ARCHIWUM

poniedziałek, 31.12.2001


wrak
Uzupełnienia spisów i okładek
Dzisiaj w Albumach i seriach powstały bądź zostały uzupełnione spisy i/lub galerie okładek serii: Armada, Cygan, Iznogud, Książę nocy, Soda, Tintin. Dwie ostatnie będą wydawane przez wydawnictwo Twój Komiks.

Ponadto ostatnio zmieniłem ramkę imprezową, zwiększając jej funkcjonalność.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 30.12.2001


recenzje
"Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem"

["Thorgal" tom 26: "Królestwo pod piaskiem"]

Co prawda polska premiera tego komiksu odbędzie się dopiero w marcu przyszłego roku, ale już dzisiaj przedstawiam swoją recenzję oraz cztery przykładowe plansze po polsku! Tłumaczenie Wojtka Birka, czyli właściwie oficjalne (chociaż wersja, którą posiadam wymaga pewnych poprawek).
[Jarek Obważanek]


akcja
Wznowienie Funky'ego w naszych rękach!
Wydawnictwo Prószyński i spółka rozważa wydanie reedycji przygód Funky Kovala w podobnej formie, jak niedawno wznowiony Wiedźmin. Pomóżmy im podjąć decyzję! Jeśli chcesz, aby ukazał się taki album, wyślij list do Prószyńskiego!

Ułatwiłem Ci zadanie - wystarczy, że w poniższe rubryki wpiszesz
swój pseudonim oraz e-mail
i naciśniesz
a odpowiedni list trafi do wydawcy.

Uwaga! Wyłącznie w celach statystycznych kopia listu trafi do mojej skrzynki.

(formularz jest już nieaktywny)

Akcję wymyślił PeCha.

[Jarek Obważanek]


piątek, 28.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Tom&Jerry" zeszyt 12/2001] ["Kapitan Kloss" zeszyt 8: "Café Rosé"] ["Kapitan Kloss" zeszyt 9: Wyrok]  

film
Michael Madsen w filmie "Blueberry"

[Blueberry]

Madsen zagra w ekranizacji francuskiego komiksu "Blueberry", którego twórcami byli Jean-Michel Charlier i Jean Giraud. Reżyserem filmu został Jan Kounen, który odpowiedzialny był między innymi za "Dobermanna". Film będzie opowiadać o szeryfie, Blueberrym, który będzie chciał złapać mordercę (Madsen) swojej dziewczyny.
[Patryk - Stopklatka]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Jak w każdą :) sobotę o 12.00 komiksowe spotkanie czatowe.
Na pytania będzie odpowiadał Rafał Gosieniecki, rysownik cyklu "Phantasmata" znanego z Produktu.
By wziąć udział w czacie wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


poniedziałek, 24.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Drapieżcy" tom 1]      

film
"Astérix 2 - Misja Kleopatra"

["Astérix et Obélix: Mission Cléopatre"]

Polska premiera filmu planowana jest na 31.12.2002 roku.

Dokładniejsze informacje o obsadzie:

Astérix: Christian Clavier
Obélix: Gérard Depardieu
Kleopatra: Monica Bellucci
Juliusz Cezar: Alain Chabat
Numerobis: Jamel Debbouze
Panoramix: Claude Rich
Nikelapolix: Joey Starr
Edouard Baer
Gérard Darmon
Zinedine Soualem
Pierre Tchernia

Scenariusz i reżyseria: Alain Chabat
Zdjęcia: Laurent Dailland
Montaż: Stéphane Pereira
Kostiumy: Philippe Guillotel, Tanino Liberatore, Florence Sadaune
[film.onet.pl]


niedziela, 23.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Produkt" 10]      

nowości
"Produkt" 10 - zawartość

["Produkt" 10]

komiksy:

  • Osiedle Swoboda: Z Pamiętnika Wiraża
  • Opowieści na Sygnale: Death, Drugs & Rock 'n' Roll, cz. 2
  • Emilia, Tank i Profesor: Poniedziałek
  • Kotek i Myszka
  • Wilq
  • Pokolenia
  • Ławka 2
  • Człowiek Paroovka
  • Phantasmata

Dokładnie dwa lata po premierze magazynu, światu objawia się 10 Produkt. Stworzony od podstaw w Studiu B 2. Ten radosny czas psuje trochę fakt odejścia z Crew twórców znanego Jeża Jerzego. Kurt, po emigracji do miasta Zielona Góra popada w stany depresyjne. Dopiero teraz zdaje sobie sprawę, że L. S. Bonin to przeszłość. Nostalgia uderza również w Myszkowskiego, razem z Kurtem prowadzi długie rozmowy, wspominając "lepsze czasy". Myszkowski szybko radzi sobie z szokiem, oddając się pracy. Tworzy aż 23 plansze swojej serii. Tymczasem Kurt poddaje się szaleństwu i ciska wyłącznie cyberpunkowe komiksy pornograficzne. Brak zrozumienia za strony Śledzia, wpędza go w jeszcze większą depresję. Produkt obejmuje patronat medialny nad nowym filmem Smitha - Jay i Cichy Bob Kontratakują, co owocuje tekstami, zdjęciami z filmu i gościnnym występem Jaya i Boba na okładce oraz na jednym z kadrów Osiedla. Chłopaki dali czadu, po raz kolejny zapełniając 100 stron.
[Produkt]


www
Strona "Produktu"
Jest już w sieci strona "Produktu"! Tworzy ją Warlock (autor Serwisu Komiksowego). Strona ma ciągle pewne braki, ale zgodnie z obietnicą oficjalna premiera zbiega się z premierą dziesiątego numeru magazynu. Nieoficjalnie strona istniała już od miesiąca.
[Jarek Obważanek]

[Produkt - magazyn komiksowy]


zagranica
"Piotruś Pan" tom 5: "Hak"

["Piotruœ Pan" tom 5: "Hak"]

Już w styczniu ukaże się na zachodzie 5. tom "Piotrusia Pana" w adaptacji Régisa Loisela. Najważniejszym wydarzeniem odcinka jest utrata dłoni przez Kapitana. Stronę, na której Kapitan otrzymuje tytułowy hak, możesz obejrzeć na żywo.
Ponadto korzystając z okazji zamieściłem spis tomów oraz poprawiłem galerię okładek.
[Jarek Obważanek]


film
"Asterix i Obelix kontra Cezar"

[kadr z filmu]

wtorek, 25.12.2001, 17:20, TVP1

"Asterix et Obelix contre Cesar"

Komedia, 106 min, Francja/Niemcy/Włochy 1999
Reżyseria: Claude Zidi
Scenariusz na motywach komiksów Rene Goscinnego i Alberta Uderzo: Claude Zidi, Gerard Lauzier
Zdjęcia: Tony Pierce-Roberts
Muzyka: Jean-Jacques Goldman, Roland Romanelli
Występują: Gerard Depardieu, Christian Clavier, Roberto Benigni, Laetitia Casta i inni

Gdy rozeszła się wieść o planowanej pierwszej aktorskiej wersji przygód galijskich wojowników, cała Francja sekundowała temu przedsięwzięciu. Przygotowania trwały pięć lat, realizacja pochłonęła 275 mln franków (ok. 45 mln dolarów), co czyniło wówczas ten film najdroższym w dziejach francuskiego kina.
Realizację powierzono weteranowi Claude'owi Zidi, uhonorowanemu Cezarem za "Skorumpowanych". On też, do spółki z Lauzierem, napisał scenariusz zaakceptowany przez Uderzo. Zaangażowano 60 aktorów, w tym takie tuzy, jak Gerard Depardieu, Christian Clavier czy Roberto Benigni, 1500 statystów, ponad 60 zwierząt domowych i 400 zwierząt egzotycznych. W czasach, gdy na światowych ekranach dominują hollywoodzkie ekranizacje bardziej lub mniej znanych komiksów, kręcenie "Asterixa i Obelixa kontra Cezar" traktowano jako sprawę narodową.
Kiedy film wszedł wreszcie na ekrany, okazało się, że ekranizacja komiksu jest trudniejsza niż myślano. Recenzenci narzekali, że filmowa dosłowność odebrała mu urok, że utracono wiele z dowcipu i lekkości tekstów oraz wyrazistości postaci, a wreszcie - o zgrozo! - że agresorzy, czyli Rzymianie, okazali się sympatyczniejsi od Galów. Publiczność niewiele sobie robiła z tych uwag i waliła do kin. Już w pierwszym dniu rozpowszechniania film obejrzało pół miliona Francuzów, a po kilku tygodniach widownia przekroczyła 7 milionów. Podobnie było też w innych krajach.

Rok 50 przed Chrystusem. W podbitej przez Rzymian Galii tylko jedna wioska stawia zaciekły opór najeźdźcom, odpierając ich kolejne ataki. Jej mieszkańcy są niezwyciężeni, gdyż po spożyciu magicznego napoju przygotowywanego przez druida Panoramixa nabierają nadludzkiej siły. Dzięki temu niewiele też sobie robią z obowiązku płacenia podatków na rzecz okupanta. Lucius Dwulicus, gubernator prowincji, i Kajus Pięknus, dowódca wojsk, nie śmią wspominać o tej kłopotliwej wiosce Juliuszowi Cezarowi, który na czele swej armii zmierza właśnie na podbój Bretanii. Niestety, Rzymianie odkrywają sekret mieszkańców wioski i Dwulicus nakazuje porwać Panoramixa, aby wydobyć od niego przepis na magiczny napój. Przebiegły gubernator chce bowiem pokonać cezara i objąć rządy nad imperium. Asterix i Obelix, najdzielniejsi wojownicy z całej wioski, ruszają Panoramixowi na pomoc.
[TVP]


film
"Asterix 2 - Misja Kleopatra"

["Astérix et Obélix: Mission Cléopatre"]

"Asterix & Obelix: Mission Cleopatre"

Kontynuacja wielkiego przeboju o przygodach komiksowego spryciarza. Najdroższa w historii kina francuskojęzyczna produkcja z udziałem Gerarda Depardieu i Moniki Bellucci. Boska egipska królowa kontra dwóch zakręconych Galów, którzy nie cofną się przed niczym, by przeżyć prawdziwą przygodę i rozbawić nas do łez. Niepowtarzalne połączenie filmu akcji i komedii.
reżyseria: Alain Chabat
scenariusz: Alain Chabat
obsada: Christian Clavier, Gerard Depardieu, Monica Bellucci, Alain Chabat
kraj: Francja
rok produkcji: 2002
premiera, dystrybutor: kino (Polska): rok 2002, SPI
[Stopklatka]


sobota, 22.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Janosik" tom 1: "Pierwsze kroki"] ["Locke Superczłowiek" tom 10: "Lustrzany pierœcień" cz. 2] ["Top Komiks" nr 4/2001 "Lobo" - "Ojciec wie lepiej"] ["Spawn" nr 4/2001]
["Dr. Slump" tom 13] ["Kaczor Donald" nr 51-52/2001]    

zagranica
Ostatni album Morrisa

["Lucky Luke" tom 73 "Legenda Zachodu"]

Na początku przyszłego roku ukaże się we Francji już 73. album przygód samotnego kowboja. Jego tytuł brzmi "Legenda Zachodu" ("La legende de l'oest")
"Legenda Zachodu to oczywiście Morris, który jest autorem jednej z największych sag komiksowych tego wieku. Podobną legendą jest też Buffalo Bill, który spotyka się z tym, który strzela szybciej niż jego cień.
To ostatni album Lucky Luke'a, narysowany przez Morrisa (...).
Historia: słynny Buffalo Bill próbuje przekonać Lucky Luke'a, człowieka strzelającego szybciej niż jego cień, żeby ten dołączył do jego słynnego przedstawienia. Ponieważ nasz bohater odmawia, więc BB gwiazdę spektaklu uczyni z Daltonów. Do odegrania ich roli zatrudnia czterech przeciętniaków i bardzo swobodnie wymyśla legendę czterech bandytów. Kiedy prawdziwi Daltonowie zorientowali się ku swojemu zdziwieniu, że oto zostali gwiazdami, uciekają z więzienia i wystawiają własny spektakl o sobie samych. Jak Daltonowie będą się zachowywać w obliczu fanów i dziennikarzy ? Czy uda im się odeprzeć medialną presję ?" [Dargaud]
[Lucky-Luke.art.pl]


wywiad
Tomek Kołodziejczak dla Waszego Wirtualnego Wydawcy
"Gdy jadę do pracy i czytam jakiś komiks, który wydałem, lub mam zamiar wydać, to stojący wokół mnie pasażerowie spoglądają na mnie z lekkim półuśmiechem: 'stary koń a czyta komiksy!'." - powiedział Tomek Kołodziejczak w wywiadzie dla WWW. Całość rozmowy możesz przeczytać tutaj.
[Esensja, Jarek Obważanek]


film
Asteriks powraca!

["Astérix et Obélix: Mission Cléopatre"]

O tym filmie jest w Polsce zupełnie cicho, a tymczasem już w 30. stycznia 2002 roku w krajach frankofońskich (Francja, Belgia, część Szwajcarii; Kanadyjczycy jeszcze poczekają) wejdzie na ekrany kin "Astérix et Obélix: Mission Cléopatre"! Na stronie oficjalnej filmu można obejrzeć kilka trailerów.
[Jarek Obważanek]


film
Teaser "Blade II"
Pojawił się teaser do drugiej części przygód nieustraszonego pogromcy wampirów. "Blade II: Bloodhunt"<1s>, jak zapewniają twórcy przebije swój pierwowzór, nie tylko fabułą ale również efektami (i pewnie ilością wylanej krwi). W postać pół człowieka, pół wampira wcielił się Wesley Snipes. Ponownie, co może wydać się zaskoczeniem, w rolę najlepszego przyjaciela Blade'a, Whistlera, który zginął w pierwszej części, wcielił się Kris Kristofferson. Wyreżyserowaniem obrazu zajął się Guillermo del Toro. Premiera w USA zapowiedziana jest na 29 marca 2002. Zwiastun tutaj.
[Patryk - Stopklatka]


film
"The Hulk"
Sam Elliott i Nick Nolte zagrają w przygotowywanym przez Anga Lee "Hulku". Głównym bohaterem filmu, któremu za podstawę scenariusza posłuży komiks, jest Bruce Banner. Człowiek, który w wyniku kontaktu z promieniami gamma zamienia się w Hulka - groźną bestię o zielonej skórze. Nolte zagra rolę ojca Bannera, genialnego naukowca, który niechcący przyczynił się do katastrofy, która zmieniła jego syna.
[MM - Stopklatka]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z redakcją "Znakomiks". Z załogi tego magazynu komiksowego będzie Andrzej Baron i Tomasz Biniek (rysownik albumu Tomuś - Choroba Maliny). Być może pojawi się też Piotr Drzewiecki.
By wziąć udział w czacie wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


czwartek, 20.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Dragon Ball" tom 12: "Przerażajšcy Piccolo"] ["Oh! My Goddess" tom 12]

zapowiedzi
"Rork" tom 3 - jeszcze w tym roku!

["Rork" tom 3: "Cmentarzysko Katedr"]

Pewien człowiek, profesor Wallace zafascynowany tajemniczym "Cmentarzyskiem Katedr" rozpoczyna poszukiwania resztek ocalałych budowli. Dzieki posiadanym mapom i talizmanowi znalezionemu w antykwariacie, organizuje wyprawę w lasy amazońskie wraz ze swoim synem i swoją asystentką. Będą na miejscu, spotykaja dziwnego człowieka. To Rork, wyniszczały i postarzały w skutek podróży między różnymi światami. Wspólnie docieraja do słynnego cmentarza, który, jak sie okazuje zamieszkany jest przez tajemnicze moce, nad którymi Rork spróbuje zapanować.
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Milczenie i Krew" tom 1 - jeszcze w tym roku!

["Milczenie i Krew" - tom 1: "Noc wilczej strzelby"]

"Milczenie i Krew" to portret społeczności miotającej się między biedą i przemocą. Dzieki połączonym talentom Corteggianiego, Malesa, Mittona oraz Barisona odkrywamy najciemniejsze strefy tajemniczego imperium : Mafii. Oto portret pokolenia połączonego więzami krwii, chronologią wypadków, które począwszy od głodu na Sycylii aż do czasów prohibicji w Ameryce, od handlu narkotykami do sekretów bankowych stworzyło fundamenty jednej z najstabilniejszych siatek: Cosa Nostra...
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Papirus" tom 1 - jeszcze w tym roku!

["Papirus" tom 1: "Zaginiona mumia"]

Małego Papiruska Nil unosi ku jego przeznaczeniu. Niestety, chłopiec trafia w ręce dzikich Pigmejów! Cudem ratuje swoje życie, jednak wpada do głębokiej studni, a tam... napotyka na tajemniczą mumię! Jak się okazuje to córka faraona, Theti-Ritche, którą Papirusek musi bezpiecznie doprowadzić do jej zrozpaczonego ojca-faraona.
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Papirus" tom 3 - jeszcze w tym roku!
["Papirus" tom 3: "Olbrzym bez twarzy"]

Papirus zwabiony na pustynię przed posąg sfinksa z głową hieny wykonuje polecenie tajemniczego starca, który uratował mu wcześniej życie. Uwikłany w dziwną historię przeklętego miasta ściąga na siebie okrutną klątwę Bogów. Ale na szczęście Theti jest zawsze gotowa przyjść Papirusowi z pomocą...
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Mangamix" nr 4 - początek stycznia 2002

["MangaMix" nr 4]

"Mangamix" 4 ukaże się na początku stycznia. A w nim m.in. ostatni odcinek Aladyna pani Sou Michiko; kolejne odcinki Black Jacka i Kindaichiego; zapowiedzi nowych tytułów, które Waneko wynegocjowało z wydawnictwami japońskimi, a jednocześnie relacja ze służbowych podróży Waneko "Express Warszawa-Frankfurt-Tokio".

Tematem przewodnim numeru będzie problem przestępczości. Wydawcy zapowiadają m.in. relację z aresztu śledczego w Gliwicach (Waneko w kryminale) oraz korespondencję pana Katsuyoshi Watanabe z Japoni na temat przestępczości wśród tamtejszej młodzieży. Z kolei mangowe podejście do tematu zaprezentuje Mr. Gato w artykule Przestępcy w mandze.

W związku z Nowym Rokiem, przygotowano też materiał opisujący noworoczne zwyczaje w Japonii. Prócz tego oczywiście jak zwykle: garść mangowych newsów prosto z Japonii, najlepsze prace fanów, nieco poszerzony dział listów od czytelników i ankieta, dzięki której każdy miłośnik mangi może mieć wpływ na kształt "Mangamixu"...
[Serwis Komiksowy, książki.pl]


zapowiedzi
"Locke Superczłowiek" tom 10 - w tym tygodniu

["Locke Superczłowiek" tom 10: "Lustrzany pierœcień" cz. 2]

Ostatni tom Locke'a "Lustrzany pierścień" cz. II powinien trafić do sprzedaży jeszcze w tym tygodniu. Waneko serdecznie przeprasza za opoźnienia i ma nadzieję, ze grubość tomiku choć w części zrekompensuje fanom to długie czekanie. Z tej części przygód zielonowłosego ESP-era dowiecie się m.in.
- do czego jest zdolny dobry program
- kogo pokochała zdobywczyni lustrzanego pierścienia, Erial Grand
- czy Lan i Nia poradzą sobie z Neonem
- czy pułkownikowi Able uda się złapać Stana i Kassandrę
Życzymy przyjemnej lektury i jak zwykle zachęcamy do przemyśleń nad postawionymi w mandze problemami.
[Serwis Komiksowy]


zapowiedzi
"Tytus" Księga "ZERO"
Zapowiadany od października tom starych, nigdy nie wydanych w albumach opowieści o Tytusie ukaże się nakładem Egmontu w marcu. Będzie miał około 300 stron.

Termin zbiega się z drugimi Warszawskimi Spotkaniami Komiksowymi, ale jednocześnie będzie to setna publikacja Klubu Świata Komiksu.
[PeCha, Jarek Obważanek]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
W sobotę o 12.00 odbędzie się czat z redakcją "Znakomiks". Z załogi tego magazynu komiksowego będzie Andrzej Baron i Tomasz Biniek (rysownik albumu Tomuś - Choroba Maliny). Być może pojawi się też Piotr Drzewiecki.
By wziąć udział w czacie wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


środa, 19.12.2001


zapowiedzi
"Produkt" 10 - zawartość

["Produkt" 10]

W najnowszym, jubileuszowm Produkcie (100 stron!), Śledziu rozpoczyna kolejny sezon w komiksie Osiedle Swoboda (Z pamiętnika Wiraża), Simson i Marian zagęszczają atmosferę w Opowieściach na Sygnale (Death, Drugs & Rock 'n' Roll, część 2), dla fanów Emilii, Tanka i Profesora przygotowaliśmy aż 23 plansze autorstwa Myszkowskiego! Mamy także niespodziankę - podwójną porcję komiksu Wilq (Minkiewicz Bros.). Jako relaks polecamy komiksy Gnap - Cztery Pory Roku oraz Kotek i Myszka. Do snu, jak zwykle zaprosi Phantasmata (Kowalski, Gosieniecki). Jest i debiut: Marek Lachowicz i jegooooo Człowiek Paaaroovkaaaa!!!
[Produkt]


zapowiedzi
Thorgal CCG
Jak donosi najnowszy numer "Magii i Miecza", w marcu 2002 ma się ukazać karcianka na podstawie komiksu Grzegorza Rosinskiego (data premiery jest znana od października - przyp. JO). Autorami są Robert Siniakiewicz i Maciej Kocuj, a całość wyda Egmont. Ilustracje będą pochodziły wyłącznie z komiksów, obecnie nie planuje się przygotowywania żadnych grafik specjalnie na potrzeby gry.
[Michał Sobczyk, Nowa Gildia]


film
Ekranizacja kolejnego komiksu Moora
Stephen Norrington zekranizuje komiks. Twórca "Blade'a" zajmie się reżyserią filmu, któremu za postawę scenariusza posłuży "The League of Extraordinary Gentlemen" - książeczka autorstwa Alan Moore'a. Będzie to kolejny komiks tego twórcy, którego bohaterowie ożyją na kinowym ekranie. Wcześniej zekranizowany został "Z piekła rodem", w którym zagrał Johnny Depp. Głównymi bohaterami "The League..." są kapitan Nemo, Henry Jekyll, Mina Harker - ukochana Draculi i wiele innych fikcyjnych postaci, które w komiksie istnieją naprawdę i służą Królowej Wiktorii w walce z szaleńcem, który chce przejąć władzę nad światem.
[MM - Stopklatka]


recenzje
"Western"

["Western"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję komiksu "Western".
[Jarek Obważanek]


sobota, 15.12.2001


prasa
Komiks w "Gazecie Finansowej"
sprostowanie i uzupełnienie informacji z 7.12.2001
Komiks w dodatku do "Gazety Finansowej" "MoneyMania" ma tytuł "Enter i spółka" a nie "Enter i przyjaciele", jak informowaliśmy.

Autorami komiksu są: Jan Jakub Należyty, Jan Kazimierz Siwek (tekst), Dagmara Matuszak (gfx), Paweł Miller (kolor).

Przewidziany jest jako comiesięczny dodatek do "Gazety Finansowej".
[Kuba Demianczuk, Ślizg]


film
Premiera zwiastunu filmu "Spider-Man"
W sieci swoją premierę miał pierwszy oficjalny zwiastun "Spider-Mana".

Scenariusz filmu oparty został na fabule słynnych komiksów wydawanych przez Marvela. Wyreżyserowaniem obrazu zajął się Sam Raimi. Fabuła filmu koncentruje się wokół Petera Parkera, który pracuje jako fotograf w magazynie "Daily Bugle". W wyniku ukąszenia genetycznie zmutowanego pająka, Peter odkrywa, że posiadł specjalne umiejętności, dzięki którym staje się super-bohaterem. W rolę niezwyciężonego Spider-Mana wcielił się Tobey Maguire.

W filmie zobaczyć będzie można rówież Willema Dafoe, który wcielił się w postać Zielonego Goblina - najgroźniejszego przeciwnika Człowieka-Pająka. Polska premiera filmu odbędzie się 21. czerwca 2002 roku.

Od dziewiętnastego grudnia zwiastun prezentowany będzie przed każdym pokazem filmy "Władca Pierścieni cz.I - Drużyna Pierścienia".

Zwiastun można obejrzeć na stronie Stopklatki.
[Stopklatka]


spotkanie
Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z Piotrem Kasińskim, rzecznikiem prasowym festiwalu w Łodzi, redaktorem Areny Komiks.
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


piątek, 14.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["KKK" nr 15] ["Kaczor Donald" nr 50/2001] ["Cartoon Network" 40]

zapowiedzi
Silny jak tur Janosik, już na dniach! Legenda powraca, cała w kolorze!

["Janosik" tom 1: "Pierwsze kroki"]

Janosik "Pierwsze kroki" tom I.
Tekst: Tadeusz Kwiatkowski
Ilustracje: Jerzy Skarżyński
Kolory: Rafał Szłapa, Joanna Holeksa-Szłapa
Liternictwo: Tomasz Bereźnicki
Format: 240mm x 340mm
Środki: 40 stron, kreda matowa, gramatura 100, kolor
Okładka: kolorowa, miękka, lakierowana.
Cena w księgarni: 15 złotych

Już w przyszłym tygodniu ukaże się pierwszy tom komiksu Janosik "Pierwsze kroki" autorstwa duetu Kwiatkowski & Skarżyński. Wszystkich części Janosika napisanych przez Kwiatkowskiego jest w sumie 13, natomiast pierwsze 6 tomów zostało wykorzystane do serii komiksowej o legendzie gór, szlachetnym zbójniku Janosiku.

Pierwsze wydanie miało miejsce w 1973 roku nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka. Komiks ukazał się równocześnie z wejściem na ekrany serialu i filmu Janosik w reżyserii Jerzego Passendorfera, do którego scenariusz napisał również Tadeusz Kwiatkowski. Pierwsze wydanie było w połowie kolorowe w połowie czarno-białe, (po dwie strony kolorowe, a potem po dwie strony czarno-białe itd.). Reedycja Janosika przygotowana przez Wydawnictwo Post będzie w całości kolorowa.

Trzeba zaznaczyć, że przygotowanie kolorowej wersji Janosika było bardzo pracochłonne. Ponieważ brakowało części oryginałów plansz Janosika, (strony 5, 8, 9, 20, 25, 29, 32) zostały one odzyskane z pierwszego wydania, pozostałe strony (strony 12, 13, 16, 17, 21, 28, 33, 36, 38) zostały zeskanowane z kolorowych oryginałów autorskich, natomiast reszta została zeskanowana i pokolorowana elektronicznie przez Rafała Szłapę i Joannę Holeksę-Szłapę zgodnie ze wskazówkami prof. Jerzego Skarżyńskiego. Liternictwo aprojektował Tomasz Bereźnicki.

W nadchodzących miesiącach Wydawnictwo Post planuje wydanie pozostałych części serii o legendzie gór, Janosiku.
 

 


Krótkie biografie autorów:

TADEUSZ KWIATKOWSKI (ur. 1920), prozaik i satyryk; podczas okupacji niemieckiej współredaktor tajnego "Miesięcznika Literackiego"; 1944-45 więziony w siedzibie krakowskiego gestapo. Autor licznych powieści o tematyce współczesnej ("Pomnik na miarę" 1955, "Klatka" 1965), powieści satyrycznych ("Siedem zacnych grzechów głównych" 1954), kryminałów pod pseudonimem Noël Randon ("Zbrodnia na konkurs" 1962), opowiadań dla młodzieży; scenarzysta filmowy ("Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Janosik" ). Od ponad 40 lat stały bywalec słynnego "stolika o jedenastej" w krakowskim klubie dziennikarzy "Pod Gruszką".

JERZY SKARŻYŃSKI (ur. 1924), scenograf teatralny i filmowy, malarz, wykładowca krakowskiej ASP, ilustrator książek o tematyce fantastyczno-naukowej (m. in. "Ubik" Philipa K. Dicka, "Piknik na Skraju drogi" A. B. Strugackich, "Obłok Magellana" Stanisława Lema). Wraz z żoną Lidią Mintycz współpracował z wybitnymi reżyserami Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hubnerem, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą oraz Jerzym Jarockim. 1948-1959 byli związani z krakowskim Teatrem Lalki i Aktora Groteska, dla którego zaprojektowali wiele dekoracji, lalek oraz masek i wspólnie z W. Jaremą i K. Mikulskim wywarli znaczący wpływ na styl tego teatru. Projektował również scenografię do filmów W. J. Hasa "Rękopis Znaleziony w Saragossie" (1965), "Lalka" (1968) i "Sanatorium pod Klepsydrą" (1973) oraz Sylwestra Chęcińskiego "Historia Żółtej ciżemki".
 

[Jerzy Skarżyński i Tadeusz Kwiatkowski]
 


[Wydawnictwo Post]


film
"X-Men 2" czyli "X2"
Druga część filmu "X-Men" wejdzie do kin w USA 2 maja 2003 roku. Oficjalny tytuł sequela brzmi "X2". W obsadzie znaleźli się: Halle Berry, Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Famke Janssen, Anna Paquin i James Marsden. Wszyscy aktorzy grali już w pierwszej części filmu. Na fotelu reżyserskim usiądzie Bryan Singer, twórca "jedynki". Zdjęcia do "X2" rozpoczną się w maju 2002, po tym jak Halle Berry zakończy prace na planie "Bonda 20".
[Stopklatka]


czwartek, 13.12.2001


na żywo
"Kajtek i Koko w kosmosie" - uzupełnienia

["Kajtek i Koko w kosmosie"]

Dzisiaj na WRAKu pierwszy odcinek uzupełnień do tomu wydanego przez Egmont, które opracował Maciek Nowak.
[Jarek Obważanek]


zagranica
"Blacksad" - sprostowanie

["Blacksad"]

Na zachodzie ukazał się album przedstawiający jak powstał komiks a nie drugi tom serii, jak informowałem 1.12.2001. Przepraszam za błędną informację.
[Jarek Obważanek]


środa, 12.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Piotruœ Pan" - tom 2: "Opikanoba"] ["Gwiezdne wojny": "Cienie Imperium"] ["48 stron: Director's Cut"]

zapowiedzi
"KKK" nr 15

["KKK" nr 15]

Od dnia 14.12.2001 będzie dostępny nowy numer KKK.

KKK #4 (15)/2001, grudzień

Za 13,00 PLN dostaniecie: 48 stron A4 w czerni i bieli z kolorową okładką autorstwa Bogusława Polcha, kolor: Jarosław Bieda (DRUK)

ZAWIERA:

WYWIADY
Wywiad z twórcą Funky Kovala - Bogusławem Polchem pt. "Stwierdzenie, że cokolwiek narysuję to wychodzi mi Funky Koval to zupełny nonsens!"
Wywiad z amerykańskim pisarzem SF - Gregiem Bearem pt. "Na komiksach nauczyłem się czytać"
W cyklu Trzy Pytania Jan Englert
Wywiad z Marvel Arkiem Wróblewskim (TM-Semic, Plus Licens) pt. "Były też listy z pogróżkami"

BOHATEROLOGIA
Hayao Miyazaki - sylwetka "Disneya" anime by Mirosław Solarski (w cyklu SKOŚNYM OKIEM)
Księżycowa Twarz by Wojciech Birek o Trylogi Boucqa i Jodorowsky'ego (w cyklu SERIALE Z FRANCJI)
Sin City - Ewolucja Miasta Grzechu by Dominik "Lucyan" Szcześniak

KOMIKSY
Dziewczynka z zapałkami by Michał Janusik & Marcin Jabłoński
Spotkanie by Bogusław Polch & Ryszard Siwanowicz
Żądza by Mateusz Kołek & Artur Jałocha
... by Krzysztof Ostrowski
Resurrection by Przemysław Truściński
Pan Zenek Wesoły Sanitariusz by Andrzej Mleczko
Obuch 2: Wróbel w garści by Marek Turek
Ha ha ha... by Nikodem Cabała & Patryk Cabała
The Baśń o Smoku Wawelskim by Krzysztof Korzeniak
Marzenia Się Spełniają by Jadwiga Zuzia
Janosik: Pobór odc. III by Jerzy Skarżyński & Tadeusz Kwiatkowski
Pin-up girl by Herluf Bidstrup

NEWSY
Bigos z Żabich udek by Wojciech Birek

TEKSTY SPOWODOWANE
I'm the passenger by Michał "Śledziu" Śledziński (w cyklu Z ARCHIWUM K)
Fotoopowieści - wynalazek zgniłego Zachodu? by Wojciech Jama (w cyklu JAMA WOJCIECHA)

INNE
KKKorespondencja
Zrób to sam(o) by Dariusz "Smarky" Kronowski
Wyniki plebiscytu K'01

OKŁADKI
front by Bogusław Polch, kolor: Jarosław Bieda
tyłek by Nikodem Cabała, kolor: Jarosław Bieda

Tutaj przeczytasz, jak zamawiać ten oraz wcześniejsze numery.

[Jan Korczyński]


zapowiedzi
Żbik ciągle młody
Najpóźniej w lutym ukazać ma się komiks stanowiący hołd złożony kapitanowi Żbikowi przez młodych polskich rysowników. Wydawcą i pomysłodawcą zeszytu w formacie klasycznego "Żbika" będzie Jarosław Skłądanek z wydawnictwa Kultura Gniewu, który ma już na koncie wydanie "zerowego" "Żbika".

Jak powiedział nam Przemek Truściński, jeden z autorów tomu: "Zeszyt składać się będzie z krótkich opowiadań, będących parodiami lub też undergroundowych zabaw tematem".

Oprócz Truścinskiego, swoje wizje Żbika przedstawiają między innymi twórcy Jeża Jerzego, Śledziu (Produkt), oraz twórca Likwidatora Dąbrowski.

Ze wstępnych szkiców epizodu z Jeżem Jerzym wynika, iż kapitan Żbik w ramach działań specjalnych będzie zmuszony odurzać się marihuaną.

Jako że wznowienie Żbika w dalszym ciągu stoi pod znakiem zapytania, nie pozostaje nic innego jak czekać na wydanie "Żbikowego hołdu", który już teraz wydaje się najciekawszą polską premierą nadchodzącego roku.
[Minimal Bros.]

[fragment komiksu o Żbiku narysowanego przez Tomka Leœniaka]

[fragment komiksu o Żbiku narysowanego przez Tomka Leœniaka]


wtorek, 11.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Rork" - tom 1: "Fragmenty"] ["Rork" - tom 2: "Przejœcia"] ["Thorgal" - tom 19: "Niewidzialna forteca"] ["Lanfeust z Troy" - tom 2: "Thanos Pirat"]
["Titeuf" - tom 3: "Sposób na dziewczyny"]      

opóźnienia
Drapieżcy - opóźnienie
Egmont informuje, że z przyczyn niezależnych od wydawnictwa z opóźnieniem zostanie dostarczony z drukarni pierwszy tom "Drapieżców", tak więc wysyłka pakietów grudniowych rozpocznie się dopiero w przyszły piątek.
[Jarek Obważanek]


gry fabularne
Judge Dredd RPG
W sierpniu 2002 roku firma Mongoose Publishing planuje wydać grę fabularną na podstawie komiksu pt. "Judge Dredd". System będzie bazował na mechanice D20 i zabierze graczy na ulice "Mega-City One" i po za jego potężne mury. Będzie można zagrać jednym z niezwyciężonych Sędziów lub członkiem którejś z organizacji przestępczych. W podręczniku znajdziemy szczegółowe informacje na temat wszystkich "Mega-Miast", Departamentu Sprawiedliwości, apokalipsy i wiele więcej...
[Nowa Gildia]


film
John Cusack w "Batman: Year One"?
Pojawiły się plotki, że w filmie "Batman: Year One" zagra John Cusack. Aktor w jednym z wywiadów oświadczył, że prowadzi negocjacje dotyczące wcielenia się w filmie, w jedną z centralnych postaci. Scenariusz filmu "Batman: Year One" napisali Darren Aronofsky i Frank Miller, autor komiksu "Batman: YO". Wydana w 1987 roku książeczka przedstawia pierwszy rok życia Bruce'a Wayna jako Batmana, nieustraszonego stróża prawa. Niedawno Aronofsky zapowiedział, że już wkrótce rozpocznie zdjęcia.
[Stopklatka]


niedziela, 9.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Kaczor Donald" nr 49/2001] ["Digimon" nr 2/2001]    

wrak
Nowe spisy i okładki

["Mały Sprytek" tom 10]

Dzisiaj umieściłem spis albumów oraz okładki serii "Mały Sprytek" (niedawno na zachodzie ukazał się tom 10), "Kid Paddle" oraz "W poszukiwaniu ptaka czasu".
[Jarek Obważanek]


sobota, 8.12.2001


recenzje
"Bob & Bill"

["Bob & Bill" tom 25: "Oto i oni"]

Dzisiaj zamieściłem recenzję serii "Bob & Bill". Ponadto możesz obejrzeć kilkanaście oryginalnych okładek z tej serii. Wkrótce pojawią się przykładowe plansze polskiego wydania.

Komiksy do nabycia w dobrych księgarniach i empikach. Cena około 20 zł.
[Jarek Obważanek]


piątek, 7.12.2001


sklepy
Ostatnio wydane

["Dragon Ball" tom 11: "Super-walki o super-tytuł"]      

wrak
Reorganizacja - c.d.
Wczoraj ponownie zmieniłem organizację działu Albumy i serie. Teraz obok tytułu serii oprócz informacji jakie to wydanie, jest również literka O prowadząca do okładek oryginalnych oraz P prowadząca do przykładowych plansz.
Ponadto od dziś każda nowinka będzie miała tytuł "działu", jakiego dotyczy.
[Jarek Obważanek]


offtopic
Oficjalna strona zespołu "Play"
Miło mi poinformować, że moja strona zwyciężyła w konkursie na oficjalną stronę zespołu "Play" Sławka Pietrzaka.
[Jarek Obważanek]


prasa
Komiks w "Gazecie Finansowej"
W najnowszym numerze "Gazety Finansowej" (1-7 grudnia) ukazał się dodatek "MoneyMania" w całości wypełniony komiksem "Enter i przyjaciele". W założeniu komiks ma przybliżać dzieciom problemy finansowe doroslych.
W tejże Gazecie ukazuje się też co tydzień pasek o przygodach niejakiego Gazfina.
[Kuba Demianczuk, Ślizg]


film
"Iron Man"
Joss Whedon, producent, scenarzysta i reżyser serialu "Buffy - postrach wampirów", zrealizuje film pt. "Iron Man". Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, obraz ten będzie ekranizacją bardzo popularnego komiksu ze stajni Marvela.
[Stopklatka]


film
"Daredevil"
Colin Farrell dołączył do Bena Afflecka w obsadzie ekranizacji komiksu pt. "Daredevil". Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, reżyserem filmu będzie twórca obrazu pt. "Simon Birch" - Mark Steven Johnson. Farrell wcieli się w rolę największego wroga głównego bohatera. Postać wielkiego przeciwnika zła i wstępku, niewidomego, lecz obdarzonego niezwykłymi mocami Matthew Murdocka, zagra Affleck. Budżet filmu wynosi 50 milionów dolarów. Produkcję, która rozpocznie się na początku przyszłego roku, sfinansuje studio 20th Century Fox.
[Stopklatka]


film
"The Hulk"
Bardzo możliwe, że muzykę do filmu "The Hulk" napisze John Williams. W jednym z wywiadów kompozytor wyznał, że skoro obraz reżyseruje Ang Lee, a w roli głównej zagra Eric Bana, z pewnością będzie to dobry film. Prace nad obrazem rozpoczną się na początku przyszłego roku. Do obsady dołączyła ostatnio Jennifer Connelly.
[Stopklatka]


czwartek, 6.12.2001


Reorganizacja WRAKa - c.d.
Wczoraj w dziale Albumy i serie zlikwidowałem podział na serie wydawane czy nie wydane w Polsce, zaznaczając ten fakt odpowienimi literkami przed tytułem. Posortowałem listę alfabetycznie, dopisałem serie, których spisy odcinków pojawią się wkrótce. Dostęp do okładek oryginalnych jest teraz przez skrót obok tytułu serii.
[Jarek Obważanek]


"AQQ" 26 w styczniu

["AQQ" 26 - rysunek na okładce]

Nowe AQQ już w styczniu! A w nim m.in. malowany plakat - kalendarz Filipa Myszkowskiego.
[Szymon Stelmaszyk - Strefa Zero]


Zapowiedzi Klubu Świata Komiksu - pakiet grudniowy

["Thorgal" - tom 19: "Niewidzialna forteca"]

"Thorgal" tom 19: "Niewidzialna forteca"

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński

19. tom przygód przybysza z gwiazd wychowanego przez wikingów. Mając już dość ciągłego wtrącania się bogów w losy jego rodziny, Thorgal postanawia wymazać swe imię z pamięci niebian. Aby tego dokonać, musi dostać się do mitycznej Niewidzialnej Fortecy...

["Lanfeust z Troy" - tom 2: "Thanos Pirat"]

"Lanfeust z Troy" tom 2: "Thanos Pirat"

Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin

Drugi tom sagi fantasy o podróży byłego pomocnika kowalskiego, Lafeusta, który musi odnaleźć miecz z rękojeścią z kości legendarnego Magohamotha. W stolicy magii, Eckmul, Lanfeust okazuje się centralnym punktem walki o panowanie nad światem Troy, która już niedługo ma się rozpocząć między siłami światła i ciemności.

["Drapieżcy" tom 1]

"Drapieżcy" tom 1

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Enrico Marini

Pierwszy tom nowej, trzymającej w ciągłym napięciu serii, mieszającej wątki sensacyjne z horrorem. Policja stara się rozwikłać sprawę zabójstw popełnianych za pomocą długich szpil, wbijanych ofiarom w głowę, tuż za uchem. Okazuje się jednak, że morderstwa nie są dziełem seryjnego zabójcy, ale efektem planowanej od dawna zemsty...

["Piotruœ Pan" - tom 2: "Opikanoba"]

"Piotruś Pan" - tom 2: "Opikanoba"

Scenariusz i rysunki: Regis Loisel

Piotruś, przeniesiony przez Dzwoneczka do magicznej krainy, wpada w łapy piratów. Razem z nimi wyprawia się w głąb wyspy, aby złapać kilku Indian. W efekcie główni bohaterowie wkraczają do zamieszkanej przez demony krainy Opikanoba, z której nikt nie wychodzi żywy...

["Gwiezdne wojny": "Cienie Imperium"]

"Gwiezdne wojny": "Cienie Imperium"

Scenariusz: John Wagner
Rysunki: Kilian Plunkett, John Nadeau

Kolejny tom ze świata Gwiezdnych Wojen, umieszczony w czasie między wydarzeniami z filmów "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi". Księżniczka Leia ściga Bobę Fetta, chcąc uwolnić zamrożonego w karbonicie Hana Solo, z kolei Luke staje się obiektem polowania nie tylko Vadera, ale też szefa imperium przemytniczego - Xizora...

["Titeuf" - tom 3: "Sposób na dziewczyny"]

"Titeuf" - tom 3: "Sposób na dziewczyny"

Scenariusz i rysunki: Zep

Drugi tom (oryginalnie trzeci - przyp. JO) niezwykłych przeżyć kilkulatka Titeufa, który z całych sił stara się dociec tajemnic dorosłego życia. Komiks polecamy szczególnie czytelnikowi dorosłemu, który lubi pośmiać się z dowcipów na temat np. seksu.

[Klub Świata Komiksu]


Konkurs "ŚK" i Tenbitu - druga edycja!
"Świat Komiksu" oraz Tenbit ogłaszają drugą edycję konkursu na polski komiks o objętości do 8 stron. Jak zwykle, prace należy nadsyłać pocztą na adres Tenbitu (Tenbit Sp. z o.o., ul. Powsińska 4, 02-920 Warszawa - z dopiskiem na kopercie: Konkurs Komiksowy) lub e-mailem na konto: komiksy(at)tenbit.pl. Na prace czekamy od 15.03. do 30.06.2002. Dzieła nominowane do nagrody oraz inne interesujące prace zostaną nieodpłatnie umieszczone na stronie Tenbitu do 30.07.2002.

Warunki
Komiks powinien stanowić zamkniętą fabularnie całość, ale może być częścią dłuższej serii. Praca powinna być oryginalna - niepublikowana w formie drukowanej ani elektronicznej. Komiks należy dostarczyć w postaci plansz (nie większych niż A3) lub pliku elektronicznego w formacie jpg. Do komiksu należy dołączyć kupon wydrukowany w ŚK nr 2/2002 (numer marcowy) lub jego ksero. Osoby wysyłające swoje prace e-mailem prosimy, żeby nie dosyłały kuponu pocztą, lecz podały wymagane dane w e-mailu, z oznaczeniem, które dane odnoszą się do scenarzysty, a które do rysownika (imię i nazwisko, tytuł pracy, adres zamieszkania, telefon, e-mail, wiek oraz zgoda na nieodpłatne umieszczenie pracy na stronie internetowej Tenbitu). Jeden autor (para autorów) może przysłać najwyżej 2 prace. Ogłoszenie ostatecznych wyników konkursu odbędzie się podczas październikowego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi, a także zostanie ogłoszone na stronach portalu Tenbit i w piśmie "Świat Komiksu".

Nagrody
Spośród nadesłanych prac jury wybierze maksymalnie 10 nominacji, które wejdą do finału konkursu. Z ich grona jury wybierze Komiks Roku oraz maksymalnie 2 Wyróżnienia - jedno za scenariusz, drugie za rysunki. Użytkownicy Internetu przyznają Nagrodę Publiczności. Autor Komiksu Roku otrzyma nagrodę wynoszącą 3000 PLN, a jego praca zostanie odpłatnie opublikowana na łamach "Świata Komiksu".
Laureat Nagrody Publiczności otrzyma nagrodę pieniężną 2000 PLN.
Autorzy Wyróżnień otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 PLN każda.
Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo innego podziału nagród pieniężnych.
Możliwa jest odpłatna publikacja nagrodzonych, nominowanych i innych ciekawych prac na łamach "Świata Komiksu".
[Klub Świata Komiksu]


środa, 5.12.2001


Reorganizacja WRAKa - c.d.
Wczoraj zmieniłem organizację działu Albumy i serie. Teraz każda seria ma własną stronę. Ostatnio pojawia się dużo nowych serii które mają dużo odcinków i dotychczasowy sposób prezentacji przestał spełniać swoje zadanie. Tak samo zostanie podzielony wktótce dział z okładkami oryginalnymi.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

["Bob & Bill" tom 25: "Oto i oni"] ["Bob & Bill" tom 28: "Cztery pory roku"] ["Kaczor Donald" nr 48/2001] ["Tom & Jerry" nr 11/2001]
["Pokemon - przeboje ekranu" nr 5/2001]      

Uzupełnienie okładek do aktualizacji z 30.11.2001

["Gigant Poleca" tom XII "Kaczory na opak"] ["Przygody Mikolajka" tom 2: "Co się wydarzyło podczas halloween?"]    

"48 stron" - zawartość albumu

["48 stron: Director's Cut"]

Na początku grudnia w sprzedaży powinien ukazać się album Roberta Adlera i Tobiasza Piątkowskiego "48 stron - director's cut". Komiks publikowany był w odcinkach w zamkniętym obecnie piśmie "Reset" i zyskał wiernych czytelników, niektórzy z nich kupowali pismo tylko dla paru stron przygód Górskiego i Butcha. Album ukaże się nakładem nowego wydawnictwa Mandragora i poza specjalną wersją "48 stron" będzie zawierać znany z łam Esensji "Gołota versus Predator" oraz nietypowy kalendarz, którego fragmenty Esensja prezentuje w tym Pictorialu, będącym nietypową galerią. Zapraszamy do oglądania i nabycia albumu, jakiego w Polsce jeszcze nie było!
[Esensja]


"Esensja" 12

["Esensja" 12]

Ostatniego dnia listopada ukazał się 12. listopadowy numer "Esensji". Opóźnienie w dużym stopniu wiąże się z ciągłymi pracami nad zmianami w naszym magazynie i serwisie. Szerzej we wstępniaku do biężacego numeru.

A w numerze wiele atrakcji. Paulina Braiter-Ziemkiewicz i Anna Brzezińska suchej nitki nie zostawiają na "Wiedźminie", ekranizacji opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, Paweł Laudański przeprowadza wywiad z gwiazdą rosyjskiej fantastyki Jewgienijem Łukinem, a Marcin Herman rozmawia z twórcą "Produktu" Michałem Śledzińskim, a także z... bohaterami wydanego przez Egmont albumu komiksowego - Fido, Melem, Skolmanem i Pulasem. Fido i Mel są bohaterami jednego z komiksów, a oprócz nich przedstawiamy nagrodzony w konkursie AQQ, Esensji i Science Fiction komiks "Ostatnie pytanie".

Anna Brzezińska rozpoczyna na naszych łamach nowy cykl felietonów poświęconych związkom literatury ze sztuka kulinarną, a w dziale filmowym m.in. recenzje dwóch znakomitych filmów: "Amelii" i "Memento".

Komiksem numeru jest "Largo Winch", książka numeru "Przejażdżka po Rosji", a dodatkowo zapraszamy do konkursu "Mikropolis" i do zapoznania się z listą finałową utworów nadesłanych na nasz konkurs literacki - ogłoszenie wyników juz 3.12!

Milej lektury!

[Esensja]


"Prodkut" 10 prawie gotowy

["Produkt" 10]

Śledziu kończy Osiedle, a Simson Opowieści. Reszta jest gotowa. Będzie podwójna porcja Wilqa (8 stron) i nowy epizdod Kotka i Myszki. Wypadł komiks Kurta, bo był... niemądry. Z okazji 10 numeru ujawnimy twarze wszystkich Producentów, będzie także krótki "rys historyczny" pisma. W poboczach Rob Zombie + art o Kevinie Smith'cie, z bogatym materiałem zdjęciowym z nowego filmu.
[Produkt]


Czat komiksowy na Onecie
W najbliższą sobotę o 12.00 odbędzie się czat z Krzysztofem Tkaczykiem, z dawnej Cyrkielni.
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


niedziela, 2.12.2001


Reorganizacja WRAKa
Wczoraj przeprowadziłem ogromne zmiany na stronie, chociaż dla Ciebie widoczne są nieliczne. Zmienił się układ górnego menu, na miejsce Tłumaczeń weszły Zapowiedzi a kilka innych działów zamieniło się miejscami (to już zabieg czysto kosmetyczny). Najważniejszą zmianą jest totalne przerobienie kodu strony. Obecnie całość budowana jest z komponentów napisanych przy pomocy najprostszych poleceń PHP. Dzisiaj może nie działać część skrótów.
[Jarek Obważanek]


Newsletter na WRAKu
Miło mi poinformować, że wczoraj na listę informacyjną zapisała się dwusetna osoba. Przypominam, że zapisać się można na samym dole strony głównej.
[Jarek Obważanek]


sobota, 1.12.2001


Ostatnio wydane

["XIII" tom 9: "Ocalić Marię"] ["Blacksad" tom 1: "Poœród cieni"] ["Znakomiks" 4]  

"Blacksad" tom 1

["Blacksad" tom 1: "Poœród cieni"]

Scenariusz: Juan Diaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido

Kiedy pies-policjant Smirnov wzywa kota-detektywa Blacksada, aby rozpoznał trupa młodej i ślicznej Natalii, jednej z jego dawnych zdobyczy, kłopoty dopiero się zaczynają. Blacksad prowadzi śledztwo, sięgając pamięcią do ostatnich chwil Natalii, które prowadzą go do sal kinowych, zakazanych knajp, na cmentarz, do więzienia, ale przede wszystkim naprzeciw zabójcom.

Prawdopodobnie wychodząc z założenia, że sprawdzone sposoby są najlepsze, Juan Diaz Canales kreśli scenariusz pełen klasycznych elementów; otoczenie morskie jak na życzenie, rywalizacja pomiędzy policją a sektorem prywatnym, gwałtowni mordercy na żołdzie człowieka interesu bez skrupułów. Wszystko z zakończeniem trochę przewidywalnym i nieco łatwym. A więc nic nowego pod słońcem, lecz stanowcze i dobrze poprowadzone. Prawdziwa oryginalność tkwi niezaprzeczalnie w rysunku Guarnida, którego kreska jest bliska studiom Disneya (pracuje w nich jako animator). W końcu, scenariusz i rysunek łączą się w cudowny sposób tak, że ten album jest niezaprzeczalnie jedną z największych i najlepszych niespodzianek jakie mogły nas spotkać dzięki firmie Siedmioróg.
[Nowa Gildia]

Więcej informacji oraz dużo ilustracji umieściłem tutaj.
[Jarek Obważanek]


"Blacksad" tom 2

["Blacksad" tom 2]

Na zachodzie można już kupić drugi tom "Blacksada". Obok prezentuję jego okładkę.
[Jarek Obważanek]


"ZNAKOMIKS" nr 4 już w sprzedaży

["Znakomiks" 4]

Nowy tytuł oraz nowe logo czwartego numeru komiksowego magazynu ze Szczecina.
W środku znajdują się - "Powrót Czarta", "Kołysanka", "Shorty" (w tym cztery strony w kolorze), "Z półki zdjęte", a w dziale "Czytelnicy rysują" zaproszenie do współpracy oraz ciekawe prace czytelników.
Szukajcie w salonach EMPiK, kioskach, dobrych ksiegarniach, możecie też zamówić pocztą bezpośrednio u wydawcy.
[Andrzej Baron]


Produkt 10 - 14-15 grudnia 2001

["Produkt" 10]

Nowy "Produkt" ukaże się z mniej więcej tygodniowym opóźnieniem w stosunki do poprzednich zapowiedzi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. fakt, iż "Produkt" został oficjalnym patronem medialnym film Kevina Smitha (twórcy m.in. "Dogmy" i "Sprzedawców") "Jay i Cichy Bob kontratakują". Negocjacje z dystrybutorem filmu oraz konieczność zmienienia okładki (jej najnowsza i ostateczna wersja widnieje obok) wymusiły przesunięcie daty ukazania sie pisma na 14-15 grudnia. A co w środku nowego "Produktu"? "Osiedle Swoboda", drugi epizod "Death, Drugs & Rock n Roll" w Opowieściach na sygnale", "Pokolenia", "Ławka 2". Ponadto "Człowiek Paroovka" (nowość), "Wilq" i inne komiksy!!
[Serwis Komiksowy]


Egmont - zapowiedzi na początek roku 2002

styczeń 2002

["Hellboy": "Spętana trumna" cz. 1] ["Usagi Yoimbo" - "Daisho"] ["Armada" tom 4: "Talizman demonów"] ["Yans" - tom 10: "Tęczowa plaga"]
["Cygan" tom 3: "Dzień cara"] ["Lanfeust z Troy" tom 3: "Zamek Or Azur"] ["Asteriks" tom 31: "Asteriks i Latraviata"] ["Kid Paddle" tom 3: "Chłopiec Apokalipsy"]
["Dylan Dog" - "Powrót potwora"]      

luty 2002

["Trylogia Nikopola" tom 1: "Targi Nieœmiertelnych"] ["Tytus, Romek i A'Tomek" - księga XXVII "Tytus grafficiarzem"] ["Nathan Never" - "Serce mroku"] ["Drapieżcy" - tom 2]
["Mały Sprytek" tom 3: "Co wy tutaj wyprawiacie?!"] ["Ksišżę Nocy" tom 4: "Dziennik Maksymiliana"] ["Star Wars" - "Karmazynowe Imperium" cz. 1]  

"Slaine" - "Zabójca demonów" cz. 1 (fantasy)
"Szninkiel" - tom 3: "Sąd"

[Egmont - Klub Świata Komiksu]


Kolejne wydawnictwo na rynku...
Strona internetowa Mandragory ruszy w przyszłym tygodniu.

Mandragora to nowiutkie wydawnictwo komiksowe z Wrocławia (działalność rozpoczęło we wrześniu bieżącego roku). Celem Mandragory jest popularyzowanie w Polsce komiksu amerykańskiego i europejskiego (przede wszystkim jednak chodzi o komiks amerykański) oraz promowanie twórców polskich.

Plany wydawnicze:
Do połowy grudnia część planów musi pozostać w tajemnicy (taką obietnicę złożyłem Amerykanom) - ALE już teraz mogę się przyznać, że w kwietniu 2002 Mandragora wyda album pt. UNIVERSE (z Top Cow) - to zakręcona historia o byłym kaznodziei, lubiącym się zabawić z dziwkami i odrobiną alkoholu; facet znajduje dziwny talizman... który zamienia go w przerażającą bestię o wyglądzie nieco chaotycznym i wzbudza wielkie zainteresowanie wśród dziwnych osobników; trochę krwi się leje; komiks raczej dla dojrzałego odbiorcy - 6 części zostanie zebranych w jedną całość (łącznie około 144 strony) - komiks ukaże się dopiero w kwietniu, ponieważ dopiero pod koniec marca zakończone zostaną prace nad częścią 6 - towar będzie zatem jeszcze gorący.
[Przemek Wróbel, Nowa Gildia]


Magazyn "Fluid" drukuje nową serię komiksową pt. "Legendy z miasta"
W listopadowym Fluidzie (nr. 12) pojawiła się zapowiedź nowego cyklu komiksowego pt. "Legendy z miasta". Co miesiąc będzie drukowana krótka historia o Warszawie tajemniczej i nieznanej. Scenariusze - pełne grozy i magicznego realizmu - napisane są przez Dennisa Wojdę. Do projektu zostali zaangażowani najlepsi polscy rysownicy młodego pokolenia: Robert Adler, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Rafał Gosieniecki, Cyryl Lechowicz, Tomasz Leśniak, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Michał Śledziński, Przemysław Truściński i inni. W przyszłości historie te zostaną wydane w formie komiksowej antologii. We Fluidzie zobaczyć można przykładowe kadry z komiksów Ernesto Gonzalesa i Rafała Gosienieckiego. W tym samym numerze został opublikowany fragment komiksu "Pantofel panny Hofmokl" oraz wywiad z zespołem Cool Kids of Death w którym śpiewa rysownik Krzysztof Ostrowski.

Już na początku grudnia będzie można przeczytać pierwszy odcinek z cyklu pt. "Zegarmistrz" narysowany przez meksykanina E. Gonzalesa.
[Dennis Wojda, Nowa Gildia]


Zmiany w nowym wydaniu IV księgi przygód Tytusa
uzupełnienie informacji
W drugim wydaniu z 1973 r. na s. 4 i 5 znajduje się wstęp Papcia Chmiela, przy czym należy zaznaczyć, że te dwie strony mają szerokie marginesy. Pierwszy obrazek został zamieszczony właśnie na marginesie s. 5. Jest on bardzo podobny do ostatniego kadru ze s. 3 najnowszego wydania - Tytus leży na tapczanie i rozmyśla, obok stolik z syfonem i szklanką. W dymku na samej górze jest napisane: "Ach, żeby tak zostać w życiu kimś sławnym!" Pod spodem, w tym samym dymku, są narysowane głowy Tytusa w różnych nakryciach: pirata, czołgisty, Sherlocka Holmesa (w ustach fajka), krakowiaka (powstańca kościuszkowskiego?). Inna z głów reprezentuje lekarza. Na s. 6 jest to samo, co w nowym wydaniu na s. 4. Ponadto zamiast odznaki LOK jest odznaka OSO (Odznaka Sprawności Bojowej).
[Jan Sofiński]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa