ARCHIWUM

sobota, 31.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Great Teacher Onizuka" tom 2
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0781
Po pomyślnym odbyciu praktyk Onizuka oczekuje na intratne posadki w najlepszych japońskich szkołach, bowiem jego ambicją jest zostać nauczycielem. Biedak zapomniał jednak o egzaminie państwowym, który jest warunkiem podjęcia pracy pedagoga. W tej sytuacji ilość propozycji pracy spada do minimum. Onizuka staje przed wyborem czy zatrudnić się w położonym na głębokiej prowincji liceum Mukachiapa (z możliwością szkoleń na Syberii), gdzie mile widziana jest znajomość rolnictwa, czy zostać "nauczycielem-misiem" w Misiaczkowym Przedszkolu, gdzie z kolei przydałaby się umiejętność gry na organkach.
[Waneko]


sobota, 31.07.2004
zagranica
Horror na przedmieściu

7 lipca do sprzedaży w Stanach trafił pierwszy z czterech zeszytów historii "The Milkman Murders" według scenariusza Joe Caseya ("Superman", "X-Men", "Avengers: Earth's Mightiest Heroes", "WildC.A.T.S. Version 3.0", "Automatic Kafka") z rysunkami Steve'a Parkhouse'a ("The Bojeffries Saga", "The Invisibles"). Komiks łączy w sobie czarną komedię i horror, a opowiada o pewnej rodzince z przedmieścia.

Ojciec rodziny zainteresowany jest wyłącznie narkotykami, które może łatwo zdobyć w sąsiedztwie, jego syn to sadystyczny gnojek, który szuka w okolicy zwierząt, aby je męczyć, córka puszcza się ze swoim nauczycielem, a matka, Barbara, stara się wszystko trzymać w kupie i udaje, że ma normalną rodzinę.

Scenarzysta stwierdził, że naprawdę przerażające są nie potwory i demony, tylko rzeczy, jakie są zdolni robić zwykli ludzie. Chodzi o najmroczniejsze, najdziwniejsze myśli, jakie kiedykolwiek przychodzą nam do głowy. Takie, o których absolutnie nikomu nie mówimy. I to właśnie Casey chciał pokazać w swoim nowym komiksie.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


 

 

sobota, 31.07.2004
zagranica
Warren Ellis wyłącznie dla Marvela

Joe Quesada ogłosił w San Diego, że Warren Ellis podpisał z Marvelem umowę na dwuletnią wyłączność. Jeszcze w grudniu ubiegłgo roku, gdy skończył się jego kontrakt z DC Ellis zastrzegał, że nie zamierza teraz iść do Marvela i pracować dla niego dopóki mu się nie znudzi. Jednak zmienił zdanie, bo propozycja Marvela okazała się bardzo elastyczna. Ellis nie może pisać rzeczy zamówionych przez inne wydawnictwa (takich, do których prawa posiadają firmy), ale nadal może realizować własne projekty (takie, do ktorych prawa posiada on sam) dla dowolnych edytorów. Umowa nie objemuje również "Planetary" i dwóch innych, małych rzeczy, które przed jej zawarciem Ennis rozpoczął dla DC. W ramach kontraktu scenarzysta zobowiązał się pisać dwa teksty miesięcznie i to niekoniecznie dla linii superbohaterskiej, bo może również realizować swoje pomysły dla linii Icon.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


 

 

sobota, 31.07.2004
filmy
Gaiman i McKean pracują nad "Mirrormask"

 

Podczas Comic-Con International w San Diego Neil Gaiman i Dave McKean zaprezentowali fragmenty filmu "Mirrormask", który realizują dla studia Jima Hensona (Gaiman napisał scenariusz, a McKean reżyseruje). Film jest prawie gotowy, został już wstępnie zmontowany i brakuje mu tylko kilku efektów specjalnych. Ma trafić do nielicznych kin na początku 2005 roku, by niewiele później znaleźć się na DVD.

Film opowiada o Helence, która pracuje w cyrku swojej rodziny. Sprzedaje orzeszki, żongluje i tak dalej. Ale tego nienawidzi. Różne dzieci chciałyby uciec i przyłączyć się do cyrku, a Helena chce uciec z cyrku do prawdziwego życia. Owo prawdziwe życie wkracza w jej życie z hukiem gdy jej mama ciężko się rozchorowuje. W szpitalnej poczekalni Helena zasypia i śni jej się, że jest w krainie, której są biała i czarna królowa. Biała królowa zasnęła i nie można jej obudzić a córka czarnej zaginęła. Niektórzy sądzą, że to Helena jest tą córką. Dziewczynka musi znaleźć sposób, by obudzić białą królową i ujść z życiem. Po pewnym czasie uświadamia sobie, że to wszystko może być tylko snem.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


 

 

sobota, 31.07.2004
filmy
Schumacher ekranizuje Nilesa

Joel Schumacher ("Upadek", "Batman na zawsze", "Telefon") wyreżyseruje dla studia Dimension film "Wake the Dead", adaptację komiksu Steve'a Nilesa. Historia opowiada o czterech nastolatkach, którzy próbują odwrócić proces umierania.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


piątek, 30.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Chobits" tom 8
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 136
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,90 zł
ID: 0779
Ostatni tom.kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 10/2004: "Street Fighter" nr 3
Scenariusz: Ken Siu-Chong
Rysunki: Joy Ang, Hanna Chen, Omar Dogan, Andrew Hou, Ben Huen, Shane Law, Alvin Lee, Rob Ross, Noi Sackda, Alan Tam, Arnold Tsang, Long Vo, Gary Yeung
Tłumaczenie: Andrzej Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 30.07.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0778
Ścieżki jednych postaci tutaj dobiegają końca, podróże innych - dopiero zaczynają. Kolejna konfrontacja Charliego z Guilem i Chun Li oraz klimatyczne starcie Kena i Ryu z pewnym potężnym wojownikiem.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5 i 6.
[Dobry Komiks]kup w Imago.com.pl

"Neon Genesis Evangelion" tom 7
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 188
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0780


piątek, 30.07.2004
zagranica
Romita Jr. pracuje w Szarej Strefie

Po 27 latach pracy dla Marvela John Romita Jr. zdecydował się spróbować swych sił w czymś swoim - "The Gray Area" wydawnym przez Image Comics. Scenariusz według pomysłu Romity pisze Glen Brunswick, a szkice pokrywa tuszem Klaus Janson.

Głównym bohaterem komiksu jest Rudy Chance, zmarły nowojorski gliniarz. Historia zaczyna się w momencie jego zgonu, a autorzy śledzą jego życie pośmiertne. Romita mówi wprost: główny bohater jest dupkiem. Kantował, sypiał z kartelem narkotykowym, stał się chciwy, doprowadził do śmierci swojego partnera. Nigdy nikogo nie zabił, starał się być dobrym gliną, ale trochę ludzi pobił. Czy trafi do piekła? A gdzie trafi przestępca gospodarczy? Albo człowiek, który kradnie, by wyżywić rodzinę? Oni wszyscy trafią do tytułowej Szarej Stefy, gdzie będą musieli udowodnić, że nie są tacy źli. Będą musieli walczyć na wiecznym polu walki. Nawet jeśli zostaną poćwiartowani na kawałki, zostaną złożeni z powrotem do kupy, aż im nie uda się wygrać.

Romita przyznał, że to redaktor naczelny Marvela, Joe Quesada, podsunął mu pomysł wydania "The Gray Area" w Image, a w dodatku udzielił twórcom kilku cennych rad. Pierwszy z trzech zeszytów trafił do sprzedaży w Stanach pod koniec czerwca. Ma 48 stron.

Co ciekawe, Romita nie odszedł z Marvela - nadal tam pracuje, chociaż znużny wieloletnim rysowaniem Spider-Mana do tekstów J. Michaela Straczynskiego postanowił sobie trochę odmienić i rozpoczął rysowanie serii "Wolverine" do scenariuszy Marka Millara (chociaż nie wyklucza w przyszłości powrotu do Pająka). Pierwszy z przynajmniej 12 jego zeszytów pojawi się w październiku. Mało tego, Romita rysuje jednocześnie mini-serię, o której na razie nic nie chce mówić. Jak sam stwierdził, "The Gray Area" rysuje nocami i w weekendy, na co dzień pozostając wiernym Marvelowi.

Po skończeniu pracy nad Szarą Strefą Romita planuje razem z Brunswickiem stworzyć historię mafijną, której akcja toczyć się będzie w latach 80. Ma nosić tytuł "Shmuggy, Bimbo and the Sugarman" a jej głównymi bohaterami będzie trzech facetów z Brooklynu.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


czwartek, 29.07.2004
zapowiedzi
Koniec opóźnień Mandragory?

"Hitman" tom 2: "10 000 pestek" i "Rising Stars" część 3, czyli dwie bardzo opóźnione zapowiedzi czerwcowe Mandragora wprowadzi do sprzedaży w przyszły piątek. Razem z nimi pojawią się "Born" część 2, "Hulk/Wolverine": "Sześć godzin" część 2, "Shrek" część 2 oraz "Spawn" nr 29. Pozostałe dwie zapowiedziane na lipiec pozycje - "MegaTokyo" tom 1 i "Sam & Twitch" część 1: "Udaku" - do sklepów trafią dopiero pod koniec sierpnia. Prawdopodobnie razem z nimi Mandragora wprowadzi wszystkie lub przynajmniej większość tytułów zapowiedzianych na sierpień. Od września wydawnictwo nie powinno notować już opóźnień i zapowiadane na dany miesiąc tytuły powinny pojawiać się pod jego koniec.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 29.07.2004
zagranica
Steve Niles pracuje nad "Batmanem"

W trakcie Comic-Con International w San Diego ogłoszono, że Steve Niles pisze dla DC Comics historię o Batmanie. Rysowany przez Scotta Hamptona "Batman: Gotham County Line" będzie 3-częściową mini-serią, która trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Każdy odcinek będzie miał 48 stron.

W komiksie tym Niles zabierze Batmana na przedmieścia Gotham. Scenarzysta sądzi, że taka sceneria będzie dla bohatera obca, będzie się w niej czuł niepewnie. Niles uważa też, że przedmieścia są straszniejsze od centrum miasta. Jednak nie będzie to typowy horror, jak inne dzieła Nilesa, tylko coś pomiędzy horrorem, a komiksem superbohaterskim. Scenarzysta na potrzeby komiksu stworzył Batmanowi nowego wroga.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


czwartek, 29.07.2004
filmy
Teaser "Batman Begins"

 

Kilka tysięcy fanów obeszło się smakiem podczas Comic-Con International w San Diego, bo w trakcie panelu poświęconego filmowi "Batman Begins" nie zaprezentowano oczekiwanego teasera. Wytwórnia Warner Bros. szybko nadrobiła ten brak i wczoraj umieściła zwiastun na stronie oficjalnej projektu. Skupia się on na początkowej części filmu, opisującej okres życia Bruce'a Wayne'a przed założeniem maski Batmana. Można go pobrać w jednej z trzech wielkości (format Quick Time):

2,4 MB
4,8 MB
8 MB

[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


czwartek, 29.07.2004
filmy
Prezentacja "Sin City" w San Diego

 

Podczas panelu poświęconego ekranizacji "Sin City" na Comic-Con International w San Diego fani mieli okazję obejrzeć kilka fragmentów filmu. Poza tym Robert Rodriguez pokazał scenę, która przekonała Franak Millera do zrealizowania adaptacji. Okazał się nią epizod zatytułowany "Klient ma zawsze rację" z albumu "Girlsy, gorzała i giwery". Role w tej scenie zagrali Josh Hartnett i Marley Shelton, a już wkrótce pojawi się ona w Internecie. Rodriguez ogłosił, że po pierwszym montażu "Sin City" trwa 2 godziny i 15 minut, ale docelowo ma mieć niewiele poniżej 2 godzin. Żadna scena się nie zmarnuje, gdyż wszystkie ścinki trafią na DVD. Płyta będzie tak skonstruowana, by można było oglądać wszystkie trzy segmenty niezależnie.

Po "Sin City" Rodriguez zabierze się za "Madmana" Mike'a Allreda. Jednak w odróżnieniu od komiksu Franka Millera, który został wręcz skopiowany na ekran scena po scenie, komiks Allreda zostanie przez reżysera potraktowany znacznie swobodniej.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


środa, 28.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 31/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 28.07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0777


środa, 28.07.2004
zapowiedzi
Okładki JPF

 

J.P.Fantastica zaprezentowała kilka okładek zapowiadanych na najbliższe miesiące pozycji. Są to w kolejności: "Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 8, "Neon Genesis Evangelion" tom 7 i "Vampire Princess Miyu" tom 4.
[Jarek Obważanek]


 

środa, 28.07.2004
zagranica
Animowana Lady Death

W ostatni piątek podczas Comic-Con International w San Diego nastąpiła premiera animowanego filmu "Lady Death: The Motion Picture" z ADV Films, pełnometrażowej adaptacji przygód postaci stworznej przez Briana Pulido.

Akcja filmu osadzona jest w 15-wiecznej Szwecji. Hope, piękna córka Matthiasa, który uważany jest za utalentowanego najemnika, chociaż w rzeczywistości jest Lucyferem, Panem Kłamstw, zostaje zmuszona do zaślubienia diabła po piekielnym wypadku, o którym zaświadczyli lokalni mieszkańcy. Ostatecznie Hope zostaje skazana na śmierć na stosie przez miejscowego duchownego. Niezdolna do jasnego myślenia wijąc się z bólu przystaje na proponowane przez Lucyfera życie w Piekle zamiast paskudnej, bolesnej śmierci.

Wielki plan Lucyfera, by zatruć czystą, niewinną duszę, napotyka nieoczekiwany opór, gdy Hope odrzuca układ z Lucyferem i przeobrażona w potężną wojowniczkę Lady Death podejmuje walkę z Panem Kłamstw, której stawką jest kontrola nad Piekłem. Mocna historia o stracie niewinności, dziekiej zdradzie i chwalebnym odrodzeniu.

Prace nad filmem trwały cztery lata i pochłonęły 2 miliony dolarów. Głosu tytułowej bohaterce użyczyła Christine Auten. Obraz wyreżyserował Andrew Orjuela do scenariusza Carla Macka. Z przyczyn technologicznych nie może być wyświetlany w kinach i dlatego 5 października trafi od razu do sprzedaży na DVD.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 28.07.2004
zagranica
Komiksowy "Metal Gear Solid"

We wrześniu IDW Publishing zaprezentuje pełną wartkiej akcji serię opartą na przebojowej grze "Metal Gear Solid". Nad komiksem pracują dwaj wielcy fani gry: scenarzysta Kris Oprisko i rysownik Ashley Wood. Starają się jak najlepiej oddać ducha oryginału, by sprostać oczekiwaniom innych fanów, którzy zechcą sięgnąć po ich dzieło. Jednocześnie Oprisko sądzi, że seria może spodobać się również osobom, które nie miały styczności z grą.

"Metal Gear Solid" opowiada przygody Solid Snake'a, najlepszego na świecie speca od infiltracji. Jest człowiekiem, który został wyszkolony do akcji, których nikt inny by nie ruszył. Komiks przedstawia wątek fabularny z oryginalnej gry, w której Snake musi przeniknąć na wyspę na Alasce opanowaną przez genetycznie ulepszoną grupę terrorystów. Jego misją jest odnalezienie i ocalenie dwóch zakładników oraz zażegnanie terrorystycznego zagrożenia, które obejmuje również atak atomowy.

Główny bohater, Snake, jest twardzielem, który jest najlepszy na świecie w tym, co robi. Może znaleźć się w najgroźniejszej sytuacji bez wsparcia, a nawet broni i mimo to znaleźć sposób na wykonanie swojego zadania. Umie skradać się jak ninja, a do tego przeszedł elitarne szkolenie wojskowe.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 27.07.2004
zagranica
Superbohaterowie na froncie II wojny

Co by było, gdyby superbohaterowie walczyli po stronie aliantów podczas drugiej wojny światowej? Na takie pytanie postanowił odpowiedzieć scenarzysta B. Clay Moore w 5-częściowej mini-serii "Battle Hymn", którą od grudnia planuje wydawać Image Comics. Historię szkicuje Jeremy Haun, tuszuje Ande Parks (przynajmniej pierwszy zeszyt), a koloruje Dave Bryant. Okładki razem z Haunem wykonuje Brian Frey, który nadaje im wygląd retro.

Najkrócej mówiąc "Battle Hymn" jest odpowiedzią na pytanie: "Co zrobiłby rząd, gdyby superbohaterowie rzeczywiście istnieli podczas II wojny światowej?" Można śmiało założyć, że gdyby Superman czy Human Torch latali sobie po Stanach w 1941 roku, to rząd byłby zainteresowanych wykorzystaniem ich zdolności na potrzeby wojny. Ale jak by to zrobił? I jakie byłyby tego efekty?

Główni bohaterowie komiksu to członkowie grupy zwanej przez rząd Watchguard. Z wierzchu są oni odwzorowaniem wielu bohaterów istniejących w komiksach w latach 40. ubiegłego wieku. Ale nie są to osoby bez skazy i właśnie ich wady są tym, co pcha opowieść do przodu. Nie ma to być parodia postaci ze Złotej Ery amerykańskiego komiksu, ale raczej forma hołdu, jaki chce im oddać Moore.

Wielu scenarzystów próbowało wyjaśnić, dlaczego właściwie superbohaterowie nie powstrzymali Hitlera. W komiksie Moore'a to tylko kwestia czasu, aż jeden z bohaterów uświadomi sobie, że nie ma żadnego powodu, by tego nie zrobić. Ale to właśnie wtedy sytuacja zrobi się naprawdę nieciekawa.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


wtorek, 27.07.2004
ciekawostki
Fil współautorem teledysku

 

Na kanałach muzycznych pojawił się teledysk do utworu "Każdy ponad każdym" z płyty "Kodex 2: Proces". Klip jest połączeniem komiksu, animacji 2D oraz 3D. Część animowaną zrealizowała grupa "RFX Postproduction" - ilustracje wykonał Fil ("Gwiezdna Nabojka", "Ciach Bajera") a animowaniem zajął się Rafał Sadowy. Teledysk można ściągnąć z tego miejsca.
[Filip "Fil" Wiśniowski]


wtorek, 27.07.2004
prasa
"Westerplatte" w "Wyborczej"

 

Na pierwszej stronie wczorajszego wydania trójmiejskiego dodatku do "Gazety Wyborczej" ukazał się artykuł Bartosza Gondka na temat komiksu "Westerplatte" zatytułowany "Obrona z komiksu". Tekst uzupełnia wywiad ze scenarzystą komiksu Mariuszem Wójtowicz-Podhorskim, w którym omówił on między innymi różnice między fabułą komiksu a ogólnie znaną historii obrony Składnicy.
[informacja Arek Bilecki, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 27.07.2004
recenzja
"Benek Dampc i trup sąsiada"

W skrócie: Mocno absurdalna i pozbawiona grama realizmu czarna komedia. Może nie zabija śmiechem, ale jest w miarę zabawna. Niejednokrotnie zaskakuje, głównie z powodu programowej nonsensowności całej opowieści.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


wtorek, 27.07.2004
recenzja
"Punisher" część 3

W skrócie: Ogólnie mam wrażenie, że poziom głupoty w serii maleje, Punisher stosuje coraz ciekawsze metody eksterminacji i zdarza mu się spotykać coraz sensowniejszych przeciwników, takich jak Daredevil.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 26.07.2004
wydarzenia
Komiks na ścianach niemal ukończony

 

Trwa realizacja "Baśni o Tęczowym Chłopcu" - komiksu na ścianach i płótnach, malowanego w Krakowie za pomocą farb w sprayu oraz klasycznych technik malarskich według scenariusza Miłosza Sroki. Na dzień dzisiejszy namalowane jest już 3/4 historii. Prace nad swoimi płótnami lub ścianami zakończyli: Dagmara Matuszak, Mateusz Kołek, Rafał Gosieniecki, Jakub Rebelka, Mateusz Skutnik oraz większość spośród twórców graffiti zaangażowanych w projekt. Baśń będzie można w całości oglądać w Krakowie od początku sierpnia - przez miesiąc, dopóki nie wyruszy jako wystawa w podróż po Polsce. W trakcie prac nad projektem, zmieniła się lokalizacja kadru rozpoczynającego historię. Mieści się on obecnie przy ulicy Czepca 11, na fasadzie klubu wspinaczkowego. Jego autorem jest Julius Luge - twórca graffiti z Lipska.
[Artur Wabik, wydawnictwo Atropos]

Obraz autorstwa Dagmary Matuszak, będący częścią projektu.


poniedziałek, 26.07.2004
konkursy
Wygraj zaproszenie na "Garfielda" w Katowicach

Centrum filmowe Helios oraz księgarnia Imago.com.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wystarczy odpowiedź na pytanie: "ile lat ma Garfield?" przesłać wraz ze swoimi danymi (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) na adres: garfield(at)imago.com.pl. Wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe zostaną rozlosowane 3 podwójne zaproszenia na film "Garfield" w centrum filmowym Helios w Katowicach. Konkurs trwa do czwartku do godz 12:00. Zaproszenia są ważne w dniach 30, 31.07, 01.08 2004 r.
[Imago.com.pl]


poniedziałek, 26.07.2004
zagranica
Gra w pokera z diałbem w "Hellblazerze"

Na początku przyszłego roku wydawnictwo DC Comics/Vertigo zamierza zaprezentować nowelę graficzną "Hellblazer: All His Engines" napisaną przez Brytyjczyka Mike'a Careya, stałego scenarzystę miesięcznika "Hellblazer". Oprawą graficzną albumu zajmie się Leonardo Manco, który nad regularną serią o Johnie Constantinie pracuje od numeru 200, który do sprzedaży trafi w sierpniu.

"Hellblazer: All His Engines" to komiks o człowieku, który gra w pokera z diabłem jak równy z równym, a jest to gra, przy której dziwaczny pojedynek szachowy ze Śmiercią wydaje się odprężającą rozgrywką. To komiks o magii starego świata i magii nowego i o tym, co się stanie, gdy zostaniesz schwytany pomiędzy nimi. A także o różnych sposobach, na jakie piekło może wkraść się do ludzkiego życia.

John Constantine obiecuje pomóc Chasowi, gdy jego wnuczka zapada na tajemniczą chorobę, ale wtedy ta beztroska obietnica ładuje go w paskudne tarapaty. W historii tej występuje demon, który ustawia mikro-piekła na Ziemi i gdy John staje na drodze tego demona, musi wezwać pewne jeszcze nieprzyjemniejsze postacie, by go pokonać. A każdy krok, jaki podejmie, wydaje się wciągać go coraz głębiej, aż wreszcie pozostaje mu tylko jedna opcja. A gdy nie masz możliwości ruchu, zmień zasady gry.

Scenarzysta stwierdził, że komiks może być atrakcyjny również dla czytelników, którzy zupełnie nie znają przygód Johna Constantine'a, nie mają pojęcia, co się działo w miesięczniku przez ostatnie 15 lat.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


poniedziałek, 26.07.2004
www
"Avatarae" nr 19

Magazyn "Avatarae" dorobił się własnej domeny www.avatarae.pl. Pod tym adresem znajdziesz nowy numer, w którym opublikowano między innymi 11 recenzji komiksów.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 26.07.2004
recenzja
"Arlekin i Walentynki"

W skrócie: Gaiman napisał piękny (choć miejscami makabryczny) tekst, który w zasadzie bez obrazków doskonale by sobie poradził. Krótka historia o zakochanym, psotnym Arlekinie z niespodziewanym, pogodnym zakończeniem jest naprawdę bardzo sympatyczna i pozostawiła mnie z uczuciem błogiej satysfakcji z zakończonej lektury.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 26.07.2004
recenzja
"Punisher" część 2

W skrócie: Nagle zobaczyłem światełko w tunelu. Ennis zaprezentował wyraźnie ciekawsze postacie poboczne i między innymi dzięki temu drugi numer okazał się zdecydowanie lepszy od pierwszego.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 24.07.2003
zagranica
Nagrody Eisnera rozdane

[Logo Nagród Przemysłu Komiksowego Willa Eisnera]

Wczoraj wieczorem (według czasu zachodnioamerykańskiego), podczas Comic-Con International w San Diego, rozdano po raz szesnasty Nagrody Przemysłu Komiksowego Willa Eisnera.

W tym roku wielkim zwycięzcą okazało się wydawnictwo DC Comics, którego tytuły i twórcy zgarnęli statuetki aż w 13 kategoriach. Dwa Eisnery otrzymał Craig Thompson za "Blankets" (miesiąc wcześniej zdobył trzy Harveye). Również dwa wyróżnienia jurorzy przyznali wydawnictwu Dark Horse.

Zwycięzcy Nagród Eisnera 2004
(za publikacje z roku 2003)

Najlepsza krótka historia
"Death", Neil Gaiman i P. Craig Russell, w "The Sandman": "Endless Nights" (Vertigo/DC)

Najlepszy pojedynczy odcinek lub one-shot
ex aequo
"Conan The Legend" nr 0, Kurt Busiek i Cary Nord (Dark Horse)
"The Goon" nr 1, Eric Powell (Dark Horse)

Najlepsza historia w odcinkach
"Gotham Central" nr 6-10: "Half a Life", Greg Rucka i Michael Lark (DC)

Najlepsza ciągła seria
"100 Bullets", Brian Azzarello i Eduardo Risso (Vertigo/DC)

Najlepsza mini-seria
"Unstable Molecules", James Sturm i Guy Davis (Marvel)

Najlepsza nowa seria
"Plastic Man", Kyle Baker (DC)

Najlepszy tytuł dla młodszych czytelników
"Walt Disney's Uncle Scrooge", różni (Gemstone)

Najlepsza publikacja humorystyczna
"Formerly Known as the Justice League", Keith Giffen, J. M. DeMatteis, Kevin Maguire i Joe Rubinstein (DC)

Najlepsza antologia
"The Sandman": "Endless Nights", Neil Gaiman, Dave McKean, P. Craig Russell, Miguelanxo Prado, Barron Storey, Frank Quitely, Glenn Fabry, Milo Manara i Bill Sienkiewicz; pod redakcją Karen Berger i Shelly Bond (Vertigo/DC)

Najlepszy album graficzny - nowy
"Blankets", Craig Thompson (Top Shelf)

Najlepszy album graficzny - przedruk
"Batman Adventures: Dangerous Dames and Demons", Paul Dini, Bruce Timm i inni (DC)

Najlepsza projekt archiwalny
"Krazy and Ignatz, 1929-1930", George Herriman, pod redakcją Billa Blackbearda (Fantagraphics)
(podobnie, jak w ubiegłym roku)

Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału
"Buddha", tomy 1 i 2, Osamu Tezuka (Vertical)

Najlepszy scenarzysta
Alan Moore, "The League of Extraordinary Gentlemen", "Promethea", "Smax", "Tom Strong", "Tom Strong's Terrific Tales" (ABC)

Najlepszy scenarzysta i grafik
Craig Thompson, "Blankets" (Top Shelf)

Najlepszy scenarzysta i grafik humorystyczny
Kyle Baker, "Plastic Man" (DC); "The New Baker" (Kyle Baker Publishing)

Najlepszy rysownik i inker lub para rysownik i inker
John Cassaday, "Planetary", "Planetary/Batman": "Night on Earth" (WildStorm/DC); "Hellboy Weird Tales" (Dark Horse)

Najlepszy malarz lub grafik multimedialny (grafika wewnętrzna)
Jill Thompson, "Stray," w "The Dark Horse Book of Hauntings" (Dark Horse)

Najlepszy kolorysta
Patricia Mulvihill, "Batman", "Wonder Woman" (DC), "100 Bullets" (Vertigo/DC)

Najlepszy liternik
Todd Klein, "Detective Comics" (DC); "Fables", "The Sandman": "Endless Nights" (Vertigo/DC); "Tom Strong", "Promethea" (ABC); "1602" (Marvel)
(po raz jedenasty!)

Najlepszy twórca okładek
James Jean, "Batgirl" (DC), "Fables" (Vertigo/DC)

Talent zasługujący na szersze zainteresowanie
Derek Kirk Kim (pisarz i artysta, "Same Difference and Other Stories")

Najlepsza czasopismo związane z komiksem
"Comic Book Artist", pod redakcją Jona B. Cooke'a (Top Shelf)

Najlepsza książka związana z komiksem
"The Art of Hellboy", Mike Mignola (Dark Horse)

Najlepszy projekt publikacji
"Mythology: The DC Comics Art of Alex Ross", projektant: Chip Kidd (Pantheon)

Sala sław
Wybór jurorów: Otto Binder, John Stanley, Kasuo Koike i Goseki Kojima

Wybór głosujących: Al Capp, Jules Feiffer, Don Martin, Jerry Robinson

Jurorzy Nagród Eisnera 2004: Greg Bennett (sprzedawca komiksów), Marc Bernardin (dziennikarz prasowy), Meloney Crawford Chadwick (konsultant), Andrew Farago (kurator muzeum), Filip Sablik (dystrybutor komiksów).

[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


sobota, 24.07.2004
recenzja
"Punisher" część 1

W skrócie: Cóż zrobić z bezmyślną rozwałką, by przyciągnąć do niej czytelników? Ennis zdecydował się na dodanie do niej elementów komediowych. Jednak nawet to nie zrobiło z "Punishera" serii, którą chciałbym czytać. Chyba głównie z powodu kretynów, jakimi scenarzysta otoczył Franka Castle.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 24.07.2004
recenzja
"Punisher" 3/1993

W skrócie: Ten komiks jest przykładem absolutnie bezsensownej i głupiej rozwałki. To nawet nie jest rozrywka, gdyż komiks ten wcale nie bawi, ale z pewnością odmóżdża. Pomysł na niszczenie mafii od wewnątrz nawet Dixonowi wyszedł, ale nie na tyle, by mnie zafascynować i wciągnąć.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 24.07.2004
recenzja
"Love Hina" tom 4

W skrócie: Po dobrym tomie trzecim przyszedł czas na wyraźnie słabszy czwarty. Odniosłem wrażanie, że Akamatsu brakuje pomysłów na kontynuowanie serii.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 23.07.2004
imprezy
Comic-Con International: San Diego

Wczoraj w San Diego rozpoczęło się największe święto amerykańskich komiksiarzy - Comic-Con International. Dzień wcześniej część gości mogła uczestniczyć w specjalnej Preview Night, by zobaczyć na własne oczy, co ich czeka. Impreza potrwa do niedzieli.

W czasie konwentu odbędzie się mnóstwo spotkań z wydawcami i twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali wiele sensacyjnych informacji. DC Comics zaplanowało panele na temat swojego uniwersum, Vertigo, WildStorm, Batmana, Supermana, czy wielkiego wydarzenia lata - "Identity Crisis". Nie braknie spotkań na temat nowych partnerów wydawnictwa - Humanoidów i 2000AD oraz o nowej linii wydawniczej CMX prezentującej mangę. Marvel przygotował cztery spotkania: o X-Men, Avengers, innych superbohaterach, a także zwyczajowy panel redaktora naczelnego wydawnictwa - Joe Quesady. Dark Horse zaplanował rozmowy o "Megatokio", "Conanie" czy "The Escapist". W programie są też spotkania przygotowane przez mniejszych wydawców, takich jak IDW, Devils Due czy Dreamweave a nawet obecnego po raz pierwszy Disneya. Nie zabraknie prezentacji wydawnictw specjalizujących się w mandze.

Dużo uwagi organizatorzy poświęcili bogatej histrii komiksu. Historyk i scenarzysta Mark Evanier poprowadzi panele na temat Złotej i Srebrnej Ery amerykańskiego komiksu. Pisarz s.f. Harry Harrison opowie o latach swojej przygody z komiksem i współpracy z Wallym Woodem. Nie zabraknie obszernego wspomnienia Jacka Kirbiego czy zmarłego niedawno redaktora Juliusa Schwartza. Również w ramach historycznej części programu pojawi się wielu specjalnych gości.

Podczas konwentu będzie działać szkoła komiksu, która przez 4 dni będzie przedstawiać podstawowe zagadnienia, o których powinna wiedzieć każda kreatywna osoba. Odbędą się panele poświęcone temu, jak tworzyć komiksową postać, liczne rozmowy na temat pisania scenariuszów oraz kurs rysunku i kolorowania. Będą też panele o komiksach internetowych czy o rysowaniu komiksów w 24 godziny.

Również świat gazetowych pasków nie został przez organizatorów poszkodowany, a na konwencie pojawi się żona Charlesa M. Schulza, autora "Fistaszków". Poza tym odbędą panele o homoseksualistach w komiksie czy o duchowych aspektach komiksu. Autorzy będą rozdawać autografy, nie zabraknie wystaw i aukcji, będzie można pograć, pooglądać filmy i tak dalej i tak dalej - trudno wymienić wszystkie atrakcje tej gigantycznej imprezy. W dodatku ze względu na ciągłe powiększanie się konwentu organizatorzy otworzyli nową halę, w której odbywać się będzie część wydarzeń. A wydawcy jak zwykle stanęli na głowie, by wyglądem swoich stoisk przyciągnąć odwiedzających.

Podczas imprezy będą obchodzone liczne rocznice, między innymi 90 urodziny Boba Clampetta, 75 urodziny Tarzana i Bucka Rogersa, a także Popeye'a i Tintina, 40 rocznica magazynu "Creepy", 35 rocznica samego konwentu, 20 urodziny Usagiego Yojimbo czy 10 urodziny Hellboya. Organizatorzy zadbali też o to, by uczcić zakończenie "Cerebusa".

Nie zabraknie gwiazd Hollywood. Swój przyjazd zapowiedzieli Sarah Michelle Gellar, Keanu Reeves, Djimon Hounsou, Jude Law, Jessica Alba, Jaime King, Rosario Dawson, Jessica Biel, Ryan Reynolds, Eliza Dushku, a także wielu reżyserów, scenarzystów czy producentów. Planowane są prezentacje przygotowywanych aktualnie filmowych adaptacji komiksów (w tym teaser "Batman Begins"), a nawet panel poświęcony sztuce przenoszenia komiksu na ekran, który poprowadzą Mike Mignola i Stan Lee.
[Jarek Obważanek na podst. strony Comic-Conu]


piątek, 23.07.2004
filmy
"The Spirit" Willa Eisnera trafi do kin

Wydawana w latach 40. komiksowa seria Willa Esinera "The Spirit" zostanie zekranizowana. Prawa do filmowej adaptacji zakupiło właśnie studio Odd Lot Entertainment.

Bohaterem "The Spirit" jest detektyw Denny Colt, który oficjalnie uznany za zmarłego ukrywa się na cmentarzu Central City. Jednak nie zaprzestał walki z przestępczością. Pod osłoną nocy w masce à la Zorro przemierza ulice miasta zaprowadzając ład i porządek. W niebezpiecznych misjach pomaga mu ubogi, czarnoskóry chłopiec - Ebony White.

Rysujący do dnia dzisiejszego Will Eisner uważany jest za jednego z najważniejszych autorów komiksowej sztuki a jego nazwiskiem nazwano najważniejsze nagrody przyznawane twórcom komiksów, które niekiedy określane są mianem "komiksowych Oscarów". Seria "The Spirit" uważana jest za jedną z najważniejszych w historii komiksu. Eisner jako pierwszy zaczął tworzyć kadry swoich historii na wzór scen filmowych. W swoich historiach uchwycił również niepowtarzalny klimat filmów noir.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 23.07.2004
filmy
Aronofsky ekranizuje "Strażników"

Po latach spekulacji i niepotwierdzonych przecieków wiadomo już, iż Darren Aronofsky podejmie się ekranizacji jednej z najwybitniejszych serii komiksowych w historii - "Strażników" autorstwa Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa. Projekt sfinansuje studio Paramount Pictures, które kupiło właśnie prawa do serii od wydawnictwa DC Comics. Scenariusz do obrazu napisze David Hayter, który z ekranizacją "Strażników" związany jest już od kilku lat.

Akcja komiksu rozgrywa się w latach 80 za Ziemi. Superbohaterowie uznani są powszechnie za banitów i nie mają żadnych praw. Jedynie niewielka ich grupa cały czas pracuje na rzecz ludzkości, ale pod ścisłą kontrolą rządu Stanów Zjednoczonych. W 1985 r. w tajemniczych okolicznościach ginie Komediant, jeden z członków grupy superbohaterów, która została rozwiązana w roku 1977. Sprawę bada Rorschach, dawny kompan, który jest przekonany, że śmierć Komedianta nie była przypadkowa. Jego podejrzenia potwierdzają się. Wkrótce kolejni superbohaterowie stają się celami zamachów.

Akcja "Strażników" dzieje się na różnych płaszczyznach. Główny wątek opowiada o wydarzeniach z roku 1985, ale akcja cofa się do roku 1977 i wcześniejszych opowiadając historię alternatywnego świata i jego superbohaterów.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 23.07.2004
filmy
"Sin City" - pierwszy plakat

 

Na konwencie w San Diego został zaprezentowany pierwszy plakat promujący filmową adaptację "Sin City" Franka Millera. Przedstawia on Mickey'a Rourke'a w roli Marva.
[informacja Szymon Stelmaszyk, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 23.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 9/2004: "New X-Men" nr 1
Scenariusz: Grant Morrison
Szkic: Frank Quitely
Tusz: Tim Townsend i Mark Morales
Kolor: Hi-Fi Design
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 23.07.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 05-06.2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0772

 

Recenzja

W pierwszej części same przełomy. Rusza nowy, globalny system Xaviera: Cerebra. Na horyzoncie pojawia się bardzo groźna przeciwniczka, Cassandra Nova. Wypływają na światło dzienne nowe fakty na temat Sentineli. Niektórzy znani nam mutanci - i masa nieznanych - są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 114 i 115.
[Dobry Komiks]


"W.I.T.C.H." nr 37
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0775


"Ziniol" nr 12,36
Redaktor naczelny: Dominik "lucek" Szcześniak
Okładka:
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 44
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 0773
Występują: Mateusz Skutnik, Maciej Pałka, Dominik Szcześniak, Marek Turek, Piotr Machłajewski, Olgierd Ciszak.
[lucek]


"Ziniol" nr 13,37
Redaktor naczelny: Dominik "lucek" Szcześniak
Okładka:
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 40
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 0774
Występują: Maciej Pałka, Daniel Gizicki, Rafał Trejnis, Dominik Szcześniak, Dennis Wojda, Tomasz Leśniak, Mateusz Skutnik.
[lucek]


piątek, 23.07.2004
nowości
"Dobry Komiks" już drożej?

Osoby zaniepokojone wyższą o złotówkę ceną pierwszego numeru "New X-Men" redakcja "Dobrego Komiksu" pragnie uspokoić. Tylko ta seria będzie droższa, ceny pozostałych tytułów pozostaną bez zmian. W ostatniej chwili okazało się, że licencja na "New X-Men" jest zbyt droga, by utrzymać standardową cenę zeszytu.
[Jarek Obważanek]


piątek, 23.07.2004
filmy
Premiera "Catwoman"

Dziś na ekrany amerykańskich kin wchodzi film "Catwoman" w reżysefii Pitofa. Polską premierę Warner Cinema zaplanował na 3 września.

"Catwoman" to historia nieśmiałej, czułej artystki Patience Philips, kobiety, która nie może przestać obwiniać się za to, że żyje. Pracuje jako projektant w Hedare Beauty, wielkiej firmie kosmetycznej, będącej blisko wypuszczenia rewolucyjnego środka przeciwdziałającego starzeniu.

Gdy Patience niechcący odkrywa mroczny sekret, skrywany przez jej pracodawcę, znajduje się w środku firmowej konspiracji. To, co staje się później, zmienia Patience na zawsze. Na tajemniczym zakręcie losu zmienia się w kobietę o sile, szybkości, zwinności i wyostrzonych zmysłach kota. Z jej nowoodkrytymi mocami i kocią intuicją Patience staje się Catwoman, wymuskaną i tajemniczą postacią balansującą na cienkiej linii między dobrem a złem.

Niczym dzika kotka, jest niebezpieczna, nieuchwytna i nieposkromiona. Jej przygody utrudnia rozwijający się związek z Tomem Lonem, gliniarzem, który zakochał się w Patience, ale nie może otrząsnąć się z fascynacji tajemniczą Catwoman, która zdaje się być odpowiedzialna za falę zbrodni rozprzestrzeniającą się po mieście.

W filmie występują Halle Berry (Patience Philips), Benjamin Bratt (Tom Lone), Sharon Stone (Laurel Hedare), Lambert Wilson (George Hedare), Frances Conroy (Ophelia), Alex Borstein (Sally), Michael Massee (Armando), Byron Mann (Wesley), Kim Smith (Drina), Christopher Heyerdahl (Rocker), Peter Wingfield (Dr. Ivan Slavicky), Berend McKenzie (Lance) i inni. Obraz wyreżyserował Pitof według scenariusza Johna D. Brancato, Michaela Ferrisa i Johna Rogersa. Czas projekcji: 104 minuty.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 22.07.2004
recenzja
"Cierń w koronie" część 2: "Klucz"

W skrócie: Komiks już po kilku stronach wciągnął mnie bez reszty. Połączenie "Pogromców duchów" i wątków chrześcijańskich dało tu mocną mieszankę.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


czwartek, 22.07.2004
recenzja
"Hulk/Wolverine": "Sześć godzin" część 1

W skrócie: Dramat chłopca, jego rodziny i Bruce'a, który nie może udzielić chłopcu pomocy, budzi zainteresowanie. Historia jest sprawnie i żywo opowiedziana. Komiks czyta się całkiem dobrze, między innymi dzięki przemyślanym przejściom między różnym miejscom akcji - nawiązaniom graficznym czy słownym. Scenarzysta, Bruce Jones, czasami wręcz wyprowadza czytelnika w pole, sugerując pewne związki między wydarzeniami, które w rzeczywistości nie zaistniały.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 22.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Star Wars": "Związek" część 2
Tytuł oryginału: Union
Scenariusz: Michael A. Stackpole
Szkic: Robert Teranishi
Tusz: Christopher Chuckry
Kolory: Christopher Chuckry
Okładka: Duncan Fegredo
Tłumaczenie:
Wydawca: Amber
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0767


czwartek, 22.07.2004
zagranica
"30 dni nocy" jako regularna seria

Steve Niles z kolegami ponownie wraca do świata "30 dni nocy". Tym razem w regularnej serii zatytułowanej "30 Days of Night": "Bloodsucker Tales", która wystartuje w październiku nakładem IDW Publishing. Wnętrze każdego zeszytu będzie podzielone na dwie 12-stronicowe części. W pierwszej Niles będzie pisał opowieść, której ilustratorem będzie debiutant Kody Chamberlin. W drugiej Ben Templesmith będzie ilustrował scenariusz Matta Fractiona.

Pierwsza historia Nilesa zatytułowana "Dead Billy Dead" ma mieć 6 odcinków. Scenarzysta stworzył na jej potrzeby nową postać, która będzie miała prawdopodobnie związek z inną. Autor spróbuje odświeżyć postacie i świat "30 dni nocy", zapełnić pewne luki, które powstały między kolejnymi odcinkami cyklu. Seria "Bloodsucker Tales" pozwoli mu szerzej pokazać postacie znane z poprzednich odcinków, ale ledwie zarysowane. Niles zastrzega, że nie chce zabić pomysłu na swoją serię. Nie chce, by aby wampiry zaczęły atakować każdą miejscowość w kole podbiegunowym. Chce się skupić na poszczególnych bohaterach i dodaje, że nie każda historia musi mieć miejsce na Alasce.

Druga opowieść, którą pisał będzie Matt Fraction, ma mieć 8 części. Scenarzysta ujawnił, że oparł ją na przerażającej, lecz prawdziwej historii: w Juarez w Meksyku zaginęło kilkaset dziewcząt. Komiks będzie zatytułowany: "Juarez: Lex Nova i sprawa 400 martwych Meksykanek". Jego głównym bohaterem będzie Lex Nowa - najgorszy prywatny detektyw na świecie, który myśli, że wie o co w tej sprawie chodzi. Ale nie wie, gdyż jest szalony. Jest też pół-człowiekiem pół-wampirem i sądzi, że za całą sprawą w Juarez stoi banda wampirów, która go na wpół przemieniła. Ale prawda jest jest znacznie gorsza.

Po Fractionie swoją historię ze świata "30 dni nocy" opowie Dan Wickline.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


czwartek, 22.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 30/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0766kup w Imago.com.pl

"Naruto" tom 7: "Właściwie wybrana droga"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 190
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,00 zł
ID: 0768
Orochimaru wypowiada tajemnicze zdanie, że Sasuke i tak będzie go potrzebował, po czym znika. Prawdopodobnie pod wpływem znamienia pozostawionego przez Orochimaru, Sasuke z łatwością rozprawia się z ninja z osady Otogakure. Jakie ma plany Orochimaru? Egzaminy na stopień chunina trwają dalej.
[J.P.Fantastica]kup w Imago.com.pl

"reANIMation 3. Antologia prac konkursowych. 10 najlepszych komiksów"
Wydawca: Kasen
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 96
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 0769
Zawiera 10 najlepszych prac z konkursu na krotką formę komiksową inspirowaną mangą ogłoszonego przy konwencie reANIMation 3.kup w Imago.com.pl

"Wspomnienia Demona" tom 1
Scenariusz: Yun Hee Lee
Rysunki: Kara
Tłumaczenie:
Wydawca: Kasen
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 0770
Raenef został wyznaczony na spadkobiercę królestwa demonów, a jego nauczycielem, mającym pomóc mu w edukacji, jest pochodzący z arystokracji, niezwykle wyrafinowany demon Eclipse, który musi się zmierzyć z dobrocią i czarem młodego dziedzica.

Nowa siedmiotomowa seria dla miłośników fantasy, mangi i shonen ai.
[Kasen]


"Ziniol" nr 11,35
Redaktor naczelny: Dominik "lucek" Szcześniak
Okładka: Mateusz Skutnik
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 0771
W numerze swoje prace zamieścili: Mateusz Skutnik, Marek Turek, Dennis Wojda, Tomasz Leśniak, Irek Mazurek, Radosław Karkulowski, Maciej Pałka, Daniel Gizicki, Piotr Machłajewski i Dominik Szcześniak. W publicystyce: o forum internetowym, superbohaterach w komiksie oraz (foto)relacja z lubelskiej imprezy Trach.

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni ukażą się dwa kolejne numery "Ziniola", więc zainteresowani mogą słać pieniądze hurtowo (aby zaoszczędzić na poczcie).
[lucek]


czwartek, 22.07.2004
nagrody
reANIMki rozdane

Na I Ogólnopolskim Festiwalu Komiksu Japońskiego - reANIMation 3 zostały rozdane nagrody polskich czytelników i fanów mangi - reANIMki. Wyniki zostały ogłoszone w ostatnią niedzielę.

Najlepszy wydawca mangi w Polsce
J.P.Fantastica

Najlepsza manga wydana w Polsce
"Eden. It's an Endless World!" (Egmont)

Najlepszy polski fanzin poświęcony tematyce mangi/anime
"Ma-88"

Najlepsza okładka mangi wydanej w Polsce
"Ghost In The Shell" tom 2: "ManMachine Interface" (JPF)

Najlepszy bohater(ka) spośród mang wydanych w Polsce
Chii ("Chobits")

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona tematyce mangi/anime
www.anime.com.pl

Najlepszy wydatek około mangowy w Polsce (pisma, anime, gadżety itp.)
"Mangazyn"

Najlepszy polski publicysta zajmujący się tematyką mangi
Paweł "Mr.Jedi" Musiałowski

Najlepszy mangowy twórca na świecie
Grupa CLAMP

Anty reANIMka - Największa mangowa porażka w Polsce
nowa wersja pisma "Kawaii"

[Arkadiusz Dzierżawski]


czwartek, 22.07.2004
nagrody
Konkurs komiksowy rozstrzygnięty

 

Przedstawiam wynki konkursu na krotką formę komiksową inspirowaną mangą ogłoszoną przy konwencie reANIMation 3.

I nagroda - 500 zł (plus atrakcyjne dodatki)
"Memories" - Michał Pyteraf

II nagroda
"Oni" - Katarzyna Kominek

III nagroda
"MercenariO" - Małgorzata Szczygielska

10 najlepszych prac ukazało się w antologii wydanej przez wydawnictwo Kasen.
[Arkadiusz Dzierżawski]


czwartek, 22.07.2004
www
"Esensja" nr 38

W sieci jest już nowy numer "Esensji". W dziale komiksowym kolejne odcinki "Henryka i Bonifacego" Huberta Ronka oraz tekst o "Losers", sylwetka Wojciecha Birka i omówienie obrony jego doktoratu, a także garść recenzji wydawnictw oficjalnych i zinów.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 22.07.2004
prasa
Interaktywny komiks w "Gazecie"

Jacek Frąś rysuje w trójmiejskim dodatku do "Gazety Wyborczej" komiksowe paski o "Sopociaku". Bohater to Oskar, młody turysta z centralnej Polski, zbłąkany w Sopocie. To od inwencji czytelników zależy przeszłość bohatera i przebieg jego pobytu w Sopocie. Frąś zaprasza czytelników "Gazety" - miejscowych i turystów - do dzielenia sie z nim pomysłami, opowiadanie anegdotek, które mogą posłużyć za element fabuły. "Sopociak" ma więc być komiksem interaktywnym.

Pierwszy pasek "Sopociaka" ukazał się w poniedziałek 19 lipca. Frąś komiksowo rozrysował ostatnią stronę "Gazety Wyborczej Trójmiasto": własnoręcznie wpisał - zachowując gazetowy układ łamów - teksty: rozmowę "Co autor ma na myśli?", zapowiedź "Sopociak rusza!" oraz zaproszenie do Cafe Gazeta na słynnym sopockim Monciaku (bulwarze im. Bohaterów Monte Cassino). Kolumnę uzupełnia stała rubryka letniej "Gazety" pt. "Porady letnie" - tym razem bardzo à propos Jacek Frąś wyjaśnia "Jak czytać komiksy".
[Arek Bilecki]


wtorek, 20.07.2004
filmy
Singer reżyserem "Supermana"

Bryan Singer, autor obydwu filmów o X-Men, zastąpi McG na stanowisku reżysera zapowiadanej od lat, piątej kinowej ekranizacji przygód Supermana ze studia Warner Bros. Gotowy scenariusz filmu napisany przez J.J. Abramsa trafił do kosza. Singer razem z Michaelem Dougherty i Danem Harrisem napiszą historię zupełnie od zera. Trójka ta pracowała wcześniej razem nad fabułą "X-Men 2". W wersji J.J. Abramsa scenariusz skupiał się na walce Człowieka Ze Stali z Lexem Luthorem oraz tajemniczym przybyszem z Kryptona, który zamierzał zabić Supermana.

Jednak fani mutantów Marvela mogą zmartwić się tą informacją. Singer najpierw zajmie się Supermanem, a dopiero później wróci do X-Men, o ile Fox nie odsunie go od projektu, zastępując innym reżyserem. Nadal nie wiadomo, kto w nowym filmie zagra Człowieka Ze Stali. Mimo, iż McG przesłuchał kilku kandydatów do tej roli, nie zapadły żadne decyzje. Nazwisko aktora poznamy zapewne dopiero, gdy powstanie nowy scenariusz.
[Jarek Obważanek na podst. The Beat]


wtorek, 20.07.2004
filmy
Ruszyły prace nad ekranizacją komiksu "Tanguy & Laverdure"

W Paryżu rozpoczęły się właśnie zdjęcia do nowego filmu zatytułowanego "Chevaliers du Ciel", który przez producentów zapowiadany jest jako "francuska odpowiedź na Top Gun". Obraz, do którego scenariusz powstał na podstawie popularnej we Francji serii komiksowej "Tanguy & Laverdure" wyreżyseruje Gérard Pires ("Taxi", "Śmierć z komputera").

Główne role w filmie zagrają Benoît Magimel, Clovis Cornillac i Alice Taglioni. Autorem scenariusza jest Gilles Malençon. Pierwotnie film miał być wierną ekranizacją jednej z komiksowych opowieści, ale po przedstawieniu jego pierwszej wersji zdecydowano się na poważne przeróbki, tak aby fabuła była bliższa współczesnym widzom i realiom. "Widzieliśmy, co wydarzyło się 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Co by się jednak działo, gdyby wojskowy samolot stracił kontrolę przelatując nad Francją w Dniu Bastylii?" - mówił w jednym z wywiadów Gilles Malençon.

"Chevaliers du Ciel" zapowiadany jest jako najbardziej zaawansowany film lotniczy w historii francuskiej kinematografii. Na potrzeby produkcji zaprojektowano specjalne urządzenie pozwalające na filmowanie z czterech kamer wnętrza samolotu podczas lotu.

Budżet produkcji wyniesie 24 miliony dolarów. Prace na planie potrwają do końca tego roku. Zdjęcia będą realizowane we Francji i Wielkiej Brytanii. Premierę zapowiedziano na 14 lipca 2005 roku - 216 rocznicę wybuchu Francuskiej Rewolucji.

Seria "Tanguy & Laverdure" powołana do życia w 1960 r. przez scenarzystę Michela Charliera i rysownika Alberta Uderzo opowiada o przygodach dwóch wojskowych pilotów, dla których nie ma misji niemożliwej.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


poniedziałek, 19.07.2004
ciekawostki
Komiksy w Bibliotece

 

Na początku września w filli Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku przy ulicy Paderewskiego rozpocznie działalność Pracownia Komiksowa. W jej ramach funkcjonować będzie czytelnia a etatowi pracownicy będą przygotowywać warsztaty, prelekcje i konkursy. Planowane jest również rozszerzenie oferty o zajęcia przygotowujące do animacji komputerowej. O dalszych postępach tego projektu będziemy szerzej informować wkrótce.
[za: CD Jack - Nowa Gildia]


poniedziałek, 19.07.2004
telewizja
Lois Lane w Smallville

 

Erica Durance wcieli się w rolę Lois Lane w czwartym sezonie serialu "Smallville" opowiadającego o młodości Clarka Kenta, czyli późniejszego Supermana. W serialu Lois, przyszła reporterka gazety, będzie uczennicą pierwszego roku college'u, która przybywa do miasta zbadać okoliczności śmierci jej kuzynki, Chloe. Planowane są przynajmniej cztery odcinki z jej udziałem.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 19.07.2004
telewizja
Pierwsze osoby w obsadzie "Global Frequency"

Michelle Forbes i Aimee Garcia wystąpią w pilocie serialu "Global Frequency" przygotowywanego przez WB. Forbes zagra Mirandę Zero, a Garcia zagra Aleph.

Serial oparty jest na wątkach komiksu Warrena Ellisa. Scenarzystą odcinka pilotowego jest John Rogers, a reżyserem Nelson McCormick. Prace nad projektem ruszyły pod koniec ubiegłego roku.

Global Frequency to niezależna i nielegalna tajna agencja wywiadu zdeterminowana do powstrzymywaniu międzynarodowych polityków przed rujnowaniem bezpieczeństwa światowej społeczności. Kierowana przez byłą agentkę NSA Mirandę Zero, Global Frequency jest wszędzie i nigdzie - to najlepsza obrona ludzkości przed wszystkim, co dzieje się poza zasięgiem naszego wzroku. Ten cud umysłów i technologii podpięty jest pod każdego satelitę, każdy komputer, każdą komórkę i każdą bazę danych na świecie. Z pomocą drażliwej, ale błyskotliwej Aleph, dyspozytorki centrum dowodzenia, Zero jest po prostu w odległości rozmowy telefonicznej od kogokolwiek i gdziekolwiek, by użyć ich umiejętności do ratowania świata. Najnowszy rekrut Global Frequency, zawieszony policjant Sean Ronin, dołącza do Kate Finch, geniusza wewnętrznych prac naukowych w tajnej sieci. "Global Frequency" pokazuje nam, że pojedyncza osoba może mieć znaczenie w walce przeciw zagrożeniom współczesnego świata.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 19.07.2004
zapowiedzi
Podręcznik o samurajach i ninja opóźniony

 

Waneko wycofało z zapowiedzi 12 tom serii podręczników "Jak powstaje manga". Książka zatytułowana "Samuraje i ninja w mandze" miała ukazać się w Polsce w ubiegłym miesiącu. Okazało się jednak, że nie miała ona jeszcze swej premiery w Japonii, a z oczywistych względów polskie wydawnictwo nie może wydrukować jej wcześniej, niż japońskie. Tym niemniej Waneko nie rezygnuje z wydania podręcznika i wypuści go, gdy tylko pojawi się taka możliwość.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 19.07.2004
recenzja
"Fantastyczna Czwórka": "1234"

W skrócie: W zasadzie trudno stwierdzić, co chciał osiągnąć w tym komiksie Morrison. Od pierwszej strony historia wydawała mi się jakby senna, oderwana od rzeczywistości. Co prawda wpłynął na to także rysunek Lee, który w pewnych miejscach zrezygnował z drugiego planu, co spowodowało wrażenie umiejscowienia akcji na pustyni, ale osobą najbardziej temu winną pozostaje scenarzysta, ze względu na ślamazarne tempo akcji, smutne, łzawe dialogi i inne elementy, które do Fantastic Four pasują jak pięść do nosa.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 19.07.2004
recenzja
"Ratman": "Marsjanie z globalnej wioski"

W skrócie: Ten album zapowiadany był jako komiks polityczny, w dodatku "pierwszy i jedyny" na polskim rynku, co akurat jest nieprawdą (żeby wspomnieć tylko "Likwidatora"). Polityki jednak w nim nie ma tak dużo, jakby się można spodziewać, w dodatku Niewiadomski okazuje się niezbyt kąśliwy względem rządzących.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 17.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 8/2004: "Spectacular Spider-Man" nr 2
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Humberto Ramos
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 16.07.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0762
Zawiera historie z amerykańskich numerów 3 i 4 (vol. 2).kup w Imago.com.pl

"Eden, It's an Endless World!" tom 7
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 216
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0763

WRAK POLECA

Recenzja

Dalszy ciag przygód Enoaha. Świat w jakim żyje to ciężkie miejsce. Brutalny, pełen przemocy, narkotyków, ciemnych interesów. Czy młody człowiek może w nim przetrwać wierząc w swoje ideały?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Miecz nieśmiertelnego" tom 1
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0764

 

Recenzja

Manji, bezpański samuraj, został przeklęty nieśmiertelnością. Aby pozbyć się tej klątwy i skończyć swe żałosne życie musi zabić tysiąc złych ludzi! Jego misja rozpoczyna się od dziewczyny, która szuka u niego pomocy w odnalezieniu zabójców jej rodziców. Zakończy się dopiero, gdy przeleje krew tysiąca!
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Skrzydła serafina" tom 6: "Zakładnicy"
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 240
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0765
W niedalekiej przyszłości na skolonizowanym przez ludzi księżycu agentka ONZ - M-Zak i młody chłopak Sunao chronią artefakt, który pozostawili obcy. Tajna organizacja chce przejąć tajemniczy przedmiot i użyć go do własnych, złowrogich celów.
[Egmont Polska]


sobota, 17.07.2004
zapowiedzi
"Hiroszima 1945" już w sierpniu

W pierwszej połowie sierpnia Waneko wyda pierwszy tom zapowiadanego od dawna historycznego komiksu Nakazawy Keiji "Hiroszima 1945". Jest to tylko fragment wielkiej mangowej epopei pt. "Hadashi no Gen" ("Bosonogi Gen"), będącej swoistą autobiografią autora, którego ojciec i rodzeństwo zginęli w piekle Hiroszimy. Po raz pierwszy manga była publikowana pod koniec lat 60. w popularnym tygodniuku japońskim "Shukan Shonen Jump", który wówczas wychodził w nakładzie miliona egzemplarzy. Od tego czasu "Hadashi no Gen" doczekał się wielu reedycji (był tłumaczony m.in. na angielski, rosyjski i esperanto), a także wydań beletrystycznych, wersji filmowej, teatralnej, a nawet operowej. Tłumacz polskiego wydania, Katsuyoshi Watanabe, jest wykładowcą kultury polskiej na uniwersytecie Yamaguchi, uzyskał też doktorat z historii Polski na UW.

Wybuch bomby atomowej, jakkolwiek tragiczny, jest tylko jednym z elementów opowieści, która tak naprawdę mówi o losach ubogiej japońskiej rodziny w połowie lat 40. Pytany o swoje dzieło, Nakazawa Keiji odpowiada: "Mówi się, że mój Gen to komiks opowiadający o tragedii ofiar bomby atomowej. Tak, zgoda, ale nie tylko. Chciałem także przedstawić wszystkie pokrętne mechanizmy propagandowe, które wywołują w społeczeństwach zapał militarystyczny (...). Chciałem również pokazać idealne stosunki, które panowały w rodzinie Gena w ekstremalnej rzeczywistości tamtego okresu."

Waneko wyraża nadzieję, że opowieść o małym bosonogim chłopcu, jednym z wielu, którym wojna kazała przedwcześnie wydorośleć, trafi do serc wielu polskich czytelników.
[Waneko]


sobota, 17.07.2004
filmy
Alba jako Invisible Girl

Jessica Alba dołączyła do obsady filmu "Fantastic Four", w którym zagra Sue Storm, czyli Invisible Girl. W wyścigu do tej roli pokonała między innymi Rachel McAdams i Elizabeth Banks. W ten sposób obsada tytułowej Fantastycznej Czwórki została skompletowana (o pozostałej trójce informowałem na początku tygodnia). Obecnie Alba bierze udział w zdjęciach do innej adaptacji komiksu - "Sin City" w reżyserii Roberta Rodrigueza i Franka Millera.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 14.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 29/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0761


środa, 14.07.2004
zapowiedzi
Egmont na sierpień i wrzesień

 

Egmont przedstawił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na sierpień i wrzesień. Zgodnie z poprzednimi doniesieniami w sierpniu pojawi się pierwsza część "1602" Neila Gaimana i Andy'ego Kuberta. Z nowości zobaczymy też pierwsze tomy "Świata Kukabury" Crisse'a i Nicolasa Mitrica oraz zapowiadanej już "Ranmy 1/2" Rumiko Takahashi. Z kolei na wrzesień Egmont planuje wyłącznie kontynuacje już otwartych serii.

Oto pełna lista zapowiedzi na sierpień:

A poniżej plany wrześniowe:

Trzeci tom "Kaczogrodu" z pracami Vicara zapowiedziany został na październik. Dla porządku dodam tylko, że seria ta nie ukazuje się w ramach Klubu Świata Komiksu.

Egmont zaprezentował też okładki sierpniowego pakietu. Są to w kolejności: "1602" tom 1, "Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 2, "Kamikaze Kaito Jeanne" tom 3, "Kasta Metabaronów" tom 7: "Ojco-matka Aghora", "Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 9: "G-Unit" tom 3, "Ranma 1/2" tom 1 oraz "Świat Kukabury" tom 1: "Tajemnica snajpera". Dodatkowe informacje dotyczące niektórych pozycji znajdują się w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

wtorek, 13.07.2004
imprezy
Program ramowy reANIMation 3

 

Na stronie oficjalnej reANIMation 3 jest już plan ramowy festiwalu, zawierający wszystkie ważniejsze wydarzenia.

W ramach imprezy odbędą się spotkania z wydawcami komiksów i czasopism, panele dyskusyjne, niezliczone projekcje anime i filmów azjatyckich, turnieje i prezentacje gier konsolowych oraz wiele konkursów. Poza tym rozdanie Reanimek i rozstrzygnięcie konkursu komiksowego. W czasie imprezy będzie można grać na konsolach, obejrzeć kilka wystaw, zapoznać się z podstawowymi technikami Kendo, będzie też karaoke i dart. Czynne będą stoiska sklepów i wydawnictw, a także komiksowa giełda.

Festiwal rozpoczyna się w Bydgoszczy już w najbliższy piątek o 10:00, a potrwa do niedzieli.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 13.07.2004
filmy
Pierwsi aktorzy w obsadzie "Fantastic Four"

 

Studio 20th Century Fox przedstawiło trzech z czterech aktorów, którzy odtworzą główne role w filmie "Fantastic Four". Michael Chiklis zagra Bena Grimma, czyli Thinga, Ioan Gruffudd - Reeda Richardsa, czyli Mr. Fantastic, a Chris Evans wcieli się w Johnny'ego Storma, czyli Human Torcha. Na razie nie wiadomo, kto będzie odtwarzał Sue Storm, ostatnią z Fantastic Four.

Reżyserią obrazu zajmuje się Tim Story, a scenariusz napisali Michael France i Mark Frost. Premiera przewidziana jest na 1 lipca 2005 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]

Michael Chiklis

Ioan Gruffudd


Chris Evans


wtorek, 13.07.2004
recenzja
"Jessica Blandy" tom 3: "Diabeł o świcie"

W skrócie: Dufaux jeszcze daleko do osiągnięcia poziomu ohydy i zdziczenia prezentowanego przez Ennisa. Pozostaje on mimo wszystko grzecznym chłopcem, a niektórej jego pomysły wydają się doczepionymi na siłę gadżetami, jak chociażby umiłowanie jednego z bohaterów do ludzkiej krwi, czy metodyczne krojenie opon na paski przez innego.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 12.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Asteriks" tom 27: "Syn Asteriksa"
Scenariusz: Albert Uderzo
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jolanta Sztuczyńska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Les Éditions Albert René
Data wydania oryginału: 1983
Liczba stron: 56
Format: 22 x 29 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł (oprawa miękka), 22,90 zł (oprawa twarda)
ID: 0760
Któregoś dnia Asteriks znajduje przed swoją chatą niemowlę. Aby uciąć plotki roznoszące się po wsi Asteriks i Obeliks muszą odnaleźć prawdziwych rodziców dziecka. Jednak do tego czasu Asteriks i Obeliks muszą nie tylko zastąpić chłopcu matkę, ale także czuwać na jego bezpieczeństwem, gdyż do Gali przybył Brutus, przybrany syn Cezara, z zamiarem porwania dziecka.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Daredevil" tom 1: "Diabeł stróż" cz. 1
Tytuł oryginału: Guardian Devil
Scenariusz: Kevin Smith
Szkic: Joe Quesada
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Brian Haberlin Studios, Avalon Studios, Dan Kemp
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1998-1999
Liczba stron: 92
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0759
Młoda kobieta wręcza Daredevilowi małe dziecko. Wierzy ona, że to dziecko może zbawić ludzkość, ale może również doprowadzić do jej zniszczenia.
[Egmont Polska]

Zawiera historię z amerykańskich numerów 1-4 (vol. 2).kup w Imago.com.pl

"Dziedzic" tom 7: "Schronienie"
Tytuł oryginału: Sanctuary
Scenariusz: Ron Marz
Szkic: Jim Cheung oraz Karl Moline (rozdział 1) i Lee Moder (rozdział 6)
Tusz: Don Hillsman II oraz John Dell (rozdział 1) i Roland Paris (rozdział 6)
Kolory: Justin Ponsor oraz Matt Milla (rozdział 1) i Jason Keith (rozdziały 5 i 6)
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 144
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0758
Książe Ethan postanawia założyć swoje państwo, gdzie będą mogli żyć wolno wszyscy poddani. Na miejsce wybiera wyspę, na której rozpoczęła się jego przygoda i stoczył swą pierwszą walkę z okrutnym Bronem. Po przybyciu okazuje się, że jego odwieczny wróg już tam na niego czeka. Dochodzi między nimi do finalnego pojedynku.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 22-27 (vol. 4).
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Tajemnica trójkąta" tom 1: "Ewangelia szaleńca"
Tytuł oryginału: Le Testament du Fou
Scenariusz: Didier Convard
Rysunki: Gilles Chaillet, Denis Falque, Christian Gine, Pierre Wachs
Kolory: Paul
Okładka: André Juillard
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 04.2000
Liczba stron: 48
Format: 21 x 29
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0757
Seria sensacyjno-historyczna. Didier Mosele, pracownik francuskiego Ministerstwa Kultury, nie powinien odsłuchiwać kasety magnetofonowej, którą przysłał mu kolega. Zostaje wplątany w spisek sięgający czasów, w których rodziło się chrześcijaństwo. Komiks porównywany jest z powieścią "Imię Róży" Umberto Eco.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Technokapłani" tom 4: "Halkattraz, gwiazda katów"
Tytuł oryginału: Halkattraz, l'étoile des Bourreaux
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Fred Beltran
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 11.2002
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0756
Daleka przyszłość. Najpopularniejszą rozrywką ludzi są wirtualne gry, którymi zarządzają technokapłani. Młody Albino pokonuje kolejne stopnie kariery technokapłana. Czy młodzieniec jest wystarczająco inteligentny, aby poradzić sobie w świecie pełnym śmiertelnych pułapek? Nawet najdrobniejszy błąd może go kosztować życie.
[Egmont Polska]


sobota, 10.07.2004
wrak
Kupuj komiksy na WRAKu!

 

Od dzisiaj możesz za pośrednictwem WRAKa dokonywać zakupów w księgarni Imago.com.pl, która sponsoruje mój serwis od ponad pół roku. Na razie po kliknięciu w napis "kup w Imago.com.pl" będzie się otwierało nowe okno ze stroną sklepu, jednak wraz z naszym wspólnym administratorem WDG postaramy się najszybciej, jak to będzie możliwe, uruchomić bardziej profesjonalne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł dokonywać zakupów wychodząc z WRAKa jedynie w momencie finalizowania transakcji. Na razie programem partnerskim zostały objęte pozycje wydane w czerwcu i lipcu, ale w ciągu najbliższych kilku dni oferta zostanie znacznie poszerzona.
[Jarek Obważanek]


piątek, 9.07.2004
zapowiedzi
Lipcowe okładki Egmontu

 

Egmont zaprezentował polskie okładki lipcowego pakietu Klubu Świata Komiksu. Są to w kolejności: "Asteriks" tom 27: "Syn Asteriksa", "Daredevil" tom 1: "Diabeł stróż", "Dziedzic" tom 7: "Schronienie", "Eden, It's an Endless World!" tom 7, "Miecz nieśmiertelnego" tom 1, "Skrzydła serafina" tom 6: "Zakładnicy", "Tajemnica trójkąta" tom 1: "Ewangelia szaleńca" oraz "Technokapłani" tom 4: "Halkattraz, gwiazda katów".
[Jarek Obważanek]piątek, 9.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Abra makabra. Sprawa Cala McDonalda" część 3
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2003
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 9,00 zł
ID: 0753
Cal potrzebuje wsparcia - i to nie tylko ze strony swego niezbyt świeżego kompana Mo'locka. Potrzebuje wsparcia porucznik Brueger, ale najpierw musi ją przekonać, że potwory, które ściga, naprawdę istnieją. A okazja do tego nadarza się bardzo szybko - na posterunku jeden z aresztowanych dostaje szału, wyłamuje kraty i zamienia się w futrzaka z kłami, jakiego Cal nigdy w życiu nie widział.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Darkness" część 6
Scenariusz: Christina Z., David Wohl
Szkic: Michael Turner
Tusz: D-Tron
Kolory: Jonathan D. Smith
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Top Cow Productions Inc.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0752
Spotkanie dwóch potężnych broni może zakończyć się katastrofą. Witchblade i Darkness istniały od zawsze i od zawsze prowadziły ze sobą krwawą, niekończącą się wojnę. Jednak spadkobierczyni Witchblade nie chce walczyć z Estacado. Spostrzega, że ich moc jest bardzo podobna. Nie chce konfrontacji, tylko wspólnej wymiany informacji. Jednak Witchblade jest mocniejsza. Pragnie zniszczyć znienawidzony Mrok.

Zawiera historię z amerykańskiego "Witchblade" nr 18.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 7/2004: "Soul Saga" nr 2
Scenariusz: Stephen Platt, Christian Lichtner
Ołówek: Stephen Platt
Tusz: Alquiza, Gorder, Weems, Regla
Kolory: Liquid!
Tłumaczenie: Andrzej Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 9.07.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0750
Bohaterska postawa Ariesa podczas obrony księżniczki na Artemidzie oraz przy jej nocnej wizycie zaskarbia bohaterowie wdzięczność samego króla. Noc spędzona z Persefoną okazuje się jednak znacznie bardziej brzemienna w skutkach niż Aries mógłby kiedykolwiek przypuszczać.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 3 i 4.
[Dobry Komiks]


"Dungeons & Dragons": "W cieniu smoków" tom 3
Tytuł oryginału: In the Shadow of Dragons
Scenariusz: Jay Donovan
Rysunki: Tony Moy, Jeff Mayer
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0755


"Gigant poleca" tom 43: "Wycieczki nie z tej beczki"
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0748kup w Imago.com.pl

"Island" tom 2
Scenariusz: In-Wan Youn
Rysunki: Kyung-Il Yang
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 166
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 0754


"Kaczor Donald" nr 28/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0746


"Mix Komiks" nr 7-8/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0747kup w Imago.com.pl

"Punisher" część 5
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 08.2000
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0751

 

Recenzja

Mateczka Gnucci przeżyła spotkanie z niedźwiedziami w nieco okaleczonej formie. Tymczasem na terenie działań Punishera pojawia się dwóch nowych graczy: Mr. Payback i Elite, którzy równie krwawo rozprawiają się ze swoimi wrogami. Do tego wszystkiego pewnego księdza przepełnia radość z powodu czynów, których się dopuścił.
[Mandragora]


"W.I.T.C.H." nr 36
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0749


piątek, 9.07.2004
zapowiedzi
"New X-Men" w ramach "Dobrego Komiksu"

Axel Springer ujawnił, że już za dwa tygodnie w ramach "Dobrego Komiksu" ruszy z kolejną serią o mutantach Marvela - "New X-Men" Granta Morrisona i Franka Quitely, pary znanej w Polsce z albumu "JLA: Ziemia 2" wydanego przez Fun Media. Tym samym Axel Springer przejął kolejną serię z niezrealizowanych planów Fun Media.

Oto, jak wydawca zapowiada serię:

Starzy, dobrzy X-Men w nowych czasach i okolicznościach. Szesnaście milionów mutantów żyje w spokoju na autonomicznej wyspie Genoshy. Profesor Xavier prowadzi nową szkołę. Jego dawni uczniowie, a teraz przyjaciele, sami nauczają młodych uzdolnionych. Ludzkość powoli przywyka do odwiedzających czasem Ziemię kosmitów. Drużyna Magneto nie istnieje, co nie znaczy, że nie ma z kim walczyć. Niektórzy ludzie wpadają na zaskakujące pomysły, które trzeba im wybijać z głowy. Poza tym do akcji włączają się istoty, dla których nawet mutanci to zacofane formy życia.

A oto, jak zapowiadany jest pierwszy zeszyt (oryginalne "New X-Men" nr 114 i 115):

W pierwszej części same przełomy. Rusza nowy, globalny system Xaviera: Cerebra. Na horyzoncie pojawia się bardzo groźna przeciwniczka, Cassandra Nova. Wypływają na światło dzienne nowe fakty na temat Sentineli. Niektórzy znani nam mutanci - i masa nieznanych - są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

[Jarek Obważanek]


wtorek, 6.07.2004
zapowiedzi
"Metropolis" Osamu Tezuki już w sierpniu

Nowe wydawnictwo Arashi zapowiedziało na sierpień wydanie komiksu Osamu Tezuki "Metropolis". Będzie on wydany w ściśle limitowanym nakładzie, zgodnym z ilością zamówień. Aby zakupić mangę należy do końca lipca dokonać przedpłaty w wysokości 22,90 zł + 2 zł koszty wysyłki na konto bądź adres podany na stronie wydawcy. Zamówienie na komiks można też złożyć w Imago, jednak do tej księgarni trafi niewielka część nakładu bez numerów kolekcjonerskich.

Po lewej przedstawiam jeszcze ciepłą, finalną okładkę polskiego wydania, a tutaj możesz obejrzeć trzy przykładowe plansze z wnętrza komiksu, jeszcze pozbawione tekstów. W sumie "Metropolis" będzie miało 160 stron.

Oto, jak album zapowiada wydawca:

Miasto przyszłości. Uwagę uczonych zebranych na międzynarodowym sympozjum zwraca pojawienie się nienaturalnych plam na słońcu. Jest to wstęp do brzemiennych w skutki wydarzeń. Naukowiec zmuszany do współpracy przez przestępców tworzy dzieło swego życia - androida o kształcie dziecka, posiadającego niezwykłe możliwości. Nie chcąc by jego twór został wykorzystany do złych celów, ucieka zabierając ze sobą robota. Sztuczne dziecko zaczyna żyć jak człowiek. Wkrótce przestępcy wpadają na ślad uciekinierów.

Klasyczne dzieło Osamu Tezuki - autora, którego nie trzeba przedstawiać. Manga ukazała się po raz pierwszy nakładem wydawnictwa Ikuei w 1949 r. Inspiracją do jej narysowania był plakat słynnego przedwojennego filmu o tym samym tytule. Na podstawie komiksu w 2001 r. nakręcono pełnometrażowe anime, do którego scenariusz napisał twórca "Akiry" Katsuhiro Otomo. Film nawiązuje do pierwowzoru w niewielkim stopniu.

Wydawnictwo Arashi powstało 1 stycznia 2003 roku, lecz dopiero niedawno udało mu się zakupić pierwszą licencję. Celem firmy jest publikacja mangi dla dorosłych, której w Polsce wyraźnie brakuje, chociaż niewykluczone jest też drukowanie japońskich tytułów młodzieżowych. Wydawnictwo ma swoją siedzibę w Mozowie nieopodal Zielonej Góry.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 6.07.2004
nowości
"Czego pragną śmieci, Randi, Linka i dzieci" jednak nie za darmo

Komiks "Czego pragną śmieci, Randi, Linka i dzieci", jak się okazało, nie jest bezpłatny. Skierowany jest do instytucji, które zajmują się edukacją ekologiczną. Kupują one wybraną ilość sztuk, a potem w rozmaity sposób wykorzystują (jedne rozdają, inne wypozyczają, inne wykorzystują na lekcjach w szkołach itp.). Kolekcjonerzy mogą kupić komiks za 5 zł. Jest też możliwość zakupienia "Dziwnych przygód kropelki wody" za 3 zł. Do cen należy doliczyć koszty wysyłki.
[Michał Antosiewicz]


wtorek, 6.07.2004
recenzja
"Dobry Komiks" nr 6/2004: "Ultimate X-Men" nr 2

W skrócie: Trzeba przyznać, że przy całej umowności i bajkowości przygód X-Men są oni w tej serii całkiem realistyczni i barwni. Bohaterowie mają kryzysy, wątpliwości, zadają dość sensowne pytania i ogólnie prowadzą między sobą ciekawe, żywe dialogi.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 6.07.2004
recenzja
"Dogmat" tom 1: "Prolog"

W skrócie: Dużo tajemnic i niedopowiedzeń powinno w zasadzie zaintrygować czytelnika, ale mnie Chmielewski niespecjalnie zaciekawił. Przy tych wszystkich pobocznych sekwencjach jedynym wątkiem, który w ogóle budzi zainteresowanie, jest wątek główny. Reszta, jak na razie, wydaje się być niepotrzebna.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 5.07.2004
prasa
Praktyczny Pan wraca do "Razem"

 

Redakcja zreaktywowanego czasopisma "Razem" zdecydowała się na drukowanie w nim od 6 numeru całkowicie nowych odcinków "Porad Praktycznego Pana". Co miesiąc trzy pierwsze kadry każdego nowego epizodu będzie można zobaczyć między innymi na WRAKu. Numer 6 periodyku, z którego pochodzi poniższy fragment komiksu, pojawi się w sprzedaży już 14 lipca.

Pierwszy numer "Razem", wówczas tygodnika, ukazał się 27 lat temu. Było to śmiałe jak na tamte czasy pismo dla młodzieży z ambicjami oraz z fotografią gołej panienki. Wtedy to pojawił się w nim 24-odcinkowy komiks Tadeusza Baranowskiego pt. "Porady Praktycznego Pana". Pismo przechodziło różne koleje losu, aż w końcu zniknęło z rynku. Stare i nowe epizody z życia Praktycznego Pana ujrzały ponownie światło dzienne kilka lat temu - najpierw w Internecie, a potem, w marcu 2003 roku, w albumie wydanym przez Egmont.

Mniej więcejw tym samym czasie wydawnictwo Holygram zdecydowało się reaktywować "Razem" w formie nowoczesnego miesięcznika o podtytule "Świat w naszych oczach". Pismo ma charakter społeczno-kulturalny. W magazynie są felietony Magdaleny Cieleckiej i Wojciecha Malajkata oraz muzyczne propozycje Maćka Stuhra, wywiady z interesującymi ludzmi, nauka, film, muzyka, sport oraz wiele innych ciekawostek. Wszystko ubarwione pięknymi zdjęciami. O seksie też nie zapomniano. Więcej informacji o piśmie na jego stronie oficjalnej.
[Tadeusz Baranowski]


poniedziałek, 5.07.2004
prasa
"Ślizg" nr 7/2004

Lipcowy "Ślizg" przynosi, poza obowiązkową porcją recenzji i odcinkiem przygód Jeża Jerzego, tym razem występującego w roli gwiazdy muzycznej, jeszcze dwa akcenty komiksowe. Pierwszym z nich jest wywiad z Krzysztofem Gawronkiewiczem, w którym rysownik opowiada między innymi o "Achtung Zelig!", "Otto Bohaterze" i "Burzy", a drugim jest felieton Tobiasza Piątkowskiego o idei komiksu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 5.07.2004
prasa
"Ślizg" nr 6/2004

W już niedostępnym w kioskach, czerwcowym numerze "Ślizgu" znalazła się nieco mniejsza niż zwykle garść recenzji komiksów, krótki przegląd twórczości Grzegorza Rosińskiego oraz spotkanie Jeża Jerzego ze zmartwionymi z powodu wejścia Polski do Unii Zenkiem i Stefanem.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 5.07.2004
www
Wywiad z Birkiem

Na portalu Poltergeist pojawił się obszerny wywiad z Wojciechem Birkiem, przeprowadzony przez Marcina Rudnika 2 dni przed obroną pracy doktorskiej Birka. Rozmowa dotyczy nie tylko doktoratu, ale również komiksowych tłumaczeń czy powrotu do rysowania po kilku latach przerwy.
[informacja Marcin Rudnik, tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 5.07.2004
filmy
Elektra w czerwonym stroju

 

Studio 20th Century Fox przedstawiło pierwsze zdjęcie Jennifer Garner w czerwonym kostiumie, w którym pojawi się odtwarzając tytułową rolę w filmie "Elektra", odpryskowym obrazie "Daredevila". Aktorka stwierdziła, że widzom nie podobał się czarny strój, bo uważali, że powinien być czerwony. Tym razem jest jaki trzeba, ale tylko kolorystycznie. Fani od razu zauważą, że Elektra ma spodnie, których oryginalnie nie nosiła. Garner stwierdziła, że ma na sobie więcej, niż jeden kawałek materiału, bo twócy nie wiedzieli jak to zrobić, by "Elektra" nie stała się filmem dla dorosłych.

Film reżyseruje Rob Bowman. Jego akcja opowiada o drugim życiu Elektry, po śmierci w "Daredevilu".
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 5.07.2004
recenzja
"Great Teacher Onizuka" tom 1

W skrócie: Autor serii chce nam raczej pokazać pewne problemy społeczne, a nie zabawić prostą historią o nieudaczniku, który ciągle "przypadkowo" ogląda gołe laski. Uczniowie, z którymi Onizuka ma do czynienia na praktyce, nie okazują nauczycielowi najmniejszego szacunku, w ogóle go nie słuchają i w klasie zajmują się własnymi sprawami. Mając świadomość, że belfer nic zrobić im nie może, po prostu włażą mu na głowę. A nawet dopuszczają się szantażu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 3.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Czego pragną śmieci, Randi, Linka i dzieci"
Scenariusz: Ewa Karska
Rysunki: Sławomir Kiełbus
Wydawca: Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 36
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy, 8 stron offsetowy
Druk: kolorowy, 8 stron czarno-biały
Dystrybucja: szkoły i specjalistyczne
Nakład: 10 000 egz.
Cena: 5,00 zł
ID: 0745
Komiks ma charakter edukacyjny i opowiada o segregacji śmieci i metodach odzysku surowców wtórnych na wysypiskach. Będzie rozdawany w szkołach. Album ma 28 kolorowych stron + 8 stron kolorowanki. Autorką wierszowanych tekstów jest Ewa Karska, a ilustracji Sławomir Kiełbus. To drugi komiks wydany przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne - kilka lat temu mieliśmy okazję poznać "Dziwne przygody kropelki wody".

Kontakt z wydawcą: bpk(at)bpk.pl, www.bpk.pl
[Michał Antosiewicz]


sobota, 3.07.2004
imprezy
Festiwal komiksów KOMIKS.UA

 

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w Festiwalu komiksów KOMIKS.UA - 2004, który odbędzie się we wrześniu 2004 w Dnieprodzierżyńsku na Ukrainie.

Festiwal otwarty dla wszystkich chętnych. Tematyka komiksów dowolna. Technika pracy dowowolna - grafika, malarstwo, a nawet fotografia.

Warunki dla twórców:
1. Od każdego uczestnika przyjmuje się 4 strony komiksowe (nie więcej).
2. Wymagania techniczne:
a. format A4
b. 250 dpi
c. plik jpg
3. W tytule pliku należy podać następujące informacje:
a. nazwisko/pseudonim uczestnika
b. tytuł pracy
c. numer strony
na przykład: pukin_obkura_1.jpg
4. Wszystkie prace należy nadsyłać na e-mail organizatora nie później niź do 1 września 2004r.
5. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru prac w celu publikacji w katalogu, do prezentacji na wystawie oraz do niekomercyjnej publikacji w prasie w celu promocji Festiwalu.
6. Wraz z pracami należy nadesłać krótką informację o sobie i pracy (nazwisko, pseudonim, tytuł pracy, o czym ona jest, swoje osiągnięcia, numer
7. Nie będą przyjmowane prace, które brały udział w zeszłorocznym Festiwalu.

Warunki uczestnictwa wydawnictw i stron internetowych:
1. Organizatorzy proszą o przygotowanie specjalnych plakatów, na których będą przykłady produkcji, namiary i dowolne informacje dodatkowe.
2. Plakaty należy nadsyłać na e-mail organizatora najpóźniej do 1 września
3. Warunki techniczne:
a. format A3
b. 250 dpi
c. plik jpg

[Andrzej Baron]


sobota, 3.07.2004
wydawnictwa
Promocyjne ceny "Joe Bar Team" i "Calagan"

Przez cały lipiec komiksy z serii "Joe Bar Team" i "Calagan" będą o 30% tańsze, czyli będą kosztować 11,83 zł za album. Akcja promocyjna prowadzona jest wyłącznie w sklepie on-line wydawnictwa Motopol-Twój Komiks. Ponadto w tym samym sklepie nadal trwa promocyjna sprzedaż pakietów 16. serii komiksowych.
[Jarek Obważanek na podst. Twojego Komiksu]


sobota, 3.07.2004
filmy
"Aleister Arcane" - kolejny komiksowy horror trafi do kin

Studo Paramount kupiło prawa do przeniesienia na duży ekran komiksowego horroru Steve'a Nilesa zatytułowanego "Aleister Arcane". Scenariusz do filmu napiszą Dan Milano i Matthew Huffman a produkcją projektu zajmą się Michael Aguilar i Dean Georgaris.

Obraz opowiadał będzie historię tytułowego Aleistera Arcane - prezentera lokalnej telewizji prowadzącego w niej program o horrorach, który w wyniku nacisku swoich rodziców zmuszony zostaje do porzucenia swojej pracy. Wtedy jednak dochodzi do przerażających wydarzeń.

"Aleister Arcane" nie jest pierwszym komiksem Steve'a Nilesa, który spotkał się z zainteresowaniem filmowców. W 2002 roku prawa do ekranizacji komiksu "30 dni nocy" kupił Sam Raimi, który zamierza wyreżyserować film. Ponadto prawa do ekranizacji innej serii "Wake the Dead" kupiło jakiś czas temu studio Dimension, a studio MGM jest właścicielem praw cyklu "Abra Makabra".

Natomiast w zeszłym roku Rob Zombie i Steve Niles założyli studio Creep Entertainment Intl., które zajmie się produkcją horrorów. Artyści mają już w planach realizację trzech obrazów, które będą ekranizacjami komiksów: "The Nail", "Bigfoot" i "Lord of Salem". Wszystkie historie zostały napisane wspólnie przez Nilesa i Zombie.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


sobota, 3.07.2004
filmy
Pierwszy trailer "Blade: Trinity"

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Blade: Trinity" w reżyserii Davida S. Goyera. Według zapowiedzi ma to być już ostatnia część ekranizacji przygód łowcy wampirów. Amerykańska premiera obrazu zaplanowana jest na 10 grudnia. Data polskiej nie jest jeszcze znana. Zwiastun w formacie QuickTime można pobrać z Filmwebu w jednej z dwóch wielkości:

320x180, 3264KB

480x268, 7520KB

[Jarek Obważanek]


sobota, 3.07.2004
filmy
Drugi zwiastun "Catwoman"

Jest już dostępny drugi trailer filmu "Catwoman" w reżyserii Pitofa. Potwierdziły się w nim wcześniejsze informacje, które wskazywały, że Halle Berry będzie wykorzystywać w filmie kilka różnych kostiumów Kobiety-Kota. Amerykańska premiera filmu planowana jest na 23 lipca, natomiast polska na 3 września. Dwuminutowy zwiastun w formacie QuickTime można pobrać w jednej z trzech wielkości:

240x102, 7856KB

320x136, 15020KB

480x204, 20458KB

[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


piątek, 2.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 6/2004: "Ultimate X-Men" nr 2
Scenariusz: Mark Millar
Szkic: Andy Kubert
Tusz: Art Thibert
Kolory: Richard Isanove
Tłumaczenie: Krzysztof Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 2.07.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0743

WRAK POLECA

Recenzja

X-Men czeka pierwsza bezpośrednia konfrontacja z drużyną Magneto, a Wolverine'a - powolne wkradanie się do łask swoich niedawnych wybawców.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 3 i 4.
[Dobry Komiks]


"Kaczor Donald" nr 27/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 7,90 zł
ID: 0744


piątek, 2.07.2004
imprezy
Premiery na reANIMation 3

 

Na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Komiksu Japońskiego - reANIMation 3 swoje premiery będą miały trzy mangi z wydawnictwa Egmont: pierwszy tom "Miecza nieśmiertelnego" ["Blade of the Immortal"], siódmy tom "Eden, It's an Endless World!" oraz szóty tom "Skrzydeł serafina". Poza tym wydawnictwo Kasen przedstawi na konwencie pierwszy tom serii "Wspomnienia demona", siedmiotomowego koreańskiego komiksu autorstwa Kary i Lee Chi Hyonga o tematyce fantasy/shonen ai.

W związku z premierami odbędą się panele poświęcone "Edenowi" oraz "Mieczowi nieśmiertelnego". Organizatorzy przewidują też konkursy, w których będzie można wygrać wymienione wyżej tytuły.
[informacja Arkadiusz Dzierżawski, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 2.07.2004
filmy
Tim Allen jako superbohater

Tim Allen zagra jedną z głównych ról w komedii "Zoom's Academy" - ekranizacji komiksu Jasona Lethcoe'a pt. "Zoom's Academy for the Super Gifted". Film opowiadał będzie historię młodej dziewczyny, która trafia do liceum dla superbohaterów, gdzie odkrywa swoje ponadnaturalne moce. Tim Allen wcieli się w postać byłego superbohatera, który w obliczu zagrożenia ponownie staje do akcji.

Scenariusz do filmu napisał Adam Rifkin ("Polowanie na mysz", "Witamy w Hollywood"), a poprawki do tekstu wprowadził Jordan Roberts. Produkcję obrazu sfinansuje wytwórnia Revolution Studios.
[za: Marcin Kamiński - Filmweb]


piątek, 2.07.2004
recenzja
"Mroczne dni" część 1

W skrócie: W zasadzie komiks ten do mnie nie przemawia. Jest co prawda kilka dość poruszających, makabrycznych scen, ale poza tym bohaterowie zachowują się w niezrozumiały sposób (np. policja wypuszcza osoby, które spowodowały strzelaninę), a w roli głównej występuje fanatyczna twardzielka, której wypowiedzi budzą uśmiech politowania.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 1.07.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Produkt" nr 23 (3/2004)
Redaktor naczelny: Michał "Śledziu" Śledziński
Okładka: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 07.2004
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 11,90 zł
ID: 0742
W środku komiksy:

  • "Toshiro" (C. Weatherspoon)
  • "Nomi & Skabla" (Karolina & Kurt)
  • "Likwidator" (R. Dąbrowski)
  • "Ninja Banjo 1" (Śledziu, Simson & Marian)
  • "Człowiek Paroovka" (M. Lachowicz)
  • "Grand Banda" (M. Lachowicz)
  • "Emila, Tank & Profesor: Most wanted" (F. Myszkowski)

A oprócz tego będzie pewna "niespodzianka", której "zasad działania" na razie nie zdradzimy. Brak "Osiedla" zostanie zrekompensowany w następnym numerze oraz w samej serii (bo jej odpalenie jest już na finiszu!).
[Produkt]


czwartek, 1.07.2004
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Celadon Run" tom 4: "Extreme préjudice"
Scenariusz: Erik Arnoux
Rysunki: Alain Queireix
Wydawca: Glénat
Data wydania: 06.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29,3 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,99 €


"Kroniki Armady" tom 1
Tytuł oryginału: Les chroniques de Sillage
Scenariusz: Jean David Morvan, Philippe Buchet
Rysunki: Jose Luis Munuera, Benoît Springer, Bruno Bessadi, Noé, Koboi
Kolory: Color Twins
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 2004
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 05.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 12,50 €

Co się stało z Gunjinnami po odejściu Nävis? Czy w dżungli głód wszystko usprawiedliwia? Czy urodziny Nävis obchodzi się tak jak każde inne? Oto kilka pytań, na które próbują odpowiedzieć Jean David Morvan i Philippe Buchet w tym albumie. Jest to zbiór pięciu krótkich historii narysowanych przez Jose Luisa Munuerę, Benoît Springera, Bruno Bessadiego, Noégo i Koboia uzupełnionych ilustracjami Bengala.
[Błażej - Lagafium]


"Pieśń strzyg " tom 4: "Défis"
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Kolory: Ruby
Wydawca: Editions Delcourt
Data wydania: 06.2004
Liczba stron:
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 12,50 €


czwartek, 1.07.2004
www
"Avatarae" nr 18

W sieci jest już 18. numer magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym znalazło się tym razem dziesięć recenzji.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 1.07.2004
wrak
Przebudzone legendy na start!

W lipcu odwiedzających WRAKa witał będzie rysunek wykonany przez Adama Święckiego, twórcę znanego przede wszystkim z serii "Przebudzone legendy". Ilustracja zapowiada drugi tomik cyklu zatytułowany "Lewiatom", który Studio Domino planuje wydać w październiku. Następny w kolejności epizod będzie zatytułowany "Szeptucha".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Huberta Ronka, Marka Lachowicza, Ziuta czy Tomasza Leśniaka zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa