ARCHIWUM

28.02.2001


Produkt 5 znowu opóźniony
Jestem juz na granicy zalamania nerwowego, chyba sobie w leb strzele. To jakies fatum czy cus. Drukarnia zapowiedziala, ze wydrukuje P , owszem ale dopiero na 12 marca. Rece opadaja. Tak czy inaczej P#6 jest juz w 3/4 gotowy i ukaze sie 15 kwietnia, i tak bedzieco miesiac, kazdy nowy numer w polowie miesiaca. Najmocniej przepraszam wszystkich fanow, ale ta drukarnia jest najtansza a ceny windowac nie chcemy, a tak by bylo w wypadku zmiany drukarni.
[Śledziu]


27.02.2001


Produkt 5 nadchodzi
Produkt numba five już się drukuje. Najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia powinien wylądować na półkach. Niestety nie udało nam się wywalczyć usunięcia vatu, więc cena podskoczy. Nowy Produkt będzie miał 16 stron więcej (czyli 84) i kosztować będzie 8,88 pln.
[Śledziu]


Frąś w Angouleme
Najsławniejszy międzynarodowy festiwal komiksowy we Francji trwał od 25 do 28 stycznia. W tym roku Polacy odnieśli prawdziwy sukces. Nagrodę dla największego młodego talentu przyznano Jackowi Frąsiowi za sześcioplanszowy komiks "Kaczka", który opowiada historię z czasów Powstania Warszawskiego. Jacek Frąś ma 24 lata, pochodzi z Łodzi, jest członkiem "Grupy 8". Jego komiksy często pojawiały się w magazynie "Nowy Talizman". "Dom stary" Frąsia został zamieszczony w albumie "Komiks-Antologia". Zwycięzca otrzymał 15 000 franków i wyjedzie na wycieczkę do Tokio. Gratulujemy! Nagrodzony komiks będziecie mogli przeczytać już w następnym numerze "Świata Komiksu".
[Świat Komiksu 21]

Przyłączam się oczywiście do gratulacji.
Dodam jeszcze, że komiks "Kaczka", jeszcze wtedy bez tytułu, zdobył drugie miejsce na Festwialu w Łodzi w 2000 roku.

Dzieki zgodzie jaka wyrazil Jacek Fras i dzieki Jarkowi Obawazankowi :) mozna od dzisiaj przeczytac na stronie www.komiks.top.pl komiks "Kaczka", ktory zostal nagrodzony na Miedzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme.
Po rozmowie z Jackiem Frasiem dowiedzialem sie ze jako jedyny poprosilem do tej pory o zgode na publikacje. A wiec zapowiedzi Swiata Komiksu, ze ten komiks bedzie tam publikowany troche mnie zaskakuja. Czy Swiat Komiksu chce puscic ten komiks bez zgody autora? Czy najpierw zapowiedzial a potem sie bedzie staral o zgode? Zobaczymy.
[Rafał Urbański]


Warszawskie Spotkania Komiksowe
24 marca 2001, ul. Łowicka 21
Program imprezy:

 • Spotkania z autorami i rysownikami komiksów (m.in. Adler, Baranowski, Gawronkiewicz, Polch, Truściński, Wojda)
 • Spotkania z wydawcami komiksów (m.in. Egmont)
 • Pokazy filmów o tematyce komiksowej
 • Premiery nowych albumów Thorgala ("Błękitna zaraza") i Yans'a
 • Konkurs komiksowy z nagrodami
 • Giełda komiksów

Organizator:
Nieformalne Zrzeszenie Fanów Komiksu
Kontakt:
Tel: 0601 24 66 70
e-mail: ankuz(at)friko4.onet.pl

[Warszawskie Spotkania Komiksowe - plakat]


25.02.2001


Świat Komiksu 21

[Œwiat Komiksu 21]

Ze względu na VAT na prasę nowy numer został odchudzony o 16 stron (aby nie zmieniać ceny), został jednak wzbogacony o lakierowaną okładkę.
Wewnątrz pierwszy odcinek dobrze się zapowiadającego komiksu "Golden City" autorstwa Pecquieura i Malfina. Ta młoda, krótka seria ma szanse ukazać się w przyszłym roku w wydaniu albumowym.
Kolejnym ciekawym komiksem jest futurystyczny "Gail" Piotrka Kowalskiego. Piotrek nazywany był początkowo naśladowcą Wróblewskiego, obecnie prezentuje własny styl, który można nazwać bardziej podziemnym - rysunek jest znacznie bogatszy.
Poza tym mamy tylko 4 komediowe jednostronnicówki z serii Mały Sprytek, Kid Paddle i Nabuchodinozaur.
Zawartość tego wydania uzupełniają artykuły o Yansie, Sprytku i Aquablue.
Egmont wspólnie z Tenbitem ogłasza w tym numerze konkurs komiksowy, nagrody są bardzo atrakcyjne. Niestety po drugiej stronie kuponu konkursowego jest Kid Paddle...


Zapowiedzi KSK
Zasady zamawiania pozostały bez zmian.

Pakiet marcowy (w cenie 47,60 za całość) zawierał będzie:

 • Thorgal - Błękitna zaraza - 15,90 zł
 • Yans - Dzieci nieskończoności - 15,90 zł
 • Aquablue - Biała Gwiazda cz. 2 - 15,90 zł
 • Kid Paddle - Totalna masakra - 14,90 zł

[Thorgal: Błękitna zaraza] [Yans: Dzieci nieskończonoœci] [Aquablue: Biała Gwiazda cz. 2] [Kid Paddle: Totalna masakra]

Natomiast pakiet kwietniowy (w tej samej cenie):

 • Skarga utraconych ziem - Pani Gerfaut - 16,90 zł
 • Armada - W trybach rewolucji - 15,90 zł
 • Yans - Oblicza potwora - 15,90 zł
 • Mały Sprytek - Powiedz pani "dzień dobry" - 14,90 zł

[Skarga utraconych ziem: Pani Gerfaut] [Armada: W trybach rewolucji] [Yans - Oblicza potwora] [Mały Sprytek - Powiedz pani "dzień dobry"]

Tytus, Romek i A'Tomek w krainie złodzei marzeń

[Kadr z filmu]

Taki tytuł nosił będzie film animowany o bohaterach Papcia Chmiela. On sam nie jest specjalnie zadowolony z pomysłu, na który wpadło wydawnictwo Prószyński i ska. Reżyser starał się, aby film miał klimat komiksów Chmielewskiego, dlatego oryginalny scenariusz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk został odpowiednio zmieniony. Głosów postaciom użyczyli: Romkowi - Wojciech Malajkat, A'Tomkowi - Piotr Gąsowski, profesorowi Talentowi - Paweł Szczesny, księciu Salidze - Andrzej Chyra, Wielkiej Próchnicy - Dorota Stalińska, Olivierowi - Artur Barciś. Aktora podkładającego Tytusa producenci utrzymują w tajemnicy.
"Znaczna część filmu rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Tytus, Romek i A'Tomek mieszkają w bardzo ładnym bloku z lat 60. u zbiegu ulic Tamka i Solec. Profesor Talent jest lokatorem oficyny przy ulicy Koziej 12. Na jej poddaszu mieści się jego pracownia, w której konstruuje wszystkie swoje zwariowane wynalazki. Tytus, który ogląda bardzo dużo telewizji, zostaje zarażony wirusem otumanicy-reklamicy. Chory Tytus przejawia patologiczną chęć bogacenia się za wszelką cenę. Profesor Talent odkrywa, że wirus otumanicy-reklamicy dociera na Ziemię z odległej planety, nazywającej się Transformacja, a do zarażenia dochodzi w wyniku zbyt długiego kontaktu z ekranem telewizora. Na Transformacji panuje książę Saligia, który kradnie ludziom marzenia i zamienia je na reklamy, po czym rozsyła je po całym wszechświecie. Saligia postanawia ściągnąć Tytusa na Transformację, żeby przerobić jego marzenia na spot reklamowy. Bohaterowie wsiadają do tramwajolotu i udają się na Transformację. (...) W filmie przedstawiamy jakby dwa światy. Jeden reprezentowany przez cybernetyczne multimedia, reklamy oraz drugi, stworzony przez dzieci, które chroniąc się w wiosce przed łowcami marzeń, zajmują się czytaniem lektur i rozwijają swoją fantazję." [Leszek Gładysz]
Powyższa wypowiedź pochodzi z wywiadu, który przeprowadził Grzegorz Wojtowicz na potrzeby Stopklatki. Na Stopklatce można do końca miesiąca oglądać trzy fragmenty filmu.
Film trafi do kin na początku przyszłego roku.


22.02.2001


Wydano

[Œwiat Komiksu 21]

Tylko 50 stron, lakierowana okładka.


[Thorgal: Ponad Krainš Cieni] [Ksišże Nocy: List inkwizytora] [Aquablue: Biała Gwiazda] [Lucky Luke: Dalton City]

Ponadto w nowym Resecie "48 stron 2".


19.02.2001


Lista informacyjna WRAKa
Przez pewien czas nie można się było na nią zapisać, ale teraz znów jest w porządku (formularz na dole strony).


16.02.2001


Wydano
Uzupełnienie informacji

[Dr. Slump 8] [ZONA Fox Kids 1]    

15.02.2001


Dragon Ball

[Dragon Ball 1]

JPF wypuścił pierwszy tom Dragon Balla. Jest to prawdziwa manga a nie kadry filmowe. "Należy dodać, że manga ma momentami bardzo pieprzny humor. Seria animowana o tym samym tytule, to popłuczyny po komiksie Toriyamy." [Gato]


ZONA Fox Kids
Donosze najuprzejmiej, iz w kiochach pojawil sie wlasnie nowy magazyn dla mlodych pochlaniaczy komiksow: ZONA Fox Kids. Za 1,99 zl mozna poczytac sobie komiksowe wersje filmow animowanych z kanalu Fox Kids, m.in. Spider-man, Tajne Akta Psiej Agencji, The Simpson, Inspektor Gadget, Swiat wedlug Ludwiczka, Denis rozrabiaka... Oprocz komiksow jest tez odrobinka tekstow o grach komputerowych, nowosciach w kinie i tym wszystkim czym zyje mlody czlowiek w dzisiejszych czasach - czyli np. o Pokemonach zabraknac wiadomosci nie moglo :-)
Magazyn jest baaaardzo podobny do Cartoon Network. Niestety na razie nie moge odgadnac jaki jest okres wydawniczy... optuje za dwutygodnikiem lub miesiecznikiem.
Komiksy sa na poziomie ww. Carton Network. Spider-man jednak mocno odstaje pod wzgledem rysunku (lubie prosta ale skuteczna kreske) od reszty: Carnage a raczej Dr Carnage szaleje...
Acha! Sa tez dwa plakaty w srodku :-)
[Warlock]


11.02.2001


Egmont - dalsze przecieki
W najnowszym numerze "Świata Komiksu" ogłoszony zostanie duży konkurs na komiks polski (to będzie wspólne predsięwzięcie z Tenbitem).
Najprawdopodobniej w maju wydany zostanie, w JEDNYM tomie, w wersji czarno-białej komiks "Kajtek i Koko w kosmosie" (80% pewności...).
W tym roku planowane jest rozpoczęcie druku jeszcze kilku nowych, bardzo dobrych serii (tytułow jednak na razie nam nie zdradzono...).
Najprawdopodobniej w październiku rozpocznie się wydawanie serii albumów fantasy autorstwa Piotra Kowalskiego. Tytuł roboczy - "Gail". Fragment jednego z tomów znajdzie się w "Świecie Komiksu".
Wiadomości otrzymaliśmy od Pana Tomasza Kołodziejczaka - dziękujemy!
[Serwis Komiksowy]


Krakers #16
"Krakers" nr 2 (16) 2001 - ukaże się najprawdopodobniej w połowie maja. Będzie mieć 44 strony. Numer obecnie znajduje się w fazie planowania. Na razie wiadomo, że będzie w nim wywiad z Jean'em "Moebiusem" Giraudem oraz tekst Bartosza Kurca o roli, jaką w komiksach odgrywa liternictwo. Z komiksów będą prace Wojciecha Birka ("Na dworze króla Ćwieczka"), Sławomira Kiełbusa ("Milkymen"), Macieja Muzura ("Horacy" i "Alex") oraz Tomasza Marciniaka i Andrzeja Janickiego ("Fajf o'klok"). Zapowiedzieli się jeszcze Szarlota Pawel, Aleksander Ogaza i Rafał Śladowski. Miejmy nadzieję, że nadeślą prace na czas a poziom "Krakersa" nadal będzie się podnosił.
[Serwis Komiksowy]


10.02.2001


Egmont - przecieki
W marcu poznamy kolejne dzieje Yansa, gdyż Egmont zamierza wydawać serię w albumach, począwszy od siódmego.


RAK
Następne spotkanie za dwa tygodnie, będzie Sin City "The babe wore red" no i pewnie coś jeszcze.


8.02.2001


RAK - sekcja mangowa
W najblizsza sobote (10 lutego) puszczam:
1. Please Save My Earth #5-6 (dokonczenie serii OAV)
2. Key the Metal Idol #1-2

"Key the Metal Idol" to 15-odcinkowy OAV z 94 roku, ze swietna muzyka. Mnie sie bardzo podobal. Puszcze jutro na probe 2 odcinki i jesli sie spodoba wiekszosci to pojedziemy z caloscia.

Na deser nowy klip lainowy Adama Kedziora i Marcina Norka. Jak zostanie troche czasu, to jeszcze sobie popuszczamy jakies klipy :)

Przypominam, ze w polowie marca konwent - jesli ktos ma jakies propozycje co do filmow, ktore mamy puscic, to prosze napisac... Bedzie i projektor i telewizor, tak, ze bedzie mozna ogladac filmy w zasadzie non-stop.
[Wojtek Kulasa]


6.02.2001


Wydano
Akira 7
Oh! My Goddess 7
Pokemon 1/2001


3.02.2001


Zamachowski i Żak, czyli Kajko i Kokosz
Zbigniew Zamachowski jako Kajko i Cezary Żak jako Kokosz wystąpią w kinowej wersji kultowego komiksu Janusza Christy. Scenariusz filmu, do którego zdjęcia rozpoczną się w połowie tego roku, powstał na podstawie zeszytu "Dzień Śmiechały".

W rolach głównych zobaczymy Zbigniewa Zamachowskiego (Kajko) i Cezarego Żaka (Kokosz). Oprócz nich w filmie wystąpią również Marian Opania (Mirmił), Bożena Dykiel lub Anna Seniuk (Lubawa), Krzysztof Kowalewski (Hegemon), Jerzy Bończak (Kapral), Krzysztof Jatczak (Oferma), Cezary Pazura (Ciotka Jaga), Marek Perepeczko (Zbój Łamignat). Autorami scenariusza są: Mikołaj Korzyński ("Chłopaki nie płaczą", "Poranek kojota") oraz Zdzisław Jaskuła. W tej chwili trwają jeszcze ostatnie rozmowy na temat wyboru reżysera. Pod uwagę brane są dwa nazwiska, których producent na razie nie chciał ujawnić. Zdjęcia do "Kajka i Kokosza" mają rozpocząć się w połowie bieżącego roku. W tej chwili producent - firma Hegemont finalizuje rozmowy na temat budżetu filmu i serialu telewizyjnego. Koszt realizacji obu produkcji ma wynieść około 3 mln dolarów. [...]
Producenci filmu chcą zachować wierność wobec pierwowzoru Janusza Christy, ale zamierzają opowiedzieć film współczesnym językiem, który będzie zrozumiały dla dzisiejszego widza. Ta pełna przygód opowieść o przyjaźni, zdaniem producentów, stworzy również możliwość przybliżenia widzom historii Słowian.
[Grzegorz Wojtowicz, Stopklatka]


1.02.2001


W telewizorni
Wlasnie zdobylem potwierdzenie, ze program o kapitanie Zbiku bedzie wyemitowany w TVP1 w przyszly czwartek (8 lutego) o 15.30 pt. Dekolt.
A z innej bajki ale tego samego dnia w TV4 o 23.25 pelnometrazowy film tv "Pokolenie mutantow" znany w org. jako "Generation X".
[Kamil M. Śmiałkowski]


Arena Komiks 2
Uzupełnienie informacji
Zawartosc to: kolejne czesci Misji - A. Madeja, Tabula Rasa - Dennisa i Gawronkiewicza, nowe przygody Popmana pt. "WIZJA 2001", erotyczne przygody Pauli, Mikropolis, K-MIX, Plastelina oraz Przygody Jeza Jerzego i Ratmana!!! Nie zabraknie tzw. "odrobiny" publicystyki, tekst W.Birka "Rysownik przyszlosci J. Gimenez", A. Rusek opisal swoje doswiadczenia z targow ksiazki we Frankfurcie, krotkie reminiscencje po festiwalu w Lodzi, przygotowalismy takze nowe rubryki "Z INNYCH AREN" oraz "FASHIONacje". Polecamy sie zatem wszystkim fanom komiksu i zyczymy milej lektury.
[Tomasz Tomaszewski]


Wywiadowca
Na stronie Sabata znajdują się wywiady z Rosińskim i Szyłakiem.

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa