ARCHIWUM

wydarzenia:

sobota, 29.10.2005
Baranowski spędzi dzień na Łaffce

W sobotę 19 listopada Tadeusz Baranowski planuje spotkanie w antykwariacie Łaffka przy ul. Polnej w Warszawie z osobami zamieszkujacymi to miasto i okolice. Autor chce osobiście wręczyć egzemplarze pożegnalnego komiksu o Nerwosolku tym osobom, które będą miały czas i ochotę tam przybyć. Przy domowej szarlotce i herbatce Baranowski podziękuje za pomoc w realizacji projektu i okazane mu zaufanie. Zaproszenia do zainteresowanych osób będę wysyłał e-mailem. Z powodu małej pojemności antykwariatu autor zamierza spotykać się z czytelnikami grupami, co dwie godziny. Do każdego Baranowski wyśle w pierwszych dniach listopada list z proponowaną godziną spotkania. Osoby, które nie będą miały możliwości przybycia, po odesłaniu informacji zwrotnej otrzymają albumy na adres domowy. Po spotkaniu pozostałe albumy będą rozsyłane do nowych właścicieli zamieszkujących odległe rejony kraju.

Pożegnalny album o Profesorku Nerwosolku nosi tytuł "Tffffuj! Do bani z takim komiksem!" Okładkę oraz zawarte w albumie dodatki Tadeusz Baranowski zaprezentował czytelnikom po raz pierwszy podczas MFK 2005 w Łodzi. Bezpośrednio po imprezie WRAK jako pierwszy pokazał okładkę w Internecie.
[Jarek Obważanek]


fanziny:

sobota, 29.10.2005
"Pożar" w pudełku zapałek

Komiks w pudełku zapałek? Tak, Piotr Szreniawski po raz kolejny proponuje coś niecodziennego. Komiks opowiada epizod z życia Niuni, kiedy to Niunia uratowała swoje miasteczko gasząc straszliwy pożar. W tle mamy kochanków uprawiających miłość w płonącej stodole, Niunię ostrzegającą mieszkańców miasteczka przed niebezpieczeństwem i wzorową akcję ratunkową. Niunia bohatersko bierze udział w ratowaniu miasteczka, za co mieszkańcy jej serdecznie dziękują.

Robota ręczna. Nakład bardzo ograniczony. Dystrybucja własna.
[Piotr Szreniawski]


www:

sobota, 29.10.2005
"Avatarae" nr 32

 

Po dwóch miesiącach ukazał się kolejny, 32 numer magazynu kulturalnego "Avatarae". W dziale komiksowym znalazło się kilkanaście recenzji niedawno wydanych zeszytów i albumów.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

sobota, 29.10.2005
Ostatnio wydane

"Cartoon Network Magazyn" nr 10/2005
Redaktor naczelny: Edyta Wielgosz
Scenariusz:
Szkic:
Tusz:
Kolory:
Tłumaczenie: Agata Hajpel
Wydawca: Media Service Zawada
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Warner Bros. Entertainment Inc.
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,99 zł
ID: 1384kup w Imago.com.pl

"D.N.Angel" tom 1
Scenariusz: Yukiru Sugisaki
Rysunki: Yukiru Sugisaki
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 182
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,95 zł
ID: 1386
Daisuke Niwa jest zwykłym, trochę pechowym uczniem. Na jego czternaste urodziny spada na niego "choroba", która trawiła mężczyzn w jego rodzinie od trzystu lat. Gdy widzi Risę, w której jest zadurzony, zamienia się w swoje alter ego, widmowego złodzieja Dark Mousy. Z kolei gdy Dark Mousy widzi swoją ukochaną, siostrę bliźniaczkę Risy, Riku, zamienia się z powrotem w Daisuke. Jedynym lekarstwem na to szaleństwo jest dla Daisuke rozkochanie w sobie Risy. Ale jak Risa może pokochać kogoś, kogo nie widzi?
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


"Kaczor Donald" nr 44/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 26.10.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1383kup w Imago.com.pl

"Tytus, Romek i A'Tomek" - "Złota Księga Przygód VI"
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 192
Format: 16,2 x 23,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 19,90 zł
ID: 1385
W tym tomie trzy przełomowe książeczki: Księga II: "Tytus otrzymuje prawko jazdy" (tu jako "Tytus kierowcą"), Księga XVIII: "Tytus malarzem" oraz Księga XIX: "Tytus aktorem".

Księga XIX wzbudziła tak wielkie emocje, że nie była wznawiana przez 10 lat! Rozbrykani dawniej Tytus, Romek i A'Tomek dorośli. W księgę, w której Tytus zdobywa wiedzę o teatrze, Papcio Chmiel wpisał... swój okupacyjny życiorys. Teraz, kiedy ukazała się już jego autobiografia "Urodziłem się w Barbakanie", wielu entuzjastów Tytusa odczyta XIX księgę na nowo.
[Prószyński i S-ka]


zapowiedzi:

sobota, 29.10.2005
Taurus w listopadzie

 

Pod koniec listopada wydawnictwo Taurus Media zamierza wydać dwa komiksy. Jednym z nich będzie drugi tom "Queen & Country", a drugim nowość - pierwszy tom serii "The Goon" Erica Powella z wydawnictwa Dark Horse.
 

"Zbir" tom 1: "Ciągle pod górkę"
Scenariusz: Eric Powell
Rysunki: Eric Powell
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy

Znakomite połączenie horroru, humoru i dynamicznej akcji. Tytułowy Zbir mieszka w mieście pełnym zombi, wilkołaków i innych stworów prosto z klasycznych horrorów. Zachodnią połowę miasta opanowały zombi, wskrzeszane przez chorobliwie pragnącego władzy Bezimiennego. Ale druga połowa miasta pozostaje pod kontrolą Zbira, a ten bardzo nie lubi wszelkiego rodzaju potworów. Perfekcyjnie poprowadzona, przesycona czarnym humorem i narysowana w konwencji kryminału lat 40. opowieść, która przyniosła sławę Ericowi Powellowi.

"Zbir" został doceniony przez krytykę. W 2004 roku udało mu się zdobyć Nagrodę Eisnera w kategorii najlepsza krótka historia. W 2005 Eisnery były już dwa: za najlepszą serię i najlepszą publikację humorystyczną.
Ponadto w 2004 roku za "Zbira" Powell otrzymał International Horror Guild Award.

W polskiej edycji oryginalne wydania zbiorcze dzielone są na pół. Tom zerowy ukaże się po tomie 2, tak samo jak w Stanach.
 

"Queen & Country. Za królową i ojczyznę" tom 2: "Gwiazda Zaranna"
Scenariusz: Greg Rucka
Rysunki: Brian Hurtt
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Afganistan jest miejscem, w którym rozgrywa się walka wywiadów różnych państw. Akredytowani tam dziennikarze często są również tajnymi agentami. Gdy jeden z dziennikarzy-agentów zostaje zdemaskowany zagrożeni są wszyscy inni. Istnieje tajna lista agentów, którzy przyjechali do Afganistanu jako dziennikarze. Ogary dostają zadanie: muszą dotrzeć do listy, zanim zrobi to przeciwnik. Szef biura przydziela to zadanie Wallace'owi i Kitteringowi, ponieważ jest to miejsce nieprzyjazne dla kobiet. Ale Tara Chace nie potrafi siedzieć z założonymi rękami. Zajmuje się sprawą w londyńskim biurze i pomaga kolegom wygrać dramatyczny wyścig do ukrytej listy.
[Taurus Media]


zapowiedzi:

sobota, 29.10.2005
Dalsze plany Taurus Media

 

Zgodnie z obietnicami zaraz po międzynarodowych targach książki we Frankfurcie (19-23 października) wydawnictwo Taurus Media przedstawiło listę tytułów, na które zakupiło licencje. Na razie nie wiadomo, kiedy się ukażą - dokładne terminy zostaną ogłoszone niebawem.
 

"Danger Girl"
Scenariusz: J. Scott Campbell, Andy Hartnell
Rysunki: J. Scott Campbell, Alex Garner i inni
Wydawca oryginału: DC - Wildstorm

Połączenie "Aniołków Charliego" z "Poszukiwaczami zagnionej Arki". Pełna dynamiczje akcji opowieść o tajemniczych artefaktach, międzynarodowym szpiegowstwie i ogólnoświatowej dominacji. Zwerbowana przez ściśle tajną grupę szpiegowską Danger Girl, poszukiwaczka przygód Abbey Chase dołącza do Sydney Savage, Natalii Kassle i Silicon Valerii w misji odkrycia kiku magicznych reliktów. Ale gdy groźne, seksowne agentki podejmują się wykonania swej misji, na ich drodze staje złowrogi Hammer Syndicate, faszystowska organizacja zamierzająca zawładnąć światem.

Album "The Ultimate Collection" zawiera komplet 7 odcinków serii oraz krótką historię wprowadzającą. Ukazał się też album "Odd Jobs" zawierający różne odcinki specjalne cyklu.
 

"Jonny Double"
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Wydawca oryginału: DC - Vertigo

Pierwszy komiks duetu odpowiedzialnego za "100 naboi". Czarny kryminał. Prywatny detektyw Jonny Double przyjmuje prostą robotę. Ma pilnować buntowniczej córki pewnego bogacza. Ale po tym, jak został głupio uwiedziony przez dziewczynę, którą miał się opiekować, Jonny zostaje wmieszany w grabież starego konta bankowego należącego do Ala Capone. Po skoku Double uświadamia sobie, że cała sprawa jest pełna kłamstw, a jedyną pewną rzeczą jest jego rychła śmierć.

Historia zamyka się w jednym, 100-stronicowym albumie.
 

"Losers"
Scenariusz: Andy Diggle
Rysunki: Jock (Mark Simpson)
Wydawca oryginału: DC - Vertigo

Pełna akcji sensacja. Komiks śledzi losy grupy znakomikcie wyszkolonych agentów CIA, którzy zostają skazani na śmierć przez własną firmę. Agenci zamierzają dowiedzieć się dlaczego zostali zdradzeni, a także pomścić własną krzywdę i inne niesprawiedliwości, które napotkają.

Jak dotąd ukazały się trzy tomy wydania zbiorczego serii, a czwarty trafi do sprzedaży w Stanach na początku listopada.
 

"WE3"
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Frank Quitely
Wydawca oryginału: DC - Vertigo

Są cyborgami - zabójcami uzbrojonymi w rakiety, trujący gaz, nowoczesną technologię i niezniszczalne exo-szkielety. Amerykański rząd wydał miliony, by złączyć siłę ognia batalionu z układami nerwowymi psa, kota i królika. W ramach programu mającego na celu zastąpienie ludzkich żołnierzy przeznaczonymi na straty zwierzętami, rząd USA przekształcił trzy zwykłe domowe zwierzaki w maszyny do zabijania. Ale teraz te zwierzęta dostrzegły szansę na ostatnią, desperacką ucieczkę do domu. Ucieczkę, która zamieni się w pozbawioną wytchnienia, śmiertelną bitwę przeciwko sile całego wojskowego kompleksu. Przygotuj się na przypływ adrenaliny i łez, gdy najgroźniejsze, najbardziej niezrozumiane zwierzęta świata podejmą widowiskową, niezapomnianą walkę o wolność.

Frank Quitely został nagrodzony Eisnerem za rysunki w "WE3". Historia zamyka się w jednym, 100-stronicowym albumie.
[Jarek Obważanek]


na żywo:

czwartek, 27.10.2005
Rzut oka na "Morfium"

Mariusz Zawadzki udostępnił cztery przykładowe plansze z komiksu "Morfium" rysowanego do jego scenariusza przez Dismasa Zdanowicza. Premiera pierwszego odcinka z Domu Komiksu planowana jest na listopad. Komiks będzie wydrukowany w czerni i bieli w takim samym formacie, jak "Demony seksu", ale w większej objętości.
[Jarek Obważanek]

 


imprezy:

czwartek, 27.10.2005
Egmont na Targach Książki w Krakowie

W sobotę, w ramach odbywających się w Krakowie Targów Książki (27-30 października) na stoisku Egmontu będzie można spotkać między innymi kilku komiksiarzy. Od 13:00 do 14:00 Tomasz Leśniak, współtwórca serii "Tymek & Mistrz", prowadził będzie szkółkę rysunku nie tylko dla dzieci. Natomiast o 14:00 odbędzie się premiera dwóch odcinków "Kajka i Kokosza" Janusza Christy w regionalnych wersjach językowych. Odczytane zostaną fragmenty komiksów, odbędzie się też spotkanie z autorami przekładu na gwarę kaszubską (Zbigniew Jankowski) i śląską (Andrzej Roczniok).
[Jarek Obważanek]


radio:

czwartek, 27.10.2005
Audycja "W dymku" od października w soboty

W najbliższą sobotę o 14:00 trzecia w tym sezonie audycja komiksowa "W dymku" w internetowym Radiu Aktywnym (przeniesiona po wakacyjnej przerwie z poniedziałku). Większą jej część zapełnią zapewne recenzje komiksów, których ostatnio nieco obrodziło. Tradycyjnie podana zostanie też garść luźniejszych informacji.

W kolejnych tygodniach szykuje się ciekawy cykl spotkań z autorami prezentującymi swoje plany wydawnicze. Odnośnie szczegółów będę na WRAK-u na bieżąco, a bardziej zainteresowani mogą kontaktować się listownie.
[Przemek 'dr Gonzo' Pawełek]


nagrody:

czwartek, 27.10.2005
Nagrody dla głosujących w K'05

Zgodnie z zapowiedziami rozlosowaliśmy nagrody wśród osób, które zagłosowały w plebiscycie K'05. Upominki zostaną już wkrótce rozesłane zwycięzcom przez ich fundatorów. Poniżej lista wyróżnionych.

 • Tomasz Burakowski [Namysłów] otrzyma pięć dowolnie wybranych albumów z oferty Egmontu (o ile ich nakład się nie wyczerpał).
 • Hubert Ronek [Tomaszów Mazowiecki] - zestaw komiksów z Mandragory.
 • Patryk Dratkowski [Gdańsk] - 5 albumów z Kultury Gniewu.
 • Adam Wnorowski [Toruń] - "Wilq Superbohater" zeszyty 5-8 oraz 9, który zostanie dosłany zaraz po wydaniu - wszystkie z imienną dedykacją. Do zestawu dołączony będzie wilqowy kubek.
 • Przemek Osiński [Warszawa] - roczna prenumerata "Chichotu"
 • Robert Mordzak [Jejkowice] - półroczna prenumerata "Chichotu"
 • Marcin Gosk [Białystok] - "Blaki"
 • Michał Skowron [Jelenia Góra] - "Blaki"
 • Łukasz Turek [Jabłonna] - "Blaki"
 • Piotr Drzał [Rzeszów] - "Blaki"
 • Anna Sikorska [Gliwice] - "Blaki"

Ponadto tutaj możesz zobaczyć bardziej szczegółowe wyniki plebiscytu K'05. Ze względu na otwartą formułę głosowania, czyli możliwość oddania głosu na dowolny komiks lub postać, prezentujemy wyniki ograniczone do pierwszych dziesięciu pozycji z każdej kategorii. Z tego samego powodu osób, które zdecydowały się wziąć udział w zabawie, było zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 20.10.2005
Komiks o Popiełuszce w listopadzie

Trwają ostatnie przygotowania do wydania komiksu o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki zatytułowanego "Cena wolności". Krzysztof Wyrzykowski narysował już wszystkie plansze, a obecnie pracuje nad okładką. Scenariusz napisał Maciej Jasiński. Zin Zin Press zamierza wydać ten album w listopadzie.

"Cena wolności" stanowi rozszerzoną wersję noweli opublikowanej w zbiorze "Solidarność. 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", który ukazał się niedawno z okazji 25 rocznicy Sierpnia '80 i zdobył sobie błyskawicznie wielką popularność na rynku. Komiks, uzupełniony o teksty i archiwalne fotografie, będzie miał 36 stron w czerni i bieli.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. Nie wiadomo dokładnie którego dnia został zamordowany. Jego skatowane ciało wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka 30 października (podaje się też datę 26 października), a 3 listopada 1984 r. odbył się pogrzeb z udziałem tłumu wiernych, który przerodził się w patriotyczną manifestację

Mimo procesu i skazania bezpośrednich winowajców zbrodni (dziś są już na wolności), nie wyjaśniono wszystkich okoliczności morderstwa. Sprawę bada ponownie IPN. W 1997 roku kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


sklepy:

środa, 19.10.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Great Teacher Onizuka" tom 9
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michal "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1382
W tym tomie między innymi:

 • Nastoletnie czarownice pieką upiorne ciasteczka. Po ich zjedzeniu Onizuka ma paść trupem. Czy ten demoniczny plan wypali?
 • Kunio zaczyna obawiać się, że jego atrakcyjna jeszcze i młoda mama, zechce po raz drugi ułożyć sobie życie. Na pomysł ten wpada, gdy odkrywa, że matka umawia się z pewnym starszym łysym jegomościem, by mierzyć suknię ślubną.
 • Fuyutsuki nie bardzo radzi sobie jako młoda nauczycielka - chłopcy z jej klasy usilują ją poderwać, a dziewczęta nienawidzą i prześladują. Onizuka proponuje małe wagary! Czy ten pomysł zostanie wprowadzony w życie?
 • Pole słoneczników, do którego tak przywiązany był przewodniczący Uchiyamada, zostaje (za sprawą Onizuki) zamienione w ogródek warzywny. Jak i czy biedny Uchiyamada to przeżyje?
 • Nauczyciel języka angielskiego okazuje się wrednym podglądaczem.
 • Onizuka skacze z dachu szkoły.
 • W tajemniczych okolicznościach giną pieniądze na "Zieloną szkołę" - kto jest temu winien?

[Waneko]


"Kaczor Donald" nr 43/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.10.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1380kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H." nr 66
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek
Scenariusz: Bruno Enna
Rysunki: Giada Perissinotto
Tłumaczenie: Joanna Szabunio, Joanna Kuzincow
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 5,50 zł
ID: 1381


zapowiedzi:

wtorek, 18.10.2005
"Whiteout" z Taurusa

W styczniu wydawnictwo Taurus Media planuje wydać komiks "Whiteout" Grega Rucki (scenariusz) i Steve'a Liebera (rysunki). Album z okładką Franka Millera zawiera komplet 4 odcinków mini-serii wydanej przez Oni Press. Jej kontynuacja, zatytułowana "Whiteout. Melt" otrzymała w 1999 roku Eisnera za najlepszą mini-serię.

Antarktyda. Zimna, opustoszała - nic, tylko lód i śnieg na przestrzeni tysięcy kilometrów. Dla policjantki Carrie Stetko ten krajobraz jest domem. Znalazła tam miejsce, gdzie może zapomnieć o minionych problemach i cieszyć się spokojem. Aż ktoś popelnia zbrodnię w jej rewirze. Mordercą jest jedna z pięciu osób rozrzuconych na kontynencie, a ma on więcej powodów do ukrywania się, niż tylko zbrodnia. Kilka próbek lodu zostało pobranych z okolic miejsca zabójstwa, a głębokość odwiertów sugeruje, że coś zostało zabrane. W śledztwie Carrie pomaga Lily Sharpe, która chce wiedzieć co było tak ważnego, by odebrać za to komuś życie. Ale czy obie kobiety gotowe są na tajemnice i zdrady w centrum wydarzeń?
[Jarek Obważanek na podst. Greg Rucka]


wydawnictwa:

wtorek, 18.10.2005
"Dobry Komiks" ogłasza koniec

Wydawnictwo Axel Springer zdecydowało się ostatecznie zawiesić, czy w zasadzie zakończyć wydawanie magazynu "Dobry Komiks", którego ostatni numer pojawił się pięć miesięcy temu. Po roku od rozpoczęcia działalności redakcja stanęła w punkcie, w którym planowanie i wydawanie dalszych komiksów nie było możliwe. Już pod koniec 2004 roku wiadomo było, że zainteresowanie tanim kioskowym tygodnikiem okazało się niższe od zakładanego. Późniejsze próby naprawienia sytuacji poprzez zmniejszenie częstotliwości i ograniczenie liczby tytułów ostatecznie się nie powiodły. Redakcja wyraziła nadzieję, że czas spędzony na czytaniu jej komiksów był dla odbiorców równie przyjemny, jak dla niej ich przygotowanie.
[Jarek Obważanek]


www:

wtorek, 18.10.2005
"Sex Bomba" Nawrota

Retrostacja zamieściła na swoich stronach najnowszy komiks Wojciecha Nawrota pt. "Sex Bomba", który po raz pierwszy zaprezentowany został na tegorocznym MFK w Łodzi. Komiks jest fragmentem powstającej wciąż opowieści pod roboczym tytułem "Rewolucja". Pierwszy epizod tej serii, "Wybór" miał premierę na Festiwalu w 2003 roku - obecnie można go przeczytać na Gildii.

Oto co o swoim komiksie mówi twórca: "To mroczna, gnostyczna wręcz political fiction opowiadająca o rewolucji w świecie, w którym XIX-wieczny Krwawy Kapitalizm przetrwał aż do XX wieku. Jest tu trochę z Drogi Krzyżowej i z legendy o Wybrańcu, ale to zbyt proste wytłumaczenie. Komiks ukazuje jaki może stać się świat w niedalekiej przyszłości, ale w realiach, które odpowiadają mnie, czyli autorowi. Zawsze pociągały mnie szalone lata 20 i Wielka Wojna."

Wojciech Nawrot urodził się w roku 1975 w Kościanie, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i od dziesięciu lat regularnie publikuje swoje prace w prasie komiksowej i fantastycznej.
[Krzysztof Janicz]


www:

poniedziałek, 17.10.2005
Kapitan Żbik w KZ nr 35

3 października ukazał się 35 numer magazynu miłośników komiksu KZ. Tym razem tematem przewodnim jest twórczość Jerzego Wróblewskiego. Z okazji wydania albumu "Solidarność. 25 lat" z Maciejem Jasińskim rozmawiał Łukasz Chmielewski. W numerze także tekst o "Blakim", "Golemie i Gwiazdach Dawida", "Chichocie", komiksach Tadeusza Raczkiewicza, niemieckim twórcy Mawilu, trzech albumach Hugo Pratta, "Goonie", antologiach komiksów porno, "Justice", "Amazing Spider-man" vol.8: "Sins Past", "Triggerze", "Hugo". Są też nowości z Francji i USA, komiksowe światy Chmiela, a także recenzje i felietony.
[Jarek Obważanek]


ciekawostki:

poniedziałek, 17.10.2005
Minkiewicz rysuje dla BIS-ki...

Pod koniec września ruszyła kampania reklamowa radia BIS. Rozgłośnia próbuje znaleźć słuchaczy przy pomocy hasła "Bardzo Inna Stacja".

Emitowany w telewizji spot reklamowy jest komiksową animacją stworzoną przez Bartosza Minkiewicza, autora serii "Wilq Superbohater". W reklamie został wykorzystany utwór "DanceHall Queen" formacji Maciora, promowany na antenie BIS Polskiego Radia.

Reklamy BIS-ki pojawią się lub już się pojawiły w warszawskim metrze, w telewizjach muzycznych: 4 Fun TV, VIVA Polska, MTV Polska i sieci kin Cinema City w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Katowicach i Rudzie Śląskiej. Prasa obejmie Gazetę Wyborczą, Życie Warszawy, Wprost, Politykę, Boutique, Max, Hiro, Gazetę Studencką, Dlaczego, Fluid, Dosdedos, Perspektywy, Laif, i Magazyn Hip-Hop. Internetowe reklamy ukażą się na Gadu-Gadu oraz w portalach nastolatek.pl, fotka.pl, muzyka.pl, edulandia.pl, wp.pl , mp3.com.pl, ftb.pl, teksty.org.pl, sms.pl, sciaga.pl. Kampanie wspiera mailing skierowany do 600 000 użytkownik portalu onet.pl.

Dodatkowym elementem kampanii jest gra internetowa biskaroid, która wykorzystuje elementy spotu.
[BIS Polskie Radio]


ciekawostki:

poniedziałek, 17.10.2005
...a Raczkowski dla ING Banku

W telewizji do Marka Kondrata dołączył Zbigniew Zamachowski, a w prasie ING Bank rozpoczął reklamować Marek Raczkowski. Jego rysunki i komiksy zostały też naklejone na witrynach oddziałów ING w całej Polsce. Obecnie używane są dwie historyjki, obie można przeczytać również w Internecie. Dostępne są także w formie tapet.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

sobota, 15.10.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

(oprawa miękka)


kup w Imago.com.pl

(oprawa twarda)

"Asteriks" tom 33: "Kiedy niebo spada na głowę"
Tytuł oryginału: Le ciel lui tombera sur la tete
Scenariusz: Albert Uderzo
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 14.10.2005
Wydawca oryginału: Les éditions Albert René
Data wydania oryginału: 14.10.2005
Liczba stron: 48
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł (oprawa miękka), 24,90 zł (oprawa twarda)
ID: 1372
Okładka tego albumu nawiązuje do okładki pierwszego tomu serii. Zamiast Rzymianina Asteriks uderza w piorun (!), a układ obrazka jest obrócony w stosunku do pierwotnego.

Podczas konferencji prasowej Uderzo słowem nie zdradził treści komiksu. Powiedział jedynie, że jego akcja toczyć się będzie we wiosce i jej okolicach. Z obrazków opublikowanych na stronie oficjalnej serii można wywnioskować, że ważnym elementem fabuły będzie zatrucie magicznego wywaru.

Album ukazał się jednocześnie w 27 krajach w łącznym nakładzie 8 milionów egzemplarzy.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Heat" tom 2
Scenariusz: Buronson (Yoshiyuki Okamura)
Rysunki: Ryoichi Ikegami
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,95 zł
ID: 1371
Czy grupa Tatsumi Karasawy wybije się w światku przestępczym Tokio? Czy są w stanie rywalizować (i przeżyć) z rodzinami rządzącymi podziemiem?
[J.P.Fantastica]


przykładowe plansze

"Hydriola"
Scenariusz: Maciej Sieńczyk
Rysunki: Maciej Sieńczyk
Wydawca: Lampa i Iskra Boża
Data wydania: 1.10.2005
Liczba stron: 112
Format: 17,4 x 24,5 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł (oprawa twarda)
ID: 1373
Album "Hydriola" to klimat sennych marzeń i absurdu - kilkanaście czteroplanszowych nowel (większość była wcześniej drukowana w "Lampie") plus 49-planszowa opowieść tytułowa.

Maciej Sieńczyk jest ilustratorem obydwu powieści Doroty Masłowskiej. Swoje komiksy drukuje w "Lampie" i "Exklusivie".
[Paweł Dunin-Wąsowicz]


"Kaczor Donald" nr 41/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 5.10.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1369


"Kaczor Donald" nr 42/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.10.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1370


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Les Bijoux" tom 4
Scenariusz: Eun-Ha Jo
Rysunki: Sang-Sun Park
Tłumaczenie: Katarzyna Demusiak
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 174
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 1374
Choć plany Diamenta o panowaniu nad światem stają się coraz realniejsze, wciąż jedyno, czego pragnie naprawdę, wymyka mu się z rąk - Lazuli. Niebezpieczna Esmeralda, władczyni ostatniej kopalni postanawia przeciągnąć Diamenta na swoją stronę i ofiarowuje mu zaskakujący prezent. Czy Lapis jest w stanie dotrzymać obietnicy danej zamordowanym rodzicom i zemścić się?
[Kasen]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Princess Ai" tom 1
Scenariusz: D.J. Milky i Courtney Love
Rysunki: Misaho Kujiradou
Tłumaczenie: Katarzyna Demusiak
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: TokyoPop
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 182
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1375
Nie wie jak, nie pamięta skąd, ma przy sobie tylko pudełko w kształcie serca. Ai - piękna młoda kobieta, przybyszka z innego świata, błąka się po ulicach Tokio w poszukiwaniu swojej tożsamości. Spotyka Kenta, niezwykłego młodzieńca, który, wiedziony fascynacją i rodzącym się uczuciem, stara się jej pomóc w tym wielkim i całkiem obcym świecie. Ai stopniowo odkrywa tajemnice jej pochodzenia. Ujawniający się talent sprawia, że staje sie uwielbianą przez tłumy piosenkarką. Jednak na drodze jej przygody i kariery czyha śmiertelne niebezpieczeństwo nie z tego świata.
[Kasen]kup w Imago.com.pl

"Seimaden" tom 4
Scenariusz: You Higuri
Rysunki: You Higuri
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 1376
Nasi bohaterowie spotykają się w mrocznym zamku hrabiego Berk. Niektórzy z nich zostaną tam na zawsze. Rodrick odkrywa, że jest manipulowany. Czy będzie w stanie się z tym pogodzić? I czy Hilda pozna wreszcie prawdziwe oblicze Lauresa? Jaki będzie los władcy demonów, uwięzionego przez szalonego hrabiego? Tymczasem zamek ogarnięty czarem Tetiusa podlega upiornym przemianom. Hrabia Berk i jego słudzy powoli zmieniają się w potwory.
[Waneko]kup w Imago.com.pl

"Tokyo Mew Mew" tom 3
Scenariusz: Reiko Yoshida
Rysunki: Mia Ikumi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,95 zł
ID: 1377
Cała grupa Mew Mew rusza na poszukiwanie tajemniczej Mew Aqua. Czy uda im się odnaleźć ten ostatni skrawek przedwiecznej przyrody?kup w Imago.com.pl

"Vampire Princess Miyu" tom 10
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Akita Shoten
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1378
Ostatnia opowieść o Miyu. Czy przyniesie smutne zakończenie, czy też wręcz przeciwnie?

Ostatni tom.


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Wspomnienia Demona" tom 5
Scenariusz: Yun Hee Lee
Rysunki: Kara
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Sigongsa Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 194
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1379
Raenef stara się najlepiej jak tylko potrafi. Jednak raz za razem przynosi wstyd swojemu mistrzowi, Eclipsowi i nic nie może na to poradzić. Zniechęcony porażkami, Raenef usiłuje podjąć studia, co dotąd nawet przez myśl mu nie przeszło. Jednak, wystarczy raz nieopatrznie zajrzeć do książek w bibliotece demonów, by któregoś dnia odczuć tego bolesne skutki. Raenef nagle zmienia się w zimną i okrutną postać. Czy Eclipse uzna w takim razie swą misję za spełnioną czy zatęskni za starymi, dobrymi czasami?
[Kasen]


prasa:

sobota, 15.10.2005
"Chichot" nr 2

4 października do kiosków trafił drugi numer magazynu satyrycznego "Chichot". W środku komiksy KRL-a, Jana Kozy, Krzysztofa Ostrowskiego i Sławomira Kiełbusa; teksty Marcina Wolskiego, Grzegorza Halamy, Rafała Kmity, Roberta Górskiego i Terry'ego Pratchetta; felietony Marii Czubaszek, Michała Ogórka i Andrzeja Poniedzielskiego; wiersze Artura Andrusa, Marka Majewskiego i Roberta Kasprzyckiego, a nawet grę Łyżki czyli Chilli. W dziale Stripologia prezentowane są najlepsze amerykańskie komiksy prasowe, m.in. "Garfield", "Fistaszki", "Dilbert", "Calvin i Hobbes", jest też kilkanaście stron recenzji. Całość uświetnił nadzwyczaj aktualną okładką Henryk Sawka.

Magazyn ukazuje się nakładem wydawnictwa PiM, wydawcy miesięcznika "Premiery". Cena 5,90 zł.
[Chichot]


prasa:

sobota, 15.10.2005
Wilq gościnnie w "Ślizgu"

W październikowym "Ślizgu" znalazł się specjalny odcinek "Wilqa" zatytułowany "W szponach deski". Tym razem główny bohater obraża czytelników magazynu, w którym gościnnie występuje. Ponadto w numerze wywiad z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczem, który pierwotnie wydrukowany został w "KKK" nr 23 (tutaj nieco przeredagowany). Nie zabrakło oczywiście kolejnego odcinka przygód Jeża Jerzego (nadal zamkniętego w więzieniu) i garści komiksowych recenzji.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 13.10.2005
Okładki Asteriksa i regionalnego Christy

 

Prezentuję okładki trzech komiksów, które Egmont zamierza wydać jeszcze w tym miesiącu. Są to od lewej: "Asteriks" tom 33: "Kiedy niebo spada na głowę", "Kajko i Kokosz": "Na latowisku" oraz "Kajko i Kokosz": "Szkoła furganio". Premiera nowego "Asteriksa" już jutro w sieci EMPiK. Od poniedziałku dostępny będzie także w innych księgarniach. "Kajko i Kokosz" w wersjach regionalnych do księgarń trafi 31 października, a premiera odbędzie się na targach książki w Krakowie (28 października). [Jarek Obważanek]


 

zapowiedzi:

czwartek, 13.10.2005
"Yossel", czyli warszawskie getto okiem Kuberta

W latach 1920. rodzina Joe Kuberta wyjechała z Warszawy do Stanów. Gdyby nie ta decyzja, jedna z legend amerykańskiego komiksu mogłaby skończyć w gettcie. Tak jak główny bohater komiksu, który Kubert narysował dwa lata temu w wyniku takich właśnie przemyśleń. Album ten już w grudniu wyda Egmont w ramach nowej kolekcji Mistrzów Komiksu. Będzie miał 128 czarno-białych stron w twardej oprawie.

Nazywa się Yossel. W innym czasie, w innym miejscu ten 15-letni chłopiec mógłby wyrosnąć na wspaniałego artystę. Ale w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej Yossel, Żyd, nie ma żadnych praw ani przyszłości. Gdy Naziści konfiskują jego dom i zmuszają całą rodzinę do zamieszkania w przeludnionych kamienicach warszawskiego getta, wygląda na to, że talent Yossela zostanie zmarnowany. Jednak okropne cierpienia jego rodziny, straszne warunki w gettcie oraz coraz bardziej barbarzyńskie traktowanie inspirują go. "Yossel" to jego historia, opowiedziana przez jego szkice. To ważna relacja z narastającej tragedii przedstawiona przez artystę, którego dusza każe mu dawać świadectwo poprzez rysunki. Jest to też opowieść o inspirującym triumfie. O tym, jak ludzie pozbawieni wszystkiego podnoszą się z degeneracji i w ostatecznym geście oporu i człowieczeństwa obracają się przeciw swoim oprawcom i rozpoczynają powstanie.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 13.10.2005
Egmont do końca roku

Podczas MFK w Łodzi wydawnictwo Egmont ujawniło zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na dwa ostatnie miesiące roku. Poza "Yosselem", o którym więcej w oddzielnym tekście, będzie jeszcze jedna nowość - komiksowe "Muminki" (na początku lat 1990. TM-Semic wydał 12 zeszytów ich przygód). Ponadto Egmont planuje wznowienie pierwszego wydanego przez siebie tomu "Jeża Jerzego" w twardej oprawie.

[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 13.10.2005
"Persepolis" i "Kot rabina" - Post do końca roku

 

Wydawnictwo Post przedstawiło swoje zapowiedzi do końca roku. Już w listopadzie do sprzedaży powina trafić druga część serii "Kot rabina" Joana Sfara, natomiast na grudzień planowany jest pierwszy epizod "Persepolis" Marjane Satrapi. Autorka ta na początku roku zdobyła nagrodę dla najlepszego fancuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angouleme - polski wybór 2005 za album "Poulet aux prunes" ["Kurczak ze śliwkami"].
[Jarek Obważanek]
 
 

"Kot rabina" tom 2: "Malka Lwi Król"

Druga część serii o przygodach niesfornego, gadającego Kota, jego właściciela - rabina i jego pięknej córki Zlabyi. Tym razem autorytet rabina zostaje wystawiony na ciężką próbę w związku dyktandem z francuskiego wymaganym przez Radę Żydowską. Rabin musi wykazać się wiedzą językową, daleko wykraczającą poza standard algierskiej szkoły rabinackiej, którą - o dziwo, lepiej opanował jego kot. Sytuacji rabina nie ułatwia też długo zapowiadana wizyta jednego z najbarwniejszych członków jego rodziny, czyli kuzyna Malki i jego czworonożnego, futrzanego przyjaciela. Mówiąc dokładniej: Kuzyna Malki - Świętego Męża, wybitnego tresera lwów, oraz niepoprawnego kobieciarza i bon vivanta w jednej, chudej jak szczapa i brodatej osobie.
 
 

"Persepolis" tom 1: "Opowieść o dzieciństwie"

Określana mianem europejskiej odpowiedzi na słynnego "Mausa" Arta Spiegelmana, opowieść Marjane Satrapi wzrusza i fascynuje czytelników na całym świecie. Ta historia, dziejąca się w Iranie za rządów Szacha Rezy Pahlaviego i później, w czasie Rewolucji Islamskiej, opowiada o tych historycznych wydarzeniach z perspektywy dorastającej dziewczynki. Jest to autobiograficzna i niezwykle osobista opowieść posiadająca rzadko spotykaną siłę emocjonalną. Satrapi pokazuje swój kraj, swoją rodzinę, ludzi i obyczaje w barwny i sugestywny sposób. W prostych rysunkach oddaje złożoność i burzliwą naturę czasów w których żyje, odważnie konfrontując je ze swoim, jeszcze dziecięcym na nie spojrzeniem.

To z jednej strony komiks pełny ciepła i niewymuszonego humoru, z drugiej zaś książka pokazująca tamten kraj i jego bogatą kulturę z perspektywy niespotykanej w żadnym innym medium.
[Post]


nowości:

środa, 12.10.2005
Wydane na MFK 2005 - uzupełnienie

przykładowe plansze

"emproFactor" nr 1
Scenariusz: Maciej "empro" Prożalski
Rysunki: Maciej "empro" Prożalski
Wydawca:
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 48
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 7,99 zł
ID: 1363
Zbiorek komiksów autorstwa Macieja "empro" Prożalskiego. Znajdą się w nim prace, które brały udział w różnych konkursach (laureat konkursu Nowej Fantastyki i British Council, laureat II miejsca na zeszłorocznym Polconie oraz zdobywca III miejsca na tegorocznym Poznań Game Arena) oraz kilka krótszych form.

Całość zostanie wydrukowana w czerni i bieli z kolorową okładką dzięki uprzejmości firm BrandRepublic i Ulan. Patronat medialny nad projektem objęły: Nowa Gildia, Relaz oraz Laif.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Katalog wystawy konkursowej 2005"
Wydawca: ŁDK
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 152
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 1364kup w Imago.com.pl

"Komiks w dobie postmodernizmu"
Wydawca: ŁDK
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 76
Format: 21 x 30 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1365
Zbiór referatów nadesłanych na tegoroczne sympozjum komiksologiczne:

 • Postmodernizm w komiksie - na przykładzie "The Book of Leviathan" Petera Blegvada (Halina Gąsiorowska);
 • Czy post-komiks? Tendencje postmodernistyczne w komiksie portugalskim - na przykładzie "Najgorszej kapeli świata" Jose Carlosa Fernandesa (Jakub Jankowski);
 • Intertekstualność w komiksie jako źródło efektu artystycznego (Piotr Rydzewski);
 • Prywatne śledztwo współczesnego czytelnika: na tropie intertekstualności w komiksowej opowieści detektywistycznej (Justyna Czaja);
 • Komiks a "-izmy". Uwagi na marginesie lektury "Ratmana" Tomasza Niewiadomskiego (Adam Mazurkiewicz);
 • Nowe trendy rysunkowe w komiksach młodego pokolenia polskich twórców. Kilka spostrzeżeń obserwatora rynku wydawniczego (Filip Sobański);
 • W poszukiwaniu psychologicznej głębi w komiksach współczesnych (Michał Siromski);
 • Próba krytyki artystycznej komiksu - w oparciu o analizę serii "Funky Koval" (Aleksandra Duralska);
 • Sztuka - ironia - reklama społeczna. O komiksowych formach w twórczości Marcina Maciejowskiego (Joanna Roszak);
 • Obrazki, kontekst, narracja. Próba zaktualizowania i dookreślenia definicji komiksu (Daniel Gizicki);
 • Przeciw trywializacji medium - audiowizualność komiksu (Krzysztof Skrzypczyk).

"LBDY. Sezon pierwszy"
Scenariusz: Mikołaj "Tkachoz" Tkacz
Rysunki: Mikołaj "Tkachoz" Tkacz
Wydawca: TKA (niezależny)
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 52
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 1366
Album obejmuje cały pierwszy sezon "LBDY" (paski od 01 do 50) z szarościami polożonymi od nowa, a także 16 premierowych pasków oraz 15 pasków stworzonych gościnnie przez innych autorów. Wykonali je: Mastaofdapit, Pszren, Jaszcząb, Pałka, Gizicki, Lobik, Titos2k, Asu, Prq, Zychu, Rybb, Turucorp, Vigor, Meehow oraz Lachowicz. Premierowe paski składają się na jedną, zamkniętą historię.
[Mikołaj "Tkachoz" Tkacz]kup w Imago.com.pl

"Tfur" nr 4
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 100
Format:
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 10,00 zł
ID: 1367


"Wypierd" nr 8: "K.A.C"
Wydawca: Robert Łysak
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 32
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: 5,00 zł
ID: 1368


imprezy:

wtorek, 11.10.2005
Opek nie dowiózł "Krótkiej historii"

Wojciech Obremski przeprasza wszystkich zainteresowanych, którzy podczas MFK mieli zamiar zakupić książkę jego autorstwa "Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)". Z przyczyn niezależnych zarówno od autora, jak i wydawnictwa, książka nie dojechała na Festiwal. Autor dowiedział się o tym w sobotni poranek w budynku ŁDK-u podczas wieszania plakatu reklamującego ją.

Nawaliła wyjątkowo niekompetentna i nieodpowiedzialna firma Opek, która uważając się za profesjonalną i ekspresową firmę kurierską, przekazała całą partię książek do... Gdańska, by tam poszukiwać Łódzkiego Domu Kultury. Swój błąd próbowała naprawić "wspaniałomyślnym" stwierdzeniem, iż przesyłkę dostarczy w poniedziałek, po Festiwalu.

Już wkrótce książkę będzie można nabyć na stronie internetowej wydawnictwa Adam Marszałek oraz w niektórych księgarniach.

Korzystając z okazji autor pragnie podziękować wydawnictwu Adam Marszałek oraz całej załodze Łódzkiego Domu Kultury, a zwłaszcza Ewie Kowalskiej i Adamowi Radoniowi za sprawne i energiczne działania na rzecz ratowania całej sytuacji.

Pozostaje pytanie, w jaki sposób firma Opek zamierza zrekompensować straty finansowe oraz rozczarowanie, które przeżył autor oraz zainteresowani kupnem książki czytelnicy.
[Wojciech Obremski]


sprostowanie:

wtorek, 11.10.2005
Baranowski źle zrozumiany przez Wyborczą

Wczoraj w numerze 236 "Gazety Wyborczej" na stronie 28 ukazał się artykuł związany z Festiwalem Komiksu w Łodzi. Znalazła się w nim myląca informacja dotycząca wydawanego przez Tadeusza Baranowskiego albumu komiksowego kończacego przygody Profesorka Nerwosolka.

Po pierwsze, objetość albumu to 80 stron, a nie 46. Zaś jego cena wynika z faktu, że oprócz tych 80 stron zawierać on bedzie liczne dodatki w postaci plyty z filmami (zakup licencji), plakatów, archiwaliów dotyczących pracy Baranowskiego przez ostatnie 30 lat, oryginalnych rysunków itd. To wszystko przed Festiwalem zostało przypomniane na WRAK-u, a w trakcie spotkania na MFK Baranowski pokazywał po kolei wszystkie dodatki, a także egzemplarz gotowego albumu.

Czytelnik na podstawie informacji, jaką przeczytal w "Gazecie Wyborczej", mógł sobie wyrobić pogląd, że Baranowski proponuje mu szablonowy album za nieodpowiedzialne pieniądze.
[Tadeusz Baranowski]

Baranowski prezentuje swój nowy album podczas MFK 2005 w Łodzi.
fot. Jarek Obważnek


imprezy:

poniedziałek, 10.10.2005
Raport z Łodzi

 • Pierwszym albumem z kolejnej kolekcji Mistrzów Komiksu będzie wojenny "Yossel. April 19, 1943" Joe Kuberta (jutro więcej o tym albumie oraz zapowiedziach Egmontu na koniec roku).
   
 • Egmont zamierza w przyszłym roku zakończyć "Sandmana", a następnie chce zabrać się za komiksy poboczne.
   
 • Nie będą kontynuowane serie: "Ultimates", "Dylan Dog", "Nathan Never" i "Jeremi".
   
 • Drugi tom "Zemsty hrabiego Skarbka" ukaże się w ramach starej kolekcji Mistrzów Komiksu, czyli w cenie około 30 zł.
   
 • Nie minęła godzina od spotkania z Tadeuszem Raczkiewiczem, a już Przemysław Wróbel z Mandragory ogłosił, że planuje zebrać wszystkie odcinki "Tajfuna" w jednym albumie w twardej oprawie. Podjął taką decyzję między innymi dlatego, że Raczkiewicz wyraził chęć rysowania dalszych części. Autor gościł na MFK po raz pierwszy. Zdziwił się niezmiernie, że na spotkanie z nim przyszło sporo ludzi, którzy znają jego komiksy. Raczkiewicz przez wiele lat rysował dla "Świata Młodych", ale żadna z jego prac nigdy nie doczekała się publikacji albumowej.
   
 • Pojawiły się problemy na linii DC Comics - Mandragora. Amerykańskie wydawnictwo domaga się jednorazowego zakupu pakietu licencji na kwotę, której polski edytor nie jest w stanie udźwignąć. Dopiero na targach we Frankfurcie przedstawiciele obu wydawnictw powinni dojść do porozumienia. Jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem, Mandragora będzie musiała zawiesić "100 naboi", nie wspominając o powolnie wydawanych "Transmetropolitanie" i "Hitmanie", a także dalszych zeszytówkach z Lobo w roli głównej.
   
 • Kolejną polską premierą Mandragory ma być komiksowa wersja "Świata według Kiepskich". Serię tworzyć będą Termos (scenariusz) i Fil (rysunki).
   
 • Będą kolejne wydania zbiorcze w twardych oprawach z Mandragory, czyli innymi słowy przeokładkowania części pozostałego nakładu wydań zeszytowych. Mają się ukazywać ze stosownym opóźnieniem, ich cena ma być mniej więcej podobna do sumy cen poszczególnych odcinków, a nakład ograniczony do najwyżej 500 sztuk.
   
 • Mandragora zastanawia się jak kontynuować "Punishera". Nie chce trzymać się dotychczasowej formuły, bo następna seria ma 37 odcinków i drukowanie jej w ten sam sposób zajęłoby sześć lat. Wydawca rozważa opcję 72-stronicowych albumów. 
   
 • Będą dwie serie koreańskie z Mandragory.
   
 • Taurus Media w styczniu planuje wydać pierwszy (z dwóch) tom serii "Whiteout" Grega Rucki (czytelników zachęcać będzie okładka Franka Millera). Bezpośrednio po targach we Frankfurcie wydawca ujawni, jakie jeszcze licencje udało mu się nabyć. Taurus zamierza wydawać średnio trzy albumy miesięcznie, ale będzie też czasem robić przerwy - najbliższe w grudniu i kwietniu.
   
 • Przecieki wieczorowe z Atroposu: "Deszcz" Ville Ranty na pewno zostanie wydany, może nawet już w listopadzie. Licencja jest kupiona, tłumaczenie gotowe i pozostaje kwestia wydrukowania albumu.
   
 • Joanna Karpowicz zamierza narysować kontynuację komiksu "Jutro będzie futro" na marzec przyszłego roku.
   
 • Kultura Gniewu świętuje 5-lecie istnienia. Z tej okazji Jarosław Składanek wszystkim przyjaciołom wydawnictwa wręczał gustowne buttony.

 • Tegoroczną miss festiwalu została Nel Tarkowska. Z klubu Fanaberya odjechała Aston Martinem DB7 Vantage. Wyróżniony rysunek wykonał oczywiście Janusz Wyrzykowski, a w zwycięstwie wydatnie pomogli przyjaciele autora (głosowanie odbywało się metodą rzymską - kciuki i aplauz).

 • Wreszcie na koniec doniesienie fryzjerskie: Jacek Frąś zapuścił brodę.

[Jarek Obważanek z pomocą forów WRAKa i Gildii]


nowości:

niedziela, 9.10.2005
Wydane na MFK 2005


kup w Imago.com.pl

"300"
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Kolory: Lynn Varley
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 8.10.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 12.1999
Liczba stron: 88
Format: 24 x 30 cm
Oprawa: twarda
Papier: kreda
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 85,00 zł
ID: 1337
Zrealizowana z rozmachem historia Franka Millera. W komiksie tym autor "Sin City" wiernie oddaje wydarzenia z 480 roku p.n.e., gdy oddział trzystu Spartan pod wodzą króla Leonidasa podjął z góry skazaną na porażkę próbę powstrzymania ogromnej armii perskiej przed inwazją na Grecję.

Leonidas zdecydował się zagrodzić drogę nadciągającym Persom w Wąwozie Termopilskim, gdzie nie było dość miejsca, by wrogowie mogli wykorzystać swą przewagę liczebną. Mimo iż ostatecznie cały oddział Leonidasa poległ, to dzięki wykorzystaniu przewagi miejsca Spartanie długo stawiali Persom poważny opór.

Kolory na planszach Millera położyła jego żona, Lynn Varley. Jest ona jego stałą kolorystką od 1983 roku, gdy DC Comics wydało "Ronina". Komiks ukazał się w układzie poprzecznym, którego dobrodziejstwa Miller w pełni wykorzystał.
[Jarek Obważanek]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Blaki"
Scenariusz: Mateusz Skutnik i Karol Konwerski
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Paweł "timof" Timofiejuk
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 56
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: kreda 115 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne
Nakład: 500 egz.
Cena: 14,00 zł
ID: 1338

WRAK POLECA

Recenzja

Kim jest Blaki? To niewielki, wiecznie czymś zatroskany facecik, który sprawia wrażenie, jakby całe życie spędzał na rozmyślaniach. Zgubiona gumka myszka czy puste miejsce w przedziale pociągu pospiesznego są w stanie sprowokować go do refleksji na temat natury wszechrzeczy. Czy coś z nich wynika? Jakiś morał, jakieś doniosłe przesłanie? Nie zawsze, ale też nie jest powiedziane, że koniecznie musi. Blaki myśli dla samej przyjemności myślenia. A komiksy z jego udziałem czytać można dla samej przyjemności czytania.
[Krzysztof Lipka-Chudzik]kup w Imago.com.pl

"Com X" nr 2 (4) 2005
Redaktor naczelny: Piotr Janowczyk
Wydawca: El Presidente
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 36
Format: 18 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: półrocznik
Cena: 9,00 zł
ID: 1339
Duet Dismas i Jagodziński stworzyli "Krwawą łaźnię w Chinatown" Fabuła tej historii jest zawiła i pokręcona jak chińskie grzybki Moon podane z wieprzowiną w pięciu smakach. W podwójnej roli wystąpi stary kryminalny wyjadacz Malcolm XL. Jako jeden z pierwszych znanych autorom bohaterów komiksowych udzielił wywiadu własnemu autorowi. Ponadto wystąpi w kilku krótkich komiksach podrasowanych na potrzeby tego numeru.

W nowym "Com X-ie" również relacja z ComicCon International w San Diego - największych na świecie targów komiksowych, na które dotarł Kosmos. Redakcja przedstawia też swoje ostatnie odkrycie - francuskiego rysownika Jeana Claude'a Claeys'a. Zawartość numeru uzupełnia kilka shortów. Stefanowicz opowiada o rosiczkach, Haldwein o antycznych spódniczkach, a Czajnik w swoich "Historiach nieopowiedzianych" o kapturkach. W szczególności tych "czerwonych".

Rusza druga edycja konkursu na komiks dla "Com X-u". Do wygrania tablet Pantagram.
[Piotr Janowczyk]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Damskie dramaty"
Tytuł oryginału: Damen Dramen
Scenariusz: Anna Sommer
Rysunki: Anna Sommer
Tłumaczenie:
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 08.10.2005
Wydawca oryginału: Arrache Coeur
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 64
Format: 15 x 22 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,50 zł
ID: 1340
Debiutancki komiks Szwajcarki Anny Sommer. Album ten otrzymał nagrodę dla najlepszego komiksu humorystycznego na Festiwalu Komiksu w szwajcarskim Sierre.

Być kobietą to nie dramat. Właściwie to najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć człowiekowi. Bo kobiety są odważne, pomysłowe, spontaniczne, wrażliwe, pełne pasji i humoru. Tak przynajmniej wynika z lektury tego albumu. Obywając się bez słów autorka przedstawia opowieści o kobietach: śmieszne, dziwaczne, zastanawiające. Niezwykłe. Pod płaszczykiem banalnej codzienności ukrywa sporą dawkę zaskoczeń i przewrotnych zakończeń. A gdy całkowicie zrzuci płaszczyk, co czyni chętnie, ukazuje jędrne ciało kobiecej erotyki.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Demony seksu" nr 1
Scenariusz: Mariusz Zawadzki, Krzysztof Kałuszka, Marcin Palmąka
Rysunki: Mariusz Zawadzki, Krzysztof Kałuszka, Marcin Palmąka
Wydawca: Dom Komiksu
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 20
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Cena: 4,50 zł
ID: 1341
Wydawca zapowiedział, że wewnątrz znajdzie się dużo wulgarnego, acz nieprzeciętnego humoru. Dzih Leśniczy i Pasażer 47 znowu wkroczą do akcji.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Essential. Wolverine" tom 1
Scenariusz: Chris Claremont, Peter David, Archie Goodwin
Rysunki: John Buscema, Bill Sienkiewicz, John Byrne
Okładka: Marek Oleksicki
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 544
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 1342
Czarno-biały przedruk pierwszych 23 zeszytów serii o Loganie, które pierwotnie ukazały się w latach 1988-1990.
[Mandragora]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Golem i Gwiazdy Dawida"
Tytuł oryginału: The Golem's Mighty Swing
Scenariusz: James Sturm
Rysunki: James Sturm
Tłumaczenie: Jacek Malczewski
Wydawca: Post
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Drawn and Quarterly Books
Data wydania oryginału: 08.2001
Liczba stron: 112
Format: 19 x 25,2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kreda matowa
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,90 zł
ID: 1343
Opowieść o trzecioligowej żydowskiej drużynie baseballowej "Gwiazdy Dawida", która za namową menadżera, decyduje się na przebranie jednego ze swoich graczy za postać Golema. Ta dziejąca się w latach 20-tych historia obyczajowa, pełna odniesień do tamtych czasów, porusza tematy o bardziej uniwersalnym charakterze. Sturm jako wnikliwy obserwator rzeczywistości i ludzkich zachowań tworzy inteligentną opowieść o tolerancji pokazując, że w komiksie też da się mówić o rzeczach poważnych w sposób świeży i intrygujący.

Komiks nagrodzony nagrodą magazynu "Time" dla najlepszego komiksu 2001 roku.
[Post]kup w Imago.com.pl

"Incal - Przed Incalem" tom 5 i 6: "Uisky, SPV i homeodziwki" i "Aleja samobójców"
Tytuł oryginału: Ouisky, SPV et homéoputes;
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Studio Beltran & Dan Brown
Okładka: José Ladronn
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 05.1993, 05.1995
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena:
ID: 1344
Wydane razem dwa ostatnie tomy prequela do "Incala".kup w Imago.com.pl

"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 6
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1345kup w Imago.com.pl

"Josephine" część 2: "Tchnienia Czarnego Lądu"
Scenariusz: Clarence Weatherspoon
Rysunki: Clarence Weatherspoon
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 88
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1346
W środku zakończenie "Tchnienia Czarnego Lądu" oraz zupełnie niezwiązana z Josephine opowieść "Toshiro": "Głosy w mojej głowie".
[Jarek Obważanek]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Jutro będzie futro"
Scenariusz: Joanna Karpowicz
Rysunki: Joanna Karpowicz
Wydawca: Atropos
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 50
Format: 24 x 32 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,00 zł
ID: 1347
Niezobowiązująca historyjka osadzona w nierealiach miasta New Rome. Zbiegiem okoliczności bohaterów łączy wspólna misja. To pierwsza z trzech części przygód psa Jagody i jego towarzyszy - początek opowieści o przyjaźni, namiętności do dobrej kuchni, międzygatunkowej polityce i groźnych zarazkach. Całość zilustrowana w technice malarskiej (akryl na płótnie).
[Dariusz Szalaty]kup w Imago.com.pl

"Kaznodzieja" tom 9: "Na południe"
Tytuł oryginału: Dixie Fried
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory:
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1348kup w Imago.com.pl

"Legendy naszych czasów"
Tytuł oryginału: Légendes d'aujoud'hui
Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 1975-1977
Liczba stron: 176
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 1349*
Album dwóch znakomitych europejskich twórców komiksowych. Historie utrzymane w konwencji political fiction, nierzadko ocierające się o fantastykę stanowią jedno z najważniejszych dokonań artystycznych w XX-wiecznej sztuce komiksowej. Cykl "Legendy naszych czasów" obejmuje kilka samodzielnych albumów, z których do tej pory w Polsce ukazały się dwa: "Polowanie" i "Falangi Czarnego Porządku". Na najnowszy zbiór składają się trzy części - każda omawia historię innego miasta, które jest miejscem nadnaturalnych wydarzeń. Bohaterem pojawiającym się w każdym z komiksów jest tajemniczy młodzieniec, niemy świadek niezwykłych wydarzeń, które miały miejsce w XX wieku. Rysunki do tej serii wykonał jeden z najbardziej utalentowanych europejskich twórców, mistrz "poważnej kreski" - Enki Bilal (zajmujący się również filmem - niedawno zrealizował obraz "Immortal: Kobieta pułapka" na podstawie swojego komiksu).

Album zawiera historie: "Rejs zapomnianych" ["La croisiere des oubliés"], "Statek z kamienia" ["Le vaisseau de pierre"] oraz "Miasto, którego nie było" ["La ville qui n'existait pas"]
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Lobo": "Wyzwolony" część 3
Tytuł oryginału: Unbound
Scenariusz: Keith Giffen
Rysunki: Alex Horley i Mike DeCarlo ("Bling Bling")
Kolory: JD Mettler ("Bling Bling")
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 09.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1350


"Miasto Grzechu": "Do piekła i z poworotem"
Tytuł oryginału: Hell and Back
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 12.2000
Liczba stron: 296
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 1351*
Głównym bohaterem jest tajemniczy Wallace, miły, dobry w zabijaniu człowiek. Jadąc nad brzegiem morza spotyka dziewczynę imieniem Esther, która chce popełnić samobójstwo skacząc ze skały. Ratuje ją i natychmiast się w niej zakochuje, lecz wkrótce zostaje mu porwana. Mimo że prawie jej nie zna, Wallace wyrusza na poszukiwanie.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Miecz nieśmiertelnego" tom 8
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 240
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1352kup w Imago.com.pl

"Mon-Star Attack" tom 1
Scenariusz: DuO (Asu i Reami)
Rysunki: DuO (Asu i Reami)
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format:
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena:
ID: 1353
Pochodząca z Niemiec, komediowa historii science fiction rysowana w konwencji mangi dla małych dziewczynek.


"Na śniegu szkarłatne plamy"
Scenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Daniel Gizicki
Wydawca: Daniel Gizicki
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 24
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena: najwyżej 5,00 zł
ID: 1354
Parakomiks.


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Polski zoomiks" nr 1: "Golden Fisza"
Scenariusz: Marcin Wolski
Rysunki: Bartosz "Termos" Słomka
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1355
Kontynuacja "Polskiego zoo" w formie komiksu. Wierszowane dialogi napisał twórca oryginalnego programu telewizyjnego, Marcin Wolski.

Pierwszy odcinek opowiadać będzie perypetie kandydatów na prezydenta, którzy ustawili się w kolejce do złotej syrenki spełniającej (jak złota rybka) trzy życzenia. Wydawca zapewnia, że humor wylewa się ze stron - zarówno pod względem tekstów jak i rysunków.
[Jarek Obważanek]kup w Imago.com.pl

"Przygody Pana W." i "Gang Wąsaczy"
Scenariusz: Marek Lachowicz
Rysunki: Marek Lachowicz
Wydawca: Daniel Gizicki
Data wydania: 8.10.2005
Liczba stron: 64
Format: 20 x 14 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne
Cena: 8,00 zł
ID: 1356

WRAK POLECA

Recenzja

Dwa cykle pasków zostały zebrane w jednym tomiku wydanym jako flipbook. Każda seria ma swoją okładkę i jest odwrócona do góry nogami w stosunku do drugiej. Zbiorek zawiera komplet pasków z serii "Gang Wąsaczy" oraz niemal wszystkie odcinki "Przygód Pana W." (pozostałe cztery zaginęły w trakcie składu). Pełne humoru komiksy znane są m.in. z "Produktu", "Chichotu" jak i z konkursu paskowego organizowanego na forum WRAK-a. Patronem tego wydawnictwa klubowego jest Imago.com.pl.

Można również przyłączyć się do Gangu Wąsaczy zakładając maskę i wąsy.
[Daniel Gizicki]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Queen & Country. Za królową i ojczyznę" tom 1: "Spalona ziemia"
Tytuł oryginału: Operation: Broken Ground
Scenariusz: Greg Rucka, Stan Sakai
Rysunki: Steve Rolston, Stan Sakai
Okładka: Tim Sale
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 8.10.2005
Wydawca oryginału: Oni Press
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,90 zł
ID: 1357
Operacja opatrzona kryptonimem "Spalona ziemia" zakończyła się sukcesem - brytyjska agentka Ogar Dwa wypełniła zadanie w Kosowie. Ale Służby Specjalne Jej Królewskiej Mości nie przypuszczały, że to dopiero początek międzynarodowej afery politycznej.

Specjalnie do tego tomu Stan Sakai (autor "Usagiego Yojimbo") napisał krótką historię, której akcja dzieje się w świecie "Queen & Country". Jej początek możesz obejrzeć w tym miejscu.
[Taurus Media]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 36
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane, Chance Wolf
Kolory: Brian Haberlin, Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 04.1997
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1358
"Mały problem" ["Dwarfed"]

Zeszyt 60 wydania oryginalnego.
[Mandragora]


"Termos Invaders" nr 1
Scenariusz: Bartosz "Termos" Słomka, Filip "Fil" Wiśniowski, Tomasz "Asu" Pastuszka
Rysunki: Bartosz "Termos" Słomka, Filip "Fil" Wiśniowski, Tomasz "Asu" Pastuszka
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Liczba stron: 12
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: 10,4 x 14,6 cm
Druk: czarno-biały
Dystrybucja:
Częstotliwość:
Cena: 0,00 zł
ID: 1359
Mini-magazynu "Termos Invaders" to autorski projekt Bartosza Słomki. Rzecz o bardzo ostrym charakterze, jak zwykle u tego autora. W pierwszym numerze gościnnie udzielają się Filip "Fil" Wiśniowski i Tomasz "Asu" Pastuszka. Na razie Termos chce wybadać grunt. Jeśli pomysł chwyci, zwiększy się objętość magazynu. Docelowo ma ukazywać się co miesiąc.
[Jarek Obważanek]


"Usagi Yojimbo" tom 7: "Gen"
Tytuł oryginału: Gen's Story
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 176
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 16,90 zł
ID: 1360*kup w Imago.com.pl

"X4" część 5
Scenariusz: Akira Yoshida
Szkic: Pat Lee
Tusz: Rob Armstrong
Kolory: Rob Ruffolo
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 06.2005
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1361
Ostatnia część.


przykładowe plansze

"Żywe trupy" tom 1: "Dni utracone"
Tytuł oryginału: Days Gone Bye
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Tony Moore
Szarości: Cliff Rathburn
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 8.10.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 05.2004
Liczba stron: 144
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł
ID: 1362*
Smakowity kąsek dla fanów takich filmów jak "Noc żywych trupów", "Wysyp żywych trupów" czy "28 dni później". Nieszablonowi bohaterowie, niespodziewane zwroty akcji i zombi, czyhające na ludzi za każdym rogiem. Ale nie tylko. Po ten komiks powinien sięgnąć każdy, kto lubi dobrze opowiedziane historie.

Rick był wzorowym policjantem w małym amerykańskim miasteczku. Ranny podczas służby, trafił do szpitala w stanie śpiączki. Obudził się już w innym świecie. Świecie, który opanowały stwory. Rick stanął przed niezwykle trudnym zadaniem - w świecie pełnym zombi musi odnaleźć swą żonę i dziecko. Ale najpierw przeżyć każdy kolejny dzień. A nie jest to łatwe.

Scenariusz do "Żywych trupów" napisał Robert Kirkman, który ma na swoim koncie kontrowersyjny komiks "Battle Pope" (o papieżu zwalczającym zło karabinem maszynowym) i "Invincible" (nowe spojrzenie na superbohaterów). Za grafikę pierwszych zeszytów odpowiedzialny jest Tony Moore, młody, obiecujący rysownik, który współpracował z Kirkmanem przy "Battle Pope". Moore od lat fascynuje się tematyką zombi, co widać w jego pracach.
[Taurus Media]


nagrody:

niedziela, 9.10.2005
Humoris Causa dla Toeplitza

Tegoroczną nagordę Humoris Causa otrzymał Krzysztof Teodor Toeplitz, autor pierwszej w Polsce książki o komiksie zatytułowanej "Sztuka komiksu". Publikacja ta pojawiła się na rynku równe 20 lat temu, a sam Toeplitz przyznał w Łodzi, że obecnie komiksem w ogóle się nie interesuje.

Nagrode festiwalowej publicznosci za najlepszy polski album komiksowy wydany miedzy 1.10.2004 a 30.09.2005 otrzymali Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz za album "Esencja".

Statuetką najlepszego wydawcy 2005 roku organizatorzy MFK uhonorowali wydawnictwo Mandragora.
[Piotr Kasiński i Jarek Obważanek]


nagrody:

niedziela, 9.10.2005
Jacek Krumholc zdobywcą Grand Prix w Łodzi

Grand Prix Konkursu XVI Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Jacek Krumholc za pracę pt. "Trupa". Nagrodą jest 2 000 zł i wyjazd na Międzynarodowy Festwial Komiksu w Angouleme, ufundowany przez Ambasadę Francji w Polsce. Krumholc od lat startuje w konkursach przy MFK, niedawno jego komiks pojawił się w antologii "Epizody Powstania Warszawskiego".

W kategorii profesjonalistów I nagrodę w wysokości 1 000 zł otrzymał Tomasz Niewiadomski za pracę pt. "A.D. 2119". II nagrodę w wysokości 750 zł - Andriej i Natalia Sniegiriow za pracę pt. "Kieszkin Goroskop". III nagrodę w wysokości 500 zł - Jacek Frąś za pracę bez tytułu.

W kategorii debiutantów I nagrodę w wysokości 1 000 zł zdobył Bartosz Kosowski za pracę pt. "Sky Blue". II nagrodę w wysokości 750 zł - Maciej Łazowski za pracę pt. "Morderstwo w hotelu". III nagrodę w wysokości 500 zł - Łukasz Ryłko za pracę pt. "Kara".

Jury Konkursu Komiksowego w składzie Wojciech Birek, Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Adam Rusek i Witold Tkaczyk oceniło nadesłane na konkurs prace i przyznało powyższe nagrody na zebraniu w dniu 7.10.2005.

Jury oceniło poziom nadesłanych prac jako wyrównany; w ich ocenie zwracało uwagę nie tylko na graficzne i wizualne walory komiksów, ale także na pomysł i scenariusz; stąd zabrakło wśród nagrodzonych kilku prac efektownych graficznie, ale z niezbyt udanymi scenariuszami. O nagrodę otarła się praca Anny Błaszczyk pt. "Sierpniowy upał", która zwróciła uwagę ciekawym pomysłem i scenariuszem. Jury wyraziło zadowolenie z obecności w konkursie prac twórców zagranicznych i sporej liczby interesujących prac debiutantów, co dobrze rokuje kolejnym edycjom festiwalu.
[na podst. protokołu z posiedzenia jury]


nagrody:

niedziela, 9.10.2005
Nagrody K'05 rozdane

Wczoraj podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Komiksu KOMIKS 2005 po raz dziewiąty zostały przyznane Nagrody K, najważniejsze wyróżnienie polskich fanów komiksu. "Wilq Superbohater" Bartosza i Tomasza Minkiewiczów zdobył tym razem tylko dwie statuetki (za serię i scenariusz). Show ukradł im Krzysztof Gawronkiewicz, który otrzymał gromkie brawa, gdy wyszedł na scenę odebrać nagrodę dla najlepszego polskiego rysownika. Komiks "Esensja", który narysował do scenariusza Grzegorza Janusza, zdobył wyróżnienie za najlepszy album.

W kategoriach zagranicznych wszystkie nagrody zgarnęli Neil Gaiman i Dave McKean (jak również w jedynej kategorii łączonej). Ten pierwszy za scenariusze oraz za "Sandmana", drugi za rysunki, za album "Arkham Asylum" oraz za okładkę tego komiksu.

Najlepszy komiks wolumin zagraniczny
"Batman. Azyl Arkham", autorzy: Grant Morrison i Dave McKean (Egmont Polska)

Najlepszy komiks wolumin polski
"Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona ": tom 1: "Esencja" autorzy: Grzegorz Janusz i Krzysztof Gawronkiewicz (Mandragora)

Najlepsza seria komiksowa zagraniczna
"Sandman", autorzy: Neil Gaiman i różni rysownicy (Egmont Polska)

Najlepsza seria komiksowa polska
"Wilq Superbohater", autorzy: Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie (BM Vision)

Najlepszy scenarzysta zagraniczny
Neil Gaiman - "Sandman" (Egmont Polska)

Najlepszy scenarzysta polski
Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie - "Wilq Superbohater" (BM Vision)

Najlepszy rysownik zagraniczny
Dave McKean - "Batman. Azyl Arkham" (Egmont Polska)

Najlepszy rysownik polski
Krzysztof Gawronkiewicz - "Achtung Zelig! Druga wojna" (Zin Zin Press), "Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona ": tom 1: "Esencja" (Mandragora)

Najlepsza okładka
"Batman. Azyl Arkham", Dave McKean (Egmont Polska)

To druga edycja Nagród K współorganizowana przez Magazyn miłośników komiksu KZ, Komiksową Agencję Prasową WRAK, Stowarzyszenie Twórców CONTUR i Łódzki Dom Kultury. Nagrody ustanowił i przez pierwsze siedem lat przyznawał Krakowski Klub Komiksu - KKK. Tegoroczne statuetki ufundowała księgarnia Imago.com.pl. O zwycięzcach nagród zadecydowali fani w prowadzonym przez Internet plebiscycie (szczegółowe wyniki głosowania oraz lista nagrodzonych głosujących zostaną opublikowane w najbliższych dniach).
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

piątek, 7.10.2005
Kryminalny "Com X"

Czwarty numer magazyny "Com X" będzie miał premierę na MFK w Łodzi. Tym razem zapowiada się kryminalnie i dość krwawo.

Duet Dismas i Jagodziński stworzyli "Krwawą łaźnię w Chinatown" Fabuła tej historii jest zawiła i pokręcona jak chińskie grzybki Moon podane z wieprzowiną w pięciu smakach. W podwójnej roli wystąpi stary kryminalny wyjadacz Malcolm XL. Jako jeden z pierwszych znanych autorom bohaterów komiksowych udzielił wywiadu własnemu autorowi. Ponadto wystąpi w kilku krótkich komiksach podrasowanych na potrzeby tego numeru.

W nowym "Com X-ie" również relacja z ComicCon International w San Diego - największych na świecie targów komiksowych, na które dotarł Kosmos. Redakcja przedstawia też swoje ostatnie odkrycie - francuskiego rysownika Jeana Claude'a Claeys'a. Zawartość numeru uzupełnia kilka shortów. Stefanowicz opowiada o rosiczkach, Haldwein o antycznych spódniczkach, a Czajnik w swoich "Historiach nieopowiedzianych" o kapturkach. W szczególności tych "czerwonych".

Rusza druga edycja konkursu na komiks dla "Com X-u". Do wygrania tablet Pantagram.
[Piotr Janowczyk]


na żywo:

piątek, 7.10.2005
Okładka i plansze z "Polskiego zoomiksu"

Bartosz "Termos" Słomka przedstawił kolorową wersję okładki pierwszego zeszytu "Polskiego zoomiksu", który będzie do kupienia na MFK w Łodzi. Pokazał również dwie przykładowe plansze ze środka, które możesz zobaczyć tutaj.
[Jarek Obważanek]


na żywo:

piątek, 7.10.2005
Plansze z "Demonów seksu"

Prezentuję dwie przykładowe plansze z nowego magazynu "Demony seksu", którego pierwszy numer ukaże się nakładem Domu Komiksu na MFK 2005 w Łodzi. Plansze obejrzysz tutaj.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

piątek, 7.10.2005
Dalsze plany Domu Komiksu

Wydawnictwo Dom Komiksu przedstawiło informacje na temat serii zeszytowych, jakie zamierza uruchomić pod koniec roku. Każdy numer ma mieć po 28-32 strony w czerni i bieli.

"Morfium" to opowieść z cyklu mroczne śledztwa prowadzące do niewesołej prawdy. Bohaterem jest oficer śląskiej Milicji Obywatelskiej, miejsce akcji to Górny Śląsk przykryty pewnego dnia inną rzeczywistością, w której ludzie nie są jedynymi świadomymi stworzeniami. Komiks do scenariusza Mariusza Zawadzkiego rysuje Dismas Zdanowicz. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na listopad.

Planowana od lat "Druga Liga", to projekt Jerzego Szyłaka, który ostatecznie rysuje Mariusz Zawadzki (wcześniej historią interesował się Przemysław Truściński). Demonstracje oraz wolność słowa i obyczajów to domena demokracji, ale czy ktoś, kto obudził się po kilkudziesięcioletniej hibernacji, będzie w stanie zaakceptować bez mrugnięcia okiem taki stan rzeczy? Tym kimś są nasi bohaterowie - ekipa superherosów, która z pewnych powodów nie weszła do gry za komuny, zaś teraz przychodzi im żyć w dziwnych postsolidarnościowych czasach i... świrują! Pierwszy zeszyt planowany jest na grudzień.
[Mariusz Zawadzki]


zapowiedzi:

piątek, 7.10.2005
Czwarte "Zeszyty Komiksowe" pod koniec roku

 

Trwają prace nad czwartym numerem czasopisma "Zeszyty Komiksowe", który będzie poświęcony przedwojennym komiksom i historyjkom obrazkowym. Niestety, numer nie ukaże się, wbrew pierwotnym założeniom, podczas łódzkiego festiwalu. Jest to spowodowane koniecznością przygotowania do druku kilkudziesięciu stron przedwojennych komiksów, co okazało się być długotrwałym procesem ze względu na nienajlepszą jakość materiałów źródłowych. Redakcja ma jednak nadzieję, że ostateczny efekt będzie wart włożonego w ten projekt wysiłku.

Nowy numer "Zeszytów" ukaże się pod koniec bieżącego roku, w listopadzie lub grudniu. Będzie zawierał cyfrowo retuszowane reprodukcje oryginalnych przedwojennych komiksów z serii "Przygody Wicka Buły w »raju«", "Przygody Felusia-wyborcy" (na czasie!), "Przygody bezrobotnego Froncka" (również na czasie), "Przygody szalonego Grzesia", "Romantyczne przygody Hipcia z Nieszawy w Warszawie", "Przygody bezrobotnego Kuby", "Ucieszne przygody obieżyświatów", "Heil, Piffke!" i "Pan Dyrektor".

Poza reprodukcjami w numerze znajdzie się również publicystyka. Adam Rusek (któremu przy okazji redakcja serdecznie dziękuje za wykonanie odbitek) przygotował noty biograficzne, dotyczące autorów publikowanych komiksów i historyjek. Aleksandra Duralska przeanalizowała związki przedwojennego komiksu i kina. Hubert Ronek udostępnił fragmenty swojej pracy magisterskiej, dotyczącej twórczości Kornela Makuszyńskiego. Witold Nowakowski napisał o polskich przygodach Tarzana. Tomas Prokupek przybliżył czytelnikom przedwojenną scenę opowieści obrazkowych w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i dokonał przy okazji kilku ciekawych odkryć. Michał Błażejczyk przygotował ogólną analizę opublikowanych w numerze komiksów i ich relacji do ówczesnych realiów społeczno-politycznych.

Poza komiksami i artykułami na temat, w czwartym numerze "Zeszytów Komiksowych" będzie można też znaleźć solidnie udokumentowany artykuł Leszka Kaczanowskiego o polskich autorach komiksów, publikujących we Francji i Belgii w latach 70. i 80., Marcina Hermana analizę bieżącej sytuacji na rynku komiksowym oraz kolejną odsłonę "Raportu XV", autorstwa Tomasza Kontnego.
[Michał Błażejczyk i redakcja]


promocje:

piątek, 7.10.2005
Egmont taniej. "Art of Sin City" do zdobycia

W dniach 8-9 października podczas MFK 2005 w Łodzi na stoisku Egmontu będzie można zakupić nowości i archiwa z 10% rabatem. Wszyscy, którzy zrobią zakupy na kwotę 100 zł lub większą i wypełnią specjaną ankietę wezmą udział w losowaniu albumu "Art of Sin City". Stoisko Egmontu obsługuje w tym roku katowicka księgarnia Imago.com.pl
[Imago.com.pl]


promocje:

piątek, 7.10.2005
"Przepraszam remanent" z książką

Podczas MFK w Łodzi książka "Trzask prask", zbiór premierowych wywiadów z polskimi komiksiarzami, będzie dostępna w promocyjnej cenie 25 zł. Do każdej książki egzemplarz komiksu "Przepraszam remanent" Tadeusza Baranowskiego gratis. Ponadto na stoisku wydawnictwa Bajka nabyć będzie można komiksy autorów, z którymi wywiady znajdują się w książce z 10% i większym upustem.
[Bartosz Kurc]


promocje:

piątek, 7.10.2005
W Warszawie taniej po MFK

 

W najbliższy poniedziałek, 10 października, w warszawskim sklepie Komikslandia wszystkie komiksy beda sprzedawane z 10% rabatem. Dotyczy to nie tylko nowości z Łodzi, ale też archiwaliów, pozycji niezależnych czy amerykańskich.
[Łukasz Stokowski]


imprezy:

czwartek, 6.10.2005
Zaktualizowany program MFK 2005 w Łodzi

Przedstawiam zaktualizowany program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Zmiany zaszły praktycznie tylko w punktach dotyczących sali 221. Doszły spotkania z redakcją "Chichotu", twórcami "Ursynowskiej specgrupy do rozwałki" oraz antologii "Epizody Powstania Warszawskiego". Na tym ostatnim spotkaniu obecni będą Rafał Szłapa, Karol Konwerski, Kajetan Wykurz i Maria Grochowska (a może również inni autorzy). Ponadto w niedzielę odbędzie się turniej gier bitewnych "Warhammer Fantasy Battle" i "Warhammer 40k". Oczywiście organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.

piątek, 7.10.2005

sala 304 - 3 piętro

10:00

Finał konkursu komiksowego dla uczniów szkół podstawowych.

11:00

Warsztaty plastyczne dla dzieci - prowadzenie Tomasz Kołodziejczak

Duże Kino - 1 piętro

12:00

Projekcja filmów animowanych dla dzieci.

Galeria Stara - 3 piętro

18:30

Wernisaż wystawy konkursowej MFK.

19:00

Rozpoczęcie obrad jury konkursowego.

Klub Logo - ul. Piotrkowska 52

21:00

Wernisaż wystawy Fila i Termosa.

22:00

Konkursy rysunkowe z nagrodami, didżeje grają house i electro.


sobota, 8.10.2005

sale 6 i 7 - parter

9:00

Otwarcie giełdy kolekcjonerskiej i wydawniczej.
(w sali nr 6 dodatkowo Asterixowe komiks session z nagrodami o godz. 12.00, 14.00 i 17.00)

Duże kino - 1 piętro

10:00

Uroczyste otwarcie festiwalu oraz wręczenie nagrody im. Papcia Chmiela.

11:00

Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci, czyli "Witch" po włosku - prowadzenie Bartosz Kurc.

12:00

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Grzegorzem Januszem - prowadzenie Szymon Holcman.

13:00

Papa Smerf i inni - spotkanie z belgijskim scenarzystą Yvanem Delporte + komiks session - prowadzenie Anna Cyrson

14:15

Ależ wodzu, co wódz... - spotkanie z Tadeuszem Baranowskim + komiks session - prowadzenie Witold Tkaczyk

15:00

Gilles Lepore, czyli szwajcarska awangarda - prowadzenie Wojciech Birek.

16:00

Stanisław w Łodzi - spotkanie z Markiem Raczkowskim - prowadzenie Jarek Obważanek.

16:45

Gdzie podział się Tajfun? - spotkanie z Tadeuszem Raczkiewiczem - prowadzenie Bartosz Kurc.

17:45

Spotkanie z Michałem "Śledziem" Śledzińskim - prowadzenie Szymon Holcman.

18:30

Spotkanie z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem - - prowadzenie Krzysztof Skrzypczyk.

19:30

Uroczyste wręczenie nagród konkursowych MFK oraz nagród K'05.

Sala 221 - 2 piętro

11:00

"The Witcher" - spotkanie z twórcami gry komputerowej - prowadzenie Przemysław Truściński.

12:30

spotkanie z twórcami magazynu "Chichot" - prowadzenie Kamil Śmiałkowski.

13:15

Ursynowska Specgrupa od Rozwałki - spotkanie z Markiem Oleksickim, Łukaszem Mieszkowskim i Michałem Myślińskim - prowadzenie Marek Turek.

14:15

Komiks edukacyjny "Strażnicy orlego pióra" - spotkanie ze Sławkiem Kiełbusem i Arkadiuszem Klimkiem - prowadzenie Wojciech Birek.

15:00

Bycze komiksy - spotkanie z wydawnictwem Taurus Media - prowadzenie Jarek Obważanek.

15:45

spotkanie z Filem i Termosem - prowadzenie Marek Turek.

16:30

Tribute to Likwidator - spotkanie z Ryszardem Dąbrowskiem - prowadzenie Witold Tkaczyk

17:15

"Odmieniec" - spotkanie z Markiem Oleksickim i Mariuszem Gradowskim oraz wydawnictwem Mandragora - prowadzenie Jarek Obważanek

18:00

Spotkanie z twórcami komiksu "Solidarnośc - 25 lat" - prowadzenie Maciej Jasiński

18:40

Spotkanie z autorami antologii "Epizody Powstania Warszawskiego" - prowadzenie Sławomir Bielicki

sala 313 - 3 piętro

16:00

Warsztaty scenariuszowe z Yvanem Delporte

Sala 114 - 1 piętro (autografy)

12:00

Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci

14:30

Yvan Delporte

Sala 7 - parter (autografy)

11:30

Marek Oleksicki, Mariusz Gradowski, Łukasz Mieszkowski

12:30

Fil i Termos, Joanna Karpowicz

13:30

Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Tadeusz Baranowski

14:30

autorzy antologii "Solidarność"

15:15

Tadeusz Raczkiewicz, Ryszard Dąbrowski

16:30

Śledziu, Mateusz Skutnik, Rafał Skarżycki, Tomek Leśniak

17:15

Marek Raczkowski, Karol "KRL" Kalinowski

Kawiarnia - 1 piętro

15:50

Wernisaż wystawy Marka Raczkowskiego

Galeria Nowa - 2 piętro

10:45

Wernisaż wystaw komiksowych ze Szwajcarii, Francji i Rosji.

Klub Fanaberya - ul. Moniuszki 4a

20:15

Wybory Rysunkowej Miss Festiwalu.


niedziela, 9.10.2005

sale 6 i 7 - parter

9:00

Otwarcie giełdy kolekcjonerskiej i wydawniczej.

Duże kino - 1 piętro

10:00

"Kajko i Kokosz" niemal gotowi! - prezentacja filmu 3D.

sala 313 - 3 piętro

11:00

Komiks w dobie postmodernizmu - sympozjum komiksologiczne - prowadzenie Krzysztof Skrzypczyk.

sala 304 - 3 piętro

11:30

Warsztaty komiksowe - Yvan Delporte.

12:45

Warsztaty komiksowe - Gilles Lepore.

14:30

Turniej gier bitewnych Warhammer Fantasy Battle i Warhammer 40k

Centrum Handlowe "M1"

15:00

Jubileusz Asteriksa - konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu (kategorie: indywidualnie i rodzinnie), konkursy rysunkowe, nagrody ufundowane przez M1 i wydawnictwo Egmont.

[Piotr Kasiński]


zapowiedzi:

czwartek, 6.10.2005
Pan W i Gang Wąsaczy w zestawie

Na MFK 2005 w Łodzi swą premierę mieć będzie zbiór pasków Marka Lachowicza z serii "Przygody Pana W." i "Gang Wąsaczy". Dwa cykle pasków zostały zebrane w jednym tomiku, z dwoma kolorowymi okładkami - jedną z przodu, drugą z tyłu. Pełne humoru komiksy znane są m.in. z "Produktu", "Chichotu" jak i z konkursu paskowego organizowanego na forum WRAK-a. Album w formacie A5 będzie miał 68 stron w czerni i bieli, a kosztował będzie 8,00 zł. Patronem tego wydawnictwa klubowego jest Imago.com.pl.

Można również przyłączyć się do Gangu Wąsaczy zakładając maskę i wąsy.
[Daniel Gizicki]


na żywo:

czwartek, 6.10.2005
Plansze z "Jutro będzie futro"

Joanna Karpowicz nadesłała siedem wybranych plansz ze środka albumu "Jutro będzie futro" swojego autorstwa, który ukaże się podczas MFK 2005 w Łodzi nakładem Atroposu. Plansze te możesz obejrzeć tutaj.
[Jarek Obważanek]


wrak:

czwartek, 6.10.2005
Staś i Nel na start!

Trzydziesty, jubileuszowy ekran startowy WRAK-a to absoluta premiera sensacyjnej pocztówki odgrzebanej przez załogę Retrostacji. Przedstawia ona bohaterów serii "Nowe przygody Stasia i Nel" w pobliżu wraku niezwykłego pojazdu. Równocześnie z pocztówką na na Retrostacji Krzysztof Janicz publikuje 60 odcinek (również jubileusz, zbieżność niezamierzona) tego niebanalnego serialu, którego autorami są Tobiasz Piątkowski i Janusz Wyrzykowski.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Rafała Szłapy, Janusza Ordona, Arkadiusza Lorenca, Mariusza Zabdyra czy Wojciecha Birka zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


książki:

wtorek, 4.10.2005
"Krótka historia sztuki komiksu w Polsce"

Poza mnóstwem komiksów na MFK 2005 w Łodzi pojawi się też jedna nowość książkowa. "Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)" Wojciecha Obremskiego to pierwsza na rynku, bogato ilustrowana książka, opisująca dzieje sztuki komiksu w naszym kraju. Przedstawia zarys historyczny - od narodzin komiksu w USA poprzez komiks w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym, następnie w latach demokracji ludowej, aż do sytuacji, jaka zaistniała na polskim rynku komiksowym w początkach nowego stulecia.

Ponadto książka opisuje formy komiksu pojawiające się na przestrzeni lat w Polsce, czołowych twórców oraz wybrane komiksy, które wywołały największy aplauz zarówno krytyków, jak i fanów. Przedstawione są również formy popularyzowania komiksu w Polsce, poprzez różnego rodzaju wystawy, festiwale, książki oraz magazyny specjalistyczne, wybrane programy TV oraz strony internetowe. Całość zamyka "Zusammenfassung", czyli fragment wstępu w języku niemieckim.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Adam Marszałek. Będzie miała 158 stron formatu A5. Będzie ją można zamówić bezpośrednio ze strony edytora.
[Wojciech Obremski]


zapowiedzi:

wtorek, 4.10.2005
Nerowsolek opuścił drukarnię. Lista dodatków

Pożegnalny album z Nerwosolkiem jest już wydrukowany. Wykonane także zostały kopie filmów na płytach CD, które będą dołączone do każdego egzemplarza. Na płyty autor przygotował dwa rodzaje nadruków, w związku z czym 225 płyt będzie się różniło od 225 pozostałych. Gotowych jest także 550 replik madaliku wykonanych z mosiądzu przez grawera. Będą one naklejane na okładkach albumów. Są już także wydrukowane w formacie A3 kolorowe plakaciki z Nerwosolkiem (widoczne poniżej), które losowo będą umieszczane w albumie. Będą one także ponumerowane i podpisane przez Baranowskiego. Na plakatach wydrukowana została informacja zabezpieczająca przed kserowaniem.

Przypominam o dodatkowych bonusach dla osób, ktore zdecydują sie na zamówienie tego albumu do końca listopada, czyli do momentu rozesłania albumów. Pierwszych trzydzieści osób znajdzie w albumie kolorowy rysunek autora z dedykacją. Do rozlosowania przeznaczone są także nastepujace dodatki:

 • 60 sygnowanych kolorowych plakatów w formacie A3 oraz 60 plakatów A3 czarno-białych z Nerwosolkiem i Entomologią.
 • 51 archiwalnych numerów Świata Młodych z Nerwosolkiem z podpisem Baranowskiego.
 • 45 oryginalnych szkiców komiksu albumowego, wykonanych ołówkiem.
 • 90 wydruków czarno-białych tychże szkiców, również podpisanych.
 • Ponadto w każdym z albumów znajdzie się jeden czarno-biały rysunek jakiejś ilustracji Baranowskiego narysowanej w przeszłości.
 • Plus oczywiście płyty CD.

Po rozesłaniu albumów rozlosowane będą cztery komplety filiżanek do herbaty (z postaciami z komiksu). Jeśli ktoś będzie chciał dodatkowo taki komplet zamówić sobie idywidualnie, to Baranowski poda namiary na producenta. Albumy będą rozsyłane sukcesywnie w miarę wpisywania dedykacji, prawdopodobnie od połowy listopada.

Album wciąż można zamówić (bezpośrednio u autora) - pozostało jeszcze 97 egzemplarzy.
[Tadeusz Baranowski]


zapowiedzi:

poniedziałek, 3.10.2005
Karpowicz opowie o psach

Na MFK 2005 w Łodzi premierę będzie miał komiks Joanny Karpowicz, który powstał przy współpracy z wydawnictwem Atropos. "Jutro będzie futro" to niezobowiązująca historyjka osadzona w nierealiach miasta New Rome. Zbiegiem okoliczności bohaterów łączy wspólna misja. To pierwsza z trzech części przygód psa Jagody i jego towarzyszy - początek opowieści o przyjaźni, namiętności do dobrej kuchni, międzygatunkowej polityce i groźnych zarazkach. Całość zilustrowana w technice malarskiej (akryl na płótnie).
[Dariusz Szalaty]


zapowiedzi:

poniedziałek, 3.10.2005
Nowości Egmontu w październiku

Większość październikowych komiksów z Egmontu w księgarniach pojawi się 10 dnia miesiąca, przy czym mangi miały przedsprzedaż na konwencie Asucon (1 października), a kilka innych tytułów ("Miasto Grzechu", "Przed Incalem", "Kaznodzieja", "Legendy naszych czasów") będzie do kupienia na festiwalu w Łodzi (8 października). Polska premiera 33 tomu "Asteriksa" odbędzie się 14 października w sieci EMPiK, a od 17 pojawi się w innych księgarniach. "Kajko i Kokosz" w wersjach regionalnych - po śląsku i kaszubsku - do księgarń trafi 31 dnia miesiąca, a ich premiera odbędzie się na targach książki w Krakowie (28 października). Zapowiadany wcześniej kolejny tom "Trolli z Troy" został przesunięty na listopad.

Kolejny cykl Mistrzów Komiksu, także składający się z 4 albumów, będzie wydawany od grudnia, a jego ostateczną zawartość zostanie podana do końca października.
[Egmont Polska]


wydarzenia:

poniedziałek, 3.10.2005
Rosiński przyjedzie ze Skarbkiem

Polska premiera drugiego tomu komiksu "Zemsta hrabiego Skarbka" planowana jest na koniec listopada, miesiąc po francuskiej. Z tej okazji do naszego kraju przyjedzie Grzegorz Rosiński, rysownik tego komiksu i współautor serii "Thorgal". Szczegółowe informacje o planie jego pobytu i miejscach spotkań z czytelnikami Egmont poda na początku listopada.
[Egmont Polska]


nagrody:

poniedziałek, 3.10.2005
Kolejne nagrody dla głosujących w K'05

Przypominam ponownie, że tylko do jutra można głosować w plebiscycie K'05 (głosy, które wpłyną po północy, czyli już w środę, nie będą uznane). Lista nagród dla uczestników nieco się powiększyła. Kamil Śmiałkowski i wydawnictwo PIM ufundowały jedną roczną i jedną półroczną prenumeratę "Chichotu". Pięć kolejnych osób otrzyma po egzemplarzu albumu "Blaki" od wydawcy, Pawła "timofa" Timofiejuka. Ponadto Kultura Gniewu zdecydowała się ostatecznie jednego z głosujących obdarować pakietem pięciu swoich albumów. Naturalnie lista upominków w dalszym ciągu nie jest zamknięta.
[Jarek Obważanek]


www:

poniedziałek, 3.10.2005
Wyborczy komiks Jacka Michalskiego

Na stronach Wirtualnej Polski zadebiutował satyryczny komiks Jacka Michalskiego, który powstał przy drobnej pomocy Macieja Jasińskiego. Autorzy wzięli na warsztat kampanię wyborczą i stworzyli krótką, niezobowiązującą historyjkę o polskich politykach. Komiks nosi tytuł "Wyborcze wojny" i wprost nawiązuje do postaci i wydarzeń z gwiezdnej sagi. Całą historię możesz przeczytać na Wirtualnej Polsce.
[Jarek Obważanek]


nagrody:

sobota, 1.10.2005
Upominki dla głosujących w K'05

Jeszcze tylko do wtorku można głosować w plebiscycie K'05. Aby zachęcić do udziału w zabawie przedstawiam listę nagród, które zostaną rozlosowane wśród głosujących. Każda z wylosowanych osób otrzyma zestaw od jednego wydawnictwa.

 • Pięć dowolnie wybranych albumów z oferty Egmontu (o ile ich nakład się nie wyczerpał).
 • Zestaw komiksów z Mandragory.
 • 3-4 albumy z Kultury Gniewu
 • "Wilq Superbohater" zeszyty 5-8 oraz 9, który zostanie dosłany zaraz po wydaniu - wszystkie z imienną dedykacją. Do zestawu dołączony będzie wilqowy kubek.

Lista upominków nie jest jeszcze zamknięta.
[Jarek Obważanek]


spotkania:

sobota, 1.10.2005
Konkurs dla amatorów i spoktania z twórcami

Już jutro, w niedzielę 2 października w EMPiK-u Galeria Mokotów w Warszawie odbędą się spotkania z Tadeuszem Baranowskim, Tomaszem Leśniakiem i Rafałem Skarżyckim.

W godzinach 13:00-15:00 będzie można zdobyć autograf Tadeusza Baranowskiego, klasyka polskiego komiksu, autora komiksów o przygodach Orient Mana, Kudłaczka i Bąbelka, Praktycznego Pana.

W godzinach 15:00-17:00 na czytelników czekać będą Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, twórcy serii komiksowych "Jeż Jerzy" i "Tymek i Mistrz".

Twórcy ci będą jednocześnie jurorami ogłoszonego przez EMPiK Galeria Mokotów konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży. Aby wziąć w nim udział należy narysować scenkę w formie komiksu dowolną techniką i w dowolnym formacie (rysunek nie może być poddany obróbce komputerowej). Prace należy przynieść do EMPiKu do 2 października, do godz. 13:00.

Do konkursu dopuszczane są prace od uczestników amatorów, niezajmujących się zawodowo rysowaniem czy też publikacją komiksów. Konkurs podzielony jest na wiekowe grupy: młodzież od 10 do 15 lat i od 15 do 20 lat. Jury w osobach znanych i cenionych twórców postaci rysunkowych wyłonią laureata, bądź laureatów konkursu, i tylko oni mają prawo rozstrzygnąć i wyłonić zwycięzcę. Każdy uczestnik, składający swoją pracę powinien na odwrocie pracy umieścić imię nazwisko, telefon kontaktowy. Nagrodą główną w konkursie będzie oryginalny rysunek Tadeusza Baranowskiego oraz komiksy wydawnictwa Egmont.
[Egmont Polska]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa