ARCHIWUM

czwartek, 16.12.2010

zagranica

Kolejne serie w świecie Thorgala

Serwis Thorgal-BD ujawnił nowe informacje dotyczące „Thorgala” i spin-offów tego cyklu.

Jolanowi i jego nowym towarzyszom poświęcona ma zostać osobna seria, podczas gdy Thorgal ma zostać pozostawiony własnym losom. Scenarzystą pozostanie Yves Sente. Tytuł 33. albumu to „Le bateau-sabre” [„Statek-miecz”].

Nowy, oddzielny cykl, stawia w centrum uwagi Louve. Za kształt scenariusza odpowiada Yann Le Pennetier, rysunkami zajmie się Roman Surżenko (na Zachodzie jego nazwisko zapisuje się Surzhenko). Tytuł pierwszego tomu to „La main coupée du dieu Tyr” [„Odcięta ręka boga Tyra”].

Yann będzie również autorem scenariuszy do serii poświęconej młodości Thorgala.

Ponadto planowane są one-shoty, które mają przedstawiać perypetie postaci pobocznych. Ich scenarzystą będzie Didier Alcante. Pierwszy album ma być poświęcony chłopcu o zielonych włosach.

[Jakub Syty]

[Kadr z komiksu Romana Surzhenki]
Kadr z komiksu Romana Surzhenki

poniedziałek, 13.12.2010

e-booki

Wilq, Jeż Jerzy i Funky Koval na iPadzie

Posiadacze iPhone’ów, iPodów touch oraz iPadów od 6 grudnia mają do dyspozycji Woblinkapolską aplikację do czytania e-booków. W jej katalogu znalazło się kilka komiksowych bestsellerów: „Wilq Superbohater”, „Jeż Jerzy”, „Funky Koval” i „Ekspedycja”.

Woblink jest partnerskim przedsięwzięciem polskich wydawnictw: Albatros, Czarna Owca, Mag, Muza, Otwarte, Powergraph, Prószyński, Świat Książki, WAB, Znak oraz Zysk i S-ka. Książki kupuje się bezpośrednio z poziomu aplikacji. Katalog Woblinka jest stale rozszerzany i codziennie mają pojawiać się nowe książki kolejnych edytorów. W przygotowaniu znajduje się obecnie kilkaset tytułów.

Woblink w App Store testowo pojawił się znacznie wcześniej, jednak dopiero 6 grudnia firma Apple udostępniła wersję, która umożliwia kupowanie e-booków (wcześniej dostępne były testowe, bezpłatne tytuły).

Opis funkcji Woblinka znajdziesz na stronie oficjalnej.

[opr. na podst. informacji producenta]

środa, 8.12.2010

zapowiedzi

Atomowy Rycerz według Łukasza Mazura

Wydawnictwo ATY na kwiecień 2013 roku zapowiedziało premierę komiksu „Nienawiść Atomowego Rycerza” Łukasza Mazura. Historia ma mieć 32 czarno-białe strony formatu 170 × 260 mm w miękkiej oprawie. Nakład ma być ograniczony do 111 egzemplarzy. Komiks ma ukazać się w ramach imprintu fifarafa comics.

Liga Sprawiedliwych rozbita. Młodzi Tytani nie dają znaku życia. Nikt nie wie co stało się z Człowiekiem ze Stali. Czy po tych wszystkich kataklizmach jeszcze jakiś śmiałek odważy się stanąć oko w oko z Maszyną Zagłady, która znikąd pojawiła się w Gotham City?

Nadzieja umiera ostatnia! Z czego doskonale zdaje sobie sprawę nietypowy kwartet w postaci Guya Gardnera, Doomsdaya, Steela oraz Loo! Jednak nawet połączone siły dobra i zła mogą zdać się na nic, a jedyną nadzieją może być dopiero pomoc zapomnianych herosów. Lecz czy przybędą oni na czas i czy mają dostatecznie dużo siły by pokonać Atomowego Rycerza? Jaką rolę w tej historii odegra Niesamowity Criswell? I skąd u zabójczej kreatury tyle tępej nienawiści do mieszkańców naszej planety? Wszystko wyjaśni się w tej historii!

„Nienawiść Atomowego Rycerza” to druga (po „Tajemniczej kobiecie z dżungli w kosmosie”) publikacja fifarafa comics. I podobnie jak w przypadku wcześniejszego komiksu nie wymaga od czytelników posiadania dobrego smaku, gustu ani poczucia humoru.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

środa, 8.12.2010

imprezy

Drugie Spotkanie Komiksowe w Poznaniu

W czwartek 9 grudnia o godz. 18:00 w budynku poznańskiej Wyższej Szkoły Języków Obcych (ul. Piekary 5) odbędzie się drugie z cyklu Spotkań Komiksowych.

Jego tematem będą „Ery amerykańskiego komiksu superbohaterskiego”. Złota, Srebrna, Brązowa... Amerykański komiks superbohaterski podzielony jest na nie do końca przejrzyste okresy. Różnią się one od siebie znacznie, niejednokrotnie także przenikają się. Czym są owe ery? Czy dla wszystkich wydawnictw oznaczają to samo? Czym się charakteryzują? Skąd się w ogóle wzięły i dokąd zmierzają? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w trakcie prelekcji. Spotkanie poprowadzi Mateusz Chmiel.

Wydarzenie organizowane jest przez sklep komiksowy KiK oraz WSJO. Kolejne spotkania planowane są na początek przyszłego roku.

[opr. na podst. informacji organizatora]

poniedziałek, 6.12.2010

zapowiedzi

Ekskluzywna reedycja „Naznaczonego mrokiem”

W przyszłym roku, z okazji 50. urodzin autora, ma ukazać się kolekcjonerskie wydanie komiksu „Naznaczony mrokiem” Wojciecha Birka. 28-stronicowa historia pierwotnie została opublikowana 15 lat temu w antologii „Komiks Forum” nr 3. Nowa edycja ma wyróżniać się twardą oprawą, powiększonym formatem, dodatkami w postaci scenariusza i materiałów niewykorzystanych oraz nową, kolorową okładką wykonaną przez Macieja Mazura. Ponadto ostatnia plansza komiksu prawdopodobnie zostanie narysowana na nowo.

Komiks opowiada o wcieleniu Zła i walce z nim kogoś bardzo zwyczajnego. Charakteryzuje się gęstym, bogatym w szczegóły rysunkiem, szeroką gamą środków ekspresji oraz ponurym, mrocznym klimatem.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Naznaczony mrokiem”]

Planowany na 15 grudnia ósmy tom antologii „Fantasy Komiks” będzie miał 28 stron mniej od poprzedniego przy cenie wyższej o 10,00 zł. W środku znajdą się dwa pełne albumy i kilkadziesiąt stron innych komiksów. Ponadto w przyszłym roku tytuł ma być wydawany jako dwumiesięcznik. Zmiany spotkaja również kanały dystrybucji – antologii nie będzie już można kupić w kioskach, a jedynie w sieci EMPiK oraz księgarniach (pełna lista ma pojawić się 15 grudnia na stronie „Fantasy Komiksu”).

Antologia nie znalazła dostatecznej liczby czytelników, aby Egmont mógł kontynuować jej wydawanie w dotychczasowej formule. Podwyżka podatku VAT, która nastąpi od stycznia 2011 roku, również wpływa na zyskowność tego przedsięwzięcia. Wydawanie antologii było próbą poszerzenia polskiego rynku komiksowego, dotarcia – dzięki niskiej cenie i w miarę szerokiej dystrybucji – do nowych czytelników, fanów nie tylko komiksów, ale też literatury i gier fantasy. Udało się to tylko częściowo. „Fantasy Komiks” sprzedaje się lepiej, niż jakikolwiek inny komiks Egmontu, nie licząc „Thorgala”. Redakcja otrzymała mnóstwo pozytywnych maili od osób, które nie kupują komiksów, a zostały fanami antologii. Jednak ta liczba jest niedostateczna, by nadal dystrybuować „Fantasy Komiks” kanałami prasowymi (wymagającymi dużych nakładów i generującymi wysokie zwroty niesprzedanych, zniszczonych egzemplarzy), w dotychczasowej cenie. Redakcja ma świadomość, że zmiany te nie spodobają się czytelnikom, jednak jest to jedyny sposób, aby utrzymać antologię na rynku. Jeśli uda się utrzymać czytelnictwo, możliwy jest powrót do cyklu miesięcznego i stopniowa rozbudowa antologii.

[Kadr z komiksu „Krasnoludy”]
Kadr z komiksu „Krasnoludy”

W 8. tomie „Fantasy Komiks” znajdą się kolejne odcinki serii „Rozbitkowie z Ythaq” i „Sloka”. Pozostałe strony wypełnią m.in. dwie nowości: „Wyprawa Alunysa” i „Krasnoludy”.

W świecie Troy – oprócz sztandarowych serii – rozgrywa się wiele innych opowieści, tworzących kolekcję „Legendy Troy”. Bohaterką „Wyprawy Alunysa” jest młoda studentka z Akademii w Eckmul, która bardzo pragnie zostać mędrcem, mimo że kobietom zabrania tego prawo. Jak zwykle w komiksach Scotcha Arlestona mamy przygodę, czary, niezwykłe stwory z dalekich krain i niewymuszony humor.

Natomiast stripy z serii „Krasnoludy” opowiadają o przygodach walecznych karłów, które w domu, przy żonach, tracą wiele ze swej odwagi. Cykl rozgrywa się w tym samym uniwersum co „Gobliny” i operuje podobnym rodzajem humoru.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Wyprawa Alunysa”]
Kadr z komiksu „Wyprawa Alunysa”

czwartek, 2.12.2010

zapowiedzi

Czarny kryminał Grzeszkiewicza i Cybulskiego

W połowie grudnia ma ukazać się czarny kryminał Daniela Grzeszkiewicza zatytułowany „x2”. Współtwórcą scenariusza i wydawcą albumu jest Dariusz „Coyot” Cybulski. Komiks ma mieć 28 kolorowych stron formatu 170 × 260 mm w miękkiej oprawie i cenie 19,90 zł. Nakład ograniczony jest do 100 numerowanych egzemplarzy.

Jak donosi nasz korespondent ze świata przedstawionego, w nocy z wczoraj na dzisiaj, w ciemnym zaułku dokonano okrutnej zbrodni, szczegóły której są tak odrażające, że z przyjemnością je państwu zaprezentujemy... innym razem. Po pobieżnych oględzinach ciała, zamordowanym okazał się siedemdziesięcioletni mieszkaniec pobliskiej wioski dziecięcej, a po nieco dokładniejszych: Kazimierz Sabbat – zawodowy prywatny detektyw, a prywatnie zawiedziony rozwodnik.

Podczas zwołanej dziś rano konferencji prasowej denat skomentował wydarzenia zeszłej nocy w trzech słowach: „bez komentarza”. Po półgodzinnej refleksji nad tak wiele wnoszącą do sprawy wypowiedzią, otrzymaliśmy cztery szkice sytuacyjne nakreślone sprawną ręką mniej sprawnego autora. Dostarczyła nam je bezpośrednio do rąk własnych za pośrednictwem posłańca osoba trzecia. Pozostałe osoby niezamieszane w sprawę pozostają nieznane.

Rzecznik prasowy policji oświadczył, że rozpoczęte w tej sprawie śledztwo prędzej czy później i tak zostanie umorzone:

Nawet w przypadku natrafienia na szczególnie istotne dla dochodzenia dowody, policja nie zamierza się angażować. Tożsamość mordercy jest nam doskonale znana, jednak bez wyraźnego powodu postanowiliśmy jej nie ujawniać.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „x2” Daniela Grzeszkiewicza i Dariusza  Cybulskiego]
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa