ARCHIWUM

sklepy:

wtorek, 30.08.2005
Ostatnio wydane

"Trzy i cztery"
Scenariusz: Piotr Szreniawski
Rysunki: Piotr Szreniawski
Wydawca: piotrszreniawski
Data wydania: 08.2005
Liczba stron: 15
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Nakład: 10 egzemplarzy
Cena:
ID: 1304
Komiks, którego bohaterami są dziury w papierze. Kwadrat i trójkąt zostali wycięci na stronach tego zbiorku, co powoduje konieczność odpowiedniego rozmieszczenia bohaterów (jeśli na jednej stronie kwadrat jest po lewej, to z drugiej strony kartki pojawi się po prawej). Kwadrat jest raczej optymistą, przewyższa także trójkąta intelektem. Trójkąt pełen jest wahań, ale śmie oskarżać kwadrat o różne występki. Tytuł komiksu nawiązuje do ilości boków każdej z figur, według niektórych interpretacji jest to jednak raczej liczba kątów. W komiksie nie toczy się jednolita akcja, ale można naszkicować pewien ciąg zdarzeń, takich jak ucieczka trójkąta, demonstracja czy pogodzenie się z losem. Wydanie bibliofilskie, każdy egzemplarz i każdy bohater każdego egzemplarza byli stworzeni ręcznie.
[Piotr Szreniawski]kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H." nr 63
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek
Scenariusz: Bruno Enna
Rysunki: Giada Perissinotto
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1291


nagrody:

wtorek, 30.08.2005
reANIMki 2005

 

Podczas konwentu reANIMation 4, który odbył się w dniach 13-15 sierpnia, rozdano reANIMki 2005 - doroczne nagrody przyznawane przez fanów mangi w drodze plebiscytu.

Najlepszy wydawca mangi w Polsce
J.P.Fantastica

Najlepsza manga wydana w Polsce
"Great Teacher Onizuka" (Waneko)

Najlepsza okładka mangi wydanej w Polsce
"Neon Genesis Evangelion" (JPF)

Najlepszy bohater(ka) spośród mang wydanych w Polsce
Eikichi Onizuka

Najlepsza polska strona www, poświęcona tematyce mangi
anime.com.pl

Najlepszy polski wydatek okołomangowy
"Anime+"

Największa mangowa porażka w Polsce
Phoenix Press (wydawca "Anime+")

Najlepszy mangowy twórca na świecie
Rumiko Takahashi

Najlepszy polski fanzin - drukowany i/lub rozpowszechniany drogą elektroniczną
"MA-88"

Najlepszy polski publicysta zajmujący się tematyką mangi
Paweł "Mr Jedi" Musiałowski

[reANIMation]


prasa:

wtorek, 30.08.2005
"Chichot" - nowe pismo satyryczne

Szóstego września do kiosków trafi pierwszy numer magazynu satyrycznego "Chichot" tworzonego przez Kamila Śmiałkowskiego (który w czerwcu opuścił "Wprost", by zająć się swoimi autorskimi projektami). Już sam tytuł sugeruje, że będzie i śmiesznie, i gorąco.

Atmosferę podgrzewają znane nie tylko komiksiarzom nazwiska. Na okładce Butenko, a w środku rysunki i komiksy Kiełbusa, Sawki, Ostrowskiego, Kozy, KRL-a, Dąbrowskiego, Frąsia, Turka, Skutnika, Lachowicza, Zycha, Meringa, Leśniaka i Skarżyckiego, Janickiego, Jasińskiego, Surmy, Paulusa, Trojanowskiego i nie tylko. Z zagranicy "Garfield", "Fistaszki", "Dilbert", "Calvin i Hobbes", "Żak", "Ufuk", "Zwierzyniec", "Divine Comedy", "Bizzarro", "Komikaze", "Up and Runnng".

W warstwie tekstowej między innymi Wolski, Czubaszek, Kmita, Jachimek, Górski, Poniedzielski. Oprócz tego kilkanaście stron recenzji najnowszych śmiesznych filmów w kinach, na DVD, książek, komiksów i gier. Pierwszy numer będzie miał 64 strony w cenie 5,90 zł.
[Jarek Obważanek]


prasa:

wtorek, 30.08.2005
"Ślizg" nr 9/2005

Kilka dni temu do sprzedaży trafił wrześniowy numer "Ślizgu". Tym razem na okładce znalazł się Jeż Jerzy, narysowany oczywiście przez Tomasza Leśniaka. Nie trafił na nią przypadkowo - wewnątrz znalazł się przekrojowy artykuł na jego temat. W numerze nie zabrakło oczywiście kolejnego odcinka więziennej historii z Lwem Rywinem. Ale nie samym Jeżem Jerzym komiksowa działka w "Ślizgu" żyje. Znaleźć można też tekst o "Fantastic Four", wywiad z Frederikiem Peetersem oraz garść recenzji.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

niedziela, 28.08.2005
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 35-36/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24.08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 7,00 zł
ID: 1290


zapowiedzi:

niedziela, 28.08.2005
"Solidarność" już wydrukowana

Album "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi" trafił do druku 22 sierpnia. Uroczysta premiera i konferencja prasowa odbędzie się w najbliższy wtorek w Warszawie, w siedzibie Duplo Polska (ul. Łowicka 19) o godzinie 14:00. Firma ta, obok Arctic Paper i Danka Polska, jest sponsorem wydania komiksu. Na premierze obecni będą autorzy, wydawca i przedstawiciele sponsorów.

Planowane jest też spotkanie z autorami w Gdańsku, być może połączone z uroczystym wręczeniem komiksu Lechowi Wałęsie, który jest autorem wstępu do tej publikacji.

Ostatecznie w albumie znalazły się cztery historie: o strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., o przygotowaniach do stanu wojennego w 1981 r., o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1984 r. i o obradach Okrągłego Stołu w 1989 r. Zabrakło zapowiadanego wcześniej komiksu o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.

Obok wstępu Lecha Wałęsy w komiksie zamieszczone są komentarze prof. Wojciecha Roszkowskiego, Jana Rulewskiego, ks. Romualda Biniaka i dr. hab. Jacka Knopka. Jako ilustracje posłużyły tu archiwalne zdjęcia Erazma Ciołka. Jest też tekst Moniki Polasik-Chmielewskiej o pierwszym komiksie o Solidarności z 1984 r, narysowanym przez Jacka Fedorowicza.

Album liczy sobie ostatecznie 60 stron i będzie sprzedawany w cenie 19,90 zł. Nieco taniej można go będzie otrzymać składając zamówienia w ksiegarniach internetowych lub bezpośrednio za pośrednictwem strony wydawcy (cena wraz z wysyłka zwykłą pocztą wyniesie 15,90 zł).

Tutaj możesz obejrzeć osiem plansz z albumu - po dwie z każdej historii.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


zapowiedzi:

niedziela, 28.08.2005
Nerwosolek idzie do druku

W pierwszych dniach września Tadeusz Baranowski odda do druku album kończący przygody Profesorka Nerwosolka i jego gospodyni Entomologii Motylkowskiej, nad którym pracował nieprzerwanie przez ostatni rok. To ostatnia szansa, by jeszcze go zamówić - pozostało już niewiele egzemplarzy. Tutaj możesz obejrzeć kolejną planszę z tego komiksu. Jego okładka i tytuł pozostaną tajemnicą do momentu premiery. Album ukaże się nakładem nowopowstałego wydawnictwa Orient Men i Spółka, którego ambicją jest złamanie sztampowego myślenia o wydawnictwach komiksowych i nie tylko.

Baranowski dziękuje tym wszystkim, dzięki którym realizacja tego projektu zakończyła się sukcesem. Wszystkim przyjaciołom, którzy utrzymując z nim stały kontakt e-mailowy, zagrzewali go do walki. Dzięki ich życzliwości odzyskał zachwianą wiarę we własne siły i wiarę w ludzi. Dziękuje również przyjaciołom z portali komiksowych. Za sprawą ich bezinteresownej pomocy nawiązał kontakt z całym światem, a jego albumy znalazły wielu nowych właścicieli.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

niedziela, 28.08.2005
Druga cegła "100 naboi"

We wrześniu, poza dziewiątą częścią "100 naboi", ukaże się nakładem Mandragory również drugi tom kolekcjonerskiego wydania tej serii. Album w cenie 79,90 zł będzie zawierał historie "Co ma wisieć nie utonie" i "Stracone jutro". Innymi słowy znajdzie się w nim materiał opublikowany wcześniej w Polsce aż w czterech albumach (w sumie 408 stron).
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

niedziela, 28.08.2005
"Osiedle Swoboda" nr 6

Michał "Śledziu" Śledziński zaprezentował okładkę szóstego odcinka serii "Osiedle Swoboda". Premiera zeszytu planowana jest na wrzesień.
[Jarek Obważanek]


www:

niedziela, 28.08.2005
"Avatarae" nr 31

Ukazał się 31 numer sieciowego magazynu "Avatarae". W dziale komiksowym kilka słów o konwencie Asucon 10 oraz kilkanaście recenzji niedawno wydanych zeszytów i albumów, w tym również ilustrowanego poematu Gaimana i Matuszak.
[Jarek Obważanek]


filmy:

niedziela, 28.08.2005
Polska premiera "Fantastic Four"

19 sierpnia na ekrany polskich kin trafił film "Fantastyczna Czwórka" ["Fantastic Four"], nowa pełnometrażowa adaptacja komiksu Marvela w reżyserii Tima Story'ego. Scenariusz napisali Mark Frost i Michael France.

Reed Richards staje na czele ekspedycji, która wyruszy na spotkanie kosmicznej burzy. Ma nadzieję, że dzięki wyprawie uda mu się rozszyfrować zagadki kodu genetycznego człowieka, a zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystać dla dobra całego rodzaju ludzkiego. Gdy rząd obcina Reedowi niezbędne fundusze, historyczna ekspedycja staje pod znakiem zapytania. Chcąc nie chcąc dr Richards przyjmuje pomoc swego rywala z czasów studiów, Victora Von Dooma, przemysłowca-miliardera.

Załogę Reeda tworzą: jego najlepszy przyjaciel, astronauta Ben Grimm; Sue Storm, była dziewczyna dr Richardsa i szefowa badań genetycznych Von Dooma oraz jej nieobliczalny młodszy brat, pilot Johnny Storm. Wraz ze swym dobroczyńcą, Victorem Von Doomem, załoga wyrusza na wyprawę, jaka trafia się raz w życiu.
Początkowo ekspedycja przebiega bez najmniejszych niespodzianek. Do chwili, gdy Reed przekonuje się, że źle obliczył szybkość nadciągającej burzy. W ciągu kilku minut stację kosmiczną ogarniają chmury promieniowania kosmicznego, które powodują zmiany genetyczne u członków załogi. Ich DNA zostaje nieodwracalnie zmienione, podobnie jak ich przyszłość.

Po powrocie na Ziemię Reed nabywa niezwykłej mocy, która pozwala mu dowolnie zmieniać kształt ciała. Sue potrafi znikać na zawołanie i emitować potężne pola siłowe. Johnny przekonuje się, że potrafi latać i stawać w płomieniach, które nie wyrządzają mu najmniejszej krzywdy. Ben przechodzi najdziwniejszą przemianę - staje się pomarańczową, przypominającą żywą skałę, obdarzoną nadludzką siłą istotą. Wspólnie postanawiają obrócić nieszczęśliwy wypadek w tryumf i obronić mieszkańców Nowego Jorku przed dr Doomem, który stał się człowiekiem o stalowych oczach i żelaznej pięści, a teraz dąży do przejęcia władzy nad światem.

W filmie występują Ioan Gruffudd (Reed Richards - Mr Fantastic), Jessica Alba (Sue Storm - Niewidzialna Kobieta), Chris Evans (Johnny Storm - Ludzka Pochodnia), Michael Chiklis (Ben Grimm - Stwór), Julian McMahon (Victor Von Doom) i inni. W większości polskich kin bohaterowie mówią głosami polskich aktorów: Krzysztof Banaszyk podkłada Reeda Richardsa, Kamila Baar - Sue Storm, Mateusz Damięcki - Johnny'ego Storma, Artur Dziurman - Bena Grimma a Jacek Rozenek - Victora Von Dooma. Film trwa 123 minuty.
[Jarek Obważanek na podst. materiałów CinePix]


wrak:

niedziela, 28.08.2005
Jaruzelski na start!

Drugi z rzędu ekran startowy WRAKa został wykonany do pomysłu Macieja Jasińskiego. Tym razem autorem ilustracji jest Jacek Michalski, a nawiązuje ona oczywiście do albumu "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", który do sprzedaży trafi już za kilka dni. Więcej informacji na jego temat, w tym również osiem przykładowych plansz, znajdziesz w Zapowiedziach.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a autorstwa Roberta Adlera, Joanny Karpowicz, Mariusza Zabdyra czy Krzysztofa Ostrowskiego zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek]


recenzje:

niedziela, 28.08.2005
"Osiedle Swoboda" nr 1

W skrócie: Śledziu sam żartuje z potężnego opóźnienia startu zeszytowej serii, pozując do zdjęcia z wypchanym brzuchem obok tekstu: "zakończyła się najdłuższa, twórcza ciąża komiksowa w historii". Z tym akurat trudno się zgodzić, ale z drugiej strony można się cieszyć, że pierwszy zeszyt serii w ogóle ujrzał światło dzienne. Tylko czy jest się z czego cieszyć?
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.


sklepy:

piątek, 26.08.2005
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 34/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1289kup w Imago.com.pl

"Lobo": "Wyzwolony" część 2
Tytuł oryginału: Unbound
Scenariusz: Keith Giffen
Rysunki: Alex Horley
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 08.2003
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1299
Lobo dociera na planetę Jaba Daba Du. To tutaj ma wypełnić swoją misję, ale po podróży publicznym środkiem lokomocji Ważniak ma ochotę na mały relaks i odrobinę luksusu. Przed wykonaniem roboty ładuje się w drobną awanturę, a zaraz potem do kosmicznej limuzyny z przemiłą zieloną panią w środku. Tymczasem inna powabna niewiasta knuje przeciwko Lobo podstępny plan.
[Mandragora]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Podróż smokiem Diplodokiem"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Manzoku
Data wydania: 18.08.2005
Poprzednie wydanie: MAW 1988
Liczba stron: 80
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: wysyłkowa, specjalistyczne
Cena: 32,90 zł
ID: 1300
Oprócz tytułowej historii album zawiera wywiad z autorem, którego twórcami są czytelnicy, oraz komiksy: "Szlurp & Burp kontra Thorgal", "Ufo", "Wyprawa ratunkowa", "Znasz Pan CV", które stanowią nawiązanie do odpowiedzi udzielonych przez autora.
[Manzoku]kup w Imago.com.pl

"Spawn" nr 35
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane, Danny Miki, Chance Wolf
Kolory: Brian Haberlin, Dan Kemp
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 03.1997
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1301
"Zniknięcie" ["Vanished"]. Spawn wywiera presję na Terrym, by wykorzystać majora Forsberga i wykonać decydujący ruch przeciwko Jasonowi Wynnowi. Nieco później ktoś porywa Cyan. Wszystko wskazuje, że sprawcą porwania jest Spawn. Zdruzgotani Terry i Wanda próbują wyjaśnić policji związki łączące ich ze Spawnem. W międzyczasie Jason Wynn odkrywa, że za sprawą Terry'ego nastąpił przeciek informacji z jego departamentu.

Zeszyt 59 wydania oryginalnego.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"Star Wars": "Obsesja" część 5
Tytuł oryginału: Obsession
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios
Okładka: Brain Ching i Brad Anderson
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1302
Obi Wan-Kenobi wreszcie odnalazł obiekt swojej obsesji - komandor Asajj Ventress! Nie łatwo jednak będzie ją pojmać. Asajj jest doskonale wyszkolonym Sithem i nie podda się bez walki. A jej wynik wcale nie musi przebiec po myśli rycerzy Jedi. Do pojedynku na miecze świetlne staje także sam hrabia Dooku, a jego przeciwnikiem jest Mace Windu.
[Mandragora]kup w Imago.com.pl

"X4" część 3
Scenariusz: Akira Yoshida
Szkic: Pat Lee
Tusz: Rob Armstrong
Kolory: Rob Ruffolo
Tłumaczenie: Kacper Roch
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 04.2005
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł
ID: 1303
Pod wpływem kosmicznej burzy X-mani nabywają umiejętności podobnych do zdolności, którymi dysponują członkowie Fantastycznej Czwórki. Cóż, kilka dodatkowych umiejętności zawsze się przyda. Niestety, ze względu na zmutowane geny, zmiany, jakie wystąpiły u X-manów są nieco inne. Wolverine stał się giętki niczym guma, Gambit płonie różowym ogniem, Emma zamieniła się w skałę, a Nightcrawler stał się niewidzialny, ale oprócz tego wszyscy stali się bardzo niebezpieczni dla swoich przyjaciół. Oblęd i ból sprawiły, że chcą zniszczyć wszystko co stanie im na drodze! Czy znajdzie się ktoś, kto ich powstrzyma?
[Mandragora]


imprezy:

piątek, 26.08.2005
"Ursynowska Specgrupa" na Polconie

 

Już jutro, w sobotę 27 sierpnia, podczas Polconu 2005 Łukasz Mieszkowski i Marek Oleksicki przedstawią multimedialny pokaz komiksu "Ursynowska Specgrupa od Rozwałki". Będzie też wystawa plansz "Odmieńca". Prezentacja odbędzie się o godzinie 16:00 w sali numer 2. Wszelkie niezbędne informacje na temat Polconu 2005 znajdziesz na jego stronie.

"Ursynowska Specgrupa od Rozwałki" to historia nieformalnej grupy bojowej powołanej przez czterech mieszkańców jednej z warszawskich dzielnic. Pilot tego komiksu zdobył pierwszą nagrodę w kategorii debiutantów na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Łodzi (2004). Można go obejrzeć na stronie Syndromu.
[Jarek Obważanek]


sklepy:

czwartek, 18.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

(oprawa miękka)


kup w Imago.com.pl

(oprawa twarda)

"Asteriks" tom 28: "Asteriks u Reszehezady"
Tytuł oryginału: Astérix chez Rahazade
Scenariusz: Albert Uderzo
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jolanta Sztuczyńska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Les Éditions Albert René
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 56
Format: 22 x 29 cm
Oprawa: miękka i twarda (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł (oprawa miękka), 24,90 zł (oprawa twarda)
ID: 1292
Okazuje się, że można wykorzystać dziwną przypadłość Kakofoniksa, który swoim śpiewem zawsze sprowadza deszcz. W dalekich Indiach panuje susza i jedynie galijski bard może sprowadzić tam obfite opady. Jeśli mu się nie uda, miejscowa księżniczka (piękna Reszehezada) zostanie złożona bogom w ofierze. Bard wraz z Asteriksem i Obeliksem oraz indyjskim fakirem wyruszają w długą i pełną niebezpieczeństw podróż. Czy zdążą na czas?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów" tom 5
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Monika i Witold Nowakowscy
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 1293
Kagome i Psi Demon - Inu-Yasha - dowiadują się kto posiada kolejne kawałki magicznego kamienia, którego poszukują. Tym razem jest to niezwykle potężny demon, który nie odda szczątków kamienia bez walki. Czy młoda dziewczyna i pół-demon pokonają groźnego przeciwnika?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Miecz nieśmiertelnego" tom 7
Scenariusz: Hiroaki Samura
Rysunki: Hiroaki Samura
Tłumaczenie: Maciej Murzyniec
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 240
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,00 zł
ID: 1294
Manji wraz ze swoja towarzyszką nie ustają w próbach zemsty na członkach szkoły miecza Itto. Niestety jest to coraz trudniejsze, ponieważ zostają wplątani w morderstwo dwóch handlarzy. Za ich głowy wyznaczono duże nagrody. Czy uda im oczyścić się z zarzutów?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Piotruś Pan" tom 6: "Losy"
Tytuł oryginału: Destins
Scenariusz: Régis Loisel
Rysunki: Régis Loisel
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Data wydania oryginału: 10.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 1295
Ostatni tom cyklu przeznaczonego dla dojrzałego odbiorcy.

Po dramatycznych wydarzeniach na wyspie Piotruś musi wrócić do Londynu. Chce znaleźć matkę swego najmłodszego podopiecznego - Szkraba. Czy zostanie w swoim rodzinnym mieście czy zdecyduje się na powrót do Nibylandii?
[Egmont Polska]kup w Imago.com.pl

"Sandman" tom 12: "Ulotne życia" cz. 1
Tytuł oryginału: Brief Lives
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Jill Thompson i Vince Locke
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 136
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 1296
Delirium - najmłodsza z Nieśmiertelnych - namawia swego starszego brata - Sandmana, aby razem wyruszyli na poszukiwania ich zaginionego członka rodziny, Zniszczenia. Rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż, która odmieni losy wszystkich Nieśmiertelnych.
[Egmont Polska]


zapowiedzi:

środa, 17.08.2005
Okładki i plansze z Kasenu

 

Wydawnictwo Kasen zaprezentowało widoczne poniżej okładki komiksów "Island" tom 6 oraz "Princess Ai" tom 1, których premiera planowana jest na połowę września. Nadesłało też przykładowe plansze ze świeżo wydanej antologii "reANIMation 4", jak również kolejne dwie strony z pierwszego tomu "Priesta".
[Jarek Obważanek]


   

zagranica:

środa, 17.08.2005
Śmiertelnie nudny komiks o Emily Strange

Od ponad 10 lat pożeracze popkultury czczą i adorują tajemniczą, ponurą trzynastolatkę zwaną Emily the Strange. Nikt nie wiedział za wiele o dziewczynce z porcelanową twarzą, dużymi oczami i równo przyciętą grzywką, a nigdy nie rozstająca się z nią zgraja czarnych kotów tylko wzbudzała dodatkową ciekawość. Ale to nie powstrzymało generacji fanów przed pozwoleniem Emily na roztoczenie nad nimi swojego czaru.

Teraz, po raz pierwszy w czasoprzestrzeni, fani Emily zostali zaproszeni do jej mrocznego i dziwnego świata - miejsca, w którym koci przyjaciele mówią, duchy słynnych dziwaków przyłączają się do zabawy, rzeczywistość nie jest nigdy dokładnie taka, jak się wydaje i w dodatku do miejsca, w którym każdy, kto czuje się chociaż trochę dziwnie, poczuje się jak w domu.

Dark Horse i kreatywni ludzie z firmy Cosmic Derbis przedstawiają absolutnie pierwsze komiksy z Emily, wydawane jako ekskluzywne zeszyty z zupełnie nowymi historiami i rysunkami. Każdy odcinek będzie miał 48 stron w czerni, bieli i czerwieni (a czasem w pełnym kolorze) i będzie przedstawiał różne rodzaje stukniętych przygód Emily. Pierwszy zeszyt zatytułowany "The Boring Issue" ["Nudny odcinek"] trafił do sprzedaży w Stanach 10 sierpnia w cenie 7,95 dolarów.
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


zagranica:

środa, 17.08.2005
Morrison pastwi się nad Supermanem

W listopadzie DC Comics wprowadzi do sprzedaży w Stanach nową serię Granta Morrisona i Franka Quitely "All Star Superman". Komiks będzie wydawany w ramach nowej linii wydawniczej, w której największe talenty komiksowego rynku według własnego uznania poprawiają życiorysy największych superbohaterów. Pierwszym komiksem z tej linii był "All Star Batman & Robin" Franka Millera i Jima Lee, który wystartował w lipcu.

Twórcy "JLA: Ziemia 2" zamierzają odrzeć Człowieka Ze Stali z jego ponadczasowych, podstawowych składników. Seria rozpocznie się od 12-częściowej historii dotykającej wszystkich klasycznych aspektów mitologii Supermana. Opowieść ta zacznie się od śmiałej akcji ratunkowej skazanej na zagładę grupy helionautów na powierzchni Słońca. Ogromna dawka słonecznego promieniowania zadziała na Supermana w sposób, którego nikt by nie przewidział - poza Lexem Luthorem.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


zagranica:

środa, 17.08.2005
Wojna na ulicach Nowego Jorku

W listopadzie w ramach imprintu Vertigo DC Comics uruchomi nową serię o niezwykle zaangażowanym dziennikarzu uwięzionym w niewiarygodnej strefie wojny: na ulicach Nowego Jorku. Komiks nosi tytuł "DMZ". Jego scenariusz jest dziełem Briana Wooda, który przy pomocy Riccardo Burchiellego tworzy również rysunki.

W niedalekiej przyszłości najgorszy koszmar Ameryki stanie się faktem. Podczas gdy armia zaangażowana jest mocno w konflikty poza granicami kraju, rząd omyłkowo zaniedbuje bardzo realne zagrożenie anarchistycznych bojówek rozproszonych po wszystkich stanach. Jak śpiący gigant, Środkowa Ameryka powstaje i brutalnie toruje sobie drogę przez lśniące morza, zmierzając do Manhattanu, zwanego teraz DMZ.

Matty Roth, młody, początkujący fotoreporter, dostaje zlecenie marzeń. Razem z doświadczonym dziennikarzem wojennym udaje się do serca DMZ. Wkrótce wszystko zaczyna iść potwornie źle i Matty nagle zostaje sam, zagubiony w świecie, który znał tylko z telewizji. Ma wybór: odnaleźć drogę ucieczki z wyspy, albo zrobić karierę realizując zadanie, za które większość dziennikarzy byłoby w stanie zabić. Ale czy przeżyje na tyle długo, by przedstawić światu prawdę?
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


nowości:

środa, 17.08.2005
Podsumowanie stycznia 2005

 

Styczeń był wyjątkowo marnym miesiącem. Ukazało się 26 komiksów za 326,49 zł. Tak niskiej kwoty nie odnotowałem ani razu od stycznia 2002 roku, pierwszego miesiąca objętego przez moje podsumowania. Czyżby pierwszy prognostyk kryzysu na rynku? W styczniu 2004 roku pojawiło się 38 komiksów za 481,95 zł - 12 pozycji więcej za ponad 150 zł więcej! Jeszcze lepiej było rok wcześniej - aż 45 pozycji za 669,19 zł. Nawet we wspomnianym styczniu 2002 pojawiło się 30 komiksów za 371,00 zł. To nadal ponad 40 zł więcej, a przecież trzeba brać pod uwagę podwyżki, które zaserwował nam w międzyczasie niejeden wydawca. Ale tak naprawdę miażdży dopiero porównanie z wyjątkowo udanym grudniem 2004, w którym ukazało się 28 pozycji więcej za ponad 400 zł więcej!

Jedną z przyczyn takiego zastoju, ale oczywiście nie jedyną, było kolejne opóźnienie Mandragory, która nie zdążyła ze swoim pakietem. Swoją cegiełkę dorzucił Egmont, wydając zaledwie 15 pozycji za marne 196,30 zł. To kwota zdecydowanie wakacyjna i mimo specyfiki stycznia nieco zaskakuje. Miesiąc wcześniej Egmont wydał 7 komiksów więcej za niemal 50 zł więcej. Również w styczniu 2004 wydał 7 pozycji więcej, ale już tylko za niecałe 40 zł więcej. Jeden album Egmontu był wznowieniem.

JPF nie zaskoczył, prezentując 3 pozycje za 47 zł. To dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, chociaż jednocześnie to 3 pozycje mniej za 73 zł mniej, niż w grudniu 2004.

Waneko po doskonałym grudniu (5 tytułów za 99,70 zł) powróciło do swojej typowej kwoty 31,80 zł i dwóch pozycji. Rok wcześniej poza dwoma komiksami wydało podręcznik z serii "Jak powstaje manga", dzięki czemu uzyskało kwotę prawie 30 zł wyższą.

Aktywnych było 8 wydawców - jeden mniej niż miesiąc wcześniej, ale tyle samo, co w styczniu 2004. Czterech z nich wydało po jednym tytule (Axel Springer Polska, debiutant Media Service Zawada, Muza i Niezależna Prasa), dwóch po dwa (Waneko i XXL Grupa Medialna), JPF trzy, a Egmont 15.

Ukazało się 15 albumów, 2 zeszyty, jedna książka oraz 8 kioskowych pozycji dla dzieci i młodzieży.

Wśród albumów, zeszytów i książek 9 pochodziło z Japonii, 5 z USA i dwa z krajów frankofońskich. Również dwa były rdzennie polskie.

Tabelki podsumowujące miesiąc znajdziesz oczywiście w nowościach wydawniczych - zawsze obecnych na bocznej belce strony z aktualnościami.
[Jarek Obważanek]


recenzje:

środa, 17.08.2005
"Wilq Superbohater" zeszyt 8: "Jednogłowy Pirat"

W skrócie: Tym razem Bartosz Minkiewicz poruszył jakże aktualny temat wakacyjnego stażu, oczywiście przedstawiając wszystko na opak. Wilq przyjmuje na praktykę studenta, który jest niewątpliwym debilem, a w dodatku pracuje za darmo. Zatrudnienie takiego osobnika tylko utwierdza Wilqa w przekonaniu, że wszyscy studenci są kretynami do kwadratu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sklepy:

wtorek, 16.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Hiroszima 1945. Bosonogi Gen" tom 3
Scenariusz: Keiji Nakazawa
Rysunki: Keiji Nakazawa
Tłumaczenie: Katsuyoshi Watanabe, Urszula Styczek
Wydawca: Waneko
Data wydania: 13.08.2005
Wydawca oryginału: Shobunsha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 264
Format: 14,8 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 25,00 zł
ID: 1285
Dalej towarzyszymy Genowi Nakaoka w jego smutnej podróży po wyniszczonych skutkami bomby i przegranej wojny okolicach Hiroszimy. Jego rodzina nie ma dachu nad głową, wciąż brak jedzenia, a ludzie nie chcą pomagać. Boją się wszystkich, którzy przychodzą z Hiroszimy, bo w ich ciałach zalęgła się dziwna choroba.
[Waneko]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Priest" tom 1
Scenariusz: Min-Woo Hyung
Rysunki: Min-Woo Hyung
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 13.08.2005
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 176
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1286
Zrozpaczony i doprowadzony do ostateczności ksiądz zawiera pakt z diabłem Belialem. Za połowę swej duszy otrzymuje nadludzką moc i siłę, jednakże nawet po stronie zła nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać i Ivan Isac wpada w pułapkę stając się zabawką w rękach demona.
[Kasen]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"reANIMation 4"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawca: Kasen
Data wydania: 13.08.2005
Liczba stron: 84
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,00 zł
ID: 1287
Zawiera 10 najlepszych prac nadesłanych na konkurs komiksowy ogłoszony przez organizatorów konwentu reANIMation 4.

 1. "Hobby" - Artur Sadłos
 2. "Kami" - Ireneusz Mazurek, Jarosław Ejsymont
 3. "Mroczny Książę" - Krzysztof Komander, Paweł Ligeza
 4. "Brailow 1619" - Małgorzata Szczygielska
 5. "Bunt" - Bartłomiej Różycki
 6. "Larwa" - Zosia Gwóźdź
 7. "Wojownik" - Marta i Edyta Bystrou
 8. "Shinto 1945" - Jacek Gut
 9. "Karma" - Magdalena Madej, Maciej Reputakowski, Jarosław Ejsymont
 10. "Piętno" - Szymon Adamus, Marcin Kępski


kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H." nr 62
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1284


www:

wtorek, 16.08.2005
"KZ" nr 34 razem z ostatnim "Finałem"

Dzisiaj, po trzech miesiącach przerwy, ukazał się 34 numer magazynu miłośników komiksu "KZ". Dodatkową atrakcją wydania jest materiał, który miał się pojawić w pożegnalnym numerze "Finału".

Tematem nowego "KZ" jest życie i twórczość Granta Morrisona. Poza biografią i bibliografią możesz przeczytać teksty o komiksach: "Animal Man", "Doom Patrol", "Flex Mentallo", "Hellblazer", "The Invisibles", "The Mystery Play", "SeaGuy" oraz "WE3".

Ponadto w numerze mocno spóźniony redakcyjny wybór 10 najlepszych albumów ubiegłego roku, komiksy "Kommo P-Prof 6000" autorstwa Spajdera i Marka z Lechem oraz "Moje Małe Faux-Pas" Lucka i Pałki, nowości z USA i Francji, artykuły o komiksach "Abel", "A1 Atomeka Big Issue: 0", "Batman Elseworlds: Gotham Noir", "Shirley! A sex comedy", "Tajemnica Kamiennego Lasu"oraz trzech albumach Edmonda Baudoina. Jest też wywiad z Dagmarą Matuszak, dyskusja KoLCa i Karola Konwerskiego o "Kingdom Come", teksty o komiksowych światach, niemieckim rynku komiksowym i animowanej adaptacji "Arzacha". Oczywiście nie zabrakło recenzji i felietonów.

Wśród materiałów udostępnionych przez redakcję "Finału" znalazły się komiksy: "Pełnia" cz. 1: "Arystokrata" Matta Planta, "Chłopcy" autorstwa Sopo, "Armaya" cz. 1 Radka Smektały i Piotra Michalczyka oraz zbiór pasków. Ponadto teksty o Punisherze i drugoplanowych postaciach w komiksach, wywiad z Siostrą Tygrysa i dwie recenzje.
[Jarek Obważanek]


konkurs:

wtorek, 16.08.2005
Co napadało Nerwosolkowi?

Tadeusz Baranowski poinformował, że do minionej soboty otrzymał sześć prawidłowych odpowiedzi na ogłoszone 1 sierpnia pytanie "Co napadało Nerwosolkowi?" Ale wciąż można zdobyć jeden z 10 egzemplarzy "3 przygód Sherlocka Bombla", które rysownik dorzucił do puli nagród. Oczywiście z rysunkiem i dedykacją.

W międzyczasie Baranowski przedstawił podpowiedź do zagadki. To coś, czego nazwę należy przesłać aby zdobyć nagrodę, było już narysowane w dwóch jego różnych komiksach. Wówczas występowało pojedynczo, za każdym razem wyglądało inaczej, a w nowym albumie wygląda jeszcze inaczej. Ale za każdym razem nazywało się tak samo. Autor dodał, że nikt w gruncie rzeczy tego nie widział i nie wiadomo jak wygląda. Ponadto warunki zimowe są charakterystyczne do występowania tego czegoś.
[Jarek Obważanek]


nowości:

wtorek, 16.08.2005
Podsumowanie roku 2004

 

Przedstawiam mocno zaległe podsumowanie roku 2004 na polskim rynku komiksowym, które pierwotnie pojawiło się w trzecim numerze "Zeszytów Komiksowych", a na WRAK-u miało zostać zamieszczone zaledwie po kilku dniach. Jednak lepiej późno, niż wcale. W porównaniu z wersją drukowaną podsumowanie jest nieco rozszerzone, jest też znacznie więcej wykresów. Wszystkie liczby w nawiasach kwadratowych dotyczą roku 2003.

Rok 2004 upłynął pod znakiem rynkowej stabilizacji, którą co bardziej płochliwi ochrzcili mianem kryzysu. Szczególnie zły był to rok dla fanów komiksów frankofońskich - ukazało się ich o ponad połowę mniej, niż w roku 2003. Dla Egmontu w zasadzie ten rynek się wyczerpał, a wydawcy, którzy niegdyś zasypywali czytelników masą kiepskich tytułów, dali sobie spokój, pozostawiając obiorców z niedokończonymi historiami. Działalność na prawie rok zawiesił nawet Motopol - Twój Komiks, który od dawna pompował uparcie na polski rynek zachodnie czytadła, mniej chętnie drukując lepsze i popularniejsze tytuły. Jedynym edytorem, który nadal widzi w krajach frankfońskich źródło ciekawych komiksów jest Post, chociaż nie da się ukryć, że częściowo w wydawniczych wyborach pomaga mu jury polskiej edycji nagród Angouleme.

Można odnieść wrażenie, że kosztem tytułów z zachodu Europy polscy wydawcy coraz mocniej drenują rynki japoński i amerykański, ale suche liczby wskazują, że tak naprawdę wyraźnie wzrosła tylko ilość premier z USA. I to nie tyle przez zmianę polityki wydawniczej Egmontu, który już na początku roku wyraźnie ograniczył liczbę frankofońskich premier, co przez wejście na rynek nowego gracza - debiutującego w maju Axel Springer Polska, który stał się nowym źródłem komiksów superbohaterskich. Edytor ten do końca roku tydzień w tydzień rzucał do kiosków nowy, tani zeszyt. Już wiadomo, że nie udało się mu znaleźć wystarczająco dużo fascynatów kolorowych amerykańskich historii i w 2005 roku będzie musiał działać ostrożniej, chociaż z pewnością udało mu się pozyskać grupę zupełnie nowych czytelników, którzy nie skalali się nigdy wizytą w księgarni i nagle odkryli komiksy w kiosku.

Warto też zauważyć znaczące umocnienie się na rynku wydawnictwa Kasen, które uruchomiło kilka serii koreańskich, nie rezygnując jednocześnie z komiksów europejskich, w tym nawet tak oddalonych od ustalonego wcześniej mangowego profilu, jak hiszpański "Mortadello i Filemon". Nasycenie rynku albumami odbiło się też w końcu na czasopismach, z których większość w ostatnich dwóch latach upadła bądź mocno podupadła. Po szerszą analizę tego zjawiska zapraszam do drugiego numeru "Zeszytów Komiksowych", a teraz już czas, by przejść do liczb.

W roku 2004 wydano w Polsce 299 [382] albumów komiksowych, 83 [34] zeszyty (podział na albumy i zeszyty bywa niekiedy dość umowny), 18 [32] numery magazynów, 95 [72] numerów czasopism dla dzieci i młodzieży, 6 [4] książek okołokomiksowych. Daje to w sumie 501 [524] pozycji. W tym 13 [21] albumów i zeszytów zawierało w całości lub w dużej części materiał wcześniej publikowany w prasie a 20 [41] było kolejnymi wydaniami, niekiedy w formie nieco odmiennej, niż poprzednio.

Ilość pozycji każdego typu z podziałem na miesiące.

W ciągu całego roku aktywnych było 37 [46] wydawców. Wyraźne zmniejszenie ich liczby nie ma szczególnego znaczenia, bo spora część edytorów wydaje w ciągu roku zaledwie jeden komiks. Egmont Polska jak zwykle okazał się bezkonkurencyjny, chociaż wydał nieco mniej, niż rok wcześniej - 240 [255] pozycji. Na drugie miejsce w kategorii ilości tytułów awansowała Mandragora z 55 [35] pozycjami. Tym samym o jedno miejsce spadł JPF, który w zasadzie utrzymał ilość premier podobną do ubiegłorocznej - 51 [55]. Na czwartym znalazł się debiutujący w maju Axel Springer Polska z 32 zeszytami. Pierwszą piątkę zamyka Waneko, które przy pomocy 31 [26] tytułów utrzymało swą pozycję sprzed roku. Na szóste z czternastego przeskoczył Kasen z 12 [4] tytułami, na siódme z ósmego awansowała XXL Grupa Medialna, która wydała 11 [10] numerów "Mix Komiksu", ósme miejsce zajęli ex aequo ISA, wydająca na konwenty Kultura Gniewu [7 - awans z dziewiątego] i Amber [12 - spadek z siódmego] - po 6 tytułów. Na jedenastym (spadek z czwartego) znalazł się Motopol - Twój Komiks, który wstrzymał działalność w marcu. Wcześniej zdążył wydać zaledwie 5 tytułów, czyli aż o 21 mniej, niż w roku poprzednim. Niezależna Prasa utrzymała dwunaste miejsce, mimo spadku ilości premier - 4 zamiast 6. Po trzy tytuły w ciągu roku wydało pięciu edytorów: Post [7] , Zin Zin Press [2], Atropos [1] , Studio Domino [4] i BM Vision [4]. Po dwa - siedmiu: Aquaverde [debiut w czerwcu], Siedmioróg [2], Book House [debiut w październiku], WIP [1], Łódzki Dom Kultury [1], Imago.com.pl [2], Prószyński i S-ka [4]. Wreszcie po jednym tytule wydało 13 edytorów: Arashi [debiut w sierpniu], ArSal [1] , Bajka [debiut w październiku], Biały Kruk [debiut w listopadzie], Michał Błażejczyk [debiut w październiku], Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, El Presidente [1], Graficon [5] , In Rock [debiut w grudniu], Labirynt [1], Milton Media [debiut we wrześniu], Nowy Świat [1], Znak [debiut w listopadzie].

Ilość pozycji z pięciu najlepszych wydawnictw z podziałem na miesiące.

Spośród 388 albumów, zeszytów i książek 51 zostało stworzonych przez polskich twórców (oczywiście nie licząc prac Rosińskiego i Kasa), z czego 42 było nowościami (pozostałe 9 to reedycje). W roku poprzednim ukazały się 84 polskie albumy i zeszyty, w tym 60 nowych (24 reprintów). To oznacza dość wyraźny spadek, bo aż o 18 premierowych tytułów. Z jednej strony taka sytuacja może martwić, z drugiej pocieszająca jest rosnąca ilość komiksów na wysokim poziomie; niejeden album został zauważony przez dziennikarzy spoza komiksowej branży (czasami w aurze sensacji). Z rokiem 2004 kończy się era masowych reprintów polskich archiwaliów. Co prawda jest jeszcze co wznawiać, ale trudno się spodziewać akcji pokroju odkurzenia całości "Kajka i Kokosza".

W roku 2004 ukazało się 164 [106] albumy i zeszyty amerykańskie (w tym 163 [105] nowości), 110 [92] japońskie (104 [87] nowości), 43 [119 - spadek o ponad połowę!] frankofońskie (39 [108] nowości), 8 [11] włoskich, 7 [0] koreańskich, 3 [4] hiszpańskie oraz 2 greckie. Ze względu na jednolitą strukturę rynku francusko-belgijsko-szwajcarskiego komiksy z tych trzech krajów są liczone łącznie.

Ilość pozycji z różnych krajów z podziałem na miesiące.

Najwyższy czas przejść do pieniędzy. Również tutaj widać stabilizację. Suma cen spadła znacznie w stosunku do 2003 roku, chociaż daleko jej do sumy z roku 2002. Za nowości z 2004 roku trzeba było zapłacić 6 946,38 zł, a w roku poprzednim wszystkie nowości warte były 7 795,65 zł. Standardowo listę wydawców otwiera Egmont sumą 3 251,25 zł [3 425,24 zł]. Druga jest J.P.Fantastica - 891,70 zł [905,40 zł], trzecia Mandragora - 622,40 zł [530,30 zł], czwarte Waneko - 529,70 zł [408,90 zł - awans z piątego], piąty Kasen - 207,90 zł [56,00 zł - awans z szesnastego], szósty Axel Springer Polska - 173,89 zł [debiut w maju], siódma ISA - 107,40 zł [debiut w marcu], ósma Kultura Gniewu - 102,90 zł [87,90 zł - awans z dziesiątego], dziewiąty Amber - 102,20 zł [329,60 zł - spadek z siódmego]. Dziesiątkę zamyka Post - 89,70 zł [200,50 zł - spadek z ósmego]. Na dalszych miejscach uplasowali się: Motopol - Twój Komiks - 88,50 zł [447,40 zł - spadek z czwartego], Zin Zin Press - 58,80 zł [28,00 zł - awans z 22], XXL Grupa Medialna - 55,90 zł [45,60 zł - awans z 18] , Znak - 49,00 zł, Atropos - 46,80 zł [13,90 zł - awans z 39], Aquaverde - 44,50 zł, Studio Domino - również 44,50 zł [41,60 zł - awans o dwa miejsca], Niezależna Prasa - 41,60 zł [69,92 zł - spadek z 12], Siedmioróg - 36,00 zł [64,80 zł - spadek z 13]. Na miejscu dwudziestym Biały Kruk - 35,00 zł, dalej Milton Media - 34,90 zł, In Rock - 34,90 zł. Ci trzej wydawcy pokazali zaledwie po jednym tytule w tak wysokiej cenie. Na miejscu 23 Book House 31,80 zł, WIP 29,80 zł [14,90 zł], Bajka - 28,00 zł, Łódzki Dom Kultury - 27,00 zł [16,00 zł - awans z 32], Imago.com.pl - 26,80 zł [19,90 zł - spadek o jedno miejsce], Prószyński i S-ka - 26,80 zł [53,60 zł - spadek z 17], BM Vision - 26,04 zł [32,15 zł - spadek z 21]. Na trzydziestym Arashi 22,90 zł, dalej Labirynt - 19,90 zł [24,00 zł - spadek z 24], Nowy Świat - 14,00 zł [37,00 zł - spadek z 20], Graficon - 13,90 zł [57,60 zł - spadek z 15], Michał Błażejczyk - 13,00 zł, ArSal - 6,00 zł [9,00 zł - awans z 43] , El Presidente - 6,00 zł [6,00 zł - awans z 44]. Stawkę zamyka Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne 5,00 zł.

Suma cen z pięciu najlepszych wydawnictw z podziałem na miesiące.

Podsumowania poszczególnych miesięcy roku znajdują się tutaj.

Podsumowanie obejmuje tylko te albumy, zeszyty i czasopisma, które pojawiły się w rubryce Ostatnio wydane w przeciągu całego roku, z wyłączeniem pozycji wydanych nieoficjalne (ziny, tytuły bez ISBN czy ISSN). Z pewnością występują w nim pewne braki i uchybienia, ale są na tyle marginalne, że nie rzutują za bardzo na obraz całości. Tym niemniej czekam na uwagi.

[Jarek Obważanek]


badania:

wtorek, 16.08.2005
Komiksy niezbyt popularne

 

"Gazeta Wyborcza" opublikowała sondaż dotyczący gier komputerowych i komiksów. Wyniki badań komentarzem opatrzył Maciej Kochanowicz, wyciągając z nich miejscami nieprawdziwe wnioski. Stwierdził słusznie, że komiksy nie są już rozrywką nastolatków, ale nie mając pojęcia o istnieniu historii obrazkowych dla dorosłych dodał, że stają się lekturą, przy której nieco starsi sami wracają do czasów młodości.

Badanie wskazuje, że komiksy nie są zbyt popularne. Najchętniej czytają je osoby w wieku 15-24 lat, dwa razy rzadziej osoby w wieku średnim. Najwięcej czytelników jest wśród osób ze średnim wykształceniem. Dwa i pół raza częściej sięgają po nie mężczyźni, ale akrurat te proporcje wyraźnie by się zmieniły, gdyby w sondażu wzięły również osoby poniżej 15 roku życia, wśród których jest mnóstwo fanek "W.I.T.C.H." i serii mangowych.

Sondaż na zlecenie "Gazety" wykonał PBS na reprezentatywnej próbie ludności Polski w wieku powyżej 15 lat (1015 osób). Całe badanie znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

sobota, 13.08.2005
Ostateczna okładka "Solidarności"

Trwają ostatnie prace i przygotowania do druku komiksu "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi". Obok prezentuję ostateczną wersję okładki, której autorami są Filip Myszkowski i Andrzej Janicki. Album ukaże się w sprzedaży 25 sierpnia.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]


prasa:

sobota, 13.08.2005
Maitena w "Wysokich Obcasach"

W dzisiejszych "Wysokich Obcasach", dodatku do "Gazety Wyborczej", pojawił się artykuł Agnieszki Jucewicz o Maitenie, argentyńskiej rysowniczce komiksów.

Maitena ma 43 lata, trójkę dzieci i jest idolką pokolenia latynoskich 40-latek. Jest autorką gazetowych serii: "Kobiety na skraju", "Kobiety aspirujące" i "Niebezpieczne kształty". Albumy z odcinkami pierwszego z tych cykli rozeszły się w samych krajach hiszpańskojęzycznych w milionie egzemplarzy, a zostały przetłumaczone też na angielski, francuski, włoski i grecki.
[Jarek Obważanek]


zagranica:

piątek, 12.08.2005
Laski też rysują komiksy!

W grudniu nakładem Dark Horse Comics ukaże się antologia "Sexy Chix". Wbrew pozorom nie będzie to typowy zbiór komiksów z niemożliwie atrakcyjnymi laskami w obcisłych, skąpych strojach. Tytuł nie mówi nic o treści, tylko o autorkach, bo całą antologię przygotowały kobiety.

Antologia jest poświęcona niedocenionej grupie tworzących kobiet w przemyśle przytłaczająco nastawionym na facetów. Wydawca uznał, że to najwyższy czas, by te utalentowane autorki opowiedziały historie, jakie tylko chcą. W efekcie powstał wyjątkowo zróżnicowany zestaw artystycznych wizji i stylów. Opowieści oscylują między typowymi przygodówkami, komediami i łapiącymi za serce autobiografiami.

W projekcie udział biorą: Joyce Carol Oates, Jill Thompson, Colleen Doran, Gail Simone, Roberta Gregory, Carla Speed McNeil, Sarah Grace McCandless, Joelle Jones, Laurenn McCubbin, Colleen Coover i inne. W sumie antologia będzie miała 104 strony w czerni i bieli.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


zagranica:

piątek, 12.08.2005
B.B.P.O. znowu walczy z żabami

Pod koniec sierpnia pojawi się w Stanach pierwsza część nowej mini-serii "B.B.P.O" zatytułowanej "The Black Flame" ["Czarny płomień"]. Scenariusz 6-częściowej historii Mike Mignola pisze razem z Johnem Arcudim, a komiks rysuje Guy Davis. Mignola stworzy również wszystkie okładki.

Masakra przetacza się przez Amerykę, gdy Biuro Badań Paranormalnych i Obrony znów zwraca swą uwagę na plagę żab. Podczas, gyd Biuro próbuje zinterpretować nowe, dziwne zachowanie żaboludów, szaleniec z tajnej historii B.B.P.O. powraca, by wykorzystać bezrozumne potwory.
[Jarek Obważanek na podst. Dark Horse Comics]


zagranica:

piątek, 12.08.2005
Ósmy tom "100 naboi"

W lipcu do sprzedaży w Stanach trafił ósmy tom "100 naboi" Briana Azzarello i Eduardo Risso zatytułowany "The Hard Way" ["Ciężka próba"]. Album zawiera odcinki 50-58 zeszytowej serii.

Głównym bohaterem tomu jest Wylie Times. To najnowszy minuteman, którego aktywuje Agent Graves. Ale którą stronę wybierze Wylie?
[Jarek Obważanek na podst. DC Comics]


filmy:

piątek, 12.08.2005
Plakat "A History of Violence"

 

Serwis Coming Soon zamieścił plakat promujący film "A History of Violence" Davida Cronenberga, kinową adaptację komiksu Johna Wagnera i Vince'a Locke'a pod tym samym tytułem. Film, którego światowa premiera odbyła się pod koniec maja w Cannes, trafi do kin w polsce dopiero 18 listopada jako "Historia gwałtu".
[Jarek Obważanek]


sklepy:

czwartek, 11.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Tokyo Mew Mew" tom 2
Scenariusz: Reiko Yoshida
Rysunki: Mia Ikumi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 12,95 zł
ID: 1283


zapowiedzi:

czwartek, 11.08.2005
Nowy Asteriks w całej Europie jednocześnie

33 tom "Asteriksa" ukaże się w całej Europie 14 października - poinformowało wydawnictwo Egmont Polska. Albert Uderzo rysuje już ostatnie kadry nowej historii. Nie wiadomo, czego się można po niej spodziewać - fabuła objęta jest tajemnicą.

Jak już informowałem, dwa miesiące wcześniej na polskim rynku pojawi się wznowienie 28 tomu zatytułowanego "Asteriks u Reszehezady". Będzie to oczywiście edycja w niebieskiej okładce. Oto, jak fabułę albumu opisuje wydawca:

Okazuje się, że można wykorzystać dziwną przypadłość Kakofoniksa, który swoim śpiewem zawsze sprowadza deszcz. W dalekich Indiach panuje susza i jedynie galijski bard może sprowadzić tam obfite opady. Jeśli mu się nie uda, miejscowa księżniczka (piękna Reszehezada) zostanie złożona bogom w ofierze. Bard wraz z Asteriksem i Obeliksem oraz indyjskim fakirem wyruszają w długą i pełną niebezpieczeństw podróż. Czy zdążą na czas?

Tymczasem Egmont nie spieszy się z wydaniem tomu 32 zatytułowanego "Astérix et la rentrée gauloise", który na Zachodzie pojawił się równe dwa lata temu. Wiadomo jedynie, że jego Polska wersja planowana jest na przyszły rok.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 11.08.2005
Okładki JPF

 

Wydawnictwo J.P.Fantastica przedstawiło okładki trzech zapowiadanych na najbliższe miesiące komiksów. Są to "Heat" tom 2, "Naruto" tom 13 i "Tokyo Mew Mew" tom 3. Dwa pierwsze powinny ukazać się jeszcze w sierpniu, a ostatni w październiku.
[Jarek Obważanek]


 

recenzje:

czwartek, 11.08.2005
"Born" część 4

W skrócie: To się nazywa zakończenie z wykopem! Gdy opada wojenny kurz, widok pobojowiska napawa prawdziwą grozą. Głównie ze względu na to, jak z ostatniej walki o bazę Valley Forge wyszedł kapitan Castle.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


recenzje:

czwartek, 11.08.2005
"Battle Angel Alita" tom 2: "Żelazna dziewica"

W skrócie: Seria zaczyna trochę przypominać "Eden". Coraz więcej w niej niezwykle drastycznych wątków, poważnych dylematów moralnych i trudnych decyzji. Kishiro opowiada ciekawą historię, która oferuje dużo więcej, niż tylko efektowna, brutalna nawalanka.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sklepy:

środa, 10.08.2005
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 33/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1281


na żywo:

środa, 10.08.2005
Przykładowe plansze z Kasenu

Wydawnictwo Kasen nadesłało po dwie przykładowe plansze ze wszystkich komiksów, które wypuściło w zeszłym tygodniu: Chodzi konkretnie o: "Les Bijoux" tom 3, "Ragnarök" tom 3 oraz "Wspomnienia Demona" tom 4. Plansze obejrzysz klikając odpowiednio tutaj, tutaj i tutaj.
[Jarek Obważanek]


zagranica:

środa, 10.08.2005
Jubileuszowy album Image 3 lata później

Po grubo ponad trzech latach oczekiwania w listopadzie ukaże się "Image Comics HC", specjalny album, który miał uświetnić dziesiątą rocznicę utworzenia wydawnictwa. Zgodnie z tytułem będzie miał twardą oprawę i kosztował będzie 24,99 dolarów.

Oryginalnie zapowiadany na marzec 2002 roku, album zawierał będzie cztery zupełnie nowe historie stworzone przez czterech założycieli Image, którzy wciąż są z nim związani. Erik Larsen ujawni po raz pierwszy genezę swojego Savage Dragona, Todd McFarlane pokaże pierwszy narysowany własnoręcznie komiks od "Spawna" nr 50, opublikowanego prawie 10 lat temu, Marc Silvestri przedstawi mrożące krew w żyłach zakończenie pierwszego rozdziału sagi "Cyberforce", które przygotuje grunt pod restart serii w 2006 roku, a Jim Valentino pokaże istotny rozdział w życiu zupełnie nowego, zupełnie innego ShadowHawka, który to rozdział będzie dobrym punktem do rozpoczęcia lektury regularnej serii.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


www:

środa, 10.08.2005
"Esensja" nr 48

Kilka dni temu ukazał się 48 numer magazynu "Esensja". Dział komiksowy zawiera tym razem pierwszy epizod komiksu "Czerń Brooklinu" Daniela Gizickiego, Mariusza Zawadzkiego i Roberta Łady, a także rozmowę na temat "Sin City", artykuły o albumach "Like a River" Pierre'a Wasema i "Domu: A Child's Dream" Katsuhiro Otomo oraz garść recenzji niedawno wydanych w Polsce komiksów.
[Jarek Obważanek]


filmy:

środa, 10.08.2005
Animowani "Ultimate Avengers"

Podczas konwentu Wizard World w Chicago został zaprezentowany po raz pierwszy krótki materiał z animowanego filmu "Ulitimate Avengers", który w lutym przyszłego roku ma ukazać się na DVD. Będzie to wierna adaptacja pierwszych sześciu odcinków komiksu "Ultimates". W planach jest też część druga, oparta na kolejnych sześciu zeszytach. Filmy będą miały około 75-80 minut długości. Na razie nie wiadomo, kto użyczy głosów postaciom, wiadomo jednak, że producenci nie nastawiają się na żadne gwiazdy.

Marvel i Lions Gate utworzyły wspólnie studio MLG, które zajmuje się produkcją filmów animowanych o postaciach z uniwersum Marvela. "Ultimates" to pierwszy projekt tej nowej firmy. W następnej kolejności zostanie wyprodukowany animowany film "Iron Man", w którym zostanie przedstawiona geneza tytułowego bohatera.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


filmy:

środa, 10.08.2005
"Fantastyczna Czwórka" także z napisami

Pod koniec lipca informowałem, że film "Fantastyczna Czwórka" będzie wyświetlany w polskich kinach z dubbingiem. Jednak przedwczoraj Stopklatka poinformowała, że w wyniku protestów wielu widzów dystrybutor obrazu, CinePix , postanowił wprowadzić również kilka kopii z napisami. Nie wiadomo dokładnie ile, ale wiadomo, że trafią do kin w największych miastach.

Przypomnę, że głosów głównym bohaterom udzielą: Krzysztof Banaszyk (Reed Richards - Mr Fantastic), Kamila Baar (Sue Storm - Niewidzialna Kobieta), Mateusz Damięcki (Johnny Storm - Ludzka Pochodnia), Artur Dziurman (Ben Grimm - Stwór) oraz Jacek Rozenek (Victor Von Doom). Polska premiera odbędzie się 19 sierpnia.
[Jarek Obważanek]


recenzje:

środa, 10.08.2005
"Born" część 3

W skrócie: Odcinek niezbyt interesujący, mimo że dość wyważony i bardzo sensownie zakończony. Miała być wojenna zawierucha, a tymczasem praktycznie cały zeszyt Ennis zużył chyba wyłącznie po to, żeby wprowadzić kilka niekoniecznie najciekawszych dialogów i opóźnić ostateczną konfrontację z wrogiem. A ten komiks jest za krótki na takie manewry.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

 


recenzje:

środa, 10.08.2005
"Naruto" tom 2: "Klient najgorszy z możliwych"

W skrócie: Seria zaczyna się poważnie rozwijać. Młodzi absolwenci szkoły ninja realizując zlecone zadanie opuszczają swoją rodzinną osadę, dzięki czemu nie tylko zdobywamy pewną wiedzę o geografii okolicy, ale też poznajemy mieszkańców innych krain. A są to postacie całkiem ciekawe.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

 


sklepy:

wtorek, 9.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Epizody Powstania Warszawskiego. Antologia prac konkursowych"
Wydawca: Print Partner
Data wydania: 08.2005
Liczba stron: 88
Format: 16 x 22,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: brązowo-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 8,00 zł
ID: 1278

 

Recenzja

Album zawiera 11 najlepszych prac z pierwszej edycji komiksowego konkursu "Epizody Powstania Warszawskiego".

 • "Sierpniowa Niobe" - scen. Karol Konwerski, rys. Rafał Szłapa
 • "Bez nadziei" - Andrzej Chyży
 • "Zabawa w wojnę" - Kajetan Wykurz
 • "Sztukas" - Dawid Mleczko
 • "Dziecko Powstania" - Maria Grochowska
 • "Drużyna »Roma«" - scen. Tomasz Turek, rys. Jacek Krumholc
 • "Górą i dołem" - Wojciech Pawliński
 • "Zdobycie PAST-y" - scen. Jan Pawlicki, rys. Jarosław Ejsymont
 • "Przebicie" - scen. Mateusz Banaś, rys. Maciej Banaś
 • "Egzekucja" - Andrzej Kurenda
 • "Zdobycie Elektrowni na Powiślu" - Jan Kucharek


kup w Imago.com.pl

"Vampire Princess Miyu" tom 9
Scenariusz: Narumi Kakinouchi
Rysunki: Narumi Kakinouchi
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Akita Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 212
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 1279


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Wilq Superbohater" zeszyt 8: "Jednogłowy Pirat"
Scenariusz: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Rysunki: Bartosz i Tomasz Minkiewicz
Wydawca: BM Vision
Data wydania: 09.08.2005
Liczba stron: 40
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne, EMPiK
Cena: 9,99 zł
ID: 1280

WRAK POLECA

Recenzja

Zeszyt zawiera wyłącznie premierowe historie.

Wstrząsająca opowieść tytułowa pokazuje, jak wątła granica dzieli rutynową interwencję od prozy życia. Odcinek pt. "Demony prędkości" to coś dla milośników szybkich samochodów i statystycznych studentów. Z kolei "Sceny z życia superbohaterskiego" są diametralnie o czymś innym. Ale największym wydarzeniem tego albumu jest epizod "Rumiana sprawa" - pierwsza część planowanej monumentalnej trylogii ze świata województwa opolskiego. Utrzymany w konwencji kryminału chandlerowskiego obraz odwołuje się do współczesnych lęków mieszkańców niewielkich aglomeracji. W mieście skorumpowanych nierządnic i seksownych policjantów superbohater musi być przygotowany na to, że podjęty trop i porzucony trop to dwa końce tego samego węża. Cokolwiek postanowi (i bohater i wąż) - rozpocznie wyprawę, która na trochę zmieni jego świat.

W zeszycie jak zwykle znalazł się też awangardowy komiks "Wyprawa na ciemną stronę Słońca" i garść zwyczajowych żartów rysunkowych.
[Bartosz Minkiewicz]kup w Imago.com.pl

"W.I.T.C.H." nr 61
Redaktor naczelny: Agnieszka Wielądek, Joanna Kuzincow
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Joanna Szabunio
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 1277


na żywo:

wtorek, 9.08.2005
"Mały masturbator" na WRAK-u

Dzisiaj prezentuję komiks Jerzego Szyłaka "Mały masturbator", pierwotnie opublikowany w numerze 2(7)1989 "Komiksu - Fantastyki". To jedyna wydana drukiem historia obrazkowa Szyłaka, którą własnoręcznie narysował. Autor uważa, że komiks ten bardzo się zestarzał, ale nie miał nic przeciwko temu, by pokazać go na WRAK-u tym wszystkim, którzy nigdy nie mieli w rękach tego numeru "Komiksu - Fantastyki".
[Jarek Obważanek]


zagranica:

wtorek, 9.08.2005
Kontynuacja "Epoki brązu" wreszcie jest

W połowie czerwca w Stanach ukazał się 20 numer "Epoki brązu" Erica Shanowera - obszernej, realizowanej z dbałością o detale komiksowej wersji wojny trojańskiej. To pierwszy odcinek trzeciego rozdziału historii, zatytułowanego "Zdrada" ["Betrayal"]. Autor długo kazał czekać na ciąg dalszy. Poprzedni zeszyt, zamykający rozdział o tytule "Ofiara" ["Sarcrifice"], Image Comics wydał 16 miesięcy wcześniej.

W "Zdradzie" Achajowie wreszcie docierają do Troi i zaczyna się prawdziwa walka. Większość ludzi znających ogólnikowo historię sądzi, że w początkowych 8 latach wojny niewiele się działo, ale trzeci rozdział przedstawi bogactwo materiału z tego okresu, w tym między innymi los Palamedesa oraz związek Trojlusa z Kresydą i jego następstwa. Autor pokaże też rosnące napięcie między Achillesem i Agamemnonem, poza tym Achilles spotka kogoś, kto może być Hezjone, siostrą Priama, której porwanie w sporej części przyczyniło się do wybuchu wojny trojańskiej.
[Jarek Obważanek na podst. Pulse]


recenzje:

wtorek, 9.08.2005
"Hitman/Lobo. Ten głupi wał!"

W skrócie: Zazwyczaj Lobo jest taki fajny, a wszyscy dookoła niego nie dorastają mu do pięt. Czasem ostro obrywa, ale generalnie wychodzi na swoje. Jednak w końcu znalazł się ktoś lepszy od niego. Garth Ennis. Pokazał Lobo jako wsiowego głupka, samochwałę i warchoła.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

 


filmy:

niedziela, 7.08.2005
Animowany Spawn powróci

Szkic koncepcyjny.

Pod koniec lipca do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu animowanego "Spawn: The Animation" przygotowywanego przez Todd McFarlane Productions, IDT Entertainment oraz Film Roman, firmę odpowiedzialną za serial "The Simpsons". Producentami wykonawczymi projektu są Todd McFarlane i Terry Fitzgerald. Teaser zapisany jest w formacie Flash, a można go obejrzeć w tym miejscu.

W maju ubiegłego roku pojawiły się informacje, że McFarlane zamierza kontynuować serial animowany ze Spawnem. Jednak rok później okazało się, że nie będzie to żadna kontynuacja, tylko zupełnie nowy, pełnometrażowy projekt skierowany do widzów dorosłych. Film o długości około 80 minut będzie realizowany w łączonej technice 2D i 3D. Trafi od razu na rynek DVD z pominięciem dystrybucji kinowej, co ma pozwolić na umieszczenie w historii dowolnych treści. Premiera planowana jest na początek przyszłego roku. Scenariusz napisali Todd McFarlane i Brian Holguin. Reżyseruje Chuck Patton.

W filmie pojawi się zupełnie nowy, potężny przeciwnik - Lukas, wschodzący mafiozo, który zaszywa swoim ofiarom oczy. Spawna i jego nowego wroga wiele łączy, o czym sam Spawn jeszcze nie wie.

W przyszłości pełnometrażowy film ma pomóc w poszukiwaniu stacji, która chciałaby emitować planowany, nowy serial telewizyjny. Ale nawet, gdyby nie znalazł się nikt chętny, McFarlane jest zdecydowany na produkcję serialu prosto na rynek DVD.

Na oficjalnej stronie Spawna średnio dwa razy w miesiącu pojawiają się obszerne artykuły, w których McFarlane i jego współpracownicy zdradzają tajniki pracy nad animacją, omawiają postępy w produkcji filmu i prezentują materiały wstępne - storyboardy, szkice postaci itp.
[Jarek Obważanek na podst. Spawn.com]


filmy:

niedziela, 7.08.2005
Antologia Batmana na DVD

18 października do sklepów w Stanach i Kanadzie Warner Home Video wprowadzi dwudyskowe, specjalne wydanie pierwszych czterech filmów kinowych z Mrocznym Rycerzem zatytułowane "Batman: The Motion Picture Anthology 1989-1997". Będzie je można kupić pojedynczo lub w zestawie.

Filmy "Batman", "Powrót Batmana", "Batman na zawsze", "Batman i Robin" będą uzupełnione o ponad 18 godzin nigdy wcześniej niepokazywanych dodatków, w tym komentarze reżyserów - Tima Burtona i Joela Schumachera - wywiady z aktorami i realizatorami, nowe filmy dokumentalne, reportaże z planu oraz dziewięć teledysków Prince'a, Seala i The Smashing Pumpkins. Szczegółowy spis znajdziesz na SuperHero Hype. Zestaw będzie sprzedawany za 79,92 dolarów, a pojedyncze filmy za 26,99 dolarów.
[Jarek Obważanek na podst. SuperHero Hype]


sklepy:

piątek, 5.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Gigant poleca" tom 56: "Gardłowa sprawa"
Scenariusz:
Rysunki:
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 256
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 8,90 zł
ID: 1273


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Les Bijoux" tom 3
Scenariusz: Eun-Ha Jo
Rysunki: Sang-Sun Park
Tłumaczenie: Katarzyna Demusiak
Wydawca: Kasen
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 192
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 1274
Lapis, po ucieczce od Diamenta, dzięki pomocy Siliki trafia do kopalni Sable. Pustynne królestwo rządzone jest twardą ręką okrutnego tyrana o ognistych włosach. Doprowadzeni do rozpaczy kolejnymi podatkami ludzie szukają pomocy u Lapisa, który nie zawaha się im pomóc. Jednak nawet tyrani nie są panami swoich uczuć.
[Kasen]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Ragnarök" tom 3
Scenariusz: Myung-Jin Lee
Rysunki: Myung-Jin Lee
Tłumaczenie: Katarzyna Demusiak
Wydawca: Kasen
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Daiwon C.I. Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 184
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1275
Gildia Skrytobójców przez wieki utrzymywała równowagę pomiędzy dobrem a złem w całym Midgardzie. Niektórzy jednak woleliby się jej pozbyć. Przerażający Skurai, prowadzony przez pomocników Odyna, dociera do siedziby Gildii z zamiarem wybicia wszystkich jej członków. Jeśli mu się powiedzie, ludzkość straci swojego największego sojusznika. Tylko jeden ze Skrytobójców jest w stanie go powstrzymać - Loki, zabójca, który nie przegrywa. Czy Gildia przetrwa atak żądnego krwi szaleńca i nadal będzie czuwać nad równowagą w świecie?
[Kasen]


przykładowe plansze


kup w Imago.com.pl

"Wspomnienia Demona" tom 4
Scenariusz: Yun Hee Lee
Rysunki: Kara
Tłumaczenie: Andrzej Dobrucki
Wydawca: Kasen
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Sigongsa Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 180
Format: 126 x 189 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 19,00 zł
ID: 1276
Jako Władca Demonów w trakcie treningu, młody Reanef ma przed sobą jeszcze daleką drogę. Jest uroczy, łagodny, kochający i powszechnie uważany za niegodnego takiego nauczyciela jak Eclips. Aby odebrać mu Eclipsa, lord Krayon, jeden z pięciu najstarszych demonów, poddaje młodego władcę próbie. Jeśli przez nią przejdzie zwycięsko, ma prawo zatrzymać przy sobie Eclipsa, jeśli nie, może nawet stracić życie!
[Kasen]


sklepy:

czwartek, 4.08.2005
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 32/2005
Redaktor naczelny: Dorota Maciocha
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 3.08.2005
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 1272


sklepy:

czwartek, 4.08.2005
Komiksiarnia we Wrocławiu

 

Katowicka Komiksiarnia już we wrześniu zamierza otworzyć we Wrocławiu nowy sklep z komiksami. Będzie znajdował się na I piętrze domu handlowego "Magdalena" przy ul. Szewskiej 8. W dni powszednie będzie czynny w godzinach 10:00-20:00, a w soboty 10:00-16:00. W sklepie będą dostępne również książki, DVD z anime, figurki, gadżety mangowe i artbooki. Wrocławski punkt sprzedaży ma zostać otwarty w okolicach 12 września.
[Jarek Obważanek]


filmy:

wtorek, 2.08.2005
Thomas Jane w serii filmów Nilesa

 

Na początku lipca studio Lions Gate Films ogłosiło, że pozyskało prawa do ekranizacji kilku komiksów Steve'a Nilesa. We wszystkich ma występować Thomas Jane, który niedawno odtworzył główną rolę w filmie "The Punisher" z tej samej wytwórni.

Jednym z adaptowanych komiksów jest seria "The Lurkers", do której studio kilka dni temu zaprezentowało pierwszy plakat (widoczny poniżej). Głównym bohaterem opowieści jest pracujący w Los Angeles detektyw Jack Dietz. Jego świat odwraca się do góry nogami, gdy natrafia kolejno na zwłoki ludzi pogryzionych przez... innych ludzi.

Lions Gate Films zakupiło też prawa do komiksów "In the Blood" i "The Dark Country".
[Jarek Obważanek na podst. SuperHero Hype]


filmy:

wtorek, 2.08.2005
Smerfy powrócą w trzech wymiarach

Paramount Pictures nabyło prawa do wizerunku rysunkowych postaci Smerfów. Studio planuje przygotowanie animowanego, trójwymiarowego filmu pełnometrażowego. Producentami zostali Jordan Kerner i firma Nickelodeon Movies.

Twórcy zaplanowali, że powstanie cała trylogia, której premiera zapowiedziana jest na 2008 roku. Data ma się zbiegać z 50 rocznicą powstania niebieskich bohaterów. Scenariusz napisze Herb Ratner.

Smerfy powołał do życia w 1958 roku belgijski rysownik Peyo (właściwie Pierre Culliford). W 1981 roku stacja NBC zakupiła prawa do kreskówki, która doczekała się 256 odcinków i wielu nagród Emmy.
[za: Krzysztof Berenda - Filmweb]


filmy:

wtorek, 2.08.2005
Ellen Page jako Kitty Pryde

Kanadyjska aktorka Ellen Page odegra rolę Kitty Pryde w filmie "X-Men 3", którego produkcja ruszyła wczoraj w Vancouver. Premiera trzeciej części przygód mutantów Marvela planowana jest na 26 maja 2006 roku.
[Jarek Obważanek na podst. SuperHero Hype]


recenzje:

wtorek, 2.08.2005
"Heat" tom 1

W skrócie: Wreszcie się doczekaliśmy. JPF po całej masie serii o tematyce mniej lub bardziej fantastycznej zdecydował się na wprowadzenie pierwszego tytułu realistycznego rodem z Japonii. I to realistycznego pod każdym względem - od fotorealistycznych rysunków począwszy, po współczesną, dość prawdopodobną fabułę.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA


sklepy:

poniedziałek, 1.08.2005
Ostatnio wydane


kup w Imago.com.pl

"Great Teacher Onizuka" tom 8
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 08.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł
ID: 1271
W tym tomie w końcu dowiadujemy się dlaczego Kanzaki tak nienawidzi szkoły i nauczycieli. Onizuka postanawia dać jej porządną lekcję życia. Poza tym poznamy bliżej kolegę Ekichiego: policjanta dość wybrednego jeśli chodzi o panienki. Nie obędzie się też bez kolejnej porcji nieszczęśliwych przypadków Uchiyamady. Tym razem rozpoczyna on wojnę z... własnym psem.
[Waneko]


zapowiedzi:

poniedziałek, 1.08.2005
"Solidarność" na finiszu

Album komiksowy "Solidarność - 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi", który jest obecnie na ukończeniu, ukaże się w ostatniej dekadzie sierpnia nakładem wydawnictwa Zin Zin Press. Do zespołu dołączył Janusz Ordon. Wbrew temu, co sugerowała poprzednia informacja, Filip Myszkowski nie ilustruje żadnej historii, bo jego zadanie ogranicza się do wykonania kilku grafik i okładki.
[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press i Maciej Jasiński]


na żywo:

poniedziałek, 1.08.2005
Plansze z "Diplodoka"

Wydawnictwo Manzoku nadesłało cztery przykładowe plansze z albumu "Podróż smokiem Diplodokiem", który zamierza wydać jeszcze w sierpniu. Edytor zdradził też, że zmianie uległy tytuły dwóch dołączonych epizodów. "Wyprawa ratunkowa" to teraz "Wyprawa międzyplanetarna", a "Znasz Pan CV" to "Znasz Pan 2 CV".

Ruszyła oficjalna strona Manzoku. Wydawictwo zapewnia, że w ciągu najbliższych miesięcy, w miarę powiększania oferty, witryna będzie rozbudowywana, a w przyszłym roku jej wygląd ulegnie całkowitej zmianie.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

poniedziałek, 1.08.2005
Sierpniowe okładki Mandragory

 

Wydawnictwo Mandragora nadesłało komplet okładek komiksów, które zamierza wprowadzić do dystrybucji w okolicach 23 sierpnia. Są to w kolejności: "Lobo": "Wyzwolony" część 2, "Spawn" nr 35, "Star Wars": "Obsesja" część 5 oraz "X4" część 3.
[Jarek Obważanek]zapowiedzi:

poniedziałek, 1.08.2005
Okładki i plansze z Kasenu

 

Wydawnictwo Kasen przedstawiło okładki komiksów, które zamierza wydać w najbliższym czasie. Są to w kolejności: "Les Bijoux" tom 3, "Priest" tom 1 oraz "Ragnarök" tom 3. Ponadto edytor nadesłał dwie przykładowe plansze z pierwszego tomu "Priesta", który oficjalną premierę ma mieć 12 sierpnia na konwencie Reanimation. Pozostałe dwa komiksy trafią do sprzedaży lada dzień razem z czwartym tomem "Wspomnień Demona".
[Jarek Obważanek]


 

konkurs:

poniedziałek, 1.08.2005
Co napadało Nerwosolkowi?

Tadeusz Baranowski ogłosił konkurs dotyczący jednej z plansz komiksu kończącego przygody Nerwosolka (kliknij we fragment po lewej, by zobaczyć ją w całości). Należy podać nazwę tego czegoś, co tak obficie napadało na tej planszy na okolice, które zamieszkuje Profesor z Entomologią. Odpowiedzią jest jeden wyraz i tylko jeden wyraz należy przesłać w e-mailu. Przy ustalaniu odpowiedzi należy oczywiście wziąć pod uwagę sposób myślenia autora!

Nagrodami dla pięciu pierwszych osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, będzie pięć albumów Baranowskiego z rysunkiem i dedykacją: "Antresolka profesorka Nerwosolka", "Orient Men", "Skąd się bierze woda sodowa", "Porady Praktycznego Pana" oraz "O zmroku". Przy czym komiksy zostaną rozesłane dopiero po wydaniu pożegnalnego albumu o Nerwosolku, w którym zamieszczona będzie prawidłowa odpowiedź.
[Jarek Obważanek]


recenzje:

poniedziałek, 1.08.2005
"Doktor Bryan" tom 2: "Archipelag duszy"

W skrócie: Rebelka stanął na wysokości zadania. Wprowadził kilka nowych, interesujących postaci, a wśród nich wrażliwego chłopca, który stwierdza, że z jego głową jest coś nie tak. Wchodzi do łazienki - wilk w wannie, wchodzi do kuchni - orgia na stole. A im dalej, tym gorzej - nieustający koszmar!
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa