarek Obważanek]


środa, 23.03.2005
imprezy
Interkomix 05

 

Tegoroczna edycja Interkomixu odbędzie się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej w dniach 27-29 maja. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 22.03.2005
zapowiedzi
Egmont w maju i czerwcu

W trakcie WSK Egmont ogłosił plany Klubu Świata Komiksu na maj i czerwiec. W maju pojawi się między innymi kontynuacja "Skargi utraconych ziem" z rysunkami Philippe'a Delaby'ego oraz kolejny tom zbiorczy "Kajtka i Koka", tym razem z historiami "Na wakacjach", "Zwariowana wyspa" i "Londyński kryminał". To prawdopodobnie przedostatni album z komiksami Christy w ramach "Kolekcji Polskiej Klasyki". W czerwcu Egmont zamierza wydać zapowiadaną od ponad roku historię "Hush" Jepha Loeba i Jima Lee z Batmanem w roli głównej.

Ponadto Egmont przygotowuje kolejne zgrzewki z zakończonymi seriami. W kwietniu pojawi się "Wieczna wolność" a w maju pierwszy podcykl "Mureny" (przy okazji premiery nowego albumu Delaby'ego).
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.03.2005
promocje
Ziom z kalendarzem

W księgarni stacjonarnej Imago.com.pl (Katowice, ul. Mickiewicza 14 w oficynie) każdy, kto dokona zakupu komiksów wydawnictwa Egmont na kwotę m.in. 100,00 zł, a wśród nich najnowszy album serii "Jeż Jerzy" pt. "Ziom", dostanie gratis kalendarz ścienny z Jeżem Jerzym na rok 2005, który nie jest dostępny w normalnej sprzedaży. Promocja obowiązuje do 2 kwietnia lub do wyczerpania kalendarzy.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.03.2005
prasa
"Ślizg" nr 4/2005

W najnowszym, kwietniowym numerze "Ślizgu" nie został opublikowany żaden komiksowy artykuł. Ale nie zabrakło za to nowego odcinka przygód Jeża Jerzego, w którym główny bohater ulega wypadkowi, jak również garści komiksowych recenzji.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 22.03.2005
sklepy
Wydane na 5.WSK


kup w Imago.com.pl

"48 stron 1 & 2"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski i Robert Adler
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 19.03.2005
Liczba stron: 120
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 1099
Kolekcjonerskie wydanie "48 stron". Zawiera komiksy "48 stron" i "Drugie 48 stron" oraz liczne dodatki:

 • "Gołota vs Predator"
 • "New Salt"
 • dotychczas niepublikowane w albumie odcinki przygód Górsky'ego i Butcha:
  1. "Butch Wszechmogący"
  2. "The Drąg"
  3. "Karko i Rokosz"
  4. "Górsky i Butch na krańcu świata"
  5. "The making of Górsky & Butch"
 • plakaty: Aniołki Górsky'ego, GiB, Moulin Butch, Górsky & Butch

"Antologia pasków komiksowych"
Okładka: Daniel Gizicki
Wydawca: Daniel Gizicki
Data wydania: 19.03.2005
Liczba stron: 32
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: WSK, TRACH!, Imago.com.pl (zamówienia e-mailowe)
Cena: 5,00 zł
ID: 1100
W projekcie udział biorą: Marek Lachowicz, Piotr Kasiński i Robert Trojanowski, Maciej ("J.T.") Wolosz, Dominik "lucek" Szcześniak, Maciej "Cysorz Ploty" Pałka, Piotr "pszren" Szreniawski, Piotr "Prq" Pruszczyński, Agata "Qczma" Kuczmińska, Piotr Nowacki, Daniel Gizicki, Piotr Machłajewski, Tomasz "Asu Swing " Pastuszka, Hubert Ronek, Mateusz "murmur" Skutnik oraz Marek "turururu" Turek. Antologię wstępem opatrzył Karol Konwerski.
[Jarek Obważanek]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Com X" nr 1 (3) 2005
Redaktor naczelny: Piotr Janowczyk
Wydawca: El Presidente
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 40
Format: 18 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: rocznik
Cena: 8,00 zł
ID: 1101
Temat wydania związany jest z zakończoną właśnie I edycją konkursu na krótką formę komiksową "To tylko zły sen". Zeszyt wypełniają więc prace debiutantów w postaci: onirycznych opowieści dziwnej treści, ożywających nocną porą zabawek i zbrodni popełnianych przy pełni księżyca.

Poza tym stała obsada w autorskich projektach:

 • "Moe on the line" - Janowczyka i Kurzyny, będący pierwszą z publikowanych części tomu "Paronomazja";
 • "Marcusa Blauela krótka historia żywota" - czyli komiksowy Matrix Zdanowicza i Jagodzińskiego;
 • kolejny odcinek cyklu "Historii nieopowiedzianych", w której obywatel Czajnik sprawdza co by było gdyby Śpiąca Królewna była narkoleptyczką, a piękny książę zamiast księżniczek wolał...

Co wolałby piękny książę dowiesz się tylko z trzeciego numeru "Com X-u".
[Piotr Janowczyk]kup w Imago.com.pl

"Great Teacher Onizuka" tom 6
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał Ptaszyńki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 19.03.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1102
Onizuka obraził poczucie moralności przewodniczącej "Grupy trzymającej władzę" tj. "Organizacji ds. problemów wychowawczych matki i dziecka". Przez to szkoła, w której pracuje Eikichi, może mieć poważne kłopoty. W dodatku zaraz potem zdarzył się niefortunny wypadek, a dyrektor szkoły twierdzi, że został przez Onizukę napadnięty. Nauczycielska kariera Eikichiego wisi na włosku! Wydawałoby się, że głównemu bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak tylko zalać robaka, co też niezwłocznie postanawia uczynić.
[Waneko]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Likwidator & Zielona Gwardia"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 76
Format: 20,8 x 29,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 15,50 zł
ID: 1103
Legendarny polski superbohater znów staje do walki z nieczystymi siłami polityki, tym razem współdziałając z młodymi ekologami-anarchistami. Ci, widząc upadek kraju, proszą Likwidatora o pomoc. Walka jest okrutna i krwawa, obfituje w zwycięstwa i klęski. Autor nie szczędzi czytelnikowi emocji wplatając w fabułę komiksu autentyczne postaci z naszego życia: premiera Killera, prezesa Szmalcerowicza, posłów Ceppera i Biertycha, biznesmenów Kupczyka, Smolarza i Bucowatego, redaktora Wichnika oraz samego prymasa. Dąbrowski daje tu swoistą wykładnie swojego rozumienia spraw dziejących się wokół nas, a jego bohater ucieleśnia z pewnością emocje wielu mieszkańców kraju nad Wisłą .
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Misja"
Scenariusz: Adrian Madej
Rysunki: Adrian Madej
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 19.03.2005
Liczba stron: 68
Format: 16,7 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 1105

WRAK POLECA

Recenzja

"Misja" to komiks legenda. Jego pierwszy fragment ukazał się 8 lat temu na łamach "Nowego Talizmanu", potem drukowała go "Arena Komiks". W obu publikacjach komiks Madeja nie doczekał się końca. Dopiero teraz "Misja" zostanie wydana w albumie z poprawionymi rysunkami i wcześniej nieznanym finałem.

Trzech krasnoludów - Riandal, Edgar i Harrim - ma w życiu jedno pragnienie: przy pomocy bojowych toporów walczyć ze złem. A najchętniej walczyć tylko w krótkich przerwach między suto zakrapianymi alkoholem ucztami i igraszkami z powabnymi niewiastami. Ale pewnego dnia światu zaczyna zagrażać wielkie niebezpieczeństwo. Obłąkany władca chce sprowadzić na ziemię demony, by uczynić z nich niezwyciężoną armię. Nasi bohaterowie, o dziwo, bez chwili wahania odstawiają jadło, napitek i damy, by rozpocząć misję. Misję ratowania świata.

Po latach misja nareszcie dobiega końca. Ale czy na pewno?
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"O zmroku"
Scenariusz: Jean Dufaux i Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 52
Format: 22,1 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1104*
"O zmroku" to komiks narysowany przed piętnastoma laty przez Tadeusza Baranowskiego do scenariusza Jeana Dufaux (m.in. "Skarga utraconych ziem" z rysunkami Grzegorza Rosińskiego, "Drapieżcy" z rysunkami Mariniego). W końcu doczekał się on pierwszej albumowej edycji - dotychczas istniał tylko w oddzielnych odcinkach (w Polsce drukował go "Super Boom!"). Rysownik napisał do niego zupełnie nowy tekst, pełen charakterystycznego dla niego poczucia humoru. W efekcie czytelnik otrzymuje album pełen bardzo aktualnych, dowcipnych i pikantnych aluzji do polskiej rzeczywistości A.D. 2005.

Szlurp i Burp powracają! O zmroku powoli wyłaniają się z mroku. Umyli i naostrzyli zęby i wypatrują potencjalnych ofiar (chętnie młodych i miłych z wyglądu dziewcząt). Nie wiedzą jednak, że nim zanurzą kły w ciepłych szyjach przyjdzie im spotkać się o wiele mniej kulturalnymi niż oni sami postaciami. Z okropnymi zombi, z upartym aczkolwiek lekko ustraszonym łowcą wampirów - Zdzichem Kołkiem, z doktorem Frankiem Sztajnem, którego głowa pełna jest szalonych pomysłów, z groźnym psychopatą wyposażonym w elektryczna piłę oraz z wieloma innymi indywiduami.

Przede wszystkim jednak przyjdzie im się zmierzyć z przerażającą - nawet dla ich - komisją śledczą i galopującą lustracją! Czy znajdą się świadkowie ich wampirzej przeszłości i czy ktoś ma teczkę na Szlurpa i Burpa? Odpowiedzi na te i inne pytania w albumie "O zmroku". Czytać tylko uzbrojonym po zęby! A raczej ząbki. Czosnku.

W albumie znajdzie się dodatkowo wywiad z Baranowskim przeprowadzony przez Adama Ruska, w którym autor opowie jak wyglądała historia tego komiksu oraz o pracy polegającej na zmianie scenariusza Dufaux.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona" tom 1: "Esencja"
Tytuł oryginału: Essence
Scenariusz: Grzegorz Janusz
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 01.2005
Liczba stron: 36
Format: 24 x 32 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1106
Komiks ten zwyciężył w konkursie wydawnictwa Glénat i telewizji Arte na najlepszy europejski debiut komiksowy.

Otto Bohater otrzymuje zlecenie od sławnego kabareciarza - ma dowiedzieć się, w jaki sposób zmarł jego brat bliźniak (bracia zawsze robili to samo i pozostały przy życiu bliźniak chce umrzeć tak samo jak jego brat). Wypełniając swoje zadanie Otto przemieszcza się warszawskimi kanałami, uważając ten sposób "komunikacji" za najszybszy w mieście. W tle rozgrywa się druga akcja, ogłoszono bowiem konkurs na odnalezienie sensu życia. Zwycięzca otrzyma olbrzymia nagrodę. Szybko okazuje się, że oba te watki są ze sobą powiązane.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Seimaden" tom 1
Scenariusz: You Higuri
Rysunki: You Higuri
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 180
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kredowy)
Druk: czarno-biały (4 strony kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 1107
Akcja tego komiksu z gatunku fantasy toczy się
głównie w świecie demonów, których przywodcę,
Lauresa, widzimy na okładce pierwszego tomu.
Miłość i władza, intryga i polityka - oto główne
zagadnienia zawarte w fabule komiksu. Z demonami,
jak widać, jest nie inaczej niż z ludzmi.

Seria obejmuje 10 części.
[Waneko]kup w Imago.com.pl

"Wędrówki po Mieście Cyborgów"
Scenariusz: Paweł Gierczak
Rysunki: Paweł Gierczak
Wydawca: Robert Zaręba
Data wydania: 19.03.2005
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,90 zł
ID: 1108


"Wypierd" nr 7: "Siódmy"
Redaktor naczelny: Robert Łysak
Wydawca: Robert Łysak
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 32
Format: 14,5 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: stoisko na WSK
Częstotliwość: rocznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1109


przykładowa plansza


kup w Imago.com.pl

"Zeszyty Komiksowe" nr 3: "Kobiety w komiksach"
Redaktor naczelny: Michał "Błażej" Błażejczyk
Okładka: Marek Turek
Wydawca: Michał "Błażej" Błażejczyk
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 84
Format: 21 x 29,8 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1110
W numerze tym znalazły się, między innymi, dwie plansze z nowego komiksu Joanny Karpowicz, niepublikowana dotychczas plansza z projektu Sylwii Resteckiej sprzed kilku lat, komiksowy debiut malarki i ilustratorki Marty Semkowicz oraz stworzone specjalnie dla "Zeszytów" krótkie komiksy Agaty "Endo" Nowickiej, Kariny Krei i innych twórczyń. Jest też wywiad z Dagmarą Matuszak, dotyczący zilustrowanego przez nią poematu "Melinda" Neila Gaimana, którego polska edycja też ukaże się na WSK. Wywiad uzupełniony jest unikatowym materiałem graficznym, pochodzącym z etapu pracy nad tym albumem.

Nie zabrakło też oczywiście komiksów stworzonych przez mężczyzn, w tym czteroplanszowej premierowej historii Marka Turka.

Jak zwykle, dla zwolenników czytania o komiksie w numerze znalazł się bogaty wybór tekstów, poświęconych tym razem kobiecym bohaterkom, komisowym twórczyniom oraz, ogólnie, relacji płci pięknej do obrazkowego medium. Przeanalizowana została twórczość m.in. Agaty "Endo" Nowickiej, Debbie Dreschler i Julie Doucet. Pola Dwurnik sama opowiedziała o swoich "komiksowych rysunkach". Tomasz Marciniak opisał mało znane komiksy kobiece z okresu PRL. Marcin Puźniak przedstawił amerykański komiksowy feminizm. Piotr "Dr_Greenthumb" Sujka krytycznie odniósł się do komiksowej nagości. Michał Siromski zajął się szerzej pojęciem stereotypu. I tak dalej.

Zainaugurowany został nowy dział, w którym będzie opisywana sytuację komiksu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i będą przybliżani polskim czytelnikom najwięksi autorzy tego regionu. Na początek - Czech Kája Saudek w świetnym artykule Tomáša Prokupka.

W numerze można też przeczytać, jak zawsze, analizy sytuacji na polskim rynku komiksowym. Rok 2004 podsumował, z liczbami w ręku, Jarek Obważanek z serwisu WRAK.PL (podsumowanie to w "Zeszytach" ukaże się na kilka dni przed jego publikacją na WRAK-u), zaś w redakcyjnym czterogłosie opisane zostało to, w jaki sposób media oraz środowiska naukowe i artystyczne odnoszą się do komiksu w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Szczegółowy spis treści trzeciego numeru znajduje się na tej stronie.
[Michał Błażejczyk - Zeszyty Komiksowe]


piątek, 18.03.2005
imprezy
Godzinowy program 5WSK

Organizatorzy Warszawskich Spotkań Komiksowych zaprezentowali godzinowy program tegorocznej imprezy w wersji z dzisiejszego popołudnia. Jednakże zastrzegają sobie prawo do zmian, głównie w przypdku podpisywania komiksów przez poszczególnych twóców.

Impreza odbędzie się już jutro w Domu Wojska Polskiego (dawniej Kino Grunwald) przy Alejach Niepodległości 141. Wstęp wolny.
[Marcin Herman]


godziny
od-do

Sala Kinowa
(parter)

Sala Panelowa
(IV piętro)

Galeria
podpisywanie komiksów
(II piętro)

9.30
10.00

Uroczyste otwarcie

 

 

10.00
11.00

Złota Era polskiego komiksu:
spotkanie z Szarlotą Pawel i Jackiem Rodkiem

Łódź w Warszawie:
spotkanie z Adrianem Madejem, Jackiem Frąsiem i Krzysztofem Ostrowskim

 

Autorzy antologii Egmontu: Jacek Kowalski, Nikodem Cabała, Maciej Jasiński, Łukasz Chmielewski, Michał Gałek

11.00
12.00

Polacy za granicą:
spotkanie z Dagmarą Matuszak

Swobodnie Produktywni:
spotkanie z autorami pierwszej polskiej serii zeszytowej "Osiedle Swoboda".

Podpisy mistrzów: Szarlota Pawel, Jacek Rodek, Tadeusz Baranowski

Autorzy Kultury Gniewu: Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Jacek Frąś.

12.00
13.00

Polacy za granicą:
spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Grzegorzem Januszem

"Nie tylko underground" na żywo: Ryszard Dąbrowski, paski komiksowe i spotkanie z twórcami komiksu "Ursynowska Specgrupa do rozwałki" - prowadzą Daniel Gizicki i Marcin Herman

Produktywni: Śledziu, Simson, Rafał Gosieniecki
Dagmara Matuszak, Piotr Kowalski, Bogusław Polch

13.00
14.00

Złota Era polskiego komiksu:
Szlurp i Burp pechowe wampiry - spotkanie z Tadeuszem Baranowskim

Warsztaty rysunkowe:
prowadzą Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Piotr Kowalski i Jacek Skrzydlewski

Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz

Jakub Rebelka , Tomasz Biniek, Sebastian Cichoń, Ryszard Dąbrowski

14.00
15.00

Konkurs z nagrodami

Fil, Termos, Robert Służały, Clarence Weatherspoon

 

15.00
16.00

Spotkanie z Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Leśniakiem

Superbohaterowie z osiedla:
spotkanie z Karolem "KRL-em" Kalinowskim

Przemysław Truściński, Robert Adler, Marek Oleksicki

16.00
17.00

Polacy za granicą:
spotkanie z Piotrem Kowalskim

Spotkanie z Robertem Adlerem ("48 stron") i Markiem Oleksickim ("Odmieniec")

Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Karol "KRL" Kalinowski


piątek, 18.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Eden, It's an Endless World!" tom 9
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1090
Kolejny tom jednej z najlepszych serii mangowych w Polsce. Brutalny świat przyszłości, w którym państwa rozwinięte i bogate bezlitośnie wykorzystują mniejsze, biedne państewka. Grupa terrorystów opanowuje rafinerię ropy, aby pokazać światu wyniszczenie jednej z grup etnicznych, do której należą roponośne ziemie. Niestety terroryści nie wiedzą, że są tylko pionkami w rozgrywce między wielkimi państwami.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Feralny Major"
Tytuł oryginału: Major fatal
Scenariusz: Moebius (Jean Giraud)
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 19.03.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1979, 1995
Liczba stron: 176
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 1091
Klasyka komiksu francuskiego. W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: "Garaż hermetyczny" ["Le Garage Hermétique"] i "Człowiek z Ciguri" ["L'Homme du Ciguri"].

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli - w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi - ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. "Incala" i "Blueberry'ego" (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorowsky'm. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: "Obcy", "Tron", "Piąty Element".
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Gunsmith Cats" tom 7: "Powrót Goldy"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1092
Sensacja, humor i piękne kobiety. Przygody dwóch właścicielek sklepu z bronią, które po godzinach dorabiają jako łowczynie nagród. W tym tomie pojawia się ich dawna przeciwniczka - Goldy. Znów zaczyna mafijną działalność, a jej celem jest zemsta na dziewczynach, które wsadziły ją do więzienia.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 3
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 192
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1093kup w Imago.com.pl

"Jeż Jerzy" tom 7: "Ziom"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 1094

WRAK POLECA

Recenzja

Zbiór odcinków publikowanych w "Ślizgu" uzupełniony materiałem premierowym.

Jeż Jerzy od dziesięciu lat bawi czytelników komiksów w Polsce. Zabawne perypetie jeżdżącego na desce luzaka, który niezbyt przejmuje się tym co się wokół niego dzieje, ale mimo to popada w ciągłe tarapaty. Staje się ofiarą ataków sił narodowych, dla których nie jest prawdziwym Polakiem, zostaje celem łowców talentów, którzy chcą zrobić z niego gwiazdę, trafia nawet do Iraku, gdzie musi podnieść morale naszych żołnierzy. Autorzy mocno wyśmiewają rzeczywistość bezlitośnie ukazując głupotę fanatyzm i prostactwo części polskiego społeczeństwa.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaznodzieja" tom 7: "Dawne dzieje. Historia Sam Wiesz Kogo"
Tytuł oryginału: Ancient History. Story of You Know Who
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Richard Case, Carlos Ezquerra
Kolory:
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1095
Album przedstawia losy narodzin jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci serii - Gębodupy. Gdy młody chłopak dowiaduje się, że jego idol Kurt Cobain popełnił samobójstwo dochodzi do wniosku, że musi pójść w jego ślady. Druga część tomu opisuje dzień z życia Jody'ego i T.C. - dwóch zabijaków, którzy w przerwach między polowaniami i walkami z gorylami postanawiają rozprawić się z mafią, która wkroczyła na ich terytorium.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Liga Obrońców Planety Ziemia" tom 2: "Atak totalny"
Scenariusz: Karol "KRL" Kalinowski
Rysunki: Karol "KRL" Kalinowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1096
Drugi tom humorystycznej serii znanego z łam magazynu "Produkt" twórcy. Grupa nastolatków z typowego blokowiska zostaje obdarowana supermocami. Są oni jedyną nadzieją Ziemi, która atakują Obcy. Ale czy Polska młodzież jest w stanie przełamać wspólne animozje i razem stanąć do walki z najeźdźcą z kosmosu? Inteligentna parodia amerykańskich komiksów o superbohaterach, z dodatkiem polskiej rzeczywistości ukazanej w krzywym zwierciadle.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 3
Scenariusz: Megumi Tachikawa
Rysunki: Megumi Tachikawa
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1097kup w Imago.com.pl

"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 4: "Jajo mroku"
Tytuł oryginału: L'oeuf des ténèbres
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Kolory: Régis Loisel
Tłumaczenie: Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Poprzednie wydanie: Prószyński i S-ka ["Komiks" n-ry 3-4/92]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 64
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1098*
Zaskakujące zakończenie najsłynniejszej serii fantasy ostatnich lat. Dzięki rycerzowi Bragonowi i jego współtowarzyszom czarodziejka Mara ma wszystkie składniki potrzebne do odprawienia rytuału mającego na celu uratowanie świata Akbar. Ale czy Mara chce go uratować?
[Egmont Polska]


piątek, 18.03.2005
zapowiedzi
"Amazing Spider-Man" tydzień później

Z powodu dogrywania szczegółów produkcyjnych piąty numer "Amazing Spider-Mana", który miał pojawić się w kioskach dzisiaj w ramach serii "Dobry Komiks", opóźni się o tydzień. Za to będzie grubszy, żeby zmieścić cały epizod potyczek Spider-Mana z osobnikiem znanym jako Shade. Mieszczący trzy oryginalne części zeszyt będzie miał 68 stron i kosztował 6,90 zł.

Opóźnienia w wydaniu następnego numeru "Dobrego Komiksu" nie powinno być. Drugi odcinek "Superman/Batman" ukaże się więc tydzień po pojawieniu się w kiosku "Amazing Spider-Mana".
[Dobry Komiks]


piątek, 18.03.2005
na żywo
Zobacz plansze z "O zmroku" i "Misji"

Kultura Gniewu zaprezentowała przykładowe plansze ze swoich albumów, których premiera nastąpi już jutro podczas WSK. Tutaj możesz obejrzeć cztery strony z "O zmroku" Tadeusza Baranowskiego, a tutaj trzy strony z "Misji" Adriana Madeja. Więcej informacji o obu komiksach znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 18.03.2005
konkursy
Zmiany w regulaminie konkursu przy MFK

 

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi przedstawili tegoroczny regulamin konkursu towarzyszącemu imprezie, który w stosunku do poprzedniej edycji został znacznie zmodyfikowany. Jedna z najważniejszych zmian to dodatkowa nagroda dla zdobywcy Grand Prix - pobytu na festiwalu w Angouleme ufundowanego przez Ambasadę Francji. Pojawił się także zapis dotyczący plakatu festiwalowego, mówiący o tym, że organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zrezygnowania z projektu laureata jeśli uznają, że projekt nie spełnia ich oczekiwań artystycznych, i w takim wypadku zlecą prace projektowe wybranemu przez siebie artyście. Pełen tekst regulaminu przeczytasz tutaj.

Tegoroczny MFK w Łodzi odbędzie się w dniach 7-9 października.
[Piotr Kasiński - rzecznik MFK]


piątek, 18.03.2005
ciekawostki
Charakteryzacja na WSK

Na stoisku magazynu "Com X" w trakcie jutrzejszych WSK odbędzie się pokaz charakteryzacji filmowej. W programie stylizacja na postaci z komiksów oraz pokaz efektów specjalnych (blizny, szramy, cięcią, rany kłute i szarpane itp.) Prezentacja zorganizowana przez pismo "Com X" i szkołę charakteryzacji - Studio Sztuki.
[Com X]


czwartek, 17.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Hellsing" tom 6
Scenariusz: Kohta Hirano
Rysunki: Kohta Hirano
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Shonen Gahosha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1089


czwartek, 17.03.2005
nowości
"Lupus" wreszcie w dystrubucji

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

Dopiero teraz do szerokiej dystrybucji trafił pierwszy tom "Lupusa" Frédérika Peetersa, którego oficjalną premierę Post zorganizował 12 lutego przy okazji ogłoszenia zwycięzcy nagrody za najlepszy francuskojęzyczny komiks 2004 roku. Album o objętości 96 stron formatu A4 kosztuje 29,50 zł.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 17.03.2005
zapowiedzi
"Likwidator" spod lady. Zobacz plansze

Nowy album Ryszarda Dąbrowskiego "Likwidator & Zielona Gwardia" nie będzie sprzedawany na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Organizatorzy imprezy podpisali umowę z właścicielem Domu Wojska Polskiego, że nie będą w jej trakcie sprzedawane materiały atakujące państwo i jego organy władzy. A jako że na takich treściach zbudowane są wszystkie przygody Likwidatora, nie będzie on sprzedawany podczas warszawskiej imprezy. Wydawca postara się zorganizować sprzedaż bezpośrednio z samochodu (jak za lat 80.) przed budynkiem Domu Wojska Polskiego lub w jego pobliżu.

Ponadto Zin Zin Press przedstawił dwie przykładowe plansze z wnętrza albumu.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]

czwartek, 17.03.2005
na żywo
Rzut oka na "Zeszyty Komiksowe"

Prezentuję przykładową planszę z wnętrza trzeciego numeru "Zeszytów Komiksowych", który do sprzedaży trafi pojutrze podczas WSK. Plansza ta jest jednostronicowym komiksem Marii "Maribe" Bulikowskiej.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 17.03.2005
www
Szorty Jarka Krawczyka

Jarek Krawczyk na swojej stronie zamieścił niedawno zbiór szortów komiksowych swojego autorstwa. Bohaterami wielu prac są zwierzęta, niejedna dotyka problematyki duchowości. Ponadto na stronie zobaczysz inne projekty graficzne Krawczyka.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 17.03.2005
sklepy
Komiksy z dostawą do domu

 

W najbliższy poniedziałek, 21 marca, sklep Komikslandia wprowadzi nową usługę dla mieszkańców Warszawy - dostarczanie komiksów do domu lub do pracy klienta. Wystarczy zadzwonić do sklepu (tel. 654 10 66) i złożyć zamówienie, a w przeciągu paru godzin komiksy zostaną dostarczone pod wskazany adres. Dodatkowo pozycje zamawiane w ten sposób są 5% tańsze. Koszt usługi wynosi 29 zł bez względu na wielkość zamówienia.
[Łukasz Stokowski]


środa, 16.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 12/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 16.03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1088


 

 

środa, 16.03.2005
zapowiedzi
Egmont w kwietniu

Egmont ujawnił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na kwiecień. W planach jest 8 albumów ze znanych już serii:

[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 16.03.2005
zapowiedzi
"Com X" nr 3 na WSK

Trzeci numer magazynu "Com X" będzie miał premierę w najbliższą sobotę podczas WSK. Lektura tego numeru zapowiada się jak seks z tygrysem - "i straszno... i śmieszno", bo tym razem załoga wzięła na warsztat senne marzenia, nocne widziadła i koszmarne sny. Temat wydania związany jest z zakończoną właśnie I edycją konkursu na krótką formę komiksową "To tylko zły sen". Zeszyt wypełniają więc prace debiutantów w postaci: onirycznych opowieści dziwnej treści, ożywających nocną porą zabawek i zbrodni popełnianych przy pełni księżyca.

Poza tym stała obsada w autorskich projektach:

 • "Moe on the line" - Janowczyka i Kurzyny, będący pierwszą z publikowanych części tomu "Paronomazja";
 • "Marcusa Blauela krótka historia żywota" - czyli komiksowy Matrix Zdanowicza i Jagodzińskiego;
 • kolejny odcinek cyklu "Historii nieopowiedzianych", w której obywatel Czajnik sprawdza co by było gdyby Śpiąca Królewna była narkoleptyczką, a piękny książę zamiast księżniczek wolał...

Co wolałby piękny książę dowiesz się tylko z trzeciego numeru "Com X-u". A tutaj obejrzysz dwie przykładowe strony magazynu.
[Piotr Janowczyk]


 

 

środa, 16.03.2005
na żywo
Plansze z "Feralnego Majora"

Wydawnictwo Egmont zaprezentowało dwie przykładowe plansze z albumu "Feralny Major" Moebiusa, którego premiera planowana jest na WSK. Komiks inicjujący nową edycję "Mistrzów Komiksu" będzie miał 176 stron w twardej oprawie przy cenie 99,00 zł. Więcej informacji na jego temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 16.03.2005
gadgety
Rysunki Baranowskiego na WSK

Podczas tegorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych na stoisku wydawnictwa Kultura Gniewu, obok premierowego albumu Tadeusza Baranowskiego "O zmroku", będzie można kupić 16 unikatowych rysunkow przedstawiających postaci z tego właśnie komiksu. Każdy obrazek w formacie pocztówkowym jest oprawiony w maleńką antyramę i zawiera autograf autora. Oprócz tego rysownik przygotował 5 kolorowych wydruków formatu A3 zawierajacych wszystkie 16 rysunków. Wydruki, oprawione w antyramy i sygnowane przez Baranowskiego, również będą do kupienia.
[Jarek Składanek - Kultura Gniewu]


 

 

środa, 16.03.2005
książki
Polska "Melinda" Gaimana i Matuszak na WSK

W najbliższą sobotę podczas tegorocznych WSK odbędzie się premiera polskiej edycji ilustrowanego poematu "Melinda" - najnowszego albumu autorstwa brytyjskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej rysowniczki Dagmary Matuszak.

Autorzy zachowali w nim równowagę pomiędzy obrazem i tekstem, umieszczając na każdej stronie pełnoformatową ilustrację, opatrzoną kilkoma wersami wiersza. Książka formatu A4 liczy sobie 56 stron. Album, wydany w polskiej wersji językowej przez krakowskie wydawnictwo Atropos, wzorem oryginału zachował twardą, tłoczoną oprawę i ręcznie wklejane kolorowe ilustracje. Wydrukowany został na szlachetnym, wzbogaconym o barwne drobiny papierze o wysokiej gramaturze.

Polskie wydanie "Melindy" to edycja limitowana, co oznacza, że wydrukowanych zostało jedynie 500 egzemplarzy albumu. Każdy z nich już w wersji podstawowej posiada swój niepowtarzalny numer oraz ma wbitą pieczęć potwierdzającą jego autentyczność. Ponadto znaczna część nakładu jest ręcznie sygnowana przez obydwoje autorów - zarówno Neila Gaimana, jak i Dagmarę Matuszak - na wklejonych do albumu, specjalnych kartach okolicznościowych. Te egzemplarze wydawca określa jako kolekcjonerskie.

Album, zarówno w wersji podstawowej jak i kolekcjonerskiej, można nabyć wyłącznie wysyłkowo, składając zamówienie poprzez stronę internetową wydawnictwa, lub okazjonalnie w trakcie imprez branżowych. Książka nie trafi do regularnej sprzedaży sklepowej. Cena albumu w wersji podstawowej wynosi 60 zł, a w wersji kolekcjonerskiej 100 zł. Pierwsze 25 osób, które zamówią polską edycję "Melindy", otrzymają egzemplarze kolekcjonerskie (sygnowane) w cenie podstawowych! Wysyłka zostanie rozpoczęta w pierwszy dzień roboczy po premierze albumu, czyli w poniedziałek, 21 marca. Zamówione książki można będzie także odebrać osobiście podczas WSK. Będzie okazja do ozdobienia swojego egzemplarza odręcznym rysunkim Dagmary Matuszak, bezpośrednio po spotkaniu z nią zaplanowanym przez organizatorów imprezy.
[Artur Wabik - Atropos]

Przykładowa plansza ze środka albumu.
Kliknij w nią, aby zobaczyć powiększenie.


wtorek, 15.03.2005
zapowiedzi
Okładka i opis "Likwidatora & Zielonej Gwardii"

Wydawnictwo Zin Zin Press zaprezentowało okładkę albumu "Likwidator & Zielona Gwardia" Ryszarda Dąbrowskiego, którego premiera w obecności autora odbędzie się już w najbliższą sobotę podczas WSK. Czarno-biały komiks o objętości 80 stron będzie kosztował 17,90 zł.

Legendarny polski superbohater znów staje do walki z nieczystymi siłami polityki, tym razem współdziałając z młodymi ekologami-anarchistami. Ci, widząc upadek kraju, proszą Likwidatora o pomoc. Walka jest okrutna i krwawa, obfituje w zwycięstwa i klęski. Autor nie szczędzi czytelnikowi emocji wplatając w fabułę komiksu autentyczne postaci z naszego życia: premiera Killera, prezesa Szmalcerowicza, posłów Ceppera i Biertycha, biznesmenów Kupczyka, Smolarza i Bucowatego, redaktora Wichnika oraz samego prymasa. Dąbrowski daje tu swoistą wykładnie swojego rozumienia spraw dziejących się wokół nas, a jego bohater ucieleśnia z pewnością emocje wielu mieszkańców kraju nad Wisłą .
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


poniedziałek, 14.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 3/2005
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 1085


"W.I.T.C.H." nr 51
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz: Paola Mulazzi
Rysunki: Graziano Barbaro
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1086


"W.I.T.C.H." nr 52
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz: Paola Mulazzi
Rysunki: Graziano Barbaro
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1087kup w Imago.com.pl

"Wspomnienia Demona" tom 3
Scenariusz: Yun Hee Lee
Rysunki: Kara
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Sigongsa Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 188
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1084


poniedziałek, 14.03.2005
zapowiedzi
Muzyczny "Znakomiks" pod koniec marca

Pod koniec marca ukaże się kolejny, dwunasty numer magazynu "Znakomiks". Hasłem przewodnim wydania będzie "muzyka i komiks". Do czasopisma zostanie dołączona darmowa płyta CD zawierająca: utwory muzyczne, komiksy inspirowane tymi utworami lub opisujące wyimaginowane przygody wykonujących je zespołów, wideoklipy oraz inne dodatki. W samym magazynie znajdziesz:

 • kontynuację komiksów "Jen", "Dinostia", "Pieśni Mroku", "Czarna Gwiazda";
 • szorty komiksowe Adama Święckiego, Daniela Grzeszkiewicza, Marka Turka;
 • teksty Szarloty Pawel (Profesjonaliści radzą), Tadeusza Baranowskiego (Oferta nie do odrzucenia), Andrzeja Barona (Muzyka & Komiks, Czytelnicy piszą i rysują);
 • galerię czytelników;
 • rubyki "W drodze na półkę", "Kup zina i nie tylko".

Natomiast w kwietniu planowane jest wydanie albumu komiksowego Dominika Szcześniaka i Huberta Ronka "Kraina Herzoga" tom 1.
[Andrzej Baron]


poniedziałek, 14.03.2005
www
"MegaTokyo" w sieci po polsku

Ruszyła polska wersja językowa internetowego wydania serii "MegaTokyo", zapowiadana już od dłuższego czasu. Na starcie dostępnych jest 75 stron komiksu. Dodawanie nowych następować będzie codzienne około godziny 7:00 rano. W niedziele będzie dodatkowo pojawiać się jeszcze jedna około 16:00.

Komiks "MegaTokyo" opowiada zabawną historię dwóch Amerykanów (Piro oraz Largo), którzy utknęli w Japonii. Fabuła opowiedziana w wersji anglojęzycznej zawiera się obecnie w około 700 stronach i regularnie dodawane są nowe.
[Michał Sapka]


 

 

poniedziałek, 14.03.2005
filmy
Polska premiera "Constantine'a"

W piątek na ekrany polskich kin trafił film "Constantine", adaptacja serii "Hellblazer" z DC Comics w reżyserii Francisa Lawrence'a.

Obraz opisywany jest jako "Brudny Harry", rozgrywający się w świecie ludzi związanych z okultyzmem. Bohaterem filmu jest John Constantine (Keanu Reeves), prywatny detektyw, który walczy z siłami piekła przebywającymi na Ziemi. Pomaga mu policjantka Angela (Rachel Weisz), której bliźniacza siostra została zamordowana w tajemniczych okolicznościach.

W filmie występują także Tilda Swinton, Gavin Rossdale, Djimon Hounsou, Shia LaBeouf i Peter Stormare. Scenariusz napisali Kevin Brodbin i Frank Cappello.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


poniedziałek, 14.03.2005
filmy
Pierwszy plakat "Fantastic Four"

 

Serwis ComingSoon.net zaprezentował pierwszy plakat zapowiadający film "Fantastic Four" Tima Storey'a. Kinowa adaptacja przygód superbohaterów Marvela trafi do amerykańskich kin 8 lipca.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


poniedziałek, 14.03.2005
spotkania
Spotkaj Polcha na Łaffce

Dzisiaj o godzinie 19:00 w sklepie komiksowym Łaffka (Warszawa, ul. Polna 10/14) odbędzie się spotkanie z Bogusławem Polchem, które poprowadzi Mateusz Szlachtycz. Tradycyjnie spotkaniu z rysownikiem towarzyszyć będzie wystawa oryginalnych plansz jego autorstwa. Wstęp wolny.
[Mateusz Szlachtycz]


czwartek, 10.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 51: "Polowanie na śniadanie"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,90 zł
ID: 1083


czwartek, 10.03.2005
wystawy
Aleksandra Czubek w Gdyni

18 marca o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Starowiejska 30) odbędzie się otwarcie wystawy Aleksandry Czubek-Spanowicz pt. "Komiksy i ilustracje".
[Jan Plata-Przechlewski]


czwartek, 10.03.2005
www
"Esensja" nr 44

Ukazał się 44 numer magazynu "Esensja". W dziale komiksowym znajdziesz komiks Daniela Gizickiego i Macieja Pałki "Ostatnia wyspa", omówienia serii "Kenshin" i "Usagi Yojimbo", tekst o albumie "1000 steps to world domination" Roba Osborne'a oraz kilka recenzji komiksowych nowości.
[Jarek Obważanek]


środa, 9.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 11/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 9.03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1082


środa, 9.03.2005
zapowiedzi
Przykładowe plansze z "Hirka & Asa"

Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz zaprezentowało 6 pierwszych plansz z komiksu "Hirek & As. Gdy w Egipcie rządził Faraon" Łukasza Zabdyra, którego premiera nastąpi na Targach Wydawców Katolickich (1-3 kwietnia). Album będzie wydany w formacie A4 na kredowym papierze w miękkiej oprawie, a jego cena wyniesie około 15 zł.

Oto, jak album opisuje wydawca:

Bohaterem komiksu jest Hieronim, urwis i zapaleniec sportowy. Towarzyszy mu Anioł Stróż, który pewnego dnia "pojawia się" w życiu chłopca. Hieronim ma do przygotowania na lekcję religii historię o św. Józefie. No i będzie przygotowany na tę lekcję chyba najlepiej z klasy. Wartka, pełna ciepła i humoru akcja, a także wątek edukacyjny. Lektura dla całej rodziny.
[Jarek Obważanek]


środa, 9.03.2005
zapowiedzi
Nerwosolek droższy i na filiżankach

Tadeusz Baranowski poinformował, że po zakończeniu przedsprzedaży pożegnalnego albumu o Nerwosolku cena pozostałych egzemplarzy zostanie podniesiona. Komiks ciągle można zamawiać. Autor zamierza zamknąć listę na miesiąc przed oddaniem albumu do druku.

Baranowski zaprezentował wzór kompletu czterech filiżanek, na których znajdować się będą bohaterowie komiksu: Nerwosolek, Entomologia, Mysz Raptus i Lord Hokus Pokus. Rysunki na zdjęciu są tylko poglądowe - autor wykona inne, specjalnie na takie naczynia. Pięć kompletów tych filiżanek zostanie rozlosowanych pomiędzy osobay, które zamówią pożegnalny album i wpłacą zaliczkę. Po zakończeniu druku komiksu będzie można zamówić sobie filiżanki indywidualnie.
[Jarek Obważanek]środa, 9.03.2005
www
"Avatarae" nr 26

Pod koniec lutego ukazał się 26 numer magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym znajdziesz kilkanaście recenzji niedawno wydanych pozycji.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 8.03.2005
zapowiedzi
Nadjeżdża nowy Likwidator

 

Wydawnictwo Zin Zin Press wyda w marcu komiks Ryszarda Dąbrowskiego "Likwidator & Zielona Gwardia". To dalszy ciąg popularnego i wzbudzającego wiele kontrowersji cyklu o postaci, która działa w sposób skrajnie radykalny, a znana jest m. in. z wcześniejszych wydań albumowych oraz z magazynów "Produkt" i "AQQ".

"Likwidator jest prawdziwym polskim superbohaterem. Ukształtowanym na wzór i podobieństwo amerykańskich superheroes, przepuszczonym przez poczucie dystansu, ironię i brak złudzeń - cechy charakterystyczne dla Polaka żyjącego w Polsce i niesłuchającego Radia Maryja" - pisze w posłowiu do komiksu dr Jerzy Szyłak, teoretyk literatury zajmujący się komiksem.

Album w formacie A4 będzie miał 80 stron. Jego premiera przewidziana jest na najbliższe WSK.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


wtorek, 8.03.2005
imprezy
Program ramowy 5WSK

Organizatorzy 5. Warszawskich Spotkań Komiksowych przedstawili ramowy program imprezy. Szczegółowy program godzinowy zostanie przedstawiony za kilka dni.

Program tegorocznej edycji będzie skupiony w trzech grupach tematycznych:

 • Polacy za granicą - z uczestnikami 5.WSK spotkają się:
  - Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz - autorzy komiksu "Esencja", którym zwyciężyli europejski konkurs na komiks, rozpoczynając tym samym swoją zagraniczną karierę,
  - Piotr Kowalski, który już wkrótce wyda na rynku frankofońskim swój pierwszy komiks,
  - Dagmara Matuszak - autorka ilustracji do nowej książki Neila Gaimana "Melinda".
 • Złota Era polskiego komiksu:
  - Szarlota Pawel i Jacek Rodek w oparciu o swoje doświadczenia ze "Świata Młodych" i "Komiksu Fantastyki" opowiedzą o tym, jak wydawało się komiksy w PRL,
  - Tadeusz Baranowski - jeden z najbardziej płodnych twórców polskiego komiksu opowie o swojej komiksowej przeszłości, ale także o nowym, indywidualnym projekcie wydawniczym.
 • "Nowe brzmienia" w polskim komiksie:
  - Horror mitologiczny - spotkanie z Markiem Oleksickim, rysownikiem komiksu "Odmieniec",
  - Superbohaterowie z osiedla - spotkanie z Karolem "KRL-em" Kalinowskim twórcą komiksu "Liga Obronców Planety Ziemia",
  - Łódź w Warszawie - spotkanie z Adrianem Madejem, Jackiem Frąsiem i Krzysztofem Ostrowskim,
  - spotkanie z Robertem Adlerem, scenarzystą i rysownikiem serii "48 stron",
  - spotkanie z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, autorami komiksu "Jeż Jerzy".

Ponadto w programie:

 • warsztaty rysunkowe - prowadzą Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Piotr Kowalski i Jacek Skrzydlewski
 • panele dyskusyjne
  - Legenda "Kajka i Kokosza" - o fenomenie komiksu Janusza Christy opowiadają Adam Rusek i Arkadiusz Salomoński
  - "Nie tylko underground" na żywo - prowadzą Daniel Gizicki i Marcin Herman
 • podpisywanie komiksów - swój udział w podpisywaniu zgłosiło kilkudziesięciu rysowników, zatem podczas 5.WSK będzie można zdobyć autografy większości polskich twórców komiksu
 • galeria - m.in. galeria postaci Kleksa w wykonaniu czołowych polskich rysowników. Podczas 5.WSK będzie można kupić wybrane prace.
 • giełda - najważniejsze marcowe premiery komiksowe po atrakcyjnych cenach, ponadto tradycyjnie komiksy zagraniczne i archiwalne
 • konkurs komiksowy - dla każdego, kto chce sprawdzić swoją wiedzę na temat polskiego komiksu i wygrać cenne nagrody (nowości komiksowe z autografami twórców)

Wszystkie spotkania będą moderowane. Wśród prowadzących znajdą się: Wojciech Birek, Adam Rusek, Paweł 'nurek' Nurzyński, Marcin Herman, Piotr Muszyc i Maciej Pietrasik.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wstęp na 5. WSK będzie całkowicie bezpłatny. Impreza odbędzie się 19 marca w Domu Wojska Polskiego, Al. Niepodległości 141 (200 metrów od stacji metra Racławicka).
[Marcin Herman]

 


wtorek, 8.03.2005
filmy
Ostatni zwiastun "Sin City"

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami serwis Moviefone opublikował na prawach wyłączności nowy zwiastun filmu "Sin City" Franka Millera i Roberta Rodrigueza. Można go na razie obejrzeć tylko w jednej, niezbyt imponującej wielkości w formacie QuickTime. Trailer zawiera sporo nowego materiału, jest też nieco bardziej pokolorowany, niż poprzednie. Warto zwrócić szczególną uwagę na dorabiany komputerowo w niemal wszystkich ujęciach drugi plan (w poprzednich zapowiedziach dużo scen było na czarnym tle).

Film wejdzie na ekrany amerykańskich kin już 1 kwietnia. Data polskiej premiery chwilowo nie jest znana, ale wiadomo już, że wbrew wcześniejszym informacjom będzie późniejsza, niż amerykańska.
[informacja Szymon Stelmaszyk, tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 7.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Osiedle Swoboda" nr 3
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński, KRL
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński, KRL
Kolory: Bartosz "Marian" Ślesiński
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 03.2005
Liczba stron: 36
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 5,90 zł
ID: 1081
W trzecim epizodzie poznajemy (prawie) wszystkich rozdających karty graczy na Swobodzie, podczas tajnego mitingu w "Domu Wisienka". Ciachciarachciach wysyła Szopę w misji pocztowej do Centrum, gdzie ma odnaleźć Sprzedawcę Roku. Szopa nie wie, że jego podróż to część chytrego planu Ciacha oraz Popaja. Tymczasem Niedźwiedzia dotyka problem delirki... A może nie?

Prócz tego w zeszycie pierwszy odcinek nowego projektu KRLa - "New Kids On The Blok". Spodziewaj się tajemnicy, śmierci i Commodore 64 w rolach głównych.
[Michał "Śledziu" Śledziński]


poniedziałek, 7.03.2005
zapowiedzi
"Zeszyty Komiksowe" nr 3: "Kobiety w komiksie"

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trzeci numer "Zeszytów Komiksowych" ukaże się 19 marca podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych. Będzie on poświęcony kobietom w komiksie.

W numerze tym znalazły się, między innymi, dwie plansze z nowego komiksu Joanny Karpowicz, niepublikowana dotychczas plansza z projektu Sylwii Resteckiej sprzed kilku lat, komiksowy debiut malarki i ilustratorki Marty Semkowicz oraz stworzone specjalnie dla "Zeszytów" krótkie komiksy Agaty "Endo" Nowickiej, Kariny Krei i innych twórczyń. Jest też wywiad z Dagmarą Matuszak, dotyczący zilustrowanego przez nią poematu "Melinda" Neila Gaimana, którego polska edycja też ukaże się na WSK. Wywiad uzupełniony jest unikatowym materiałem graficznym, pochodzącym z etapu pracy nad tym albumem.

Nie zabrakło też oczywiście komiksów stworzonych przez mężczyzn, w tym czteroplanszowej premierowej historii Marka Turka.

Jak zwykle, dla zwolenników czytania o komiksie w numerze znalazł się bogaty wybór tekstów, poświęconych tym razem kobiecym bohaterkom, komisowym twórczyniom oraz, ogólnie, relacji płci pięknej do obrazkowego medium. Przeanalizowana została twórczość m.in. Agaty "Endo" Nowickiej, Debbie Dreschler i Julie Doucet. Pola Dwurnik sama opowiedziała o swoich "komiksowych rysunkach". Tomasz Marciniak opisał mało znane komiksy kobiece z okresu PRL. Marcin Puźniak przedstawił amerykański komiksowy feminizm. Piotr "Dr_Greenthumb" Sujka krytycznie odniósł się do komiksowej nagości. Michał Siromski zajął się szerzej pojęciem stereotypu. I tak dalej.

Zainaugurowany został nowy dział, w którym będzie opisywana sytuację komiksu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i będą przybliżani polskim czytelnikom najwięksi autorzy tego regionu. Na początek - Czech Kája Saudek w świetnym artykule Tomáša Prokupka.

W numerze można też przeczytać, jak zawsze, analizy sytuacji na polskim rynku komiksowym. Rok 2004 podsumował, z liczbami w ręku, Jarek Obważanek z serwisu WRAK.PL (podsumowanie to w "Zeszytach" ukaże się na kilka dni przed jego publikacją na WRAK-u), zaś w redakcyjnym czterogłosie opisane zostało to, w jaki sposób media oraz środowiska naukowe i artystyczne odnoszą się do komiksu w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Szczegółowy spis treści trzeciego numeru znajduje się na tej stronie.
[Michał Błażejczyk - Zeszyty Komiksowe]


poniedziałek, 7.03.2005
zapowiedzi
Marcowe albumy Kasenu

 

Wydawnictwo Kasen zaprezentowało okładki, przykładowe plansze oraz szczegółowe informacje dotyczące dwóch tytułów planowanych na marzec: "Les Bijoux" tom 2 oraz "Ragnarök" tom 2.
[Jarek Obważanek]


przykładowe plansze

"Les Bijoux" tom 2

Lapis zyskuje sobie nowych sprzymierzeńców i nowych wrogów, jako ten, który przeciwstawił się tyranii kryształów. Jego los jest przesądzony i naraża na wiele niebezpieczeństw, nie tylko jego samego, ale też tych, których darzy miłością. Rodzice Lapisa zostali zamordowani przez mściwego tyrana. Czy jego nowi przyjaciele i rodzina będą musieli zapłacić życiem za jego wyprawę po boski artefakt?


przykładowe plansze

"Ragnarök" tom 2

Dwanaście lat temu w Fayon dokonano strasznego czynu. Córka lorda Irine miała zostać poświęcona w ofierze, by ustapić miejsca nowemu następcy. Ale ten plan się nie powiódł - dziewczynka uciekła i została przygranięta przez walkirie. Teraz powróciła, by się zemścić.

W Fayon spotkali się też inni. Skurai z przeklętym mieczem, przybył tu w poszukiwaniu krwii, która go uwolni od klątwy. Chaos, rycerz pozbawiony wspomnień, zamierzał się tu osiedlić. Fenris Fenrir szuka Baldra - boga, który pomoże jej przyspieszyć Ragnarok. Wreszcie wszystkie elementy do siebie pasują i ostateczna bitwa może się rozegrać.


sobota, 5.03.2005
zapowiedzi
"Osiedle Swoboda" nr 3

Trzeci zeszyt "Osiedla Swoboda" właśnie wyjechał z drukarni. W szerokiej dystrybucji pojawi się pod koniec przyszłego tygodnia (10-11 marzec). Zwyczajowo będzie do kupienia trochę wcześniej w sklepach komiksowych. Tutaj możesz obejrzeć trzy przykładowe plansze ze środka.

W tym epizodzie poznajemy (prawie) wszystkich rozdających karty graczy na Swobodzie, podczas tajnego mitingu w "Domu Wisienka". Ciachciarachciach wysyła Szopę w misji pocztowej do Centrum, gdzie ma odnaleźć Sprzedawcę Roku. Szopa nie wie, że jego podróż to część chytrego planu Ciacha oraz Popaja. Tymczasem Niedźwiedzia dotyka problem delirki... A może nie?

Prócz tego w zeszycie pierwszy odcinek nowego projektu KRLa - "New Kids On The Blok". Spodziewaj się tajemnicy, śmierci i Commodore 64 w rolach głównych.
[Michał "Śledziu" Śledziński]


sobota, 5.03.2005
zapowiedzi
Kasen do lipca

 

Wydawnictwo Kasen przedstawiło swoje plany wydawnicze do najbliższe miesiące. Poza kontynuacjami już rozpoczętych serii możemy spodziewać się albumu "Bye Now", którego autor ukrywa się pod pseudonimem Maous.

[Jarek Obważanek]


sobota, 5.03.2005
zapowiedzi
Okładki JPF. "D.N.Angel" odsunięty

 

J.P.Fantastica zaprezentowała zestaw okładek komiksów planowanych na najbliższe miesiące. Są to w kolejności: "Battle Angel Alita" tom 9: "Podbój", ".hack //Bransoleta Zmierzchu" tomy 1, 2 i 3, "Hellsing" tomy 6 i 7, "Naruto" tomy 11 i 12, "Vampire Princess Miyu" tomy 8, 9 i 10 oraz "Wish" tomy 3 i 4.

Ponadto JPF wycofał się na razie z planów wydawania serii "D.N.Angel", która miała wystartować jeszcze w marcu.
[Jarek Obważanek]


     

sobota, 5.03.2005
prasa
"Ślizg" nr 3/2005

Pod koniec lutego ukazał się marcowy numer "Ślizgu", w którym Stefan i Zenek uruchamiają "Maszynę śmierci", ostateczną broń w walce z Jeżem Jerzym. Komiksowymi akcentami wydania są również artykuł o Masamune Shirow oraz zwyczajowa garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


sobota, 5.03.2005
www
Strona Tobiasza Piątkowskiego

W sieci pojawiła się strona Tobiasza Piątkowskiego, scenarzysty serii "48 stron" i "Status 7". Można na niej zobaczyć inne oblicze tego twórcy - oblicze projektanta postaci, rekwizytów i scenerii do autorskiej serii "Koszmary zebrane" czy gry "Hugo Pingvinslaget".
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Cartoon Network Magazyn" nr 2/2005
Redaktor naczelny: Edyta Wielgosz
Scenariusz: Robbie Busch, Ian Boothby, Jim Alexander, Bobbi JG Weiss
Szkic: John Delaney, Phil Moy, Neal Sternecky, Chuck Frazier, Gary Fields
Tusz: Dan Davis, Phil Moy, Neal Sternecky, Andrew Pepoy, Gary Fields
Kolor: Sno Cone, Dave Tanguay, Digital Chameleon
Tłumaczenie: Agata Hajpel
Wydawca: Media Service Zawada
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Warner Bros. Entertainment Inc.
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,99 zł
ID: 1074kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 4/2005: "Ultimate X-Men" nr 7
Scenariusz: Mark Millar
Szkic: Adam Kubert
Tusz: Danny Miki
Kolory: J.D.Smith, Dave Stewart
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 4.03.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 03-04.2002
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 1080
"Światowe Tournée" ["World Tour"]. Nasi bohaterowie w towarzystwie Charlesa Xaviera rozpoczynają podróż po Europie. Tournee - połączone z "pracą w terenie", ma zmienić ich wizerunek w oczach przeciętnych ludzi. Plany te może jednak pokrzyżować pewien potężny mutant. Tymczasem Colossus nieoczekiwanie pozostawia drużynę.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 16 i 17.
[Dobry Komiks]kup w Imago.com.pl

"Record of Lodoss War" tom 3: "Szara
Wiedźma" tom 3

Scenariusz: Ryo Mizuno
Rysunki: Yoshihiko Ochi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Kodakawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1079
Zakończenie historii Parna i jego drużyny. Czy pokonają ciemne moce Szarej Wiedźmy? Czy zdołają ocalić wyspę Lodoss?

Ostatni tom trylogii.
[JPF]kup w Imago.com.pl

"Sam i Twitch" część 4
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Szkic: Angel Medina
Tusz: Jonathon Glapion
Kolory: Drew Hutchinson, Jay Fotos, Todd Broeker
Okładka: Ashley Wood
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 02-03.2000
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 1078
Zakończenie historii "Udaku".

Zeszyt zawiera historie z amerykańskich numerów 7 i 8.kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 32
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane, Danny Miki
Kolory: Bran Haberlin, Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 12.1996
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1077
Zeszyt 56 wydania oryginalnego.kup w Imago.com.pl

"Usagi Yojimbo" tom 5: "Samotny cap i koźlę"
Tytuł oryginału: Lone Goat and Kid
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 136
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 16,90 zł
ID: 1076kup w Imago.com.pl

"Wolverine": "Koniec" część 4
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Claudio Castellini
Kolory: Paul Mounts
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 08.2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 5,00 zł
ID: 1075


piątek, 4.03.2005
zapowiedzi
Mistrzowie Komiksu - nowa kolekcja

 

Już 19 marca, na WSK, ukaże się pierwszy tom nowej ekskluzywnej kolekcji "Mistrzowie Komiksu", w ramach której są wydawane arcydzieła światowego komiksu. Albumy sławnych twórców komiksowych z Europy i USA, które zyskały miano najlepszych dokonań w historii gatunku. W prezentowanej kolekcji znalazły się albumy wyjątkowe, wyróżnione prestiżowymi nagrodami i uznane za przełomowe osiągnięcia artystyczne. Ich twórcy są wybitnymi postaciami w świecie kultury i sztuki. Wszystkie albumy są wydawane w twardej oprawie i na kredowym papierze. Nakład każdego albumu będzie wynosił tylko 1000 egzemplarzy. Będą ukazywać się co 2 miesiące.

W ramach serii ukażą się następujące komiksy:

 • marzec: "Feralny major" Moebiusa
 • maj: "Azyl Arkham" Granta Morrisona i Dave'a McKeana
 • lipiec: "Kingdom Come" Marka Waida i Alexa Rossa
 • wrzesień: "Legendy naszych czasów" Pierre'a Christina i Enkiego Bilala

"Feralny Major"
Rysunki i scenariusz: Moebius (Jean Giraud)

Klasyka komiksu francuskiego. W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: "Garaż hermetyczny" i "Człowiek z Ciguri".

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli - w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi - ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. "Incala" i "Blueberry'ego" (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorowsky'm. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: "Obcy", "Tron", "Piąty Element".

Tytuł oryginału: Major fatal
Data wydania: 19.03.2005
Liczba stron: 176
Cena: 99,00 zł
 

"Azyl Arkham"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Dave McKean

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich komiksów. "Arkham Asylum" to klasyczna opowieść z Batmanem w roli głównej, który musi stawić czoło szaleńcom z zakładu psychiatrycznego Arkham. Komiks pełen symboliki i nawiązań - można w nim znaleźć odniesienia do filozofii Junga oraz do kart Tarota. Scenarzysta Grant Morrison stawia wiele pytań dotyczących ludzkiej psychiki, ale na żadne nie udziela jednoznacznych odpowiedzi. To przerażająca podróż w głąb ludzkiego wnętrza, obsesji i szaleństwa. Niebanalny scenariusz doskonale uzupełniają niepokojące, ocierające się o szaleństwo rysunki Dave'a McKeana, znanego ilustratora okładek serii "Sandman".

"Arkham Asylum" natychmiast zdobył szczyty list bestsellerów i pozostał tam przez długi czas. Do dziś sprzedało się ponad pół miliona egzemplarzy na całym świecie, dzięki czemu album dołączył do ekskluzywnego grona najlepiej sprzedających się nowel graficznych. A jego twórcy stali się jednymi z najbardziej wpływowych artystów komiksowych współczesnej sztuki komiksowej.

Premiera na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

Data wydania: maj
Liczba stron: 128
Cena: 79,00 zł
 

"Kingdom Come"
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Alex Ross

Niezwykle udana próba mitologizacji współczesnych bohaterów komiksowych. Scenarzysta Mark Waid pokazuje Batmana, Supermana, Wonder Woman jako prawie boskie istoty, które opiekują się ludźmi. Ale ci klasyczni bohaterowie, obdarzeni prawie boskimi mocami odeszli na emeryturę. Na świecie pojawiło się nowe pokolenie superbohaterów, które nie dba o dobro ludzkości, ale walczy między sobą, zupełnie nie zważając na ludzi. Poprzez konfrontację klasycznych bohaterów z nowym pokoleniem twórcy pokazują, dlaczego mit superbohaterów jest niezwykle ważny w amerykańskiej kulturze.

Komiks został namalowany przez znanego grafika Alexa Rossa (zajmował się również projektowaniem plakatów do gal oscarowych). Dzięki fotorealistycznym szczegółom i odwzorowaniu postaci rysownik osiągnął oszałamiający efekt. Gdyby ci bohaterowie istnieli naprawdę, wyglądaliby tak, jak ich namalował Ross. Komiks zdobył dwie najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu komiksowego: został nagrodzony Nagrodą Eisnera w kilku kategoriach: nagroda dla najlepszej serii, najlepszej okładki, najlepszego rysunku; oraz Nagrodą Harvey'a (obie w roku 1997).

Data wydania: lipiec
Liczba stron: 208
Cena: 99,00 zł
 

"Legendy naszych czasów"
Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal

Album dwóch znakomitych europejskich twórców komiksowych. Historie utrzymane w konwencji political fiction, nierzadko ocierające się o fantastykę stanowią jedno z najważniejszych dokonań artystycznych w XX-wiecznej sztuce komiksowej. Cykl "Legendy naszych czasów" obejmuje kilka samodzielnych albumów, z których do tej pory w Polsce ukazały się dwa: "Polowanie" i "Falangi Czarnego Porządku". Na najnowszy zbiór składają się trzy części - każda omawia historię innego miasta, które jest miejscem nadnaturalnych wydarzeń. Bohaterem pojawiającym się w każdym z komiksów jest tajemniczy młodzieniec, niemy świadek niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku. Rysunki do tej serii wykonał jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców, mistrz "poważnej kreski" - Enki Bilal (zajmujący się również filmem - niedawno zrealizował obraz "Immortal: Kobieta pułapka" na podstawie swojego komiksu).

Data wydania: wrzesień
Liczba stron: 176
Cena: 99,00 zł

[Egmont Polska]


piątek, 4.03.2005
promocje
"Locke" i "MangaMix" w niższych cenach

Wydawnictwo Waneko rozpoczęło nową promocję, w ramach której można zamówić dowolne numery "MangaMixu" za 7 zł za sztukę, a pierwsze 8 tomów "Locke Superczłowieka" za 4,50 zł za sztukę. Ostatnie dwa tomy serii sprzedawane są za 6,50 zł. Promocja potrwa do końca marca. O sposobach zamawiania przeczytasz na stronie Waneko.
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.03.2005
filmy
Nowy plakat "Sin City"

 

Serwis ComingSoon.net zaprezentował dzisiaj ostateczny plakat filmu "Sin City" Roberta Rodrigueza i Franka Millera, którego polska premiera odbędzie się 1 kwietnia, równocześnie z amerykańską. Jak widać, plakat stanowi kompilację motywów z kilku poprzednich uzupełnioną kadrem z filmu. W przyszłym tygodniu w sieci zostanie zaprezentowany również nowy zwiastun obrazu.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


piątek, 4.03.2005
filmy
Oscar dla "Spider-Mana 2"

"Spider-Man 2" Sama Raimi został w minioną niedzielę wyróżniony Oscarem za najlepsze efekty specjalne. Do pokonania miał tylko dwa filmy: "Harry Potter i więzień Azkabanu" oraz "Ja, Robot". To pierwszy Oskar w dorobku Marvel Studios. "Spider-Man 2" nominowany był również za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku (Paul N.J. Ottosson).
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.03.2005
filmy
Cztery Złote Maliny dla "Catwoman"

Film "Kobieta-Kot" Pitofa otrzymał w minioną sobotę 4 Złote Maliny. Nagrody przyznawane są dla najgorszych hollywoodzkich produkcji roku w trakcie żartobliwej ceremonii 24 godziny przed galą Oscarów. "Catwoman" zwyciężyła w kategoriach: najgorszy film, najgorsza aktorka (Halle Berry), najgorszy reżyser (Pitof) i najgorszy scenariusz (Theresa Rebeck, John Brancato, Michael Ferris i John Rogers). Ponadto obraz był nominowany w kategoriach: najgorsza ekranowa para (Halle Berry i Benjamin Bratt lub Sharon Stone), najgorsza aktorka drugoplanowa (Sharon Stone) oraz najgorszy aktor drugoplanowy (Lambert Wilson).

Owacją na stojąco zgormadzeni w Ivar Theatre przyjęli nieoczekiwane pojawienie się Halle Berry. Aktorka, trzymając w jednej ręce świeżo otrzymaną Malinę, a w drugiej zdobytego 3 lata temu Oscara (za rolę w "Czekając na wyrok") w długiej przemowie sparodiowała swój występ na oskarowej gali w 2002 roku, łącznie ze łzami wzruszenia. "Oto, czego moja kariera potrzebowała. Byłam na szczycie a teraz jestem na dnie." Podziękowała też wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję "Catwoman". "Chciałabym podziękować Warner Bros za zatrudnienie mnie w tym gównie" stwierdziła, wyciągając na scenę swego agenta i grożąc mu: "następnym razem najpierw przeczytaj scenariusz."

Berry wyjaśniła dziennikarzom, dlaczego pojawiła się osobiście na ceremonii. "Gdy byłam mała, moja mama powiedziała mi, że jeśli nie możesz być dobrym przegranym, to nigdy nie będziesz dobrym zwycięzcą."
[Jarek Obważanek na post. Reuters i BBC News]


środa, 2.03.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 10/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 2.03.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1073


środa, 2.03.2005
zapowiedzi
Kultura Gniewu na WSK

Na tegoroczne WSK Kultura Gniewu przygotowała dwie premiery. Będą to albumy, o których wielu fanów komiksu mogło słyszeć już wcześniej i na które wielu fanów niecierpliwie czeka: słynne "O zmroku" mistrza polskiego komiksu Tadeusza Baranowskiego oraz legendarna "Misja" Adriana Madeja. Oba po raz pierwszy zaistnieja w albumowej formie.

Pierwszy, zawierający przygody wampirów Szlurpa i Burpa, wydany zostanie w kolorze i twardej oprawie. Drugi w czerni i bieli z kolorową, usztywnioną okładką. Uczestnicy Warszawskich Spotkań Komiksowych będą mieli okazję spotkać obu twórców, porozmawiać z nimi, a także otrzymać autograf.

"O zmroku" to komiks narysowany przed piętnastoma laty przez Tadeusza Baranowskiego do scenariusza Jeana Dufaux (m.in. "Skarga utraconych ziem" z rysunkami Grzegorza Rosińskiego, "Drapieżcy" z rysunkami Mariniego). W końcu doczekał się on pierwszej albumowej edycji - dotychczas istniał tylko w oddzielnych odcinkach (w Polsce drukował go "Super Boom!"). Rysownik napisał do niego zupełnie nowy tekst, pełen charakterystycznego dla niego poczucia humoru. W efekcie czytelnik otrzymuje album pełen bardzo aktualnych, dowcipnych i pikantnych aluzji do polskiej rzeczywistości A.D. 2005.

Szlurp i Burp powracają! O zmroku powoli wyłaniają się z mroku. Umyli i naostrzyli zęby i wypatrują potencjalnych ofiar (chętnie młodych i miłych z wyglądu dziewcząt). Nie wiedzą jednak, że nim zanurzą kły w ciepłych szyjach przyjdzie im spotkać się o wiele mniej kulturalnymi niż oni sami postaciami. Z okropnymi zombi, z upartym aczkolwiek lekko ustraszonym łowcą wampirów - Zdzichem Kołkiem, z doktorem Frankiem Sztajnem, którego głowa pełna jest szalonych pomysłów, z groźnym psychopatą wyposażonym w elektryczna piłę oraz z wieloma innymi indywiduami.

Przede wszystkim jednak przyjdzie im się zmierzyć z przerażającą - nawet dla ich - komisją śledczą i galopującą lustracją! Czy znajdą się świadkowie ich wampirzej przeszłości i czy ktoś ma teczkę na Szlurpa i Burpa? Odpowiedzi na te i inne pytania w albumie "O zmroku". Czytać tylko uzbrojonym po zęby! A raczej ząbki. Czosnku.

"Misja" to komiks legenda. Jego pierwszy fragment ukazał się 8 lat temu na łamach "Nowego Talizmanu", potem drukowała go "Arena Komiks". W obu publikacjach komiks Madeja nie doczekał się końca. Dopiero teraz "Misja" zostanie wydana w albumie z poprawionymi rysunkami i wcześniej nieznanym finałem.

Trzech krasnoludów - Riandal, Edgar i Harrim - ma w życiu jedno pragnienie: przy pomocy bojowych toporów walczyć ze złem. A najchętniej walczyć tylko w krótkich przerwach między suto zakrapianymi alkoholem ucztami i igraszkami z powabnymi niewiastami. Ale pewnego dnia światu zaczyna zagrażać wielkie niebezpieczeństwo. Obłąkany władca chce sprowadzić na ziemię demony, by uczynić z nich niezwyciężoną armię. Nasi bohaterowie, o dziwo, bez chwili wahania odstawiają jadło, napitek i damy, by rozpocząć misję. Misję ratowania świata.

Po latach misja nareszcie dobiega końca. Ale czy na pewno?
[Kultura Gniewu]


środa, 2.03.2005
zapowiedzi
Okładka "Star Wars: Obsession"

Mandragora przedstawiła polską okładkę pierwszego zeszytu mini-serii "Star Wars: Obsesja" Hadena Blackmana i Briana Chinga, którą planuje wydawać od kwietnia.

Ponadto edytor poinformował, że istnieje możliwość tygodniowego poślizgu premier trzech planowanych na WSK komiksów: "100 naboi" tom 8: "Farbowany detektyw" część 1, "Banner" część 1 i "Punisher" część 9.

Więcej informacji w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 2.03.2005
zapowiedzi
Ostatni "Ziniol" w kwietniu

Premiera czterdziestego, ostatniego "Ziniola" odbędzie się 20 kwietnia na TRACH!u, a nie jak wcześniej zapowiadano na warszawskich WSK. Numer posiadał będzie 52 strony pełne komiksów oraz dwa dodatki: erratę do numeru 38 autorstwa Macieja Pałki i Piotra Szreniawskiego oraz pierwszy numer nowego zina tej samej spółki. Oto spis komiksów, jakie pojawią się w numerze:

 • "Fakałt" - Dominik Szcześniak i Maciej Pałka
 • "Kapusta w Werhracie" - A. Letterman
 • "To see or not to see" - Daniel Gizicki i Dominik Szcześniak
 • "Uwydatnienie" - Piotr Machłajewski
 • "Blaki" - Mateusz Skutnik
 • "..." - Hubert Ronek i Agata Niewiadomska
 • "..." - Lupa i Lucek
 • "Dom żałoby" - fragmenty - Szcześniak, Pałka i Ronek
 • "Bibułka" - Tomaz
 • "Farma" - Daniel Gizicki

Numer będzie kosztował 7 zł. Można go zamawiać pod tym adresem.
[Dominik "lucek" Szcześniak]


środa, 2.03.2005
imprezy
Rabaty i konkursy na TRACH!u

Księgarnia Imago.com.pl obsługująca na TRACH!u2 giełdę komiksową zapowiedziała spore zniżki: wszystkie komiksy będą tańsze o 10%, a przy większych zakupach klienci otrzymają 15% rabatu na tytuły Egmontu.

Przypominam także o konkursach, które będą zorganizowane na TRACH!u2: w sobotę rysunkowy, w niedzielę teoretyczny; do wygrania pakiety komiksów. Poza tym gadżety, koszulki oraz albumy autorstwa zaproszonych gości rozdawać będziemy także na spotkaniach z twórcami, warsztatach i prelekcjach.

Wszelkie informacje odnośnie imprezy możesz uzyskać pod tym adresem.
[Hubert Ronek]


środa, 2.03.2005
wrak
Glinno na start!

Marcowy ekran powitalny WRAKa wykonał Jacek Frąś, autor znany z wydanego w październiku komiksu "Glinno" i nagrodzonej w Angouleme "Kaczki".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Krzysztofa Wyrzykowskiego, Huberta Ronka, Marka Lachowicza czy Roberta Służałego zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa