ARCHIWUM

piątek, 30.04.2004
gospodarka
Wyższy VAT na książki od 2008 roku.
Druk drożeje już teraz

 

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi podatku VAT na książki i druk, Polska Izba Książki informuje, że ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług wchodząca w życie z dniem 1 maja 2004 r. nakłada stawkę 22% na druk, natomiast VAT na książki i pisma specjalistyczne pozostaje zerowy do 31.XII.2007. Po tym okresie przewidziana jest stawka 7% (Art.146 punkt 1 podpunkt 3a Ustawy o podatku od towarów i usług).
[Polska Izba Książki]


piątek, 30.04.2004
imprezy
Trójmiejskie Spotkania Komiksowe

Przedstawiam coraz bardziej dokładny plan TSK. Twórcy oraz wydawcy umieszczeni w programie potwierdzili już swą obecność, więc zmianie ulec mogą praktycznie tylko godziny poszczególnych wydarzeń. Trójmiejskie Spotkania Komiksowe odbędą się 8 maja na stołówce Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 58.

Program imprezy:

9:00

Otwarcie Trójmiejskich Spotkań Komiksowych i giełdy.

10:00

Warsztaty z Produktem (Filip Myszkowski i inni).

14:30

Jerzy Szyłak (Prelekcja: komiks światowy w walce z cenzurą).

15:30

Spotkanie z zaproszynymi twórcami (Panel dyskusyjny. Prowadzenie: Witold Tkaczyk, Igor Karasek).

16:30

Comix session (Produkt Crew: M. Śledziński, F. Myszkowski, K. Kochański, Simson, M. Lachowicz a także Mateusz Skutnik, Rafał Gosieniecki, Ryszard Dąbrowski i inni).

17:30

Aukcja prac komiksowych.

18:00

Spotkanie z wydawcami (Panel dyskusyjny. Prowadzenie: Igor Karasek).

19:00

Spotkanie z twórcami komiksu "Pattern" - Rafałem Gosienieckim i Gene Kowalskim.

20:00

Witold Tkaczyk (Prelekcja: polski komiks undergroundowy)

21:00

Aeon Flux - pokaz filmów animowanych

Od około 8.30 rozdzielane będą stoliki sprzedawcom.

Patronaty medialne: indpendent.pl, trojmiasto.pl, Radio HIT.

Organizacja: Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, City Rockers.

Kontakt: tel: 508 532 757, 503 714 310, t.s.k(at)wp.pl, www.ack.gda.pl.

Koordynacja: Tomasz Dziemianczuk, Adam Furtak, Kuba Babczyński.
[Kuba Babczyński]


piątek, 30.04.2004
zapowiedzi
Omówienia nowości Egmontu

 

Egmont zaprezentował okładki oraz opisy czterech ze swoich majowych premier.


"Arlekin i Walentynki"

Współczesna adaptacja klasycznej komedii dell'arte. 14 lutego, w dzień św. Walentego, błazen Arlekin przemierza ulice miasta w poszukiwaniu swej ukochanej Kolombiny, gdyż pragnie podarować jej swoje serca. Pełna ciepła i magii, romantyczna opowieść zilustrowana został przez grafika Johna Boltona. Połączył on fotorealistyczne ilustracje z retuszowanymi fotografiami, dzięki czemu uzyskał dynamiczny, trójwymiarowy efekt. Komiks zawiera też ośmiostronicowe posłowie, w którym Neil Gaiman, z wrodzoną sobie erudycją, przybliża czytelnikom historię i fenomen klasycznych komedii dell'arte.


"Epoka brązu" tom 1: "Tysiąc okrętów"

Wojna trojańska to jedno z największych wydarzeń starożytności. Dziesięcioletnie zmagania wojenne opisywali różni twórcy na przestrzeni wielu lat: Homer, Euripides, Virgil, Ovid, Chaucer czy Szekspir. Historia wojny trojańskiej zainspirowała również reżysera filmowego Wolfganga Petersena. Wkrótce swoją premierę będzie miał film "Troja", przedstawiający tamte zdarzenia. Film już teraz został okrzyknięty największym filmowym wydarzeniem 2004 roku.

W maju ukaże się niezwykły komiks opisujący wojnę trojańską: "Epoka brązu". To epicka opowieść autorstwa Erica Shanowera, który w siedmiu olbrzymich tomach przedstawia losy wojny trojańskiej. Pierwszy tom wprowadza postacie: młodego, buńczucznego Parysa, mężnego Achillesa czy doświadczonego Odysa. Twórca komiksu czerpał z wielu źródeł: od mitów greckich, przez "Iliadę" aż po naukowe opracowania czasów starożytnych. Udało mu się stworzyć dzieło o niezwykle gęstej fabule, porywającej akcji, a przy okazji doskonale oddający realia tamtych czasów. Artysta za pomocą czarno-białej, czystej i precyzyjnej kreski doskonale oddaje szczegóły architektoniczne starożytnych budowli. Komiks został doceniony zarówno przez grono komiksowe - został uhonorowany prestiżową Nagrodą Eisnera - jak i naukowe - plansze "Epoki brązu" uczestniczyły w wielkiej wystawie poświęconej starożytności i Troi, która w 2002 roku była pokazywana w trzech największych niemieckich muzeach. Mężni bohaterowie, piękne kobiety, zdrada, miłość i śmierć. "Epoka brązu" to jedna z najbardziej widowiskowych opowieści wojennych, jakie kiedykolwiek powstały.


"Kajtek i Koko i inni"

Trzeci album Janusza Christy, jaki ukaże się w serii Klasyka Polskiego Komiksu. Ta przekrojowa publikacja, pokazująca prace Christy od najwcześniejszego okresu twórczości mistrza aż po jego ostatnie dzieła z lat 90., jest prawdziwą skarbnicą dla miłośników dawnego komiksu polskiego. Czytelnicy będą mogli tam znaleźć tak sławne komiksy, jak "Bajki dla dorosłych", publikowane niegdyś w komiksowym magazynie "Relax"; nigdy wcześniej niepublikowane, prześmieszne "Opowieści Koka"; przygody najwcześniejszych bohaterów Christy, jak Kuku i Ruku czy Detektyw Trop. Znalazł się tam również jeden z niewielu sensacyjnych komiksów, które stworzył Christa - "Gucek i Roch" z przełomu lat 70. i 80. Album "Kajtek i Koko i inni" uzupełniają długi wywiad z legendarnym twórcą oraz pełna bibliografia jego twórczości.


"Liga Niezwykłych Dżentelmenów" tom 2

Tworząc tę serię Alan Moore wpadł na genialny, acz prosty pomysł: zgromadził najpopularniejszych bohaterów powieści przygodowych i fantastycznych drugiej połowy XIX i początku XX wielu, po czym postawił ich przed zagrożeniem, które tylko wspólnie mogli pokonać. Na kartach jednego komiksu spotykają się więc: Wilhelmina Murray (postać z książki "Drakula" Brama Stokera), Allan Quatermain (bohater serii powieści Henry’ego Ridera Haggarda, m.in. "Kopalni króla Salomona"), kapitan Nemo (legendarna postać z książek Juliusza Verne'a), doktor Henry Jekyll (prosto z książki Roberta Louisa Stevensona "Doktor Jekyll i pan Hyde"), Hawley Griffin (bardziej znany jako Niewidzialny człowiek z powieści H.G.Wellsa pod tym samym tytułem).

Tacy niezwykli bohaterowie potrzebowali niezwykłego świata - dlatego akcja komiksu rozgrywa się w Anglii w 1898 roku, jednak nie jest to państwo, jakie znamy z relacji historycznych. Imperium Brytyjskie stoi u szczytu potęgi, dzięki silnikom parowym i elektryczności niezwykle dynamicznie rozwija się przemysł. Trwa budowa potężnego mostu przez Kanał La Manche - ma połączyć wybrzeża Anglii i Francji. W takim przetworzonym świecie spotykamy bohaterów Verne'a, Haggarda i Wellsa.

Po niezwykle gorącym przyjęciu pierwszego tomu serii, powstanie części drugiej było tylko kwestią czasu. Spotykamy w niej tych samych bohaterów, ale tym razem muszą stawić czoło dużo większemu zagrożeniu. Ziemię najeżdżają istoty z Marsa - niezwykle podobne do tych, które wystąpiły na kartach powieści H. G. Wellsa - "Wojna światów". Czy nasi niezwykli bohaterowie podołają temu zadaniu?


 

[Egmont Polska]


czwartek, 29.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Oh! My Goddess" tom 24
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 166
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0652


czwartek, 29.04.2004
zapowiedzi
Ostateczna zawartość "Produktu" nr 22

W ostatnich godzinach prac nad "Produktem" nr 22 nastąpiła zmiana. Nowy komiks Kurta został przeniesiony na następny numer. Ten "Produkt" to także pożegnanie z "Wilqiem" - pojawi się w nim ostatni odcinek serii goszczącej na łamach magazynu od ponad trzech lat. Pełna lista tego, co znajdziesz w numerze, wygląda następująco:

Komiksy:

 • "Osiedle Swoboda": "Polowanie na młodego gołębia" (Śledziu)
 • "Człowiek Paroovka" (Lachowicz)
 • "Emilia, Tank & Profesor" (Myszkowski)
 • "Cichy Kącik KRLa" (KRL)
 • "Pastuszka Gęsi Story" (Myszkowski)
 • "9mm" (C. Weatherspoon)
 • "Wilq": "Śmierć Superbohatera" (Minkiewicz)
 • "Likwidator" (Dąbrowski)

Teksty:

 • Recenzje (Mirowski)
 • Biały Kruk (Jasiński)
 • Z półki Chmiela: Torso (Chmielewski)
 • Symbioza vol. 3 (Chmielewski)
 • WSK 4 + wywiad z Davem McKeanem (Mirowski)
 • Pobocza (Mirski)

W bonusie Galeria Produktywnych.
[Produkt]


czwartek, 29.04.2004
www
"KZ" nr 27

Wczoraj ukazał się 27 numer magazynu miłośników komiksu "KZ". Tematem wydania jest twórczość Mike'a Mignoli. Poza tym wywiady z Rosińskim i Składankiem; przedpremierowe teksty o "Daredevilu", "Fantastycznej czwórce", "Epoce brązu" i drugim tomie "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów"; omówienia nowości ze Stanów i Francji; teksty o "Angeli" i antologii na temat pieniędzy; relacja z WSK; uzupełnienie informacji o "Kaście Metabaronów" oraz felietony i duża porcja recenzji.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 29.04.2004
sklepy
Zielona promocja Twojego Komiksu

 

Przez cały maj wszystkie komiksy z zielonymi okładkami wydane przez Motopol - Twój Komiks będą do kupienia 30% taniej. Wiosenna promocja obowiązywać będzie tylko w sklepiku on-line edytora.

Akcja dotyczy następujących albumów:

 • "Błękitna jaszczurka" tom 3: "Krwawe kwiaty" - 13,23 zł
 • "Cedryk" tom 3: "Klasa o podwyższonym ryzyku" - 11,83 zł
 • "Celadon Run" tom 1: "Oczy Tracy Night" - 13,23 zł
 • "Gaston" tom 4 - 11,83 zł
 • "Jessica Blandy" tom 2: "Dom doktora Zacka" - 13,23 zł
 • "Rork" tom 3: "Cmentarzysko katedr" - 13,23 zł

W sklepiku nadal można zakupić promocyjne pakiety 16 serii komiksowych.
[Jarek Obważanek na podst. Motopol - Twój Komiks]


wtorek, 27.04.2004
zapowiedzi
Amber taniej, ale nadal na twardo

Znane już są szczegóły wydania przez Amber komiksu "Star Wars": "Związek" ["Union"]. Według katalogu edytora od poprzednich albumów ma go różnić jedynie zdecydowanie niższa cena - ma kosztować 16,90 zł (wydana rok temu "Ciemność 2" kosztowała 24,80 zł). Plotka, jakoby Amber miał zacząć drukować komiksy grubsze i w miękkiej oprawie, okazała się pobożnym życzeniem. "Związek" zostanie wydany w dwóch 48-stronicowych albumach oprawionych w twarde okładki.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 27.04.2004
zapowiedzi
Termos szuka wydawcy

Bartosz "Termos" Słomka kończy prace nad swoim nowym albumem zatytułowanym po prostu "Termos". Szuka jednak wydawcy, który pomógłby mu wydrukować ten komiks. Oto namiary na autora: termosgapa(at)o2.pl, GG 3704995, tel. 503 418 641.

Termos nadesłał też cztery plansze ze środka albumu. Możesz je obejrzeć tutaj.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 27.04.2004
prasa
"Ślizg" nr 5/2004

W nowym "Ślizgu" kilka słów o wybranych premierach WSK, wywiad z Davem McKeanem oraz komiks z cyklu "Jeż Jerzy" - tym razem główny bohater spotyka arabskich terrorystów.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 27.04.2004
gadgety
Koszulka z jubileuszowym Jerzym

W internetowym Imago.com.pl jest do nabycia czarna koszulka wyprodukowana przez Egmont z okazji 10. urodzin Jeża Jerzego, którą wcześniej można było kupić na 4 Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Jubileuszowy gadget kosztuje 35 zł.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 27.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 5/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0650
W środku "Liga Sprawiedliwych", "Batman Przyszłości", "Zefir" oraz "Bionicle", a także gry i zabawy.


"W.I.T.C.H." nr 31
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0651


wtorek, 27.04.2004
wystawy
Tfur & przyjaciele

W dniach 29.04 - 30.05.2004 będzie można oglądać w warszawskiej Galerii Młynek wystawę komiksu "Tfur & przycjaciele". Będą na niej prezentowane prace Marty Ostrowskiej, Clarence'a Weatherspoona, Mateusza Kołka, Łukasza Chmury, Karola Barskiego, Marcina Drzewieckiego, Anny Miśkiewicz, Mariusza Sopyłło i Andrzeja. Wernisaż wystawy został zaplanowany na 5 maja na godzinę 18:00. Galeria Młynek znajduje się w Dzielnicowym Domu Kultury Nauczyciela (Wola, ul. Działdowska 6).
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 26.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Dungeons & Dragons": "W cieniu smoków" tom 1
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Jay Donovan
Rysunki: Andy Brase,Tyler Walpole
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0649


"Love Hina" tom 3
Scenariusz: Ken Akamatsu
Rysunki: Ken Akamatsu
Tłumaczenie: Izumi Yoshida
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha, Ltd.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0648

 

Recenzja

Zaskakująco złe wyniki egzaminów wstępnych na Todaj sprawiają, że między Keitaro i Naru dochodzi do serii gwałtownych sprzeczek. Naru obwinia Urashimę o swoje niepowodzenia w nauce. Rozżalony z tego powodu, a na dodatek gnębiony przez mieszkanki Hinaty, Keitaro decyduje się pójść "w Japonię". Nie wie jednak, że na "wielką ucieczkę" zdecydowała się także Naru Narusegawa. Przypadek zaś sprawia, że oboje wybierają te same pociągi i miejsca pobytu. Jak potoczą się losy tej pary, zwłaszcza, gdy w ich życie wkroczy zabawny żółw?
[Waneko]


poniedziałek, 26.04.2004
www
"Finał" nr 6

Właśnie ukazał się już szósty numer e-zinu "Finał". Strona jest chwilowo w przebudowie, jednak numer jest dostępny on-line. W środku garść komiksów (tym razem mniej od Koksiarzy):

 • premierowy "Lookakz" - txt & gfx: Romo
 • "Block" odc. 3 - txt & gfx: Kintar
 • "Arielle" odc. 1 - txt & gfx: Ralfi
 • "Rozmowy o niczym" (2 odcinki) - txt & gfx: KRL
 • "Satany" - txt & gfx: Romo

A z tekstów do poczytania mamy:

 • Hiroł: Superman
 • Persona: Bill Sienkiewicz
 • Persona: H.R. Giger
 • Komixowe oldskul giery
 • Homeline
 • Recenzje
 • Recenzje - import

[Switch]


poniedziałek, 26.04.2004
filmy
Aronofsky reżyserem "Watchmen"

Serwis Ain't It Cool News ogłosił, że reżyserem filmowej adaptacji "Strażników" Alana Moore'a będzie Darren Aronofsky ("Pi", "Requiem dla snu"). Wcześniej kandydatem na to stanowisko był David Hayter, scenarzysta filmu. Aronofsky zajmie się "Strażnikami" po zakończeniu prac nad "The Fountain". Wcześniej reżyser miał zająć się filmową adaptacją komiksu Franka Millera "Batman": "Rok pierwszy", jednak wytwórnia zrezygnowała z tego projektu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 26.04.2004
filmy
Goran Visnjic ukochanym Elektry

Goran Visnjic ("Ostry dyżur", "Aleja Snajperów") wystąpi u boku Jennifer Garner w produkowanym przez wytwórnię 20th Century Fox obrazie "Elektra". Za kamerą stanie Rob Bowman ("Władcy ognia", "Z Archiwum X"). Zdjęcia rozpoczną się na początku maja i będą kręcone w Vancouver. W obsadzie znajduje się również Terence Stamp.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


piątek, 23.04.2004
ciekawostki
pART Studio robi klip dla Agressivy 69

 

Dobiega końca realizacja animowanego wideoklipu pt. "Relax" zespołu Agressiva 69. Klip w konwencji komiksowej przygotowuje grupa pART Studio. Teledysk jest w założeniu kolażem technik animacji klasycznej poklatkowej i komputerowej 3D. Premiera w stacjach muzycznych prawdopodobnie nastąpi na przełomie kwietnia i maja 2004. Scenariuszem i reżyserią zajął się Michał Gałek.

pART Studio to nieformalne stowarzyszenie grafików i animatorów założone przez Michała Gałka. Jak do tej pory ma na swoim koncie komiks "DuszPasterze", którego prequel ukaże się w najnowszym "Świecie Komiksu". Oprócz członków założycieli grupy (J. Bieda, N. Cabała, M. Gałek, W. Franzblau) nad projektem pracują także inny rysownicy, znani choćby z łam "KKK", a są to: Mariusz Zabdyr ("Alma"), Marcin Nowakowski ("Deduktor", "Benek Dampc") oraz Tomek Jędrzejowski.
[Michał Gałek]


czwartek, 22.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Aquablue" tom 8: "Fundacja Aquablue"
Tytuł oryginału: Fondation Aquablue
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Ciro Tota
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0643
Kolejny tom przygód Nao - rozbitka, wychowanego na wodnej planecie Aquablue, dziedzica wielkiej fortuny. Nao zakłada fundację, która zajmuje się eksploracją kosmosu i ochroną istniejących niższych ras. Jedną z pierwszych misji jest ratunek zwierząt z planety, która niedługo zostanie pochłonięta przez czarna dziurę. Jednak Nao i przyjaciele muszą się spieszyć, ponieważ inni ludzie urządzili na planecie safari.
[Egmont Polska]


"Brzoskwinia" tom 4
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0644
Momo Adachi - zwana Brzoskwinią - jest zwyczajną nastolatką, przeżywającą swoje szkolne i sercowe perypetie. Jej największym utrapieniem jest zazdrosna "przyjaciółka" - Sae, która jak tylko może, stara się utrudniać jej życie. Nie dość, że podrywa jej chłopaka, to szykuje jeszcze bardziej perfidne niespodzianki. Jakie? O tym już w tym tomie.
[Egmont Polska]


"Dziedzic" tom 6: "Przystań"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Ron Marz
Rysunki: Jim Cheung
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0645
Kolejny tom opowieści ze świata Avalonu - cywilizacji olśniewających dokonań technologicznych i niesamowitego postępu. Na skutek manipulacji genetycznych stworzono tak zwane niższe rasy, które służą ludziom jako tania siła robocza. Jednak nie wszyscy mieszkańcy planety akceptują ten stan rzeczy. Książe Ethan porzuca obowiązki swej rodziny i wyrusza w poszukiwaniu azylu dla niższych ras. Wraz z towarzyszką zwracają się po pomoc do podwodnej rasy zamieszkującej mityczną Przystań - podmorskie miasto. Czy niższe rasy znajda tam schronienie? Tymczasem na powierzchni trwa wojna pomiędzy rodami Czapli i Kruków.
[Egmont Polska]


"Incal - Przed Incalem" tom 4: "Anarchopsychotycy"
Tytuł oryginału: Anarchopsychotiques
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Zoran Janjetov
Kolory: Studio Beltran & Dan Brown
Okładka: José Ladronn
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Les Humanoïdes Associés
Data wydania oryginału: 05.1992
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0646
Detektyw John Difool wraz z Luz - nowopoznaną arystokratką, wpadają na trop zagadki znikania dzieci prostytutek. Niestety, ta wiedza jest dostępna tylko nielicznym i technopolicja rozpoczyna polowanie na Johna.
[Egmont Polska]


"Lanfeust z Troy" tom 8: "Mityczna bestia"
Tytuł oryginalny: La Bete Fabuleuse
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Didier Tarquin
Kolory: Lencot
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 60
Format: 21,5 x 29
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0647
Ostatni tom serii fantasy. Lanfeust wraz z przyjaciółmi są coraz bliżej odnalezienia mitycznego zwierzęcia - Magohamotha. Fragment jego kości pozwoli Lanfeustowi pokonać złego pirata Thanosa, który twardą ręką rządzi Eckmul.
[Egmont Polska]


środa, 21.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 17-18/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 8,50 zł
ID: 0642


środa, 21.04.2004
www
"Esensja" nr 35

Ukazał się 35 numer magazynu "Esensja". W dziale komiksowym poza dłuższymi i krótszymi omówieniami wydanych w ostatnich albumów znalazł się kolejny "Francuski łącznik" Błażeja oraz dossier Czarnej Wdowy.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 19.04.2004
imprezy
Wydane na TRACH!

"Czaki. Das pimmel story"
Scenariusz: Dominik "lucek" Szcześniak
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 04.2004
Wydanie: III
Liczba stron: 48
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Nakład: 50 egzemplarzy
Cena: 6,00 zł
ID: 0639
Trzecie już wydanie pełnometrażowej opowieści o chłopcu, którego rodzicom wmówiono, że jest dziewczynką, co prowadzi do szeregu zabawnych rozwiazań scenariuszowych.
[lucek]


"Polska mała xeroprasa"
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: ok. 20
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Cena:
ID: 0640
Katalog zinów wydany z okazji wystawy fanzinow na lubelskim TRACH!-u. Okładka autorstwa lucka wykorzystuje winiety większości polskich zinów oraz kadr i dymki z jednej ze stron komiksu Mateusza Skutnika pt. "Szkalacja", zamieszczonego w zinie "Vormkfasa". Wewnątrz znaleźć można szczegółowe omówienie ponad 40 wydanych w Polsce zinów oraz szkic Martina Halla o SmallPress w USA i notkę Marcina Hermana o "Attic Wit".
[lucek]


"Ziniol" nr 10,34
Redaktor naczelny: Dominik "lucek" Szcześniak
Okładka: Piotr Machłajewski
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Cena: 5,00 zł
ID: 0638
W tym numerze rozpoczynamy druk komiksu Mateusza Skutnika "Blaki filo". Poza tym atrakcją jest występ Dennisa Wojdy w kooperacji z Tomaszem Leśniakiem. Nadto oferujemy zakończenie "Uwydatnienia" Piotra Machłajewskiego, crime-suspens story "Moje male faux pas" lucka i Macieja Pałki, kolejne odcinki "Farmy" Daniela Gizickiego (tytuł ma wyłączność w "Ziniolu") oraz krótkie formy Rafała "Tomaza" Tomczaka, Marka Turka, Rafała Trejnisa i Piotra Pruszczyńskiego. Dział publicystyczny (lucek, Gizicki, Letterman, Pałka) to wszelkiej maści recenzje, omówienia, felietony.
[lucek]


"Znakomiks" nr 10
Redaktor naczelny: Andrzej Baron
Okładka: Nina Mierowska i Tomasz Biniek
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 11,00 zł
ID: 0641
Numer 10 wyróżnia się tym, że w całości jest czarno-biały. Za to jest nieznacznie grubszy i towarzyszy mu plakat wykonany przez Karolinę Tadych.

Oto jego zawartość (tytuły prowadzą do przykładowych plansz):

[Andrzej Baron]

Rozłożona okładka "Znakomiksu" nr 10


poniedziałek, 19.04.2004
zapowiedzi
Okładka "Produktu" nr 22 (2/2004)

Na stronie "Produktu" została zaprezentowana okładka numeru 22 (2/2004) tego magazynu. Na razie nie jest znana pełna lista komiksów, które znajdą się wewnątrz. Wiadomo, że ma być "Osiedle Swoboda" (Śledziu), "Cichy Kącik KRLa" (KRL), "9 mm" (C. Weatherspoon), "Likwidator" (Dąbrowski), "Emilia, Tank & Profesor" (Myszkowski), "Człowiek Paroovka" (Lachowicz) oraz nowy, owiany tajemnicą autorski projekt Kurta.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 19.04.2004
spotkania
Gawronkiewicz w EMPiK-ach

Krzysztof Gawronkiewicz spotka się z czytelnikami w 6 salonach EMPiK-u na terenie całej Polski i będzie podpisywał album "Achtung Zelig! Druga wojna".

 • 29 kwietnia - Kraków, EMPiK Megastore, Rynek Główny 5;
 • między 1 a 3 maja (dokładna data zostanie podana na stronie "AQQ") - Gdańsk, EMPiK ALFA, ul. Kołobrzeska 41C;
 • 4 maja - Wrocław, EMPiK Megastore, Rynek 50;
 • 11 maja - Łódź, EMPiK Galeria, ul. Marszałka J. Piłsudzkiego 15;
 • 12 maja - Poznań, EMPiK Megastore, ul. Ratajczaka 44;
 • 17 maja - Warszawa, EMPiK Junior Megastore, ul. Marszałkowska 116/122.

Dokładne godziny spotkań zostaną podane wkrótce na stronie "AQQ". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania.
[Witold Tkaczyk - AQQ]


poniedziałek, 19.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Mars" tom 7
Scenariusz: Fuyumi Soryo
Rysunki: Fuyumi Soryo
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 115 x 176 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 15,90 zł
ID: 0637
Jeden z bohaterów poprzedniej części, mroczny Makio Kirishima odkrywa, że Rei mógłby być w pewnym sensie jego "pokrewną duszą", stąd też stara się do niego zbliżyć. Dziewczyna Reiego, Kira, staje się w tej grze tylko przeszkodą, dlatego Makio postanawia ją wyeliminować. Jego chora wyobraźnia daje mu szerokie pole do popisu. Chłopak nie cofnie się przed niczym. Broniący Kiry Rei po raz kolejny przekonuje się, że policja w pewnych wypadkach jest bezsilna. To, że Makio zamordował swojego kolegę jest tajemnicą poliszynela, nie ma jednak dowodów jednoznacznie obciążających Kirishimę.
[Waneko]


poniedziałek, 19.04.2004
zagranica
Kontynuacja "Universal War One" w sierpniu?

 

Denis Bajram po raz kolejny odłożył premierę piątego tomu serii "Universal War One". W styczniu informowałem, że album planowany jest na czerwiec, jednak teraz rysownik przewiduje jego wydanie w sierpniu. Na początku 2003 roku Bajram ogłaszał premierę na wrzesień 2003, jednak później zdecydował się na zupełną zmianę sposobu rysowania, co spowodowało znaczne odsunięcie w czasie zakończenia prac nad komiksem.

Pierwsze cztery odcinki powstawały w tempie jednego rocznie. Prace nad piątym trwają już grubo ponad dwa lata.
[Jarek Obważanek]


piątek, 16.04.2004
zapowiedzi
Nowe plany i okładki Mandragory

Wydawnictwo Mandragora zaktualizowało swój plan wydawniczy do lipca. Oto spis nowych pozycji w zapowiedziach:

Szczegóły oraz wcześniejsze plany znajdziesz w Zapowiedziach.

Edytor zaprezentował też polskie okładki trzech przygotowywanych na najbliższe miesiące pozycji (widoczne pod tekstem). Są to "Mroczne dni" część 1 (kwiecień), "Abra makabra. Sprawa Cala McDonalda" część 3 oraz "Punisher" część 5 (czerwiec).
[Jarek Obważanek]


 

piątek, 16.04.2004
filmy
Premiera "Punishera"

Dzisiaj amerykańska premiera filmu "The Punisher", adaptacji przygód bohatera z uniwersum Marvela. Na ekrany polskich United International Pictures zamierza wprowadzić obraz 18 czerwca.

"The Punisher" opowiada historię tajnego agenta FBI, Franka Castle. Przenosi się on wreszcie z pola walki do papierkowej roboty - i normalnego życia z żoną i synem. Światem Castle'a wstrząsa koszmar, którego się długo obawiał: jego rodzina zostaje zamordowana jako następstwo jego ostatniego tajnego zadania. Z niezrównaną intensywnością, zajadłą inteligencją i odważnymi akcjami, Castle szuka morderców, by wymierzyć im karę - i znajduje rzecz, której najmniej się spodziewął: odkupienie.

W roli Franka Castle występuje Thomas Jane, a jego głównego przeciwnika, przestępcę Howarda Sainta, odtwarza John Travolta. Żonę Sainta, Livię gra Laura Harring, Rebecca Romijn-Stamos wciela się w rolę Joan, sąsiadka Franka. Samantha Mathis gra żonę przyszłego Punishera, Amandę Castle. Will Patton występuje w roli Leonarda Glassa, prawej ręki złoczyńcy Howarda Sainta, natomiast James Carpinello jest synem Sainta, Johnem. Mark Collie gra zabójcę Harrego Hecka, Ben Foster wciela się w rolę Spackera Dave'a a John Pinette - pana Bumpo, obaj są przyjaciółmi Franka Castle. Wreszcie Eddie Jamison gra Nicka Dukę a Russell Andrews odtwarza rolę agenta FBI Jimmiego Weeksa. "The Punisher" jest debiutem reżyserskim Jonathana Hensleigha, scenarzysty "Szklanej pułapki 3", "Świętego", "Armageddonu" i samego "Punishera".
[Jarek Obważanek na podst. Ain't It Cool News i Comics Continuum]


piątek, 16.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Neon Genesis Evangelion" tom 4
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0635


"Vampire Princess Miyu" tom 2
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie: Agnieszka Opałko
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 212
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (4 strony kreda)
Druk: czarno-biały (4 strony kolor)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0636


piątek, 16.04.2004
konkursy
Konkurs "Michel Vaillant" zakończony

Konkurs "Michel Vaillant" został zakończony. Wzięło w nim udział 195 uczestników. Dwie osoby zostały zdyskwalifikowane za kilkukrotne udzielenie odpowiedzi (za wyjątkiem osoby, która w pierwszej odpowiedzi nie podała pełnych danych teleadresowych), a dwie udzieliły niepoprawnej odpowiedzi na konkursowe pytanie. Bohaterem serii "Michel Vaillant" jest oczywiście Michel Vaillant, a nie np. Michelin Peugeote.

Przyznano następujące nagrody:

1. Sylwia Królikowska z Huty Starej k/Wrzosowej otrzymuje pakiet 4 komiksów ("Przygody Mikołajka" cz. 1 + 2 + 3 i "Przygody Tintina" cz. 4)

2. Marcin Ocimek z Poznania otrzymuje pakiet 3 komiksów ("Przygody Tintina" cz. 1, "Dekalog" cz. 1 i "Bloodline" cz. 1)

3. Paweł Kurzyński z Katowic otrzymuje pakiet 3 komiksów ("Przygody Tintina" cz. 2, "Niebieskie Mundury" cz. 3 i "Wody Morteluny" cz. 1)

4 i 5. Magdalena Witusik z Gorlic i i Joanna Procukiewicz ze Świnoujścia otrzymują 30% rabatu na zakup dowolnej ilości dowolnie wybranych komiksów Twojego Komiksu w sklepie on-line wydawnictwa. Rabat ważny jest w okresie od 16.04.2004 do 15.05.2004 i nie można go łączyć z innymi akcjami promocyjnymi wydawnictwa.

Nagrody rzeczowe zostaną wysłane pocztą. Organizator konkursu nie ponosi odpowiedzialności za przesyłki zaginione na poczcie.
[Motopol - Twój Komiks]


piątek, 16.04.2004
filmy
Terence Stamp u boku Elektry

Terence Stamp dołączył do obsady filmu zatytułowanego "Elektra", którego główną bohaterką jest największa miłość Daredevila. Nie wiadomo na razie w jaką postać wcieli się aktor. Tytułową rolę zagra ponownie Jennifer Garner. Za kamerą stanie Rob Bowman ("Władcy ognia", "Z Archiwum X"). Zdjęcia rozpoczną się za dwa tygodnie i będą kręcone w Vancouver. Wytwórnia 20th Century Fox ustaliła już datę premiery filmu - będzie to 18 lutego 2005 roku.

Scenariusz do filmu napisał Zak Penn ("Za linią wroga"). Fabuła obrazu inspirowana będzie albumami "Elektra": "Assassin" oraz "The Elektra Saga" i koncentrować się będzie na walce głównej bohaterki z zabójcami z klanu Dłoń.
[Ewelina Nasiadko - Filmweb]


czwartek, 15.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Hellsing" tom 1
Scenariusz: Kohta Hirano
Rysunki: Kohta Hirano
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Shonen Gahosha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 208
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0634


czwartek, 15.04.2004
zapowiedzi
"Kajko i Kokosz" powrócą w czerwcu

Kolejny album z cyklu "Kajko i Kokosz" Janusza Christy pojawi się dopiero w czerwcu - poinformował Egmont. Będzie to pierwsza część "Złotego pucharu". Dotychczas czarno-biały komiks zostanie wydany w kolorach Tomasza Piorunowskiego i w pionowym układzie. Zamiast na dwie, ma być podzielony na trzy części. Podobnie Egmont przygotowuje "Szranki i konkury", również wcześniej czarno-białe i drukowane w dwóch częściach w poziomym układzie. Komiksy z serii "Kajko i Kokosz" będą ukazywały się teraz co dwa miesiące. Powyższe dwie historie to już ostatnie odcinki cyklu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 15.04.2004
zapowiedzi
Nowe serie Egmontu

Egmont ogłosił plan wydania kilku nowych tytułów amerykańskich i japońskich. Poniżej lista zapowiedzianych pozycji wraz z opisami wydanictwa. Na razie nie wiadomo na jaki termin zostały zaplanowane.

"The Pro" - scenariusz: Garth Ennis, rysunki: Amanda Conner, Jimmy Palmiotti. Znakomita parodia superbohaterów. Pewien kosmita jest zafascynowany Ziemskimi bohaterami. Twierdzi, że każdy Ziemianin może być herosem. Aby to udowodnić postanawia obdarzyć nadnaturalnymi mocami pierwszą osobę, jaką spotka na Ziemi. Jego wybór pada na... prostytutkę.

"Powers" - scenariusz: Brian Michael Bendis, rysunki: Michael Avon Oeming. Policjanci Christian Walker i Deena Pilgrim prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa... najpopularniejszej superbohaterki w Mieście.

"Ranma 1/2" - scenariusz i rysunki: Rumiko Takahashi. Jedna z najśmieszniejszych mang jakie kiedykolwiek powstały. Ranma Saotome jest szesnastoletnim uczniem wschodnich sztuk walki. Na skutek kąpieli w przeklętej sadzawce nabiera przedziwnych zdolności: zawsze gdy zostanie zmoczony zamieni się w... dziewczynę! Aby wrócić do męskiej postaci musi zostać potraktowany gorącą wodą. Jakby tego było mało ojciec Ranmy po zmoczeniu zamienia się w... pandę.

"Inu Yasha" scenariusz i rysunki: Rumiko Takahashi. Kagone jest nastolatką, która żyje we współczesnym Tokio. Dokładnie na swoje piętnaste urodziny zostaje wysłana przez demona 500 lat w przeszłość. Spotyka tam półdemona, który poszukuje pewnego kryształu, aby odzyskać pełną moc. Wbrew woli Kagone demon przyłącza się do niej i ta przedziwna para rozpoczyna poszukiwanie magicznego kamienia.

[Jarek Obważanek]


środa, 14.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 40: "Zrób to sam"
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0631


"Kaczor Donald" nr 16/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0632


"W.I.T.C.H." nr 30
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0633


środa, 14.04.2004
zapowiedzi
Egmont na maj

Wydawnictwo Egmont zaprezentowało listę zapowiedzi Klubu Świata Komiksu na maj. Wśród premier znalazło się dużo nowości, głównie amerykańskich. Wcześniej anonsowane "Arlekin i Walentynki" ["Harlequin Valentine"] Neila Gaimana, "Fantastyczna czwórka": "1, 2, 3, 4" Granta Morrisona oraz początek samurajskiego "Kenshina" ["Ruroni Kenshin"] Nobuhiro Watsuki, ale też pierwszy tom "Epoki brązu" ["Age of Bronze"] Erica Shanowera - historii o wojnie trojańskiej, zapewnie celowo wprowadzanej przy okazji premiery filmu "Troja". Do tego jeszcze spora porcja polskiej klasyki - przekładana kilka razy zbiorówka Janusza Christy "Kajtek, Koko i inni" oraz "Skąd się bierze woda sodowa?" Tadeusza Baranowskiego. Zapowiedziane kilka miesięcy temu serie "Daredevi" oraz "Marvel 1602" zostały przełożone.

Oto pełna lista tytułów majowych:

Szczegółowe informacje już wkrótce w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 14.04.2004
zagranica
Siódmy zestaw "100 naboi"

Siódmy tom "100 naboi" Briana Azzarello i Eduardo Risso zatytułowany "Samurai" trafi do sprzedaży w Stanach pod koniec lipca. Po trudnym okresie, jaki przeżywała seria przez ostatnie miesiące, gdy ukazywała się coraz rzadziej, wszystko zdaje się wracać do normy. Rozpoczynający nowy wątek z Wyliem Timesem zeszyt 51 ma pojawić się miesiąc po 50, a już dwa tygodnie później DC Comics zamierza wprowadzić "Samuraja", który zbierał będzie odcinki 43-49 cyklu. Chodzi konkretnie o historię "Chill in the Oven" rozwijającą wątek Loopa Hughesa przebywającego w więzieniu oraz "In Stinked" z Jackiem Dawem i rozmaitymi dzikimi zwierzętami w przydrożnym zoo. Album będzie miał 168 stron i będzie kosztował 12,95 dolarów. Widoczną po lewej okładkę wykonał oczywiście Dave Johnson.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 14.04.2004
konkursy
Konkurs "Michel Vaillant" dobiega końca

Jeszcze tylko do jutra, 15 kwietnia, można wziąć udział w konkursie "Michel Vaillant". Przypomnijmy, że można wygrać 3 pakiety komiksowe ufundowane przez wydawnictwo Motopol - Twój Komiks. Losowanie nagród już pojutrze, a ogłoszenie wyników 17 kwietnia. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem, organizator postanowił dodatkowo przyznać dwóm osobom miesięczną, 30-procentową zniżkę na zakup dowolnej ilości wybranych albumów Twojego Komiksu w sklepie on-line wydawnictwa (nie dotyczy pakietów promocyjnych).
[Motopol - Twój Komiks]


sobota, 10.04.2004
zapowiedzi
"Znakomiks" nr 10

Nowy, dziesiąty numer "Znakomiksu" powinien wyjechać z drukarni w okolicach przyszłego weekendu. Autorzy robią wszystko, aby móc zaprezentować ten numer w Lublinie na TRACHu. Tym bardziej, że pojawi się w nim epizod "Krainy Herzoga" autorstwa Lucka i Ronka.

Numer 10 wyróżnia się tym, że w całości jest czarno-biały. Za to jest nieznacznie grubszy i towarzyszy mu plakat wykonany przez Karolinę Tadych.

Oto jego zawartość (tytuły prowadzą do przykładowych plansz):

[Andrzej Baron]

Rozłożona okładka "Znakomiksu" nr 10


 

 

sobota, 10.04.2004
nowości
Podsumowanie marca 2004

 

Rekordu nie pobito. Lista premier zapowiadanych na 4. Warszawskie Spotkania Komiksowe nie była zresztą szczególnie imponująca. Zaszalały jedynie Egmont i Mandragora, chociaż ten drugi wydawca nieco z przymusu, bo mu się dwa komiksy opóźniły. Wielu innych edytorów ograniczyło się do prezentacji tylko jednej bądź dwóch pozycji. W sumie pojawiło się 56 pozycji czyli o 8 mniej, niż rok wcześniej. Oczywiście porównanie z pozbawionym dużej imprezy lutym wypada zupełnie odwrotnie - w marcu pojawiło się o 24 pozycje więcej. Jeden album wydany w marcu był wznowieniem a trzy zawierały wcześniej publikowany w prasie materiał. Suma cen wszystkich tytułów marcowych to 871,05 zł, czyli 120 zł mniej, niż w roku poprzednim oraz o 420 zł więcej, niż w lutym. Aż 8 pozycji miało cenę przekraczającą 24,00 zł, czyli o 5 więcej, niż w lutym. Jeden tytuł kosztował prawie 48,00 zł.

Egmont nie zdecydował się na poprawienie rekordu z października 2003 (32 pozycje) i zaprezentował 24 tytuły za 359,95 zł. To o 4 tytuły więcej za około 90 zł więcej, niż rok wcześniej oraz o 8 więcej za około 130 zł więcej, niż w lutym. J.P.Fantastica, chociaż nieobecna na WSK, wydała 5 pozycji za 100 zł, czyli o jedną pozycję mniej za około 20 zł więcej, niż w marcu 2003 oraz o 1 pozycję więcej za 34 zł więcej, niż w lutym 2004. Trzecie miejsce zajęła Mandragora z 6 tytułami za 87,20 zł. To jest o jeden komiks za około 17 zł więcej, niż w roku poprzednim oraz o 4 pozycje za 70 zł więcej, niż w lutym. Chociaż ostatnio Mandragora wydaje głównie zeszyty, to akurat w marcu zbiegły się premiery dwóch albumów, które spowodowały tak znaczącą różnicę cen. Już za podium jest Kultura Gniewu (wspomagana przez Zin Zin Press), która wydała tradycyjnie 4 pozycje. Tym razem jednak suma cen jest wyraźnie wyższa - 63,90 zł, czyli o 8 zł więcej, niż rok wcześniej. Kultura Gniewu wydaje tylko w marcu i październiku (czyli tylko na duże imprezy), stąd nie można dokonać porównania z lutym. Inni wydawcy nie przekroczyli progu 50 zł.

W sumie zliczyłem siedemnastu edytorów. To jednak i tak o 5 mniej, niż rok wcześniej, ale o 7 więcej, niż w lutym. Dziewięciu wydawców przedstawiło po jednym tytule (Amber, El Presidente, Labirynt, Motopol - Twój Komiks, Niezależna Prasa, Studio Domino, WIP, XXL Grupa Medialna, Zin Zin Press), czterech po dwa (Atropos, Imago.com.pl, ISA, Waneko), Kultura Gniewu przy pomocy Zin Zin Press cztery, J.P.Fantastica pięć, Mandragora sześć i wreszcie Egmont Polska 24.

Ukazało się 37 albumów, 5 zeszytów, 10 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 4 numery czasopism komiksowych.

Wśród albumów, zeszytów i książek 5 pozycji pochodziło z krajów frankofońskich, aż 13 z USA, 8 z Japonii i po jednej z Grecji i Hiszpanii. Zgodnie z oczekiwaniem zostało wydanych dużo tytułów rdzennie polskich - aż 14.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 10.04.2004
nowości
Podsumowanie lutego 2004

 

Luty 2003 był szalonym miesiącem. Egmont zdecydował się wydać wówczas aż 28 pozycji komiksowych. Więcej - 32 - wydrukował tylko w październiku tego samego roku. W lutym 2004 największy polski wydawca komiksów nie wpadł na podobny pomysł, bo też i nie istniała taka potrzeba. Rok wcześniej Egmont wprowadzając dużo nowości niejako zrównoważył działania Podsiedlika, drukującego swe komiksy w dużych pakietach co kilka miesięcy. Luty 2004 był bardzo spokojny. Pojawiło się w sumie tylko 32 pozycje, czyli o 6 mniej, niż w styczniu, oraz o 11 mniej, niż we wspomnianym lutym poprzedniego roku. Dwa albumy z lutego były reprintami a jeden zawierał wcześniej publikowany w prasie materiał. Ogólna suma pieniędzy, jakie należało wydać na wszystkie nowości, to 458,40 zł, czyli tylko o 20 zł mniej, niż w styczniu i o 170 zł mniej, niż w lutym 2003. W omawianym miesiącu pojawiły się trzy komiksy o cenie przekraczającej 24,00 zł, a w styczniu dwa.

Egmont wydał dokładnie połowę lutowych premier - 16 za cenę 228,80 zł. Jest to o 6 pozycji mniej za cenę zaledwie o 5 zł mniejszą, niż w styczniu (to z powodu wydania miesiąc wcześniej wielu tanich pozycji kioskowych, których w lutym odnotowałem znacznie mniej) i aż o 12 tytułów mniej za 170,00 zł mniej, niż w lutym 2003 (zwracam uwagę, że kwota 170,00 zł pojawiła się już przy ogólnej sumie). Drugi na liście wydawców JPF przedstawił 4 komiksy za sumę 66,00 zł, czyli o jeden tytuł za około 20 zł więcej, niż w styczniu oraz tyle samo pozycji za sumę o 15 zł większą, niż w lutym 2003. Waneko przedstawiło 4 komiksy za 62,20 zł, czyli o jedną pozycję za około 3 zł więcej, niż w styczniu oraz o 3 tytuły za około 46 zł więcej, niż w lutym 2003. Pozostali edytorzy nie przekroczyli progu 50 zł.

W lutym publikowało 10 wydawców - dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, ale o 2 więcej, niż w styczniu. Aż sześciu edytorów zaprezentowało tylko jeden tytuł (Atropos, Kasen, Motopol - Twój Komiks, Post, Prószyński i S-ka oraz XXL Grupa Medialna), Mandragora dwa, J.P.Fantastica i Waneko po cztery a Egmont 16.

Ukazały się 22 albumy, 2 zeszyty, 6 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży oraz 2 numery czasopism komiksowych.

Wśród albumów, zeszytów i książek 5 pozycji pochodziło z krajów frankofońskich, 7 z USA, 10 z Japonii i jedna z Hiszpanii. Pojawiły się też dwa tytuły rdzennie polskie, chociaż żaden z nich nie był nowością.

Tabelę podsumowującą miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


sobota, 10.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Garfield" tom 21: "Wysokie loty"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Jim Davis
Rysunki: Jim Davis
Tłumaczenie: Rafał Westerowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: 128
Format: 11 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0630


"Island" tom 1
Scenariusz: In-Wan Youn
Rysunki: Kyung-Il Yang
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 168
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 0629

Recenzja

Kiedy Miho przyjechała na wyspę Cheju w poszukiwaniu spokojnej przystani, nie przypuszczała, że spotka tam straszliwe zło a jej jedynym obrońcą zostanie bezimienny i bezlitosny tajemniczy mężczyzna.

Nowa koreańska seria w 7 tomach dla wielbicieli grozy.
[Kasen]


"MangaMix" nr 17 (2/2004)
Redaktor naczelny: Martyna Taniguchi
Okładka: Toru Fujisawa
Wydawca: Waneko
Data wydania: 04.2004
Liczba stron: 128
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0628
W numerze:

 • Ankieta, dzięki której czytelnicy mają wpływ na kształt pisma oraz mogą wybrać nową mangę, ktora ukaże się jeszcze tej wiosny nakładem Waneko.
 • Ostatni odcinek komiksu o nietypowym nauczycielu z gangsterską przeszłością, czyli "Great Teacher Onizuka" Toru Fujisawy.
 • Kolejny odcinek przygód detektywa Nanase Goro w świecie samurajów (autor: Hirokane Kenshi).
 • Zakończenie mangi "Śpiący Lew" oraz pierwszy odcinek "Jednokaratowego owocu" Soryo Fuyumi.

Ponadto polecamy psychozabawę dla kobiet! Dobierz fason mangowy do swojej osobowości.

Nowe działy w "MangaMixie":

 • Klub Kolosalnie Klawego Kucharza (robimy zupę miso),
 • Witamina J (ciekawostki z historii Japonii),
 • Japońskie ciekawostki (najciekawsze wydarzenia techniczno-bytowe z ostatnich miesięcy),
 • Manga na świecie (serwis newsów ze świata mangi i anime).

Poza tym:

 • "Po lewej stronie drogi" - felieton A. Watanuki opowiadający o tym, jak to jest być kierowcą w Japonii.
 • "Świeża rybka prosto z marketu" (Hori Yasuo) - felieton o preferencjach kulinarnych Japończyków.
 • "Gdy delicje mają szczypce" (M. Taniguchi) - czyli o krabach prawie wszystko.

W cyklu "Okruchy Japonii":

 • Co wspólnego ma jedna z najstarszych świątyń na świecie z dziesięciojenówką? "Skarb na monecie" (M. Taniguchi)
 • II część opowieści profesora Yoshidy o epoce Edo.

[Waneko]


sobota, 10.04.2004
zagranica
Spider-Man rycerzem Marvela

W przyszłym tygodniu Marvel rozpocznie wydawanie nowej serii "Spider-Man" w ramach linii Marvel Knights. Za debiutem Pająka w nowym cyklu stoją scenarzysta Mark Millar i rysownik Terry Dodson. W tej naładowanej akcją i bardzo realistycznej opowieści Peter Parker będzie musiał zmierzyć się z okrutną rzeczywistością, jaką wprowadza do jego życia noszenie maski Spider-Mana. W komiksie znajdzie się też brutalna walka między Spider-Manem i Green Goblinem.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 10.04.2004
zagranica
Top Cow prezentuje nowy komiks w sieci

21 kwietnia na stronie www.proximity-effect.com zadebiutuje nowa seria wydawnictwa Top Cow zatytułowana "Proximity Effect". Miesiąc później (dokładnie 25 maja) w sieci pojawi się też drugi numer cyklu. Obydwa będzie można przeczytać zupełnie za darmo. Już teraz dostępne jest pierwsze sześć stron komiksu.

Napisana przez Scotta Tuckera i narysowana przez Davida Nakayamę seria opowiada historię Lisy i Caleba. Osobno są ludźmi jak wszyscy inni, ale razem zmieniają świat. Ten cykl będzie śledzić Caleba i Lisę podczas, gdy próbują zrozumieć źródło ich mocy - w tym samym czasie próbując nie dać się zabić przez dobrych gości lub uwięzić przez złych.

Po sieciowej prezentacji komiks zostanie wydrukowany w czerwcu w formie 96-stronicowego wydania zbiorczego, w którym poza zakończeniem opowieści znajdą się dodatkowe historie. Tom ozdobiony będzie nową okładką wykonaną przez Marca Silvestri.

Top Cow wykorzysta nową strategię marketingową by przypodobać się swym starym fanom, ale też aby znaleźć nowych czytelników. W uzupełnieniu do wyjątkowej premiery on-line zostało zawartych wiele niekomiksowych partnerstw marketingowych. Dadzą one "Proximity Effect" promocję o wiele większą, niż typowa premiera mogłaby otrzymać i rozszerzą zasięg promocji daleko poza zwykłe komiksowe kanały.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 10.04.2004
filmy
Maciej Stuhr i Cezary Żak w rolach Kajka i Kokosza

 

Wiadomo już jacy aktorzy udzielą głosów tytułowym bohaterom krótkometrażowego filmu "Kajko i Kokosz", który powstaje w studio Virtual Magic. Będą to Maciej Stuhr (Kajko) i Cezary Żak (Kokosz), których wybór został dokonany na podstawie sondażu przeprowadzonego wśród fanów. Głosów pozostałym postaciom udzielą Agnieszka Kunikowska, Brygida Turowska i Andrzej Olejnik.
[Filmweb]


sobota, 10.04.2004
filmy
Kto jest kim w "Sin City"?

W ubiegłym tygodniu przedstawiłem listę aktorów, którzy wystąpią w realizowanej przez Roberta Rodrigueza filmowej adaptacji "Sin City". Teraz wiadomo w jakie role się wcielą. Mickey Rourke zagra Marva, Bruce Willis - Hartigana, Carla Gugino - Lucille, Jaime King - Goldie a Brittany Murphy - Shellie. Poza nimi na Yahoo! można znaleźć kilka nowych wykonawców, ale już bez podanych ról. Są to Johnny Depp, Steve Buscemi, Michael Douglas i Christopher Walken.

Głównym bohaterem filmu będzie Marv, który poszukuje morderców prostytutki o imieniu Goldie. Jednak obraz będzie oparty nie tylko o wątki z albumu "Miasto Grzechu", ale też z tomu "Ten żółty drań" i z krótkiej historii "Lalunia w czerwieni".
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


środa, 7.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 15/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0626


"Magiczni Wojownicy - Slayers" tom 6: "Srebrna bestia"
Scenariusz: Shoko Yoshinaka
Rysunki: Shoko Yoshinaka
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 5.04.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 162
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy (2 kartki kredowy)
Druk: czarno-biały (1 kartka kolorowy)
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0627


środa, 7.04.2004
zapowiedzi
"Produkt" ogranicza serie. Powrót "Osiedla Swoboda"

 

"Produkt" obiera nową politykę, lub też raczej wraca do początków. Najważniejsza ze zmian, jakie nastąpią, to ograniczenie odcinkowych serii do docelowo jednej, na co potrzebujemy dwóch numerów (22 i 23). Z tego powodu kontynuacja "Gangsty '73" zawita na łamach "Produktu" po zakończeniu "9 mm" Clarence'a. Finał "Likwidatora" rozegra się w pełnych akcji i emocjach dwóch odcinkach, które puścimy w numerach 22 oraz 23. Na łamy powróci "Osiedla Swoboda" Śledzia - zupełnie nowe odcinki, które nie będa częścią składową serii zeszytowej, tylko premierowym materiałem przygotowującym na to, co się wydarzy w wersji kolorowej.

W najbliższym numerze "Produktu" znajdą się: "Osiedle Swoboda" (Śledziu), "Cichy Kącik KRLa" (KRL), "9 mm" (C. Weatherspoon), "Likwidator" (Dąbrowski), "Emilia, Tank & Profesor" (Myszkowski), "Człowiek Paroovka" (Lachowicz) oraz nowy, owiany tajemnicą autorski projekt Kurta. Lista wciąż jest niepełna, np. nie wiadomo jeszcze, czy do numeru zawita Wilq. Oprócz komiksów zwyczajowa dawka publicystyki.
[Produkt]


środa, 7.04.2004
zapowiedzi
Errata do 6 tomu "Slayers"

W 6 tomie serii "Magiczni Wojownicy - Slayers" pojawił się błąd techniczny w postaci niewłaściwie wydrukowanej strony. Zamiast strony 96 znajduje się strona 16.

Osoby, które zamówiły ten tomik w JPF Delivery Service otrzymają go wraz z erratą, pozostałych zaś informujemy, że właściwa strona zostanie wydrukowana w następnym tomie, a już teraz można ją pobrać stąd w wersji do druku. JPF gorąco przeprasza za wynikłą sytuację i prosi nie odsyłać tomików do reklamacji.
[JPF]


środa, 7.04.2004
zapowiedzi
"Yu-Gi-Oh" w ankiecie JPF

 

Wydawnictwo J.P.Fantastica uruchomiło na swojej stronie nową ankietę, w której możesz zadecydować, czy seria "Yu-Gi-Oh" w ogóle trafi do planów wydawniczych JPF.
[JPF]


środa, 7.04.2004
imprezy
Program TRACH! i całych ZdaErzeń

Przedstawiam program lublińskiego festiwalu kultury alternetywnej "ZdaErzenia" w ramach którego odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia komiksowa impreza TRACH! Festiwal zorganizowany został w Centrum Kultury "Chatka Żaka" przy ul. Radziszewskiego 16. Wstęp na atrakcje komiksowe jest darmowy, za to płatne są pokazy kinowe oraz koncerty - po 8 zł, lub karnet na wszystko w cenie 15 zł.

Program ZdaErzeń

Środa 14 kwietnia:

14:00

Uroczyste wciągnięcie na maszt flagi ZdaErzeń i abordaż Chatki Żaka - otwarcie festiwalu, konferencja prasowa i otwarcie klubu

17:30

TRACH! Instalacja wystawy komiksu - wernisaż w piątek

18:00

Filmy, których nie ma, cz. 1: "Trzech chłopaków" (real. Papa Dżekson Trijo, Lublin 2004), "List z Argentyny" (reż/scen. Grzegorz Pacek). Po filmach - spotkania z autorami.

21:00

Podsumowanie pierwszego dnia w klubie festiwalowym

Czwartek 15 kwietnia:

17:00

- Promocja książki prof. J. Mizińskiej i Warsztaty Filozoficzne + Spektakl

18:30

Filozofia rocka - spotkanie i dyskusja. Udział wezmą: Rafał Księżyk, Andrzej Dorobek, Jerzy Janiszewski.

20:00

Filmy, których nie ma, cz. 2: "China City" 110', "Koszmar minionej zimy" 80' real. bracia Matwiejczykowie

23:00

Podsumowanie drugiego dnia w klubie festiwalowym

Piątek 16 kwietnia:

16:00

TRACH! Otwarcie giełdy komiksowej - ZINY

17:00

TRACH! Wernisaż wystawy komiksu: Wojda/Gawronkiewicz, Ronek, Turek, Skutnik, Pałka. Spotkanie z autorami.

18:00

2. lubelski slam poetycki (+ pokaz: VJDEO)

20:00

Koncert: Kobiety, Budyń, Braty z Rakemna

Sobota 17 kwietnia:

11:00

TRACH! Giełda komiksowa - ZINY + wielkie stoisko KOMIKSIARNIA.PL

12:00

TRACH! Spotkania z wydawcami

14:00

TRACH! Warsztaty komiksowe - Jerzy Szyłak i Mateusz Skutnik - rozpoczęcie

15:30

TRACH! Spotkanie z wydawnictwem Domino

17:00

TRACH! Spotkanie i dyskusja o komiksie podziemnym - Marcin Herman (Esensja.pl)

18:00

TRACH! Comics Session, czyli "pojedynek na rysunki" + aukcja powstałych rysunków

19:00

Reportaż I (Andrzej Karpiński & Bogdan Mizerski)

20:30

Koncert Tone Industria Night: Moja Adrenalina, Neuma, Program

22:00

równolegle - Redekonstrukcje Soundsystem w klubie festiwalowym

Niedziela 18 kwietnia:

11:00

TRACH! Giełda komiksowa - ZINY + wielkie stoisko KOMIKSIARNIA.PL

12:00

TRACH! Spotkania z wydawcami

14:00

TRACH! Warsztaty komiksowe - Jerzy Szyłak i Mateusz Skutnik - ciąg dalszy

17:00

Filmy, których nie ma, cz. 3: "Czkawka" ("Hukkle") reż. György Pálfi (Węgry, Europejska Nagroda Filmowa za odkrycie roku 2002, nominacja do Oscara)

20:00

Reportaż II (Andrzej Karpiński solo)

22:00

Podsumowanie festiwalu i impreza zamykająca w klubie festiwalowym

Poniedziałek 19 kwietnia:

18:00

Filmy, na których nikomu nie zależy: m.in. "Bar na Wiktorii" Leszka Dawida - kontrowersyjny dokument o młodych polakach szukających pracy w Londynie, oraz najciekawsze realizacje studentów łódzkiej filmówki.

[Hubert Ronek]


środa, 7.04.2004
imprezy
Trójmiejskie Spotkania Komiksowe

8 maja w Gdańsku na stołówce Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Wita Stwosza 58 odbędzie się pierwsza edycja Trójmiejskich Spotkań Komiksowych. Impreza organizowania jest przez Akadamickie Centrum Kultury przy współpracy z osobami prywatnymi.

Program imprezy:

9:00

Otwarcie Trójmiejskich Spotkań Komiksowych i giełdy

10:00

Warsztat I (Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda), 2 godz.

12:15

Warsztat II (Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak), 2 godz.

14:30

Maciej Parowski. Prelekcja: komiks fantastyczny i jego nawiązania do rzeczywistości.

15:30

Spotkanie z zaproszynymi twórcami (Panel dyskusyjny. Prowadzenie: Witold Tkaczyk, Igor Karasek).

16:30

Comix session.

17:30

Aukcja prac komiksowych.

19:00

Jerzy Szyłak (Prelekcja: komiks światowy w walce z cenzurą)

20:00

Witold Tkaczyk (Prelekcja: polski komiks undergroundowy)

21:00

Aeon Flux - pokaz filmów animowanych

Plan imprezy może ulec zmianie.

Patronat medialny: indpendent.pl, trojmiasto.pl, City Magazine, Radio Gdańsk.
Organizacja: Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, City Rockers.
Kontakt: tel: 508 532 757, 503 714 310 , t.s.k(at)wp.pl, www.ack.gda.pl.

Koordynacja: Tomasz Dziemianczuk, Adam Furtak, Kuba Babczyński.
[Kuba Babczyński]


wtorek, 6.04.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Cześć" nr 3
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Glénat
Liczba stron: 28
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0625


"Dylan Dog" tom 19: "Pamiętnik niewidzialnego"
Tytuł oryginalny: Memorie dall'invisibile
Scenariusz: Tiziano Sclavi
Rysunki: Giampiero Casertano
Okładka:
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Sergio Bonelli Editore
Data wydania oryginału: 1988
Liczba stron: 96
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 12,90 zł
ID: 0620
Dylan Dog zwany jest detektywem mroku - zajmuje się sprawami paranormalnymi. Przeważnie walczy z potworami, duchami i wilkołakami. Tym razem zagadka nie wydaje się zbyt skomplikowana. Nieznany sprawca morduje prostytutki na ulicach Londynu. Czy to na pewno jest sprawa dla Dylana?
[Egmont Polska]


"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 1
Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0621

Recenzja

Manga dla młodzieży. Marron Kusakabe w ciągu dnia jest zwyczajną nastolatką, która chodzi do liceum, przeżywa rozterki i problemy podobne do wszystkich dziewcząt w tym wieku. Jednak w nocy staje się Kaito Jeanne - słynną złodziejką obrazów. Przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Nikt nie ma pojęcia, że tak naprawdę Marron jest nowym wcieleniem Joanny D'Arc. Chroni ludzkość przed szatanem, który ukrył w obrazach demony mające zawładnąć ludzkimi duszami.
[Egmont Polska]


"Top 10" tom 2
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Gene Ha i Zander Cannon
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Wildstorm - America's Best Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 104
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0622


"Usagi Yojimbo" tom 15: "Ostrze bogów II. Wędrówka do świątyni Atsuta"
Tytuł oryginalny: Grasscutter II. Journey to Atsuta Shrine
Scenariusz: Stan Sakai
Rysunki: Stan Sakai
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 176
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0623
Święty miecz nie jest bezpieczny w świątyni mnicha. Usagi i Gen wpadają na genialny pomysł: dostarczą ostrze do świątyni Atsuta, w której spoczywa jego kopia. Bardzo starają się utrzymać to w tajemnicy, ale o wyprawie dowiadują się dwa rywalizujące ze sobą klany ninja: Neko i Komori. Rozpoczyna się dramatyczny pościg - czy przyjaciołom uda się umknąć przed ninja i bezpiecznie dostarczyć miecz?
[Egmont Polska]


"Znak" tom 2: "Planeta jaszczurów"
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Barbara Kesel
Rysunki: Ben Lai
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0624
Samandahl Rey otrzymuje tajemniczy Znak, który daje mu niemal nieograniczoną moc. Jednak nie rozwiązuje to żadnego z jego problemów, a wręcz przeciwnie - pakuje go w szereg kolejnych. Ścigają go Saurianie, ponieważ ma na pieńku z ich przywódcą. Chcą go dopaść żołnierze sułtana, bo podobno porwał jego żonę. Poszukują go też różni ludzie, ponieważ może przeważyć losy długoletniej wojny z Saurianami. Kosmiczne pościgi, wartka akcja i szybkie dialogi - to doskonała rozrywka dla każdego.
[Egmont Polska]


poniedziałek, 5.04.2004
zapowiedzi
Kwietniowe okładki Egmontu

Egmont zaprezentował okładki kwietniowego pakietu Klubu Świata Komiksu, w którym oprócz już zapowiadanych pozycji pojawi się ósmy tom serii "Aquablue" zatytułowany "Fundacja Aquablue". Okładki widoczne poniżej to po kolei: "Aquablue" tom 8: "Fundacja Aquablue", "Brzoskwinia" tom 4, "Dylan Dog" tom 19: "Pamiętnik niewidzialnego", "Incal - Przed Incalem" tom 4: "Anarchopsychotycy", "Kamikaze Kaito Jeanne" tom 1, "Lanfeust z Troy" tom 8: "Mityczna bestia", "Top 10" tom 2, "Usagi Yojimbo" księga 15: "Ostrze bogów II. Wędrówka do świątyni Atsuta" i "Znak" tom 2: "Planeta jaszczurów". W pakiecie ma znaleźć się również dwukrotnie przekładany szósty tom "Dziedzica". Pierwsza porcja kwietniowych komiksów do księgarń ma trafić już jutro. Będą to "Dylan Dog", "Kamikaze Kaito Jeanne", "Top 10", "Usagi Yojimbo" i "Znak".

Opisy wszystkich pozycji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


     

poniedziałek, 5.04.2004
filmy
"Michel Vaillant" w polskich kinach

W ostatni piątek polską premierę miał film "Najlepsi z najlepszych" (tytuł oryginału "Michel Vaillant"), kinowa adaptacja komiksowej serii Jeana Gratona.

Michel Vaillant, kierowca wirtuoz, jest niepodważalnym mistrzem rallyes i wyścigów całego świata. Sukcesy jakie odnosi, a wraz z nim stajnia Vaillant, budzą podziw i zazdrość współzawodników. Ruth Wong, kierująca grupą Leader, posiada urok, którym potrafi zniewolić. Nigdy nie zapomina o celu, jakim jest pomszczenie swojego ojca, słynnego Leadera. Gotowa zrobić wszystko żeby wygrać, użyje wszelkich możliwych chwytów i sposobów, aby zniszczyć ekipę Vaillant. Na pasie startowym 24-godzinnego wyścigu Le Mans, Michel koncentruje się za kierownicą swojego Vaillant nr 10. U jego boku Steve Garson, jego przyjaciel, wybitny kierowca amerykański w swoim Vaillant nr 8. A tuż przed nimi dwa czerwone, ziejące agresją samochody, a w nich kierowcy ekipy Leader: Bob Cramer i Dan Hawkins. Tym razem Michel i jego drużyna nie będą bili się o najwyższy stopień podium, ale o swoje życie. Niebezpieczeństwo grozi im nie tylko na trasie, a odliczanie już się rozpoczęło.

W rolę Michela Vaillant wcielił się Sagamore Stévenin. Poza nim w filmie występują Peter Youngblood Hills (Steve Warson), Diane Kruger (Julie Wood), Jean-Pierre Cassel (Henri Vaillant), Béatrice Agenin (Élisabeth Vaillant), Philippe Bas (Jean-Pierre Vaillant), Philippe Lellouche (Jose), Lisa Barbuscia (Ruth Wong) oraz François Levantal (Bob Cramer). Scenariusz napisali Gilles Malençon i Luc Besson a wyreżyserował Louis-Pascal Couvelaire. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith.
[Jarek Obważanek, opis Monolith]


poniedziałek, 5.04.2004
filmy
Amerykańska premiera "Hellboya"

W miniony piątek do amerykańskich kin trafił film "Hellboy", adaptacja serii komiksowej Mike'a Mignoli. Polską premierę obrazu dystrybutor - United International Pictures - zaplanował dopiero na 8 października.

Zrodzony w piekielnych płomieniach i sprowadzony na Ziemię w złych zamiarach, Hellboy został uratowany przed złowieszczymi siłami przez profesora Bruttenholma, który zrobił z niego bohatera. W Biurze Badań Paranormalnych i Obrony Brooma Hellboy tworzy niezwykłą rodzinę z telepatą Abe Sapienem i Liz Sherman, ukochaną Hellboya potrafiącą kontrolować ogień. Z ich fantastycznymi mocami stanowią jedyną linię obrony przeciw złu zagrażąjącemu ludzkości, ukryci przed społeczeństwem, które chronią.

Główne role grają w filmie grają: Ron Perlman (Hellboy), Selma Blair (Liz Sherman), Doug Jones (Abe Sapien), David Hyde Pierce (głos Abe Sapiena), John Hurt (Profesor Bruttenholm), Karel Roden (Rasputin), Larry Miller (Tom Manning), Rupert Evans (agent FBI John Myers) oraz Victoria Smurfit (Ilsa). Reżyseruje Guillermo del Toro. Film trwa 132 minuty.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


piątek, 2.04.2004
konkursy
"Michel Vaillant" w konkursie Twojego Komiksu

Dzisiaj rozpoczął się konkurs wydawnictwa Twój Komiks, w którym można wygrać kilka komiksów-niespodzianek. Konkurs dotyczy serii "Michel Vaillant" a potrwa do 15 kwietnia. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę edytora, odpowiedzieć na jedno pytanie i podać swoje dane osobowe. Patronami medialnymi konkursu są Nowa Gildia i WRAK.
[Jarek Obważanek]


piątek, 2.04.2004
sklepy
Rabat na "Michela Vaillant"

Z okazji wejścia na ekrany kin filmu "Najlepsi z najlepszych" z przygodami Michela Vaillanta, wydawnictwo Motopol - Twój Komiks wprowadziło 30% rabatu na komiksy z serii "Michel Vaillant". Promocja potrwa od 1 do 30 kwietnia, a obowiązuje tylko tylko w sklepie on-line edytora. Przy okazji przypominamy o promocyjnej sprzedaży pakietów 16 serii komiksowych.
[Motopol - Twój Komiks]


piątek, 2.04.2004
www
"Avatarae" nr 15

Kilka dni temu w sieci pojawił się 15 numer "Avatarae". W dziale komiksowym komiks I. Mazurka i P. Nowackiego "Mutująca teczka i Kastat Kręglogłowy", felieton Yaqzy na temat Warszawskich Spotkań Komiksowych, tekst o mini-serii "Born" oraz ponad 20 recenzji.
[Jarek Obważanek]


piątek, 2.04.2004
www
Polska strona o Daredevilu

 

Niedawno wystartowała Hell's Kitchen - polska strona poświęcona Daredevilowi. Jest to na razie jedyna w Polsce witryna poświęcona Śmiałkowi. Znajdziesz na niej newsy ze świata Daredevila, opisy komiksów wydanych w Polsce i w Stanach, informacje o filmach oraz opisy bohaterów. Słowem wszystko, co chciałbyś wiedzieć o niewidomym prawniku. Na razie oferta strony jest uboga, ale z biegiem czasu będzie się rozrastać, a w niedalekiej przyszłości jej autorzy chcieliby zajmować się nie tylko serią "Daredevil", ale również pozostałymi ważniejszymi seriami Marvela, takimi jak: "Spider-Man", "Iron Man", "Fantastic Four" itp.
[Foxdie i DevilRed]


piątek, 2.04.2004
filmy
Aktorzy występujący w "Sin City"

Od ostatniej zamieszczonej na WRAKu informacji na temat ekranizacji "Sin City" do obsady filmu realizowanego przez Roberta Rodrigueza i Franka Millera dołączyło wielu aktorów. W przyszłym tygodniu w Austin w Teksasie rozpoczną się prace nad "segmentem" z udziałem Bruce'a Willisa, Carli Gugino i Mickeya Rourke'a.

Poza nimi w filmie wystąpią Leonardo DiCaprio, Elijah Wood, Brittany Murphy, Kate Bosworth, Benicio Del Toro, Maria Bello i Jaime King.
[Jarek Obważanek na podst. Filmwebu]


piątek, 2.04.2004
filmy
Batmobil w "Batman Begins"

 

Na oficjalnej stronie filmu "Batman Begins" w reżyserii Christophera Nolana pojawiły się dwa pierwsze zdjęcia. Prezentują one Batmobil, którm będzie poruszał się Mroczny Rycerz w filmie.
[Jarek Obważanek]
piątek, 2.04.2004
wrak
"Barbarzyńcy" na start!

Tym razem obrazek na ekran startowy WRAK-a wykonał Janusz Ordon, rysownik serii "Barbarzyńcy". Scenariusze do cyklu pisze Rafał Urbański. Premiera pierwszego albumu zatytułowanego "Klątwa" nastąpiła na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Drugi tom ma pojawić się na najbliższym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa