ARCHIWUM

niedziela, 30.05.2010

spotkania

Spotkanie z Maciejem Łazowskim w Łodzi

We wtorek 1 czerwca o godz. 18.00 w łódzkiej księgarni mała litera art (budynek ms² Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Ogrodowa 19) odbędzie się spotkanie autorskie z Maciejem Łazowskim, twórcą komiksu „Boska tragedia” wydanego w kwietniu nakładem kultury gniewu. Rozmowę poprowadzi Konrad Hildebrand.

Organizatorzy ostrzegają, że „Boska tragedia” nie nadaje się na prezent dla dziecka.

[opr. na podst. informacji organizatora]

[Kadr z komiksu „Boska tragedia” 
Macieja Łazowskiego]

niedziela, 30.05.2010

zapowiedzi

Trzej kulturalni debiutanci na BFK

Pod szyldem kultury gniewu podczas tegorocznego BFK mają ukazać się debiutanckie albumy kolejnych polskich twórców: wspólny projekt Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego zatytułowany „Kapitan Sheer” oraz autorski komiks Januarego N. Misiaka zatytuło­wany „Siedem tygodni”.

Poniżej udostępnione przez wydawcę opisy obydwu tytułów. Ich ceny nie są jeszcze znane.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach kultury gniewu.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

„Kapitan Sheer”
Scenariusz: Marcin Podolec, Robert Wyrzykowski
Rysunki: Marcin Podolec
Objętość: 92 strony
Format: 165 x 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: Munken Print Cream
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:

Miły biały szczur z odrobiną talentu do rysowania. Może trochę zagubiony. Na pewno szczęśliwy. To ja. A to posępne indywiduum przy rufie to Kapitan, jednostka wybitna. Świeci słońce, mamy któryś tam dzień po którejś tam pełni księżyca. Właśnie oczekujemy na przybycie pana Pirata, łupy są już przygotowane do abordażu. Marzyła mi się idealna harmonia i oto jest. Kapitan rzęzi, ale myślę, że trochę zazdrości. Swoje marzenia o lataniu codziennie musi zastępować marzeniami o jak najszybszym wyschnięciu.

[Bosman]

„Kapitan Sheer” narodził się w styczniu 2009, kiedy Marcin Podolec podesłał Robertowi Wyrzykowskiemu pierwszą planszę z nieśmiałym pytaniem „?”. Ten zaś odpowiedział „!”. Dalej wszystko popłynęło samo. Dziś „Kapitan Sheer” to niemal stustronicowa kronika niespiesznego dryfowania, podczas którego zawsze jest czas na rozważania o sprawach naprawdę istotnych – marzeniach, kobietach i... serze oczywiście.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że komiksu takiego jak „Kapitan Sheer” jeszcze nie było. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. A przynajmniej trzeba byłoby napływać się nie mniej niż Bosman z Kapitanem, żeby go odnaleźć. 

[kultura gniewu]

„Siedem tygodni”
Scenariusz: January N. Misiak
Rysunki: January N. Misiak
Objętość: 64 strony
Format: 230 x 150 mm
Oprawa: miękka
Papier: Munkem Print White
Druk: czarno-biały

Opis wydawcy:

Siedem tygodni to wystarczająco dużo czasu, by nie tylko zająć się zwykłymi, codziennymi sprawami, ale także stawić czoła rozmaitym potworom, atakującym znienacka. Choć w zasadzie trzeba powiedzieć, że dla bohatera komiksu nawet te pozornie zwyczajne obowiązki – zakupy, opieka nad synem, spotkania z przyjacielem, praca – jawią się, jak zmagania z dzikimi bestiami. Pewnie dlatego uczęszcza on na równie potworną psychoanalizę, która zawsze pozostawia więcej wątpliwości niż odpowiedzi. Całkiem możliwe, że życie bohatera, które obserwujemy przez tytułowe siedem tygodni, byłoby trudne do zniesienia, gdyby nie było tak absurdalne i zabawne. I tak niepokojąco znajome.

„Siedem tygodni” to debiutancki album Januarego Misiaka, rysownika i scenarzysty, który swoje prace od lat pokazuje na licznych wystawach w Polsce i zagranicą, ale dopiero teraz doczekał się autorskiej publikacji. W swoim komiksie bardzo celnie i dowcipnie opisuje życie współczesnego everymana, jego problemy z byciem ojcem, mężem, synem, przyjacielem, pacjentem... Allenowski humor, oryginalna kreska i przemyślana konstrukcja to znaki rozpoznawcze „Siedmiu tygodni”, kolejnego świetnego polskiego debiutu.

[kultura gniewu]

piątek, 28.05.2010

zapowiedzi

Czwarte „Wartości rodzinne” na BFK?

Michał „Śledziu” Śledziński zaprezentował dziś okładkę czwartego zeszytu serii „Wartości rodzinne” zaty­tuło­wa­nego „Nie bądźmy leśne ludki”. Zarówno autor, jak i wydawca robią wszystko, by odcinek miał premierę na Bałtyckim Festiwalu Komiksu. Zeszyt jest już narysowany, jednak wciąż trwają prace nad kolorem.

Okładka parodiuje plakat filmu „Rambo. Pierwsza krew” i zapowiada jednocześnie, że w tym odcinku kobiety przejmują inicjatywę. Dynamiczny finał rozegra się na linii Masza, półdarmowa pomoc domowa – Elżbieta Król, pani domu. Mężczyznom i chłopcom dostanie się słusznie po łapach. Będzie sporo guzów i siniaków, ponadto na chwilę zajrzymy do świata wyobraźni generała Grota, szefującego tajnemu projektowi „Sobieski”.

[opr. na podst. informacji autora i wydawcy]

[Kadr z komiksu „Wartości rodzinne” 
zeszyt 4: „Nie bądźmy leśne ludki”]

czwartek, 27.05.2010

wydarzenia

Finał Ligi Bitew Komiksowych 2010

W piątek 28 maja o 20:00 w warszawskim CDQ (ul. Burakowska 12) odbędzie się finał II edycji Ligi Bitew Komiksowych. Sześciu rysowników wybranych podczas bitew eliminacyjnych – Roman Gajewski, Mariusz „Wonder” Ciechoński, Tomasz „asu” Pastuszka, Kosmita, Małgorzata „Margo” Dumin oraz Robocik – będzie walczyć o tytuł Mistrza Ligi Bitew Komiksowych 2010.

Finał poprzedzi wykład Przemka Pawełka na temat historycznego spojrzenia na komiks superbohaterski w Stanach Zjednoczonych. Pojedynkom rysowników towarzyszyć będzie wystawa prac, które powstały podczas imprez eliminacyjnych oraz elektro-akustyczny jam Free The Electronic. Podczas pojedynków atmosferyczną muzykę tła zagra Pawlak, zaś muzycznym punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert zespołu Mama Selita.

13 maja w CDQ odbyła się trzecia i ostatnia bitwa eliminacyjna Ligi Bitew Komiksowych 2010. Z powodu chwilowej niedyspozycji Przemka Pawełka konferansjerką zajął się jeden z finalistów tej i poprzedniej edycji, Mariusz „Wonder” Ciechoński. Zawodnicy tradycyjnie zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej znalazły się: Dorota „Dodo” Charuta, Małgorzata „Margo” Dumin oraz Konrad Wawrzonkiewicz. W drugiej, ponownie próbujący swych sił w bitwach Olga Wróbel i Tomasz „titos” Zych, a także Robocik (kolejny po Kosmicie zamaskowany uczestnik). W grupie pierwszej dopiero dogrywka na trzy sztalugi wyłoniła zwyciężczynię – Margo. Natomiast w grupie drugiej zacięty opór Wróbel i titosowi stawił osobnik ze srebrnym kartonem na głowie i to on znalazł się w finale. Po krótkiej przerwie, na przeciwko siebie stanęli pewni już awansu do Wielkiego Finału Margo i Robocik, z którego to pojedynku zwycięsko wyszła Margo.

Przeczytaj więcej o bitwach komiksowych.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

[Tomasz „asu” Pastuszka i Mariusz „Wonder” Ciechoński (na drugim planie)]
Tomasz „asu” Pastuszka i Mariusz „Wonder” Ciechoński (na drugim planie)

Od 24 maja do 4 czerwca w warszawskiej Kawangardzie (ul. Wilcza 32) będzie miała miejsce odsłona pierwszych 39 stron „Zapętlenia”, nowego komiksowego projektu Daniela Chmielewskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę 26 maja – w dniu, w którym, jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, autor obroni tytuł magistra sztuk pięknych.

„Zapętlenie” ma być esejem komiksowym podzielonym na dwa dwustustronicowe tomy. Premiera pierwszego tomu przewidziana jest na październik 2012 roku. W ramach dyplomu na warszawskiej ASP powstało pierwsze 39 stron prologu i to one będą prezentowane na wystawie.

Trzonem eseju jest plenerowy wyjazd, który odbył się w lutym 2008 roku. Na zorganizowanym przez znanego twórcę i pedagoga Grzegorza Kowalskiego plenerze gościł jego dawny uczeń, znany na świecie twórca – Artur Żmijewski. Gość przywiózł ze sobą grupę studentów z Berlina, która miała wraz z grupą polskich studentów uczestniczyć w serii niewerbalnych gier plenerowych. Jednakże ciągłe nieporozumienia na tle światopoglądowym doprowadziły do ostrych scysji i, ostatecznie, do rozpadu grup.

Równolegle z analizą pleneru autor daje wgląd w życie swoje i środowiska, w jakim się obraca. Opowiada o problemach młodych twórców, dywaguje na temat konfliktu Miłosza i Herberta, z dystansu przygląda się swojej uniemożliwiającej normalne życie depresji i rozpadowi toksycznego związku, w jakim tkwił przez kilka lat.

W Kawangardzie będzie można obejrzeć oryginalne plansze opatrzone uwagami o procesie ich powstawania i przeczytać fragment komiksu w formie albumowej, a także zobaczyć makietę Pubu pod Picadorem, jednego z kluczowych miejsc w komiksie.

uzupełnienie: Materiał na temat Pubu pod Picadorem opublikowały Kolorowe Zeszyty.

Daniel Chmielewski jest autorem wydanego w 2008 roku przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy albumu „Zostawiając powidok wibrującej czerni”. Ma na koncie występy w magazynach „Ziniol” i „Kolektyw”, jak i w wydawnictwach „Komiksowe becikowe” i „Komiksowy przewodnik po Warszawie”. Prowadzi blog Pub pod Picadorem.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

[Kadr z komiksu „Zapętlenie”]

niedziela, 23.05.2010

w sieci

Komiksowy blog ciążowy

We wtorek 25 maja rusza nowy kobiecy portal Warszawianki, a wraz z nim komiksowy blog ciążowy zatytułowany „Czwórka na pokładzie”. Scenariusz autobiograficznej serii pisze Dominika Węcławek, a rysunki wykonuje Filip „PHI” Lipiński. Kolejne czterostronicowe odcinki mają ukazywać się co dwa tygodnie.

„Kochanie, będziemy mieli dzidziusia!” – czy to nie jest jedna z pięciu... najstraszniejszych rzeczy, jakie może usłyszeć młody człowiek, który ma życie przed sobą, chce wreszcie poczuć zew wolności i wiatr we włosach?

A co, jeśli jest trochę inaczej, bo ćwierć wieku za tobą, masz już dziecko i powoli widzisz w tunelu światełko oznaczające szansę na jakąś życiową stabilizację, normalną pracę, albo chociaż kawałek własnego mieszkania? A co, jeśli lekarz mówi, że nie wszystko jest takie, jak być powinno?

„Czwórka na pokładzie” to taka zwyczajna opowieść ze świata dużych dzieci. Tylko, że przedstawiona w obrazkach ze słowami, bo czasem niektóre rzeczy łatwiej człowiekowi przychodzi wyrazić, kiedy nie musi wszystkiego opisać słowami. Ta historia dzieje się tu i teraz, w całkiem normalnej rodzinie, która nagle, tak gdzieś przed trzydziestymi urodzinami, no... dla niektórych dwudziestymi siódmymi, a dla najmłodszych szóstymi, musi zdać ten właściwy egzamin z dojrzałości na bycie człowiekiem.

[Kadr z komiksu „Czwórka na pokładzie”]

Autorem ilustracji do „Czwórki na pokładzie” jest młody rysownik polskiego pochodzenia, Filip „PHI” Lipiński. Urodził się w Niemczech w 1987 roku, a wychowywał wśród nowohuckich osiedli. Studiować zaczynał w Krakowie, ale ścieżki zawiodły go aż do dalekiego Wiednia, gdzie studiuje na wydziale Komunikacji i Mediów. Stamtąd też nadawać będzie kolejne depesze rysunkowe. Dotychczas malował abstrakcyjne obrazy, które jednak ciężko było schować do szuflady, oraz ilustracje artykułów w gazetach i czasopismach. „Czwórka na pokładzie” to jego komiksowy debiut.

Podobnie jak i Dominiki Węcławek (rocznik 1983), bo choć scenariuszy było już kilka, wszyscy obdarowani nimi rysownicy okazywali się bardzo zajęci. Na co dzień operuje głównie słowem, czasem fotografią. Jak większość magistrów wydziału filozofii, nie pracuje w zawodzie. Jest dziennikarką, reporterką i recenzentką kulturalną związaną z „Życiem Warszawy”. Od święta publikuje w takich tytułach jak „Laif”, dawniej zdarzało jej się też popełnić materiały dla „Machiny” czy internetowej wersji tygodnika „Przekrój”. O historii nowego członka swojej rodziny nie umiała jednak myśleć tylko i wyłącznie za pomocą słów, stąd pomysł na komiksowy cykl.

[opr. na podst. informacji autorów]

czwartek, 20.05.2010

wydarzenia

Antologia ku czci Janusza Christy

Organizatorzy MFKiG w Łodzi planują na tegoroczną edycję imprezy wydanie antologii w hołdzie Januszowi Chriście – zmarłemu w 2008 roku mistrzowi kreski i humoru. Ma to być publikacja podobna do ubiegłorocznej, przygotowanej z okazji 65. urodzin Tadeusza Baranowskiego.

Od każego, kto zdecyduje się na udział w przedsięwzięciu, pomysłodawcy oczekują jednej komiksowej planszy bądź rysunku czy żartu rysunkowego. Należy je przesyłać w formacie tiff lub jpeg w rozdzielczości 300 dpi (format A4) na adres do 30 czerwca włącznie.

Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny. Każdy wydrukowany autor otrzyma trzy egzemplarze autorskie antologii.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

Kadr z komiksu Michała „Śledzia” Śledzińskiego
ze „Świata Komiksu” nr 8

wtorek, 18.05.2010

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

„Baby Blues” tom 3: „Zgadnij, kto dziś nie zmrużył oka?”
Tytuł oryginału: „Guess Who Didn’t Take a Nap?”
Scenariusz: Jerry Scott
Rysunki: Rick Kirkman
Tłumaczenie: Małgorzata Białecka
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.05.2010
Wydawca oryginału: Andrews McMeel Publishing
Data wydania oryginału: 03.1993
Objętość: 128 stron
Format: 215 x 230 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 2514*

Opis wydawcy:

Seria „Baby Blues” od momentu ukazania się pierwszego odcinka w styczniu 1990 roku zawładnęła sercami czytelników na całym świecie. Te pełne wdzięku obrazki z życia Wandy i Darryla – wykształconych trzydziestolatków debiutujących w roli rodziców – mówią wszystko o triumfach i porażkach rodzicielstwa. Są zabawne i jednocześnie refleksyjne. Po prostu prawdziwe.

Rysownik Rick Kirkman jest niezależnym ilustratorem, a scenarzysta Jerry Scott nieprzerwanie od 1983 roku pisze i rysuje serię historyjek komiksowych „Nancy”.
Seria „Baby Blues” pojawiła się na łamach „Los Angeles Times”, „Dallas Morning News”, „Chicago Tribune”, „Detroit News” i w ponad 150 innych tytułach prasowych na całym świecie. Rzesza czytelników śledzących losy bohaterów sięga co dzień 60 milionów!

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później”
Tytuł oryginału: „Histoire sans héros. Vingt ans après”
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Daniel „Dany” Henrotin
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 17.05.2010
Wydawca oryginału: Lombard
Data wydania oryginału: 1977, 04.1997
Objętość: 128 stron
Format: 223 x 297 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 75,00 zł
ID: 2515*

Opis wydawcy:

W latach 70. XX wieku w dżungli amazońskiej rozbija się samolot pasażerski. Katastrofę przeżywa kilkanaście osób, które nie mają pojęcia, jak przetrwać w lesie równikowym. Kiedy pomoc nie nadchodzi, starają się znaleźć jakikolwiek, nawet najbardziej szalony, sposób na przedostanie się w rejony zamieszkane przez ludzi. Ale okazuje się, że największym zagrożeniem dla człowieka nie jest przyroda, tylko inny człowiek.

Po dwudziestu latach niektórzy z ocalonych z katastrofy zostają wplątani w międzynarodową intrygę, której początki sięgają czasów nazizmu. Co wspólnego z aferą szpiegowską, rozpracowywaną przez agentów Francji i Izraela, mogą mieć byli pasażerowie feralnego lotu nad Brazylią?

Zbiorcze wydanie obu części jednej z najsłynniejszych historii przygodowych Jeana van Hamme’a, scenarzysty „Thorgala” i „Largo Wincha”. Realistyczne, typowe dla komiksu awanturniczego rysunki stworzył klasyk francuskich opowieści graficznych, Dany.

[Egmont Polska]


„Kenshin” tom 11
Scenariusz: Nobuhiro Watsuki
Rysunki: Nobuhiro Watsuki
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.05.2010
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1994
Objętość: 184 strony
Format: 115 x 180 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2516*

Opis wydawcy:

Kenshin udaje się do swego dawnego nauczyciela, mistrza, Seijuro Hiko, i prosi go, by ten przekazał mu ostatnie tajniki stylu hiten mitsurugi-ryu. Ale Hiko odmawia. Wówczas w siedzibie Hiko zjawiają się Kaoru, Yahiko i Misao. Po rozmowie z nimi Hiko dowiaduje się, że Kenshin używa swego miecza po to, by bronić innych. Zmienia zdanie i postanawia przekazać Kenshinowi tajemnicę stylu hiten mitsurugi-ryu. Tymczasem dowódca O-niwabanshu, Aoshi, który pragnie zabić Kenshina, próbuje zmusić Okinę,
by wyjawił mu miejsce pobytu Himury.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Liga Niezwykłych Dżentelmenów” tom 3: „Stulecie” cz. 1: „1910”
Tytuł oryginału: „The League of Extraordinary Gentlemen” Vol III: „Century” #1: „1910”
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Kevin O'Neill
Kolory: Ben Dimagmaliw
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu. Nowa kolekcja
Data wydania: 17.05.2010
Wydawcy oryginału: Top Shelf Productions, Knockabout Comics
Data wydania oryginału: 04.2009
Objętość: 80 stron
Format: 176 x 266 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2517*

Opis wydawcy:

Allan Quatermain i Mina Harker powracają. W kolejnej misji towarzyszą im między innymi Orlando – tytułowa postać powieści Virginii Woolf oraz Andrew Norton – więzień Londynu, bohater książki „Slow Chocolate Autopsy” Iaina Sinclaira i Dave’a McKeana.

Wytrawny czytelnik z pewnością dostrzeże i doceni sposób, w jaki fabuła i forma komiksu nawiązują do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weila. Nie brak tu również odniesień do innych utworów literackich, filmowych czy komiksowych. W Londynie z początku XX wieku pojawiają się motywy, którymi zajmował się Alan Moore w „Prosto z piekła”, dadzą też o sobie znać postaci z „Moonchild” (powieści Aleistera Crowleya) oraz erotycznej „Historii O” pióra Pauline Réage.

„Stulecie” cz. 1: „1910” to pierwsza część planowanej trylogii.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Samotnik”
Tytuł oryginału: „Tout seul”
Scenariusz: Christophe Chabouté
Rysunki: Christophe Chabouté
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Zebra
Data wydania: 17.05.2010
Wydawca oryginału: Vents d’Ouest
Data wydania oryginału: 09.2008
Objętość: 376 stron
Format: 196 x 260 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 69,90 zł
ID: 2518*

Opis wydawcy:

Znakomity komiks alzackiego scenarzysty i rysownika, Christophe’a Chabouté, znanego polskiemu czytelnikowi z takich albumów, jak „Henri Désiré Landru” czy „Czyściec”.

W oddalonej od brzegu latarni morskiej żyje człowiek. Nikogo nie widuje, z nikim nie rozmawia. Nie pojawia się na nabrzeżu nawet wtedy, gdy raz w tygodniu przybija tam łódź z zaopatrzeniem. Kim jest i dlaczego ukrywa się przed światem? Co robi całymi dniami? Chabouté w tym poetyckim komiksie stara się pokazać, jak funkcjonuje ludzka wyobraźnia nieskażona wykształceniem i stereotypami. Próbuje jednocześnie odpowiedzieć na pytanie: czy możliwe jest życie w samotności?

Klimat opowieści tworzą surowe, dynamiczne rysunki i sposób kadrowania przypominający technikę filmową. „Samotnik” jest znakomitym przykładem dzieła komiksowego, które opowiada niemal wyłącznie obrazem, nie tracąc przy tym czytelności i siły wyrazu.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

„Sandman” tom 4: „Pora mgieł”
Tytuł oryginału: „Season of Mists”
Scenariusz: Neil Gaiman
Szkic: Kelley Jones, Mike Dringenberg, Matt Wagner
Tusz: Malcolm Jones III, P. Craig Russell, George Pratt, Dick Giordano
Kolory: Steve Oliff, Daniel Vozzo
Okładka: Dave McKean
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.05.2010
Wydanie: II zmienione
Poprzednie wydanie: Egmont Polska 2004 (cz. 1, cz. 2)
Wydawca oryginału: DC Comics – Vertigo
Data wydania oryginału: 1992
Objętość: 224 strony
Format: 176 x 266 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 89,90 zł
ID: 2519*

Opis wydawcy:

Morfeusz postanawia wrócić do piekła i uwolnić swą dawną miłość, Nadę. Władca piekieł, Lucyfer, wpuszcza Sandmana do swego królestwa i ofiarowuje mu niezwykły prezent – klucze do piekieł.

Reedycja tomów 6 i 7 poprzedniego wydania wydukowana z nowymi kolorami.

Zawiera odcinki 21–28 oryginalnej serii.

[Egmont Polska]

sobota, 15.05.2010

imprezy

Egmont na Warszawskich Targach Książki

Podczas trwających w Pałacu Kultury i Nauki Warszawskich Targów Książki na stoisku Egmontu (B6) pojawią się autorzy komiksów wydanych przez tę oficynę (harmonogram poniżej).

Na stoisku Egmontu dostępne są też premierowo wszystkie nowości z majowego pakietu Klubu Świata Komiksu, poza ponownie przesuniętym komiksem „Incognegro”.

sobota, 15.05.2010

11.00
12.00
Paweł „Pawka” Kłudkiewicz, autor serii „Miś Misza”
12.00
13.00
Tomek Leśniak, Rafał Skarżycki, twórcy serii komiksowej o Jeżu Jerzym
13.30
14.30
Piotr Kowalski, rysownik serii „Wydział Lincoln”
15.00
16.00
Autorzy antologii „Powstanie ’44 w komiksie”.

niedziela, 16.05.2010

11.00
12.00
Autorzy antologii „Powstanie ’44 w komiksie”.
12.30
13.30
Piotr Kowalski, rysownik serii „Wydział Lincoln”
14.00
15.00
Paweł „Pawka” Kłudkiewicz, autor serii „Miś Misza”

[opr. na podst. informacji wydawcy]

Jutro o 20:00 w warszawskim CDQ (ul. Burakowska 12) rozpoczną się trzecie eliminacje II edycji Ligi Bitew Komiksowych. Poprzedzi je wykład poświęcony komiksowi undergroundowemu, który poprowadzi Paweł Timofiejuk. Po nim kolejni kandydaci do tytułu Mistrza Ligi Bitew Komiksowych zmierzą się na rysunki. Dwóch najlepszych, wybranych przez publiczność, weźmie udział w Wielkim Finale.

Podczas drugiej bitwy eliminacyjnej, 6 maja, w CDQ przy sztalugach stanęła szóstka zawodników, którzy w dwóch grupach walczyli o finał. Z grupy A zwycięsko wyszedł Tomasz „Asu” Pastuszka, pokonując swoich dwóch imienników: Tomasza „titosa” Zycha i Tomasza Michalczewskiego. W grupie B starli się Patryk „Tik Tak” Matela, Wojciech „Spud” Szewczyk i zamaskowany Kosmita. W finale drugich eliminacji naprzeciwko Tomka Pastuszki stanął właśnie ów tajemniczy Kosmita, który mimo gromkiego dopingu swoich fanek musiał oddać palmę pierwszeństwa Pastuszce. Obydwu panów będzie można zobaczyć w Wielkim Finale, który odbędzie się w piątek 28 maja.

Krótką relację video z pierwszej bitwy eliminacyjnej zobaczysz na stronach Radia Euro.

Przeczytaj więcej o bitwach komiksowych.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

niedziela, 9.05.2010

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

„Nokturno” tom 1
Tytuł oryginału: „Nocturno”
Scenariusz: Tony Sandoval
Rysunki: Tony Sandoval
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 04.05.2010
Wydawca oryginału: Paquet
Data wydania oryginału: 02.2008
Objętość: 112 stron
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 46,00 zł
ID: 2513

Opis :

Mroczna i romantyczna opowieść, w której istotną rolę odgrywa heavy metal.

Dwa tomy.

Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Komiksu zaprezentowali okładkę tegorocznego informatora imprezy. Znalazła się na niej ilustracja Aleksandry Spanowicz, która pojawi się również na innych materiałach promujących festiwal.

Festiwalowi towarzyszy trzecia już edycja konkursu na pasek w pomorskich klimatach. Termin nadsyłania prac mija 14 czerwca. Zobacz pełen regulamin zabawy.

Osoby, które chciałyby w ramach BFK przeprowadzić panel, prelekcję, warsztaty bądź chciałyby zaprezentować swoją twórczość komiksową mogą zgłaszać się do organizatorów w terminie do 12 maja (należy przesłać krótki opis – około 800 znaków).

W tym roku imprezie również będzie towarzyszyć akcja „Promuję BFK”, w której wziać mogą wszyscy zajmujący się komiksem – czy to profesjonalnie, czy amatorsko. Zobacz zarys warunków współpracy.

[opr. na podst. informacji organizatora]

Organizatorzy MFKiG w Łodzi opublikowali regulamin tegorocznego konkursu na krótką formę komiksową. Nowością jest możliwość zgłaszania prac wcześniej publikowanych.

Na kolejne zmiany przyjdzie poczekać do przyszłego roku. Podczas FKW organizatorzy MFKiG ujawnili zamiar wprowadzenia nowej formuły konkursu, w ramach której autorzy będą zgłaszali fragment pełnometrażowego komiksu i zarys scenariusza całości albumu. Poza gratyfikacją finansową zwycięzcy mają uzyskać pomoc w wydaniu komiksu stworzonego w wyniku konkursu.

[Jarek Obważanek]

Dzisiaj o 20:00 w warszawskim CDQ (ul. Burakowska 12) rozpocznie się druga komiksowa bitwa eliminacyjna. Poprzedzi ją wykład poświęcony mandze, który poprowadzi Zuzanna Kochańska. Po nim kolejni kandydaci do tytułu Mistrza Ligi Bitew Komiksowych zmierzą się na rysunki. Dwóch najlepszych, wybranych przez publiczność, weźmie udział w Wielkim Finale. Podczas pojedynków rysowników zagra Pawlak, zaś po pojedynkach planowany jest elektroakustyczny jam – Free The Electronic. Udział we wszystkich wydarzeniach Ligi Bitew Komiksowych 2010 jest darmowy.

Podczas pierwszej bitwy eliminacyjnej, 29 kwietnia, w CDQ przy sztalugach stanęła szóstka zawodników, którzy w dwóch grupach walczyli o finał. W grupie pierwszej, po zaciętych pojedynkach „każdy z każdym” i dogrywce na trzy sztalugi, Olgę Wróbel i mistrza poprzedniej edycji Ligi Bitew Komiksowych, Daniela Chmielewskiego, wyeliminował Romek Gajewski. Z drugiej grupy zwycięsko wyszedł Mariusz „Wonder” Ciechoński, który pokonał Michała Kamińskiego i Mateusza Nawrockiego. Z ostatnim tematem wieczoru „Krzyżacy kontra 300 Spartan” według publiczności lepiej poradził sobie Wonder, mimo to obydwu rysowników zobaczyć będzie można w Wielkim Finale, który odbędzie się w piątek 28 maja.

Przeczytaj więcej o bitwach komiksowych.

[opr. na podst. informacji organizatorów]

środa, 5.05.2010

imprezy

II Lubelskie Spotkania z Komiksem

W najbliższy weekend w ACK UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) w Lublinie odbędą się II Lubelskie Spotkania z Komiksem (tzw. Leszek). W programie przewidziano spotkania, warsztaty, konkursy oraz wystawę prac Daniela Grzeszkiewicza, Przemysława Surmy, Marcina Surmy, Piotra Szreniawskiego i Marcina Rusteckiego. W sobotę w godzinach 10.00 – 17.00 będzie też czynna giełda. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

program imprezy

sobota, 8.05.2010

sala kinowa

10:00 Otwarcie II Lubelskich Spotkań z Komiksem
10:10 „Historia alternatywna w komiksach Alana Moore’a” – Jakub Koisz i Jakub Syty
11:00 „O komiksie i poemiksie” – Piotr Szreniawski
11:30 „Likwidator: Powrót do korzeni” – Ryszard Dąbrowski
12:15 Spotkanie z Przemysławem Surmą i Marcinem Surmą
13:00 „Ciąg dalszy nie nastąpił, czyli rzecz o komiksach III RP, które nie doczekały się kontynuacji, a szkoda” – Robert Lipski
14:00 „Koty w komiksie” - Tomasz Niewiadomski
14:45 Spotkanie z Waneko
15:45 Spotkanie z Marcinem Rusteckim – legendarnym redaktorem naczelnym TM-Semic
16:45 Komiksowy quiz z nagrodami
17:00 Bitwy komiksowe

mała sala

10:10 Wernisaż wystawy prac komiksowych
11:00 „Dragon Ball” w pigułce, czyli błyskawiczny konkurs mangowy
12:30 „Spoko Humanik – odcinek 2016” – Piotr Brożek
13:00 Warsztaty komiksowe z Przemysławem Surmą i Marcinem Surmą
15:00 „Komiksować każdy może” – zakręcony konkurs na pasek – Magda Filip

niedziela, 9.05.2010

mała sala

10:00 „Ekranizacje komiksów, czyli przypowieść o tym, jak zarżnąć krowę rodzącą złote cielaki” – Marcin Andrys
10:45 „Czy Batman rzeczywiście umarł? Rozważania nad istotą i przyszłością mitu Mrocznego Rycerza w oparciu o »Co się stało z zamaskowanym krzyżowcem« Neila Gaimana” – Michał Chudoliński
11:30 „Zburzmy czwartą ścianę – czyli komiksowe transgresje” – Jakub Koisz
12:30 „Kick-Ass Wannabe, czyli jak zostać superbohaterem w szarej rzeczywistości” – dyskusja
13:30 Konkurs rysunkowy
15:30 Zakończenie imprezy

Zobacz też informacje na temat dojazdu do Chatki Żaka.

[opr. na podst. informacji organizatora]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa