ARCHIWUM

31.08.2000


XIII
Uzupełnienie informacji

[XIII: Dzień czarnego słońca] [XIII: Tam, dokšd zmierza Indianin] [XIII: Wszystkie łzy piekła] [XIII: SPADS]

Siedmioróg uwinął się sprawnie z realizacją zamówienia. Paczka przyszła w kopercie z bombelkami, ale komiksy, które znalazłem wewnątrz były lekko uszkodzone (miejscami powgniatane okładki). Wbrew zapewnieniom przy składaniu zamówienia musiałem dopłacić 2,80 zł. To żadne pieniądze, ale jak obiecują że żadnej dopłaty nie będzie, to nie powinni tak robić (inna sprawa, że tak naprawdę opłata pocztowa wynosi 8,40 zł).

Jeśli chodzi o fabułę to jest rewelacyjna. Van Hamme znacznie lepiej prezentuje się tu niż w Thorgalu. Myślę że to najlepszy z komiksów, jakie w ostatnim czasie został wydany po polsku. Za wadę można uznać fakt, że jest trochę przegadany, ale te duże ilości tekstu wcale nie nudzą.

Powyższa kolejność albumów jest prawidłowa, w odróżnieniu od podanej przez Siedmioróg w komunikacie.


Wrzesień z komiksem

Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18
W sobotę 2 września, Łódzki Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników literatury obrazkowej na pierwszą po wakacyjnej przerwie imprezę komiksową. Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć film animowany SPAWN, opowiadający historię demonicznego mściciela wskrzeszonego przez Szatana, który wbrew swemu stwórcy staje po stronie dobra i walczy z innymi wysłannikami ciemności (wersja oryginalna). Na giełdzie kolekcjonerskiej można będzie kupić, sprzedać lub wymienić się komiksami. Będą najnowsze wydawnictwa amerykańskie: BATMAN, TOMB RAIDER, STAR WARS, X-MEN oraz archiwalne komiksy polskie.
Początek o godzinie 12. Wstęp wolny.
Zapraszam.
[Witek Idczak]


AQQ 21

[AQQ 21]

Ukaże się 30 września w obj. 64 str. i w cenie 13,00 zł (Empiki) i 12,00 zł (prenumeratorzy, wysyłka gratis). Będzie nowy komiks Igora Baranko (parodia eposów Homera), dłuższe kawałki Leśniaka & Zandeckiego i Rebelki & Szneidera, krótsze Żukowskiego, Śledzia, dwuplanszowka Kaja Saudka, jednoplanszówki 2 Czechów, "Mikropolis" Wojdy i Gawronkiewicza, Janicki, Cabala. W tekstach: o J. Wróblewskim, rozmowa z Rosińskim, rozmowa z Kołodziejczakiem o albumie z polskimi komiksami, o komiksie "Opowiesci Jedi" i "Sioban", które wyda Egmont i "XIII", które wyda Siedmioróg + info, recenzje, debiuty, listy, itp.


Internet przyszłością komiksu?
Dziś prezentuję dwa świeże artykuły - Tytus internauta i artykuł z magazynu \\www., które zupełnie przypadkiem ogólnie dotyczą tego samego, czyli komiksu w Internecie.


Pokemon z Egmontu?

[Kadr z anime Pokemon]

Wieść gminna niesie, że Egmont zamierza rozpocząć wydawanie mangi Pokemon. Egmont Fleetway ma prawa do tej postaci na całą Europę. Związane jest to z całą pewnością z tym, że od 4 września serial anime Pokemon będzie prezentowany w telewizji Polsat. Serial ten cieszy się dużą popularnością w wielu krajach Europy. Dzięki Polsatowi Egmont ma zupełnie darmową reklamę, z czego zamierza skrzętnie skorzystać.

Bohaterami Pokemona są Pocket Monsters (Kieszonkowe Potwory), znane z gry napisanej na konsolę Nintendo GameBoy.


29.08.2000


XIII
Uzupełnienie informacji
W ostatniej informacji nie podałem, że na stronie Siedmiorogu nie ma okładek do wydanych albumów. Oto uzasadnienie tego braku:

"W zwiazku z przygotowywaniem przez redakcje i grafike katalogu z nasza oferta, który jest piorytetowy, okladki do ksiazek w internecie zostana uzupelnione zaraz po jego wydaniu." [Rafał Konopelski]

Albumy zostały wydane w nakładzie 7000 egzemplarzy a cena jest tak niska, ponieważ nie obejmuje marży pośredników. Oznacza to mniej więcej tyle, że w detalu będzie znacznie drożej.


Problemy kadrowe
Ponawiam prośbę o zgłaszanie się do mnie osób, które mogą dostarczyć mi aktualności z jakiegoś wartościowego źródła bądź w inny sposób współtworzyć serwis. Jeśli uważasz, że we WRAKu brakuje czegoś, co możesz dodać - napisz!


Z.N.A.K.

[Z.N.A.K. nr 1]

Uzupełnienie informacji
Z.N.A.K. dostępny jest także w sprzedaży wysyłkowej

 • korzystaj z przekazu pocztowego
 • zamówienia wysyłane przed oficjalną datą publikacji upoważniają do zniżki 10% czyli płacisz tylko 6,75 zł
 • koszt pakowania i przesłania - 1,95 zł
 • przy zamówieniu 3 lub więcej egzemplarzy (w tym komiksów P. Drzewieckiego) koszty P&P pokrywa wydawnictwo
 • komiksy wysyłamy zwykłą pocztą (przesyłka polecona za dopłatą - 1,85 zł)
 • trzech czytelników, którzy jako pierwsi zamówią Z.N.A.K. #1 otrzyma numer drugi - gratis!

Ważne: przekazy bez adresu zamawiającego oraz przekazy na kwotę mniejszą niż suma zamówienia + P&P nie bądą realizowane. Pieniądze będą odesłane po potrąceniu kosztów przekazu pocztowego.

Przekazy proszę wysyłać na adres: STUDIO DOMINO, ul. Białostocka 74, 71-033 Szczecin
[Serwis Komiksowy]


28.08.2000


XIII

[XIII: Dzień czarnego słońca]

Uzupełnienie informacji
Autorami komiksu są znany dobrze w Polsce scenarzysta Jean van Hamme ("Thorgal", "Szninkiel") i rysownik William Vance ("Bruno Brazil" w "Świecie Komiksu" nr 3). Seria opowiada o mężczyźnie, który utracił pamięć. Na szyi ma wytatułowane "XIII". To jedyna wskazówka, by odzyskał wspomnienia.
Wydanych zostało 13 albumów, każdy po 48 ston, z wyjątkiem trzynastego, który z racji swego związku z tytułem, jest albumem specjalnym, grubszym, zawierającym sylwetki ważniejszych postaci serii jak również któtkie komiksy zrealizowane różnymi technikami.

Cztery wydane w Polsce albumy można zamówić ze strony Siedmiorogu. Przy zamawianiu wszystkich (czy nawet tylko trzech nowych, bo pierwszy już wcześniej wydała Korona) nie poniesiesz dodatkowych kosztów za wysyłkę.

Okładki trzech nowych albumów zaprezentuję, jak tylko otrzymam swoją przesyłkę. Przy okazji napiszę, jak Siedmioróg realizuje zamówienia.


26.08.2000


XIII z Siedmiorogu
Uprzejmie informujemy, że w końcu wydany został komiks XIII, w formacie A4, oprawie twardej, w cenie 12.00 zł za jeden egz.
Są to następujące tytuły:

 • Dzień czarnego słońca
 • Spads
 • Tam, dokąd zmierza Indianin
 • Wszystkie łzy piekła

[Rafał Konopelski]


18.08.2000


Dzisiejsze i wcześniejsze zapowiedzi wskazują, że dzięki nowym pozycjom kieszenie fanów zostaną skutecznie opróżnione na łódzkim Festiwalu .


Thrud The Barbarian
Moja najmłodsza strona - Thrud The Barbarian - po długich problemach została ukończona. Są na niej wszystkie znane mi odcinki tego komiksu opublikowane w Magii i Mieczu. Tych, którzy przegapili tą wspaniałą parodię zapraszam na stronę w celu nadrobienia zaległości.


Hell and Back TPB
Aktualizacja Nieoficjalnej strony Sin City. A na niej przede wszystkim informacje o Hell and Back TPB (w dziale Albumy) oraz nowa rubryka w dziale Zdobycz - Gościnne występy, w której dzięki pomocy Tomka Sidorkiewicza przedstawiam postacie z Sin City w innych komiksach.


Produkt #4 (3/2000)

[Produkt 3/2000]

We wrześniu nowy "Produkt"! A co w nim?

 • Osiedle Swoboda (txt i gfx: Śledziu)
 • Aurora - Black or white (txt: Śledziu, gfx: Śledziu i A. Janicki)
 • Kasia (txt i gfx: Simson)
 • Pazur (txt: Śledziu, gfx: Zeus)
 • Biegunka (txt i gfx: Śledziu)
 • teksty i recenzje...

[Serwis Komiksowy]


Zderzenie Klatki z Lekarstwem
W październiku powinien się ukazać nowy polski magazyn komiksowy przygotowany m.in. przez środowisko kieleckie. Będzie to twór powstały z połączenia "Lekarstwa" i "Klatki". Prawdopodobnie tytuł będzie brzmiał "Lekarstwo vs. Klatka" zaś wewnątrz tego 48 stronicowego magazynu będziemy mogli przeczytać komiksy Rafała Szłapy, Jerzego Ozgi, Rafała Urbańskiego, Janusza Ordona i innych młodych twórców. Czy szykuje się nam kolejny hit na miarę "Klatki"? Oby...
[Serwis Komiksowy]


Zinio startuje z Woluminem
Załoga fanzinu "Zinio" przygotowuje się do wydania komiksu "Wolumin". Będzie zawierał pracę takich autorów jak Mateusz Skutnik, Piotr Machlajewski i Andrzej Śmieciuszewski oraz być może Rafała Tomczaka, Marka Turka i Rafała Szłapy.
[Serwis Komiksowy]


Dwumiesięczik Z.N.A.K.
W pierwszym tygodniu października 2000 oferta znajdujących się na ryku komiksów wzbogaci się o nowy dwumiesięcznik "Z.N.A.K." . Znajdą się w nim komiksy autorstwa Andrzeja Barona (scenariusz) oraz Piotra Drzewieckiego (scenariusz i rysunek). Przygoda, fantastyka i humor to podstawa historii zatytułowanych "EX-ternauta", "Czart" oraz "Kołysanka". Dodatkowo znajdą się tam krótkie, satyryczne szkice Piotra, z których jest on najbardziej znany. Autorzy planują, iż premiera pisma nastąpi w trakcie tegorocznego Łódzkiego Festiwalu Komiksów i Mangi.
[Serwis Komiksowy]


16.08.2000


Bachanalia
Uzupełnienie informacji dotyczących konwentu.
Bachanalia odbęda się w Zielonej Górze, w Zespole Szkół Budowlanych, ul. Botaniczna 77 (kierować sie do internatu).
Dojazd od dworca PKP w kierunku Ochla, Botaniczna, autobusami nr: 0,17, 27, 44.
Program konwentu tutaj.
[Zbigniew Dziuba]


12.08.2000


W kioskach

[Tomb Raider/Witchblade] [Lobo] [Spawn 19] [Gwiezdne wojny - Komiks 12]

To już ostatni numer miesięcznika Gwiezdne wojny - Komiks. Za to Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith zapowiadane są już na sierpień (zapewne koniec miesiąca), jednak będą one zupełnie niepotrzebnie podzielone na dwie 64-stronnicowe części.


Zapowiedzi

[Predator versus Judge Dreed]      

10.08.2000


Plany wydawnicze Egmontu
Plany wydawnicze do końca tego roku mniej więcej znacie. Nastepny rok to: wznowienia Thorgali, Siobany [Lament utraconych ziem - przyp. Jarek], Armada (Tomek mówi o tym: Fajna bohaterka z ładnymi piersiami. Komiks to space opera. Wielki konwój leci przez kosmos i kolonizuje planety), i albumowe wydania Księcia Mroku. Jeśli Opowieści Jedi się sprzedadzą to GW na stałe wejdą do Klubu. (...) Wyjdzie też conajmniej jeden polski album i wróbelki na wierzbie ćwierkają, że będzie to coś duetu Adler/Piatkowski - ci panowie rownież zrobili duże wrażenie na Kołodziejczaku.

Teraz odnośnie gazety [Świat komiksu - przyp. Jarek]: numer piąty poświecony Thorgalowi z plakatem w środku (!). Do końca roku będzie wychodził tak jak teraz, z większą ilością historii dla "starszych dzieci" i to widać już teraz. Ale od przyszlego roku planowane są również zmiany. Co byście powiedzieli na kwartalnik, z podwójną ceną i podwójną ilością stron? [+ lepszy papier i grzbiecik - przyp. Bartman] Pozwoliłoby to puszczać historie średniej długości, które w obecnej formie zajmują prawie cały numer.

I na koniec o projekcie "Komiks" - tak będzie się nazywał album z polskim komiksem. 140 stron na kredzie, twarda oprawa, 20-23 twórców, każdy z historią na 4-10 plansz. Truściński, Śledziu, Ozga, Gawronkiewicz - to tylko niektórzy w tej chwili jeszcze do końca nie są znane wszystkie nazwiska... Najgorsza jest cena - ponad 30zl. Wyjdzie oczywiscie na Łódź. Nakład 3000 egz. Zysków raczej z tego nie będzie. Około 100 egzemplarzy zostanie przetłumaczonych i wysłanych do zagranicznych wydawców.
[Nurek]

Jako ciekawostkę można dodać że Egmont prowadził rozmowy w sprawie XIII, ale z powodu sciemniactwa Kolodziejczaka wyprzedzila ich Korona [nie Korona, tylko Siedmioróg - przyp. Jarek].

Wracając do polskich komiksów; Egmont pociągnie wznowienia Kajka i Kokosza w razie gdyby Jupi Direct się wyłożyl na pierwszym albumie.

Żałuję tylko że Tomek Kołodziejczak tak sceptycznie był nastawiony do zamknięcia znanych już serii (Rork, (...) Krysztalowa szpada). Szkoda
[Bartman]


4.08.2000


Wywiad ze Śledziem
Pojawił się w Serwisie Komiksowym (konkretnie tutaj). Jest bardzo obszerny i całkiem ostry.
Już można zadawać pytania do kolejnego wywiadu, tym razem odpowiadać będzie Arek Wróblewski z TM-Semic.


Biblia w komiksie
Ukazał się pierwszy numer Biblii Pauperum, wydanej w Gdańsku. To coś na pograniczu zwykłego magazynu i magazynu komiksowego. Tematyka religijna. Komiksy m. in. Skutnika, Rebelki i kilku innych, nieznanych mi bliżej autorów. Niestety, większość prac jest na niskim poziomie. Podstawowym błedem redagujacych pismo jest nieznajomość języka komiksu. Kadry są przepełnione tekstami, i to nie dymkami z dialogiem, a warstwą opisową, bądź ideową.
Wydanie jest dość porządne, kolorowa i lakierowana okładka usztywniona (graficznie do kitu) oraz kilka kolorowych stron w środku. Reszta cz.-b.
Razi też nieumiejętny i prymitywny skład całości. Cena - wysoka - 20 zł. Wydawca płacił honoraria i liczy na wydanie dalszych numerów.
W sumie przedsięwziecie zbożne, ale nieprofesjonalne.
[Witek Tkaczyk]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa