ARCHIWUM

wtorek, 31.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Blixa i Żorżeta" zeszyt 3
Scenariusz i rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawca: Pasażer
Liczba stron: 36
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 5,00 zł

Punkowy komiks paskowy, którego treść stanowią przygody tytułowych bohaterów oraz ich przyjaciół przedstawione w bardzo zabawny sposób, wytykające niektóre z problemów młodzieży oraz całego społeczeństwa. Dużo humoru i punkrocka, choć z tego śmieją się nie tylko punkowcy.

Komiks można zamówić pod adresem komix(at)polbox.com
[Jarek Składanek]


wtorek, 31.12.2002
zapowiedzi
"Fathom" cz. 3

Ostatnia część cyklu "Fathom" ukaże się za tydzień. Jej okładkę prezentuję po lewej.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 30.12.2002
recenzje
"Gołota vs. Predator"

W skrócie: Nie pozbawiona pewnych wad edytorskich reedycja rewelacyjnych "48 stron".

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 30.12.2002
recenzje
"Zapiski detektywa Kindaichi" tom 1-2

W skrócie: Typowy komiks detektywistyczny pełen krwawych morderstw.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 30.12.2002
recenzje
"Nab" tom 1: "Wstęp do niby-prehistorii"

W skrócie: Dobry, absurdalny komiks humorystyczny.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 30.12.2002
recenzje
"Celadon Run" tom 1: "Oczy Tracy Night"

W skrócie: Przeciętny komiks sensacyjny.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 30.12.2002
recenzje
"Przygody Blake'a i Mortimera" tom 1 i 2: "Tajemnicza broń"

W skrócie: Fatalna fabuła i archaiczne rysunki.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 30.12.2002
imprezy
Komiksowy Kraków
W najbliższy piątek (3.01) w Krakowie nastąpi inauguracja działalności dwóch miejsc poświęconych szeroko pojętej kulturze masowej (fantastyka, sensacja, groza, komiks, film itp.). Z tej okazji odbędą się tam okolicznościowe imprezy i wizyty gości.

W księgarni "Zielona Sowa" (Rynek Główny 12) rusza na piętrze duża wydzielona sala poświęcona kulturze popularnej. W ciągłej sprzedaży będzie tam można znaleźć pełny dostępny na polskim rynku wybór komiksów, literatury fantastycznej, sensacyjnej, młodzieżowej, filmowej, horrorów oraz czasopism poświęconych tym zagadnieniom. W planach również duży dział antykwaryczny, wydawnictwa obcojęzyczne i inne towary powiązane z szeroko pojętą popkulturą. W ramach promocji sali planowane są również liczne spotkania z pisarzami oraz autorami, redaktorami i wydawcami komiksów.

Z okazji inauguracji sali 3 stycznia można tam będzie spotkać trzech specjalnych gości, w tym Przemysława Truścińskiego. Spotkanie z tym rysownikiem rozpocznie się o godzinie 16:00.

Również 3 stycznia w Krakowie w galerii klubu "Eno" (Miodowa 9) odbędzie się o 20:00 wernisaż wystawy Przemysława Truścińskiego. W kilku salach przedstawi on wszelkie formy swej plastycznej aktywności (komiksy, obrazy, grafiki i inne). Trwająca przez cały styczeń wystawa będzie inauguracją działalności "Eno" jako miejsca imprez i stałych spotkań osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą popularną m. in.: fantastyką, komiksem, filmem, muzyką ambient i piosenką literacką (klub działa już od kilku tygodni i przed oficjalną inauguracją gościł w nim Zalibarek ze swoim Teatrem Wydumisk). Na wieczór w klubie "Eno" zostali zaproszeni również pisarze Bartek Świderski i Jacek Dukaj. O 21:00 odbędzie się tam również mini-koncert prezentujący planowane muzyczne oblicze klubu. Wystąpi Szymon Zychowicz i specjalni muzyczni goście.

Od stycznia 2003 w klubie "Eno" przy ul. Miodowej 9 w Krakowie odbywać się będzie coraz więcej stałych imprez poświęconych różnym aspektom kultury popularnej i to zwykle w systemie cotygodniowym. Jako pierwsze zostały wydzielone czwartki jako dni poświęcone piosence literackiej. Z czasem kolejne dni tygodnia zostaną poświęcone komiksowi, fantastyce, mandze, horrorowi. W planach kolejne wystawy, spotkania z gośćmi, pokazy filmów, wystawy plastyczne.
[Kamil Śmiałkowski]


sobota, 28.12.2002
prasa
WRAK w "Wyborczej"
"Odwiedza mnie 500 osób dziennie" - pod takim tytułem ukazał się w najnowszym numerze "Gazety Wyborczej Rzeszów" wywiad z Jarkiem "Obważankiem" Machałą, który przeprowadził Artur Gernand.

Artur Gernand: Twoja strona internetowa - WRAK.pl w 2001 i 2002 roku zdobyła drugie miejsce w najpoważniejszym konkursie komiksowym w Polsce. Skąd pomysł na stronę?
Jarek Machała: - Od 1997 roku uczestniczyłem w spotkaniach Rzeszowskiej Akademii Komiksu, odbywających się w Wojewódzkim Domu Kultury. Poznałem tam m. in Wojtka Birka, który pokazywał mi komiksy w Polsce nieosiągalne. Tłumaczył je, a na ekranie za pomocą rzutnika pokazywał poszczególne plansze. Wtedy "zaraziłem się" komiksem.
Od czego zaczynałeś?
- Na początku stworzyłem stronę, która promowała działania Rzeszowskiej Akademii Komiksu. Podawałem na niej informacje o imprezach, trochę ciekawostek komiksowych. W 2000 roku postanowiłem zmienić formułę strony i przekształcić ją w ogólnopolski komiksowy serwis. Wrak.pl podaje informacje o wszelkich nowościach na polskim rynku, o imprezach. Pojawiają się w nim także sprawy okołokomiksowe, czyli np. o filmach powstających na podstawie komiksów.
Zajmujesz się tylko WRAK-iem?
- Jest przy tym sporo pracy, codziennie aktualizuję stronę, piszę o nowościach na rynku komiksowym, piszę recenzje komiksów. Wydaję także komiksowy miesięcznik internetowy KZ, gdzie pełnię funkcję redaktora naczelnego.
Czy w Polsce masz jakąś konkurencję?
- Istnieje tylko jedna strona, która może stanowić dla mnie konkurencję - Gildia Komiksowa.
Zarabiasz na swojej stronie?
- Nie. Jedyną korzyścią, oprócz oczywiście satysfakcji, jaką czerpię z redagowania Wrak-a są komiksy, które przysyłają mi prawie wszystkie polskie wydawnictwa. Dzięki temu nie muszę wydawać pieniędzy w księgarniach.
Ile osób odwiedza Twoją stronę dziennie?
- Sporo, czasami dochodzi nawet do 500.

[Jarek Obważanek]


sobota, 28.12.2002
zagranica
Ostatnio wydane

"Tom Judge: End of Days" nr 1
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Clayton Crain
Tusz: Jonathan Glapion
Kolory: Tyson Wengler
Wydawca: Image Comics - Top Cow
Liczba stron: 40
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Cena: $3.99

Kontynuacja wydanego w Polsce przez Mandragorę "Universe" tych samych autorów.

Wyobraź sobie, że otrzymałeś klucz do uwolnienia najbardziej niszczącej mocy we Wszechświecie. Wyobraź sobie, że los całego Stworzenia zależy od jednej decyzji, która ma zostać podjęta. Wyobraź sobie jeszcze, że masz tę decyzję podjąć do piątkowego obiadu. Diabeł opuścił Piekło, Bóg zniknął. Ale jeden zwykły śmiertelnik ma ostatnie słowo w walce o kontrolę nad Wszechświatem - groźny urzędnik rządowy o nazwisku Black. A jedynym człowiekiem stojącym na jego drodze jest Tom Judge, były ksiądz, który kontroluje najważniejszą moc - Zachwyt. Dołącz się do Toma, jego przewidującej przyszłość partnerki, Tilly, oraz jego pomylonej bandy zbawicieli podczas, gdy próbują znaleźć wieczną Odpowiedź na pytanie, którego nikomu nie chce się zadać. Los Wszechświata wisi na włosku - czy ktokolwiek zna rozwiązanie?
[Comics Continuum; tłum. Jarek Obważanek]


piątek, 27.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"X" tom 15
Scenariusz i rysunki: CLAMP
Wydawca: J.P.Fantstica
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,00 zł


wtorek, 24.12.2002
zapowiedzi
"Niebieskie pigułki" na WRAK-u

Wydawnictwo Post udstępniło do przedpremierowej publikacji strony 2 - 8 komiksu Federika Peetersa "Niebieskie pigułki". Można je przeczytać tutaj. Komiks ukaże się ok. 15.01.2003.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 24.12.2002
www
"Esensja" na święta

W dziale komiksowym nowej "Esensji" (22) kolejny odcinek "Legend z miasta" (tym razem scenariusz Wojdy zilustrował Ostrowski), zwycięski komiks Kiełbusa oraz "Pafnutz" Skutnika. Poza tym artykuł o serii "Przygody Blake'a i Mortimera", omówienie "Madburgera", wywiad ze Skutnikiem, sylwetka Kasa, list otwarty Marciniaka i garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 22.12.2002
recenzje
"Wesoły finał"

W skrócie: Druga żbikowa antologia wydaje mi się lepsza od poprzedniej - mniej tu komiksów, które by mnie rozczarowały, przez co zeszyt trzyma równiejszy poziom.

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 22.12.2002
recenzje
"Exaxxion, bóg wojny" tom 1

W skrócie: Całkiem przyjemny, pełen niezwykłych wynalazków technicznych komiks. Wartka akcja, klarowne rysunki.

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 22.12.2002
recenzje
"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 1

W skrócie: Komiks zawiera jałowe, słabo przedstawione bitwy między wielkimi robotami i zupełnie nic więcej.

Przeczytaj całą recenzję.


niedziela, 22.12.2002
recenzje
"Star Wars" - "Dziedzic Imperium" 1, 2 i 3

W skrócie: Udana (zwłaszcza rysunkowo) adaptacja jednego z najlepszych książkowych rozszerzeń świata "Gwiezdnych wojen".

Przeczytaj całą recenzję.


sobota, 21.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Janosik" tom IV-VI
Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
Rysunki: Jerzy Skarżyński
Kolory: Jerzy Skarżyński, Joanna Holeksa-Szłapa, Rafał Szłapa
Wydawca: Post
Liczba stron: 112
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,90 zł

Pełnokolorowa reedycja zeszytów IV, V i VI.


piątek, 20.12.2002
wrak
Zmiana serwera
Ze względu na przedłużające się problemy z serwerem, zdecydowałem się na przeniesienie WRAK-a oraz wszystkich swoich pozostałych stron (KZ, Sin City) na nowe konto. Bardzo dziękuję minimalowi za hosting przez ostatnie 13 miesięcy. Dziękuję również Warlockowi za pomoc w szybkim załatwieniu wszelkich formalności związanych z zakupem konta. Na razie nie działa forum, jednak gdy już zostanie uruchomione, powinno działać tak szybko, jak nigdy dotąd (patrz prędkość forum Produktu).

Show must go on!
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 32: "Ostatnie stadium Cella!!!"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 13,00 zł


"Ghost In The Shell"
Scenariusz i rysunki: Masamune Shirow
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 350
Format: A5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały i kolor
Cena: 43,00 zł

W środę komiks został rozesłany wszystkim, którzy go w porę zamówili w wydawnictwie.


"Kaczor Donald" nr 51-52/2002
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 6,95 zł


"Star Wars" - "Ostatni rozkaz 1"
Scenariusz: Mike Baron
Szkic: Edvin Biucovic
Tusz: Eric Shanower
Tłumaczenie: Andrzej Syrzycki
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 22,80 zł

Wielki admirał Thrawn tworzy armię klonów. Dysponując nieograniczoną liczbą genetycznie zmodyfikowanych doborowych żołnierzy, zamierza pokonać wojska Nowej Republiki. Tymczasem Mistrz Jedi Cbaoth kluje plan porwania nowo narodzonych bliźniąt księżniczki Leii i Hana Solo, aby wychować je na pierwszych przedstawicieli nowego legionu Ciemnych Jedi.


"Video Girl Ai" tom 1

Scenariusz i rysunki: Masakazu Katsura
Wydawca: Waneko
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały

Cena: 15,90 zł

Śmieszne i wzruszające zarazem miłosne perypetie młodego życiowego nieudacznika, Moteuchi'ego Yoty, jego przyjaciela Takashiego, pięknej Moemi i niesamowitej tytułowej bohaterki, która, mimo że jest tylko obrazem, zapisanym na taśmie wideo, pragnie żyć i kochać jak człowiek.

W 1. tomiku znalazły się odcinki, prezentowane uprzednio w "Mangamixie".
[Waneko]


"Video Girl Ai" tom 2
Scenariusz i rysunki: Masakazu Katsura
Wydawca: Waneko
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 15,90 zł


piątek, 20.12.2002
nowości
Paula w EMPiK-ach

Nareszcie komiks pt.: "Paula, erotyczne przygody poczatkujacej stewardesy" zeszyt 2 ukazał się w EMPiK-ach. Pełne humoru o erotycznej tematyce, kolorowe, 24 strony formatu A5 w cenie 10,00 zł.

Wznowienie zeszytu 1 (w kolorze) ukaże się w styczniu, a zeszyt 3 zapowiadamy na kwiecień.
[Tomek Piorunowski]


piątek, 20.12.2002
zapowiedzi
J.P.F. na rok 2003
Kilkanaście tygodni temu rozposaliśmy ankietę na naszej stronie internetowej dotyczącą wydania nowych tytułów. Dziękujemy za ogromy odzew z Waszej strony! Wybraliśmy kilka tytułów z pierwszych miejsc i w zbliżającym się roku 2003 planujemy je wydać. Jednakże, żeby nie obciążać za bardzo waszych portfeli i żeby nie zmuszać Was do wyboru między interesującymi Was pozycjami, ukażą się one po zakończeniu wydawanych aktualnie serii. Ale nie martwcie się! Oznacza to, iż nowe tytułu zaczną się ukazywać już od czerwca 2003!

Na sam początek - w czerwcu - wypuścimy trzy tytuły: "Chobits" grupy CLAMP i dwie serie znane z telewizji - 7-tomową serię "Slayers" i 3-tomowy "Cowboy Bebop". W następnej kolejności - zaraz po wakacjach - planujemy wydanie najnowszego hitu "Naruto" Masashi Kishimoto oraz dwóch innych tytułów (chwilowo jeszcze nie możemy zdradzić jakich - przepraszamy!).


"Chobits"

Najnowsze dzieło rysowniczek zwących siebie CLAMP. Zwariowana przygoda i prześliczny... komputer? No tak, przecież to CLAMP-te panie potrafią nieźle zamieszać! Seria zaplanowana na 8 tomów (na razie istnieje tylko 7) już podbiła serca rzesz fanów na całym świecie - a wkrótce i u nas!


"Slayers"

Tego tytułu nie trzeba przedstawiać! Doskonale znana wszystkim miłośnikom fantasy i dobrego humoru 7-tomowa seria "Slayers" wreszcie zagości na Waszych półkach. Wesoła gromadka Liny Inverse zmierzy się z zastępami Ciemności i zapewne fireballe często tę Ciemność będą rozpraszać!


"Cowboy Bebop"

Trylogia komiksowa o przygodach łowców nagród, którzy przemierzają Układ Słoneczny w poczukiwaniu pracy na pokładzie tytułowego "Bebopa". Wciągająca fabuła i fascynujące przygody w scenerii kosmosu i skolonizowanych planet! Czegóż więcej potrzeba fanowi sensacji, s-f i przygody?

[JPF]


piątek, 20.12.2002
zapowiedzi
"Produkt" po świętach
Nowy "Produkt" się opóźni. Ukaże się w przerwie między świętami a Sylwestrem. Do listy komiksów, które zostaną opublikowane, dołączyły dwa szorty spółki Grzegorzewicz/Gonzales (pamiętacie historię o serze z poprzedniego numeru? Będzie jeszcze lepiej).

Teksty. Mirowski podsumował rok i spisał 20-tkę najważniejszych pozycji 2002. Będzie coś dla tych, którzy chcą zacząć wydawać fanzin (fanzinowa historia i garść porad). Krótkie relacje z ostatnich imprez (Łódź, Olsztyn, Gdynia). W Dwunastu Gniewnych - Neil Gaiman. Artykuł o najnowszych dziejach Marvela. Import (trochę o nowopowstałych wydawnictwach z USA). W poboczach: Kosmiczna groza (rzecz o horrorach S-F) oraz klasycznie działka Mirskiego z odjechaną elektroniką.
[Produkt]


piątek, 20.12.2002
prasa
Baba w "Wegetariańskim Świecie"
W najnowszym numerze pisma "Wegetariański Świat" znalazł się jednoplanszowy komiks pt.: "Przychodzi baba do lekarza". Autorem komiksu jest Paweł Zawiślak, a scenariusz napisał Jarosław Składanek - para autorów znana ze Żbikowej antologii "I co dalej kapitanie".

Komiks można przeczytać również na WRAK-u.
[Jarek Składanek]


piątek, 20.12.2002
zagranica
Ostatnio wydane

"Cedryk" tom 17: "Qui a éteint la lumière?"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Laudec
Kolory: Vittorio Léonardo
Wydawca: Dupuis
Liczba stron: 48
Format: A4
Druk: kolor
Cena: 8,20 euro


"Rising Stars" nr 21
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Brent Anderson
Kolory: John Starr
Wydawca: Image Comics - Top Cow
Liczba stron: 32
Format: B5
Druk: kolor
Cena: 2,50 $


piątek, 20.12.2002
zagranica
Kolejny tom "100 naboi" w marcu

"100 naboi" księga 5: "The Counterfifth Detective"
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: $12.95

Kolejny tom zbiorczy "100 naboi", który pojawi się w USA 5 marca 2003, zawierał będzie jedną, sześcioczęściową historię pod tytułem "The Counterfifth Detective". Jej głównym bohaterem jest Milo Garret, detektyw bez twarzy. Nie chodzi o to, że nikt go nie zna, bo zna go wiele osób. Po prostu miał wypadek, który spowodował, że został pozbawiony twarzy, a jej szczątki pokrywa obecnie zwój bandaży. Graves oferuje Garretowi swój słynny neseser wskazując, że wcale nie był to wypadek...

Amerykańscy recenzenci wskazują, że Garret jest jedną z najbarwniejszych postaci cyklu. Skory do bijatyk, upadły detektyw, wiecznie przesiadujący w klubach ze striptizem. Wszystko to przypomina klimatem "Sin City". Jeśli Mandragora utrzyma szybkie tempo wydawania polskiej wersji "100 naboi", to o faktycznym podobieństwie Garreta do Marva czy Dwighta przyjdzie nam się przekonać jeszcze w 2003 roku.
[Jarek Obważanek]


piątek, 20.12.2002
zagranica
Komiksowy Hellboy podczas nieobecności autora
Mike Mignola uświadomił sobie, że prace nad filmem o Hellboy'u spowodują zbyt długą przerwę między kolejnymi odcinkami komiksu o tym bohaterze. Aby temu zapobiec, wydawnictwo Dark Horse jest w trakcie realizacji dwóch nowych, interesujących projektów.

Pierwszy to antologia "Weird Tales", w której różni twórcy będą opowiadać swoje historie w świecie Hellboy'a. Pierwszy zeszyt, który pojawi się pod koniec lutego 2003 roku będzie zawierał dwie historie stworzone przez Johna Cassaday'a. On również wykonał widoczną po lewej okładkę zeszytu. Poza nim w pierwszym numerze pojawią się TyRuben Ellingson i Andi Watson. W następnych częściach swe komiksy mają zaprezentować P. Craig Russell, Joe Casey, Jason Pearson, Bob Fingerman, Alex Maleev i inni.


Drugi projekt to "Art of Hellboy", czyli wzorowany na niedawno wydanym "Art of Sin City" przekrojowy album z grafikami Mike'a Mignoli wykonanymi do serii "Hellboy". Na dwustu stronach tomu o twardej oprawie znajdą się dotychczas niepublikowane grafiki, niewykorzystane bądź nieskończone okładki i plansze oraz szkice, które pozwolą prześledzić ewolucję serii. Album pojawi się w marcu i będzie kosztował 49,95 dolarów.

Ale to nie wszystko, gdyż planowana jest seria pojedynczych opowieści z cyklu "BPRD", zrealizowanych przez takich twórców, jak Mike Oeming, Phil Hester, Guy Davis i Brian Augustyn. Będą się one koncentrować na Biurze Badań Paranormalnych i Obrony po odejściu Hellboy'a, co wnieść ma świeży powiew do świata Mignoli.

Gdy twórca Hellboy'a nie będzie zajęty na planie filmu, będzie przygotowywał dwie nowe opowieści ze swoim bohaterem. Pierwsza z nich to krótka historia, która trafi do antologii "Haunted House", a druga będzie dwuzeszytową, bezpośrednią kontynuacją "The Third Wish" o tytule "The Island".
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


wtorek, 17.12.2002
film
Nowy zwiastun "X2"
Trailer filmu swą premierę miał na Yahoo Movies, by następnie pojawić się w amerykańskiej telewizji. Chociaż pojawiły się już dwie zapowiedzi tego obrazu, dopiero teraz mamy do czynienia z prawdziwym, kinowym trailerem. Najpierw pokazano krótką animację, a później film przygotowany specjalnie na tegoroczny ComicCon w San Diego. Co ciekawe, zapowiedź kinowa, wypuszczona ponad cztery miesiące po konwencie, od teasera na nim zaprezentowanego różni się bardzo niewiele. Zamieniono kilka mniej ciekawych scen znacznie lepszymi, dynamicznymi migawkami (w tym generowanymi komputerowo), wydłużając go jednocześnie zaledwie o kilka sekund.

Po raz pierwszy możemy zobaczyć Nightcrawlera w akcji w Białym Domu (zdjęcie powyżej), X-Jeta przelatującego przez tornada stworzone przez Storm, dużą scenę walki między Lady Deathstrike i Wolverine'm, Logana więzionego przez Strykera i prawdopodobnie pierwszą migawkę tajemniczego Mutanta 143 (wraz z Magneto i Xavierem) na planie Mrocznego Cerebro (zdjęcie poniżej).

Na Yahoo Movies trailer można było oglądać strumieniowo, co nawet dla posiadaczy SDI było zbyt dużym wyzwaniem. Od dzisiaj jest na szczęście również na Filmwebie, skąd spokojnie można go sobie ściągnąć na dysk.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


wtorek, 17.12.2002
zagranica
Kiedy nowi "Drapieżcy"?
Czwarty tom serii "Drapieżcy" ukaże się w 2003 roku, miesiąc wydania nie jest jeszcze ustalony. Taka informacja widnieje na oficjalnej stronie komiksu. Biorąc pod uwagę niedawną premierę nowego "Skorpiona" trudno przypuszczać, by nowa część "Drapieżców" pojawiła się w pierwszej połowie roku.
[informacja Rafał Urbański - Komiks On-line, tekst Jarek Obważanek]


wtorek, 17.12.2002
film
Drugie anime "Ghost In The Shell"
"Innocence" ("Niewinność") to podtytuł drugiego kinowego anime "Ghost In The Shell", nad którym prace rozpoczęło studio Production I.G. (producent pierwszej części) wraz ze studiem Ghibli ("Mononoke Hime", "Spirited Away"). Production I.G. jest mistrzem animacji komputerowej, zaś Ghibli animacji klasycznej, więc współpraca ta może przynieść ciekawe rezultaty. Za reżyserię i scenariusz ponownie odpowiedzialny jest Mamoru Oshii ("Avalon"). W pisaniu tekstu pomagać mu będzie twórca mangi "Ghost In The Shell" - Masamune Shirow.

Film będzie cyberpunkową love story. Czy może istnieć miłość bez fizycznego ciała? Czym będzie miłość w świecie, w którym zaciera się granica pomiędzy człowiekiem a maszyną?

Premiera obrazu zapowiadana jest na wiosnę 2004 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Esensji i manga.com.pl]


wtorek, 17.12.2002
film
"Hulk" - pierwszy plakat kinowy
W amerykańskich kinach pojawił się już pierwszy plakat do filmu Hulk, który pozwala chociaż w drobnym stopniu zorientować się, jak ta komputerowo generowana postać będzie wyglądać.

Hulk zostanie powołany do życia przez Industrial Light & Magic pod kierownictwem zdobywcy ośmiu Oskarów, Dennisa Murena, który na planie filmu był bez przerwy, pracując z reżyserem Angiem Lee.

"Nie mieliśmy technologii, dosłownie aż do teraz, by przenieść to odpowiednio na ekran, by mieć postać Hulka, który potrafi wyrażać uczucia." - powiedziała Gale Anne Hurd, producentka filmu. "Dzięki wspaniałym zdolnościom ILM i Dennisa Murena, robimy film we właściwym momencie i z właściwym człowiekiem u steru."

Eric Bana, australijski aktor grający Bruce'a Bannera, powiedział, że efekty pozwolą, by swym aktorstwem wpłynął na Hulka. Fragment twarzy na plakacie jest podobny do twarzy aktora.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


wtorek, 17.12.2002
prasa
VAT na książki a Unia Europejska
Czy czytelnicy książek [i komiksów - przyp. J.O.] powinni bać się Unii Europejskiej? Nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - w zakończonych w Kopenhadze negocjacjach sprawy czytelnictwa nie były kluczowym punktem sporu akcesyjnego, niemniej jednak podjęto wiążące decyzje dotyczące podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.

Przypomnijmy, że polskie stanowisko, argumentowane naszym zapóźnieniem cywilizacyjnym, mówiło o zerowej stawce podatku w pięcioletnim okresie przejściowym po przystąpieniu do Unii. Czyli - gdyby Polska weszła zgodnie z planem do struktur europejskich w 2004 r. VAT na książki mógłby zostać wprowadzony w 2009 r.

Tymczasem ustalono, że VAT-u nie będzie tylko do końca 2007 r.

Czy oznacza to, że od 1 stycznia 2008 r. książki zostaną obłożone 7% stawką tego podatku? Na szczęście wcale tak być nie musi, bowiem do sprawy mamy powrócić wówczas, gdy Polska znajdzie się już w strukturach europejskich.

Przypomnijmy, że Europa nie naciska szczególnie na swych członków, aby opodatkować książki - kilka państw (m.in. Wielka Brytania) ma nadal stawkę 0%. Liczymy, że nasi urzędnicy nie dopuszczą do podniesienia cen i tak już bardzo drogich jak na biedną polską kieszeń książek.
[WP książki]


wtorek, 17.12.2002
prasa
Najgorszy rok od przełomu
Poniżej prezentuję najważniejsze fragmenty artykułu Łukasza Gołębiowskiego "Najgorszy rok od przełomu", który ukazał się w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Cały tekst można przeczytać tutaj.
[Jarek Obważanek]

Dobiegający końca rok pierwszy raz od 1989 przyniósł załamanie wzrostu sprzedaży książek. Spadek obrotów - według wstępnych szacunków - wyniósł ok. 5-6 proc.

Kryzys ma wiele przyczyn i nie przyszedł niespodziewanie. Na sytuację na rynku książki bez wątpienia wpływa ogólna sytuacja polskiej gospodarki, a chyba w największym stopniu rosnące bezrobocie.

Ale jest też wiele grzechów "branżowych". Brakuje pomysłów (i często pieniędzy) na promocję. Ceny książek osiągnęły poziom przekraczający możliwości nabywcze wielu czytelników. Kuleje dystrybucja. Małe prywatne księgarnie nie wytrzymują konkurencji z empikami, klubami wysyłkowymi, hipermarketami. Przyszłość wielu hurtowni jest zagrożona, największe z nich kolejny rok zakończą na minusie. W ostatnich latach wydawcy stracili kilkadziesiąt milionów złotych w wyniku bankructw swych partnerów handlowych. Gdyby nie te bankructwa, książki mogłyby być tańsze. Czytelnik płaci za rosnące ryzyko obrotu na rynku książki.

Wygląda na to, że nie sprawdziły się obawy socjologów i rośnie następne pokolenie czytelników. Młodzi sięgają po własne lektury, głównie po literaturę fantasy i książki o problemach ich rówieśników [autor uparcie pomija komiks - przyp. J.O.].
[Łukasz Gołębiowski - Rzeczpospolita]


wtorek, 17.12.2002
zapowiedzi
"Mars" w tomach
Waneko oświadczyło mi oficjalnie co następuje:

"W tomikach wyjdą 2 tytuły: "Mars" (wyjdzie nieco później, bo kończy sie nam w "Mangamiksie" styczniowym) i "Video Girl Ai", która ukaże się w grudniu, bo kończy się jako pierwsza. Nie będziemy wydawać "Sakury", która przegrała w ankiecie."

Cieszy to tym bardziej, że na konferencji wydawców (Asucon 7) Waneko (a konkretnie jej przedstawiciel - Kenichiro Watanuki) zapowiadał wydanie "Video Girl Ai" i "Card Captor Sakury", o "Marsie" jednak nie wspominając ani słowem!
[_q_ - Nowa Gildia]


wtorek, 17.12.2002
imprezy
eMeFKa NEWS
Dzisiaj zamieściłem od dawna zapowiadany, kolejny element relacji z Łodzi - festiwalową gazetkę. Wszyscy, którzy nie mogli być na tegorocznej imprezie a ciekawi są jej wyglądu, mogą teraz ją obejrzeć na WRAK-u (oczywiście można ją również przeczytać, ale treść zamieścił już w październiku Witek Idczak na stronie oficjalnej festiwalu). Oprócz samej gazetki pojawiły się też wypowiedzi jej autorów - Piotra Kasińskiego i Jarka Obważanka (zabrakło Roberta Trojanowskiego, który niestety zrezygnował z komentarza), a także opinie Witka Tkaczyka i Igora Karaska na jej temat.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 17.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Midnight Nation" #3
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: Gary Frank
Tusz: Jonathan Sibal
Tłumaczenie: Piotr Pajerski
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Cel podróży został osiągnięty. Prawda ujawniona... Oferta złożona... Decyzja należy do Davida. Jego dusza... Jej życie...

Zeszyty 9-12 z 12.


wtorek, 17.12.2002
zagranica
Początek 2003 na Zachodzie

["Capricorne" tom 8: "Tunnel"]
["Incal" tom 1: "Czarny Incal"]

Obecnie większość wydawców wydaje mało i raczej przygotowują większość nowości na początek 2003 roku, a więc będą zapowiedzi na najbliższy czas. Glenat w styczniu wyda 13 tom Giacomo C. zatytułowany "La fuite" (Ucieczka), a także dwa ostatnie tomy serii Dekalog, która jest w zapowiedziach Twojego Komiksu: tom 9 "La Papyrus de Kom-Ombo" i tom 10 "Le derniere Sourate". Wydawnictwo Lombard na luty zapowiada 8 tom serii "Capricorne" Andreasa zatytułowany "Tunnel". Trzeci tom "Anachrona" ukaże się w styczniu nakładem Vents d'Ouest. Wydawnictwo Les Humanoides Associes w lutym wyda komiks Igora Baranko "La horde", który jest pierwszą częścią serii "L'empereur Ocean". W tym samym
miesiącu ukaże się "poprawiona" komputerowymi kolorami wersja "Czarnego Incala" Jodorowsky'ego i Moebiusa. Nowe kolory będzie miał także wznawiany przez Humanoides komiks Mariniego z przygodami Oliviera Varese.

Kolejny tom "Lanfeusta z Gwiazd" będzie nosił tytuł "Les Tours de Meirrion" (Wieże Meirrion) i zostanie wydany przez Soleil w lutym 2003 roku. Również w lutym ma ukazać się 11 tom przygód Małego Sprytka, który wyda Dupuis.
[Dominik]


niedziela, 15.12.2002
zapowiedzi
Kiedy wreszcie komiksy z Postu?

["Niebieskie pigulki"]

Wydawnictwo Post długo nie dawało znaku życia. Wygląda jednak na to, że pozycje zapowiadane na połowę października wreszcie się ukażą. Drugi tom zbiorczy "Janosika" ma trafić do dystrybucji już jutro. "Klik" pojawi się w sprzedaży na początku stycznia, natomiast obie "Podróże" Manary na przełomie stycznia i lutego.

To jednak nie koniec atrakcji. W połowie stycznia Post we współpracy z Instytutem Francuskim planuje wydać komiks Frederika Peetersa "Niebieskie pigułki" ["Pilules Bleues"], nagrodzony w styczniu bieżącego roku pierwszą polską nagrodą Alph-Art (patrz Archiwum). Premiera odbędzie się podczas kolejnej edycji konkursu przy udziale autora komiksu.

"Niebieskie pigułki" to opowieść o miłości młodego mężczyzny do kobiety zarażonej wirusem HIV, która nie może się pogodzić z faktem, że zaraziła także swoje własne dziecko.
[Jarek Obważanek na podst. inf. Postu; opis "N.p." PAP]


niedziela, 15.12.2002
zapowiedzi
Fun Media na 2003 - uzupełnienie

Informując o planach na przyszły rok redakcja Fun Media pominęła dwa tytuły, dlatego teraz uzupełniam tę lukę.

Reklamowana już w "Ninja Boy'u" manga "Dark Angel", której autorem jest Kia Asamiya, ukaże się na początku przyszłego roku w dwóch grubszych albumach (prawdopodobnie w styczniu i w marcu). To historia z gatunku magii i miecza, nawiązującą do losów i podań wywodzących się z czasów starożytnych Chin.

Natomiast "Tomb Raider" pojawi się w 2003 roku jeszcze dwa razy, prawdopodobnie w styczniu i lutym.
[Jarek Obważanek na podst. inf. Fun Media; opis "Dark Angel" z manga.com.pl]


niedziela, 15.12.2002
imprezy
Nagrodzeni na konkursach w Łodzi
Umieściłem zestawienie nagrodzonych na wszystkich konwentach i festiwalach w Łodzi, opracowane przez Piotra Kasińskiego na podstawie magazynów "AQQ" (tu Piotr chciałby podziękować naczelnemu Witkowi Tkaczykowi) i "Plansza" oraz własnych archiwaliów. Uznaliśmy, że taka lista będzie ciekawą informacją, może też komuś się przyda do badań nad rozwojem polskiego komiksu.

Zestawienie będzie dostępne z ramki Konkursy i z ramki na stronach o łódzkich festiwalach.
[Jarek Obważanek]


sobota, 14.12.2002
imprezy
Komiksowy Kraków
Od 3.01.2003 w księgarni "Zielona Sowa" w Krakowie (Rynek Główny 12) rusza dział komiksowy. W wydzielonej przestronnej sali na piętrze dostępna będzie pełna oferta wszystkoch wydawnictw aktywnych na polskim rynku. W planach duży dział antykwaryczny i wiele spotkań z autorami, redaktorami i wydawcami komiksów.

Również 3 stycznia w Krakowie w galerii klubu "Eno" (Miodowa 9) odbędzie się o 20.00 wernisaż wystawy Przemysława Truścińskiego. W kilku salach przedstawi on wszelkie formy swej plastycznej aktywności (komiksy, obrazy, grafiki i inne). Trwająca przez cały styczeń wystawa będzię inauguracją działalności "Eno" jako miejsca imprez i stałych spotkań osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą popularną: fantastyką, komiksem, filmem itp.
[Kamil Śmiałkowski]


sobota, 14.12.2002
film
Strona Hulka

Ruszyła oficjalna strona filmu "Hulk", na razie raczej pustawa. Są na niej wywiady z realizatorami z kwietniowej konferencji prasowej, kilka zdjęć (bardzo mało), tapeta (tak, jedna), teaser i niewiele więcej. Większość atrakcji została dopiero zapowiedziana, w tym ewolucja postaci, laboratorium pokazujące Hulka od strony zmian w organiźmie, gry on-line i takie drobne rzeczy, jak wygaszacze ekranu czy więcej tapet. Z ciekawszych rzeczy jest opcja, dzięki której można przesłać swoje pytania Angowi Lee (zapewne zatrudnił kilku asystentów, którzy będą za niego odpisywać ;)

Amerykańska premiera filmu planowana jest na 20 czerwca, a polska na 17 lipca 2003 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


sobota, 14.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Likwidator" - "Krwawy rajd"
Scenariusz i rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Wydawnictwo Zielony Front
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 18,00 zł

Zamówienia: komix(at)polbox.com

Jest rok 2002. Umysły spowija przesąd, teleserializm i mamonizm. Cała Polska zatruta jest toksyczną kulturą materializmu, chrystianizmu i szarej unifikacji... cała?

Nie! Garstka kontestatorów wciąz stawia opór i uprzykrza życie zdegenerowanemu społeczeństwu i jego siłom porządkowym...
[Jarek Składanek]


sobota, 14.12.2002
zagranica
Alph-Art
Znana jest już lista albumów nominowanych do tegorocznych nagród Alph-Art, które zostaną przyznane na festiwalu w Angouleme (23-26 stycznia). Lista nominowanych jest dostępna m.in. tutaj.
[Dominik]


piątek, 13.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Lex" tom 2: "Nowa klinga"
Scenariusz: Froideval
Rysunki: Stéphane Collignon
Tłumaczenie: Ewa Witecka
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,80 zł

Mistyk - zabójca został osadzony w podziemiach, gdzie trybunał organizacji zwanej Lex miał przeprowadzić jego proces... Uznany zawinnego, został skazany na śmierć. Teraz zamaskowani sędziowie mają się naradzić, czy dać mu szansę: czy pozwolić mu zostać klingą tej strasznej organizacji, a więc złagodzić wyrok, jaki na niego wydali...


"Lucky Luke" tom 31: "Tortilla dla Daltonów"
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Morris
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

Kolejny tom komediowej serii o przygodach samotnego kowboja. Bardzo źli przestępcy, bracia Daltonowie, lądują w Meksyku. Tam postanawiają nauczyć miejscowych, co to znaczy być prawdziwymi bandytami. W tej sytuacji, na prośbę rządu meksykańskiego, sam Lucky musi jechać za Rio Grande, aby uspokoić sytuację...


"Universal War One" tom 1: "Genesis"
Scenariusz i rysunki: Bajram
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł

Pierwszy tom serii science-fiction. Ludzkość rozpoczęła podbój kosmosu. Nowy porządek świata ustalają Centralny Rząd Zjednoczonych Ziemi i prywatne koncerny przemysłowe, specjalizujące się w pozaziemskiej kolonizacji. Ten ład zakłóca nagłe pojawienie się tajemniczej Czarnej Ściany, która nagle utworzyła się między Saturnem a Jowiszem, rozdzielając System Słoneczny. Rozkaz zbadania fenomenu otrzymuje stacjonująca nieopodal III Flota Sił Zbrojnych. Zadania podejmuje się Eskadra Purgatory (Czyściec).


piątek, 13.12.2002
zapowiedzi
Amber w styczniu
Edytor przesunął premiery pierwszego "Valeriana" i drugiego "Ostatniego rozkazu" na styczeń 2003. Poza tym na ten sam miesiąc zapowiedział poniższe pozycje.

"Kryształowy miecz" tom 1: "Spojrzenie Wenloków"
Scenariusz: Jacky Goupil
Rysunki: Didier Crisse
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor


"Niewidzialna" tom 2: "Księga Przeznaczenia"
Scenariusz i rysunki: Alain Maindron
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor

Zasady się zmieniły, odkąd Na zmyliła czujność nieugiętej maszyny, która reprezentowała Centralę. Wątpliwości zrodziły się w tym wszechpotężnym systemie, który już nie kontroluje wszechświata. Ale ceną za to jest utrata wolności i chaos. W ręce hakerów wpada wielka księga danych, która kieruje wszechświatem, wybucha straszna wojna. Ta księga staje się najwyższą stawką: środkiem do władzy nad losem świata! Na i Sekstans, teraz przy pomocy Centrali, wyruszają na poszukiwania księgi, ale nie tylko one. Ukryte do tej pory, tajemne zakony również chcą zdobyć taką władzę i atakują cytadelę hakerów. Rozpoczyna się krwawa bitwa...

[informacja Hihnt, tekst zapowiedzi Amber]


piątek, 13.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 50/2002
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 3,95 zł


"KKK" nr 3 (18) 2002
Wydawca: Post
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy + wkładka błyszczący
Druk: czarno-biały + wkładka kolor
Dystrybucja: empik, kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 13,90 zł

W numerze: Śledziu, Christa, Truściński, van Hamme, Multiwersum, Ghost in the shell, Opinie po lekturze i masa komiksów.


czwartek, 12.12.2002
zapowiedzi
Dalsze plany Mandragory
Tym razem bez nowych, zaskakujących tytułów. Wiadomo wreszcie kiedy pojawią się serie od dłuższego czasu planowane przez wydawnictwo.

"Darkness" pojawi się w kioskach w sierpniu 2003. Będą to na początek trzy zeszyty po 48 stron, czyli wszystkie odcinki napisane przez Gartha Ennisa (nie licząc jedenastego, w którym również maczał palce). Jeśli seria się spodoba, pojawią się także dalsze części.

"Rising Stars" Straczynskiego wystartuje w październiku. Będzie ukazywać się w 96-stronicowych albumach.

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami kontynuacja "Pielgrzyma" ukaże się w marcu 2003. Będzie wydana w jednym albumie, podobnie jak pierwsza część.

Chwilowo nie wiadomo kiedy pojawi się kolejna część "Transmetropolitan".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 12.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Akira" tom 15: "Próba sił"
Scenariusz i rysunki: Katsuhiro Otomo
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 124
Format: B5
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 17,00 zł


środa, 11.12.2002
zapowiedzi
Fun Media w 2003 roku
Z przyjemnością prezentujemy program wydawniczy Fun Media na nadchodzący rok. Informujemy, że wszystkie pozycje ukażą się na błyszczącym papierze i będą dostępne zarówno w kioskach, jak i EMPiKach. Zastrzegamy sobie zmiany w datach i tytułach publikacji, aczkolwiek dołożymy wszelkich starań, aby dotrzymać wszystkich założeń i terminów.

A oto szczegóły:

"Lobo"
Dwumiesięcznik

W ramach Top Komiks, stała pozycja, ilość stron i autorzy różni.

Oprócz zapowiadanych wcześniej reedycji "Ostatniego Czarniana" i "Powrotu Lobo" w nowym roku ukaże się między innymi "Hitman / Lobo" Gartha Ennisa.


"Ultimate Spider-Man"
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley
Liczba stron: 28
Miesięcznik
Kontynuacja od stycznia

Dalsze zmagania Petera Parkera z wielką siłą i wielką odpowiedzialnością oraz jego pierwszy pojedynek z Zielonym Goblinem, Kingpinem i Elektro w serii, która umiejscawia początki Człowieka Pająka w naszych czasach.


"Amazing Spider-Man"
Scenariusz: J. M. Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Liczba stron: 52
Dwumiesięcznik
Premiera: luty

Najnowsze odcinki amerykańskiej serii, autorstwa twórcy serialu tv "Babylon 5" i takich komiksów jak "Plemię cienia" i "Rising Stars". Osamotniony Peter podejmuje pracę jako nauczyciel, jednocześnie badając swoje powiązania z tajemniczym Ezekielem, niepokonanym Morlunem i pradawnym totemem pająków.


"Ultimate X-Men"
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Adam Kubert
Liczba stron: 28
Miesięcznik
Premiera: marzec

Kolejna pozycja z oryginalnej serii "Ultimate", której bohaterami są unowocześnione, często kontrowersyjne wersje znanych nam mutantów Marvela.


"Daredevil"
Scenariusz: Kevin Smith
Rysunki: Joe Quesada
Liczba stron: 52
Dwumiesięcznik
Premiera: maj

W ramach Mega Komiks Prezentuje, po zakończeniu obecnej serii "Ninja Boy".

Kevin Smith, popularny twórca takich filmów jak "Szczury z supermarketu", "W pogoni za Amy" i "Dogma", wraz z Joe Quesadą ("Batman: Miecz Azraela") przedstawiają Człowieka Bez Strachu w nowej roli - "diabła stróża", którego zadaniem jest chronić z pozoru niewinnego niemowlaka, być może przyszłego Antychrysta.


Ponadto ukażą się trzy Wydania Specjalne, 52-stronicowe, komiksowe adaptacje trzech filmów kinowych z udziałem bohaterów Marvela: "Daredevil" (marzec), "X-Men 2" (maj) i "Hulk" (lipiec).

Nowością stanie się nowa seria 100-stronicowych, skierowanych do starszych czytelników albumów w twardszej oprawie, które znajdą się w dystrybucji nie tylko kioskowej, ale i księgarskiej. Oto lista planowanych tytułów:

"JLA: Earth 2" ["Liga Sprawiedliwych: Ziemia 2"]
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunki: Frank Quietly
Premiera: luty

Superman, Batman, Zielona Latarnia, Wonder Woman i Flash udaja się do świata, gdzie dobre uczynki z zasady skazane są na niepowodzenie. Będą scenki trochę... dla dorosłych.


"The Authority: The Circle" ["Wyższa Władza: Krąg"]
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Brian Hitch
Premiera: kwiecień

Seria, która ponoć zmieniła oblicze superbohaterów w nowoczesnym komiksie amerykańskim. Akcja w prawdziwie filmowym, szerokoekranowym stylu dzięki nieokiełznanej wyobraźni Warrena Ellisa ("Transmetropolitan"). To tutaj poznasz nowe znaczenie słów "Nosiciel", "Drzwi" i "Krwiobieg". Już w pierwszym albumie pada Moskwa, Los Angeles i Londyn. A to dopiero początek.


"New X-Men: E Is For Extinction"
Scenariusz: Grant Morrision
Rysunki: Frank Quietly
Premiera: czerwiec

Najnowsze zeszyty amerykańskiej serii w chwilę po przejęciu ich przez guru komiksowej subkultury, Granta Morrisona. X-Men, wyzbywszy się kolorowych kostiumów i skomplikowanej historii potrzebnej do zrozumienia kolejnych zeszytów, stawiają czoła śmierci milionów swoich pobratymców i bezwzględnej ewolucji w postaci tajemniczej Cassandry Novy.


"The Authority: Shifships" ["Wyższa Władza: Przejścia"]
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Brian Hitch
Premiera: sierpień

W drugim albumie Wyższa Władza musi powstrzymać inwazję z równoległej Ziemi i powolny rozkład w swoich szeregach.


"New X-Men: Germ Free Generation"
Scenariusz: Grant Morrision
Rysunki: Frank Quietly
Premiera: październik

X-Men wychodzą na przeciw nowym czasom, ujawniając swoje istnieje zwykłym śmiertelnikom, ale jest to decyzja jak najbardziej tragiczna w swoich skutkach.


"Planetary" vol. 1
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: John Cassaday
Premiera: grudzień

Pierwszy album w oparciu o niektóre wątki zawiązane w "The Authority" (obie serie dzieją się w jednym uniwersum, tym samym, w którym istnieją m.in. Wild C.A.T.s). Zwerbowany przez tajemniczą organizację zwaną Planetarium, stuletni już Elijah Snow poznaje największe i niedostępne zwykłym śmiertelnikom tajemnice tego świata. Ale czy pozna największy sekret Planetarium i jego prawdziwe powiązania z ich grupą? Skrzyżowanie "Archiwum X" z aluzjami do najpopularniejszych komiksów ostatniej dekady w albumie będącym samym w sobie jedną, wielką układanką.

[Redakcja Fun Media]


środa, 11.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"100 naboi" księga 2: "Cień drugiej szansy" #2
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 96 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 26,90 zł
Dystrybucja: księgarnie

Zeszyty 11-14.

Druga część drugiego zbioru opowiadań wyśmienitej serii kryminalnej pt. "100 naboi", zabierze Cię głębiej niż kiedykolwiek do wnętrza surowego, nie znającego litości świata rynsztoku.


środa, 11.12.2002
zapowiedzi
Twój Komiks na 20 grudnia

["Gaston" - tom 3]

"Gaston" tom 3
Scenariusz i rysunki: Andre Franquin
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Głowy Orłów" tom 2: "Les éperons d'or"
Scenariusz: Patrice Pellerin
Rysunki: Jean-Charles Kraehn
Kolory: Patricia Jambers
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Joe Bar Team" tom 2
Scenariusz i rysunki: Fane
Kolory: Anne-Marie D'Authenay
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


["Largo Winch" tom 3: "O.P.A."]

"Largo Winch" tom 3: "O.P.A."
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Philippe Francq
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


"Michel Vaillant" tom 2: "Kierowca bez twarzy"
Scenariusz i rysunki: Jean Graton
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor

[lista tytułów Nowa Gildia]


środa, 11.12.2002
zapowiedzi
Podsiedlik na 15.01.2003

"Blueberry" tom 3: "Samotny Orzeł"
Scenariusz: Jean-Michel Charlier
Rysunki: Jean Giraud
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Blueberry" tom 4: "Zaginiony jeździec"
Scenariusz: Jean-Michel Charlier
Rysunki: Jean Giraud
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Cubitus" tom 2: "Cubitus przedstawia swoich przodków"
Scenariusz i rysunki: Dupa
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Leonard" tom 2: "Leonard nadal jest geniuszem!"
Scenariusz: de Groot
Rysunki: Turk
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Nab" tom 2: "Kroniki niby-prehistoryczne"
Scenariusz: Herle
Rysunki: Widenlocher
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Przygody Blake'a i Mortimera" tom 3: "Tajemnicza broń" tom 3
Scenariusz i rysunki: Edgar P. Jacobs
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Przygody Blake'a i Mortimera" tom 4: "Tajemnica wielkiej piramidy" tom 1
Scenariusz i rysunki: Edgar P. Jacobs
Wydawca: Podsiedlik, Raniowski i S-ka
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor

[okładki PeCha - Nowa Gildia]

Edytor stara się też o zamieszczenie komiksowych shortów z serii dla dzieci ("Cubitus", "Nab", "Leonard") w "Komiksowie" - dodatku do "Gazety Wyborczej".
[Witek Tkaczyk - AQQ]


środa, 11.12.2002
sklepy
Komikslania się przenosi
W najbliższą sobotę, czyli 14 grudnia, sklep komiksowy Komikslandia przenosi się w nowe miejsce, na stację metra Centrum. Na 50 m2 będzie można kupić wszystkie nowości komiksowe i mangowe, a także wiele starszych tytułów. Znajdą się tutaj także gry karciane.

Z okazji otwarcia przez całą sobotę (od 10 do 15) wszystkie komiksy będą sprzedawane z 10% rabatem.

Nowa Komikslandia nie będzie jednak tylko miejscem, gdzie będą sprzedawane komiksy. Będą tu organizowane spotkania twórców komiksu z fanami, podczas których każdy chętny będzie miał możliwość zdobycia autografu ulubionego rysownika lub scenarzysty. I tak 21 grudnia (sobota) od godziny 10 swoje komiksy będzie podpisywał Michał Śledziński z "Produktu".
[Łukasz Stokowski]


wtorek, 10.12.2002
zapowiedzi
Gdzie trafią nowości Mandragory?
Kilka słów na temat tego, gdzie będzie można kupić i w jaki sposób będą wydane zapowiedziane w ostatnich dniach komiksy Mandragory. Wszystkie - poza "Wolverine/Hulk", który będzie w jednym tomie w księgarniach - trafią do kiosków. "Punisher" i "Fury" będą wydawane w jako dwumiesięczniki o objętości 48 stron - pierwszy zamknie się w sześciu, a drugi w trzech numerach. "Banner" będzie miesięcznikiem o objętości 24 stron a ukazywał się będzie przez 4 miesiące. "Wolverine" również będzie miesięcznikiem o tej samej objętości. Na razie nie mam informacji o serii "Sam & Twitch".
[Jarek Obważanek]


wtorek, 10.12.2002
zapowiedzi
Egmont na luty i marzec
Plany Egmontu na luty i marzec 2003 nie są jeszcze dokładnie ustalone, ale dowiedziałem się jakie z już rozpoczętych serii powinniśmy zobaczyć w tych miesiącach. Oprócz niżej przedstawionych z metryczkami i okładkami, planowany jest kolejny tomik "Dylan Doga" oraz "Yansa" (niestety nie wiem czy chodzi o tom 2 czy 12), a także trzecie tomy wszystkich tytułów japońskich: "Bóg wojny: Exaxxion", "Eden, It's Endless World!" i "Kombinezon bojowy Gundam Wing".

"Aquablue" tom 4: "Corail noir"
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Oliver Vatine
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Asteriks" tom 27: "Syn Asteriksa"
Scenariusz i rysunki: Albert Uderzo
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka lub twarda (dwa wydania)
Papier: matowy
Druk: kolor


"Cygan" tom 5: "Białe skrzydło"
Scenariusz: Thierry Smolderen
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


"Kajko i Kokosz": "Na wczasach"
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor

Seria przejęta od Jupi Direct.


"Skorpion" tom 1: "Znamię Szatana"
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Album ten w odcinkach pojawił się w "Świecie komiksu" w 2001 roku.


["Sandman" book 2: "The Doll's House"]

"Sandman" tom 3
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Mike Dringenberg i Malcolm Jones III
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Trzeci Testament" tom 3: "Łukasz, czyli tchnienie wołu"
Scenariusz: Xavier Dorison
Rysunki: Alex Alice
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


"Vlad" tom 2: "Le maître de Novijanka"
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Griffo
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Zimny równik"
Scenariusz i rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor

Kontynuacja "Targów nieśmiertelnych" i "Kobiety pułapki" rozgrywa się w dwóch miejscach: w zapuszczonej miejscowości Dembi-Dolo i położonym na równiku mieście Equator City. To ostatnie tym się m.in. odznacza, że wytworzył się tam zadziwiający mikroklimat: na samym równiku panują 40-stopniowe mrozy i pada śnieg.
[opis Wojtek Birek]

[Jarek Obważanek]


wtorek, 10.12.2002
zapowiedzi
Okładka "X"

Tradycyjnie prezentuję okładkę następnego tomu "X", który ukaże się 18 grudnia.


wtorek, 10.12.2002
nowości
Artbooki z Waneko

Informacja zaległa. Waneko wprowadziło do sprzedaży japońskie artbooki. Dwa pierwsze albumy z cyklu "The New Generation of Manga Artists" można zamówić w wydawnictwie. Autorem pierwszego jest Koh Kawarajima a drugiego Gensho Sugiyama. Są to angielskie wersje wydane przez Graphic-sha Publishing Co. Ltd. ze streszczeniem w języku polskim. Każdy album kosztuje 49 zł, zawiera 64 strony kolorowe i 16 czarno-białych formatu A4. Szczegóły na temat zamówienia na stronie Waneko.
[Jarek Obważanek na podst. Waneko]


poniedziałek, 9.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Atlantyda" tom 2: "Pradawny"
Scenariusz: Froideval
Rysunki: Angleraud
Tłumaczenie: Ewa Witecka
Wydawca: Amber
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena 27,80 zł


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"Mikropolis": "Moherowe sny"

W skrócie: Zabawa krótka, ale bardzo dobra, dość mroczna, bogata w niebanalne zwroty akcji.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"Rork" tom 4: "Gwiezdne światło"

W skrócie: Mocne rysunki i niezwykła fabuła.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"P Lux" nr 2

W skrócie: Najlepszy pod względem zamieszczanych w nim komiksów magazyn komiksowy na rynku.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"TFUR" nr 1

W skrócie: Dla fanów Clarence'a Weatherspoona.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"KGB" nr 16

W skrócie: Znacznie lepszy od poprzedniego numeru.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 9.12.2002
recenzje
"Niewidzialna" tom 1: "Tajemnica Na"

W skrócie: Fatalna fabuła, której podstawową wadą jest jej banalność, mająca być teoretycznie jej najmocniejszą stroną. Rażące kolory.

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 9.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Cedryk" tom 2: "Zimowisko"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Laudec
Kolory: Vittorio Léonardo
Tłumaczenie: Patrycja Koźlik
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł


"Niebieskie Mundury" tom 4: "Wyjęci spod prawa"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Louis Salverius
Tłumaczenie: Weronika Zgrzebniak
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł


"Przygody Tintina" tom 2: "Tintin w Kongo"
Scenariusz i rysunki: Hergé
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 62
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł


"Przygody Tintina" tom 3: "Tintin w Ameryce"
Scenariusz i rysunki: Hergé
Tłumaczenie: Daniel Wyszogrodzki
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Liczba stron: 62
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 18,90 zł


niedziela, 8.12.2002
imprezy
Gwiazdka z Komiksem

W sobotę 14 grudnia Łódzki Dom Kultury zaprasza na kolejną Gwiazdkę z Komiksem.

W programie imprezy znajdą się projekcje anime: "Ach! Moja boginko" oraz "Metropolis". Uczestnicy gwiazdki obejrzą wystawę komiksów Tomasza Tomaszewskiego "Papierowi herosi". Będzie również spotkanie z autorem. Miłośnicy komiksów będą mogli wziąć udział w konkursie rysunkowym oraz quizie komiksowym. Nie zabraknie również giełdy kolekcjonerskiej, na której można kupić, sprzedać lub wymienić się komiksami. Gościem specjalnym gwiazdki będzie Mikołaj z Komikslandii rozdający komiksowe prezenty.

Impreza rozpocznie się o godzinie 10. Wstęp wolny. Zapraszamy.
[Witek Idczak]


niedziela, 8.12.2002
zapowiedzi
Okładka "Produktu" nr 15
Prezentuję okładkę nowego "Produktu". Wzorem "P Luxu" jest rozkładana. Rysunek wykonał Śledziu.
[informacja Produkt, tekst Jarek Obważanek]


niedziela, 8.12.2002
zapowiedzi
Likwidator znowu atakuje
Likwidator powróci za kilka dni w kolejnym pełnometrażowym komiksie pt. "Krwawy rajd". Już teraz można go zamawiać pod adresem komix(at)polbox.com.

"Likwidator" - "Krwawy rajd"
Scenariusz i rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Wydawnictwo Zielony Front
Liczba stron: 72
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Jest rok 2002. Umysły spowija przesąd, teleserializm i mamonizm. Cała Polska zatruta jest toksyczną kulturą materializmu, chrystianizmu i szarej unifikacji... cała?

Nie! Garstka kontestatorów wciąz stawia opór i uprzykrza życie zdegenerowanemu społeczeństwu i jego siłom porządkowym...
[Jarek Składanek]


niedziela, 8.12.2002
wrak
Leśniak na start!
Na stronie tytułowej WRAKa pojawiła się animacja autorstwa Tomka Leśniaka, przedstawiająca oczywiście Jeża Jerzego. Będzie ona witała odwiedzających przez najbliższy miesiąc. Jerzy czeka na was w księgarniach (jako wróg publiczny) i w kioskach (w "Ślizgu"), a już w marcu kolejny album z jego przygodami.
[Jarek Obważanek]


sobota, 7.12.2002
zagranica
Ostatnio wydane

"100 naboi" nr 40
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Okładka: Dave Johnson
Wydawca: DC Comics - Vertigo
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: $2.50

 


sobota, 7.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Fushigi Yuugi" tom 13
Scenariusz i rysunki: Yuu Watase
Wydawca: J.P.Fantastica
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 15,00 zł


"Kaczor Donald" nr 49/2002
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 3,95 zł


"Mix Komiks" nr 1/2002
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 3,90 zł

Nowy miesięcznik skierowany do młodszych czytelników.


"Ziniol" nr 3,27
Wydawca: lucek (niezależny)
Liczba stron: 44
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-białe ksero
Cena: 5,00 zł

Krótkie formy komiksowe Machlajewskiego (plus jego okładka), Turka, Pruszczyńskiego, Trejnisa, Śmieciuszewskiego i lucka oraz słowo pisane autorstwa Gizickiego i lucka. Zamówienia pod tym adresem.
[lucek]


sobota, 7.12.2002
zapowiedzi
"Produkt" nr 15 - pozostałe komiksy
Do listy pewniaków w "Produkcie" nr 15 dołączyli: Jeż Jerzy (4 strony) oraz Phantasmata (exclusive, cztery plansze, wystawione na towarzyszącej ostatniemu festiwalowi w Łodzi wystawie. Z tego powodu kontynuację poprzednich odcinków przenosimy na następny numer). Tym samym znacie już pełną listę komiksów, które pojawią się w najbliższym numerze.
[Produkt]


sobota, 7.12.2002
www
Wilq w sieci
Powstała niedawno strona Wilq'a, utrzymana znakomicie w konwencji całej serii. Można na niej obejrzeć i przeczytać wiele ciekawych rzeczy i zdrowo się pośmiać. Adres bardzo łatwy do zapamiętania: www.wilq.pl.
[informacja Produkt, tekst Jarek Obważanek]


sobota, 7.12.2002
www
TFUR on-line
Fanzin TFUR doczekał się swojego miejsca w Internecie. Strona jest raczej skromna, ale za to jest np. spis treści pierwszego numeru, którego zabrakło w samym zinie.
[informacja Wielki Mistrz Andrzej, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 6.12.2002
zapowiedzi
Mandragora na maj
Opisywana już mini-seria "Banner" pojawi się w kwietniu a w maju "Wolverine/Hulk" (kilka słów o ich treści w Zapowiedziach). Również w maju rozpocznie się ukazywać seria"Wolverine". Na razie planowane jest wydanie numerów 162-169 oryginalnej serii.

"Wolverine"
Scenariusz: Frank Tieri
Szkic: Sean Chen i Dan Fraga
Tusz: Norm Rapmund
Kolory: Raymund Lee
Wydawca: Mandragora
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

"Wolverine" nr 162-169, czyli dwie kolejne historie z zeszytowej serii o Rosomaku.

Pierwsza jest pięcioczęściowa i nosi tytuł "The Hunted" ["Ścigany"]. Logan staje się w niej wrogiem publicznym nr 1, gdy telewizja emituje zarejestrowany przez kamerę przemysłową obraz, na którym stoi on nad ciałem senatora Walsha z wysuniętymi pazurami.

Druga, trzyczęściowa, zatytułowana jest "Bloodsport" ["Krwawy sport"].
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.12.2002
imprezy
GDAK - organizatorzy wyjaśniają
Organizatorzy GDAK-a bardzo przepraszają za błędne informacje, które znajdowały się na oficjalnej stronie imprezy. Z powodu niedopatrzenia lista gości GDAK-a, która tam się znajdowała, nie została zaktualizowana. Na niej właśnie widnieli Tomek Leśniak i Rafał Skarżycki, których sprostowanie zamieściłem wczoraj. Organizatorzy podkreślają, że nie mieli w zamiarze nikogo oszukiwać, kusząc fałszywą listą gości i jest im bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji.

Następny GDAK planowany jest na kwiecień przyszłego roku. Na razie przyjazd zapowiedzieli Bogusław Polch i Tadeusz Baranowski.
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.12.2002
sklepy
Ostatnio wydane

"Apokalipsomania" tom 1: "Barwy widmowe"
Scenariusz: Laurent-Frédéric Bollée
Rysunki: Philippe Aymond
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Pierwszy tom serii science-fiction, traktującej o kontakcie Ziemian z obcą cywilizacją. Rok 2009, w czterech różnych miejscach na Ziemi pojawiają się tajemnicze słupy światła z kosmosu. Ludzkość jest bezradna. Tajemnicy stawia czoło trójka wybrańców: dziennikarka - Hannah Osternik, genialny naukowiec - Jacob Kandahar, i John O'Brien - cyrkowiec, specjalista od wyzwalania się z więzów. Czy ta trójka jest w stanie rozwiązać zagadkę tajemniczego światła?


"Batman": "Mroczny Rycerz kontratakuje" cz. 3
Scenariusz i rysunki: Frank Miller
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 15,90 zł

Trzecia i ostatnia cześć wyjątkowej serii - po piętnastu latach Frank Miller dopisał zakończenie do komiksu, który zrewolucjonizował komiks amerykański - "Powrotu Mrocznego Rycerza"... Starzy bohaterowie z Batmanem na czele powracają, by przywrócić światu porządek. Czy Superman zdoła ich powstrzymać, czy stanie po ich stronie?


"Bóg wojny: Exaxxion" tom 2
Scenariusz i rysunki: Kenichi Sonoda
Wydawca: Egmont Polska
Format: B6
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł

Faldianie przygotowują Ziemię na przyjęcie pierwszej grupy osadników ze swej planety. Jednak napotykają na opór - przeciwko nim staje człowiek w czarnym kombinezonie, który kieruje niezwyciężonym robotem - Exaxxionem. Kosmici nie cofną się przed niczym, żeby dowiedzieć się, czyja twarz kryje się pod hełmem kombinezonu. I czy działa on sam, czy ma wspólników? Drugi tom mangi "Exaxxion - bóg wojny", autorstwa niezwykle popularnego w Japonii i na całym świecie Kenichiego Sonody. Szybka akcja, chirurgiczny rysunek i bohaterki z seksapilem - to niewątpliwe atuty tej opowieści.


"Eden, It's Endless World!" tom 2
Scenariusz i rysunki: Hiroki Endo
Wydawca: Egmont Polska
Format: B6
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł

Elijah Mayal próbuje odnaleźć się w nowym świecie. Przyłączywszy się (nie do końca z własnej woli) do grupy partyzantów, kontynuuje z nimi podróż przez Andy. Muszą stawić czoło przemytnikom oraz żołnierzom Propatrii.


"Gwiazda pustyni"
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 29,90 zł

W serii Mistrzowie Komiksu.

Western. Tylko dla dorosłych! Pewien urzędnik państwowy z Waszyngtonu prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Nagle spokój pryska niczym bańka mydlana - ktoś gwałci i bestialsko morduje jego córkę i żonę. Wszystkie ślady prowadza na Dziki Zachód - do miasta Topeka. Urzędnik postanawia odnaleźć morderców swej rodziny Komiks Enrico Mariniego - rysownika takich bestsellerowych serii jak "Drapieżcy", "Cygan" czy "Skorpion". Scenariusz napisał Desberg - który wraz z Marinim stworzył postać "Skorpiona". Ponad sto stron naprawdę mistrzowskiego komiksu!


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 2
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koich Tokita
Wydawca: Egmont Polska
Format: B6
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
Cena: 16,00 zł

Kolejny tom kultowej japońskiej serii, opowiadającej o ekscytujących przygodach pilotów wielkich robotów. Fundacja Romefellera za wszelka cenę chce przejąć kontrolę nad koloniami i wyeliminować wszystkich pilotów Gundamów. Okazuje się, że kierowanie Gundamem wcale nie jest łatwą sprawą - roboty wyposażone są w system Zero, który przejmuję kontrolę nad pilotem, co prowadzi człowieka do szaleństwa. Tymczasem piloci Gundamów, którzy sprzeciwiają się kontroli Ziemi nad koloniami, zawiązują własną grupę Gundam, która zamierza walczyć o niezależność kolonii...


"Murena" tom 2: "Z piasku i krwi"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 17,90 zł

Drugi tom historycznego cyklu z elementami fantasy, umieszczonego w czasach panowania cesarzy Klaudiusza i Nerona. Młody Neron w końcu zdobywa władzę dzięki intrydze swojej matki. Jego przyjaciel, Lucjusz Murena, próbuje dowiedzieć się, kto stoi za mordem dokonanym na jego matce, Lolii Paulinie. Okazuje się, że wszystkie tropy wiodą do matki Nerona...


"Pieśń strzyg" tom 1: "Cienie"
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Pierwszy tom serii łączącej wątki sensacyjne i science-fiction. Tajemniczy zamachowcy próbują zabić prezydenta USA. Pikanterii temu wydarzeniu dodaje fakt, że wspomagani są przez tajemnicze potwory - strzygi... Jeden z agentów ochrony prezydenta - Kevin Nivek - zaczyna prowadzić śledztwo, które powoli ujawnia tajemnicę strzyg. Intrygująca fabuła i przyjemna, realistyczna kreska to atuty tego komiksu.


"Vlad" - tom 1: "Igor, mój brat"
Scenariusz: Yves Swolfs
Rysunki: Griffo
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 16,90 zł

Sensacyjny. Vlad, weteran wojenny, zostaje spadkobierca fortuny swej zmarłej matki. Jest tylko jeden warunek - musi znaleźć swego zaginionego brata bliźniaka, o którym wiadomo, że zniknął z mafijnymi pieniędzmi i walizka zawierającą ważne dokumenty. A wszystko to w ogarniętej chaosem Rosji XXI wieku, która targana jest walkami pomiędzy mafijnymi bosami, przekupnymi politykami i islamskimi ekstremistami. Pierwszy tom sensacyjno-futurystycznej serii nazywanej "easternem" - z powodu podobieństwa Rosji do dawnego Dzikiego Zachodu.


piątek, 6.12.2002
www
"Borderline" nr 17
W nowym "Borderline" znalazł się bardzo ważny, absolutnie wyjątkowy i niezwykle obszerny wywiad z Robertem Russelem, współtwórcą Cartoonists Relief Network (Sieć Pomocy Rysowników). Okazuje się bowiem, że artyści i rysownicy giną za swoje dokonania. Dosłownie. Russel opowiada o twórcach prześladowanych, więzionych i zabijanych w takich krajach, jak Turcja czy Egipt.

Poza tym wywiad z Johnem Wagnerem, twórcą Sędziego Dredda i wiele innych atrakcji.

Polskie akcenty w tym numerze to Rysownica prezentująca Joannę Karpowicz oraz dwa teksty o festiwalu w Łodzi: jeden przekrojowy, napisany specjalnie pod zagranicznego odbiorcę przez Jarka Obważanka, a drugi znacznie krótszy i o zupełnie innym wydźwięku, napisany przez Wodnicę do współtworzonego przez nią serwisu Minimal Bros (artykuł ten znajduje się tutaj; w wersji anglojęzycznej został nieco skrócony).
[Jarek Obważanek]


piątek, 6.12.2002
zapowiedzi
Powróci seria "Danikenowska", czyli "Bogowie z kosmosu"
We wtorek w Empiku w Warszawie Polch podpisywał zeszyty Żbika i promował wznowienie przez Muzę cyklu "Bogowie z kosmosu". Wszystkie 8 części zostanie wydane w dwóch albumach w twardych oprawach w marcu 2003. Polska nazwa cyklu będzie brzmiała "Ekspedycja". Będzie tak, ponieważ nazwa "Bogowie z kosmosu" jest zastrzeżona przez Danikena.

Nowe przygody Funky Kovala będą najpierw drukowane w odcinkach w "Nowej Fantastyce", a dopiero później zostaną wydane w albumie w kolorze.
[Dąbek]


piątek, 6.12.2002
zapowiedzi
"Tintin w kraju Sowietów" - sprostowanie

Komiks "Tintin w kraju Sowietów", będący pierwszym odcinkiem cyklu, zostanie przez Motopol - Twój Komiks opublikowany na samym końcu (ostatnio informowałem, że w ogóle nie zostanie wydany). Działanie takie może wydawać się dziwne, ale biorąc pod uwagę mniej atrakcyjną formę albumu (znacznie gorsze rysunki, brak koloru, duża objętość), wydaje się uzasadnione.
[informacja Michał Antosiewicz, tekst Jarek Obważanek]


piątek, 6.12.2002
www
Magazyn KZ nr 12
W najnowszym numerze magazynu KZ postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej księgarniom. Ogólnym i specjalistycznym (czyli komiksowym), dużym i małym, zwykłym i internetowym. Księgarnie opisaliśmy ze swojego punktu widzenia (czyli od strony klienta), ale też przepytaliśmy dwóch sprzedawców - obaj młodzi i rześcy, obaj podchodzący z entuzjazmem do swej pracy, obaj skorzy do rozmów, chociaż pracujący w zupełnie innych księgarniach (jeden w zwykłej - ogólnej, drugi w internetowej - komiksowej). Całemu projektowi dzielnie przewodził hans.

Ponadto w numerze debiut nowego redaktora, Seby, który postanowił policzyć, kiedy to mógł urodzić się Thorgal. Nie zabrakło naszego przodownika aegirra, który zajął się "Metal Hurlantem" i "Heavy Metalem". Tym razem gościem KZ jest Dominik Gołąb, stały współpracownik WRAK-a, który poszerzył znacznie swój tekst o Bourgeonie, znany zapewne bywalcom mojego serwisu. W galerii tym razem komiks kamila.macejko z cyklu "Defilady" - po raz pierwszy w kolorze! Do tego wszystkiego oczywiście garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 5.12.2002


sklepy
Ostatnio wydane

"Dragon Ball" tom 31: "Zakradający się Cell"
Scenariusz i rysunki: Akira Toriyama
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Liczba stron: 192
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 13,00 zł


"Krakers" nr 4 (33) 2002
Wydawca: Michaś potrafi
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 9,85 zł

Oprócz kontynuacji rozpoczętych serii, w numerze znajdziecie pierwszą część znanego w Rosji ukraińskiego komiksu "Kasia i Dead" ("Katia i Dead") Jewgienija Pronina, o którym pisano swego czasu w "Krakersie" nr 3 (14) 2000. Ponadto pierwszy odcinek nowego, pełnometrażowego, fantastycznego komiksu Jindricha Penkerta, wojenny - "Deydujące starcie" ("Total Fight") Predraga Dobrijevića z Chorwacji i "Nazywam się..." ("My Name Is...") Oljaćy Mladena z Serbii. W dziale publicystycznym premiera nowego cyklu - "Strefa cienia polskiego komiksu", który prezentować będzie komiksy dziwne i ciekawe...
[Nowa Gildia]


zapowiedzi
Egmont na grudzień
Już jutro Egmont wprowadzi do sprzedaży trzy nowe serie: "Pieśń Strzyg", "Apokalipsomanię" i "Vlada". Ponadto ukaże się "Gwiazda Pustyni", drugi tom "Mureny" i ostania część "Mroczny Rycerz kontratakuje". Pojawią się również drugie tomy wszystkich trzech tytułów japońskich: "Edenu", "Boga wojny Exaxxion" i "Kombinezonu bojowego Gundam Wing".

W połowie grudnia ukaże się pierwszy tom serii "Universal War One" i kolejny "Lucky Luke".

Opisy wszystkich tytułów znajdziesz w dziale Zapowiedzi.
[Jarek Obważanek na podst. inf. Egmontu]


zapowiedzi
Egmont w styczniu
Wydawnictwo zaprezentowało tytuły, które wypuści w styczniu. Jedyną niespodzianką wśród nich jest "Księżyc wojny" Van Hamme'a i Hermanna.

"Apokalipsomania" tom 2: "Eksperyment IV"
Scenariusz: Laurent-Frédéric Bollée
Rysunki: Philippe Aymond
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Seria science fiction.


"Kasta Metabaronów" tom 3: "Aghnar Pradziad"
Scenariusz: Alexandro Jodorowsky
Rysunki: Juan Gimenez
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


 

"Kleks 2": "Złoto Alaski"
Scenariusz i rysunki: Szarlota Pawel
Wydawca: Egmont Polska
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: kolor

Seria Klasyka Polskiego Komiksu.


"Księżyc wojny"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Hermann Huppen
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 70
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: błyszczący
Druk: kolor

Seria Mistrzowie Komiksu.

Album opowiada o strzelaninie podczas wesela, spowodowaną błachostką.


"Megalex" tom 1: "Anomalia"
Scenariusz: Alexandro Jodorovsky
Rysunki: Fred Beltran
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor


"Miasto Grzechu" - "Damulka warta grzechu"
Scenariusz i rysunki: Frank Miller
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały


"Ognie Askellu" tom 1: "Cudowny balsam"
Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Thorgal" - tom 12: "Miasto zaginionego boga"
Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor


"Usagi Yojimbo" księga 11: "Pory roku"
Scenariusz i rysunki: Stan Sakai
Wydawca: Egmont Polska
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały

[Jarek Obważanek na podst. inf. Egmontu]


zapowiedzi
"Produkt" nr 15 jeszcze w grudniu
Prace nad "Produktem" nr 15 idą pełną parą i nowy numer pojawi się na 100% przed gwiazdką. Oto lista komiksów, które na pewno bedą w następnym numerze:

 • Osiedle Swoboda (specjalny świąteczny odcinek!)
 • Zdzichu i Wujas: 6-tonowa wolność, epizod 1
 • Josephine (4-stronicowy szort do scenariusza Dassta, naszego forumowicza)
 • Shinear (koniec serii nastąpi w nr 16)
 • Gudrun (epizod ostatni)
 • Czas Ludzi Cienia
 • Wilq
 • Człowiek Paroova
 • Cichy Kącik KRLa

Los kolejnego odcinka "Phantasmaty" jeszcze się waży, to samo tyczy się nowego "Jeża Jerzego". Okładkę popełni Śledziu (Niedźwiedź będzie!). Na razie tyle informacji.
[Produkt]


zagranica
Rysownik "Zdobywców Troy" już znany
Nowa seria Arlestona o świecie Troy, "Les Conquérants de Troy" ("Zdobywcy Troy"), będzie rysowana przez Ciro Totę, który dopiero co podpisał kontrakt z wydawnictwem Soleil. Ciro Tota jest między innymi autorem rysunków do 5 ostatnich tomów "Aquablue". Autorzy zamierzają wziać się ostro do pracy i wypuścić pierwszy tom nowej serii już jesienią przyszłego roku.

Według niepotwierdzonych plotek, Arleston ma być autorem scenariusza do komiksu, w którym za rysunki będzie odpowiedzialny Jean "Moebius" Giraud. Jest to jednak na razie sfera projektowa, gdyż rysownik jest aktualnie zajęty nowym tomem "Blueberry'ego".
[Błażej - Lagafium na podst. BDnews i strony wyd. Soleil]


Szkic koncepcyjny Ciro Toty do "Zdobywców Troy".


prasa
Kołodziejczak w "Ślizgu"

W najnowszym "Ślizgu" (nr 12/2002) ukazał się bardzo ciekawy felieton Tomka Kołodziejczaka, redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu. Artykuł dotyczy sztuki masowej a nosi tytuł "Pochwała masy".

Poza tym oczywiście nie zabrakło Jeża Jerzego, tym razem w nieco dłuższej historii (dwa lub trzy odcinki). Powraca w niej postać Przemysława R.
[Jarek Obważanek]


imprezy
GDAK - ojcowie Jeża Jerzego prostują
"Nie wiem, co kierowało organizatorami przy podawaniu informacji, o których wiedzą, że są nieprawdziwe, ale chciałbym, aby uczestnicy GDAK-a, którzy poczują się zawiedzeni ewentualną ubogością programu, wiedzieli, że obiecano im coś, czego z założenia nie dało się zrealizować" - stwierdził Tomek Leśniak, gdy zobaczył siebie i Rafała Skarżyckiego na liście gości, którzy mieli uświetnić ostatniego GDAK-a. "Strasznie nam przykro z tego powodu" - powiedział Skarżycki. "Niestety, nie możemy odpowiadać za to, że ktoś z premedytacją podaje do wiadomości publicznej fałszywe informacje." Twórcy zapewnili, że od początku informowali organizatorów, iż na imprezie się nie pojawią. Z kolei organizatorzy, poproszeni o wyjaśnienia, jak dotąd ich nie udzielili.
[Jarek Obważanek]


filmy
Frank Miller na planie "Daredevila"

Podczas kręcenia scen w Nowym Jorku, plan filmu "Daredevil" odwiedził Frank Miller. "To była dla nas bardzo miła chwila" - powiedział Gary Foster, producent obrazu. "Usiadł z Markiem Stevenem Johnsonem, Benem Affleckiem i Jennifer Garner i rozmawiał o filmie - pokazaliśmy mu kilka ujęć - oraz o komiksach. Myślę, że był podekscytowany poznaniem filmowej rodziny Daredevila. My byliśmy oczywiście podekscytowani jego wizytą."

Miller jest jednym z najsławniejszych twórców Daredevila i wiele jego pomysłów zostanie użytych w ekranizacji.

"Tutaj są tony Franka Millera" - powiedział swego czasu Mark Steven Johnson, reżyser obrazu. "Mamy wprowadzenie Elektry, dużo na temat metod pracy Kingpina, wszystkie te elementy z początków lat 80. Zobaczycie dużo z "The Man Without Fear" [w Polsce w "MegaMarvelu" nr 7], świetnej historii Franka Millera. To prawdopodobnie największe źródło inspiracji."
[Jarek Obważanek na post. Comics Continuum]


wtorek, 3.12.2002


sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom XXIV: "Donald zawodowiec"
Wydawca: Egmont Polska
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 7,95 zł


"Jak powstaje manga" tom 7: "Mangowe ślicznotki"
Wydawca: Waneko
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 27,00 zł

Z tego tomu dowiemy się zwszystkiego o mangowych ślicznotkach

 • małych i dużych
 • szczupłych i pulchnych
 • żywych i mechanicznych
 • z tego i nie z tego świata.

Autorem tego tomu jest, znany już czytelnikom z dwóch poprzednich części naszej serii, Hikaru Hayashi.
[Waneko]


"Kaczor Donald" nr 48/2002
Wydawca: Egmont Polska
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 3,95 zł


"KGB" nr 17
Wydawca: Hubert Ronek (niezależny)
Liczba stron: 32
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-białe ksero
Cena: 5,00 zł

"KGB" można zamawiać pod tym adresem.


"Mega Komiks" nr 4/2002: "Ninja Boy" nr 2
Scenariusz: Allen Warner i Ale Garza
Rysunki: Ale Garza i Dan Norton
Kolory: Guy Major
Wydawca: Fun Media
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 5,90 zł


"W.I.T.C.H." nr 12/2002
Wydawca: Egmont Polska
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Cena: 4,90 zł


"Wydanie specjalne" 4/2002: "Tomb Raider"
Scenariusz: Dan Jurgens
Rysunki: Billy Tan
Kolory: Jonathan D. Smith
Wydawca: Fun Media
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Cena: 9,00 zł


zapowiedzi
Kiedy "Thorgal" i "Overload"?
Według najświeższych informacji z Egmontu na 27 tom "Thorgala" przyjdzie nam poczekać aż do marca. Prawdopodobnie premierę uświetni kolejna wizyta Grzegorza Rosińskiego. W tym samym czasie ukaże się "Overload" Piątkowskiego i Adlera, którego premierę przekładano już dwa razy.

A za kilka dni przedstawię dokładne zapowiedzi na styczeń.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Okładki Egmontu na grudzień
Prezentuję polskie okładki komiksów, które w grudniu wyda Egmont Polska. W zapowiedziach zmienił się tylko tom "Lucky Luke'a" - z powrotem pojawiła się "Tortilla dla Daltonów". Do oficjalnych zapowiedzi doszły mangi - kolejne tomy będą się ukazywały w odstępach dwumiesięcznych.
[Jarek Obważanek]

["Apokalipsomania" tom 1: "Barwy widmowe"] ["Batman": "Mroczny Rycerz kontratakuje" cz. 3] ["Bóg wojny: Exaxxion" tom 1] ["Eden, It's Endless World!" tom 2]
["Gwiazda pustyni"] ["Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 2] ["Lucky Luke" tom 31: "Tortilla dla Daltonów"] ["Murena" tom 2: "Z piasku i krwi"]
["Pieœń strzyg" tom 1: "Cienie"] ["Universal War One" tom 1: "Genesis"] ["Vlad" - tom 1: "Igor, mój brat"]  

zapowiedzi
Mandragora w 2003 roku
Wiadomo już co wyda do końca roku Mandragora. A czym zacznie rok przyszły? W styczniu pojawi się kolejny tom "100 naboi" i trzeci zeszyt "Origin". Poza tym zobaczymy nowy tytuł - "Punishera" w wersji Ennisa.

"Punisher" #1
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Steve Dillon
Tusz: Jimmy Palmiotti
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Frank Castle powraca by wprowadzić porządek na ulicach Nowego Jorku! Czy w ogóle trzeba coś dodawać, gdy za ten tytuł zabrali się ludzie odpowiedzialni za "Kaznodzieję"?

"To dobry, przyziemny, prostolinijny komiks z gatunku 'zabij tylu ludzi, ilu zdołasz w jak najkrótszym czasie'." powiedział Dillon.

Dopiero w lutym pojawi się przesunięty z grudnia "Hitman" - "10 000 pestek". Ukaże się czwarty zeszyt "Origin", co jednoznacznie wskazuje na przyspieszenie wydawania serii. Nowością lutego będzie natomiast "Fury", również w wersji Ennisa.

"Fury" # 1
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Jimmy Palmiotti
Okładka: Bill Sienkiewicz
Wydawca: Mandragora
Liczba stron: 48
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Ta historia dla dorosłych opowiada o starszym, ale wcale nie mądrzejszym Nicku Fury'm, który nie marzy o niczym innym, jak tylko powrocie do akcji. Ale zimna wojna się skończyła, a dni gdy S.H.I.E.L.D. i Hydra były zaangażowane w skomplikowane zagrywki strategiczne i szpiegowskie, w których w grę wchodził los świata, minęły. Ale czy na pewno? Po szybkim starciu na meksykańskiej pustyni, Fury odkrywa, że zarówno byli członkowie S.H.I.E.L.D. i Hydry znajdują się na liście do wyeliminowania przez wrogów, i że dni chwały, gdy dobro było dobrem a zło złem są za nim i szybko odchodzą. Ale snop światła na horyzoncie pojawia się z niespodziewanego źródła: stary wróg Nicka jest w mieście, były żołnierz Hydry, który wiele razy niemal nie zabił naszego bohatera (i vice versa). A Rudy ma dla swego starego przeciwnika ofertę.

Poza tym Mandragora na bliżej nieokreśloną przyszłość zapowiedziała dwie historie jednostrzałowe: "Banner" Azzarello i Corbena oraz "Wolverine/Hulk" Keitha. Będzie też wydawana seria "Sam & Twitch".

"Banner"
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Richard Corben
Wydawca: Mandragora
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że jesteś tykającą bombą zegarową? Gdybyś wiedział, że Twoja dalsza egzystencja będzie niosła ze sobą bezgraniczną śmierć i zniszczenie? Co byś zrobił, gdybyś w każdej chwili mógł przemienić się w szalejącego potwora zwanego Hulkiem? Widzisz, naukowiec Bruce Banner ma duży problem. Gdy traci nad sobą kontrolę, zamienia się w wielką, zieloną, dewastującą maszynę. Nieubłaganie męczony przez swą potworną "tożsamość" i prześladowany przez elitarną jednostkę wojskową dowodzoną przez tajemniczego Doca Samsona, Banner nie ma gdzie się ukryć - a tutaj dopiero zaczynają się prawdziwe kłopoty.

Całość - 4 części - w jednym albumie.


"Wolverine/Hulk"
Scenariusz: Sam Keith
Rysunki: Sam Keith
Wydawca: Mandragora
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

X-Man o metalowych szponach, szmaragdowy behemot i mała dziewczynka o imieniu Po. Co łączy te całkowicie odmienne postacie? Odpowiedź brzmi: najdziwniejsze poszukiwanie, jakiego doświadczyli kiedykolwiek Logan i doktor Bruce Banner.

Całość - 4 części - w jednym albumie.


"Sam & Twitch" #1
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Szkic: Angel Medina
Tusz: Jonathon Glapion
Kolory: Drew Hutchinson, Jay Fotos, Todd Broeker
Okładka: Ashley Wood
Wydawca: Mandragora
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Twitch Wiliams opowiada miłej kobiecie za barem jak wraz ze swoim partnerem, Samem Burkiem, powrócili do służby w wydziale zabójstw nowojorskiej policji. Ich pierwszą sprawą było wielokrotne zabójstwo gangsterów, w którym dowód rzeczowy stanowiły cztery odcięte kciuki. Gdy okazało się, że wszystkie kciuki mają te same linie papilarne i nie pochodzą od żadnej z ofiar, Sam i Twitch byli zdumieni. Nastąpiło więcej publicznych egzekucji, a każda z nich pozostawiała za sobą różne pasujące części ciała. Jedyne poszlaki, jakie mają Sam i Twitch do tej tajemniczej serii zabójstw to nieokreślony jej związek z ich rewirem oraz tajemniczy nieznajomy w białym płaszczu.

[Jarek Obważanek; opisy na podst. materiałów wyd. oryginałów]


zapowiedzi
Świąteczne prezenty od Waneko
20 grudnia dostępna będzie w sprzedaży nowa manga wydana przez Waneko. Jest nią tytuł znany już polskim fanom z wcześniejszych wydań w Mangamixie, manga autorstwa Katsury Masakazu - "Video Girl Ai". Pierwsze dwa tomy mangi ukażą się w dystrybucji jednocześnie, w cenie 16,50 zł każdy.
[AnimeNET]

Poza tym w grudniu ma ukazać się trzeci tom "Zapisków detektywa Kindaichi". Kolejny planowany jest na luty 2003, a piąty na kwiecień. W styczniu ma pojawić się ósmy tom "Jak powstaje manga", natomiast dziewiąty i ostatni z planowanych w marcu.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 1.12.2002


sklepy
Ostatnio wydane

"AQQ" nr 3 (28) 2002
Wydawca: Zin Zin Press
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy + wkładka błyszczący
Druk: czarno-biały + wkładka kolor
Cena: 14,00 zł

Relacja z XIII festiwalu komiksowego w Łodzi, relacja z GDAKa 5, większy wywiad z Adlerem i Piątkowskim, ich komiks w kolorze i 2 okładki oraz plakat, komiksy Baranowskiego, Szłapy, Zalibarka, plus kolorowy Likwidator oraz zabawny komiks o Supermanie na Łuku Kurskim. Teksty o Jodorowskym, Sasnalu, Jimmy'm Corriganie, komiksie Skrzyneckiego, ciąg dalszy anatomii komiksu wg Birka, relacja z festiwalu w Sierre, relacja Januarego N. Misiaka z pobytu we Francji na zlocie rysowników undergroundowych, info, recenzje, listy.
[AQQ]


nowości
Podsumowanie listopada
Trudno listopad porównywać do października, bo po łodzkim festiwalu wydawcy wyraźnie przystopowali. Ilość nowości w listopadzie była podobna, jak we wrześniu. Odnotowałem ich 29 za kwotę 419,15 zł. Aktywnych było siedmiu wydawców. Niezmiennie na pierwszym miejscu utrzymuje się Egmont, który wydał ponad połowę wszystkich pozycji, chociaż odrobinę mniej niż we wrześniu czy październiku. Spis z podziałem na poszczególnych wydawców w nowościach wydawniczych miesiąca.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi
Nowości z Twojego Komiksu już we wtorek

"Cedryk" tom 2: "Zimowisko"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Laudec
Kolory: Vittorio Léonardo
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Niebieskie Mundury" tom 4: "Wyjęci spod prawa"
Scenariusz: Raoul Cauvin
Rysunki: Louis Salverius
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor


"Przygody Tintina" tom 2: "Tintin w Kongo"
Scenariusz i rysunki: Hergé
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor

Uwaga! Pierwszy tom - "Tintin w kraju sowietów" - nie zostanie wydany, m.in. z powodu braku kolorów i znacznej objętości.


"Przygody Tintina" tom 3: "Tintin w Ameryce"
Scenariusz i rysunki: Hergé
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor

[Motopol - Twój Komiks]


zagranica
Ostatnio wydane

"Jessica Blandy" tom 21: "La Frontiere"
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Renaud
Wydawca: Editions Dupuis
Liczba stron: 48
Format: A4
Druk: kolor
Cena: 8,99 euro


zagranica
"Wolni na zawsze" - komiksowa "Wieczna wolność"

["Wolni na zawsze" tom 1: "Une autre guerre"]
["Wolni na zawsze" tom 2: "Exode"]

Na Zachodzie ukazała się w październiku druga część komiksowej adaptacji powieści Joe Haldemana "Wieczna wolność". Książka ta jest kontynuacją "Wiecznej wojny", a wydana została w Polsce w tym roku przez Zysk i S-ka. Pierwszy tom komiksu ukazał się w lutym, planowany jest jeszcze jeden album. Trylogia nosi tytuł "Wolni na zawsze" ("Libre à jamais"). Pierwszy tom ma tytuł "Une autre guerre" a drugi "Exode". Scenariusz napisał oczywiście Joe Haldeman a rysunki ponownie wykonał Marvano.

Wieczna wojna między ludźmi a Taurańczykami (Bykrianami wg tłumaczki komiksu) zakończyła się. Cena pokoju była wysoka: ludzkość musiała zaakceptować sposób życia nowych przyjaciół. Oznaczało to, że miliardy ludzi stały się częściami jednej zbiorowej świadomości. Ten zunifikowany (również genetycznie) byt nosi nazwę Człowiek.

Tymczasem na odległej planecie mieszka kilkuset ludzi, wciąż rozmnażających się płciowo, będących dla Człowieka rezerwuarem genetycznym. Czas płynie i zostają oni postawieni przed wyborem: albo poddają się manipulacji genetycznej i zostaną częścią Człowieka, albo zostaną wysterylizowani. Postanawiają w sprytny sposób sprzeciwić się narzuconemu im losowi: wsiadają na niszczejący na orbicie statek kosmiczny, rozwijający podświetlną prędkość, i wyprawiają się na kilka miesięcy w kosmos i z powrotem, spodziewając się, że zastaną ludzkość postarzałą o kilkaset lat i całkiem zmienioną sytuację...
[informacja Jarek Obważanek, tłum. zapowiedzi Błażej - Lagafium]


zagranica
Rekordowa sprzedaż Batmana

W październiku, w "Batmanie" nr 608, wystartowała 12-częściowa opowieść pt. "Hush" ("Sza!"). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie kilka faktów. Właśnie od numeru 608 seria przeszła w ręce nowej grupy twórców. Fabułą zajął się Jeph Loeb, a rysunkami znany dobrze w Polsce z "X-men" Jim Lee wraz ze Scottem Williamsem. Odzew rynku zaskoczył wydawców - w przeddzień premiery okazało się, że zamówień od punktów sprzedaży jest więcej, niż wynosi nakład komiksu. Mało tego, gdy szybko zrobiono dodruk z nową okładką, który pojawił się w sklepach trzy tygodnie później, okazało się, że opuścił magazyny w przeciągu niecałego tygodnia!

"Reakcja sprzedawców i fanów przeszła najśmielsze oczekiwania Jepha i moje" - powiedział Jim Lee na wieść o wyprzedaniu drugiego nakładu. "A to dopiero pierwszy odcinek! Z taką sytuacją się dotąd nie spotkałem - to ekscytujące!"

O czym jest właściwie ten komiks? Jak tytuł wskazuje, to tajemnica, o której lepiej milczeć. Ale Killer Croc jest z pewnością częścią łamigłówki. W każdym razie Batman zamierza zakończyć proceder porywania niewinnych dzieci. Ale nieoczekiwanie wszystko diabli biorą.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


recenzje
"Jeż Jerzy": "Wróg publiczny"

W skrócie: Ostry, bezlitośnie szyderczy i bardzo zabawny.

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa