ARCHIWUM

 

 

niedziela, 29.02.2004
zapowiedzi
Dokument o Jeżu Jerzym

W marcu nastąpi premiera kolejnego albumu z serii "Jeż Jerzy" Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Leśniaka (rysunki), promowanego jako "najdziwniejszy komiks roku". Będzie nosił tytuł "Dokument".

Oto, jak reklamowany jest ten album:

Tym razem Tfurcy postanowili zafundować Czytelnikom niespodziankę - to nie będzie kolejna książka z przygodami Jeża Jerzego, lecz pionierska próba przekroczenia konwencji medium, jakim jest komiks. "Jeż Jerzy. Dokument traktujemy jak liść mięty, który przegryzany między kolejnymi kulkami lodów pozwala lepiej czuć ich smak" mówią Ojcowie Jerzego "Jest to też prezent urodzinowy od nas dla Czytelników z okazji 10 urodzin Jerzego". I to prezent nie byle jaki. Sprawdźcie sami!

[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 29.02.2004
imprezy
netARTeria

 

6 i 7 maja w Katowicach odbędzie się multimedialne wydarzenie artystyczne "netARTeria - kultura europejska w internecie nie zna granic" organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

"netARTeria" to dwudniowe "targi" prezentujące prace tworzone i popularyzowane przy pomocy technologii informatycznych, a także dyskusje na temat wpływu nowoczesnych technologii na kulturę i sztukę. Podczas "targów" pokazane zostaną prace artystów z Polski, Austrii, Niemiec i Czech.

"netARTeria" jest wydarzeniem niekomercyjnym, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. "Targi" będą otwarte dla szerokiej publiczności, a tej w centrum Katowic zapewne nie zabraknie. Zależy nam na dotarciu do wielu młodych artystów, tworzących na komputerze i publikujących w internecie komiksy, grafiki, filmy, literaturę, muzykę, itd.

Szczegółowe informacje o projekcie na tej stronie.
[Liliana Haduch - Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej]


 

 

niedziela, 29.02.2004
www
"Avatarae" nr 14

 

Wczoraj swą premierę miał nowy numer internetowego magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym "Mutująca teczka i Show Kolektywny" Ireneusza Mazurka i Piotra Nowackiego, tekst o "Wolverine": "Jungle Adventure" oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 29.02.2004
zagranica
Bryan Singer scenarzystą komiksów

 

Bryan Singer, reżyser dwóch filmów o X-Men, będzie pisał dla Marvela scenariusze do serii komiksowej "Ulitmate X-Men". Pomagać mu będą Michael Dougherty i Dan Harris, z którymi Singer pracował nad fabułą "X-Men 2". Trójka autorów ma napisać scenariusze do 12 zeszytów serii. Szczegóły na temat fabuły nie zostały jeszcze ogłoszone. Przedstawiciele Marvela wyrazili swą radość z tego, że udało im się namówić Singera i jego ekipę do pracy nad komiksami, gdzie mają znacznie większą swobodę twórczą, niż w filmie.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

niedziela, 29.02.2004
zagranica
Gaiman wygrał w sądzie z McFarlanem

Sąd apelacyjny podrzymał decyzję sądu niższej instancji w sprawie między Neilem Gaimanem i Toddem McFarlanem. Zgodnie z wyrokiem, właścicielem wszelkich praw do postaci Angeli, Medievil Spawna i Cagliostro jest Gaiman, pomysłodawca tych bohaterów. Pieniądze, które otrzyma od McFarlane'a, Gaiman zamierza przeznaczyć na Comic Book Legal Defense Fund. Organizacja ta zajmuje się ochroną wolności wypowiedzi w komiksach.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


 

 

niedziela, 29.02.2004
prasa
"Ślizg" nr 3/2004

W najnowszym numerze "Ślizgu" wśród materiałów komiksowych znalazły się artykuły o związkach hip-hopu z X-Men, o obchodzącym 75. urodziny Tintinie oraz jego autorze Hergé, a także o Timie Burtonie. Są też recenzje, a Jeż Jerzy w jednostronicowym komiksie odpowiada na list Yoli.
[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 28.02.2004
filmy
Tytuł filmu o Batmanie i nowy aktor w obsadzie

Ostatecznie tytuł nowego filmu o Mrocznym Rycerzu w reżyserii Christophera Nolana będzie brzmiał "Batman Begins". Studio Warner Bros. Pictures ogłosiło również nazwisko odtwórcy roli Ra's Al Ghula. Został nim Ken Watanabe, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w "Ostatnim samuraju". Ra's Al Ghula miał początkowo zagrać Liam Neeson.

Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się w marcu w Londynie. Premiera planowana jest na 2005 rok.
[Jarek Obważanek na podst. Batman On Film]


 

 

sobota, 28.02.2004
telewizja
Studio Domino w telewizji

 

W sobotę 28 lutego Telewizja Polska Szczecin przeprowadzi wywiad z wydawcą - Studiem Domino oraz współpracownikami. Tematem przewodnim przygotowywanego krótkiego programu jest komiks w Szczecinie i o Szczecinie. Emisja nagranego materiału planowana jest na niedzielę 29 lutego w programie Kroniki Pomorza Zachodniego (w wydaniu popołudniowym lub w wieczornym - tego jeszcze nie ustalono).
[Andrzej Baron]


 

 

sobota, 28.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gdzie jest Nemo" nr 1/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney/Pixar Animation Studio
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 4,95 zł
ID: 0560


"Love Hina" tom 2
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Izumi Yoshida
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 200
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0559

 

Recenzja


W tomie 2 m.in.:

 • Jak Keitaro i dziewczęta świętowali Nowy Rok oraz Walentynki.
 • Czy Keitaro i Naru Narusegawie tym razem udało się zdać na uniwersytet Tokijski.

[Waneko]


 

 

sobota, 28.02.2004
zapowiedzi
"Opowiadania" Tomeckiego i Becli

20 marca na WSK będzie miał premierę album "Opowiadania" autorstwa Zbigniewa Tomeckiego (scenariusz) i Gabrieli Becli (rysunki), który wypuści wydawnictwo Set. Na album składa się jedenaście nowel o zróżnicowanej tematyce. Są w nim komiksy dotykające s.f., komiksy wojenne i obyczajowe.

Tutaj możesz obejrzeć cztery przykładowe plansze "Opowiadań".
[Zbigniew Tomecki]


 

 

sobota, 28.02.2004
konkursy
"Zeszyty Komiksowe" z "Jimmym Corriganem"

Każdy, kto kupi egzemplarz pierwszego numeru "Zeszytów Komiksowych" podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych i poda swój e-mail, numer telefonu lub adres, będzie miał szansę wylosować bardzo "antybohaterski" komiks: "Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth" Chrisa Ware'a. Losowanie odbędzie się po Spotkaniach. Komiks zostanie wysłany pocztą.

Więcej informacji o "Zeszytach Komiksowych" znajdziesz na tej stronie.
[Błażej - Lagafium]


 

 

piątek, 27.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Corto Maltese" tom 6: "Corto Maltese na Syberii"
Tytuł oryginału: Corte sconta detta arcana
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Tłumaczenie: Monika Gurgul
Wydawca: Post
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału: 1974
Liczba stron: 120
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0558
Rok 1919. Hong Kong jest miastem niespokojnym, tętniącym życiem. To tutaj z wielu stron ściągają ludzie różnego pokroju i autoramentu: żołnierze rosyjscy, przemytnicy, poszukiwacze przygód i bogactwa. To właśnie w tym mieście krzyżują się wpływy podzielonych politycznie Chin oraz rozmaitych sekt religijnych i tajemnych organizacji, z których najpotężniejszą i najbardziej wpływową jest chińska Triada.

W Hong Kongu działają też także Czerwone Latarnie - żeńskie stowarzyszenie, którego plany koncentrują się wokół pewnego pociągu należącego do kontrrewolucjonisty - admirała Kołczaka, wiozącego w swoich opancerzonych wagonach carskie złoto. Zadaniem Corto Maltese jest odnalezienie i przejęcie cennego taboru pośród bezkresnych, śnieżnych pól targanej wojną Syberii. Cena nie ma znaczenia, jednak ścieżka, która wiedzie do celu jest kręta i najeżona niebezpieczeństwami. Corto wraz z wysłanniczką Czerwonych Latarni - piękną Szanghaj-Li, nie są jedynymi osobami zainteresowanymi drogocennym pociągiem. Na carskie złoto ma ochotę także krwawy i brutalny Siemionow, generał "Dzikiej Dywizji", oraz owładnięty rządzą stworzenia azjatyckiego imperium baron Roman von Ungern Sternberg, zwany też Szalonym Baronem.
[Post]


 

 

piątek, 27.02.2004
sklepy
Promocyjna sprzedaż "Corto Maltese"

Z okazji premiery komiksu "Corto Maltese na Syberii" wydawnictwo Post przygotowało specjalną ofertę dla klientów internetowych. W sklepie internetowym edytora album kosztuje 19,00 zł + koszt wysyłki. Promocyjna sprzedaż potrwa do 6 marca.
[Post]


 

 

piątek, 27.02.2004
filmy
Robert Rodriguez zekranizuje "Sin City"

Robert Rodriguez przeniesie na duży ekran serię Franka Millera "Miasto Grzechu", która na polskim rynku ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont. Produkcją projektu zajmie się studio Dimension Films. W rolach głównych wystąpią Josh Hartnett i Marley Shelton. Obecnie trwają poszukiwania odtwórców pozostałych ról. Prace na planie mają się rozpocząć już w marcu.

Niestety, nie są na razie znane żadne szczegóły na temat fabuły filmu. Nie wiadomo na podstawie jakich albumów powstał scenariusz obrazu. Rodriguez zapewnia, że ekranizacją opowiadać będzie o kilku bohaterach, mieszkańcach tytułowego Miasta Grzechu, których losy splatają się. "Głównym bohaterem opowieści będzie tak naprawdę miasto" - twierdzi Robert Rodriguez.

Pierwszy album "Miasta Grzechu" zatytułowany po prostu "Miasto Grzechu" ukazał się w roku 1991. Od tego czasu kilku producentów starało się kupno praw do przeniesienia na duży ekran albumów "Miasto grzechu", "Ten żółty drań" oraz "Krwawa jatka", ale Frank Miller za każdym razem odmawiał. Uległ dopiero Rodriguezowi, który obiecał artyście, iż będzie współreżyserem projektu oraz, że pokaże mu najpierw nakręconą wcześniej jedną ze scen obrazu aby przekonać go, że będzie wierny stylistyce komiksu opracowanej przez Millera. Zrealizowano już scenę otwierającą, w której pojawili się Josh Hartnett i Marley Shelton.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

piątek, 27.02.2004
filmy
Animowany "Kajko i Kokosz"

 

Studio Virtual Magic zakupiło prawa do animowanej ekranizacji serii Janusza Christy "Kajko i Kokosz".

Pierwszym etapem projektu jest rozpoczęta właśnie realizacja filmu krótkometrażowego. Krótka forma to swego rodzaju prolog pozwalający na ocenę przedsięwzięcia ze strony widza oraz określenie odpowiedniego zaplecza technologicznego. Następnym etapem będzie realizacja wersji pełnometrażowej.

Projekt będzie zrealizowany metoda trójwymiarowej animacji komputerowej 3D. W tym przedsięwzięciu zostaną użyte unikalne, pionierskie metody kreacji obrazu. Produkcja powstaje przy ścisłej współpracy z autorem komiksów - Januszem Christą. Obecnie trwają zawansowane prace przygotowawcze, oraz dobierana jest odpowiednia obsada aktorska. Film zostanie wyreżyserowany przez Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego.

Więcej informacji już niebawem na oficjalnej stronie filmu. Na razie można na niej proponować aktorów, którzy powinni podłożyć głosy głównym postaciom.
[informacja prasowa]


 

 

czwartek, 26.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gaston" tom 5
Scenariusz: Andre Franquin
Rysunki: Andre Franquin
Tłumaczenie: Magdalena Cholewa
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Dupuis
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0556
Gaston po raz kolejny udowadnia, że jest zdolny do wszystkiego, a pan Masmaeker go "ubóstwia". W albumie sensacja - Gaston rzuca marzenia o karierze śpiewaka-gitarzysty na rzecz gry na... puzonie!
[Motopol - Twój Komiks]


"Kaczor Donald" nr 9/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0554


"Mix Komiks" nr 3/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0555
W środku nowość - "Batman Beyond", poza tym "Zefir", "Bionicle" i "Spider-Man", a także gry i zabawy.


"Vampire Princess Miyu" tom 1
Scenariusz: Narumi Kakinuchi
Rysunki: Narumi Kakinuchi
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 204
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kreda)
Druk: czarno-biały (4 strony kolor)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0557
W mrocznych i zimnych czeluściach, w nocnej pustce nieznającej chwili spokoju spoczywają shinma. Ich strażniczką jest pochodząca z plemienia wampirów Miyu, która pilnuje ich snu i poluje na shinmów zbiegłych do świata ludzi. Aby odnaleźć przyzywanych przez wzburzone ludzkie serca shinmów Miyu rusza na łowy!
[J.P.Fantastica]


 

 

czwartek, 26.02.2004
zapowiedzi
"Produkt" nr 21 w drukarni

Nowy numer "Produktu" powędrował do drukarni. Będzie miał 100 stron za wyższą, niż dotąd cenę - 11,90 zł. Na okładce znajdzie się "9 mm" Clarence'a Weatherspoona w kolorach Śledzia. W środku: drugi, ostatni epizod "originu" Strachów (Śledziu i Simson), Emilia, Tank i Profesor w "Drace na siłowni" (Filip Myszkowski), "Redaktor Szwędak" Dąbrowskiego, "9 mm" - epizod trzeci (Clarence Weatherspoon), komiksy Marka Lachowicza: "Grand Banda" (szarości: TJFK), "Pan W." oraz "Człowiek Paroovka". Do tego "Kreskufka" (Śledziu, archiwalny przedruk z "Azbestu" nr 3), cztery jednoplanszówki z serii "Fido & Mel" (Śledziu) oraz archiwalny odcinek serii "Pure Hemp" Bizona.

W tekstach druga część "Symbiozy", tym razem o adaptacjach filmowych komiksów Marvela (Chmielu), wybór 20 najlepszych komiksów 2003 roku w zestawieniu przygotowanym przez Krzysztofa Mirowskiego, "Nostalgia", czyli sentymentalna podróż Chmiela w komiksową przeszłość, wieści z zagranicy (Mirowski). W Poboczach - Quentin Tarantino (Dr Gonzo) oraz recenzje płyt (Mirski). Plus "Biały Kruk" (Mirowski) i jeszcze kilka bajerów. Kontynuacja "Gangsty '73" nastąpi w kolejnym "Produkcie".
[Produkt Crew]


 

 

czwartek, 26.02.2004
zapowiedzi
Nowa okładka "Patterna"

Rafał Gosieniecki nadesłał nową wersję okładki albumu "Pattern". Komiks ma zostać wydany przez Mandragorę w marcu na Warszawskie Spotkania Komiksowe. Autorem scenariusza albumu jest Piotr "Gene" Kowalski, a narysował go Gosieniecki. Na razie nie jest znana jego cena ani dokładna objętość. Więcej informacji na temat "Patterna" znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 26.02.2004
zapowiedzi
Okładki "Rising Stars"

Wydawnictwo Mandragora zaprezentowało okładki polskiego wydania dwóch pierwszych numerów serii "Rising Stars" scenarzysty J. Michaela Straczynskiego, rysowanej przez Keu Cha (szkic) i Jasona Gordera (tusz). Pierwszy z nich powinien pojawić się już wkrótce, drugi planowany jest na kwiecień.
[Jarek Obważanek] 

 

piątek, 20.02.2004
wydarzenia
Komiks w 24 godziny

24 kwietnia rysownicy w Stanach i Kanadzie podejmą niezwykłe wyzwanie. Spróbują wymyśleć i narysować w ciągu 24 godzin 24 stron komiksu. Organizatorzy 24 Hour Comics Day spodziewają się setek uczestników. Część z nich będzie tworzyć w spokoju we własnych domach, inni będą pracować w komiksowych sklepach lub ich okolicach (restauracjach czy hotelach), dzięki czemu fani będą mogli podejrzeć pozbawionych snu rysowników przy pracy. Oczywiście księgarnie, które dołączyły do akcji, będą czynne cała dobę. Ich właściciele zadbają o pożywienie dla autorów oraz zapewnią im komfortowe warunki pracy. Akcja zgromadzi obok profesjonalnych komiksiarzy również twórców amatorskich.

24-godzinne rysowanie wymyślił ponad 10 lat temu Scott McCloud, znany komiksowy teoretyk. McCloud, redaktor zapowiadanej na kwiecień antologii "24 Hour Comics", wymyślił to jako kreatywne ćwiczenie, by zmusić twórców do pominięcia wszelkich przerw i wątpliwości, które ich spowalniają. Jak pokazuje antologia, 24-godzinne komiksy często bywają energiczne i odkrywcze, gdyż twórcy nie mają czasu na wątpliwości i autocenzurę. Z tego też powodu album zawiera ostry język i sceny rozbierane.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


 

 

piątek, 20.02.2004
www
"Finał" nr 5

Ukazał się piąty numer internetowego zinu "Finał". W środku zwiększyła się ilość tekstów. Jest artykuł o filmowych adaptacjach komiksów, Robercie Crumbie, Deadpoolu oraz garść recenzji. Poza tym jak zwykle sporo komiksów autorstwa Zeusa, KRLa, Sopo, Łyżki i Kintara.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 20.02.2004
sonda
Wybierz serie z Crossgena

 

W porozumieniu z Tomaszem Kołodziejczakiem z wydawnictwa Egmont uruchomiłem sondę, w której możesz wskazać ulubione serie z wydawnictwa Crossgen. Wydawca ciekaw jest wyników takiej ankiety, chociaż zastrzega, że nie muszą one mieć żadnego wpływu na faktyczny plan wydawniczy. Sonda oczywiście znajduje się na bocznej belce strony głównej.

I jeszcze zaległe podsumowanie ankiety dotyczącej grudniowych promocji w księgarniach. Głosy rozłożyły się właściwie po połowie. Osób, które zdecyodowanie chciały wziąć udział w promocjach, było 46%, z czego 13% zamierzało uzupełnić duże luki w kolekcji a pozostałe 33% planowało zakup kilku pozycji. Osób, które nie chciały skorzystać z obniżek było 48%, z czego 26% stwierdziło, że ma inne wydatki. Pozostałe 6% osób korzystając z poromocji zamierzało kupić coś na prezent. W ankiecie wzięły udział 163 osoby.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 20.02.2004
filmy
Kevin Smith zekranizuje "The Green Hornet"

Kevin Smith napisze scenariusz i wyreżyseruje adaptację serii komiksowej "The Green Hornet" ["Zielony Szerszeń"]. Prace na planie mają się rozpocząć jeszcze latem tego roku. Już rozpoczęto poszukiwania aktorów do obrazu.

Zielony Szerszeń opowiada o zamaskowanym bohaterze, który nie zawsze zgodnie z prawem walczy z przestępcami panoszącymi się na ulicach amerykańskich miast. Szerszeń naprawdę nazywa się Britt Reid i jest wydawcą popularnego dziennika "Daily Sentinel". W jego misji pomaga mu Kato, mistrz wschodnich sztuk walki.

Po raz pierwszy Zielony Szerszeń pojawił się w roku 1936 jako bohater cyklicznego słuchowiska radiowego i bardzo szybko zdobył ogólnokrajową popularność. W 1940 r. powstał pierwszy komiks opowiadający o przygodach Szerszenia, a także rozpoczęto emisję serialu telewizyjnego. W latach 1966-1967, kiedy to serial był kontynuowany, jedną z głównych ról zagrał w nim Bruce Lee.

O realizacji pełnometrażowego filmu kinowego, którego głównym bohaterem byłby Zielony Szerszeń, mówi się już od roku 1992, kiedy to prawa do postaci zakupiła wytwórnia Universal. Główne role w ich projekcie mieli zagrać George Clooney i Jet Li, a scenariusz miał napisać zdobywca Oscara Christopher McQuarrie. Z filmu jednak nic nie wyszło, a w styczniu 2001 roku wytwórnia publicznie ogłosiła, że rezygnuje z realizacji filmu opowiadającego o Zielonym Szerszeniu. Pomysł podchwyciło studio Miramax, które jednak przy projekcie będzie współpracowało z Universal.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

piątek, 20.02.2004
filmy
Freeman i Neeson w "Batmanie"

Morgan Freeman i Liam Neeson dołączyli do obsady nowego filmu o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana. Freeman wcieli się w rolę Luciusa Foxa, poważnego biznesmena i prezesa firmy Bruce'a Wayne'a. Neeson, który jeszcze wczoraj był ogłaszany jako odtwórca roli Ra's Al Ghula, według najnowszych informacji ma zagrać Henry'ego Ducarda, mentora Bruce'a Wayne'a.

W rolę tytułową wcieli się Christian Bale. Poza nim wystąpią Michael Caine jako Alfred Pennyworth oraz Katie Holmes jako Rachel Dodson. Film ma być kręcony już wkrótce w Anglii, USA i Islandii. Autorami scenariusza są David S. Goyer i Christopher Nolan.

Obraz opowiada o początkach działalności Batmana i nie ma żadnych związków z filmami reżyserowanymi przez Tima Burtona i Joela Schumachera. Pierwsza połowa obrazu Nolana ma pokazywać młodego Bruce'a Wayne'a od dzieciństwa do ubrania kostiumu Batmana. Następnie film przemieni się w pełną akcji historię przygodową, w której Batman będzie miał do czynienia z doktorem Jonathanem Crane (Strachem Na Wróble), Ra's Al Ghulem i innymi złoczyńcami. W filmie pojawi się również młody sierżant Jim Gordon oraz oczywiście kamerdyner Bruce'a Wayne'a - Alfred Pennyworth.
[Jarek Obważanek na podst. Batman On Film]


 

 

piątek, 20.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kajko i Kokosz": "Urodziny Milusia"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0548
Album zbierający krótkie historie z udziałem Kajka i Kokosza. Poniżej ich spis wraz z miejscami pierwotnej publikacji.

Pasowanie
("Tygodnik Bałtycki" - dodatek "Boom!" - 1992, "Super Boom" 1993; epizod powstał już w 1975 roku)

Srebrny Denar
("Świat Młodych" 18/1984, "Czas komiksu" nr 7 - 1997)

Łaźnia
("Gazeta Krakowska" 1985, "Fortuna Amelii" 1986)

Urodziny Milusia
("Fortuna Amelii" 1986)

Koncert Kaprala
("Bambi" 1987)

Profesor Stokrotek
("Wygnaniec" 1988)


"Sandman" tom 6: "Pora mgieł" cz. 1
Tytuł oryginału: Season of Mists
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Kelley Jones, Mike Dringenberg
Tusz: Malcolm Jones III, P. Craig Russell
Kolory: Steve Oliff, Daniel Vozzo
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 116
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,50 zł
ID: 0549*
Opis wydawcy:
Morfeusz postanawia wrócić do piekła i uwolnić swą dawną miłość - Nadę. Władca piekieł - Lucyfer wpuszcza Sandmana do swego królestwa i ofiarowuje mu niezwykły prezent - klucze do piekieł.

Zawiera odcinki 21-24 oryginalnej serii.
[Egmont Polska]


"Skrzydła serafina" tom 4: "Antyanioł"
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0550
Na Księżycu odkryto statek Obcych pełen nieznanej technologii. O dostęp do nowych patentów walczą prywatne korporacje i ONZ. W tę niebezpieczną rozgrywkę zostaje wplątany młody chłopak - Sunao. Czy stanie po właściwej stronie konfliktu?
[Egmont Polska]


"Ultimates" tom 1: "Superludzie" cz. 1
Tytuł oryginału: Super-Human
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Bryan Hitch
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 0551
Nowe, uwspółcześnione przygody klasycznej supergrupy Marvela - Avengers. Przedstawiciel rządowej agencji SHIELD - Agent Nick Fury, poszukuje osób posiadających nadzwyczajne moce. Postanawia powołać grupę, której zadaniem będzie ratowanie świata przed największymi zagrożeniami. Tylko, czy grupa złożona z tak różnych osobowości jest w stanie ze sobą współpracować?
[Egmont Polska]


"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 2: "Świątynia Zapomnienia"
Tytuł oryginału: Le temple de l'oubli
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Kolory: Laurence Quilici
Tłumaczenie: Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Poprzednie wydanie: Kant Imm ["Komiks" nr 1/91]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1984
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0552*
Akbar to magiczna kraina, nad którą zawisło widmo zagłady. Bóg Ramor, przed wiekami zamknięty w muszli, może się wydostać ze swego więzienia i zniszczyć całą krainę. Aby go powstrzymać, należy przeprowadzić rytuał, do którego przygotowują się dzielni poszukiwacze przygód: piękna Pelissa, rycerz Bragon i tajemniczy Nieznajomy. Muszą dotrzeć do świątyni Zapomnienia, w której ukryte są informacje na temat Ptaka Czasu.
[Egmont Polska]


"Znak" tom 1: "Znak mocy"
Tytuł oryginału: Mark of Power
Scenariusz: Barbara Kesel oraz Ron Marz (Rozdział 1,5)
Szkic: Ben Lai oraz Claudio Castellini (Rozdział 1,5)
Tusz: Ray Lai oraz Caesar Rodriguez i Andrew Crossley (Rozdział 1,5)
Kolory: Will Quintana oraz Michael Atyieh (Rozdział 1,5)
Tłumaczenie: Grzegorz Zieliński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału: 05.2001
Liczba stron: 116
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0553

Recenzja

Nowa seria utrzymana w klimacie hard SF z dodatkiem fantasy. Główny bohater - Samandahl Rey - jest kosmicznym awanturnikiem. Nagle zostaje obdarzony Znakiem, który daje mu potężną moc. Dostaje również zadanie - musi zebrać pozostałych nosicieli Znaków i uratować wszechświat. Jednak Samandahl, musi najpierw uratować siebie i przyjaciół, gdyż ścigają go prawie wszyscy w kosmosie.
[Egmont Polska]


 

 

piątek, 20.02.2004
zapowiedzi
Nowe plany i okładki Mandragory

Wydawnictwo Mandragora zaktualizowało swój plan wydawniczy do maja. Oto spis nowych pozycji w zapowiedziach:

  marzec
 • "Spawn" nr 27
   
  kwiecień
 • "Darkness" część 5
 • "Mroczne dni" ["Dark Days"] część 1 (kontynuacja "30 dni nocy", 72 strony, 19,90 zł)
 • "Punisher" część 4
 • "Rising Stars" część 2
   
  maj
 • "Hulk/Wolverine": "6 godzin" część 1 (scenariusz: Bruce Jones, rysunki: Scott Kolins, 24 strony, 8,00 zł)
 • "Spawn" nr 28
 • "Usagi Yojimbo" księga 3: "Droga wędrowca"

Szczegóły oraz wcześniejsze plany znajdziesz w Zapowiedziach.

Edytor zaprezentował też polskie okładki trzech przygotowywanych na najbliższe miesiące pozycji (widoczne pod tekstem). Są to "100 naboi" tom 7: "Stracone jutro" cz. 3 (marzec), "Punisher" część 4 (kwiecień) oraz "Usagi Yojimbo" księga 3: "Droga wędrowca" (maj).
[Jarek Obważanek]


 

 

 

środa, 18.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Abra makabra. Sprawa Cala McDonalda" część 1
Scenariusz: Steve Niles
Rysunki: Ben Templesmith
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 05.2003
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 9,00 zł
ID: 0543
Wampiry, zombi i wilkołaki jednoczą swoje siły. Ale dlaczego? Przecież są samotnikami. Do tego wszystkiego wokół zaczynają umierać ludzie... w dość nienaturalny sposób. Tylko jedna osoba może rozwikłać tą zagadkę - detektyw Cal McDonald, wspomagany przez Mo'locka - przedstawiciela strzyg, którym cała ta sytacja niespecjalnie przypadła do gustu.
[Mandragora]


"Kaczor Donald" nr 8/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0547


"Mars" tom 6
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0546
W liceum Kiry i Reiego pojawia się tajemniczy Makio, chłopak o mrocznej osobowości i przeszłości. Z powodu swojej dziewczęcej urody Makio uznawany jest w szkole za geja. Kira, która dostrzega w nim delikatność i cechy gentelmana, staje po jego stronie. Rei natomiast zdaje się zauważać nieuczciwe intencje nowego kolegi. Te sprzeczne odczucia stają się przyczyną nowych konfliktów między parą głównych bohaterów. Które z nich ma rację, a które się myli? Jakim człowiekiem okaże się Makio?
[Waneko]


"Neon Genesis Evangelion" tom 2
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 174
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0545


"Punisher" część 3
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 06.2000
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0544

 

Recenzja

Frank Castle powrócił do Nowego Jorku i wszystkie szumowiny muszą się o tym dowiedzieć. Krwawy rajd trwa, skutecznie uszczuplając oddziały mateczki Gnucci. Jednak nie wszyscy obrońcy prawa popierają takie działania - metody stosowane przez Punishera nie należą bowiem do humanitarnych. Tylko jedna osoba może go powstrzymać od skąpania miasta we krwi. Tylko jeden Śmiałek. Tylko Daredevil.
[Mandragora]


 

 

środa, 18.02.2004
sklepy
Trzy lata Komikslandii

 

Warszawski sklep komiksowy Komikslandia skończył trzy lata. Z tej okazji w najbliższy czwartek, 19 lutego, wszystkie komiksy będą sprzedawane z 7% rabatem. Tego dnia ma rozpocząć się dystrybucja pozostałych albumów z lutowego pakietu Egmontu. Adres sklepu: Metro Centrum, pasaż handlowy, Pawilon 2001 A.
[Łukasz Stokowski]


 

 

wtorek, 17.02.2004
zagranica
Ostatni tom "Transmetropolitan"

W maju DC Comics zamierza wydać ostatni, dziesiąty tom zbiorczy "Transmetropolitan" Warrena Ellisa (scenariusz), Daricka Robertsona (szkic) i Rodneya Ramosa (tusz). Album będzie zatytułowany "One More Time" ["Jeszcze raz"] a znajdzie się w nim ostatnia konfrontacja dziennikarza Pająka Jerusalem z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Tom zawierał będzie zeszyty 55-60 oryginalnej serii. Na okładce pojawi się obrazek znany już z ostatniego zeszytu.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 17.02.2004
zagranica
Usagi nie podróżuje już sam

Osiemnasty tom serii "Usagi Yojimbo" Stana Sakai wydawnictwo Dark Horse zapowiedziało na czerwiec. Jego tytuł będzie brzmiał "Travels with Jotaro" ["Wędrówki z Jotaro"].

W trakcie swych podróży przez feudalną Japonię królik ronin Usagi stał w obliczu wielu niebezpieczeństw, przeciął ścieżki osób, które stały się jego zaprzysięgłymi wrogami i stworzył więzy przyjaźni mocniejsze, niż jakiekolwiek zagrożenie, jakie mogłoby stanąć na jego drodze... ale teraz robi to wszystko z małym Jotaro u swego boku. "Wujek" Usagi stara się zachować przed Jotaro tajemnicę, o której wszyscy inni zdają się wiedzieć. Ich wędrówki nie tylko sprowadzą niebezpieczeństwo Neko Ninja, będą też mieli bliskie spotkanie z nową i zabójczą organizacją - Ligą Zabójców Koroshi. Piękna złodziejka Kitsune robi swe stare sztuczki, a Usagi opowiada historię ze swej młodości o goblinie - mistrzu miecza. Wreszcie zły artysta obiera Jotaro za cel opętanego tuszu.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 17.02.2004
zagranica
Cal McDonald łapie ostatni pociąg do Deadsville

W maju Dark Horse planuje rozpocząć mini-serię "Last Train to Deadsville. A Cal McDonald Mystery" ["Ostatni pociąg do Deadsville. Sprawa Cala McDonalda"], kontynuację "Criminal Macabre", która pojawi się w Polsce nakładem Mandragory pod tytułem "Abra makabra". Komiks do scenariusza Steve'a Nilesa narysuje Kelley Jones. Seria opowiada najbardziej szaloną jak dotąd przygodę prywatnego detektywa Cala McDonalda i jego partnera Mo'Locka, w której pewien dziwaczny nastolatek z przedmieścia posuwa się ze swymi okultystycznymi fantazjami zdecydowanie za daleko.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 17.02.2004
zagranica
Dark Horse czaruje

Po dobrym przyjęciu antologii "Book of Hauntings" ["Księga strachów"] Dark Horse przygotowuje kolejny, niemal 100-stronicowy, oprawiony w twardą okładkę tom. "Book of Witchcraft" ["Księga czarów"] zapowiadana jest na czerwiec. Znajdzie się w niej, podobnie jak w poprzedniej, nowa przygoda Hellboya stworzona przez Mike'a Mignolę. Jill Thompson i Evan Dorkin powrócą do postaci z poprzedniej antologii w opowieści "Stray". Scott Morse zaprezentuje straszną historię ze starego Salem, drążąc szaleństwo zarzutów tam podnoszonych, które kosztowały życie ponad 30 osób w kilka krótkich miesięcy. Antologia zapełniona będzie również innymi gwiazdorskimi komiksami, jak również klasyczną opowieścią o wiedźmach autorstwa Clarka Ashtona Smitha, ilustrowaną przez Gary'ego Gianni, rysownika okładki antologii.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

poniedziałek, 16.02.2004
zapowiedzi
Spis zawartości albumu Christy

 

Egmont ujawnił orientacyjny spis treści albumu "Kajtek, Koko i inni". Niestety, zbiór prac Janusza Christy prawdopodobnie nie zostanie wydany w marcu, tylko w kwietniu lub maju. Nie znajdzie się też w nim zapowiadany wywiad-rzeka.

 • Kuku-Ryku
 • Skarby starego Zamczyska
 • Korak, syn Tarzana
 • Na morze
  + kilka krótkich form, m.in. o detektywie Tropie

  Relax:
 • Zaginiona załoga
 • Pan Parapura i pies Aj
 • Bajki dla dorosłych
 • Łabędź
 • Dżdżownice
 • Palacze
 • Coś z ryb
 • Gucek i Roch: Kurs na półwysep Jork oraz Tajemniczy rejs

  Programy teatralne:
 • O dwóch takich co ukradli księżyc
 • Wilk, koza i koźlęta
 • O Piaście i Popielu
 • O Kasi, co gąski zgubiła
 • O straszliwym smoku, dzielnym...

  Materiał premierowy:
 • Opowieści Koka
 • Półbida

[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 16.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Miasto Grzechu": "Ten żółty drań"
Tytuł oryginału: That Yellow Bastard
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 224
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + żółty
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 30,00 zł
ID: 0542
Stary gliniarz, John Hartigan, dostaje cynk od kapusia zwanego Morales, który informuje go o niedokończonej sprawie, o małej Nancy porwanej przez pedofila, syna senatora Roarka. Mimo, że do odejścia na emeryturę została mu godzina, postanawia wkroczyć do akcji. Chce odejść z policji z hukiem.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 16.02.2004
zapowiedzi
Porcja informacji z Egmontu

Tomasz Kołodziejczak po raz kolejny odpowiedział na pytania forumowiczów WRAKa i Nowej Gildii. Poniżej najważniejsze informacje przekazane przez redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu.

 • W tym roku w Klasyce Polskiego Komiksu, poza "Kajtkiem, Kokiem i innymi", planowany jest kolejny tom Baranowskiego. Egmont rozważa zrobienie kilku historycznych antologii (np. polski komiks przedwojenny), ale dodaje, że to dość ryzykowne projekty.
   
 • W 2004 roku wydawnictwo zamierza nieco przyspieszyć z już drukowanymi seriami z DC - zwiększyć częstotliwość wydawania, nie dzielić niektórych wydań zbiorczych (za to najbliższy "Kaznodzieja" przy objętości 224 stron będzie kosztował 45 zł).
 • Drugi tom "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" planowany jest na maj.
 • Drugi tom "Top 10" w kwietniu lub maju.
 • Seria "Fables" jest w planach na ten rok, chociaż rozmowy z DC jeszcze trwają.
 • "Batman": "Hush" zostanie wydany najprawdopodobniej w dwóch tomach, tak samo jak edycja twardookładkowa w USA (oczywiście polska wersja będzie w miękkiej oprawie).
 • W planach są komiksy z Supermanem (ale nie seria kontynuowana).
 • Egmont na razie nie planuje żadnej serii z X-men, ale na rynek ma wejść ktoś nowy mocno zainteresowany komiksami superbohaterskimi.
 • 6 tom "Dziedzica" pojawi się w kwietniu. Później ma być dwumiesięcznikiem, podobnie jak "Wyprawa".
 • Seria "Transformers Armada" została zamknięta na 5 numerze z powodu zbyt słabego zainteresowania tytułem. Po raz kolejny nie udało się do kiosków wprowadzić serii komiksowej w wysokim nakładzie za niską cenę.
 • W planach znajduje się komiks z Conanem w roli głównej.
 • Są też plany na drukowanie czegoś z wydawnictwa Image Comics.
 • Co prawda Egmont na razie skupia się na komiksach amerykańskich gigantów, ale w planach jest seria "Bone" Jeffa Smitha.
 • Być może w tym roku edytor uruchomi serię "Hall of Fame", w ramach której będą drukowane prace najbardziej znanych rysowników Disneya - Barksa, Rosy, Vicara, Scarpy (Vicar być może przyjedzie do Polski we wrześniu).
   
 • Kolejny tom "Alphy" w drugiej polowie roku.
 • Zapowiadana seria poboczna do "Pieśni strzyg" planowana jest na koniec tego roku lub początek przyszłego.
 • Drugi tom "Halloween Blues" ukaże się prawdopodobnie w czerwcu.
 • Kolejny tom "Asteriksa" raczej nie pojawi się w pierwszym kwartale roku.
   
 • Kolejne 2-3 tomy serii "Eden. It's an Endless World!" jeszcze w tym roku.
 • Być może w tym roku, poza już zapowiadanymi (i pewnymi) mangami "Kamikaze Kaito Jeanne" i "Ruroni Kneshin", pojawi się "Blade of the Immortal". Są też szanse na wydanie w nieokreślonej przyszłości "Ranmy 1/2", "Inuyashy" i "Detektywa Conana".

[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 13.02.2004
zapowiedzi
Okładka "Alicji"

Prezentuję okładkę komiksu "Alicja" Jerzego Szyłaka (scenariusz) i Mateusza Skutnika (rysunki), którą wykonał Rafał Szłapa. Co prawda niedawno scenarzysta poinformował "Gazetę Wyborczą", że opowieść ujrzy światło dzienne w marcu, podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych, ale wydawca komiksu, Graficon, zadecydował, że pojawi się on w terminie późniejszym. Kiedy dokładnie, tego jeszcze nie wiadomo. Edytor zaprezentuje go w ramach serii "Zarysowane zeszyty".
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 13.02.2004
zagranica
"Trzynasty" w piątek trzynastego

Dzisiaj, w piątek trzynastego, swą premierę na rynku frankofońskim ma szesnasty tom serii "XIII" Jeana Van Hamme'a i Williama Vance'a. Wydanie komiksu poprzedziła niedawna premiera małego kolekcjonerskiego albumu "Traquenards et Sentiments" ["Pułapki i uczucia"] wypuszczonego przez belgijską pocztę i belgijskie Centrum Komiksu, w którym znalazły się nowe informacje od Van Hamme'a, dużo rysunków Vance'a oraz znaczek pocztowy z XIII. Wszystko to z powdu przypadających na bieżący rok 20 urodzin bohatera. Niedawno scenarzysta ogłosił, że zamierza zamknąć serię na 18 tomie.
[Jarek Obważanek]

"XIII" tom 16: "Operacja Montecristo"
Tytuł oryginału: Opération Montecristo
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: William Vance
Kolory: Petra
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 13.02.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro


 

 

piątek, 13.02.2004
zagranica
Nowa odmiana "Marvels"

W przyszłym tygodniu Marvel uruchomi nową serię, "The Pulse", którą tworzy spółka autorska odpowiedzialna za "Ultimate Spider-Mana" - scenarzysta Brian Michael Bendis i rysownik Mark Bagley. Widoczną po lewej okładkę wykonał Mike Mayhew. Komiks nawiązuje do pomysłu znanego z mini-serii "Marvels", czyli Uniwersum Marvela widzianego oczami reporterów.

"The Daily Bugle" nigdy nie było gazetą lubiącą nowojorskich superbohaterów, ale gdy sprzedaż spada i przyszłość gazety jest zagrożona, J. Jonah Jameson jeszcze podgrzewa atmosferę. Poznaj nową grupę dziennikarzy śledzących superbohaterów - Jessicę Jones, Kata Farrella i Bena Uricha - gdy szukają brudów u najpopularniejszych bohaterów miasta, bez względu na cenę lub na to, kogo to skrzywdzi.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

piątek, 13.02.2004
konkursy
Konkurs na krótką formę na reANIMation 3

 

Organizatorzy festiwalu reANIMation 3 oraz wydawnictwo Kasen ogłosili konkurs na krótką historyjkę rysowaną w stylu komiksu japońskiego. Wybrane prace zostaną wydane w formie zbioru przez wydawnictwo, a czekają też inne nagrody. Premiera albumu odbedzie sie podczas festiwalu 16 lipca 2004 roku. Dodatkowo twórcy najlepszych 10 prac otrzymają darmowe wejściówki na festiwal.

Regulamin konkursu:

 1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Tematyka komiksów dowolna. Technika wykonania prac: rysunek dowolną techniką (poza czystym ołówkiem). Prace powinny jednak nawiązywać stylistyką lub odnosić się tematycznie do japońskich komiksów.
 2. W konkursie mogą wziąć udział komiksy nigdzie dotąd niepublikowane. Uczestnik konkursu może przysłać maksymalnie trzy prace komiksowe, lecz ilość wszystkich plansz nie może przekroczyć ośmiu. Plansze wyłącznie w formacie A3 (297 x 420 mm).
 3. Na odwrocie każdej planszy prosimy czytelnie napisać tytuł pracy i numer strony oraz dane autora(ów): imię, nazwisko i dokładny adres. Prace powinny być zapakowane w podpisaną sztywną teczkę, co umożliwi ich zwrot za pośrednictwem poczty (kserokopie nie podlegają zwrotowi).
 4. Prace należy nadsyłać na adres "Bydgoski Klub Komiksu Japońskiego", ul. Rataja 6/43, 85-791 Bydgoszcz do dnia 10 czerwca 2004 (decyduje data stempla pocztowego).
 5. Do udziału w konkursie dopuszczone będą wyłącznie prace spełniające warunki regulaminu.
 6. Festiwalu Komiksu Japońskiego "reANIMation 3" obędzie się w Bydgoszczy dniach 16-18 lipca 2004. Podczas pierwszego dnia imprezy przyznane zostaną nagrody za I, II i III miejsce, Grand Prix festiwalu oraz wyróżnienia.
 7. Prace będą oceniane przez jury złożone z wydawców oraz osob zajmujacych się komiksem naukowo, a także dziennikarzy.
 8. Nagrodzone prace zostaną wydane w formie zbioru, w ograniczonym nakładzie przez wydawnictwo Kasen, będzie je także można obejrzeć podczas wystawy towarzyszącej festiwalowi.

Wszelkie informacje na temat festiwalu znajdziesz na jego oficjalnej stronie.
[Jakub Pilecki]


 

 

piątek, 13.02.2004
telewizja
Nowa seria animowana z Batmanem

Warner Bros. Animation pracuje nad nowym serialem animowanym zatytułowanym "The Batman". Dyrektorem artystycznym projektu jest Jeff Matsuda, on narysował widoczny po lewej obrazek. Głosu głównemu bohaterowi udzieli Rino Romano, który wcześniej podkładał Spider-Mana i Green Goblina w serialu "Spider-Man Unlimited". W pozostałych rolach wystąpią Kevin Michael Richardson (Joker), Allastair Duncan (Alfred), Steve Harris (Evan Bennett - Clayface), Tom Kenny (Penguin), Ming Na (detektyw Ellen Yin), Gina Gershon (Catwoman) oraz podkładający Batmana w poprzednich serialach Adam West (burmistrz Grange). Temat przewodni serialu skomponuje gitarzysta U2, The Edge.

Serial będzie pokazywał Batmana dopiero odnajdującego się w roli obrońcy i zamaskowanego mściciela. Każdego ze swoich wrogów, takich jak Jokera, Pingwina, Catwoman, Mr. Freeze'a czy Riddlera, będzie tu spotykał po raz pierwszy.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

piątek, 13.02.2004
filmy
Cronenberg reżyserem "A History of Violence"

David Cronenberg podpisał ze studiem New Line Cinema kontrakt na reżyserowanie filmowej adaptacji komiksu "A History of Violence" autorstwa scenarzysty Johna Wagnera i rysownika Vince'a Locke'a. Scenariusz do obrazu napisał Josh Olson. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się prace na planie ani jacy aktorzy zagrają główne role.

Komiks opowiada historię rodziny, która staje się gwiazdą mediów po tym, jak ojciec zabija w obronie własnej groźnego przestępcę. W pogoni za sensacją dziennikarze wyciągają na światło dzienne ponurą przeszłość ojca rodziny.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

piątek, 13.02.2004
telewizja
Komputerowo animowany Popeye

Studio Fox produkuje animowany komputerowo telewizyjny film "Popeye's Voyage: The Quest for Pappy". Obraz powstaje z okazji 75 urodzin tytułowego bohatera. Głosu Popeye'owi udzieli Billy West, a Kathy Bates podłoży Syrenę, przeciwniczkę marynarza. Scenariusz napisał Jim Hardison, a Mark Mothersbaugh skomponuje nowy motyw muzyczny. Po premierze telewizyjnej obraz pojawi się w sprzedaży na DVD w rozszerzonej, 60-minutowej wersji.

Dzielny marynarz Popeye został powołany do życia przez Elsie Cryslera Segara w 1929 roku, jako jeden z bohaterów komiksu prasowego "Thimble Theatre", który powstał w 1919 roku. Nowa postać stała się tak popularna, że szybko zdominowała serię. Segar rysował przgody Popeye'a do swojej śmierci w 1938 roku, a po nim serię tworzyli liczni kontynuatorzy.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


 

 

czwartek, 12.02.2004
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"ApokalipsoMania" tom 5: "Kosmoza"
Tytuł oryginału: Cosmose
Scenariusz: Laurent-Frédéric Bollée
Rysunki: Philippe Aymond
Wydawca: Dargaud
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 9,45 euro

Ostatni tom pierwszego cyklu zatytułowanego "Światła".


 

 

czwartek, 12.02.2004
sklepy
Promocje w JPF

 

Wydawnictwo J.P.Fantastica na początku lutego wprowadziło w swoim sklepiku internetowym dwie promocje.

W pierwszej z nich edytor oferuje niektóre ze swoich tytułów po niższej cenie (po 5,00 zł i po 10,00 zł). Jedynym warunkiem wzięcia udziału w promocji jest zamówienie komiksów za przynajmniej 30,00 zł. Szczegółowe informacje oraz formularz zamówienia znajduje się tutaj. Akcja trwa do 5 marca.

Druga promocja dotyczy zamiaru wprowadzenia przez rząd od 1 maja wyższych stawek podatku VAT m.in. na druk i prasę. Na razie nie wiadomo jak będą kształtować się nowe stawki i czy faktycznie zostaną podniesione, ale JPF postanowił nie czekać i już teraz umożliwił czytelnikom zakup swoich komiksów, które ukażą się po 1 maja, w prenumeracie po cenach bez podatku. Szczegłowe informacje na temat tej promocji znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 12.02.2004
recenzje
"Josephine": "Tchnienie Czarnego Lądu" część 1

W skrócie: Ponownie mamy dobrze skrojoną, nielichą zagadkę, w którą zamieszane są jakieś nadnaturalne moce. Tym razem jednak autor postawił bardziej na akcję, niż na opis. Chociaż akcja to dość leniwa, powolna - dostosowana do niespiesznego tempa śledztwa.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


 

 

czwartek, 12.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 5: "Miasto duchów"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 172
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (2 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (2 kartki kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0541


 

 

czwartek, 12.02.2004
prasa
"Magazyn Fantastyczny" - sprostowanie

Jak poinformował Robert Zaręba pierwszy numer "Magazynu Fantastycznego" pojawi się w kioskach w ten piątek, 13 lutego. Natomiast autorem obrazu na jego okładce jest Robert Bondarowicz, a nie Jacek Brodnicki, jak podałem w poprzedniej informacji.
[Witold Tkaczyk - AQQ, MF]


 

 

czwartek, 12.02.2004
zapowiedzi
Marvel z Egmontu

 

Wydawnictwo Egmont ogłosiło, że w maju planuje premierę dwóch nowych amerykańskich pozycji komiksowych. Obie pochodzą z wydawnictwa Marvel, obie są 8-częściowymi mini-seriami i obie pojawią się w polskim wydaniu w formie dwóch albumów, z których każdy będzie zawierał cztery zeszyty oryginalnego wydania.


"Daredevil": "Diabeł stróż"
Tytuł oryginału: Guardian Devil
Scenariusz: Kevin Smith
Szkic: Joe Quesada
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 05.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1998-1999
Liczba stron:
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena:

Młoda kobieta wręcza Daredevilowi małe dziecko. Wierzy ona, że to dziecko może zbawić ludzkość, ale może również doprowadzić do jej zniszczenia.


"Marvel 1602"
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Andy Kubert
Kolory: Richard Isanove
Okładka: Scott McKowen
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 05.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003-2004
Liczba stron:
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena:

8-częściowa mini-seria tocząca się w Uniwersum Marvla w której - z powodów, na których ujawnienie trzeba trochę czasu - całe Uniwersum zaczyna istnieć kilkaset lat wcześniej. Sir Nicholas Fury jest szefem królewskiego wywiadu, doktor Stephen Strange jest nadwornym medykiem (i magikiem), Inkwizycja torturuje "czarownice", z których wiele przejęło świątynię w Anglii pod wodzą Carlosa Javiera, a teraz tajemniczy skarb - który może być jakąś bronią - jest wysyłany z Jerozolimy do Anglii przez ostatnich Templariuszy. Coś, co może ocalić świat, lub go zniszczyć; coś, co już zwróciło uwagę takich ludzi, jak Hrabia Otto Von Doom (znany jako "Przystojniak")..."


 

[informacja Egmont Polska, tekst Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

czwartek, 12.02.2004
imprezy
Mandragora w Awangardzie

14 lutego o godzinie 19:00 we wrocławskiej galerii Awangarda rozpocznie się wystawa wydawnictwa Mandragora - druga część projektu "Komiks w Awangardzie". Będą pokazywane komiksy: "48 stron", "Mikropolis", "Nadzwyczajni", "Pattern", "Sikalafo", "Szminka" i inne. Więcej informacji na tej stronie.
[Beata Bełzak]


 

 

środa, 11.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 7/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0539


"MangaMix" nr 16 (1/2004)
Redaktor naczelny: Aleksandra Watanuki
Okładka: Kenshi Hirokane
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0540
W części komiksowej:

 • kolejny odcinek "Great Teacher Onizuka",
 • zakończenie "Bezimiennego konia",
 • początek nowego opowiadania Soryo Fuyumi "Śpiący lew",
 • pierwsze z samurajskich opowiadań z Detektywem Jeżem w roli głównej.

W części publicystycznej:

 • "Automatyczni sprzedawcy" (świat japońskich automatów),
 • "Let's play pachinko?" (czyli co Japończycy widzą w tej grze),
 • porcja historii w tekście prof. M.Yoshidy o kulturze wydawniczej w II połowie okresu Edo,
 • zabawna relacja z nowej siedziby Waneko,
 • manga trafia na łamy "Wyborczej",
 • relacja ze spektaklu teatralnego, ktory powstał na podstawie mangi Nakazawy Keiji "Bose stopy, popiół i serca".
 • Ponadto jak zwykle spora porcja fanartów i zwykła porcja listów.

Dodatek: Plakat-kalendarz z Kindaichim i Onizuką
[Waneko]


 

 

środa, 11.02.2004
recenzje
"Wolverine"

W skrócie: Fabuła jest dość przyjemna, chociaż nie przedstawia nic szczególnego. Można wręcz powiedzieć, że jest raczej typową historią superbohaterską. Jeśli coś zmieniała w roku 1982, to teraz już nic po tym nie zostało. Album jest narysowany wyjątkowo realistycznie. Nigdy wcześniej i nigdy później Miller nie stosował takiego stylu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

wtorek, 10.02.2004
recenzje
"Garou-chan"

W skrócie: Fabuła jest uproszczona. Wszystko wydaje się zbyt skrótowe, a cała opowieść goni jak szalona. Na 130 stronach autorki zmieściły historię, która potrzebuje znacznie więcej miejsca. Miejscami epizody są ze sobą słabo połączone, a postacie są skrajnie płytkie i bardzo pobieżnie zarysowane. Wielka miłość, wielka nienawiść - to są uczucia nazwane, ale słabo pokazane.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

wtorek, 10.02.2004
recenzje
"Pornoholik"

W skrócie: Seks, seks i seks. W zasadzie nic więcej tu nie ma. Trudno znaleźć choćby jedną stronę bez erotyki. Jest to realistycznie narysowany komiks i to, co ciekawe, ołówkiem. Dialogi są miejscami powalająco głupie i bezsensownie wulgarne.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

wtorek, 10.02.2004
spotkania
Sieciowi komiksiarze w Lokatorze

Wydawnictwo Atropos zaprasza na spotkanie z twórcami komiksu internetowego, które odbędzie się w Krakowie w czwartek 12 lutego o godzinie 20:00 w klubie Lokator (ul. Krakowska 10, wejście od ul. Meiselsa). W programie pokazy slajdów komiksowych (endo, belle, rroarr, pvek, agatka, patryk + gacek, kalashnikov), prezentacja i promocja "KKK" i wiele innych atrakcji komiksowych.
[Jacek Zielonka]


 

 

wtorek, 10.02.2004
książki
"Leksykon mangi i anime"

Wydawnictwo Mater przygotowuje "Leksykon mangi i anime". Jest to pierwsze na polskim rynku wydawniczym tak szeroko opracowane dzieło dotyczące tematyki komiksu i animacji japońskiej. Podręcznik będzie przydatny dla fanów mangi i anime, dla mediów oraz dla rodziców i pedagogów jako wiarygodne i obiektywne kompendium wiedzy. Dwa tomy (po ok. 300 stron każdy) zawierają ponad 1000 alfabetycznie ułożonych haseł i opisów (filmy, autorzy, pojęcia) wzbogaconych notkami technicznymi i ilustracjami. Poza tym leksykon opatrzony jest wielojęzycznym indeksem tytułów, ułatwiającym odnalezienie szukanej pozycji. Oba tomy są formatu A5 i ukażą się w sprzedaży w marcu tego roku w cenie 35 zł za jeden tom.

Leksykon można już zamówić w sklepiku Kasumi w promocyjnej cenie 60 zł (zestaw dwóch tomów) lub 31 zł za jeden tom.
[Kasumi]


 

 

wtorek, 10.02.2004
zapowiedzi
"Komiks w sieci. Antologia polskiego komiksu internetowego"

Już za kilka dni swą premierę będzie miał pierwszy album z wydawnictwa Atropos, które swą przygodę z komiksem rozpoczęło od drukowania magazynu "KKK". Antologia "Komiks w sieci" przedstawia wybór komiksów i rysunków, które dotąd istniały jedynie w Internecie. W albumie znalazły się prace m.in. Dominika Zacharskiego (Pvek), Agaty Nowickiej (Endo), Bartka Felczaka (Belle), Jacka Karaszewskiego (kalashnikov), Agatki Raczyńskiej (Przygody Agatki), Ernesto Gonzalesa (Roarr) oraz Krzysztofa Dziemskiego (Merble).
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 10.02.2004
zapowiedzi
Okładka "AQQ" nr 31

Prezentuję okładkę 31. "AQQ", które powinno trafić do sprzedaży 25 lutego. Numer będzie miał 80 stron, ale nie będzie w nim kolorowej "Komixoramy". Dołączony zostanie kolorowy plakat z rysunkiem Prosiaka.

Informacje na temat zawartości numeru znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 10.02.2004
prasa
"Magazyn Fantastyczny" nr 1/2004

Dzisiaj do sprzedaży powinien trafić nowy periodyk literacki "Magazyn Fantastyczny". To 108-stronicowe pismo prezentuje opowiadania fantastyczne (m.in. Jacek Sobota, Wojciech Szyda), felietony (Andrzej Pilipiuk, Witold Tkaczyk), recenzje literatury SF, teksty o komiksach, a także aż 48 stron różnych komiksów. Są to zarówno dłuższe opowieści (pierwsza część epopei "Exodusu"), jak i krótsze formy - m. in. nowa seria Ryszarda Dąbrowskiego "Fantazella", shorty braci Cabałów, komiksy rysowane przez Zygmunta Similaka i Artura Chochowskiego. Jest też pierwszy z dwóch odcinków opisujących dzieje komiksów SF w Polsce oraz analiza postaci smoków w literaturze. W sumie sporo do poczytania i pooglądania w nieco innej formule, niż w dotychczasowych magazynach poświęconych SF.

Wydawcą pisma jest Robert Zaręba z Radomia, także autor SF oraz scenarzysta komiksowy. "Magazyn Fantastyczny", nad którym prace trwały od wielu miesięcy, stara się trafić do miłośników literatury i komiksu SF. Łącząc w sobie literaturę pisaną i rysowaną udowadnia, że obie formy przekazu są równorzędne i wzajemnie się uzupełniają. Sporo ilustracji do tekstów literackich zawartych w magazynie wykonali rysownicy komiksów. Autorem obrazu na okładce jest Robert Bondarowicz. W środku pismo jest czarno-białe, z tym, ze komiksy wydrukowane są na lepszej jakości papierze (kreda). Jednym słowem na łamach "Magazynu Fantastycznego" zaistniała kolejna grupa zarówno znanych, jak i debiutujących krajowych autorów fantastyki naukowej i fantasy. Magazyn otrzymał silne wsparcie z zespołu "AQQ" - Witold Tkaczyk odpowiada za publicystykę komiksową, a Tomasz Nowak za dział recenzji. Pismo ma wysoki nakład, pojawi się w szerokiej dystrybucji i będzie łatwo dostępne m. in. w kiosakch. Magazyn Fantastyczny jest dwumiesięcznikiem i kosztuje 6,99 zł.
[Witold Tkaczyk - AQQ, MF]


 

 

wtorek, 10.02.2004
fanziny
"Kwadrata" nr 2

Na początku stycznia ukazał się drugi numer zinu komiksowego "Kwadrata". Swoje komiksy prezentują w nim: Adam Święcki (jedna dłuższa historia oraz szorty), Piotr Machłajewski, Piotr "prQ" Pruszczyński oraz Arol (szorty). Okładkę wykonał Piotr Machłajewski. Oprócz komiksów w numerze sporo tekstu (niekoniecznie okołokomiksowego): recenzje, opowiadanie, a także artukuły o filmach z cyklu "The Crow", industrialu oraz o planszowych grach fantasy. "Kwadrata" to 40 czarno-białych, kserowanych stron formatu A5. Więcej informacji można uzyskać pod tym adresem: pprq(at)interia.pl
[prQ]


 

 

poniedziałek, 9.02.2004
imprezy
Goście honorowi WSK

20 marca, tradycyjnie w warszawskim kinie Grunwald, odbędzie się czwarta edycja Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Gośćmi honorowymi imprezy będą:
 

Dave McKean - ilustrator wszystkich okładek serii komiksowej "Sandman".

Urodzony w 1963 roku, studiował ilustrację i film w Berkshire College of Art and Design. Najczęściej rysuje do scenariuszy Neila Gaimana: "Mr Punch", "Black Orchid". Pracował równiez z Grantem Morrisonem, wspólnie stworzyli jeden z najsłynniejszych komiksów z Batmanem w roli głównej: "Arkham Asylum". Oprócz komiksów ilustruje również książki: "Koralina", "The Wolves in the Wall" oraz okładki płyt takich wykonawców, jak: Tori Amos, Dream Theater, Alice Cooper, Machine Head. Jego prace wielokrotnie wystawiano w galeriach sztuki współczesnej w Ameryce i Europie.
Dave McKean pojawi się w Polsce w ramach programu "Imagine This" British Council.
 

Marvano, czyli Mark Van Oppen - rysownik komiksowej adaptacji powieści science fiction Joe Haldemana pt: "Wieczna wojna".

Urodzony w 1953 roku, absolwent architektury. Swój wyuczony zawód porzucił na rzecz ilustrowania opowiadań i książek science fiction. Następnym krokiem było tworzenie komiksów. Zostaje reaktorem naczelnym "Kuifje" - holenderskiego odpowiednika magazynu "Tin Tin". Ze scenarzystą Ronaldem Grosseyem tworzy komiks "Red Knight". Ponowne spotkanie z Haldemanem owocuje serią "Dallas Bar". Najnowsze dzieło tej niezwykłej pary to kontynuacja "Wiecznej wojny" - "Wieczna wolność". Trzeci tom tej serii ukaże się w marcu nakładem wydawnictwa Egmont.
 

Grzegorz Rosiński - promujący swój najnowszy album "Zemsta hrabiego Skarbka" tom 1: "Dwie złote dłonie".

Urodzony w 1941 roku, absolwent warszawskiej ASP. Od wczesnych lat zafascynowany komiksem. Tworzy najpierw w kraju, jednak dopiero w Belgii znalazł możliwość rozwinięcia swego talentu. Przełomem było spotkanie z Jeanem Van Hammem, który zaproponował Rosińskiemu pisanie scenariuszy. Tak powstał "Thorgal" - wielotomowa epopeja fantasy, która podbiła serca czytelników w całej Europie. Rosiński razem z Van Hammem tworzy rownież “Szninkla" - album, który zdobywa wszystkie ważniejsze się Europejskie nagrody komiksowe. Sukcesem tej pary był również "Western". "Zemsta hrabiego Skarbka" to sensacyjno historyczna opowieść napisana przez szefa wydawnictwa Lombard - Yvesa Sente. Ten w pełni malowany komiks już w pierwszym tygodniu sprzedaży stał się bestsellerem.

[Egmont Polska]


 

 

poniedziałek, 9.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 38: "Sztukmistrz z Kaczogrodu"
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski, Renata Romańska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0538


"Gunsmith Cats" tom 4: "Minnie May"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0535


"Kasta Metabaronów" tom 6: "Babka Dona Vicenta Gabriela de Rokha"
Tytuł oryginału: Dona Vicenta Gabriela de Rokha l'Aieule
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 09.1999
Liczba stron: 64
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0536
Nareszcie do swej cytadeli przybywa długo oczekiwany Metabaron. Jednak, nie ma on dobrych wieści dla swych robotów - postanawia zniszczyć cytadelę i jej mieszkańców. Jednak sprytny robot Tonto znajduje rozwiązanie i sam wybiera rodzaj śmierci. Prosi Metabarona o rzucenie ich na pożarcie dzikim zwierzętom. Roboty lądują więc na opuszczonej planecie a Tonto kontynuuje swoją opowieść o losach rodu Metabaronów.
[Egmont Polska]


"Trolle z Troy" tom 5: "Czary cudotwórczyni"
Tytuł oryginału: Les maléfices de la Thaumaturge
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0537
Życie w wiosce Trolli wróciło do normy. Takiego spokoju nie mają jednak ludzie żyjący w pobliskiej wiosce. Do niedawna mogli obawiać się tylko Trolli, które na nich polowały, lecz teraz w okolicznych lasach pojawiły się tajemnicze potwory mordujące niewinnych wieśniaków. Postanawiają więc opuścić swą rodzinną wioskę. Trolle, chcąc chronić swoje tereny łowieckie, biorą ludzi pod swoją opiekę.
[Egmont Polska]


 

 

poniedziałek, 9.02.2004
zapowiedzi
Egmont na marzec

Egmont zaprezentował plany Klubu Świata Komiksu na marzec. Podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych, poza już zapowiadanymi nowymi seriami, będzie promowany kolejny album zbiorczy dzieł Janusza Christy zatytułowany "Kajtek, Koko i inni" oraz następny tom "Jeża Jerzego". Egmont zamierza otworzyć w marcu czwartą serię z CrossGenu - "Meridian" i wydać one-shot z Black Widow w roli głównej. Poniżej lista zapowiedzi - być może jeszcze niepełna - a więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.

[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 9.02.2004
zapowiedzi
Twój Komiks obcina zapowiedzi

 

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks zdecydowało się na redukcję planów wydawniczych na rok 2004. Dotychczas podane do publicznej wiadomości wstępne zapowiedzi nie zostaną zrealizowane, za co wszystkich zainteresowanych edytor przeprasza. Ze względu na trudną sytuację na rynku, zmianę przepisów prawnych związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej i grożącą od 1 maja podwyżką VATu na druk, firma postanowiła przeczekać ten rok, do czasu, aż sytuacja się wykrystalizuje, i znacznie zredukować plany, ograniczając się do 14 nowości (3 wydano w styczniu). Twój Komiks nie zamierza wycofywać się z wydawania żadnej z rozpoczętych wcześniej serii komiksowej, a nawet planuje w 2004 uruchomienie nowej - "Koziorożca" Andreasa. Poniżej przedstawiamy ostateczny, zatwierdzony plan wydawniczy na najbliższe 11 miesięcy.

luty/marzec:
"Gaston" tom 4

marzec/kwiecień:
"W kręgu podejrzeń" tom 5: "Równoległe śledztwa"

kwiecień/maj:
"Michel Vaillant" tom 4: "Nocna jazda"

maj/czerwiec:
"Rork" tom 6: "Zejście"

czerwiec/lipiec:
"Michel Vaillant" (nie wiadomo jeszcze, który tom, ale na pewno nie 5)

lipiec/sierpień:
"Joe Bar Team" tom 3

sierpień/wrzesień:
"Przygody Tintina" tom 6: "Urwane ucho"

wrzesień/październik:
"Rork" tom 7: "Powrót"

październik/listopad:
"Dekalog" tom 2: "Fatwa"
"Przygody Tintina" tom 7: "Czarna wyspa"

listopad/grudzień:
"Koziorożec" tom 1: "Rzecz"

Wydawnictwo zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w planach na rok 2004 (np. zmiany terminów wydań nowości). Więcej informacji w Zapowiedziach.
[Motopol - Twój Komiks]


 

 

poniedziałek, 9.02.2004
imprezy
Drugi Zlot Czarodziejek

Egmont zaprasza wszystkie czarodziejki i fanów magazynu "W.I.T.C.H." na niezwykłe spotkanie z magią. Początek czarów w sobotę 13 marca, już od godziny 10.00 w Warszawie, w klubie Stodoła, ul. Batorego 10 (stacja metra Pole Mokotowskie).

Gośćmi honorowymi imprezy bedą rysownicy komiksu: Giada Perissinotto i Gianluca Paniello.

Wróżki powróżą ze szklanej kuli, kart i kości. Astrolog zdradzi tajemnicę gwiazd, a atmosferę rozgrzeje wspólne śpiewanie karaoke i magicy z Metamorphosis, którzy dodatkowo poprowadzą krótki kurs sztuczek dla iluzjonistów. A jeśli zabraknie ci energii, to pokrzepisz się słodkim poczęstunkiem, który zapewni firma Wedel.

W programie również:

 • spotkanie z redakcją "W.I.T.C.H."
 • szkoła rysowania Czarodziejek, mangi i postaci z komiksu "Tymek & Mistrz"
 • konkurs na najlepsze prebranie za komiksowego bohatera
 • wybór Klubu W.I.T.C.H. 2004 - w konkursie tym moga wziąć udział wszystkie istniejące kluby W.I.T.C.H.
 • spotkanie webmasterów prywatnych stron internetowych o Czarodziejkach
 • spotkania z twórcami komiksu "Tymek & Mistrz": Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Leśniakiem
 • spotkanie z twórczynia komiksu "Kleks" - Szarlotą Pawel
 • spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem, autorem książki "Przygody rycerza Darlana" i redaktorem naczelnym pisma "Kaczor Donald"
 • spotkanie z Ewą Nowak, autorką książek "W.I.T.C.H."
 • spotkanie z Tomaszem "Gato" Gawrońskim, który opowie o komiksie mangowym
 • konkurs językowy z nagrodami organizowany przez firmę Berlitz
 • pokaz mody młodzieżowej firmy PATKA

Zlot Czarodziejek to również niepowtarzalna okazja, by uzupełnić swoja kolekcję numerów archiwalnych "W.I.T.C.H.", ksiązek i poradników, a takze by kupić po promocyjnej cenie kubki "W.I.T.C.H." i figurki czarodziejek. A spragnieni magii i szczęścia znajda coś dla siebie w czarodziejskim sklepiku Feng Shui.

Więcej szczegółów w 27 numerze magazynu "W.I.T.C.H." Wstęp wolny.
[Egmont Polska]


 

 

sobota, 7.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Chobits" tom 5
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0533


"Tytus, Romek i A'Tomek" księga XX: "Druga wyprawa na Wyspy Nonsensu"
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 5.02.2004
Wydanie: II
Poprzednie wydanie: Prószyński i S-ka 1992
Liczba stron: 48
Format: 162 mm x 232 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 7,90 zł
ID: 0534


 

 

sobota, 7.02.2004
zapowiedzi
Siedmioróg planuje "Podkop"

 

Wydawnictwo Siedmioróg zamierza wydać komiks "Podkop" J. Żukowskiego. Album ma trafić do sprzedaży w okresie lato/jesień 2004. Szczegółowe informacje na temat komiksu nie są znane.
[PeCha - Nowa Gildia]


 

 

sobota, 7.02.2004
zapowiedzi
Podsiedlika nie będzie

 

Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka nie będzie kontynuowało druku komiksów. W ubiegłym roku edytor poinformował czytelników, że zawiesza działalność wydawniczą związaną z historiami obrazkowymi i decyzję o ewentualnej jej wznowieniu przekaże w okresie późniejszym. Niestety, po dłuższym namyśle firma nie zdecydowała się na powrót do drukowania komiksów.
[PeCha - Nowa Gildia]


 

 

sobota, 7.02.2004
imprezy
Dave McKean w Polsce

 

W marcu Polskę odwiedzi znakomity twórca ilustracji do książek i komiksów, znany głównie ze swej współpracy z Neilem Gaimanem, Dave McKean. Artysta spotka się z fanami na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych 20 marca w kinie Grunwald. Pojawi się w naszym kraju w ramach programu "Imagine This" British Council.
[Edyta - Nowa Gildia]


 

 

sobota, 7.02.2004
www
"Esensja" nr 33

Ukazał się 33 numer "Esensji". W dziale komiksowym dominuje Mateusz Skutnik. Poza wywiadem z tym autorem można znaleźć jego sylwetkę oraz odcinek "Morfołaków". W numerze znalazła się też relacja z ComiCZconu 2004, przedmowa do "Bajek Urłałckich", teksty o "Same Difference" i "Gotham by Gaslight", analizy "Mureny" i "Trzeciego Testamentu", komiksowe sceny w śniegu, felieton lucka, doniesiena z rynku frankofońskiego oraz garść recenzji.

Numer został nieznacznie poprzedzony przez prawdziwie rewolucyjną zmianę - uruchomienie nowego layoutu "Esensji". Na razie część serwisowa wraz z archiwum ruszyła dla książek i varii, wkrótce pozostałe serwisy.

Nowa "Esensja" porządkuje zawartość materiałów archiwalnych. Zaglądając do głównych serwisów będzie można znaleźć łatwo każdy tekst - szukając według typów (recenzje, publicystyka, wywiady itp.), tematów, tytułów, autorów itp. Osobną rzeczą jest esensyjna encyklopedia - Esensjopedia. To miejsce, w którym można znaleźć jak najwięcej informacji na temat książek, filmów, komiksów, gier, etc., które znalazły się w kręgu zainteresowań "Esensji".

Po drugie - redakcja nie czeka już z publikacją tekstów aż do nowego numeru. Natychmiast po redakcji i korekcie trafiają one do części serwisowej, a zebrane na koniec numeru do magazynu, który pozostaje w niezmienionej wersji. Każdy nowy materiał wyświetlany jest na stronie głównej i we właściwym serwisie.
[Konrad Wągrowski i Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 7.02.2004
nowości
Podsumowanie stycznia 2004

 

Początek roku przyniósł jedynie pozorne uspokojenie wydawców. Chociaż w porównaniu z grudniem (oraz styczniem 2003) suma pieniędzy, jaką trzeba było wydać na wszystkie nowości w styczniu (481,95 zł), była aż o 200 zł mniejsza, to główna w tym zasługa drogich reprintów, jakie zaserwowała nam JPF w grudniu. Nowości pojawiło się w styczniu dokładnie tyle samo - 36. W sumie pozycji w styczniu było 38, czyli o 4 mniej, niż w grudniu, ale za to aż o 7 mniej, niż w styczniu 2003. Dużą ilość nowości rok temu pomógł wygenerować głównie Podsiedlik. Dwie pozycje ze stycznia 2004 były reprintami a dwie zawierały wcześniej publikowany w czasopismach materiał. Wracając do kwestii drogich reprintów dodam, że w styczniu 2004 pojawiły się dwa komiksy o cenie przekraczającej 24,00 zł, a w grudniu było ich aż osiem.

Egmont wrócił na pozycję wydawcy ponad połowy nowości miesiąca. Zaprezentował 22 tytuły za 233,95 zł, czyli o 3 sztuki więcej za 40 zł mniej, niż w grudniu i o 5 sztuk więcej za 10 zł więcej, niż w styczniu 2003. Widać tu wyraźnie, że komiksy Egmontu w styczniu 2004 miały zdecydowanie niższe ceny - spora w tym zasługa dużej liości pozycji dla młodszych czytelników. Waneko wydało 3 pozycje za 59,40 zł, czyli o jedną pozycję za 30 zł więcej, niż w grudniu oraz o dwie za około 45 zł więcej, niż w styczniu 2003. Motopol wydał również 3 pozycje, ale za 54,70 zł, czyli o 1 pozycję za około 20 zł więcej, niż rok wcześniej. Do grudnia nie porównuję, bo edytor wówczas pauzował. Inni wydawcy nie przekroczyli progu 50 zł.

Aktywnych było 8 wydawców, czyli o 3 mniej, niż w grudniu i o 6 mniej, niż w styczniu 2004. Dwóch edytorów wydało po jednej pozycji (Post i Siedmioróg), XXL Grupa Medialna wydała dwie, czterech edytorów wydrukowało po trzy tytuły (JPF, Mandragora, Motopol - Twój Komiks i Waneko) i wreszcie Egmont wydał 22.

Ukazały się 23 albumy, 4 zeszyty, jedna książka, 9 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 1 numer czasopisma komiksowego.

Wśród albumów, zeszytów i książek 10 pozycji pochodziło z krajów frankofońskich, 10 z USA, 7 z Japonii i jedna z Włoch. Tym razem nie było ani jednego tytułu polskiego.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 6.02.2004
zapowiedzi
"AQQ" pod koniec lutego

 

Opóźniony 31 numer "AQQ", zapowiadany dotąd na koniec grudnia 2003 roku, powinien pojawić się w sprzedaży około 25 lutego. Numer będzie miał 80 stron, ale nie będzie w nim kolorowej "Komixoramy". Dołączony zostanie kolorowy plakat z rysunkiem Prosiaka.

Informacje na temat zawartości numeru znajdziesz w Zapowiedziach.
[informacja Witold Tkaczyk, tekst Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 6.02.2004
sklepy
Promocja w Komikslandii

 

Internetowa księgarnia Komikslandia do końca lutego będzie sprzedawać wszystkie komiksy z 15% rabatem.
[Łukasz Stokowski]


 

 

piątek, 6.02.2004
zapowiedzi
Dużo tekstów w "Zeszytach Komiksowych"

 

Na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych w marcu ukaże się pierwszy numer "Zeszytów Komiksowych" - nowego magazynu o komiksach. Polskich i nie tylko. Będzie w nim dużo tekstów, ale redakcja nie zapomni też o obrazkowych historiach. Autorzy chcą pisać o tym, co dotyczy polskiego rynku komiksowego, widzianego z jak najszerszej perspektywy.

Pierwszy numer będzie poświęcony komiksowym antybohaterom. Znajdziesz w nim krótką historię antybohatera w komiksie amerykańskim i francuskim (Michał "Błażej" Błażejczyk) oraz japońskim (Tomasz "Gato" Gawroński). Antybohaterami we współczesnym komiksie ukraińskim zajmie się Maciej Sokal. Marek Turek pisze o nowych antybohaterach w polskich zinach, a Paweł Szarek - o antyherosach w kinie. Spojrzenie na popularnego polskiego antybohatera - Wilqa - zaproponuje Damian "hans" Handzelewicz. Będą też teksty o Jeżu Jerzym i Jimmym Corriganie. Paweł "Kurczak" Zdanowski zaoferuje kilka uwag odnośnie przyczyn popularności antybohaterów. Na koniec Tomasz Kontny zaprezentuje listę polskich nowości ostatnich miesięcy, przy kilku z nich zatrzymując się nieco dłużej.

W numerze znajdzie się też kilka wywiadów, m.in. z Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim, twórcami Jeża Jerzego, oraz Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami, autorami Wilqa.

Nie zabraknie komiksów - będzie można przeczytać krótkie historie Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza, Marka Turka, Piotra Kanarka, Sebastiana "Ertriela" Tereszczenki, Krzysztofa Kałuszki i Mariusza Zawadzkiego, Kazimierza Perkowskiego i innych.

Więcej na temat "Zeszytów Komiksowych" można znaleźć na tej stronie. Będzie ona regularnie aktualizowana w miarę pojawiania się nowych informacji.
[Błażej - Lagafium]


 

 

piątek, 6.02.2004
imprezy
Komiks na Festiwalu Ludzi z Pasją

W ramach Festiwalu Ludzi z Pasją organizowanego przez Łódzki Dom Kultury odbędzie się giełda komiksów, na której można będzie kupić, sprzedać lub wymienić się komiksami polskimi i zagranicznymi oraz książkami fantastycznymi. Na giełdzie będą obecni także zbieracze kart kolekcjonerskich, w tym do gier: Magic the Gathering, Star Wars i innych. Na festiwalu nie zabraknie również filatelistów, numizmatyków, miłośników kaktusów i akwarystów oraz innych pasjonatów. Impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę (14-15 lutego) w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury. Wynajęcie stolika na dwa dni kosztuje 10zł.

Dodatkowe informacje: Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, telefon (42) 633 98 00, wew. 247.
[Vitek Idczak]


 

 

czwartek, 5.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 6/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0532


 

 

czwartek, 5.02.2004
zapowiedzi
Okładki Egmontu na luty

 

Prezentuję okładki albumów Klubu Świata Komiksu planowanych na luty. Są to: "Dziedzic" tom 6: "Przystań", "Gunsmith Cats" tom 4: "Minnie May", "Kajko i Kokosz": "Urodziny Milusia", "Kasta Metabaronów" tom 6: "Babka Dona Vicenta Gabriela de Rokha", "Miasto Grzechu": "Ten żółty drań", "Sandman" tom 6: "Pora mgieł", "Skrzydła serafina" tom 4: "Antyanioł", "Trolle z Troy" tom 5: "Czary cudotwórczyni", "Ultimates" tom 1: "Superludzie", "W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 2: "Świątynia Zapomnienia" oraz "Znak" tom 1: "Znak mocy".

Opisy wszystkich pozycji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

 

środa, 4.02.2004
zapowiedzi
Doktor Murnau opuszcza Mikropolis!

 

Premiera trzeciego tomu "Mikropolis" Dennisa Wojdy (scenariusz) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki) została przesunięta z marca na październik. Album będzie nosił tytuł "Terra incognita". Znajdzie się w nim jedna, 46-stronicowa historia o Doktorze Murnau. Jej uzupełnieniem będą stripy z udziałem Zosi.

Oto, jak komiks zapowiada scenarzysta:

Doktor postanawia wypuścić się w Nieznane w poszukiwaniu przygody. W tym celu opuszcza miasteczko - co, jak wiadomo, nie jest takie proste. Wyprawa ta okaże się podróżą w głąb podświadomości doktora. W komiksie nie zabraknie czarnego humoru, klimatów grozy, psychoanalizy a nawet scen erotycznych. Mamy nadzieję, że ten album będzie równie trudnym dziełem w interpretacji, jak np. "Wielka szyba" Marcela Duchampa.

[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 4.02.2004
zapowiedzi
Harry Houdini w "Nadzwyczajnych"

 

Drugi epizod "Nadzwyczajnych" Dennisa Wojdy (scenariusz) i Krzysztofa Ostrowskiego (rysunki) będzie się nazywał "Więzy krwi", a nie "Herbata po cygańsku", jak zapowiadał dotychczas scenarzysta. Będzie miał około 40 stron. Wojda zdradził, że pojawią się w nim takie postaci, jak Harry Houdini, Matka Boska czy Syrenka Warszawska. Ostrowski narysował sporą część tej historii, jednak na razie nie została ustalona żadna, nawet orientacyjna data jej wydania.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 4.02.2004
recenzje
"Batman": "Rok pierwszy"

W skrócie: Frank Miller po przedstawieniu przyszłości Batmana postanowił zmierzyć się z jego przeszłością. Początków bohatera nie trzeba było wymyślać, wszystko było już znane. A jednak Miller postanowił wyciągnąć z tej historii coś nowego. Zdecydowanie mu się to udało.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


 

 

wtorek, 3.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Garou-chan"
Scenariusz: Aurora García, Diana Fernández
Rysunki: Aurora García, Diana Fernández
Tłumaczenie: Monika Szkultecka-Dębek
Wydawca: Kasen
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Amaniaco
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 132
Format: 159 x 224 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Cena: 14,00 zł
ID: 0529

 

Recenzja

Hiszpański komiks stylizowany na mangę.

Do pewnej szkoły chodzi zwykła z pozoru dziewczyna o imieniu Garou, która ma też swoją antypatię. Między obiema dziewczętami trwa ciągła rywalizacja, ponieważ obie zakochują się w tym samym chłopcu o imieniu Kaoru i żadna z nich nie chce zostać pokonana. Sytuacja wymaga zachowania zimnej krwi a to przychodzi Garou z pewnym trudem, jako że ma niecodzienny problem - jest wilkołakiem, który ujawnia się właśnie w chwilach wielkiego napięcia. Kiedy w tym samym czasie usiłuje ukryć tę wadę, zdobyć wzajemność Kaoru i pozbyć się innego natrętnego wielbiciela, na jej drodze staje niezwykły nieznajomy, który okaże się później nie tylko towarzyszem we wspólnej niedoli.
[Kasen]


"Paradise Kiss" tom 2
Scenariusz: Ai Yazawa
Rysunki: Ai Yazawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Shodensha Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0530
Yukari coraz więcej czasu spędza z nowymi kolegami z grupy "ParaKiss". Zauroczenie Georgem nie pozwala jej skupić się na nauce. Gdy zaczyna zaniedbywać przygotowania do egzaminów, dochodzi do poważnego konfliktu z matką... I wtedy Yukari, którą coraz bardziej interesuje świat mody, zadaje sobie pytanie: czy nie nadszedł czas, aby wybrać inną drogę, niż ta, której pragnie dla niej matka?
[Waneko]


 

 

wtorek, 3.02.2004
filmy
Plakat i drugi teaser filmu Bilala

W sieci pojawił się plakat oraz drugi zwiastun promujący nowy film Bilala zatytułowany "Immortel (ad vitam)", swobodnie oparty na wątkach trylogii Nikopola. Po pierwszym teaserze, prezentującym wyłącznie sekwencje zrealizowane komputerowo, tym razem twórcy zaprezentowali reklamówkę z dużą ilością scen aktorskich.

W rolę Jill Bioskop wcieliła się Linda Hardy. W innych rolach występują Charlotte Rampling, Thomas Kretschmann, Yann Colette i Frédéric Pierrot. Obraz wejdzie na ekrany francuskich i belgijskich kin 24 marca. Polską premierę Monolith Films planuje na maj.

Teaser filmu można zobaczyć tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 2.02.2004
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"KKK" nr 1 (22) 2004
Redaktor naczelny: Jan Korczyński
Okładka: Rafał Gosieniecki
Wydawca: Atropos
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 60
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy + kredowy
Druk: czarno-biały + kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 10,90 zł
ID: 0528
Tym razem redakacja skupiła się na szeroko pojętej grozie w komiksie. Przedstawia "najgroźniejsze" komiksy. Przygląda się rynkowi komiksów grozy na każdej długości i szerokości geograficznej. Specjalnie na tę okazję przeprowadziła wywiad z polskimi twórcami horrorów - Rafałem Gosienieckim i Piotrem "Gene" Kowalskim. Autorzy znani z łam "Produktu" właśnie przygotowują swoje albumy. Dowiedz się czym będą straszyć. Ponadto w ogień pytań wysłanników "KKK" trafili: Pat Mills, Zbigniew "Kas" Kasprzak, Joanna Karpowicz, Przemek "Trust" Truściński.

W stałych działach opisujemy m.in. "Corto Maltese", "Fantastic Four", "Rising Stars", "Ultimates", "V jak vendetta", "Inhumans". Do tego spora dawka nowości takich jak: Seriale TV: "Buffy", felietony Rafała Skarżyckiego i Tobiasza Piątkowskiego.

W dziale komiksowym rządzą specjalnie na tę okazję przygotowane opowieści grozy: "Obake" (Piotr "Gene" Kowalski i Rafał Gosieniecki), "Amulet" (Rafał Skarżycki i Przemysław "Trust" Truściński), "Złoty strzał" (Benedykt Szneider), "Łowczyni" (Mirosław Mańko i Tomasz "Skoti" Jędrzejowski) "Deduktor" (Michał Gałek i Marcin Nowakowski), "Alma" (Michał Gałek i Mariusz Zabdyr) "Noc" (Mirosław Mańko i Michał Janusik), "Sunrise" (Miłosz Sroka i Mateusz Kołek).
[Jan Korczyński - KKK]

Zestaw naklejek dołaczonych do numeru.
Arkusz ma format A4.


 

 

poniedziałek, 2.02.2004
nowości
Podsumowanie roku 2003 na polskim rynku komiksowym

 

Już po raz drugi prezentuję podsumowanie roku na polskim rynku komiksowym. Tym razem w zestawieniu pojawiło się kilka nowości. Poza dość oczywistą, czyli porównaniem z rokiem ubiegłym, doszły nowe elementy, takie jak podział na kraje pochodzenia wydanych w ubiegłym roku komiksów (co niekiedy trudno było ustalić) oraz wykresy uzupełniające kilka najważniejszych informacji. Wszystkie liczby w nawiasach kwadratowych dotyczą roku 2002.

Dwaj duzi wydawcy, którzy z impetem wpadli na rynek komiksowy w 2002 roku (Amber i Podsiedlik-Raniowski i S-ka), w roku 2003 zdecydowali się wycofać z powodu słabej sprzedaży. Pierwszy sam się o to prosił, dyktując bardzo wysokie ceny za nieatrakcyjne tytuły nieraz paskudnie przygotowane do druku, a przyczyn niepowodzenia drugiego można dopatrywać się w niedużym zainteresowaniu humorystycznymi albumami dla dzieci, czego doświadczył również Egmont. Siedmioróg, który na początku roku miał dość ambitne komiksowe plany, nagle zamilkł, by po wielu miesiącach zwłoki wydać zaledwie jedną pozycję - drugiego "Blacksada" - i to w znacznie wyższej, niż dotąd, cenie. Czytelnikom nie przypadły do gustu zmiany w polityce Mandragory - wzrost cen oraz drukowanie większości tytułów w 24-stronicowych zeszytach. W głosowaniu na antynagrodę w plebiscycie K'03 wrocławski edytor zajął czwarte miejsce, wyprzedzając nawet Amber.

W roku 2003 wydano w Polsce 382 [288] albumy komiksowe, 34 [41] zeszyty (podział na albumy i zeszyty bywa niekiedy dość umowny), 32 [34] numery magazynów, 72 [82] czasopisma dla dzieci i młodzieży, 4 [4] książki okołokomiksowe. Daje to w sumie 524 [449] pozycji. 21 [7] albumów i zeszytów zawierało w całości lub w dużej części materiał wcześniej publikowany w prasie a 41 [29] było kolejnymi wydaniami, niekiedy w formie nieco odmiennej, niż poprzednio.

Zobacz wykresy z podziałem na miesiące.

W ciągu całego roku aktywnych było 46 [23] wydawców. Egmont Polska zgodnie z oczekiwaniami wydał zdecydowanie więcej, od pozostałych wydawców - 255 [201] pozycji. JPF, który uplasował się na drugiej pozycji, wydał aż o 200 pozycji mniej, czyli 55 [48]. Trzecie miejsce zajęła Mandragora, wydając 35 [23] albumów i zeszytów. Wyprzedziła tym samym Motopol, który wydał 26 [33] albumów, czyli jako jedyny w pierwszej piątce mniej, niż w roku 2002. Piątkę stałych graczy zamyka z 24 [16] pozycjami Waneko, które w roku poprzednim było dopiero siódme. Podsiedlik-Raniowski i S-ka, który zamilkł już w czerwcu, zdążył wydać 22 [12] albumy i z miejsca dziewiątego w 2002 roku awansował na szóste. Amber, który wydawał komiksy również do czerwca, zajął miejsce siódme, a więc odnotował spadek z czwartego. W roku 2003 wydał 12 [32] albumów, czyli zdecydowanie mniej, ale za to zdecydowanie drożej, co ostatecznie odstraszyło klientów. Na miejscu ósmym znalazła się XXL Grupa Medialna, która wydała 10 [3] numerów "Mix Komiksu". Miejsce 9 z 7 pozycjami zajmują ex aequo trzej wydawcy: Fun Media [16], która działalność zakończyła już w marcu, Kultura Gniewu [4], aktywna jedynie w miesiącach konwentowych oraz Post [4], który poza albumami wydawał też "KKK". Dalej znalazły się Niezależna Prasa - 6 [7] pozycji, za nim Graficon - 5 [5] pozycji, BM Vision, Kasen (dwaj nowi gracze), Prószyński i S-ka [3] oraz Studio Domino [2] - każdy z nich po 4 pozycje. Michaś Potrafi wydał 3 [4] pozycje i zakończył działalność. Po dwie pozycje wydali: Elita.pl, Imago.com.pl (dwaj nowi gracze), Muza [18 zeszytów reedycji dało jej w poprzednim roku szóste miejsce], Pasażer [1], Siedmioróg [7 - dziesiąte miejsce w ubiegłym roku] i Zin Zin Press [3]. Po jednej pozycji zaprezentowali: Ares2, Arsal [1], Atropos, Impression, Instytut Filologii Słowiańskiej, Krajowe Centrum ds. AIDS, Medika, Oficyna Naukowa, Rzecz Kultowa, Saisha, Słowo/Obraz Terytoria, Westa-Druk, WIP, Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz, El Presidente, Hałas Róży, Labirynt, Łódzki Dom Kultury [1], Nowy Świat, Piątek Trzynastego, Promewa oraz wspólnie Graficon i Kultura Gniewu.

Zobacz wykresy z podziałem na miesiące.

Spośród 420 albumów, zeszytów i książek 84 zostały stworzone przez polskich twórców (oczywiście nie licząc prac Rosińskiego i Kasa), z czego 60 było nowościami (pozostałe 24 to reedycje). W roku poprzednim ukazało się 47 polskich albumów i zeszytów, w tym 21 nowych (26 reprintów). To oznacza, że w roku 2003 pojawiło się aż o 39 więcej nowości, niż w roku 2002. Takie ożywienie rdzennie polskiego rynku bardzo cieszy. Dobrze by było, aby polskie nowości zostały w przyszłości lepiej rozłożone w czasie, gdyż duża ilość zeszłorocznych premier pojawiła się w marcu i październiku, a ilość osób kupujących nowości na konwentach spada. Duża w tym zasługa coraz lepszej dystrybucji zarówno tradycyjnej jak i internetowej - w kilku największych specjalistycznych księgarniach można już kupić praktycznie wszystko.

Wśród pozycji zagranicznych znalazło się 119 albumów i zeszytów frankofońskich (ze względu na jednolitą strukturę rynku francusko-belgijsko-szwajcarskiego komiksy z tych trzech krajów zostały zsumowane łącznie), w tym 108 nowości, 106 amerykańskich (105 nowości), 92 japońskie (87 nowości), 11 włoskich, 4 hiszpańskie oraz po jednym niemieckim, holenderskim, greckim i słoweńskim (chodzi tu o "Falkę" rysowaną dla Strip Art Features z siedzibą w Słowenii, a drukowaną premierowo jednocześnie we Francji, Danii i Niemczech).

Zobacz wykresy z podziałem na miesiące.

Najwyższy czas przejść do pieniędzy. O zauważalnym wzroście cen niektórych wydawców już pisałem na wstępie. Na spółkę z wzrostem ilości pozycji dało to znaczny wzrost sumy ogólnej w stosunku do roku poprzedniego. Za nowości z 2003 roku trzeba było zapłacić 7 795,65 zł. W roku poprzednim wszystkie nowości warte były 6 388,17 zł. Oczywiście listę wydawców również w tej kategorii otwiera Egmont z sumą 3 425,24 zł [2 426,90 zł]. Nie zmienia się też układ na dalszych sześciu miejscach. Druga jest J.P.Fantastica - 905,40 zł [696,50 zł], trzecia Mandragora - 530,30 zł [513,00 zł - awans z miejsca piątego w roku 2002], czwarty Motopol - Twój Komiks 447,40 zł [605,70 zł], piąte Waneko - 408,90 zł [290,20 zł - awans z szóstego], szósty Podsiedlik-Ranioski i S-ka - 349,80 zł [190,80 zł - awans z siódmego] a siódmy Amber - 329,60 zł [677,60 zł - spadek z trzeciego]. Dopiero tu zaczynają się na tyle duże różnice między ilością a cenami, by było to widoczne w zestawieniach. Ósmy jest Post z sumą 200,50 zł [79,60 zł - awans z jedenastego], dziewiąta Muza - 99,80 zł [149,00 zł - spadek z ósmego] a dziesiątkę zamyka Kultura Gniewu z sumą 87,90 zł [50,00 zł]. Na dalszych miejscach znaleźli się: Fun Media - 75,70 zł [101,45 zł - spadek z dziesiątego], Niezależna Prasa - 69,92 zł [74,92 zł], Siedmioróg - 64,80 zł [115,50 zł - spadek z dziewiątego], Słowo/Obraz Terytoria - 60,00 zł, Graficon - 57,60 zł [54,90 zł], Kasen - 56,00 zł, Prószyński i S-ka - 53,60 zł [44,70 zł], XXL Grupa Medialna - 45,60 zł [11,70 zł], Studio Domino - 41,60 zł [22,00 zł], Nowy Świat - 37,00 zł, BM Vision - 32,15 zł, Zin Zin Press - 28,00 zł [40,00 zł], Michaś Potrafi - 27,89 zł [37,70 zł], Labirynt - 24,00 zł, Saisha - 23,00 zł, Imago.com.pl - 19,90 zł, Oficyna Naukowa - 19,80 zł, Piątek Trzynastego - 19,00 zł, Rzecz Kultowa - 18,90 zł, Elita.pl - 17,90, Pasażer - 17,00 zł [5,00 zł], Łódzki Dom Kultury - 16,00 zł [15,00 zł], spółka Graficon/Kultura Gniewu - 15,00 zł, Hałas Róży - 14,99 zł, Westa-Druk, WIP, Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz - każdy po 14,90 zł, Promewa - 13,99 zł, Atropos - 13,90 zł, Ares2 - 12,99 zł, Instytut Filologii Słowiańskiej - 11,00 zł, Impression - 9,99 zł, Arsal - 9,00 zł [9,00 zł], El Presidente - 6,00 zł, Medika - 3,99. Warto dodać, że Krajowe Centrum ds. AIDS wydało komiks bezpłatny.

Zobacz wykresy z podziałem na miesiące.

Rok 2004 może okazać się znacznie trudniejszy dla wydawców ze względu na podwyżki VATu (m.in. na druk), które czekają nas już w maju z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

[Jarek Obważanek]

Podsumowania poszczególnych miesięcy roku znajdują się tutaj.

Podsumowanie obejmuje tylko te albumy, zeszyty i czasopisma, które pojawiły się w rubryce Ostatnio wydane w przeciągu całego roku. Z pewnością występują w nim pewne braki i uchybienia, ale są na tyle marginalne, że nie rzutują za bardzo na obraz całości. Tym niemniej czekam na uwagi.


 

 

poniedziałek, 2.02.2004
zapowiedzi
Morfołaki z Imago

 

Na marcowe WSK wydawnictwo Imago.com.pl przygotowuje wydanie dwóch albumów komiksowych.


"Morfołaki" tom 1
Scenariusz: N. Skrodzki
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena:

Po raz pierwszy udało się zebrać i przygotować do zaprezentowaniaszerszej publiczności jeden z najbardziej niesamowitych cykli komiksowych stworzonych w Polsce. Patrząc na zapowiedzi wydawnicze na marzec śmiało można powiedzieć, że będzie to "miesiąc Skutnika".


"Fastnachtspiel" opowieść 3: "Bezsensowny Styks"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena:

Jeśli wydaje Ci się, że po przeczytaniu dwóch poprzednich tomów zaczynasz rozumieć zasady rządzące w Mieście, to... poczuj się naprawdę zaskoczony.


 

[Marek Turek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa