ARCHIWUM

piątek, 29.10.2010

zapowiedzi

„Konstrukt” zmiażdży umysły czytelników

„Konstrukt” to nowa seria komiksowa stworzona przez Jakuba Kiyuca. Pierwszy odcinek opatrzony numerem 1(4)/10 według aktualnych informacji ma trafić do kiosków 10 listopada. Ma mieć 40 stron formatu 170 × 260 mm w cenie 7,90 zł. Poza wydaniem standardowym mają być dostępne egzemplarze z trzema alternatywnymi, numerowanymi okładkami kolekcjonerskimi w cenie 12,90 zł (wszystkie widoczne po lewej). Zobacz osiem przykładowych stron ze środka.

Emil Aumbach w niewyjaśnionych okolicznościach utracił pamięć. Poprzez utrwalanie wydarzeń na taśmie magnetofonowej próbuje dotrzeć do zatartych wspomnień. I wszystko skończyłoby się happy endem, gdyby nie Filip Stix i mięsna kobieta-potwór, którzy psychicznym terrorem i manipulacją zmuszają go do naprawy urządzenia zwanego „stacją kontrolną”. Ale czy na pewno to Aumbach jest tutaj ofiarą? Tymczasem Eryk Horowitz i jego myślący, szukający seksualnych podniet wynalazek odkrywają nieliniowość czasu. Preludium do końca Rzeczywistości... 40 stron miażdżącego umysł szaleństwa!

Komiks jest inspirowany amerykańskimi i polskimi wydaniami zeszytowymi z lat 90. XX w. (w warstwie poligraficznej objawia się to zastosowaniem ulepszonego papieru gazetowego) i sugerowany jest dla dojrzałego czytelnika. Opowiada historię starcia ludzi/istot/idei, których niezwykła proweniencja pozwala im na kontrolę i dosłowne kształtowanie/zniekształcanie Rzeczywistości. Formalnie komiks odnosi się do wcześniejszych działań Jakuba Kiyuca w dziedzinie plastycznych instalacji przestrzennych oraz obiektów „umiejscowionych” w świecie po nuklearnej zagładzie.

Seria planowana jest na 84 odcinki. Pierwsze trzy (cztery licząc zerowy) mają ukazać się pod szyldem „Czarna Materia Przedstawia. Konstrukt”, kolejne mają nosić tytuł „Konstrukt”. Zeszyt zerowy nie trafi do sprzedaży, a jego fragmenty mają być prezentowane w Internecie.

Więcej informacji znajdziesz na blogu serii oraz na stronie „Ziniola” (w ramach cyklu „Kibicujemy”).

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu „Konstrukt”]

środa, 27.10.2010

zapowiedzi

„Diefenbach” powraca

Wydawnictwo kultura gniewu zaprezentowało okładkę i opis komiksu „Diefenbach. Zanim wzejdzie świt” Benedykta Szneidera. Album ma mieć 60 czarno-białych stron. Na razie nie wiadomo kiedy się ukaże, ile będzie kosztował a nawet jaki będzie miał ostatecznie format.

Strzeż się światła – może cię zabrać daleko – tam, gdzie nie dochodzi żadna ciemność.

Varg Vikernes, „Decrepitude II”

Hiena cmentarna okradająca trupy z pola bitwy. Zakonnica, w którą wdarło się zło i uczyniło brzemienną, skazana przez zakon na śmierć. Tajemniczy Łowca polujący na granicy światów – ludzi i potworów, życia i śmierci. I szczury.

Oto co znajdzie czytelnik na kartach komiksu „Diefenbach. Zanim wzejdzie świt” Benedykta Szneidera. Album, który powstawał bez mała dekadę, zachwyca warstwą graficzną i budzi lęk, odwołując się do klasyki gore i horroru, a także atmosfery norweskiego black metalu.To historia o winie i odkupieniu, rozgrywająca się podczas jednej nocy.

Dzięki wielkiemu talentowi, trosce o każdy detal opowieści Szneiderowi udało się stworzyć album, którego poszczególne sceny, jak i klimat całości, na długo zapadają w pamięć. Sugestywny, niepokojący „Diefenbach” to wielki powrót jednego z najlepszych polskich twórców komiksu.

Pierwsza część „Diefenbacha” ukazała się nakładem kultury gniewu i Zin Zin Press w 2002 roku.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu „Diefenbach” Benedykta Szneidera]

wtorek, 19.10.2010

zapowiedzi

Plany timofa na 2011 rok

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy zaktualizowało i uzupełniło swoje plany na 2011 rok. Jak wspomniałem w raporcie z MFKiG, w bieżącym roku nakładem edytora nie ukaże się już żaden album.

 • Komiks „Café Budapest” Alfonsa Zapico planowany jest na Komiksową Warszawę.
 • „Strefa bezpieczeństwa Goražde” Joego Sacco oraz „Wrota Alicji” Hihusa i Konstantina Komardina być może ukażą się w tym samym terminie.
 • „Trzech palców” Richa Koslowskiego można spodziewać się najwcześniej w drugiej połowie 2011 roku.
 • Premiera drugiej części „Suki” Jeleny Woronowicz i Andrija Tkalenki planowana jest na kolejne MFKiG w Łodzi.
 • „Szelki” Jerzego Szyłaka i Wojciecha Stefańca mają szansę ukazać się w tym samym terminie, jeśli rysownik zakończy swoją pracę na czas.
 • Także premiera „Fotostory” Dominika Szcześniaka i Rafała Trejnisa przewidziana jest na MFKiG.
 • Kolejny tom „Rewolucji” Mateusza Skutnika również planowany jest na przyszły rok.
 • Edytor zamierza wydać w 2011 r. kolejny komiks Igora Baranki (na razie nie wiadomo jaki).
 • „Lost Girls Alana Moore’a i Melindy Gebbie obecnie nie ma ustalonego terminu wydania.
 • Kolejny tom „Profesora Bella” Joanna Sfara i Hervégo Tanquerelle’a prawdopodobnie pojawi się w 2012 r.
 • W planach jest oczywiście również „Zapętlenie” Daniela Chmielewskiego.
 • Edytor zrezygnował z wydania komiksu „Ostatnia samotna sobota” Jordana Crane’a ze względu na niemal niemożliwe do pokonania przeszkody w przygotowaniu polskiej edycji.

[Jarek Obważanek]

poniedziałek, 18.10.2010

wystawy

Gliwicka melina komiksu i warsztaty

Już jutro, 19 października o godz. 19:00 w gliwickiej galerii Melina (ul. Częstochowska 16) odbędzie się wernisaż wystawy komiksów stworzonych przez śląskich twórców oraz współpracujących z nimi artystów z innych regionów kraju.

W projekcie Melina komiksu udział biorą: Marek Turek, Daniel Gizicki, Anna Miśkiewicz, Tomasz „Asu” Pastuszka, Maciej Pałka, Piotr „Jaszczu” Nowacki, Rafał „Ralfi” Trejnis, Jarek Kozłowski, Marcin Podolec, Marek Lachowicz, Tomasz Kontny, Paweł Piechnik, Daniel Gutowski, Paweł Ligenza, Ewa Jędrzejczak, Mariusz Kornatka, Andrzej Juraszczyk, Katarzyna Witerscheim, Steve Ahlquist, Zbigniew Tomecki, Gabriela Becla, Krzysztof Kałuszka, Mikołaj Ratka, Jakub Syty, Maciej Wołosz.

Na ścianach galerii oraz za pomocą rzutnika zaprezentowane zostaną krótkie, zamknięte formy komiksowe i fragmenty większych projektów. Autorzy udostępnili również do wglądu albumy komiksowe własnego autorstwa. Ponadto w ramach wernisażu odbędą się warsztaty komiksowe.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

W sobotę 23 października w warszawskim CDQ (ul. Burakowska 12) odbędzie się Hardcore 2010 Fest – wydarzenie organizowane przez kulturę gniewu i Refuse Records. Podzielone będzie na dwie części.

O 16:00 z czytelnikami spotkają się legendarni punkowi autorzy komiksów: Dariusz „Pała” Palinowski oraz Krzysztof „Prosiak” Owedyk. Będą promować wydane z okazji 10-lecia wydawnictwa kultura gniewu zbiory swoich prac: „Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym” Pały oraz „Prosiacek 1990–2010” Prosiaka. Wstęp na tę część będzie bezpłatny.

Na godzinę 18:00 przewidziany jest początek części koncertowej. Na scenie CDQ wystąpią: Coke Bust, Straightjacket Nation, Schizma 90, Short Fuse, Government Flu, A Bit of Braindead, Selfmadebomb, Ape Attack!, One Kind Word oraz The Line. Wstęp na koncerty kosztuje 25,00 zł. Informacje o poszczególnych zespołach znajdziesz na stronie CDQ.

Patronami medialnymi imprezy są: hardcore.pl, Punkserwis.org, Independent, Scenaonline.org, Komiksomania, Kolorowe Zeszyty oraz WRAK.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

niedziela, 17.10.2010

imprezy

Raport z 21. MFKiG

 • Podczas spotkania z twórcami ekranizacji „Jeża Jerzego” został zaprezentowany 10-minutowy fragment gotowego, choć jeszcze nie w pełni udźwiękowionego filmu. Do końca roku prace nad obrazem mają zostać zakończone a premiera obecnie planowana jest na marzec 2011 r.
 • W niedługim czasie nakładem kultury gniewu mają ukazać się dwa od dawna zapowiadane tytuły: „Pinokio” Winschlussa oraz drugi tom „Berlina” Jasona Lutesa.
 • Taurus Media planuje reedycję pierwszych tomów „Żywych trupów”. Dodruki mają mieć nowe okładki.
 • Jeszcze w październiku nakładem Postu ma się ukazać długo oczekiwana zbiorcza reedycja „Mausa” Arta Spiegelmana, natomiast pod koniec roku można spodziewać się premiery kolejnego tomu „Corto Maltese” Hugo Pratta zatytułowanego „Złoty dom w Samarkandzie”.
 • W tym roku timof nie zamierza wydać już żadnego komiksu, co najwyżej może ukazać się 10. i ostatni numer „Ziniola”. Informację o planach na 2011 rok opublikuję osobno.
 • Panel wydawców, w którym udział wzięli tym razem Tomasz Kołodziejczak (Egmont Polska), Szymon Holcman (kultura gniewu) i Radosław Bolałek (Hanami), podobnie jak rok temu w dużej mierze dotyczył EMPiKu i problemów z wypłacalnością tej sieci. Poruszony został również wątek wprowadzanego od 1 stycznia 2011 r. VATu na książki i opieszałości ustawodawcy w doprecyzowaniu zasad opodatkowania.
 • Tegoroczne 10. Sympozjum Komiksologiczne według zawoalowanych sugestii Krzysztofa Skrzypczyka było jednocześnie ostatnim przez niego zorganizowanym.
   
 • Po raz pierwszy w historii imprezy wybrane zostały dwie Miss Festiwalu. W opinii prowadzącego wybory Adama Radonia kandydatki Igora Baranki i Swolfsa zostały równo ocenione przez publiczność.

[Jarek Obważanek]

[Igor Baranko i Swolfs] [Miss Festiwalu i jej opiekun Igor Baranko] [Miss Festiwalu i jej opiekun Swolfs]
Miss 21. MFKiG i ich opiekunowie: Igor Baranko i Swolfs
fot. Jarek Obważanek

środa, 13.10.2010

zapowiedzi

Egmont do końca roku

Egmont przedstawił zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na dwa ostatnie miesiące 2010 roku. Na ten czas zaplanowane zostały tylko dwa komiksy dotyczące Thorgala (każdy w miękkiej i twardej oprawie) oraz dwa albumy ze świata „Gwiezdnych wojen”. W grudniu w ramach KŚK de facto nie ukaże się żaden album, ponieważ tytuły grudniowe mają zostać wprowadzone do sprzedazy 29 listopada. Oto pełna lista:

 • 8 listopada
 • „Star Wars”: „Rycerze Starej Republiki” tom 4: „Zaślepieni nienawiścią. Rycerze cierpienia”
 • 29 listopada
 • „Thorgal” tom 32: „Bitwa o Asgard”
 • „Thorgal. Kriss de Valnor” tom 1: „Nie zapominam o niczym”
 • „Star Wars”: „Wektor” tom 1

Równocześnie Egmont wprowadza kolejny kioskowy tytuł dotyczący „Gwiezdnych wojen”. Pierwszy numer „Star Wars Komiks Extra” ma trafić do sprzedaży 22 grudnia. Na 144 stronach w cenie 14,99 zł znajdzie się 6 pierwszych odcinków 12-częściowej serii „The Clone Wars”.

Na ten sam dzień planowana jest premiera trzeciego numeru „Komiksowych Hitów”, w którym znajdzie się historia o Obcych wydana w Stanach pod tytułem „Aliens. More Than Human”.

Wcześniej, 2 grudnia, do kiosków ma trafić „Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” nr 4/2010 zatytułowany „Rebelia. Drobne zwycięstwa”.

Natomiast siódmy i ósmy tom „Fantasy Komiks” mają ukazać się odpowiednio 6 listopada i 15 grudnia.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

piątek, 8.10.2010

zapowiedzi

„Kolektyw” nawiązuje kontakt

„Kontakt” będzie tematem przewodnim planowanego na kwiecień 2011 roku ósmego numeru „Kolektywu”. Zainteresowani publikacją mogą przesyłać swoje prace do 15 lutego 2011 roku na . Komiksy nie mogą przekraczać objętości 10 stron. Plansze w formacie 180 × 250 mm w rozdzielczości 600 dpi w skali szarości lub czarno-białe.

Wszystkie strony powinny być dopasowane do tej matrycy, w innym wypadku komiks może zostać odrzucony bez uprzedniego czytania. Odrzucone zostaną także wszystkie komiksy literowane z użyciem fontu Comic Sans. Matrycy nie należy naklejać na gotową planszę. Nie należy kończyć tła ani kadrów na linii spadów.

Redakcja nie podaje przyczyn odrzucenia materiału i nie udziela porad dotyczących tworzenia komiksów.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

czwartek, 7.10.2010

prasa

Powrót Funky’ego Kovala

Po latach zapowiedzi Maciej Parowski i Bogusław Polch wrócili do pracy nad serią „Funky Koval”. Pierwsza część nowej historii zatytułowanej „Wrogie przejęcie” została opublikowana w „Nowej Fantastyce” nr 10/2010. Jest ona bezpośrednią kontynuacją albumu „Wbrew sobie”.

„Funky Koval” zadebiutował w 1982 roku na łamach „Fantastyki”. Na przestrzeni dziesięciu lat Maciej Parowski, Jacek Rodek i Bogusław Polch stworzyli trzy tomy serii: „Bez oddechu”, „Sam przeciw wszystkim” oraz „Wbrew sobie”. Dopiero po kolejnych 10 latach, w zbiorczej reedycji z 2002 roku, pojawiły się kolejne cztery strony komiksu, jednak nie były one fabularnie powiązane z żadnym z poprzednich odcinków.

[Jarek Obważanek]

środa, 6.10.2010

nowości

„Henryk Kaydan” zadebiutował na MFKiG

Niespodziewanie podczas MFKiG w Łodzi pojawił się pierwszy numer nowej polskiej serii zatytułowanej „Henryk Kaydan”. Autorem scenariusza i rysunków jest Jakub Martewicz. Zeszyt ma 24 czarno-białe strony formatu 165 × 238 mm w cenie 5,00 zł. Na oficjalnej witrynie serii można przeczytać 18 z 22 stron pierwszego odcinka.

Komiks reklamowany hasłem „niewiarygodne przygody polskiego superagenta” w zamierzeniu autora ma być rozrywkową serią w stylu amerykańskim. Henryk Kaydan to tajny agent do zadań specjalnych, z którymi może sobie poradzić tylko ktoś, kto nie ma już nic do stracenia.

Były gliniarz przyjmuje propozycję sekretnej agencji rządowej. W walce z najgorszymi przestępstwami wykorzysta swój talent, doświadczenie oraz nienawiść do tych, którzy pozbawili go wszystkiego, co kochał. Dla kraju, dla siebie, w imię sprawiedliwości oraz zemsty nie cofnie się przed niczym.

Niebezpieczne misje, zaskakujące zwroty akcji, tajemnice oraz spiski to chleb powszedni Henryka Kaydana.

Drugi numer serii planowany jest na przełom stycznia i lutego 2011 roku.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

[Kadr z komiksu „Henryk Kaydan”]

poniedziałek, 4.10.2010

nagrody

Grand Prix MFKiG dla Branka Jelinka

Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową zorganizowanego przy 21. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Branko Jelinek za pracę pt. „Oskar Ed”. Nagrodą jest 5000 zł, tablet Wacom Intuos4 oraz wyjazd i pobyt na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême, ufundowany przez Ambasadę Francji w Polsce.

[Jacek Frąś i Grzegorz Janusz, laureaci Grand Prix]
Branko Jelinek odbiera nagrodę z rąk wiceprezydenta Łodzi Dariusza Jońskiego
fot. Sławomir Jarmusz
 • I nagrodę w wysokości 4000 zł otrzymali scenarzysta Maciej Jasiński i rysownik Jakub Mathia za pracę pt. „Człowiek Kolejka”.
 • II nagrodę w wysokości 2500 zł otrzymał scenarzysta Paweł Więcek oraz scenarzysta i rysownik Leszek Wicherek za pracę pt. „Restauracja”.
 • III nagrodę w wysokości 1800 zł otrzymali scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Sebastian Skrobol za pracę „Oby się nie powtórzył!”.

Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1000 zł. Otrzymali je:

 • scenarzysta Bartosz Sztybor i rysownik Tomasz Zych za pracę pt. „Kryminał w siedmiu aktach”,
 • Rafał Szłapa za pracę pt. „Punkt widzenia”,
 • scenarzysta Tomasz Przybyszewski i rysowniczka Martyna Kamińska za pracę pt. „Komórka”.

Poza nagrodą pieniężną każdy nagrodzony bądź wyróżniony rysownik otrzymał tablet Wacom Bamboo.

Jury konkursu w składzie: Wojciech Birek (prze­wod­ni­czący), Michał Błażejczyk, Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk i Witold Tkaczyk oceniło nadesłane prace i przyznało nagrody i wyróżnienia podczas wirtualnych obrad w dniach 14–15 września 2010 r.

Jury oceniło poziom nadesłanych na konkurs komiksów jako wysoki. Ze względu na dużą ilość prac co najmniej interesujących pod względem pomysłu, scenariusza lub aranżacji graficznej wybór laureatów był trudny i wymagał kilkuetapowej selekcji, zaś w ostatecznym werdykcie z żalem pominięto sporo materiałów godnych zauważenia i wyróżnienia. Werdykt ten jest wypadkową zróżnicowanych preferencji jurorów i – pod względem kolejności nagrodzonych – kompromisu uzyskanego w głosowaniach.

Jeśli chodzi o merytoryczną zawartość tegorocznych prac konkursowych, zwraca uwagę rosnąca ilość komiksów sprawnie zrealizowanych scenariuszowo lub graficznie, choć nie zawsze obie jakości łączą się w tym samym tytule; w puli finałowej znalazło się sporo prac odznaczających się wyrazistą puentą, spychając na dalsze miejsca komiksy oparte na innych formułach narracyjnych. Wyraźniej niż w poprzednich edycjach rysuje się różnica między pracami dobrymi a słabymi. Jury z zadowoleniem odnotowuje tendencję wzrostu tak ilości, jak i jakości prac nadesłanych w tym roku na konkurs.

[opr. na podst. protokołu z obrad jury]

[Kadr ze zwycięskiego komiksu „Oskar Ed”]
Kadr ze zwycięskiego komiksu „Oskar Ed”

poniedziałek, 4.10.2010

nagrody

Nagrody ministra kultury, humoris causa i Komiksusy

Sobotnia gala wręczenia nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbyła się ponownie w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Poprowadzili ją beatboxer Zorak i raper Kliford.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał szereg odznaczeń, które zostały wręczone podczas gali.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał Marek Szyszko.

Nagrodę specjalną, czyli list gratulacyjny od Ministra Kultury z okazji 65. urodzin i nagrodę pieniężną otrzymała Szarlota Pawel. Autorka nie była obecna na ceremonii ze względu na ciężki stan zdrowia.

Ponadto Minister przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” kolejnym trzem osobom najdłużej zaangażowanym w organizację łódzkiej imprezy. Otrzymali je: Agnieszka Papis, Piotr Kabulak i Przemysław Truściński (w tej kolejności stoją na poniższym zdjęciu, pierwszy od lewej Marek Szyszko).

W zastępstwie Ministra powyższe odznaczenia wręczał Krzysztof Skrzypczyk.

Za wieloletnie, wytrwałe i niezwykle precyzyjne katalogowanie wszystkich komiksów, jakie ukazały się w Polsce doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela przyznawaną za zasługi dla polskiego komiksu otrzymał w tym roku Marek Misiora.

Nagrodę organizatorów dla najlepszego wydawcy ostatnich 12 miesięcy za ocalanie od zapomnienia znakomitych polskich twórców i ich komiksów, za wysoką jakość edytorską oraz dbanie o komiksowych kolekcjonerów otrzymało wydawnictwo Ongrys (Leszek Kaczanowski nie zdążył dojechać, odebrał nagrodę po zakończeniu gali).

Nagrodę publiczności dla najlepszego polskiego komiksu wydanego między 1 października 2009 a 30 września 2010 otrzymał komiks „Łauma” Karola Kalinowskiego wydany przez kulturę gniewu.

Widoczną po lewej statuetkę Komiksusa zaprojektował Marek Skotarski. Otrzymali je: laureci Grand Prix oraz nagród dla komiksu i wydawcy roku.

[opr. na podst. materiałów organizatora]

[Laureaci odznak „Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”]
Laureaci odznak „Gloria Artis” i „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
fot. Sławomir Jarmusz
[Marek Misiora odbiera doktorat humoris causa]
Marek Misiora odbiera doktorat humoris causa
fot. Jarek Obważanek
[Szymon Holcman z kultury gniewu w imieniu Karola Kalinowskiego odbiera nagrodę dla najlepszego albumu]
Szymon Holcman z kultury gniewu w imieniu Karola Kalinowskiego odbiera nagrodę dla najlepszego albumu
fot. Jarek Obważanek

poniedziałek, 4.10.2010

nowości

Niespodzianki wydawnicze na MFKiG

Ostateczna lista premier 21. MFKiG okazała się nieco inna od zapowiadanej.

 • Egmont nie przywiózł do Łodzi reedycji „Westernu” a premierę całego pakietu Klubu Świata Komiksu przesunął na 11 października. Na stoisku Imago dostępny był za to kolejny odcinek serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”, nie wiadomo jednak jeszcze czy zostanie wprowadzony do dystrybucji w październiku.
 • Dostępny był 4. tom „Loveless” z Muchy.
 • Zadebiutowała nowa polska seria „Henryk Kaydan” Jakuba Martewicza (więcej na jej temat w osobnym newsie).

[Jarek Obważanek]

poniedziałek, 4.10.2010

nowości

Wydane na 21. MFKiG w Łodzi

„45-89. Comics Behind The Iron Curtain”
Autor: różni
Okładka: Jarek Machała
Wydawca: Centrala
Data wydania: 10.2010
Objętość: 78 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 24,90 zł
ID: 2555

Opis wydawcy:

W książce znajdują się teksty poświęcone poszczególnym komiksografiom środkowoeuropejskim napisane przez historyków i krytyków komiksu z tych krajów.

Zagadnienia opracowane w tekstach to:

 • obecność lub brak tradycji szuki komiksu przed 1945 rokiem;
 • ewentualne „przerobienie” przedwojennych bohaterów komiksowych na potrzeby nowej rzeczywistości społeczno-politycznej;
 • ewentualne okresy rozwoju lub regresu komiksu w latach 1945–89 związane z sytuacją, polityzną, ekonomiczna, etc.;
 • najważniejsze, najciekawsze albumy i komiksy gazetowe z okresu 1945–89 podejmujące temat rzeczywistości społecznej, propagandy, wychowania;
 • komiks jako sposób przekazywania wizji historii i ustroju polityczno-ekonomicznego dla młodzieży;
 • ogólny prestiż komiksu w społeczeństwie w tym okresie.

[Centrala]


„Antologia memoria Janusza Christy”
Okładka: Daniel Grzeszkiewicz
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców „Contur”
Data wydania: 10.2010
Objętość: 44 strony
Format: 160 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2556

Opis wydawcy:

[Contur]


Antologia tekstów 10. Sympozjum Komiksologicznego
Wydawca:
Data wydania: 10.2010
Objętość:
Format: 210 × 300 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2557

Opis wydawcy:

Zbiór referatów nadesłanych na 10. sympozjum komiksologiczne.


„Biceps” nr 1
Okładka: Łukasz Mazur
Wydawca: ATY
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 40 stron
Format: 160 × 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 7,89 zł
ID: 2558

Spis treści:

 • komiksy
 • tytułu nie ma, ale będzie – scen. i rys. Agata Wawryniuk
 • „Mendy” – scen. Paweł Kumpinewski, rys. Wojciech Stefaniec
 • „Rysunki” – scen. Tomasz Kontny, rys. Marcin Podolec
 • „Lycanthrope/Wilkołak” – scen. i rys. Tony Sandoval
 • „Wielka wojna goblinów” – scen. i rys. Jacek Kuziemski
 • „U Bar-mana” – scen. Mateusz „TeO” Trąbiński, rys. Łukasz Mazur
 • „W.M.P” – scen. i rys. Tomasz Grządziela
 • „Babskie gadanie/Na chłopski rozum” – scen. i rys. Katarzyna Witerscheim, Robert Sienicki
 • „Megalobibus” – scen. i rys. Daniel Grzeszkiewicz
 • „Mariana Z. przypadki różne” – scen. i rys. Jacek Skrzydlewski
 • „Odmieniec” – scen. i rys. Przemek „B(at)dyl” Badowski
 • „Całus” – scen. i rys. Tomasz Grządziela
 • bez tytułu – scen. Przemysław Pawełek, rys. Wojciech Stefaniec
 • „Pod celką” – scen. Mateusz „TeO” Trąbiński, rys. Łukasz Mazur
 • „Jak będę miał córki, to też je tak nazwę” – scen. i rys. Mariusz Ciechoński
 • publicystyka
 • „Z zakurzonej półki” – Szymon Holcman
 • „Nikt Was nie kocha!” – Tomasz Pstrągowski
 • „Gotuj z Bicepsem!” – tekst i rysunki: Andrzej Janicki
 • „Naprawdę Epickie Komiksy” – Przemysław Pawełek
 • „Komiksy mało znane i nieznane - czyli kącik białego kruka” – Mateusz „TeO” Trąbiński
 • recenzje – Jacek „Ystad” Jastrzębski, Łukasz Mazur

„Biocosmosis. Emnisi Antologia” tom 3
Scenariusz: Edvin Volinski
Rysunki: Nikodem Cabała
Wydawca: ProArte
Data wydania: 10.2008
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 2559

Spis treści:

 • „Tolaki” cz. 3
  Tajemniczy owadzi grawip i ciężkozbrojny oddział Sadface. Rzeźnia w prywatnej posesji Planetarda Esmerraldy. Bratobójstwo, zemsta, tajna baza danych, opętanie, upadek...
 • „Prawdziwa WOJNA”
  Erra Morfia. Początkowe lata Wojny o Jedność Entirum. Potyczka Legionu z siłami Entitium. Zagubiony pilot na planecie morfiaków. Sekret emnichów. Prawda o wojnie umysłów.
 • Biopedia
  Opis planet: Capitollia, Megaerra, Altomerra, Erra X, Erra Neffia, Syberra, Yadella, Esmerralda. Wybrane fragmenty filozofii emnichów oraz Słownik pojęć z uniwersum Biocosmosis.
 • Biogaleria
  Alternatywne wersje plakatów oraz żart komiksowy.

[ProArte]


okładka oryginału

„Blacksad” tom 4: „Piekło, spokój”
Tytuł oryginału: „L’enfer, le silence”
Scenariusz: Juan Díaz Canales
Rysunki: Juanjo Guarnido
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.10.2010
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 09.2010
Objętość: 56 stron
Format: 240 × 320 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 2560*

Opis wydawcy:

Nowy Orlean przygotowuje się do słynnego Mardi Gras. Podczas karnawałowej zabawy miasto wypełni się radością, barwami i muzyką. Ale kolebka jazzu w Luizjanie ma też ciemne oblicze. Wśród handlarzy narkotyków, wyznawców wudu i przestępców nasz detektyw przed świtem musi odnaleźć znanego pianistę Sebastiana „Little Handa” Fletchera. Dla Blacksada ta noc będzie bardzo długa.

[Egmont Polska]


„Bler” tom 1: „Lepsza wersja życia”
Scenariusz: Rafał Szłapa
Rysunki: Rafał Szłapa
Wydawca: Blik Studio
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 48 stron
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 1000 egz.
Cena: 29,90 zł
ID: 2561

Opis wydawcy:

Jesień 1998. Młody mężczyzna przemierza boczne drogi województwa małopolskiego. Wraca z podróży służbowej. Od domu dzieli go już niewiele. Jednak nie będzie mu dane spokojnie dotrzeć do celu…

Gdy budzi się na szpitalnym łóżku, jest superbohaterem w komiksowym stylu, obdarzonym nadludzkimi umiejętnościami. Jaka jest prawda? Czy Bler to jedynie wynik eksperymentu, któremu został poddany bohater? A może rzeczywiście zawsze był człowiekiem o nadprzyrodzonych zdolnościach, pomagającym bliźnim w potrzebie i jedynie ma zaburzenia pamięci?

Poznaj ekscytujące przygody krakowskiego superbohatera! Odkryj smak poprawiania rzeczywistości, a także cenę jaką trzeba za to zapłacić!

[Blik Studio]


„brak zrozumienia dla realizmu”
Scenariusz: Jakub Dębski
Rysunki: Jakub Dębski, Michał Dzitkowski, Konrad Okoński, Robert Sienicki, Kajetan Wykurz, Ewa Zaremba-Śmietańska
Wydawca: Demland
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 48 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 2562

Opis wydawcy:

Pierwszy w historii album Demlandu. Papierowy zbiór prac i współprac Jakuba „Dema” Dębskiego, w tym przede wszystkim jego najpopularniejszego dziecka, czyli „Dużych Ilości Naraz Psów”, które stanowią aż 90% całości (z czego 3/4 to materiał premierowy, a reszta to najwyborniejsze klasyki z sezonu pierwszego oraz znana w całym internecie historyjka „Winda”).

Jest też coś dla starych bywalców Demlandu. „Bossi i Bosso” (rys. Michał Dzitkowski) powracają z nowymi stripami, a „Roboty D19 i B20” (rys. Robert Sienicki) z małą historią. Poza nimi gościnnie udział wzięli Konrad Okoński, Kajetan Wykurz i Ewa Zaremba-Śmietańska (autorka okładki „popsutej” przez Dema).

[Demland]


„Chwała zwycięzcom. Nieznani bohaterowie powstania wielkopolskiego”
Scenariusz: Piotr Wierzba
Rysunki: Maciej Klim
Wydawca: Albus
Data wydania: 30.09.2010
Objętość: 32 strony
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 20,00 zł
ID: 2563

Opis wydawcy:

Komiks opowiada przygody trzech przyjaciół: Tomasza Słomy, Pawła Dęba i Andrzeja Sikory. Fabuła poprzedzona jest rysem historycznym wprowadzającym czytelnika w realia epoki, akcja zawiązuje się w momencie, w którym Tomasz Słoma wraca pociągiem z frontu zachodniego po kapitulacji Niemiec. Następnie przybywa do Poznania, gdzie odnajduje swoich starych przyjaciół, z którymi przeżywa uczucie uniesienia związane z rosnącym napięciem w mieście, a następnie biorą wspólnie udział we w walkach o Poznań, zdobyciu lotniska Ławica i innych istotnych wydarzeniach powstania wielkopolskiego oraz fikcyjnych scenach potyczek, które nie są odwzorowaniem konkretnych batalii, ale mogły rzeczywiście mieć miejsce.

[Albus]


„City Stories” nr 6
Wydawca: Studio Mamut
Data wydania: 10.2010
Objętość:
Format: 190 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2564

Opis wydawcy:

Flipbook wydrukowany w dwóch wersjach językowych – po jednej stronie albumu teksty są po polsku, a po drugiej po portugalsku.

[Studio Mamut]


„Dogmat” tom 2: „Si Deus pro nobis...”
Scenariusz: Łukasz Chmielewski
Rysunki: Piotr Białczak
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 64 strony
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2565

Opis wydawcy:

Kevin O’Donnel to płatny zabójca, który wplątał się w sytuację, której nie rozumie... O pozbawienie go zdobytej płyty z danymi, a przy okazji i życia, stara się kilka grup. Ścigają go wysłannicy tajemniczego Bractwa i ludzie Watykanu. Poszukuje go policja. Co zawiera ta płyta, jakie tajemnice, że wszyscy chcą ją zdobyć? Jaki Plan może się ziścić lub nie ziścić, w zależności od tego, w czyich rękach się ona znajdzie? Kim lub czym jest osobnik, który w świecie ludzi powstrzymuje się od użycia swoich mocy w obawie przed ujawnieniem się przed Tym, który również odwiedza ten świat? Czy na szachownicy pojawiły się już wszystkie pionki i figury? Które z nich są białe, a które czarne? I czy zawsze białe to białe, a czarne to czarne?.

[Studio Domino]


okładka oryginału

„Dziewczyny”
Tytuł oryginału: „Mädchen”
Scenariusz: Filx (Felix Görmann)
Rysunki: Filx (Felix Görmann)
Tłumaczenie: Marek Kraska
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 27.09.2010
Wydawca oryginału: Carlsen
Data wydania oryginału: 2006
Objętość: 128 stron
Format: 148 × 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,00 zł
ID: 2566

Opis wydawcy:

„Dziewczyny” opowiadają o gorącym letnim dniu, o fotografiach, martwych kotach i cieście czekoladowym, o porcelanie, naginaniu prawdy i durnych krowach, o poznawaniu ludzi, o rozstaniach i pięciometrowych wieżach, o życiu pozagrobowym, o doczesności i o tym, co pomiędzy nimi, oraz o najcudowniejszej dziewczynie na świecie.

„Dziewczyny” to historia Felixa i Esther. ich przypadkowego spotkania, odnalezienia swojej drugiej połówki i tego, jak z czasem muszą się skonfrontować z faktem, że w dużych miastach przypadki się nie zdarzają. Bo jak mawiał Ben, przyjaciel Felixa: „To jest Berlin. Spotykasz kogoś i wszystko się odmienia”.

[timof i cisi wspólnicy]


„Hector Umbra” tomy 2 i 3: „Obcy obszar. Półautomatyczne szaleństwo”
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Uli Oesterle
Rysunki: Uli Oesterle
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 10.2010
Wydawca oryginału: Carlsen Comics
Data wydania oryginału:
Objętość: 152 strony
Format: 175 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 55,00 zł
ID: 2567

Opis wydawcy:

Dokończenie detektywistyczno-mistycznej przygody Hectora Umbry.

[Taurus Media]


okładka oryginału

„Ikigami” tom 2
Scenariusz: Motorō Mase
Rysunki: Motorō Mase
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 30.09.2010
Wydawca oryginału: Shogakukan
Data wydania oryginału: 04.2006
Objętość: 224 strony
Format: 150 × 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,00 zł
ID: 2568*

Opis wydawcy:

Ikigami to karta niosąca śmierć. Każdy, kto ją otrzyma, umiera za 24 godziny. Taki los czeka jedną na tysiąc osób, takie jest prawo. Nikt nie wie, czy i kiedy doręczyciel zapuka do jego drzwi. Tylko od naznaczonej osoby zależy, jak spędzi swoje ostatnie godziny. Czy jej śmierć sprawi, że inni zmienią swoje postępowanie? W końcu słowo Ikigami można rozumieć również jako: karta życia.

Fujimoto jest doręczycielem Ikigami. W miarę upływu czasu coraz bardziej zastanawia się, nad sensem swojej pracy. Również otoczenie nie zawsze akceptuje jego zajęcie.

[Hanami]


„Karton” nr 5
Redaktor naczelny: Piotr Nowacki
Okładka: Jakub „roody” Tschierse
Wydawca: WAP-HR
Data wydania: 10.2010
Objętość: 40 stron
Format: 160 × 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 500 egz.
Cena: 5,00 zł
ID: 2569

Spis treści:

 • „Wyjście” – scen. i rys. Karol Kalinowski
 • „Robić nie ma komu” – scen. Tomasz Kontny, rys. Tomasz Zych
 • „Grand Banda” – scen. i rys. Marek Lachowicz
 • „Ćmy” – scen. i rys. Tomasz Pastuszka
 • „Flatties” – scen. Tomasz Pastuszka, rys. Ewa Juszczuk
 • „Byle do piątku trzynastego” – scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • „Cyberdetektywi z kosmosu” – scen. i rys. Maciej Łazowski, scen. i szarości Bartosz Szymkiewicz
 • „Rubino” – scen. i rys. Patricio Didlo
 • „168” – scen. i rys. Marcin Surma
 • „Kość w mojej kawie” – scen. i rys. Tony Sandoval
 • „Odpowiedzi na palące pytania” – na pytania odpowiada mgr Maciej Łazowski
 • „Diogenes” – scen. i rys. Przemysław Surma

Gościem numeru jest Tony Sandoval. W rubryce „Szczypta realizmu” wystąpił tym razem Filipe Andrade.

[opr. na podst. informacji redakcji]


„Katalog wystawy konkursowej 21. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi”
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców „Contur”
Data wydania: 10.2010
Objętość: 172 strony
Format: 160 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy i czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2570

Opis wydawcy:

[Contur]


„Kolektyw” nr 7: „Siedem”
Okładka: Igor Wolski
Wydawca: Dolna Półka
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 96 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2571

Spis treści:

 • serie
 • „Miska owoców”, scen. Jakub Dębski, rys. Igor  Wolski
 • „Kapitan Mineta”, scen. Bartosz Sztybor, rys. Piotr Nowacki
 • „Recours”, scen. Robert Sienicki, rys. Łukasz Okólski
 • „Drużyna A.K.”, scen. Robert Sienicki, Jan Mazur, rys. Igor Wolski
 • „Najwydestyluchniejszy”, scen. Bartosz Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • Shorty
 • „Świnia w trawie”, scen. Jakub Dębski, rys. Robert Sienicki, szarości Radosław Czyż
 • „Całość”, scen. Jan Mazur, rys. Błażej Kurowski
 • „Jezioro”, scen. i rys. Paweł Stróż
 • „Seven sins for fun”, scen. Klaudyna Bajkowska, rys. Agata Wawryniuk
 • „Odpoczął”, scen. i rys. Mariusz Ciechoński
 • „7 minut w piekle”, scen. i rys. Małgorzata Szymańska
 • „Siedem grzechów głównych”, scen. i rys. Maciej Łazowski
 • „07:00 rano”, scen. i rys. Tomasz Grządziela
 • „W gąszczu liczb”, scen. i rys. Paweł Grześków
 • „0.7 życzeń”, scen. Łukasz Bogacz, rys. Romek
 • „Człowiek Szynszyla”, scen. i rys. Biram Ba
 • „Spełnienie”, scen. i rys. Magdalena Danaj
 • „Twoja stara jest boska”, scen. i rys. Grzegorz Teszbir, Weronika Kołodziej
 • „Clayton Howard”, scen. Robert Sienicki, rys. Łukasz Okólski
 • „Jeszcze jeden”, scen. i rys. Konrad Okoński
 • „7”, scen. i rys. Krystian Berlak
 • „Siedem stóp”, scen. Krystian Garstkowiak, rys. Maciek Kowalski
 • „Wehikuł czasu”, scen. i rys. Tomasz Pastuszka

[Dolna Półka]


„Komiks w »Świecie Młodych«”
Autor: Leszek Kaczanowski
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Data wydania: 10.2010
Objętość: 104 strony
Format: 160 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 25,00 zł
ID: 2572

Opis wydawcy:

 

[Contur]


okładka oryginału

„Latarnia”
Tytuł oryginału: „El Faro”
Scenariusz: Paco Roca
Rysunki: Paco Roca
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 27.09.2010
Wydawca oryginału: Astiberri
Data wydania oryginału: 2004
Objętość: 64 stron
Format: 168 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: dwukolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2573

Opis wydawcy:

Francisco, osiemnastoletni karabinier walczący po stronie republikanów, zamierza przekroczyć granicę francuską, aby ratować swoje życie. Podczas ucieczki dociera do latarni zagubionej na samotnym cyplu. Telmo, stary latarnik, daje mu schronienie. Dzięki swoim opowieściom o wolnych poszukiwaczach przygód, którzy przemierzają zapomniane morza i odkrywają fantastyczne krainy, chce przywrócić młodemu żołnierzowi chęć życia.

Polska edycja oparta jest na hiszpańskim II wydaniu z 2009 roku, które zostało poszerzone o dodatkowe materiały pod postacią rysunków ołówkiem, zdjęć, ilustracji i szkiców oraz o prolog latarnika Enrique Luzuriagi i epilog autora.

Komiks ten każdego bibliofila zachwyci i przypomni mu o istnieniu takich książek jak „Latarnik” oraz „Stary człowiek i morze”.

[timof i cisi wspólnicy]


„Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych”
Autor: Adam Rusek
Okładka: Krzysztof Gawronkiewicz, Berenika Kołomycka
Wydawca: Centrala
Wydanie: II poszerzone
Poprzednie wydanie: Biblioteka Narodowa 2007
Data wydania: 10.2010
Objętość: 320 stron
Format: 210 × 248 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 49,90 zł
ID: 2574*

Opis wydawcy:

Zapotrzebowanie na publikację poświęconą bohaterom rodzimych historyjek obrazkowych zrodził widoczny ostatnio w Polsce wzrost zainteresowania komiksem, przejawiający się m.in. większą niż dotąd liczbą wydawanych albumów oraz dostrzeżeniem tematyki przez media oraz badaczy kultury masowej. Istnieje bowiem – jak dotąd – niedostatek opracowań poszerzających i systematyzujących wiedzę o przeszłości i współczesności gatunku komiksowego na ziemiach polskich. Jego dzieje liczą sobie już blisko 150 lat, bo choć ilustrowane opowiastki na dobre przybyły do Polski dopiero po I wojnie światowej, to pojawiały się tu incydentalnie znacznie wcześniej.

Każde z haseł, prócz opisu bohatera/bohaterów, zawiera informacje o dacie i miejscu premiery przygód, notkę o autorze/autorach oraz wydanych albumach lub ilości odcinków, które wydrukowano w gazetach. Wydawnictwo okraszono bogatym wyborem kadrów z opisywanych komiksów, również tych najstarszych. Cóż więcej dodać? Chyba tylko tyle, że „Leksykon…” to pozycja obowiązkowa na półce każdego prawdziwego miłośnika polskich opowieści rysunkowych.

[Centrala]


„Lody”
Scenariusz: Piotr Szreniawski
Rysunki: Jakub Grochola
Wydawca:
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 56 stron
Format: 210 × 148 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 7,00 zł
ID: 2575

Opis wydawcy:

„Lody” to nawiązanie a nawet kontynuacja serii „LBDY” stworzonej przez Mikołaja „Tkachoza” Tkacza. Opowiada historię podróży Karola, Kudłacza i Pingwina na Antarktydę. Wszystko za sprawą Pingwina, któremu jest za gorąco; biedak spędza całe dnie w lodówce jedząc tytułowe lody. Po drodze oczywiście pojawiają się komplikacje, a bohaterowie mają trochę przygód.

Na zawartość albumu składają się 64 paski Szreniawskiego i Grocholi oraz występy gościnne Szczepana Atroszki, Romana Gajewskiego, Renaty Gąsiorowskiej, Arkadiusza Hinca, Jarosława Kozłowskiego, Piotra Nowackiego, Macieja Pałki, Marcina Podolca, Michała Rzecznika, Marcina Sikorskiego, Jana Sławińskiego, Tomasza Stabińskiego, Mateusza Sucheckiego, Szymona Szelca, Piotra Szreniawskiego, Bartosza Sztybora, Mikołaja Tkacza, Leszka Wicherka i Łukasza Zilberta.

[opr. na podst. informacji autorów]


„Mistrzowie polskiego komiksu”
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców "Contur"
Data wydania: 10.2010
Objętość: 24 strony
Format: 160 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 2576

Opis wydawcy:

Katalog wystaw Tadeusza Baranowskiego, Michała Śledzińskiego i Przemysława Truścińskiego zorganizowanych pod hasłem „Mistrzowie polskiego komiksu”.

[Contur]


„Och. Przygody gentlemańskiego barbarzyńcy”
Scenariusz: Jacek Kuziemski
Rysunki: Jacek Kuziemski
Wydawca: Dolna Półka
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 28 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 8,00 zł
ID: 2577

Opis wydawcy:

Oto nadchodzi Harvey, prawdziwy gentleman pośród prawdziwych barbarzyńców. Albumowy debiut Jacka Kuziemskiego to dużo dobrej zabawy, krwi i urywanych części ciała. Tego nie może przegapić nikt, kto lubi barbarzyństwo!

[Dolna Półka]


okładka oryginału

„Pitu pitu” tom 1
Tytuł oryginału: „Hanashippanashi”
Scenariusz: Daisuke Igarashi
Rysunki: Daisuke Igarashi
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 8.10.2010
Wydawca oryginału: Kawade Shobo Shinsha
Data wydania oryginału: 02.2004
Objętość: 256 stron
Format: 150 × 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 32,00 zł
ID: 2578*

Opis wydawcy:

– Jak to jest, że ty tak świetnie pływasz?
– Bo uwielbiam rybne sashimi.
– Czyli jeśli ktoś lubi surową koninę, będzie szybko biegał?

„Pitu pitu” to dwutomowy zbiór krótkich historii inspirowanych japońskim folklorem. Umiejscowione we współczesności opowieści wprowadzają czytelnika w niezwykły świat, pełen magicznych stworów, niecodziennych wydarzeń oraz barwnych postaci. Krótkie formy bawią i straszą jednocześnie, nieraz też zaskakują niespodziewaną pointą.

[Hanami]


„Planeta Robotów”
Scenariusz: Maciej Parowski
Rysunki: Jacek Skrzydlewski
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 48 stron
Format: 224 × 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2579

Opis wydawcy:

Epidemia tajemniczej choroby zbiera krwawe żniwo. Nad znalezieniem jej przyczyny oraz skutecznego lekarstwa pracuje profesor Le Djaz wraz z asystentami – Janem i Hanną. W poszukiwaniu źródła epidemii wyruszają oni do odległego układu planetarnego KG-14, w którym odnajdują złowrogą Planetę Robotów.

Scenariusz komiksu napisał Maciej Parowski – pisarz i redaktor od lat związany z fantastyką. Oprawę graficzną stworzył Jacek Skrzydlewski, autor kilku albumów komiksowych dla dzieci i młodzieży. Owocem ich współpracy jest komiks zabawny, uniwersalny, mocno osadzony w świecie przyszłości, a jednak odwołujący się również do świata realnego.

[Ongrys]


„Planeta Robotów” edycja kolekcjonerska
Scenariusz: Maciej Parowski
Rysunki: Jacek Skrzydlewski
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 72 stron
Format: 224 × 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy, 20 stron czarno-białych
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 75,00 zł
ID: 2580*

Opis wydawcy:

Numerowane egzemplarze z autografami autorów.

Kolekcjonerskie wydanie „Planety Robotów” jest wzbogacone o 24 dodatkowe strony zawierające: wspomnienia scenarzysty związane z powstaniem albumu, szkice postaci, szkice plansz, ilustracje, a także wstępną, czarno-białą wersję 14 plansz z drugiej części cyklu, zatytułowanej „Inwazja z Planety Robotów”.

[Ongrys]


okładka oryginału

„Podniebny Orzeł”
Tytuł oryginału: „Ten no Taka”
Scenariusz: Jirō Taniguchi
Rysunki: Jirō Taniguchi
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 8.10.2010
Wydawca oryginału: Futabasha Publishers
Data wydania oryginału: 09.2002
Objętość: 288 stron
Format: 150 × 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 2581*

Opis wydawcy:

U progu Ery Meiji dwóch samurajów – Manzō Shiotsu i Hikosaburō Sōma – wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by tam zacząć wszystko od nowa. Osiadają na dłużej w stanie Wyoming, gdzie mieszkają wiodąc proste życie aż do dnia, gdy ratują z rąk białych indiańską dziewczynę. Od tej pory ich los splata się z losem plemienia Oglalów należącego do konfederacji Dakota (Siuksowie). Waleczność i odwaga, które cechują dwóch przybyszów, sprawiają, że zdobywają oni uznanie wśród Indian oraz przyjaźń wodza - Szalonego Konia. Stają się częścią plemienia, przyjmując imiona: Podniebny Orzeł i Wietrzny Wilk.

W „Podniebnym Orle” – podobnie jak w innym dziele Taniguchiego, „Księdze Wiatru” – historia miesza się z fikcją, a bohaterowie uczestniczą w wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce. Dodatkowo autor po raz kolejny udowadnia, że w przedstawianiu piękna natury mało kto jest mu w stanie dorównać. W 2010 roku komiks ten był nominowany do Japan Expo Awards w kategorii seinen (dla dorosłych).

[Hanami]


„Prosiacek 1990–2010”
Scenariusz: Krzysztof „Prosiak” Owedyk
Rysunki: Krzysztof „Prosiak” Owedyk
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 264 strony
Format: 207 × 272 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy 120 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,90 zł
ID: 2582*

Opis wydawcy:

Pierwszego „Prosiacka” Krzysztof „Prosiak” Owedyk wydał zimą 1990 roku. Zin, podobnie jak wydawnictwo Prosiacek Publishing, wziął nazwę od pseudonimu autora. Debiutancki zeszyt zawierał głównie krótkie autorskie komiksy o tematyce subkulturowej, ekologicznej, pacy­fistycznej, antyfaszystowskiej, a także jedno opowiadanie. Pisemko formatu A5 i objętości 20 stron odbitych na ksero od razu zdobyło popularność – nakład 700 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie, co jak na III obieg było dużym sukcesem.

Prosiak poszedł za ciosem. Następne numery drukowane były już na offsecie, a nakład wzrósł do ponad 1000 egzemplarzy. I rozchodził się! Do numeru czwartego komiksy podejmowały podobną tematykę, co w pierwszym „Prosiacku”, choć widać było następującą stopniowo przemianę. Numer piąty, wydany wiosną 1993 roku, zaskoczył wszystkich. Zupełnie inna szata graficzna, tematyka i klimat komiksów. Dotychczas ironiczny, szyderczy i roześmiany Prosiak z obserwatora stojącego twardo na ziemi przemienił się w spoglądającego na wszystko z dystansu filozofa. I tak już miało pozostać do ósmego, ostatniego numeru „Prosiacka” wydanego w 1999 roku.

Wydany z okazji 10 rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera je wszystkie. Ale znajduje się w nim także „Prosiacek” dziewiąty, który nigdy się nie ukazał. Składają się na niego komiksy tworzone przez Prosiaka na potrzeby niezależnej prasy i innych zinów. Dla fanów jednego z najważniejszych współczesnych polskich komiksiarzy to rzecz obowiązkowa!

Dariusz „Expert” Eckert, wokalista słynnej Inkwizycji tak pisze we wstępie do albumu:

Idea wydania wszystkich prosiacków w jednym chlewiku wydaje mi się piękna. Pomijając wartość kronikarsko-historyczną, pomijając nostalgię dinozaurów, to rysunki, koncepty i texty są zadziwiająco aktualne. Dlatego, że autor nie dał się znieść na mieliznę bieżących, mijających spraw tylko obracał się w sprawach bardziej uniwersalnych.

[kultura gniewu]


„Ratman”: „Terror na wizji”
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Karton
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 16 stron
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 3,00 zł
ID: 2583

Opis wydawcy:

Autor wraz z głównym bohaterem zabierają czytelników w pełne przygód podróże między innymi w czasie, w kosmosie i do budki z piwem.

[Karton]


okładka oryginału

„RG” tom 2: „Bangkok–Belleville”
Tytuł oryginału: „RG” tome 2: „Bangkok–Belleville”
Scenariusz: Pierre Dragon, Frederik Peeters
Rysunki: Frederik Peeters
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdkowska
Wydawca: timof i cisi wspólnicyMroja Press
Data wydania: 27.09.2009
Wydawca oryginału: Gallimard – Bayou
Data wydania oryginału: 03.2008
Objętość: 112 stron
Format: 173 × 246 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,90 zł
ID: 2584*

Opis wydawcy:

Tym razem Dragon tropi azjatycką szajkę odpowiedzialną za handel żywym towarem. Pomimo ostrej zimy atmosfera zdecydowanie jest gorąca. Praca wywiadowcza to nie kino amerykańskie, to ciężki kawałek chleba. Potrzebni są sojusznicy. Czy podjęty trop prowadzi do celu? Jak wygląda przesłuchanie kluczowego świadka? Czy konkurencyjne służby nie popsują sprawy? Czy metody pracy funkcjonariuszy z RG przyniosą oczekiwane efekty? No i co zrobi sędzia?
Sprawdź koniecznie!

Pierwszy tom „RG” rzucał na kolana. Drugi kopie prosto w twarz!

Ostatni tom.

[timof i cisi wspólnicy]


okładka 1. tomu oryginału

„Rozbitkowie czasu” tomy 1–5
Tytuł oryginału: „Les naufragés du temps”
Scenariusz: Jean-Claude Forest (1–4), Paul Gillon (5)
Rysunki: Paul Gillon
Kolory: Hubert
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.10.2010
Kolekcja: Science Fiction
Wydawca oryginału: Hachette (1–4), Les Humanoïdes Associés (5)
Data wydania oryginału: 1974–1977
Objętość: 288 stron
Format: 190 × 260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 99,00 zł
ID: 2585

Opis wydawcy:

Klasyka europejskich opowieści graficznych! Seria, która wywarła ogromny wpływ na rozwój komiksu z gatunku science fiction.

Pod koniec XX wieku ludzkość przeżywa wielki kryzys, wywołany przywleczoną z kosmosu zarazą. Aby nasza rasa mogła przetrwać, w przestrzeń zostają wysłane dwie kapsuły – jedna z mężczyzną, druga z kobietą. Mają powrócić na Ziemię, kiedy warunki do życia i odnowienia gatunku okażą się sprzyjające dla człowieka. Mija tysiąc lat. Kapsuła z mężczyzną zostaje ściągnięta na Ziemię przez nielicznych ludzi, którzy jeszcze ją zamieszkują. Obudzony po trwającym dziesięć wieków śnie Christopher musi odszukać swoją zaginioną w przestrzeni towarzyszkę, a potem uratować ludzkość przed wrogami z głębin kosmosu i niezwykłymi epidemiami.

W latach 2008–2009 cykl został odświeżony – na wysłużone plansze położone zostały nowe kolory.

Album zawiera 5 z 10 tomów wydania francuskiego:

 1. „Uśpiona gwiazda”
  [„L’étoile endormie”]
 2. „Śmierć z przestworzy”
  [„La mort sinueuse”]
 3. „Labirynty”
  [„Labyrinthes”]
 4. „Świat kanibali”
  [„L’univers cannibale”]
 5. „Czuła Chimera”
  [„Tendre chimère”]

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Safari na plaży”
Tytuł oryginału: „Strand Safari”
Scenariusz: Markus „Mawil” Witzel
Rysunki: Markus „Mawil” Witzel
Tłumaczenie: Grzegorz Janusz
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 2.10.2010
Wydawca oryginału: Schwarzer Turm
Data wydania oryginału: 2002
Objętość: 80 stron
Format: 170 × 225 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Munken Print White 120 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 2586*

Opis wydawcy:

Początek jak u Hitchcocka – potworna burza i sztorm, który wyrzuca na plażę małego... królika w okularach. Ten przestraszony i zagubiony osobnik szybko odkryje, że czeka go ciężka walka o przetrwanie, a w dodatku nie jest w okolicy sam. Nad brzeg morza przychodzą bowiem trzy młode dziewczyny. I opalają się topless!

„Safari na plaży” to pierwsze spotkanie polskiego czytelnika z najsłynniejszym bohaterem niemieckiego rysownika Mawila („Bend”, „Możemy zostać przyjaciółmi”) – Super Szarakiem. Ten sympatyczny, trochę nieporadny króliczek to swoiste alter ego autora, a ten komiks to melancholijna i zabawna opowieść o przyjaźni, miłości i marzeniach.

[kultura gniewu]


„Samolot”
Scenariusz: Daniel Gizicki
Rysunki: Marek Lachowicz
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 1.10.2010
Objętość: 8 stron
Format: 148 × 210 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: bezpłatny
ID: 2587

Opis wydawcy:

Liryczna opowieść o młodzieńczych tęsknotach. Opowiedziało ją dwóch zdolnych i znanych już czytelnikom młodych twórców – Daniel Gizicki i Marek Lachowicz.

Komiks bezpłatny ukazujący się w ramach Polskiego Dnia Darmowego Komiksu.

[timof i cisi wspólnicy]


„Sceny z życia murarza”
Scenariusz: Jerzy Szyłak
Rysunki: Maciej Pałka, Leszek Wicherek, Artur Chochowski, Piotr Nowacki, Sebastian Skrobol, Unka Odya, Marek Rudowski, Olgierd „Olaf” Ciszak, Kuba Tarkowski, Rafał Bąkowicz, Maciej Wódz, Marek Turek
Okładka: Rafał Szłapa
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 4.10.2010
Objętość: 80 stron
Format: 215 × 285 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2588*

Opis wydawcy:

Powracamy na miejsce zbrodni, którą próbują rozgryźć policjanci znani z albumu „Szminka”. Tym razem mamy jednak do czynienia ze studium przypadku z drugiej strony dramatu. Akcja rozwija się dynamicznie i nikt naprawdę nie wie dokąd nas zaprowadzi.

Historia, która rozwija wątek poboczny trylogii „Szminka”, „Szelki”, „Szalik”.

[timof i cisi wspólnicy]


okładka 1. tomu oryginału

„Skład główny” tomy 1–3
Tytuł oryginału: „Magasin Général”
Scenariusz: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Rysunki: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Kolory: François Lapierre
Tłumaczenie: Katarzyna Wójtowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 11.10.2010
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 2006–2007 (seria), 2009
Objętość: 240 stron
Format: 223 × 297 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 119,90 zł
ID: 2589

Opis wydawcy:

Lata dwudzieste XX wieku. W zagubionej pośród kanadyjskich lasów wsi życie toczy się odwiecznym rytmem: od narodzin do śmierci. Nowy proboszcz zaczyna swoją pracę w parafii od ceremonii pogrzebowej właściciela sklepu (tytułowego składu głównego), Felixa Ducharme. Owdowiała Marie Ducharme źle znosi samotność i ciężką pracę. Nie wie, co zrobić ze swoim życiem.

Gdy z nastaniem jesieni mężczyźni wyruszają do lasu, by zimą pracować jako drwale, niespodziewanie we wsi pojawia się Serge Brouillet – tajemniczy weteran pierwszej wojny światowej. Wraz z jego przybyciem życie Marie i jej sąsiadów bardzo się zmienia.
Felix Ducharme, który obserwuje i komentuje wszystko z zaświatów, nie jest zachwycony. A co powiedzą mężczyźni, kiedy wiosną wrócą z lasu?

Cykl został stworzony przez dwóch wybitnych autorów: Régis Loisela („W poszukiwaniu Ptaka Czasu”, „Piotruś Pan”) i Jean-Louisa Trippa („Jacques Gaillard”, „Paroles d’Anges”).

Album zawiera trzy pierwsze tomy wydania francuskiego:

 1. „Marie”
  [„Marie”]
 2. „Serge”
  [„Serge”]
 3. „Mężczyźni”
  [„Les hommes”]

[Egmont Polska]


„Sprane dżinsy i sztama”
Scenariusz: Jarosław Płóciennik
Rysunki: Paweł „Szaweł” Płóciennik
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 27.09.2010
Objętość: 104 strony
Format: 170 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,00 zł
ID: 2590

Opis wydawcy:

Jest koniec czerwca 1980 roku. Godziny przedpołudniowe. Zaczęły się wakacje. W osiedlowej piaskownicy na ulicy Pańskiej siedzi dwóch nastoletnich typków. Pierwszy z nich mimo panującego upału ubrany jest w wełniany, ręcznie dziargany czarny golf i dżinsy „artystycznie” obcięte tuż nad kolanami. Jego czoło zdobi bujna, pokręcona czupryna, która swoją formą przypomina raczej włosy murzynów z chicagowskiego getta niż młodego Słowianina znad Wisły…

Tak zaczyna się opowieść o grupie nastolatków dorastających na warszawskim osiedlu Za Żelazną Bramą i pamiętnym lecie 1980 roku.  Jarosław Płóciennik spisał ją jako uczestnik tamtych wydarzeń.

[timof i cisi wspólnicy]


„Strefa Komiksu” nr 15: „Laleczki”
Scenariusz: Maciej Pałka, Bartosz Sztybor, Daniel Gizicki, Ireneusz Mazurek
Rysunki: Maciej Pałka
Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
Wydanie: II poszerzone
Poprzednie wydanie: Maciej Pałka 2005
Data wydania: 10.2010
Objętość: 68 stron
Format: 165 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 2591

Opis:

Reedycja wydanego w 2005 roku splatterpunkowego albumu Macieja Pałki. Oryginalny materiał został zremasterowany i uzupełniony 27 stronami dodatkowego materiału i nową okładką.

Ziemia została spustoszona przez straszliwy kataklizm, który w pień wybił większość ludzkości. Szczęśliwcy, którym udało się przeżyć, schronili się w futurystycznych miastach lewitujących nad powierzchnią, a inni, którzy mieli mniej szczęścia zamienili się w bezmyślnych mutantów. Resztki ludzkości kryją się jeszcze w niedbale skleconych domostwach, gdzie odpierają ataki zniekształconych ofiar promieniowania. Na popiołach starej, odradza się nowa, zdegenerowana cywilizacja. Brutalny świat rządzony prawem silniejszego, w którym ludzkie mięso stanowi podstawę diety, a najlepszą rozrywkę stanowi wyuzdany, sadomasochistyczny seks.

[z recenzji Kuby Oleksaka]


„Tainted”
Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunki: Piotr Nowacki
Kolory: Ewa Juszczuk, Sebastian Skrobol, Radosław Czyż, Tomasz Pastuszka
Okładka: Piotr Nowacki, Tomasz Zych
Wydawca: timof i cisi wspólnicyMroja Press
Data wydania: 27.09.2010
Objętość: 60 stron
Format: 154 × 218 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,00 zł
ID: 2592*

Opis wydawcy:

Mówi się, że „Love is all around”, jak nucił zespół The Troggs. Owszem, lecz zdarza się, że ta miłość bywa niespełniona, trudna, a często i skażona, o czym śpiewała Gloria Jones w „Tainted Love”. Miłość ma bowiem wiele twarzy, tych pełnych radości i spełnienia ale także tych zatroskanych i rozczarowanych.

I wszystkie one były inspiracją dla „Tainted”, zbioru kilku historii o miłości. Tej niełatwej i wymagającej poświęceń. Tej szczerej, choć niemożliwej do spełnienia. Tej najpiękniejszej, a jednocześnie bardzo bolesnej. Tej, której każdy kiedyś doświadczył. „Tainted” to sześć opowieści pozbawionych słów, natomiast wypełnionych prawdziwymi emocjami.

Album Bartosza Sztybora i Piotra Nowackiego zawiera pięć krótkich komiksów, publikowanych wcześniej w magazynach i prezentowanych na festiwalach (w tym nowelkę „Szóstego dnia”, nagrodzoną na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2008 roku). Każdy z epizodów został odświeżony graficznie i pokolorowany przez niezwykle utalentowanych specjalistów w tej dziedzinie. Poza tym album zawiera 20-stronicową nigdy wcześniej niepublikowaną historię, a także kilka rysunkowych niespodzianek.

Jednak najważniejsze, że „Tainted” to 60 stron pełnych szczerego – podszytego doświadczeniami i obserwacjami – spojrzenia na miłość.

[timof i cisi wspólnicy]


„To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia”
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 2.10.2010
Wydanie: II
Poprzednie wydanie: Rok Corporation 1992
Objętość: 48 stron
Format: 224 × 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 35,00 zł
ID: 2593

Opis wydawcy:

Na osadę Fruwaczków napada armia Czarnego Ptaszyla. Napastnicy przechwytują równiez pilnowane przez dzielne skrzaty nasiono Kwiatu Zła. Jeśli pozwolą mu dojrzeć Zło ogarnie cały świat. Jednak nie wszystkie Fruwaczki zostały schwytane – Huzarek i Amadynka, z pomocą czcigodnego Kakapo wyruszają na wyprawę aby ocalić przyjaciół i pokrzyżować plany Czarnego Ptaszyla.

[Ongrys]


„To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia” edycja kolekcjonerska
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Ongrys
Data wydania: 2.10.2010
Wydanie: II rozszerzone
Poprzednie wydanie: Rok Corporation 1992
Objętość: 64 strony
Format: 224 × 296 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy, 16 stron czarno-białych
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 59,00 zł
ID: 2594*

Opis wydawcy:

Numerowane egzemplarze z autografem autora.

Kolekcjonerskie wydanie jest wzbogacone o 16 dodatkowych stron zawierających szkice i rysunki postaci.

Do 20 egzemplarzy tej edycji zostanie dołączymy wykonany ołówkiem rysuneczek autora, przedstawiający jedną z postaci z komiksu. Zostały one przez rysownika opatrzone autografem i oprawione w passe-partout. Rysunki zostały wykonane pod koniec lat osiemdziesiątych, w trakcie prac nad dwoma albumami o Fruwaczkach. Wydanie z rysunkiem ma kosztować około 99,00 zł i będzie można je zamawiać przez Internet. W przypadku zainteresowania wydaniem z rysunkiem, które by znacznie przekraczało dostepną ilość egzemplarzy, wydawca zastrzega sobie prawo do zmiany sposobu jego zamawiania i dystrybucji, również po otrzymaniu rezerwacji (które można składać pisząc na adres – należy dołączyć informację czy egzemplarz komiksu ma być z rysunkiem i podać proponowany numer egzemplarza.

[Ongrys]


okładka oryginału

„Usagi Yojimbo”: „Yokai”
Tytuł oryginału: „Yokai”
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 11.10.2010
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 11.2009
Objętość: 64 strony
Format: 160 × 235 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,99 zł
ID: 2595*

Opis wydawcy:

Z okazji 25. urodzin Miyamoto Usagiego Stan Sakai przygotował pierwszą w historii serii opowieść, która została wydana od razu w formie książkowej, a w dodatku własnoręcznie ją pokolorował.

Yokai to potwory, demony i duchy, będące elementem japońskiego folkloru. Są wśród nich zmiennokształtne kitsune, kocie demony obakeneko oraz złe ogry oni. Usagi musi zmierzyć się z nimi wszystkimi, kiedy zdesperowana kobieta błaga go, by pomógł jej odnaleźć uprowadzoną córkę.

Szukając porwanej dziewczynki głęboko w lesie, Usagi odkrywa, że yokai gromadzą się, chcąc przejąć władzę nad okolicą. Na szczęście do Usagiego dołącza Sasuke, Pogromca Demonów, który również pragnie powstrzymać inwazję. Ale sprawy nie zawsze mają się tak, jak nam się wydaje – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z siłami nad­przyrodzonymi!

Fascynująca historia, dogłębnie przemyślana warstwa plastyczna i pieczołowicie dobrane akcenty z epoki tworzą fantastyczną mieszankę.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„W cztery oczy”
Tytuł oryginału: „Vier Augen”
Scenariusz: Sascha Hommer
Rysunki: Sascha Hommer
Tłumaczenie: Marcin Chuta
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 2.10.2010
Wydawca oryginału: Reprodukt
Data wydania oryginału: 10.2009
Objętość: 124 strony
Format: 160 × 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy Munken Print White 120 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 37,90 zł
ID: 2596*

Opis wydawcy:

Kto nigdy nie był młody, ten tego nie zrozumie: świat wali się jak domek z kart, a z cienia wyłażą okropne upiory i sobowtóry...

„Muszę znów stać się sobą”. Ale jak to zrobić, kiedy nie wiesz, kim właściwie jesteś? Małe miasto w Schwarzwaldzie, koniec lat dziewięćdziesiątych. Sascha jest w klasie maturalnej i wierzy, że Julia to miłość jego życia. Wydaje się, że świat stoi przed nim otworem. Lecz optymistyczne plany na przyszłość wkrótce biorą w łeb, a teraźniejszość powoli zamienia się w koszmar...

„W cztery oczy”, niepokojąca opowieść o dojrzewaniu, to najnowszy komiks Saschy Hommera, niemieckiego rysownika, którego prace wydawane są regularnie we Francji, Szwecji, czy Hiszpanii. Jego debiut – „Insekt” – został świetnie przyjęty także przez polskich czytelników.

[kultura gniewu]


„Wykolejeniec”
Scenariusz: Grzegorz Janusz
Rysunki: Berenika Kołomycka
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 10.2010
Objętość: 64 strony
Format: A4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2597

Opis wydawcy:

Godzina 4:53. Ze stacji Mimowola rusza pierwszy poranny pociąg osobowy. Na razie wszystko przebiega zgodnie z rozkładem jazdy. Nic nie zapowiada nieszczęścia.

Godzina 4:56. Podrzędny prestidigitator z cyrku Cuda & Dziwy zastanawia się, czy nie skończyć ze sobą. Stukot kół pociągu daje mu odpowiedź: Tak-Tak! Tak-Tak! Cyrkowiec kładzie się na torach. Pełna zmartwień głowa leży na zimnej, drżącej szynie. Katastrofa jest nieunikniona.

[Taurus Media]


„Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym”
Scenariusz: Dariusz „Pała” Palinowski
Rysunki: Dariusz „Pała” Palinowski
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 2.10.2010
Objętość: 134 strony
Format: 207 × 272 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy 120 g
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,90 zł
ID: 2598*

Opis wydawcy:

Dariusz „Pała” Palinowski to pierwszy undergroundowy polski komiksiarz z prawdziwego zdarzenia i ojciec tego gatunku nad Wisłą. Jego legendarny „Zakazany owoc” był pierwszym komiksem wydanym przez kulturę gniewu. Tak naprawdę kultura gniewu została założona, by opublikować właśnie ten album! Dziś Pała wraca w swoim najlepszym wydaniu.

Wydany z okazji 10 rocznicy istnienia kultury gniewu tom zbiera wszystkie 5 numerów „Zakazanego owocu” (zina wydawanego przez Pałę między 1989 a 1995 rokiem), komplet przygód słynnych braci Kowalskich, a także całkiem świeże i nigdzie nie publikowane komiksy i rysunki. To jak do tej pory najpełniejsza prezentacja prac klasyka polskiego undergroundu!

Pała to oryginalny sposób myślenia o rzeczywistości wokół nas i manifestacji swojego z niej niezadowolenia. Są nią właśnie komiksy przesiąknięte okrutnym szyderstwem, sarkazmem i czarnym poczuciem humoru, które łatwo zwodzi czytelnika. Bo te opowieści, choć bardzo zabawne, tak naprawdę są skrajnie brutalne i pozbawione złudzeń. Kultowe w latach 90. do dziś zachowują świeżość i siłę, a dodatkowo stały się wyjątkowym świadectwem o stanie świadomości Polaków w czasie burzliwych przemian.

[kultura gniewu]


okładka oryginału

„Zbyt cool by dało się zapomnieć”
Tytuł oryginału: „Too Cool to Be Forgotten”
Scenariusz: Alex Robinson
Rysunki: Alex Robinson
Okładka: Matt Kindt
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 27.09.2010
Wydawca oryginału: Top Shelf Productions
Data wydania oryginału: 07.2008
Objętość: 128 stron
Format: 145 × 200 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 40,00 zł
ID: 2599*

Opis wydawcy:

OSTRZEŻENIE: Andy Wicks, mężczyzna w średnim wieku, próbował już wszystkiego, aby rzucić palenie – od silnej woli po plastry i antynikotynowe gumy do żucia, postanowił więc dać również szansę metodzie z hipnozą, do której zachęcała go żona. Przecież nic złego nie może się wydarzyć? Niestety, przyjdzie mu się zmierzyć z czymś gorszym niż śmierć – szkołą średnią!

Zostaje przeniesiony do roku 1985 i musi przeżyć jeszcze raz, jako wychudzony i nieporadny nastolatek, swoje licealne czasy. Czy powtórzy swoje błędy z przeszłości, czy może wykorzysta drugą szansę, by sprowadzić rzeczy na właściwy tor? Jednego jest pewien, tym razem nie zmarnuje szansy na poderwanie dziewczyny, w której durzył się na lekcjach matematyki…

Zdobywca nagrody Harveya 2009 w kategorii najlepszy album graficzny z premierowym materiałem.

[timof i cisi wspólnicy]


„Zeszyty Komiksowe” nr 10: „Granice komiksu”
Redaktor naczelny: Michał Błażejczyk
Okładka: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: CentralaFundacja Transmisja
Data wydania: 10.2010
Objętość: 154 strony
Format: 212 × 298 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 24,90 zł
ID: 2600

Opis wydawcy:

Numer poświęcony został komiksowi eksperymentalnemu, czyli takiemu, który spędza sen z powiek tym wszystkim, którzy dość mają szablonowości i prostoty historyjek obrazkowych. I dotyczy to wszystkich możliwych rodzajów eksperymentowania: tematycznych, formalnych, korzystania z innych gatunków oraz przenikania z nimi. Jest jasne, że wiele tego typu prac wzbudza silne emocje zarówno u czytelników, jak i u krytyków (a czasem – krytykantów) komiksu – i właśnie o to chodzi!

Również same „Zeszyty Komiksowe” przekroczyły pewną granicę: jest to pierwsze wydanie o międzynarodowym charakterze. Poza Polakami teksty do numeru napisali badacze z USA (w tym prof. John Lent, założyciel i redaktor naczelny International Journal of Comic Art), Niemiec, Grecji i Estonii, komiksy zaś pochodzą z Bośni, Estonii, Rosji, Francji, USA i Argentyny (oraz z Polski).

Wisienką na torcie jest pierwszy polski wywiad ze Scottem McCloudem.

[CentralaFundacja Transmisja]

Spis treści:

 • temat numeru
 • „Zostawmy granice w spokoju” – Daniel Gizicki
 • „W stronę formy otwartej. Polski komiks w przestrzeni intermediów” – Jakub Woynarowski
 • „Granice komiksu” – wywiad z Pedro Mourą
 • „Scott McCloud. Zarys twórczości” – Łukasz Czubak
 • „Do czego zdolny jest komiks” – wywiad ze Scottem McCloudem
 • „Formalizm to pułapka. Scotta McClouda poglądy na komiks” – Thomas Becker
 • „Jaki będzie komiks cyfrowy?” – Jakob F. Dittmar
 • „W którą stronę? Komiks na ścianach i nie tylko” – Jakub Jankowski
 • „Orbis Pictus: wyjść poza ortodoksję” – wywiad z Jakubem Woynarowskim
 • „Komiks i performance: eksperymenty i badania” – Jonathan M. Gray
 • „Przenikanie komiksu i fotografii w »Przybyszu« Shauna Tana” – Aleksandra Duralska
 • „Trudne dobrego początki. Komiks i film na przełomie XIX i XX wieku” – Paweł Sitkiewicz
 • „Kreatywność poprzez ograniczenia. O ruchu Constrained Comics” – Łukasz Czubak
 • „Życie jak komiks” – Agata Michalak
 • „Komiks eksperymentalny spotyka sam siebie” – Piotr Szreniawski
 • „Chris Ware: Najmądrzejszy Twórca Na Ziemi” – Bartosz Sztybor
 • „Jak brzmi kolor żółty?” – Michał Traczyk
 • „Metajęzyk, czyli pisanie obrazami” – Mari Laaniste
 • „Dialog z tradycją. Komiksowa adaptacja Ifigenii” – Evangelia Moula
 • „Codzienność elfa. Komiksowy dziennik Jamesa Kochalki” – Tomasz Pstrągowski
 • „Granica świadectwa / świadectwo granicy. Komiks »Josel. 19 kwietnia 1943«” – Jacek Świdziński
 • „Elementy komiksu w azjatyckiej sztuce dawnej” – John A. Lent
 • „Formy chmurowe w komiksie” – Filip Bąk
 • Komiksy i rysunki
 • „Week-end chez Clément”, bez tytułu – Pierre Jeanneau
 • „Signs”, „Wolność”, „Znaczenie”, „Kamera” – Jan Koza
 • „Royal Navy Sea Harrier and the Birds”, „A Day in the Life of Cardboard Monster” – Jorge Opazo
 • „Tribute to »Come Pick Me Up«” – Marcin Sikorski
 • „Ludożercy na wolności”, „Kobiety marnej kondycji” – Agnieszka Piksa
 • „Maszyny samotnicze” – Jakub Woynarowski
 • „iPhonic” – Jonathan M. Gray
 • „Sleep-Walk” – Elina Kasesalu
 • bez tytułu (eksperymentalny komiks SF z roku 1991) – Tomasz Niewiadomski
 • „Vandalis Fantasm”, „Tęcza nad Melbourne” – Bartłomiej Żołyński
 • „Zdania, sentencje i aforyzmy”, „Szczęśliwe obłoki”, „Stanąłem na Marszałkowskiej” – Łukasz Kuś, Mateusz Marek
 • bez tytułu – Paco Ulman
 • „Grono gniewu” – Marek Turek
 • „Still Life” – Veiko Tammjärv
 • „Bajka” – Magdalena Rucińska, Michał Schmidt
 • „Days of Sorrow” – Majo Pavlovic
 • bez tytułu – Edward Kulemin
 • Aktualności
 • „Wyłowione perełki” – Przemysław Zawrotny
 • „Lista nowości: maj 2009 – lipiec 2010” – Tomasz Kontny

„Ziniol” nr 9
Redaktor naczelny: Dominik Szcześniak
Okładka: Dimitrios Kasdaglis
Wydawca: timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 30.09.2010
Objętość: 96 stron
Format: 170 × 240 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 2601

Opis wydawcy:

Za sprawą działań Bartłomieja Kuczyńskiego numer jest niemal w całości poświęcony komiksowi greckiemu.

Spis treści:

 • komiksy
 • „Morda” – Tomek Giovanis
 • „Illiada” – Ilias Kyriazis
 • „Babel” – Elias Tabakeas
 • „Invidia” – Manos Lagouvardos
 • Komiksy Marco Mendesa
 • „Albatrosy” – Marc
 • „The Most Stupid Hits” – Tomek Giovanis
 • „Rycerz, który chciał być królem” – Michael Dialynas
 • „I love you” – Alexia Othonaiou, Spiros Derveniotis
 • „Raj utracony” – Spiros Derveniotis, Alexia Othonaiou
 • „Biblia Tijuańska” – Tasos Zafiriadis
 • „Puzzle Boy i Kartoflany Łeb” – Tasos Zafiriadis
 • „Wspaniały świat greckich komiksów” – Tasmar
 • „Ego Sum Ergo Sum” – John Bardakos
 • „Tajna tożsamość” – Petros Christoulias
 • „Moufa” – George Komiotis, Elli Moka
 • „Opanowane ręce, złamane serce” – Michael Dialynas
 • „Dom wiedźmy” – Kostas Kiriakakis
 • „Z życia karaluchów” – George Meliss
 • „Psia dola” – Jelena Woronowicz, Andrij Tkalenko
 • publicystyka
 • „Krótka historia komiksu w Grecji” – Elias Tabakeas
 • „Wstęp, do którego napisania zmusił mnie Marco” – Lígia Paz
 • „pRzYpAdKoWy felieton 02: trzeba coś robić” – Jakub Jankowski
ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa