ARCHIWUM

Nowości wydawnicze
Z kilkudniowym opóźnieniem ukazał się pierwszy rzut drugiej edycji Klubu Świata Komiksu, czyli Slaine - "Rogaty bóg" cz. 1 (Bisley!), Iznogud - "Żrący dżin", W poszukiwaniu ptaka czasu - "Przyjaciel Javin" (prequel do przygód Pelissy).
Dwa miesiące przed czasem (!) ukazał się dwunasty Krakers. Wewnątrz brakuje komiksów Jacka Celadyna, który rozpoczął pracę dla czeskiego wydawcy. Michaś jest przesądny, gdyż następny Krakers będzie miał numer 14...
Ze sporym opóźnieniem ukazał się drugi numer KRONa. Papier matowy, wewnątrz oprócz KRONa również "Ostatni rozkaz" z serii Bogowie z kosmosu (tzw. danikenowskiej) oraz "Overload" Roberta Adlera (znanego z Resetu).
Gwiezdne wojny: Komiks od numeru 3/2000 jest chudszy (tylko dwie historyjki) i ukazuje się rzadziej. Egmont rozpocznie wydawane albumów z opowieściami z gwiezdnej sagi, na jesień zapowiadane są "Opowieści Jedi".


Egmont
Nurek napisał:

Jako ze na Konkrecie porozmawialem sobie z Ksenia Chamerska podziele sie z Wami najnowszymi (i nie tylko) wiadomosciami:
(...)
Polskie komiksy: Egmont nie ukrywa, ze chce na komiksach zarabiac, a nie wydawac je charytatywnie, a na razie jedyny Polak, na ktorym sie zarabia to Rosinski... Christa, Baranowski na razie nie... Co do mlodych Polakow to byl u nich Sledziu za swoim komiksem ale to nie bylo to (i tak narodzil sie Produkt :)...). Jesli ktos narysuje ladny, komercyjny komiks to ma szanse. Ale to musi byc cos ekstra. Poza tym zrobienie polskiego komiksu jest drozsze (klisze), bylo juz o tym na grupie.
W SK na razie nie bedzie Sprytka i Kida Paddle`a :(((((. Zagraniczny wydawca zaspiewal taka cene, ze sie nie oplaca. Jak opusci to chlopaki wroca. Kubus nie byl zbyt popularny i dlatego spadl.
Bedzie wiecej seksu (!). Juz w Ksieciu Nocy a potem w innych seriach. Nie bedzie to komiks erotyczny ale troche neglizu. Faktycznie dopiero teraz zdalem sobie asprawe, ze w SK nigdy nie bylo czegos takiego...
Wyjdzie numer specjalny SK z Rosinskim, duzo publicystyki itp... Jak sie przyjmie to w kazdym SK bedzie troche wiecej publicystyki.
Co do planow to Ksenia chce wydac S&Dextera (jej ulubiency...) ale album jest bardzo brutalny i wydawca sie waha... Piszcie na tak to sie moze przemoze.
I na koniec najlepsze: Bedzie Sioban [Lament utraconych ziem - przyp. J.O.]!!! Umowa jest dograna i pozostaje tylko podpisac. padlo pytanie czy chcemy wydac 25zl na twarda oprawe (zgadnijcie jaka byla odpowiedz....). W suie stanelo na tym, zeby czesc naklady poscici w twardej, a czesc w miekkiej. Najlepiej wtedy wypuscic TP a po trzech miesiacch, kogo nie stac kpi soft. A "Kolekcjonerzy" kupia obydwa...
A tak w ogole to jesli chcecie zeby cos w SK zmienic to trzeba glosno do nich krzyczec. Oni sa bardzo czuli na glosy czytelnikow. Maile odbiera Ksenia Chamerska i nie krzyczcie na nia, poniewaz jest naprawde mila i wiele rzeczy nie zalezy od niej...
[Nurek]


KOMIKS FORUM - numer specjalny
Witek Idczak napisał:

Jestem wydawcą antologii KOMIKS FORUM. Już od pięciu lat na stronach tego wydawnictwa publikuję najlepsze prace nowego pokolenia twórców komiksu. Dotychczas ukazało się dziesięć numerów antologii. Ostatnie publikacje powstały dla Łódzkiego Domu Kultury, jako katalogi wystaw konkursowych. Mam nadzieję, iż publikowani w KOMIKS FORUM twórcy oraz czytelnicy antologii, dostrzegli staranność z jaką dobieram komiksy oraz przygotowuję materiały do druku. Chciałbym, aby wydawnictwo świadczyło o wysokim poziomie prac młodych autorów i stanowiło wizytówkę polskiego komiksu.
Zazwyczaj koniec wieku obfituje w przeróżne wizje katastroficzne. Czeka nas problem roku 2000, spełnienie wielu ponurych przepowiedni, z końcem świata włącznie. Prawdziwy horror. Taka sytuacja przywołuje wiele obrazów, niepokojących wizji, a także refleksji na temat otaczającego nas świata. Znajdują one odzwierciedlenie we wszelkich działaniach artystycznych przełomu wieku. Również w komiksie.
Kolejnym tomom mojej antologii towarzyszył zawsze jakiś motyw przewodni. Tak będzie również i tym razem. Kluczem specjalnego wydania KOMIKS FORUM będzie hasło "Ostatni Komiks Świata". Myśl, w której dla zdolnego twórcy drzemią olbrzymie możliwości.
Domyślam się, iż większości autorów temat ten będzie od razu kojarzył się z sądem ostatecznym. Chciałbym jednak, drodzy twórcy historii obrazkowych, abyście nie szli na łatwiznę. Tylko najciekawsze prace zostaną opublikowane. W końcu, ostatni komiks świata może być tylko jeden.
Moja propozycja skierowana jest do tych twórców komiksu, którzy poważnie zainteresują się tematem. Dla mnie, jak zwykle liczy się poziom pracy, więc wszelkie amatorskie próby realizacji tego zadania będą niestety odrzucone. Technika wykonania pracy w zakresie: rysunku, malarstwa i fotografii. Oczywiście w publikacji preferowane będą prace dotąd niepublikowane. Jednak dobre historie, które ukazały się w wydawnictwach niekomiksowych mają również szansę. Każdy autor może przysłać tylko jedną pracę komiksową, o objętości od jednej do sześciu plansz. Plansze wyłącznie w pionowym formacie A4 (210 x 297 mm) lub A3 (297 x 420 mm), powinny na odwrocie posiadać czytelnie napisany tytuł pracy i numer strony oraz dane autora(ów): imię, nazwisko, dokładny adres i telefon (adres e-mail). Jeśli praca została wykonana na komputerze, istnieje możliwość dostarczenia jej w formie cyfrowej (na dyskietce lub CD). Format strony 200 x 280 mm, rozdzielczość 300 dpi (dla koloru i szarości), lub 600 dpi (dla czerni i bieli), pliki w formacie JPG lub TIF.
Pracę proszę przesłać w terminie do 30 czerwca 2000 roku, na adres: Witek Idczak, Mazurska 23/84, 93-149 Łódź.
Ponieważ moje wydawnictwo jest niedochodowe, nie mogę zapewnić twórcom komiksów honorarium autorskiego. Jednak każdy uczestnik przedsięwzięcia, którego praca zostanie opublikowana otrzyma egzemplarz autorski KOMIKS FORUM. Plansze za zgodą autorów będą również prezentowane w galerii internetowej. Moje dobre kontakty z Łódzkim Domem Kultury prawdopodobnie zaowocują specjalną wystawą komiksową (być może "ruszy ona" w Polskę). Zapraszam wszystkich twórców historii obrazkowych do udziału w tym przedsięwzięciu.
Witek Idczak, Mazurska 23/84, 93-149 Łódź, tel: (42) 6422729, e-mail: komiksforum(at)poczta.wp.pl


Przecieki
Tomek Lew Leśniak zdecydował, że jego praca dyplomowa będzie miała formę komiksu. Będzie on miał około 80 stron a scenariusz napisał Rafał Skarżycki (któż inny?). To komiks o miłości, o relacjach międzyludzkich, dorastaniu itp. Rafał uważa ten scanariusz za najlepszy, jaki dotąd napisał. Komiks nosi tytuł "Drzwi".


Zapowiedzi
Urocza zamierza wydać album z Kicem Przystojniakiem, Mikropolis oraz nowe produkcje Baranowskiego.

W marcu ukaże się nowe AQQ.


Ferie z Komiksem

[Bałwanek]

W sobotę 5 lutego, w gościnnym gmachu Łódzkiego Domu Kultury odbędzie się kolejne spotkanie miłośników literatury obrazkowej. W programie imprezy: projekcje filmów zrealizowanych na podstawie komiksów - Akira oraz Spawn (wersja animowana); spotkanie z uczestnikami wycieczki na Festiwal Komiksu w Angouleme; warsztaty komiksowe oraz giełda kolekcjonerska (najnowsze komiksy z kraju i ze świata). Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników komiksów. Pozdrawiam. Witek Idczak


Klub Świata Komiksu
Już w marcu wydawnictwo Egmont rozpocznie publikację 9 albumów z drugiej edycji Klubu Świata Komiksu. Możesz je wszystkie razem zaprenumerować wpłacając 99,90 zł przy pomocy przekazu umieszczonego w Świecie Komiksu 15. Oszczędzasz w ten sposób aż 40 zł! Wszystkie komiksy osobno będziesz mógł kupić w wybranych księgarniach w cenie 14,90 zł za sztukę z wyjątkiem Slaine - 16,90 zł (dobrze jest naciskać na księgarzy, by je ściągnęli).
Oto spis tytułów:
marzec: Slaine - "Rogaty bóg" cz. 1 (Bisley!), Iznogud - "Żrący dżin", W poszukiwaniu ptaka czasu - "Przyjaciel Javin" (prequel do przygód Pelissy)
maj: Slaine - "Rogaty bóg" cz. 2 (Bisley!), Lucky Luke - "Narzeczona Lucky Luke'a", Thorgal - "Giganci"
czerwiec: Slaine - "Rogaty bóg" cz. 3 (Bisley!), Iznogud - "Marchewka dla wezyra", Thorgal - "Klatka"
Wygląda więc na to, że Tomek Kołodziejczak nie rzucał słów na wiatr - w pierwszym półroczu 9 albumów, tak więc na pewno w drugim tyle samo (przypominam, że obiecywał 18). Ciekawe tylko, czy wsród nich znajdą się dwa polskie (takie plany również zapowiadał)?
Zmiana organizacji wysyłki pozwoliła na wyższe rabaty, bo metoda płatności przy odbiorze jest znacznie droższa (Poczta dużo zdziera).


Yans
W listopadzie nakładem wydawnictwa Le Lombard ukazał się nowy, jedenasty album z serii YANS zatytułowany "Le secret du temps" (Tajemnica czasu).
Rhanis, ukochany córki Yansa - Mahonii, zostaje schwytany przez okrutnego tyrana Argora. Władca planuje wydobyć od niego tajemnicę, która pozwoliłaby mu na podróże w czasie. Więźniowi udaje się nadać SOS, które dociera do Mahonii i Orchidei. Kobiety pod nieobecność Yansa postanawiają same wyruszyć na ekspedycję ratunkową i ocalić Rhanisa. Nie wiedzą jednak, na jak wielkie narażają się niebezpieczeństwo...
[Świat Komiksu 15]


Prosiak
W grudniu 1999 miała się ukazać długo oczekiwana reedycja Ósmej czary Prosiaka.


KRON
Ukazał się KRON - komiks reklamujący wódkę o tej samej nazwie. Wydawany na papierze powlekanym jak kwartalnik (lub dwumiesięcznik, są różne wersje). Autorami rysunków są Polch i Truścinski. Ten pierwszy wypada dość słabo, ten drugi prezentuje coś nowego - czytelny rysunek ze wspaniałym kolorem. Akcja komiksu rozwija się powoli, ale wiele osób miało niezły ubaw. Autorzy pokusili się o dowcip - na drugiej planszy komiksu na trawniku leży zgubiona rakieta Grom. W sumie nic specjalnego, ale w telewizji reklamowany jest komiks (nieważne, że chodzi o wódkę), a to duży krok naprzód.
Koledzy z RAKa czekają na komiks S(z)mirnoff :-)


Cartoon Network
Pojawił się magazyn Cartoon Network. Jest to zbiór komiksów raczej dla dzieci. Nie ma tu takiej drapieżności, jak w kreskówkach. Ale jest rozkładówka z Didi i Dexterem!
Ten komiks powstał chyba dla otarcia łez po zakodowaniu Cartoon Network...


X Ogólnopolski Festiwal Twórców Komiksu w Łodzi
Rosiński na spotkaniu z fanami mówił, że popiera piractwo, o ile jest to piractwo szczytne, tzn. gdy nie można czegoś zdobyć inaczej (chodziło o prezentacje komiksów w internecie). Niestety, nie przywiózł Błękitnej zarazy, której premiera została przesunięta na listopad, pokazywał tylko okładkę.
Kołodziejczak uklęknął przed Rosińskim nazywając go Mistrzem (niestety, nie zdążyłem zrobić zdjęcia, bo miałem schowany aparat, wielka strata). Wiele osób psioczyło na kolportaż nowych komiksów Egmontu, Kołodziejczak radził nękać księgarzy (więcej o Egmoncie niżej). Kamil Śmiałkowski przywiózł 450 egzemplarzy Piętna wygnańców po polsku i wszystko sprzedał w połowie dnia. Miała się w ten sam dzień odbyć oficjalna premiera tegoż, ale Kołodziejczak się spóźnił.

Również Michaś Antosiewicz (twórca Krakersa) biadolił, że przywiózł tylko 75 egzemplarzy nowego numeru. Machina medialna i nazwisko Rosińskiego spowodowały, że przez tegoroczny Festiwal przewaliło się znacznie więcej ludzi niż przez poprzednie.

Rozmawiałem z Tomkiem Kołodziejczakiem na temat źle realizowanych przesyłek. Powiedział, że nie może od firmy Infor wymagać wymiany uszkodzonych albumów, gdyż dostał tylko dziesięć listów od niezadowolonych osób. Jednocześnie zapewnił mnie, że następna przesyłka będzie w mniejszej kopercie, żeby się komiksy nie chlebotały. O usztywnieniu ich nie wspominał. Apeluję do osób, które dostały uszkodzone komiksy w ramach Klubu Świata Komiksu aby napisały o tym Egmontowi.
Tomek mówił też (w rozmowie z tłumem) o tym, że chce wydać w przyszłym roku wszystkie niewydane dotąd w Polsce Thorgale, po czym chce wznowić wszystkie Thorgale w luksusowym wydaniu dla kolekcjonerów.
Nieoficjalnie usłyszałem, że chce wydać 18 albumów w przyszłym roku z czego dwa autorstwa Polaków (spróbuję uzyskać jakieś szczegóły).

Dwa zdjęcia Rosińskiego w Łodzi. Są dość kiepskie - po pierwsze nie miałem lampy (lub też, jak kto woli, filmu do robienia fotek w przy sztucznym oświetleniu), po drugie nie ja je robiłem.

Na pierwszym zdjęciu Rosiński siedzi w czasie otwarcia imprezy. Z przodu widać głowy fanów klęczących by otrzymać autograf.

[Rosiński w czasie otwarcia imprezy]

Na zdjęciu drugim Rosiński jest oblegany przez fanów oczekujących na autograf Mistrza (siedzi na krześle, widać jego plecy) w czasie specjalnie zorganizowanej sesji.

[Rosiński oblegany przez fanów]

W pierwszy dzień niewiele osób odeszło zadowolonych, dopiero w drugi dzień autografami zostali obdzieleni wszyscy zainteresowani. Tyle, że tych zainteresowanych było wtedy znacznie mniej, bo większość odjechała do domu już w sobotę (w tym ja).


Recenzje pism nabytych w Łodzi


Komiks Forum
Po pierwsze - katalog festiwalu, znowu wydany w ramach Komiks Forum. Objętość - 64 strony. Niestety, jak zwykle monochromatyczny, przez co wszystkie barwne komiksy sporo tracą. Zawiera w zasadzie same ciekawe komiksy, choć mi osobiście się dwa nie podobały. O tym kto wygrał i czy znajduje się w katalogu napisze Wojtek Birek już niedługo.


AQQ
AQQ nr 18 jest jeszcze grubszy od poprzedniego! I ma 2000 nakładu! Wszystko to przez sponsora, Fundację Batorego (dzięki!). Zawiera ogromną ilość materiału a autorzy obiecują następny numer jeszcze w tym roku. Dużo komiksów, dużo debiutów (z czego dwa w całości), dużo publicystyki (m.in. opis 9 konwentów z okazji tego dziesiątego i krótki wywiad z Rosińskim). Autorzy w tym numerze to: Radosław Kleczyński i Sławomir Jezierski, Wojtek Nawrot, Jacek Michalski, Marcin Cabański, Jarosław Żukowski, Maciej Wojtyszko i Tomasz Tomaszewski, Grzegorz Weigt, Filip Myszkowski, Krzysztof Różański, Mateusz Skutnik, Piotr Milczarek, Soren Behncke, Igor Baranko oraz (w debiutach) Mariusz Woźniak i Maciej Łoś (tak, w debiutach! Witek Tkaczyk stwierdził, że dopiero ten komiks Maćka mu się podoba). Szkoda tylko, że te "debiutanckie" prace takie pomniejszone. AQQ w rozkwicie!


Krakers
Krakers nr 10. Niestety, wbrew obietnicom, nadal czarno-biały. Na okładce znany z Czasu Komiksu troll Andruth zjada krakersa :-). W tym jubileuszowym numerze Michaś wspomina co do tej pory wydał (nie tylko Krakersa). W numerze swe prace przedstawili Maciek Mazur, Jacek Celadyn (do scenariusza Michasia Antosiewicza i swojego), M. Skutnik (do scenariusza N. Skrodzkiego), Radosław Karkulowski (komiksowa adaptacja Pani Twardowskiej), Wojtek Birek (nowa przygoda Minusa), Papcio Chmiel, Sławek Jezierski (do scenariusza Radka Kleczyńskiego) i oczywiście Sławek Kiełbus. Numer uzupełnia publicystyka: wywiad z Wojtkiem Birkiem, tekst o pikantnej serii Piotruś Pan Loisela napisany przez Wojtka, teksty o narracji parakomiksowej w malarstwie egipskim (staroegipskim, dla uściślenia) oraz o sytuacji komiksu w Polsce autorstwa Bartka Kurca, relacja z Siobaniady i oczywiście Infokrakers. Na Festiwalu można było zakupić nr 10 bis, zawierający tylko komiks Non Stop Maćka Łosia.


KKK
KKK powraca! Po długiej przerwie wreszcie Krakowski Klub Komiksu się odezwał. W czasie tej przerwy dokonał się przewrót w Klubie, o czym pisze Kamil Śmiałkowski we wstępniaku do numeru ósmego. Twórcy wyglądu starego KKK odeszli śmiertelnie obrażeni i niedawno wydali pierwszy numer swojego pisma Cyrkielnia, które jest kontynuacją linii programowej starego KKK. W konsekwencji nad robieniem KKK zasiedli inni ludzie i zrobili inne pismo. Jest poważniejsze a przede wszystkim legalne, gdyż wydane przez wydawnictwo Urocza. Do tej pory wyszły dwa nowe numery. W nich m.in. wywiad z Kasprzakiem i jego komiks, wywiad z Kołodziejczakiem, komiksy na bazie pomysłów Kamila i wiele innych.


Cyrkielnia
Dla sprawiedliwości - Cyrkielna - Masoński Magazyn Komiksowy. Mam ją już od września dzięki Wojtkowi Birkowi. Jak już napisałem, kontynuuje linię programową starego KKK. Jest więc trochę rubasznego humoru, świetny artykuł o tym, dlaczego na polski rynek nie weszło wydawnictwo Tulipan (ten artykuł to żart!) i masa fajnych komiksów, wśród nich Hellboy (pirat oczywiście). Pismo drukowane, a nie kserowane. Głównym przesłaniem pisma jest hasło "Strzeż się Mużyda!". Pomysł na tą całą masonerię jest świetny.


Czerwony Karzeł - Komiks
I na koniec Komiks Czerwony Karzeł nr 3. Jest to wydanie specjalne, zawierające przerysowany przez innych autorów pierwszy epizod kultowego Wampirus Wars Jana Platy-Przechlewskiego oraz artykuł Jerzego Szyłaka poświęcony temu komiksowi.


Thorgal
W październiku 1999 ukazał się się dwudziesty piąty album Thorgala zatytułowany Błękitna zaraza. Pewnego dnia Jolan odkrywa na dryfującej łodzi zwłoki o dziwnym - sinoniebieskim kolorze. Zmarłemu towarzyszą tylko szczury. Jeden z nich boleśnie gryzie Jolana w ramię. Nieco później cała rodzina zostaje zaatakowana przez hordę karłowatych piratów. Z opresji ratuje ich tajemniczy nieznajomy. Arkan, ich wybawca, jest dziedzicem wspaniałego królestwa. Aaricia, oczarowana galanterią Arkana, nie zdaje sobie sprawy, że na jej rodzinę czyha prawdziwe niebezpieczeństwo. Tymczasem rana na ramieniu Jolana zaczyna się zaogniać. Szarmancki do tej pory gospodarz staje się niebezpiecznym monstrum. Czy Thorgalowi uda się wyrwać rodzinę ze szponów niechybnej śmierci? I czym naprawdę jest Błękitna Zaraza? [Świat Komiksu 13]


Gwiezdne Wojny - Komiks
Wyszedł pierwszy numer pisma Gwiezdne wojny - Komiks wydawanego przez Egmont Polska (to niesamowite, że wyszli z amerykańskim komiksem). Każdy numer ma zawierać 3-4 opowieści, część w całości, część w odcinkach. Autorzy zapewniają, że mają przygotowany materiał na 12 numerów. Szkoda, że w tych planach nie zawarto komiksu Koniec Imperium, który jest kontynuacją wydanego przez TM Semic Mrocznego Imperium. Pierwszy numer zawiera opowieści o scenariuszu na przyzwoitym poziomie i przeciętnym rysunku. Polecam wszystkim fanom Gwiezdnych Wojen.


Garfield
Nakładem Egmont Polska ukazały się dwa tomiki Garfielda Jima Davisa. W odróżnieniu od komiksów wydawanych przez TM-Semic obejmują tylko przygody Garfielda i są czarno-białe. Ich format jest niewielki, na jednej stronie mieści się jeden prasowy pasek. Tytuły tych tomików to Pogromca fal i Strzał w dziesiątkę.


AQQ
Nowy numer AQQ (17) jest grubszy od poprzednich (znowu!) - ma już 80 stron. W zamian za to, że pismo zamiast kwartalnika jest półrocznikiem otrzymujemy moc znakomitych komiksów. Numer otwiera jednostronnicówka Fromax reklamująca AQQ. Następnie jest jeden ze słabszych odcinków Więźnia Jarosława Żukowskiego, po nim Przygody Jeża Jerzego o Draculi (autorzy to oczywiście Rafał Skarżycki - scenariusz i Tomasz Leśniak - rysunki), następnie komiks twórców Jerzego pt. Hot & Dog a traktujący o rzeczach z odzysku (czadowy!), potem Obcy w muszli (o Alienie) Wojciecha Nawrota, potem trochę niczytelny i taki w ogóle dziwny komiks Przygody Nataszy Rafała Szłapy (8 stron!). Następny jest śliczny, słodki, sympatyczny i pełen ciepłego humoru komiks Oskar - urodziny Justynki autorstwa Benedykta Szneidera (scenariusz) i Jakuba Rebelki (rysunki). Ma aż 13 stron (wliczając kadr z okładki AQQ oznaczony numerem 0) i oryginalnie jest chyba kolorowy. Następny komiks ma tytuł który mówi wszystko - Klasyczna nawalanka z zaskakującym zakończeniem. Obmyślił i narysował Filip Myszkowski. Następnie jest dwustronnicowa przygoda Jeża Jerzego - brutalna, szczera i absurdalna (jeden kadr skojarzył mi się z grupą Monty Pythona), zupełnie inna od znanych z np. Jeża Jerzego dla dzieci (ale też nawet inna od tych z Qriozum). Następny komiks to Brzydkie kaczątka Mateusza Skutnika (to ten od Morfołaków); jest ciekawie narysowany a fabuła jest niegłupia (tak to nazwę, bo nie mogę znaleźć innego określenia, w każdym razie mroczny). Z cyklu K-mix z filozofią: Spinoza to komiks Macieja Wojtyszko (scenariusz) i Tomasza Tomaszewskiego (rysunki). Cykl ten przedstawia różnych filozofów. Kolejny jest ciekawy graficznie Łili Rafała Tomczaka. Na końcu numeru, już po publicystyce swą jednostronnicówką Pan Twardowski cieszy czytelników Robert Kolasa. A co w samej publistyce? Obszerny dział recenzji, nie mniej obszerna relacja z 26 Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouléme i trochę mniejsze z IX Ogólnopolskiego Konwent Twórców Komiksu w Łodzi, Trzecich Krakowskich Dni Komiksu oraz Dni z fantastyką z Poznaniu. Wywiady z Piotrem Kanią i Tomaszem Piorunowskim. Artykuł o Jacku Kirby'm, 60-leciu Batmana, o początkach komiksu w Polsce i wiele więcej. Numer z cudowną zawartością. Oby tak dalej, a zapomnę o numerze 15...


Krakers
Ostatnio otrzymałem w prenumeracie numer dziewiąty Krakersa. Zawiera on m.in. ciekawą Radioaktywną opowieść Macieja Łosia (jest w niej parę rzeczy, do których można się przyczepić, ale ogólnie spoko) oraz drugą (i ostatnią) część znakomitego komiksu Jacka Celadyna Hiperdistroj. Zwyczajowo są też Przygody Jeża Jerzego, Kic Przystojniak Radosława Kleńczyńskiego i Sławomira Jezierskiego, Gwidon i Ignac Sławomira Kiełbusa oraz rysunki Roberta Kolasy. Oprócz tego komiks Marka Turka Kolonia, a także artykuł o komiksie radzieckim i oczywiście Infokrakers.


Thorgal
Jest już dwudziesty czwarty album Thorgala. Ma tytuł Arachnéa. Tym razem potworna burza odcięła Thorgala wraz z córeczką od reszty rodziny. Lądują na przepięknej i tajemniczej wyspie, szczelnie otoczonej Mgłami Niebytu. Tym pozornie rajskim miejscem włada nieśmiertelna Arachnea. W zamian za przeróżne dobrodziejstwa świadczone mieszkańcom wyspy, dwa razy w roku, w równonoc wiosenną i jesienną, okrutna królowa żąda od nich młodego, silnego mężczyzny. To daje jej energię niezbędną do wiecznego życia. Jednak żaden z kochanków Arachnei nigdy nie wrócił do żywych. Legenda głosi, że po boskim połączeniu młodzi mężczyźni zostają pożarci przez zachłanną władczynię. Czy Thorgal, ratując córkę, narazi się na tak niebezpieczny związek?
[kc; Świat Komiksu 11]


Yans
Dziesiąty album z przygodami Yansa nosi tytuł "Le Peril Arc-en-ciel" (Niebezpieczna tęcza). Opublikowało go wydawnictwo "Le Lombard". Tęczowa mgła nieuchronnie rozprzestrzenia się na coraz to większych obszarach powoduje śmierć ludzi i zwierząt. Ci, którym udaje się przeżyć, zamieniają się w prawdziwe potwory. Zagłada powoli zbliża się do miasta. Wedle starych przekazów śmiałek, który połączy siedem kolorów tęczy i przejdzie pomyślnie siedem prób, zdobędzie tęczowy miecz - jedyną broń, która jest w stanie zażegnać niebezpieczeństwo. Oczywiście tak trudnemu zadaniu może podołać tylko Yans, który postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o tęczowej zagładzie. Niestety, podczas tego rekonesansu ginie...
Nie obawiajcie się, to nie koniec serii - w przygotowaniu znajduje się następny album przygód Yansa: "Le Secret du Temps" (Tajemnica Czasu).
[Świat Komiksu 10]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa