ARCHIWUM

poniedziałek, 31.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Battle Angel Alita" tom 8: "O wojnie Barjacka"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 232
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1041
Zbrojne Ramię Zalemu - Alita - idzie na wojnę! Wojnę z wrogami Zalemu, wojnę z tym, co zagraża tej podniebnej metropolii. Co jednak, gdy wróg znajduje się w Zalemie? Czy można wygrać tę wojnę?
[JPF]


 

 

poniedziałek, 31.01.2005
zapowiedzi
Antologia pasków komiksowych

 

Daniel Gizicki zapowiedział na Warszawskie Spotkania Komiksowe premierę antologii pasków raczej kierujących się w stronę undergroundu. W projekcie udział wezmą między innymi: Marek Lachowicz, Asou Swing, Piotr Machłajewski , Prq, Maciej Pałka, Marek Turek, Piotr Nowacki, Daniel Gizicki, Mateusz Skutnik i inni. Wydanie będzie typowe dla produkcji zinowych a nakład bardzo ograniczony. Cena antologii wyniesie 5 złotych i będzie ją można kupić na stoisku Imago.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 31.01.2005
zapowiedzi
"Banner" miesiąc później

Wydawnictwo Mandragora przesunęło premierę polskiej edycji mini-serii "Banner" z lutego na marzec. Komiks Briana Azzarello i Richarda Corbena ma w sumie 4 części.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 31.01.2005
www
"Agresor" nr 2

Ukazał się drugi numer magazynu "Agresor". Znalazły się w nim komiksy: "PanNikt" Kintara, "Arizona" Stiwa oraz "Dwunasty rozdział"Kamila Bachmińskiego, a także teksty: "Subiektywne spojrzenie na miniony rok" Daniela Gizickiego, "Kurs technikoloru cz. 2" Bartka "Mariana" Ślesińskiego, parę zapowiedzi na luty 2005 oraz kilka recenzji.
[Jarek Obważanek]


sobota, 29.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 2/2005
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 01.2005
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 1040kup w Imago.com.pl

"Sztuka rysowania komiksów"
Autor: Ben Caldwell
Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Wydawca: Muza
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 96
Format: 21,5 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk:
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 1039
Książka przeznaczona jest dla osób, które zaczynają tworzyć komiksy albo chcą dopracować sztukę rysowania postaci komiksowych. Autor pokazuje, jak należy rysować twarze, części ciała, sylwetkę bohatera w różnych pozycjach, ukazuje także różne triki, dzięki którym postaciom nadawane są odpowiednie emocje, wyczuwalny jest nastrój akcji. Czytelnik uczy się kreowania różnych typów ludzi i osobowości, odpowiednich do akcji, jaką sobie wymyśli. Książka nie mówi natomiast o tym, jak krok po kroku tworzyć historie rysunkowe.
[Muza]


 

 

sobota, 29.01.2005
nagrody
Grand Prix miasta Angoulême

Georges Wolinski został laureatem tegorocznego Grand Prix miasta Angoulême przyznawanego za cały komiksowy dorobek i/lub wpływ autora na ewolucję gatunku. Autor będzie prezydentem następnego Festiwalu i będzie miał możliwość zorganizowania przekrojowej wystawy swojej twórczości.

Georges Wolinski urodził się w 1934 roku w Tunezji. W 1946 roku jego rodzina przeprowadziła się do Francji, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. W 1952 przybył do Paryża studiować architekturę, ale uczelni nie ukończył i w 1960 roku rozpoczął rysować karykatury, ilustracje i paski komiksowe do miesięcznika satyrycznego "Hara-Kiri". Komiksy te poruszały tematy polityczne lub erotyczne: "Ils Ne Pensent Qu' a Ça" ("Oni myślą tylko o jednym"), "Histoires Inventées" ("Wymyślone historie") oraz "Hit-Parades".

Podczas studenckiej rewolty w maju 1968 roku Woliński otworzył jeden z najbardziej ciętych magazynów satyrycznych: "L'Enragé" ("Wściekły"). Ponadto wyrażał swą filozofię w serii pasków "Je Ne Veux Pas Mourir Idiot" ("Nie chcę umrzeć idiotą") oraz "Pas Que la Politique Dans la Vie" ("Poza polityką też jest życie"). W 1977 roku Wolinski został rysownikiem w komunistycznej gazecie "L'Humanité". Prace Wolinskiego można znaleźć w dzienniku "Libération", tygodniku "Paris-Match", "L'Écho des Savanes" oraz "Charlie Hebdo".
[Jarek Obważanek na podst. Angoulême BD i Lambiek]


 

 

sobota, 29.01.2005
nagrody
Nagrody 32. MFK w Angoulême

Jury pod przewodnictwem Zepa ogłosiło listę nagród 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême, która jest bardzo reprezentatywna dla polityki otwierania się Festiwalu na resztę świata, promowanej przez organizatorów. Zwycięzcy pochodzą z Japonii (Jirô Taniguchi), Stanów (Alex Robinson), Niemiec (Ralf Konig), Finlandii (fanziny "Glomp" i "Laikku", zwycięzcy Nagrody za fanzin) oraz Iranu - Marjane Satrapi zdobyła Nagrodę za najlepszy album za "Poulet aux prunes". Lista nagród wcześniej rzadko była tak zróżnicowana i otwarta, od mangi do długich komiksów, wliczając różnorakie twarze europejskich inspiracji, co odzwierciedla kulturalną różnorodność komiksu w dzisiejszych czasach.

Pełna lista zwycięzców została ogłoszona w czwartkowy wieczór w teatrze Angoulême przed licznie zgromadzoną publicznością. W trakcie ceremonii pojawiły się wzruszające momenty, takie jak hołd oddany zmarłemu niedawno Willowi Eisnerowi przez Arta Spiegelmana. Oprócz nagród oficjalnych japoński mistrz, Yoshihiro Tatsumi, który przybył z Japonii specjalnie na Festiwal, został wyróżniony specjalną nagrodą uznania.

Lista nagrodzonych

Nagroda za najlepszy album
"Poulet aux prunes", autor: Marjane Satrapi (L'Association)

Nagroda za rysunki
"Le sommet des dieux", autor: Jirô Taniguchi (Kana)

Nagroda za scenariusz
"Comme des lapins", autor: Ralf Köning (Glénat)

Nagroda za debiutancki album
"De mal en pis", autor: Alex Robinson (Rackham)

Nagroda za serię
"Les formidables aventures de lapinot", autor: Lewis Trondheim (Dargaud)

Nagroda za dziedzictwo
"Le concombre masqué", autor: Mandryka (Dargaud)

Nagroda młodych - 9-12 lat
"Lou", autor: Neel (Glénat)

Nagroda młodych - 7-8 lat
"Les p'tits diables" tom 2: "C'est pas nous", autor: Dutto (Soleil)

Nagroda za fanzin
Ex aequo: "Glömp" i "Laikku" (Finlandia)

Nagroda dla młodego talentu
Vincent Perriot - Orléans - "Ecole ESI" w Angouleme

Communications Prize
"24 heures sous tension" wykonany dla Pfizer Laboritories przez agencję Corporate fiction, scenariusz Philippe Périé i Mykaia, rysunki Denis Bodart, kolory Etienne Simon

Grand Prix RTL we współpracy z MFK w Angouleme
"Ou le regard ne porte pas", autorzy: Abolin i Pont (Dargaud)

Nagroda publiczności za najlepszy album
"Le sang des valentines", autorzy: de Metter i Catel (Casterman)

Nagroda René Goscinnego
"Trois éclats blancs", autor: Bruno Le Floc'h (Delcourt)

32. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, największa impreza komiksowa na świecie, rozpoczął się w czwartek a zakończy w niedzielę.
[Jarek Obważanek na podst. Angoulême BD]


sobota, 29.01.2005
filmy
Polska premiera "Blade: Trinity"

Wczoraj na ekrany polskich kin Warner Cinema wprowadził film "Blade: Mroczna trójca" ["Blade: Trinity"], trzecią część filmowej adaptacji komiksu Marvela. Obraz wyreżyserował do własnego scenariusza David S. Goyer.

Gdy Wampirzy Ród wymyśla plan wrobienia Blade'a w serię brutalnych morderstw, musi on połączyć siły z Nocnymi Myśliwymi (Nightstalkers), klanem ludzkich łowców wampirów, w ostatecznej bitwie, w której ślad krwii wiedzie prosto do legendarnego wampira Drakuli.

W filmie występują Wesley Snipes jako Blade, Jessica Biel jako Abigail, córka Whistlera (Kris Kristofferson), która odziedziczyła obowiązki zabijania wampirów niegdyś należące do Blade'a oraz Ryan Reynolds jako Hannibal King, jeden z Nocnych Myśliwych. Film trwa 113 minut.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 28.01.2005
wydarzenia
Komiks w 24 godziny także poza Ameryką

23 kwietnia po raz drugi odbędzie się 24 Hour Comics Day, niezwykła impreza, podczas której rysownicy podejmują się wymyślenia i narysowania w ciągu 24 godzin 24 stron komiksu. W ubiegłym roku impreza odbywała się w 57 lokacjach (m.in. sklepach komiksowych, czynnych wyjątkowo całą dobę, by widzowie mogli obserwować postępy) w Stanach i Kanadzie, a uczestniczyło w niej ponad 500 rysowników, począwszy od 10-letniego chłopca do znanych profesjonalistów. Już teraz wiadomo, że tegoroczna edycja zgromadzi znacznie więcej uczestników, w tym także z innych krajów. Organizatorom zostały zgłoszone lokacje we Francji i Korei Południowej, a być może ta lista jeszcze się rozszerzy.

Gdybyś był zainteresowany organizacją polskiej edycji imprezy, to zapraszam na forum WRAK-a, gdzie już rozpoczęła się dyskusja na ten temat. Możesz też przyłączyć się do zabawy w zaciszu własnego domu - samotnie lub z przyjaciółmi. Na stronie projektu znajdziesz szczegółowy regulamin. Wystarczy trochę narzędzi, czasu i wyobraźni.

24-godzinne rysowanie wymyślił ponad 10 lat temu Scott McCloud, znany komiksowy teoretyk i autor cenionej książki "Understanding Comics", jako kreatywne ćwiczenie, by zmusić twórców do pominięcia wszelkich przerw i wątpliwości, które ich spowalniają. Zostało wydanych już kilka książek z 24-godzinnymi komiksami, w tym "24 Hour Comics" pod redakcją samego McClouda oraz "24 Hour Comics Day Highlights 2004" z wybranymi pracami z poprzedniej edycji imprezy. Planowana jest też antologia "24 Hour Comics All-Stars" z historiami stworzonymi wyłącznie przez zawodowych rysowników komiksowych.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


piątek, 28.01.2005
promocje
"Cześć, Michael!" za złotówkę

Waneko ogłosiło nową promocję. Każdy, kto od 1 lutego złoży w wydawnictwie zamówienie drogą wysyłkową może otrzymać 4 tom komiksu "Cześć, Michael!" za złotówkę. Promocja jest ważna do wyczerpania zapasów.
[Jarek Obważanek]


piątek, 28.01.2005
filmy
"Man-Thing" od razu w telewizji

Nakręcona jeszcze w 2003 roku filmowa adaptacja serii "Man-Thing" nie trafi do kin. Po podaniu kilku terminów premier producenci zdecydowali, że obraz trafi od razu do telewizji. 30 kwietnia wyemituje go Sci Fi Channel. Następnie "Man-Thing" zostanie wydany na DVD w ostrzejszej wersji.

Ostry konflikt narasta między wydobywcą ropy naftowej a Indianami, którzy zostali wypchnięci z ich pradawnych terytoriów. Gdy członkowie ekipy budowlanej zaczynają umierać, stróże prawa natychmiast podejrzewają Indian. Ale dalsze dochodzenie doprowadza ich do bagiennego potwora zwanego Man-Thingiem, groźnej istoty żywiącej się ludzkimi emocjami i dosłownie palącej tych, którzy znają strach.

Scenariusz na podstawie serii komiksowej z lat 1970. napisał Hans Rodionoff. Film reżyseruje Brett Leonard ("Zabójcza perfekcja", "Kryjówka diabła", "Kosiarz umysłów"), a występują Jack Thompson, Matthew Le Nevez, Rachel Taylor, Steve Bastoni i inni.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 28.01.2005
recenzje
"Glinno"

W skrócie: Tak naprawdę nie da się napisać o tym komiksie nic konkretnego. Cokolwiek zdradziłbym z fabuły, można uznać za moją interpretację, a nie jakiś żelazny fakt. Bo czerpiące garściami z horrorów o amerykańskich odludziach "Glinno" to jeden z najbardziej odjechanych albumów, jakie pojawiły się na polskim rynku. Dzięki niemu Jacek Frąś awansował do roli Davida Lyncha polskiego komiksu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


czwartek, 27.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Video Girl Ai" tom 12
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 190
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1038
Moteuchi Yota rozstaje się ze swoją sympatią, Moemi. Czy jednak zdecyduje się podzielić uczucia Video Girl?
[Waneko]


czwartek, 27.01.2005
zapowiedzi
Zmiana terminów i nowe zapowiedzi JPF-u

 

Na początku stycznia JPF nieoczekiwanie zmienił swój plan wydawniczy na pierwszy kwartał bieżącego roku (sporo tytułów zaliczyło poślizg) i zaprezentował zapowiedzi na drugi. Planowany wcześniej na styczeń "Full Metal Alchemist" został przeniesiony aż na kwiecień, a "D.N.Angel" z lutego przeskoczył na marzec. W czerwcu edytor zamierza rozpocząć serię ".hack", o której szerzej w oddzielnym tekście. Ponadto na maj planowane są jeszcze dwa nowe tytuły, na razie jednak nie wiadomo jakie.

A oto pełna lista zapowiedzi:

Więcej informacji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 27.01.2005
zapowiedzi
".hack" w czerwcu z JPF-u

Na czerwiec wydawnictwo JPF zapowiedziało pierwszy tom serii ".hack//tasogare no udewa densetsu", której autorami są scenarzysta Tatsuya Hamazaki i rysownik Rei Izumi (po lewej okładka wydania amerykańskiego).

Witaj w Świecie, jednej z najbardziej zaawansowanych gier sieciowych, jakie powstały. W Świecie możesz być kim tylko chcesz, odgrywać swe przygodowe fantazje, a poprzez pracę zespołową i determinację możesz nawet zostać bohaterem. 14-letnie bliźniaki Shugo i Rena właśnie wygrały konkurs, który pozwoli im zagrać jako legendarne wcielenia: Kite i Black Rose. Uzbrojone w moc Mrocznej Bransolety, muszą odkryć co zmusza drańskie potwory do zakażania Świata i kontynuować legendę hakerów.
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


czwartek, 27.01.2005
zagranica
"Hunter/Killer" - nowa seria z Top Cow

W lutym zadebiutuje w Stanach nowa seria z wydawnictwa Top Cow zatytułowana "Hunter/Killer" ["Łowca-zabójca"]. Pracują nad nią Mark Waid (scenariusz), Marc Silvestri (szkic), Joe Weems (tusz) oraz Steve Firchow (kolory).

Fabuła komiksu opiera się na rosnącym oburzeniu Amerykanów na coraz bardziej skorumpowaną administrację, oburzeniu rozważanym w kontekście myśli, że u władzy są również osoby, które mają poczucie moralności i chcą robić rzeczy dobre. Odkrywamy istnienie czwartego, tajnego wydziału rządu USA, który istniał od czasów kolonialnych: wydziału awaryjnego, odpowiedzialnego za utrzymywanie rządu w ryzach. Pracują w nim Wolf i Ellis, obdarzeni nadludzkimi mocami łowcy-zabójcy. Ich zadaniem jest pilnowanie strażników, nadzorowanie policjantów oraz wypełnianie najmroczniejszych misji, w tym ściganie superłotrów.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


czwartek, 27.01.2005
recenzje
"Dobry Komiks" nr 31/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 3

W skrócie: Cieniutki. W obu znaczeniach, jakie do komiksu dopasować można.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


środa, 26.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Great Teacher Onizuka" tom 5
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 15,90 zl
ID: 1037
Eikichi Onizuka pragnie pokazać swoim wychowankom, jakie talenty ma Tomoko Nomura, pieszczotliwie nazywana przez koleżanki "Tłumoko". Czy dzięki niekonwencjonalnym zabiegom Onizuki, Tomoko uda się udowodnić, ile jest warta? Tymczasem konserwatywny przewodniczacy Uchiyamada, któremu Onizuka jest solą w oku, snuje intrygę, której celem jest definitywne wyrzucenie Eikichiego ze szkoły. Czy i tym razem sprawdzi się stara zasada, że kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada?
[Waneko]


"Kaczor Donald" nr 5-6/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 26.01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 7,50 zł
ID: 1035kup w Imago.com.pl

"Osiedle Swoboda" nr 2
Scenariusz: Michał "Śledziu" Śledziński
Rysunki: Michał "Śledziu" Śledziński
Kolory: Bartosz "Marian" Ślesiński
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 01.2004
Liczba stron: 36
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 5,90 zł
ID: 1036
Odcinek po brzegi naładowany akcją, przy której zagrywki z Hong-Kongu to piknikowe podrygiwania zdeptanej mrówki.
[Produkt Crew]


środa, 26.01.2005
zapowiedzi
Egmont w marcu

Wydawnictwo Egmont Polska przedstawiło plany Klubu Świata Komiksu na marzec. Możemy spodziewać się 9 pozycji, wśród których znajdzie się tylko jedna nowość: "Garaż hermetyczny" Moebiusa prezentowany w ramach "Mistrzów Komiksu".

[Jarek Obważanek]


środa, 26.01.2005
zapowiedzi
Ziom Jeż Jerzy na okładce

Tomasz Leśniak nadesłał WRAK-owi okładkę następnego tomu "Jeża Jerzego" pt. "Ziom", który ukaże się w marcu nakładem Egmontu. W środku znajdą się odcinki prezentowane wcześniej w "Ślizgu" uzupełnione nowym materiałem.
[Jarek Obważanek]


środa, 26.01.2005
recenzje
"Corto Maltese" tom 1: "Ballada o Słonym Morzu"

W skrócie: "Corto Maltese" na długo przed debiutem w Polsce zdążył stać się komiksem legendarnym. I jak to z legendami często bywa w zderzeniu z rzeczywistością nieco przybladł. Na początku lektury komiks mnie trochę rozczarował, z czasem jednak przekonałem się, że jest to kawał dobrej historii przygodowej.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 25.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Trzeci Testament"
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Alex Alice
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 1997, 1998, 2000, 2003
Liczba stron: 48+48+56+80
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 1031
Zafoliowane razem wszystkie odcinki serii: "Marek, czyli przebudzenie lwa", "Mateusz, czyli oblicze anioła", "Łukasz, czyli tchnienie byka" oraz "Jan, czyli dzień kruka".


wtorek, 25.01.2005
zapowiedzi
"Rork" zostanie dokończony

Wydawnictwo Twój Komiks poinformowało, że w połowie lutego 2005 r. ukaże się nowy komiks z serii "Rork" pt. "Zejście". Oprócz szóstego tomu pojawi się niewielki dodruk czwartej części pt. "Gwiezdne światło". Oba komiksy będą sprzedawane w cenie detalicznej 24,00 zł. Podwyżka wynika ze wzrostu kosztów produkcji.
[Motopol - Twój Komiks]


wtorek, 25.01.2005
zapowiedzi
Okładki Egmontu na luty

 

Wydawnictwo Egmont zaprezentowało okładki pozycji, które zamierza wydać w lutym w ramach Klubu Świata Komiksu. Są to w kolejności: "Hellboy": "Trzecie życzenie i inne opowieści", "Kamikaze Kaito Jeanne" tom 5, "Kenshin" tom 4, "Miecz nieśmiertelnego" tom 4, "Ranma 1/2" tom 4, "Strefa Śmiechu" nr 4: "Jeremi" tom 4, "Tajemnica trójkąta" tom 2: "Młodzieniec w całunie" oraz "Technokapłani" tom 5: "Sekta Technobiskupów".
[Jarek Obważanek]wtorek, 25.01.2005
prasa
"Ślizg" nr 2/2005

W wydanym kilka dni temu lutowym numerze "Ślizgu" Jeż Jerzy przestrzega przed sięganiem po narkotyki - przynajmniej niektóre. Ponadto Tadeusz Baranowski opowiada o swoim projekcie pożegnalnym i jego okolicach. Nie zabrakł też kilku komiksowych recenzji.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 25.01.2005
recenzje
"Eden, It's an Endless World!" tom 7

W skrócie: Chociaż w ostatecznym rozrachunku ten tom jest swego rodzaju rozbiegówką przed ostateczną rozprawą między Eliahem i Pedrem, to i tak jest znakomity i sporo się w nim dzieje - nie tylko w retrospekcjach.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 24.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Brzoskwinia" tom 6
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1022
Ciąg dalszy sercowych rozterek pięknej Momo. Ciemnoskóra dziewczyna wpada w pułapkę zastawioną przez podstępną przyjaciółkę Sae. Dowiaduje się jednak prawdy i w ten sam sposób postanawia zemścić się na nieznośnej koleżance.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Gunsmith Cats" tom 6: "Porwanie"
Scenariusz: Kenichi Sonoda
Rysunki: Kenichi Sonoda
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 232
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1023
Rally i jej przyjaciółki postanawiają pomóc człowiekowi oskarżonemu o morderstwo i porwanie własnej córki. Sprawa okazuje się jednak znacznie bardziej skomplikowana, a dziewczyny jak zwykle lądują w samym środku największych kłopotów.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kajko i Kokosz": "Szranki i konkury" cz. 1
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Jacek Skrzydlewski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Poprzednie wydanie: KAW 1989
Liczba stron: 60
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 1024
Po raz pierwszy w kolorze!

Kajko i Kokosz wiodą spokojne życie w Mirmiłowie. Tymczasem brat Mirmiła - Wojmił potrzebuje wojowników na wyprawę wojenną. Prosi Mirmiła o pożyczenie swych najdzielniejszych wojów. Kajko i Kokosz po długiej podróży docierają do grodu. I zamiast na wojnie lądują w samym środku miłosnej rywalizacji.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kasta Metabaronów" tom 8: "Bezimienny, ostatni Metabaron"
Tytuł oryginału: Sans-Nom le dernier Méta-Baron
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 01.2004
Liczba stron: 64
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1025
Ostatni tom kosmicznej sagii o Metabaronach, rodzie wojowników, którzy z dziada pradziada szkolili się w sztuce wojennej. Bezimienny uważa się za ostatniego żyjącego Matabarona. Ale z przestrzeni kosmicznej powraca jego poprzednik - Stalogłowy. Wszechświat jest za mały dla nich dwóch - dochodzi do wyniszczającego pojedynku. A w tym czasie do galaktyki przybywa Suprawesz - kosmiczna istota, która zagraża wszystkim istotom w Galaktyce. I tylko Metabaron może ją powstrzymać.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Lanfeust w kosmosie" tom 1: "Ich... czworo"
Tytuł oryginalny: Un, deux... Troy
Scenariusz: Christophe Arleston
Rysunki: Didier Tarquin
Kolory: Claude Guth
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 12.2001
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 1026
Lanfeust to największy bohater magicznej krainy Troy, jego przygody opisuje seria "Lanfeust z Troy". To właśnie on pokonał największego wroga Troy - pirata Thanosa. Ale to nie koniec jego przygód. Na Troy przybywa statek kosmiczny. Okazuje się, że kraina, którą zna Lanfeust jest jednym z wielu światów w kosmosie. A Lanfeust i Thanos odgrywają w im specjalną rolę... Udane połączenie fantasy i science fiction, na dodatek przyprawione sporą dawką humoru.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Skrzydła serafina" tom 7: "Attim M-Zak"
Scenariusz: Toshiya Takeda
Rysunki: Hiroyuki Utatane
Tłumaczenie: Alex Hagemann
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 204
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1027kup w Imago.com.pl

"Spider-Man. Splątana sieć" tom 3: "Dżentelmeńska umowa"
Tytuł oryginału: Gentlemen's Agreement
Scenariusz: Bruce Jones
Szkic: Lee Weeks
Tusz: Josef Rubinstein
Kolory: Steve Buccellato
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 12.2001-02.2002
Liczba stron: 76
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1028
Ostatni tom z przygodami Spider-Mana. Charlie był policjantem, teraz jest taksówkarzem. Właśnie dowiedział się, że umiera na raka. Uratować go może operacja za pół miliona dolarów. Skąd wziąć takie pieniądze? Charlie zna również pewien sekret - wie kto skrywa się pod maską Spider-Mana. Taka informacja może być warta tyle pieniędzy. Tylko czy zdradzi człowieka, który nie zrobił mu nic złego?

Opowieść opublikowana w numerach 7-9 amerykańskiej serii.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 2
Scenariusz: Megumi Tachikawa
Rysunki: Megumi Tachikawa
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 200
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1029kup w Imago.com.pl

"Usagi Yojimbo" tom 17: "Pojedynek przy świątyni Kitanoji"
Tytuł oryginalny: Duel at Kitanoji
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 09.2003
Liczba stron: 208
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 1030
Dla ronina Usagiego nic nie jest proste, nawet bycie widzem w planowanym pojedynku między jego byłym nauczycielem Katsuichim i rywalem Katsuichiego - Nakamurą Kojim. Przed rozpoczęciem pojedynku Usagi wikła się w potyczkę między Kojim a miejscową szkołą szermierki. W jej trakcie ronin odkrywa niszczycielski sekret - słabość stylu Kojiego. Ten sekret mógłby uratować życie Katsuichiego, ale za cenę honoru Usagiego.
[Jarek Obważanek]


sobota, 22.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Cartoon Network Magazyn" nr 1/2005
Redaktor naczelny: Edyta Wielgosz
Scenariusz: Robbie Busch
Szkic: Christopher Cook, John Delaney
Tusz: Jeff Albrecht, Mike DeCarlo
Kolor: Dave Tanguya
Tłumaczenie: Agata Hajpel
Wydawca: Media Service Zawada
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Warner Bros. Entertainment Inc.
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 3,99 zł
ID: 1021
Pierwszy numer nowego miesięcznika dla dzieci i młodzieży, zawierającego komiksy, gry, łamigłówki, żarty i konkursy. Magazyn ściśle współpracuje z polską edycją kanału tematycznego telewizji Cartoon Network, dlatego wewnątrz można znaleźć komiksy ze sztandarowymi postaciami kanału, czyli: Atomówki ("The Powerpuff Girls"stworzone przez Craiga McCrackena), Krowę i Kurczaka ("Cow and Chicken" stworzone przez Davida Feissa), Laboratorium Dextera z DeeDee i Dexterem w rolach głównych ("Dexter's Laboratory" stworzone przez Genndy Tartakovskyego) no i oczywiście Johnny Bravo plus Ed, Edd Eddy.

Komiksy w numerze:

 • "Atomówki": "Nie ma interesu bez śniegobiznesu"
 • "Krowa i Kurczak": "Eats a Beat!"
  (wersja anglojęzyczna!)
 • "Laboratorium Dextera": "Pan Do Rany Przyłóż"
 • "Johnny Bravo": "Obłędny Rycerz"

[za: Nowa Gildia]


sobota, 22.01.2005
sklepy
50 hitów Egmontu w 2004 roku

Egmont zaprezentował listę swoich pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się komiksów w 2004 roku. Prym wiodły: "Thorgal", "Kajko i Kokosz" oraz albumowe przedruki komiksów z magazynu "W.I.T.C.H.". Dużym zainteresowaniem cieszyły się też mangi.

 1. "Thorgal" tom 28: "Kriss de Valnor"
 2. "Kajko i Kokosz": "Urodziny Milusia"
 3. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 6: "Złudzenia i kłamstwa"
 4. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 5: "Ostatnia łza"
 5. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 4: "Potęga ognia"
 6. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 7: "Pewnego dnia go spotkasz"
 7. "Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 1
 8. "Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 3
 9. "Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 2
 10. "Kajko i Kokosz": "Skarby Mirmiła"
 11. "Kenshin", tom 1
 12. "Tytus, Romek i A'Tomek" księga 29: "Tytus piernikarzem"
 13. "Thorgal" tom 7: "Gwiezdne dziecko"
 14. "Ranma 1/2" tom 1
 15. "Kamikaze Kaito Jeanne", tom 1
 16. "Kamikaze Kaito Jeanne", tom 2
 17. "Sandman": "Pora mgieł" cz. 1
 18. "Zemsta hrabiego Skarbka"
 19. "Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 2
 20. "Jeż Jerzy" tom 0: "Dokument"
 21. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 3: "Inny wymiar"
 22. "Eden. It's an Endless World!" tom 7
 23. 'Sandman": "Pora mgieł" cz. 2
 24. "Liga Niezwykłych Dżentelmenów" tom 2
 25. "Kenshin" tom 2
 26. "Brzoskwinia" tom 3
 27. "Armada" tom 6: "Gra pozorów"
 28. "Kajko i Kokosz": "Mirmił w Opałach"
 29. "Thorgal" tom 1 i 2: "Zdradzona Czarodziejka", "Wyspa lodowych mórz" - zestaw
 30. "Calwin i Hobbes" tom 1
 31. "Drapieżcy" tom 4
 32. "Tytus, Romek i A'Tomek" księga 80
 33. "Kamikaze Kaito Jeanne" tom 3
 34. "W.I.T.C.H. - Komiksy" tom 1: "Halloween"
 35. "Kajtek, Koko i inni"
 36. "Miecz nieśmiertelnego" tom 1
 37. "Usagi Yojimbo": "Maska Demona"
 38. "Kaznodzieja": "Dumni Amerykanie"
 39. "Wyprawa": "Powstanie"
 40. "Brzoskwinia" tom 4
 41. "Kaczogród": "Romano Scarpa"
 42. "Asteriks": "Syn Asteriksa"
 43. "Kajko i Kokosz": "Dzień śmiechały"
 44. "1602" tom 1
 45. "Brzoskwinia" tom 5
 46. "Usagi Yojimbo": "Ostrze Bogów" cz 2
 47. "Ranma 1/2" tom 2
 48. "Kajko i Kokosz": "Szkoła latania"
 49. "Sandman": "Zabawa w Ciebie" cz 1
 50. "Kajko i Kokosz": "Woje Mirmiła" cz. 1

[Jarek Obważanek]


sobota, 22.01.2005
zagranica
Black Panther powraca

Na początku lutego Marvel uruchomi w ramach imprintu Marvel Knights nową serię przygód "Black Panthera". Do scenariusza Reginalda Hudlina rysuje ją John Romita Jr., który pracuje jednocześnie nad "Wolverinem".

Nowa seria pokaże historię o dużym rozmachu, wracając do początków Black Panthera i jego rodzinnej Wakandy, fikcyjnego kraju w sercu Afryki. Wakanda pozostała nieosiągalna dla nowoczesnego świata, pomimo jej zaawansowania w nauce i technologii, tak samo jak jej ogromnych zasobów cennego paliwa kopalnego, vibranium. Niepodległość Wakandy nie tylko blokuje całkowitą dominację sił kolonialnych w Afryce, ale też pozwala na uniknięcie obcych wpływów w jej ewolucję kulturalną.

Właśnie od tej ekscytującej kultury Hudlin zaczyna opowiadać bogatą historię Black Panthera i doprowadza go do znaczącej pozycji w uniwersum Marvela. Pierwsze sześć zeszytów odtworzy dla fanów Marvela dziedzictwo bohatera - jego historię rodzinną, jego wrogów i jego siłę. Kolejne sześć odcinków rozpocznie włączanie postaci do świata Marvela. Do końca drugiej historii Black Panther zdąży wywrzeć wpływ na każdą ważniejszą postać w uniwersum. Spotka Avengers, Spider-Mana, X-Men, a także innych czarnoskórych bohaterów, takich jak Blade, Luke Cage, Storm.

Black Panther został stworzony w 1966 roku przez Stana Lee i Jacka Kirby. Po raz pierwszy pojawił się jako antagonista w "Fantastic Four" nr 52, chociaż już wtedy było jasne, że ten barwny bohater nie jest złoczyńcą. Poprzednia seria jego przygód zakończyła żywot we wrześniu 2003 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Newsarama]


piątek, 21.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 1/2005: "DK Extra": "Spectacular Spider-Man" nr 6
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Daimon Scott
Tusz: Rob Campanella
Kolory: Edgar Delgado ze Studia F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 21.01.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł
ID: 1019
Po uporaniu się z jadowitymi, wszędzie wciskającymi swoje macki przeciwnikami Peter zostaje zmuszony zaopiekować się doktorem Curtem Connorsem, którego dzika natura czyni niezwykle niebezpiecznym dla otoczenia...

Zawiera historie z amerykańskich numerów 11-13.
[Dobry Komiks]


"W.I.T.C.H." nr 48
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz: Paola Mulazzi
Rysunki: Graziano Barbaro
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1020


piątek, 21.01.2005
zapowiedzi
Mandragory obniża ceny od lutego

 

Poczynając od lutego, komiksy Mandragory o objętości 24 strony kosztować będą 5 zł, czyli będą o prawie 40% tańsze, niż obecnie. Wydawca nie wyklucza wyjątków od tej reguły, ale wyższe ceny mogą dotyczyć wyłącznie pojedynczych serii. Oczywiście ceny dotąd wydanych komiksów (oraz tych planowanych na przyszły tydzień) nie ulegną zmianie. Ponadto po wydaniu w lutym 48-stronicowego zeszytu "Sam i Twitch"część 4 pozycje o takiej objętości będą rzadkością. Jeśli jednak będą się pojawiać, to ich cena wyniesie najprawdopodobniej 10 zł.
[Jarek Obważanek]


piątek, 21.01.2005
zapowiedzi
Okładki Mandragory na styczeń. "100 naboi" jeszcze później

 

Wydawnictwo Mandragora zaprezentowała okładki komiksów, które powinny trafić do dystrybucji w przyszłym tygodniu. Są to: "Darkness" część 9 i "Punisher" część 8. Ponadto pojawi się przesunięty z grudnia "Spawn" nr 31. Niestety, długo oczekiwany ósmy tom "100 naboi" znowu został przeniesiony - tym razem na marzec.
[Jarek Obważanek]


   

piątek, 21.01.2005
zagranica
Papież komiksowym superbohaterem

Po co wymyślać fikcyjnych superbohaterów, skoro po ziemi chodzą prawdziwi? Dzieci w Kolumbii oszalały na punkcie komiksu z Janem Pawłem II w roli Supermana

Kajdanki dla Demonów, Tarcza Antygrzechowa, Kalesony Nieskazitelności, Okulary Dobroci, Buty z Gumy przeciwko Złej Energii oraz Miecz Oczyszczenia - to tylko niektóre gadżety, którymi posługuje się główny bohater komiksu "Chwalebny Ojciec Ludzkości" ["El Increible HomoPater"]. Choć jego imię nie pada ani razu, nietrudno się domyślić, że jego pierwowzorem jest Jan Paweł II. "Wychowałem się na komiksach ze Spidermanem i Supermanem, ale po co wymyślać fikcyjnych superbohaterów, kiedy prawdziwi chodzą po ziemi?" - pyta Rodolfo Leon Sanchez, twórca komiksu.

Wymyślona przez niego opowieść zaczyna się tak: w czasie porannych modlitw w swoim watykańskim domu "najwyższy kapłan" czuje, że jego ciało zmienia się w piasek i znika kawałek po kawałku, tak jakby umierał. Ale nie umiera, tylko wkracza w inny wymiar i przemienia się w postać w obcisłym niebieskim odzieniu podobną do Supermana. Teraz jest gotowy, żeby ruszyć z misją zbawienia świata i walczyć z siłami zła.

"Akcja komiksu rozgrywa się w stolicy Kolumbii Bogocie. Lucyfer i demony wybrały ją na centrum swego działania" - opowiada Rodolfo.

Jego superbohater oprócz tego, że za wszystkich się modli, aktywnie walczy ze złem (np. ratuje autobus), pomaga ludziom w rozwiązywaniu codziennych problemów i kropi wodą święconą, kiedy tylko poczuje, że w pobliżu może czaić się zły duch.

Dzieło Rodolfa na razie można oglądać na wystawie w jednej z galerii w Bogocie. Na jej otwarcie przyszło mnóstwo filozofów, pisarzy i artystów, nie przyszedł żaden ksiądz ani zakonnica. Rodolfo nie komentuje tego faktu. Mówi za to, że w przyszłości chce wydać i sprzedawać nie tylko komiks, ale także gadżety: figurki Chwalebnego Ojca Ludzkości, T-shirty z jego podobizną, Kalesony Nieskazitelności i Słodycze Wiary, którymi żywi się bohater komiksu.

Rodolfo będzie musiał się spieszyć z wydaniem dzieła, bo po Bogocie już krążą jego nielegalne kopie. "Dzieci przychodzą do nas ze skarbonkami pełnymi drobnych, tłuką je i proszą o kserowanie zdjęć z komiksu. Ostatnio była dziewczynka, która miała chyba setną kopię kopii, bo właściwie nic nie było na niej już widać" - opowiada właścicielka jednego z punktów ksero w centrum Bogoty.
[za: Michał Stangret, Aleksandra Zielińska - Metro]


piątek, 21.01.2005
filmy
Wes Bentley wrogiem Ghost Ridera

Wes Bentley ("American Beauty") wcieli się w rolę Blackhearta w filmowej adaptacji przygód Ghost Ridera. Blackheart jest synem Mefistofelesa i najgroźniejszym wrogiem Ghost Ridera (jak również swojego ojca). Uzbrojony w diabelską moc i pociąg do niewysłowionego zła stanowi zagrożenie dla całego świata.

Zdjęcia do filmu w reżyserii Marka Stevena Johnsona rozpoczną się w lutym w Australii. Reżyser korzysta z poprawionego przez siebie scenariusza Shane'a Salerno. Wcześniej obraz miał być realizowany na podstawie tekstu Davida Goyera, ale Johnson stwierdził, że jego własna wersja jest znacznie wierniejsza komiksowemu pierwowzorowi.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


czwartek, 20.01.2005
zagranica
Syn Śmierci i jego dziwni koledzy

W kwietniu Image Comics planuje wydanie komiksu o przygodach syna Śmierci. Scenarzystą 3-częściowej mini-serii "Death Jr." jest Gary Whitta, rysuje Ted Naifeh, a widoczną obok okładkę wykonał Sach Steffel.

Gimnazjum nigdy nie jest łatwe, ale jest jeszcze cięższe, jeśli nie żyjesz. Śmierć Junior stara się prowadzić życie zwykłego nastolatka, ale fakt, że jego tatuś jest Kostuchą wszystko utrudnia. Na szczęście odnajduje swoją niszę między paroma dziwnymi dzieciakami: Pandorą, małą gotycką dziewczynką, Smithem i Westonem, bliźniakami syjamskimi, Stighmarthą, dziewczynką, która krwawi, gdy się zdenerwuje, oraz Przeciekiem, bezrękim, beznogim uczniem z wymiany w słoiku. Tak więc gdy wycieczka do Muzeum Historii Nadnaturalnej daje mu możliwość, by zaimponować nowym przyjaciołom, niechcący stawia siebie i całe miasteczko w niebezpieczeństwie.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 19.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 4/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1017kup w Imago.com.pl

"Naruto" tom 10: "Ninja z krwi i kości"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,00 zł
ID: 1018
Gorączka turnieju o prawo podejścia do trzeciego egzaminu sięga zenitu! Gaara trafia na Lee - jak wyglądać będzie walka tego, kto ma władzę nad piaskiem, z tym, który tak świetnie wytrenował swoje ciało? Czy techniki Lee dadzą radę Gaarze?
[J.P.Fantastica]


środa, 19.01.2005
zagranica
"The Fountain" Aronofsky'ego w komiksie

Ceniony reżyser Darren Aronofsky swoje najnowsze dzieło, "The Fountain", zamierza przedstawić w formie znakomicie namalowanej i wydanej noweli graficznej o ponadczasowych prawdach życia, miłości i śmierci. Warstwą graficzną komiksu zajmuje się uznany malarz Kent Williams, a album o objętości 176 stron ma wydać w sierpniu DC Comics w ramach imprintu Vertigo.

Akcja historii toczy się w trzech różnych okresach: w 1535 roku, podczas wojny Majów; w czasach współczesnych, gdzie będzie obserwować dramatyczne poszukiwanie lekarstwa na raka oraz w odległej przyszłości, w rozległych, egzotycznych głębinach kosmosu. Przeplatając te wątki, "The Fountain" śledzi losy Tomasa - wojownika, doktora, odkrywcy - który gorączkowo stara się pokonać śmierć i przedłużyć życie kobiety, którą kocha.

Aronofsky kręci również filmową wersję tej historii, w której występują Hugh Jackman i Rachel Weisz. Ale zanim zaczął pracę na planie, zapragnął zrealizować "The Fountain" w formie noweli graficznej. Razem Aronofsky i Willams dostarczą coś, co może zostać uznane za jedyną w swoim rodzaju wersję reżyserską.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 19.01.2005
filmy
Teaser "Fantastic Four" w sieci

Pierwszy zwiastun filmu "Fantastic Four", który wyświetlany jest od piątku przed "Elektrą", trafił dzisiaj do Internetu. Jednocześnie wystartowała oficjalna strona adaptacji, na której znajdziesz nowe zdjęcia czy tapety. Zwiastun skupia się przede wszystkim na kosmicznej katastrofie, która doprowadziła do powstania Fantastic Four, ale prezentuje także po raz pierwszy moce wszystkich bohaterów.

Teaser możesz pobrać w jednej z czterech wielkości (format QuickTime):
240x104 - 2,8 MB
320x136 - 5 MB
480x208 - 12,4 MB
640x480 - 23,6 MB

Film w reżyseria Toma Story'ego trafi do amerykańskich kin 1 lipca, a do polskich 3 tygodnie później.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


wtorek, 18.01.2005
imprezy
ComiCZaward 2004

 

W minioną sobotę podczas czeskiej imprezy ComiCZcon 2005 w Pradze rozdano nagrody ComiCZaward za rok 2004. Lista zwycięzców przedstawia się następująco:

 • najlepszy scenarzysta: Milos Mazal
 • najlepszy rysownik: Tomas Kucerovsky
 • najlepszy przekład: Richard Podany (za "Top Ten")
 • najlepsze liternictwo: "Aargh!" nr 5
 • najlepsza publikacja: "Jimmy Corrigan" (BB/art)
 • najciekawsze wydarzenie (popularyzujące komiks): wystawa "Polski komiks dziś" (Instytut Polski w Pradze)
 • najlepszy wydawca: BB/art
 • "Wieniec sławy": Jaroslav Foglar

Więcej informacji o konwencie w języku czeskim znajdziesz na stronie oficjalnej ComiCZconu.
[Marek Turek]


wtorek, 18.01.2005
zagranica
Śmierć w trzeciej antologii Dark Horse'a

Mike Mignola przedstawi opowieść o Hellboyu będącą połączeniem Szekspira i okradania grobów w antologii "Book of The Dead", kolejnej po "Book of Hauntings" i "Book of Witchcraft". Powróci także Jill Thompson i jej współautor Evan Dorkin z następną historią o magicznym psie. Nowymi postaciami w tej antologii są: twórca "Goona" Eric Powell, uznany rysownik serii "B.B.P.O." Guy Davis oraz człowiek, który spędził ostatnie dwadzieścia lat na czynienie komiksów superbohaterskich straszniejszymi - Kelley Jones. Wraca też twórca okładki Gary Gianni, mieszając prozę z komiksem w wyjątkowej opowieści napisanej przez człowieka odpowiedzialnego za największy hit Dark Horse'a od lat - Roberta E. Howarda, twórcę Conana. Album będzie miał 96 stron i wyjdzie w Stanach pod koniec maja.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 17.01.2005
zapowiedzi
Okładki Kasenu na styczeń

 

Wydawnictwo Kasen nadesłało okładki dwóch pozycji, które zamierza wydać 28 stycznia. Są to "Island" tom 4 oraz "Wspomnienia Demona" tom 3.
[Jarek Obważanek]


   

poniedziałek, 17.01.2005
konkursy
Smoczy konkurs Labiryntu

 

Wydawnictwo Labirynt Boox ogłosiło konkurs dla rysowników zainteresowanych smoczą tematyką. Weź w nim udział, jeżeli wierzysz w smoki, tęsknisz za smokami, kochasz smoki, interesujesz się smokami, walczysz ze smokami, nienawidzisz smoków; jeżeli rysujesz, malujesz, używasz ołówka, farb lub tabletu i komputera, a w twoich pracach jest smok, smoki, smoczność, totalne zasmoczenie.

Wydawnictwo szuka kreatywnych artystów, ilustracji smoków, jakich jeszcze nie było. Konwencja prac jest dowolna, czarno-białe i kolorowe, poważne i humorystyczne, od klasycznego fantasy, parafrazowanej historii, aż do science-fiction i cyberpunka (jedyną wykluczoną z konkursu techniką jest fotomontaż).

Wynikiem konkursu będzie antologia rysunków i krótkich form komiksowych pt.: "Smoki", która ukażę w maju. Poza galerią prac konkursowych zawierać będzie część zarezerwowaną dla autorów zaproszonych przez wydawcę. Album będzie miał około 100 stron w formacie A4, a wydrukowany będzie na kredowym papierze.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz tutaj.
[Labirynt Boox]


poniedziałek, 17.01.2005
filmy
Lubaszenko jako Lucky Luke

Olaf Lubaszenko podłoży głos Lucky Luke'owi w polskiej wersji językowej filmu "Les Dalton" Philippe'a Haima - poinformował serwis Dubbing.pl. Postać nieustraszonego szeryfa zagrał w filmie Til Schweiger. W dubbingu ponadto udział wzięli: Jarosław Boberek (Joe Dalton), Bartłomiej Topa (Avarell Dalton), Wojciech Paszkowski (Jack Dalton), Marcin Perchuć (William Dalton), Andrzej Blumenfeld ( Sołtys), Antonina Girycz (Mama Dalton) i inni. Dialogi w polskiej wersji napisał Witold Surowiak a dubbing wyreżyserował Paweł Łysak. Film wejdzie na ekrany polskich kin 11 lutego pod tytułem "Lucky Luke".
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 17.01.2005
filmy
Batman pozuje na tle Batmobilu

Warner Bros. zaprezetnował garść nowych, oficjalnych zdjęć z filmu "Batman Begins" Christophera Nolana. Poniżej dwa wybrane kadry, a pozostałe, w bardzo dobrej jakości, znajdziesz na niemieckiej stronie Batman-news.
[informacja Szymon Stelmaszyk, tekst Jarek Obważanek]


niedziela, 16.01.2005
zapowiedzi
W marcu "Zeszyty Komiksowe" o kobietach

W marcu ukaże się trzeci numer "Zeszytów Komiksowych", tym razem poświęcony kobietom w komiksie. Na ten temat napisano już wiele, ale redakcja magazynu jest przekonana, że pozostało do powiedzenia jeszcze więcej. Spróbuje na to zagadnienie spojrzeć świeżym okiem - odrzucić stereotypy, przełamać zmowę seksizmu i, co najważniejsze, oddać głos samym kobietom. Będą więc artykuły napisane przez kobiety i stworzone przez nie komiksy. Wszystko po to, by pokazać, że komiks wcale nie jest medium męskim, a gdyby był, to wiele by na tym tracił.

Autorem widocznej obok okładki jest Marek Turek, zaś na stronie "Zeszytów" możesz zapoznać się z planowanym spisem treści trzeciego numeru.
[Michał Błazejczyk - Zeszyty Komiksowe]


niedziela, 16.01.2005
imprezy
TRACH!2 w kwietniu

 

W dniach 20 - 24 kwietnia w Lublinie (Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16) w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej "ZdaErzenie" odbędzie się druga odsłona lubelskiej imprezy komiksowej TRACH!, z większym rozmachem i bardziej atrakcyjnym programem (m.in. zagraniczni goście). Mimo to, podobnie jak w roku ubiegłym, wstęp na imprezę będzie bezpłatny. Szczegółowe informacje wkrótce.
[Hubert Ronek]


niedziela, 16.01.2005
sklepy
Podwójny rabat w JPF

 

Promocja "Just 5" spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem, że JPF musiał zakończyć ją dzisiaj, dwa tygodnie przed czasem. Bo już nie bardzo miał co w promocji sprzedawać. Za to już od jutra wydawnictwo rusza z nową akcją rabatową. W jej ramach ceny komiksów będą normalne, ale obowiązujące dotąd rabaty od kwoty zamówienia będą podwojone. Dodatkowo pozycje kolekcjonerskie będą sprzedawane taniej, obniżyły się też koszty wysyłki. Szczegółowe informacje na temat nowej promocji przeczytasz na stronie JPF.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 16.01.2005
aukcje
Wilq wspiera WOŚP

Autorzy "Wilqa Superbohatera" zdecydowali się wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wystawili na aukcję charytatywną obrazek z okładki czwartego zeszytu zatytułowanego "Powrót na basen w suchym borze".

Ponadto autorzy poinformowali, że siódma część "Wilqa" pt. "Pod osłoną AGD" ukaże się w lutym.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 16.01.2005
www
"Avatarae" nr 24/25

Dzisiaj ukazał się podwójny numer magazynu "Avatarae" - 24/25. W dziale komiksowym znalazło się blisko 30 recenzji oraz relacja DevilReda z MFK 2004. Ponadto Tomasz Kleta napisał krótkie podsumowanie roku na komiksowym rynku.
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.01.2005
zapowiedzi
Początek roku z "Dobrym Komiksem"

Pierwszy po przerwie numer "Dobrego Komiksu" ukaże się 21 stycznia. Zgodnie z grudniowymi zapowiedziami będzie to grubsze wydanie "Spectacular Spider-Mana". Jak już informowałem, od początku roku "Dobry Komiks" działa jako dwutygodnik. W związku z tym dopiero 4 lutego pojawi się kolejny numer "Amazing Spider-Mana", 18 lutego trafi do sprzedaży pierwszy z sześciu zeszytów "Superman/Batman", a 4 marca kolejny odcinek "Ultimate X-Men".

Wydawanie "New X-Men" zostało zawieszone, co stawia pod znakiem zapytania zapewnienia "Dobrego Komiksu", że będzie drukował serie do końca.
[Jarek Obważanek]


piątek, 14.01.2005
zapowiedzi
Okładki Egmontu na styczeń

 

Wydawnictwo Egmont przedstawiło komplet okładek pozycji Klubu Świata Komiksu planowanych na bieżący miesiąc. Są to w kolejności: "Brzoskwinia" tom 6, "Gunsmith Cats" tom 6: "Porwanie", "Kajko i Kokosz": "Szranki i konkury" cz. 1, "Kasta Metabaronów" tom 8: "Bezimienny, ostatni Metabaron", "Lanfeust w kosmosie" tom 1: "Ich... czworo", "Skrzydła serafina" tom 7: "Attim M-Zak", "Spider-Man. Splątana sieć" tom 3: "Dżentelmeńska umowa", "Takamagahara" tom 2 oraz "Usagi Yojimbo" tom 17: "Pojedynek przy świątyni Kitanoji".
[Jarek Obważanek]


   

piątek, 14.01.2005
spotkania
Spotkaj Gawronkiewicza i Janusza na Łaffce

Sklep komiksowy i galeria Łaffka (Warszawa, ul. Polna 10/14) zaprasza w najbliższy poniedziałek, 17 stycznia, o godz. 18:00 na kolejne spotkanie na komiksowej Łaffce. Tym razem gośćmi będą rysownik Krzysztof Gawronkiewicz i scenarzysta Grzegorz Janusz. Spotkanie odbędzie się z okazji premiery we Francji albumu "Esencja", który powstał na zamówienie wydawnictwa Glénat i telewizji Arte. Akcja opowieści rozgrywa się w Warszawie a jego bohaterem jest prywatny detektyw Otto Bohater. Jest to komiks z gatunku powieści kryminalno-awanturniczej z dreszczykiem. Spotkaniu z autorami, które poprowadzi Mateusz Szlachtycz, towarzyszyć będzie wystawa oryginalnych plansz.
[Mateusz Szlachtycz]


piątek, 14.01.2005
filmy
Amerykańska premiera "Elektry"

Dzisiaj na ekrany amerykańskich kin wszedł film "Elektra" w reżyserii Roba Bowmana z Jennifer Garner w tytułowej roli. Polska premiera adaptacji przygód komiksowej zabójczyni planowana jest na 18 lutego.

Niedługo po otrzymaniu śmiertelnych ran (w filmie "Daredevil") Elektra zerwała wszelkie więzy ze światem, żyjąc tylko dla swego następnego zlecenia. Ale w wyniku nieoczekiwanego obrotu wydarzeń jest zmuszona podjąć decyzję, która może skierować jej życie w nowym kierunku - lub zniszczyć ją.

Kluczowymi graczami w podróży Elektry są Stick, niewidomy mistrz sztuk walki odpowiedzialny za "zmartwychwstanie" zabójczyni, oraz Mark i Abby Miller, ojciec i córka uciekający od Dłoni (The Hand), potężnego syndykatu, którego członkowie praktykują mroczną sztukę walki - ninjutsu.

W filmie poza Garner występują: Goran Visnjic (Mark Miller), Kirsten Prout (Abby Miller), Will Yun Lee (Kirigi), Cary-Hiroyuki Tagawa (Roshi), Terence Stamp (Stick), Natassia Malthe (Typhoid), Bob Sapp (Stone), Chris Ackerman (Tattoo), Colin Cunningham (McCabe), Hiro Kanagawa (Meizumi), Mark Houghton (Bauer), Kurt Max Runte (Nikolas Natchios) i inni.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net]


czwartek, 13.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 49: "Zamydlona autostrada"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,90 zł
ID: 1016


czwartek, 13.01.2005
imprezy
ComiCZcon 2005

 

Już w najbliższą sobotę, 15 stycznia, o godzinie 10:00 rozpocznie się w Pradze w klubie Mlejn kolejna edycja czeskiego konwentu komiksowego ComiCZcon.

Oto szczegółowy program imprezy:

10:00

otwarcie

10:30

przygoda atakuje ("Bedeman" i inni)

11:15

"Oktobriana"- nieznany kult

12:15

od "Aargh" do "Zkrat", czyli jak sie robi komiksy na Morawach

13:00

dobrze o (nie)umarłych, czyli narysuj swojego zombi

13:45

kocioł wydawnictw, czyli zapowiedzi na rok 2005

15:00

wręczenie nagród "comiCZaward 2004"

15:30

"Sorrel" vs "Sorrel", spotkanie z autorami zina

Więcej informacji w języku czeskim znajdziesz na stronie oficjalnej ComiCZconu.
[Marek Turek]


czwartek, 13.01.2005
recenzje
"Historyjki obrazkowe"

W skrócie: Mrożek przyznając Małe Berło stwierdził lakonicznie, że Raczkowski jest po prostu najlepszy i chyba więcej dodawać nie trzeba.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


środa, 12.01.2005
zagranica
Nowa seria z nową Supergirl

Jeph Loeb przywrócił do uniwersum DC postać jedynej, prawdziwej Supergirl - Kary Zor-El. Stało się to w ósmym numerze serii "Superman/Batman", która będzie ukazywała się na polskim rynku w ramach "Dobrego Komiksu". Powrót Supergirl do świata DC pozostawił wiele pytań bez odpowiedzi. Teraz przyszedł czas, by na nie odpowiedzieć - i zadać nowe - na łamach nowej serii "Supergirl" rysowanej przez Iana Churchilla, która ma wystartować w lipcu.

Kara Zor-El jest kuzynką Supermana, czyli, z innej strony patrząc, Jor-El był jej wujkiem. Ale nie jest tą samą Supergirl, która zmarła podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Wszak pamięć o dawnych bohaterach została wymazana.

Większość występu w serii "Superman/Batman" Kara spędza próbując odkryć kim jest i kim chce być. Wątek ten Loeb będzie kontynuował przez pierwszy rok nowego tytułu. Zazwyczaj bohater ubiera kostium, wychodzi i robi swoje. Ale Kara nie jest taka pewna, bo jest we wszystkim całkiem zielona. Ziemia, moce, bohaterstwo - to wszystko jest dla niej całkiem nowe. Ale dziewczyna ma silną wolę i jest zdeterminowana do działania. Ma to dobre i złe strony. Nie należy zapominać, że Kara jest nastolatkiem. Większość piętnastolatków tak naprawdę nie wie co zrobić ze swoim życiem.

To, w połączeniu z możliwością, że może być nawet silniejsza od Supermana, sprowadza problem na zupełnie nowy poziom. Ponadto dziewczyna ma w sobie coś, co Darkseid stworzył lub wyciągną na wierzch, a co jest w gruncie rzeczy jej mroczną stroną. Czy więc Kara jest łotrem, który udaje urocze niewiniątko, czy może jest uroczym niewiniątkiem, które chwilowo zostało zamienione w łotra?
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


środa, 12.01.2005
zagranica
Alias zaleje amerykański rynek

Kolejnym, po Kandorze, edytorem komiksowym, który pojawi się już w kwietniu na amerykańskim rynku, będzie Alias Enterprises; firma, która swoje produkty kieruje do osób w każdym wieku. Począwszy od przeznaczonych dla dzieci "The Imaginaries" i "Pakkin's Land", a skończywszy na zorientowanych na starszych czytelników "Deal With the Devil" i "10th Muse". W sumie w kwietniu ma się pojawić aż 12 różnych tytułów!

Alias stawia na różnorodność. Nie planuje wydawać tytułów związanych ze sobą wyglądem, klimatem czy tematem. Chce wydawać komiksy w każdym możliwym gatunku. Będą historie o policjancie-wilkołakaku i o olimpijskich bogach we współczesnych czasach. O starotestamentowych herosach i filmowych kaskaderach. O poszukiwaniu ducha zmarłego męża i o gadających zwierzętach. Jedynym związkiem między tytułami Aliasu ma być wysoka jakość. Wydawnictwo stawia na reprinty uznanych tytułów, które przetrwały próbę czasu oraz na tytuły twórców i studiów prezentujących wysoką jakość, które dotąd nie mogły znaleźć sposobu, by trafić na półki sklepów.

Jednym z tytułów wydawnictwa będzie bardzo dziecięcy cykl "The Imaginaries" pisany przez Mike'a S. Millera i Bena Avery, a rysowany przez Mike'a S. Millera i Grega Titusa (tę serię wyda Image Comics). Co dzieje się z wymyślonymi przyjaciółmi, dziecięcymi bohaterami, kumplami i pluszakami, gdy dzieci, które tchnęły w nie życie, przestają w nie wierzyć? Odchodzą do Plemienia Wyobraźni. Oto Superbohater G odkrywa ten nowy, dziwny świat, pełny wyobrażeń milionów dzieci z całego świata. Spotyka dziwne i cudowne postacie, takie, w które mogą wierzyć tylko dzieci, i odkrywa nowy powód dla swego istnienia, nieograniczony wyobraźnią swego stwórcy, dzięki czemu może stać się kimś więcej, niż sobie to dotąd wyobrażał.

Znacznie poważniejszą, mroczną opowieść Mike S. Miller przedstawi w ramach mini-serii "Deal With The Devil", którą narysował Sherwin Schwartzrock. To historia człowieka, który miał kiedyś wszystko: rodzinę, wiarę, zdrowie, a także szacunek kolegów i dobrą reputację jako najlepszy detektyw wydziału zabójstw w historii FBI. W jego ostatniej sprawie jego zdobycz stała się jego łowcą, a jego kariera zakończyła się wstydem i bezwartościowością. Cztery lata później jego nemezis powraca i prosi o... pomoc.

Jeszcze inną historią, której wydawanie rozpocznie się w kwietniu, będzie "Elsinore" ze scenariuszem Kennetha Lillie-Paetza i rysunkami Briana Dehama (obaj ze studia Monkey Pharmacy). Czyżby Apokalipsa już się wydarzyła i nikt tego nie zauważył? Anioły przeczesują niebo a demony grasują po ulicach. Tymczasem pacjenci szpitala psychiatrycznego Elsinore są pod kontrolą tajnego stowarzyszenia. Zamknięci bez opieki medycznej, pacjenci rozwijają nadnaturalne moce. Dla ludzkości jedyną szansą na przetrwanie jest popadnięcie w szaleństwo.

Alias Enterprises jest wydawnictwem komiksowym z siedzibą San Diego. Założyli je Brett Burner (właściciel sklepu) i Mike S. Miller (rysownik i scenarzysta). Aby dowiedzieć się więcej o firmie możesz odwiedzić jego stronę internetową.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


środa, 12.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 3/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1015


środa, 12.01.2005
aukcje
Plansza Marvano na aukcji Imago

Księgarnia Imago.com.pl  ma przyjemność po raz drugi zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w aukcji charytatywnej. Tym razem na licytację została wystawiona oryginalna plansza Marvano pochodząca z trzeciego tomu "Wiecznej wolności", która nie znalazła nabywcy podczas MFK 2004. Pieniądze z aukcji, tak jak wcześniej, zostaną przekazane na rzecz Łódzkiego Hospicjum dla dzieci. Aukcja odbywa się tutaj. Zapraszamy serdecznie.
[Imago.com.pl]


wtorek, 11.01.2005
zapowiedzi
Waneko na 2005 rok

Wydawnictwo Waneko przedstawiło swoje plany na cały 2005 rok. Znalazła się w nich tylko jedna nowa seria - zapowiadany wcześniej na koniec minionego roku "Seimaden", którego publikacja, według najnowszych informacji, powinna rozpocząć się jeszcze w styczniu.

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 10.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Wolf's Rain" tom 2
Scenariusz: Bones i Keiko Nobumoto
Rysunki: Iida Toshitsugu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 212
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1014
Grupa wilków szuka swego upragnionego Raju. Po drodze jednak przyjdzie im przemierzyć Piekło - gdzie człowiek człowiekowi wilkiem, tam tylko wilk może być ludzki.

Ostatni tom.
[JPF]


poniedziałek, 10.01.2005
zagranica
"Melinda" Gaimana i Matuszak

W grudniu w USA nakładem wydawnictwa Hill House, Publishers ukazał się ekskluzywny album brytyjskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej artystki Dagmary Matuszak zatytułowany "Melinda". Ten ilustrowany poemat opowiada historię dziewczynki żyjącej samotnie w ruinach wielkiego miasta, gdzie jej jedyne towarzystwo stanowią rzeczywiste i urojone zwierzęta.

Autorzy zachowali w albumie równowagę pomiędzy obrazem i tekstem, umieszczając na każdej stronie pełnoformatową ilustrację, opatrzoną kilkoma wersami wiersza. Książka formatu A4 liczy sobie 56 stron. Wydana została na szlachetnym papierze, oprawiona w twardą, wysrebrzoną okładkę, do środka natomiast wklejono ręcznie, na wzór starych baśni, kolorowe ilustracje o zmniejszonym formacie. Album został w całości wydrukowany i wykończony ręcznie w Polsce, skąd przebył długa drogę do dystrybucji w USA. Łączny nakład "Melindy" to jedynie 1500 egzemplarzy, z czego tylko 2/3 znajduje się obecnie w dystrybucji za pośrednictwem strony internetowej wydawcy. Reszta nakładu pozostała w dyspozycji autorów. Każdy egzemplarz będący w sprzedaży jest ręcznie sygnowany i numerowany (ewentualnie opisany jako autorski).

Autorzy przewidują europejską premierę albumu na pierwszy kwartał roku 2005. Istnieje ponadto duże prawdopodobieństwo, że będzie to właśnie edycja w języku polskim (ostateczne decyzje na ten temat zostaną podjęte w trakcie festiwalu w Angoulême). Wydania w kolejnych krajach śladem pierwowzoru będą mieć charakter kolekcjonerski. Edytorem "Melindy" na terenie Polski będzie krakowskie wydawnictwo Atropos.
[Artur Wabik - Atropos]

Przykładowa plansza ze środka albumu.
Kliknij w nią, aby zobaczyć powiększenie.


poniedziałek, 10.01.2005
wystawy
Serbski komiks w Gdańsku

W Młodzieżowym Klubie Twórczym "Plama" (Gdańsk, ul. Pilotów 11) od 8 do 27 stycznia czynna jest wystawa serbskich komiksów. Jest ona częścią dorobku internetowego magazynu promującego w Polsce kulturę Serbii i Czarnogóry - ProjektOR. W magazynie - poza komiksem - znaleźć można tłumaczenia prozy, poezji, wywiady ze znanymi ludźmi serbskiej kultury, teksty dotyczące folkloru i obyczajów.

Wystawa tego typu jest pierwszą w Polsce prezentacją osiągnięć serbskich rysowników i scenarzystów. Komiks tradycyjny miesza się tu z awangardowymi próbami podejścia do sztuki komiksowej.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00. Wstęp wolny.
[informacja Igor Karasek, tekst Plama.art.pl]


sobota, 8.01.2005
zagranica
Super Psółka w magazynie "Zkrat"

W lutowym (czwartym) wydaniu czeskiego magazynu komiksowego "Zkrat" jako jedyny polski akcent pojawi się jednoplanszowy odcinek perypetii smętnego nauczyciela, czyli "Super Psółka i żarłoczna paprotka" autorstwa Leszka Sewastianowicza (scenariusz) i Marka "Zalibarka" Zalibowskiego (rysunek); epizod nagrodzony pierwszą nagrodą w kategorii zawodowcy na MFK 2004 w Łodzi. Magister Psółka pojawi się również na okładce pisma. To dopiero początek polsko-czeskiej przygody z tym bohaterem.
[Marek "Zalibarek" Zalibowski]


sobota, 8.01.2005
konkurs
Zrób komiks i wygraj 1000 zł

 

Rusza druga edycja konkursu na krótką formę komiksową utrzymaną w stylistyce mangowej związanego z II Ogólnopolskim Festiwalem Komiksu Japońskiego - reANIMation 4.

Nagrodą za najlepszy komiks będzie 500 złotych. Autorzy komiksów, które zajmą miejsca II i III otrzymają nagrody rzeczowe. Jednak organizatorzy przewidzieli dodatkową nagrodę, także 500 złotych, za najlepszy scenariusz komiksowy nadesłanej pracy.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji, tak i tym razem wydaniem konkursowej antologii zajmie się wydawnictwo Kasen. Pełny regulamin konkursu znajdziesz tutaj. Organizatorzy przygotowali również specjalny poradnik konkursowy.
[Arkadiusz Dzierżawski]


sobota, 8.01.2005
sklepy
Wyniki sprzedaży w Imago.com.pl w grudniu

 

Swoje zestawienie najlepiej sprzedających się komiksów w grudniu 2004 roku nadesłała księgarnia Imago.com.pl. Zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym, króluje ostatni "Thorgal", a po piętach depcze mu najnowszy "Wilq", który zwyciężył w zestawieniu październikowym.
[Jarek Obważanek]


sobota, 8.01.2005
www
Michaś potrafi zrobić sobie stronę

Michał Sław Antosiewicz uruchomił stronę internetową poświęconą "Krakersowi" i swojej twórczości. Można na niej zobaczyć między innymi komiks "Czyściec" narysowany przez Jarosława Gacha, a wkrótce pojawi się więcej historii obrazkowych.
[Jarek Obważanek]


sobota, 8.01.2005
filmy
Pierwsze pięć minut "Elektry"

Serwis Yahoo! Movies udostępnił pierwsze pięć minut filmu "Elektra" Roba Bowmana, który na ekrany amerykańskich kin wejdzie za niecały tydzień.

Niedługo po otrzymaniu śmiertelnych ran Elektra (Jennifer Garner) zerwała wszelkie więzy ze światem, żyjąc tylko dla swego następnego zlecenia. Ale w wyniku nieoczekiwanego obrotu wydarzeń jest zmuszona podjąć decyzję, która może skierować jej życie w nowym kierunku - lub zniszczyć ją.

Kluczowymi graczami w podróży Elektry są Stick, niewidomy mistrz sztuk walki odpowiedzialny za "zmartwychwstanie" zabójczyni, oraz Mark i Abby Miller, ojciec i córka uciekający od Dłoni (The Hand), potężnego syndykatu, którego członkowie praktykują mroczną sztukę walki - ninjutsu.

Scenę otwierającą film możesz zobaczyć w jednej z czterech wielkości (format QuickTime):

Z kolei serwis IGN FilmForce udostępnił niemal minutowy fragment filmu, w którym Typhoid Mary obdarza Elektrę śmiercionośnym pocałunkiem. Możesz zobaczyć go w jednej z trzech wielkości (również QuickTime):

[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net i Comic Book Resources]


środa, 5.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 2/2005
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 5.01.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1013


środa, 5.01.2005
zagranica
Frank Miller scenarzystą Batmana i Robina

Frank Miller, twórca znany przede wszystkim z pogłębienia wizerunku Batmana w 1986 roku, wraca do Mrocznego Rycerza. Zajmie się scenariuszem 6-częściowej mini-serii "All-Star Batman and Robin", którą narysuje Jim Lee. Pierwszy zeszyt pojawi się w Stanach lipcu w ramach nowej grupy tytułów, w których uznani twórcy będą tworzyć historie nie ograniczone przez lata kontynuowania poszczególnych serii. W przypadku komiksu Millera partnerem Batmana będzie Dick Grayson, pierwszy Robin, a nie obecnie działający Tim Drake.
[Jarek Obważanek na podst. The Beat]


środa, 5.01.2005
zagranica
Phoenix powraca

Dzisiaj do sprzedaży w Stanach trafił pierwszy odcinek nowego komiksu o Phoenix zatytułowanego "Phoenix: Endsong". Pięcioczęściową mini-serię z wydawnictwa Marvel pisze Greg Pak a rysuje Greg Land.

Tajemnicza i potężna Moc Phoenix jest żywą inkarnacją i pożera całe światy w jednej chwili. To długa historia z X-Men w roli głównej, najeżona tragediami, zwłaszcza odnośnie jednej z ulubionych członkiń grupy, Jean Grey. Co się stanie, gdy Phoenix wróci na Ziemię w poszukiwaniu jedynej śmiertelniczki, która kiedykolwiek mogła pomieścić jej moc... by odnaleźć ją martwą?
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 5.01.2005
filmy
Portman w "V For Vendetta"

Natalie Portman wcieli się w rolę Evey Hammond w kinowej adaptacji "V jak vendetta" Alana Moore'a i Davida Lloyda. Film będzie reżyserskim debiutem Jamesa McTeigue'a, asystującego Andy'emu i Larry'emu Wachowskim przy "Matrixach". Scenariusz napisali Wachowscy, oni też, razem z Joelem Silverem, zajmą się produkcją filmu dla Silver Pictures i Warner Bros. Pictures.

Akcja będzie osadzona w alternatywnej przyszłości, w której Niemcy zwyciężyli drugą wojnę światową, a Anglia stała się faszystowskim państwem. Stosujący terrorystyczne metody bojownik o wolność, znany jako V, zaczyna brutalną, partyzancką kampanię, by zniszczyć tych, którzy doprowadzili do totalitaryzmu i werbuje dziewczynę, którą ratuje przed tajną policją.

Film będzie kręcony w Berlinie począwszy od marca, a jego premiera planowana jest na jesień. Warner zaprezentował również pierwszy obrazek zapowiadający adaptację. Przedstawia on maskę, pod którą V ukrywa swą twarz.
[Jarek Obważanek na podst. ComingSoon.net i Cinema Confidential]


środa, 5.01.2005
telewizja
Vaugier jako Painkiller Jane

Emmanuelle Vaugier zagra tytułową rolę w dwugodzinnym pilocie telewizyjnej adaptacji komiksu "Painkiller Jane" Quesady i Palmiottiego. W obsadzie znajdzie się również Walker Howard.
[Jarek Obważanek na podst. ComicBook Resources]


wtorek, 4.01.2005
odeszli
Legenda komiksu - Will Eisner nie żyje

Wczoraj w wieku 87 lat zmarł Will Eisner, legenda i innowator amerykańskiego komiksu. Rysownik odszedł po przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu operacji serca.

Komiksy tworzył ponad 60 lat. Karierę rozpoczął od nowatorskich komiksów prasowych, by potem zająć się powieściami graficznymi, które tworzył aż do śmierci. Jego ostatni komiks, "The Plot", wyda wiosną W.W. Norton.

Will Eisner urodził się w 1917 roku w Nowym Jorku jako syn żydowskich imigrantów. Dorastanie wśród brooklyńskich kamienic stało się inspiracją dla wielu jego prac. Swoje artystyczne zainteresowania rozwinął w liceum i to w szkolnej gazetce pojawiła się jego pierwsza praca.

Jednak za jego faktyczny debiut uznaje się publikacje w magazynie "WOW What a Magazine!" w 1936 roku. Po szybkim upadku pisma Eisner założył spółkę z przyjacielem Jerrym Igerem i tak powstało studio Eisner-Iger.

Studio było istną fabryką komiksową, tłukącą paski o różnorodnej tematyce z nadzieją umieszczenia ich w amerykańskich gazetach. Założyciele studia zatrudnili wielu młodych artystów, którzy później zapracowali na własne legendy - między innymi Boba Kane'a i Jacka Kirby. Jednym z najdłuższych seriali stworzonych wówczas przez Eisnera był "Hawks of the Seas", morska historia przygodowa. W 1939 Eisner opuścił studio i dołączył do Quality Comics Group, by produkować 16-stronicowy dodatek gazetowy. Dla tego dodatku stworzył swego najsławniejszego bohatera, Spirita.

Uruchomienie "Comic Book Section" dla Quality dało Eisnerowi możliwość dotarcia do szerszej publiczności w całym kraju. Dodatek zawierał trzy cztero-kolorowe pozycje wymyślone przez Eisnera. Sam pisał i rysował główny komiks, opowieść detektywistyczną "The Spirit". Historia zamaskowanego detektywa, który broni Cenral City przed kryminalistami samymi pięściami, przebiegłością i niewiarygodną tolerancją dla kary szybko stała się najpopularniejszą pozycją dodatku, który został przemianowany na "The Spirit Section" i stał się dla Eisnera terenem doświadczalnym dla jednych z najbardziej nowatorskich prac w gatunku. Nawet w tych wczesnych historiach kinowe ujęcia, nastrojowe efekty świetlne i twórcze techniki opowiadania historii wyróżniały "Spirita".

Eisner musiał przerwać prace nad serią w 1942 roku, gdy został wcielony do armii. Wojsko wykorzystało jego talenty ilustratorskie - został zaangażowany do produkcji plakatów, ilustracji oraz pasków edukujących i bawiących żołnierzy.

Po wojnie Eisner powrócił do mocno nadwątlonego "Spirita", który podczas jego nieobecności przeszedł w znacznie mniej uzdolnione ręce. Wspomagany przez innych rysowników Eisner kontynuował serial do 1952 roku. Nigdy nie przywiązując się do ram narzucanych przez tematykę detektywistyczną, autor używał "Spirita"do tworzenia różnorodnych opowieści, od prostych historyjek o zwykłych ludziach do dzikich odjazdów graniczących z science fiction.

W tym czasie Eisner podejmował próby stworzenia kilku innych projektów gazetowych lub zeszytowych, ale żaden z nich się nie przyjął, chociaż część materiału trafiła ostatecznie do "Spirita".

Jeszcze w trakcie prac nad tą serią Eisner założył firmę plastyczną American Visual Corporation, która zajmowała się tworzeniem komiksów i ilustracji przeznaczonych do celów edukacyjnych i komercyjnych. Szybko ta praca zaczęła Eisnerowi zajmować większość czasu i porzucił "Spirita" na rzecz bardziej dochodowych zajęć, którymi parał się do końca lat 70.

W połowie lat 60. kilka artykułów rozbudziło zainteresowanie "Spiritem". Komiksy zaczęto przedrukowywać w różnych formach, co trwa po dziś dzień. Zmuszono Eisnera do stworzenia niewielkiej ilości nowych przygód detektywa, ale pomimo nasilających się nalegań fanów, Eisner nie chciał powracać do tego, co uważał za bohaterskie fantazje swej młodości. Szukając dojrzalszej formy komiksowego wyrazu Eisner poświęcił dwa lata na stworzenie czterech krótkich historii, które trafiły do albumu "A Contract With God", pierwotnie opublikowanego przez Baronet Books w 1978 roku. Książką tą, z jej bronxowymi czynszówkami z lat 30. i realistycznymi opowieściami z morałem, Eisner powrócił do swoich korzeni i odkrył nowy potencjał dla komiksowej formy - powieść graficzną.

Po "A Contract With God" stworzył serię albumów wydanych przez alternatywnego edytora Kitchen Sink Press. Tematyką półbiograficzną ("The Dreamer", "To the Heart of the Storm"), błyskotliwymi obserwacjami współczesnego życia ("The Building", "Invisible People") czy przypowieściami science fiction ("Life on Another Planet") Eisner pomógł wyrwać się komiksowi z dziecinnego getta superbohaterów i zabawnych książeczek.

Poza tworzeniem komiksów uczył rysunku ilustracyjnego w School of Visual Arts w Nowym Jorku, opracował też dwie książki opisujące proces twórczy: "Comics and Sequential Art" i "Graphic Storytelling". Każdego roku przewodził prestiżowym Nagrodom Eisnera, ustanowionym w 1988 i wręczanym podczas Comic-Con International w San Diego.

Do inspiracji pracami Eisnera przyznają się twórcy z wszystkich zakątków komiksowego gatunku, a jego wpływ jest równie szeroko widoczny.
[Jarek Obważanek na podst. Will Eisner.com]


wtorek, 4.01.2005
zapowiedzi
Komiks o księdzu Popiełuszce

Powstaje komiks o ostatnich tygodniach życia księdza Jerzego Popiełuszki. Scenariusz napisał Andrzej Stefański, szef "Gazety Stołecznej". W komiksie pojawią się wszyscy najważniejsi bohaterowie związani z ks. Popiełuszką, kapelanem "Solidarności". Historię rysuje Przemek Truściński (współpracuje z wieloma wydawnictwami, także z "Gazetą Stołeczną") . "Zebraliśmy w bibliotekach i wśród znajomych mnóstwo archiwalnych zdjęć" - opowiada Truściński. - "Naszym zadaniem jest pokazanie postawy księdza Jerzego, który pozostał do końca konsekwentny w swoim szlachetnym wyborze. To wielkie wyzwanie dla każdego człowieka. Poza tym przy rysowaniu ważny jest nie tylko wygląd, ale i portret psychiczny postaci, np. chamstwo i cynizm esbeków" - dodaje.

W procesie zabójców nie udało się ustalić precyzyjnie przebiegu ostatnich chwil życia księdza Jerzego. Dlatego w komiksie poznamy wizję autorów. Komiks ma być czarno-biały. "Bo wtedy niemal wszyscy obserwowali rzeczywistość w czarno-białych telewizorach".

"W światowym komiksie poważne tematy pojawiają się od lat" - mówi Andrzej Rabenda, szef wydawnictwa Post. - "Dobrze, że i u nas zaczynają powstawać komiksy o historii czy sprawach społecznych. To pozytywny kierunek pokazujący komiks jako ważne medium, a nie tylko rozrywkową część popkultury".

Komiks o księdzu Popiełuszce ma być ukończony w styczniu. Ukaże się dwa miesiące później nakładem nowego wydawnictwa Fabryczna23.
[za: Krzysztof Kowalewicz - Gazeta Wyborcza]


wtorek, 4.01.2005
zapowiedzi
Muza o sztuce rysowania komiksów

Wydawnictwo Muza zapowiedziało na 31 stycznia premierę książki "Sztuka rysowania komiksów" Bena Caldwella. Według informacji edytora książka przeznaczona jest dla osób, które zaczynają tworzyć komiksy albo chcą dopracować sztukę rysowania postaci komiksowych. Autor pokazuje, jak należy rysować twarze, części ciała, sylwetkę bohatera w różnych pozycjach, ukazuje także różne triki, dzięki którym postaciom nadawane są odpowiednie emocje, wyczuwalny jest nastrój akcji. Czytelnik uczy się kreowania różnych typów ludzi i osobowości, odpowiednich do akcji, jaką sobie wymyśli. Książka nie mówi natomiast o tym, jak krok po kroku tworzyć historie rysunkowe.

"Sztuka rysowania komiksów" będzie miała 96 stron formatu A4 w miękkiej oprawie i będzie kosztowała 25 zł.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 4.01.2005
filmy
Lois Lane wybrana

Kate Bosworth wcieli się w rolę Lois Lane w filmie Bryana Singera - poinformował serwis Superman-V.com. Aktorka podczas castingu pokonała między innymi Elishę Cuthbert, Claire Danes i Keri Russell. Nie jest to jednak wiadomość potwierdzona oficjalnie przez studio Warner Bros., podobnie jak wcześniejsze doniesienia o obsadzeniu Shauna Ashmore'a w roli Jimmy'ego Olsena oraz Kevina Spacey w roli Lexa Luthora.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 4.01.2005
filmy
Ghost Rider wjedzie na plan w lutym

W połowie lutego ruszy produkcja filmu "Ghost Rider" w reżyserii Marka Stevena Johnsona. W roli głównej wystąpi Nicolas Cage, związany z projektem od lat, gdy reżyserem miał być Steve Norrington. Johnson podpisał umowę z Columbią jeszcze w kwietniu 2003 roku, ale dopiero teraz udało się doprowadzić do realizacji projektu. Zdjęcia do "Ghost Ridera" będą realizowane w Melbourne. Film będzie kosztował 51 milionów dolarów.
[Jarek Obważanek na podst. Herald Sun]


wtorek, 4.01.2005
wrak
Pięć lat WRAK-a!

Komiksowa Agencja Prasowa WRAK obchodzi dzisiaj piąte urodziny! Ostatni rok upłynął mi na jeszcze bardziej wytężonej pracy, chociaż obyło się bez większych zmian technicznych stronie. Jedyną dość widoczną było dodanie możliwości kupowania komiksów w Imago.com.pl za pośrednictwem WRAK-a. Innych istotnych usprawnień na razie nie udało się wprowadzić i obecnie nie potrafię napisać, kiedy zostaną uruchomione.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 3.01.2005
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 1/2005
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 01.2005
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 1011


poniedziałek, 3.01.2005
zapowiedzi
Superman i Batman w "Dobrym Komiksie"

Nową serią wydawaną w ramach "Dobrego Komiksu" będzie "Superman/Batman" pisany przez Jepha Loeba - ogłosiła redakcja czasopisma. Pierwszy zeszyt ma pojawić się już w połowie lutego. Axel Springer zamierza wydrukować dwie 6-częściowe historie: "The World's Finest" oraz "Supergirl from Krypton". Pierwszą z nich narysował Ed McGuinness z inkerem Dexterem Vinesem, a drugą Michael Turner ("Fathom").

W pierwszej opowieści nowy, ulepszony Metallo atakuje Metropolis i Gotham, wciągając strażników obydwu miast w monumentalną walkę. Natomiast Lex Luthor tworzy tajemniczą super-grupę, która ma zaszkodzić Człowiekowi Ze Stali.

W drugiej historii Batman odkrywa coś dziwnego na dnie Zatoki Gothamskiej, co prowadzi go do tajemniczej i potężnej dziewczyny, która jest zdecydowana zniszczyć Gotham. Jaki jest jej związek z Supermanem? Dlaczego Wonder Woman chce ukryć ją przed światem? Czy Darkseidowi uda się uczynić z niej swoją podwładną?
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 3.01.2005
zapowiedzi
Baranowski dodatkowo rozda szkice

Tadeusz Baranowski zdecydował, że między osobami, które zamówiły bądź jeszcze zamówią pożegnalny album Profesorka Nerwosolka rozlosuje szkice wszystkich 46 rysowanych obecnie plansz komiksu - tym razem bez cięcia ich na fragmenty. Szkice o wymiarach 270 x 363 mm będą wersjami roboczymi tego, co potem zrobi na czysto. Będą miały wstępnie wpisane dymki, uwagi na marginesach, ślady licznych wycierań gumką. Szczęśliwcy będą mogli porównać jak się to ma do ostatecznej wersji, która znajdzie się w albumie. Baranowski nadesłał przykładowy szkic, jednak wymazał w nim literki, aby nie zdradzać treści scenariusza.

Szczegółowe informacje na temat pożegnalnej inicjatywy Baranowskiego znajdziesz w archiwum WRAK-a (informacje z listopada i grudnia 2004).
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 3.01.2005
sklepy
Wyniki sprzedaży w grudniu

 

Komiksiarnia nadesłała zestawienie najlepiej sprzedających się komiksów w grudniu 2004 roku. W sklepie stacjonarnym nadal pierwsze miejsce okupuje "Thorgal", a w sklepie internetowym zwyciężył nowy tom "Armady".
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa