ARCHIWUM

niedziela, 31.01.2010

nagrody

Baru zdobywcą Grand Prix Miasta Angoulême

Hervé „Baru” Baruléa został laureatem tegorocznego Grand Prix Miasta Angoulême przyznawanego za cały komiksowy dorobek i/lub wpływ na ewolucję gatunku. Zwycięzca został ogłoszony dzisiaj podczas uroczystej gali w Teatrze Angoulême przez prezydenta obecnego festiwalu, Christiana „Blutcha” Hinckera (po lewej plakat jego autorstwa). Baru będzie prezydentem następnego festiwalu i będzie miał możliwość zorganizowania przekrojowej wystawy swojej twórczości.

Hervé Baruléa (ur. 29.07.1947) pochodzi z francusko-włoskiej robotniczej rodziny z Thil w Lotaryngii. Jest samoukiem. Zadebiutował w wieku 28 lat w stworzonym wraz ze znajomymi z Nancy periodyku „Le Téméraire”. W 1984 roku Dargaud wydało pierwszą część jego autorskiej, pełnowymiarowej opowieści zatytułowanej „Quéquette Blues”, za którą otrzymał w 1985 roku nagrodę Festiwalu w Angoulême w kategorii Nadzieja. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu.

Dla Futuropolis stworzył „La communion du mino” (1985) oraz „Vive la classe!” (1987). Następnie nawiązał współpracę z wydawnictwem Albin Michel, które opublikowało albumy „Cours, Camarade!” (1988) i „Le chemin de l’Amérique” (do scenariusza Jean-Marca Théveneta). Ten drugi komiks został uhonorowany nagrodą dla najlepszego albumu Festiwalu w Angoulême w roku 1991.

Po tym sukcesie Baru wyjechał do Japonii, gdzie wraz z innymi francuskimi twórcami współpracował z magazynem „Morning” wydawnictwa Kodansha. Owoc tej pracy, 400-stronicowy komiks „L’autoroute du soleil”, wydany na rynku frankofońskim przez Castermana w jednym tomie (co było wówczas rzadkością), zdobył nagrodę dla najlepszego albumu Festiwalu w Angoulême w 1996 roku, a Baru zapisał się w historii jako pierwszy autor, którego dwa komiksy zdobyły to wyróżnienie.

Kolejne jego dzieła – „Sur la route encore” (1997) i „Bonne Année” (1998) – opublikował Casterman; ten drugi album stał się początkiem tetralogii „Les Années Spoutnik”. W roku 2004 Baru przygotował dla Dupuis dyptyk „L’enragé”, tragiczny i uderzający portret boksera szukającego sukcesu i zmiany statusu społecznego. Kolejny album, wydany przez Castermana „Pauvres Zhéros”, znalazł się Oficjalnej Selekcji Festiwalu w Angoulême.

Artysta często w swoich komiksach portretuje motywy pośpiechu życia, kroniki społecznej, rozradowania, rewolty; nie podąża za modą, nie tworzy zgodnie z ogólnie przyjętym dobrym smakiem.

[Jakub Syty na podst. FIBD]

[Kadr z komiksu „L’enragé”]
Kadr z komiksu „L’enragé”

niedziela, 31.01.2010

nagrody

Nagrody 37. MFK w Angoulême

Najlepszy album:
"Pascal Brutal" tom 3

Jury Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême dzisiaj o godzinie 16:30 ogłosiło zwycięzców tegorocznych nagród podczas uroczystej gali w Teatrze Angoulême.

 • Fauve d’Or
  (nagroda dla najlepszego albumu)
 • "Pascal Brutal" tom 3, autor: Riad Sattouf (Fluide Glacial)
 • Fauve fnac-SNCF – Prix du public
  (Nagroda publiczności)
 • "Paul à Québec", autor: Michel Rabagliati, (La Pastèque)
 • Fauve d’Angoulême – Prix Spécial du Jury
  (Nagroda Specjalna Jury)
 • "Dungeon Quest" tom 1, autor: Joe Daly (L’Association)
 • Fauve d’Angoulême – Prix de la Série
  (Nagroda za Serię)
 • "Jérôme K. Jérôme Bloche", autor: Alain Dodier (Dupuis)
 • Fauve d’Angoulême – Prix Révélation
  (Nagroda za Debiut)
 • "Rosalie Blum" tom 3, autor: Camille Jourdy (Actes Sud)
 • Fauve d’Angoulême – Prix Regards sur le monde
  (Nagroda Spojrzenie na świat)
 • "Rébétiko (la mauvaise herbe)", autor: David Prudhomme (Futuropolis)
 • Fauve d’Angoulême – Prix de l’Audace
  (Nagroda za Śmiałość)
 • "Alpha... Directions", autor: Jens Harder (Actes Sud/An 2)
 • Fauve d’Angoulême – Prix Intergénérations
  (Nagroda Międzypokoleniowa)
 • "Messire Guillaume – L’Esprit perdu", autorzy: Matthieu Bonhomme, Gwen de Bonneval (Dupuis)
 • Fauve d’Angoulême – Prix du Patrimoine
  (Nagroda za Dziedzictwo)
 • "Paracuellos", autor: Carlos Gimenez (Fluide Glacial)
 • Fauve d’Angoulême – Prix Jeunesse
  (Nagroda Młodości)
 • "Lou!" tom 5: "Laser Ninja", autor: Julien Neel (Glénat)

Po trzech latach funkcjonowania nagród Essentieli organizatorzy w tym roku zdecydowali się na przemianowanie wszystkich nagród na Koty (jeden Złoty, osiem Kotów Angoulême i jeden kot tytularnych sponsorów nagrody). Sylwetka kota, zaprojektowana przez Lewisa Trondheima, towarzyszy od kilku lat festiwalowi i stała się jego oficjalną maskotką.

Zdobywcy Złotego Kota (Fauve d’Or) oraz sześciu Kotów Angoulême (Fauve d’Angoulême) zostali wybrani przez jury pod przewodnictwem Blutcha spośród 58 albumów zaliczonych do Oficjalnej Selekcji. Komitet Selekcji wybrał je ze wszystkich francuskojęzycznych komiksów wydanych między grudniem 2008 a listopadem 2009, bez oglądania się na ich pochodzenie i datę wydania w oryginalnym języku.

Nagroda za Dziedzictwo przyznawana jest przez jury spośród ośmiu albumów zaliczonych do Selekcji Dziedzictwa. W tej grupie znalazły się książki zawierające nowe wydania archiwalnych materiałów.

Nagroda Młodości przyznawana jest spośród 20 albumów Selekcji Młodości przez jury złożone z dzieci w wieku od 9 do 14 lat. To wyróżnienie wyjątkowo przyznaje się już w czwartek.

Nagrodę publiczności przyznają w głosowaniu internauci spośród albumów Oficjalnej Selekcji.

Pełną listę nominowanych albumów (i opisy po francusku) znajdziesz w katalogu udostępnionym na stronie imprezy.

37. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, największa impreza komiksowa w Europie, rozpoczął się w miniony czwartek, a ceremonia rozdania nagród była jednym z ostatnich punktów jego programu.

[Jarek Obważanek na podst. WART]

środa, 27.01.2010

zapowiedzi

Szósty tom "Balsamisty" w maju

Szósty odcinek serii "Balsamista" Mitsukazu Mihary planowany jest przez Hanami na maj. Edytor zaprezentował dzisiaj polską okładkę i poniższy opis tomu.

Balsamowanie jest ważniejsze dla żywych, pomaga pożegnać się ze zmarłym. Niekiedy jednak to za mało. Niektórzy, tak jak Tomiyuki potrzebują więcej czasu, aby rozpocząć nowy etap w życiu. Dzięki Mamiyi ludzie odnajdują ukojenie po stracie bliskich. A co ze spokojem ducha samego balsamisty? Balsamowanie to posługa, która wymaga wiele poświęceń i rezygnacji z własnych potrzeb. To szybkie, bezinteresowne reagowanie na smutek i nieszczęście innych, ale również nieustanne krzywdzenie tych żyjących najbliższych.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Hanami.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

wtorek, 26.01.2010

zapowiedzi

Lutowe okładki timofa. "Mädchen" Flixa

Wydawnictwo timof i cisi wspólnicy przedstawiło polskie okładki komiksów, które mają ukazać się pod koniec lutego. Są to w kolejności:

 • "Profesor Bell" tomy 1 i 2: "Meksykanin o dwóch twarzach. Lalki Jerozolimy",
 • "Super Pan Owoc".

Zgodnie z aktualnymi informacjami w kwietniu ma ukazać się zestaw komiksów Craiga Thompsona: "Carnet de Voyage", "Good-Bye, Chunky Rice" oraz reedycję "Blankets".

Natomiast na czerwiec timof planuje premierę "Mojego chłopca" Oliviera Schrauwena.

Z kolei we wrześniu ma pojawić się (wcześniej nieanonsowany na WRAKu) komiks "Mädchen" Flixa, autora znanego w Polsce z wydanego dwa miesiące temu albumu "Pamiętam, jak...".

Zobacz też szczegółowe informacje o planach timofa.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "Mädchen" Flixa]
Kadr z komiksu "Mädchen" Flixa

poniedziałek, 25.01.2010

zapowiedzi

Przedostatni tom "Suppli" w kwietniu

Dziewiąty, przedostatni tom serii "Suppli" Mari Okazaki ma ukazać się nakładem Hanami w kwietniu. Edytor zaprezentował dzisiaj polską okładkę i poniższy opis odcinka.

Okres noworoczny to czas odpoczynku, oderwania od pracy, a także wizyt w rodzinnych stronach. Wizyt, które nie zawsze upływają w sielskiej i miłej atmosferze. Na szczęście święta to tylko kilka dni zaburzających działanie agencji reklamowej. Po nich wszystko szybko wraca do normy. Czy tym razem też tak będzie? Czy grono współpracowników Fujii przetrwa w niezmienionym składzie kolejny rok? Czy Mizuhara poradzi sobie sama? Odpowiedzi na te pytania zawiera dziewiąty tom serii.

Ostatnia, dziesiąta część "Suppli" również planowana jest na ten rok.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Hanami.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

poniedziałek, 25.01.2010

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Baśnie" tom 6: "Strony rodzinne"
Tytuł oryginału: "Homelands"
Scenariusz: Bill Willingham
Szkic: Mark Buckingham, David Hahn, Lad Medina
Tusz: Steve Leialoha, David Hahn, Dan Green
Kolory: Daniel Vozzo
Okładka: James Jean
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.01.2010
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 01.2006
Objętość: 192 strony
Format: 170 x 260 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,90 zł
ID: 2458*

Opis wydawcy:

Po odparciu pierwszego ataku Adwersarza na Baśniogród jego mieszkańcy muszą przygotować się do prawdziwej wojny, która bez wątpienia wybuchnie. Dla jednego z Baśniowców oznacza to opuszczenie miasta i rozpoczęcie kariery skorumpowanego magnata filmowego w Hollywood, co – jak ma nadzieję – przyniesie mu sławę i majątek. Lecz dla innego Baśniowca perspektywa wojny oznacza o wiele bardziej niebezpieczną wyprawę – podróż w baśniowe Strony Rodzinne, do samego serca terytorium wroga. Tu w końcu dojdzie do ujawnienia tożsamości Adwersarza.

Zawiera odcinki 34–41 amerykańskiego wydania zeszytowego.

[Egmont Polska]


"Hellboy. Opowieści niesamowite"
Tytuł oryginału: "Hellboy. Weird Tales"
Scenariusz: John Arcudi, Joe Casey, John Cassaday, Bob Fingerman, Matt Hollingsworth, Alex Maleev, Fabian Nicieza, Jason Trent Pearson, Mark Scott Ricketts, Sara Ryan, Randy Stradley, Andi Watson, Kia Asamiya, Shug_Ninx (Haden W. Blackman), Evan Dorkin, Tommy Lee Edwards, Tom Fassbender, Ron Marz, Scott Morse, Jim Pascoe, Doug Petrie, Will Pfeifer, Craig Thompson, Jill Thompson, Kevin Walker, J.H. Williams III, Akira Yoshida
Szkic: John Cassaday, Bob Fingerman, Seung Kim, Roger Langridge, Steve Lieber, Alex Maleev, Steve Parkhouse, Jason Trent Pearson, Stefano Raffaele, Andi Watson, Eric Wight, Kia Asamiya, Lee Bermejo, Gene Colan, Tommy Lee Edwards, Scott Morse, P. Craig Russell, Jim Starlin, Craig Thompson, Jill Thompson, Kevin Walker, Simeon Wilkins, J.H. Williams III
Tusz: John Cassaday, Bob Fingerman, Roger Langridge, Steve Lieber, Alex Maleev, Steve Parkhouse, Jason Trent Pearson, Stefano Raffaele, Andi Watson, Eric Wight, Kia Asamiya, Lee Bermejo, Evan Dorkin, Scott Morse, P. Craig Russell, Jim Starlin, Craig Thompson, Jill Thompson, Kevin Walker, Simeon Wilkins
Kolory: Bob Fingerman, Matt Hollingsworth, Dan Jackson, Roger Langridge, Jeff Parker, Steve Parkhouse, Elena Sanjust, Dave Stewart, Andi Watson, Don Cameron, Nick Derrington, Sarah Dyer, Lovern Kindzierski, Scott Morse, David Self, Craig Thompson, Jill Thompson, Kevin Walker, J.H. Williams III
Okładka: Mike Mignola, Dave Stewart
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy Grozy
Data wydania: 25.01.2010
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 02.2003 - 04.2004 (zeszyty), 12.2003, 10.2004 (2 tomy wydania zbiorczego)
Objętość: 216 stron
Format: 176 x 266 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,00 zł
ID: 2459

Opis wydawcy:

Zebrane w tej antologii historie naśladują i parodiują niezwykły świat Mike'a Mignoli, a także wprowadzają do niego nowe, świeże elementy. Autorami zbioru są najwięksi rysownicy i scenarzyści pracujący dziś w branży komiksowej, w tym weterani, którzy wywarli wpływ na Mignolę, oraz młodzi utalentowani twórcy wychowani na lekturze "Hellboya".

 • spis treści
 • "Nocny kowboj" – scen. i rys. Eric Powell
 • "Nawiedzony dom" – scen. Tom E. Sniegoski, rys. Ovi Nedelcu, kol. Ovi Nedelcu, Michelle Madsen
 • "Opowieść rodzinna"
 • "Żar"
 • "Dzieci czarnego wzgórza"
 • "Hellboy w cyrku"
 • "Ryzyko lotnika"
 • "Przestój"
 • "Abe Sapien. Gwiazda B.B.P.O."
 • "Klątwa nawiedzonej serwetki"
 • "Wewnętrzny lęk"
 • "Narodziny"
 • "Nieproszony gość"
 • "Moje wakacje w piekle"
 • "Love story"
 • "Skorupy"
 • "Piątek"
 • "Przedstawienie galowe"
 • "Miłość jest straszniejsza niż śmierć"
 • "Teatr trupów"
 • "Żołnierzyk"
 • "Profesjonalne wsparcie"
 • "Piętnaście minut"
 • "Rozmowa zamiejscowa"
 • "Ochłoda"
 • "Praga"

[Egmont Polska]


"Kenshin" tom 10
Scenariusz: Nobuhiro Watsuki
Rysunki: Nobuhiro Watsuki
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.01.2010
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1994
Objętość: 184 strony
Format: 115 x 180 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2460*

Opis wydawcy:

Po ostatnim pojedynku z geniuszem miecza Sojiro Kenshin złamał swój miecz. Odnajduje wnuka kowala, który niegdyś wykuł jego miecz. Jednak staruszek Shakku już nie żyje, a jego wnuk Seiku, miłujący pokój, porzucił tę profesję. Kenshin nie ma sumienia prosić go o wykucie nowego sakabato, a bez porządnego miecza dni Keshina są policzone.

Shishio w tym czasie przygotowuje się do podboju kraju. Wysyła Sojiro z misją do wschodniej Japonii, by nawiązał kontakt z "dziesięcioma mieczami", oddziałem specjalnym, który zajmuje się likwidowaniem najważniejszych figur z rządu.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Martha Washington. Jej życie i czasy, wiek XXI"
Tytuł oryginału: "The Life and Times of Martha Washington in the Twenty-First Century"
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Dave Gibbons
Kolory: Robin Smith, Angus McKie, Alan Craddock
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 25.01.2010
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 1991–2007 (seria), 09.2009
Objętość: 248 + 352 strony (2 tomy sprzedawane łącznie)
Format: 179 x 266 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 220,00 zł
ID: 2461*

Opis wydawcy:

Opowieść o Marcie Washington, dziewczynie z chicagowskiego getta, która robi karierę
w Siłach Pokojowych PAX, walczy na wojnie, a w końcu ratuje całą planetę, stała się pretekstem do ukazania antyutopijnej wizji Ameryki i świata. Frank Miller niezwykle trafnie przewidział i opisał możliwe scenariusze polityczne i gospodarcze. Czytelnik
z pewnością znajdzie tu liczne analogie do znanych z programów informacyjnych zjawisk i wydarzeń: wojen toczonych w imię pokoju, działalności ekologów, walki wielkich korporacji, ruchów alterglobalistycznych i na rzecz mniejszości…

Komiks Millera ("Sin City") i Gibbonsa ("Strażnicy") to dzieło zaangażowane i wybitne, ze względu na swój niezwykły rozmach ważne w historii gatunku.

Jest to kompletne, 600-stronicowe wydanie, zawierające wszystkie komiksy z tytułową bohaterką, czyli:

 • "Dajcie mi wolność"
  ["Give Me Liberty"],
 • "Wszystkiego najlepszego, Martho Washington"
  ["Happy Birthday, Martha Washington"],
 • "Martha Washington idzie na wojnę"
  ["Martha Washington Goes To War"],
 • "Martha Washington kosmiczny rozbitek",
  ["Martha Washington Stranded in Space"],
 • "Martha Washington ratuje świat",
  ["Martha Washington Saves The World"],
 • "Martha Washington umiera",
  ["Martha Washington Dies"].

Ponadto w środku znalazły się bogate materiały dodatkowe (m.in. alternatywne okładki, szkice, projekty koszulek, notatki scenarzysty).

[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 27
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 25.01.2010
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Objętość: 184 stron
Format: 115 x 180 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2462*

Opis wydawcy:

Wychowawczyni Ninomiya postanawia odwiedzić rodziców każdego z uczniów. Podczas wizyty w domu sióstr Tendo zakochuje się w ich ojcu. Pragnie z nimi zamieszkać i im matkować, czego dziewczęta nie są w stanie znieść.

Mousse znajduje w domu Shampoo dziwne okulary, które sprawiają, że gdy je zakłada, staje się niezwykle silny. Swoją moc pragnie wykorzystać, aby zdobyć uczucie dziewczyny. Shampoo zwraca się o pomoc do Ranmy.

W morzu grasuje wielki potwór, który co lato próbuje ściągać na dno dziewczyny, co skutecznie odstrasza wszystkich plażowiczów. Mieszkańcy pragną schwytać monstrum i w tym celu wystawiają Ranmę przemienionego w dziewczynę na przynętę.

[Egmont Polska]

Egmont ogłosił dzisiaj listę albumów planowanych na 22 lutego. Wygląda ona następująco:

Planowany na 25 stycznia drugi tom serii "Baby Blues" został przesunięty na 16 lutego.

Ponadto na forum wydawców Alei Komiksu zostały w grudniu opublikowane odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników. Poniżej zwyczajowy wybór najistotniejszych informacji.

 • W kolekcji Science Fiction, poza "Sky Doll", na ten rok planowany jest cykl "Rozbitkowie czasu" Jean-Claude'a Foresta i Paula Gillona. Pierwszy tom tej serii ukazał się w 1990 roku w magazynie "Komiks", a fragment drugiego w efemerycznym piśmie "CDN".
  "Rozbitkowie czasu" to klasyczna space-opera. Bohaterem cyklu jest Chris Podróżnik, mężczyzna poddany hibernacji w roku 1990, który zostaje wybudzony z kriogenicznego snu tysiąc lat później. Plaga zarodników pozaziemskiego pochodzenia, jaka zdziesiątkowała ludzkość, zmusza ostatnich mieszkańców Zielonej Planety do jej opuszczenia. Lecz Chris, uznany dawno temu za nadzieję rasy ludzkiej, najbardziej na świecie pragnie odnaleźć Valérie – kobietę, która została poddana hibernacji w tym samym czasie, co on. W latach 2008–2009 seria została odświeżona – na wysłużone plansze położone zostały nowe kolory.
 • Egmont planuje na ten rok powrót "Dylan Doga" w związku z realizowaną przez Amerykanów kinową adaptacją zatytułowaną "Dead of Night".
 • W pierwszej połowie roku "Usagi Yojimbo": "Yokai", 64-stronicowa powieść graficzna, którą Stan Sakai osobiście pokolorował. Album ma zostać wydany w twardej oprawie.
 • Antologia pokonkursowa wydawana wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego planowana jest na marzec lub kwiecień.
 • "Animal'z" Enkiego Bilala ma pojawić się w marcu.
 • Kolejne tomy "Hellblazera" i "Lucyfera" powinny ukazać się w pierwszym kwartale roku.
 • "Whatever Happened to the Caped Crusader?" Neila Gaimana i Andy'ego Kuberta w pierwszej połowie roku.
 • Kolejne tomy "Largo Wincha" są aktualnie planowane na drugą połowę roku.
 • Drugi tom "Arq" w tym roku.
 • Albumy ze świata "Gwiezdnych wojen": po drugim tomie "Mrocznych czasów" nastąpi przerwa w obydwu rozpoczętych seriach, podczas której ukażą się cztery tomy cyklu "Rycerze Starej Republiki" w tempie jednego albumu co 2–3 miesiące, a po nich dwa tomy crossoveru "Vector". Egmont nie planuje serii "Rebellion"; jej fragmenty wykorzystuje w magazynie "Star Wars Komiks".
 • W tym roku powinien się pojawić ostatni tom wznowienia "Sin City" oraz kolejne tomy reedycji "Asteriksa".
 • Egmont planuje wznowić wydany w 2006 roku pierwszy tom twardookładkowej edycji "Sandmana", jednak będą w nim stare, pierwotne kolory (w odróżnieniu od następnych tomów drukowanych w nowej kolorystyce z amerykańskiego wydania "Absolute").
 • W tym roku mają ukazać się piąty tom "Lou" i dalsze odcinki "Tietufa". Aktualnie edytor nie planuje rozbudowywać tych kolekcji o nowe serie.
 • Planowany jest też następny tom serii "Kaczogród".
 • Pozostałe tomy "Przygód Tintina" prawdopodobnie w okolicach premiery filmu kinowego, czyli na początku 2011 roku.
 • Egmont przymierza się do wydania "Bone'a" Jeffa Smitha, ale zastrzega, że to bardzo trudny projekt.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[Jarek Obważanek; opis "Rozbitków czasu": Jakub Syty]

[Kadr z komiksu "Rozbitkowie czasu" Jean-Claude'a Foresta i Paula Gillona]
Kadr z komiksu "Rozbitkowie czasu" Jean-Claude'a Foresta i Paula Gillona

środa, 20.01.2010

wystawy

Rebelka w Jeleniej Górze

W piątek 22 stycznia, o godz. 18.00, w BWA w Jeleniej Górze (ul. Długa 1) odbędzie się wernisaż pierwszej dużej, indywidualnej wystawy malarstwa Jakuba Rebelki zatytułowanej "Element Chaosu". Wystawa będzie czynna do końca lutego.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny, kolorowy katalog wydany nakładem BWA i Kultury Gniewu. Na 80 stronach formatu A4 znajdzie się mieszanka obrazów, ilustracji, rysunków i eksperymentalnych "ikon" tworzonych przez Rebelkę przez ostatnie kilka lat, a także wywiad przeprowadzony przez Bartosza Sztybora oraz wstęp napisany przez kuratora wystawy Piotra Machłajewskiego. Niestety, katalogu nie będzie można kupić na wernisażu. Ukaże się dopiero w lutym, a poza BWA będzie dostępny w księgarniach komiksowych (oraz oczywiście na stronie wydawcy).

[Okładka katalogu wystawy Jakuba Rebelki "Element Chaosu" po rozłożeniu]
Okładka katalogu po rozłożeniu

Malarstwo Jakuba Rebelki to krzykliwy przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania, artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.

Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomalie…), to nagromadzenie sprawia wrażenie "rozłażenia się" jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów, ten chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się tego wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw, powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo – tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji ("Lekcja anatomii", "Sarbre of Madness"). W fabularno-wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć... Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.

Rebelka chętnie zaburza relację góra – dół i proporcje (na płótnie "Król Deprim" gdzieś w okolicy "pierwszego planu" widoczny jest "pejzaż miejski"), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno.

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

[Piotr Machłajewski, ze wstępu do katalogu wystawy]

Jakub Rebelka (ur. 1981 r.) – malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin w 2008 r.). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. "Doktor Bryan", "Ester i Klemens", "Dick4Dick", "Oskar") oraz ilustracje.

Autor fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel – "lalala" (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo no.7" (w gdańskim klubie Sfinks).

Laureat m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997, I nagrody MFK 2000 za "Oskar. Król Cieni" (wraz z Benedyktem Szneiderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 (Nowy Jork).

[opr. na podst. materiałów organizatora]

[Obraz Jakuba Rebelki pt. "ESMO" z cyklu "Element Chaosu"]
Obraz Jakuba Rebelki pt. "ESMO" z cyklu "Element Chaosu"

poniedziałek, 18.01.2010

zapowiedzi

Opisy styczniowego Egmontu

Egmont udostępnił opisy i ceny komiksów, które mają mieć premierę 25 stycznia. Znajdziesz je w dziale Zapowiedzi obok ujawnionych wcześniej okładek i przykładowych plansz. W powyższym terminie do sprzedaży mają trafić:

 • "Baby Blues" tom 2: "Ona już to robi!",
 • "Baśnie" tom 6: "Strony rodzinne",
 • "Hellboy. Opowieści niesamowite",
 • "Kenshin" tom 10,
 • "Martha Washington. Jej życie i czasy, wiek XXI",
 • "Ranma 1/2" tom 27.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu "Hellboy. Opowieści niesamowite""]
Kadr z komiksu "Hellboy. Opowieści niesamowite"

niedziela, 17.01.2010

wystawy

Poznańskie profile komiksowe

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura zorganizowanych zostało dziesięć wystaw pod wspólnym hasłem "Poznańskie profile komiksowe". Są one swoistą kontynuacją wydanej przez Centralę pierwszej w Polsce komiksowej mapy miejskiej. Zadaniem poświęconej Poznaniowi mapy było zebranie profili poznańskich artystów komiksowych, inicjatyw, galerii, wydawnictw, czasopism i wydarzeń poświęconych komiksowi w tym mieście.

Pierwsza odsłona "Poznańskich profili komiksowych" już w poniedziałek, 18 stycznia, w Cafe Czekolada (ul. Żydowska 29). O godzinie 20:00 odbędzie się tam wernisaż wystawy prac Agnieszki Prygiel.

W dalszej kolejności otwierane będą następujące wystawy:

19.01.2010
g. 20.00
Mikołaj Tkacz
Kisielice, ul. Taczaka 20
20.01.2010
g. 20.00
Paweł Zdanowski
Cafe Restaurant Pracownia, ul. Woźna 17
21.01.2010
g. 20.00
Paweł Piechnik
Coffilia, ul. Żydowska 29
28.01.2010
g. 20.00
Kasper Grubba, Krzysztof Baran, Gosia Ciernioch
Klubokawiarnia Meskal, ul. Nowowiejskiego 17
01.02.2010
g. 20.00
Filip Bąk
U Honzika, ul. Taczaka 21
02.02.2010
g. 20.00
Jakub Maślanka
Klub Dragon, ul. Zamkowa 3
03.02.2010
g. 20.00
Joanna Wolska
Księgarnia Bookarest, ul. Półwiejska 42
(Stary Browar – Dziedziniec Sztuki)
04.02.2010
g. 18.00
Ada Buchholc
Gazeta Cafe, ul. 27 Grudnia 3

[opr. na podst. materiałów organizatora]

[Kadr z komiksu "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika]
Kadr z komiksu "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika

niedziela, 17.01.2010

zapowiedzi

Komiksowe becikowe

Grupa niemal trzydziestu komiksiarzy pod wodzą Tomasza "Asu" Pastuszki w ścisłej tajemnicy przygotowała antologię, która stanowi podwójny prezent dla przyszłych rodziców: Joanny i Karola "KRLa" Kalinowskich oraz Eweliny i Piotra "Jaszcza" Nowackiego. Podwójny, gdyż oprócz paczek z albumami, które dotarły do nich odpowiednio w miniony piątek i czwartek, otrzymają cały dochód ze sprzedaży "Komiksowego becikowego".

48-stronicowa antologia w formacie B5 i cenie 15,00 zł zawiera około 90% premierowego materiału. Tutaj znajdziesz 12 stron ze środka.

Album można kupić w Centrum Komiksu, Kawangardzie i na stronie Kultury Gniewu, a już wkrótce także na stronie magazynu "Karton" oraz na poznańskiej Ligaturze (na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego).

W akcji udział wzięli (w kolejności pojawiania się):

 • Artur Sadłos – okładka
 • Ewa Juszczyk – okładka wewnętrzna
 • Przemysław Surma
 • Michał Śledziński
 • Jakub Tschierse
 • Tomasz Pastuszka
 • Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak
 • Marek Lachowicz i Milena Lachowicz
 • Norbert Rybarczyk
 • Juanele
 • Marcin Treder i Robert Sienicki
 • Robert Wyrzykowski i Marcin Podolec
 • Olga Wróbel
 • Michał Rzecznik
 • Daniel Gizicki i Tomasz Pastuszka
 • Daniel Chmielewski
 • Bartosz Sztybor i Maciej Pałka
 • Marcin Surma
 • Jacek Świdziński i Michał Rzecznik
 • Mikołaj Tkacz
 • Bartosz Sztybor i Tomasz Zych
 • Bartosz Szymkiewicz i Maciej Łazowski

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu Śledzia "Gniazdo codzienne"]
Kadr z komiksu Śledzia "Gniazdo codzienne"

środa, 13.01.2010

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Szninkiel"
Tytuł oryginału: "Le Grand Pouvoir du Chninkel"
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Ksenia Chamerska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 13.01.2010
Poprzednie wydanie: Egmont 2001–2002 (3 tomy w kolorze)
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 04.1988
Objętość: 192 stron
Format: 22,2 x 29,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 19 stron w kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 2457*

Opis wydawcy:

Arcydzieło mistrzów komiksu – Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme'a. Szninkiel J'on, by nie dopuścić do zagłady swojego świata, musi doprowadzić do zakończenia odwiecznej wojny. Wypełnienie zadania oznacza próbę zmiany porządku całego świata, walkę Dawida z Goliatem, z której nikt nie wychodzi zwycięsko.

Opowieść o Szninkielu jest ważnym dziełem w historii komiksu europejskiego i nie daje się łatwo zaszufladkować. Jest nasycona licznymi nawiązaniami do znanych dzieł kultury europejskiej i światowej. Historia pełna jest odwołań do Starego i Nowego Testamentu oraz prozy J.R.R. Tolkiena. "Szninkiel" należy do tych nielicznych komiksów, które kryją drugie dno i pozostawiają każdemu czytelnikowi swobodę poszukiwania i odkrywania znaczeń.

Siłą tego dzieła jest również udane połączenie talentów scenarzysty i rysownika. Van Hamme, stawiając poważne filozoficzne pytania, okrasił scenariusz subtelnymi żartami, pięknymi scenami erotycznymi i zaskakującymi zwrotami akcji. Rosiński natomiast po mistrzowsku przedstawił walkę, miłość, okrucieństwo i zmysłowość. Jego rysunki przenoszą czytelnika do świata pełnego fantastycznych stworzeń, przerażających pojedynków i bezlitosnych władców.

[Egmont Polska]

Nieukończony kadr z komiksu Krzysztofa Ostrowskiego

Ambasada Polski w Berlinie we współpracy z wydawnictwem Kultura Gniewu przygotowuje niemiecko-polską antologię komiksów zatytułowaną "Chopin New Romantic". Zbiór, którego tematem przewodnim jest polska muzyka, uświetni obchody dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Komiksy na potrzeby tego projektu narysowali: Markus "Mawil" Witzel, Sascha Hommer (do scenariusza Jana-Frederika Bandela), Andreas Michalke, a także Jakub Rebelka, Jacek Frąś (obaj do scenariuszy Grzegorza Janusza), Patryk Mogilnicki (do scenariusza Moniki Powalisz), Krzysztof Ostrowski i Agata "Endo" Nowicka. Większość autorów ma mniejsze lub większe związki z muzyką, chociaż edytor zastrzega, że nie było to jedyne kryterium doboru.

Niestety, antologia nie będzie dostępna w normalnej sprzedaży. Ma stanowić jedynie formę gadżetu promocyjnego Ambasady.

Więcej informacji na ten temat już wkrótce w oficjalnym komunikacie wydawnictwa.

[Jarek Obważanek]

[Kadry z komiksu Mawila]
Kadry z komiksu Mawila

środa, 13.01.2010

galeria

Okładki i plansze styczniowego Egmontu

Egmont udostępnił okładki i przykładowe plansze z komiksów, które mają mieć premierę 25 stycznia. Wcześniej, 13 stycznia, do sprzedaży ma trafić kilkukrotnie przesuwana reedycja "Szninkla". Pełna lista styczniowych albumów Klubu Świata Komiksu kształtuje się następująco:

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

piątek, 8.01.2010

zapowiedzi

Więcej o magazynie "Fantasy Komiks"

Egmont ujawnił kilka nowych informacji na temat "Fantasy Komiks".

Początkowo w magazynie mają być publikowane naprzemiennie cztery serie (o trzech z nich informowałem wczoraj). W numerze drugim zamiast "Legendy" ma pojawić się pierwszy tom "Samuraja" Jean-François Di Giorgia i Frédérica Genêta. W trzecim powróci "Legenda", ale zabraknie "Lasów Opalu" i tak dalej. Edytor nie chce zaczynać zbyt wielu serii na raz, nie chce też, by czytelnicy musieli zbyt długo czekać na kontynuacje poszczególnych historii. Seriom publikowanym w formie pełnych albumów towarzyszyć będą trzy cykle stripów: "Brzdące z Troy", "Gobliny" i "Heroic Pizza" (ten ostatni od drugiego numeru).

Redakcja podkreśla, że wybrała do magazynu najpopularniejsze, po seriach ze świata Troy, komiksy fantasy z Soleil, tworzone przez znanych i uznanych autorów. Potwierdzają to liczby: szósty tom "Lasów Opalu" miał na rynku frankofońskim 80 tysięcy egz. nakładu, a siódmy tom "Rozbitków z Ythaq" 75 tysięcy; obydwa zmieściły się w dziesiątce bestsellerów wydawnictwa.

Głównym targetem "Fantasy Komiks" maja być fani fantastyki oraz okazjonalni czytelnicy komiksów, którzy z różnych powodów nie kupują albumów. Ma to być magazyn z "dobrymi czytadłami".

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[Jarek Obważanek]

[Kadr z komiksu "Samuraj" Jean-François Di Giorgia i Frédérica Genêta]
Kadr z komiksu "Samuraj" Jean-François Di Giorgia i Frédérica Genêta

czwartek, 7.01.2010

zapowiedzi

Potrójna dawka fantasy w nowym magazynie Egmontu

W marcu Egmont zamierza uruchomić nowy miesięcznik zatytułowany "Fantasy Komiks". Mają w nim pojawiać się serie pierwotnie wydane we Francji nakładem oficyny Soleil, europejskiego lidera w dziedzinie komiksów fantasy. Według deklaracji edytora mają to być najpopularniejsze europejskie tytuły tworzone przez znanych autorów, w tym m.in. Scotcha Arlestona (scenarzystę komiksów ze świata Troy) i Yves'a Swolfsa (autora "Księcia nocy").

Magazyn ma mieć 160 stron w formacie 17 x 26 cm i cenie 19,99 zł. W każdym numerze mają znaleźć się trzy pełne albumy, krótkie formy humorystyczne oraz publicystyka. Tytuł ma być dostępny nie tylko w księgarniach, ale również wybranych kioskach.

Premiera pierwszego numeru planowana jest na około 20 marca, a ewentualna przedpremiera na WSK (13-14 marca). Mają znaleźć się w nim pełne pierwsze albumy z serii "Rozbitkowie z Ythaq", "Legenda" i "Lasy Opalu", a także wybrane odcinki "Brzdąców z Troy" i "Goblinów". Poniżej opisy poszczególnych serii.

Uzupełnienie: Przeczytaj dodatkowe informacje na temat magazynu.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]

[Kadr z komiksu "Legenda" Yves'a Swolfsa]
Kadr z komiksu "Legenda" Yves'a Swolfsa

"Rozbitkowie z Ythaq" tom 1: "Terra incognita"
Tytuł oryginału: "Les naufragés d’Ythaq" tome 1: "Terra incognita"
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Adrien Floch
Kolory: Crazytoons

Opis wydawcy:

Na nieznanej astrografom planecie rozbija się statek kosmiczny. Z wypadku cało wychodzą dwie kobiety i mężczyzna. Teraz będą musieli przeżyć w dzikim, obcym świecie. Znakomite połączenie fantasy z science-fiction autorstwa scenarzysty serii o świecie Troy.

[Egmont Polska]

"Legenda" tom 1: "Wilcze dziecię"
Tytuł oryginału: "Legende" tome 1: "L'enfant loup"
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Yves Swolfs

Opis wydawcy:

W wyniku przewrotu pałacowego prawie cała rodzina prawowitego władcy zostaje wymordowana. Z rzezi ratuje się tylko mały chłopiec. Przygarnięty przez człowieka-wilka, będzie przez niego przygotowywany do walki o ojcowski tron. Klasyczny komiks fantasy autora "Księcia nocy".

[Egmont Polska]

"Lasy Opalu" tom 1: "Bransoleta Coharsa"
Tytuł oryginału: "Les forets d'Opale" tome 1: "Le bracelet de Cohars"
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Philippe Pellet
Kolory: Goussale

Opis wydawcy:

Darko, syn zwykłego optyka, okazuje się zbawcą ze starej przepowiedni. Ma sprawić, że powrócą wypędzeni Tytani Światła – musi stanąć do walki z tyranią skostniałego duchowieństwa. Krwawa, pełna szalonych przygód seria.

[Egmont Polska]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa