ARCHIWUM

piątek, 29.08.2008

zapowiedzi:

Październikowe premiery Hanami

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało okładkę, opis i przykładowe plansze z polskiej edycji "Wędrowca z tundry" Jirō Taniguchiego. Album ma trafić do sprzedaży dziesiątego października.

"Wędrowiec z tundry" to zbiór sześciu komiksów, których bohaterowie mierzą się z dziką naturą i lepiej poznają samych siebie. Opowiadania inspirowane twórczością Jacka Londona; eksploracja morskich głębin; losy twórcy komiksowego – historie zawarte w tym tomie pokazują kunszt artystyczny autora zarówno w warstwie rysunkowej, jak i fabularnej. Świat, jaki przedstawia laureat licznych nagród komiksowych, Jirō Taniguchi, czasem przeraża, czasem wzrusza, ale na pewno wywiera na czytelniku silne wrażenie. "Wędrowiec z tundry" otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Eisnera w 2008 roku.

Jirō Taniguchi urodził się w 1947 roku w prefekturze Tottori w Japonii. Zadebiutował w 1971 roku w magazynie "Young Comics". Dwa lata później zdobył nagrodę Big Comics za nowelę graficzną "Tōi koe" ("Odległy głos"). Kolejne dzieła przyniosły mu coraz większy rozgłos i liczne wyróżnienia. W 1997 roku razem z Jeanem "Moebiusem" Giraud (którego spotkał po raz pierwszy w 1974) stworzył "Ikaru" ("Ikar"), komiks uważany za jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) koprodukcji europejsko-japońskich. Taniguchi zdobył lub był nominowany do niemalże wszystkich liczących się światowych nagród komiksowych (Shōgakkan Manga Shō, Nihon Mangaka Kyōkai Shō, Alph'Art – MFK w Angoulême, Eisner Award itd.). Tworzy komiksy o różnorodnej tematyce, jednakże najczęściej przewijającymi się wątkami są natura i życie codzienne Japończyków.

Równocześnie z komiksem Taniguchiego polską premierę ma mieć "Dynia z majonezem" Kiriko Nananan. Również z tej pozycji Hanami przedstawiło trzy przykładowe plansze.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 28.08.2008

zapowiedzi:

Dobry wojak Szwejk w Przemyślu

Daniel de Latour w połowie sierpnia zakończył prace nad komiksem "Zupełnie nieznana przygoda dobrego wojaka Szwejka w mieście Przemyślu" według scenariusza Karola Konwerskiego. 36-stronicowa historia powstała na zlecenie lokalnych władz. Wizyta bohatera powieści Jarosława Haszka w Przemyślu stała się pretekstem do przedstawienia atrakcji miasta w nieszablonowy sposób.

Komiks ma uświetnić Wincentiadę, czyli Dni Patrona Miasta Przemyśla św. Wincentego, które odbędą się w najbliższy weekend na Rynku Starego Miasta. Po zakończeniu imprezy album będzie można kupić w przemyskich księgarniach, Urząd Miejski stara się również wprowadzić go do sieci EMPiK.

Fragment komiksu przeczytasz na blogu scenarzysty, a kilka innych kadrów zobaczysz na blogu rysownika.
[Jarek Obważanek; źródła: karolkonw, obrazki, UM w Przemyślu]


wtorek, 26.08.2008

zapowiedzi:

Wrześniowe okładki Egmontu

 

Prezentuję okładki albumów z wrześniowego pakietu Klubu Świata Komiksu. Są to w kolejności:

 • "Baśnie" tom 3: "Kroniki miłosne",
 • "Dilbert" tom 26: "Jak rozkwitnąć przy niejasno postawionych celach",
 • "Hellboy Animated": "Czarne zaślubiny i inne opowieści",
 • "HP i Giuseppe Bergman",
 • "Janko Pistolet",
 • "Miecz nieśmiertelnego" tom 15,
 • "Ranma 1/2" tom 21,
 • "Śnienie": "Przez bramy z rogu i kości".

Szczegółowe informacje o tych i innych tytułach planowanych przez Egmont znajdziesz w dziale Zapowiedzi.
[Jarek Obważanek]poniedziałek, 25.08.2008

zapowiedzi:

Najbliższe premiery Manzoku

Pod koniec sierpnia lub na początku września mają ukazać się trzy komiksy z wydawnictwa Manzoku. Kolejne cztery tytuły planowane są na październik.

"Misterium" i "Originals" będą miały nakład rzędu 1500 egzemplarzy. Więcej informacji na temat planów Manzoku znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 18.08.2008

zapowiedzi:

Mucha ogłasza kolejne tytuły

Wydawnictwo Mucha Comics na forum wydawców udzieliło kilku odpowiedzi na pytania czytelników.

Trzeci tom "Astonishing X-Men" Jossa Whedona i Johna Cassaday'a ma ukazać się jeszcze w sierpniu, "Avengers": "Disassembled" w październiku lub listopadzie, a "Marvels" w listopadzie.

Poza już zapowiedzianymi "New Avengers" Mucha planuje crossovery związane z tą serią, czyli m.in. "House of M" oraz "Civil War". W planach są też "Secret War" Bendisa i Dell'Otta, "War Stories" Gartha Ennisa, "Zero Girl" Sama Kietha, być może także "Daredevil: Yellow".

Ponadto Aleja Komiksu poinformowała o planowanym na wrzesień albumie "Arrowsmith" tom 1: "Za mundurem panny sznurem" Kurta Busieka i Carlosa Pacheco. Zawiera on całą, opublikowaną w 2003 roku mini-serię. Do dziś nie ukazała się żadna kontynuacja.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 18.08.2008

recenzje:

"Objawienia"

W skrócie: "Objawienia" nie są komiksem dotykającym w poważny, ambitny sposób kwestii wiary. To sprawnie napisana opowieść detektywistyczna z udziałem nadprzyrodzonych sił. Wartka, filmowa fabuła, barwne dialogi, mocne zwroty akcji – tylko tyle i aż tyle. Nie idzie za tym żadna głębsza myśl, chociaż scenarzysta próbuje sugerować, że jest inaczej.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sobota, 16.08.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Legend" tom 3
Scenariusz: Woo Soo-Jung
Rysunki: Kara
Tłumaczenie: Joanna Pienio
Wydawca: Kasen
Data wydania: 08.2008
Wydawca oryginału: Seoul Cultural Publishers, Inc.
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 168
Format: 12,6 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 2093*
Wraz z Hodongiem, kapłanem o wyglądzie dziecka, który niedawno dołączył do drużyny, Eung-yo i Junoa trafiają na pustynne tereny otaczające świątynię Gameunsa. W świątyni podobno strzeżony jest magiczny Flet Tysiąca Fal, który może być kolejnym fragmentem miecza Chilji.
[Kasen]


sobota, 16.08.2008

zapowiedzi:

Czak Norys według Szawła

Paweł "Szaweł" Płóciennik rysuje trzecią część komiksu "Czak Norys versus Ojciec Dr" – poinformował sam autor na swoim bloku. Scenariusz napisał Bartosz "Termos" Słomka. Zeszyt ma ukazać się na MFK w Łodzi, choć nie wiadomo jeszcze kto będzie wydawcą.
[opr. na podst. komiksowego bloku Szawła]

Strona tytułowa trzeciej części "Czaka Norysa"


sobota, 16.08.2008

zapowiedzi:

Manzoku mami "Mrocznymi miastami"

Wydawnictwo Manzoku na forum wydawców udzieliło kilku odpowiedzi na pytania czytelników.

Pierwszy tom długo oczekiwanych "Mrocznych miast" Benoît Peetersa i François Schuitena planowany jest obecnie na przełom sierpnia i września. Drugi tom ma ukazać się w grudniu, a trzeci na początku przyszłego roku.

"Misterium" Granta Morrisona i Jona J. Mutha ma ukazać się w sierpniu. Kolejne tomy "Koziorożca" Andreasa planowane są na ostatni kwartał roku.

Więcej informacji na temat powyższych pozycji znajdziesz tutaj.

Poza już zapowiedzianymi tytułami Manzoku rozważa amerykańskie "Final Crisis" i "Trinity", a także japońskie "Blame", "Monster" oraz "20th Century Boys". Edytor zaznacza, że nawet jeśli się na nie zdecyduje, nie zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 15.08.2008

zapowiedzi:

Groza od Risso i inne plany Taurusa

Na początku września nakładem Taurus Media mają ukazać się niezapowiadane wcześniej "Opowieści grozy" ["Tales of Terror"] autorstwa Carlosa Trillo i Eduardo Risso – poinformował Maciej Pietrasik na forum wydawców.

Trwają prace nad szóstym tomem "Żywych trupów", planowanym na MFK w Łodzi. W tym samym terminie powinien też trafić do sprzedaży komiks "Kobieta mego życia, kobieta moich snów" Pedro Brito i João Fazenda. Nieco później możemy spodziewać się trzeciego występu "Najgorszej kapeli świata" José Carlosa Fernandesa.

Na początek grudnia planowany jest trzeci tom "Borgii" Jodorowsky'ego i Manary. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie będzie to ostatnia część historii. Czwarty tom wydawnictwo Albin Michel zapowiedziało na przyszły rok.

W lutym przyszłego roku ma ukazać się "Gang Hemingwaya" Jasona. Taurus rozważa wydanie w tym samym czasie nagrodzonego Eisnerem albumu "I Killed Adolf Hitler".

Więcej informacji o planach oficyny znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 12.08.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Morskie powietrze"
Tytuł oryginału: That Salty Air
Scenariusz: Tim Sievert
Rysunki: Tim Sievert
Tłumaczenie: Paweł Timofiejuk
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 08.2008
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 04.2008
Liczba stron: 116
Format: 14,9 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 25,00 zł
ID: 2087*
Opis wydawcy:
Hugh to rybak, który pielęgnuje swoje specjalne relacje z morzem – oparte na respekcie i szacunku. Pewne wydarzenie sprawia jednak, że Hugh wypowiada swoją prywatną wojnę morzu. Czy w jej efekcie doprowadzi do zagłady swojej rodziny? Czy zatraci się w rozpaczy? Morskie powietrze to opowieść o szansach, których nie dostrzegamy, o tragediach przesłaniających nam trzeźwy osąd i o nadziei, która trwa pomimo przeciwności losu. To opowieść o młodym małżeństwie Maryanne i Hugh, które stara się żyć po swojemu, pomimo przeciwności losu.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Odwrócenie"
Scenariusz: Radosław Bolkowski
Rysunki: Radosław Bolkowski
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 08.2008
Liczba stron: 24
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: satynowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,00 zł
ID: 2088
Opis wydawcy:
Co by się stało, gdybyś pewnego dnia idąc do szkoły odkrył, że wszystko na tym świecie jest na opak? Ty jesteś wzorem ucznia w pędzie do nauki, a twoi nauczyciele to ostatni degeneraci. Trudno sobie wyobrazić? Zrobił to jednak Radek Bolkowski, który zaadaptował do formy komiksu opowiadanie Marcina Paruzela "Sposób na jutro klasówka". W tej odwróconej rzeczywistości może dojść do wielu zabawnych, ale i tragicznych, zdarzeń, których efekty mogą wpłynąć na losy całej ludzkości.
[Timof i cisi wspólnicy]


wtorek, 12.08.2008

www:

TM-Semic w KZ nr 51

Wczoraj ukazał się 51 numer Magazynu Miłośników Komiksu KZ. Korzystając ze sposobności przeprowadzenia prawdziwego wywiadu-rzeki z Marcinem Rusteckim, tematem przewodnim numeru została wybrana działalność wydawnictwa TM-Semic. Oprócz tego w numerze garść recenzji albumów zagranicznych (m.in. "All-Star Barman & Robin, The Boy Wonder", "Dni Pośród Nocy"), polskich (m.in. "Bajabongo", "Na Szybko Spisane. 1990-2000") oraz filmów opartych o komiksy (m.in. "Wanted", "The Dark Knight").
[Jakub Syty, red. nacz. KZ]


wtorek, 12.08.2008

zapowiedzi:

Komiksiarze w hołdzie Matołkowi

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi wspólnie z Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie przygotowują okolicznościową publikację z okazji 75. urodzin Koziołka Matołka. W sfinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego antologii przede wszystkim znajdzie się popularno-naukowe, ilustrowane przykładami opracowanie na temat historii Koziołka Matołka, przygotowane przez Adama Ruska z Biblioteki Narodowej. Drugą część publikacji zajmie jedenaście krótkich historii komiksowych ku czci Koziołka Matołka, stworzonych przez: Szarlotę Pawel, Tadeusza Baranowskiego, Bohdana Butenkę i Tomasza Marciniaka, Ryszarda Dąbrowskiego, Sławomira Kiełbusa, Tomasza Niewiadomskiego, Tomasza Tomaszewskiego, Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Tadeusza Raczkiewicza, Marka Lachowicza oraz Filipa Sobańskiego i Darka Foksa. Prace, poza ostatnią, zostały narysowane według schematu "znany bohater komiksowy spotyka Koziołka Matołka". Okładkę wykona Tomasz Leśniak. Premiera albumu oczywiście podczas tegorocznego MFK.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]

Kadry z komiksu Tomasza Niewiadomskiego.


wtorek, 12.08.2008

recenzje:

"Ziniol. Kwartalnik kultury komiksowej" nr 1

W skrócie: Reaktywowany "Ziniol" miał być w zamierzeniach magazynem komiksowym z prawdziwego zdarzenia. Takim, w którym będą drukowane nie tylko komiksy, ale też artykuły o nich i to pisane inaczej, niż te publikowane w Internecie. O ile jednak komiksy w "Ziniolu" są ciekawe, to z artykułami zupełnie redakcji nie wyszło.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 11.08.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Blueberry" tomy 6, 11, 12: "Człowiek ze srebrną gwiazdą. Kopalnia zaginionego Niemca. Widmo ze złotymi kulami"
Tytuł oryginału: L'homme à l'étoile d'argent. La mine de l'Allemand perdu. Le spectre aux balles d'or
Scenariusz: Jean-Michel Charlier
Rysunki: Jean Giraud
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 11.08.2008
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1969, 1972
Liczba stron: 152
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 75,00 zł
ID: 2081*
Opis wydawcy:
Seria o Blueberrym to jeden z najsławniejszych europejskich komiksów westernowych. Akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie w II połowie XIX wieku. W postaci Blueberry'ego, scenarzysta połączył wszystkie cechy, które miłośnicy westernu lubią najbardziej – porucznik armii amerykańskiej jest więc jednocześnie awanturnikiem i szlachetnym człowiekiem, hulaką i obrońcą czci niewieściej. Walczy ze wszystkimi możliwymi wrogami – od zwykłych bandytów po ludzi skorumpowanych. Nie unika kontaktów z broniącymi swych ziem Indianami.
[Egmont Polska]


"Brzoskwinia" tom 16
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.08.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2082*
Opis wydawcy:
Momo wraca do szkoły i dowiaduje się, że Kairi spóźnił się na dworzec i szukał jej jak szalony. Plotki roznoszą się między uczniami w ekspresowym tempie, wszyscy mówią tylko o tym, że Momo wróciła do Tyijego, porzucając niesprawiedliwie Kairiego. Kairi stara się z tym jakoś pogodzić. Momo sama już nie wie, kogo naprawdę kocha, miota nią istna burza uczuć. Dziewczyna zastanawia się z kim powinna być. Misao i Ryo postanawiają być ze sobą, ale ich radość niespodziewanie zakłóca Sae, która coś odkrywa...
[Egmont Polska]


"Calvin i Hobbes" tom 10: "Wszędzie leżą skarby"
Tytuł oryginału: There's Treasure Everywhere
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.08.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 03.1996
Liczba stron: 176
Format: 16,5 x 21,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2083*
Opis wydawcy:
Czy prawdą jest, że skarby są wszędzie? Cóż, nawet przekopując własny ogródek, można dojść do wniosku, że skarbów nie ma... Ale za to skarbem są przygody przeżywane z ludźmi, z którymi spotykasz się na co dzień! Oczywiście, największym skarbem jest sam tygrys Hobbes, który w różny – czasem drastyczny – sposób, ukazuje ci, że życie to nie bajka. Mama żąda, abyś się mył, nie rozrabiał i sprzątał po sobie. Przepracowany tata zbywa twoje postulaty o wyższe kieszonkowe wymijającymi odpowiedziami. Nauczycielka brutalnie sprowadza na ziemię, kiedy w marzeniach jesteś kosmicznym odkrywcą Spiffem. Nawet Zuzia potrafi tak dołożyć śnieżką, że odechciewa się zabawy! I gdzie tutaj skarby?
[Egmont Polska]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 15
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.08.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2084*
Opis wydawcy:
Kagome wraca do szkoły, ale nie może przestać myśleć o ostatnim nieporozumieniu z Inu-Yashą, kiedy to pomyślał, że ona i Koga zakochali się w sobie. Inu-Yasha postanawia przedostać się do świata Kagome, żeby usłyszeć od niej przeprosiny. Tymczasem tajemnicze owady Saimyosho zdobywają odłamek klejnotu Shikon i lecą z nim do swojego zamku. Przed Inu-Yashą i jego towarzyszami stoi kolejne wyzwanie.
[Egmont Polska]


"Kid Paddle" tom 11: "Cuchnąca, krwiożercza mumia powraca"
Tytuł oryginału: Le retour de la momie qui pue qui tue
Scenariusz: Midam (Michel Ledent)
Rysunki: Midam (Michel Ledent)
Kolory: Angèle
Tłumaczenie: Magdalena Miśkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2008
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,0 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 2085*
Opis wydawcy:
W tym tomie Kid próbuje dostać się do kina na wymarzony film. Jednak, jak zwykle, życie rzuca mu kłody pod nogi. Kolejne podejścia zawodzą – pan w kasie wydaje się nieprzejednany. Ale Kid nie daje za wygraną.
[Egmont Polska]


"Spider-Man" tom 2: "Pojedynek herosów"
Tytuł oryginału: Power Struggle
Scenariusz: Sean McKeever
Szkic: Patrick Scherberger
Tusz: Norman Lee
Kolory: Guru eFX
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 30.07.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 12.2005
Liczba stron: 96
Format: 12,5 x 18,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 2086
Opis wydawcy:
Kolekcja "Komiksy dla dzieci Marvel".

Niesamowity Człowiek-Pająk w czterech zapierających dech w piersiach epizodach:

 • "Długie spięcie" - Nawet dzieci wiedzą, że trzeba szanowac innych. I to nie jedynie ze względu na życiowe zasady czy dobre wychowanie. Także dlatego, ze niekiedy można trafić na...nieco przytłoczonego kompleksami Electra!
 • "Doskonała niedoskonałość" - Czy może być nudniejsze miejsce na Ziemi, niż pełne obrazów i zapachu kurzu muzeum? Jednak niejaki Sandman znalazł tam coś dla siebie. Tylko dlaczego o jego fascynacji sztuką niebawem dowiedziało się całe miasto?
 • "Czas Sępa" - Spider-Man, jedna niezwykła maska ludu Kuba i dwóch polujacych na nią łotrów: Vulture i Kraven Łowca. Myślicie, że Człowiek-Pająk jest w takim starciu bez szans? Akurat!
 • "Godziny szczytu" - Do randki z Liz pozostał niecała godzina. Czy Peterowi uda się przedrzeć przez dżunglę wielkiego miasta i dotrzeć na czas do biblioteki? Tak, jeśli użyje swoich pajęczych rekwizytów. Nie, jeśli na swojej drodze spotka Skorpiona.

[Egmont Polska]


piątek, 8.08.2008

wystawy:

Obrazy Rebelki w Sopocie

 

Dzisiaj o godzinie 21:00 w sopockim klubie Sfinks (al. Mamuszki 1) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Rebelki zatytułowanej "Czarna lawa" (wstęp bezpłatny). Rebelka obronił w czerwcu dyplom na wydziale malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Teresy Miszkin. Jego prace będzie można oglądać w Sfinksie do końca sierpnia.
[opr. na podst. bloga KG]

Jakub Rebelka w trakcie obrony dyplomu.


czwartek, 7.08.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Słynni polscy olimpijczycy" zeszyt 17: "Zbigniew Pietrzykowski. Dżentelmen ringu"
Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
Kolory:
Okładka: Tomasz Jędrzejowski
Wydawca: Agora
Data wydania: 6.08.2008
Liczba stron: 32
Format: 20,8 x 29,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 9,99 zł
ID: 2080
Opis wydawcy:
Polscy pięściarze wywalczyli na igrzyskach aż 43 medale. Tylko lekkoatleci dostarczyli ich Polsce więcej. Trudno w to dziś uwierzyć, bowiem ostatni medal olimpijski w boksie zdobyliśmy w Barcelonie w 1992 r.

Co się stało z polskim boksem - tego nie wie pewnie nawet sam Zbigniew Pietrzykowski, urodzony 4 października 1934 r. w małej Bestwince na Śląsku znakomity polski pięściarz. Na igrzyskach olimpijskich startował trzykrotnie i na każdych wywalczył medal – srebrny i dwa brązowe. Zapisał się w historii niesamowitymi pojedynkami z największymi mistrzami boksu – Węgrem Laszlo Pappem, którego jako jedyny znokautował, oraz Amerykaninem Cassiusem Clayem na igrzyskach w Rzymie w 1960 r. Potem Clay przeszedł na zawodowstwo i był znany jako Muhammad Ali, największy bokser w dziejach.

A Zbigniew Pietrzykowski przegrał zaledwie 14 ze swoich 350 walk. Do dziś pozostaje rekordzistą pod względem ilości występów w kadrze narodowej: walczył w niej 44 razy, wygrywając w 42 pojedynkach. Był niepokonany w polskiej lidze.

To opowieść o nim, ale także o pozostałych wspaniałych polskich bokserach ze stajni wielkiego trenera Feliksa Stamma. Każdy był mistrzem i wielu z nich spotkasz w komiksie.
[Agora]


czwartek, 7.08.2008

konkurs:

Konkurs na komiks ekonomiczny

Fundacja FOR założona przez prof. Leszka Balcerowicza ogłosiła konkurs na komiks o tematyce ekonomicznej. Jego celem jest obalanie mitów związanych z ważnymi kwestiami dotyczącymi nas wszystkich, takimi jak wcześniejsze emerytury, płatne lub bezpłatne studia czy służba zdrowia. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób w Polsce Fundacja FOR postanowiła wykorzystać przystępną formę jaką jest komiks. Stąd pomysł na konkurs, dzięki któremu FOR chce pozyskać prace, które będą pokazywane na wystawach w szkołach i uczelniach w całej Polsce.

W konkursie przyznane będą trzy główne nagrody w wysokości 5, 3 i 2 tysiące złotych oraz siedem wyróżnień po tysiąc złotych w każdej kategorii tematycznej. Organizatorzy przewidują również możliwość zamieszczenia najlepszych prac w osobnej publikacji książkowej. W jury zasiadają Leszek Balcerowicz oraz znani rysownicy i satyrycy: Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Michał Ogórek, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz.

Prace przyjmowane będą do 10 października 2008 r. Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, znajdziesz na stronie organizatora.
[opr. na podst. materiałów organizatora]

Kadry z komiksu "Numer 73304-23-4153-6-96-8" Thomasa Otta.


czwartek, 7.08.2008

na żywo:

Plansze z "Wartości rodzinnych" Śledzia

Michał "Śledziu" Śledziński z okazji swoich trzydziestych urodzin opublikował 31 lipca na blogu 10 pierwszych plansz komiksu "Wartości rodzinne", nad którym obecnie pracuje. Anonsowana już w styczniu seria ma mieć na razie dwa odcinki z możliwością kontynuacji. Pierwszy miałby ukazać się drukiem w październiku, drugi w grudniu. Każdy album ma mieć około 40 stron, z czego 30 ma zajmować historia główna, a pozostałe dziesięć krótkie formy rozbudowujące postaci.

"Wartości rodzinne" to w zamierzeniu seria komediowa o polskim domu, w którym mieszka Jezus i cała rodzinka Króli: Edgar, Elżbieta oraz dzieciaki: Tobiasz i Tara. W pierwszym odcinku wystąpią również generał Grot oraz jego adiutant, Masza - ukraińska pani od sprzątania z podwójną osobowością.
[opr. na podst. bloga Śledzia]poniedziałek, 4.08.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Szalona z Sacre Coeur"
Tytuł oryginału: La folle du Sacré-Coeur
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Moebius (Jean Giraud)
Tłumaczenie:
Wydawca: Hella Komiks
Data wydania: 07.2008
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1992, 1993, 1998
Liczba stron: 192
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 75,00 zł
ID: 2079
Opis wydawcy:
Na początku historia jest banalnie prosta: Alan Mangel alias Zachariasz, profesor filozofii na Sorbonie załamuje się po tym, jak nagle opuszcza go żona. Nawiedzają go dawne demony przybierające postać chimerycznego alter ego w osobie cierpiącego na priapizm młodzieńca, jakim profesor Mangel był dawno temu. Później zakochuje się w swojej studentce Elizabeth, która być może jest z nim w ciąży. Nie wiadomo, czy jest święta, czy szalona. Twierdzi, że urodzi nowego Jana Chrzciciela. Gdzieś po drodze pojawia się arabski diler narkotyków podający się za św. Józefa, a wraz z nim córka szefa kolumbijskiego kartelu w roli Matki Boskiej. Być może to tylko bajka okrutnie obnażająca drzemiące w człowieku cywilizacji zachodniej zwierzę targane żądzami. Być może rozpaczliwa próba poszukiwania dobra, czystości, piękna w przewrotności, nadmiarze, wszelkiego rodzaju nadużyciach i diabelskiej złośliwości wobec religii.
[Hella Komiks]

Zbiorcze wydanie trylogii "Le coeur couronné":

 1. "La folle du Sacré-Coeur"
 2. "Le piège de l'irrationnel"
 3. "Le fou de la Sorbonne"

poniedziałek, 4.08.2008

zapowiedzi:

Kolejne tomy na drodze Samotnego Wilka

Ruszyły prace nad dwoma kolejnymi tomami serii "Kozure Ōkami. Samotny Wilk i Szczenię" Koike i Kojimy. Jest szansa, by obydwa ukazały się nakładem Mandragory jeszcze w tym roku. Informację tę przekazał WRAK-owi Witold Nowakowski, twórca słowniczka i konsultant merytoryczny polskiego wydania. Tłumaczeniem w dalszym ciągu zajmuje się Cezary Komorowicz.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 4.08.2008

zapowiedzi:

Zmiany w planach Ladidy

"Niewinny pasażer" Martina tom Diecka ukaże się nakładem Ladida Books prawdopodobnie na początku września - poinformował Hans Lijklema na forum Gildii.

Oficyna zrezygnowała na razie z wydania albumu "Col-Dee" Jordana Crane'a i nie poinformowała jeszcze, co ma się ukazać zamiast niego.

Poza zbiorczą edycją "Popmana" Tomasza Tomaszewskiego Ladida planuje wydanie zupełnie nowego albumu z przygodami papierowego bohatera. Rysownik aktualnie nad nim pracuje, a w sklepach pojawić się może najwcześniej w 2010 roku.

Nicolas Robel i Martin tom Dieck odwiedzą Polskę na początku października. Poza MFK w Łodzi zaplanowane są też spotkania z autorami w Warszawie.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 4.08.2008

recenzje:

"John Constantine. Hellblazer": "Niebezpieczne nawyki"

W skrócie: Trochę ryzykowny to pomysł, by prezentację przygód Constanine'a rozpocząć od opowieści, w której główny bohater zamiast uganiać się za demonami musi zmagać się z chorobą. Mimo efektownego punktu kulminacyjnego komiks bliższy jest historii obyczajowej, niż horrorowi. Ennis sam tępi swój pazur przedkładając dialogi nad akcję.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 1.08.2008

zapowiedzi:

"Blaki" i inne plany Kultury Gniewu

Album "Blaki": Paski" Mateusza Skutnika, zapowiadany przez autora w marcu, ma ukazać się nakładem Kultury Gniewu we wrześniu razem z komiksem Daniela Clowesa "Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza" (tytuł zmienił się od ostatniej wzmianki na WRAK-u).

Na październik wydawnictwo planuje "Kroniki birmańskie" Guy'a Delisle oraz "Wir können ja Freunde bleiben" Mawila.

Ponadto w odległych planach przyszłorocznych znalazł się komiks Maxa Anderssona i Larsa Sjunnessona "Bosnian Flat Dog", przekraczająca granicę jawy i snu historia opisująca pobyt autorów w krajach byłej Jugosławii.

W dziale Zapowiedzi, poza pełną listą ujawnionych przez Kulturę Gniewu tytułów, znajdziesz poprawione wersje okładek albumów "Niczym aksamitna rękawica odlana z żelaza" oraz "Pan Naturalny".
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa