ARCHIWUM

środa, 30.04.2008

imprezy:

Mawil i jego komiks w Łodzi

Markus "Mawil" Witzel zamierza przyjechać na tegoroczny MFK w Łodzi. Towarzyszyć mu mają inni przedstawiciele niemieckiego komiksu, jednak na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy ich obecność również będzie uwzgędniona w oficjalnym programie imprezy.

W związku z wizytą Mawila Kultura Gniewu chciałaby wydać kolejny jego komiks - "Wir können ja Freunde bleiben" (polski tytuł roboczy: "Przecież możemy zostać przyjaciółmi"). W czterech słodko-gorzkich miłosnych historyjkach autor analizuje ten przygniatający moment, którego doświadczył każdy z nas, gdy padają tytułowe słowa, a nasze nadzieje i sny zostają rozwiane.

Wydawca podkreśla, że dopiero we wrześniu będzie wiadomo, czy album Mawila uda się przygotować na Festiwal.
[Jarek Obważanek]

Mawil na ubiegłorocznych WSK.
Fot. Jarek Obważanek.


wtorek, 29.04.2008

na żywo:

Plansze z "Suppli"

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało okładkę i opis szóstego tomu serii "Suppli" Mari Okazaki, którego premiera planowana jest na 16 lipca. Natomiast w połowie maja do sprzedaży trafić ma piąta część cyklu, z której trzy plansze zobaczysz tutaj.

W szóstym tomie Fujii próbuje wmówić sobie, że nie będzie angażować się w związki z mężczyznami, ale przecież prędzej czy później przychodzi taki moment, że każdy potrzebuje bliskości. Minami postanawia wypełnić emocjonalną pustkę w swoim życiu. Oczywiście robi to na swój sposób. W pracy poza codziennymi zajęciami Fujii ma jeszcze na głowie szkolenie nowej pracownicy, Amano. Do tego rozpoczyna pracę z panem Katagiri – osobistością znaną oraz cenioną w branży. Mężczyzna ten jest miły i czarujący, ale czy współpraca z nim będzie łatwa?

Więcej informacji o planach Hanami znajdziesz tutaj.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


wtorek, 29.04.2008

wystawy:

Grafiki KRL-a w Planecie 11

Już jutro o 18:00 w Planecie 11 odbędzie się wernisaż wystawy grafik Karola "KRL-a" Kalinowskiego zatytułowanej "Nie sztuka". Planeta 11 to innymi słowy Multimedialna Biblioteka Młodych zlokalizowana w Olsztynie przy ul. Piłsudskiego 38.
[opr. na podst. bloga KRLa]

 


poniedziałek, 28.04.2008

na żywo:

Plansze z "Bajabongo" i "Kobiet"

Kultura Gniewu zaprezentowała finalną wersję okładki albumu "Bajabongo" Marka Turka. Komiks ten ma ukazać się na początku maja równocześnie z "Kobietami" Yoshihiro Tatsumiego.

Wydawca udostępnił też wybrane strony ze środka obu albumów. Plansze z "Bajabongo" zobaczysz tutaj, a z "Kobiet" tutaj. Informacji na temat treści powyższych komiksów znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 28.04.2008

recenzje:

"Baśnie" tom 1: "Na wygnaniu"

W skrócie: Mam wrażenie, że niektóre ostrzejsze rozmowy związane z seksem zostały dodane do komiksu na pokaz, żeby wydawał się bardziej wywrotowy i odważny, niż jest w rzeczywistości. Bo to jednak, mimo obecności wielu cwaniaków, kombinatorów i bestii w owczych skórach, komiks dość grzeczny. Miło się go czyta, można się trochę pośmiać i oczywiście spędzić dużo czasu analizując bogactwo nawiązań do literatury. Ale z grubsza rzecz biorąc to tylko kryminał z nietypowymi bohaterami.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


piątek, 25.04.2008

imprezy:

ALIAScon w Mediatece

Jutro we wrocławskiej Mediatece (Plac Teatralny 5) w ramach Festiwalu Narracji Obrazkowej ALIAScon 2008 odbędzie się szereg spotkań z autorami i wydawcami komiksów. Wszystkie punkty programu odbędą się w MultiCentrum a poprowadzi je Leszek Budrewicz. W czasie imprezy będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Ryłki.

10:00
11:00

Jeż Jerzy – spotkanie z Tomaszem Leśniakiem

11:00
11:15

Ogłoszenie konkursu na Komiks Mediateczny

12:00
12:30

Kultura Gniewu – spotkanie z wydawcą

12.30
13.00

Koleje czeskiego komiksu – Witold Tkaczyk

13:00
14:00

Najczwartsza RP – spotkanie z Przemkiem Truścińskim

14:30
16:00

Marek Rudowski i Paweł Timofiejuk – spotkanie z wrocławskim rysownikiem i jego wydawcą

[opr. na podst. materiałów organizatorów]


środa, 23.04.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Wyprawa na ciemną stronę Słońca"
Scenariusz: Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 04.2008
Poprzednie wydanie: BM Vision 2002-2007 (w "Wilq Superbohaterze")
Liczba stron: 56
Format: 21,2 x 29,7 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 24,00 zł
ID: 2008*
Opis wydawcy:
Historia ostatniej misji kapitana Dewila, będącej epizodem sprawy znanej powszechnie jako pierwsza afera kosmiczna. Utrzymujące się po dziś dzień kontrowersje co do jej przebiegu powodują, że fakty przedstawione w komiksie nie znalazły dotąd potwierdzenia w oficjalnych opracowaniach na jej temat. Autor zastrzega, że – opierając się wyłącznie na relacjach świadków wydarzeń – nie zajmuje w tym sporze żadnego stanowiska.

Z komiksu dowiesz się kto sabotuje i tak skazaną na niepowodzenie misję. Czemu z pokładu rakiety Wymper 1 zniknęły zapasy kiszonej kapusty. Jakie są podstawowe zasady kodeksu mechaników. Czym można zwalczyć szkorbut. No i przede wszystkim – czy Słońce ma ciemną stronę.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 23.04.2008

www:

Nowe w sieci

 

Krótki przegląd stron związanych z komiksem, które zostały uruchomione w ciągu ostatnich dwóch miesięcy (kolejność chronologiczna, zgodnie z czasem napływania informacji).

 • Na początek oficjalny blog produkcji pełnometrażowego filmu animowanego "Jeż Jerzy". Na razie można zobaczyć na nim trochę storyboardów i kilka teł.
   
 • Madeinfil to z kolei strona Filipa "Fila" Wiśniowskiego, na której znajdziesz wybór najróżniejszych grafik jego autorstwa.
   
 • Pod chmurkę zaprasza Sebastian Frąckiewicz, redaktor kolumny "Komiks" w "Przekroju". Jego blog stanowi niejako przedłużenie rubryki z papierowego tygodnika.
   
 • Oficjalnej strony doczekała się "Hardkorporacja", a Paweł "Szaweł" Płóciennik, naczelny magazynu uruchomił blok komiksowy. Powstał on w zastępstwie dotychczasowej strony rysownika. Będą się na nim pojawiały informacje o projektach Szawła oraz premierowe prace.
   
 • Centrala to serwis informacji o komiksie z obszaru Europy Środkowej prowadzony przez Michała Słomkę. Autor zamieszcza fotorelacje z imprez, wystaw, prelekcji i warsztatów związanych z Centralą i zachęca do współtworzenia galerii No Limit obrazującej występowanie motywów komiksowych w przestrzeni publicznej.
   
 • Na koniec blog Przemysława Pawełka. Pojawiają się na nim między innymi informacje o postępie prac nad drugim tomem "Odmieńca", w tym również szkice koncepcyjne Marka Oleksickiego.

[opr. na podst. materiałów nadesłanych]


poniedziałek, 21.04.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Armada" tom 1: "Ogień i popiół"
Tytuł oryginału: "À feu et à cendres"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Wydanie: II
Data wydania: 21.04.2008
Poprzednie wydanie: Egmont 2000
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 02.1998
Liczba stron: 48
Format: 21,6 x 29,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1998*
Opis wydawcy:
Pierwsza z cyklu opowieści o przygodach kosmicznej agentki Navis. Jak trafiła – jako jedyna przedstawicielka rodzaju ludzkiego – do konwoju Armady? Gdzie się wychowała? Kim byli jej rodzice i opiekunowie w dzieciństwie? Dlaczego na zawsze pozostała w niej nienawiść do uwielbiającej pustynie rasy Hotów? I wreszcie jak zyskała swych najwierniejszych przyjaciół: robota Snivela i prolsa Bobo?

Tom "Ogień i popiół" wprowadza czytelnika w niezwykle zróżnicowany świat kosmicznej Armady, składającej się z miliona statków, gdzie mieszkają setki tysiący ras, różniących się od siebie tak, jak ludzie różnią się od słoni.
[Egmont Polska]


"Armada" tom 2: "Kolekcjoner"
Tytuł oryginału: "Collection privée"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Wydanie: II
Data wydania: 21.04.2008
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 05.1999
Liczba stron: 48
Format: 21,6 x 29,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1999*
Opis wydawcy:
Navis, jedyna przedstawicielka rodzaju ludzkiego w Armadzie, powoli przystosowuje się do życia pośród istot zupełnie do niej niepodobnych. Jej odmienność okazuje się bezcennym skarbem dla wszystkich innych ras – co prawda, ani jej nie znają, ani nie rozumieją, ale wiedzą, że posiada "moc", której nie posiadły żadne inne rodzaje kosmicznych istot. Dlatego może być albo zagrożeniem, albo wspaniałą tajną bronią. Dziewczyna zyskuje dzięki temu zarówno sojuszników, jak i utajonych wrogów. Obydwie strony starają się wykorzystać ją do swoich celów, aby zdobyć jej przychylność w walce o dominację w Armadzie. Kto zdoła przekonać Navis do swoich racji – i kto tak naprawdę reprezentuje dobro w tym konflikcie? A może w walce politycznej nie ma dobrej strony?
[Egmont Polska]


"Armada" tom 10: "Odzyskane wspomnienia"
Tytuł oryginału: Retour de flammes
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 10.2007
Liczba stron: 48
Format: 21,6 x 29,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 2000*
Opis wydawcy:
Navis postanawia naprawić niektóre błędy ze swej niezbyt chwalebnej przeszłości szpiega i dlatego pomaga zbrodniarzowi Heiliigowi z rasy Hotów w odzyskaniu wolności! Wraz z nim dociera na planetę Hotów, gdzie kiedyś sama się wychowała. Naraża się tym na pościg oddziałów specjalnych Armady, ale wyprawa odsłoni przed nią pewną tajemnicę z dzieciństwa.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Balsamista" tom 1
Scenariusz: Mitsukazu Mihara
Rysunki: Mitsukazu Mihara
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 18.04.2008
Wydawca oryginału: Shodensha Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 176
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2001
Opis wydawcy:
Opowieść o śmierci, a raczej o tym, co czują ludzie, kiedy odchodzi, ktoś bliski. Smutek, żal, rozgoryczenie - te bolesne doświadczenia ciężko jest opisać. Balsamowanie zwłok daje żyjącym możliwość pożegnania się i pomaga w zachowaniu jak najlepszych wspomnień o zmarłym.

Dla Mamiya Shinjiro bycie balsamistą to coś więcej niż praca. Wdzięczność rodzin zmarłych i poczucie robienia czegoś ważnego to pozytywne strony tego zawodu. Jednakże jest jeszcze aspekt negatywny wynikający z codziennego obcowania ze śmiercią.
[Hanami]


"Dilbert" tom 25: "Twoja głowa jarzy się jak świetlówka"
Tytuł oryginału: The Fluorescent Light Glistens Off Your Head
Scenariusz: Scott Adams
Rysunki: Scott Adams
Tłumaczenie: Agnieszka Mitraszewska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 05.2005
Liczba stron: 124
Format: 21,4 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 2002*
Opis wydawcy:
Scott Adams, jak nikt inny na świecie, potrafi odmalować biurowe frustracje. Wie wszystko o wiceprezesie firmy, komputerowym analfabecie, czy o szefie serwisu technicznego, faszyście, a tak naprawdę chyba wie coś o każdym z nas. Istniały nawet podejrzenia, że Adams podsłuchiwał biurowe boksy i sale konferencyjne.
[Egmont Polska]


"Eden, It's an Endless World!" tom 15
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Wydawca oryginału: Kōdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 228
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2003*
Opis wydawcy:
Eliah Ballard i Jonathan Feinemann usiłują ukryć Manę w łodzi podwodnej, gdzie nie dosięgną jej fale GPS. Czy uda się uratować dziewczynę, w której ciele ukryta została mikrobomba?
[Egmont Polska]


"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 13
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika Nowakowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2004*
Opis wydawcy:
Inu-Yasha i Kagome próbują uratować nieprzytomną Kikyo i wydostać się ze zdradzieckiej jaskini. Niestety nie jest to proste. Najpierw muszą pokonać demona, który chce wchłonąć ciało Kikyo. Inu-Yasha rusza na ratunek i staje do walki z potworem. Ale niezależnie od wyniku starcia nasz bohater nie wyjdzie zwycięsko z tej bitwy. Jeśli przegra demon wchłonie także i jego ciało i urośnie w siłę, jeśli zaś Inu-Yasha wygra – to on wchłonie cielsko demona i sam stanie się potworem żądnym kolejnych ofiar.
[Egmont Polska]


"Lucyfer" tom 2: "Dzieci i potwory"
Tytuł oryginału: "Children and Monsters"
Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: Peter Gross, Ryan Kelly, Dean Ormston
Kolory: Daniel Vozzo, Marguerite Van Cook
Okładka: Duncan Fegredo
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 01.2002
Liczba stron: 208
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 2005*

Recenzja

Opis wydawcy:

Lucyfer po długim wygnaniu postanawia odbudować swoją dawną potęgę. I doskonale wie, jak to zrobić. Tom składa się z dwóch historii. W pierwszej z nich Lucyfer pozostawia swoją bramę pomiędzy światami pod opieką wiernej demonicy, a sam wyrusza do piekła bogów japońskich, by odzyskać swe dawno utracone anielskie skrzydła. Właśnie dzięki nim będzie mógł stać się równie potężny jak kiedyś. W drugiej opowieści aniołowie postanawiają zniszczyć Lucyfera, gdyż obawiają się, że może zagrozić niebu. Jednak Gwiazda Zaranna ma inne plany niż wojna z aniołami i zdobywanie nieba.

[Egmont Polska]


"Sin City": tom 4: "Ten żółty drań"
Tytuł oryginału: That Yellow Bastard
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 21.04.2008
Poprzednie wydanie: Egmont 2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.1997
Liczba stron: 240
Format: 17,6 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-żółty, 6 stron kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2006*
Opis wydawcy:
Odchodzący na emeryturę policjant ratuje małą dziewczynkę z rąk seryjnego mordercy, którym okazuje się członek klanu Roarków. Oczywiście, sprawa zostaje zatuszowana, a kozłem ofiarnym zostaje policjant. Kiedy po wielu latach wychodzi z więzienia, odnajduje dorosłą już dziewczynę, byłą ofiarę zboczeńca. Razem z nią dąży do ukarania prawdziwego sprawcy zbrodni sprzed lat. Jak to w komiksach Millera o Mieście Grzechu, do końca nie wiadomo, czy głównym bohaterom uda się przeżyć i czy sprawiedliwość jest w stanie zatriumfować nad wszechobecną mafią.
[Egmont Polska]


"Słynni polscy olimpijczycy" zeszyt 1: "Hubert Wagner. Wielki triumf »Kata«"
Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Kolory: Łukasz Mendel
Okładka: Maciej Mazur
Wydawca: Agora
Data wydania: 16.04.2008
Liczba stron: 32
Format: 20,8 x 29,4 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 4,99 zł
ID: 2007*
Opis wydawcy:
Seria "Słynni polscy olimpijczycy" to 20 życiorysów ludzi, którzy wprowadzając polski sport na światowe wyżyny walczyli nie tylko z własną słabością, ale zmagali się ze złośliwością losu, okrucieństwem i ironią historii. To opowieści o wspaniałych chwilach polskiego sportu - o triumfach, sławie, ale też o porażkach i upadkach - jednym słowem fascynująca podróż do korzeni polskich sukcesów olimpijskich.
[Agora]


poniedziałek, 21.04.2008

zapowiedzi:

Świeże doniesienia od Timofa

Pierwszy numer "Ziniola" w nowej formie ukaże się nakładem Timofa i cichych wspólników prawdopodobnie dopiero w pierwszym tygodniu maja. Za to jest szansa, by jeszcze pod koniec kwietnia trafił do sprzedaży "Kapitan Ewicz na tropie" Termosa. Ponadto w maju ma ukazać się siódmy odcinek "Dom żałoby".

Na razie nie wiadomo kiedy możemy spodziewać się zagranicznych tytułów planowanych dotąd na kwiecień. Zarówno Konstantin Komardin jak i Jordan Crane pracują jeszcze nad swoimi komiksami. Ten pierwszy wprowadza poprawki do "Wrót Alicji", drugi osobiście robi liternictwo do polskiej wersji "Ostatniej samotnej soboty".

Więcej o planach Timofa znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 21.04.2008

recenzje:

"Najgorsza kapela świata" tom 1: "Występ pierwszy i drugi"

W skrócie: Z układanki Fernandesa nie wyłania się zwarty i jasny obraz. Autor nie dąży w kierunku czytelnej pointy. To komiks o wszystkim i niczym. Zbiór setek anegdot, mieszanka dziesiątków niekiedy zupełnie niepowiązanych ze sobą epizodów. Fernandes koncentruje się na drobiazgach, których niepoliczalna mnogość buduje (niekoniecznie spójny) obraz niezwykłego miasta zawieszonego gdzieś poza czasem.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


piątek, 18.04.2008

zapowiedzi:

Świeże doniesienia z Postu

Wydawnictwo Post ujawniło kilka informacji na temat swoich planów. Kolejny tom serii "Corto Maltese" Hugo Pratta ma ostatecznie ukazać się na początku maja. Z kolei na czerwiec planowana jest premiera komiksu "Serca z piasku" Philippe'a Paringaux i Jacquesa De Loustala. Więcej szczegółowych informacji edytor nie zdradza. Wiadomo jedynie, że kolejne tomy serii "Kot Rabina" i "Lupus" mają ukazać się w drugiej połowie roku.

Więcej o powyższych tytułach znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


piątek, 18.04.2008

spotkania:

Frąś i Śledziu w Poznaniu

Dzisiaj w Poznaniu odbędą się dwa spotkania z autorami komiksów realistycznych. O 16:00 w EMPiK-u na Placu Wolności pojawi się Jacek Frąś aby promować wystawę komiksową organizowaną przez Centralę i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (wernisaż 23 kwietnia w siedzibie Muzeum).

Natomiast o 18:00 w księgarni Bookarest (w Starym Browarze) odbędzie się spotkanie z Jackiem Frąsiem i Michałem "Śledziem" Śledzińskim zorganizowane w ramach Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT. Tematem przewodnim rozmowy będzie współczesny polski komiks realistyczny, inicjatywy i wydawnictwa z nim związane oraz perspektywy rozwoju.
[opr. na podst. materiałów organizatorów]


czwartek, 17.04.2008

wydawnictwa:

Rekrutacja na zasadach Egmontu

Wydawnictwo Egmont zamieściło na swojej stronie szczegółowe zasady przyjmowania propozycji komiksowych od autorów zainteresowanych współpracą z oficyną. Kandydaci muszą przedstawić 10 skończonych plansz i krótkie streszczenie dalszego ciągu historii. Edytor zastrzega, że nie interesują go krótkie formy.

Tomasz Kołodziejczak zapewnił, że Egmont nie zmienił polityki wydawniczej i jest nieustannie zainteresowany drukowaniem polskich autorów. Zasady zostały opracowane po to, by ułatwić pracę redakcji Klubu Świata Komiksu, a kandydatom wskazać, czego dokładnie oczekuje od nich wydawca. Dotychczas redakcja była zmuszona udzielać każdemu zainteresowanemu tych samych odpowiedzi, teraz wszystkie podstawowe dane są ogólnodostępne.

Poza informacjami o formacie prac, Egmont opracował zbiór uwag praktycznych dla potencjalnych autorów. Choć wiele z nich może wydawać się oczywista, zostały przygotowane na bazie dotychczasowych doświadczeń redakcji. Kołodziejczak ubolewa nad tym, że wielu kandydatów nie przestrzega elementarnych reguł, jakie obowiązują przy współpracy z wydawnictwem, na przykład przysyła komiksy z nieczytelnym liternictwem lub licznymi błędami ortograficznymi.

Szczegółowe zasady przyjmowania prac przez Egmont znajdziesz w tym miejscu.
[Jarek Obważanek]

Kadry z komiksu "Liga Obrońców Planety Ziemia" Karola "KRL-a" Kalinowskiego. Egmont wydał go w 2004 roku.


środa, 16.04.2008

zapowiedzi:

Albumowa "Wyprawa na ciemną stronę Słońca"

W najbliższy poniedziałek do sprzedaży trafić ma albumowa wersja "Wyprawy na ciemną stronę Słońca" Tomasza Minkiewicza (pierwotnie opublikowana w dziesięciu odcinkach w "Wilq Superbohaterze"). Zremasterowana, zmiksowana, wyczyszczona i na powrót przybrudzona. Na lepszym papierze i z kolorową okładką.

"Wyprawa na ciemną stronę Słońca" to historia ostatniej misji kapitana Dewila, będącej epizodem sprawy znanej powszechnie jako pierwsza afera kosmiczna. Utrzymujące się po dziś dzień kontrowersje co do jej przebiegu powodują, że fakty przedstawione w komiksie nie znalazły dotąd potwierdzenia w oficjalnych opracowaniach na jej temat. Autor zastrzega, że – opierając się wyłącznie na relacjach świadków wydarzeń – nie zajmuje w tym sporze żadnego stanowiska.

Z komiksu dowiesz się kto sabotuje i tak skazaną na niepowodzenie misję. Czemu z pokładu rakiety Wymper 1 zniknęły zapasy kiszonej kapusty. Jakie są podstawowe zasady kodeksu mechaników. Czym można zwalczyć szkorbut. No i przede wszystkim – czy Słońce ma ciemną stronę.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


wtorek, 15.04.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Fullmetal Alchemist" tom 10
Scenariusz: Arakawa Hiromu
Rysunki: Arakawa Hiromu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Square Enix
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1995


przykładowe plansze

"Serce wilkołaka"
Scenariusz: Jerzy Szyłak, Przemysław Chojnacki
Rysunki: Przemysław Chojnacki
Okładka: Daniel Chmielewski, Krzysztof Kasprzak
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 04.2008
Liczba stron: 80
Format: 17 x 24,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 200 egz.
Cena: 20,00 zł
ID: 1996*

 

Recenzja

Opis wydawcy:
W nakręconym w 1948 roku filmie "Abbott i Costello spotykają Frankensteina" pojawia się wymiana zdań, która zrobiła międzynarodową karierę: Larry Talbot mówi tam "Kiedy wschodzi księżyc, zamieniam się w wilka". Lou Costello odpowiada: "Jasne... ty i jakieś pięć milionów innych facetów". Ta wymiana zdań to swoista dekonstrukcja erotycznego podtekstu, jakim podszyta jest każda opowieść o wilkołaku i zarazem wyrazisty sygnał, że motyw uległ już rozszyfrowaniu i wyczerpaniu. Dlatego dziś o wilkołakach już się nie opowiada, lub opowiada się o nich czyniąc z równania "wilk = mężczyzna, w którym budzi się pożądanie" punkt wyjścia dla opowieści.

Szyłak pisząc swoją opowieść o wilkołaku, pamiętał zarówno o tradycji, jak i o tym, że uległa ona swoistemu wyczerpaniu czy też degradacji. Chojnacki podjął się narysowania jego opowieści i dopisał do niej nowe, własne wątki. W efekcie spotkania dwóch twórców, którzy chcieli pobawić się zużytą konwencją i wykrzesać z niej odrobinę świeżości, powstała historia, w której wcale nie chodzi o to, co dzieje się w sercu wilkołaka, a przynajmniej nie tylko o to chodzi. Komiks doskonale wpisuje się w popularny, aczkolwiek w Polsce rzadko wykorzystywany, nurt literatury pulpowej, która dąży do przedstawienia ciekawej historii przy użyciu prostych środków. Wynikiem tego jest fabuła, którą jedni odczytają wprost, a ci z bardziej wytrawnym okiem odnajdą w niej wątki, które przewrotnie interpretują mity kultury masowej i bawią się z utartymi schematami.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Titeuf" tom 7: "Cud narodzin"
Tytuł oryginału: Le miracle de la vie
Scenariusz: Zep (Philippe Chappuis)
Rysunki: Zep (Philippe Chappuis)
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 08.1998
Liczba stron: 48
Format: 16,5 x 22,2 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Nakład: 12 000 egz.
Cena: 9,90 zł
ID: 1997*


wtorek, 15.04.2008

zapowiedzi:

Thomas Ott w pełnym metrażu

Nowy komiks Thomasa Otta zatytułowany "Numer 73304-23-4153-6-96-8" jeszcze przed wakacjami zamierza wydać Kultury Gniewu. Będzie to jedno z pięciu niemal równoczesnych wydań tego albumu na całym świecie. Lada dzień powinien ukazać się na rynku niemieckojęzycznym, francuskojęzycznym oraz w Hiszpanii. Wersja anglojęzyczna ma ukazać się w maju.

Pierwszy pełnometrażowy komiks Otta opowiada o strażniku więzienia, który sprzątając celę śmierci po wykonaniu wyroku na skazanym odnajduje karteczkę z kombinacją liczb. To odkrycie powoduje radykalną zmianę w jego życiu. Poznaje kobietę, zakochuje się w niej i wygrywa w kasynie ogromną sumę pieniędzy stawiając na numery z kartki.

Gdy budzi się rano, kobiety i pieniędzy już nie ma. Od tego dnia szczęście się od niego odwraca. Numery zaczynają na niego sprowadzać same nieszczęścia, spychając go nieubłaganie w odchłań, z której może nie być ratunku.
[Jarek Obważanek, opis na podst. Fantagraphics]


wtorek, 15.04.2008

recenzje:

"Hardkorporacja" nr 1

W skrócie: "Hardkorporacja" miała być bezkompromisowym magazynem skierowanym do osób zainteresowanych hip-hopem. Skończyło się na buńczucznych zapowiedziach i agresywnej okładce. Zawartość pierwszego numeru to zgrywy na poziomie gimnazjalistów, których niebywale bawi rzucanie mięchem i rysowanie gołych cycków.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 14.04.2008

wydarzenia:

Plan wizyty Stana Sakai

Egmont ogłosił plan pobytu Stana Sakai w Polsce. W dniach 21-23 kwietnia twórca "Usagiego Yojimbo" odwiedzi Kraków, Katowice i Warszawę.

  poniedziałek, 21 kwietnia - Kraków
 • 18:30-20:30 - spotkanie z czytelnikami, podpisywanie komiksów - kawiarnia Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10

  wtorek, 22 kwietnia - Katowice
 • 16:30-18:00 - podpisywanie komiksów - księgarnia Imago, ul. Mickiewicza 14
 • 18:30-20:30 - spotkanie z czytelnikami - kawiarnia Ronda Sztuki, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1

  środa, 23 kwietnia - Warszawa
 • 15:30-17:30 - podpisywanie komiksów - Centrum Komiksu, Al. Niepodległości 148
 • 18:00-20:00 - podpisywanie komiksów - Komikslandia, galeria handlowa na stacji Metra Centrum

[opr. na podst. materiałów organizatora]


poniedziałek, 14.04.2008

zapowiedzi:

Marek Turek zaprasza do Bajabongo

Na przełomie kwietnia i maja nakładem Kultury Gniewu ma ukazać się nowy komiks Marka Turka zatytułowany "Bajabongo". Będzie miał 84 strony formatu B5 w czerni i bieli. Trwają jeszcze prace nad okładką albumu. Po lewej prezentuję wersję roboczą, która w pewnym stopniu może jeszcze się zmienić.

"Bajabongo" to luksusowy kurort znajdujący się w egzotycznym i mało uczęszczanym rejonie świata. Jego właściciel – Marek Turek – znany jest z oferty najwyższej jakości i dokładania wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom klienta. Turyści i bardziej wymagający podróżnicy wyjątkowo cenią jego dotychczasowe dokonania na polu organizacji wolnego czasu i wypoczynku. Takie parki tematyczne, jak "Fastnachtspiel", czy wycieczki objazdowe typu "Międzyczas" cieszą się do dziś wielkim powodzeniem. Jego ostatnie przedsięwzięcie, "Bajabongo", to dla Turka zupełnie nowe, ekscytujące wyzwanie – próba stworzenia bogatego w atrakcje kurortu, w którym obok solidnej dawki relaksu gościom zapewnia się silne emocje i doświadczenia, których nie zapomną do końca życia.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 14.04.2008

zapowiedzi:

Kosmiczna epopeja KRL-a

Karol "KRL" Kalinowski rozpoczął pracę nad nowym komiksem zatytułowanym "Ostatnia kronika". Ma to być ponad 100-stronicowa epopeja kosmiczna przedstawiająca ostatnie dni życia ostatniego człowieka i jego imperium. Komiks powstaje w ekspresowym tempie i może ujrzeć światło dzienne pod koniec roku.

KRL ma w planach uruchomienie sklepiku z pluszakami, nagranie muzyki i narysowanie serii pasków osadzonych w świecie "Ostatniej kroniki". Już otworzył specjalnego bloga, na którym obok szkiców i plansz mają znaleźć się wszystkie wyżej wymienione atrakcje. Jak również kilka innych, których autor na razie nie zdradza.
[Jarek Obważanek]


piątek, 11.04.2008

zapowiedzi:

Słynni polscy olimpijczycy

20 komiksów poświęconych wybitnym polskim sportowcom ma ukazać się w nowej kolekcji "Słynni polscy olimpijczycy" w ramach "Biblioteki Gazety Wyborczej". Zeszyt pierwszy, opowiadający historię siatkarza Huberta Wagnera, do sprzedaży trafić ma 16 kwietnia. Kolejne ukazywać się mają w każdą środę.

Nad warstwą graficzną serii pracuje pięciu rysowników: Arkadiusz Klimek, Mariusz Zabdyr, Sławomir Kiełbus, Krzysztof Wyrzykowski i Maciej Mazur (ten ostatni wycofał się z projektu po wykonaniu czterech okładek). Kolekcja została przygotowana we współpracy z Planeta Marketing/TMM Polska. Patronat honorowy objął Polski Komitet Olimpijski.

Seria "Słynni polscy olimpijczycy" to 20 życiorysów ludzi, którzy wprowadzając polski sport na światowe wyżyny walczyli nie tylko z własną słabością, ale zmagali się ze złośliwością losu, okrucieństwem i ironią historii. To opowieści o wspaniałych chwilach polskiego sportu - o triumfach, sławie, ale też o porażkach i upadkach - jednym słowem fascynująca podróż do korzeni polskich sukcesów olimpijskich.

Bohaterami serii mają być w kolejności: Hubert Wagner (siatkówka), Adam Małysz (skoki narciarskie), Bronisław Malinowski (biegi), Jacek Wszoła (skok wzwyż), Jerzy Pawłowski (szermierka), Bogdan Wenta (piłka ręczna), Janusz Kusociński (biegi), Kazimierz Górski (piłka nożna), Robert Sycz i Tomasz Kucharski (wioślarstwo), Adam Królikiewicz (jeździectwo), Otylia Jędrzejczak (pływanie), Waldemar Legień (judo), Ryszard Szurkowski (kolarstwo), Robert Korzeniowski (chód sportowy), Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów), Władysław Komar (pchnięcie kulą), Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Władysław Kozakiewicz (skok o tyczce), Andrzej Grubba (tenis stołowy), Zbigniew Pietrzykowski (boks).

Pierwszy zeszyt dostępny będzie w specjalnej cenie 4,99 zł, cena kolejnych wyniesie 9,99 zł. Część dochodu ze sprzedaży kolekcji zostanie przeznaczona na wsparcie konkursu dla sportowych szkół podstawowych. Nagrodą w nim są środki na budowę, rozbudowę i wyposażenie obiektów sportowych. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Edukacji Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 9.04.2008

zapowiedzi:

Kwietniowe okładki Egmontu

 

Egmont udostępnił okładki pozycji, które w ramach Klubu Świata Komiksu mają ukazać się 21 kwietnia. Są to w kolejności: "Armada" tom 1: "Ogień i popiół", "Armada" tom 2: "Kolekcjoner", "Armada" tom 10: "Odzyskane wspomnienia", "Dilbert" tom 25: "Twoja głowa jarzy się jak świetlówka", "Eden, It's an Endless World!" tom 15, "Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 13, "Lucyfer" tom 2: "Dzieci i potwory" oraz "Sin City": tom 4: "Ten żółty drań". Opisy wyżej wymienionych komiksów znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]wtorek, 8.04.2008

prasa:

Grzeszkiewicz odsłania się w mediach

Dziennikarze od kilku tygodni rozpływają się nad talentem Daniela Grzeszkiewicza, rysownika, który zdobył pierwsze nagrody w kategorii profesjonalistów w konkursie Com.X i dwukrotnie na Festiwalu w Łodzi. Przyczyną tego nagłego zainteresowania jest do niedawna skrupulatnie ukrywany przez niego fakt: Grzeszkiewicz odsiaduje wyrok 10 lat pozbawienia wolności w zamojskim więzieniu.

Historię rysownika opisała Dominika Karp na łamach "Gazety Praca" w artykule "Talent za kratami, czyli praca za wszelką cenę". Wcześniej Grzeszkiewicz opowiedział o sobie w "Dzienniku Wschodnim" w artykule "Życie w planszach".

Mimo oczywistych utrudnień w kontakcie ze światem zewnętrznym, Grzeszkiewicz pracuje nad komiksem do scenariusza Bartosza Sztybora, a wydawnictwo Operahaus przygotowuje antologię jego prac. Spory ich wybór można obejrzeć na stronie rysownika.
[Jarek Obważanek]

MFK w Łodzi, 5.10.2007, wernisaż wystawy konkursowej.
Grzegorz Rosiński z nieukrywanym zachwytem
ogląda plansze Daniela Grzeszkiewicza.
fot. Jarek Obważanek


poniedziałek, 7.04.2008

konkursy:

Rozstrzygnięcie Konkursu "DajęRadę"

Jury pod przewodnictwem Papcia Chmiela wyłoniło zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks "DajęRadę" o tematyce integracyjnej.

W kategorii licealistów zwyciężyła praca Izabelli Cząstkiewicz zatytułowana "Nie mam skrzydeł". Komiks ten dotyczy odwiecznego problemu osób poruszających się na wózku inwalidzkim, czyli pokonywania barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w szkołach.

Natomiast w kategorii studentów wygrała Joanna Bednarz komiksem "Jagoda", który opowiada historię o dążeniu do celu i o tym, że spełnienie marzeń jest możliwe nawet mimo choroby.

Nietypową pracę zatytułowaną "Speede" nadesłała Marzena Gajzler. Autorka pokazała w niej, że dzięki wielkiej wierze i sile ducha można pokonać wszelkie ułomności i przeciwności.

Rozdanie nagród odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 12:00 w siedzibie Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" przy ul. Łomiańskiej 5 w Warszawie. Nagrody będzie wręczał osobiście patron konkursu Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel.

Konkurs miał na celu zainspirowanie do poszukiwań szkolnych i uczelnianych sytuacji związanych z niepełnosprawnością i wypromowanie indywidualnych talentów artystycznych. Jury brało pod uwagę zgodność z tematem konkursu, oryginalność artystyczną i atrakcyjność wizualną zgłoszonych prac.

Obie nagrodzone prace można przeczytać na WRAKu (wystarczy kliknąć w tytuły).
[opr. na podst. materiałów organizatora]

Kadr z komiksu "Jagoda" Joanny Bednarz.


niedziela, 6.04.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Młodzi Tytani" tom 1: "Prawda, sprawiedliwość, pizza!"
Tytuł oryginału: Truth, Justice, Pizza!
Scenariusz: J. Torres
Szkic: Todd Nauck, Tim Smith 3, John McCrea
Tusz: Larry Stucker, James Hodgkins
Kolory: Brad Anderson, Heroic Age
Okładka: Dave Bullock
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - DC Kids
Data wydania oryginału: 11.2004
Liczba stron: 112
Format: 13 x 20 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 1993*
Kolekcja "Komiksy dla dzieci DC".

Są zbyt młodzi, by prowadzić samochód, ale nie aby uratować świat! Piątka superbohaterów: Robin, Bestia, Raven, Cyborg oraz Gwiazdeczka pokażą ci, jak to się robi w wielkim stylu. Znani z Cartoon Network "Młodzi Tytani" po raz pierwszy w komiksie.
[Egmont Polska]


"Spider-Man" tom 1: "Narodziny Spider-Mana"
Tytuł oryginału: Marvel Adventures Spider-Man. The Sinister Six
Scenariusz: Kitty Fross, Erica David, Jeff Parker
Szkic: Patrick Scherberger
Tusz: Norman Lee
Kolory: Hartman & Bevard
Okładka: Randy Green
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 08.2005
Liczba stron: 96
Format: 13 x 20 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 6,90 zł
ID: 1994*
Kolekcja "Komiksy dla dzieci Marvel".

Opis wydawcy:
Peter Parker, największy w szkole kujon i przykładny nudziarz, pod osłoną nocy wiedzie drugie życie samotnego bohatera? To niemożliwe! Chyba, że...
[Egmont Polska]


sobota, 5.04.2008

www:

"Vault 12" czyli "Fallout" według Surmy

21 marca Marcin Surma opublikował ostatnią z 24 stron komiksu "Vault 12" swojego autorstwa. Historia oparta na motywach gry "Fallout" pokazuje losy mieszkańców tytułowego schronu przed wydarzeniami przedstawionymi w samej grze. Konstrukcja fabuły komiksu nie wymaga od czytelnika znajomości pierwowzoru.

Autor wyjawił na Motywie drogi, że zamierza w bliżej nieokreślonej przyszłości narysować drugą (i ostatnią) część tej opowieści.
[Jarek Obważanek]


piątek, 4.04.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

przykładowe plansze

"5 to liczba doskonała"
Tytuł oryginału: 5 è il numero perfetto
Scenariusz: Igort (Igor Tuveri)
Rysunki: Igort (Igor Tuveri)
Tłumaczenie: Paweł Bravo
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Phoenix (zeszyty), Coconino Press
Data wydania oryginału: 1998-1999 (zeszyty), 10.2002
Liczba stron: 176
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Munken Print Cream 18 115 g/m2
Druk: dwukolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 72,90 zł
ID: 1987*
Opis wydawcy:
Niezwykła opowieść prosto z Włoch, gdzie sny pewnego mafiosa zmieniają się w koszmary. Peppino Lo Cicero spędził życie wykonując rozkazy jednego z wielkich donów Neapolu. Był oddanym żołnierzem mafii, gangsterem bezwzględnym, ale z zasadami. I kiedy wydaje mu się, że na zasłużonej emeryturze w końcu odpocznie, dramatyczne wydarzenia zmuszą go do ponownego sięgnięcia po broń. I wymierzenia jej w swoją mafijną rodzinę...

"5 to liczba doskonała" to nie tylko trzymająca w napięciu historia Peppino, ale również swoisty hołd złożony opowieściom o mafii. Jej autor - Włoch ukrywający się pod pseudonimem Igort - pełnymi garściami czerpie z tradycji gatunku. W jego dziele bez trudu odnaleźć można ślady fascynacji kryminalnymi komiksami Willa Eisnera z lat 40, filmami noir i obrazami Martina Scorsese, powieściami Mario Puzo, a także japońską mangą.

Inspiracje te służą jednak Igortowi do stworzenia własnej, wyjątkowej historii, w której nie brak spektakularnych scen strzelanin i pościgów, ale także poczucia humoru oraz czułości, z jaką Włoch portretuje swoich bohaterów. Nawet tych najgorszych.
[Kultura Gniewu]


"Angel Sanctuary" tom 4
Scenariusz: Kaori Yuki
Rysunki: Kaori Yuki
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Hakusensha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 400
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 29,90 zł
ID: 1988
Opis wydawcy:
Dzięki poświęceniu kato, Setsunie udaję się wreszcie wydostać z Hadesu i wrócić do jaskini. Z jego ciała wyjęto jednak boski miecz Nanatsu-Saya, przez co Setsuna nie może do niego powrócić. Jego dusza zmuszona jest zamieszkać w ciele upadłego anioła. Nie wszystko jednak stracone. w jaskini ponownie zjawia się Szalony kapelusznik, twierdząc, iż Rafael, anioł uzdrowienia posiada moc pozwalająca przywrócić ciało Setsuny do życia.
[J.P.Fantastica]


okładka oryginału

"Objawienia"
Tytuł oryginału: Revelations
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Humberto Ramos
Kolory: Leonardo Olea, Edgar Delgado
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2006
Liczba stron: 160
Format: 16,9 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 1989*

WRAK POLECA

Recenzja

Opis wydawcy:
Tajemnicza zbrodnia w jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie – w Watykanie. Papież leży umierający, a jego potencjalny następca ginie w tragicznych okolicznościach. Czy było to samobójstwo, czy brutalne morderstwo? Odpowiedź na to pytanie musi odnaleźć brytyjski detektyw Charlie Northern. Ale Kościół zazdrośnie strzeże swoich sekretów. Co odkryje detektyw – ateista, przeciwko któremu jest cała władza Watykanu, a pomaga mu jedynie przyjaciel – kardynał i piękna pani prawnik?

"Objawienia" to mroczna, pełna sekretów historia, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.
[Mucha Comics]


"Rewolucjonistka Utena" tom 2
Scenariusz: Chiho Saito
Rysunki: Chiho Saito
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 1990
Opis wydawcy:
Okazuje się, że nie tylko Utena chce uniknąć pojedynków wewnątrz Samorządu. Panna Tenjo zyskuje nowego przyjaciela i wskazówki prowadzące ją bliżej do tajemniczego Księcia. Ale czy wszyscy otaczajacy ją ludzie są szczerzy?


"Saiyuki" tom 8
Scenariusz: Kazuya Minekura
Rysunki: Kazuya Minekura
Tłumaczenie: Magdalena Malinowska, Kenichiro Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Ichijinsha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł
ID: 1991
Opis wydawcy:
Gojo odchodzi w siną dal i zapuszcza wąsik. Napięcia w drużynie sięgają zenitu. Czy to, że na swej drodze spotkali tajemniczego "Boga" było przypadkiem, czy może zdarzeniem zaplanowanym przez kogoś z góry? Żeby się o tym przekonać chłopaki muszą pokonać wzajemne animozje... i jeszcze kilka bardziej fizycznych przeszkód.


przykładowe plansze

"Sala prób"
Tytuł oryginału: Questa è la Stanza
Scenariusz: Gipi (Gian Alfonso Pacinotti)
Rysunki: Gipi (Gian Alfonso Pacinotti)
Tłumaczenie: Paulina Gorzkowska
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Coconino Press
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 128
Format: 17,2 x 24 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 39,90 zł
ID: 1992*

 

Recenzja

Opis wydawcy:
Dla czterech przyjaciół jedyną skuteczną ucieczką od domowych problemów jest muzyka. Tak często, jak tylko mogą spotykają się by razem grać w sali prób, mieszczącej się w garażu wynajmowanym przez ojca jednego z nich. To miejsce jest ich, ale pod pewnym warunkiem - muszą trzymać się z dala od kłopotów.

Któregoś dnia, w czasie pracy nad taśmą demo dla pewnej wytwórni muzycznej, psuje się jeden ze wzmacniaczy. Termin oddania materiału zbliża się nieubłaganie, więc przyjaciele szukając wyjścia z sytuacji podejmą decyzję, która zaważy na przyszłości zespołu i ich relacjach.

"Sala prób" to opowieść o muzyce, trudnych wyborach i odpowiedzialności narysowana w wyjątkowy sposób przez Włocha ukrywającego się pod pseudonimem Gipi. Jest on jednym z najciekawszych współczesnych komiksiarzy. Jego prace doczekały się wydań na całym świecie i przyniosły mu liczne nagrody, m.in. wyróżnienie dla najlepszego albumu na festiwalu w Angouleme w 2006 roku. "Sala prób" to pierwszy jego komiks, który ukaże się w Polsce.
[Kultura Gniewu]


piątek, 4.04.2008

zapowiedzi:

Okładka "Na szybko spisane": "1990 - 2000"

Michał "Śledziu" Śledziński na swoim blogu zaprezentował dzisiaj okładkę długo oczekiwanej drugiej części trylogii "Na szybko spisane". Trzy dni wcześniej, w ramach primaaprilisowego żartu, zamieścił inny projekt okładki, klimatem nawiązujący do serii "Bears of War". Kultura Gniewu na razie nie podała ostatecznej daty wydania tego komiksu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 3.04.2008

zagranica:

Mazur rysuje dla Soleil

Maciej Mazur podpisał kontrakt z francuskim wydawnictwem Soleil Production (znanym w Polsce m.in. z "Lanfeusta z Troy"), zgodnie z którym ma narysować trzy tomy serii "Bâtard de Kosigan" według scenariusza Fabiena Ceruttiego. Premiera pierwszego odcinka zaplanowana została na kwiecień 2009 roku. Tutaj zobaczysz pierwsze trzy plansze komiksu zaczerpnięte z bloga de Kosigana.

Fabuła serii osadzona jest w akternatywnym średniowieczu, które łączy ze sobą wiele elementów historii Europy, lecz dodatkowo istnieje w nim magia, a dawne rasy walczą o przetrwanie. Głównym bohaterem jest jeden z największych szpiegów i strategów swoich czasów - Pierre Cordwain z Kosigan, zwany przez niektórych Bastardem z Kosigan ze względu na pochodzenie z nieprawego łoża.

Akcja pierwszego tomu toczy się w Szampanii na początku XIV wieku. Region jest w samym środku politycznej wojny o ziemie pomiędzy księstwem Burgundii i Królestwem Francji. Hrabia Szampanii zmarł rok wcześniej, a wdowa po nim, Hrabina Catherine, nie ma wystarczającego poparcia, by utrzymać niepodległości swoich posiadłości.

Żeby uniknąć wojny, decyduje się przypieczętować swe wasalstwo poprzez mariaż własnej córki Solenne z przedstawicielem którejś ze stron. Wybór musi zostać ogłoszony do końca trwania turnieju w Saint Remi, na który przybył kwiat francuskiego i burgundzkiego rycerstwa. Tak się jednak składa, że Marc z Salers, przedstawiciel księstwa Burgundii, od kilku dni jest uznany za zaginionego.

Fabuła pierwszego tomu serii toczy się w trakcie turnieju: pomiędzy walkami, dochodzeniami, zwodniczymi wydarzeniami i potyczkami słownymi. Bastard z Kosigan, najemnik z przeszłością, oferuje swe usługi zarówno pięknej Hrabinie Catherine (która chce poznać losy Marca) oraz Wielkiemu Wasalowi Króla Francji, Foulque'owi z Chanvre (zdolnemu zrobić wszystko, by bronić interesów swojego pana). Czy to Księstwo Burgundii czy Królestwo Francji zdobędzie pożądane przez obydwie strony hrabstwo?

Pomysł na opowieść obrazkową zrodził się z fascynacji Ceruttiego grą "Neverwinter Nights". Napisał on szereg scenariuszy, których bohaterem uczynił de Kosigana. Graczom bardzo się one spodobały, a Cerutti dał się namówić na realizację komiksu z tą samą postacią.
[opr. na post. Bâtard de Kosigan; tłum. Jakub Syty]

Maciej Mazur pracuje nad drugą planszą "Bastarda".


czwartek, 3.04.2008

imprezy:

20-lecie twórczości Mazura na XVIII PSzK

W najbliższą sobotę rozpoczną się XVIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Dwudniowa impreza odbędzie się tradycyjnie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7, tym razem w Klubie Turkus na 1 piętrze. Wstęp wolny.

Na program najbliższej edycji składają się trzy bloki tematyczne: dwa w sobotę i jeden w niedzielę. Impreza rozpocznie się od spotkania z mieszkającym w Rzeszowie grafikiem komiksowym Maciejem Mazurem, który obchodzi właśnie 20-lecie działalności twórczej. Mazur jest autorem takich serii prasowych, jak "Rechot", "Alex", "Igor", "Horacy" czy "Xenia", a także cyklu krótkich komiksów "Przymierze Pajęczej Nici" oraz zeszytu "Włócznia Ottona". Obecnie pracuje nad serią "Bastard z Kosignan" do scenariusza Fabiena Cerutti, o której więcej przeczytasz powyżej. Po południu, o godz. 16.00 odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy komiksów, ilustracji i rysunków Macieja Mazura, która towarzyszy imprezie. Wystaw będzie czynna w Galerii WDK (na parterze) do 30.04.2008.

Kolejne punkty programu to seria spotkań z zaproszonymi gośćmi. A będą to:

 • Wojciech Jama i Paweł Pasterz - pasjonaci, kolekcjonerzy i znawcy wszelkich przejawów polskiej kultury popularnej. Będzie można z nimi porozmawiać o komiksach, ale i innych pasjach, m.in. organizowanym w Rzeszowie Muzeum Dobranocek oraz przygotowywanej przez nich publikacji "Pora na Dobranoc".
   
 • Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz - zwycięzcy pierwszej edycji prestiżowego Europejskiego Konkursu na Komiks i autorzy wydanych w Polsce i na Zachodzie albumów komiksowych "Esencja" i "Romantyzm".
   
 • Ireneusz Konior - autor wydawanej na Zachodzie serii komiksów "Opowieść Rybaka", ilustrator i grafik książkowy oraz autor grafiki do gier komputerowych.
   
 • Oprócz autorów komiksów pojawi się na imprezie także Paweł "Nurek" Nurzyński, przedstawiciel wydawnictwa Mucha Comics.

Drugi blok wypełni program przygotowany przez Rzeszowską Akademię Mocy - grupę miłośników serialu "Gwiezdne wojny", a w nim przewidziana jest prezentacja polskiej wersji niepublikowanego jeszcze w Polsce komiksu "Empire's End", film dokumentalny o animowanej serii "Clone Wars" oraz obowiązkowy konkurs wiedzy o świecie "Gwiezdnych wojen", oczywiście z atrakcyjnymi nagrodami.

W niedzielę, tradycyjnie przeznaczoną dla fanów mangi i anime, zaplanowane są m.in. projekcje filmów anime "Piano no Mori" oraz "Weathering Continent". Poza tym tradycyjnie już zobaczymy zestaw teledysków, wykorzystujących fragmenty filmów anime; można też będzie wziąć udział w turnieju karaoke oraz konkursie "Kalambury".


Szczegółowy program Spotkań

sobota, 5.04.2008

10.00

Rozpoczęcie imprezy

10.10
10.55

Od Przecławia do Kosignan - spotkanie z Maciejem Mazurem

11.00
11.50

Pora na Dobranoc - Spotkanie z Wojciechem Jamą i Pawłem Pasterzem

12.00
12.50

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Grzegorzem Januszem

13.00
13.50

Spotkanie z Ireneuszem Koniorem - autorem komiksu "Opowieść rybaka"

14.00
14.40

Spotkanie z Pawłem "Nurkiem" Nurzyńskim z wydawnictwa Mucha Comics

14.40
15.00

Komiks historyczny od środka - prelekcja Wojciech Birka

16.00
16.30

Wernisaż jubileuszowej wystawy komiksów, ilustracji i rysunków Macieja Mazura

blok dla fanów "Gwiezdnych wojen"

15.00
16.00

Prezentacja komiksu "Empire's End"

16.30
17.00

"Clone Wars - film dokumentalny"

17.00
18.30

Konkurs z wiedzy o Gwiezdnych Wojnach


niedziela, 6.04.2008
dzień mangi i anime

10.00
12.00

Projekcja filmu anime "Piano no Mori"

12.00
14.00

Karaoke - Singstar

14.00
15.00

Projekcja filmu anime "Weathering Continent"

15.00
16.00

Anime Music Videos - teledyski nawiązujące do japońskich filmów anime

16.00
17.30

konkurs Kalambury

[opr. na podst. materiałów organizatorów]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa