ARCHIWUM

wtorek, 30.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"101 Airborne Screaming Eagles" tom 2: "Les Forges"
Scenariusz: Roman Pierzgalski
Rysunki: Roman Pierzgalski
Wydawca: Aquaverde
Data wydania: 11.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Nakład: 300 egz.
Cena: 20,00 zł
ID: 0954


"Achtung Zelig! Druga wojna"
Scenariusz: Krystian Rosenberg (Rosiński)
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 11.2004
Wydanie: II (zmienione)
Liczba stron: 56
Format: 24 x 31,8 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0956

WRAK POLECA

Recenzja

Decyzją autorów wydanie drugie jest nieznacznie zmienione w stosunku do pierwszego. Są to zmiany trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka, ale dla uważnego czytelnika, a zwłaszcza oglądacza, łatwe do wykrycia. Cały materiał graficzny został poddany ponownej obróbce komputerowej.

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny, choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.
[Witold Tkaczyk]


"Mix Komiks" nr 12/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 11.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0953kup w Imago.com.pl

"Oh! My Goddess" tom 25
Scenariusz: Kosuke Fujishima
Rysunki: Kosuke Fujishima
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 170
Format: B6
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0955


poniedziałek, 29.11.2004
zapowiedzi
"Hirek & As" Łukasza Zabdyra

Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz zapowiedziało kolejny komiks Łukasza Zabdyra, autora serii "Jacuś". Album "Hirek & As. Gdy w Egipcie rządził faraon" powinien pojawić się w kwietniu przyszłego roku. Będzie miał 48 stron formatu A4 w miękkiej oprawie. Głównymi bohaterami komiksu są Hieronim i jego Anioł Stróż, a jego akcja toczy się, zgodnie z tytułem, w starożytnym Egipcie.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
zapowiedzi
"Osiedle Swoboda" w grudniu

 

Grudzień to miesiąc długo odkładanej premiery serii "Osiedle Swoboda". Na razie Produkt Crew zaprezentowała jedynie plakat reklamujący komiks, lecz do końca tygodnia ujawni dokładną datę wydania komiksu oraz zaprezentuje finalną wersję okładki.

"Osiedle Swoboda" to nowa opowieść na nowe czasy, wypełniona po brzegi pełnowymiarowymi postaciami oraz dobrymi dialogami osadzonymi w polskiej rzeczywistości. To także nowocześnie nakładany kolor, za który odpowiedzialny jest Bartosz "Marian" Ślesiński. Za sterami historii ponownie ujrzysz Michała "Śledzia" Śledzińskiego, który jest odpowiedzialny za scenariusz, rysunek i oprawę graficzną serii. Każdy zeszyt to 36 stron na kredowym papierze w miękkiej okładce i w pełnym kolorze za 5,90 złotego. Wydawcą serii jest Niezależna Prasa.
[Produkt Crew]


poniedziałek, 29.11.2004
www
"Dar Szatana" - nowy komiks Empro

W portalu muzyczno-kulturalnym "RapOrt" pojawił się nowy komiks Macieja "Empro" Prożalskiego, zatytułowany "Dar Szatana". Na razie dostępny jest odcinek opowiadający o pewnym Adolfie. Istotna uwaga: pierwsza strona komiksu, chyba dla zmyłki, umieszczona jest po prawej, a druga po lewej.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
zapowiedzi
Oferta Baranowskiego dla kolekcjonerów

Tadeusz Baranowski poinformował, że postanowił ostatecznie pożegnać się z postaciami Nerwosolka i Entomologii, a także z Praktycznym Panem. W związku z tym zamierza wydać dwa limitowane i numerowane albumy, które będą zakończeniem przygód tych bohaterów. Nakład każdego z albumów ma wynosić tylko 550 sztuk. Około 70-stronicowe albumy w twardych okładkach będą zawierały, oprócz 46 stron nowych historyjek, także wszystkie materiały dotąd niepublikowane, związane z tymi postaciami.

W przypadku Nerwosolka i Entomologii będą to pierwsze plansze, które Baranowski narysował do pisma "Alfa" oraz pierwsze wersje tych postaci. W albumie znajdą się też reprodukcje wersji Nerwosolka rysowane do "Tintina" oraz plansze publikowane w "Świecie Młodych", ale niepublikowane w żadnym z albumów. Dodatkowo do każdego albumu będzie dołączona płyta CD z dwoma krótkimi filmikami animowanymi z tymi postaciami, zrealizowanymi 20 lat temu. Do albumów dodana będzie też cała masa druków lub odbitek ksero, niepublikowanych szkiców do różnych komiksowych postaci oraz oryginalne, czyli wykonane ręką i ołówkiem Baranowskiego wstępne projekty plansz. Znajdą się nawet reprodukcje rysunków, które rysownik robił zaczynając pracę w tygodniku "Przyjaciółka" 35 lat temu, lub tzw. rysunki-okienka z winiet "Świata Młodych".

Każdy z nabywców otrzyma od Baranowskiego w swoim albumie osobistą dedykację imienną, jeśli tylko będzie nią zainteresowany. Jeśli zakupu dokona księgarnia komiksowa, siłą rzeczy trzeba będzie się do autora osobiście zwrócić po autograf. Dla pierwszych trzydziestu osób Baranowski doda własnoręcznie narysowany kolorowy rysunek. Autor zapewniam także, że nie będzie już nigdy więcej żadnych wznowień powyższych wydań.

Baranowski chce, aby to nie były takie zwykłe albumy, ale miały bardziej osobisty charakter. Dlatego sam zamierza je zaprojektować od strony graficznej i pokazać w nim różne swoje prace. Chce opublikować też nieco osobistych wspomnień ze swojej młodości chmurnej i durnej. Oczywiście inne wspomnienia w Nerwosolku, a inne w albumie Praktycznym Panu, gdzie znalazłyby się anegdoty z okresu błędów i wypaczeń w jego życiu czyli tzw. niemoralne opowieści oraz takie rysunki. Na każdy album jako znak rozpoznawczy serii będzie naklejona replika (pieniążka) Złotego Medalu, jaki Baranowski otrzymał na Festiwalu komiksowym w Belgii.

Cena takiego albumu wynosiłaby 190 zł, gdyż przy tak małym nakładzie koszty jego produkcji, nagranie płyt, wyprodukowanie dodatków wzrastają w postępie arytmetycznym. Jeśli Baranowski otrzyma pozytywny odzew, pierwszy z albumów będzie gotowy do końca przyszłego roku. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie w taki sam sposób autor pożegna się z postaciami Bąbelka i Kudłaczka.

Osoby zainteresowane Baranowski prosi o odzew i opinie, a ewentualną korespondencję prosi kierować na swoją skrzynkę pocztową. Przyjmie też wszystkie (krytyczne lub nie) opinie na forum internetowym.
Na podstawie ich wyników podejmie decyzje związane z powyższym projektem. Będzie to pewnego rodzaju jego pożegnanie z rynkiem komiksowym.
[Tadeusz Baranowski]


poniedziałek, 29.11.2004
spotkania
Raczkowski w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

Marek Raczkowski będzie w najbliższych dniach promował swoją książkę "Historyjki obrazkowe" z wydawnictwa Znak. Spotkania z autorem odbędą się w następujących miejscach:

 • Warszawa, 30 listopada, godz. 18:00, Klub Aurora, ul. Dobra 33/35
 • Wrocław, 4 grudnia, godz. 15:20, Galeria BWA, Mały Salon Literacki, ul. Wita Stwosza 32
 • Kraków, 9 grudnia, godz. 18:00, Café Szafé, ul. Felicjanek 10

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
prasa
"Ślizg" nr 12/2004

W dziale komiksowym nowego numeru "Ślizgu", obok poważnych rozmów z Marvano i Joe Haldemanem, znalazł się jak zwykle niepoważny odcinek przygód Jeża Jerzego - tym razem mikołajkowy. Nie zabrakło też garści recenzji.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
www
"Insomnia" Gajewskiego

Maciej Gajewski uruchomił stronę, na której prezentuje swój komiksowy debiut - album "Insomnia" inspirowany twórczością Quentina Tarantino. Historia ukazuje się w odcinkach, jak na razie pojawiły się cztery strony.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
www
Postapokaliptyczny komiks Krężela

Na stronie powstającej aktualnie gry komputerowej w zatytułowanej "Burżuazja" pojawił się pierwszy komiks. Historia "Mechaniczne dzieciństwo", zrealizowana przez Krężela, rozpoczyna serię komiksowych nowelek, których akcja, podobnie jak gry, toczy się w postapokaliptycznym świecie.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
ciekawostki
"Festiwal zagadek Kajka i Kokosza"


kup w Imago.com.pl

Egmont wydał zbiór zagadek dotyczących poszczególnych albumów z serii "Kajko i Kokosz". Wydawnictwo to nosi tytuł "Festiwal zagadek Kajka i Kokosza", a opracowała je Agnieszka Wielądek. Za 48 stron trzeba zapłacić 19,90 zł.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 29.11.2004
recenzje
"Eden, It's an Endless World!" tom 6

W skrócie: Hiroki Endo zdaje się być niewyczerpanym źródłem wspaniałych pomysłów. Nie nadużywa cierpliwości czytelnika, nie przeżuwa w kółko tych samych motywów - rzuca Eliaha w coraz to nowe warunki, stawia przed nim coraz to nowe wyzwania.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


piątek, 26.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Video Girl Ai" tom 11
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: Mateusz Łukasik
Wydawca: Waneko
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału: 1989
Liczba stron: 200
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 0951
Sympatyczna Natsumi jest w bardzo ciężkim stanie. Ai, licząc na to, że chora odzyska siły, chce sprowadzić do szpitala jej byłego chłopaka. Moteuchiemu grozi utrata pracy, okazuje się bowiem, że jego rysunki nie są już tak ciekawe jak te, które robił przy współpracy z Video Girl.
[Waneko]kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 27/2004: "New X-Men" nr 4
Scenariusz: Grant Morrison
Szkic: Igor Kordey, Frank Quitely
Tusz: Prentis Rollins, Hanna & Florea
Kolor: Hi-Fi Design
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 26.11.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0952
Emma i Scott mają zadanie do wykonania i fakt, że akurat nie są w najlepszym położeniu, nie ma większego znaczenia. Wolverine niańczy nowego rekruta a Jean manifestuje dawno zapomniane moce. Ale to dopiero początek. Podróż do umysłu Cassandry odkryje prawdziwe oblicze Xaviera!

Zawiera historie z amerykańskich numerów 120 i 121.
[Dobry Komiks]


piątek, 26.11.2004
filmy
Kevin Spacey wrogiem Supermana

Kevin Spacey zagra Lexa Luthora w filmie "Superman" Bryana Singera - poinformował serwis Superman-V.com. Aktor początkowo nie bardzo wiedział jak pogodzić pracę w teatrze z produkcją filmu kinowego, ale ostatecznie udało mu się zaplanować przerwę w spektaklach, by pojawić się w przyszłym roku w Sidney na planie "Supermana".
[Jarek Obważanek]


piątek, 26.11.2004
filmy
"Blueberry" od razu na DVD i VHS

Wczoraj polską premierę miał film "Blueberry" w reżyserii Jana Kounena. Adaptacja serii Jean-Michela Charliera i Jeana Girauda trafiła od razu do wypożyczalni. W sprzedaży znajdzie się dopiero w styczniu. Dystrybutorem filmu jest Monolith.

Mike Blueberry (Vincent Cassel) jest szeryfem w cichej mieścinie na granicy ziem Indian. Wszystko zostaje wywrócone do góry nogami w dniu, w którym Wally Blount (Michael Madsen), tajemniczy morderca, atakuje miasto. Szuka on indiańskiego skarbu ukrytego w świętych górach. Blueberry rusza w pościg wraz z indiańskim szamanem Runim (Temuera Morrison), z którym się wychował. Dwaj mężczyźni muszą powstrzymać mordercę przed wejściem do sanktuarium. Ale w sercu świętych gór Blueberry musi zmierzyć się z jego własnymi demonami.

Reżyserem filmu jest Jan Kounen ("Dobermann") . Poza wyżej wymienionymi osobami występują Juliette Lewis, Nichole Hiltz, Colm Meaney, Eddie Izzard, Djimon Hounsou i Tchéky Karyo. Film trwa 124 minuty.
[Jarek Obważanek]


środa, 24.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Battle Angel Alita" tom 7: "Pancerna panna młoda"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 232
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0949kup w Imago.com.pl

"Dungeons & Dragons": "W cieniu smoków" tom 4
Tytuł oryginału: In the Shadow of Dragons
Scenariusz: Jay Donovan
Rysunki: Tommy Castillo
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0950


"Iniemamocni"
Tytuł oryginału: The Incredibles
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 20,5 x 27 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: bezpłatny
ID: 0948
Dodatek do "Kaczora Donalda" nr 48/2004.

Komiksowa wersja filmu animowanego ze studia Pixar, odmienna od 4-częściowej adaptacji wydanej w Stanach przez Dark Horse'a.


"Kaczor Donald" nr 48/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0947
Do numeru dołączony jest komiks "Iniemamocni".


środa, 24.11.2004
aukcje
Aukcja charytatywna Imago.com.pl

 

Księgarnia Imago.com.pl przy ścisłej współpracy pięciu serwisów internetowych uruchomiła aukcję charytatywną, której celem jest pomoc finansowa dla Łódzkiego Hospicjum dla dzieci. Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży oryginalnych plansz komiksowych przeznaczone zostaną na ten cel.

Aukcja ta powstała dzięki wielkiej uprzejmości polskich rysowników, którzy zgodzili się na zlicytowanie swoich plansz, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży zgodzili się przekazać na ten szczytny cel.

Aby wziąć w niej udział, kliknij tutaj.

Serwisami, z którymi Imago.com.pl współpracuje podczas aukcji, są: WRAK, Aleja Komiksu, Nowa Gildia, Esensja i Carpe Noctem.
[Imago.com.pl]


środa, 24.11.2004
zapowiedzi
Okładki Egmontu na grudzień

 

Egmont zaprezentował komplet okładek pozycji, które Klub Świata Komiksu planuje na grudzień. Są to w kolejności: "1602" tom 2, "Armada" tom 7: "Strefa nadzoru", "Conan" tom 1: "Legenda", "Dylan Dog" tom 26: "Po północy", "Exaxxion. Bóg wojny" tom 5, "Inu-Yasha" tom 2, "Kenshin" tom 3, "Miecz nieśmiertelnego" tom 3 oraz "Ranma 1/2" tom 3. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


     

środa, 24.11.2004
imprezy
"Westerplatte" na Targach Książki Historycznej

Komiks "Westerplatte. Załoga Śmierci" będzie dostępny w cenie promocyjnej 30 zł na stoisku wydawnictwa Milton Media podczas XIII Targów Książki Historycznej w Warszawie, które odbędą się w Stołecznym Klubie Garnizonowym przy Al. Niepodległości 141 w dniach 25-28 listopada.
[Milton Media]


środa, 24.11.2004
nowości
"Dobry Komiks" taniej w trójpakach

 

W kioskach można od niedawna znaleźć trójpaki "Dobrego Komiksu" w cenie 9,99 zł. Obecnie dostępne są dwa zestawy. W jednym znalazła się całość "Soul Sagi", a w drugim trzy pierwsze części "Street Fightera".
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 22.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"W.I.T.C.H." nr 44
Scenariusz: Gulia Conti
Rysunki: Federico Bertolucci
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0945


"W.I.T.C.H. Wydanie specjalne" nr 3/2004
Scenariusz: Silvia Gianatti
Rysunki: Gianluca Panniello
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,90 zł
ID: 0946


poniedziałek, 22.11.2004
zapowiedzi
Trzeci tom "Ciach bajery" w grudniu

Na grudzień Mandragora zapowiedziała oficjalnie wydanie trzeciego tomu serii "Ciach bajera" Bartosza "Termosa" Słomki i Filipa "Fila" Wiśniowskiego. Komiks będzie miał 96 stron w formacie B5, a jego cena będzie wynosiła 14,90 zł. Wydawca nadesłał okładkę albumu, który prezentuję po lewej. Nie będzie na niej żadnych dodatkowych napisów - logo serii będzie umieszczone z tyłu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 22.11.2004
wystawy
Prace Kołka w kłębach dymu

 

Dzisiaj w krakowskiej cafe galerii Dym na ulicy św. Jana zawisły prace rysownika serii "Sunrise", Mateusza Kołka. Wystawa składa się z jedenastu wiszących w głównej sali kadrów o wymiarach 35 x 35 cm oraz wiszących na antresoli plansz nagrodzonego na tegoroczonym łódzkim konkursie komiksu "Życie kobiet" do scenariusza Miłosza Sroki. Prace będzie można oglądać do połowy grudnia.
[Mateusz Kołek]


poniedziałek, 22.11.2004
filmy
Cameron wyreżyseruje "Battle Angel Alitę"

James Cameron przeniesie na duży ekran komiks "Battle Angel Alita" Yukito Kishiro, wydawany w Polsce przez JPF. Reżyser od lat przymierzał się do tego projektu, ale dopiero teraz oficjalnie ogłosił, że trwają przygotowania do produkcji. Powstaje finalna wersja scenariusza adaptacji, są też opracowywane projekty graficzne. Cameron stwierdził, że będzie to aktorski film science fiction o dużym rozmachu. Jednak tytułowa bohaterka będzie postacią animowaną komputerowo, a zdjęcia będą kręcone w technice 3D, jaką Cameron wykorzystywał w filmach dokumentalnych.
[Jarek Obważanek na podst. Coming Soon]


poniedziałek, 22.11.2004
wydarzenia
Zatruli się "śmierdziuchową bombą"

Kilkanaścioro uczniów jednego z siedleckich gimnazjów trafiło do szpitala z objawami zatrucia substancją chemiczną. Według relacji rówieśników, dzieci otworzyły "śmierdziuchową bombę", dołączoną do "Kaczora Donalda" nr 47/2004. Na miejscu zdarzenia jest straż pożarna i pracownicy sanepidu, którzy dokładnie zbadają okoliczności zdarzenia.
[Onet.pl]


sobota, 20.11.2004
filmy
Greengrass nowym reżyserem "Strażników"

 

Paul Greengrass ("Krwawa niedziela", "Krucjata Bourne'a") zastąpi Darrena Aronofsky'ego na stanowisku reżysera filmowej adaptacji "Strażników" Alana Moora - poinformował wczoraj serwis Ain't It Cool News. Aronofsky sam kilka tygodni temu zrezygnował z realizacji projektu, by zająć się od dawna zapowiadanym filmem "The Fountain". Scenariusz "Strażników" jest gotowy, a producenci planują premierę na lato 2006 roku.
[Jarek Obważanek na podst. Ain't It Cool News]


sobota, 20.11.2004
filmy
Kostium Doktora Dooma

 

Tygodnik "Entertainment Weekly" zaprezentował we wczorajszym wydaniu pierwsze oficjalne zdjęcie Juliana McMahona w zbroi Doktora Dooma. Aktor wciela się w tę postać w realizowanym obecnie filmie "Fantastic Four".
[Jarek Obważanek na podst. SuperHeroHype.com]


sobota, 20.11.2004
recenzje
"Dobry Komiks" nr 25/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 2

W skrócie: Jest zdecydowanie lepiej. I to nie tylko z powodu zmiany rysownika.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 19.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dilbert": "Przynieście mi głowę gońca"
Scenariusz: Scott Adams
Rysunki: Scott Adams
Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Wydawca: Amber
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: United Feature Syndicate
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 128
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 14,80 zł
ID: 0943kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 26/2004: "Spectacular Spider-Man" nr 5
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Humberto Ramos
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Edgar Delgado ze Studia F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 19.11.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0941
Spider-Man zdejmuje maskę! Finałowa rozgrywka pomiędzy Spider-Manem a nie całkiem zrównoważonym Otto, z ulic Nowego Jorku przenosi się do kanałów ściekowych. Do akcji wkracza również Kiwi Kid.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 9 i 10 (vol. 2).
[Dobry Komiks]kup w Imago.com.pl

"Naruto" tom 9: "Neji i Hinata"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,00 zł
ID: 0942
Do białości rozgrzewają walki pomiędzy najlepszymi dwudziestoma osobami, które podczas indywidualnych pojedynków starają się wywalczyć prawo do wzięcia udziału w trzecim egzaminie. Swoje walki wygrywają Sasuke, Shino i Kankuro, a walka Ino z Sakurą rozstrzygnie się lada moment. Kiedy przyjdzie kolej Naruto? Jakiego przeciwnika wybierze mu los?
[J.P.Fantastica]kup w Imago.com.pl

"Z Wadowic do Rzymu"
Tytuł oryginału: Avec Jean-Paul II
Scenariusz: Guy Lehideux, Louis-Bernard Koch
Rysunki: Dominique Bar
Kolory: Vittorio Leonadro
Tłumaczenie: Anna Garycka
Wydawca: Biały Kruk
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Editions du Triomphe
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 80
Format: 23 x 29 cm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 35,00 zł
ID: 0944
Komiksowa biografia Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II. Opatrzona jest przedmową kardynała Paula Pouparda, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury.


piątek, 19.11.2004
zapowiedzi
"Full Metal Alchemist" z JPF w styczniu

W styczniu wydawnictwo JPF planuje rozpocząć serię "Full Metal Alchemist", której autorem jest Arakawa Hiromu.

Po stracie swojej matki, Alphonse i Edward Elric próbują przywrócić ją do życia użwając alchemii. Jednak alchemia rządzi się prawem równej wymiany, a złamanie tajemnicy ludzkiej alchemii dużo kosztuje. Edward traci nogę, a Alphonse traci ciało. Edward zamyka duszę Alphonse'a w robocie bojowym, co okupuje stratą ręki. Wiele lat później Edward, teraz z dwoma mechanicznymi kończynami, oraz Alphonse, ciągle uwięziony w zbroi, opuszczają swój dom rodzinny. Edward, posiadający naturalny talent do alchemii, otrzymuje certyfikat i wkrótce będzie znany jako tytułowy Pełnostalowy Alchemik. Prawdziwym celem braci jest wyszukiwanie wszelkich informacji o kamieniu filozoficznym. Mają nadzieję, że pozwoli im on na odzyskanie starych ciał. Wszystkie ich nadzieje spoczywają w mitycznym kamieniu, który wcale nie musi istnieć. Jednak wkrótce bracia przekonują się, że nie są jedynymi osobami, które go poszukują.
[Jarek Obważanek na podst. Anime News Network]


piątek, 19.11.2004
zapowiedzi
"D.N.Angel" z JPF w lutym

Wydawnictwo JPF na luty zapowiedziało start serii "D.N.Angel", której autorką jest Yukiru Sugisaki.

Daisuke Niwa jest zwykłym, trochę pechowym uczniem. Na jego czternaste urodziny, spada na niego "choroba", która trawiła mężczyzn w jego rodzinie od trzystu lat. Gdy widzi Risę, w której jest zadurzony, zamienia się w swoje alter ego, widmowego złodzieja Dark Mousy. Z kolei gdy Dark Mousy widzi swoją ukochaną, siostrę bliźniaczkę Risy, Riku, zamienia się z powrotem w Daisuke. Jedynym lekarstwem na to szaleństwo jest dla Daisuke rozkochanie w sobie Risy. Ale jak Risa może pokochać kogoś, kogo nie widzi?
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


piątek, 19.11.2004
zapowiedzi
"Mahoromatic" z JPF w marcu

Na marzec wydawnictwo JPF zaplanowało premierę serii "Mahoromatic". Jej autorami są scenarzysta Bunjuro Nakayama i rysownik Bow Ditama. Seria składa się z 6 tomów.

Mahoro jest androidem bitewnym stworzonym przez Vesper do obrony Ziemi przed obcymi najeźdźcami. Walcząc długo i ciężko w imieniu Vesperu, ma tylko 37 dni, zanim przestanie działać. Jednak, jeśli pozbawić jej funkcji bitewnych i wyposażenia, Vesper może przedłużyć jej życie do 398 dni. Jako podziękowanie za jej ciężką pracę, Vesper pozwala Mahoro wybrać jak będzie mogła spędzić swój pozostały czas. Decyduje się podjąć pracę jako pokojówka chłopca, który nazywa się Suguru Misato.
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


piątek, 19.11.2004
odeszli
Zmarł twórca Flasha

W sobotę 13 listopada zmarł rysownik Harry Lampert, współtwórca postaci Jaya Garricka, pierwszego Flasha z uniwersum DC. Miał 88 lat. Przyczyną zgonu był rak mózgu.

Lampert wymyślił Flasha razem ze scenarzystą Gardnerem Foxem w 1940 roku. Swą karierę rozpoczął 6 lat wcześniej, tuszując w nowojorskich Fleischer Studios komiksy z Popeyem, Betty Boop czy clownem KoKo. Przeszedł na emeryturę w 1980 roku, po czym zasłynął jako zapalony gracz i autor znakomitych podręczników do brydża.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


środa, 17.11.2004
zapowiedzi
Egmont na początek 2005

 

Egmont Polska zaprezentował plany Klubu Świata Komiksu na styczeń i luty 2005 roku. Wszystkie zapowiadane komiksy są kontynuacjami już otwartych serii, chociaż "Lanfeust z Troy" zmienił się w "Lanfeusta w kosmosie" i zrestartował numerację. Egmont większy nacisk będzie kładł na mangi, kosztem komiksów amerykańskich (europejskich ukazuje się niewiele od początku bieżącego roku). Najlepszym dowodem na to jest uzupełnienie planów grudniowych o dwie pozycje: "Inu-Yasha" tom 2 oraz "Ranma 1/2" tom 3.

A oto pełna lista zapowiedzi:

[Jarek Obważanek]


środa, 17.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 47/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0940


środa, 17.11.2004
zapowiedzi
JPF na początek 2005

 

Wydawnictwo JPF przedstawiło swoje plany na pierwszy kwartał 2005 roku. Każdy miesiąc przyniesie premierę nowej serii. W kolejności będą to: "Full Metal Alchemist", już anonsowany "D.N.Angel" oraz "Mahoromatic". Szerszym informacjom o nowych tytułach poświęcę oddzielne artykuły.

A oto pełna lista zapowiedzi:

[Jarek Obważanek]


wtorek, 16.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Wolf's Rain" tom 1
Scenariusz: Bones i Keiko Nobumoto
Rysunki: Iida Toshitsugu
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0939


wtorek, 16.11.2004
zapowiedzi
Okładki JPF-u

 

Wydawnictwo JPF zaprezentowało garść okładek pozycji zapowiadanych na najbliższe miesiące. Są to w kolejności: "Hellsing" tom 5, "Oh! My Goddess" tom 25, "Record of Lodoss War" tom 2 oraz "Wolf's Rain" tom 2. Trzy pierwsze komiksy planowane są na grudzień, a ostatni na styczeń przyszłego roku.
[Jarek Obważanek]wtorek, 16.11.2004
www
"Agresor" - nowy e-zin

Ukazał się pierwszy numer nowego internetowego fanzina "Agresor", którego redaktorem naczelnym jest Piotr "kintar" Kawecki. Autorzy pisma główny nacisk położyli na dobre rysunki w swoich komiksach, scenariusz spychając na dalszy plan.

A oto szczegółowy spis treści numeru:

  komiksy:
 • "Zbieg" - Kintar
 • "Zombie" - Stiw
 • oraz parę grafik i "Niedźwiedź '79" - Kurt

  teksty:
 • "Kurs technikoloru" - Marian
 • "Ironiczne spojrzenie na kliszę superbohatera w komiksie" - Daniel Gizicki

[Jarek Obważanek]


wtorek, 16.11.2004
recenzje
"Eryk. Ostatni Szrama" tom 2

W skrócie: Filipowi Myszkowskiemu dotkliwie brakuje pomysłów. Drugi tom "Eryka" to zlepek ogranych w jego własnych komiksach motywów. W albumie dzieje się zadziwiająco niewiele, a właściwie trochę rzeczy się dzieje, ale są to poboczne pierdoły, które nie popychają akcji do przodu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


poniedziałek, 15.11.2004
zapowiedzi
Drugi tom "101 Airborne Screaming Eagles"

25 listopada do księgarni powinien trafić drugi tom autorskiej serii Romana Pierzgalskiego zatytułowanej "101 Airborne Screaming Eagles". Odcinek będzie nosił tytuł "Les Forges" i będzie miał 48 stron w twardej oprawie. Pierzgalski zaprezentował czytelnikom WRAK-a cztery przykładowe plansze z wnętrza albumu.
[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 15.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Historyjki obrazkowe"
Scenariusz: Marek Raczkowski
Rysunki: Marek Raczkowski
Wydawca: Znak
Data wydania: 15.11.2004
Liczba stron: 156
Format: 21 × 24,3 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 49,00 zł
ID: 0938

WRAK POLECA

Recenzja

Te historyjki tym bardziej śmieszą, im bardziej się w nie zagłębiamy - nie ma przesady w zdaniu, że od zawsze czekały na książkę.

Na zły humor i polskie plagi czasem pomoże pojedynczy rysunek (na przykład ten, na którym tłum trzyma transparent z napisem "żądamy wesołych świąt!"). Jednak znaczna część zamieszczonych w albumie opowiastek wykracza poza nasze zwykłe doświadczenia lub w sposób przewrotny je komentuje.

Autor jest laureatem nagrody specjalnej miesięcznika "Press" w kategorii publicystyka (za rok 2003) oraz Małego Berła 2004 (nagroda Fundacji Kultury Polskiej przyznana przez Sławomira Mrożka). Oprócz "Przygód Stanisława z Łodzi" wybrał do tej książki swoje najlepsze rysunki opublikowane m.in. w "Przekroju" i "Polityce".
[Znak]


poniedziałek, 15.11.2004
zagranica
Plaga wampirów ogarnia całe Stany

Andrew Cosby, twórca serialu telewizyjnego "Haunted", razem z wschodzącą gwiazdą, rysownikiem J. Alexandrem, pracuje nad wampirzą epopeją na skalę światową. Pierwszy odcinek komiksu "Damn Nation" (gra słów, tytuł oznacza "Przeklęta nacja" oraz "Potępienie") Dark Horse planuje wydać w lutym 2005 roku.

Granice i porty Stanów Zjednoczonych zostały zamknięte przed strasznym zagrożeniem. Ale druty kolczaste i piechurzy nie mają trzymać wroga z dala, tylko chronić resztę świata przed plagą wampirów, która ogarnęła cały kraj. Większość żyjących opuściła Stany, ale grupa naukowców pozostała, by opracować lekarstwo. Gdy im się to udaje, z tymczasowego biura prezydenta w amerykańskiej ambasadzie w Londynie zostaje uruchomiona wojskowa akcja, by uchronić lekarstwo przed zbliżającymi się nieumarłymi - ale prawdziwe motywacje wojska pozostają nieznane.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


poniedziałek, 15.11.2004
zagranica
Smoczy Książę Rona Marza

Kolejny komiks Rona Marza z wydawnictwa Dark Horse, podobnie jak "Samurai. Heaven & Earth", będzie częściowo wykorzystywał tematykę znaną z serii pisanej przez niego dla CrossGenu - tym razem z "Wyprawy". Premiera "Smoczego Księcia" ["Dragon Prince"], z rysunkami Jeffa Johnsona i kolorami Jasona Keitha, jest przewidziana na luty przyszłego roku.

Aaron wie, że nie jest taki, jak większość innych 14-latków. Mieszkając na obrzeżach Chinatown w San Francisco, nigdy nie zgrał się z żadnym ze swoich kolegów. Mimo wielkiego wysiłku jego matki, która wychowywała Aarona samotnie od małego, nigdy nigdzie nie pasował. Nigdy nie wiedział dlaczego. Ale to się zmieni, gdy Aaron stanie wobec prawdy o swoim pochodzeniu. Jest Smoczym Księciem, dziedzicem linii rodu wszystkich smoków i ostatnią nadzieją na przetrwanie smoczego gatunku. Nieoczekiwanie uciekając przed bezlitosnymi Łowcami Smoków, Aaron musi wyruszyć na poszukiwanie, które odsłoni prawdziwy los jego ojca i doprowadzi go do tajnej kliki czarnoksiężników, którzy polowali na smoki, by je wyniszczyć... a zamierzają zakończyć zadanie na Aaronie.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 14.11.2004
imprezy
Nagrodzeni na I DKK

W dniu 06.11.2004 w Scenie EMPiK Megastore Wrocław odbył się I Dolnośląski Konwent Komiksowy. W jego trakcie ogłoszono wyniki konkursów na short komiksowy i scenariusz, w których głównym jurorem był Przemysław Wróbel (wydawnictwo Mandragora).

W konkursie na short komiksowy zwycięzcami zostali:

 • I miejsce - "Świnie w kosmosie", scenariusz i rysunki Wojciech Malart
 • II miejsce - "Polana", scenariusz Przemysław Klaman, rysunki Krzysztof Rogulski
 • III miejsce - bez tytułu, scenariusz i rysunki Rafał "Kintaro" Budnik
 • III miejsce - "Smoki, dziewice i lochy", scenariusz i rysunki Paweł Wojciechowicz

W konkursie na scenariusz komiksowy zwycięzcami zostali:

 • I miejsce - "Berek", autor: Maciej "J.T." Wołosz
 • II miejsce - "Pieczęć" oraz "Aż do śmierci", autor: Paweł Deptuch

Niestety, trzeci konkurs (na najlepsze przebranie bohatera komiksowego) nie został rozwiązany, bo nikt z odwiedzających konwent nie przyszedł przebrany.

Aby uczynić kolejne edycje Dolnośląskiego Konwentu Komiksowego ciekawszymi i bardziej spełniającymi oczekiwania fanów komiksu, organizator zwraca się z prośbą o wszelkie uwagi, sugestie i pomysły na adres toddmc(at)op.pl.
[Paweł Pudło]


niedziela, 14.11.2004
zagranica
Jingle Belle znowu rozrabia

Pod koniec listopada do sklepów w Stanach wróci jeden z bardziej odjazdowych komiksów bożonarodzeniowych, gdy Paul Dini powróci ze swoją rozkoszną "Jingle Belle", tym razem pod szyldem Dark Horse. Grafiką w 4-częściowej mini-serii zajmują się Jose Garabaldi, Stephanie Gladden i J. Bone - każdy rysuje inną historię. Będą to w dodatku pierwsze przygody tej bohaterki w kolorze.

Jingle Belle to córka Świętego Mikołaja, której zdolność do rujnowania najmisterniej ułożonych planów powoduje, że jej przygody są bardzo zabawne. Jest w końcu 16-letnią dziewczyną i chciałaby różne rzeczy robić po swojemu. Jest wystarczająco niesforna, by buntować się przeciwko swej konserwatywnej rodzinie, ale jednocześnie umie po swojemu wyrazić uprzejmość, wielkoduszność i kilka innych uczuć istotnych dla świątecznego duszka.

W pierwszym zeszycie znajdą się dwie historie, w których Jingle Belle i jej koleżanka Polly Green zmagać się będą z licznymi problemami.

W "Bardzo specjalnym wydaniu specjalnym Jingle Belle" tytułowa bohaterka ponownie próbuje sprzedać historię swojego życia jako niedocenionej bohaterki świąt. Po kilku nieudanych próbach Jingle myśli, że wreszcie znalazła sposób na naprawienie dawnych błędów. Ponownie lekceważy edykt Mikołaja, nakazujący brak rozgłosu i podpisuje umowę z producentem kreskówek na zupełnie nowy animowany film świąteczny. Ale szybko staje w obliczu wrogów bardziej niebezpiecznych od Blizzard Wizarda i jego śnieżnych potworów - telewizyjnych producentów wykonawczych!

W "Pomocniczej historii Polly Green" tytułowa bohaterka, świeżo upieczona halloweenowa czarownica, znajduje się w kłopotliwym położeniu. Jej rodzina żąda, by używała swej magii do wyczarowywania wymyślnych prezentów dla nich, a Polly ma dosyć bycia wykorzystywaną. Zdecydowana dać swej chciwej rodzinie lekcję, Polly daje każdemu jeden prezent i zamienia ich dom w wielki piernikowy pałac. Wkrótce członkowie rodziny Polly poddają się czarowi domu i pożerają go, odrażająco tyjąc. Krewni Polly błagają ją, by swymi czarami ich odchudziła, ale Polly stwierdza, że jest tylko jedna metoda na zrzucenie tych świątecznych kilogramów: ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

"Jingle Belle" zadebiutowała w Oni Press w 1999 roku. Jednak ostatnio w wydawnictwie zaszły zmiany i seria przestała do niego pasować, więc Dini przeniósł ją do Dark Horse'a, który wyraził zainteresowanie tym tytułem.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse i Comics Continuum]


niedziela, 14.11.2004
zagranica
19 tom "Usagiego" w marcu

Na marzec wydawnictwo Dark Horse zapowiedziało wydanie 19 tomu "Usagiego Yojimbo" zatytułowanego "Ojcowie i synowie" ["Fathers and Sons"]. Zawiera on odcinki 69-75 zeszytowej serii.

Stan Sakai rozpoczyna album od śmiertelnej zasadzki zastawionej na zbiegłego zabójcę Samotnego Capa i jego syna, Gorogoro. Cap zwycięża, ale zostaje zraniony, a jego syn jest zbyt młody, by mu pomóc. Niezdolny do znalezienia odpowiedniej opieki medycznej, Samotny Cap mdleje w opuszczonym domostwie. Potrzeba mu znającego się na rzeczy ronina i to prędko!

W innym miejscu Usagi desperacko poszukuje swojego młodego kompana, Jotaro, który umknął morderczym porywaczom. Ronin jest w trwodze, jaka rodzi się jedynie z ojcowskiej miłości, chociaż podczas wspólnych podróży utrzymywał w tajemnicy przed Jotaro informacje o jego rodzicach. Jeśli będą w stanie kontynuować wędrówkę do świątyni Kitanoji, czy królik-samuraj przyzna się, zanim rozejdą się ich drogi?
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 14.11.2004
recenzje
"Liga Obrońców Planety Ziemia" tom 1: "Mroczna wizja"

W skrócie: Weź amerykańskie komiksy superbohaterskie, "Akirę", "Ławkę" Bizona, "Atomówki", Michała Wiśniewskiego i zmieszaj to wszystko razem z szyderczym humorem. Dopraw do smaku dwoma kaczkami. Co otrzymasz? "Ligę Obrońców Planety Ziemia", całkiem udaną historię komediową o grupie superbohaterów z olsztyńskiego blokowiska.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


piątek, 12.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 25/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 2
Scenariusz: Scott Ciencin
Rysunki: Aadi Salman
Okładka: Ashley Wood
Tłumaczenie: Krzysztof Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 12.11.2004
Wydawca oryginału: Idea + Design Works, LLC.
Data wydania oryginału: 04-05.2004
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0937

 

Recenzja

Co się stanie, gdy do z pozoru cichego i spokojnego Silent Hill zawita grupa zdegenerowanych, żądnych kasy indywidualistów i rozpocznie swój rajd poprzez mroczne sekrety, które skrywa miasteczko?

Zawiera historie z amerykańskich numerów 3 i 4.
[Dobry Komiks]


piątek, 12.11.2004
sklepy
Zamów "Ghost in the Shell" 1,5

W sklepiku internetowym wydawnictwa JPF można już składać zamówienia na komiks "Ghost In The Shell" tom 1,5: "Human-Error Processer", którego premiera planowana jest na 17 grudnia. Album zawiera cztery epizody odrzucone podczas składania pierwszego tomu mangi. Do komiksu będzie dodany CD-ROM oraz, jak zwykle, pudełko. Całość w cenie 35 zł.
[Jarek Obważanek]


piątek, 12.11.2004
sklepy
Bukinista.pl

Niedawno ruszyła nowa księgarnia internetowa Bukinista.pl, która posiada oddzielny dział poświęcony komiksowi. Oprócz nowości wydawniczych dostępne są również pozycje antykwaryczne.
[Wojciech Gryżewski]


piątek, 12.11.2004
filmy
Pierwszy zwiastun "Elektry"

 

Na stronie Yahoo! Movies pojawił się długo oczekiwany kinowy zwiastun filmu "Elektra" z Jennifer Garner w roli tytułowej. Poza materiałem znanym z wypuszczonego we wrześniu klipu można zobaczyć garść nowych ujęć, w tym sceny z generowanymi komputerowo efektami specjalnymi.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 11.11.2004
www
"Esensja" nr 41

W sieci pojawił się 41 numer magazynu "Esensja". W dziale komiksowym artykuły o "Prosopopus" Nicolasa de Crecy, "Jason vs Leatherface", Garfieldzie, "Alias" Briana Michaela Bendisa, a także relacja z MFK 2004 oraz kilka dłuższych i krótszych recenzji komiksów z Egmontu oraz fanzinów.
[Jarek Obważanek]


środa, 10.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 46/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0935


wtorek, 9.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 47: "Totalna hipnoza"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0934


wtorek, 9.11.2004
spotkania
Autorzy "Westerplatte" w gdyńskim EMPiK-u

W piątek 12 listopada o godz. 17:00 w EMPiK-u w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 68 odbędzie się kolejne, po gdańskim, spotkanie z twórcami komiksu "Westerplatte. Załoga Śmierci", Mariuszem Wójtowicz-Podhorskim i Krzysztofem Wyrzykowskim, podczas którego będą podpisywać swój album oraz odpowiadać na pytania czytelników.
[Milton Media]


wtorek, 9.11.2004
prasa
Polscy komiksiarze w "Polityce"

W dzisiejszej "Polityce" (46/2004) opublikowany został artykuł Anety Kyzioł "Ludzie z dymkiem", poświęcony współczesnemu polskiemu komiksowi. W tekście znajdują się wypowiedzi Ryszarda Dąbrowskiego, Tomasza Leśniaka, Rafała Skarżyckiego, Krzysztofa Ostrowskiego, Michała Śledzińskiego, Bartosza Minkiewicza i Przemysława Truścińskiego. Wspomniani zostali Krzysztof Gawronkiewicz, Denis Wojda i Krzysztof Owedyk. Niestety, w artykule nie brak poważnych błędów rzeczowych.

Fragment artykułu można przeczytać na stronie internetowej tygodnika. Całość pojawi się w najbliższy poniedziałek.
[informacja luka, tekst Jarek Obważanek]


poniedziałek, 8.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Eden, It's an Endless World!" tom 8
Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 216
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 0927kup w Imago.com.pl

"Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 3
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Tomasz Piorunowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 14,90 zł
ID: 0928
Po raz pierwszy w kolorze!

Mieszkańcy Mirmiłowa podstępem zostali wygnani ze swego grodu przez zdradziecką kompanie Czarnych Trójkątów. Książę i jego wojowie, wspomagani przez czarownicę Jagę, ruszają ze skargą do samego króla. Dochodzi do procesu i król podejmuje decyzję - o tym do kogo należy ziemia i zamek zdecyduję pojedynek pomiędzy Mirmiłem a dowódcą Czarnych Trójkątów.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Kamikaze Kaito Jeanne" tom 4
Scenariusz: Arina Tanemura
Rysunki: Arina Tanemura
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Sueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0929
Kiedy Marron dowiaduje się, że jej rodzice chcą się rozwieść, zaniedbuje swoje obowiązki jako Jeanie i ucieka.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Sandman" tom 9: "Zabawa w ciebie" cz. 2
Tytuł oryginału: A Game of You
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Shawn McManus, Colleen Doran i inni
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0930
Barbie, dziewczyna żyjąca w Nowym Jorku, wyrusza do Krainy Snu, aby stawić czoło tajemniczej Kukułce. W niebezpiecznej wyprawie pomagają jej przyjaciele z dzieciństwa, drag queen, punkowe lesbijki oraz kilkusetletnia wiedźma.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Takamagahara. Legenda z krainy snów" tom 1
Scenariusz: Megumi Tachikawa
Rysunki: Megumi Tachikawa
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 208
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0931

 

Recenzja

Ta bajkowa manga skierowana do młodszych czytelniczek opowiada o zachwycającej, słodkiej Yuki Wakasie. Dziewczynka jest typową uczennicą piątej klasy i starszą siostrą odpowiedzialną za swoich trzech braciszków.

Pewnego dnia wracając do domu Yuki łapie czerwony magiczny kamień, który dosłownie spada z nieba. Dziewczynka szybko odkrywa magiczne możliwości kamienia, gdy patrząc w lustro dostrzega ciemnowłosą dziewczynę, która zdradza Yuki tajne moce kamienia: pozwala jej wędrować ze świata ludzi do świata snów zwanego Takamagahara.

Yuki uświadamia sobie, że jest wybraną, która musi ocalić Słońce przed zniszczeniem w świecie snów. W innym wypadku w obu światach na zawsze zapanuje całkowita ciemność.
[Jarek Obważanek na podst. Tokyopop]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Thorgal" tom 28: "Kriss de Valnor"
Scenariusz: Jean van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 22,90 zł
ID: 0932
Do albumu dołączony jest booster z kartami do gry "Thorgal".

Przekonana o śmieci Thorgala Aaricia próbuje wraz z dziećmi wrócić do swojego rodzinnego kraju. Bezskutecznie - jej próby ucieczki kończą się zesłaniem do przymusowej pracy w kopalni, gdzie strażniczką jest Kriss de Valnor. Aaricia liczy na to, że w ucieczce z niewoli pomogą im nadnaturalne moce Jolana. Chłopiec wierzy, że jego ojciec wciąż żyje. I nie jest daleki od prawdy. O tym, że Thorgal przeżył i ruszył na ratunek swojej rodzinie przeświadczony jest również rzymski namiestnik, który wysyła śladami Aaricii grupę zbirów.
[za: Esensja.pl]kup w Imago.com.pl

"Tymek & Mistrz" tom 5: "Król kłopotów"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Liczba stron: 40
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0933
Tym razem para sympatycznych bohaterów musi zmierzyć się z problemami samego króla. Pomagają mu poradzić sobie ze starszym bratem, z błaznem, który nabija się z jego wysokości, oraz z królewskim lenistwem.
[Egmont Polska]


niedziela, 7.11.2004
zagranica
Morderstwo w mrocznym Londynie przyszłości

Na maj przyszłego roku wydawnictwo IDW Publishing zaplanowało amerykańską premierę pierwszego 3-odcinkowego aktu thrillera "Smoke". Scenarzystką komiksu jest mało znana Brytyjka Alex de Campi, a rysownikiem mieszkający w Kanadzie Chorwat Igor Kordey, który jakiś czas temu rozstał się z Marvelem (rysował "New X-Men", "Cable", "Soldier X").

Akcja opowieści osadzona jest w niedalekiej przyszłości w alternatywnym, dystopijnym Londynie. Rupert Cain, były żołnierz sił specjalnych, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa jego dawnego dowódcy, Tima de Havillanda, który był dla niego jak ojciec. Im bardziej Cain zagrzebuje się w okoliczności morderstwa, tym bardziej musi ponownie badać swą własną przeszłość i uświadomić sobie, że tak naprawdę w ogóle nie znał de Havillanda. Ponadto w komiksie nowe zastosowania dla terroryzmu, jak nie wrócić do swojej byłej dziewczyny, monarcha z obsesją na punkcie oralnego seksu, skorumpowani ministrowie i nierozsądni dziennikarze.

Londyn przyszłości rządzony jest przez rząd, który jest moralnym i finansowym bankrutem. Cain pracuje dla tych ludzi jako zabójca w zamian za gwarantowane bezpieczeństwo jego byłej dziewczyny i jej ojca. Gdy ojciec i tak zostaje zamordowany, Cain musi znaleźć siłę, by pozbierać elementy układanki i dowiedzieć się co się w zasadzie stało. Tymczasem sytuacja w Londynie staje się coraz gorsza, gdy terroryści porywają szefa OPEC, żądając dość osobliwych rzeczy w ramach okupu. To mroczny komiks, brutalne spojrzenie na Londyn przyszłości.

"Smoke" ma mieć w sumie 18 odcinków. Każdy numer będzie miał 48 stron skondensowanej akcji, co stanowi ukłon scenarzystki w stronę rynku europejskiego. Wyrafinowanego, europejskiego smaku ma nadać komiksowi kolorysta - Len O'Grady.
[Jarek Obważanek na podst. Comic Book Resources]


niedziela, 7.11.2004
zagranica
Ciężka dola ojca w komiksie Andiego Watsona

W lutym Oni Press rozpocznie w USA publikację "Little Star", 6-częściowego czarno-białego dramatu Andiego Watsona, znanego z komiksów "Love Fights" i "Breakfast After Noon" z tego samego wydawnictwa.

W mini-serii "Little Star" autor wraca na znajomy grunt związków międzyludzkich, które kierują ludźmi i określają ich życie. Tym razem skupia się na więzi między ojcem i dzieckiem. Simon Adams doświadcza brudnych pieluch i bezsennych nocy, na równo z radością, paniką i sporadycznymi słodkimi chwilami. Autor stwierdził, że zazwyczaj ojcowie są portretowani jako osoby niekompetentne lub nieobecne, natomiast on chce przedstawić właściwszy wizerunek.

W pierwszym zeszycie widzimy Simona zdumionego światem siuśków, kupki i wymiocin, gdy stara się wcielić w rolę opiekuna. Późne noce, wczesne poranki, wyczerpujące dnie - inni tatusiowie niekoniecznie rozumieją pracę, jaką niesie biednemu Simonowi każdy nowy świt. A mamusie? One wiedzą, ale one tylko się śmieją. Czy tak to wygląda u wszystkich?
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


niedziela, 7.11.2004
zagranica
Wygnane anioły zagrażają wszechświatowi

Na grudzień Image Comics zaplanowało premierę 120-stronicowej noweli graficznej "Ascend", łączącej tradycyjne style rysunkowe z cyfrowym malarstwem. Scenarzystami komiksu są Keith Arem i Scott Cuthbertson, a warstwę graficzną wykonał Christopher Shy.

Akcja albumu osadzona jest w metropolii przyszłości. Opowiada mroczną, intrygującą i kuszącą historię trzech wygnanych aniołów, prowadzących heroiczną wojnę na Ziemi. Sebastian, Gideon i Serafin zostali wyrzuceni z Nieba i zmuszeni do życia wśród śmiertelników. Trzy anioły wkrótce się rozejdą, by szukać nowych ścieżek, którymi wrócą do domu. Ostatecznie, decyzje podjęte na tych rozbieżnych drogach napędzą heroiczną walkę, która zagrozi zniszczeniem wszechświata.

"Ascend" pokazuje anioły podobne wręcz do wampirów, których rolą jest zbieranie dusz do Niebiańskiej Armii.

Arem od 12 lat pracuje na rynku gier i animacji. "Ascend" to jego komiksowy debiut, a jednocześnie forma storyboardu do filmu, nad którym pracuje jego firma PCB Productions. Arem doszedł do wniosku, że będąc relatywnie nieznanym scenarzystą, może mieć problem ze sprzedaniem projektu o takim rozmachu. Mając bardzo wyrazistą wizję tego, jak chciałby opowiedzieć historię, wiedział, że musi opracować storyboardy, które objaśnią złożoność wielu ujęć.
[Jarek Obważanek na podst. Image Comics]


niedziela, 7.11.2004
konkursy
Konkurs miesięcznika "Razem"

 

Miesięcznik "Razem" ogłosił konkurs komiksowy, którego tematem jest telefon. Forma pracy jest dowolna, zależna od inwencji twórcy. Do wygrania telefony Samsung X600 oraz polary, koszulki, czapki i smycze. Najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach magazynu "Razem". Komiksy należy przesyłać pocztą elektroniczną lub tradycyjną, na adres redakcji: ul. Ateńska 2/139, 03-978 Warszawa. Prace będą przyjmowane do końca roku.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 7.11.2004
www
"Avatarae" nr 22

Ukazał się 22 numer magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym tym razem wyłącznie recenzje w liczbie ponad trzydziestu.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 7.11.2004
www
"Finał" nr 7

Ukazał się siódmy numer e-zina "Finał", a w nim komiksy "Arielle" Ralfiego, "Nowy, lepszy świat" Szyłaka i Romo, "Trotyl i Lufa" KRLa, "Zyk - gnomi bohater" Boskiego, "Kwaziu" Jaszczębia oraz "Paluchy" Sopa. Ponadto teksty o Eriku Larsenie, Macie Groeningu, Franku Millerze, Goscinnym i Uderzo, serii "Asterix", Lobo, felieton Seby i recenzje.
[Jarek Obważanek]


niedziela, 7.11.2004
wrak
Wyrzykowski na start!

Na listopadowym ekranie powitalnym WRAKa znajduje się wrak cysterny z benzolem, którą Niemcy wykorzystali 6 września 1939 roku podczas walki o Westerplatte. Obrazek wykonał oczywiście Krzysztof Wyrzykowski, rysownik serii "Kronik epizodów wojennych", w ramach której ukazał się we wrześniu album "Westerplatte. Załoga Śmierci".

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Rafała Szłapy, Adama Święckiego, Clarence'a Weatherspoona czy Mariusza Zabdyra zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


piątek, 5.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 24A/2004: "Amazing Spider-Man" nr 2
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: John Romity Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp i Avalon Studios
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 5.11.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł
ID: 0924
Karuzela zdarzeń zawirowała życiem Petera, który właśnie podjął jedną z ważniejszych decyzji. Tajemniczy Ezekiel okazuje się być kimś więcej niż tylko biernym obserwatorem gry jaką ze Spider-Manem prowadzi równie enigmatyczny Morlun. Co jest jej stawką?

Zawiera historie z amerykańskich numerów 32 (473) i 33 (474) - vol. 2.kup w Imago.com.pl

"Dobry Komiks" nr 24B/2004: "DK Extra: Alien vs. Predator: Dreszcz polowania"
Tytuł oryginału: Alien vs. Predator: Thrill of the Hunt
Scenariusz: Mike Kennedy
Szkic: Roger Robinson, Dustin Weaver
Tusz: James Pascoe, Randy Emberlin
Kolory: Grafiksismik
Okładka: David Michael Beck
Tłumaczenie: Andrzej Papliński
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 5.11.2004
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 10.2004
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 9,99 zł
ID: 0925
Po wielkim kataklizmie ludzkość odkrywa na nowo swoją tożsamość. Okazuje się, że Ziemia jest od dawna areną walki pomiędzy dwoma najbardziej niebezpiecznymi rasami istot we wszechświecie. Dla jednej z nich jest to rytuał polowania, dla drugiej walka o przetrwanie za wszelką cenę.

Fabuła komiksu oparta jest na motywach filmu kinowego "Alien vs Predator".
[Dobry Komiks]


"Mix Komiks" nr 11/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 11.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0926


piątek, 5.11.2004
zapowiedzi
"Mikropolis" i "Nadzwyczajni" w 2005

 

Mandragora poinformowała, że nowe odcinki "Mikropolis" Wojdy i Gawronkiewicza oraz "Nadzwyczajnych" Wojdy i Ostrowskiego na pewno nie pojawią się w tym roku. Wcześniej wydawca brał pod uwagę, że rysownicy mogą zdążyć narysować je na grudzień. Obecnie liczy na to, że trzeci tom "Mikropolis" uda się wydać w marcu 2005, natomiast nie podał żadnej orientacyjnej daty premiery "Nadzwyczajnych".
[Jarek Obważanek]


czwartek, 4.11.2004
zapowiedzi
Okładki "Dobrego Komiksu"

 

Wydawnictwo Axel Springer zaprezentowało okładki dwóch numerów "Dobrego Komiksu" planowanych na grudzień. Są to: nr 30/2004: "Amazing Spider-Man" nr 3 oraz nr 31/2004: "Silent Hill: Dying Inside" nr 3.
[Jarek Obważanek]


   

czwartek, 4.11.2004
fanziny
Pierwszy numer zina "Sqizz!" na DKK

W najbliższą sobotę podczas Dolnośląskiego Konwentu Komiksowego swą premierę będzie miał pierwszy numer zina "Sqizz!". Będzie miał 32 strony objętości, a w środku znajdą się:

 • "Hektor i Carpenter" - scenariusz i rysunki: J.T. Niedługa i niekrótka historia dwoch braci bliźniaków: Psa Hektora i ptaszora Carpentera, którzy chcą zmienić świat.
 • "Biedroneczko" scenariusz i rysunki: Stiw. Krótka historyjka o polskiej rzeczywistości.
 • "Legendarny Karate Qurak vs. Wąsaty Gekon" - scenariusz: Dr. Gonzo, rysunki: J.T. Walka dzielnego kuraka z nieprzyjazną rzeczywistością.
 • "Pikaczu" scenariusz i rysunki: Kintar. Krótka opowieść o tym, co się masom podoba.
 • "Draka w puszczy Drakkar" scenariusz: J.T., rysunki: Boski, znany też jako Matsujama.
 • Parę pasków "Farma Intelectual Life" autorstwa Gilaberta.
 • Krótkie opowieści o przygodach Rikkona, czyli dlaczego dinaozaury nie lubią cebuli i co poprawia humor. Scenariusz i rysunki: J.T.
 • Rysunki PRQ'a (znany z zina "Obstruktor") i DAmena (tadeusz.blog.onet.pl).
 • Felietony autorstwa Gilaberta i J.T.

J.T. z chęcią przyjmuje ludzi do współpracy nad tworzeniem zina.
[J.T.]


czwartek, 4.11.2004
konkursy
Drugi etap konkursu w stylu mangowym

Serwis AnimeSheen i sklep AnimeStore, organizatorzy konkursu dla osób rysujących w stylu mangowym, zapraszają do czytania i ocenienia nadesłanych na ów konkurs prac. Znajdziesz je w specjalnie przygotowanej galerii. Na podstawie ocen czytelników zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu.
[Jarek Obważanek]


czwartek, 4.11.2004
www
Oficjalna strona "Mutującej Teczki"

Autorzy komiksu "Mutująca Teczka" uruchomili stronę internetową swojej serii. Przeglądając poszczególne działy, można dowiedzieć się wszystkiego o świecie, w którym umiejscowione są perypetie Sępa Foldera i Kretki z Dali. Kim są autorzy? Czy w komiksie możliwe są nieudane ujęcia? Czym jest FBZ? Na te pytania odpowiedź można znaleźć na stronie "Mutującej Teczki". Rodzynkiem w cieście jest na pewno galeria, w której swoje wizje bohaterów przedstawiają inni twórcy. Strona będzie rozwijana a poszczególne działy sukcesywnie zapełniane.

Ponadto pierwsze dwa epizody "Mutującej Teczki" zostały wydrukowane w najnowszym numerze "KGB".
[Irek Mazurek i Piotr Nowacki]


środa, 3.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 45/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 3.11.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0922kup w Imago.com.pl

"Sam i Twitch" część 2: "Udaku" część 2
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Szkic: Angel Medina
Tusz: Jonathan Glapion
Kolory: Drew Hutchinson, Jay Fotos, Todd Broeker
Okładka: Ashley Wood
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 10-11.1999
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 14,50 zł
ID: 0923
Sam i Twitch są coraz bliżej rozwiązania mrocznej zagadki. Sprawy się jednak komplikują. Pojawiają się kolejne ofiary - tym razem umierają na skutek zarażenia bardzo silnym wirusem. Jest jednak pewna poszlaka, która może doprowadzić do szybkiego odnalezienia sprawców dziwacznych morderstw - UDAKU, słowo wypowiedziane przez konającego policjanta, które może się okazać kluczem do rozwiązania sprawy.

Zawiera historie z amerykańskich numerów 3 i 4.
[Mandragora]


środa, 3.11.2004
zapowiedzi
Mandragora zaczyna "Bannera" w lutym

Mandragora, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, przesunęła o miesiąc swój plan wydawniczy. Pozycje zapowiadane niegdyś na listopad planowane są obecnie na grudzień, a te z grudnia zostały przeniesione na styczeń. Wyjątkami są: "100 naboi", które z listopada przeskoczyło od razu na styczeń oraz kontynuacje "Mikropolis" i "Nadzwyczajych", których wydanie zależne jest od postępu prac rysowników. Wiadomo też, że tom 8 "100 naboi" będzie nosił tytuł "Farbowany detektyw" i będzie pierwszą z dwóch części historii o pozbawionym twarzy detektywie Milo Garrecie.

Ponadto edytor przedstawił swoje plany na luty 2005, wśród których znalazł się pierwszy odcinek od dawna zapowiadanej na przyszły rok mini-serii "Banner" Briana Azzarello i Richarda Corbena. Poniżej pełna lista komiksów zapowiedzianych na luty.

Mandragora oprócz planów przedstawiła komplet polskich okładek pozycji zapowiadanych na grudzień. Są to w kolejności: "Born" część 4, "Hulk/Wolverine": "Sześć godzin" część 4, "Sam i Twitch" część 3: "Udaku" część 3, "Spawn" nr 31 i "Wolverine": "Koniec" część 3.
[Jarek Obważanek]


     

środa, 3.11.2004
zagranica
Nowy cykl "Aquablue" z nowym rysownikiem

Dwa tygodnie temu na Zachodzie ukazał się, otwierający nowy cykl, dziesiąty tom "Aquablue" zatytułowany "Uścisk Arakh" ["Le Baiser d'Arakh"]. Nao sprowadza na planetę Tetlaan sprzęt, który w istotny sposób posunąć naprzód prace wykopaliskowe. Zauważa jednak, że jeden z archeologów gra w dziwną grę. Tubylcy zaś obawiają się klątwy, którą wykopaliska mogą obudzić. Nie wiadomo wszakże, kto byłby jej ofiarą.

Wraz z nowym odcinkiem zmienił się rysownik serii. Jest nim teraz Siro, czyli Stéphane Brangier. Scenarzystą niezmiennie pozostaje Thierry Cailleteau.
[dla WRAK-a Błażej - Lagafium]


środa, 3.11.2004
recenzje
"Plastelina" część 2

W skrócie: Niech za rekomendację tego albumu posłuży zdanie z jego okładki: "Przeczytaliśmy z bratem komiks Plastelina 2. Mnie się spodobał, ale brat uważa, że za mało w nim żartów z niepełnosprawnych." Jeśli oprócz słusznego oburzenia wzbudziło ono w Tobie szczery, choć nieco niepokojący śmiech, to "Plastelina" jest dla Ciebie.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


wtorek, 2.11.2004
sklepy
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Alpha" tom 6: "Emisariusz"
Tytuł oryginału: L'Emissaire
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Youri Jigounov
Kolory: Youri Jigounov i Nadia
Tłumaczenie: Jan Hofmokl
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 04.2002
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0919
Tym razem Alpha rusza do Irlandii, aby zażegnać konflikt między Brytyjczykami a Irlandczykami. Czy mu się uda?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Lucky Luke" tom 41: "Wielki książę"
Tytuł oryginalny: Le grand duc
Scenariusz: René Goscinny
Rysunki: Morris (Maurice de Bevere)
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1973
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0920
Stany Zjednoczone Ameryki są w przededniu zawarcia niesłychanie ważnego traktatu handlowego z Rosją. Ale rosyjski wielki książę Leonid stawia jeden warunek - podpisze umowę, jeśli Amerykanie urządzą mu wycieczkę na Dziki Zachód.
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Trolle z Troy" tom 6: "Trolle we mgle"
Tytuł oryginału: Trolls dans la brume
Scenariusz: Scotch Arleston (Christophe Pelinq)
Rysunki: Jean-Louis Mourier
Kolory: Claude Guth
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Soleil Production
Data wydania oryginału: 09.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0921
Ludzie wciąż pragną zapanować nad trollami - jeden z wojskowych wpada na pomysł by wykorzystać je jako żywą broń. Czy nad trollem można zapanować?
[Egmont Polska]


wtorek, 2.11.2004
zapowiedzi
Oleksicki zadebiutuje "Odmieńcem"

Marek Oleksicki, rysownik znany z łamów "Ślizgu", zadebiutuje na rynku komiksowym już w listopadzie pierwszym tomem cyklu "Odmieniec" z Mandragory. Fabułę komiksu razem z rysownikiem napisał Mariusz Gradowski. Album będzie miał 56 stron w miękkiej oprawie, a kosztował będzie 16,90 zł.

Oto, jak komiks zapowiada wydawca:

Trzy opowieści o Odmieńcu, które znajdą się w pierwszym albumie ("Wilkołak", "Czarny pies" i "Cyganie"), to trzy mroczne baśnie, nawiązujące w przewrotny sposób do realiów kultury tradycyjnej, do demonologii słowiańskiej. Wilkołaki, leśne demony, zjawy, sarmackie warchoły, znachor. Wreszcie sam Odmieniec, postać zaczerpnięta z dawnych wierzeń, według których miałby być wychowanym przez ludzi synem mamuny, dziwożony. Nikt nie wie, kim jest naprawdę. Nie jest jasne jego miejsce w świecie przenikających się wymiarów. Rozumie ludzi i istoty z zaświatów. Pozostaje w zawieszeniu między dobrem a złem. Jednak równowaga nigdy nie trawa długo. Odmieniec musi wybrać, po której stronie stanąć.

Poza tekstem zapowiedzi i okładką wydawca zaprezentował również trzy przykładowe plansze z albumu.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.11.2004
zapowiedzi
Kontynuacja "XIII" dopiero w przyszłym roku

Wydawnictwo Siedmioróg poinformowało, że premiera dwóch następnych tomów serii "XIII" (14 i 15) została przełożona aż na jesień 2005 roku. Odcinki te były wcześniej planowane na koniec bieżącego roku, co i tak było odległym terminem zważywszy na to, że fani serii na jej kontynuację w języku polskim czekają już 22 miesiące. A tymczasem Dargaud zdążył w lutym bieżącego roku wydać kolejny, szesnansty odcinek.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.11.2004
zagranica
Western jako śmiała interpretacja Ewangelii

We wrześniu na rynku frankofońskim ukazał się nietypowy western o tytule zaczerpniętym z Ewangelii. "Ecce Homo" narysowany przez debuitującego Jean-Marca Dubois do scenariusza Etienne'a Schrédera został wydany przez Glénat w nietypowym, kwadratowym formacie 30 x 30 cm.

Rok 1870, północna część USA. Miasteczko Brasstone przeżywa okres rozwoju industrialnego. Rządzi nim żelazną ręką Angus Lothrop podczas gdy religijna sekta oczekuje ponownego przyjścia Mesjasza. Czy jest nim przybyły z Waszyngtonu inspektor Manson, mający skontrolować działania Lothropa? Nietypowy western, wśród bohaterów którego znajdziemy zubożonych Indian, chińskiego pochodzenia robotników kolejowych i Mary-Mag, kelnerkę lokalnego baru. Mistycyzm i klasowe konflikty dawnej Ameryki łączą się w tym komiksie w śmiałą interpretację Ewangelii.
[dla WRAK-a Błażej - Lagafium]


wtorek, 2.11.2004
aukcje
Wilq robiący koliberka!

Zgodnie z zapowiedzią z zeszytu "Rapier miłości" Alc-man wystawił wczoraj na aukcję kompromitujące zdjęcie przedstawiające Wilqa robiącego koliberka w pizzeri Rimini. Cena oryginalnego rysunku Bartosza Minkiewicza już przekroczyła 100 zł. W dodatku nie będzie on nigdzie publikowany przez autorów "Wilqa" do 1 stycznia 2005 roku, więc zwycięzca będzie miał go przez pewien czas zupełnie na wyłączność, chyba, że zdecyduje się nim pochwalić wcześniej.
[Jarek Obważanek]


wtorek, 2.11.2004
recenzje
"Kroniki epizodów wojennych" tom 1: "Westerplatte. Załoga Śmierci"

W skrócie: Co prawda do końca roku jeszcze dwa miesiące, ale już teraz jestem w stanie stwierdzić, że "Westerplatte" to komiksowe wydarzenie roku. Nie kolejna antologia Egmontu, tylko album starannie rekonstruujący losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Nie jest to co prawda komiks mistrzowski, posiada wyraźne uchybienia, które tutaj z grubsza opiszę, jednak stanowi bardzo udaną próbę przedstawienia faktów historycznych w formie komiksowej.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa