ARCHIWUM

piątek, 30.11.2001


Ostatnio wydane

["Kapitan Kloss" zeszyt 7 - "Spotkanie z Ingrid"] ["X" tom 9] ["Przygody Mikolajka" tom 2 - "Wesolego Halloween" - okładka oryginalna]  

oraz "Gigant Poleca" tom XII "Kaczory na opak"


"Bill & Bob" - nowa seria

["Bob & Bill" tom 25: "Oto i oni"]
["Bob & Bill" tom 28: "Cztery pory roku"]

Wydawnictwo EDIPRESS Sp. z o.o. ma przyjemność przedstawić dwa albumy komiksowe, klasykę francuskiego humoru komiksowego. Są to dobrze znane Czytelnikom miesięcznika "Przyjaciel Pies" przygody psa Bila, jego ludzkiej rodziny i licznych przyjaciół.
Autorem rysunków i większości scenariuszy jest Roba.
Dwa pierwsze albumy "Oto i oni" i "Cztery pory roku" powinny wyjść z początkiem grudnia br.
48 stron w kolorze, w sztywnej okładce.
[Justyna Świdzińska]


"Krakers" 18

["Krakers" 18]

Ukazał się nowy, osiemnasty, numer "Krakersa" a w nim możecie znaleźć:

"Pan sieci" część 1 - komiks Sebastiana Mierzyńskiego i Jarosława Gacha
"Bestiarium Lilith" - artykuł Wojciecha Birka o Francois'ie Bourgeonie
"Nieznana historia Polski" część 3 - komiks Jana Czubaka i Aleksandra Ogazy
"Tajemnicza sprawa" - komiks Szarloty Pawel o Jonce, Jonku i Kleksie
INFOKRAKERS - informacje z kraju, ze świata i zza świata
"Piramida komiksu" - artykuł Michała Antosiewicza
KĄCIK KOLEKCJONERA - korespondencyjna giełda komiksów
"Kot i pies" - komiks Macieja Łosia
IMPREZY I KONWENTY - relacja z łódzkiego festiwalu
Mariana nieśmiałe przypadki" - komiks Radosława Karkulowskiego
PLANY WYDAWNICTWA "TWÓJ KOMIKS" - zapowiedzi Wydawnictwa "Twój komiks"
TWÓJ KOMIKS" POLECA - przegląd komiksów Wydawnictwa "Twój komiks"
"Rork, największe dzieło Andreasa" - artykuł promocyjny Daniela Gizickiego
"Milkymen" część 3 - komiks Sławomira Kiełbusa
SMACZNE KĄSKI - deser przygotowuje Michał Antosiewicz
7 ŚWIATÓW - rozwiązanie konkursu nr 17
DZIAD BOROWY - słownik mitologii słowiańskiej Michała Antosiewicza
"Na dworze króla Ćwieczka" część 4 - komiks Wojciecha Birka
NOWOŚCI WYDAWNICZE - komiksy ocenia Michał Antosiewicz
LISTONOSZ LISTY ZNOSI... - na listy odpowiada Michał Antosiewicz
"Noema" część 1 - komiks Marka Turka

Krakersa numer 18 oraz egzemplarze archiwalne można zakupić w sprzedaży wysyłkowej. Szcegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 0 - prefiks - 32 384 99 70 do godziny 20.00. Pieniądze należy wysyłać na adres: Agencja Wydawnicza "Michaś Potrafi" [dane usunięte na życzenie zainteresowanego].
[Nowa Gildia]


Gwiazdka z komiksem i fantastyką
Bogusław Polch, autor m.in. komiksowej wersji "Wiedźmina", będzie gościem specjalnym "Gwiazdki z komiksem i fantastyką", która w sobotę 1 grudnia odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury. Rysownika można będzie zapytać o to, czy rzeczywiście twórcy filmu o Geralcie popełnili plagiat? Czy zamierza skarżyć filmowców przed sądem? Czy ukaże się w końcu ostatnia część serii "Według Daenikena"? Każdy będzie mógł też poprosić rysownika o autograf.
Impreza wystartuje o godz. 10. O tej porze otwarta zostanie giełda komiksów i książek fantastycznych oraz rozpocznie się turniej gry fabularnej "Magic The Gathering".
O godz. 11 Wojtek Birek, krytyk i rysownik komiksowy, ubiegłoroczny laureat nagrody im. Papcia Chmiela, opowie o komiksowych adaptacjach filmowych.
Spotkanie z Bogusławem Polchem rozpocznie się o godz. 12. Po nim rysownik będzie składał autografy.
Na godzinę 13.30 organizatorzy zaplanowali prelekcję komiksologa Krzysztofa Skrzypczyka zatytułowaną "Koszmaryzm Truścińskiego".
Podczas "Gwiazdki" można będzie również spotkać twórców magazynu "Arena Komiks" - Tomasza Tomaszewskiego i Tomasza Piorunowskiego.
W czasie imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników mangi. O godz. 15 rozpocznie się blok mangowy (konkursy, quizy) zorganizowany przez Łódź Manga Team oraz projekcja filmów anime "Avalon" i "Neon Genesis Evangelion".
W czasie imprezy otwarte zostaną wystawy prac Bogusława Polcha i Krzystofa Ostrowskiego (zdobywcy Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu).
Wstęp na imprezę kosztuje 5 zł. Wśród uczestników "Gwiazdki" rozlosowane zostaną cenne nagrody komiksowe (losowanie o godz. 14.30)!
[Piotr Kasiński]


Premiera "Avalonu" w czasie gwiazdki
Właśnie obejrzałem Avalon, najnowsze dzieło Mamoru Oshii - twórcy kultowego Ghost in the Shell. Film robi niesamowite wrażenie.
Klimatem przypomina nieco filmy Szulkina. Na pewno jest to zasługą obsady składającej się wyłącznie z polskich aktorów oraz swojskich plenerów - szarych zaniedbanych przestrzeni miejskich (zdjęcia kręcono m.in. na warszawskiej Pradze). Jednak sposób narracji, kompozycja kadrów, efekty komputerowe i dużo najróżniejszej broni zdradzają autora Ghosta...
Film będą mogli obejrzeć uczestnicy Gwiazdki z Komiksem i Fantastyką, w sobotę 1 grudnia w Łódzkim Domu Kultury. Prawdopodobnie będzie to polska premiera Avalonu (mogę się mylić, ale nie słyszałem o żadnej innej). Zapraszam.

AVALON - reżyseria: Mamoru Oshii, scenariusz: Kazunori Ito,
muzyka: Kenji Kawai, zdjęcia: Grzegorz Kędzierski,
występują: Małgorzata Foremniak (jako Ash), Jerzy Gudejko,
Dariusz Biskupski, Bartek Świderski, Władysław Kowalski...

[Witek Idczak]

[kadr z filmu "Avalon"]
[kadr z filmu "Avalon"]
[kadr z filmu "Avalon"]

Czat komiksowy na Onecie
Jutro o 12.00 odbędzie się czat z twórcami komiksu Quo Vadis - Jerzym Ozgą i Grzegorzem Majcherem.
By wziąć w nim udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]


Powstanie animowana wersja "Thorgala"?
Ellipse Deutschland, niemiecka filia francuskiej wytwórni filmów animowanych - Ellipseanime, zamierza wyprodukować rysunkowy obraz, któremu za podstawę scenariusza posłuży popularny komiks pt. "Thorgal".

Pierwotnie, animowana wersja komiksu powstać miała w wyniku współpracy Ellipse Deutschland z założonym pięć miesięcy temu niemieckim studiem Mediability. Przedstawiciele Mediability nie mogąc znaleźć środków finansowych, które pozwoliłyby rozpocząć prace nad obrazem, ogłosili upadłość.

Ellipse Deutschland, która postanowiła nie rezygnować z ekranizacji komiksu, ogłosiła, że obraz jednak powstanie. Trwają poszukiwania sponsorów, którzy zgodziliby się współfinansować produkcję animowanego "Thorgala".

Niedawno Grzegorz Rosiński, autor komiksu o "Thorgalu" gościł w Polsce. Fani zadawali pytania na temat realizacji animowanego filmu. Rosiński poinformował, że serial animowany nie powstanie. Jak sam podkreślił nie widział Thorgala jako film animowany, nie podobało mu się zubożenie rysunku. Narzekał też, że nie miał żadnej kontroli nad projektem, nie chciano go wpuszczać do studia. Podobno są prowadzone bardzo wstępne rozmowy na temat filmu fabularnego. (sam o tym napisałem w relacji z MFK 2001 - przyp. JO)

Kinematografię francuską stać na dobry film przygodowy z elementami fantasy, czego dowodem jest "Braterstwo wilków". Który z projektów powstanie okaże się wkrótce.
[Stopklatka]


"Batman: Year One" w kinach w 2003 roku
Jak podaje serwis internetowy Comingsoon, premiera filmu "Batman: Year One" odbędzie się w 2003 roku. Wszystko wskazuje na to, prace nad obrazem, którego reżyserem ma być prawdopodobnie Darren Aronofsky, ruszą już wkrótce. Dobrze poinformowane źródła donoszą, że film będzie gotowy zimą 2002 roku. Produkcję filmu sfinansuje studio Warner Bros. Nad projektem pojazdu Batmana pracują obecnie artyści z kanadyjskiego studia Draxhall Jump - Ken Lashley i Christian Zanier.

Scenariusz do filmu "Batman: Year One" Aronofsky napisał wspólnie z Frankiem Millerem, autorem komiksu "Batman: YO". Wydana w 1987 roku książka przedstawia pierwszy rok życia Bruce'a Wayna jako Batmana, nieustraszonego stróża prawa. Wciąż nie wiadomo kogo producenci obsadzą w głównej roli. Wśród kandydatów wynieniano już między innymi: Bena Afflecka, Keanu Reevesa i Brada Pitta.
[Stopklatka]

[szkic Batmobilu]

Zmiany w nowym wydaniu IV księgi przygód Tytusa
uzupełnienie informacji
Oprócz wymienionych przedwczoraj nowości zauważyłem jeszcze dwie. Na str. 26 został zamieszczony rysunek dziecka przedstawiający manewry NATO, natomiast na końcu książeczki widnieje schemat ubrania i oporządzenia bombardiera Papcia Chmiela z 1945 roku, którego dosadność pozwala wątpić, by był w poprzednich wydaniach.
[Jarek Obważanek]


Koncert "Cool Kids of Death"
Wczoraj odbył się koncert grupy "Lenny Valentino". Jako support zagrał łodzki zespól "Cool Kids of Death" w którym śpiewa Krzysiek Ostrowski a gra na perkusji Jacek Frąś. Zespół wydał już dwie epki z których pierwsza znalazła się na pierwszym miejscu na liscie Radiostacji. Koncert - który odbył się w klubie Piekarnia w Warszawie - był ich debiutem na scenie przed publicznoscią.
[Dennis Wojda]


środa, 28.11.2001


Zmiany w nowym wydaniu IV księgi przygód Tytusa

["Tytus, Romek i A'Tomek" księga IV "Tytus żołnierzem"]
["Tytus, Romek i A'Tomek" księga IV "Tytus żołnierzem" - okładka jednego z poprzenich wydań]

"Ja, Tytus de Zoo, tak wyglądałem w roku 1998, kiedy to z Romkiem i A'Tomkiem weszliśmy do NATO... Ale przypomnijmy sobie nasze wojskowe przygody, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi... Jest rok 1969. Odpoczywam sobie po trudach wagarowania z lekcji, gdy..."

Tak zaczyna się IV wydanie IV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka" "Tytus żołnierzem". Jest to tekst nowej planszy, którą Papcio narysował specjalnie do tej edycji. Niestety, nie wiem, jak ta księga zaczynała się pierwotnie, gdyż zwyczajnie jej w poprzednich wydaniach nie posiadam. Z tych samych względów nie wiem co jeszcze w treści zostało zmienione. Kilka modyfikacji jest jednak bardzo widocznych.

Najważniejszą zmianą jest pełny kolor wydania. Dotąd ta księga była drukowana znanym, dziwnym sposobem - dwie plansze barwne, dwie monochromatyczne. Kolejną zmianą jest narysowana na nowo okładka, która jednak jest bardzo podobna do oryginalnej. Warto zwrócić uwagę na zamianę czerwonej chorągiewki na biało-czerwoną. Ponadto plansze "Z albumu A'Tomka" przedstawiają współczesne nam wyposażenie polskiej armii (nie jest szególnie imponujące :)

Na stronie ze stopką wydawniczą zostały zreprodukowane pieczęcie cenzury zezwalające na wydrukowanie drugiego wydania z roku 1973. Wewnętrzne strony okładki zawierają jak zwykle wspomnienia Papcia, tym razem oczywiście wojskowe.

Wznowienie tej księgi było od dawna oczekiwane. Jej cena rynkowa wynosiła około 50 zł (przynajmniej ja za tyle ją widziałem). Wydawnictwo "Prószyński i S-ka" jednak długo zwlekało z reedycją tej księgi, zapewne obawiając się jej treści.
[Jarek Obważanek]


"Tomb Raider & Witchblade" w "Play'u"
Do grudniowego numeru magazynu "Play" (gry komputerowe i konsolowe) dołączono specjalny dodatek z trzecią częścią komiksu "Tomb Raider / Witchblade". Tym samym została przedrukowana zawartość zeszytu wydanego w sierpniu zeszłego roku przez TM-Semic pod szyldem Wydania Specjalnego. Co ciekawe, również w "Play'u" brakuje ostatniej strony tego komiksu.
[Jarek Obważanek]


Film "The Hulk" - kojelne informacje

[Plakat-teaser filmu "The Hulk"]

Główną rolę żeńską w "The Hulk" Aga Lee, zagra Jennifer Connelly. W rolę naukowca, który w wyniku zetknięcia z promieniami Gamma zmienia się w zielonego potwora, wcieli Eric Bana. Connelly zagra rolę jego ukochanej - córki generała, który chce pojmać Hulka. Bardzo możliwe, że w postać wojskowego wcieli się Nick Nolte. Prace nad filmem rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Premiera zaplanowana została na lato 2003.
[Stopklatka]


wtorek, 27.11.2001


Ostatnio wydane

["Giacomo C." tom 1: "Maska w ustach mroku"] ["Błękitna Jaszczurka" tom 1: "Spotkanie ze œmierciš"]    

Braki w "Kajtek i Koko na tropie pitekantropa"

["Kajtek i Koko" - tom 2: "Na tropie Pitekantropa"]

W opowiadaniu "Na tropach pitekantropa" brakuje około 5 odcinków natomiast "W krainie baśni" brakuje 10 odcinków. "Wśród piratów" wydaje się kompletne, ale między stronami 466 a 467 jest niespójność. Jak wyjaśnił wydawca, była to decyzja samego Janusza Christy. Z takich czy innych względów wolał niektórych pasków nie pokazywać.

Zupełnym nieporozumieniem jest natomiast kolejność opowiadań, są dokładnie odwrotnie, niż pierwotnie. W albumie ostatnie jest opowiadanie, w którym Kajtek i Koko się poznają!
[Maciej Nowak, Jarek Obważanek]


Stare powraca...
Już wkrótce zostaną wznowione kolejne polskie komiksy.

Tym razem przyszła kolej na wydawnictwo KAW. W przyszłym roku planowane są trzy albumy. Na razie znane są plany dotyczące dwóch z nich. Pierwszy będzie zbiorem najlepszych komiksów opublikowanych w magazynie "Relax". Drugi to zbiór najlepszych komiksów Jerzego Wróblewskiego. Plany co do zawartości trzeciego albumu nie sa jeszcze znane.
[Esensja]


Komiks ze Wschodu w Lublinie
W dniach 26 listopada do 2 grudnia br. planowana jest wystawa ukraińskich i rosyjskich komiksów w Lublinie. Odbędzie się ona w Akademickim Centrum Kultury "Chatka -aka" w ramach festiwalu kultury alternatywnej "ZdAerzenia". Na wystawie przedstawione zostaną prace siedmiu autorów zza wschodniej granicy. Fragmenty komiksów przeznaczone do ekspozycji zostały przełożone na język polski.
W imieniu Komisariatu artystycznego ZdAerzen zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Myślę, że w przyszłości, w porozumieniu z autorami, można by zamieszczać w polskich pismach tłumaczenia nie tylko z języków zachodnich, ale również z ukraińskiego, rosyjskiego czy białoruskiego.
[Maciej Sokal]


niedziela, 25.11.2001


"Produkt" i nowy film Smitha
Co ma wspólnego "Produkt" z Kevinem Smithem?
Jak donosi Śledziu "Produkt" obejmie patronat medialny nad nowym filmem Smitha "Jay & Silent Bob Strikes Back". Na ulotkach z filmu mają się pojawić komiksy autorstwa Kamila Śmialkowskiego (scenariusz) i Michała Śledzińskiego (rysunek). Ponadto postacie Jaya i Boba dołączą do okładki "Produktu" #10 wraz z logo filmu. W zamiam logo "Produktu" pojawi sie na plakatach i ulotkach z filmu.
[Esensja]


sobota, 24.11.2001


Ostatnio wydane

["Komiksy z Kaczogrodu" - tom 4: "Atlantyda - zaginiony lšd"] ["Kaczor Donald" nr 47/2001]    

oraz reedycja IV księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka" - "Tytus żołnierzem"


piątek, 23.11.2001


Kolejne ubytki na żywo
Dzisiaj z działu Na żywo usunąłem 44 z "48 stron" Adlera i Piątkowskiego. Mimo iż ten dział często się kurczy, nie mam powodów do narzekań, gdyż każde skrócenie komiksu na żywo łączy się z jego rychłym wydaniem drukiem. Taka sytuacja bardzo mnie cieszy. Jak dotąd obciąłem Rorka 3, Trylogię Nikopola i 48 stron. Zapowiadałem swego czasu opublikowanie "Ghost in the Shell" i wygląda na to, że wypuszczę tylko fragment dla smaku. Zawartość tomu "Kajtek i Koko na tropie pitekantropa" również miałem zaprezentować w przyszłości i już nie ma potrzeby tego robić.
[Jarek Obważanek]


VII Podkarpackie Spotkania z Komiksem

[Rak Wars - Epizod VII]

Już jutro rozpoczynają się w Rzeszowie VII Podkarpackie Spotkania z Komiksem zatytułowane RAK WARS - Epizod VII. Program imprezy znajedziesz tutaj.

[Rak Wars - Epizod VII]

Podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawę komiksów "Mikropolis" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza. Wystawa będzie czynna do 29.11 w galerii na parterze Wojewódzkiego Domu Kultury.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 22.11.2001


Gwiazdka z Komiksem

[Gwiazdka z Komiksem i Fantastykš]

W sobotę 1 grudnia Łódzki Dom Kultury zaprasza na kolejną Gwiazdkę z Komiksem i Fantastyką. Tym razem impreza odbedzie się w sali kolumnowej, a jej program wypełniony jest mnóstwem atrakcji. Gościem specjalnym gwiazdki będzie Bogusław Polch - autor komiksowej adaptacji Wiedźmina, a o filmowych adaptacjach komiksów mówił będzie Wojciech Birek. W programie jest również wernisarz Wystawy Urodzinowej Przemysława Truścińskiego oraz turniej gry fabularnej Magic the Gathering, a dla miłośników gier bitewnych pokaz gry Mordheim. Blok mangowy wypełnią projekcje anime (Avalon, Neon genesis Evangelion), konkursy rysunkowe i quizy. Impreza rozpocznie się o 10.
Zapraszamy.
[Witek Idczak]

Program imprezy


Produkt 10 opóźniony

["Produkt" 10]

Najnowszy numer Produktu powinien pokazać się w pierwszym tygodniu grudnia. Opóźni się też autorska seria Śledzia. "Parish" pojawi się dopiero na początku stycznia.
[Nowa Gildia]


"48 stron"

["48 stron: Director's Cut"]

Już w pierwszym tygodniu grudnia bieżącego roku, za pośrednictwem Wydawnictwa MANDRAGORA, znajdziesz w księgarni rewelacyjny komiks Roberta Adlera & Tobiasza Piątkowskiego pt. 48 STRON. Ta odjazdowa parodia znanych filmów i komiksów, mieszcząca się na świetnie narysowanych 56 stronach (jak tytuł wskazuje), wydrukowana zostanie na papierze kredowym, z pół-twardą okładką i kosztować będzie jedyne 14,90 zł.

I na tym MANDRAGORA nie poprzestanie!
Szykujcie się na niespodzianki w marcu przyszłego roku!
[Przemek Wróbel]


Opóźnione komiksy z Siedmiorogu
Wydawnictwo informuje, że zapowiadane na październik komiksy "Dla Marii" z serii "XIII" oraz "Blacksad" ukażą się w przyszłym tygodniu.
[Siedmioróg, Jarek Obważanek]

["XIII" tom 9: "Dla Marii"] ["Blacksad"]

Bilal z Egmontu

["Targi Nieœmiertelnych"] Trylogia Nikopola zostanie wydana na kredzie, cena prawdopodobnie 17,90 zł. "Targi nieśmiertelnych" w lutym, "Kobieta pułapka" w maju lub czerwcu a "Zimny równik" pod koniec 2002 roku lub na początku 2003.
[Egmont, Jarek Obważanek]

Marini z Egmontu
Seria "Skorpion" zostanie wydana w albumach prawdopodobnie dopiero w 2003 roku. Najpierw Egmont planuje wydać narysowane przez Mariniego serie "Cygan", "Drapieżcy" i "Gwiazda pustyni". Okładki "Cygana" i "Drapieżców" do obejrzenia tutaj.
[Egmont, Jarek Obważanek]

["Skorpion" tom 1: "Znamię Szatana"] ["Skorpion" tom 2: "Sekret Papieża"] ["Gwiazda pustyni" tom 1] ["Gwiazda pustyni" tom 2]

"Ghost in the Shell"

["Ghost in the Shell" okładka wydania amerykańskiego]

Wydawnictwo J.P.Fantastica planuje wydać w przyszłym roku mangę "Ghost in the Shell", której animowana adaptacja jest w Polsce bardzo popularna.
[Gato, Jarek Obważanek]


10 lat księgarni Marjanna
Dziesięć lat temu, w sobotę 7. grudnia 1991 r., "MARJANNA", księgarnia francuska, rozpoczęła swoją działalność.
 
W sobotę 8. grudnia 2001 r. będziemy obchodzić nasze dziesiąte urodziny.
Serdecznie Was zapraszamy do wspólnego świętowania!
 
W programie tego wyjątkowego dnia:

 • 10% zniżki na zakupione książki,
 • inauguracja programu "karta stałego klienta". Tego dnia, do każdego zakupu o wartości powyżej 100 zł dołączymy kartę stałego klienta,
 • wizyta Świętego Mikołaja,
 • konkurs na nową zakładkę księgarni (prosimy o przekazywanie nam projektów),
 • w godz. 14:30 - 15:30 spotkanie przy urodzinowym torcie

Serdecznie zapraszamy!
 
Księgarnia francuska "MARJANNA"
ul. Senatorska 38, 00-095 Warszawa
pon. - pt.: 11:00 - 18:00
sobota: 10:00 - 14:00
tel: [prefix + 22] 8277359, 8266271


Film o Blueberrym

[Blueberry]

Vincent Cassel i Tcheky Karyo zagrają w najnowszym filmie Jana Kounena. Wszyscy trzej mieli już okazję współpracować na planie "Dobermanna", a obecnie zjednoczą siły podczas prac nad ekranizacją komiksu pt. "The Adventures of Mike Blueberry". Kounen poinformował, że ani Cassel, ani Karyo nie zagrają Blueberry'ego - porucznika kawalerii i głównego bohatera komiksu, którego twórcami są Jean-Michel Charlier i Jean Giraud. Rozmowy dotyczące wykreowania tej postaci na kinowym ekranie prowadzone są obecnie z kilkoma bardzo znanymi aktorami. W gronie tym znajduje się między innymi Willem Dafoe.
[Stopklatka]


Adaptacje komiksów w telewizji polskiej

[Kapitan Ameryka]

Kapitan Ameryka (Captain America)
23.11.2001, 21:00, Polsat
film sensacyjny, Jugosławia-USA 1989 r.
reż. Albert Pyun
wyk. Matt Salinger, Melinda Dillon, Ronny Cox, Ned Beatty, Darren McGavin, Michael Nouri

W przeddzień II wojny światowej niemiecka uczona odkrywa metodę hodowli supermanów zdolnych walczyć z całymi oddziałami wroga. Jej notatki, przemycone do USA pozwoliły wyhodować "Kapitana Amerykę", szlachetnego wojownika i obrońcę.
[Polsat]


[Batman i Robin]

Batman i Robin
25.11.2001, 13:50, TVN
film przygodowy, USA 1997 r.
reż. Joel Schumacher
wyk. George Clooney, Arnold Schwarzenegger, Chris O'Donnell, Uma Thurman, Alicia Silverstone, Michael Gough, Pat Hingle, John Glover, Elle Macpherson, Vivica A.Fox

Przeraźliwy chłód paraliżuje mieszkańców Gotham City. Znękane miasto ponownie staje w obliczu zagłady. Ostatnią nadzieją na ocalenie Gotham City i na wyrwanie go z jarzma lodowych oków jest tajemniczy obrońca. Gdy na niebie pojawia się znak nietoperza, wszyscy wiedzą, że Batman rusza im z pomocą swoim nowym niesamowitym batmobilem.
[TVN]


[Dick Tracy]

Dick Tracy
1.12.2001, 20:05, TVP1
film fab. prod. USA 1990 r.
reż. Warren Beatty
wyk. Warren Beatty, Al Pacino, Dustin Hoffman, Madonna

Detektyw Dick Tracy (Warren Beatty) prowadzi śledztwo w sprawie masakry wśród gangsterów. Jego przeciwnikiem jest Big Boy (Al Pacino).
[TVP1, Tele Tydzień]


Najnowsze informacje o filmie "Poland: The update" Dennisa Wojdy

FESTIWAL OFF CINEMA W POZNANIU

Film "Poland: The update" otrzymał "Brązowy zamek" (3. nagroda) na festiwalu Off Cinema w Poznaniu w zeszły weekend. Do konkursu festiwalowego dopuszczono prawie 50 filmów, spośród 130 zgłoszonych. Były to filmy powstające poza telewizją i kinem, filmy niezależnych twórców - amatorów, studentów szkół filmowych oraz zawodowców z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Czech, Węgier, Grecji, Norwegii, Włoch i Austrii. Oceniało je jury pod kierownictwem reżysera, Krzysztofa Krauze. W jego składzie znaleźli się również: aktor Andrzej Chyra, operator filmowy Łukasz Kosmicki, krytyk filmowy Andrzej Kołodynski oraz dyrektor festiwalu filmowego w Berlinie Juergen Macpolowski.

EUROSHORTS W ZACHECIE

Film "Poland: The Update" zostanie pokazany na trzecim przeglądzie niezależnego kina "Euroshorts", odbywajacym sie w Warszawie w Zachęcie. Projekcja filmu będzie miała miejsce 26.11 o godz. 19:00.
http://www.fmk.art.pl
http://www.zacheta-gallery.waw.pl/euro_00.html

NURT W KIELCACH

21-24.11 w Kielcach odbędzie się VII Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT 2001. Film "Poland: The Update" zostanie pokazany w piątek 23.11 w bloku filmowym rozpoczynającym się o godz. 17:00.
http://www.kck.com.pl/nurt/index.htm
http://www.nurt.independent.pl

We wczorajszej informacji zostało błędnie podane przez Gazetę Wyborczą nazwisko Joanny. Ma być Sanecka a nie Stanecka.
[Dennis Wojda]


środa, 21.11.2001


Ostatnio wydane

["Kajtek i Koko" - tom 2: "Na tropie Pitekantropa"] ["Yans" - tom 9: "Księżna Ultis"] ["Aquablue" - tom 1: "Nao"] [" Dylan Dog" - tom 2: "Œwit żywych trupów"]
["Nathan Never" - tom 2: "Serce mroku"] ["Iznogud" - tom 5: "Gwiazdy dla Iznoguda"] ["WiedŸmin" tom 2] ["Tu detektyw jeż" tom 7]

oraz "Atlantyda" z serii "Opowieści z Kaczogrodu"


wtorek, 20.11.2001


Ostatnio wydane

["Fushigi Yuugi" tom 7] ["Pokemon Adventures" zeszyt 4] ["Kaczor Donald" nr 46/2001]  

Widać koniec kłopotów technicznych
Tym razem przerwa została spowodowana kolejnymi kłopotami z dyskiem twardym. Jeśli pamiętasz, w sierpniu wymieniałem dysk, ale ten nowy już zaczął się sypać! Na szczęscie udało mi się tym razem pożyczyć dysk z serwisu na czas naprawy, ponadto tamten dysk był jeszcze na tyle sprawny, że można było z niego zgrać dane. Dowiedziałem się, że dyski IBM są tak delikatne, że nie można ich nosić!
[Jarek Obważanek]


VII Podkarpackie Spotkania z Komiksem
RAK WARS - Epizod VII

Rzeszów, 24-25.11. 2001 r.
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie,
ul. Okrzei 7.

Program imprezy

Sobota: 24.11.2001

10.00

Otwarcie imprezy i komiksowych wystaw: "Mikropolis" Krzysztofa Gawronkiewicza i Dennisa Wojdy oraz komiksów i ilustracji Macieja Mazura. - Galeria WDK na parterze.

10.30

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem, wielokrotnym laureatem nagród w komiksowych konkursach na Festiwalach Komiksu w Łodzi, autorem rysunków serialu "Mikropolis" - sala audiowizualna na II piętrze.

11.15

Spotkanie z Maciejem Mazurem - rysownikiem komiksów i ilustratorem, autorem albumów "Rechot" i "Strip-tiz". - sala audiowizualna.

(Podczas spotkań można nabyć albumy komiksowe zaproszonych twórców, a po
spotkaniach uzyskać rysowaną dedykację. Uwaga: ilość dostępnych
w sprzedaży albumów ograniczona!)

12.00

KKWoK - czyli Krótki Konkurs Wiedzy o Komiksie ze sporą ilością nagród w postaci najnowszych komiksów polskich wydawnictw.


12.00
- 17.30

konkurs gier karcianych pod patronatem sklepu Garou
(Nagrody?)


13.00

RAK WARS - Epizod VII - Blok tematyczny Rzeszowskiej Akademii Mocy

13.00

projekcja filmów "Epizod XIII" i "Rogue Squadron" oraz trailerów filmów z serii "Gwiezdne Wojny"

14.00

czytanie komiksów

15.00

Pokaz walki na świetlne miecze (jeśli będzie sala)

15.30

propaganda racji stron konfliktu Gwiezdnych Wojen

16.30

projekcja filmów "Stars in Black" 1 & 2

17.00

Konkurs wiedzy o świecie "Gwiezdnych Wojen" - z nagrodami w postaci wydawnictw, dotyczących świata "Star Wars"

18.30

zakończenie pierwszego dnia imprezy

Niedziela 25.11.2001

Blok tematyczny sekcji Anime i Mangi:

10.00

projekcja nowego filmu kinowego "Cowboy Bebop - Knockin' on Heavens' Door"

11.30

lame-turniej J Tekken Tag Tournment (konsola PS2)

12.30

projekcja polskiej wersji filmu kinowego "Slayers Perfect"

13.45

projekcja pierwszego epizodu nowej serii TV "Geneshaft"

14.15

przerwa (15 minut)

14.30

projekcja trzech epizodow serii tv "eX-Driver" (na podst. mangi Kosuke Fujishimy)

15.45

projekcja fanowskich odcinków filmu Mikołaja Birka "Dragon Ball F"

16.00

konkurs!

17.30

zakończenie drugiego dnia imprezy

Uwaga: w razie dużej liczby uczestników turnieju TTT zostaną wcześniej przeprowadzone walki kwalifikacyjne. Pozostałe walki będzie można oglądać na ekranie projektora. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się chętnych do organizatorów!

[Fingolfin]


Gwiazdka z komiksem
Impreza organizowana przez Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

1.12.2001, godz. 10-18, sala 6

"Gwiazdka z komiksem" z udziałem Bogusława Polcha - twórcy komiksowej wersji Wiedźmina - Wojciecha Birka, Krzysztofa Skrzypczyka; giełda kolekcjonerska i kiermasz wydawnictw komiksowych, prelekcje, projekcje filmów anime, blok mangowy, turniej gry fabularnej "Magic the Gatering"; oraz "Wystawa urodzinowa" Przemysława Truścińskiego.

Program:

10.00 - Otwarcie giełdy kolekcjonerskiej i kiermaszu wydawnictw komiksowych
Rozpoczęcie turnieju gry fabularnej "Magic the Gatering"
11.00 - Projekcja filmów anime
12.00 - "Komiksowe adaptacje filmowe" - spotkanie z Wojciechem Birkiem
13.00 - "Koszmaryzm Truścińskiego" - prelekcja Krzysztofa Skrzypczyka
13.45 - Wernisaż "urodzinowej wystawy" Przemka Truścińskiego
14.15 - "Po premierze filmu "Wiedźmin" - spotkanie Bogusława Polcha (twórcy komiksowej wersji Wiedźmina) z czytelnikami. "Seans autografów".
15.15 - Blok mangowy
17.00 - Projekcja filmu anime.

Dodatkowe informacje tel.: 6339800 w. 244.

[Nowa Gildia]


"Rork": "Fragmenty" - koniec listopada 2001

["Rork" tom 1 "Fragmenty"] Już pod koniec miesiąca listopada wydawnictwo Twój Komiks wznowi pierwszego Rorka, którego mieliśmy okazję już poznać w serii Fantastyka-Komiks. Tym razem bedzie to jednak wydanie albumowe: z grzebiecikiem i sztywną okładką. W środku znajdziemy pięć opowiadań, w których Rork pomaga w rozwikłaniu tajemnicy starego domu i ratuje przed śmiercią jego właściciela Bernarda Wright'a. Poznaje tajemnicę punktu krytycznego, którego znaczenie odkrył jego przyjaciel Adam Nelles. Okazuje się, że każdą kulę można rozbić naciskając na jeden punkt na jej powierzchni i dotyczy to także... Ziemi! Rork staje przeciw istocie z kosmosu - plamie, która opanowała jego przyjaciela Awridge'a i odsyła ją spowrotem w kosmos. Spotyka się także z kobietą o nadprzyrodzonych zdolnościach polegających na unoszeniu i przestawianiu wszelkich przedmiotów, która staje się drugą ofiarą plamy powracającej z przestrzeni kosmicznej. Śledząc jej poczynania wyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie plama "przygotowała" na niego zamach...
[Serwis Komiksowy]

"Rork": "Przejścia" - koniec listopada 2001
["Rork" tom 2 "Przejœcia"] Idąc za ciosem (i zupełnie słusznie zresztą...) wydawnictwo Twój Komiks wypuści na rynek także wznowienie drugiego albumu Rorka, który wcześniej wyszedł w serii Fantastyka-Komiks. Będzie to początek całej serii, którą tym razem otrzymamy w postaci nadającej się do postawienia na półkę pod każdym względem. W drugim albumie poznamy historię Rorka a wszystkie pozornie nie związane ze sobą wcześniejsze epizody zaczynają się ze sobą łączyć i układać w jedną niesamowitą całość. Wynajęty detektyw - Raffington Event - dostaje zlecenie przeprowadzenia śledztwa w sprawie "śmierci" Rorka. Niezwykłe okoliczności doprowadzają go do spotkania z Ebenezerem Awridge'm i kobietą unoszącą przedmioty - Deliah Darthorn - oraz ich nowym "przewodnikiem" Pharassem - strażnikiem przejść międzywymiarowych. Razem odnajdują Rorka zawieszonego "pomiędzy" światami. Pojawia się tam także Nelles, który odwraca uwagę Pharassa niszcząc jego statek-kulę a Deliah korzystając z tego "uwalnia" Rorka i razem znikają w jednym ze światów. Niestety podczas przejścia rozdzielają się...
[Serwis Komiksowy]

Górsky i Butch powracają w albumie!

[Projekt okładki "48 stron"]

Już w grudniu, nakładem nowego wydawnictwa Mandragora ukaże się pierwsze "48 stron".

Pełny tytuł komiksu to "48 stron - directors cut". Komiks będzie zawierał niepublikowane dotąd materiały. Przed wami wstępny projekt okładki narysowany przez Adlera. Niestety po wydarzeniach z 11 września (w USA) autorzy postanowili zwmienić okładkę. Nową, oficjalną okładkę albumu zobaczycie już wkrótce.

Mandragora to nowe wydawnictwo. "48 stron" jest pierwszym albumem, ale zapowiedziane są już kolejne - nie tylko Adlera i Piątkowskiego, wydawca zapowiada również zagraniczne tytuły.
[Esensja]


"Video Girl Ai" z Waneko

["MangaMix" nr 4]

To bodaj najważniejsza w tym miesiącu informacja dla wszystkich fanów mangi w Polsce. Otóż od piątego numeru magazynu "Mangamix" warszawskie wydawnictwo Waneko zapowiada rozpoczęcie nowej serii, czyli "Video Girl Ai". Autorem tej znanej młodzieżowej mangi, będącej mieszkanką romansu i komedii, jest Masakazu Katsura. Zapowiada się gorąca zima.

Co ponadto? W Waneko trwają prace nad dziesiątym tomem "Locke'a". Niestety, wbrew zapowiedziom, najprawdopodobniej nie ukaże się on w listopadzie, lecz w pierwszych dniach grudnia. Będzie to ostatni tom, lecz w ramach rekompensaty dla wiernych fanów, będzie sobie liczył aż 240 stron.

Fani Locke'a sobie popłaczą, ale za to ucieszyć się powinni miłośnicy kota Michaela. Tak, tak, Michael wraca w tomie dziewiątym. Składać się będą nań odrzucone wcześniej przez wydawcę historie. Waneko więc przede wszystkim wychodzi na przeciw prośbom wszystkich niezadowolonych z faktu ingerencji w zawartość fanów. Ci na pewną będą zachwyceni, bo manga Makoto Kobayashiego trzyma poziom.

Ponadto na horyzoncie widać już czwarty numer "Mangamixu", gdzie Czytelnikom przyjdzie się pożegnać z przygodami Aladyna. Ale w jego miejsce wchodzi wspomniana na wstępie manga "Video Girl Ai", czyli umarł król, niech żyje król.
[manga.com.pl]


Krakowska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "Maus"
Krakowska prokuratura wszczęła na początku listopada dochodzenie w sprawie znieważenia narodu polskiego w komiksie Arta Spiegelmana "Maus" - poinformował naszą Agencję w piątek prokurator Wojciech Miłoszewski.

W komiksie Polacy są przedstawieni jako świnie i pomocnicy Niemców w zbrodni holokaustu - napisali w lipcu w doniesieniu do prokuratury członkowie Klubu "Naród-Państwo-Niepodległość".

Policja pod nadzorem prokuratury przesłuchuje pierwszych świadków i ustala, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa "Post", które opublikowało komiks. Dotychczas nie znaleziono w Krakowie takiego wydawnictwa, na ślad firmy nie natrafiono też w dokumentacji urzędów skarbowych.

Działacze Klubu "Naród-Państwo-Niepodległość" uznali w doniesieniu do prokuratury, że Polacy nie tylko są przedstawieni w komiksie jako świnie, ale też tak się zachowują. "Komiks ten zniekształca rzeczywistą historię II wojny światowej i niemieckie sprawstwo ludobójstwa na narodzie żydowskim. Brak w nim informacji, że Polska była jedynym krajem w okupowanej Europie, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci" - napisali.

Ich zdaniem, uhonorowanie komiksu w 1992 roku nagrodą Pulitzera "wskazuje, że komiks ten jest traktowany nie jako 'licentia poetica', lecz reporterski zapis życia świadka holocaustu".

Przeciwko komiksowi "Maus" Arta Spiegelmana działacze Klubu "Państwo-Naród-Niepodległość" protestowali już w maju przed siedzibą redakcji "Przekroju" w Krakowie. W tygodniku tym opublikowano recenzję komiksu, a tłumaczem książki był ówczesny zastępca redaktora naczelnego "Przekroju" Piotr Bikont.

"Maus" to opowieści o holokauście, w której Żydzi są myszami, Polacy świniami, a Niemcy - kotami. Przedstawiono w nim wojenne przeżycia rodziny Spiegelmanów - Władka i jego żony Andzi, którzy przeżyli obozy zagłady. Ojciec opowiada tę historię synowi Artowi.

W kwietniu w Polsce wydano pierwszą część komiksu, druga ukazała się w lipcu.

Art Spiegelman urodził się w 1948 r. w Sztokholmie, ale wychowywał się w Nowym Jorku. Jest współzałożycielem i wydawcą "Raw" - magazynu prezentującego prace komiksowej awangardy. Jego rysunki były publikowane w wielu czasopismach, m.in w "The New Yorker", i wystawiane w galeriach na całym świecie.
[PAP]


Dennis nagrodzony!
Na V Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Off Cinema" nagrodę Brązowego Zamku otrzymał m.in. Dennis Wojda za film "Poland the update". Wraz z nim nagrodę za film dostały Joanna Sanecka i Krzysztof Sakho.
[Michal Studniarek za Gazetą Wyborczą z dn. 19.11.2001]

W imieniu jednoosobowej redakcji WRAKa składam serdeczne gratulacje!
[Jarek Obważanek]


Film "Aliens vs Predator"
Pojawiły się plotki, że reżyserem filmu "Alien vs Predator" będzie David Twohy. Bardzo prawdopodobne jest, że twórca "Pitch Black" napisze również scenariusz filmu. Producentem obrazu jest studio 20th Century Fox, którego przedstawiciele pomysł zekranizowania tego popularnego komiksu ogłosili już cztery lata temu.
[Stopklatka]


czwartek, 15.11.2001


Zmiana serwera
Przepraszam za kolejną przerwę. Kilka dni nie mogłem się dostać na swoje konto, a ponieważ nie wydarzyło się to po raz pierwszy, dlatego podjąłem decyzję o zmianie serwera. Dzięki uprzejmości Minimala (dzięki!) strona jest teraz na Jego serwerze (www.kultura.org.pl), który jest znacznie stabilniejszy. Wczoraj padł PRV, ale mam nadzieję, że to chwilowe.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

["Largo Winch" tom 1 "Spadkobierca"] ["Przygody Mikołajka" tom 2 "Dobry Dzień"] ["Kapitan Kloss" zeszyt 6 "Hasło"] ["Dragonball" tom 10]
["X" tom 8] ["Pokemon Adventures" zeszyt 3] ["Kaczor Donald" nr 45/2001] ["Tom & Jerry" nr 10/2001]

Różne zmiany w odmętach WRAKa
Dzisiaj startuję z programami teatralnymi Christy, których skany otrzymałem od MBTigera (wszelkie wyrazy wdzięczności proszę kierować bezpośrednio do niego). Mam ich 6 i z tego co wiem, jest to komplet. Zastąpią one wstrzymaną dzisiaj "Trylogię Nikopola".

W działach Okładki wydań oryginalnych i Zapowiedzi trochę nowych okładek. Ponadto spis wszystkich tomów przygód Iznoguda, który w Polsce wydawany jest w losowej kolejności.
[Jarek Obważanek]


Podsumowanie 2.KFKiM
Za nami 2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi. Ósma krakowska impreza komiksowa, licząc od 1993 roku, kiedy to Kamil M. Śmiałkowski zorganizował Sesją Popularno-Naukową "Komiks". Wszystkie następne imprezy zostały zorganizowane przez Krakowski Klub Komiksu. Ponieważ jednak imprezy musi ktoś prowadzić, grać pierwsze skrzypce, niektórzy mogli odnieść wrażenie, że to wszystko zasługa jednej osoby. Taki osąd ukazał się m.in. w Antologii Komiksu Polskiego, co dziwi dlatego, że jej autor jest osobą blisko związaną i współpracującą z Klubem (pozdrowienia). Każdą imprezę organizowało grono kilku, bądź kilkunastu, osób i żadnej z nich nie można pominąć. Wszelkie inne założeni ubliżają całemu Klubowi i poszczególnym członkom, którzy walnie przyczynili się do zorganizowania imprezy. W tym roku 2. KFKiM zorganizował Krakowski Klub Komiksu w składzie: Paweł Antosiewicz, Zbigniew Bogusławski, Michał Gałek, Marcin Hojda, Tomasz Hopkowicz, Jan Korczyński, Krzysztof Korzeniak, Dariusz Kronowski, Michał Lisiak, Adrian Luty, Mirosław Mańko, Rafał Sacha, Miłosz Sroka, Kamil M. Śmiałkowski, Mariusz Zabdyr.
Podsumowując możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy dzięki tym imprezom zamierzony efekt - promocję polskiego komiksu. Dlatego niniejszym oświadczamy, że rezygnujemy z organizowania kolejnych edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu i Mangi. Postanowiliśmy skupić uwagę i siły na tworzeniu magazynu KKK i nie jesteśmy w stanie znaleźć czas na więcej. Nie wyklucza to jednak możliwości zorganizowania imprezy przez pozostałych członków Krakowskiego Klubu Komiksu, którym już zdeklarowaliśmy ewentualną współpracę.

Michał Gałek
Jan Korczyński
KKK


"Produkt" 10 - koniec listopada

["Produkt" 10] "Produkt" 10 ukaże się pod koniec listopada, będzie miał 100 stron (nie 134 jak niektórzy mówili) a okładkę zrobił Leśniak.
[Szymon Stelmaszyk]

[Nowe logo "Produktu"]


Bilal po polsku!!!

["Targi Nieœmiertelnych"] Egmont ujawnił, że już w lutym przyszłego roku ukaże się pierwszy tom "Trylogii Nikopola" pt. "Targi nieśmiertelnych", którego dużą część jeszcze wczoraj można było przeczytać na żywo na WRAKu (obecnie jest 4 strony). Dwie pozostałe części, czyli "Kobieta-pułapka" oraz "Zimny równik" ukażą się jeszcze w tym samym roku. Egmont jeszcze nie ustalił, w jakiej formie edytorskiej zobaczymy tę trylogię.
[Jarek Obważanek]

"Wiedźmin" tom 2 - w przyszłym tygodniu

["WiedŸmin" tom 2]

Kontynuacja pierwszego tomu komiksowego cyklu opowiadań o wiedźminie, będących autoryzowanymi adaptacjami opowiadań Andrzeja Sapkowskiego.

W drugim tomie umieszczone są trzy opowieści: Mniejsze zło, Ostatnie życzenie oraz Granica możliwości.
[Prószyński i S-ka]


Relacja z Łodzi w "Aktivist"
Dzięki uprzejmości Dennisa Wojdy jako dodatek do relacji z Łodzi umieściłem komiksową relację, którą stworzył wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem na potrzeby "Aktivista".
[Jarek Obważanek]


O komiksach w "Życiu"
W sobotnim (10 XI) wydaniu "Życia" ukazał się obszerny artykuł Cezarego Gmyza pt. "Fipcio, Hipcio, Żbik i Tytus". Tekst omawia historię komiksu w Polsce od końca XIX w. do czasów obecnych (sławna "Stawka!" Platformy Obywatelskiej). Zreprodukowano kadry historyjki obrazkowej Kostrzewskiego, Koziołka Matołka, Starego zegara, Kwapiszona, Żbika, Tytusa, Tyfusa, Homka i Erotomka i innych (niektóre pochodzą ze zbiorów niżej podpisanego). Autor czerpał wiedzę m.in. ze stron www Serwisu Komiksowego.
[Janusz Pawlak]


Zapowiedzi Klubu Świata Komiksu
Druga część "Szninkla", ze względu na niespodziewane wcześniejsze wydanie, nie została umieszczona w żadnym z pakietów wysyłkowych. Można ją zamówić oddzielnie w cenie 16,90 zł czyli identycznej jak w księgarniach.

Pakiet listopadowy
Od pierwszej zapowiedzi w czerwcu zmieniła się jego zawartość. Zamiast drugiego tomu Piotrusia Pana otrzymujemy drugi tom Kajtka i Koka, zamiast ósmego tomu Aquablue otrzymujemy pierwszy (znany już ze "Świata Komiksu" 13 i 14) natomiast w serii Nathan Never zamiast tomu "Serce mroku" otrzymujemy tom "Dzieci nocy".
Cena klubowa pakietu 89,00 zł czyli taniej o 28,50 zł.

["Kajtek i Koko" - tom 2: "Na tropie Pitekantropa"]

"Kajtek i Koko na tropie Pitekantropa"

Scenariusz i rysunki: Janusz Christa

Drugi tom przygód Kajtka i Koka, zawierający opowieści: "Na tropach pitekantropa", "W krainie baśni" i "Wśród piratów". Klasyka polskiego komiksu sensacyjnego i przygodowego, na dodatek pełnego humoru. Aż 472 strony!

cena 49,90 zł

["Yans" - tom 9: "Księżna Ultis"]

"Yans" tom 9: "Księżna Ultis"

Scenariusz: Andre-Paul Duchateau
Rysunki: Zbigniew Kasprzak

Tym razem Yans rusza w przyszłość i na inną planetę w poszukiwaniu swej zaginionej córeczki. Na miejscu, jak zwykle, wpada w kłopoty...

cena 15,90 zł

["Aquablue" - tom 1: "Nao"]

"Aquablue" tom 1: "Nao"

Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Olivier Vatine

Pierwszy tom serii science fiction. Po katastrofie statku kosmicznego, uratowane przez robota-niańkę niemowlę dociera na planetę Aquablue, zamieszkaną przez humanoidalną rasę, tkwiącą rozwojowo w epoce kamienia. Ludzkie dziecko rośnie w tym otoczeniu, zaś kłopoty pojawiają się wraz z przybyciem ludzi na Aquablue...

cena 15,90 zł

["Iznogud" - tom 5: "Gwiazdy dla Iznoguda"]

"Iznogud" tom 5: "Gwiazdy dla Iznoguda"

Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Jean Tabary

Niestrudzony Wielki Wezyr Iznogud znów knuje, aby zająć miejsce kalifa Bagdadu. Tym razem zamierza posłać swego ukochanego władcę w kosmos, potem próbuje zamienić własne sny (oczywiście - sny o potędze) w rzeczywistość, aż wreszcie usiłuje wywołać wojnę z sąsiednim imperium...

cena 15,90 zł

[" Dylan Dog" - tom 2: "Œwit żywych trupów"]

"Dylan Dog" tom 2: "Świt żywych trupów"

Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Angelo Stano

Do detektywa Dylana Doga zgłasza się piękna kobieta, twierdząca, że musiała wbić nożyczki w czaszkę własnego męża, gdyż był... chodzącym trupem i próbował ją zabić! Dog podejmuje się wyjaśnić tę sprawę - w efekcie dociera do zapomnianego przez czas szkockiego miasteczka, gdzie prowadzi niezwykłe badania diaboliczny profesor Xabaras.

cena 9,95 zł

["Nathan Never" - tom 2: "Serce mroku"]

"Nathan Never" tom 2: "Dzieci nocy"

Scenariusz: Michele Medda
Rysunki: Nicola Mari

Nathan wpada na trop młodych ludzi, którzy pod wpływem mrocznych piosenek swojego idola uważają się za wampiry. Wierzą, że należą do rasy lepszej od ludzi. Jeden z nich postanawia dowiedzieć się, jaki jest sposób na zawładnięcie umysłami "zwykłych" ludzi...

cena 9,95 zł

Pakiet grudniowy
Do tego pakietu trafił drugi tom "Piotrusia Pana", który miał być pierwotnie opublikowany miesiąc wcześniej. Wbrew zapowiedziom z Łodzi, "Drapieżcy" nie będą wydawani w imprincie "Mistrzowie komiksu" a w związku z tym nie będą w twardej oprawie. Ponadto do pakietu dołączony będzie komplet 3 różnych okładek 25. "Świata Komiksu" w formie mini-plakatów.
Cena klubowa pakietu 89,00 zł czyli taniej o 17,40 zł.

["Drapieżcy" tom 1] ["Thorgal" - tom 19: "Niewidzialna forteca"] ["Piotruœ Pan" - tom 2: "Opikanoba"] ["Lanfeust z Troy" - tom 2: "Thanos Pirat"]
["Gwiezdne wojny": "Cienie Imperium"] ["Titeuf" - tom 3: "Sposób na dziewczyny"]    
 • "Drapieżcy" tom 1 (cena 16,90 zł)
 • "Thorgal" - tom 19: "Niewidzialna forteca" [2. wydanie] (cena 15,90 zł)
 • "Piotruś Pan" - tom 2: "Opikanoba" (cena 15,90 zł)
 • "Lanfeust z Troy" - tom 2: "Thanos Pirat" (cena 15,90 zł)
 • "Gwiezdne wojny": "Cienie Imperium" (cena 24,90 zł)
 • "Titeuf" - tom 3: "Sposób na dziewczyny" (cena 15,90 zł)

[Jarek Obważanek, Klub Świata Komiksu]


Wieści z Waneko

["Tu detektyw jeż" tom 7]

W najbliższym czasie czeka nas wizyta w świecie przygód Nanase Goro i komiksu "Tu detektyw Jeż". Siódmy tom pojechał już do drukarni i już niedługo powinien trafić do sprzedaży. Przede wszystkim będzie on grubszy od poprzedniego (176 stron), zawierając pięć historii. Dowiemy się z nich m.in. czegoś o życiu gwiazd filmowych i ludzki, którzy w przeszłości weszli w konflikt z prawem, a teraz bardzo gryzie ich sumienie. Czy można zapomnieć o czyjejś winie wobec nas i społeczeństwa? A jeśli nie, to czy mimo wszystko można wybaczyć? Poznamy też prawdziwe oblicze życia Jakuzy i jego dziewczyny.

Co ponadto? Przede wszystkim zapowiedź poszerzenia popularnej serii "Jak powstaje manga" o dalsze cztery tomy. Książki ukażą się już w przyszłym roku, a będą to: "Wielkie roboty", "Manga dla młodych dziewcząt", "Anatomia" i "Sceny walki". Jest więc na co czekać.
[manga.com.pl]


Wiedźmin w sądzie?
Jak podaje Rzeczpospolita, Bogusław Polch - autor sześciu komiksów o Wiedźminie, zarzuca realizatorom filmu plagiat i rozważa skierowanie sprawy do sądu.
Komiksy Bogusława Polcha wydała w latach 90-ych firma Prószyński i S-ka w nakładzie przekraczającym 200 tys. egzemplarzy. Autor twierdzi, że Andrzej Sapkowski mało precyzyjnie opisał zewnętrzny wygląd bohaterów, a niektóre postacie filmowe wzorowane są na komiksowych.

Dodaje, że postaci rysowanych przez niego Sapkowski nie odrzucił, a realizatorzy je zwyczajnie skopiowali. Zarzuty rysownika dotyczą przede wszystkim osób: Geralta, Borcha i Pryszczatego. Zdaniem Polcha twarz filmowego Wiedźmina od postaci komiksowej różni się tylko uczesaniem. Żebrowski ma bliznę na policzku, medalion z miniaturą głowy wilka i spojrzenie takie same jak w komiksie. Rycerz Borch nosi na swoim stroju herb Trzy Kawki, w każdym detalu odpowiadający komiksowemu. Drugoplanowa postać Pryszczatego ma w filmie czapkę identyczną jak zaprojektowana przez Polcha.

Wiceprezes producenta filmu, spółki Heritage Films, Paweł Poppe określa te zarzuty krótko, mianem pieniactwa. Według niego postacie komiksowe były wulgarne i prostackie, w przeciwieństwie do filmowych. Komiksowy Geralt na głowie miał "cebulę". W filmie nie ma ani śladu tych wulgaryzmów. Dodaje też, że w filmie udział wzięło ponad 3000 statystów i twórcy starali się utrzymać styl średniowiecza. A jeśli autor komiksów dopatrzył się tam takiego samego miecza lub blizny, to zbieżności są czysto przypadkowe.

Bogusław Polch powyższe zarzuty sformułował po obejrzeniu ponad 100 fotosów. Domaga się on zamieszczenia w czołówce filmu informacji, że realizatorzy inspirowali się jego twórczością. Twierdzi, że skradziono mu nie cały pomysł, a tylko jego elementy, czym naruszono jego prawa autorskie. Poza sprostowaniem, autor komiksu, oczekuje też odszkodowania.
W przeciwnym razie zapowiada skierowanie sprawy do sądu.
[film.wp.pl]


Spider-man - kolejne teasery

[Stopklatka]


Cage w adaptacjach komiksów
Jeżeli Nicolas Cage ostatecznie zrezygnuje z udziału w filmie "Ghost Rider", wtedy producenci chcieliby zaangażować na jego miejsce Johnny'ego Deppa. Cage deklarował rezygnację z roli superbohatera dla udziału w filmie "Constantine". Jednak nic nie jest jeszcze przesądzone.
[Stopklatka]


Kolejne ploty o filmie "X-Men 2"
Tom Sizemore zagra najprawdopodobniej w drugiej części filmu "X-Men". Zgodnie z niepotwierdzonymi jeszcze plotkami aktor wcieli się w postać głównego czarnego charakteru, członka specjalnych jednostek, które za cel mają ochronę ludzi przed mutantami. Scenariusz "X-Men 2" piszą Zak Penn i David Hayter. Fabuła filmu będzie kombinacją dwóch odrębnych scenariuszy, których autorami są Penn i Hayter. Sizemore zagra również w filmie pt. "Fear X", w którym partnerować mu będzie Natascha McElhone. Siezemore wcieli się tutaj w rolę ochroniarza, którego żona została w brutalny sposób zamordowana. Bohaterka, w rolę której rolę wcieli się McElhone, pomoże mu w poszukiwaniu morderców.
[Stopklatka]


9.11.2001


Ostatnio wydane

["Quo Vadis" tom 1] ["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Tomasza Leœniaka i Rafała Skarżyckiego] ["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Œledzia] ["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Piotra Kowalskiego]
["Cartoon Network" 39] ["Digimon" 1/2001]    

"Błękitna jaszczurka" już wkrótce z wydawnictwa Twój Komiks.

["Błękitna Jaszczurka" tom 1: "Spotkanie ze œmierciš"]

Scenariusz i rysunki: Benoit Roels

Błękitna jaszczurka to przezwisko nadane Lison, młodej Pani chirurg wykonującej z poświęceniem swoja pracę. Akcja dzieje się na kilku płaszczyznach. Na początku poznajemy małżeństwo podróżujące jachtem po morzu, które natrafia na spalony wrak statku, a tam znajduje poparzonego rozbitka w kajdankach. Wracając powoli z letargu, rozbitek przypomina sobie przeszłość i zaczyna snuć opowieść o Lison, ich młodości oraz ich zwiazku. Kłamie czy mówi prawdę? Czy wytatuowana na kostce jaszczurka może być jakąs wskazówką w tej historii?
Kolejny komiks z serii sensacyjno-policyjnej.
[Esensja]


Giacomo C.

["Giacomo C." tom 1: "Maska w ustach mroku"]

Giacomo Casanova to nowy komiks z wydawnictwa Twój Komiks. Ukaże się jeszcze w listopadzie. Pierwszy tom zatytułowany jest "Maska w ustach mroku".
Scenariusz: Jean Dufaux, rysunki: Griffo.

W samym sercu XVIII-wiecznej Wenecji, szlachcic Giacomo C., penetruje środowisko szpiegów, włóczęgów, szlachty i tajnej policji, ciągnąc korzyści ze wszystkich. Ten wielki libertyn przeszywa serca kobiet jednym spojrzeniem, tak jak w pojedynku jednym cięciem szpady serca mężczyzn. Mgła unosząca się o poranku nad miastem skrywa jednak jego prawdziwe oblicze.
Dufaux i Griffo odsłaniają makiaweliczne spiski, rządzące magicznym miastem i wrecz ze złaśliwością wnikają w wenecjański labirynt usłany maskami, damskimi koronkami i sztyletami. Opowiadają przygody bohatera władajacego równie dobrze słowem jak i mieczem.
[Esensja]

Przykładowe plansze
Okładki oryginalne


8.11.2001


Zapowiedzi na WRAKu
W dziale Zapowiedzi trochę nowych okładek.
[Jarek Obważanek]


"ZNAKOMIKS" 4
Formalności dotyczące zmiany tytułu czasopisma zostały już zakończone. Niestety gorzej z odtworzeniem skradzionego materiału. Przypominam, iż z pracowni Piotra Drzewieckiego skradziono komputer razem ze wszystkimi zapisanymi na twardym dysku projektami. Wraz ze sprzętem, który złodziej prawdopodobnie sprzedał na części za kilkaset złotych, skradziono Piotrowi wiele tygodni życia. Projekty graficzne, które zamówiły u niego liczne przedsiębiorstwa, a które były na ukończeniu muszą być wykonane ponownie. Podobnie ze stronami do komiksu "Ex-ternauta" oraz "Czart". Konieczność wywiązania się z zobowiązań, które pozwalają utrzymać rodzinę w połączeniu ze stresem wynikającym z faktu kradzieży, nie sprzyjają twórczości czysto artystycznej. Mając to na uwadze, nie mam sumienia poganiać Piotra w jego pracy nad komiksem. Tym bardziej, że nie chcielibyśmy aby nasz czwarty numer był warsztatowo gorszy od poprzednich. Dlatego też, prosimy naszych czytelników o odrobinę cierpliwości.
"ZANKOMIKS" nr 4 na pewno ukaże się niebawem, a w nim "Kołysanka", "Czart", "Szorty", stałe rubryki oraz cztery strony komiksu w kolorze!
[Andrzej Baron dla Nowej Gildii]


7.11.2001


Zbliża się "Produkt" 10
Przyzwyczailiście się już chyba do tego, że jeśli chodzi o terminy, objętość i zawartość Produktu nic nigdy nie jest pewne. Jednak dobrze poinformowane źródła donoszą, że nr #10 będzie miał 132 strony!
[Opowieści na sygnale]

Wewnątrz ma się znaleźć nagrodzony w Łodzi za scenariusz komiks "Ławka 2" Bizona.
[Jarek Obważanek]


Meblowanie Głów
7. listopada o 19:00 w sali Laboratorium w Warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się klubowa impreza pt. "Meblowanie Głów" (w ramach festiwalu Warszawa Pisarzy]. Celem imprezy jest promocja nowego czasopisma literackiego "Meble". W "Meblach" można przeczytać nowy komiks z serii Mikropolis (ostatnia strona okładki).

Meblowanie Głów: wstęp 15 zł (w cenie egzemplarz pisma)

Każdy numer "Mebli" ukazuje się w formie papierowej (60 stron), jak i sieciowej, w postaci darmowego pliku PDF.
[Doktor Murnau, Prezydent Miasteczka Mikropolis]


"Legendy z miasta" i "Pantofel..."
W nowym "Fluidzie" będzie tylko zapowiedź projektu "Legendy z miasta". Cała seria rusza dopiero w kolejnym "Fluidzie". O "Pantofel Panny Hofmokl" zabiega się "Świat Komiksu". Być może w marcu "Pantofel" się ukaże na jego łamach.
[Dennis Wojda]


Komiks w "Aktiviście"
W najnowszym numerze Aktivista ukazała się komiksowa relacja z MFK 2001 autorstwa Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza. Komiks ten znajdzie się wkrótce na stronie Miasteczka Mikropolis.
[Dennis Wojda, Jarek Obważanek]

"Quo vadis" - w nakładzie 100 000 już wydrukowany!
Komiks "Quo vadis" już lada dzień ukaże się w sprzedaży - nakład został już wydrukowany, teraz tylko wystarczy go poskładać, posklejać i komiks będzie można kupić w każdym kiosku - jak zapewnia wydawca.
[Komiks on-line]


Myszkowski w "AQQ" 26
W nowym "AQQ" 26 (grudzień) będziecie mogli zobaczyć malowany plakat z Emilia, Tankiem i Profesorem FIlipa Myszkowskiego oraz nową okładkę do Komixoramy naszego autorstwa (Myszkowski/Stelmaszyk).
[Szymon Stelmaszyk - Strefa Zero]


Nieregularny Pojechalnik Okołointernetowy

["QH(at)$H" 1]

Strefa Zero nawiązała współpracę w tworzeniu magazynu QHASH (Nieregularny Pojechalnik Okołointernetowy). Pisemko, w którym będę prowadził dział informacyjny INFO:::komiks oraz rysował co miesiąc nową jednoplanszówkę wystartuje w grudniu w kafejkach internetowych sześciu większych miast polski. Pismo będzie darmowe. Okładka mojego autorstwa.
[Szymon Stelmaszyk - Strefa Zero]


Nowości na Strefie Zero
Już od 1 listopada na Strefie Zero nowy, malowany komiks Filipa Myszkowskiego pt. "Głupi Komiks" (umieszczony w katalogu wystawy MFK Komiks 2001) oraz nowa ilustracja z Emilią, Tankiem i Profesorem.
[Szymon Stelmaszyk - Strefa Zero]


"Tomb Raider & Witchblade" w "Play'u"
Do listopadowego numeru magazynu "Play" dołączono drugą część komiksu "Tomb Raider/Witchblade".
[Jarek Obważanek]


"Wiedźmin"
Wydanie drugiego tomu komiksu "Wiedźmin" planowane jest za dwa tygodnie.
[PeCHa]

5.11.2001


Przepraszam za przerwę w nadawaniu
Bardzo przepraszam za to, że WRAK nie był przez ostatnie dni dostępny. Niestety zdarzyły się okoliczności niezależne ode mnie. Od piątku strona znów była dostępna, ale z powodu nieporozumień z administratorem serwera możliwość jej uaktualnienia dostałem dopiero dzisiaj.
[Jarek Obważanek]


Apel
Praca nad WRAKiem jest właściwie jedynym powodem, dla którego łączę się z Internetem. Niestety, dokonuję tego przez modem co mnie dużo kosztuje.
Jeśli chcesz, możesz mi pomóc płacić rachunki :) Wystarczy, że będziesz kilkał w banner umieszczony na samym dole tej strony.
Planuję także za te pieniądze kupić domenę wrak.pl.
Oczywiście wcale Cię nie zmuszam do kilkania, to tylko propozycja.
[Jarek Obważanek]


Opis "Kronik barbarzyńców"

["Kroniki barbarzyńców" tom 1]

"Kroniki barbarzyńców" (tytułowane przeze mnie początkowo "Kroniki barbarzyńskie") co prawda na razie zostały wycofane z planów wydawniczych Twojego Komiksu, ale umieściłem opis tej serii wykonany przez Darkka.
[Jarek Obważanek]


Nowy artykuł na WRAKu: "Z Polski rodem"

["Lancer"]

Yedyny napisał ciekawy (rozwojowy) artykuł o komiksach drukowanych w Polsce na zamówienie zagranicznych wydawców. Możesz go przeczytać w dziale Artykuły.
[Jarek Obważanek]


Ostatnio wydane

["MangaMix" 3] ["Oh! My Goddess" tom 11] ["Kaczor Donald" 43/2001] ["Pokemon - przeboje ekranu" 4/2001]

25. numer "Świata Komiksu" - już wkrótce

["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Tomasza Leœniaka i Rafała Skarżyckiego] ["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Œledzia] ["Œwiat Komiksu" 25 - okładka Piotra Kowalskiego]

"Świat Komiksu" obchodzi mały jubileusz - za kilka dni ukaże się 25. numer pisma!
Z tej okazji redakcja przygotowała atrakcję dla prawdziwych kolekcjonerów: ten numer dwumiesięcznika wydrukowany został w trzech wersjach, różniących się okładkami! Każda z nich została zamówiona u innego polskiego znanego rysownika komiksowego:

 • Piotra Kowalskiego, autora albumu "Gail" (w numerze artykuł poświęcony temu komiksowi i jego twórcy)
 • Śledzia, autora albumu "Fido i Mel: Na kozetce" (w numerze plansza komiksu o Fidzie i Melu)
 • Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, autorów serii o Jeżu Jerzym (w numerze plansza przygód tego bohatera).

Poza tym w piśmie:

 • laureaci konkursu ŚK i Tenbitu: Ziuto oraz Skutnik
 • Usagi Yojimbo - przygody samuraja-królika
 • Wspomnienia Janusza Christy
 • Porady Praktycznego Pana
 • artykuł o najnowszym Asteriksie: "Asteriks i Latraviata"
 • "Dingodossier" Goscinnego i Gotliba
 • Forum: przemoc w komiksie
 • druga część "Alphy"
 • wieści ze świata; recenzje; wyniki ankiety
 • dokończenie "Skorpiona"

[Klub Świata Komiksu]


Mangamix 3 już w sprzedaży

["MangaMix" 3]

W październikowym wydaniu pisma prócz trzech znanych już czytelnikom mang: "Aladyn i magiczny imbryk" - Sou Michiko; "Zapiski detektywa Kindaichi" - Sato Fumiya i Kanari Yozaburo; "Black Jack" - Tezuki Osamu znalazł się szereg artykułów.
"Polowanie na Duchy" Anety Niewady (artykuł pełen humoru i zarazem głębokiej refleksji nad postaciami japońskich duchów i duszków tudzież ich relacji ze światem przyrody).
"W normalnej Japonii" cz. II - wspomnienia Aleksandry Watanuki dotyczące pierwszych miesięcy jej życia w kraju Kwitnącej Wiśni.
"Grać jak Chopin" - refleksje pisarki i krytyka muzycznego, Fujishimy Miro, na temat fascynacji młodych japońskich pianistów muzyką tego wielkiego kompozytora.
"Polski Samuraj" - wywiad Waneko z Grzegorzem Decem, studentem prawa z Rzeszowa, dla którego zainteresowanie japońskimi sztukami walki stało się sposobem na życie.

Prócz tego oczywiście nie zabrakło twórczości fanów (nie tylko rysunkowej).
[Esensja]


Szyłak w "Machinie"
Spieszę donieść, że listopadowa "Machina" publikuje artykuł Doktora od Komiksów Jerzego Szyłaka "Komiks erotyczny. Zakazane obrazki". W rubryce "Internet" umieszczono krótkie omówienie zawartości strony "Mikropolis".
[Janusz Pawlak]


Jaki komiks Adlera i Piątkowskiego chcielibyście przeczytać w Esensji?
Uznani polscy autorzy opublikowanego w numerze 8 Esensji komiksu "Gołota versus Predator" (oraz komiksów opublikowanych na WRAKu - przyp. JO), Robert H. Adler i Tobiasz Piątkowski zapraszają do wzięcia udziału w plebiscycie na komiks w/w autorów, który chcielibyście zobaczyć/przeczytać w Esensji.
Tutaj znajdziesz krótkie opisy proponowanych serii. Głosować możesz również tam lub po prostu wysyłając maila na adres redakcja(at)esensja.pl koniecznie z tytułem "Adler i Piatkowski - propozycje". Jeśli nie odpowiada Wam żadna z prezentowanych propozycji możecie przysłać nam także swoje własne pomysły.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
[Marcin Herman]


"Janosik" z Postu
Jeszcze przed świętami wydane zostaną pierwsze dwa zeszyty sześcioczęściowej serii JANOSIK prof. Jerzego Skarżyńskiego i Tadeusza Kwiatkowskiego. Całość będzie w kolorze, w twardej oprawie, świetnie wydrukowane, tak żeby wydrukowana seria nie różniła się od orygnałów, które są wyjątkowo dynamicznie narysowane, a także żeby oddać bardzo wyraziste kolory jakich używa autor.
[Nowa Gildia]


Daredevil już jest, a... Elektra ?
Jak wiadomo, obok postaci Mutta Murdocka, nie może w "Daredevilu" zabraknąć ponętnej, ale niebezpiecznej Elektry. Wiemy już, że tytułowego bohatera zagra Ben Affleck, a co z "lepszą połową" ? Jest kilka kandydatek: Lucy Liu, Angie Harmon (serial "Law & Order"), Jessica Alba (Dark Angel), Natalie Portman (Gwiezdne wojny cz.I), Claire Forlani (Joe Black), Bridget Moynahan (Serendipity), Penelope Cruz (Vanilla Sky) i Robbie Coltrane (From Hell). Zdjęcia do filmu zaczynają się 20 marca 2002 roku.
[Nowa Gildia]


Aktualizacja specjalna z okazji 2.KFKiM


Postać Roku K'01
Krakowski Klub Komiksu ponownie przyznał nagrodę dla Postaci Roku. Nagroda ta jest przyznawana w zamkniętym, jawnym głosowaniu członków Klubu. W roku 2001 do nagrody zostali nominowani:

Henryk Jerzy Chmielewski
za trwanie przy swoim wbrew wszystkim

Tomasz Kołodziejczak
za wkład w wydanie "Kajtek i Koko w kosmosie" i "Komiks - Antologia komiksu polskiego: Najlepsi młodzi rysownicy"

Andrzej i Marek Rabenda (nominacja wspólna)
za wydanie "Maus 1: Mój ojciec krwawi historią" i "Maus 2: I tu się zaczęły moje kłopoty"

Jerzy Szyłak
za książki: "Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa" i "Zgwałcone oczy"

Michał "Śledziu" Śledziński
za redagowanie magazynu komiksowego "Produkt" - największego fenomenu na rynku komiksowym 2000/2001

Nagrodę otrzymali:
Andrzej i Marek Rabenda

[Jan Korczyński, KKK]


Nagroda K'01 za osiągnięcia w dziedzinie komiksu
Nagrodę otrzymali:
Francois Boucq
Maciej Parowski

[Jan Korczyński, KKK]


Wyniki plebiscytu nagrody K'01
W roku 2001 oddano 659 głosów. Rynek komiksowy jest coraz bardziej konkurencyjny przez co w kilku kategoriach walka trwała do samego końca. Szczególnie gorąco było w kategorii "Magazyn komiksowy" gdzie ostatecznie kilkuletni lider Świat komiksu ustąpił miejsca Produktowi. Ogólnie za przyczyną Thorgala nadal mocno trzyma się wydawnictwo Egmont, ale nawet ten pewniak przegrał z Maus w kategorii "Komiks wolumin". Kategoria "Fanzin" pokazuje, że słabnie zainteresowanie czytelników undergroundem. Nie trudno się domyślić, że jest tak za sprawa coraz większej ilości ogólnodostępnych tytułów. Więc chyba idzie ku lepszemu.

Poniżej wyniki skrótowe, pełną listę znajdziesz tutaj.

I. Wydawca
1. Egmont Polska 365

II. Tytuł cykliczny
1. Thorgal 188

III. Magazyn komiksowy
1. Produkt 237

IV. Komiks wolumin
1. Maus 1 + 2 (nominacja wspólna) 142

V. Polski album komiksowy
1. Kajtek i Koko w kosmosie 164

VI. Fanzin
x Nic godnego uwagi 392
2. Wypierd 68

VII. Okładka
1. Thorgal 5: Ponad krainą cieni (Rosiński) 154

VIII. Scenarzysta
1. Van Hamme Jean 225

IX. Rysownik
1. Rosiński Grzegorz 213

X. Bohater
1. Thorgal 155

XI. Komiks Prasowy
1. Garfield (Gazeta Wyborcza) 130

XII. Czasopismo niekomiksowe publikujące komiksy
1. Gazeta Wyborcza 140

XIII. Strona internetowa
1. www.serwis-komiksowy.pl (serwis informacyjny) 213
2. www.wrak.prv.pl (serwis informacyjny) 105

XIV. Wydatek okołokomiksowy
1. film: Dogma 134

XV. Publicysta
1. Śledziński Michał "Śledziu" 177

[Jan Korczyński, KKK]


Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali swój głos na WRAKa.
[Jarek Obważanek]


3.11.2001


Komiksowe Halloween

Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18
Dzisiaj Łódzki Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników literatury obrazkowej na kolejną, tym razem strrraszną, imprezę komiksową. W programie spotkania jest projekcja filmu opowiadającego nowe przygody demonicznego SPAWNA. Natomiast dla miłośników mangi przygotowano fantastyczny anime: NEON GENESIS EVANGELION. Uczestnicy spotkania będą mogli również obejrzeć ekspozycję prezentującą najpopularniejsze obecnie amerykańskie komiksy grozy: Spawn, Darkness, Witchblade...
Na giełdzie kolekcjonerskiej będą najnowsze wydawnictwa zagraniczne, oraz archiwalne komiksy polskie.
Początek o godzinie 12. Wstęp wolny.
[Witek Idczak]


Czat komiksowy na Onecie
Dzisiaj o 12.00 odbędzie się czat z Witkiem Tkaczykiem z AQQ.
By wziąć udział wystarczy kliknąć tutaj. Zapraszam!
[Igor Karasek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa