ARCHIWUM

nowości:

środa, 28.11.2007
Gdzie kupić "Wbrew nadziei"?

Komiks "Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu Cieplińskim ps. »Pług«" wydany przez IPN nie będzie dostępny w normalnej dystrybucji - poinformowała przedstawicielka Instytutu. Przynajmniej na razie. Od wczoraj można go nabyć w rzeszowskim oddziale Instytutu za cenę 17,00 zł. Możliwe, że będzie też dostępny w Warszawie. Do sprzedaży trafiło tylko 200 egzemplarzy. Reszta nakładu, ponad 1000 sztuk, będzie rozesłana m.in. do szkół jako materiał edukacyjny.

Już teraz planowany jest dodruk komiksu. Na razie nie ma żadnych pewnych informacji, ale jest szansa, by drugi nakład trafił do nieco szerszej dystrubucji.
[Jarek Obważanek]


wydarzenia:

środa, 28.11.2007
Pierwszy komiks z IPN-u

W miniony poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 28 im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie odbyła się prezentacja komiksu "Wbrew nadziei. Opowieść o Łukaszu Cieplińskim ps. »Pług«". Wpisała się ona w scenariusz obchodów Dnia Patrona Szkoły.

To pierwszy komiks historyczny wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Powstał w rzeszowskim oddziale IPN-u i jest wynikiem współpracy scenarzysty Wojciecha Birka i rysownika Grzegorza Pudłowskiego z pracownikami oddziału, którzy czuwali nad stroną merytoryczną. W komiksie zamieszczone zostały ponadto krótkie biogramy najważniejszych postaci w nim występujących oraz wykaz skrótów użytych w scenariuszu.

Łukasz Ciepliński, ps. "Antek", "Apk", "Bogdan", "Ostrowski", "Pług", "Zygmunt" - ur. 26.11.1913 w Kwilczu, oficer WP, dowódca kompanii ppanc. w kampanii wrześniowej 1939 r., odznaczony Virtuti Militari na polu walki podczas bitwy nad Bzurą. Inspektor Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK Rzeszów w latach 1941-1945, szef sztabu Okręgu Krakowskiego "Nie" oraz DSZ w 1945 r. Od września 1945 do stycznia 1946 r. kierownik Okręgu WiN Kraków, a następnie prezes Obszaru Południowego WiN. Od stycznia 1947 r. prezes IV Zarządu Głównego WiN. Aresztowany 28.11.1947 r. w Zabrzu, po ciężkim śledztwie został skazany 14.10.1950 r. w procesie IV Zarządu Głównego WiN na karę śmierci i zamordowany 1.03.1951 r. w wiezieniu mokotowskim w Warszawie.
[opr. na podst. strony IPN]


zapowiedzi:

środa, 28.11.2007
"Persepolis" i "Corto Maltese" lada dzień

 

Na początku grudnia mają trafić do sprzedaży dwa długo oczekiwane tytuły z wydawnictwa Post: "Corto Maltese" tom 5: "Etiopiki" Hugo Pratta oraz "Persepolis" tom 2: "Historia powrotu" Marjane Satrapi. Wraz z nimi do dystrybucji trafi dodruk pierwszej części "Persepolis". Poniżej prezentuję okładki i opisy nowych pozycji.

Ponadto edytor ogłosił zamiar wydania siódmego tomu "Corto Maltese" zatytułowanego "Bajka wenecka" oraz trzeciej części "Kota rabina" Joana Sfarra zatytułowanej "Wygnanie". Więcej informacji na temat planów wydawniczych Post zamierza ujawnić w grudniu.
[Jarek Obważanek]
 

"Corto Maltese" tom 5: "Etiopiki"
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Tłumaczenie: Monika Gurgul
Liczba stron: 96
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: miękka z zakładkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Cztery opowieści, które wyszły spod ręki mistrza komiksu Hugo Pratta. Cztery ekscytujące przygody z najbardziej znanym z bohaterów Pratta, czyli z Corto Maltese. Człowieku, o którym krążą legendy, że urodził się bez linii szczęścia na dłoni a jego istnienie i los spowite są mrokiem tajemnicy.

Tym razem Corto Maltese zawita do targanej wojną Afryki podzielonej wpływami między Brytyjczyków, Turków, rebeliantów Mad Mullaha i arabskich partyzantów. W tej skomplikowanej politycznie sytuacji pozna Corto wielkiego wojownika plemienia Danakilów - Cusha i pójdzie tropem ludzi-leopardów, nieformalnej i tajemnej organizacji strzegącej porządku w Afryce.
[Post]
 

"Persepolis" tom 2: "Historia powrotu"
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Liczba stron: 186
Format: 16,2 x 24,2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

W tej części opowieść skupia się na europejskich przygodach Marji po jej wyjeździe z Teheranu do Wiednia. Kontynuacja "Persepolis" to przede wszystkim nowe spojrzenie autorki na Iran przez pryzmat swoich, już europejskich doświadczeń. To wciągająca opowieść, w której doświadczenie irańskiej rzeczywistości po rewolucji islamskiej jest skonfrontowane z odmiennymi realiami zachodniej Europy. Marjane Satrapi prowadzi swoja opowieść odważnie i ze szczerością. Szukając wspólnych dla obu kultur odniesień nie boi się także słów ostrej krytyki pod ich adresem.
[Post]


aukcje:

środa, 28.11.2007
Plansze z Wilqa na Allegro

Przy okazji premiery trzynastego odcinka "Wilqa Superbohatera" wydawca umieścił na Allegro siedem oryginalnych rysunków Bartosza Minkiewicza. Wszystkie zostały wykorzystane jako okładki w drugiej części tego komiksu zatytułowanej "Mordercze 12 miesięcy na przednim siedzeniu".
[Jarek Obważanek]


sklepy:

wtorek, 27.11.2007
Ostatnio wydane

"D.N.Angel" tom 6
Scenariusz: Yukiru Sugisaki
Rysunki: Yukiru Sugisaki
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1767


"Wilq Superbohater" zeszyt 13: "Morderczy bluszcz na przednim siedzieniu"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 11.2007
Liczba stron: 32 + 14
Format: 21,1 x 29,7 cm + 20,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 13,00 zł
ID: 1768
Po raz drugi w historii tej serii wydawnictwo podzielone jest na dwie części (sprzedawane w komplecie).

Część pierwsza, zatytułowana "Morderczy bluszcz na przednim siedzieniu", jest klasycznym wilqowym komiksem z tradycyjnym gościnnym występem detektywa Salwatora.

Natomiast część druga, "Mordercze 12 miesięcy na przednim siedzeniu", to wykonany z zabójczą dezynwolturą dokument ścienny zawierający daty wszystkich dób z całego roku 2008 z wyszczególnieniem najmniej ważnych świąt. Stronę artystyczną projektu stanowi 12 okładek komiksów z zaplanowanej przez wydawnictwo BM Vision na przyszły rok serii: "Mistrzowie komiksu - Mistrz jest tylko jeden".
[BM Vision]


prasa:

wtorek, 27.11.2007
"Pierwsza brygada" w "Nowej Fantastyce"

Specjalny, 3-stronicowy odcinek "Pierwszej brygady" Piątkowskiego, Janicza i Wyrzykowskiego opublikowany został w grudniowym numerze "Nowej Fantastyki" [12 (303) 2007]. Historia zatytułowana "Przygody wiernego Kalego" poprzedza bezpośrednio wydarzenia ukazane w "Warszawskim pacjencie" i jednocześnie stanowi zapowiedź tego albumu. Komiks znalazł się w "Nowej Fantastyce" nieprzypadkowo; magazyn objął "Pierwszą brygadę" patronatem medialnym.

"Warszawski pacjent" ma zostać wydany nakładem Kultury Gniewu na początku grudnia. Po szczegółowe informacje odsyłam do Zapowiedzi.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

wtorek, 20.11.2007
Ostatnio wydane

przykładowa plansza

"Najczwartsza RP. Antylista Prezerwatora"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Przemysław Truściński
Kolory: Jakub Rebelka
Wydawca: G+J Gruner + Jahr Polska
Data wydania: 11.2007
Liczba stron: 56
Format: 21,1 x 29,6 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1766*
Opis wydawcy:
Wraz z Wojewódzkim i Figurskim wyruszysz w pełną przygód podróż w oparach absurdu. A wszystko to rozgrywało się będzie w bliskich nam realiach, choć w odległej przyszłości. Politycy, gwiazdy sceny muzycznej, aktorzy, bywalcy kronik towarzyskich - nikt z nich nie może czuć się już bezpieczny.

Kto powinien się bać? Kogo wezmą na tapetę? Komu pokażą, gdzie jego miejsce? Z kim spędzą noc? O kim powiedzą za dużo?
[Gruner + Jahr Polska]


zapowiedzi:

wtorek, 20.11.2007
Trzeci "Biocosmosis" w marcu

Trzeci tom "Biocosmosis" Edvina Volinskiego i Nikodema Cabały, planowany pierwotnie na grudzień, według najnowszych informacji wydawcy ma ukazać się w marcu 2008 roku. Na stronie oficjalnej serii można obejrzeć 14 przykładowych stron z tego albumu, na razie w czerni i bieli.
[Jarek Obważanek]


recenzje:

wtorek, 20.11.2007
"Cromwell Stone"

W skrócie: "Cromwell Stone" jest zbudowaną w nietuzinkowy sposób trylogią. Każda część ma własny, wyraźnie zarysowany wątek główny, w każdej na pierwszy plan wychodzą inne postacie, każda wreszcie opowiedziana jest w nieco innej konwencji; co zresztą wyraźnie podkreślają cytaty otwierające poszczególne części (od horroru, przez fantastykę pełną gębą, po mistykę). A jednak całość jest spójna i jednakowo intrygująca.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sklepy:

poniedziałek, 19.11.2007
Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Drastyczne przypadki"
Tytuł oryginału: Violent Cases
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Titan Books
Data wydania oryginału: 11.1987
Liczba stron: 48
Format: 20,5 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1756
Historia o chłopcu żyjącym w Anglii w latach 60. XX wieku. Bohater wspomina, jak w dzieciństwie doznał urazu ręki i musiał skorzystać z pomocy pewnego rehabilitanta. Stary człowiek okazał się z pochodzenia polsko-żydowskim Amerykaninem. Dawno temu musiał uciekać z Ameryki do Wielkiej Brytanii, gdyż był kręgarzem Ala Capone'a i znał zbyt wiele sekretów swego szefa. Podczas zabiegów staruszek snuje opowieści z przeszłości. Stopniowo Anglia lat 60. i Chicago lat 20. XX wieku stapiają się w jedną przepięknie narysowaną i poruszająco opowiedzianą historię o przeszłości i złu. Ten komiks to opowieść o dziecięcych lękach, o dawnych gangsterach i zemście po latach.
[Egmont Polska]


"Kajtek i Koko w kosmosie"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Liczba stron: 568
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1757
Reedycja pierwszego prawie pełnego wydania najdłuższego polskiego komiksu fantastycznego, ukazującego się w latach 1968-72 na łamach "Wieczoru Wybrzeża" (WRAK uzupełnia ten album). Kajtek i Koko uczestniczą w wyprawie kosmicznej, podczas której na różnych planetach przeżywają dziesiątki przygód, których część można zaliczyć do klasycznej science fiction, a część do fantasy.
[Egmont Polska]


"Kajtek i Koko na tropach pitekantropa"
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Klasyka Polskiego Komiksu
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Liczba stron: 472
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1758
Kolejny zbiór komiksów o Kajtku i Koku publikowanych na łamach "Wieczoru Wybrzeża" w latach 1961-65. Obejmuje sensacyjną historię tytułową; pełną magii i łamania schematów opowieść o wędrówce przez krainę baśni ("W krainie baśni", w tym "Pojedynek z Abrą") oraz marynistyczny komiks o walce z piratami XX wieku - "Wśród piratów".
[Egmont Polska]


"Kaznodzieja" tom 13: "Alamo"
Tytuł oryginału: Alamo
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Pamela Rambo
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 232
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,00 zł
ID: 1759
Ostatni tom serii o Kaznodziei, który musi wyrównać rachunki ze wszystkimi, a szczególnie z Bogiem.

Alamo jest dla Amerykanów tym, czym Westerplatte dla Polaków. W XIX wieku broniło się tam stukilkudziesięciu Teksańczyków (wszyscy zginęli) przeciw tysiącom Meksykanów, by zapewnić głównej armii teksańskiej generała Houstona skuteczną mobilizację.

Dla głównego bohatera serii właśnie Alamo jest miejscem godnym ostatecznej rozgrywki. Tu spotka się z irlandzkim wampirem, który go zdradził, ze Świętym od Morderców, który może się okazać najważniejszym pionem w grze, oraz z samym Bogiem, który przed laty opuścił świat i ludzi.

Tom przynosi rozwiązanie głównego sporu: kto jest mocniejszy - Bóg, Kaznodzieja czy Święty? Czy ich walka i prowadzenie wojny w imię pokoju mają jakikolwiek sens?

Znakomite zakończenie serii, która wiodła czytelników przez Amerykę i Europę, by zakończyć się w miejscu symbolicznym dla Amerykanów. Czy na polskiej publiczności wywrze równie mocne wrażenie jak na odbiorcach za oceanem?
[Egmont Polska]


"Miecz nieśmiertelnego" tom 13
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Cezary Komorowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 224
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 1760
Kagimura chce odebrać Manjemu swobodę i wydaje mu rozkaz niezwłocznego przyłączenia się do szkoły Mugai-ryu. Posłaniec Kagimury, Rin, przybywa po niego, jednak Manji nie chce się poddać i dać ubezwłasnowolnić bez zaciętej walki. Od tego pojedynku zależą dalsze losy bohatera. Czy mu się powiedzie?
[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 16
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1761
W wiosce Zekkyo organizowany jest wyścig z przeszkodami z okazji święta gorących źródeł. Nagrodą jest podróż do dowolnie wybranego kurortu słynnego właśnie z gorących źródeł. Ranma bierze w nim udział z nadzieją, że wygra i wreszcie będzie mógł stać się normalnym facetem. Jednak organizatorzy wyścigu wcale nie planują niczyjego zwycięstwa.

W drugiej części przygód Ranma będzie uczył się nowej techniki jedzenia bojowego, przy czym będzie się musiał wcielić w rolę narzeczonej Piocoleta - francuskiego mistrza w jedzeniu bojowym! Będziemy też mogli zobaczyć naszego bohatera w żelaznym gorsecie! Dlaczego Ranma znalazł się w tej beznadziejnej sytuacji i czy pomyślnie przejdzie trening?
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 13: "Między ziemią a światłem"
Tytuł oryginału: Entre Terre et Lumiere
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2003
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1988
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1762
Thorgal i Aaricia postanawiają wrócić do domu. Niestety, nie chce tego Jolan, który został nowym bogiem Xinjinsów. Nie zauważa, że jest manipulowany przez Uebaca, który postanawia wyeliminować jego rodziców. Gdy chłopiec wreszcie odkrywa prawdę, zwraca się o pomoc do Kriss de Valnor. Ona ma jednak własne plany dotyczące chłopca.
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 25: "Błękitna zaraza"
Tytuł oryginału: Le Mal bleu
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1763
Pewnego dnia Jolan odkrywa na dryfującej łodzi zwłoki o dziwnym - sinoniebieskim kolorze. Zmarłemu towarzyszą tylko szczury. Jeden z nich boleśnie gryzie Jolana w ramię. Nieco później cała rodzina zostaje zaatakowana przez hordę karłowatych piratów. Z opresji ratuje ich tajemniczy nieznajomy. Arkan, ich wybawca, jest dziedzicem wspaniałego królestwa. Aaricia, oczarowana galanterią Arkana, nie zdaje sobie sprawy, że na jej rodzinę czyha prawdziwe niebezpieczeństwo. Tymczasem rana na ramieniu Jolana zaczyna się zaogniać. Szarmancki do tej pory gospodarz staje się śmiertelnie niebezpiecznym monstrum. Czy Thorgalowi uda się wyrwać rodzinę ze szponów niechybnej śmierci? I czym naprawdę jest Błękitna Zaraza?
[Egmont Polska]


zapowiedzi:

niedziela, 18.11.2007
Okładki nowego "Wilqa"

 

Autorzy serii "Wilq Superbohater" ujawnili w piątek okładki trzynastego odcinka serii, który będzie miał premierę 1 grudnia. Podzielony będzie na dwie części: "Morderczy bluszcz na przednim siedzeniu" będzie standardowym odcinkiem przygód Wilqa, natomiast "Mordercze 12 miesiecy na przednim siedzeniu" porywczy i nieroztropni naiwniacy mogą w skrócie nazywać kalendarzem. Cena za komplet: 13,00 zł.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


   

pobocza:

niedziela, 18.11.2007
Wrocławskie MPK namawia do życzliwości

 

W piątek ruszyła akcja wrocławskiej edycji "Echa Miasta" i MPK pod hasłem: "życzliwość nic nie kosztuje, więc ustąp miejsca starszym!" W jej ramach we wszystkich autobusach i tramwajach wrocławskiego MPK pojawią się komiksy Bartosza "Ślusarza" Ślusarskiego namawiające do życzliwego zachowania. Dwa tramwaje mają być dodatkowo oklejone od zewnątrz.

Akcja nieprzypadkowo organizowana jest we Wrocławiu. Właśnie to miasto 21 listopada już po raz drugi obchodzić będzie Dzień Życzliwości.
[Jarek Obważanek]


Jeden z komiksów Bartosza "Ślusarza" Ślusarskiego.


zapowiedzi:

piątek, 16.11.2007
Timof w grudniu

 

Na przełomie listopada i grudnia nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy ukażą się: "Likwidator Alternative. Antologia" część 2, "Bi Bułka" Rafała Tomczaka oraz opóźnione "Buty" Aleksandry Spanowicz. Komiksy dostępne są już w przedsprzedaży.

Poniżej nadesłane przez wydawcę opisy, okładki i przykładowe plansze z "Likwidatora" i "Bi Bułki", a więcej informacji na temat planów Timofa znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"Likwidator Alternative. Antologia" część 2
Autorzy: Arkadiusz "Kirkor" Klimek, Przemysław "Trust" Truściński, Marek Oleksicki, Jędrzej Wojnar, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Jacek Michalski, Maciej Jasiński, Paweł "Gierek" Gierczak, Ernesto Gonzales, Krzysztof Ostrowski, Jakub Rebelka, Marek Lachowicz, Tomasz "TJFK" Kuczma, Kamil "Kurt" Kochański, Karolina Anuszkiewicz, Jacek Frąś, Filip Myszkowski, Jarosław "Zimna" Zimny, Maciej "empro" Prożalski, Paweł "timof" Timofiejuk, Maciej Pałka, Bartosz Sztybor, Olaf Ciszak, Piotr Nowacki, MoTs, Paweł Pyzik, Michał "Śledziu" Śledziński
Liczba stron: 108
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 40,00 zł

W polskich antologiach komiksowych można ostatnio przebierać jak w ulęgałkach. Zazwyczaj mają one jakiś podniosłe tematy, jednak tym razem pewna grupa twórców wybrała na ofiarę bohatera komiksowego. I żeby jeszcze bardziej naruszyć prawidła antologiowego biznesu, nie jest to jakaś prehistoryczna ikona sztuki komiksowej, a postać zaledwie 10-letnia! Tak, tak, na warsztat trafił hiperradykalny ekoterrorysta Likwidator.

Wszyscy, którzy oczekują po tej antologi przykładnej laurki na temat, powinni porzucić wszelkie nadzieje. Bestialscy twórcy nie pozostawiają w naszych kochanych politykach ani odrobiny życia, Likwidatorem poniewierają na wszelkie możliwe sposoby, przez karty opowieści przewijają się znane postaci komiksowe, jest też oczywiście miejsce dla bezsensownej przemocy, ale i dla odrobiny moralizatorstwa.

Wszystko to na stronach antologi podszytej ironią i humorem.
[Timof i cisi wspólnicy]
 

przykładowe plansze

"Bi Bułka"
Scenariusz: Rafał "Otoczak" Tomczak
Rysunki: Rafał "Otoczak" Tomczak
Liczba stron: 48
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy żółty
Druk: czarno-biały
Cena: 20,00 zł

Bi Bułka - mistrz rachowania, i Białasek - mistrz zapamiętywania, na zlecenie Rafała Otoczaka przemierzają krainę jego jaźni dokonując pierwszego w jej historii spisu powszechnego. Radzą sobie z problemami, na których nawet Freud i Jung zęby połamali.
[Timof i cisi wspólnicy]


sklepy:

środa, 14.11.2007
Ostatnio wydane

"Fullmetal Alchemist" tom 8
Scenariusz: Arakawa Hiromu
Rysunki: Arakawa Hiromu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Square Enix
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1754


przykładowe plansze

"Suppli" tom 2
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Tłumaczenie: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Shodensha
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 208
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy Amber Preprint 100 g/m2
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 1755*
Opis wydawcy:
Życie Fujii jak zwykle wypełnia głównie praca: nowe zlecenia, wymagający klienci i walka o utrzymanie projektów. Mimo natłoku zajęć Minami udaje się znaleźć również czas na drobne przyjemności. Ponadto znajomość z panem Ogiwarą zapowiada się dość obiecująco. Natomiast Watanabe nie traci czasu i zbliża się do Ishidy.

Przy realizacji jednego z projektów do zespołu, w którym pracuje Fujii, dołącza Tanaka Mizuho - mężatka, która zdaniem współpracowników, świetnie łączy pracę w firmie z obowiązkami domowymi.
[Hanami]


zapowiedzi:

środa, 14.11.2007
Informacje z Egmontu

W piątek na forum Egmontu pojawiła się świeża porcja odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników.

Naczelny potwierdził wcześniejsze doniesienia o komiksach: "Léon la came" Sylvaina Chometa (scenariusz) i Nicolasa de Crécy (rysunki), "Les compagnons du crépuscule" François Bourgeona, "Hard Boiled" Franka Millera i Geofa Darrowa, "Cauchemar Blanc" i "Le Bandard Fou" Moebiusa oraz "HP i Giuseppe Bergman" Milo Manary. Wszystkie mają pojawić się w przyszłym roku w ramach kolekcji Mistrzowie Komiksu lub Plansze Europy.

Egmont przymierza się do wydania w twardej oprawie albumu "1001 Nights of Snowfall", prequelu do serii "Baśnie". W komiksie tym Królewna Śnieżka, aby uniknąć ścięcia głowy, opowiada sułtanowi dziesięć historii. Każdą z nich zilustrował inny autor.

Drugi tom "Sandmana" w twardej oprawie może pojawić się w 2008 roku.

Są też szanse, w bliżej nieokreślonej przyszłości, na powrót "Tintina".

Ponadto w planach Egmontu są dwa komiksy Grzegorza Rosińskiego: "Fantastyczna podróż" (scen. Jean-Claude Smit-le-Bénédicte) oraz "Najdłuższa podróż" (scen. Ryszard Siwanowicz, Andrzej Sawicki). Poważną przeszkodą w ich publikacji jest brak materiałów drukarskich.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

sobota, 10.11.2007
Manzoku do końca roku

Wydawnictwo Manzoku przedstawiło swoje zapowiedzi do końca bieżącego roku. Między 15 a 20 listopada do sprzedaży ma trafić trzeci tom "Authority". Między 20 a 25 listopada możemy spodziewać się ostatniego "Rorka" i pierwszych czterech tomów "Koziorożca". Wreszcie między 1 a 5 grudnia mają się ukazać dwa pierwsze odcinki "Planetary" oraz czwarty tom "Authority".

Szczegółowe informacje na temat planów Manzoku znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


na żywo:

sobota, 10.11.2007
Plansze z "Pierwszej brygady" i "Wszystko źle"

Prezentuję po cztery plansze z grudniowych premier Kultury Gniewu. Przykładowe strony z "Pierwszej brygady" zobaczysz tutaj a z komiksu "Wszystko źle" tutaj. Szczegółowe informacje na temat obydwu albumów znajdziesz jak zwykle w Zapowiedziach.

Ponadto autorzy "Pierwszej brygady" przygotowali zapowiedź komiksu w formie filmowej, do obejrzenia poniżej.
[Jarek Obważanek]


nagrody:

sobota, 10.11.2007
Finansowa nagroda dla Baranowskiego

Kilka dni temu zapadła decyzja o przyznaniu Tadeuszowi Baranowskiemu finansowej nagrody przez urzędującego jeszcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - poinformował Krzysztof Skrzypczyk. Nagroda opiewa na kwotę 12 tysięcy złotych brutto.

To już drugie wyróżnienie przyznane Baranowskiemu przez ministra Ujazdowskiego. 31 maja bieżącego roku rysownik został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
[Jarek Obważanek]


konkursy:

sobota, 10.11.2007
DVD z filmem "300" rozdane

Rozstrzygnęliśmy konkurs zorganizowany przy okazji premiery filmu "300" na DVD. Aby wziąć w nim udział należało napisać, że zdrajcą, który wskazał Persom ścieżkę prowadzącą na tyły wojsk greckich, był Efialtes (czy też Ephialtes).

Nagrody w formie filmu "300" na DVD i koszulki ufundowane przez firmę Galapagos wylosowali Michał Górski i Miłosz Pszczóliński. Gratulujemy!
[Jarek Obważanek]


sklepy:

środa, 7.11.2007
Ostatnio wydane

"Great Teacher Onizuka" tom 19
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 200
Format: 11,6 x 16,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1750
Fuyutsuki odkrywa "Pamiętnik Cykady", którego autorem jest zakochany w niej Teshigawara. Zapiski nauczyciela okazują się jednak tyleż wruszające i ciekawe, co zarazem... bardzo niepokojące! Czy Onizuce uda się uratować sytuację i życie?
[Waneko]


zapowiedzi:

środa, 7.11.2007
Polski grudzień w Kulturze Gniewu

 

Kultura Gniewu właśnie ujawniła swoje zapowiedzi na grudzień. WRAK prezentuje je jako pierwszy.

Na Mikołaja mają zostać wydane dwa albumy polskich autorów: "Wszystko źle" Janka Kozy oraz pierwszy tom "Pierwszej brygady" rysowanej przez Janusza Wyrzykowskiego do scenariusza Tobiasza Piątkowskiego i Krzysztofa Janicza.

Poniżej prezentuję okładki i przygotowane przez Kulturę Gniewu opisy zapowiadanych na grudzień komiksów. Lada dzień wydawca ma udostępnić przykładowe plansze.
[Jarek Obważanek]
 

"Wszystko źle"
Scenariusz: Jan Koza
Rysunki: Jan Koza
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy

Niezwykły przewodnik po codziennych sprawach, które dla wielu stanowią trudny do przebycia labirynt. Jan Koza, autor tego poradnika, przedstawia "z życia wzięte" historie z morałem, by ostrzec czytelników przed grożącymi im niebezpieczeństwami - niewłaściwym lokowaniem uczuć, problemami zawodowymi i małżeńskimi, czy podłością bliźnich. Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mogli stawić czoła podstępnej rzeczywistości i lepiej zaplanować swoje życie. Tym samym tytuł tej książki będzie kojarzył się tylko z przyjemnościami lektury.

Jan Koza ma już na swoim koncie inne vademecum - "Erotyczne zwierzenia", dzięki któremu tysiące rodaków zostało wprowadzonych w cudowny świat prokreacji.
[Kultura Gniewu]
 

"Pierwsza brygada" tom 1: "Warszawski pacjent"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski, Krzysztof Janicz
Rysunki: Janusz Wyrzykowski
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy

Petersburg, rok 1901. Więzień Józef Piłsudski snuje nieprawdopodobną opowieść o latających machinach, szalonym kozackim dowódcy i tajemniczym brytyjskim agencie. Czy czeka go powrót do warszawskiej cytadeli, czy leczenie psychiatryczne? A może bohaterowie jego historii - Stanisław Tarkowski i Kali to coś więcej niż rojenia osaczonego spiskowca?

Twórcy internetowego przeboju "Nowe przygody Stasia i Nel" przedstawiają zaskakujące i nieznane wcześniej losy swoich bohaterów. Od syberyjskiej tajgi po paryskie salony, w ogniu zbrojnych potyczek i w mrokach siedzib tajnych organizacji. Kto jeszcze dołączy do spisku: Maria Skłodowska-Curie, Karol Borowiecki, a może Feliks Dzierżyński? O tym dowiemy się w kolejnych tomach "Pierwszej brygady".
[Kultura Gniewu]


zapowiedzi:

środa, 7.11.2007
Nowe wydanie "Zgwałconych oczu"

9 listopada o godzinie 16.00 w Księgarni Zamkowej w Szczecinie będzie miała miejsce promocja drugiego wydania książki Jerzego Szyłaka "Zgwałcone oczy". Pozycja ta analizuje obrazy przemocy seksualnej w komiksach, w nowatorski i rzetelny sposób omawiającej zjawisko, z którym zetknąć się może każdy.

Autograf autora będzie można zdobyć przez cały czas trwania konferencji interdyscyplinarnej "Kultura przemocy", w ramach której książka została wydana.

Od 12 listopada książka będzie w sprzedaży w całej Polsce w cenie 28,00 zł.

Ponadto, wraz z promocją książki prof. Szyłaka, odbędzie się promocja nowego numeru kwartalnika "[fo:pa]" poświęconego przemocy, w którym m.in. znajdzie się krytyczny tekst Krzysztofa Skrzypczyka "Mniemany magnetyzm masakry", analizujący środowisko polskiego komiksu poprzez pryzmat brutalizacji tego medium.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


sklepy:

poniedziałek, 5.11.2007
Ostatnio wydane

"Astonishing X-Men" tom 1: "Odbarowani"
Tytuł oryginału: Gifted
Scenariusz: Joss Whedon
Rysunki: John Cassaday
Kolory: Laura Martin
Tłumaczenie:
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 10.2007
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 156
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 65,00 zł
ID: 1743
Twórcy, których współpraca była marzeniem wielu - Joss Whedon (serial telewizyjny "Buffy: Postrach wampirów") i John Cassaday (komiksy "Planetary", "Kapitan Ameryka") prezentują nową, wybuchową serię z mutantami w rolach głównych. Razem rozpoczynają powrót do klasycznej wielkości i nowa erę w dziejach X-Men!

Cyclops i Emma Frost reformują akademie mutantów. Stawiają sobie wyraźny cel - chcą by ich działalność zadziwiła świat. Ale gdy w mediach niespodziewanie pojawia się wstrząsająca wiadomość dotycząca genu mutacji, realizacja ich nowych planów zostaje powstrzymana. Gdy popyt na lek na mutacje rośnie do poziomu przypominającego zamieszki, X-Men staja oko w oko z zagadkowym Ordem. Niespodziewany sprzymierzeniec i równie niespodziewani przeciwnicy. Kto przeważy szale zwycięstwa?
[Mucha Comics]


"Dilbert" tom 21: "Gdy język ciała zawodzi"
Tytuł oryginału: When Body Language Goes Bad
Scenariusz: Scott Adams
Rysunki: Scott Adams
Tłumaczenie: Agnieszka Mitraszewska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 04.2003
Liczba stron: 124
Format: 21,4 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1744
Polscy fani Scotta Adamsa doskonale znają inżyniera Dilberta z publikacji prasowych i kilku książek wydanych przez Amber. Prześmieszne historyjki ukazują epizody z biurowego życia Dilberta, Alice, Wally'ego, stażysty Asoka i innych pracowników, rozczulających się nad sobą pośród beznadziejnych projektów, źle zarządzanych fuzji, bezowocnych prób pobudzenia ducha zespołowego i innych czczych inicjatyw w firmie, takich jak konkurs na nazwę toalety. Książka dowodzi mistrzostwa Adamsa w celnym, zaskakującym portretowaniu bohaterów. Mamy tu zatem administratora sieci Odjechanego Psychola, który dawniej stylizował się na poczciwego motocyklistę, ale doszedł do wniosku, że ten wizerunek jest nieco wyświechtany. Jest też Michael T. Garnitur, przechadzający się po korytarzach biura pusty w środku garnitur, z którego czeluści dobiega biurowy bełkot. Każdy wie, o kim mowa!

Wierni fani Dilberta na świecie kupili już 7 milionów tomików, a licznik wciąż bije. Komiksy Adamsa ukazują się w 2 tysiącach gazet w 65 krajach i 19 językach.
[Egmont Polska]


"Dilbert" tom 22: "Słowa, których wolelibyśmy nie usłyszeć w czasie oceny rocznej"
Tytuł oryginału: Words You Don't Want to Hear During Your Annual Performance Review
Scenariusz: Scott Adams
Rysunki: Scott Adams
Tłumaczenie: Agnieszka Mitraszewska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 10.2003
Liczba stron: 124
Format: 21,4 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1745
Kolejna porcja śmiechu! Pasożytniczy konsultanci, maklerzy oszuści, masochistyczni koledzy z pracy i wszędobylski, złowrogi, rogowłosy szef. Czy to biuro, czy któryś z kręgów piekielnych? W tym tomiku spotykamy m.in. konsultanta pijawkę, który wpija się pod skórę szefa, i niezbyt ponurą kostuchę, rozdającą środki antydepresyjne. Dilbert zaś ma wypadek przy pracy w laboratorium, który zmienia go w owcę, lecz metamorfoza ta nie robi wrażenia na borykających się z własnymi problemami kolegach z pracy. Adams niestrudzenie i bezlitośnie obnaża absurdy korporacyjnego życia!
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 11: "Oczy Tanatloca"
Tytuł oryginału: Entre Terre et Lumiere
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2002
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1746
Jolan, syn Thorgala, i Drewniana Noga próbują uciec z miasta Xinjinów, ale nie są w stanie przebrnąć przez pustynię. Z kolei Thorgal, jego żona Aaricia, Tjall i podstępna Kriss przedzierają się przez dżunglę, by dostać się do wielkiego miasta Czaamów, którym rządzi demoniczny król-bóg Ogotai. Ich zadaniem jest kradzież magicznego hełmu władcy miasta, nie przypuszczają jednak, że zarówno po drodze, jak i w samej stolicy napotkają tak liczne przeszkody. Władca Xinjinów z kolei odkrywa, kim tak naprawdę jest Thorgal, i uświadamia sobie, że musi zająć się "magiczną" edukacją jego syna. Kontynuacja znakomitej podserii o Thorgalu, która do dziś jest uważana za jedną z najlepszych komiksowych opowieści fantastycznych.
[Egmont Polska]


"Thorgal" tom 12: "Miasto zaginionego boga"
Tytuł oryginału: Entre Terre et Lumiere
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Poprzednie wydanie: Egmont 2003
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1747
Zbrojna ekipa Thorgala dociera do serca mrocznego imperium Ogotaia. Okazuje się, że w wielkim mieście ukrytym w głębokiej dżungli bohaterowie mają sprzymierzeńców, którym nie podobają się rządy tyrana. Kriss odsłania przed Thorgalem kolejny etap misji, okazuje się, że wcale nie mają zabrać Ogotaiowi jego hełmu, ale zrobić zupełnie co innego. Thorgal musi się zgodzić, bo wie, że od powodzenia misji zależy życie jego syna i Drewnianej Nogi. Ale stolica państwa Ogotaia to bardzo niebezpieczne miejsce, gdzie bardzo łatwo stracić życie z rąk siepaczy władcy.
[Egmont Polska]


"XIII" tom 16: "Operacja Montecristo"
Tytuł oryginału: Opération Montecristo
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: William Vance
Kolory: Petra
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 02.2004
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1748
Tajny agent, który poszukuje swojej prawdziwej tożsamości dociera bezpiecznie do Costa Verde, gdzie chroni się w hacjendzie przyjaciół. Jednak pani prezydent Costa Verde, niegdyś ukochana XIII, ugina się przed szantażem rządu USA i wydaje go oraz resztę naszych bohaterów w ręce amerykańskie. Ale sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak się zdaje. Dochodzi do brawurowej akcji poszukiwania kolejnego elementu skarbu Maksymiliana. Album pełen akcji i intryg na skalę międzynarodową. Komiks przygodowy najwyższej klasy!
[Egmont Polska]


"XIII" tom 17: "Skarb Maksymiliana"
Tytuł oryginału: L'or de Maximilien
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: William Vance
Kolory: Petra
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2007
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 09.2005
Liczba stron: 48
Format: 22,3 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1749
Dalsza część przygód tajnego agenta XIII, który z jednej strony cały czas musi uciekać przed siepaczami amerykańskiej agencji NSA, a z drugiej wraz z przyjaciółmi poszukuje legendarnego skarbu meksykańskiego cesarza Maksymiliana. Nasi bohaterowie myślą, że wreszcie znaleźli bezpieczne miejsce, gdzie będą mogli chwilę wypocząć. Niestety, ucieka im piękna i zdradliwa Felicity Brown, która zamierza zdradzić ich miejsce pobytu NSA. Nieoczekiwanie okazuje się, że XIII i jego przyjaciele mają w siłach wojskowych USA nie tylko wrogów, ale i przyjaciół, co radykalnie zmienia układ sił. Równolegle trwają poszukiwania skarbu, ale XIII ciągle musi być czujny, bo z każdej strony czai się zdrada.
[Egmont Polska]


zapowiedzi:

poniedziałek, 5.11.2007
Manzoku drukuje

 

Trzeci tom "Authority" jest już w drukarni i wejdzie do sprzedaży w połowie listopada - poinformowało wydawnictwo Manzoku. Po nim do druku trafi pierwszy "Koziorożec", który ma mieć premierę równocześnie z ostatnim tomem "Rorka".

Wydawca nadesłał okładki (widoczne poniżej) oraz przykładowe plansze z produkowanych obecnie komiksów. Dziewięć stron "Authority" zobaczysz tutaj, a pięć stron "Koziorożca" tutaj.
[Jarek Obważanek]


   

zapowiedzi:

sobota, 3.11.2007
Ladida szczegółowo

Drugi po "Pragnieniu" komiks z wydawnictwa Ladida Books ma ukazać się w marcu przyszłego roku - poinformował edytor. Będzie to "Niewinny pasażer" Martina toma Diecka. Dwa miesiące później do sprzedaży ma trafić "Józef" Nicolasa Robela. W marcu 2009 roku Ladida zamierza wydać "Col-Dee" Jordana Crane'a, a w październiku tego samego roku zbiorcze wydanie "Popmana" Tomasza Tomaszewskiego.

Kilka informacji technicznych na temat wszystkich powyższych tytułów (objętość, cena itp.) znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa