ARCHIWUM

na żywo:

sobota, 30.09.2006
Plansze z "Bendu" Mawila

WRAK jako pierwszy ma przyjemność zaprezentować pięć przykładowych plansz z polskiego wydania "Bendu" Mawila, który już za tydzień ukaże się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Poniżej treść zapowiedzi albumu nadesłanej przez edytora.

Bend - szkolny zespół, jaki zna każdy: wiecznie poszukujący uznania i tłumu fanek - a przynajmniej fajnej wokalistki. W tym komiksie obserwujemy taki zespół w zderzeniu z codziennymi problemami, w nieustannej walce z instrumentami i ciągłym pytaniem o sens istnienia.

"Bend" to autobiograficzna historia opowiedziana z wielkim dystansem i poczuciem humoru przez Mawila, jednego z najpopularniejszych niemieckich komiksiarzy, którego albumy publikowane są m.in. w USA, Francji, Hiszpanii.

Do polskiego wydania po kilka zdań o graniu w zespołach, początkach swoich karier i o komiksie napisali znani polscy muzycy:

 • Olaf Deriglasoff (Dzieci Kapitana Klossa, Apteka, Homo Twist, Püdelsi, Kazik, Olaf Deriglasoff),
 • Macio Moretti a. k. a. Mitch (Starzy Singers, Mitch&Mitch),
 • Krzysiek Ostrowski (Cool Kids of Death).

[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

sobota, 30.09.2006
Okładki Egmontu na październik

 

Prezentuję okładki komiksów, które Egmont zamierza wprowadzić do sprzedaży już za tydzień, podczas MFK 2006 w Łodzi. Są to w kolejności: "Czarna Orchidea", "Jeż Jerzy" tom 4: "Wróg publiczny" i tom 5: "Egzorcysta" (reedycje w twardej oprawie), "Miecz nieśmiertelnego" tom 9, "Muminki" tom 7: "Zabawa w udawanie", "Rewolucje" tom 4: "Syntagma", "Sin City": "Damulka warta grzechu" (reedycja w twardej oprawie) oraz "Technokapłani" tomy 6-8: "Tajemnice Technowatykanu", "Gra doskonała", "Galaktyka Obiecana" (wyd. zbiorcze). W tym samym czasie pojawi się również trzecia część tetralogii potwora Bilala zatytułowana "Spotkanie w Paryżu", której okładkę prezentowałem kilka dni temu.
[Jarek Obważanek]zapowiedzi:

poniedziałek, 25.09.2006
Cabała rysuje "Biocosmosis"

W listopadzie ukaże się "Enone", debiutancki komiks scenarzysty Edvina Volinskiego otwierający cykl "Biocosmosis". Już na marzec 2007 roku planowana jest premiera części drugiej zatytułowanej "Savas". Autorem rysunków jest Nikodem Cabała, a kolorami zajął się Grzegorz Krysiński. Każdy album będzie miał 52 strony formatu A4 na papierze kredowym i w twardej oprawie. Ukażą się nakładem wydawnictwa Proarte. Tutaj możesz zobaczyć siedem przykładowych plansz ze środka "Enone", a poniżej tekst zapowiedzi nadesłanej przez scenarzystę.

Incydent na Erra Neffia, 15 lat przed Wielką Bitwą o Altomerrę i początkiem Wojny o Jedność Entirum. Entirum i Noktoorni to dwie cywilizacje tak odmienne, że nawet się nie komunikują. Jedynie tolerują swoje istnienie. Ale prędzej, czy później przecież musi dojść do kontaktu... W najmniej oczekiwanej chwili. W najbardziej nietypowym miejscu. Z najbardziej tragicznymi skutkami.

A gdybyś się przypadkowo znalazł w tym miejscu i potrafił przewidzieć te tragiczne skutki. Co byś zrobił, wiedząc, że jedynym sposobem powstrzymania tragedii jest stawienie czoła obcemu? Samotnie, bo nikt tego nie zrozumie. Z wrogim oddziałem preventorian za plecami, świadomie ryzykując życie. Czy nie zawahałbyś się zabić obcego, który właśnie stara się rozszarpać cię na strzępy? To chyba nie takie proste.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

poniedziałek, 25.09.2006
Nowe wydawnictwo - Palet

 

Najprawdopodobniej na MFK 2006 zadebiutuje nowe wydawnictwo komiksowe o nazwie Palet. W planach festiwalowych są dwie antologie - "Agresor" nr 5 i "Lineart" oraz jeden album autorski - "Wrota" cz. 1 Piotra "kintara" Kaweckiego. Wszystkie komiksy mają mieć po 100 stron i poza "Lineartem" zostaną wydane w kolorze. Planowany nakład każdej pozycji to 1000 egzemplarzy. W dalszych planach edytora znajduje się kwartalnik "Amok" oraz album "Mistrzowie Digartu" - oba już na kredzie, przy czym "Mistrzowie" mają mieć o 40 stron mniej. Działa już strona wydawnictwa, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat jego działalności. A poniżej okładki "Agresora", "Amoku", "Lineartu", "Wrót".
[Jarek Obważanek]zapowiedzi:

poniedziałek, 25.09.2006
Egmont do końca roku

Prezentuję komiksowe plany wydawnictwa Egmont Polska do końca bieżącego roku (oraz nadesłaną już rodzimą okładkę "Spotkania w Paryżu"). Warto zwrócić szczególną uwagę na kolejne albumy wydawane pod szyldem Mistrzów Komiksu. Już na początku października ukaże się "Czarna Orchidea" ["Black Orchid"] Neila Gaimana i Dave'a McKeana, a w grudniu "Sambre" Yslaire'a (początkowo współtworzony ze scenarzystą Balakiem). Obydwa tytuły oczywiście w ekskluzywnych, zbiorczych wydaniach.

Naturalnie plany mogą ulec zmianie.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

poniedziałek, 25.09.2006
Rodzime okładki Mandragory

 

Prezentuję okładki rdzennie polskich komiksów, które Mandragora planuje wydać w październiku. Są to w kolejności: "Komisarz Żbik" część 1: "Kim jest »Biała Mewa«?", "Opowieści biblijne" część 4 oraz "Tajfun" tom 1.
[Jarek Obważanek]


 

spotkania:

niedziela, 24.09.2006
Marjane Satrapi w Polsce

Z okazji polskiego wydania albumu "Kurczak ze śliwkami" Instytut Francuski w Krakowie zaprosił do Polski jego autorkę, Marjane Satrapi - poinformowało wydawnictwo Post. Wyżej wymieniony komiks zdobył nagrodę dla najlepszego fancuskojęzycznego komiksu festiwalu w Angoulême: polski wybór 2005 oraz nagrodę dla najlepszego albumu na samym festiwalu w Angoulême w 2005 roku.

28 września o godz. 17:00 Marjane Satrapi gościć będzie w krakowskim EMPiKu Megastore (Rynek Główny 5). Spotkanie poprowadzi Justyna Nowicka. Dzień później o godz. 19:00 autorka pojawi się w warszawskim Instytucie Francuskim (ul. Senatorska 38). To spotkanie poprowadzi Anna Pietruszka.

Organizatorzy wizyty: wydawnictwo Post i Instytut Francuski w Krakowie. Partnerzy: Ambasada Francji w Warszawie, Instytut Francuski w Warszawie, Fundacja Feminoteka, portal Onet.pl i sieć EMPiK.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

sobota, 23.09.2006
"Kurczak ze śliwkami" Satrapi

Pod koniec września do sprzedaży trafi komiks "Kurczak ze śliwkami" Marjane Satrapi ogłoszony najlepszym albumem roku 2004 na Festiwalu w Angoulême. Premiera ta uświetni wizytę autorki w Polsce (więcej o tym wydarzeniu już jutro). Wydawnictwo Post nadesłało pięć pierwszych plansz komiksu oraz opis fabuły, który prezentuję poniżej.
[Jarek Obważanek]

Nasser Ali - wybitny muzyk, mistrz gry na tarze, w wyniku drobnej, domowej sprzeczki traci swój ukochany instrument. Incydent ten, wydawałoby się z początku, że drobny i nie mający specjalnego znaczenia, urasta do rangi poważnego problemu, gdy okazuje się, że żaden inny, choćby nawet najlepszy tar, nie potrafi zastąpić tego jedynego.

Histeryczne poszukiwania i wymiany kolejnych instrumentów nie mogą przywrócić artyście dawnej przyjemności z tworzenia muzyki. Nasser Ali zaczyna wątpić w sens swojego życia. Załamany sytuacją kładzie się do łóżka z jednym, mocnym postanowieniem: chce umrzeć. W tydzień później oddaje ostatnie tchnienie. Jednak jego zagadkowa historia, zakończona w tak dramatyczny i nieoczekiwany sposób dopiero się zaczyna. Przez siedem ostatnich dni i nocy oddzielających podjęcie niezłomnej decyzji i jej niechybną finalizację, Nasser Ali przeprowadza prywatny rozrachunek z samym sobą. Odbywa swoistą, wyimaginowaną podróż po kolejnych etapach swojego życia, na które przemożny wpływ miał jego wielki talent muzyczny i związane z nim trudne wybory. Bowiem muzyka i życie bywają ze sobą nierozerwalnie splecione, a każdy artysta nosi w sobie tajemnicę, która je ze sobą łączy. Nasser Ali także ją posiada.

"Kurczak ze śliwkami" to kameralna opowieść autorstwa Marjane Satrapi - jednej z najbardziej znanych obecnie autorek współczesnego komiksu. Twórczyni słynnego i cenionego "Persepolis" - autobiograficznej opowieści o dzieciństwie spędzonym w Iranie w burzliwych czasach rewolucji islamskiej.

W "Kurczaku ze śliwkami" znów powracamy do podobnej, osobistej tematyki, znanej z wcześniejszego komiksu. Satrapi nie bez dystansu i humoru przywołuje tutaj prywatną historię rodzinną opowiadając ją w sposób niewymuszony i lekki. Wprowadza czytelnika w złożoną opowieść, w której doświadczenie prywatnego, jednostkowego życia łączy się z baśniową fantazją. Podejmując trudny temat związku pomiędzy sztuką i życiem, Satrapi stara się odpowiedzieć na pytanie: co nadaje życiu głębszą wartość? Ukazuje przy tym w pełni swój niezwykły talent narracyjny, pokazując, że czasami nieważne jak wielki jest temat, który się porusza, ale jak się to robi.
[Post]


sklepy:

piątek, 22.09.2006
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Brzoskwinia" tom 7
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1586
W poprzednim tomie podstępna Sae wprowadziła główną bohaterkę, Momo, w perfidną pułapkę - Momo miała wpaść w łapy dewianta i przez to stracić w oczach chłopaka, którego kocha. Intryga wyszła na jaw, a Momo postanowiła się zemścić w taki sam sposób - tyle że owego dewianta miał grać wynajęty aktor. Zaszła jednak pomyłka: ten tom zaczyna się od sytuacji, kiedy Momo z przerażeniem odkrywa, że Sae została zaniesiona do innego niż zaplanowała pokoju.

Komiks tylko dla dorosłych.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Calvin i Hobbes" tom 5: "Zemsta pilnowanych"
Tytuł oryginału: The Revenge of the Baby-Sat
Scenariusz: Bill Watterson
Rysunki: Bill Watterson
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 128
Format: 21 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1587
Mały Calvin i jego pluszowy tygrys Hobbes znów wkraczają do akcji. Jak zwykle, w życiu sześciolatka występują same kłopoty - czego nie próbowałby zrobić, okazuje się, że albo na drodze stają rodzice, albo przeszkody obiektywne. Ten tom zaczyna się całą serią stripów o zimie, na którą Calvin czeka z utęsknieniem - śnieg, sanki, zabawy, a przede wszystkim: prezenty od świętego Mikołaja! Calvin ułożył nawet alfabetyczną listę rzeczy, które chciałby dostać: zaczyna się od "bomby atomowej", a kończy na "granatniku".
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Chonchu" tom 3
Scenariusz: Kim Sung Jae
Rysunki: Kim Byung Jin
Tłumaczenie: Anna Diniejko
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Haksan Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12,8 x 18,7 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 19,90 zł
ID: 1591


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Eden, It's an Endless World!" tom 11
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 1588
Eliah cały czas tkwi w centrum beznadziejnie zawikłanej intrygi pomiędzy Propatrią, która kontroluje połowę ocalonego przed katastrofą świata, a organizacjami terrorystycznymi i przestępczymi. Znów mamy do czynienia z wykradzionymi wirusami, organizmami bioelektronicznymi, pościgami, strzelaninami. Nowością jest przeniesienie części akcji do Australii, gdzie jeszcze nasi bohaterowie się nie pojawili. Hiroki Endo nie spuszcza z tonu i przedstawia nam wciągającą i pełną fajerwerków sensacyjną historię.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Księgi Magii"
Tytuł oryginału: The Books of Magic
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: John Bolton, Scott Hampton, Charles Vess, Paul Johnson
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1990-1991 (zeszyty), 1993
Liczba stron: 200
Format: 17,5 x 26,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1589
Kolejny z komiksów Neila Gaimana, który wprowadza nas w świat magii - magii obecnej od tysiącleci, magii, która przetrwa aż do końca świata. Główny bohater, Timothy Hunter, okazuje się chłopcem obdarzonym wielką mocą - taką która może zachwiać posadami świata. Zaczynają się nim interesować różne siły - dobre i złe. Każda chce go wykorzystać dla własnego celu. Jako pierwsi natrafiają na ślad chłopca dziwaczni strażnicy porządku, wśród których jest znany m.in. z serii "Sandman" John Constantine. Postanawiają pokazać chłopcu przeszłość i niektóre wersje przyszłości, aby ten mógł wybrać, kim się stanie. Jak zwykle, Gaiman pokazuje nam niejednorodną rzeczywistość, w której nie ma rozgraniczenia na prawdziwe dobro i prawdziwe zło. Znakomita lektura dla miłośników fantasy i horroru.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Opowieści biblijne" część 3
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Mariusz Zabdyr
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2006
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 5,00 zł
ID: 1592
Trzeci już zeszyt opowieści o życiu Jezusa Chrystusa, który zebrawszy dwunastu uczniów wyrusza głosić słowo Pana. Tym razem, idąc śladem Jezusa jesteśmy świadkami licznych cudów, których dokonał. Poznejmy między innymi historię uzdrowienia trędowatego, ujarzmienia rozszalałego morza i wypędzenia demona o imieniu Legion.

Komiks w polsko-angielskiej wersji językowej wydany w ramach linii "Seria z Wróblem".
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Skorpion" tomy 5 i 6: "Święta dolina" i "Skarb świątyni"
Tytuł oryginału: La Vallée sacrée, Le Trésor du Temple
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 11.2004, 11.2005
Liczba stron: 96
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 49,00 zł
ID: 1590
Podwójny album o przygodach awanturnika Skorpiona, wplątującego się w międzynarodową aferę, związaną z odszukaniem krzyża, na którym umarł święty Piotr. Razem z towarzyszami dociera do południowej Turcji, gdzie ma nadzieję odnaleźć nie tylko krzyż, ale też skarb templariuszy. Jednak wszystko okazuje się znacznie bardziej skomplikowane. W tym albumie mamy pościg, walkę, dawne wierzenia, które chwilami zdają się przeradzać w czary, ostatniego krzyżaka oraz zdradliwe podziemia starożytnych świątyń, niczym z filmów o Indiana Jonesie. Znakomita rozrywka dla miłośników wielkiej przygody i zapomnianych tajemnic.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 41
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz:
Kolory: Reuben Rude, Steve Oliff
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 09.1997
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1593
"Questions I"

Zeszyt 65 wydania oryginalnego.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Vagabond" tom 6
Scenariusz: Takehiko Inoue
Rysunki: Takehiko Inoue
Tłumaczenie: Cezary Komorowicz
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Kodansha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 216
Format: 12,8 x 18 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 19,90 zł
ID: 1594


zapowiedzi:

piątek, 22.09.2006
"Sandman" opóźniony

Komiks "Sandman" tom 15: "Panie Łaskawe" cz. 1 z powodu błędu drukarni (część wydrukowanych stron jest czarno-biała) zostanie wydany w październiku, a nie jak pierwotnie zapowiadał Egmont we wrześniu. Wszystkich fanów "Sandmana" wydawca prosi o wyrozumiałość i zaprasza na Festiwal Komiksu do Łodzi, gdzie album będzie miał swoją premierę.
[Egmont Polska]


imprezy:

czwartek, 21.09.2006
Atrakcje MFK 2006

Znamy już ceny biletów na MFK 2006. Wejście w piątek i niedzielę będzie darmowe. Cena biletu na sobotę pozostaje bez zmian i wynosi 10 zł (dzieci do lat 12 wchodzą bezpłatnie).

Wynajęcie stolika na giełdzie kolekcjonerskiej w sobotę kosztuje 40 zł, a w niedzielę 20 zł. W sprawie rezerwacji należy kontaktować się z Łódzkim Domem Kultury, dzwoniąc na numer 042 633 98 00 wew. 247 lub pisząc na ten adres.

Podobnie jak przed rokiem, ŁDK oferuje tanie noclegi. Należy mieć ze sobą śpiwór i karimatę. Liczba miejsc - 20. Rezerwacje pod tym samym telefonem i e-mailem.

A poniżej prezentuję listę najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu:

 • Premiera kolekcjonerskiego wydania albumu z przygodami Tajfuna autorstwa Tadeusza Raczkiewicza i kolorami Filipa Wiśniowskiego (wyd. Mandragora).
 • Spotkanie ze scenarzystą Władysławem Krupką i rysownikiem Michałem "Śledziem" Śledzińskim, autorami zupełnie nowego zeszytu z przygodami kapitana, a właściwie już komisarza Żbika (wyd. Mandragora).
 • Spotkanie z rosyjskimi i polskimi twórcami komiksów o Łodzi i z Łodzią związanych (projekt "City Stories"), połączone z premierą albumu.
 • Spotkanie z Maciejem Parowskim.
 • Multimedialny wykład Mateusza Skutnika o zawiłościach komiksu "Rewolucje" (wyd. Egmont).
 • Spotkanie z Pauliną Breiter - tłumaczką prozy i komiksów Neila Gaimana (wyd. Egmont).
 • Wykład "Świat Incala - krótki przewodnik" (wyd. Egmont).
 • Spotkanie z twórcami i wydawcami komiksów z Austrii.
 • Spotkanie z autorami nowości komiksowych z wydawnictwa Timof i Cisi Wspólnicy: Jerzym Szyłakiem, Rafałem Szłapą, Dominikiem Szcześniakiem, Hubertem Ronkiem i Karolem Konwerskim.
 • Spotkanie z autorami kadrów do projektu Pieces Book (Illustrateyourself.com).
 • Spotkanie z autorami komiksów hisotrycznych (wyd. Zin Zin Press).
 • Spotkanie z twórcami komiksów edukacyjnych (wyd. Mandragora).
 • Premiera nowego "Likwidatora" i spotkanie z Ryszardem Dąbrowskim (wyd. Pasażer).
 • Spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim i Markiem Oleksickim - Ursynowska Specgrupa od Rozwałki (wyd. Spitfire Oficyna).
 • Editorial cartoon: warsztaty dla twórców, kóre poprowadzą rysownicy Jerzy Krzętowski i Jerzy Wasiukiewicz z Agencji Rysunku Jurek.pl.
 • Wybory rysunkowej Miss Festiwalu w centrum Manufaktura, połączone z występami grup Łąki Łan i Sonic Trip.
 • Fotograficzny komiks na żywo w reżyserii Sylwii Resteckiej oraz wernisaż jej prac w Cafe Wolność.
 • Wystawa prac Damiana Grudnia w klubie Jazzga.
 • Wystawa projektu "City Stories" na ul. Piotrkowskiej.
 • Wystawa prac Tadeusza Raczkiewicza (wyd. Mandragora).
 • Wystawa komiksu niemieckiego.
 • Wystawa komiksu prasowego z lat 1900-1901.
 • Wystawa plansz z serii "Mistrzowie Komiksu" (wyd. Egmont).
 • Przegląd filmów komiksowych w "Cinema City".
 • Szóste sympozjum naukowe z honorowym udziałem Macieja Parowskiego.
 • Niedziela z Cartoon Network.
 • Liczne konkursy z nagrodami oraz komiks session.
 • Rozstrzygnięcie konkursu na krótką formę komiksową.

Niebawem pełny program festiwalu.
[Piotr Kasiński]


zapowiedzi:

wtorek, 19.09.2006
"Paronomazja"

Przedstawiam okładkę i trzy strony z albumu "Paronomazja", który będzie miał premierę na MFK. Jest on zbiorem krótkich opowieści mających stanowić wprowadzenie do świata, w którym pojawia się tajemnicza osoba każąca mówić do siebie Moses (czasem Moe). Kim on jest? Tego nie wie nikt. Jak wygląda? Niewielu go widziało. A ci którzy widzieli na pewno już nigdy o tym nie opowiedzą. Moe informuje ludzi. Przekazuje najważniejszą informacje dla każdego człowieka. A ci, z którymi się skontaktował, wiedzą, że Moe nie kłamie.

Tom pierwszy "Paronomazji" składa się z 13 komiksów, które narysowali: Antoni Serkowski, Joanna Spanowicz, Marcin Nowakowski, Oskar Huniak, Radosław Karkulowski, Piotr Herla, Piotr Janowczyk, Clarence Weatherspoon, Maciej Pałka, Hubert Ronek, Tomas Kucerovsky, Marek Turek oraz Mateusz Skutnik. Scenariusze napisali: Jerzy Szyłak (do 5 historii), Filip Fert (1), Magdalena Kurzyna (1) oraz Daniel Gizicki (6). Okładkę stworzył Maciej Pałka.

Album wydany zostanie w niewielkim nakładzie na papierze kredowym, w formacie B5. Będzie miał 68 stron. Wydawcą zbioru jest nowopowstałe wydawnictwo Celuloza. Cena jeszcze nie jest znana.
[Daniel Gizicki]


na żywo:

wtorek, 19.09.2006
Drugi tom "Kozure Okami"

Prezentuję 13 przykładowych plansz (w tym dwie rozkładówki) z drugiego tomu samurajskiej sagi "Kozure Okami. Samotny Wilk i Szczenię" Koike i Kojimy. Album ten trafił do sprzedaży nakładem Mandragory na początku sierpnia. WRAK objął wyczekiwaną od lat serię patronatem medialnym.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 14.09.2006
Zagraniczne premiery Kultury Gniewu

Kultura Gniewu zdradziła kilka informacji na temat swoich planów wydawniczych na najbliższe miesiące. Na MFK 2006 ujrzy światło dzienne zapowiadany już na początku roku "Bend" Mawila (wcześniej planowany był na kwiecień). Ponadto jesienią powinien trafić do sprzedaży francuski album "Pyongyang" zawodowego animatora Guya Delisle. Autor relacjonuje w nim swój pobyt w Korei Północnej. Wśród swych enigmatycznych zapowiedzi na ten rok warszawski wydawca wymienia również "słynny amerykański komiks, na podstawie którego nakręcono film" (czyżby "Ghost World" Daniela Clowesa?).

Natomiast w przyszłym roku Kultura Gniewu zamierza zaprezentować album "Black Hole" Charlesa Burnsa, uznany za najlepszy komiks roku 2005 przez magazyn "Time". Będzie to drugi, po wydanym 5 lat temu przez Post "El Borbahu", album Burnsa na polskim rynku. Akcja "Black Hole" toczy się w latach 1970. i przedstawia historię przenoszonego drogą płciową wirusa, który swoje nastoletnie ofiary zamienia na różne sposoby - jednej dodaje drugie usta, a innej ogon. Burns, choć czerpie garściami z klasyki horroru, skupia się jednak na przedstawieniu wyobcowania zainfekowanych osób.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

wtorek, 12.09.2006
Drugi album Thomasa Otta

Już w przyszłym tygodniu nakładem Kultury Gniewu ukaże się "Cinema Panopticum" - drugi na polskim rynku (po wydanym w marcu "Exit") album szwajcarskiego rysownika Thomasa Otta. Komiks był nominowany do tegorocznej nagrody za najlepsze rysunki na festiwalu w Angouleme. Tutaj zobaczysz trzy przykładowe plansze ze środka albumu.

Tytułowe "Cinema Panopticum" to namiot w osobliwym lunaparku, do którego przez przypadek trafia mała dziewczynka. W jego wnętrzu znajdują się cztery urządzenia - wystarczy wrzucić do nich monetę, by na własne oczy ujrzeć przedziwne i przerażające historie.

Wydanie komiksu wspiera fundacja Pro-Helvetia, Arts Council of Switzerland.
[Kultura Gniewu]


zapowiedzi:

wtorek, 12.09.2006
Egmont we wrześniu

 

Przedstawiam listę wrześniowych premier komiksowych Egmontu wraz z okładkami. Tutaj możesz obejrzeć dwie przykładowe plansze z nowego odcinka "Edenu", natomiast opisy wszystkich pozycji znajdziesz lada dzień w Zapowiedziach.

[Jarek Obważanek]


   

imprezy:

wtorek, 12.09.2006
Plakat MFK 2006

Do rozpoczęcia XVII Międzynarodowego Festiwalu Komiksu pozostał niecały miesiąc. Impreza potrwa od 6 do 8 października. Prezentujemy plakat tegorocznej edycji, ktorego autorem jest Kacper Marzoch/Kolektyw (drugi raz z rzędu organizatorzy zrezygnowali z projektu zdobywcy Grand Prix - przyp. JO). Na komiksowy konkurs towarzyszący festiwalowi napłynęło blisko 100 prac - w większości z Polski, ale są też plansze z Czech, Austrii i Irlandii.
[Piotr Kasiński]


sklepy:

piątek, 8.09.2006
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Cat Shit One" tom 3
Scenariusz: Motofumi Kobayashi
Rysunki: Motofumi Kobayashi
Tłumaczenie: Paweł Olejniczak
Wydawca: Waneko
Data wydania: 08.2006
Wydawca oryginału: Softbank Creative Corp.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 136
Format: 14,8 x 21 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 20,00 zł
ID: 1598
Mimo zbliżającego się końca wojny oddział Cat Shit One nie cierpi na brak zadań. Tym razem trzej przyjaciele zobaczą m.in. jak wygląda sytuacja z "drugiej strony" frontu. Rats, Pakki i Botaski spotkają się też ze swoimi japońskimi przyjaciółmi. W ich ręce wpadnie też... bomba atomowa.
[Waneko]


"Fullmetal Alchemist" tom 3
Scenariusz: Arakawa Hiromu
Rysunki: Arakawa Hiromu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 09.2006
Wydawca oryginału: Shonen GanGan
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 182
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,95 zł
ID: 1601


"Princess Ai" tom 2
Scenariusz: D.J. Milky i Courtney Love
Rysunki: Misaho Kujiradou
Tłumaczenie: Katarzyna Demusiak
Wydawca: Kasen
Data wydania: 08.2006
Wydawca oryginału: TokyoPop
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 182
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1602
Teraz jako już znana i uwielbiana przez tłumy gwiazda rocka Ai kontynuuje swoje poszukiwania czegoś, co pomoże jej rodzinnemu światu. Uwikłana jednak między intrygi wydawców muzycznych, ścigana przez demony z jej własnego świata, rozdarta między miłość do Kenta a dbaniem o jego bezpieczeństwo, wciąż wydaje się zagubiona w obcym świecie.
[Kasen]


zapowiedzi:

środa, 6.09.2006
Mandragora do listopada

Wydawnictwo Mandragora zaprezentowało swoje plany na najbliższe miesiące. We wrześniu ma pojawić się pierwszy numer zapowiadanej już na WSK serii z Ghost Riderem pisanej przez Gartha Ennisa, natomiast w październiku zupełna nowość: komiks "Komisarz Żbik" rysowany przez Michała Śledzińskiego do scenariusza Władysława Krupki (początkowo ilustracje miał tworzyć Filip Myszkowski). Na ten sam miesiąc planowana jest nie lada gratka dla kolekcjonerów: albumowa reedycja "Tajfuna" Tadeusza Raczkiewicza. W środku znajdą się odcinki "Zagadka układu C-2", "Na tropie Skorpiona" i "Afera Bradleya". Będzie do pierwszy album wieloletniego rysownika "Świata Młodych". Przypomnę, że Przemysław Wróbel już w październiku ubiegłego roku zainteresował się "Tajfunem", gdy Raczkiewicz wyraził chęć rysowania dalszych części (jak dotąd powstało ich cztery). Szczegółowe informacje na temat serii znajdziesz w artykule Roberta Góralczyka w magazynie KZ. A poniżej pełna lista zapowiedzi.

[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

wtorek, 5.09.2006
Wrześniowe okładki Mandragory

 

Mandragora przedstawiła okładki czterech komiksów, które planuje wprowadzić do dystrybucji około 12 września. Są to w kolejności: "Chonchu" tom 3 , "Opowieści biblijne" część 3 (dawniej "I.N.R.I."), "Spawn" nr 41 oraz "Vagabond" tom 6. Dodatkowe informacje na ich temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa