ARCHIWUM

piątek, 28.03.2008

imprezy:

Pyrkon 2008

Dzisiaj w Poznaniu rozpoczął się Pyrkon, ogólnopolski zjazd miłośników fantastyki. Impreza potrwa do niedzieli. W jej ramach przygotowany został blok poświęcony komiksom (japońskim, amerykańskim i europejskim) oraz japońskiej animacji. Wszystkie informacje na temat konwentu znajdziesz na stronie oficjalnej.
[opr. na podst. materiałów organizatorów]


piątek, 28.03.2008

zapowiedzi:

5 doskonałych plansz

Wydawnictwo Kultura Gniewu zaprezentowało pięć przykładowych plansz z długo oczekiwanego komiksu "5 to liczba doskonała" Igorta, który do sprzedaży ma trafić w przyszłym tygodniu. 176 stron albumu w powiększonym formacie A4 będzie kosztowało 72,90 zł.

Opis wydawcy:
Niezwykła opowieść prosto z Włoch, gdzie sny pewnego mafiosa zmieniają się w koszmary. Peppino Lo Cicero spędził życie wykonując rozkazy jednego z wielkich donów Neapolu. Był oddanym żołnierzem mafii, gangsterem bezwzględnym, ale z zasadami. I kiedy wydaje mu się, że na zasłużonej emeryturze w końcu odpocznie, dramatyczne wydarzenia zmuszą go do ponownego sięgnięcia po broń. I wymierzenia jej w swoją mafijną rodzinę...

"5 to liczba doskonała" to nie tylko trzymająca w napięciu historia Peppino, ale również swoisty hołd złożony opowieściom o mafii. Jej autor - Włoch ukrywający się pod pseudonimem Igort - pełnymi garściami czerpie z tradycji gatunku. W jego dziele bez trudu odnaleźć można ślady fascynacji kryminalnymi komiksami Willa Eisnera z lat 40, filmami noir i obrazami Martina Scorsese, powieściami Mario Puzo, a także japońską mangą.

Inspiracje te służą jednak Igortowi do stworzenia własnej, wyjątkowej historii, w której nie brak spektakularnych scen strzelanin i pościgów, ale także poczucia humoru oraz czułości, z jaką Włoch portretuje swoich bohaterów. Nawet tych najgorszych.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 26.03.2008

zapowiedzi:

Drugi tom "Balsamisty" w czerwcu

Do premiery pierwszego tomu "Balsamisty" Mitsukazu Mihary jeszcze ponad 3 tygodnie, a wydawnictwo Hanami już zaprezentowało okładkę i opis drugiego. Jego premiera planowana jest na 9 czerwca.

Opis tomu:
Każdy, kto stracił kogoś bliskiego, musi zmierzyć się z uczuciem żalu i pustki. Inaczej cierpi matka, której umarło dziecko, inaczej kobieta żegnająca ukochanego. Przystosowanie się do nowego stanu rzeczy bywa trudne, czasem wręcz niemożliwe. Zdarzają się również sytuacje, kiedy czyjaś śmieć pozwala żyjącym rozpocząć nowy etap w życiu. Mamiya Shinjiro wykonując swoją pracę pomaga nie tyle zmarłym, co ich żyjącym krewnym. Kiedyś on też potrzebował zrozumienia i akceptacji. Wtedy na jego drodze pojawiła się ekscentryczna i niezwykła osoba.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 26.03.2008

www:

Jim Aparo bohaterem "KZ" nr 49

W ubiegłym tygodniu ukazał się 49 numer magazynu miłośników komiksu "KZ". W środku między innymi: tekst poświęcony Jimowi Aparo, szerokie podsumowanie komiksowego roku 2007, przedpremierowa recenzja "The Mystery Play", wnikliwe omówienie "Sinestro Corps War", porównanie książkowej i filmowej wersji "Jestem legendą". Oprócz tego sporo recenzji komiksów wydanych w Polsce i za granicą, komiksowe przygody Kiziora, felietony oraz konkurs.
[Jakub Syty]


środa, 26.03.2008

wrak:

"Buty" na start!

Od dzisiaj czytelników WRAK-a będzie witała ilustracja wykonana przez pierwszą damę polskiego komiksu, Aleksandrę Spanowicz. Małodobry i Jan Tajemnik to bohaterowie "Butów", które ukazały się w grudniu nakładem Timofa i cichych wspólników. Poza tym albumem prace rysowniczki pojawiły się w ubiegłym roku w trzech antologiach: "11/11", "Copyright" i "Niewinne dzieci".

Aleksandra Spanowicz (z domu Czubek) otrzymała w 1994 roku Grand Prix na konwencie w Łodzi za pracę "Miasto nocą" (przedrukowaną w "Antologii" na 15-lecie imprezy). Rok później "Butami" obroniła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym okresie wykonała też szereg odcinków "Wampira" do scenariuszy Jerzego Szyłaka opublikowanych w wielu magazynach komiksowych.

Tutaj możesz obejrzeć poprzednie ekrany tytułowe WRAK-a autorstwa Marka Oleksickiego, Rafała Gosienieckiego czy Ziuta Skupniewicza.
[Jarek Obważanek]


sobota, 22.03.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Death Note" tom 4: "Miłość"
Scenariusz: Tsugumi Ohba
Rysunki: Takeshi Obata
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Shueisha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 208
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,95 zł
ID: 1983


"Naruto" tom 24: "W tarapatach"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 1984


"Piekielny zakon"
Tytuł oryginału: The Convent of Hell
Scenariusz: Ricardo Barreiro
Rysunki: Ignacio German Noé
Tłumaczenie: Panonia Longobard
Wydawca: Hella Komiks
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Eurotica
Data wydania oryginału: 03.1998
Liczba stron: 64
Format: 21 x 28 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 32,00 zł
ID: 1985
Opis wydawcy:
Hiszpania, lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Pozornie życie w klasztorze marianitek bosych płynie zgodnie z odwiecznie ustalonym rytmem. Grube mury klasztoru kryją jednak mroczne, pełne ciemnych żądz sekrety. Tajemnicze, zamurowane przed laty wejście prowadzi do odkrycia świata mroku, perwersyjnych praktyk seksualnych, w którym nie ma miejsca na świętość, wstyd i litość. Do walki z ogarniętymi szatańskimi żądzami zakonnicami staje Watykan, jego specjalni wysłannicy, a nawet oddział templariuszy. Czy to wystarczy, aby zaprowadzić porządek w klasztorze?
[Hella Komiks]


przykładowe plansze

"Planetary" tom 1: "Dookoła świata i inne opowiadania" cz.1
Tytuł oryginału: All Over the World and Other Stories
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: John Cassaday
Kolory: Laura Depuy, David Baron, WildStorm FX
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - WildStorm
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 1986*

 

Recenzja

Opis wydawcy:
Axel Brass był członkiem niezwykłego stowarzyszenia grupującego wybitne osoby, które swymi czynami budowały lepszą przyszłość. Jednak gdy skusiła ich możliwość wykorzystania w swej działalności artefaktu o niepojętych możliwościach coś poszło nie tak...

Wyspa Zero to teren, do którego dostęp mają tylko wybrańcy, a o władze nad nim boje toczą Rosja i Japonia. Co się stanie, gdy samozwańczy pisarz - rewolucjonista zawita na tym skrawku lądu? Czy poznanie sekretów wyspy naprawdę trzeba opłacić krwią?

Chi Wai był policjantem w Hong Kongu. Został zamordowany w trakcie śledztwa... a teraz powrócił, by dokonać zemsty. Ale to nie wszystko - bo tuż pod ziemią, w miejscu gdzie Chi Wai stracił życie, na odkrycie czeka jeszcze jeden, znacznie starszy sekret...

Świat kryje wiele tajemnic. A Elijah Snow, nowy członek organizacji Planetary, bardzo szybko przekona się, jak wiele ukryto przed wzrokiem zwykłych obywateli.
[Manzoku]


piątek, 21.03.2008

imprezy:

Fotograficzna relacja z Warszawy

Zapraszam do obejrzenia relacji z tegorocznych Warszawskich Spotkań Komiksowych. Zdjęcia obejmują wszystkie spotkania w małej i dużej sali, jak również fragment sesji autografów. Z braku zainteresowania nie odbyło się poranne spotkanie z Ryszardem Dąbrowskim.

Inne zdjęcia z 8. WSK możesz obejrzeć na Alei Komiksu i Polterze. Natomiast Gildia sukcesywnie publikuje nagrania wideo z poszczególnych spotkań.

Mniejsze, bardziej subiektywne fotorelacje znajdziesz też na Dolnej Półce, Przypadkiem i blogu Kolca .
[Jarek Obważanek]

Prelekcja "Kajko i Kokosz pod lupą".
fot. Jarek Obważanek


poniedziałek, 17.03.2008

imprezy:

Raport z Warszawy

  Egmont Polska
 • Kluby Kawalarzy i Dziewczyn przyjęły się gorzej, niż oczekiwano. Kolejny "Titeuf" ukaże się dopiero w kwietniu, dzięki czemu wydany w lutym "Kid Paddle" będzie mógł dłużej być obecny w punktach sprzedaży. Jeśli zmniejszenie częstotliwości nie pomoże zwiększyć sprzedaży, oba kluby zostaną zamknięte i Egmont nie będzie podejmował kolejnej próby wejścia z komiksem humorystycznym.
   
 • Egmont mocno naciska na komiks dziecięcy. Uruchomił już serię "Młodzi Tytani" w ramach kolekcji "DC dla dzieci", a w kwietniu ruszy "Spider-Man" w ramach "Marvela dla dzieci". Oba tytuły w formacie kieszonkowym zbliżonym do "Giganta", ale w mniejszej objętości. Z kolei w czerwcu ruszy pismo "Spider-Man & friends", którego grupą docelową mają być przedszkolaki.
   
 • "Przygody Tintina" drukowane będą w Chinach w międzynarodowej koprodukcji. Wszystkie trzy trójpaki mają ukazać się na raz w okolicach listopada.
   
 • "Arq" Andreasa w przyszłym roku. Egmont wspólnie z Delcourt digitalizują materiały drukarskie.
   
  Kultura Gniewu
 • "Sala prób" trafi do dystrybucji za dwa tygodnie razem z "5 to liczba doskonała".
   
 • Śledziu nie przywiózł na WSK płyty z drugim tomem "Na szybko spisane", ale materiały ma dostarczyć wydawcy na dniach. Kultura Gniewu planuje premierę tego albumu na przełom kwietnia i maja.
   
 • Poza już anonsowanymi na WRAK-u tytułami Szymon Holcman ujawnił jeszcze jeden planowany przez Kulturę Gniewu: mangę "Kobiety" Yoshihiro Tatsumiego.
   
 • Drugi tom "Pierwszej brygady" autorzy chcą przygotować na grudzień. Ma być grubszy od pierwszego, akcja ma być o wiele bardziej widowiskowa, międzykontynentalna (wiadomo, że będzie się toczyć m.in. w USA).
   
 • Łukasz Ryłko pracuje nad drugim tomem "Śmiercionośnych". Przywiózł na WSK teczkę ze szkicami, które prezentował publiczności. Album ma być dwa razy grubszy od pierwszego i na pewno nie ukaże się w tym roku.
   
  Timof i cisi wspólnicy
 • Timof planuje na ten rok trzy tytuły rosyjskie. Już w kwietniu komiks w klimatach Manary "Wrota Alicji" Komardina i Hihusa, a w październiku albumy Komardina (prawdopodobnie science fiction) i Tkalienki (historia nawiązująca do "Pikniku na skraju drogi" Strugackich). Ponadto w tym roku zbiorcze wydanie trylogii Słowaka Branko Jelinka "Oskar Ed".
   
 • Z polskich tytułów Timof zapowiedział dwa komiksy Termosa: "Kapitan Ewicz na tropie" i parodię "300" zatytułowaną "300 z Termosa". Przed nami jeszcze cztery odcinki "Domu żałoby", ostatni pod koniec tego roku lub na początku następnego.
   
 • W pierwszym numerze "Ziniola" dwa komiksy Nicolasa Mahlera i jeden Jose Fernandesa, wywiady z obydwoma autorami, artykuły Gizickiego, Konwerskiego, Sytego, Sztybora, Szyłaka, Turka, w tym m.in. bloczek tekstów o komiksach niemych, coś o Saudku, o Batmanie i o "Books of Magic". W maju lub czerwcu ruszy strona internetowa magazynu.
   
 • W październiku ma się ukazać zbiór najlepszych kawałków ze starego, kserowanego "Ziniola".
   
 • Następnym komiksem Daniela Chmielewskiego ma być ponad 300-stronicowe "Zapętlenie". Tematyka albumu (czy też rozprawy filozoficznej) ma obracać się dookoła gestu, znaku, wspólnoty i autonomii.
   
  inni wydawcy
 • Mucha planuje wydać w tym roku około 10-12 albumów. Będzie to przede wszystkim Marvel, ale też DC i Dark Horse (wydawnictwo nie zamierza wykraczać poza tytuły amerykańskie). W tym roku kolejne dwa tomy "Astonishing X-Men", poza tym "Avengers: Disassembled", "New Avengers", "Loveless", "Marvels", "Silver Surfer: Requiem".
   
 • Post przed wakacjami zamierza wydać album "Serca z piasku" ["Coeurs de sable"] Philippe'a Paringaux (scenariusz) i Jacquesa De Loustala (rysunki). Do końca marca wydawca ma ogłosić więcej informacji na temat swoich planów. Na razie wiadomo jedynie, że niedługo doczekamy się kontynuacji "Lupusa".
   
 • Manzoku w kwietniu rozpocznie wydawanie serii "Y: The Last Man". Następne tomy w lipcu i październiku. Papier offsetowy.
   
 • Hella, poza już zapowiedzianymi tytułami, planuje album "Piano Tuner" Noego.
   
 • Zin Zin Press zapowiedział "Pozdrowienia z Serbii" Aleksandra Zografa.
   
 • Truściński zaczął pracę nad komiksową adaptacją "Złego" Tyrmanda. Projekt ma się zamknąć w około 120 stronach a kolor ma położyć Krzysztof Ostrowski.
   
 • Paweł Zych ciągle pracuje nad komiksem historycznym "Infamis". Docelowo ma mieć trzy tomy, pierwszy teoretycznie jeszcze w tym roku nakładem Taurusa. Główny bohater, odwrotnie jak w "Potopie", zaczyna swą drogę jako bohater pozytywny, a kończy jako rozbójnik (konkretnie Lisowczyk).
   
 • Wydawnictwo Mazoleum planuje wydać jeszcze dziewięć albumów i zakończyć działalność. Prawie wszystkie mają stworzyć wspólnie Świdziński i Rzecznik. Wśród pomysłów autorzy wymieniali western, horror czy komiks samurajski. W dalszych planach jest też druga część "Przygód powstania warszawskiego".
   
 • Następna edycja WSK 14 marca 2009 roku w Centrum Łowicka. Miejsce jest już zarezerwowane.

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 17.03.2008

zapowiedzi:

Zapowiedzi Egmontu do sierpnia

Tradcyjnie Egmont przywiózł na WSK listę swoich zapowiedzi - tym razem do sierpnia włącznie. W czerwcu ma zostać uruchomiony "Hellblazer" a w sierpniu "Dreaming". Garść komentarzy do poniższych planów w powyższym raporcie. A same plany oczywiście mogą ulec zmianie.

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 17.03.2008

imprezy:

Liberatore, Manara i Moebius na MFK

Podczas WSK organizatorzy MFK w Łodzi ogłosili nazwiska zagranicznych gości, którzy przyjęli zaproszenie na tegoroczną edycję imprezy. Są to: Jean "Moebius" Giraud, Gaetano "Tanino" Liberatore, Milo Manara, Grzegorz Rosiński, Sylvain Savoia i Marzena Sowa. Wiadomo już, że będzie wystawa oryginalnych plansz Manary. Sprowadzenie prac innych autorów zależy m.in. od możliwości finansowych organizatorów. Adam Radoń zdradził, że wystawa Rosińskiego ubezpieczona była na 600 tysięcy euro a jej koszt z transportem i ochroną wyniósł 40 tysięcy złotych. Wizycie Liberatore ma towarzyszyć premiera komiksu "Lucy", nie wiadomo jednak kto ma go wydać. Organizatorzy chcą też sprowadzić José Fernandesa i kolejnego autora komiksów o świecie Troy, a wydawnictwo Ladida już zaprosiło Nicolasa Robela.

W tym roku festiwal obchodził będzie 75-lecie Koziołka Matołka i 50-lecie twórczości Janusza Christy (planowana jest wideokonferencja z autorem).
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 17.03.2008

sklepy:

Wydane na WSK

"Alois Nebel" tom 3: "Złote Góry"
Tytuł oryginału: Zlaté Hory
Scenariusz: Jaroslav Rudiš
Rysunki: Jaromír 99
Tłumaczenie: Michał Słomka
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Labirynt
Data wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 120
Format: 16,6 x 23 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1950*
Opis wydawcy:
Ostatni tom trylogii opisuje dalsze losy Nebla, który postanowił rozstać się definitywnie z pracą na kolei i zamieszkać w położonych niedaleko Białego Potoku Złotych Górach. Miejsce to owiane jest tajemniczą legendą z przeszłości mówiącą o ukrytych tam przez Niemców pod koniec wojny skarbach, których jak dotąd nikt nie odnalazł. Do Złotych Gór w odwiedziny do Aloisa podąża Kwieta. Niespodziewanie wszystkich zaskakuje wielka ulewa i powódź.
[Zin Zin Press]


"Astonishing X-Men" tom 2: "Niebezpieczni"
Tytuł oryginału: Dangerous
Scenariusz: Joss Whedon
Rysunki: John Cassaday
Kolory: Laura Martin
Tłumaczenie:
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 11.2005
Liczba stron: 156
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 65,00 zł
ID: 1951


"Biocosmosis" tom 3: "Quiciuq"
Scenariusz: Edvin Volinski
Rysunki: Nikodem Cabała
Kolory: Grzegorz Krysiński
Wydawca: ProArte
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 52
Format: 22 x 30,2 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja:
Cena: 27,20 zł (oprawa miękka), 34,70 zł (oprawa twarda)
ID: 1952


przykładowe plansze

"Bird" tom 1: "Tatuaż"
Tytuł oryginału: The Tatoo
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Juan Bobillo
Tłumaczenie: Bartek Sutor
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Erko
Data wydania oryginału: 09.2001
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1953*
Opis wydawcy:
Jobeth Benton jest młodą i piękną kobietą. Odziedziczyła właśnie wielomilionową fortunę i ma stanąć na czele potężnej rodzinnej firmy. Ma wszystko: pieniądze, władzę oraz miłość ukochanego. Wydaje się, że życie leży u jej stóp. Jednak nieprawdopodobne okoliczności, które następują wnet jedna po drugiej, niszczą cały jej świat. Zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, zniewolona, narkotyzowana, stacza się na samo dno. Jednak pojawia się coś... ognisty ptak; jej zjawa, jej fantom. Czy dzięki niemu uda się nowonarodzonej Bird powrócić do świata żywych i odkryć otaczający ją zbrodniczy spisek?
[Sutoris]


przykładowe plansze

"Bossi & Bosso": "O jedną umowę za daleko"
Scenariusz: Dakub "Dem" Jebski
Rysunki: Michał "Vigor" Dzitkowski
Wydawca: Dolna Półka (brak ISBN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 32
Format: 17 x 24,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 8,00 zł
ID: 1954*
Opis wydawcy:
Bossi jest zwykłym sprzedawcą w budce z hamburgerami. Marzy mu się jednak kariera kulinarnego wirtuoza. Bosso zaś jest jego starym znajomym, pozbawionym stałego źródła zarobku. Życie obu bohaterów ulega drastycznej zmianie, gdy nadeptują na odcisk pewnej bardzo wpływowej osobie.

Niesamowita przygoda Bossiego i Bosso, dwóch everymanów w świecie pełnym praw i zasad kreowanych przez kochającego rodzica jednego z nich!
[Dolna Półka]


"Brzoskwinia" tom 14
Scenariusz: Miwa Ueda
Rysunki: Miwa Ueda
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 168
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 1955*
Opis wydawcy:
Kairi rozstaje się z Momo, ponieważ skrycie kocha się w Misao-san, ale nie ma odwagi jej tego wyznać. Momo bardzo cierpi, udaje jednak, że wszystko jest w porządku. Sae namawia Kairiego, żeby wyjawił Misao swe uczucia. Misao jest bardzo zaskoczona i odrzuca chłopaka. Kairi udaje się w samotną podróż. Czy Momo będzie czekała? Tymczasem Sae knuje już nową intrygę i namawia Tyjego, aby zatrudnił się w sklepie, w miejsce Kairiego. Momo jest bardzo zaskoczona.
[Egmont Polska]


"Chicanos" tom 3: "Czy krew jest czerwona?"
Tytuł oryginału: ¿La sangre es siempre roja?
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie: Magdalena Bujok
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Norma
Data wydania oryginału: 07.2006
Liczba stron: 100
Format: 20,8 x 29,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1956*
Opis wydawcy:
Witajcie w świecie pełnym handlarzy narkotyków, morderców, złych policjantów i dobrych bandytów. Witajcie w świecie upadku moralnego, kłamstwa i zbrodni. Witajcie w świecie, gdzie życie ludzkie nie posiada żadnej wartości. Witajcie w świecie A.J. Jalisco - prywatnej detektyw przemierzającej slumsy Nowego Jorku w poszukiwaniu sprawiedliwości, prawdy i... miłości.
[Sutoris]


"Chicanos" tom 4: "Autobus morderca"
Tytuł oryginału: El autobús asesino
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie: Magdalena Bujok
Wydawca: Sutoris
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Norma
Data wydania oryginału: 10.2006
Liczba stron: 100
Format: 20,8 x 29,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1957
Opis wydawcy:
Ostatni tom błyskotliwej i pełnej humoru oraz suspensu serii. Wieczny pechowiec - Alejandrina Jalisco - prywatny detektyw o pięknym wnętrzu i nieco mniej pięknej urodzie kontynuuje swą heroiczną walkę na ulicach Nowego Jorku o godność, miłość i sukces zawodowy. Czy los tym razem pozwoli jej osiągnąć pełnię szczęścia?
[Sutoris]


"Deduktor. Ekskluziw"
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Marcin Nowakowski
Wydawca: Atropos
Data wydania: 03.2008
Wydanie: I poszerzone
Liczba stron: 72
Format: 21,0 x 29,7 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 50 egz.
Cena: 79,00 zł
ID: 1958
Opis autorów:
Jesteś w opałach, a twoje fundusze nie pozwalają ci na zatrudnienie detektywa Rutkowskiego? Agencja detektywistyczna "Deduktor" może do najlepszych nie należy, ale za to jest tania. Jej pracownicy Marian, Bart i Charlie podejmą się niemal każdego zadania, bo jak wiemy w kraju lekko nie jest. W pracy pomaga im (choć rozprasza) seksowna sekretarka Ilona, bez której firma już wielokrotnie zostałaby zlicytowana za długi.

Wydanie kolekcjonerskie ograniczone do 50 numerowanych, odręcznie sygnowanych egzemplarzy. Edycja poszerzona o niepublikowaną dotychczas historię "Nie wszelki duch Pana Boga chwali" (w której Charlie jedzie na turniej rycerski), plakat oraz ilustrację wykonaną przez Zbigniewa Kasprzaka. Poza tym nowa okładka z obwolutą.
[pArt Studio]


"Dni pośród nocy"
Tytuł oryginału: Midnight Days
Scenariusz: Neil Gaiman, Matt Wagner
Rysunki: Richard Piers Rayner, Dave McKean, Mike Hoffman, Mike Mignola, Steve Bissette, Kim DeMulder, John Totleben, Teddy Kristiansen
Kolor: Tatjana Wood, Dave McKean, Danny Vozzo
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Obrazy grozy
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 160
Format: 17,6 x 26,6 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,00 zł
ID: 1959*
Opis wydawcy:
Zbiór opowieści: "Sandman: Teatr nocy", "Przytul mnie", "Bracia", "Drzewa jak bogowie", "Jack w zieleni".

Mistrz grozy i suspensu Neil Gaiman przedstawia pięć nigdy niepublikowanych w Polsce historii z początków jego kariery, w tym na nowo zilustrowaną, premierową opowieść o Potworze z Bagien. Komiksy te, niektóre lekkie i rozrywkowe, inne nastrojowe, doskonale ukazują wszechstronność tego popularnego autora.

W "Teatrze nocy" Sandman ze Złotej Ery bada odwieczną tajemnicę i, jeden jedyny raz, staje oko w oko ze swym imiennikiem, Snem z Nieskończonych.

W "Przytul mnie" odziany w płaszcz mag John Constantine musi zmierzyć się z duchem, któremu doskwiera jakże współczesna samotność.

W "Braciach" dalsza rodzina Potwora z Bagien spotyka niezwykłego przybysza z epoki Dzieci Kwiatów - i zdecydowanie niezachwycony rząd Stanów Zjednoczowych.

W "Drzewach jak bogach" na wpół obłąkany człowiek-roślina zgłębia tajemnicę istnienia.

A w nigdy dotąd niepublikowanym "Jacku w zieleni" Potwór z Bagien z dawnych czasów poznaje grozę świata - zarówno wielkiego, jak i małego.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Duds Hunt"
Scenariusz: Tetsuya Tsutsui
Rysunki: Tetsuya Tsutsui
Tłumaczenie: Radosław Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Ki-oon Ltd.
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 176
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały i kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,00 zł
ID: 1960*

WRAK POLECA

Recenzja

Opis wydawcy:
Nakanishi jest akwizytorem sprzedającym ubezpieczenia na życie. Poniżany zarówno przez klientów, jak i zwierzchnika, za namową znajomego z Internetu postanawia zaznać w życiu odmiany, a przy okazji nieźle zarobić. Bierze udział w miejskiej grze Duds Hunt.

Nakanishi nie zna czasu rozpoczęcia rozgrywki, ale wie, że jedyna zasada, to brak jakichkolwiek zasad. Pchany chęcią łatwego zarobku, a może również zafascynowany przemocą, daje się pochłonąć Duds Hunt.
[Hanami]


"Dziadek Leon"
Tytuł oryginału: Léon la Came
Scenariusz: Sylvain Chomet
Rysunki: Nicolas de Crécy
Tłumaczenie: Katarzyna Wójtowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 160
Format: 22,3 x 29,7 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 79,00 zł
ID: 1961*
Opis wydawcy:
W 1921 roku Léonce Houx-Wardiougue założył fabrykę kosmetyków. Obecnie jego syn Aymard przejął stery interesów i próbuje stworzyć nowoczesne przedsiębiorstwo. Géraldo-Georges, syn Aymarda i wnuk Léonce'a, zajmuje się kampanią marketingową zorganizowaną wokół osoby dziadka, mającą na celu odbudowę potęgi rodzinnej firmy.

Géraldo-Georges jest prawiczkiem i tchórzem, dlatego ojciec nim pogardza. Jednak Léon postanawia wprowadzić wnuka w prawdziwe życie. Daje mu do palenia dziwne papierosy i pomaga odnaleźć własną drogę - na zgubę reszty rodu.

Wybitny album klasyków współczesnego komiksu francuskiego - rysownika Nicolasa de Crécy'ego (m.in. znakomita seria "Bibendum Céleste") i scenarzysty Sylvaina Chometa, twórcy filmu "Trio z Belleville". Połączenie surrealizmu z krytyką współczesnego, konsumpcyjnego stylu życia, a jednocześnie śmieszna, wzruszająca i przerażająca historia o życiu pewnej bogatej rodziny, która ma ambicję pozostania na szczycie high life'u.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Hardkorporacja" nr 1
Redaktor naczelny: Paweł "Szaweł" Płóciennik
Okładka: Marek Oleksicki
Wydawca: Hardkorporacja (brak ISSN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 44
Format: 16,9 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały i kolorowy (3 strony)
Dystrybucja:
Nakład: 300 egz.
Cena: 12,00 zł
ID: 1962*

 

Recenzja

Nowy bezkompromisowy magazyn komiksowy zorientowany na kulturę hiphopową.

W środku pierwszego numeru udzielają się następujący komiksiarze: Paweł "Szaweł" Płóciennik, Piotr "Jaszczu" Nowacki, Bartosz "Termos" Słomka, Filip "Fil" Wiśniowski, Filip Myszkowski, Paweł "Gierek" Gierczak, Maciek "Artmac" Łazowski, Bartosz Sztybor, Bartosz "Templer" Szymkiewicz, Przemysław "Gonzo" Pawełek oraz Tomasz Płóciennik.

W numerze znalazłą się także porcja publicystyki muzycznej i komiksowej autorstwa Michała "Procentee" Kosiorowskiego (warszawski raper), Bartosza Sztybora, Kamila "Szczurka" Szczurowskiego oraz Pawła Płóciennika.

Poza tym prace grafficiarzy: Puzona i Tempzey'a oraz komiks promujący wytwórnię 16Wersów stworzony przez Paulinę Gosk i Piotra Bednarczyka.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


"Ja, Vampir" tom 2: "Klątwa"
Tytuł oryginału: La Malédiction
Scenariusz: Carlos Trillo
Rysunki: Eduardo Risso
Tłumaczenie: Paweł Krawczyk
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Albin Michel
Data wydania oryginału: 05.2000
Liczba stron: 156
Format: 21 x 29,6 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 37,00 zł
ID: 1963*


"Jeju" nr 6
Redaktor naczelny: Tomasz Pastuszka
Okładka: Norbert Rybarczyk
Wydawca: Tomasz Pastuszka (brak ISSN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 60
Format: 16,8 x 23 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 1964*
W numerze (w kolejności występowania): Olga Wróbel, Norbert Rybarczyk, Przemysław Pawełek, Piotr Nowacki, Daniel Gizicki, Anna Miśkiewicz, Michał Rzecznik, Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki, Przemysław Surma, Maciej Banaś, Jacek Świdziński, Agnieszka Rogólska, Marek Turek, Maciej Pałka, Mikołaj Tkacz, Tomasz Pastuszka.


przykładowe plansze

"Kolektyw" nr 3: "Miejskie legendy"
Redaktor naczelny:
Okładka: Tomasz "Titos" Zych
Wydawca: Dolna Półka (brak ISSN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 60
Format: 17,1 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1965*

  Spis treści:
 • "Rycerz Janek i Czarna Wołga", scen. Sienicki/Mazur, rys. Igor "Iquorek" Wolski
 • "Legenda domu", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Łukasz "Dodge" Okólski
 • "Overkill 2021": "Dr Casanowa, złodziej serc", scen. i rys. Konrad "koko" Okoński
 • "Ekspedycja ratunkowa", scen. Bartek "godai" Biedrzycki, rys. au
 • "UFO", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Robert "bele" Sienicki
 • "Jezus Maria, zmutowany królik", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Łukasz "Dodge" Okólski
 • "Czarny kot", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Robert "bele" Sienicki
 • "13", scen. i rys. Unka Odya
 • "12,837", scen. i rys. Tomasz "Spellcaster" Grządziela
 • "Legenda o szczurzym harfiarzu", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Igor "Iquorek" Wolski
 • "Pik", scen. Rafał Kołsut, rys. Grzegorz Pawlak
 • "Stepowanie kota w mroku", scen. Bartek "godai" Biedrzycki, rys. rat
 • "Za murami", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Ewa "ew" Jędrzejczak
 • "Kartki", scen. i rys. Michał "Vigor" Dzitkowski

"Komiks Forum" 2008
Okładka: Rat
Wydawca: Witek Idczak
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 96
Format: 16,5 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy i kredowy (16 stron)
Druk: czarno-biały i kolorowy (16 stron)
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 1966*
Antologia na 100 stronach tradycyjnej, papierowej wersji przedstawia komiksy takich autorów jak: Michał Lebioda, Rafał Bąkowicz, Jerzy Szyłak, Aleksandra Spanowicz, Dominik Jankowski, Marek Turek, Jarosław Gach, Patryk Cabała, Marcin Frąckowiak, Paweł Płóciennik, Michał Arkusiński, Adrian Madej, Agata Gorządek, Artur Suchan, Jakub Woynarowski, Daniel Grzeszkiewicz, Igor Myszkiewicz, Paweł Piechnik, Marta Fonfara, Jakub Gruszczyński, Bartek Biedrzycki, Rat, Piotr Kubasik, Marek Rudowski, Robert Konsztat, Marcin Jabłoński, Michał Janusik.
[Vitek Idczak]


przykładowe plansze

"Koziorożec" tom 3: "Deliah"
Tytuł oryginału: Deliah
Scenariusz: Andreas (Andreas Martens)
Rysunki: Andreas (Andreas Martens)
Tłumaczenie: Aleksandra Desmurs
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 04.1998
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1967*
Opis wydawcy:
Deliah Darkthorn poszukuje w sobie niezwykłej mocy, która pozwoliłaby odmienić jej nudne, kontrolowane przez ojca życie. W tym celu odwiedza pseudo-magików, mistyków i przeróżnej maści szarlatanów - żaden z nich nie potrafi jej jednak pomóc. Zagrożona tajemniczym niebezpieczeństwem trafia pod opiekę Koziorożca.

Jaki sekret skrywa młoda dama? Czy jest go świadoma? Czym może zakończyć się igranie z mocami przerastającymi ludzkie wyobrażenie?

Jak zwykle w przypadku twórczości Andreasa, tak i teraz wielbiciele wysokiej klasy komiksu powinni czuć się usatysfakcjonowani; tym bardziej że Deliah to postać dobrze znana z innej jego serii - "Rork". To wyjątkowa okazja by poznać prawdę o pierwszym spotkaniu białowłosego mistyka z niezwykłą kobietą, która odegrała tak wielką rolę w jego życiu.
[Manzoku]


przykładowe plansze

"Koziorożec" tom 4: "Sześcian numeryczny"
Tytuł oryginału: Le cube numérique
Scenariusz: Andreas (Andreas Martens)
Rysunki: Andreas (Andreas Martens)
Tłumaczenie: Aleksandra Desmurs
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 01.1999
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1968*
Opis wydawcy:
Gdzieś na morzu słup światła wystrzeliwuje spod powierzchni wody. Koziorożec i jego kompania muszą zbadać co kryją głębiny. Wraz z inspektorem Azakovem, Ash Grey i reporterką Miriam Ery ruszą w pościg za tajemniczą łodzią podwodną, by ostatecznie stanąć oko w oko nie tylko z potęgą sześcianu numerycznego, ale i swym... przyszłym adwersarzem?

W tym samym czasie Astor odbędzie niepokojącą wędrówkę po podziemiach biblioteki - wcześniej nieznane zakątki skrywają wiele tajemnic.

Nie brakuje ich z pewnością w "Sześcianie numerycznym" - jaki bowiem cel ma potężna organizacja chcąca zawładnąć artefaktem? Kto stoi na jej czele? Kto przeżyje, a kto będzie musiał zejść ze sceny?
[Manzoku]


"Lanfeust w kosmosie" tom 6: "Zdrada pirata"
Tytuł oryginału: Le râle du flibustier
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Didier Tarquin
Kolory: Claude Guth
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 12.2006
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1969*
Opis wydawcy:
Kolejny tom kosmicznych przygód Lanfeusta, który wraz z przyjaciółmi został wmieszany w międzygalaktyczną walkę o dominację między władcami Meirrionu a ostatnimi przedstawicielami podstępnej rasy zmiennokształtnych Dolfantów. Lanfeustowi wreszcie udaje się wrócić poprzez bramę czasoprzestrzenną do swojego świata, ale transfer w czasie się mało przyjemny - jest kilkanaście lat później, niż kiedy stamtąd wyjechał. Akcja serii staje się coraz bardziej skomplikowana. Oprócz wojennego konfliktu, naiwny Lanfeust musi stawić czoło zmiennym nastrojom swojej - teraz - o wiele starszej od siebie żony oraz bardzo wrogo nastawionego do niego syna. Jak zwykle, komiks jest pełen humoru oraz niezwykłych fajerwerków, zarówno rysunkowych, jak i fabularnych.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Likwidator na Ukrainie 1920"
Scenariusz: Ryszard Dąbrowski
Rysunki: Ryszard Dąbrowski
Wydawca: Zielony Front (brak ISBN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 62
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 1970*
Cała historia ma 56 stron, a w albumie oprócz niej znalazło się sześć stron tekstów o Machnowszczyźnie.


"Maszin" nr 3
Redaktor naczelny: Mikołaj Tkacz
Wydawca: TKA (brak ISSN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 44
Format: 21 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 10,00 zł
ID: 1971*

  Spis treści:
 • "Kutang", scen. i rys. Jacek Świdziński
 • "Jak gdyby nigdy nic", scen. i rys. Przemek Surma
 • "Sklep ze sztuką", scen. i rys. Mica
 • "Niesamowity pan Mondo", scen. i rys. Tomasz Pastuszka
 • bez tytułu, scen. i rys. Leszek Wicherek
 • "Oszust", scen. i rys. Jarek Kozłowski
 • "Czyścimy zęby", scen. i rys. Michał Rzecznik
 • "Mechanizm pomarańczy", scen. Bartek Sztybor, rys. Paweł Pyzik
 • "Garbata", scen. i rys. Jacek Świdziński
 • "Modistillatizzle", scen. Bartek Sztybor, rys. Maciej Pałka
 • "Cukierkowa lawiracja", scen. i rys. Gary Glue
 • "Sklepkomat", scen. i rys. Mikołaj Tkacz
 • "Oceancen", scen. i rys. Marcin Surma
 • "Sklep", scen. i rys. Lobsterandscrimp
 • "Półka ZOO", scen. i rys. Paweł Płóciennik
 • "Sklepowe romansidło", scen. Bartek Sztybor, rys. Piotr Nowacki"Nowy Jork. Życie w wielkim mieście"
Tytuł oryginału: New York. Life in the Big City
Scenariusz: Will Eisner
Rysunki: Will Eisner
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Kitchen Sink Press
Data wydania oryginału: 1986, 1989, 1987, 1992
Liczba stron: 440
Format: 18,1 x 25,1 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy Munken Premium Cream 13 100 g/m2
Druk: brązowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,00 zł
ID: 1972*
Opis wydawcy:
Will Eisner, uważany za ojca powieści graficznej, przedstawia nam osobistą, szczególną wizję Nowego Jorku - miasta, które zainspirowało jego pionierskie dzieła. Porzuciwszy świat kamienic czynszowych na Bronksie (znanych z "Umowy z Bogiem"), w "Nowym Jorku" Eisner oddaje cześć wielkiemu miastu w całej jego chwale. Ten album jest równie pełen hałasu, życia, a przede wszystkim "ludzkich historii", jak Broadway w godzinach szczytu.

Zebrano tutaj cztery bardzo ważne dzieła Eisnera: "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" ("New York, the Big City", 1986), "Budynek" ("The Building", 1987), "Notatki o ludziach z miasta" ("City People Notebook", 1989) i "Niewidzialnych ludzi" ("Invisible People", 1992). Te historie pokazują, że żaden inny rysownik nie potrafi uchwycić melancholijnej mroczności Nowego Jorku równie sprawnie, jak Eisner, który poznał to miasto niczym własną kieszeń. Niektóre opowieści budzą w czytelniku dreszcz swoim "milczeniem", inne ogłuszają, ale wszystkie tętnią wielkomiejską żywotnością i bolesnym patosem, tak typowym dla sztuki Eisnera.

W świecie Eisnera żyją nawet cegły. W "Budynku" cztery duchy wystają przed zburzonym budynkiem, bo ich wspomnienia wryte są w te ściany niczym "promieniowanie interakcji międzyludzkich". Jak pisze Eisner, "jego ściany przetrwały deszcz łez i uderzenia śmiechu". "Nowy Jork: życie w wielkim mieście" i "Notatki o ludziach z miasta" to dziesiątki opowieści o Nowym Jorku, obejmujących życie przy Avenue C na Lower East Side, system metra oraz konsekwencje, jakie na ludzkie życie wywierają czas, przestrzeń i miejskie zapachy. Na koniec, w "Niewidzialnych ludziach", Eisner przedstawia trzy niepokojące historie, odnoszące się w równym stopniu do nagłówków brukowców, jak do dzieł Kafki i Gogola.

Są to przede wszystkim opowieści o najróżniejszej maści dozorcach, schorowanych samotnikach, wścibskich kurach domowych, podglądaczach. Eisner, jeden z najgenialniejszych obserwatorów w Nowym Jorku, sam pojawia się w tym tomie ze szkicownikiem w ręku, anonimowy w morzu twarzy. Te stronice to efekt wieloletniego "podglądania" miasta, które kochał, rozbite na kilka tysięcy szczegółowych kadrów. Ten zbiór to skarb dla każdego fana Eisnera i objawienie dla nowego pokolenia czytelników.
[Egmont Polska]


"Paproszki"
Scenariusz: Jacek Świdziński
Rysunki: Jacek Świdziński, Michał Rzecznik
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 40
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 200 egz.
Cena: 15,00 zł
ID: 1973*
Opis wydawcy:
Paproszki, czyli małe piszczące ludziki są wszędzie i zawsze piszczą. Piszczą, gdy sa rozdeptywane i piszczą, gdy rozdeptują. Ta kronika życia paproszków zbiera kilka zabawnych epizodów, połączonych właśnie tym piskiem (z grackiego - kathairein).

"Eisin oun "Paproszki czyli małe piszczące ludziki" mimesis praxeos spoudaias kai teleias megethos echouses, hedusmenoi logoi choris hekastoi ton eidon en tois moriois, dronton kai ou di' apangelias, di' eleou kai phobou perainones ten ton toiouton pathematon katharsin."
[Arystoteles, "Poetyka" 1449b 24-29]

Być może czytając je, sam też się oczyścisz. Zmalejesz i zapiszczysz.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Pirat" nr 1//2008
Redaktor naczelny: Mikołaj Spionek
Okładka: Mikołaj Spionek
Wydawcy: Mikołaj Spionek, Piotr Pruszczyński (brak ISSN)
Tłumaczenie: Adam Kowalski
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 84
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 12,00 zł
ID: 1974*
Lista autorów: Giorgos Gousis, Louis "phil-colins", Gabriel Bautista, Dimitris Taxis, Jean Fhilippe, Gabriel Azevedo, Joseph Bergin III, Michael Dialynas, Karol Barski, Jan Kłosowski i Mikołaj Spionek.


przykładowe plansze

"Przebudzone legendy" akt 3: "Szeptucha"
Scenariusz: Adam Święcki
Rysunki: Adam Święcki
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 50
Format: 14,7 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 11,00 zł
ID: 1975*
Któż nie uległ w swoim życiu czarowi legend i podań. Tajemnicze, cudowne historie oprowadzają naszą wyobraźnię po krainie dziwów, gdzie krzyżują się: niemożliwe i realne, a bohaterowie ją zamieszkujący przenikają do naszej rzeczywistości nie tylko w sferze wyobrażeń. Tak właśnie jest z Szeptuchą, bohaterką tego komiksu. Tę bajkową znachorkę, czarownicę, leśną babę spotkać można i dziś. Wystarczy dobrze poszukać.
[Studio Domino]


przykładowe plansze

"Przygody powstania warszawskiego"
Scenariusz: Michał "Mazol" Rzecznik, Jacek "Głowonuk" Świdziński
Rysunki: Michał "Mazol" Rzecznik, Jacek "Głowonuk" Świdziński
Okładka: Jacek "Głowonuk" Świdziński
Wydawca: Mazoleum (brak ISBN)
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 64
Format: 16,6 x 23,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 15,00 zł
ID: 1976*
Opis autorów:
Odpadające ręce, pościgi za samolotami, podróże w czasie, mity aksjologiczne, handel golarkami, ekskluzywne wywiady, autorytety moralne, muzyka na żywo, sporty zimowe... to wszystko na stronach niezwykłego albumu zbierającego kilkanaście przygód powstania warszawskiego.
[Jacek "Głowonuk" Świdziński]


"Ranma 1/2" tom 18
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.03.2008
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 1977*
Opis wydawcy:
Spokój mieszkańców Jusenkyo zostaje gwałtownie zakłócony. Tajemniczy osobnik w pelerynie atakuje wszystkie zwierzęta, pętając ich szyje nylonowymi rajstopami. W tym samym czasie ktoś kradnie księgę gości gorących źródeł. Ranma i przyjaciele podejrzewają, że sprawcą obu zdarzeń może być ta sama osoba. Nie mylą się, to demon szukający zemsty. Kiedy "nylonowa" bestia porywa Akane, Ranma natychmiast spieszy jej na ratunek, a zaraz za nim Mouse i Shampoo. Czeka ich długa i wyczerpująca walka. Kogo tak naprawdę szuka Demon i dlaczego chce się zemścić? Czy bohaterom uda się uratować Akane i rozwiązać tę dziwną zagadkę?
[Egmont Polska]


"Strefa Komiksu" nr 4: "Triumwirat" cz 1: "Smok"
Scenariusz: Robert Zaręba
Rysunki: Zygmunt Similak
Okładka: Artur Chochowski
Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 44
Format: 20 x 28,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda 130g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 24,90 zł
ID: 1978*


"Strefa Komiksu" nr 5: "Antologia science fiction"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Okładka: Artur Chochowski
Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 68
Format: 20 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy, 12 stron kredowy
Druk: czarno-biały, 12 stron kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 20,00 zł
ID: 1979*
Opis wydawcy:
W numerze prace następujących twórców: Zygmunt Similak, Maciej Łoś, Jacek Brodnicki, Nikodem Cabała, Patryk Cabała, Artur Chochowski, Oskar Huniak, Ryszard Dąbrowski i Robert Zaręba. W albumie obok prac publikowanych w prasie fantastycznej i humorystycznej, znalazły się pozycje premierowe.
[Wydawnictwo Roberta Zaręby]


przykładowe plansze

"Suppli" tom 4
Scenariusz: Mari Okazaki
Rysunki: Mari Okazaki
Tłumaczenie: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawca: Hanami
Data wydania: 20.03.2008
Wydawca oryginału: Shodensha Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 192
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 1980*
Życie nie rozpieszcza Fujii. Problemy osobiste, kolejne zmagania z codziennymi wyzwaniami. Okropne uczucie bezradności, samotność, zagubienie - tak najkrócej można byłoby opisać to, co czuje zaganiana Minami.

Jednak nie tylko ona cierpi. Również Yugi przechodzi bardzo trudny okres. Niezależna freelancerka zaczyna się dusić w świecie wolności i braku zobowiązań.

Nowy projekt, następna reklama, wielu wymagających klientów. Atmosfera w pracy nie należy do najprzyjemniejszych, bowiem ze względu na sytuację ekonomiczną planowana jest redukcja etatów, a tego pracownicy bardzo nie lubią.
[Hanami]


"Wilcze sny"
Scenariusz: Adam Święcki
Rysunki: Adam Święcki
Wydawca: Timof i cisi wspólnicy
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 44
Format: 17,7 x 25,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Nakład: 200 egz.
Cena: 25,00 zł
ID: 1981*
Opis wydawcy:
Spokojna, cicha wioska. Mieszkańcy mają jedno zmartwienie: hordy wilków odcięły osadę od świata. Na tło tych wydarzeń rzucony zostaje nasz bohater. Odkrywa iluzoryczność wydarzeń i swoją rolę w tej historii. Co jest jawą a co snem, czy wszystko wydarzyło się naprawdę? Znajdź odpowiedź.
[Timof i cisi wspólnicy]


"Żywe trupy" tom 5: "Najlepsza obrona"
Tytuł oryginału: The Best Defense
Scenariusz: Robert Kirkman
Rysunki: Charlie Adlard
Szarości: Cliff Rathburn
Okładka: Tony Moore
Tłumaczenie: Robert Lipski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 09.2006
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 40,00 zł
ID: 1982*


czwartek, 13.03.2008

imprezy:

Zmiany w programie WSK

Nastąpiły zmiany w programie WSK spowodowane późniejszym niż dotąd oczekiwano przybyciem Jaromíra 99. Spotkanie z nim zamieniło się miejscami ze spotkaniem z wydawcami o 11:00, przesunęły się też godziny rozpoczęcia czterech kolejnych punktów programu. Szczegóły tutaj.

Ponadto organizator poinformował, że premiera komiksu "Piekielny zakon" z przyczyn niezależnych ani od organizatora, ani od wydawnictwa, nie odbędzie się na WSK.
[opr. na podst. materiałów organizatora]


czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

"Zeszyty Komiksowe" niemal w komplecie

Przy okazji WSK zostały dodrukowane wszystkie starsze numery "Zeszytów Komiksowych" (z wyjątkiem drugiego). Po imprezie dostępne będą w księgarniach komiksowych, a już teraz można je zamawiać bezpośrednio u wydawcy.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 13.03.2008

recenzje:

"Sala prób"

W skrócie: Główna oś fabularna pokazuje co chłopcy przeskrobali i jakie były tego konsekwencje. Podręcznikowo rozpisana akcja z wyraźnym początkiem, punktem zwrotnym i finałem. Tempo opowieści dostosowane idealnie do sielankowych krajobrazów przewijających się w tle. Ciepła obyczajowa opowiastka z nutą przygody.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

Lista premier WSK

Zgodnie ze zwyczajem (związanym najczęściej z MFK) przygotowałem możliwie najaktualniejszą listę premier zbliżających się Warszawskich Spotkań Komiksowych.

Do wcześniej odwołanych tytułów trzeba dopisać jeszcze trzy. Post nie zdąży na imprezę z kolejną częścią "Corto Maltese", Timof z "Sercem wilkołaka" (obydwa komiksy mają być w drugiej połowie marca) a Ladida z "Niewinnym pasażerem" (premiera została przesunięta na maj).

Natomiast do listy nowości imprezy dopisać trzeba jeszcze trzeci numer kserowanego zina "Maszin" przygotowywanego do ostatniej chwlili przez Tkachoza.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

Prezentacja "Komiks Forum" w Łodzi

Dzisiaj o godzinie 13:00 w łódzkiej księgarni "Komiks" (ul. Piotrkowska 50) odbędzie się przedpremierowa prezentacja nowego "Komiks Forum". Tym razem antologia na 100 stronach tradycyjnej, papierowej wersji przedstawia komiksy takich autorów jak: Michał Lebioda, Rafał Bąkowicz, Jerzy Szyłak, Aleksandra Spanowicz, Dominik Jankowski, Marek Turek, Jarosław Gach, Patryk Cabała, Marcin Frąckowiak, Paweł Płóciennik, Michał Arkusiński, Adrian Madej, Agata Gorządek, Artur Suchan, Jakub Woynarowski, Daniel Grzeszkiewicz, Igor Myszkiewicz, Paweł Piechnik, Marta Fonfara, Jakub Gruszczyński, Bartek Biedrzycki, Rat, Piotr Kubasik, Marek Rudowski, Robert Konsztat, Marcin Jabłoński, Michał Janusik.

Na ukończeniu są również prace nad pierwszą wersją cyfrową "Komiks Forum" (będą dwie). Ta edycja antologii będzie miała 166 stron, i znajdą się w niej wszystkie komiksy z wersji tradycyjnej. Oprócz tego, swoje prace zaprezentują również: Adam Święcki, Ireneusz Mazurek, Grzegorz Pawlak, Sara Sapkowska, Wojciech Prokop, Piotr Obłękowski, Tomasz Cwik, Tomasz Cieślik, Tomasz Kontny, Michał Perzul, Wojciech Nawrot, Wojciech Pawliński, Przemysław Owczarek, Krzysztof Szwarc, Mateusz Lewczuk, Łukasz Wilk, Paweł Grabowski.

Premiera "Komiks Forum" przewidziana jest na WSK.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

Dwie "Strefy Komiksu" na WSK

 

Dwa numery "Strefy Komiksu" szykuje Robert Zaręba na sobotnie WSK. W czwartym znajdzie się pierwszy tom trylogii "Triumwirat" Roberta Zaręby (scenariusz) i Zygmunta Similaka (rysunki) zatytułowany "Smok". Pozostałe części też już są narysowane. Piąty numer "Strefy" będzie antologią komiksów science fiction. Znajdą się w niej prace Zygmunta Similaka, Macieja Łosia, Jacka Brodnickiego, Nikodema Cabały, Patryka Cabały, Artura Chochowskiego, Oskara Huniaka, Ryszarda Dąbrowskiego i Roberta Zaręby.

Numer czwarty będzie miał 44 strony kolorowe, piąty 68 stron głównie czarno-białych. Każdy będzie kosztował 24,90 zł.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


   

czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

"Jeju" w wydaniu kuchennym

Podczas WSK będzie miał premierę szósty numer "Jeju" z komiksami o kuchni i jedzeniu. Na 60 stronach znajdą się prace: Olgi Wróbel, Norberta Rybarczyka, Przemysława Pawełka, Piotra Nowackiego, Daniela Gizickiego, Anny Miśkiewicz, Michała Rzecznika, Bartosza Sztybora, Piotra Nowackiego, Przemysława Surmy, Macieja Banasia, Jacka Świdzińskiego, Agnieszki Rogólskiej, Marka Turka, Macieja Pałki, Mikołaja Tkacza i Tomasza Pastuszki. Przykładowe plansze zobaczysz tutaj.
[opr. na podst. Magazin Jeju]


czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

Mucha na WSK bez "Objawień"

 

Obecność okładki "Objawień" ["Revelations"] Paula Jenkinsa i Humberto Ramosa na plakacie WSK okazała się myląca. Mucha nie zdąży z tym albumem na sobotnią imprezę. Do sprzedaży ma trafić w następnym tygodniu. Edytor przywiezie za to na WSK drugi tom "Astonishing X-Men" zatytułowany "Niebiezpieczni". Poniżej prezentuję okładki obydwu albumów.
[Jarek Obważanek]


   

czwartek, 13.03.2008

zapowiedzi:

Okładka pierwszego "Ziniola" po restarcie

Dominik Szcześniak zaprezentował okładkę pierwszego numeru "Ziniola" po reaktywacji. Rysunek wykonał Mateusz Skutnik, a logo opracował Paweł Pyzik. Magazyn ma w podtytule "kwartalnik kultury komiksowej". Dla podkreślenia zmian została zrestartowana numeracja.

Więcej informacji na temat nowej formuły magazynu redakcja udzieli na specjalnym panelu podczas WSK.
[Jarek Obważanek]


środa, 12.03.2008

zapowiedzi:

"Szeptucha" na WSK

Zapowiadana poprzednio na koniec ubiegłego roku trzecia i ostatnia część "Przebudzonych legend" Adama Święckiego ma mieć ostatecznie premierę podczas najbliższych WSK. Studio Domino zaprezentowało trzy wybrane plansze ze środka tego odcinka.

Kupując całą trylogię bezpośrednio u wydawcy lub w Imago masz szansę otrzymać za darmo płytę zawierającą ilustrację muzyczną cyklu w kompozycji i wykonaniu samego autora komiksu. Ilość zestawów ograniczona.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 12.03.2008

imprezy:

"Hardkorporacja" w Punkcie

Dzisiaj o 21:00 w warszawskim klubie Punkt (ul. Koszykowa 55) odbędzie się prapremiera magazynu "Hardkorporacja" połączona z bitwą komiksową i występami dwóch hiphopowych duetów: Emazet/Procent oraz Milimnóstwo. Udział w bitwie wezmą między innymi rysownicy z warszawskiej ekipy Pod Kreską. Magazyn będzie sprzedawany na specjalnym stoisku za 12,00 zł, a za wejście do klubu trzeba zapłacić 5,00 zł.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


środa, 12.03.2008

recenzje:

"Szanowny"

W skrócie: Tak zarysowana sytuacja mogłaby być punktem wyjścia ciekawej historii. Jednak autorzy stworzyli zaledwie scenkę, która ogranicza się do wędrówki przez przedziwną piwnicę.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


wtorek, 11.03.2008

zapowiedzi:

Hella Komiks, czyli obrazkowa erotyka

Na WSK zadebiutuje Hella Komiks, nowe wydawnictwo specjalizujące się w komiksach erotycznych. Na pierwszy ogień pójdzie pornografia rodem z hiszpanii: "Piekielny zakon" Ricardo Barreiro i Ignacio Germana Noégo. Tylko ten tytuł ma być dostępny na warszawskiej imprezie.

Na przełom marca i kwietnia planowana jest "Szalona z Sacre Coeur" Jodorowsky'ego i Moebiusa (czyli wydanie zbiorcze trylogii "Le coeur couronné"), a na początek maja "Jill. Po godzinach" Kevina J. Taylora.

Akcja "Piekielnego zakonu" toczy się w Hiszpanii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pozornie życie w klasztorze marianitek bosych płynie zgodnie z odwiecznie ustalonym rytmem. Grube mury klasztoru kryją jednak mroczne, pełne ciemnych żądz sekrety. Tajemnicze, zamurowane przed laty wejście prowadzi do odkrycia świata mroku, perwersyjnych praktyk seksualnych, w którym nie ma miejsca na świętość, wstyd i litość. Do walki z ogarniętymi szatańskimi żądzami zakonnicami staje Watykan, jego specjalni wysłannicy, a nawet oddział templariuszy. Czy to wystarczy, aby zaprowadzić porządek w klasztorze?

Na początku "Szalonej z Sacre Coeur" historia jest banalnie prosta: Alan Mangel alias Zachariasz, profesor filozofii na Sorbonie załamuje się po tym, jak nagle opuszcza go żona. Nawiedzają go dawne demony przybierające postać chimerycznego alter ego w osobie cierpiącego na priapizm młodzieńca, jakim profesor Mangel był dawno temu. Później zakochuje się w swojej studentce Elizabeth, która być może jest z nim w ciąży. Nie wiadomo, czy jest święta, czy szalona. Twierdzi, że urodzi nowego Jana Chrzciciela. Gdzieś po drodze pojawia się arabski diler narkotyków podający się za św. Józefa, a wraz z nim córka szefa kolumbijskiego kartelu w roli Matki Boskiej. Być może to tylko bajka okrutnie obnażająca drzemiące w człowieku cywilizacji zachodniej zwierzę targane żądzami. Być może rozpaczliwa próba poszukiwania dobra, czystości, piękna w przewrotności, nadmiarze, wszelkiego rodzaju nadużyciach i diabelskiej złośliwości wobec religii.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


poniedziałek, 10.03.2008

imprezy:

Program godzinowy 8.WSK

Organizator Warszawskich Spotkań Komiksowych ujawnił dzisiaj szczegółowy program imprezy (zaktualizowany 13.03.08 - przyp. JO). Oczywiście może on w każdej chwili ulec zmianie. Tegoroczna edycja odbędzie się już w najbliższą sobotę w Centrum Łowicka przy ul. Łowickiej 21. Plan dojazdu znajdziesz tutaj.


Duża sala

9:15
10:15

Spotkanie: Manzoku, Hanami, Sutoris, Hella Komiks

10:15
10:55

Spotkanie: Piotr Kowalski

11:00
12:15

Spotkanie: Mucha, Egmont, Timof i cisi wspólnicy, Post, Kultura Gniewu

12:15
13:00

Spotkanie: Nicolas Mahler + wyd. Ladida

13:15
13:30

Spotkanie z organizatorami MFK

13:40
14:30

Spotkanie: Jaromir 99 + wyd. Zin Zin Press

14:30
15:25

Spotkanie: Jose C. Fernandes + wyd. Taurus Media

15:30
16:25

Spotkanie z autorami "Pierwszej brygady"

16:30
16:55

Spotkanie z Przemkiem Truścińskim

17:00
17:30

Spotkanie wspominkowe - TM Semic (spotkanie z Marcinem Rusteckim)

17:35
18:30

Spotkanie: "Kajko i Kokosz pod lupą" (K. Janicz, A. Rusek, A. Salomoński)

18:35
19:30

Konkurs wiedzy komiksowej 


Mała sala

9:30
10:00

Spotkanie: Ryszard Dąbrowski

10:05
10:55

"Ziniol - reaktywacja"

11:00
11:40

Spotkanie: Paweł Zych

11:45
12:25

Spotkanie: Łukasz Ryłko

12:30
13:10

Spotkanie: Marek Oleksicki

13:15
13:55

Spotkanie "Dolna Półka"

14:00
14:40

Spotkanie: Krzysztof Ostrowski

14:45
15:55

Spotkanie: Jarosław Gach, Przemysław Chojnacki, Adam Święcki, Jerzy Szyłak

16:00
16:40

Spotkanie: Jacek Świdziński, Michał Rzecznik

16:45
17:20

Spotkanie: Daniel Chmielewski

17:30
18:15

"Hardkorporacja presents"


Autografy

9:30
11:00

Autorzy wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy

11:00
12:00

Kowalski, Leśniak, Skarżycki, Ostrowski

12:00
13:00

Jaromir99, Rysiek Dąbrowski

13:00
14:00

Mahler, Ryłko

14:15
15:15

Zych, Oleksicki, Trust

15:30
16:30

Fernandes

16:30
17:30

Wyrzykowski, Janicz, Piątkowski

[opr. na podst. materiałów organizatora]


niedziela, 9.03.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Opowieści makabryczne"
Tytuł oryginału: Creepshow
Scenariusz: Stephen King
Rysunki: Berni Wrightson
Okładka: Jack Kamen
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 06.03.2008
Wydawca oryginału: Plume
Data wydania oryginału: 1982
Liczba stron: 64
Format: 20 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk:
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 28,00 zł
ID: 1949
Jedyny komiks, do którego scenariusz napisał Stephen King. Adaptacja filmu nakręconego w 1982 roku przez George'a A. Romero do scenariusza Kinga.

Opis wydawcy:
Smakowity kąsek dla wszystkich miłośników czarnego humoru i komiksowej stylistyki z lat 50. Rozchichotany potępieńczo Upiór przedstawia pięć historyjek, jedną bardziej koszmarną od drugiej: mamy tu i familijną opowieść z zombie w roli głównej, i człowieka-roślinę, i tajemniczą skrzynię zamieszkaną przez krwiożerczego potwora. Dowiemy się też, czym może skończyć się zemsta na niewiernej małżonce oraz nadmierna dbałość o higienę.
[Prószyński i S-ka]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Album z paskami o Blakim gotowy

Mateusz Skutnik na swoim blogu ogłosił, że zakończył prace nad nowym albumem zatytułowanym "Blaki": "Paski". Będzie on zawierał 60 pasków z przygodami tytułowego bohatera. Część z nich powstała na potrzeby konkursu na WRAK-owym forum, ale Skutnik narysował też wiele nowych. Trzy przykładowe odcinki możesz zobaczyć tutaj. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi wydawcami.
[opr. na podst. Pastel Stories]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Międzynarodowa załoga "Pirata"

Mikołaj Spionek szykuje na WSK pierwszy numer magazynu "Pirat". Na pokład zabrał 11 autorów z różnych zakątków świata - od Las Vegas po Ateny i Warszawę. Całość ma się zamknąć w 80 czarno-białych stronach. Po jednej planszy z każdego komiksu znajdziesz na blogu Spionka.

W projekcie udział biorą: Giorgos Gousis, Louis "phil-colins", Gabriel Bautista, Dimitris Taxis, Jean Fhilippe, Gabriel Azevedo, Joseph Bergin III, Michael Dialynas, Karol Barski, Jan Kłosowski i Mikołaj Spionek.
[opr. na podst. Drawing Madness]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

"Kolektyw" nr 3

Tematem przewodnim trzeciego numeru "Kolektywu" są miejskie legendy. Magazyn jest już wydrukowany i ma być dostępny podczas podczas WSK. Przykładowe plansze znajdziesz tutaj, a poniżej pełen spis treści.

 • "Rycerz Janek i Czarna Woga", scen. Sienicki/Mazur, rys. Igor "Iquorek" Wolski
 • "Legenda domu", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Łukasz "Dodge" Okólski
 • "Overkill 2021": "Dr Casanowa, złodziej serc", scen. i rys. Konrad "koko" Okoński
 • "Ekspedycja ratunkowa", scen. Bartek "godai" Biedrzycki, rys. au
 • "UFO", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Robert "bele" Sienicki
 • "Jezus Maria, zmutowany królik", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Łukasz "Dodge" Okólski
 • "Czarny kot", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Robert "bele" Sienicki
 • "13", scen. i rys. Unka Odya
 • "12,837", scen. i rys. Tomasz "Spellcaster" Grządziela
 • "Legenda o szczurzym harfiarzu", scen. Dakub "Dem" Jebski, rys. Igor "Iquorek" Wolski
 • "Pik", scen. Rafał Kołsut, rys. Grzegorz Pawlak
 • "Stepowanie kota w mroku", scen. Bartek "godai" Biedrzycki, rys. rat
 • "Za murami", scen. Jan "mc.owiec" Mazur, rys. Ewa "ew" Jędrzejczak
 • "Kartki", scen. i rys. Michał "Vigor" Dzitkowski

Ten numer ukaże się pod szyldem Dolnej Półki, nowej inicjatywy wydawniczej, która poza "Kolektywem" zamierza publikować albumy komiksowe (o pierwszym z nich poniżej).
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Bossi & Bosso na papierze

"Bossi & Bosso": "O jedną umowę za daleko" to pierwszy album komiksowy, jaki ukaże się nakładem Dolnej Półki. Na 32 stronach formatu B5 znalazła się pełnometrażowa historia narysowana przez Michała "Vigora" Dzitkowskiego do scenariusza Dakuba "Dema" Jebskiego. Pięć wybranych plansz znajdziesz tutaj. Komiks jest już wydrukowany i czeka na premierę podczas WSK.

Bossi jest zwykłym sprzedawcą w budce z hamburgerami. Marzy mu się jednak kariera kulinarnego wirtuoza. Bosso zaś jest jego starym znajomym, pozbawionym stałego źródła zarobku. Życie obu bohaterów ulega drastycznej zmianie, gdy nadeptują na odcisk pewnej bardzo wpływowej osobie... Niesamowita przygoda Bossiego i Bosso, dwóch everymanów w świecie pełnym praw i zasad kreowanych przez kochającego rodzica jednego z nich!
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Powstanie warszawskie z przymrużeniem oka

Albumem "Przygody powstania warszawskiego" swą działalność zainicjuje wydawnictwo Mazoleum. Komiks Michała "Mazola" Rzecznika i Jacka "Głowonuka" Świdzińskiego ma być dostępny na najbliższych WSK.

Na stronach albumu znajdziesz odpadające ręce, pościgi za samolotami, podróże w czasie, mity aksjologiczne, handel golarkami, ekskluzywne wywiady, autorytety moralne, muzykę na żywo czy sporty zimowe. Cztery przykładowe plansze zobaczysz tutaj.
[opr. na podst. materiałów autorów]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

"Deduktor" w nowym wydaniu

Na tegorocznym WSK wydawnictwo Atropos zamierza zaprezentować wydanie kolekcjonerskie komiksu "Deduktor" autorstwa Michała Gałka i Marcina Nowakowskiego ograniczone do 50 numerowanych, odręcznie sygnowanych egzemplarzy. Edycja ta będzie poszerzona o niepublikowaną dotychczas historię "Nie wszelki duch Pana Boga chwali" (w której Charlie jedzie na turniej rycerski), plakat oraz ilustrację wykonaną przez Zbigniewa Kasprzaka. Poza tym komiks będzie miał nową okładkę z obwolutą. Cena limitowanej edycji będzie dwa razy wyższa od standardowej i wyniesie 79,00 zł.
[opr. na podst. materiałów autorów]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Czytelnicy wybiorą JPF Deluxe

J.P.Fantastica przymierza się do wydania kolejnego tytułu w ramach kolekcji Deluxe, czyli w większym formacie, na grubszym papierze i z dodatkami. Czytelnicy mogą zdecydować w ankiecie, który z proponowanych dziewięciu tytułów zostanie ostatecznie wydrukowany. Do wyboru są:

 • "Alive", scen. i rys. Tsutomu Takahashi
 • "Appleseed", scen. i rys. Masamune Shirow
 • "Blue Heaven", scen. i rys. Tsutomu Takahashi
 • "Clover", scen. i rys. Clamp
 • "Pekin Reijin-Syo", scen. i rys. Natsuki Sumeragi
 • "Planetes", scen. i rys. Makoto Yukimura
 • "Shirahime-Syo", scen. i rys. Clamp
 • "Sky High", scen. i rys. Tsutomu Takahashi
 • "Uzumaki", scen. i rys. Junji Ito

[opr. na podst. materiałów wydawcy]


niedziela, 9.03.2008

zapowiedzi:

Komediowe plany Waneko w rękach czytelników

Jak już informowałem, we wrześniu Waneko zamierza uruchomić nową serię. Miało to być komediowe "Girls Bravo", ale w związku z protestami edytor uruchomił ankietę, w której czytelnicy mogą sami wybrać jeden z trzech proponowanych tytułów. Pod uwagę brane są:

 • "Girls Bravo", scen. i rys. Mario Kaneda
 • "Karin", scen. i rys. Yuna Kagesaki
 • "Melancholia Haruhi Suzumiyi", scen. Nagaru Tanigawa, rys. Gaku Tsugano

Ankieta będzie dostępna do 20 marca włącznie.
[opr. na podst. materiałów wydawcy]


piątek, 7.03.2008

wydarzenia:

Nicolas Mahler w Bambini di Praga

13 marca w warszawskim klubie Bambini di Praga (ul. Jagiellońska 26) o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Nicolasem Mahlerem, autorem wydanego w Polsce "Pragnienia".

W planie wieczoru jest rozmowa z autorem i sesja autografów. Wyświetlone zostaną także filmy rysunkowe, stworzone na podstawie komiksów Mahlera, prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych.

Organizatorami wydarzenia są: wydawnictwo Ladida Books, Austriackie Forum Kultury w Warszawie i Bambini di Praga. Spotkanie poprowadzą Tomasz Brzozowski i Hans Lijklema.

Dwa dni później Mahler będzie gościem WSK.

Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez "Frankfurter Allgemeinen Zeitung", "Le Monde" i "Lapin". Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie jak L'Association, Top Shelf i Reprodukt. Za książkę "Das Unbehagen" ("Niepokój") otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.
[opr. na podst. materiałów organizatorów]

czwartek, 6.03.2008

zapowiedzi:

Międzynarodowe przecieki z Kultury Gniewu

Kultura Gniewu ujawniła na forum Gildii kolejne trzy tytuły, jakie planuje wydać w tym roku. Mają to być "The Arrival" Australijczyka Shauna Tana (nagrodzonego w styczniu Złotym kotem w Angoulême), "Exit Wounds" izraelskiej autorki Rutu Modan oraz "The Three Paradoxes" Amerykanina Paula Hornschemeiera (okładka tego komiksu po lewej). Dokładniejszych informacji na ten temat edytor nie zdradza.

Więcej na temat planów Kultury Gniewu znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 6.03.2008

na żywo:

Plansze z Hanami

Wydawnictwo Hanami zaprezentowało wybrane plansze z czwartego tomu "Suppli" Mari Okazaki i pierwszego tomu "Balsamisty" Mitsukazu Mihary. Obejrzysz je odpowiednio tutaj i tutaj.

Nowe "Suppli" ma być dostępne na WSK razem z "Duds Hunt", a premiera "Balsamisty" planowana jest na 18 kwietnia. Więcej informacji na temat planów oficyny znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 6.03.2008

na żywo:

Plansze z Sutoris

Wydawnictwo Sutoris przedstawiło polską okładkę i przykładowe plansze z pierwszego tomu serii "Bird" Trilla i Bobilla. Premiera tego komiksu przewidziana jest na tegoroczne WSK.

Więcej informacji na temat planów edytora znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


środa, 5.03.2008

zapowiedzi:

Kolekcje Egmontu w prenumeracie

Egmont uruchomił w ubiegłym tygodniu prenumeraty swoich ekskluzywnych kolekcji: Mistrzów Komiksu, Plansz Europy i Obrazów grozy. W ich ramach można zamówić komplet albumów z danego zbioru z 15-18% rabatem. Formularze zamówienia i szczegółowe informacje znajdziesz klikając w powyższe nazwy.

Natomiast pełen zestaw informacji (uzupełnionych o ceny) na temat wszystkich albumów z tych kolekcji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 4.03.2008

zapowiedzi:

Marzec i kwiecień z Kulturą Gniewu

Kultura Gniewu zaprezentowała okładkę i pięć wybranych plansz ze środka "Sali prób" Gipiego. Będzie to jedyna premiera tego wydawcy na najbliższych WSK.

Natomiast początkiem kwietnia powinny ukazać się "5 to liczba doskonała" Igorta oraz druga część "Na szybko spisane". Michał "Śledziu" Śledziński powoli zbliża się do końca pracy nad tym albumem.

Więcej o planach Kultury Gniewu przeczytasz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 4.03.2008

recenzje:

"Lucyfer" tom 1: "Diabeł na progu"

W skrócie: Mike Carey serwuje nam widowiskowe sceny działania sił nadprzyrodzonych wymieszane z osobistymi dramatami zwykłych ludzi. (...) Miotający się w bezsilnej złości ludzie stanowią wyraziste tło dla bezdusznego i bezwzględnie inteligentnego Lucyfera. Chociaż czasem może im się wydawać, że to oni dyktują warunki, to tak naprawdę są pionkami w jego grze. O czym prędzej czy później boleśnie się przekonają.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


wtorek, 4.03.2008

sklepy:

Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 3/2008
Redaktor naczelny: Maciej "Empro" Prożalski
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 03.2008
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,60 zł
ID: 1948
W numerze: "Żółwie Ninja", "Zefir", "Profesor Lukacz", "Człowiek Paroovka" i "Rechot".


"Neon Genesis Evangelion" tom 11
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2008
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 172
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,95 zł
ID: 1946


okładka oryginału

"Wyszywanki"
Tytuł oryginału: Broderies
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunki: Marjane Satrapi
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
Wydawca: Post
Data wydania: 03.2008
Wydawca oryginału: L' Association
Data wydania oryginału: 01.2003
Liczba stron: 140
Format: 14 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,00 zł
ID: 1947
Opis wydawcy:
Autorka "Persepolis" i "Kurczaka ze śliwkami" tym razem zaparzy nam w samowarze dobrą herbatę i zaprosi na prawdziwie irański (może nie tylko...) seans "wietrzenia duszy". Gdy grupa kobiet spotka się ze sobą w wolnej chwili, z dala od swoich codziennych obowiązków, a przede wszystkim zdala od swoich mężów, doświadczenie i historie, które będą sobie opowiadać pewnie będą różne, ale na pewno nie zabraknie w nich specyficznej barwy i ciętego dowcipu. Piękny komiks uznanej autorki.
[Post]


wtorek, 4.03.2008

imprezy:

Bydgoskie Dni Komiksu

W dniach 7-9 marca odbędą się Bydgoskie Dni Komiksu. Atrakcje imprezy każdego dnia ulokowane będą w innym budynku. W piątek i sobotę wstęp wolny. Pełny program poniżej.


piątek, 7.03.2008

Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi
Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy
ul. Wojska Polskiego 46a

16:00

Wykład Macieja Jasińskiego:
1. Droga komiksu do dorosłości (przeobrażenia formy komiksowej i treści od stripów prasowych z początku wieku po współczesne opowieści graficzne).
2. Bydgoszcz na komiksowej mapie Polski (sylwetka Jerzego Wróblewskiego).

18:30

Wernisaż prac: Andrzeja Janickiego, Janusza i Krzysztofa Wyrzykowskich, Andrzeja Nowakowskiego, Łukasza Ciaciucha, Pawła Łyszkiewicza.

20:00

"Zasmakuj sztuki komiksu" - spotkanie z autorami wystawianych prac


sobota, 8.03.2008

EMPiK
ul. Gdańska 15

10:00

Wystawa prac: Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Marcina Drzewieckiego, Jacka Michalskiego. Spotkanie z autorami.

12:00

Miniwarsztaty rysunku.

14:00

Nagrody dla najlepszego rysownika miniwarsztatów.


niedziela, 9.03.2008

Kino Adria - maraton filmowy
ul. Toruńska 30
bilety: 2 filmy - 10 zł, 1 film - 7 zł

11.30

"Sin City - Miasto Grzechu"

13:45

"Persepolis"

[opr. na podst. WSHE]


poniedziałek, 3.03.2008

zapowiedzi:

Likwidator z wizytą na Ukrainie

Podczas tegorocznych WSK swą premierę ma mieć komiks "Likwidator na Ukrainie 1920" Ryszarda Dąbrowskiego. Tutaj zobaczysz trzy przykładowe plansze udostępnione przez autora. Cała historia ma 56 stron, a w albumie oprócz niej znajdzie się sześć stron tekstów o Machnowszczyźnie. Komiks ukaże się nakładem wydawnictwa Zielony Front w cenie ok. 20 zł.
[opr. na podst. materiałów autora]


sobota, 1.03.2008

zapowiedzi:

Oficjalne przecieki z Egmontu

Wczoraj na forum Egmontu pojawiła się garść odpowiedzi Tomasza Kołodziejczaka na pytania czytelników. Wstępne plany wydawnictwa do końca roku mają być ogłoszone już za dwa tygodnie podczas WSK.

W tym roku Egmont zamierza ruszyć z "Hellblazerem". Na początku zobaczymy historię "Dangerous Habits" napisaną przez Gartha Ennisa. Serię tłumaczy Paulina Braiter.

Następny album z przygodami Mrocznego Rycerza powinien ukazać się w okresie wakacyjnym. Będzie to "Batman and Son" Granta Morrisona i Andy'ego Kuberta. Jego premiera ma towarzyszyć wejściu do kin kolejnej ekranizacji komiksu zatytułowanej po prostu "Mroczny rycerz" (premiera 18 lipca w USA i 22 sierpnia w Polsce).

Dziesiąty tom "Armady" zatytułowany "Odzyskane wspomnienia" już w kwietniu, równocześnie z reedycją dwóch pierwszych odcinków.

Komiksowe "Muminki" zostały wstrzymane po ośmiu odcinkach.
[Jarek Obważanek]


sobota, 1.03.2008

zapowiedzi:

Manzoku w marcu

 

Wydawnictwo Manzoku poinformowało, że wszystkie zapowiadane dotąd na styczeń tytuły mają mieć premierę na marcowych WSK. Chodzi konkretnie o czwarty tom "Authority", dwa kolejne odcinki "Koziorożca" oraz dwa pierwsze tomy "Planetary". Ponadto edytor nadesłał okładki, przykładowe plansze i opisy trzech z pięciu wyżej wymienionych tytułów. Wszystkie materiały poniżej.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"Koziorożec" tom 3: "Deliah"
Tytuł oryginału: Deliah
Scenariusz: Andreas (Andreas Martens)
Rysunki: Andreas (Andreas Martens)
Wydawca oryginału: Lombard
Liczba stron: 48
Cena: 24,90 zł

Opis wydawcy:
Deliah Darkthorn poszukuje w sobie niezwykłej mocy, która pozwoliłaby odmienić jej nudne, kontrolowane przez ojca życie. W tym celu odwiedza pseudo-magików, mistyków i przeróżnej maści szarlatanów - żaden z nich nie potrafi jej jednak pomóc. Zagrożona tajemniczym niebezpieczeństwem trafia pod opiekę Koziorożca.

Jaki sekret skrywa młoda dama? Czy jest go świadoma? Czym może zakończyć się igranie z mocami przerastającymi ludzkie wyobrażenie?

Jak zwykle w przypadku twórczości Andreasa, tak i teraz wielbiciele wysokiej klasy komiksu powinni czuć się usatysfakcjonowani; tym bardziej że Deliah to postać dobrze znana z innej jego serii - "Rork". To wyjątkowa okazja by poznać prawdę o pierwszym spotkaniu białowłosego mistyka z niezwykłą kobietą, która odegrała tak wielką rolę w jego życiu.
[Manzoku]
 

przykładowe plansze

"Koziorożec" tom 4: "Sześcian numeryczny"
Tytuł oryginału: Le cube numérique
Scenariusz: Andreas (Andreas Martens)
Rysunki: Andreas (Andreas Martens)
Wydawca oryginału: Lombard
Liczba stron: 48
Cena: 24,90 zł

Opis wydawcy:
Gdzieś na morzu słup światła wystrzeliwuje spod powierzchni wody. Koziorożec i jego kompania muszą zbadać co kryją głębiny. Wraz z inspektorem Azakovem, Ash Grey i reporterką Miriam Ery ruszą w pościg za tajemniczą łodzią podwodną, by ostatecznie stanąć oko w oko nie tylko z potęgą sześcianu numerycznego, ale i swym... przyszłym adwersarzem?

W tym samym czasie Astor odbędzie niepokojącą wędrówkę po podziemiach biblioteki - wcześniej nieznane zakątki skrywają wiele tajemnic.

Nie brakuje ich z pewnością w "Sześcianie numerycznym" - jaki bowiem cel ma potężna organizacja chcąca zawładnąć artefaktem? Kto stoi na jej czele? Kto przeżyje, a kto będzie musiał zejść ze sceny?
[Manzoku]
 

przykładowe plansze

"Planetary" tom 1: "Dookoła świata i inne opowiadania" cz.1
Tytuł oryginału: All Over the World and Other Stories
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: John Cassaday
Wydawca oryginału: DC Comics - WildStorm
Liczba stron: 80
Cena: 22,90 zł

Opis wydawcy:
Axel Brass był członkiem niezwykłego stowarzyszenia grupującego wybitne osoby, które swymi czynami budowały lepszą przyszłość. Jednak gdy skusiła ich możliwość wykorzystania w swej działalności artefaktu o niepojętych możliwościach coś poszło nie tak...

Wyspa Zero to teren, do którego dostęp mają tylko wybrańcy, a o władze nad nim boje toczą Rosja i Japonia. Co się stanie, gdy samozwańczy pisarz - rewolucjonista zawita na tym skrawku lądu? Czy poznanie sekretów wyspy naprawdę trzeba opłacić krwią?

Chi Wai był policjantem w Hong Kongu. Został zamordowany w trakcie śledztwa... a teraz powrócił, by dokonać zemsty. Ale to nie wszystko - bo tuż pod ziemią, w miejscu gdzie Chi Wai stracił życie, na odkrycie czeka jeszcze jeden, znacznie starszy sekret...

Świat kryje wiele tajemnic. A Elijah Snow, nowy członek organizacji Planetary bardzo szybko przekona się, jak wiele ukryto przed wzrokiem zwykłych obywateli.
[Manzoku]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa