ARCHIWUM

 

 

środa, 31.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 1/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0487


 

 

środa, 31.12.2003
www
"Relax" - Internetowy Magazyn Komiksowy

 

Informacja zaległa. W październiku w sieci pojawiła się nowa strona poświęcona polskiemu komiksowi okresu PRL - "Relax". Serwis prowadzony przez Leszka Kaczanowskiego prezentuje ówcześnie działających autorów oraz ich dalsze losy, wydawnictwa, czasopisma - z magazynem "Relax" na czele, postacie i ciekawostki. Strona ma być sukcesywnie rozbudowywana.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 31.12.2003
www
Wampiur Zone

 

Informacja zaległa. W sieci zainstniała strona Marcina Szklarskiego poświęcona serii "Wampirus Wars" Jana Platy-Przechlewskiego. Wampiur Zone zawiera najważniejsze komiksy cyklu (nie licząc jednoplanszowych lub jednoobrazkowych żartów) oraz prawie wszystko to, co dotąd o serii napisano.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 30.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Wilq Superbohater" zeszyt 4: "Powrót na basen w Suchym Borze"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 8,48 zł
ID: 0486

WRAK POLECA

Recenzja

Wewnątrz 90% premierowego materiału, w tym najdłuższy pojedynczy epizod w historii tego bohatera o tytule "Fi 13" (wielowątkowy, epicki scenariusz już teraz uważa się za oskarowego pewniaka, a szanse na statuetkę mają też kreacje aktorskie Wilqa, Mikolaja, Alc-mana i Entombeta). Na czytelników czekają też niesamowite plenery (okolice dworca, warsztaty na Małopolskiej, zoo, basen w Suchym Borze, Świątynia Tańca i Góra Śmierci) a także całe mnóstwo nowych postaci. Obok "Wilqa" - jak zawsze - "Wyprawa na Ciemną Stronę Słońca" i żarty rysunkowe. Dodatkowo w środku 36 naklejek.
[Wilq.pl]


 

 

wtorek, 30.12.2003
fanziny
"KGB" nr 20 opóźniony

 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom "KGB" nr 20 nie pojawi się w grudniu, tylko dopiero w lutym, w okolicach walentynek. Być może z tego powodu wejdą do niego nowe rzeczy. Następny numer pojawi się prawdopodobnie miesiąc później, bo jest już sporo dobrego materiału.
[Hubert Ronek]


 

 

wtorek, 30.12.2003
wystawy
Komiks w Awangardzie

 

Projekt "Komiks w Awangardzie" to cykl trzech wystaw we wrocławskiej Galerii Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) prezentujących publikacje z "Produktu", Mandragory i Kultury Gniewu, składające się na aktualny obraz polskiej sceny komiksowej.

To czasopismo i te oficyny skupiają wokół siebie największą liczbę twórców, prezentują wyraźną linię programową, wreszcie konsekwentnie drukują serie komiksowe - co pozwala komiksiarzom na zaprezentowanie i rozwinięcie własnego stylu. Do projektu zostały dołączone również zjawiska z pogranicza komiksu i innych sztuk, takich jak netart i muzyka.

Komiks jest medium otwartym, jego możliwości łączenia z innymi formami przekazu są ogromne. Dlatego też na wystawach prace będą eksponowane w formie plansz komiksowych, prezentacji multimedialnych, graffiti, instalacji i projekcji slajdów, np. do "Osiedla Swoboda" Michała "Śledzia" Śledzińskiego powstanie graffiti; "Gang Gangrena czyli Jazz w Wolnych Chwilach" Michała Arkusińskiego zostanie pokazany w projekcie "comics audio", razem z muzyką O.S.T.R.-ego. Podobne zostanie zaprezentowany "Jeż Jerzy" Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego w kooperacji z produkcjami Łony - rapera z Gdańska (który, podobnie jak O.S.T.R.-y jest reprezentantem Asfalt Records). "Endo" i "pvek" - blogi komiksowe, będą atakować z PeCetów co bardziej stetryczałych miłośników komiksu (w Internecie to nie może być komiks, komiks to jest tylko na papierze). Zmaterializuje się miasteczko "Mikropolis" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza, co prawda nie do końca i na miesiąc, ale kto zna chimeryczną naturę mieszkanców Mikroplis ten wie, że to i tak duże poświęcenie z ich strony. "Wilq" braci Minkiewiczów zaprezentuje wspaniałe filmy, godne Oskara, we Flashu z projektora. Tego samego projektora użyje dwie wystawy później Mateusz Skutnik, żeby przenieść nas w surrealistyczny, wizjonerski i przykurzony świat swojego komiksu "Rewolucje".

"Produkt" - 16 stycznia do 8 lutego 2004
Mandragora - 14 lutego do 7 marca 2004
Kultura Gniewu - 12 marca do 31 marca 2004

Szczegóły na stronie wrocławskiego BWA.
[Beata Bełzak - kurator wystawy]

autor ilustracji: Zacharczuk


 

 

wtorek, 30.12.2003
prasa
Komiks erotyczny w "Wyborczej"

 

We wczorajszym wydaniu "Gazety Wyborczej" pojawił się artykuł Kamila Śmiałkowskiego "Bo w komiksie jest seks". Autor opisał w nim historię komiksu erotycznego w Stanach, Francji i w Polsce, a także przestawił obecnie dostępne w Polsce tego typu pozycje - zagraniczne i rodzime.

Artykuł można przeczytać również na stronie gazety.
[informacja goly, tekst Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Maks i Moryc"
Tytuł oryginału: Max und Moritz
Scenariusz: Wilhelm Busch
Rysunki: Wilhelm Busch
Tłumaczenie: Robert Stiller
Wydawca: Oficyna Naukowa
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Braun & Schneider
Data wydania oryginału: 1865
Liczba stron: 124
Format: 13 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,80 zł
ID: 0485
Jeden z bezpośrednich protoplastów komiksu (podobnie, jak "Dzieje świętej Rusi").

Opowieść łobuzerska w siedmiu psotach oraz inne rozkoszne wierszyki dla dzieci i dorosłych z obrazkami autora.


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
filmy
Zwiastun "Spider-Mana 2"

W sieci pojawił się niedawno pierwszy zwiastun filmu "Spider-Man 2", reklamowanego na razie przy pomocy samej cyfry 2. Dwuminutowy teaser pokazuje najpierw dłuższą sekwencję rozmowy Petera Parkera (Tobey Maguire) z Mary Jane (Kirsten Dunst), a po niej zwyczajowe migawki z filmu przeplatane skakaniem Spider-Mana między budynkami. Oczywiście nie zabrakło ujęć z doktorem Octopusem (Alfred Molina).

Film w reżyserii Sama Raimi wejdzie na ekrany amerykańskich kin w lipcu 2004.

Zwiastun w formacie Quick Time (.mov) można pobrać w jednej z czterech wersji:

4,23 MB
7,96 MB
17,8 MB
34,2 MB

[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
filmy
Zwiastun "Blueberry'ego"

Po nie trwającym nawet minuty teaserze "Blueberry'ego" przyszedł czas na dwuminutowy zwiastun, który jakiś czas temu pojawił się w Internecie. Poza przedstawieniem wielu nowych ujęć realizatorzy skupili się na zaprezentowaniu widzom osi fabularnej filmu.

Mike Blueberry (Vincent Cassel) jest szeryfem w cichej mieścinie na granicy ziem Indian. Wszystko zostaje wywrócone do góry nogami w dniu, w którym Wally Blount (Michael Madsen), tajemniczy morderca, atakuje miasto. Szuka on indiańskiego skarbu ukrytego w świętych górach. Blueberry rusza w pościg wraz z indiańskim szamanem Runim (Temuera Morrison), z którym się wychował. Dwaj mężczyźni muszą powstrzymać mordercę przed wejściem do sanktuarium. Ale w sercu świętych gór Blueberry musi zmierzyć się z jego własnymi demonami.

Reżyserem filmu jest Jan Kounen ("Dobermann") . Poza wyżej wymienionymi osobami występują Juliette Lewis, Nichole Hiltz, Colm Meaney, Eddie Izzard, Djimon Hounsou i Tchéky Karyo. Obraz na ekrany francuskich i belgijskich kin wchodzi 11 lutego 2004.

Trailer w formacie Quick Time (.mov) można pobrać ze strony oficjalnej filmu w dwóch wielkościach:

14,7 MB
42,2 MB

[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
filmy
Zwiastun "Appleseed"

Pojawił się pierwszy 30-sekundowy teaser promujący wysokobudżetową, kinową ekranizację mangi "Appleseed" Masamune Shirow. Prezentuje on kilka dynamicznych sekwencji. Obraz wyreżyseruje Aramaki Shinji, a za produkcję odpowiedzialny jest Sori Fumihiko. Japońską premierę animowanego filmu zapowiedziano na kwiecień 2004.

Zwiastun w formacie Windows Media Video (.wmv) można pobrać w trzech wielkościach:

1 MB
1,92 MB
5,52 MB

[Marcin Kamiński - FilmWeb]


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
zapowiedzi
"KKK" nr 22 - okładka i naklejki

Redakcja "KKK" udostępniła dzisiaj wykonaną przez Rafała Gosienieckiego okładkę numeru 22, którą dotąd można było zobaczyć wyłącznie na łamach najnowszego wydania magazynu KZ. Poza nią mogę zaprezentować zestaw naklejek, jaki dołączony zostanie do styczniowego "KKK". Arkusz będzie miał format A4.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 29.12.2003
zapowiedzi
"Wilq Superbohater" zeszyt 4 na początku stycznia

Na samym początku stycznia do sprzedaży trafi czwarty zeszyt "Wilqa Superbohatera" zatytułowany "Powrót na basen w Suchym Borze". Wewnątrz 90% premierowego materiału, w tym najdłuższy pojedynczy epizod w historii tego bohatera o tytule "Fi 13" (wielowątkowy, epicki scenariusz już teraz uważa się za oskarowego pewniaka, a szanse na statuetkę mają też kreacje aktorskie Wilqa, Mikolaja, Alc-mana i Entombeta). Na czytelników czekają też niesamowite plenery (okolice dworca, warsztaty na Małopolskiej, zoo, basen w Suchym Borze, Świątynia Tańca i Góra Śmierci) a także całe mnóstwo nowych postaci. Obok "Wilqa" - jak zawsze - "Wyprawa na Ciemną Stronę Słońca" i żarty rysunkowe.
[Wilq.pl]


 

 

sobota, 27.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Love Hina" tom 1
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 200
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0484

WRAK POLECA

Recenzja

Pierwsza część przygód sympatycznego nastolatka Keitaro Urashimy, który po raz n-ty usiłuje zdać na prestiżowy Uniwersytet Tokijski. Szukając spokojnego miejsca do nauki trafia do tradycyjnego japońskiego hotelu, który jest własnością jego babki. Nieoczekiwanie okazuje się jednak, że babcia zamieniła hotelik w pensjonat dla dziewcząt i przekazała go wnukowi w spadku. Na czytelnika czekają emocje oraz zwroty akcji, o jakich może mieć wyobrażenie tylko facet, któremu przyszło mieszkać z całą masą impulsywnych młodych dam.
[Waneko]


 

 

sobota, 27.12.2003
prasa
"Ślizg" nr 1/2004

W dziale komiksowym najnowszego "Ślizgu" znalazł się przede wszystkim wywiad ze Zbigniewem Kasprzakiem, w którym rysownik wiele mówi na temat "Halloween Blues", ale też na temat własnych początków na zachodzie. Poza tym oczywiście przygoda Jeża Jerzego - tym razem w Iraku - oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 27.12.2003
recenzje
"Spider-Man: Splątana sieć" tom 2: "Zemsta Tysiąca"

W skrócie: Ładnie narysowana, sympatycznie kolorowana, ale raczej niewystająca ponad przeciętną opowieść. Na pewno Ennisa stać na więcej pod każdym względem.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


 

 

środa, 24.12.2003
www
"KZ" nr 24 o Tytusie, Romku i A'Tomku

Ukazał się nowy, świąteczny numer magazynu KZ. Tematem wydania tym razem zostali Tytus, Romek i A'Tomek. Ponadto w środku znajdziesz: ankietę z nagrodami, komiks Piotra "Geni" Kowalskiego i Rafała Gosienieckiego, plansze z nowego "KKK", trzy wywiady (Karpowicz, Szyłak, Zwierzchowski), artykuły na temat "Mrocznych Miast", antologii niezależnego komiksu amerykańskiego, problemów z celnikami, polskiego "Spawna", "Kill Your Boyfriend", stałe działy i mnóstwo recenzji.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 23.12.2003
zapowiedzi
"KKK" nr 22 o grozie

 

W styczniu ukaże się 22 numer magazynu "KKK". Będzie grubszy i tańszy od poprzedniego. Za 10,90 zł oferuje 60 stron.

Tym razem redakacja skupiła się na szeroko pojętej grozie w komiksie. Przedstawia "najgroźniejsze" komiksy. Przygląda się rynkowi komiksów grozy na każdej długości i szerokości geograficznej. Specjalnie na tę okazję przeprowadziła wywiad z polskimi twórcami horrorów - Rafałem Gosienieckim i Piotrem "Gene" Kowalskim. Autorzy znani z łam "Produktu" właśnie przygotowują swoje albumy. Dowiedz się czym będą straszyć. Ponadto w ogień pytań wysłanników "KKK" trafili: Pat Mills, Zbigniew "Kas" Kasprzak, Joanna Karpowicz, Przemek "Trust" Truściński.

W stałych działach opisujemy m.in. "Corto Maltese", "Fantastic Four", "Rising Stars", "Ultimates", "V jak vendetta", "Inhumans". Do tego spora dawka nowości takich jak: Seriale TV: "Buffy", felietony Rafała Skarżyckiego i Tobiasza Piątkowskiego.

W dziale komiksowym rządzą specjalnie na tę okazję przygotowane opowieści grozy: "Obake" (Piotr "Gene" Kowalski i Rafał Gosieniecki), "Amulet" (Rafał Skarżycki i Przemysław "Trust" Truściński), "Złoty strzał" (Benedykt Szneider), "Łowczyni" (Mirosław Mańko i Tomasz "Skoti" Jędrzejowski) "Deduktor" (Michał Gałek i Marcin Nowakowski), "Alma" ( Michał Gałek i Mariusz Zabdyr) "Noc" (Mirosław Mańko i Michał Janusik), "Sunrise" (Miłosz Sroka i Mateusz Kołek).
[Jan Korczyński - KKK]


 

 

niedziela, 21.12.2003
gry
"XIII" na polskim rynku

Wydawnictwo Cenega wprowadziło na polski rynek stworzoną przez Ubi Soft grę "XIII", opartą na motywach serii komiksów pod tym samym tytułem.

Akcja gry rozpoczyna się niezwykle tajemniczo. Morze wyrzuca na plażę głównego bohatera. Jest ranny, nie pamięta kim jest i jak to się stało, że znalazł się w tym miejscu. Jedynym znakiem, który może mu pomóc w rozwiązaniu zagadki własnej tożsamości jest tajemniczy kluczyk oraz tatuaż na piersi z rzymską cyfrą XIII. Okazuje się, że kluczyk pasuje do jednej z bankowych skrytek, w której bohater znajduje paszport i dowiaduje się z niego, jak się nazywa. Chwilę potem zostaje aresztowany przez FBI, a potem oskarżony o zabójstwo prezydenta Stanów Zjednoczonych. Czy rzeczywiście był mordercą? Aby odpowiedzieć na to pytanie, gracz musi wcielić się w postać głównego bohatera i samemu spróbować zmierzyć się ze swoimi przeciwnikami, a także z przeszłością, która pozostaje dla niego wielką niewiadomą.

Wśród zalet gry dystrybutor wymienia wciągającą fabułę, ciekawą koncepcję graficzną, nawiązującą stylem do komiksu oraz możliwość pełnej interaktywności gracza-bohatera z otoczeniem.

Wszystko zaczęło się od serii komiksów pt. "XIII", która za sprawą wydawnictwa Siedmioróg stała się znana także polskiemu czytelnikowi. Jest to wielotomowa szpiegowsko-sensacyjna historia opowiadająca o losach agenta poszukującego wrogów Stanów Zjednoczonych. Swoją poczytność seria zawdzięcza scenariuszowi Jeana Van Hamme'a, zaś atrakcyjności dodają jej ilustracje Williama Vance'a.

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie jej polskiego wydawcy.
[Siedmioróg]


 

 

niedziela, 21.12.2003
www
"Esensja" nr 32

Pomimo niedawnej, długotrwałej awarii serwera, redakcja "Esensji" nie zaprzestała pracy. Efektem tego jest nowy, świąteczny numer magazynu.

W części komiksowej znajdziesz wywiad z Rafałem Gosienieckim i Piotrem "Geni" Kowalskim oraz kilka innych materiałów na temat komiksu "Pattern" ich autorstwa; przekrojowy artykuł o serii "Blacksad" oraz recenzję "W śnieżnej bieli"; trzecią część "Nieskończonych Ziem" Tomka "Humpla" Sidorkiewicza, który tym razem pisze o idei Elseworlds; w klimacie Elseworlds, Tomek "Jim" Kontny pisze szerzej o komiksie "Doom that Came to Gotham"; dwa odcinki "Francuskiego łącznika", czyli newsów z rynku frankofońskiego w wykonaniu Błażeja; "Lucka sprawę" i kilka recenzji.

Specjalnie na święta: 10 komiksowych Mikołajów oraz 10 komiksowych prezentów pod choinkę.
[Esensja]


 

 

niedziela, 21.12.2003
www
"Esensja" nr 31

Informacja zaległa. Przed awarią serwera "Esensji" nie zdążyłem napisać o wówczas najnowszym numerze 31. Chwilowo jest to jeden z dwóch numerów, które w ogóle można przeczytać.

W dziale komiksowym znalazły się: komiks "Smętarz" Piotra Zdanowicza, relacja z amerykańskiego konwentu SPX, przegląd i krótka historia amerykańskiej Małej Prasy, Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi w obiektywie (i na celowniku) Roberta Adlera, wywiad z Pierrem Christinem a także jego biografia i komiksowa bibliografia, wywiad z Krzysztofem Gawronkiewiczem na temat "Achtung Zelig!", komiksowe sceny deszczu oraz recenzje.
[Esensja]


 

 

niedziela, 21.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Fastnachtspiel" opowieść 2: "Zadziwiający Pan Burmistrz"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 9,90 zł
ID: 0483
Od 20.12 tylko w Imago.com.pl (stacjonarnym i internetowym), w innych sklepach w styczniu.


 

 

niedziela, 21.12.2003
nowości
Podsumowanie listopada 2003

 

Po październikowym zmasowanym ataku wydawców, w listopadzie obserwowaliśmy sytuację zupełnie przeciętną. Pojawiło się 39 pozycji, czyli zaledwie o 2 więcej, niż we wrześniu i o 10 więcej, niż w listopadzie 2002, ale za to o 29 mniej, niż w październiku. Suma cen nowości listopadowych wyniosła 566,29 zł, czyli niecałe 80 zł więcej, niż we wrześniu i prawie 145 zł więcej, niż w listopadzie ubiegłego roku. Oczywiście to suma aż o 500 zł mniejsza, niż październikowa. Spora różnica między cenami wrześniowymi i listopadowymi mimo niskiej różnicy w ilości komiksów wynika, jak zwykle, z różnic w cenach jednostkowych. W listopadzie pojawiły się 4 komiksy o cenie przekraczającej 24 zł, w tym jeden o cenie przekraczającej 48 zł. Wydając "Dzieje świętej Rusi" w cenie 60 zł wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria przebiło Post, który od marca znany był jako wydawca najdroższego w Polsce komiksu - "Dwóch podróży z Fellinim" - kosztującego 58 zł.

Egmont wrócił na pozycję wydawcy prezentującego ponad połowę nowości. Przedstawił 22 tytuły za 287,00 zł, czyli o 1 pozycję mniej za 20 zł więcej, niż we wrześniu, o 6 pozycji więcej za ponad 80 zł więcej, niż w listopadzie 2002 i wreszcie o 10 mniej za 180 zł mniej, niż w październiku 2003. Próg 50 zł przekroczył tym razem tylko w zasadzie jednorazowy gracz - wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria - i to przy pomocy jednego zaledwie albumu, wspomnianych już rekordowo drogich "Dziejach świętej Rusi".

Tym razem swą obecność na rynku zaznaczyło 11 edytorów, czyli o 2 więcej, niż we wrześniu, o 4 więcej, niż w listopadzie ubiegłego roku i o 12 mniej, niż w październiku 2003. Aż siedmiu wydało tylko po jednej pozycji, a byli to: Impression, Kasen, Motopol - Twój Komiks, Pasażer, Post, Słowo/Obraz Terytoria oraz XXL Grupa Medialna. Dwóch zaprezentowało po trzy nowości - J.P.Fantastica i Waneko - a Mandragora wydała 4 tytuły. Dla pełnego obrazu przypomnę, że Egmont przedstawił 22 komiksy.

Tabelkę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych.
[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 20.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Ghost In The Shell" tom 2: "ManMachine Interface"
Scenariusz: Masamune Shirow
Rysunki: Masamune Shirow
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 304
Format: A5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Cena: 45,00 zł
ID: 0481


"Nathan Never" tom 10: "Piekło"
Tytuł oryginalny: Inferno
Scenariusz: Bepi Vigna
Rysunki: Dante Bastianoni
Okładka:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Sergio Bonelli Editore
Data wydania oryginału: 03.1992
Liczba stron: 96
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 11,90 zł
ID: 0480


"Produkt" nr 20 (6/2003)
Redaktor naczelny: Michał "Śledziu" Śledziński
Okładka: Rafał "Drzycim" Drzycimski
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 148
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,98 zł
ID: 0479
W środku kontynuacje "Gangsty '73" (Kurt/Śledziu), "Opowieści na sygnale" (Marian/Simson) oraz "9 mm" (Weatherspoon), świeży epizod "Emilii, Tanka i Profesora" (Myszkowski), pierwszy odcinek dłuższej historii ze Strachami (Śledziu/Simson), rozbudowany Cichy Kącik KRLa (KRL/Sopo), produkcje Marka Lachowicza ("Człowiek Paroovka", "Pan W." oraz "Grand Banda" z szarościami TJFK), dwa epizody "Jeża Jerzego" (Leśniak/Skarżycki), nowiutkiego "Wilqa" (Minkiewicz) oraz "Likwidatora" (Dąbrowski) w historii, która zmieni oblicze tego bohatera.
[Produkt]


"Znakomiks" nr 9
Redaktor naczelny: Andrzej Baron
Okładka: Karolina Tadych
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 12.2003
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 11,00 zł
ID: 0482
Wewnątrz znajdziesz komiksy:


A w części publicystycznej:

 • "Kto czeka na komiksy polskich autorów?"
 • "W drodze na półkę... z bliska... i... z daleka" (co ciekawego pojawiło się lub pojawi się w Polsce i na świecie)
 • "Za a nawet przeciw" (kilka opinii na temat kilku ostatnio wydanych komiksów)
 • "Czytelnicy piszą i rysują, czyli kto czeka na Wasze komiksy?"

[Andrzej Baron]


 

 

sobota, 20.12.2003
konkurs
"Szminka" do wygrania - rozstrzygnięcie

Z lekkim opóźnieniem prezentuję wyniki pierwszego WRAKowego konkursu. Można było wygrać jeden z 4 ufundowanych przez Mandragorę egzemplarzy albumu "Szminka" Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz. Napłynęło 26 poprawnych odpowiedzi, wśród których wylosowaliśmy cztery. Ich autorami są: Paweł Jarema, Rafał Karpiński, Bartek Kurc i Monika Mandel. Zwycięzcom gratuluję, a nagrody prześlę pocztą. Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 19.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Inhumans" część 2
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Jae Lee
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 03.1999-06.1999
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 0478
Drugi tom amerykańskiej serii science fiction opisującej losy króla Black Bolta, władcy królestwa Nieludzi. Do tej pory żaden śmiertelnik nie mógła przekroczyć bariery oddzielajacej Attilan od zwykłego świata. Teraz pojawia się taka szansa. Na skutek zdrady brata Black Bolta - Maximusa ziemska armia dociera do granic królestwa. Black Bolt musi podjąć decyzje. Czy będzie walczył z ludźmi?

Zawiera historie z amerykańskich numerów 5-8 (vol. 2).
[Egmont Polska]


 

 

piątek, 19.12.2003
zapowiedzi
Mandragora rezygnuje z "Pauli"

Zapowiadana od kilku miesięcy kolorowa reedycja pierwszego zeszytu "Pauli" Piotra Kabulaka i Tomasza Piorunowskiego nie zostanie wydana przez Mandragorę. Edytor zrezygnował z wznowienia nie podając przyczyn. Pierwsze i jak na razie jedyne wydanie zeszytu, czarno-białe i nieoficjalne, pojawiło się w październiku 2001 roku.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 18.12.2003
zapowiedzi
Okładka i zawartość "AQQ" nr 31

 

Poniższy rysunek Igora Baranko znajdzie się na okładce numeru 31 "AQQ". Tym razem nie ukaże się kolorowa "Komixorama", za to numer będzie miał nie 64, a 80 stron. Dołączony zostanie kolorowy plakat formatu A2 z rysunkiem Prosiaka i kalendarzem na rok 2004.

Wewnątrz wiele, tym razem bardzo dziwnych, komiksów autorstwa m. in. Krzysztofa Domaradzkiego, Rafała Śladowskiego, Grzegorza Weigta, Nikodema Cabały, Witolda Tkaczyka, Roberta Służałego, Jakuba Rebelki, Piotra Tołysza i innych.

Oprócz relacji z łódzkiego festiwalu, elbląskiego Polconu i innych imprez, wiadomości z kraju i ze świata, eseje o amerykańskim undergroundzie i o Kaja Saudku, wywiady z Rafałem Urbańskim i Prosiakiem, dymki dra Marciniaka, słowniczek terminów komiksowych, dokończenie obszernego artykułu Arkadiusza Florka o tajnikach polskich komiksów, opisy i fragmenty gotowych do wydania albumów krajowych autorów (być może ujrzą one kiedyś światło dzienne w całości), esej o szansach krajowych twórców na komiksowym rynku Europy, podsumowanie roku wydawniczego w Polsce, materiały dotyczące 10. rocznicy "AQQ", listy, debiuty pod lupą, recenzje prawie wszystkich ważniejszych komiksów, jakie ukazały się na polskim rynku od września.
[Witold Tkaczyk]


 

 

czwartek, 18.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"Benek Dampc i trup sąsiada"
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Robert Służały
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 56
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy (odcienie szarości + czerwień)
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0475

 

Recenzja

Benedykt Dampc to typowy mężczyzna po przejściach. Urodził się w Pucku. Dorastał w Krakowie. W dobie przemian ustrojowych w Polsce zdecydował się wziąć swój los we własne ręce i założył prywatną firmę detektywistyczną. Od tamtej pory sam sobie jest sterem, żeglarzem, okrętem, co nie zawsze wychodzi mu na dobre. Benek doskonale wie, czego chce od życia i od ludzi (zwłaszcza od kobiet), wciąż jednak jest zaskakiwany przez to, czego życie i inni ludzie (niekoniecznie kobiety) od niego chcą.

"Benek Dampc i trup sąsiada" to pierwszy komiks z serii, ukazującej jak nasz bohater radzi sobie z kłopotami, których nie szczędzi mu los.
[Mandragora]


przykładowe plansze

kadry ze strony 10

pojedyncze kadry
i szkice

przykładowe plansze z "Dziecka Oceanu" - pierwowzoru "Tchnienia..."

"Josephine": "Tchnienie Czarnego Lądu" część 1
Scenariusz: Clarence Weatherspoon
Rysunki: Clarence Weatherspoon
Kolory: Maciej "Ivan" Iwanicki
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0476

WRAK POLECA

Recenzja

W Afryce grupa badaczy jest świadkiem przerażającego rytuału - tubylcy odcinają swojemu szamanowi części ciała. Osłupiałych ze zgrozy Europejczyków zaskakują członkowie plemienia, dochodzi do walki.

Rok później do londyńskiego portu przybija statek bez załogi. Rozwikłanie tajemnicy "statku widma" zlecone zostaje Josephine Durmaz.
[Mandragora]


"Punisher" część 2
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Kolory: Chris Sotomayor
Okładka: Tim Bradstreet
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 05.2000
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł
ID: 0477

 

Recenzja


 

 

czwartek, 18.12.2003
zagranica
Mack wraca do "Kabuki"

David Mack powróci w styczniu do swojego sztandarowego tytułu, "Kabuki", 6-częściową mini-serią "The Alchemy". Podejmuje ona wątki z poprzedniej mini-serii, znanej pod nazwą "Metamorphosis". Jest to historia samoaktualizacji, która może służyć jako podręcznik obsługi dla tworzenia nowego życia opartego na czyichś osobistych aspiracjach i zainteresowaniach. Autor stwierdził, że po lekturze "The Alchemy" czytelnicy spojrzą na poprzednie części cyklu w nowy sposób. Warto dodać, że premiera nowej historii zbiega się z 10. rocznicą powstania tej nietypowej serii.

Mack dodał, że "The Alchemy" jest dobre do rozpoczęcia śledzenia cyklu przez nowych czytelników, którym spodobała się jego świeżo zakończona praca przy "Daredevilu", gdyż do jej zrozumienia nie jest konieczna znajomość poprzednich 6 tomów "Kabuki".
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

środa, 17.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Chirality" tom 1
Scenariusz: Satoshi Urushihara
Rysunki: Satoshi Urushihara
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydanie: II
Wydawca oryginału: Gakken Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 170
Format: 14,3 x 20,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (8 strony kredowy)
Druk: czarno-biały (8 strony kolorowy)
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 30,00 zł
ID: 0470


"Chirality" tom 2
Scenariusz: Satoshi Urushihara
Rysunki: Satoshi Urushihara
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydanie: II
Wydawca oryginału: Gakken Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 170
Format: 14,3 x 20,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 30,00 zł
ID: 0471


"Chirality" tom 3
Scenariusz: Satoshi Urushihara
Rysunki: Satoshi Urushihara
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydanie: II
Wydawca oryginału: Gakken Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 178
Format: 14,3 x 20,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 30,00 zł
ID: 0472


"Cutlass. The times of Boys"
Scenariusz: You Higuri
Rysunki: You Higuri
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: Saisha
Data wydania: 7.12.2003
Wydawca oryginału: Biblos Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 178
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Cena: 23,00 zł
ID: 0474


"Dr. Slump" tom 24
Scenariusz: Akira Toriyama
Rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 90
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 0466


"Ghost In The Shell"
Scenariusz: Masamune Shirow
Rysunki: Masamune Shirow
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydanie: II
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 350
Format: A5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 43,00 zł
ID: 0469


"Kaczor Donald" nr 51-52/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 8,50 zł
ID: 0468


"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 4: "Return"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 8.12.2003
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 120
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (4 kartki kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0467


"Plastic Little"
Scenariusz: Satoshi Urushihara
Rysunki: Satoshi Urushihara
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydanie: II
Wydawca oryginału: Gakken Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 166
Format: 14,3 x 20,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kredowy)
Druk: czarno-biały (4 strony kolorowy)
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Nakład: 1000 egz.
Cena: 30,00 zł
ID: 0473


 

 

środa, 17.12.2003
prasa
"Mangazyn Extra" 1/2004 - sprostowanie

Sprostowanie do informacji z niedzieli, 14.12.2003. Wbrew temu, co mogłyby sugerować informacje prezentowane przez redakcję "Mangazynu Extra", opublikowany w pierwszym numerze tego magazynu komiks "Księga snów" nie pochodzi z Japonii, lecz z Korei. Jego autorami są Yim Jin-Ju (scenariusz) i Yim Ae-Ju (rysunki).
[informacja Tomasz "Gato" Gawroński, tekst Jarek Obważanek]


 

 

środa, 17.12.2003
sklepy
Promocja Tintina w Komiksiarni

 

Od dziś do środy 24 grudnia w katowickim sklepie Komiksiarnia, w pasażu dworca PKP, można kupić "Przygody Tintina" z 15% upustem. Warunkiem udziału w promocji jest podanie hasła "Tintin w kraju Sowietów".
[Jan Cyankiewicz]


 

 

środa, 17.12.2003
www
Żywieckie Muzeum Humoru w obiektywie

 

Na stronie Owskiego możesz obejrzeć kilka zdjęć z Żywieckiego Muzeum Humoru. Są tam pokazane standy z Człowiekiem Paroovką, Wilqiem, Niedźwiedziem, Orient-Menem i Jeżem Jerzym oraz fragment płotu z żartami rysunkowymi Bartosza Minkiewicza.
[Owski]


 

 

środa, 17.12.2003
telewizja
"Nick Fury"

 

Dzisiaj o godzinie 21:40 telewizja Polsat wyemituje telewizyjny film "Nick Fury" (tytuł oryginalny: "Nick Fury - Agent of S.H.I.E.L.D.") z 1998 roku w reżyserii Roda Hary'ego opowiadający o przygodach bohatera z uniwersum Marvela.

Pułkownik Nicholas Fury (David Haselhoff) pracował jako agent Tajnej Rady Czujności Antyszpiegowskiej. Po bogatej w emocjonujące wydarzenia służbie przeszedł w stan spoczynku i zamieszkał w odludnej okolicy Jukonu. Musi powrócić do służby, by stawić czoła radykalnej organizacji Hydra, kierowanej przez Andreę von Strucker (Sandra Hess). Okazuje się, że terroryści dysponują morderczym zarazkiem, zwanym Maską Śmierci, który jest w stanie zniszczyć całą Amerykę. Nick zostaje wyposażony w nowoczesną broń, a do pomocy dostaje pełnego zapału niedoświadczonego agenta Pierce'a (Neil Roberts).

Dodać wypada, że film zebrał bardzo złe recenzje z powodu słabej fabuły, efektów specjalnych i gry aktorskiej.
[informacja Pielgrzym, tekst Jarek Obważanek, opis Polsat]


 

 

wtorek, 16.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Midnight Nation. Plemię cienia" - wydanie kolekcjonerskie
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: Gary Frank
Tusz: Jason Gorder, Jonathan Sibal
Kolory: Avalon Studios', Matt Mila, Dan Kemp
Tłumaczenie: Piotr Pajerski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Top Cow Productions Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 288
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 400 egz.
Cena: 59,90 zł
ID: 0465
Przeokładkowanie - wszystkie trzy tomy złączone w jeden przy pomocy twardej oprawy.


 

 

wtorek, 16.12.2003
zapowiedzi
Plany Twojego Komiksu na rok 2004

 

Wydawnictwo Twój Komiks informuje, że w roku 2004 zamierza wydać 33 komiksy. Poniżej przedstawiamy listę zaplanowanych albumów. Wydawnictwo zastrzega, że plany te mogą w ciągu roku ulec zmianom.

Ponadto edytor zamierza w miejsce zakończonego "Rorka" wypuścić pierwszy album z nowej serii Andreasa. Na kształt planów wydawniczych wpływ miały opinie czytelników, wyniki sprzedaży i stopień zaawansowania prac edytorskich. Wydawnictwo Twój Komiks nie zamierza wycofywać się z żadnej rozpoczętej serii, niemniej ze względu na trudną sytuację panującą na rynku, wywołaną zaostrzającą się konkurencją, nasyceniem rynku i wzrostem stawki VAT na druk z 0 do 22% , niektóre z nich będą w roku 2004 pauzować. Wyjątkiem jest "Largo Winch", który został wstrzymany z przyczyn niezależnych od wydawcy. Szczegółowe informacje wraz z oryginalnymi okładkami większości pozycji w Zapowiedziach.
[Twój Komiks]


 

 

wtorek, 16.12.2003
zapowiedzi
Egmont w styczniu

Egmont ogłosił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na styczeń 2004. Na liście znalazło się dziewięć pozycji, wśród których jest jedna zupełna nowość - mini-seria "Wolverine" Chrisa Claremonta (scenariusz) i Franka Millera (rysunki) z roku 1982. Do zapowiedzi powrócili "Lucky Luke" i "Nathan Never" wycofani z planów listopadowych. Z grudnia na styczeń został przesunięty szósty tom "Wyprawy". Szósty "Dziedzic" może pojawić się jeszcze później. Szczegółowe informacje wraz z oryginalnymi okładkami większości pozycji w Zapowiedziach.

[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 16.12.2003
na żywo
Maciej Mazur na weekend

Przedstawiam trzeci i ostatni odcinek "Historii na weekend" stworzonych przez Macieja Mazura dla dwutygodnika "Twój Weekend". Epizod przeznaczonej dla dorosłych czytelników serii zatytułowany jest "Nie myśleć o seksie".
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 16.12.2003
filmy
"Lance Barnes. Post Nuke Dick"

Rick Friedberg, reżyser zwariowanej komedii "Szklanką po łapkach" podejmie się reżyserii filmu na podstawie czteroczęściowej mini-serii Stefana Petruchy (scenariusz) i Barry'ego Craina (rysunki) "Lance Barnes. Post Nuke Dick", która ukazała się w roku 1993 w ramach imprintu Epic wydawnictwa Marvel. Obraz, w którym główną rolę zagra Matt Frewer, opowiadał będzie historię prywatnego detektywa i jego jednonogiej sekretarki, którzy w zniszczonym wojną jądrową świecie zaludnionym przez mutanty rozwiązują najtrudniejsze zagadki kryminalne. Scenariusz filmu napisał sam Stefan Petrucha.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

poniedziałek, 15.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Batman": "Rok pierwszy"
Tytuł oryginału: Year One
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: David Mazzucchelli
Kolory: Richmond Lewis
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 24,90 zł
ID: 0459

WRAK POLECA

Recenzja

Komiks autorstwa Franka Millera, twórcy "Powrotu Mrocznego Rycerza". Historia opisuje pierwszy rok kariery Batmana. Młody Bruce Wayne, po latach nieobecności przyjeżdża do Gotham City. Zamierza walczyć z przestępcami, aby pomścić śmierć swoich rodziców. Do Gotham przyjeżdża również James Gordon, który zaczyna właśnie służbę w tutejszej , zżeranej przez korupcję, policji.
[Egmont Polska]


przykładowa plansza

"B.B.P.O" tom 1: "Nawiedzona ziemia"
Tytuł oryginału: Hollow Earth and Other Stories
Scenariusz: Mike Mignola, Christopher Golden, Tom Sniegoski
Rysunki: Ryan Sook
Kolory: Dave Stewart
Okładka: Mike Mignola
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 01.2003
Liczba stron: 68
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0460

 

Recenzja

Jeśli lubisz przygody Hellboya, poznaj losy członków Biura Badań Paranormalnych i Obrony, do którego należał. Niestety instytucja przechodzi kryzys - Hellboy zrezygnował, Liz Sherman ukrywa się w górskim klasztorze. Abe Spaien również chce odejść. Odbiera jednak mentalny przekaz od Liz. Jego przyjaciółka potrzebuje pomocy. Na ratunek ruszają: Abe Sapien, homunculus Roger oraz nowy członek ekipy: Johann Kraus. Trop prowadzi do wnętrza Ziemi, gdzie można znaleźć wiele tajemnic.
[Egmont Polska]


"Gunsmith Cats" tom 3: "Ostra gra"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 244
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0461
Manga sensacyjna, której bohaterkami są dwie łowczynie nagród: Rally Vincent i Minnie May. Rally przypadkiem dowiaduje się, że jej wróg - Gray zamierza uciec z więzienia. Postanawia go powstrzymać. Rozpoczyna się dramatyczny pościg po autostradzie. Dynamiczne pościgi, strzelaniny, piękne kobiety.
[Egmont Polska]


"Pieśń strzyg" tom 4: "Doświadczenia"
Tytuł oryginału: Experiences
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Tłumaczenie: Marta Bańkowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0462
Czwarty tom serii sensacyjnej z elementami horroru. Były ochroniarz prezydenta USA, agent Nivek tropi mityczne stwory - Strzygi. W końcu natrafia na ślad organizacji, która od lat poszukuje tych istot. Czy wspólnymi siłami uda im się rozwikłać zagadkę Strzyg? Ale w rządzie amerykańskim są pewne osoby, które nie chcą aby tajemnica wyszła na jaw.
[Egmont Polska]


"Skrzydła serafina" tom 3: "Instytut"
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0463
Manga science fiction. Agentka ONZ, M-Zak, dowiaduje się kto chciał przejąć emblematiksy. Razem z bojowym oddziałem ONZ wkracza do Prywatnego Instytutu Badań Nad Rozwojem Gatunku Ludzkiego. Ale nie są tam mile widzianymi gośćmi. Dochodzi do walki pomiędzy ludźmi a dziwnymi istotami nie z tego świata.
[Egmont Polska]


"Universal War One" tom 3: "Kain i Abel"
Tytuł oryginału: Caïn et Abel
Scenariusz: Denis Bajram
Rysunki: Denis Bajram
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 12.2000
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0464

WRAK POLECA

Recenzja

Ostatnia część pierwszego podcyklu serii science fiction. Eskadra Purgatory trafia na opuszczoną stację kosmiczną po drugiej stronie ściany. Znajdują tam... Baltiego, który przecież nie żyje! Wszystko wskazuje na to, że cofnęli się w czasie. Członkowie eskadry chcą uratować swego przyjaciela, ale czy można zmienić przeszłość nie wywołując przy tym paradoksu czasowego?
[Egmont Polska]


 

 

niedziela, 14.12.2003
prasa
Odpowiedź Postu do artykułu Orlińskiego

W artykule "Zemsta kultury" ("Gazeta Wyborcza" z dnia 12 listopada 2003 r.), poświęconym polskiemu wydaniu komiksu "V jak vendetta", jego autor Pan Wojciech Orliński napisał m.in., że wydawnictwo Post i tłumacz "beztrosko" zgubili część erudycyjnych cytatów autora, zaś dla części znaleźli "ryzykowne zamienniki", podając jako przykład zastąpienie fragmentu "Sympathy for the Devil" Rolling Stonesów cytatem z "Pani Twardowskiej" Mickiewicza. Zarzucono nam również nie zamieszczenie w książce przypisów wyszczególniających źródła cytatów i rolę, jaką pełnią one w narracji książki.

Ponieważ Czytelnicy "Gazety" mogliby odnieść pewne mylne wrażenie co do przekładu "V jak vendetta" przedstawiamy poniżej racje, które kierowały nami przy opracowywaniu polskiej wersji komiksu.

Czytaj dalej...

[Andrzej i Marek Rabenda, wydawnictwo Post]


 

 

niedziela, 14.12.2003
sklepy
Jednodniowa promocja w Komiksiarni

 

W poniedziałek 15 grudnia w katowickim sklepie Komiksiarnia, w pasażu dworca PKP, będzie można nabyć wszystkie komiksy z rabatem 10%, a komiksy z Mandragory z rabatem 15%. Zapraszamy od 8:00 do 19:00. Warunkiem uczesnictwa w promocji jest podanie hasła: "komiksiarnia jest najlepsza". Ponadtto w tym dniu będzie można nabyć już 6 nowych tytułów z Egmontu.
[Jan Cyankiewicz]


 

 

niedziela, 14.12.2003
prasa
"Mangazyn Extra" 1/2004

Do sprzedaży trafił pierwszy numer "Mangazynu Extra", wydania ksiązkowego "Mangazynu", w którym znalazło się miejsce między innymi dla mangi shojo "Księga snów". Komiks zajmuje 90 stron, czyli prawie połowę objętości czasopisma. Opowiada on zabawną i dramatyczną historię 17-letniej Rin, którą nawiedzają niezwykłe sny.

Więcej informacji na temat "Mangazynu Extra" 1/2004 znajdziesz na stronie oficjalnej.
[informacja Arkadiusz Dzierzawski, tekst Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 12.12.2003
sklepy
Krótka promocja w Komikslandii

 

W poniedziałek 15 grudnia w warszawskim sklepie Komikslandia, w pasażu handlowym stacji Metro Centrum, będzie można kupić wszystkie komiksy z 10% rabatem, w tym 5 najnowszych tytułów z wydawnictwa Egmont. Akcja potrwa jeden dzień.
[Łukasz Stokowski]


 

 

piątek, 12.12.2003
prasa
"Rita Baum" nr 7

W najnowszym numerze "Rity Baum" znalazły się kolorowe fragmenty komiksu "Alicja" Jerzego Szyłaka i Mateusza Skutnika oraz wywiady z jego autorami. Poza tym tekst Szyłaka o transwestytach (także komiksowych) i nie tylko o tym oraz artykuł erteki7 o "Stripburgerze" i wywiad z przedstawicielem tego magazynu.
[Jerzy Szyłak]


 

 

piątek, 12.12.2003
prasa
Komiksy dla dorosłych w "Polityce"

Informacja zaległa. "Polityka" nr 47/2003 opublikowała tekst Michała Chacińskiego "Powieści z dymkiem" traktujący o poważnych komiksach przeznaczonych dla dorosłych czytelników. Autor bliżej opisuje "V jak vendetta", "Strażników", "Falangi Czarnego Porządku" oraz antologię "Wrzesień". Artykuł można przeczytać również na stronie "Polityki".
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 12.12.2003
prasa
Komiks erotyczny w "Przeglądzie"

 

Informacja zaległa. W "Przeglądzie" nr 43/2003 z końca października pojawił się artykuł Ewy Wituckiej "Komiksy tylko dla dorosłych". Autorka zwraca w nim uwagę na popularność komiksów erotycznych, przedstawia skrótowo ich historię na świecie i w Polsce. Tekst można przeczytać również na stronie Onetu.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 12.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Spawn" nr 25
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Danny Miki
Kolory:
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 06.1996
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0458
Bezpośrednia kontynuacja serii przerwanej przez TM-Semic w 2001 roku.

Spawn dowiaduje się szczegółów na temat swojego kostiumu od kogoś znajomego, kto w końcu odkrywa swoją tajemnicę i zdradza Spawnowi kim jest. W międzyczasie Terry trafia do szpitala, gdzie lekarze stawiają przerażającą diagnozę - Terry ma raka mózgu, zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Jak na tą wiadomość zareaguje Spawn?
[Mandragora]


 

 

piątek, 12.12.2003
filmy
"Garfield" - zobacz pierwszy zwiastun

W sieci zadebiutował właśnie pierwszy zwiastun filmu "Garfield", kinowej ekranizacji jednego z najpopularniejszych komiksów świata. Reżyserem projektu jest Peter Hewitt, a główne role w obrazie zagrają Breckin Meyer, Jennifer Love Hewitt i Stephen Tobolowsky. Garfield zostanie powołany do życia dzięki animacji komputerowej, a głosu głównemu bohaterowi udzieli Bill Murray.

Życie Garfielda jest wspaniałe. Tylko je, śpi, i to wszystko. Jego właściciel, Jon Arbuckle, pewnego dnia kupuję szczeniaka wabiącego się Odie, i tym samym życie Garfielda wymyka się spod jego kontroli. Od tej chwili pragnie tylko jednego: wykurzyć Odiego z domu i tym samym ze swojego życia. Jednej nocy szczeniak zostaje porwany, a Garfield, chyba po raz pierwszy w życiu, czuję się choć trochę odpowiedzialny za to, co się stało. Garfield postanawia odnaleźć psa...

Teaser w formacie Quick Time (.mov) dostępny jest w trzech wielkościach:
1,6 MB
2,8 MB
6,7 MB

[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

piątek, 12.12.2003
filmy
Cillian Murphy przeciwnikiem Batmana

Cillian Murphy ("28 dni później") wcieli się w postać przeciwnika Batmana w najnowszej ekranizacji przygód Mrocznego Rycerza w reżyserii Christophera Nolana. Nie wiadomo jeszcze jakiego bohatera dokładnie zagra aktor. Scenarzysta David S. Goyer i reżyser trzymają szczegóły dotyczące fabuły w ścisłej tajemnicy. W roli Batmana wystąpi Christian Bale, a w postać jego wiernego lokaja i najlepszego przyjaciela wcieli się Michael Caine. Prace na planie rozpoczną się w przyszłym roku. Premiera w roku 2005.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

piątek, 12.12.2003
filmy
"Appleseed" trafi do kin w roku 2004

W przyszłym roku na ekranach kin pojawi się wielkobudżetowa, kinowa ekranizacja mangi Masamune Shirow pt. "Appleseed". Obraz wyreżyseruje Aramaki Shinji, a za produkcję odpowiedzialny jest Sori Fumihiko. Premierę animowanego komputerowo filmu zapowiedziano na kwiecień przyszłego roku.

Seria "Appleseed", nad którą Masamune Shirow pracował w latach 1985-1989, opowiada o zniszczonym wojną nuklearną świecie. Zdziesiątkowana ludzkość skupia się w mieści Olympus, którego twórcy dążą do stworzenia utopijnego, idealnego społeczeństwa. Niestety, Olympus, jak każda utopia, okazuje się po pewnym czasie nierealna.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


 

 

czwartek, 11.12.2003
prasa
"Ślizg" nr 12/2003

Najnowszy numer "Ślizgu" przynosi w części komiksowej kolejny odcinek "Jeża Jerzego" Skarżyckiego i Leśniaka, garść recenzji oraz wywiad z Patem Millsem, poświęcony głównie postaci Slaine'a.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 11.12.2003
prasa
Sztuka komiksu w "Computer Arts"

Informacja zaległa. W magazynie "Computer Arts" nr 11/2003 został opublikowany dość pokaźny artykuł pt. "Sztuka Komiksu", w którym została opisana komputerowa obróbka komiksów. O technikach kolorowania i obróbki grafiki wypowiadają się: Frazer Irving, Chris Blythe, Mark Harrison i Simon Fraser.
[Soniak]


 

 

środa, 10.12.2003
zapowiedzi
Jak będzie wydany "Ghost In The Shell 2"?

Na 12 dni przed premierą "Ghost In The Shell 2": "ManMachine Interface" wydawnictwo JPF przedstawiło wreszcie informacje techniczne na temat tego komiksu. Będzie on wydany w formacie A5, czyli takim samym, jak poprzedni tom, a liczył będzie 304 strony kredowego papieru. Stron kolorowych jest znacznie więcej, niż w pierwszym albumie i wykonane zostały w innej technice. Tomik zostanie dostarczony w pudełku wyglądającym jak okładka. "Ghost In The Shell 2" można wciąż zamawiać w sklepiku internetowym JPF w cenie 48,00 zł.
[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 10.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 50/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0457


 

 

środa, 10.12.2003
zapowiedzi
"Produkt" nr 20 - cieńszy, ale o czasie

Nowy "Produkt" nie będzie miał 200 stron, lecz "tylko" 148. Nie starczyło jednak sił na przygotowanie cegły, o której marzyła załoga. Rekord wciąż pozostaje do pobicia i pewnie zostanie pobity, choć nie teraz. Za to numer wyjdzie na czas, czyli jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Pierwszy raz w swojej 4-letniej karierze ekipa skupiła się na tyle mocno, że ukończyła numer w terminie (mniej wiecej). Na 148 stronach znajdziesz kontynuacje "Gangsty '73" (Kurt/Śledziu), "Opowieści na sygnale" (Marian/Simson) oraz "9 mm" (Weatherspoon), świeży epizod "Emilii, Tanka i Profesora" (Myszkowski), pierwszy odcinek dłuższej historii ze Strachami (Śledziu/Simson), rozbudowany Cichy Kącik KRLa (KRL/Sopo), produkcje Marka Lachowicza ("Człowiek Paroovka", "Pan W." oraz "Grand Banda" z szarościami TJFK), dwa epizody "Jeża Jerzego" (Leśniak/Skarżycki), nowiutkiego "Wilqa" (Minkiewicz) oraz "Likwidatora" (Dąbrowski) w historii, która zmieni oblicze tego bohatera.

Jubileusz nie zostanie uczczony w żaden konkretny sposób, ponieważ nie starczyło czasu, za to okładka (bardzo symboliczna, autorstwa Rafała "Drzycima" Drzycimskiego) jest z pewnością najbardziej porąbaną okładką w historii magazynu.
[Produkt]


 

 

środa, 10.12.2003
zapowiedzi
"Znakomiks" nr 9

Już za około dziesięć dni trafi do sprzedaży "Znakomiks" nr 9 z okładką Karoliny Tadych.

Wewnątrz znajdziesz komiksy:


A w części publicystycznej:

 • "Kto czeka na komiksy polskich autorów?"
 • "W drodze na półkę... z bliska... i... z daleka" (co ciekawego pojawiło się lub pojawi się w Polsce i na świecie)
 • "Za a nawet przeciw" (kilka opinii na temat kilku ostatnio wydanych komiksów)
 • "Czytelnicy piszą i rysują, czyli kto czeka na Wasze komiksy?"

[Andrzej Baron]


 

 

środa, 10.12.2003
zapowiedzi
Pięciopak "Znakomiksów"

Z okazji zbliżających się świąt Studio Domino przedstawia swoją Ofertę Świąteczną. Wydawnictwo proponuje pierwsze pięć numerów magazynu "Znakomiks" za jedyne 20,00 zł (koszt wysyłki wliczony w cenę). Oferta ważna jest tylko do końca roku. Decyduje data złożenia zamówienia drogą e-mail (pod tym adresem) lub data przesłania pieniędzy przekazem pocztowym bądź przelewem bankowym (szczegóły pod powyższym adresem).
[Andrzej Baron]


 

 

wtorek, 9.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dylan Dog" tom 127: "Serce Johny'ego"
Tytuł oryginalny: Il cuore di Johnny
Scenariusz: Mauro Marcheselli i Tiziano Sclavi
Rysunki: Giampiero Casertano
Okładka: Angelo Stano
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Sergio Bonelli Editore
Data wydania oryginału: 04.1997
Liczba stron: 96
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 11,90 zł
ID: 0455
Kolejny tom fascynujących przygód detektywa mroku. Kontynuacja tomu 81 - "Johny Freak". Dora, pielęgniarka opiekująca się Johnym, została zamordowana. Na miejscu zbrodni znaleziono rysunki niezwykle podobne do tych, które malował Johny. Czy Dylanowi uda się rozwiązać ten tajemniczy powrót zza grobu?
[Egmont Polska]


"Kajko i Kokosz": "Skarby Mirmiła"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł
ID: 0456
Kolejny tom kultowej polskiej humorystycznej serii fantasy. Dzielni woje chcą nauczyć latać swego pupila. Ale łatwiej zostać kaskaderem, niż zmusić smoka Milusia do wzbicia się w powietrze. Niestety Miluś wpada w ręce Zbójcerzy. Chcą oni okupu - mieszkańcy Mirmiłowa musza zebrać tyle złota, ile waży Hegemon.
[Egmont Polska]


 

 

wtorek, 9.12.2003
na żywo
Maciej Mazur na weekend

Przedstawiam drugi z trzech odcinków "Historii na weekend" stworzonych przez Macieja Mazura dla dwutygodnika "Twój Weekend". Epizod przeznaczonej dla dorosłych czytelników serii zatytułowany jest "Obcy".
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 8.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Mars" tom 5
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0454
Czy można oszukać własną pamięć? Czy istnieje lek, który pomoże potarganej nastoletniej duszy Reiego Kashino? Kto jest winny śmierci jego brata? Czy Kirze uda się ponownie dotrzeć do serca Reiego? Oto główne tematy poruszane w tym tomie mangi.
[Waneko]


 

 

poniedziałek, 8.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Jacuś" tom 1: "Bliskie spotkanie III stopnia"
Scenariusz: Łukasz Zabdyr
Rysunki: Łukasz Zabdyr
Wydawca: Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 48
Format: 21,0 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0453
Pierwszy album komiksowy o przygodach niesfornego chłopca - Jacusia, jego przyjaciela Karola oraz rodzeństwa. Jego przygody drukowane są od 1999 roku w czasopiśmie dla dzieci "Dominik".


 

 

poniedziałek, 8.12.2003
wydawnictwa
Gwiazdkowa Promocja Postu

 

Wydawnictwo Post rozpoczęło Gwiazdkową Promocję w swoim sklepie internetowym. Do 31 grudnia ceny szczególnych komiksów Postu są niższe, a przy zakupie "Dwóch podróży z Fellinim" lub kompletu "V jak vendetta" wydawnictwo pokrywa koszty przesyłki. Edytor ma nadzieję, iż jego promocja pomoże wielbicielom komiksu w wybieraniu świątecznych prezentów. Szczegółowe zasady promocji znajdziesz w sklepie internetowym Postu.
[Post]


 

 

niedziela, 7.12.2003
zagranica
Warren Ellis już nie tylko w DC

Scenarzysta Warren Ellis ogłosił, że napisał ostatni scenariusz w ramach umowy na wyłączność, jaką podpisał dwa lata temu z DC Comics i nie zamierza - przynajmniej na razie - owej umowy przedłużać. Nie oznacza to jednak, że Ellis rozstaje się z wydawnictwem. Nie zamierza iść teraz do Marvela i pracować dla niego dopóki mu się nie znudzi, by znów wrócić do DC. Scenarzysta zrezygnował z dalszej pracy na wyłączność w innym celu - chce nareszcie, mając wolne ręce, zająć się również innymi projektami. Myśli o komiksie internetowym, o pracy dla specyficznego rynku europejskiego, o pisaniu książek. Zaznaczył przy tym, że nie ma konkretnych planów, bo nie myślał o tym będąc związanym umową. Uzasadniając swą decyzję dodał, że w lecie musiał z bólem odmówić, gdy nadarzyła się możliwość współpracy z Jacques'iem Tardim ("Krzyk ludu" - "Le Cri du peuple"). Ellis myśli też o przeprowadzce z Anglii na kontynent.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


 

 

niedziela, 7.12.2003
prasa
"SFera" nr 6/2003

W piątek do sprzedaży trafił szósty numer "SFery". Jak zawsze redakcja przygotowała wiele niespodzianek. Zwiększyła liczbę stron do 100, przy zachowaniu starej ceny. W nowym numerze jest też więcej opowiadań, bo aż 32 strony, w tym teksty tak znanych twórców, jak: Bułyczow, Pilipiuk, Pacyński, Oszubski czy Nowosad.

Tematem numeru jest tym razem artykuł o jednym z najlepszych polskich pisarzy s.f. - Januszu A. Zajdlu. Prezentujemy niepublikowane wcześniej zdjęcia twórcy, a także bardzo interesujący wywiad z wdową po pisarzu - Jadwigą Zajdel.

Z materiałów komiksowych w numerze znalazł się wywiad z Piotrem Kowalskim, szereg aktualności, recenzje oraz komiks z Redem w roli głównej ("Red: Mity Starwarsowe").

Ponadto w piśmie jak zawsze wielka dawka fantastyki w najlepszym gatunku. W dziale "Ludzie jak bogowie" zamieszczamy sylwetki Kira Bułyczowa, Jamesa Herberta i Clive'a Barkera. Przybliżamy także postać Indiany Jonesa, Freddy'ego Kruegera i Conana. To tylko najważniejsze z tekstów - aby się przekonać, co jeszcze kryje w sobie "SFera", zapraszamy do lektury.
[Kamilla Gollnik]


 

 

niedziela, 7.12.2003
www
"Avatarae" nr 11

Ukazał się jedenasty numer magazynu "Avatarae", a w jego części komiksowej tekst Yakuzy o filmach na podstawie komiksów, omówienie mini-serii "Marvels", garść recenzji oraz komiks "Mutująca teczka i Bez-Zwierz" I. Mazurka i P. Nowackiego.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 7.12.2003
zagranica
Conan powraca

W lutym przyszłego roku wydawnictwo Dark Horse rozpocznie nową serię przygód legendy heroic fantasy - Conana Barbarzyńcy. Bohater Roberta E. Howarda, powołany do życia w latach 1930., zostanie ponownie przeniesiony na karty komiksu - tym razem przez scenarzystę Kurta Busieka, rysownika Cary Norda i kolorystę Dave'a Stewarta. Widoczną po lewej okładkę wykonał Joseph Michael Linsner.

Dark Horse, chcąc przygotować czytelników na nowy tytuł w swojej stajni, w październiku rozpoczął wznawianie klasycznych, początkowych numerów serii Marvela, którą przez 24 numery (od 1970 do 1973 roku) tworzyli scenarzysta Roy Thomas i Barry Windsor Smith. Na razie pojawił się jeden tom reedycji zatytułowanej "The Chronicles of Conan", a przed premierą nowej serii ukażą się jeszcze dwa. Zapowiadany jest także album czwarty, w którym wydawnictwo zakończy prezentację numerów narysowanych przez Windsor Simtha i pokaże pierwszy odcinek Johna Buscemy.

Kurt Busiek, jeden z najpopularniejszych scenarzystów komiksowych, wraz z Cary Nordem w nowym miesięczniku rozpocznie prezentację historii Conana od samego początku, w twardym, dojrzałym stylu, w jakim według wydawcy powinna być ona opowiedziana. Opierając się tylko na oryginalnych historiach Roberta H. Howarda, ożywią legendę Conana w sposób dostosowany do współczesnego czytelnika. Dark Horse już teraz określa nową serię swoją największą premierą 2004 roku.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 7.12.2003
sklepy
Opóźnione premiery - przypomnienie

 

Osoby, które szukały bezskutecznie w punktach sprzedaży komiksów wydanych specjalnie na Międzynarodowy Festiwal Komiksu informuję, że część festiwalowych premier trafiło do niektórych sieci sprzedaży dopiero pod koniec listopada. Należą do nich nowości Kultury Gniewu ("Bajki urłałckie stare i nowe", "Ratman": "O obrotach dział niebieskich", "Redaktor Szwędak, czyli sztuka wywiadu"), Studia Domino ("Przebudzone legendy" akt 1: "Dziewanna") czy Nowego Świata ("Zło" tom 1).
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 7.12.2003
fanziny
"KGB" nr 20 w grudniu

 

Już za kilka dni powinien pojawić się dwudziesty numer zina "KGB". W środku znajdą się krótkie formy z cyklu "Kraina Herzoga" (odcinki nazywane przez autorów alternatywnymi bądź odpryskowymi), prace Marka Turka, "Nomico", komiksy i teksty związane z łódzkim konwentem oraz sporo innych rzeczy.
[Hubert Ronek]


 

 

niedziela, 7.12.2003
zapowiedzi
"Mangazyn" z komiksami?

 

Informacja zaległa. Redaktor "Mangazynu", Mr. Jedi, na spotkaniu wydawców, które odbyło się miesiąc temu na konwencie B.A.K.A. opowiadał, że zamierza wejść w rynek mangi i anime, co nastąpi już niedługo. Coza tym idzie w czasopismie pojawią się fragmenty mang, a także całe tomiki na rynku. Ich jakość ma nieustępować konkurencji, natomiast cena ma być niższa od standardowej.
[Tiall]


 

 

niedziela, 7.12.2003
zagranica
Sławy komiksu w magazynie "Mad"

Amerykański magazyn "Mad" to nie miejsce, w którym można się spodziewać prac Franka Millera czy Jima Lee, ale być może właśnie tak redaktorzy czasopisma myśleli, gdy zaprosili kilku najlepszych rysowników do zilustrowania zbliżającego się numeru satyrycznego magazynu.

Numer 438, który trafi do sprzedaży w styczniu, zawierał będzie historię Jeffa Kruse zatytułowaną "Liga Odrzuconych Superbohaterów" ["The League of Rejected Super-Heroes"]. Stroną graficzną opowieści zajęli się Arthur Adams, Michael Allred, John Byrne, J. Scott Campbell, Dave Gibbons, Jim Lee, Frank Miller oraz John Romita Jr. Jedną z dwóch wersji okładek, widoczną po lewej, namalował animator Bruce Timm, a przedstawia ona zgromadzonych odrzuconych bohaterów.

"Gdy dostaliśmy scenariusz od Jeffa Kruse'a pomyśleliśmy, że byłoby wspaniałym pomysłem, gdyby zilustrowali go legendarni rysownicy" powiedział redaktor magazynu John Ficarra. "Jestem pewien, że nie muszę mówić, jak rzado można zobaczyć taki zestaw talentów w jednym miejscu" dodał Bob Wayne z działu sprzedaży wydawnictwa DC.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


 

 

niedziela, 7.12.2003
zagranica
The Authority vs Lobo

W najbliższą środę do sprzedaży w Stanach trafi crossover Authority z Lobo w formie 48-stronicowego, świątecznego wydania specjalnego. Scenariusz spotkania napisali Keith Giffen i Alan Grant a rysunkami zajął się sam Simon Bisley. "The Authority/Lobo Christmas Special" jest reklamowany jako crossover, którego nikt się nie spodziewał. Gdy Jenny Quantum odkrywa na pokładzie Nosiciela księgę opisującą zamordowanie Świętego Mikołaja przez Lobo, reaguje, jak każde dziecko by zareagowało: chce ukarać Lobo! Bez wiedzy bohaterów Ważniak skierował swoją uwagę na Authority z zupełnie innego powodu i gdy ich drogi się zejdą, nie będzie to wyglądało ładnie!
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

piątek, 5.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Dziedzic" tom 5: "Nieoczekiwany sojusznik"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Jim Cheung, George Perez
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0450
Ethan, Ashleigh i Skink uciekają z zamku Kruków i zmierzają do ukrytej siedziby Podziemia. Jednak na miejscu okazuje się, że kryjówka została całkowicie zniszczona. Jedynym, który przeżył jest... Exeter - łowca nagród. Razem wyruszają do Zamku Czapli - domu księcia Ethana. Jednak w drodze powrotnej natrafiają na podziemną fabrykę genetyczną, w której tworzone są niższe rasy. Ten widok całkowicie odmienia ich podejście do tej sprawy. Postawiają walczyć o prawa Niższych Ras.
[Egmont Polska]


"Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga 80-lecia"
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 12.2003
Wydanie: I
Liczba stron: 200
Format: 17,6 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 0451
W tym roku Papcio Chmiel - ojciec Tytusa - obchodzi swe osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji wydawnictwo Egmont przygotowało wyjątkowy album komiksowy - specjalną księgę z przygodami sympatycznego małpiszona. To nie lada gratka dla wielbicieli twórczości Papcia Chmiela - aż 200 stron przygód Tytusa Romka i A'Tomka, jeszcze nie opublikowanych w wersji książkowej. Archiwalne materiały ze "Świata Młodych" wreszcie są dostępne w jednym tomie! Możesz samodzielnie prześledzić, jak rozwijał się Tytus przez te wszystkie lata.
[Egmont Polska]


"Wyprawa" tom 5: "Świątynie Ankhary"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Greg Land
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: CrossGen Entertainment
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 9,90 zł
ID: 0452
Okrutny lord Mordath nadal terroryzuje świat Quin. Łuczniczka Arwyna, wraz z Garethem docierają do Ankhary - miejsca zamieszkałego przez dumnych, skrzydlatych wojowników. Legenda głosi, że właśnie tam ukryty jest kolejny element strzały, mogącej zgładzić Mordatha. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ ich śladami podąża wysłannik lorda - troll Bohr, który ma zgładzić wędrowców.
[Egmont Polska]


 

 

piątek, 5.12.2003
zapowiedzi
Okładka "Dampca"

Prezentuję finalną wersję okładki "Benka Dampca i trupa sąsiada" Jerzego Szyłaka (scenariusz) i Roberta Służałego (rysunki), nadesłaną przez rysownika serii. Album planowany jest przez Mandragorę na grudzień. Tutaj można obejrzeć przykładowe plansze. Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 4.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Batman": "Black & White II" cz. 2
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 9,90 zł
ID: 0448
Druga cześć antologii, kolekcjonującej krótkie opowieści o Mrocznym Rycerzu. Najlepsi amerykańscy scenarzyści i rysownicy przedstawiają swoje wizje Batmana. W tym tomie zobaczysz prace: Dave'a Gibbonsa, Harlana Ellisona, Gene Ha, Paula Dini, Alana Granta, Johna Buscemy, Jose Louisa Garcia-Lopeza.
[Egmont Polska]


"Mix Komiks" nr 12/2003
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 12.2003
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0449
W środku "Spider-Man", "Liga Sprawiedliwych", "Bionicle" i "Digimon", a także gry i zabawy.


 

 

czwartek, 4.12.2003
zapowiedzi
Okładki Egmontu

 

Prezentuję prawie wszystkie grudniowe okładki Egmontu. W kolejności są to "Batman": "Rok pierwszy" część 1, "B.B.P.O" tom 1: "Nawiedzona ziemia", "Dylan Dog" tom 127: "Serce Johny'ego", "Gunsmith Cats" tom 3: "Ostra gra", "Inhumans" część 2, "Kajko i Kokosz": "Skarby Mirmiła", "Pieśń strzyg" tom 4: "Doświadczenia", "Skrzydła serafina" tom 3: "Instytut", "Tytus, Romek i A'Tomek": "Księga 80-lecia" oraz "Universal War One" tom 3: "Kain i Abel". Poniżej brakuje tylko okładek szóstych tomów "Dziedzica" i "Wyprawy". Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

 

czwartek, 4.12.2003
imprezy
Gwiazdka z komiksem w Łodzi

Przypominamy, że w najbliższą sobotę, 6 grudnia, odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18) kolejna Gwiazdka z komiksem. Jak zwykle organizatorzy przygotowali na tę imprezę wiele atrakcji. Jedną z nich będzie polska premiera filmu "Corto Maltese na Syberii" zrealizowanego na podstawie opowieści Hugo Prata, legendy komiksu światowego. Niewątpliwą atrakcją będzie również wystawa autorska Krzysztofa Ostrowskiego, znanego rysownika oraz wokalisty zespołu Cool Kids of Death. Na grudniowym spotkaniu zapowiedział swoją obecność szef Mandragory - Przemek Wróbel, który oprócz najnowszych komiksów przywiezie do Łodzi specjalnego gościa. Gwiazdka oczywiście nie mogłaby się odbyć bez prowadzącego warsztaty komiksowe Wojtka Birka oraz Mikołaja z Komikslandii, który jak zwykle będzie wręczać słodkie i komiksowe prezenty. W programie tegorocznej imprezy nie zabraknie także zabaw rysunkowych i konkursów z komiksowymi nagrodami. Gwiazdka z komiksem rozpocznie się o godzinie 10. Wstęp na imprezę jest wolny, a z giełdowych stolików można będzie również skorzystać bezpłatnie. Zapraszamy.
[Vitek Idczak]


 

 

środa, 3.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 36: "Władca sygnetów"
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Disney
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0446


"Kaczor Donald" nr 49/2003
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0447


 

 

środa, 3.12.2003
zapowiedzi
Kilka informacji o planach Egmontu

Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont ujawnił kilka zapowiedzi na przyszły rok.

 • Na początek 2004 roku planowane są 3 amerykańskie mini-serie: "Black Widow": "The Itsy Bitsy Spider" (scenariusz Devin Grayson, rysunki J.G. Jones; rok 1999), "Wolverine" (scenariusz Chris Claremont, rysunki Frank Miller; rok 1982) oraz "Fantastic Four": "1234" (scenariusz: Grant Morrison, rysunki: Jae Lee; rok 2002).
 • Również "Znak" i "Meridian" z Crossgenu pojawią się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, być może w grubszych tomikach, niż "Dziedzic" i "Wyprawa".
 • W 2004 wydane mają być "Gnomy z Troy", album przedstawiający epizody z dzieciństwa bohaterów "Lanfeusta z Troy" wykonany przez tych samych autorów - scenarzystę Scotch Arleston i rysownika Didiera Tarquina.
 • Najbliższe japońskie tytuły, jakie pojawią się w ofercie wydawnictwa, to "Ruroni Kenshin" i "Kamikaze Kaiko Jeanne".
 • Egmont ma plany dotyczące prezentacji starego polskiego komiksu prasowego, ale na szczegóły musimy jeszcze zaczekać.
 • Na przyszły rok planowane są książki o Hellboyu. "The Lost Army" (1997) i "The Bones of Giants" (2001) to powieści Christophera Goldena, w których występuje Hellboy. Po sukcesie pierwszej powieści Goldena powstała "Odd Jobs" (1999), antologia opowiadań o Hellboyu napisanych przez różnych autorów grozy (Brian Hodge, Poppy Z. Brite, Nancy A. Collins, Greg Rucka, Chet Williamson). Wszystkie trzy książki zilustrował Mike Mignola, on też wykonał okładki.

[informacja pookie, tekst Jarek Obważanek]


 

 

środa, 3.12.2003
zapowiedzi
JPF na pierwsze półrocze 2004

Wydawnictwo J.P.Fantastica ogłosiło swoje plany na pierwsze półrocze przyszłego roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami edytor otworzy 3 nowe serie: "Vampire Princess Miyu" (w lutym), "D.N.Angel" (w czerwcu) oraz, w edycji kolekcjonerskiej, "Legend of Lemnear" (w marcu).

Styczeń 2004

Luty 2004

Marzec 2004

Kwiecień 2004

Maj 2004

Czerwiec 2004

[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 2.12.2003
sklepy
Ostatnio wydane

"Chobits" tom 4
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 16,00 zł
ID: 0445


 

 

wtorek, 2.12.2003
konkursy
Nowa antologia Egmontu

 

Egmont Polska zaprasza twórców komiksów do współpracy przy nowej antologii Klubu Świata Komiksu. Jej temat brzmi: "Człowiek w probówce. Komiks, etyka, medycyna".

Rozwój medycyny, postęp cywilizacji, zmiany społeczne XX wieku postawiły nowe wyzwania przed naszymi poglądami etycznymi i religijnymi. Dotknęły podstawowych pojęć na temat istoty człowieczeństwa. Zmusiły do zadania elementarnych pytań.

Do czego można użyć ludzkiego ciała? Jak daleko technika powinna ingerować w ludzki organizm? Jakie są powody i granice społecznej zgody na aborcję i eutanazję? Czy powinno się prowadzić eksperymenty medyczne na ludziach? Co jeszcze nie jest, a co już nie jest człowiekiem?

Tematy te wciąż poruszają naukowców i filozofów, osoby niewierzące i religijne, specjalistów i laików. Stają się obiektem publicznej, często politycznej, debaty. Są podnoszone przez dziennikarzy, pisarzy, filmowców.

Wydawnictwo Egmont zaprasza twórców komiksowych do zmierzenia się z tymi poważnymi zagadnieniami. Antologia "Człowiek w probówce" ukaże się jesienią 2004 roku (prawdopodobnie premiera będzie miała miejsce na XV Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi). Będzie swoistą kontynuacją poprzednich antologii komiksowych ("Komiks", "Wrzesień") prezentujących dokonania współczesnych polskich twórców.

Po raz pierwszy wydawnictwo Egmont nie tylko zaprasza do udziału w antologii konkretnych autorów, ale też ogłasza też zaproszenie otwarte. Czekamy na interesujące propozycje od autorów mniej znanych, debiutantów, a także grafików na co dzień zajmujących się innymi niż komiks dziedzinami sztuk plastycznych.

Warunki konkursu znajdziesz na tej podstronie.
[Egmont Polska]


 

 

wtorek, 2.12.2003
zagranica
Nowy komiks Rosińskiego

10 stycznia nakładem wydawnictwa Dargaud ukaże się na Zachodzie nowy komiks Grzegorza Rosińskiego. Nie będzie to jednak kolejny "Thorgal", ale długo oczekiwany projekt poboczny - pierwsza część dyptyku "Zemsta hrabiego Skarbka" ["La Vengeance du Comte Skarbek"], do ktorego scenariusz napisał Yves Sente, szef wydawnictwa Lombard i twórca między innymi scenariusza ostatniego tomu "Przygód Blake'a i Mortimera".

Akcja toczy się w Paryżu w czasach Wiktora Hugo, w kręgach artystycznych. Oto długo skrywana afera nagle wybucha z całą mocą: tajemniczy polski hrabia Mieszko Skarbek wydaje się mieć przytłaczające dowody przeciwko słynnemu marszandowi, Danielowi Northbrookowi. Rzekomo posiada on wszystkie dzieła młodego i uznanego za wybitnego, ale przedwcześnie zmarłego malarza, Louis Paulusa, jednak hrabia ma świadka - byłą modelkę malarza Magdalenę - która twierdzi, że to nieprawda. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi...

Przykładową planszę z albumu można zobaczyć tutaj. Warto dodać, że tym razem Rosiński sam zajął się kolorem w komiksie.
[Błażej - Lagafium]


 

 

poniedziałek, 1.12.2003
zapowiedzi
"Fastnachtspiel" tom 2 już w grudniu

Ze względu na naciski pewnej grupy czytelników komiksów wydawnictwo Imago.com.pl zdecydowało się przyśpieszyć i jednocześnie skrócić cykl wydawniczy serii "Fastnachtspiel". Opowieść druga zatytułowana "Zadziwiający Pan Burmistrz" ukaże się najprawdopodobniej około 20 grudnia, następne części w cyklu kwartalnym (marzec i czerwiec). Prezentowana okładka to wersja beta, ostateczny jej kolor zostanie ustalony w momencie rozpoczęcia druku. Przykładowe plansze z albumu można obejrzeć tutaj.
[Marek Turek]


 

 

poniedziałek, 1.12.2003
wrak
Turek na start!

Marek Turek, autor serii "Fastnachtspiel", wykonał kolejny rysunek na ekran powitalny WRAK-a. Drugi tom serii Turka ukaże się już w grudniu, o czym szczegółowo informuje tekst powyżej.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 1.12.2003
konkurs
"Szminka" do wygrania

Dzisiaj startuje pierwszy WRAKowy konkurs. Do zdobycia są 4 egzemplarze albumu "Szminka" Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz ufundowane przez Mandragorę. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy odpowiedzieć na 5 pytań. Zapraszam do zabawy!
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 1.12.2003
sonda
Oglądamy filmy z ulubionymi bohaterami

 

W sondzie filmowej, która właśnie została zakończona, niemal 1/3 głosujących stwierdziła, że ogląda filmy komiksowe z ulubionymi bohaterami (30%). Niewiele mniej osób (29%) ogląda wszystkie komiksowe produkcje. 1/4 w doborze kieruje się recenzjami. W sumie jedynie 17% głosujących stwierdziło, że w ogóle nie ogląda tego typu filmów, z czego 11% jako powód rezygnacji podało fakt nie oddawania przez ruchomy obraz klimatu komiksu. W ankiecie wzięło udział 200 osób.

Grudniowa sonda poświęcona jest kupowaniu. Czy zamierzasz skorzystać z licznych obniżek proponowanych przez komiksowe księgarnie?
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 1.12.2003
na żywo
Maciej Mazur na weekend

Dzisiaj prezentuję pierwszy z trzech odcinków "Historii na weekend" stworzonych przez Macieja Mazura dla dwutygodnika "Twój Weekend". Kolejne będą ukazywały się w odstępach tygodniowych. W sumie powstały cztery epizody, jednak rysownik nie udostępnił ostatniego, tłumacząc swą decyzję zbyt niską jakością scenariusza. Pierwszy epizod przeznaczonej dla dorosłych czytelników serii zatytułowany jest "Czekoladowa przyjemność" i został poza "Twoim Weekendem" wydrukowany również w czerni i bieli w "AQQ".

W tym miejscu wypadałoby nareszcie napisać kilka słów wyjaśnienia. Pierwszy odcinek Mazur udostępnił już w czerwcu, jednak kilka godzin po publikacji poprosił o jego zdjęcie. Z tego powodu komiks po prostu zniknął z WRAKa.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa