ARCHIWUM

zapowiedzi:

piątek, 24.11.2006
Nowa seria z Kasenu

Na początku grudnia zadebiutuje nowa koreańska seria z wydawnictwa Kasen zatytułowana "Legend". Rysuje ją Kara ("Wspomnienia Demona") do scenariusza Wu Su-jeonga. Tutaj obejrzysz trzy plansze ze środka, a poniżej opis komiksu nadesłany przez wydawcę.
[Jarek Obważanek]

Dawno temu chciwy król sprowadził na świat Kylina. Demon zniszczył ponad połowę świata i pozostawił ludzi pogrążonych chaosie. Do czasu, kiedy pojawił się tajemniczy bohater, który posiadał miecz Chilji. Tylko co z tym wspólnego ma pietnastoletnia Seon Eun-gyo? I dlaczego została porwana i przeniesiona w przeszłość?
[Kasen]


zapowiedzi:

piątek, 24.11.2006
Okładki Mandragory na koniec listopada

 

Mandragora nadesłała okładki komiksów, które zamierza wprowadzić do dystrybucji około 30 listopada. Są to w kolejności: "100 naboi" tom 10: "Sześć stóp pod spluwą", "Essential. Punisher" tom 1, "Ghost Rider" część 3, "Historia Polski" część 5: "Włócznia Ottona", "Historia Polski" wydanie kolekcjonerskie tom 2, "Kozure Ôkami. Samotny Wilk i Szczenię" tom 4, "Opowieści biblijne" wydanie kolekcjonerskie tom 1, "Spawn" nr 43 oraz "Venom" część 8. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


     

zagranica:

piątek, 24.11.2006
Marilyn Monroe w ujęciu Kasprzaka

W maju nakładem wydawnictwa Casterman ukazał się komiks "Shooting Star Marilyn Monroe" namalowany przez Zbigniewa Kasprzaka. Scenariusz historii napisali Jean-François Charles i Maryse Charles.

Luty roku 1962. W domu, który właśnie zakupiła, Marilyn zdaje się znajdować pozory spokoju. Ów dom jest nareszcie symbolem tego, co uważa za swoje życie prywatne. Z dala od ograniczeń i finansowego wykorzystywania przez Foxa, despotyzmu pewnych reżyserów, słynnego "smagania biczem", koktajli amfetaminowych i morfinowych podawanych aktorom dla utrzymania ich w "pełnej formie", Marilyn żyje na nowo. Odstawia na bok wszystkie lekarstwa i przyjmuje jedynie niewielkie dawki środków nasennych.
Po trzech nieudanych małżeństwach i wielu przynoszących rozczarowanie związkach, przyjazd na całkowitą prowincję w poszukiwaniu absolutnego szczęścia i powszechnego uznania sprawia, że na poziomie uczuć Marilyn jest w siódmym niebie. Przez rok czasu, będąc przy najpotężniejszym człowieku na świecie - Johnie Kennedym - marzy jej się władza. Lecz odliczanie właśnie się zaczęło.
[Jakub "Tiall" Syty na podst. Castermana]


na żywo:

piątek, 24.11.2006
Trzeci tom "Kozure Okami"

Prezentuję 9 przykładowych plansz z trzeciego tomu samurajskiej sagi "Kozure Okami. Samotny Wilk i Szczenię" Koike i Kojimy. Album ten trafił do sprzedaży nakładem Mandragory w pierwszej połowie listopada. WRAK objął wyczekiwaną od lat serię patronatem medialnym.
[Jarek Obważanek]


ciekawostki:

piątek, 24.11.2006
Reklamy "Specgrupy" w kinach

Spoty reklamujące "Ursynowską Specgrupę do Rozwałki" prezentowane są przed projekcjami "Przeglądu Kina Rumuńskiego" - poinformował Michał Myśliński z wydawnictwa Spitfire. Przegląd zaczął się 17 listopada w Warszawie, następnie prezentowany był w Łodzi, a w dalszej kolejności są: Toruń, Wrocław, Poznań, Kraków i Gdańsk. Więcej informacji znajdziesz na Gildii Filmu.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

wtorek, 21.11.2006
Kultura Gniewu w grudniu

 

Wydawnictwo Kultura Gniewu na grudzień planuje premiery trzech, anonsowanych już wcześniej, tytułów: "Ghost World", "Phenian" i "Projekt: człowiek". Przedstawiam nadesłany przez edytora zestaw materiałów dotyczących każdego z tych komiksów, czyli opisy, okładki i kilka przykładowych plansz ze środka.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"Ghost World"
Scenariusz: Daniel Clowes
Rysunki: Daniel Clowes
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: dwukolorowy
Cena: 28,50 zł

Jeden z najsłynniejszych komiksów niezależnych, jednego z najsłynniejszych twórców amerykańskich. Obsypana nagrodami bestsellerowa historia trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn u progu dorosłości. Komiks ten stał się podstawą scenariusza (nominowanego do Oscara) filmu o tym samym tytule.
 

przykładowe plansze

"Phenian"
Tytuł oryginału: Pyongyang
Scenariusz: Guy Delisle
Rysunki: Guy Delisle
Liczba stron: 184
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno-biały
Cena: 35,90 zł

Komiksowy dziennik z podróży do stolicy Korei Północnej. Guy Delisle, kanadyjski rysownik i animator, wyjechał służbowo do jednego z najbardziej zamkniętych i tajemniczych współczesnych państw. Jego książka jest zapisem dwóch miesięcy tam spędzonych. "Phenian" nominowany był do wielu nagród i uznany został za jedną z najważniejszych publikacji książkowych w Stanach Zjednoczonych w roku 2005.
 

przykładowe plansze

"Projekt: człowiek"
Scenariusz: Agata "Endo" Nowicka
Rysunki: Agata "Endo" Nowicka
Liczba stron: 52
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Cena: 23,90 zł

Autobiograficzny album znanej rysowniczki opowiadający o 9 miesiącach jej życia - czasie, w którym była w ciąży. Jego fragmenty ukazywały się w "Wysokich Obcasach", tutaj jednak zostaną zaprezentowane w zremasterowanej wersji, poprawione i wplecione w rytm bardzo osobistej opowieści.
[Kultura Gniewu]


zapowiedzi:

poniedziałek, 13.11.2006
Ostatni "Thorgal" Van Hamme'a za 2 tygodnie

Już 27 listopada do Empików w całej Polsce trafi 29 odcinek "Thorgala" zatytułowany "Ofiara". Premiera frankofońskiej edycji nastąpi zaledwie 3 dni wcześniej. Do szerszej dystrybucji polskie wydanie trafi 4 grudnia. Przypominam, że komiks będzie dostępny zarówno w miękkiej, jak i twardej okładce. Obie wersje Egmont wyda na papierze kredowym. Tutaj możesz obejrzeć trzy przykładowe plansze ze środka albumu.

W "Ofierze" Thorgal jest śmiertelnie ranny. W rodzinne strony transportuje go wierna rodzina, ale po drodze występuje tyle komplikacji, że wątpliwe jest, aby dotarli do dalekiego Northlandu. W dodatku Aaricia i Jolan przeciwstawiają się okrutnemu miejscowemu władcy, który poprzysięga im zemstę. Zrozpaczona żona Thorgala wzywa na pomoc potężną boginię germańską, Friggę, aby pomogła Dziecku Gwiazd. Tak zaczyna się historia pełna przygód, magii i obecności skandynawskich bogów. Po raz pierwszy wielką rolę odgrywa obdarzony nadprzyrodzonymi zdolnościami syn Thorgala, Jolan.

"Ofiara" stanowi ostatni element zamykający sagę o Thorgalu. Począwszy od 30. tomu, postacią wiodącą serii zostanie posiadający zdolności telepatyczne Jolan. Zmieni się również scenarzysta serii. Miejsce twórcy komiksowej sagi Jeana Van Hamme'a zajmie młody scenarzysta Yves Sente, który współpracował już z Rosińskim przy "Zemście hrabiego Skarbka".
[Jarek Obważanek na podst. materiałów wydawcy]


imprezy:

poniedziałek, 6.11.2006
Fotograficzna relacja z Łodzi

Zapraszam do obejrzenia obszernej relacji z tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Opublikowane na WRAK-u zdjęcia przedstawiają niemal wszystkie atrakcje imprezy - począwszy od wernisaży wystaw, przez spotkania, prelekcje, galę rozdania nagród, warsztaty, sympozjum i giełdę, aż do wieczornych wyborów miss i koncertu zespołu Łąki Łan.

Inne zdjęcia z MFK 2006 możesz obejrzeć na Alei Komiksu, Polterze i stronie Agresora.
[Jarek Obważanek]

Jeż Jerzy przed lustrem poprawia makijaż.
fot. Jarek Obważanek

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa