ARCHIWUM

sobota, 30.07.2004
imprezy
Comic-Con International: San Diego

W dniach 14-17 lipca odbył się w San Diego konwent Comic-Con International, największa impreza komiksowa w Stanach Zjednoczonych. W 2004 roku konwent odwiedziło 87 tysięcy osób.

Na tegoroczną edycję organizatorzy przygotowali całą masę atrakcji. Wśród specjalnych gości pojawili się między innymi Bob Bolling i Dexter Taylor ("Little Archie"), supergwiazdor Michael Turner, pracujący dla Dark Horse Eric Powell, europejski twórca David B., rysownik pasków gazetowych Lalo Alcaraz oraz pierwszy artysta punkowy Gary Panter.

W programie konwentu znalazła się niewiarygodna ilość 444 godzin paneli i wydarzeń, które odbyły się w ciągu czterech dni i trzech nocy, nie wliczając projekcji anime i gier plenerowych. Wśród paneli każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poświęcone były komiksom superbohaterskim, prasie alternatywnej, komiksom sieciowym, historii komiksu, komiksom gazetowym, europejskim i azjatyckim.

Batman pilnuje piętra.

Co roku Comic-Con staje się centrum komiksowych nowinek. Na swych licznych panelach DC Comics ogłasza wiele nowych projektów i zdradza, z kim podpisał kontrakt na wyłączność. Odbyły się panele o uniwersum DC, Supermanie, Batmanie, Green Lanternie, nadchodzącym "Infinite Crisis", Vertigo, WildStorm, CMX. Mało tego - DC Direct na konwencie poszukiwał rzeźbiarzy, a samo DC nieustannie poszukuje nowych talentów. Marvel Comics przygotowało spotkania na temat "House of M", uniwersum Ultimate oraz Spider-Mana. Nie zabrakło zwyczajowego spotkania z redaktorem naczelnym Joe Quesadą. Dark Horse miało panelen a temat Hellboya, komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen, Conana, Emily The Strange a także spotkanie z Ericem Powellem. Image przygotowało jedno spotkanie ze swoimi największymi gwiazdami, w tym Erikiem Larsenem, a Top Cow skoncentrowało się na nowej serii Setha Greena "Freshmen".

Nie zabrakło oczywiście paneli wydawnictw niezależnych, w tym Aspen, SLG, IDW, Viper Comics, Adhouse Books, Heroic Publishing, Antarctic Press, Oni Press, Bongo Comics, nowego imprintu Scholastics o nazwie Graphix, Disney Comics, TwoMorrows i wiele innych. Własne spotkania mieli Jeff Smith i Terry Moore, a Keith Knight świętował 10-lecie "The K Chronicles".

Oblężone stoisko IDW.

Komiksy sieciowe, rosnące pole komiksowej aktywności, reprezentowane były przez Keenspot i Modern Tales. Została też przygotowana ambitna szkoła tworzenia komiksów internetowych. Nie zabrakło innych kursów Michael Lovitz wykładał prawo dotyczące komiksów a na innym spotkaniu organizatorzy tłumaczyli jak można samodzielnie wydawać komiksy. Szkółkę kolorowania prowadzili Alex Sinclar, Trish Mulvilhill, Jeromy Cox i Dave Stewart, natomiast Mark Verheiden opowiadał co zrobić, aby być lepszym scenarzystą. Było też wiele kursów rysowania.

Mark Evanier poprowadził wększość spotkań dotyczących Złotej i Srebrnej Ery amerykańskiego komiksów, a także panele na temat pracy w DC i pracy z Willem Eisnerem (a to tylko jednen z licznych paneli poświęconych pamięci zmarłego mistrza). W sumie Evanier poprowadził aż 13 punktów programu.

Nie zabrakło teoretycznych dysput na tematy komiksowe, takie jak definicja superbohatera, obrazowy język komiksu, superbohaterowie i filozofia, męskość i dorosłość w komiksie i wiele innych. Wyświetlonych zostało wiele filmów dokumentalnych dotyczących komiksów, w tym o serii pasków "Alley Opp", serii "Talef From The Crypt", Alanie Moorze czy wreszcie cztery filmy o Willu Eisnerze,

Oczywiście nie zabrakło paneli wydawnictw ciągle zyskującej popularność mangi: Tokyopop, VIZ, Del Rey Manga, Central Park Media, Broccoli Books, Seven Seas Manga, CMX i innych.

Tak z grubsza przedstawiał się program dotyczący komiksów, a nie można zapomnieć, że konwent w sporej części poświęcony jest również filmom kinowym (pojawiło się jak zywkle wiele gwiazd), telewizji, animacji, fantastyce, science fiction czy nawet figurkom. Mało tego, w ramach imprezy odbywa się od 2000 roku festiwal filmów niezależnych.
[Jarek Obważanek na podst. strony Comic-Conu; zdjęcia CBR News]

Jeden z uczestników konwentu. Wiele osób porusza się po terenie imprezy w mniej lub bardziej wymyślnych kostiumach.


piątek, 29.07.2005
konkursy
Wyniki konkursu "Epizody Powstania Warszawskiego"

Znane są już wyniki konkursu na komiks obrazujący wydarzenia Powstania Warszawskiego - poinformował Sławomir Bielicki. Główną nagrodę otrzymała praca pt. "Sierpniowa Niobe" autorstwa Karola Konwerskiego (scenariusz) i Rafała Szłapy (rysunki) z Krakowa powstała na podstawie autentycznych wspomnień Wandy Lurie.

kadr z komiksu "Sierpniowa Niobe"

A oto pozostali nagrodzeni:

II miejsce
"Bez Nadziei" - Andrzej Chyży (Łodź)

III miejsce
"Zabawa w wojnę" - Kajetan Wykurz (Łodź)

nagroda za najlepszy scenariusz
Dawid Mleczko (Kraków) za komiks "Sztukas"

nagroda dla najlepszego rysownika
Rafał Szłapa (Kraków) za komiks "Sierpniowa Niobe"

wyróżnienie za debiut w grupie uczestników do 20 lat
Maria Grochowska (Warszawa) za komiks "Dziecko Powstania"

wyróżnienie za debiut w grupie uczestników do 25 lat
Kajetan Wykurz (Łodź) za komiks "Zabawa w wojnę"

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Henryk Jerzy Chmielewski (powstaniec warszawski, rysownik), Jerzy Kasprzak (powstaniec warszawski, pisarz), Katarzyna Utracka (przedstawiciel Muzeum Powstania Warszawskiego), Sławomir Bielicki (przedstawiciel wydawnictwa Print Partner), Tomasz Lew Leśniak (rysownik), Rafał Skarżycki (scenarzysta).

Rozdanie nagród odbędzie 3 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa, ul. Grzybowska 79). Ponadto wkrótce ukaże się antologia prac konkursowych. Jej okładkę zamieściłem po lewej.
[Jarek Obważanek]


piątek, 29.07.2005
filmy
Polska premiera "Batman Begins"

Dzisiaj na ekrany polskich kin wchodzi film "Batman - początek" ["Batman Begins"], pierwsza od 8 lat kinowa adaptacja przygód Mrocznego Rycerza. Po wielu przymiarkach, w tym między innymi długo opracowywanym projekcie "Batman. Year One", który miał realizować Darren Aronofsky, studio Warner Bros. do reżyserii filmu zatrudniło Christophera Nolana znanego z "Memento" i "Bezsenności". Scenariusz napisał David Goyer, autor fabuł wszystkich trzech kinowych adaptacji przygód Blade'a.

Film wraca do źródeł i wyraźnie odcina się od poprzednich czterech filmów - "Batmana" (1989) i "Powrotu Batmana" (1992) Tima Burtona, a także "Batmana na zawsze" (1995) oraz "Batmana i Robina" (1997) Joela Schumachera. Opowiada o początkach Batmana, wraca do momentu mordestwa jego rodziców i pokazuje drogę, jaką młody Bruce Wayne przebył, by stać się postrachem ulic Gotham.

Autorzy postawili na maksymalny realizm - dokładnie przedstawili trening Bruce'a pod okiem Ra's Al Ghula, kompletowanie gadżetów przy pomocy Luciusa Foxa, adaptację jaskini na bazę superbohatera, wreszcie trudne początki na ulicach zupełnie innego Gotham, niż to znane z poprzednich filmów. Nie obyło się bez widocznych zmian w historii znanej z komiksów, są to jednak modyfikacje w większości przypadków dobrze przemyślane i spójne. Nolan położył duży nacisk na przedstawienie charakterów poszczególnych postaci i relacji między nimi. Znakomicie zbudował klimat grozy, nie zapominając jednak o elementach humorystycznych.

Do roli głównego bohatera Nolan zatrudnił Christiana Bale'a ("American Psycho"). Ponadto występują: Michael Caine (Alfred), Liam Neeson (Ducard), Katie Holmes (Rachel Dawes), Gary Oldman (Jim Gordon), Tom Wilkinson (Carmine Falcone), Ken Watanabe (Ra's Al Ghul), Morgan Freeman (Lucius Fox), Cillian Murphy (dr Jonathan Crane) i inni. Film trwa 141 minut.
[Jarek Obważanek]


piątek, 29.07.2005
recenzje
"Bye Now" tom 1

W skrócie: Klan Ostrowskich ponownie atakuje. Tym razem Marta i Urszula przedstawiły lekką, niezobowiązującą historyjkę futurystyczną o trzech dyplomowanych złodziejkach. W założeniu dość głupawą, ale przy tym raczej przeciętną i niezbyt zabawną.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 28.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 31/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 27.07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1257


"Kultowa Kolekcja Komiksów": "Jeż Jerzy"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Edipresse Polska
Data wydania: 28.07.2005
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł (dodatek do "Przekroju" nr 31/2005)
ID: 1270
Zeszyt zawiera 4-stronicową historię stworzoną specjalnie dla czytelników "Przekroju" oraz siedem opowieści, które pojawiły się w albumach "Nie dla dzieci", "Wróg publiczny" i "Ścigany" wydanych w latach 2002-2003. Nowa jest również okładka.


 

 

czwartek, 28.07.2005
zagranica
Nagrody Eisnera rozdane

15 lipca podczas Comic-Con International w San Diego rozdano po raz siedemnasty Nagrody Przemysłu Komiksowego Willa Eisnera. Ceremonia była zadedykowana zmarłemu w styczniu Eisnerowi. Przed wręczeniem zaprezentowano pokaz slajdów dotyczących życia mistrza.

Po dwie nagrody w tym roku zgarnęli Kyle Baker za serię "Plastic Man", Eric Powell za "The Goona" oraz Brian K. Vaughan za "Ex Machina". Po dwie statuetki przypadły też seriom "Fables" i "The Complete Peanuts".

Wydawnictwo DC Comics i jego imprinty (Vertigo, WildStorm, ABC) otrzymało w sumie siedem nagród, a pięć kolejnych podzieliło z innymi edytorami. Dark Horse zdobył pięć nagród samodzielnie i dwie wspólnie. Wydawnictwo Fantagraphics zdobyło trzy statuetki, a Marvel musiał zadowolić się trzema wyróżnieniami zdobytymi przez artystów pracujących jednocześnie dla innych firm.

Zwycięzcy Nagród Eisnera 2005
(za publikacje z roku 2004)

Najlepsza krótka historia
"Unfamiliar", autorzy: Evan Dorkin i Jill Thompson, w "The Dark Horse Book of Witchcraft" (Dark Horse)

Najlepszy pojedynczy odcinek lub one-shot
"Eightball" nr 23: "The Death Ray", autor: Dan Clowes (Fantagraphics)

Najlepsza historia w odcinkach
"Fables" nry 19-27: "March of the Wooden Soldiers", autorzy: Bill Willingham, Mark Buckingham i Steve Leialoha (Vertigo/DC)

Najlepsza ciągła seria
"The Goon", autor: Eric Powell (Dark Horse)

Najlepsza mini-seria
"DC: The New Frontier", autor: Darwyn Cooke (DC)

Najlepsza nowa seria
"Ex Machina", autorzy: Brian K. Vaughan, Tony Harris i Tom Fesiter (WildStorm/DC)

Najlepszy tytuł dla młodszych czytelników
"Plastic Man", autorzy: Kyle Baker i Scott Morse (DC)

Najlepsza publikacja humorystyczna
"The Goon", autor: Eric Powell (Dark Horse)

Najlepsza antologia
"Michael Chabon Presents The Amazing Adventures of the Escapist", redaktorzy: Diana Schutz i David Land (Dark Horse)

Najlepszy komiks cyfrowy
"Mom's Cancer", autor: Brian Fies

Najlepszy album graficzny - nowy
"The Originals", autor: Dave Gibbons (Vertigo/DC)

Najlepszy album graficzny - przedruk
"Bone One Volume Edition", autor: Jeff Smith (Cartoon Books)

Najlepsza projekt archiwalny
"The Complete Peanuts", redaktor: Gary Groth (Fantagraphics)

Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału
"Buddha", tomy 3 i 4, Osamu Tezuka (Vertical)
(w poprzednim roku nagrodzono dwa wcześniejsze tomy)

Najlepszy scenarzysta
Brian K. Vaughan - "Y: The Last Man" (Vertigo/DC); "Ex Machina" (WildStorm/DC); "Runaways" (Marvel)

Najlepszy scenarzysta i grafik
Paul Chadwick - "Concrete: The Human Dilemma" (Dark Horse)

Najlepszy scenarzysta i grafik humorystyczny
Kyle Baker - "Plastic Man" (DC); "Kyle Baker, Cartoonist" (Kyle Baker Publishing)
(druga nagroda z rzędu)

Najlepszy rysownik i inker
ex aequo
John Cassaday - "Astonishing X-Men" (Marvel); "Planetary" (WildStorm/DC); "I Am Legion: The Dancing Faun" (Humanoids/DC)
Frank Quitely - "WE3" (Vertigo/DC)

Najlepszy malarz lub grafik multimedialny (grafika wewnętrzna)
Teddy Kristiansen - "It's a Bird..." (Vertigo/DC)

Najlepszy kolorysta
Dave Stewart - "Daredevil", "Ultimate X-Men", "Ultimate Six", "Captain America" (Marvel); "Conan", "BPRD" (Dark Horse); "DC: The New Frontier" (DC)

Najlepszy liternik
Todd Klein - "Promethea"; "Tom Strong"; "Tom Strong's Terrific Tales" (ABC); "Wonder Woman" (DC); "Books of Magick: Life During Wartime"; "Fables"; "WE3" (Vertigo/DC); "Creatures of the Night" (Dark Horse)
(po raz dwunasty)

Najlepszy twórca okładek
James Jean - "Fables" (Vertigo/DC); "Green Arrow", "Batgirl" (DC)
(drugi raz z rzędu)

Talent zasługujący na szersze zainteresowanie
Sean McKeever ("A Waiting Place"; "Mary Jane"; "Inhumans"; "Sentinels")

Najlepsza czasopismo związane z komiksem
"Comic Book Artist", pod redakcją Jona B. Cooke'a (Top Shelf)
(drugi raz z rzędu)

Najlepsza książka związana z komiksem
"Men of Tomorrow: Geeks, Gangsters, and the Birth of the Comic Book", autor: Gerard Jones (Basic Books)

Najlepszy projekt publikacji
"The Complete Peanuts", projektant: Seth (Fantagraphics)

Galeria Sław
Wybór jurorów: Lou Fine; René Goscinny i Albert Uderzo

Wybór głosujących: Nick Cardy, Gene Colan, Johnny Craig, Hugo Pratt

[Jarek Obważanek na podst. Comic-Con]


 

 

poniedziałek, 25.07.2005
odeszli
Jim Aparo nie żyje

19 lipca w wieku 72 lat zmarł Jim Aparo, rysownik Batmana, Aquamana czy Phantom Strangera. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z niedawną chorobą.

Aparo urodził się w 1932 roku. Był samoukiem. Zadebiutował w wieku 31 lat paskami rysowanymi do scenariusza Ralpha Kanny. W 1966 roku został zatrudniony przez wydawnictwo Charlton Comics, dla którego rysował komiksy z bardzo różnych gatunków (komedie, romanse, horrory, science fiction). Był jednym z niewielu w tamtych czasach autorów, którzy sami szkicowali, tuszowali i wpisywali literki.

Sławę przyniosła mu praca w DC Comics, gdzie trafił pod koniec lat 1960. Rozpoczął od rysowania "Aquamana", a następnie pracował nad "Phantom Strangerem" i horrorami. W 1971 roku rozpoczął pracę nad serią "Brave & The Bold" z Batmanem w jednej z głównych ról, której stworzył niemal sto odcinków. Po zamknięciu tego tytułu pracował nad "Batman & The Outsiders", rysował też poszczególne odcinki regularnej serii "Batman" i "Detective Comics" aż do początku lat 1990. (niektóre z nich opublikował w Polsce TM-Semic).
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


 

 

poniedziałek, 25.07.2005
telewizja
Miasto komiksu

 

W niedzielę, 17 lipca w magazynie "Miasto kobiet" (TVN Style) gościli Joanna Sanecka, Sylwia Restecka i Tomasz Kołodziejczak. Prowadzące program pytały o komiksy tworzone przez kobiety i tworzone dla kobiet, jak również o rolę kobiet w komiksie.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 25.07.2005
filmy
Zwiastun "V for Vendetta"

W ubiegły piątek do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "V for Vendetta", którego oficjalna premiera odbyła się 15 lipca podczas Comic-Conu w San Diego. Na prezentacji obecna była Natalie Portman, odtwórczyni roli Evey Hammond, producenci Joel Silver i Grant Hill oraz rysownik David Lloyd. Reżyser nie dotarł na konwent, bo w Londynie pracuje nad postprodukcją filmu (co ciekawe, Bryan Singer chętnie przerwał zdjęcia do "Supermana" i przyleciał do San Diego prosto z Sidney tylko po to, by spotkać się z fanami, odpowiedzieć na pytania i pokazać kilka fragmentów nakręconego już materiału).

Trailer dostępny jest na oficjalnej stronie ekranizacji w formacie QuickTime w dwóch różnych wersjach i trzech różnych rozmiarach.

Premiera filmu planowana jest na 4 listopada, dzień przed 400. rocznicą próby wysadzenia siedziby londyńskiego parlamentu przez Guya Fawkesa. O wydarzeniu tym wspomina V na początku komiksu, gdy sam wysadza parlament w powietrze. Aktem tym rozpoczyna walkę z totalitarnymi władzami Wielkiej Brytanii.
[Jarek Obważanek na podst. SuperHero Hype]


 

 

poniedziałek, 25.07.2005
filmy
Ben Foster jako Archangel w X-Men 3

Ben Foster wcieli się w rolę Warrena Worthingtona III, czyli Archangela w filmie "X-Men 3". Aktor miał już do czynienia z ekranizacją komiksu - w ubiegłym roku zagrał rolę Dziaranego Dave'a w filmie "The Punisher". Zdjęcia do trzeciej części przygód mutantów Marvela mają rozpocząć się na początku sierpnia.
[Jarek Obważanek na podst. SuperHero Hype]


 

 

poniedziałek, 25.07.2005
filmy
"Fantastic Four" z dubbingiem

Dystrybutor CinePix poinformował, że "Fantastyczna Czwórka" wejdzie na ekrany polskich kin z dubbingiem. Głosów głównym bohaterom udzielą: Krzysztof Banaszyk (Reed Richards - Mr Fantastic), Kamila Baar (Sue Storm - Niewidzialna Kobieta), Mateusz Damięcki (Johnny Storm - Ludzka Pochodnia), Artur Dziurman (Ben Grimm - Stwór) oraz Jacek Rozenek (Victor Von Doom). Polska premiera odbędzie się 19 sierpnia.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 25.07.2005
recenzje
"Syn"

W skrócie: Jeśli chcesz mieć w swojej kolekcji następny komiks szpanerski, to koniecznie wyłóż pieniądze na "Syna". Będziesz miał czym się chwalić - niebanalna forma, limitowany nakład, intrygujące rysunki, przewrotna fabuła, a w dodatku dzieło artysty, który aktualnie bierze udział w projekcie Available Art w Krakowie.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


niedziela, 24.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Banner" część 3
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Richard Corben
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1258
Banner odzyskuje swoją ludzką postać na pustyni. Spragniony i wyczerpany dociera do stacji benzynowej, gdzie przypadkowe ukąszenie skorpiona na powrót zamienia go w Hulka.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Batman": "Hush" część 1
Scenariusz: Jeph Loeb
Szkic: Jim Lee
Tusz: Scott Williams
Kolory: Alex Sinclair
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 1259
W Gotham zostaje porwany młody chłopiec. Kto go porwał i dlaczego? Batman rusza w pościg za porywaczem, ale w tym śledztwie nic się nie zgadza. Okazuje się, że najwięksi przeciwnicy Batmana jednoczą się, aby go pokonać. Kto tak naprawdę stoi za całą intrygą?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Gunsmith Cats" tom 8: "Spluwy i prochy"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 1260
Zakończenie sensacyjnej serii, której głównymi bohaterkami są piękne łowczynie nagród. Dochodzi do ostatecznej rozgrywki pomiędzy łowczyniami a handlarzami narkotyków.
[Egmont Polska]


"Kaczor Donald" nr 30/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1255kup w Imago.com.pl

"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 7
Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1261
Ostatni tom mangowej serii dla dziewcząt. Marron - z pozoru zwyczajna dziewczyna, członkini klubu gimnastyki artystycznej. Tak naprawdę jest jednak reinkarnacją Joanny D'Arc i z woli Boga wypędza demony, które czają się w obrazach. Jej najlepsza przyjaciółka zostaje opętana przez diabła - najpotężniejszego wroga Kaito. Czy dziewczynie uda się pokonać wroga i doprowadzić wszystko do szczęśliwego zakończenia?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaznodzieja" tom 8: "Krew i whiskey"
Tytuł oryginału: Dixie Fried
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory:
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 100
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1262
Cassidy zawsze wiedział, że jest inny niż reszta ludzi. I sądził, że jest jedyny? Tak, ale tylko do momentu, gdy nie spotkał takiego jak on - wampira. Czy uda mu się znaleźć wspólny język z pobratymcem? Tymczasem Jessie i Tulip odpoczywają po dramatycznej wizycie w Europie. Nowy Jork to idealne miejsce by upić się w kilku barach i odświeżyć stare znajomości.
[Egmont Polska]


"Kultowa Kolekcja Komiksów": "Usagi Yojimbo"
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Edipresse Polska
Data wydania: 21.07.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1998-2001
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł (dodatek do "Przekroju" 30/2005)
ID: 1254
Zeszyt zawiera opowieści "Śmierć i podatki", "Władca snów" i "Historia Bonzy" pochodzące z albumów "Maska demona", "Pory roku" i "Pomiędzy życiem a śmiercią" wydanych przez Egmont odpowiednio w 2004, 2003 i 2002 roku.kup w Imago.com.pl

"Lobo": "Wyzwolony" część 1
Tytuł oryginału: Unbound
Scenariusz: Keith Giffen
Rysunki: Alex Horley
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 07.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1263
Lobo otrzymuje zlecenie na potężnego Gigante - przedstawiciela rasy Humongous Jadricus, który w walce wykorzystuje to, czym hojne obdarzyła go natura... A że Gigante bez walki poddać się nie chce, Lobo kosztuje jego oręża, co wcale nie przypada mu do gustu.

6-częściowa mini-seria.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Osiedle Swoboda" nr 5
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński, KRL
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński, KRL
Kolory: Bartosz "Marian" Ślesiński
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 07.2005
Liczba stron: 36
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 1256kup w Imago.com.pl

"Kingdom Come. Przyjdź królestwo"
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Alex Ross
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 208
Format: 17,7 x 26,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 1264*
Niezwykle udana próba mitologizacji współczesnych bohaterów komiksowych. Scenarzysta Mark Waid pokazuje Batmana, Supermana, Wonder Woman jako prawie boskie istoty, które opiekują się ludźmi. Ale ci klasyczni bohaterowie, obdarzeni prawie boskimi mocami odeszli na emeryturę. Na świecie pojawiło się nowe pokolenie superbohaterów, które nie dba o dobro ludzkości, ale walczy między sobą, zupełnie nie zważając na ludzi. Poprzez konfrontację klasycznych bohaterów z nowym pokoleniem twórcy pokazują, dlaczego mit superbohaterów jest niezwykle ważny w amerykańskiej kulturze.

Komiks został namalowany przez znanego grafika Alexa Rossa (zajmował się również projektowaniem plakatów do gal oscarowych). Dzięki fotorealistycznym szczegółom i odwzorowaniu postaci rysownik osiągnął oszałamiający efekt. Gdyby ci bohaterowie istnieli naprawdę, wyglądaliby tak, jak ich namalował Ross. Komiks zdobył dwie najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu komiksowego: został nagrodzony Nagrodą Eisnera w kilku kategoriach: nagroda dla najlepszej serii, najlepszej okładki, najlepszego rysunku; oraz Nagrodą Harvey'a (obie w roku 1997).
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Punisher" część 11
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 02.2001
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1265
Nierówna walka pomiędzy Punisherem a Ruskim trwa. Zupełnie nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Frankowi pan Bumpo i jego pizze. Tymczasem Payback, Elite i Topornik zawiązują krwawy spisek.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Seimaden" tom 3
Scenariusz: You Higuri
Rysunki: You Higuri
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 184
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy (4 strony kredowy)
Druk: czarno-biały (4 strony kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 1266
W tym tomie uczucia Hildy względem Lauresa są wystawione na ciężką próbę. Musi ona zaakceptować jego prawdziwą naturę. A Władca Demonów jest bezwzględny zarówno dla innych, jak i dla siebie. Nie przebaczy Tetiusowi ani zdrady, ani tego co zamierza uczynić Hildzie. Tylko... jakie są prawdziwe zamiary Tetiusa?
[Waneko]kup w Imago.com.pl

"Star Wars": "Obsesja" część 4
Tytuł oryginału: Obsession
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios
Okładka: Brain Ching i Brad Anderson
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1267
Pokonawszy przerażającego łowcę nagród - Durge'a, Obi-Wan Kenobi i jego dawny Padawan - Anakin Skywalker, dołączają do oddziałów senatora Baila Organa na krażowniku Interwencja i wyruszają na cmentarną planetę Boz Pity by odnaleźć przywódczynię Separatystów - komandor Asajj Ventress.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Venom" część 2
Scenariusz: Daniel Way
Szkic: Francisco Herrera
Tusz: Carlos Cuevas
Kolory: Studio F
Okładka: Sam Kieth
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 07.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1268
W opuszczonym labolatorium pojawia się tajemniczy osobnik w czarnym garniturze, który po szybkim zbadaniu szczątków wyrusza w pośpiechu do pobliskiej bazy wojskowej, gdzie zaczynają się dziać zadziwiające rzeczy.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"X4" część 2
Scenariusz: Akira Yoshida
Szkic: Pat Lee i Dreamwave Studios
Tusz: Rob Armstrong
Kolory: Stu Ng, Alan Wang, Pierre Theriault, Rob Ruffolo
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 03.2005
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1269
Na Mimikrze dochodzi do starcia X-manów i Fantastycznej Czwórki z krwiożerczymi robalami z kosmosu. Okazuje się, że niewielka liczba robali jest tylko forpocztą poteżnej armii, której celem jest podbicie Ziemi. Na domiar złego w drodze powrotnej z Mimikry pojazd X-manów wlatuje w kosmiczną burzę, której działanie na organizmy mutantów może okazać się zgubny.
[Mandragora]


 

 

niedziela, 24.07.2005
zapowiedzi
"Hiroszima 1945" na ReANIMation

 

Waneko poinformowało, że długo oczekiwany trzeci tom "Hiroszimy 1945" będzie miał oficjalną premierę 13 sierpnia na konwencie ReANIMation 4. Czwarta część natomiast powinna pojawić się w grudniu. Na ten sam miesiąc planowany jest też "Azel Seimaden", prequel do regularnej serii. Zaszły też inne zmiany w grafiku wydawniczym - kolejne tomy wszystkich serii, poza "Seimadenem", zostały opóźnione o miesiąc w stosunku do poprzednich planów. Szczegóły w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 24.07.2005
wystawy
"Kraina Herzoga" w Tomaszowie Mazowieckim

W miniony piątek o godzinie 17:00 w Tomaszowie Mazowieckim została otwarta wystawa plansz pochodzących z serii "Kraina Herzoga" Dominika Szcześniaka i Huberta Ronka, której pierwszy tom wydało w kwietniu Studio Domino. Rysunki eksponowane są w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Mościckiego 6. Można tam obejrzeć plansze pochodzące z wydanego już komiksu oraz kilka plansz przygotowywanych do drugiego tomu serii.
[Andrzej Baron]


 

 

niedziela, 24.07.2005
promocje
Waneko informuje: 3 + 1 = 3

Do 11 sierpnia zamawiając w Waneko cztery komiksy zapłacisz tylko za trzy. Promocja obejmuje serie "Cześć, Michael!", "Mars", "Paradise Kiss" oraz "Video Girl Ai". W przypadku, gdy zamówione mangi mają różne ceny, za darmo otrzymasz pozycję najtańszą. Aby skorzystać z promocji należy w uwagach do zamówienia wpisać "lipcowa promocja".
[Jarek Obważanek]


niedziela, 24.07.2005
prasa
"Magazyn Fantastyczny" nr 2 (5) 2005

Do sprzedaży trafił już piąty numer "Magazynu Fantastycznego". Zawiera 122 strony literatury i 17 stron komiksu. Poniżej spis opowieści obrazkowych:

 • "Mrok" - Robert Zaręba i Nikodem Cabała
 • "Gang Mister Dowcipa" - Robert Zaręba i Zygmunt Similak
 • "Super Psułka i wielka hostessa babilońska" - Leszek Sewastianowicz i Zalibarek

Natomiast w dziale publicystycznym znajdziesz artykuł "Komiksowe widzenie świata: na podbój Moskwy" Witolda Tkaczyka oraz wywiad z Nikodemem Cabałą, który przeprowadziła W. Leszczyńska.
[Robert Zaręba]


 

 

niedziela, 24.07.2005
prasa
bJEŻcie nagrody - konkurs w "Ślizgu"

W sierpniowym numerze "Ślizgu" Skarżycki i Leśniak kontynuują więzienną historię o Lwie Rywinie, a redakcja magazynu ogłasza konkurs o nazwie "bJEŻcie nagrody". Aby wziąć w nim udział, wystarczy narysować, namalować, wyrzeźbić czy odtworzyć w jakiejkolwiek technice postać Jeża Jerzego. Główną nagrodą w konkursie jest odtwarzacz mp3 MM206-207 Demon wypełniony muzyką. Poza tym do zdobycia płyty, portfele, smyczen, frisbee, komiksy o Jeżu Jerzym z autografami oraz prenumeraty "Ślizgu". Do pracy konkursowej należy dołączyć wydrukowaną w numerze ankietę.

Ponadto w sierpniowym wydaniu zwyczajowa garść recenzji komiksowych oraz artykuł o ekranizacjach przygód Batmana.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 24.07.2005
prasa
Empro rysuje "Szatka" dla "Strefy Hip-Hop"

Wkrótce w kioskach pojawi się kolejny numer pisma "Strefa Hip-Hop", w którym rozpocznie się seria komiksowa "Szatek", którą specjalnie dla potrzeb magazynu stworzyl Maciek "empro" Prożalski.

Szatek jest ulubionym dzieckiem Pana Piekielnych Czeluści (którego poznać można na stronie
www.eraport.com w dziale Komiks), niestety bardzo niesfornym. W tym miesiącu zaprezentowany zostanie tylko skromny prolog, ale w kolejnych odslonach "Strefy Hip-Hop"historia nabierze lekko tempa.
[Maciej "empro" Prożalski]


piątek, 15.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Heat" tom 1
Scenariusz: Buronson (Yoshiyuki Okamura)
Rysunki: Ryoichi Ikegami
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,95 zł
ID: 1245

WRAK POLECA

Recenzja

"Heat" to pierwsza w Polsce manga dla dorosłych, w której tytułowa gorączka ogarnia światek yakuzy i rozpala kochanki gangsterów.

"Jak gość mi się nie podoba, to dostaje po mordzie" - oto motto Tatsumi Karasawy, który nie ugnie się łatwo przed jakąkolwiek grupą przestępczą, o policji nie wspominając. Wręcz przeciwnie - to on rzuci im wyzwanie i wstrząśnie Shinjuku i Kabuki-cho, tokijskimi dzielnicami rozrywki.
[JPF]


"Kaczor Donald" nr 29/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 13.07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1246kup w Imago.com.pl

"Kaczor Donald - wydanie specjalne" nr 2/2005: "Zaginione skarby"
Scenariusz: Don Rosa, Marco Rota, Terry Laban
Rysunki: Don Rosa, Marco Rota, Jose Massaroli
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1249
Wewnątrz następujące historie:

"Siedem dni w Tybecie"
Scenariusz: Don Rosa
Rysunki: Don Rosa
Sknerus jest dumnym posiadaczem korony Czyngis-chana, która jest kluczem do odnalezienia zaginionego skarbca Imperium Mongolskiego. Razem z Donaldem i siostrzeńcami wyrusza w Himalaje na poszukiwanie doliny, gdzie ukryto skarb.

"Skarb Donaldyna"
Scenariusz: Marco Rota
Rysunki: Marco Rota
W starym saraceńskim mieczu ukryto mapę, która ma prowadzić do wielkiego skarbu Donaldyna, zakopanego gdzieś we włoskiej Ligurii. Czy Sknerusowi uda się go odnaleźć?

"Duch Szamana"
Scenariusz: Terry Laban
Rysunki: Jose Massaroli
Na wyprzedaży Donald kupił starą skrzynię, którą zamieszkuje duch indiańskiego szamana. Razem próbują odnaleźć legendarny skarb Indian Anasazi.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaczor Donald - wydanie specjalne" nr 3/2005: "Straszni piraci"
Scenariusz: Pat i Carol McGreal, Marco Rota, Paul Halas, Per Hedman
Rysunki: Miguel, Marco Rota, Gattino, Jose Massaroli
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1250
Wewnątrz następujące historie:

"Wilk morski"
Scenariusz: Pat i Carol McGreal
Rysunki: Miguel
Sknerus podczas rejsu do Kebabii zostaje napadnięty przez zgraję okrutnych piratów. Na szczęście Donald jest łudząco podobny do herszta bandy, co wykorzysta, aby uratować przyjaciół z rąk rzezimieszków.

"Noc piratów"
Scenariusz: Marco Rota
Rysunki: Marco Rota
Donald w trakcie wakacji na Kwaraibach bierze udział w obchodach Nocy Piratów. Podczas święta udaje mu się rozpalić ogień w starej latarni, co spowoduje pewne nieprzewidziane wydarzenie.

"Latarnia"
Scenariusz: Paul Halas
Rysunki: Gattino
Skenrusa prześladuje banda napastliwych piratów, którzy stają mu na drodze do zdobycia skrzyni wypełnionej diamentami. Jak kaczor poradzi sobie z napastnikami?

"Wyspa starego Jacka"
Scenariusz: Marco Rota
Rysunki: Marco Rota
Sknerus proponuje Donaldowi wypad na Kwaraiby. Niestety zamiast wypoczynku na kaczora czeka praca i spotkanie z groźnymi piratami na tajemniczej wyspie Starego Jacka.

"Piraci małych rzek"
Scenariusz: Per Hedman
Rysunki: Jose Massaroli
Siostrzeńcy, chcąc uniknąć sprzątania, uciekają nad rzekę. Niestety trafiają z deszczu pod rynnę - statek zostaje zaatakowany przez piratów.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaczor Donald - wydanie specjalne" nr 4/2005: "Tajemniczy kosmos"
Scenariusz: Carl Barks, Gary Leach, Paul Halas, Paco Rodrigez
Rysunki: Carl Barks, William Van Horn, Miguel, Rodriques
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1251
Wewnątrz następujące historie:

"Mikrokaczki nie z tej Ziemi"
Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Klub Sceptyków zaoferował bilion dolarów dla osoby, która przyniesie na spotkanie latający talerz wraz kosmitami. Czy Sknerus zdoła dostarczyć na czas miniaturowe UFO?

"Ale to już było"
Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Diodak przyjmuje wyzwanie konstruktora z kosmosu. Kto stworzy lepszy wynalazek?

"Wybuchowi znajomi"
Scenariusz: Gary Leach
Rysunki: William Van Horn
Sknerus zamierza przekształcić asteroidę w kosmiczny skarbiec. Niestety grupa galaktycznych nomadów zajęła już upatrzony kamień.

"Krótkie spięcie"
Scenariusz: Paul Halas
Rysunki: Miguel
Donald wraz z grupą kosmicznych przyjaciół udaje się na najzabawniejszą planetę we wszechświecie. Jak kaczor ma zapłacić za pobyt w gwiezdnym parku rozrywki?

"Przyjaciele i bieda"
Scenariusz: Paco Rodrigez
Rysunki: Rodriques
Hyzio, Dyzio i Zyzio zostają porwani przez kosmitów. Biorą udział w pozaziemskich zawodach i pomagają odeprzeć napaść gwiezdnych najeźdźców!
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaczor Donald - wydanie specjalne" nr 6/2005: "Dzielni rycerze"
Scenariusz: Don Rosa, Pat & Carol McGreal
Rysunki: Don Rosa, Jose Massaroli
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1252
Wewnątrz następujące historie:

"Korona krzyżowców"
Scenariusz: Don Rosa
Rysunki: Don Rosa
Wujek Sknerus przeczytał zaginiony dziennik Kolumba z jego wyprawy z 1492 roku. Dowiedział się, że wśród podróżników był templariusz, który ukrył legendarną koronę gdzieś w Indiach Zachodnich!

"Rycerz pamięta"
Scenariusz: Pat & Carol McGreal
Rysunki: Jose Massaroli
Sknerus w poszukiwaniu skarbów trafia do maleńkiego państwa. W tarapatach pomoże mu duch starego rycerza.

"List z domu"
Skernus powraca do zamku McKwaczów w poszukiwaniu skarbu Templariuszy i... znajduje go! Niestety natrafia też na współczesnego przywódcę Templariuszy, jego siostrę Matyldę. Czeka go niezwykłą przygoda!
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kaczor Donald - wydanie specjalne" nr 7/2005: "Drużyna I-Team"
Scenariusz: Paul Halas
Rysunki: Millet
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1253
Wewnątrz następujące historie:

"Jak pies z kotem"
Siostrzeńcy mają zaopiekować się psem swojego przyjaciela. Jak upilnować Burka, który wciąż ucieka?

"Sezamie, otwórz się"
Zainfekowany program wciągnął w rzeczywistość wirtualną mamę Petecki! Jak ją uwolnić?

"Szach i mat"
Benek kupił na giełdzie program komputerowy, który ma mu pomóc nauczyć się lepiej grać w szachy. Na płycie jednak znalazł się groźny wirus - Wielki Zeron.

"Apetyt na popcorn"
Drużyna I-Team pracuje nad nowym programem, który zapewni im sławę i tyle popcornu, ile zechcą! Coś jednak pójdzie nie tak.

"Kolej na olej"
I-Team zamierza wystartować w Ekowyścigu. Czy zdołają skonstruować pojazdy napędzane ekologicznym paliwem?

"Doktor Strangekrowe"
Zwariowany wujaszek Huberta zamierza sparaliżować całe miasto, infekując wszystkie komputery złośliwym wirusem.

"Cyber-Benek"
Gdy cała drużyna idzie grać w piłkę, Benek trafia do rzeczywistości wirtualnej, gdzie musi zmierzyć się z kosmicznymi potworami.

"Piłka w grze"
Czy I-Team zdobędzie mistrzostwo świata w grze "Futbol totalny"? Trzymamy kciuki!
[Egmont Polska]


"Mix Komiks" nr 7-8/2005
Redaktor naczelny: Grzegorz Rutke
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie: Grzegorz Rutke
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 07.2005
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 1248kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H." nr 60
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1247


 

 

piątek, 15.07.2005
nowości
"Kaczor Donald" - pięć komiksów przygodowych


kup w Imago.com.pl

Egmont przygotował niespodziankę dla fanów "Kaczora Donalda" - serię pięciu albumów z historiami przygodowymi: "Zaginione skarby", "Straszni piraci", "Tajemniczy kosmos", "Dzielni rycerze" oraz "Drużyna I-Team". Każdy komiks można nabyć osobno (szczegółowe informacje powyżej), natomiast w Imago można zakupić taniej wszystkie pięć w pakiecie. Cena takiego zestawu wynosi 24,90 zł.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 15.07.2005
konkursy
Rozstrzygnięcie konkursu FWW na komiks

9 czerwca rozstrzygnięto konkurs Fundacji Wspomagania Wsi na komiks promujący aktywność młodzieży z terenów wiejskich i z małych miast na polu gospodarczym. Twórcy komiksów mogli startować w dwóch kategoriach: profesjonalistów i amatorów. W pierwszej kategorii złożono 7 prac, w drugiej 21. Po wstępnej weryfikacji odrzucono 11 prac, głównie z powodu zbyt niskiego poziomu scenariusza lub grafiki. Jedna z odrzuconych prac nie spełniała założeń tematycznych konkursu. Regulamin konkursu przewidywał po trzy nagrody w każdej z kategorii.

Oto zwycięzcy:

  Kategoria zawodowców
 • I nagroda - Janusz Ordon (23) i Piotr Michalczyk (21) z Wrocławia za pracę bez tytułu.
 • II nagroda - Maciej Pałka (25) z Lublina i Daniel Gizicki (23) z Gliwic za pracę "Najsłodszy interes"
 • III Nagroda Jakub Mazerant (24) z Łodzi za pracę "Agro Team".


 • Kategoria debiutantów
 • I nagroda - Maciej Banaś (21) z Warszawy za pracę "Jeden dzień".
 • II nagroda - Agnieszka Chmielewska (25) z Białegostoku za pracę "Miasteczko".
 • III Nagroda Kornel Nurzyński (13) i Paweł Nurzyński (44) z Warszawy za pracę "Dzień, w którym echo przemówiło w Zaciszkach".

Zarząd Fundacji postanowił dodatkowo przyznać po jednym wyróżnieniu w każdej z dwóch kategorii. Wśród zawodowców otrzymała je Iwona Siwek-Front (38) za komiks pod tytułem "Chłopcy z Wywrotki", natomiast wśród amatorów wyróżnienie dostali Adrian Bisztyga (15) i Mariusz Guzik (15) za pracę "Od pszenicy do frytkownicy".

Wręczenie nagród odbyło się 30 czerwca w Warszawie. Nagrodzone prace były eksponowane na wystawie w hali Dworca Centralnego PKP w Warszawie od 30 czerwca do 15 lipca.
[Witryna wiejska]

fot. Klara Malecka


 

 

piątek, 15.07.2005
www
Komiks Ordona w "Purpose"

W dziesiątym numerze magazynu "Purpose", znajduje się wywiad z Januszem Ordonem oraz jego komiks, który wygrał konkurs Fundacji Wspomagania Wsi.

"Purpose" to magazyn internetowy funkcjonujący w obrębie kultury, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z kulturą, a także ludźmi ją tworzącymi. Zawieraja analizy działań kulturalnych oraz praktyczne informacje dotyczące rozwoju kultury w Polsce w odniesieniu do kultury europejskiej jak i światowej.
[Tomasz Kaczkowski]


czwartek, 14.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"KGB" nr 23
Redaktor naczelny: Hubert Ronek
Okładka: Mariusz Zawadzki
Wydawca: Hubert Ronek
Data wydania: 07.2005
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna i Imago.com.pl (zamówienia e-mailowe)
Nakład: 100 egzemplarzy
Cena: 10,00 zł
ID: 1243
W środku komiks Daniela Grzeszkiewicza, nowy epizod "Krainy Herzoga" Huberta Ronka oraz jego inna graficzna odsłona w historii "Życie po życiu". Po raz pierwszy w "KGB" pojawiły się paski z cyklu "Farma Intelectual Life" Daniela Gizickiego, a w kolejnych odsłonach gości "Mutująca teczka" (Irek Mazurek, Piotr Nowacki) oraz Marek Turek ze słownikowymi paskami. Tekstowo produkują się: Daniel Gizicki, Mariusz Zawadzki i Hubert Ronek.
[Hubert Ronek ]


"Kultowa Kolekcja Komiksów": "Hellboy"
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński
Wydawca: Edipresse Polska
Data wydania: 14.07.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1998 - 2000
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł (dodatek do "Przekroju" 29/2005)
ID: 1244
Zeszyt zawiera historie "Baba Jaga" i "Król Vold" pochodzące z albumów "Spętana trumna" tom 2 i "Prawa ręka zniszczenia" wydanych przez Egmont odpowiednio w 2002 i 2003 roku.


 

 

czwartek, 14.07.2005
zapowiedzi
Powstaje komiks o Solidarności

rys. Filip Myszkowski

Trwają prace nad albumem "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi". Na jego zawartość złoży się pięć nowelek komiksowych, których akcja rozgrywa się w latach 1980-1989. Pomysłodawcą albumu i autorem wszystkich scenariuszy jest Maciej Jasiński. Rysunki do poszczególnych historii wykonują Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Filip Myszkowski, Maciej Simiński i Krzysztof Wyrzykowski. Obecnie projekt rozwija się przy wsparciu wydawnictwa Zin Zin Press.

Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla "Solidarności" i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio następujących epizodów:

 • powstania i rejestracji NSZZ "Solidarność";
 • wprowadzenia stanu wojennego;
 • drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski;
 • zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki;
 • obrad Okrągłego Stołu oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.

Komiksy prezentują powyższe sytuacje z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ "Solidarność" czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak "Solidarność" wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

"Ostatnia droga"
rys. Krzysztof Wyrzykowski

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń, nacisk zostanie położony na stronę fabularną - tak aby opowieść była zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.

Każda historia będzie miała 11 stron i będzie uzupełniona informacją historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się jej akcja. Autorami notek mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski.

Wczoraj, w środę 13 lipca, o godz. 18:30 w telewizyjnej Panoramie (TVP2) wyemitowany został materiał o realizowanym obecnie komiksie o "Solidarności". Twórcy opowiedzieli o genezie pomysłu, idei przyświecającej powstaniu tego albumu i pokazali wykonane już ilustracje.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]

rys. Jacek Michalski


czwartek, 14.07.2005
recenzje
"Toaletnicy, czyli politycy na wakacjach"

W skrócie: Myślisz, że wydanie komiksu na papierze toaletowym jest zabawnym pomysłem? Uważaj! Po otwarciu pudełka zrzednie Ci mina!
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 10.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kultowa Kolekcja Komiksów": "Miasto Grzechu"
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawca: Edipresse Polska
Data wydania: 07.07.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + niebieski i różowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł (dodatek do "Przekroju" 28/2005)
ID: 1240
Zeszyt zawiera historie "Błękitnooka" i "Córeczka tatusia" pochodzące z tomu "Girlsy, gorzała i giwery" wydanego przez Egmont w 2002 roku.


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Syn"
Scenariusz: Gilles Lepore
Rysunki: Gilles Lepore
Tłumaczenie: Urszula Kropiwiec
Wydawca: Pro Helvetia
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 16
Format: 30 x 30 cm
Oprawa: miękka z uszami
Papier: pakowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: Imago.com.pl, Czuły Brabarzyńca, Bunkier Sztuki
Nakład: 200 egzemplarzy
Cena: 25,00 zł
ID: 1241

WRAK POLECA

Recenzja

"Syn" opowiada historię młodego wieśniaka, który chcąc zostać sławny, stał się przedmiotem konsumpcji. Seria ilustracji układa się w ironiczną bajkę o dzisiejszym społeczeństwie konsumpcyjnym, gdzie zestawione zostały wieś i miasto, przywiązanie do rodziny i fascynacja sztuką współczesną, fantazja i rzeczywistość.

Czarno-białe ilustracje zostały wykonane w całości na komputerze. Książka, wydrukowana metodą sitodruku na brunatnym papierze i zszyta ręcznie lnianą nicią wygląda jak wyrób rzemieślniczy. Z wyglądu komiks przypomina papierową torbę na zakupy.

Gilles Lepore jest autorem komiksów, ilustracji i filmów animowanych. Studiował sztuki piękne w Szwajcarii. Ostatnio zatrudnił się jako grafik w firmie produkującej luksusowe kosmetyki, ponieważ bardzo lubi pieniądze i jeżdżenie bez celu ferrari wypełnionym pięknymi blondynkami.
[Pro Helvetia]kup w Imago.com.pl

"Wish" tom 4
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 202
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1242
Zakończenie romantycznej historii rozgrywającej się zarówno w świecie śmiertelnych, jak i sił boskich i diabelskich. Czy Shiuchiro wypowie swoje Życzenie?
[J.P.Fantastica ]


 

 

niedziela, 10.07.2005
prasa
Komiksy z "Przekrojem"

Przez cały lipiec do tygodnika "Przekrój" pod szyldem "Kultowa Kolekcja Komiksów" dodawane będą komiksy z wydawnictwa Egmont. W miniony czwartek pojawił się zeszyt z dwoma nowelkami z serii "Sin City", a w następnych numerach znajdą się w kolejności: "Hellboy", "Usagi Yojimbo" oraz "Jeż Jerzy". Czasopismo z komiksem kosztuje 9,90 zł. Dostępny też jest "Przekrój" bez albumu, za to jak zwykle pełen rysunków i historyjek Marka Raczkowskiego. Wewnątrz numeru przedstawiony jest też kanon komiksu, czyli redakcyjny wybór perełek gatunku wydanych na polskim rynku.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 10.07.2005
nagrody
Rebelka zwycięzcą Grafexu

Jakub Rebelka, autor wydanego niedawno albumu "Doktor Bryan" tom 2: "Archipelag duszy", na początku lipca został uhonorowany główną nagrodą w Grafeksie, konkursie dla grafików, rysowników i fotografików, zorganizowanym przez redakcję magazynu "Aktivist Exklusiv". Tematem konkursu były trzy hasła: excesy, expresje i extrakty.

Jury złożone m.in. z Agaty Nowickiej ("Aktivist Exklusiv"), Rene Wawrzkiewicz (Mama Studio) i Kuby Jezierskiego (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) wybrało pracę Rebelki spośród kilkudziesięciu projektów, uzasadniając swój wybór oryginalnym, bezkompromisowym stylem, konsekwencją i brawurą wykonania oraz absurdalnym poczuciem humoru zaprezentowanym przez twórcę w nadesłanych grafikach. Nagrodzone prace Jakuba Rebelki można podziwiać w lipcowym wydaniu magazynu "Aktivist Exklusiv".
[Kultura Gniewu]


 

 

niedziela, 10.07.2005
www
"Avatarae" nr 29/30

Ukazał się podwójny, wakacyjny numer magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym znajdziesz jedenaście recenzji wydanych w ostatnich miesiącach komiksów.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 10.07.2005
filmy
Amerykańska premiera "Fantastic Four"

W środę na ekrany amerykańskich kin wszedł film "Fantastic Four", nowa pełnometrażowa adaptacja serii z Marvela w reżyserii Tima Story'ego. W filmie występują Michael Chiklis, Ioan Gruffudd, Chris Evans, Jessica Alba, Julian McMahon i inni. Do polski film trafi 19 sierpnia.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 10.07.2005
wrak
Red na start!

Kolejny po dłuższej przerwie rysunek na ekran powitalny WRAKa wykonał Andrzej Janicki do pomysłu Macieja Jasińskiego. Przedstawia Reda, bohatera znanego z łamów "SFery" i "Świata Gier Komputerowych". Album z jego przygodami planowany jest na przyszły rok.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Marka Oleksickiego, Marka Turka, Ziuta czy Artura Ruduchy zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


środa, 6.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Gigant poleca" tom 55: "Z bezpiecznikiem bezpieczniej"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,90 zł
ID: 1236


"Kaczor Donald" nr 28/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 6.07.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1235kup w Imago.com.pl

"Love Hina" tom 9
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Izumi Yoshida
Wydawca: Waneko
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1238
W tej części przygód Keitaro i dziewcząt z pensjonatu Hinata autor serwuje nam niespodziankę: w odwiedziny przyjeżdza słynna Starsza Siostra Motoko. Chce, żeby młodsza siostra przejęła rodzinne dojo i wróciła do Kyoto. Motoko wcale nie chce tego robić, ale jak tu się od tego wymigać? Dziewczyna znajduje dość ryzykowne wyjście: ślub z Keitaro! Co na to Naru?
[Waneko]


"Świat Komiksu" nr 38
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Okładka: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2005
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 9,90 zł
ID: 1239

  Komiksy:
 • "Odporność" - scen. Robert Rodi, rys. Frank Quitely
 • "Amnezja" - scen. Alan Moore, rys. Rick Weitch
 • "Rewolucje" - scen. Tomasz Pastuszka, rys. Mateusz Skutnik

  Artykuły:
 • "Wschód Zachód" - Najwięksi superherosi Ameryki ścierają się o dominację na rynku komiksowym ze wschodzącymi gwiazdami Japonii. Wszystko ilustrowane przez najgorętszych komiksowych rysowników.

Ponadto do numeru dołożony jest album z serii "Dylan Dog" ("Johny Freak", "Świt żywych trupów", "Powrót potwora", "Gdy nadchodzi pełnia", "Cagliostro!", "Głębia", "Koszmar z nieskończoności" lub "Partia ze śmiercią") , pełna wersja gry komputerowej "Thorgal. Klątwa Odyna" oraz booster do gry karcianej "Thorgal".
[Egmont Polska]


środa, 6.07.2005
zapowiedzi
Lipcowe okładki Mandragory

 

Mandragora zaprezentowała okładki komiksów, które planuje wydać pod koniec lipca. Są to w kolejności: "Banner" część 3 , "Lobo. Wyzwolony" część 1, "Punisher" część 11, "Star Wars": "Obsesja" część 4, "Venom" część 2 oraz "X4" część 2. Szczegółowe informacje na ich temat w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


   

sobota, 2.07.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Cartoon Network Magazyn" nr 6-7/2005
Redaktor naczelny: Edyta Wielgosz
Scenariusz:
Szkic:
Tusz:
Kolor:
Tłumaczenie: Agata Hajpel
Wydawca: Media Service Zawada
Data wydania: 06.2005
Wydawca oryginału: Warner Bros. Entertainment Inc.
Liczba stron: 76
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,99 zł
ID: 1234
W numerze:

 • "Atomówki: Reality Szok"
 • "Laboratorium Dextera": "Wąż z Ogródka - Nos Robótka"
 • "Johnny Bravo": Potrójny kłopot!"
 • "Atomówki": Ameboo Orzechowa Przekąska"
 • "Krowa i Kurczak": Chair-A-Go-Go"
 • "Laboratorium Dextera": "Nowe szaty Dextera"
 • "Chojrak - Tchórzliwy Pies": "Niewielki problem"

"Jeju" nr 1
Redaktor naczelny: Tomasz "Asu" Pastuszka
Okładka: Tomasz "Asu" Pastuszka
Wydawca: Tomasz "Asu" Pastuszka
Data wydania: 07.2005
Liczba stron: 36
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Nakład: 100 egzemplarzy
Cena:
ID: 1237
W pierwszym numerze fanzinu występują: Mikołaj "Tkachoz" Tkacz, Paweł Gruszka, Jakub "Roody" Tschierse, Krystian A. Dylewski, Piotr "Jaszcząb" Nowacki, Maciej Banaś oraz Tomasz "Asu" Pastuszka.
[Jarek Obważanek]


"Kaczor Donald" nr 27/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 29.06.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1227kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H. Wydanie specjalne" nr 4/2005: "Magia żywiołów"
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Ettore Gula
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 1233


sobota, 2.07.2005
zapowiedzi
Miyamoto Musashi w Mandragorze

We wrześniu pojawi się jeszcze jedna nowość z Mandragory - pierwszy tom serii "Vagabond", której autorem jest Takehiko Inoue. To pierwszy japoński komiks z tego wydawnictwa. Nie został wybrany przypadkowo. Oparty na motywach powieści Eiji Yoshikawy "Musashi" opowiada ubarwioną historię Miyamoto Musashiego, legendarnego mistrza miecza, który był inspiracją do stworzenia postaci Usagiego Yojimbo. Gdy w październiku Mandragora wyda ostatni tom przygód długouchego samuraja, kolejna seria o podobnej tematyce, ale już rdzennie japońska, będzie czekała na sklepowych półkach. Pierwszy tom "Vagabonda" będzie miał 248 stron w miękkiej oprawie i będzie kosztował 19,90 zł. Cała seria zamyka się w 20 tomach.

Po bitwie pod Sekigaharą 17-letni Takezô i jego przyjaciel Matahachi - ocalali ze strony przegranych - szukają schronienia w domu kobiety o imieniu Okô. Przywódca lokalnej bandy, Tsujikaze Tenma, i jego ludzie, atakują. Takezô broni się przed Tanemą, podczas gdy Matahachi wymyka się z Okô i jej córką Akemi. Oddzielony od kompana, Takezô wraca do rodzinnej wioski Misashi i dowiaduje się, że jest poszukiwanym przestępcą! Czy zostanie schwytany?

Ponadto edytor poinformował, że pierwszy tom "Essential. Wolverine" będzie jednak kosztował 79,90 zł, za to będzie wydany w twardej oprawie, a papier w środku będzie lepszy, niż w oryginale. Będzie to taki sam papier offsetowy, jak w polskiej edycji "Usagiego".
[Jarek Obważanek]


sobota, 2.07.2005
prasa
Mes i E.Blef bohaterami komiksu

W przyszlym tygodniu światlo dzienne ujrzy pierwszy w naszym kraju komiks, którego bohaterami są raperzy. Na łamach "Magazynu Hip Hop" swoją premierę będzie mial cykl "FleXXip:Gdzie się podziali prawdziwi oszuści" autorstwa Macieja "Empro" Prożalskiego. W każdym odcinku Ten Typ Mes i Emil Blef, członkowie zespołu Flexxip, będą musieli stawić czola przedstawicielom tajnej organizacji. Co z tego wyniknie?

Nie jest to pierwszy związek zespołu z komiksem; okładkę debiutanckiej płyty "Ten Typ Mes i E. Blef: Fach", wydanej we wrześniu 2003 roku, narysował Robert Adler.
[Maciej "Empro" Prożalski i Jarek Obważanek]


sobota, 2.07.2005
prasa
"Magazyn Fantastyczny" nr 2 (5) 2005

W tym tygodniu do sprzedaży powinien trafić piąty numer "Magazynu Fantastycznego". Zawierał będzie 122 strony literatury i 17 stron komiksu. Poniżej spis opowieści obrazkowych:

 • "Mrok" - Robert Zaręba i Nikodem Cabała
 • "Gang Mister Dowcipa" - Robert Zaręba i Zygmunt Similak
 • "Super Psułka i wielka hostessa babilońska" - Leszek Sewastianowicz i Zalibarek

Natomiast w dziale publicystycznym znajdziesz artykuł "Komiksowe widzenie świata: na podbój Moskwy" Witolda Tkaczyka oraz wywiad z Nikodemem Cabałą, który przeprowadziła W. Leszczyńska.
[Robert Zaręba]


sobota, 2.07.2005
wydarzenia
Wystawa Hugo Pratta

Od 24 marca do 28 sierpnia w reprezentacyjnej galerii Pałacu Squarcialupi, w samym centrum sieneńskiej starówki, odbywa się retrospektywna wystawa twórczości Hugo Pratta zatytułowana "Wymyślona podróż", kreowana na jedną z głównych atrakcji sezonu letniego w Sienie i reklamowana na niezliczonych plakatach i folderach w całym regionie Toskanii.

Wystawa podzielona jest "geograficznie" - każda sala przedstawia po jednym z najważniejszych albumów serii "Corto Maltese". Zwiedzając ją, podążamy szlakami przygód głównego bohatera po całym świecie. Zaczynamy zwiedzać od sali "afrykańskiej" opowiadającej o albumie "Etiopiki", by potem przejść do sali poświęconej przygodom w Ameryce Północnej, na Syberii, wyspach Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej i zakończyć na dużej sali przedstawiającej europejskie perypetie awanturnika.

Życie Hugo Pratta było nie mniej barwne, co stworzonej przez niego postaci. Był zapalonym podróżnikiem i wszystko co narysował w swoich albumach, widział prawdopodobnie na własne oczy. Wędrując po wystawie mamy zresztą okazję przeczytać cały życiorys Pratta, który wyjaśnia źródła poszczególnych motywów z komiksów.

Zobaczyć możemy praktycznie wszystko: szkice ołówkiem z notatnika Pratta, rysunki tuszem na hotelowym menu, akwarele z projektami postaci, wstępne kadry komiksów z odręcznymi notatkami autora, kończąc na gotowych planszach komiksów. Obcując tylko z gotowymi komiksami nie mamy nigdy styczności z ogromem materiału, jaki powstaje "po drodze", a którego komiks jest tylko zwieńczeniem. Możemy obejrzeć świetne akwarele Pratta, niektóre bardzo szczegółowe, tworzone z pietyzmem jak i te malowane od niechcenia, barwne plamy które układają się w którąś z postaci komiksu.

Postacie występujące w albumach są dokładnie rozrysowane w seriach wielu szkiców, każdy element munduru, uzbrojenia, stroju jest dokładnie opisany. Ponadto dziesiątki rysunków i obrazów będących czymś na kształt fotografii z barwnego życia Corta Maltese - nie są to żadne konkretne kadry z komiksów, tylko luźne impresje - barwny notatnik z podróży.

Zaskoczeniem są też ostateczne plansze komiksów. Pratt odważnie poczynał sobie z materią rysunków - pełne poprawek korektorem, dosztukowanych rysunków, niektóre kadry przypominają kolaż fragmentów paru rysunków, posklejanych razem i dopracowanych tuszem. To wszystko ginie w druku. To co wygląda na prosty rysunek tuszem, jest często wynikiem skomplikowanego procesu rysowania, naklejania, poprawek korektorem i tak dalej. Pewnie mało kto wie, że większość dymków z dilalogami jest po prostu wycięta z papieru i naklejona na gotowy rysunek. 

W ostatniej sali z wielkiego telebimu spogląda sam Hugo Pratt i opowiada o komiksach, o swoich podróżach i przygodach. Opowiada na tyle ciekawie, że właściwie mógłby to mówić sam Corto. A przy okazji wyjawia, że nazwisko bohatera popchodzi od klasycznego kryminału Johna Hustona "Sokół Maltański". Pratt twierdzi, że ten film ma taki właśnie klimat, jaki chciał osiągnąć w swoich komiksach.
[Tomasz Markiet]


sobota, 2.07.2005
promocje
Taniej w JPF i notesy w prezencie

Od wczoraj w sklepie na stronie wydawnictwa JPF trwa promocja, w ramach której ceny komiksów tego edytora zostały obniżone średnio o 25-35 procent. Ponadto za każde 10 złotych, które wydasz w tym sklepie, dostaniesz jeden notes z bohaterami komiksów JPF-u. Notesy są kolorowe i mają 50 stron w formacie B7. Wydawca zapewnia, że nie można ich nigdzie kupić. Do wyboru jest aż osiemnaście rodzajów. Ilość notesów ograniczona.
[Jarek Obważanek]


sobota, 2.07.2005
konkrsy
Konkurs "Dużego Ka" i Poltera

W dziale komiksowym portalu Poltergeist trwa konkurs na najlepszy komiks miesiąca, którego sponsorem zostało niedawno "Duże Ka". Do wtorku trwa jeszcze głosowanie na album kwietnia. Każdy, kto odda swój głos i wyśle list potwierdzający uczestnictwo w plebiscycie, ma szansę otrzymać komiksy i książki, które ufunduje "Duże Ka". Wszystkie szczegóły i listę tytułów, na które możesz głosować, znajdziesz tutaj.
[Maciej "repek" Reputakowski]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa