ARCHIWUM

 

 

środa, 31.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Chobits" tom 6
Scenariusz: CLAMP
Rysunki: CLAMP
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 29.03.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron:
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,00 zł
ID: 0618


"Kaczor Donald" nr 14/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0619


 

 

wtorek, 30.03.2004
imprezy
Zgłoś się do netARTerii

 

Jeszcze tylko do końca tygodnia organizatorzy multimedialnego wydarzenia artystycznego "netARTeria" zbierają zgłoszenia osób chętnych do przyjazdu lub prezentacji prac. Targi prezentujące prace tworzone i popularyzowane przy pomocy technologii informatycznych odbędą się 6 i 7 maja w Katowicach.

Szczegółowe informacje o projekcie oraz formularz zgłoszenia znajdziesz na tej stronie.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 30.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Mix Komiks" nr 4/2004
Wydawca: XXL Grupa Medialna
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 36
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,80 zł
ID: 0617
W środku "Batman Przyszłości", "Spider-Man", "Zefir" i "Bionicle" a także gry i zabawy.


"W.I.T.C.H." nr 29
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0616


wtorek, 30.03.2004
zapowiedzi
Waneko na najbliższe miesiące. Dwie nowe serie

Waneko przedstawiło swoje plany wydawnicze na najbliższe cztery miesiące. Poza przedstawionymi na poniższej liście tytułami edytor planuje wprowadzić w niedługim czasie jeszcze dwie serie. Pierwszą z nich ma być zapowiadana już jakiś czas temu "Hiroshima 1945" Keiji Nakazawy, dramatyczna opowieść o ataku atomowym na Hiroshimę widzianym oczami małego chłopca. Waneko wciąż czeka na ostateczną decyzję strony japońskiej. Drugą serię, która pojawi się w drugiej połowie maja, wybiorą czytelnicy w ankiecie opublikowanej w "MangaMixie" nr 17. Dodatkowo w drugiej połowie roku Waneko zamierza rozpocząć serię "Card Captor Sakura" grupy CLAMP.

Oto lista tytyłów wraz z przewidywanymi datami wydania:

Waneko przedstawiło również okładki kilku pozycji. Są to: "Love Hina" tom 3, "MangaMix" nr 17, "Mars" tom 7, "Paradise Kiss" tom 4, "Paradise Kiss" tom 5 i "Video Girl Ai" tom 9.
[Jarek Obważanek]


   

wtorek, 30.03.2004
konkursy
Zmiany w regulaminie łódzkiego konkursu

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi przedstawili regulamin tegorocznego konkursu na komiks organizowanego przy tej imprezie. W przepisach nastąpiły bardzo istotne zmiany, wśród których najważniejszą jest utworzenie dwóch kategorii: zawodowcy i debiutanci. Inną innowacją jest automatyczne pozwolenie na udostępnianie przez organizatorów danych osobowych autorów zaintersowanym wydawcom. Pełna treść regulaminu poniżej.

Regulamin konkursu komiksowego

Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Tematyka komiksów dowolna. Technika wykonania prac w zakresie: rysunku, malarstwa i fotografii. W konkursie mogą wziąć udział komiksy nigdzie dotąd niepublikowane.

Nadesłane na konkurs prace będą oceniane w dwóch kategoriach:

 • zawodowcy (do tej kategorii należą twórcy mający za sobą publikacje w albumach lub czasopismach dostępnych w oficjalnym obiegu)
 • debiutanci (zdobywcy pierwszych trzech miejsc w tej kategorii w kolejnych konkursach będą startowali w kategorii zawodowcy)

Uczestnik konkursu może przysłać jedną pracę komiksową stanowiącą zamkniętą całość, o maksymalnej objętości ośmiu plansz. Każda plansza wyłącznie w pionowym formacie A3 (297 x 420 mm) lub A4 (210 x 297 mm), powinna na odwrocie posiadać czytelnie napisany tytuł pracy i numer strony, dopisek "zawodowiec" lub "debiutant" oraz dane autora(ów): imię, nazwisko, dokładny adres, adres e-mail oraz numer telefonu. Prace powinny być zapakowane w podpisaną sztywną teczkę, co umożliwi ich zwrot za pośrednictwem poczty (kserokopie nie podlegają zwrotowi).

Prace należy przesłać na adres: Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, 90-113 Łódź, z dopiskiem: KOMIKS 2004. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 sierpnia 2004 roku. Wpisowe z tytułu uczestnictwa w konkursie wynosi 30 zł. Prosimy o przesłanie tej kwoty na konto: Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18,90-113 Łódź, PKO BP O/Łódź, nr 44 1020 3352 0000 1002 0014 2562, oraz dołączenie dowodu wpłaty do wysyłanych prac.

Do udziału w konkursie zostaną dopuszczone wyłącznie prace spełniające warunki regulaminu. Eksponowane one będą na Wystawie Konkursowej w Łódzkim Domu Kultury podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Każdy uczestnik konkursu będzie miał zapewniony bezpłatny wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe. Ponadto każdy uczestnik, którego praca znajdzie się w festiwalowym katalogu, otrzyma katalog za darmo. O wynikach konkursu zadecyduje głosowanie specjalnego jury składającego się z członków Akademii Komiksu.

9 października 2004 roku w Łódzkim Domu Kultury podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu zostaną wręczone po trzy nagrody w każdej z konkursoweych kategorii.

Wystawa Konkursowa po zakończeniu ekspozycji w Łódzkim Domu Kultury, prezentowana będzie w innych miastach Polski. Zdobywca Grand Prix w kategorii zawodowcy będzie miał zaszczyt zaprojektować plakat Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w roku 2005.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji wybranych prac w katalogu Wystawy Konkursowej, oraz w wydawnictwach okolicznościowych, materiałach prasowych i Internecie jako formę promocji autora i festiwalu. Ponadto nadesłanie pracy na konkurs traktowane jest jako wyrażenie zgody na udostępnanie danych osobowych wydawcom zainteresowanym współpracą z uczestnikami konkursu (chyba, że uczestnik postanowi inaczej dołączając do pracy stosowne oświadczenie).

Po zakończeniu cyklu wystaw oryginały prac konkursowych można będzie odebrać w biurze festiwalu, lub w ciągu trzech miesięcy zostaną odesłane pocztą.

[Jarek Obważanek]


wtorek, 30.03.2004
sklepy
Amerykańskie serie w Komikslandii

Już od najbliższej środy warszawski sklep Komikslandia rozpoczyna sprzedaż amerykańskich komiksów. Wśród nich m.in. "Hellblazer", "Lucifer", "Aliens", "Hellboy" i wiele innych. Sklep będzie także sprowadzał komiksy na zamówienie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do pasażu handlowego na stacji metra Centrum.
[Łukasz Stokowski]


wtorek, 30.03.2004
telewizja
Animowani Valerian i Laureline

Jesienią we Francji będzie miał swoja premierę nowy serial animowany zatytułowany "Valerian & Laureline". Cykl, do którego scenariusz powstał na podstawie serii komiksowej Pierre'a Christina i Jean-Claude'a Mezieresa "Valerian", opowiada o przygodach pary żyjących w roku 2720 agentów czasoprzestrzennych, którzy podróżując w czasie przeżywają niezliczone przygody.

Serial powstał w koprodukcji Francusko-Japońskiej. Jego reżyserem jest Satou Eiichi, a za produkcję odpowiedzialne są studia Satelight, Dargaud i założona przez Luca Bessona Europacorp.
[Marcin Kamiński - Filmweb]


niedziela, 28.03.2004
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Giuseppe Begrman" tom 9: "Odyseja Giuseppe Bergmana"
Tytuł oryginału: L'Odyssée de Giuseppe Bergman
Scenariusz: Milo Manara
Rysunki: Milo Manara
Wydawca: Les Humanoïdes Associés
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: 24 x 32 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 12,60 €

Nowy album Manary jest niepodobny do innych. Seria o Giuseppe Bergmanie jest zresztą najambitniejszą serią tego autora, mieszkającego w Weronie, mieście Romea i Julii. Nie brakuje w niej oczywiście erotyzmu, jednak daleko mu do tego, z czym mamy do czynienia np. w "Kliku".

Wyjściowym pomysłem tego cyklu jest stwierdzenie, że prawdziwa przygoda nie jest możliwa we współczesnym świecie. Nowoczesność zniekształca i rozmywa najbardziej dzikie krainy. Tym razem Manara rzuca wyzwanie autentyczności przygody morskiej, umieszczając Bergmana na pokładzie żaglowca i zanurzając go w atmosferze Odysei, zarówno tej Homerowskiej, jak i tej Joyce'owskiej. Bez wątpienia jest to najbardziej poetycki i najbardziej fantastyczny album w tym cyklu.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]


"Gorn" tom 9: "Pieśń elfów"
Tytuł oryginału: Le chant des elfes
Scenariusz: Tiburce Oger
Rysunki: Tiburce Oger
Wydawca: Vents d'Ouest
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 12,00 €


"Nävis" tom 1: "Hayo"
Tytuł oryginału: Houyo
Scenariusz: Jean David Morvan
Rysunki: Jose-Luis Munuera, Philippe Buchet
Kolory: Christian Lerolle
Wydawca: Delcourt
Data wydania: 02.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 12,50 €

"Nävis" to nowa seria, opowiadająca historię dzieciństwa popularnej bohaterki "Armady". Sześcioletnia bohaterka mieszka ze swoim robotem-niańką Nsobem we wraku statku kosmicznego na planecie porośniętej dżunglą. Jest jedyną osobą ocalałą z katastrofy i nudzi się śmiertelnie. Pewnego dnia spotyka Hayo, młodą tygrysicę, zagrożoną śmiercią przez wodza stada, z którego pochodzi...

W przciwieństwie do "Armady", "Nävis" to seria adresowana do młodszych odbiorców. Scenariusze są prostsze, ton lżejszy. Wszystko to jest narysowane w bardzo czytelny sposób i opatrzone mniejszą ilością tekstu. Dziełko sympatyczne i czarujące.
[tłumaczenie Błażej - Lagafium]


 

 

niedziela, 28.03.2004
zagranica
Thriller z CrossGenu

Wydawnictwo CrossGen przymierza się do wejścia w kolejny gatunek komiksowy - gotycki thriller. Pierwszy zeszyt serii "Raven House" ma pojawić się w czerwcu. Scenariusze cyklu pisze Chuck Dixon a rysuje Leonardo Manco.

Piękna młoda kobieta, wezwana do nauczania syna mrocznie przystojnego angielskiego lorda, przybywa do cienistego pałacu i znajduje tylko złowieszcze tajemnice. Co stało się z żoną lorda Dalamara? Co kryją liczne zamknięte drzwi dworu? Co powoduje, że mieszkańcy wioski żyją w strachu? Chuck Dixon i Leonardo Manco są przewodnikami przez przerażające korytarze wypełnione piętrzącymi się tajemnicami, straconym romansem i chłodem.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

niedziela, 28.03.2004
zagranica
Bezsilni superbohaterowie

Co czyni bohatera? Jego czyny, czy efekty tych czynów? "Bezsilni" ["Powerless"] pokazują, co znaczy być bohaterem w bardzo ludzkim znaczeniu. Przez przeobrażenie najbardziej popularnych bohaterów Marvela pozbawionych supermocy, ta seria obnaży bohaterów, których wszyscy znają i kochają. Tym postaciom - Peterowi Parkerowi, Mattowi Murdockowi i Loganowi - los wyznaczył role bohaterów. Tylko dlatego, że Peter Parker nie został ugryziony przez radioaktywnego pająka nie oznacza, że nie walczył z szaleńcem o nazwisku Norman Osborn. Matt Murdock? Oślepiony, owszem, ale bez wyostrzonych zmysłów. Jednak stał się mistrzem biedaków z Hell's Kitchen i skrzyżował swe kroki z Wilsonem Fiskiem - Kingpinem. A Logan jest oczywiście tajemniczym - i mającym amnezję - włóczęgą uciekającym od swojej przeszłości.

Marvel planuje uruchomienie tej serii pod koniec czerwca. Piszą ją Matt Cherniss i Peter Johnson, a rysuje Michael Gaydos. Widoczną po lewej okładkę wykonał Alex Maleev.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

niedziela, 28.03.2004
konkursy
Wyniki drugiej edycji konkursu Kasen

 

Wydawnictwo Kasen ogłosiło wyniki drugiej edycji konkursu na komiks. Wśród około 200 nadesłanych prac edytor nagrodził dwie, a kolejnym siedemnastu przyznał wyróżnienia. Komiksy nagrodzone zostaną wydrukowane, natomiast z niektórymi osobami wyróżnionymi edytor będzie rozmawiać indywidualnie o ewentualnej współpracy.

1 miejsce: Runshin - "Viox-log1"
2 miejsce: Monika Jurga - "Bogowie..."

Wyróżnienia:

Marta Twardoch - "Spod Ziemi"
Aneta Lewko - "Kibo no Yokujitsu"
Kasia i Monika Przygoda - "Navarin"
Sakura - "The Mother Love"
Monika Turlejska - "Memorian Dragonis"
Monika Chrobiak - "Kwiat Miłości"
Magdalena Garzel - "Trzynasty Znak"
Julita Nowosad - "Once upon a time"
Sylwia Głowacka - "My fairy tale"
Agata Kowalewicz - "Minn Przynależność"
Anna Balanda - "Wolf Blood"
Alicja Cioch - "Ars Morendi"
Magdalena i Małgorzata Szczurzewskie - "Komedia Pomyłek"
Miriam Kollat - "Czas Paranoi"
Anna Maria Sikorska - "Broken Wing"
Cecylka - "Kartki z Pamiętnika"
Adam Misiura - "Area 61: Metropolis"

[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 27.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Battle Angel Alita" tom 3: "Anioł masakry"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 22.03.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0615


"Paradise Kiss" tom 3
Scenariusz: Ai Yazawa
Rysunki: Ai Yazawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Shodensha Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0614
Yukari Hayasaka zamierza się usamodzielnić po odejściu z domu. Rzuca szkołę. Chciałaby dostać pracę w agencji modelek, jednak jest mały problem - aby została zatrudniona potrzebna jest zgoda jej matki, z którą Yukari właśnie się pokłóciła. Dziewczyna postanawia przekonać matkę, że praca modelki to właśnie to, co chciałaby robić w przyszłości, tym bardziej, że jej romans z Georgem powoli nabiera rumieńców. Problemy ma także Miwako. Arashi dowiaduje się o jej spotkaniach z Tokumorim. Mimo, że nie są to klasyczne randki, Arashi jest bardzo zazdrosny.
[Waneko]


 

 

sobota, 27.03.2004
zapowiedzi
"Misja" Madeja w albumie

 

Kultura Gniewu przygotowuje wydanie komiksu "Misja" Adriana Madeja. Znany z dwóch niedokończonych publikacji na łamach "Talizmanu" oraz "Areny Komiks", po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w całości w formie albumowej. Termin jego wydania nie został jeszcze określony.

"Misja" opowiada niezwykłe przygody trzech krasnoludów: Riandala, Edgara i Harrima, którzy wiedzeni potrzebą walki ze złem decydują się zgładzić groźnego smoka nękającego włości księcia Willarda. Dzielne krasnoludy nie zdają sobie sprawy, że walka toczy się o coś znacznie więcej, niż tylko życie bestii.
[Jarek Obważanek na podst. Kultury Gniewu]


 

 

piątek, 26.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Dilbert" tom 13: "Nie wdepnij w kierownika"
Scenariusz: Scott Adams
Rysunki: Scott Adams
Tłumaczenie:
Wydawca: Amber
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 128
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Cena: 19,80 zł
ID: 0613
Niekompetencja kierowników i nonsensowne praktyki zarządu w nowych historyjkach Scotta Adamsa.


"Kaczor Donald" nr 13/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0612


 

 

piątek, 26.03.2004
zapowiedzi
"Hitman" jeszcze później

Drugi tom "Hitmana" Gartha Ennisa i Johna McCrea pojawi się w maju, a nie w kwietniu, jak wcześniej zapowiadała Mandragora. Będzie miał 112 stron i cenę 29,90 zł. Pierwsza część serii ukazała się w październiku 2002.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 26.03.2004
imprezy
TRACH! - nowe informacje

Przypominamy, że w dniach 16 - 18 kwietnia odbędzie się w Lublinie impreza komiksowa TRACH! Poniżej lista nowych atrakcji:

 • Prelekcja o komiksie podziemnym i zinowym, w połączeniu z dyskusją z twórcami polskich zinów komiksowych.
 • Spotkanie z wydawcami i ich autorami (m.in. Studio Domino opowie o swoich planach i ujawni kilka pozycji na najbliższy rok).
 • Wystawa "Mikropolis" Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza.
 • Comics session połączone z aukcją powstałych prac na cel charytatywny.
 • Przy okazji Giełdy Zinów wydany zostanie "Katalog zinów".

[Hubert Ronek]


 

 

piątek, 26.03.2004
filmy
Nowi aktorzy w obsadzie "Batman Begins"

Rutger Hauer i Tom Wilkinson dołączyli do obsady filmu "Batman Begins" w reżyserii Christophera Nolana. Hauer ma zagrać równieśnika zamordowanego ojca głównego bohatera, pana Earle'a, który ma zamiar przejąć kontrolę nad korporacją Wayne'a. Wilkinson wcieli się w rolę Carmine'a Falcone, szefa organizacji przestępczej w Gotham City.

Główne zdjęcia do filmu są obecnie realizowane w Londynie. W lecie ekipa przeniesie się jeszcze do Chicago, gdzie zrealizuje ostatnie sceny.
[Jarek Obważanek na podst. Batman on Film]


 

 

piątek, 26.03.2004
filmy
Charlize Theron w "Jinx" Bendisa

Charlize Theron zagra główną rolę w ekranizacji komiksu Briana Michaela Bendisa pt. "Jinx". Autorem tej wiadomości jest sam Bendis, który poinformował o tym w czasie konwentu komiksowego Wizard World w Los Angeles. Na razie nie są znane nazwiska żadnych innych osób, które miałby uczestniczyć w realizacji opowieści o łowcy nagród, dwóch naciągaczach i poszukiwaniu wielkiego skarbu.
[Stopklatka]


 

 

piątek, 26.03.2004
www
"Esensja" nr 34

Ukazał się 34 numer "Esensji". W dziale komiksowym znalazły się trzy jednostronicówki Radka Karkulowskiego, tekst Mateusza Skutnika o jego własnych projektach komiksowych, innych niż "Rewolucje" i "Morfołaki", poza tym artykuł o relacji między słowem a obrazem w komiksie, omówienia "Rewolucji", "Ultimates" i "Uzumaki" oraz recenzje.
[Jarek Obważanek]


środa, 24.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Video Girl Ai" tom 8
Scenariusz: Masakazu Katsura
Rysunki: Masakazu Katsura
Tłumaczenie: M. Łukasik
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,90 zł
ID: 0611
Krzywda, która stała się Moemi, nie może pozostać bez konsekwencji. Dobre serce Yoty znowu popycha go do działania. Być może tym razem uda mu się zrealizować swoje marzenia o Moemi? Tylko co się wtedy stanie z Ai? Przecież od uczucia, jakim darzy ją Yota, zależy teraz jej być albo nie być.
[Waneko]


środa, 24.03.2004
prasa
Nowe przygody Tytusa w "Fakcie"

 

Od wczoraj dziennik "Fakt" drukuje nowe przygody Tytusa, Romka i A'Tomka. Księga XXIX zatytułowana jest "Uczłowieczenie poprzez upierniczenie". Akcja tomu ma miejsce w średniowiecznym Toruniu pośród pachnących miodem pierników. Tytus zakocha się w córce burmistrza.

Papcio Chmiel zdecydował się pozbyć Szympansi, żony Tytusa, gdyż zarówno ona, jak i pomysł zaobrączkowania Tytusa nie za bardzo spodobał się czytelnikom. W poprzedniej księdze, w której Tytus został królem Trapezfiku, małżonkowie zamieszkali w dżungli. Ale życie bez telewizora okazało się być dla Szympsi nie do zniesienia, dlatego też postanowiła opuścić wyspę i odleciała pojazdem Romka i A'Tomka.

Najnowsza księga liczy sobie 48 stron. Powstawała przez rok. Henryk Jerzy Chmielewski nie wie jeszcze, czy powstanie kolejna część przygód Tytusa, choć przyznaje, że wypadałoby dojść do księgi trzydziestej.
[WP - Książki]


 

 

środa, 24.03.2004
zapowiedzi
Egmont na kwiecień

Egmont przedstawił plany Klubu Świata Komiksu na kwiecień. Wśród zapowiedzi znalazł się jeden nowy tytuł - manga dla nastolatek "Kamikaze Kaito Jeanne" autorstwa Ariny Tanemury. Na kwiecień również został zapowiedziany szósty tom "Dziedzica", który nie ukazał się w lutym.

[Jarek Obważanek]


 

 

środa, 24.03.2004
spotkania
Autorzy "Barbarzyńców" w Imago

W piątek 2 kwietnia w katowickiej księgarni Imago.com.pl, mieszczącej się przy ulicy Mickiewicza 14, w godzinach od 15:00 do 18:00 odbędzie się spotkanie z autorami nowego polskiego komiksu pt. "Barbarzyńcy". Autorzy, poza podpisywaniem albumów, odpowiedzą także na wszelkie pytania dotyczące świata, w którym toczy się akcja komiksu, oraz o aktualnie powstającej drugiej części cyklu, która będzie miała swoją premierę w październiku 2004 roku. Wszystkich chętnych zapraszamy.
[Rafał Urbański]


 

 

środa, 24.03.2004
sklepy
3 lata www.komix.pl

 

Dzisiaj Internetowy Sklep Komiksowy www.komix.pl obchodzi swoje 3. urodziny. Z tej okazji witryna została kompletnie zmodernizowana i powinna przypaść do gustu wymagającym wielbicielom sztuki komiksowej. Komix.pl to nadal jedyny w Polsce sklep komiksowy prowadzący działalność wyłącznie w sieci.
[docent]


wtorek, 23.03.2004
imprezy
XII Podkarpackie Spotkania z Komiksem

W najbliższy weekend, 27-28 marca, odbędą się w Rzeszowie XII Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Impreza jak zwykle będzie miała miejsce w sali audiowizualnej na II piętrze Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Wstęp bezpłatny. Poniżej program, a szerszy tekst na temat imprezy oraz objaśnienie drogi do WDK znajdziesz tutaj.

Program imprezy

sobota, 27.03.2004

10:00

Otwarcie imprezy: przegląd parodii zwiastunów znanych filmów.

10:20

Prezentacja po polsku mangi "Matka Sara" Katsuhiro Otomo i Nagayasu Takumi;

12:00

Jak wydawać pisma komiksowe - spotkanie z Robertem Zarębą, wydawcą nowego dwumiesięcznika "Magazyn Fantastyczny", twórcą prozy i scenariuszy do komiksów o tematyce fantastycznej.

13:00

Nowe oblicze "Świata Komiksu" - spotkanie z Pawłem "Nurkiem" Nurzyńskim, redaktorem magazynu "Świat Komiksu" i magazynu internetowego "Esensja".

14:00

Jak organizować imprezy komiksowe - dyskusja nad formułą, możliwościami i perspektywami komiksowych imprez w Polsce z udziałem zaproszonych gości.

15:00

Konkurs wiedzy o komiksie - nagrody to komiksy wydawnictw Egmont Polska i Mandragora.

17:00

Zakończenie pierwszego dnia imprezy.

niedziela, 28.03.2004

10:00

Otwarcie drugiego dnia imprezy - program Rzeszowskiej Akademii Mangi i Anime. Projekcja anime "Yokohama Kaidashi Kikou".

12.00

Przegląd japońskich wideoklipów AMV.

14:00

Projekcja anime "Vampire Hunter Bloodlust".

16:00

Konkurs wiedzy o mandze i anime.

18:00

Zakończenie drugiego dnia imprezy.

[Wojciech Birek]


 

 

wtorek, 23.03.2004
imprezy
Raport specjalny z Warszawy

 • Do Warszawy nie dojechał Marvano. Okazało się, że rysownik nie wiedział, że do przekroczenia polskiej granicy potrzebny jest paszport.
 • Marvano ma za to przyjechać do Łodzi w październiku. Oprócz niego Mandragora zapowiedziała obecność Stana Sakai.
 • Dwie nowe serie z Crossgenu, które zamierza wydać Egmont, to "Ruse" i "The Path". Wybór wydawnictwa okazał się więc zgodny z preferencjami czytelników WRAKa, którzy wzięli udział w ankiecie na ten temat.
 • Egmont rozmawia z 2-3 autorami, których debiutanckie albumy chciałby wydać.
 • Kontynuacja "Rewolucji" zatytułowana "Elipsa" i kontynuacja "Barbarzyńców" zatytułowana "Po drugiej stronie lustra" w październiku. Jeśli serie się przyjmą, Egmont będzie je kontynuował.
 • Nowy numer "Znakomiksu" planowany jest na połowę kwietnia.
 • Również nowa "Arena Komiks" powinna pojawić się w ciągu najbliższych tygodni.

[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 22.03.2004
imprezy
Wydane na 4. Warszawskie Spotkania Komiksowe

"100 naboi" tom 7: "Stracone jutro" cz. 3
Tytuł oryginału: A Foregone Tomorrow
Scenariusz: Brian Azzarello
Rysunki: Eduardo Risso
Kolory: Patricia Mulvihill
Okładka: Dave Johnson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 06.2002
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 26,90 zł
ID: 0573
Księga "Stracone jutro" zbiera zeszyty 20-30. W polskim wydaniu została podzielona na 3 części. W trzeciej z nich znalazły się zeszyty 27-30.

Intryga "100 naboi" sięga głębiej, niż można byłoby się spodziewać. Któż mógłby przypuszczać, że spluwa Agenta Gravesa mogła uczestniczyć w najgłośniejszym na świecie zamachu na prezydenta USA? Kim jest tajemniczy człowiek w bandażach? Czy Dizzy uda się "obudzić" kolejnego minutemana? Jeśli myślisz, że znajdziesz proste odpowiedzi na te pytania, to chyba postradałeś zmysły! To "100 naboi"! Tu wszystko jest zakamuflowane i wieloznaczne i nikt nie przynosi odpowiedzi na tacy! Jednak można je odnaleźć, jeśli się dobrze szuka i jest się spostrzegwaczym. Spróbuj, bo właśnie to jest tutaj ekscytujące!
[Mandragora]


"3 przygody Sherlocka Bombla"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 24
Format: 17,5 x 18,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 10,00 zł
ID: 0574

Recenzja

Tadeusz Baranowski stworzył swój niepowtarzalny, poruszający wyobraźnię styl, a jego nieszablonowe poczucie humoru zyskało wielu miłośników. "3 przygody Sherlocka Bombla" to drugie wydanie tego króciutkiego albumu, stanowiącego dziś gratkę dla kolekcjonerów. Pierwsze miało miejsce w 1984 roku.
[Kultura Gniewu]


"Achtung Zelig! Druga wojna"
Scenariusz: Krystian Rosenberg (Rosiński)
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawcy: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: 24 x 31,8 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 29,90 zł
ID: 0575

WRAK POLECA

Recenzja

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny, choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.
[Witold Tkaczyk]


"AQQ" nr 1 (31) 2004
Redaktor naczelny: Witold Tkaczyk
Okładka: Igor Baranko
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 80
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: EMPiK, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 14,00 zł
ID: 0576
W numerze dominują komiksy wyciągnięte z szuflad. Debiutują Krzysztof Domaradzki "Zwyczajną historią o zwyczajnym człowieku" i Daniel Grzeszkiewicz "Przebudzeniem". Rafał Śladowski pokazuje krótki kawałek z okrutną puentą "Mururoa", Piotr Tołysz poetyckie i nastrojowe "Światło", a Robert Służały "Surowy krajobraz września". W dłuższych formach ujawniają się: Grzegorz Weigt i jego komiks bez słów "Obrazo-bójca" oraz Witold Tkaczyk w pochodzącej z przełomu lat 1988/89 noweli s.f. "Polowanie", adaptowanej już w 1991 r. przez Andrzeja Janickiego i opublikowanej na łamach "Awantury" nr 3. Poza tym jedna nowa rzecz - krótki żart erotyczny Mazura i Krzętowskiego "Obcy - przebudzenie".

Wśród tekstów wspomnienie o zmarłym niedawno prof. Jerzym Skarżyńskim, twórcy m. in. "Janosika", materiał Tomasza Marciniaka o stereotypach Rosji i Rosjanina w komiksie, coś w rodzaju relacji z festiwalu w Angouleme z omówieniem zwycięzcy tegorocznej edycji i zdobywcy Grand Prix - Zepa oraz komentarz uczestnika imprezy - Duńczyka Pawa Mathiasena, redaktora i wydawcy magazynu "Fahrenheit". Tym razem wywiady "AQQ" przeprowadziło z Rafałem Urbańskim, zdobywcą Grand Prix Łódź 2003 (wspólnie z Jerzym Ozgą - relacja z imprezy w numerze), scenarzystą właśnie co debiutujących "Barbarzyńców" oraz z Krzysztofem "Prosiakiem" Owedykiem, twórcą serii "Cierń w koronie". Arkadiusz Florek kończy swe obszerne badania tajemnic starych polskich komiksów, tropienie różnic w wydaniach, śladów ingerencji redakcji i cenzury, zmian i usprawnień. Nie brak omówień krajowych (Wilq) i zagranicznych (Harvey Pekar), notek o słynnych autorach komiksów niewydawanych jak na razie po polsku, oceny szans krajowych twórców na rynku Zachodnim, w porównaniu z dokonaniami ich starszych kolegów. Mnóstwo informacji, relacji z imprez i wystaw, tradycyjne "dymki" Tomasza Marciniaka, felieton Lucka, okolicznościowe materiały z okazji jubileuszu 10 lat istnienia "AQQ", nowości z Dark Horse, podręczny słowniczek terminów komiksowych, coraz powszechniej wdzierających się do naszego języka. Jest też aż 13 stron recenzji większości pozycji, które ukazały się od końca wakacji do marca 2004. Nowe "AQQ" nie ma kolorowej "Komixoramy", ale ma kolorowy plakat-kalendarz formatu A2 z rysunkiem Prosiaka.
[Witold Tkaczyk]


przykładowe plansze

"Barbarzyńcy" tom 1: "Klątwa"
Scenariusz: Rafał Urbański
Rysunki: Janusz Ordon
Storyboard: Norbert Rybarczyk
Kolory: Rafał Urbański
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0577
Młodzi autorzy zapraszają do świata pełnego magii i humoru. "Barbarzyńcy" to opowieść o wyprawie niezwykle oryginalnej rodzinki, wspieranej przez smoka i wampira, w poszukiwaniu zaginionej siostrzyczki. Jak się okazuje, dziewczyna doskonale radzi sobie w wielkim świecie.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"Batman": "Zagłada Gotham"
Tytuł oryginału: The Doom That Came To Gotham
Scenariusz: Mike Mignola i Richard Pace
Szkic: Troy Nixey
Tusz: Dennis Janke
Kolory: Dave Stewart
Okładka: Mike Mignola
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2000-2001
Liczba stron: 144
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 35,00 zł
ID: 0578
Historia alternatywna, rozgrywająca się w świecie Batmana. Bruce Wayne wyrusza na Arktykę, aby odnaleźć badacza zaginionego w tajemniczych okolicznościach. Na miejscu okazuje się, że cała ekipa nie żyje, a jej przywódca popadł w szaleństwo.
[Egmont Polska]


"Cierń w koronie" część 2: "Klucz"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 80
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 12,00 zł
ID: 0579

WRAK POLECA

Recenzja

Drugi tom cyklu "Cierń w koronie", komiksu, w którym równolegle istnieje świat rzeczywisty, świat fantastyczny, wreszcie świat wyobrażeń, omamów i halucynacji. Na rysunkach Owedyka funkcjonują one na równych prawach.

Lektura "Ciernia w koronie" to zafundowanie sobie niedrogiej choroby psychicznej, miejmy nadzieję, że uleczalnej po zamknięciu albumu. Nawet bardziej niż komiksowe postacie, to właśnie czytelnik traci poczucie realności, ulegając kreacji autora.
[Kultura Gniewu]


"Com X" nr 1 (2) 2004
Redaktor naczelny: Piotr Janowczyk
Wydawca: El Presidente
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 32
Format: 18 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: półrocznik (imprezownik)
Cena: 6,00 zł
ID: 0580
Czworo rysowników stworzyło mrożące krew w żyłach opowieści, będące ich autorską wizją gotyku. Stanowiące ich własną odpowiedź na pytanie czym jest dziś gotycka konwencja. Numer otwiera przewrotne, gotyckie love story z zaskakującą pointą "Miłość w kolorze rdzy" Piotra Janowczyka. Pojawia się też klasyka opowieści z dreszczykiem - "Czarny Kot" Edgara Alana Poe, podany w formie graficznego eksperymentu przez Maćka "Czajnika" Perkowskiego. Są dwa projekty zakrojone na większą skalę, publikowane we fragmentach. Pierwszy z nich, to przesycona klimatem czarnej, aksamitnej manghi opowieść "Lalkarka" Gracjany Zielińskiej. Zaś drugi, to fragment cyklu "Panslavia" Piotra Zdanowicza i Piotra Jagodzińskiego, którego akcja rozgrywa się w średniowiecznej Europie.

Opowieści rysunkowe dopełnia część publicystyczna. Przede wszystkim obszerny materiał na temat mistrza nastroju grozy, honorowego gościa IV Warszawskich Spotkań Komiksowych - Dave'a McKeana - wybitnego ilustratora i rysownika, odpowiedzialnego wespół z Neilem Gaimanem za legendarny już cykl - Sandman. A także artykuły wyczerpujące zagadnienia konwencji gotyckiej w literaturze i muzyce.
[Piotr Janowczyk]


"Czarna Wdowa": "Pajęczyca"
Tytuł oryginału: The Itsy Bitsy Spider
Scenariusz: Devin Grayson
Rysunki: Jeffrey G. Jones
Kolory: Dave Kemp, Brian Haberlin, Ian Hannin i Andy Troy
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 80
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0581
Natasza Romanowa jest Czarną Wdową, czyli agentką służb specjalnych. Kiedyś pracowała dla ZSRR, teraz jest na usługach rządu amerykańskiego. Zostaje wysłana na specjalną misję na Bliski Wschód. Pojawił się tam nowy typ broni chemicznej, który musi unieszkodliwić. Natasza nie wie, że jej śladami podąża jej rosyjska następczyni - nowa Czarna Wdowa. Ich konfrontacja jest nieunikniona.
[Egmont Polska]


"Darkness" część 4
Scenariusz: David Wohl, Christina Z.
Szkic: Mark Silvestri, Cedric Necon, Steve Firchow, Steven Platt
Tusz: Batt, Mark Silvestri, John Livesay, Richard Bennet
Kolory: Richard Isanove, Steve Firchow, Jonathan D. Smith, Dean White, Bike Kinzle, Greg Hammond, Matt Nelson, Quantum Color FX
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Top Cow Productions Inc.
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0582
Zeszyt 7 wydania oryginalnego.

Samotność dokucza nawet tym, którzy posiedli potężne moce. Tym bardziej jeśli nie mogą robić tego, co chyba każdy lubi. Kolejne zlecenia od szefa mafii nie przynoszą Jackiemu ulgi. Wizyta w grupie terapeutycznej tylko pogłębia frustrację. Ale, jak mówią "tonący brzytwy się chwyta", więc za radą mrocznych kumpli Jackie próbuje stworzyć to, czego mu najbardziej brakuje - kobietę.
[Mandragora]


przykładowe plansze

"Dogmat" tom 1: "Prolog"
Scenariusz: Łukasz Chmielewski
Rysunki: Piotr Białczak
Wydawca: Studio Domino
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 21,50 zł
ID: 0583

 

Recenzja

W aferę, której korzenie sięgają czasów Chrystusa, a może i dużo, dużo wcześniej, w tajemnicę, której rozwikłanie może sprawić, że nic już nie będzie tak jak dawniej, zostaje wplątany najemny morderca. Skomplikowana łamigłówka przerasta nie tylko jego, ale również inne figury i pionki rozstawione na czarno-białej szachownicy istnienia. Ale czy zawsze czarne jest czarne, a białe jest białe?
[Andrzej Baron]


"Dożywotniak" tom 2: "Szczur w zupie"
Scenariusz: Arkas
Rysunki: Arkas
Wydawca: WIP
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 78
Format:
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0584


"Dungeons & Dragons": "Wrota burzy" tom 1
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Smith Sean
Rysunki: Lilly Mike
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0585


"Dungeons & Dragons": "Wrota burzy" tom 2
Tytuł oryginału:
Scenariusz: Smith Sean
Rysunki: Pereira Rodrigo
Kolory:
Tłumaczenie:
Wydawca: ISA
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kenzer & Company
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 52
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0586


przykładowe plansze

"Fastnachtspiel" opowieść 3: "Bezsensowny Styks"
Scenariusz: Marek Turek
Rysunki: Marek Turek
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 11,90 zł
ID: 0587
Jeśli wydaje Ci się, że po przeczytaniu dwóch poprzednich tomów zaczynasz rozumieć zasady rządzące w Mieście, to... poczuj się naprawdę zaskoczony.
[Marek Turek]


"Jeż Jerzy" tom 0: "Dokument"
Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł
ID: 0588
Kolejny tom zwariowanych przygód Jeża Jerzego - pogromcy głupoty, prześmiewcy naszych narodowych wad. Dzięki najnowszym opowieściom dowiemy się, kim naprawdę jest Jeż Jerzy, bo wszystkie historie skupiają się na jego problemie tożsamości. Mamy do czynienia z mistrzowską analizą materiału archiwalnego oraz możliwość zapoznania się ze zdaniem wybitnych ekspertów drążących ten temat. Dodatkowo można wysłuchać, co mają do powiedzenia o Jeżu ci, którzy znają go najlepiej - postacie znane z kart komiksu.
[Egmont Polska]


"Kaznodzieja" tom 5: "Dumni Amerykanie"
Tytuł oryginału: Proud Americans
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Matt Hollingsworth i Pamela Rambo
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1996-1997
Liczba stron: 228
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 0589
Tom zawiera trzy historie: pierwsza przedstawia losy ojca Jessiego w Wietnamie, druga opowiada o przemianie irlandzkiego rzezimieszka Cassidy'ego w wampira, a trzecia jest bezpośrednim zakończeniem historii z poprzedniego tomu.
[Egmont Polska]


przykładowe plansze

"KKK" nr 2 (23) 2004
Redaktor naczelny: Jan Korczyński
Okładka: Bartosz Minkiewicz
Wydawca: Atropos
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy + kredowy
Druk: czarno-biały + kolorowy
Dystrybucja: EMPiK, Kolporter, specjalistyczne
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 10,90 zł
ID: 0590
Po raz pierwszy w historii "KKK" miało premierę przed zapowiadaną datą wydania. 20 marca na stoisku wydawnictwa Atropos można było nabyć 23 numer "KKK", na pół miesiąca przed jego skierowaniem do szerokiej dystrybucji i to po wyjątkowej cenie.

Z okładki Wilq Bartosza Minkiewicza wprowadza w temat "Superbohaterowie", a w środku same sławy: "Wilq Superbohater" (Bracia Minkiewiczowie), "Jeż Jerzy" (Skarżycki/Leśniak), "Dust" (Truściński), "Benek Dampc" (Szyłak/Nowakowski), "Alma" (Gałek/Zabdyr), "Cień orła" (Mańko/Serkowski), "ProRock" (Franzblau/Gałek/Jędrzejewski), "Sunrise" (Sroka/Kołek) i "Mordechaj" (Franzblau/Cabała).

Ponadto spora dawka publicystyki: wywiad z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami ("Promują się ci, którzy nic nie robią"), wywiad z Mateuszem Skutnikiem ("Mam nadzieję, że nie popadnę w sztampę"). Artykuły na temat komiksowych superbohaterów Ameryki, Japonii i Polski, indeksy "10 zawsze gotowych Superbohaterów" i "10 Superłotrów wszechczasów". Do tego "Batman", "Powers", "Marvels", "Kot rabina", "Miasto Grzechu", filmy i gry. Jak zawsze dawka bieżących tematów w działach "po lekturze", i "zapowiedzi" oraz felietony Tobiasza Piątkowskiego i Rafała Skarzyckiego.

Do numeru zostaną dołączone dwa z czterech plakatów: Jeż Jerzy, Psi Faktor, Wilq lub Sunrise (na jednym arkuszu).
[Jan Korczyński - KKK]


"Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 7: "G-Unit" tom 1
Scenariusz: Hajime Yadate i Yoshiyuki Tomino
Rysunki: Koichi Tokita
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 176
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł
ID: 0591
"Gundam Wing" to seria, której akcja rozgrywa się w erze po kolonizacji układu słonecznego, gdzie niegdyś powstały sztuczne stacje. Obecnie żyją tam miliony ludzi tworzących oddzielne narody, chcące usamodzielnić się od ziemskiej dominacji. Akcja trylogii "G-Unit" toczy się w tych samych czasach, co akcja "Gundam Wing", ale w innym miejscu i koncentruje się wokół innego rodzaju Kombinezonu Bojowego: tajemniczego G-Unit.
[Egmont Polska]


"Komiks w sieci. Antologia polskiego komiksu internetowego"
Okładka: Agata "Endo" Nowicka
Wydawca: Atropos
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 0592

 

Recenzja

Antologia przed wydaniem prezentowana była w wersji cyfrowej - za pomocą rzutnika - i zdążyła wzbudzić liczne kontrowersje. Dyskusje towarzyszące tym projekcjom nie pozostały bez wpływu na ostateczny kształt albumu. W całości jest on stylizowany na strony www, przy zachowaniu charakterystycznych dla nich cech, takich jak hiperłącza, suwaki oraz ujawniające się w warstwie graficznej piksele. W antologii swoje prace zaprezentowali następujący net artyści: Bartek "Belle" Felczak, Agata "Endo" Nowicka, Jacek Karaszewski, Agatka Raczyńska, Krzysztof Dziemski, Dominik "NNK" Zacharski, Tomasz "WTT" Harczuk, Michał "Sat" Gacek, Patryk Poślednik, Ernesto Gonzales, Bartek Pogoda, Marek Zalibarowski. Część z nich uprawia również komiks tradycyjny.
[Artur Wabik]


"Labirynt. Black & White. Antologia" nr 1
Wydawca: Labirynt
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 96
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Częstotliwość:
Cena: 19,90 zł
ID: 0593
Antologia krótkich czarno-białych form komiksowych. Autorami są: Piotr Zwierzchowski, Aleksander Zawada, Łukasz Krzyżanowski, Maciej Wojtala, Łukasz Stachniak, Maciej Perkowski. Jest to zbiór komiksów 6-20 stronnicowych, pogiętych, nienornalnych i dziwnych. Dodatkowo kilka stron galerii prac rysowników.
[Świat Kropli]


"Lorna" tom 3: "Mouse Club"
Scenariusz: Alfonso Azpiri
Rysunki: Alfonso Azpiri
Tłumaczenie: Joanna Jabłońska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Norma Editorial
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0594
Zbiór krótkich historii z kosmiczną zwiadowczynią - Lorną w roli głównej. Najseksowniejsza astronautka w całej galaktyce przemierza kosmos w towarzystwie dwóch robotów. Fantastyczne przygody Lorny okraszone są lekką dawką erotyzmu.
[Egmont Polska]


"Meridian" tom 1: "Przerwane dzieciństwo"
Tytuł oryginału: Flying Solo
Scenariusz: Barbara Kessel i Ron Marz
Szkic: Joshua Middleton i Claudio Castellini
Tusz: Dexter Vines, Caesar Rodriguez i Andrew Crossley
Kolory: Michael Atiyeh
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: CrossGen Entertaiment
Data wydania oryginału: 2000-2001
Liczba stron: 80
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 14,90 zł
ID: 0595
Demetria to niezwykła planeta. Nad jej powierzchnią unoszą się latające wyspy z miastami w chmurach. W jednym z takich miast mieszka młoda Sephie. Pewnego dnia jej całe życie wywróciło się do góry nogami. Najpierw giną jej rodzice, a potem zostaje obdarowana magicznym Znakiem. Wuj Ilahn pragnie przejąć władzę na Meridianem. Czy młoda dziewczyna zostanie zdeprawowana przez swego złego wuja?
[Egmont Polska]


"Michel Vaillant" tom 4: "Nocna jazda"
Tytuł oryginału: Route de nuit
Scenariusz: Jean Graton
Rysunki: Jean Graton
Tłumaczenie: Joanna Dylus
Wydawca: Motopol - Twój Komiks
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Graton Éditeur
Data wydania oryginału: 1962
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0596
Tym razem zamiast wyścigów - pościg za groźnymi przestępcami sprowadzającymi nieświadomą młodzież na złą drogę. Czy będzie to droga do więzienia? A może Michel Vaillant tym razem okaże się bezsilny w obliczu przestępczej rzeczywistości?
[Motopol - Twój Komiks]


przykładowe plansze

"Morfołaki" tom 1
Scenariusz: Nikodem Skrodzki
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Imago.com.pl
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,90 zł
ID: 0597
Po raz pierwszy udało się zebrać i przygotować do zaprezentowaniaszerszej publiczności jeden z najbardziej niesamowitych cykli komiksowych stworzonych w Polsce.


przykładowe plansze
(wyjątkowo w kolorze)

"Nerwolwer. Wypił o jedną lufę za dużo"
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski i Tomasz Stawiszyński
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: 17,5 x 25 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 12,00 zł
ID: 0598
Kolejny po "Ratmanie" komiks Niewiadomskiego to wyprawa do kuchni o rozmiarach wszechświata, w towarzystwie istoty powstałej z molekuł krasnala i rewolweru.

Album przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy lubią minimalistyczny rysunek i nietypowe, purenonsensowe poczucie humoru. Jednak wszyscy, którzy podejmą wysiłek wniknięcia w strukturę świata Nerwolwera, odczytania wszystkich znaczeń i subtelnych aluzji, czeka wielka nagroda ­ możliwość dotknięcia absolutu. Jest to bowiem komiks prawdziwie metafizyczny, a jego autor, Tomasz Niewiadomski, jawi się nam jako szaman prowadzący nas wąską ścieżką ku poznaniu Bytu.
[Kultura Gniewu]


przykładowe plansze

"Pattern"
Scenariusz: Piotr "Gene" Kowalski
Rysunki: Rafał Gosieniecki
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 68
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,90 zł
ID: 0599
"Pattern" opowiada alternatywną historię świata, w którym człowiek wygrał walkę z naturą. Ucieleśnił utopię ze szkła, stali i pary. Strącił z piedestału boga i zgodnie z matematycznymi wyliczeniami dąży ku szczęśliwej, wielkiej przyszłości. Dzieje się jednak coś nieprzewidzianego. Kryzys. Najwspanialsze miasto na świecie, stolicę nowej ludzkości atakuje plaga. Jednak zamiast ludzi niszczy maszyny. Kryzys wyciąga z ludzi to, co najlepsze i najgorsze. Szumowiny wypływają na wierzch. Miasto mogą uratować tylko tacy ludzie, którzy z różnych przyczyn dotychczas nie znaleźli się we wszechogarniających obliczeniach. Ludzie, których reprezentują 100 liczby po przecinku - strefa błędu. Szary urzędnik i zdeprawowany ex arystokrata. I mała dziewczynka Marie.
[Rafał Gosieniecki]


przykładowe plansze

"Prawie 48 stron": "Maciek. Komix: Rewelacja"
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski i Robert Adler
Rysunki: Robert Adler
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 28
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 9,90 zł
ID: 0600


"Rewolucje" tom 1: "Parabola"
Scenariusz: Mateusz Skutnik, Nikodem Skrodzki, Anna Jędrzejczak
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0601
Wielka rewolucja techniczna to czas wspaniałych wynalazków, wybitnych umysłów i niesamowitych odkryć. Równocześnie to okres złych wynalazków, nieudanych doświadczeń, kuriozalnych pomysłów. "Rewolucje" opowiadają historie alternatywne, pomysły pojawiające się na jej kartach są fantastyczne, niemożliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Album pokazuje wynalazki, które nie dotrwały do naszych czasów, zaginęły w niepamięci, lub okazały się czymś zupełnie innym niż w założeniu.
[Egmont Polska]


"Rising Stars" część 1
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: Keu Cha
Tusz: Jason Gorder
Kolory: Liquid!
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Image Comics - Top Cow
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,50 zł
ID: 0602
Seria Michaela Straczynskiego, twórcy "Midnight Nation".

Na Ziemię spada ognisty grom. 113 dzieci urodzonych w momencie uderzenia ognistej kuli o Ziemię posiada niewytłumaczalnie potężne moce. Nie byłoby w tym nic dziwnego (ot, na Ziemi pojawili się kolejni herosi), gdyby nie jeden fakt - ktoś ich zabija. Ktoś, kto ich dobrze zna - ich moce i przyzwyczajenia. Ktoś równie potężny jak oni, prawdopodobnie jeden z nich.
[Mandragora]


"Skorpion" tom 3: "Krzyż św. Piotra"
Tytuł oryginału: La croix de Pierre
Scenariusz: Stéphen Desberg
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 11.2002
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 18,90 zł
ID: 0603
Kolejny tom serii utrzymanej w konwencji płaszcza i szpady. Skorpion to rzezimieszek zajmujący się rabowaniem grobów świętych i sprzedawaniem relikwii. Przypadkiem zostaje wplątany w spisek, który sięga najwyższych kręgów kościelnej władzy. Skorpion podstępem wyjawia mieszkańcom Rzymu, że to kardynał Trebaldi stoi za zabójstwem ojca świętego. Na konklawe mającym wybrać nowego papieża, nie wszyscy kardynałowie popierają nowego kandydata. Ma on jednak cenną kartę przetargową - krzyż na którym rzekomo został ukrzyżowany święty Piotr.
[Egmont Polska]


"Spawn" nr 27
Scenariusz: Todd McFarlane
Szkic: Greg Capullo
Tusz: Todd McFarlane i Danny Miki
Kolory: Brian Haberlin i Dan Kemp
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania oryginału: 1996
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość:
Cena: 8,00 zł
ID: 0604
Zeszyt 51 wydania oryginalnego.

Spawn przemierza poziomy piekła doświadczając fizycznego i psychicznego "chrztu". Kostium zaczyna oddzielać się od swojego pana, warstwa po warstwie, ukazując prawdziwe oblicze Ala Simonsa - oblicze z przeszłości. W tym samym czasie w szpitalu lekarze głowią się nad cudownym ozdrowieniem Terry'ego, a gdzieś w innej części miasta Sam przedstawia Twitchowi ich nowy wóz - Chevy Crimemobile, rocznik '55.
[Mandragora]


"Strażnicy" tom 3
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave Gibbons
Kolory: John Higgins
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 1986-1987
Liczba stron: 134
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0605
Seria, która zburzyła stereotyp amerykańskich komiksów o superbohaterach. Jest skonstruowaną z zegarmistrzowską precyzją i dopracowaną w szczegółach historią grupy zamaskowanych bohaterów żyjących w alternatywnej Ameryce. Dzięki ich pojawieniu się i działalności historia USA i świata, jaką znamy, uległa znaczącym zmianom. Nieznany sprawca morduje jednego z herosów. Czy to początek polowania na superbohaterów?
[Egmont Polska]

Album zawiera 4 strony erraty do poprzedniej części.


"Tfur" nr 3
Redaktor naczelny: Andrzej
Okładka: Siostra Tygrysa
Wydawca: Andrzej
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 100
Format: A5+
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 8,00 zł
ID: 0606
Spis treści

 • Nevermore
  Rysunki: Siostra tygrysa
  Scenariusz: Sasori
  Marudzenie i pomysł: Andrzej
 • Soł Diip (przykładowa plansza)
  Szalet
 • Wiewiórka
  Szalet
 • Zielone Opowieści
  Scenariusz: Błędny Komboj
  Rysunki: Andrzej
 • Rick Spacey: Red Rose
  Scenariusz i Rysunki: Clarence
 • Antywariat
  Scenariusz i Rysunki: Jwzha
  Tusz: Andrzej
 • Powrót do Oz
  Talent & Kombosy Żelpenem (oraz piórkiem): Marta Ostrowska
  Ściemy & Błędy interpunkcyjne: Marcin Gręźlikowski
 • Desert Blues
  Scenariusz: mafia Ostrowskich
  Rysunki: Marta Ostrowska
 • The Numb Area epizod 1 oraz 2
  Scenariusz i rysunki: Marta "rysuję jak karabin maszynowy" Ostrowska
 • Czytanie komiksów w kiblu
  Pasqd
 • Muminki jakie są
  Błędny Komboj
 • Poczytaj mi Gajosie: Cytaty spod krasnej gwiazdy, czyli urywki dla rozrywki
  Gajos
 • Odsłaniamy T4
  Struś i inni

[Andrzej]


"Wieczna wolność" tom 3: "Objawienie"
Tytuł oryginału: Révélation
Scenariusz: Joe Haldeman
Rysunki: Marvano
Kolory: Bérengere Marquebreucq
Tłumaczenie: Bartek Chaciński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 11.2003
Liczba stron: 56
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł
ID: 0607
Ostatni niezunifikowani ludzie, uciekając przed potężną cywilizacją klonów, osiedlili sie na planecie Médius. Ich prześladowcy ich tam jednak odnaleźli. Postanawiają uciec do przyszłości, na pokładzie statku "Time Warp", i wrócić dopiero po dziesięciu latach. Awaria pokrzyżuje ich plany i zmusi do wcześniejszego powrotu na platetę, która - ku ich zdziwieniu - okaże się całkiem wymarła. By rozwiązać tę zagadkę, postanawiają udać się z powrotem na Ziemię.
[Błażej - Lagafium]


"Yans" tom 6: "Planeta czarów"
Tytuł oryginału: La planète aux sortilèges
Scenariusz: André-Paul Duchâteau
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 0608
Kolejny tom z cyklu przygód Yansa - agenta podróżującego w czasie. Okrutna królowa Ardelia ściga Yansa i jego ukochaną Orchideę. Kochankowie trafiają na opuszczoną planetę, która skrywa w sobie wiele tajemnic.
[Egmont Polska]


"Zeszyty Komiksowe" nr 1: "Antybohater"
Redaktor naczelny: Michał "Błażej" Błażejczyk
Okładka: Bartosz Minkiewicz
Wydawca: Michał "Błażej" Błażejczyk
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 52
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Częstotliwość: półrocznik (imprezownik)
Cena: 12,00 zł
ID: 0609
Spis treści:

 • "Kim jest antybohater" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Antybohater w kinie: mission impossible?" Paweł Szarek
 • "Wilq - realny antybohater" Damian "hans" Handzelewicz
 • "Na jeża patrząc wilkiem" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Benek Dampc a sprawa antybohaterska, czyli krótko o rodzącym się (anty)bohaterze" Paweł "Kurczak" Zdanowski
 • "Dwa buty pod ścianą, czyli antybohater w komiksie polskim" Michał 'Błażej' Błażejczyk
 • "Między podajnikiem papieru a wałkiem tonera" Marek Turek
 • "Antybohaterowie są zmęczeni. Spostrzeżenia o cechach i roli antybohaterów w ukraińskich komiksach" Maciej Sokal
 • "Antybohater w mandze" Tomasz "Gato" Gawroński
 • "Małżeństwo po przejściach, czyli antybohater w komiksie w Europie i USA" Michał "Błażej" Błażejczyk
 • "Lotem Kurczaka wokół antybohaterów, czyli za co ich tak naprawdę lubimy" Paweł "Kurczak" Zdanowski
 • "Podsumowanie roku 2003 na polskim rynku komiksowym" Jarek Obważanek
 • "XV: raport pierwszy, sierpień 2003 - luty 2004" Tomasz Kontny
 • Wywiady z Rafałem Skarżyckim, Tomaszem Leśniakiem, Bartoszem Minkiewiczem, Jerzym Szyłakiem i Dennisem Wojdą

[Błażej - Zeszyty Komiksowe]


przykładowe plansze

"Zemsta hrabiego Skarbka" tom 1: "Złote ręce"
Tytuł oryginału: Deux Mains d'Or
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Mistrzowie Komiksu
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 01.2004
Liczba stron: 56
Format: 22 x 29,5 cm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 0610
Akcja komiksu toczy się w Paryżu w czasach Wiktora Hugo, w kręgach artystycznych. Oto długo skrywana afera nagle wybucha z całą mocą: tajemniczy polski hrabia Mieszko Skarbek wydaje się mieć przytłaczające dowody przeciwko słynnemu marszandowi, Danielowi Northbrookowi. Rzekomo posiada on wszystkie dzieła młodego i uznanego za wybitnego, ale przedwcześnie zmarłego malarza, Louis Paulusa, jednak hrabia ma świadka - byłą modelkę malarza Magdalenę - która twierdzi, że to nieprawda. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi.
[Błażej - Lagafium]


 

 

środa, 17.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 12/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0572


"Neon Genesis Evangelion" tom 3
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 15.03.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 176
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
ID: 0571


 

 

środa, 17.03.2004
zapowiedzi
Zmiany w zawartości ostatniego "AQQ" Tkaczyka

"AQQ" nr 31 będzie miało swoją premierę na 4 WSK w Warszawie 20 marca. Mimo prób nie udało się wydać magazynu wcześniej. W stosunku do poprzednich zapowiedzi nastąpiły zmiany w zawartości. Nie ukaże się starszy komiks Jakuba Rebelki, a na jego miejsce opublikowany będzie krótki żart erotyczny Mazura i Krzętowskiego "Obcy - przebudzenie". Do tekstów dodaliśmy wspomnienie o zmarłym niedawno prof. Jerzym Skarżyńskim, twórcy m. in. "Janosika". Tekst Błażeja podsumowujący sytuację komiksu w ub. roku na rynku frankofońskim, dostępny już w internecie, zastąpiliśmy tekstem dr Tomasza Marciniaka o stereotypach Rosjanina w komiksie. Mamy też coś w rodzaju relacji z festiwalu w Angouleme z omówieniem zwycięzcy tegorocznej edycji i zdobywcy Grand Prix - Zepa oraz komentarz uczestnika imprezy - Duńczyka Pawa Mathiasena, redaktora i wydawcy magazynu "Fahrenheit". Mamy tez aż 13 stron recenzji tego co ukazało się od końca wakacji, aż do teraz, a i tak nie udało nam się omówić wszystkich pozycji. Nowe AQQ liczy sobie 80 stron, nie ma kolorowej "Komixoramy", ale ma kolorowy plakat-kalendarz formatu A2 z rysunkiem Prosiaka. Cena pozostała bez zmian - 14 zł.

Ten numer jest ostatnim takim AQQ redagowanym przez Witolda Tkaczyka i wydawanym przez poznańskie Zin Zin Press. Nie wiadomo, czy tytuł będzie się jeszcze ukazywał. Wobec planów potencjalnego nowego wydawcy, który chce uruchomić nowy magazyn komiksowy o profilu fantastycznym, pod dużym znakiem zapytania stoi możliwość przejęcia przez niego pisma krytycznego. Zin Zin Press skupi się teraz na wydaniach albumowych.
[Witold Tkaczyk]


 

 

wtorek, 16.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Naruto" tom 5: "Podjąć wyzwanie"
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,00 zł
ID: 0570
Kakashi wysuwa kandydatury Naruto, Sasuke i Sakury do wzięcia udziału w egzaminach na chuninów! Jeszcze przed rozpoczęciem testów, jeden z uczestników wyzywa Sasuke na pojedynek. Zanosi się na potężną burzę! Zbierają się współuczestnicy - niektórzy wyglądają dziwnie, inni wyglądają na potężnych wojowników!
[J.P.Fantastica]


 

 

wtorek, 16.03.2004
zapowiedzi
"Michel Vaillant" na WSK

W przededniu kinowej premiery filmu "Michel Vaillant" Motopol - Twój Komiks wypuszcza kolejny album serii. Tym razem zamiast wyścigów - pościg za groźnymi przestępcami sprowadzającymi nieświadomą młodzież na złą drogę. Czy będzie to droga do więzienia? A może Michel Vaillant tym razem okaże się bezsilny w obliczu przestępczej rzeczywistości?

Premiera komiksu nastąpi na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Już od dzisiaj można go zamawiać drogą wysyłkową w sklepie internetowym wydawnictwa.
[Motopol - Twój Komiks]


 

 

wtorek, 16.03.2004
www
Magazyn KZ powraca po dłuższej przerwie

 

W sieci pojawił się długo oczekiwany, 25 numer magazynu KZ. W nim obszerne podsumowanie 2003 roku - top 10, 6 razy naj, wydawcy i omówienia rynków francuskiego i amerykańskiego (ale nie tego spod znaku "S"). Ponadto przygotowaliśmy materiał poświęcony Dave'owi McKeanowi, który już w sobotę pojawi się na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Nie zabrakło jak zwykle sporej garści recenzji, list przebojów, stałych działów i felietonów. Warto również zerknąć do kuźni, gdzie zamieściliśmy plansze z kilku nowości, które już niebawem pojawią się na księgarskich półkach. Zapraszamy do lektury!
[pookie]


 

 

wtorek, 16.03.2004
zagranica
Połowa ze stu naboi

"100 naboi" Briana Azzarello i Eduardo Risso zbliża się do połowy, ale z numeru na numer zwalnia tempo. Dopiero co seria ukazywała się w cyklu dwumiesięcznym, a już stała się kwartalnikiem. Numer 49, kończący trylogię "In Stinked" pokazującą dalsze losy narkomana Jacka, pojawił się kilka dni temu, a szczególnie oczekiwany numer 50 DC Comics planuje dopiero na czerwiec. Na półmetku serii autorzy mają zdradzić odpowiedzi na kilka palących stałych czytelników pytań, a zawsze tajemniczy Agent Graves nadal będzie stosował swe stare sztuczki i wręczy kolejnej ofiarze niesławny neseser zawierający pistolet i 100 nienamierzalnych naboi. Numer 50 będzie miał 8 stron więcej, niż standardowy zeszyt.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 16.03.2004
zagranica
Batman walczy z wilkołakiem Sama Kietha

Sam Kieth pisze i rysuje nadnaturalną historię, w której Batman będzie musiał zmierzyć się z tajemniczym wilkołakiem, znanym jako Scratch. Po serii zaginięć dzieci, Batman prowadzi śledztwo w miasteczku, które może ukrywać mroczną tajemnicę. Czy młodociany wilkołak Scratch jest winny, czy też może zna on mroczną prawdę, kryjącą się pod powierzchnią tego osobliwego miasta? Pierwszy zeszyt autorskiej opowieści Sama Kietha zatytułowanej "Scratch" DC Comics zapowiedział na czerwiec.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 16.03.2004
filmy
"Blade: Trinity" później

Studio New Line Cinema ogłosiło, że amerykańska premiera filmu "Blade: Trinity" została przełożona na 10 grudnia. To oznacza, że trzeci obraz o łowcy wampirów do kin trafi o cztery miesiące później, niż to pierwotnie zakładano.
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

poniedziałek, 15.03.2004
zapowiedzi
Okładka "Achtung Zelig!"

W piatek, 12 marca, w godzinach wieczornych na poznańskiej imprezie poswięconej fantastyce Pyrkon została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie okładka albumu "Achtung Zelig! Druga wojna" (widoczna po lewej) wraz z przykładowymi 4 planszami komiksu. Materiały do prezentacji pochodziły z próbnych wydruków wykonanych 4 marca w drukarni Multipress w Krakowie.

Na spotkaniu poświęconym tej opowieści graficznej Witold Tkaczyk (AQQ/Zin Zin Press) współwydawca (wraz z Kulturą Gniewu) komiksu opowiedział o historii jego powstawania oraz podjął próbę opisu i interpretacji niektórych zawartych w dziele wątków. Odniósł się też do opublikowanej tego dnia recenzji komiksu na łamach dziennika "Rzeczpospolita".

Sam komiks trafi na początku tygodnia do dystrybutora, a stamtąd do sprzedaży w sieci Empików oraz do kilku księgarni komiksowych.
Oficjalna premiera "Achtung Zelig! Druga wojna" będzie miała miejsce w sobotę, 20 marca, na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Album będzie sprzedawany tam w promocyjnej cenie 25 zł na stoisku Centrum Komiksu na parterze oraz na wspólnym stoisku Kultury Gniewu i Zin Zin Press na VI piętrze. Będzie też można zdobyć autograf jego twórcy Krzysztofa Gawronkiewicza.
[Witold Tkaczyk]


 

 

poniedziałek, 15.03.2004
na żywo
Prezentacja "Patterna" i "Prawie 48 stron"

Mandragora nadesłała po dwie przykładowe plansze z dwóch zapowiadanych na WSK komiksów polskich autorów: "Patterna" Piotra "Gene" Kowalskiego (scenariusz) i Rafała Gosienieckiego (rysunki) oraz "Prawie 48 stron": "Maćka. Komixu: Rewelacji" Tobiasza Piątkowskiego (scenariusz) i Roberta Adlera (scenariusz i rysunki).

Więcej informacji o obu pozycjach znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 15.03.2004
na żywo
Prezentacja "Dogmatu"

Wydawnictwo Studio Domino zaprezentowało przykladowe plansze z albumu "Dogmat" tom 1: "Prolog" autorstwa scenarzysty Łukasza Chmielewskiego i rysownika Piotra Białczaka. Komiks będzie miał premierę na WSK.

Więcej informacji na jego temat znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

poniedziałek, 15.03.2004
filmy
Cillian Murphy jako Scarecrow

Cillian Murphy wcieli się w rolę Jonathana Crane'a, czyli Scarecrowa w filmie "Batman Begins" Christophera Nolana. Informacja ta od dawna krążyła w formie plotki, a dopiero w ostatnich dniach aktor oficjalnie ją potwierdził. Wcześniej wiadomo było jedynie, że ma wcielić się we wroga głównego bohatera.

Ekipa zakończyła już realizację ujęć w Islandii, które pojawią się w początkowej części obrazu, i przenosi się do Londynu, gdzie będą realizowane główne zdjęcia do filmu.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 14.03.2004
zapowiedzi
"Tfur" nr 3 na WSK

"Tfur" nr 3, który nie pojawił się na ostatnim MFK, jest już w druku. Jeśli tym razem nic się nie stanie, numer ukaże się na WSK. Spis treści podaję poniżej. Poza wymienionymi tytułami, dorzuconych zostało kilka grafik zapowiadających następny numer.

Redakcja poszukuje kogoś znającego PHP do zaprojektowania technicznej strony nowej witryny "Tfora".

Spis treści

 • Nevermore
  Rysunki: Siostra tygrysa
  Scenariusz: Sasori
  Marudzenie i pomysł: Andrzej
 • Soł Diip (przykładowa plansza)
  Szalet
 • Wiewiórka
  Szalet
 • Zielone Opowieści
  Scenariusz: Błędny Komboj
  Rysunki: Andrzej
 • Rick Spacey: Red Rose
  Scenariusz i Rysunki: Clarence
 • Antywariat
  Scenariusz i Rysunki: Jwzha
  Tusz: Andrzej
 • Powrót do Oz
  Talent & Kombosy Żelpenem (oraz piórkiem): Marta Ostrowska
  Ściemy & Błędy interpunkcyjne: Marcin Gręźlikowski
 • Desert Blues
  Scenariusz: mafia Ostrowskich
  Rysunki: Marta Ostrowska
 • The Numb Area epizod 1 oraz 2
  Scenariusz i rysunki: Marta "rysuję jak karabin maszynowy" Ostrowska
 • Czytanie komiksów w kiblu
  Pasqd
 • Muminki jakie są
  Błędny Komboj
 • Poczytaj mi Gajosie: Cytaty spod krasnej gwiazdy, czyli urywki dla rozrywki
  Gajos
 • Odsłaniamy T4
  Struś i inni

Redaktor naczelny: Andrzej
Okładka: Siostra Tygrysa
Wydawca: Andrzej
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 100
Format: A5+
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: własna
Cena: 8,00 zł

[Andrzej]


 

 

niedziela, 14.03.2004
na żywo
Dodatkowa prezentacja "Nerwolwera"

Specjalnie dla czytelników WRAKa Kultura Gniewu udostępniła dodatkową planszę z zapowiadanego na WSK albumu "Nerwolwer" Tomasza Niewiadomskiego. Strona ta, podobnie jak poprzednio zaprezentowane trzy, jest kolorowa, chociaż w druku będzie czarno-biała.

Więcej informacji o albumie znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

niedziela, 14.03.2004
imprezy
Studio Domino taniej na WSK

Podczas 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych będzie można nabyć publikacje Studia Domino w promocyjnych cenach.

 • Nowy album "Dogmat" tom 1: "Prolog" blisko 10% taniej.
 • "Przebudzone legendy" akt 1: "Dziewanna", "Tomuś": "Choroba Maliny", "Prima Aprilis" około 10% taniej.
 • Archiwalne numery magazynu "Znakomiks" (od 1 do 7) o prawie 30% taniej.

[Andrzej Baron]


 

 

niedziela, 14.03.2004
konkursy
Dwa konkursy na Polconie 2004

Organizatorzy Polconu 2004 ogłosili dwa konkursy komiksowe. Na krótką formę, podobnie jak w zeszłym roku (regulamin poniżej), oraz na komiks o temacie "Do gwiazd". Interpretacja tego tematu jest dowolna. Komiks ma mieć obiętość 1-2 stron w czerni i bieli. Prace do końca czerwca należy przesyłać:

 • w wersji elektronicznej (zapewniającej dobrą jakość wydruku) na adres mailowy
 • w wersji papierowej (plansze A3) na adres ZKF AD ASTRA, ul. Kazimierza Wielkiego 21, 65 047 Zielona Gora

Najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach periodyku komiksowego "Tartak". Rozstrzygnięcie konkursu na Polconie 2004 w Zielonej Górze.

Regulamin konkurs na krótką formę komiksową

 1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich.
 2. Tematyka komiksów: szeroko pojęta fantastyka.
 3. Technika wykonania prac dowolna.
 4. W konkursie mogą wziąć udział jedynie komiksy nigdzie dotąd niepublikowane.
 5. Prace nadesłane na konkurs nie powinny przekraczać ilości 10 plansz i nie powinny być krótsze niż 1 plansza.
 6. Plansze wyłącznie w formacie A3 (297 x 420 mm), powinny na odwrocie posiadać czytelnie napisany tytuł pracy i numer strony oraz tzw. "godło" czyli hasło oznaczające autora. Dane autora (-ów): imię, nazwisko i dokładny adres; powinny być dołączone w osobnej kopercie, również podpisanej godłem.
 7. Prace powinny być zapakowane w podpisaną sztywną teczkę, co umożliwi ich zwrot za pośrednictwem poczty (kserokopie nie podlegają zwrotowi).
 8. Prace należy przesłać do końca czerwca 2004 roku na adres: ZKF AD ASTRA, ul. Kazimierza Wielkiego 21, 65-047 Zielona Góra.
 9. Do udziału w konkursie dopuszczone będą wyłącznie prace spełniające warunki regulaminu.
 10. Prace eksponowane będą na wystawie konkursowej podczas trwania XIX Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2004 w Zielonej Górze.
 11. O wynikach konkursu zadecyduje głosowanie jury.
 12. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości zamknięcia XIX Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2004 w Zielonej Górze.
 13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji wybranych fragmentów prac w informatorze imprezy oraz w materiałach prasowych i internecie jako formę promocji autora i konwentu.
 14. Po zakończeniu wystawy, w biurze konwentu można będzie odebrać oryginały prac konkursowych, lub w ciągu trzech miesięcy zostaną odesłane pocztą.

[Andrzej Diaczuk]


 

 

sobota, 13.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Legend of Lemnear" tom 1
Scenariusz: Kinzi Yoshimoto
Rysunki: Satoshi Urushihara
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Gakken Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 260
Format: 14,3 x 20,5 cm
Oprawa: miękka z obwolutą + pudełko
Papier: offsetowy (4 strony kredowy)
Druk: czarno-biały (4 strony kolorowy)
Dystrybucja: wysyłkowa i specjalistyczne
Cena: 37,00 zł
ID: 0568


"W.I.T.C.H." nr 28
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: dwutygodnik
Cena: 4,90 zł
ID: 0569


 

 

sobota, 13.03.2004
na żywo
Plakaty dołączone do "KKK" nr 23

Przedstawiam plakaty, które będą losowo dodawane do każdego egzemplarza "KKK" nr 23. Plakaty są w formacie A3.

Więcej informacji na temat numeru znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jan Korczyński - KKK]

Jeż Jerzy


Psi Faktor


Wilq


Sunrise


 

 

sobota, 13.03.2004
na żywo
Prezentacja "Barbarzyńców"

Rafał Urbański nadesłał przykladowe plansze z pierwszego tomu serii "Barbarzyńcy" zatytułowanego "Klątwa", którego premiera przewidziana jest na 4WSK. Autorami cyklu są Urbański (scenariusz i kolory), Janusz Ordon (rysunki) oraz Norbert Rybarczyk (storyboard).

Więcej informacji na temat albumu znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 12.03.2004
zagranica
Ostatnio wydane na rynku frankofońskim

"Kid Paddle" tom 9: "Boing! Boing! Bunk!"
Scenariusz: Midam
Rysunki: Midam
Wydawca: Dupuis
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 8,20 €


 

 

piątek, 12.03.2004
zapowiedzi
Mandragora - opóźnienia i nowe informacje

Mandragora poinformowała, że zapowiadane przez nią na luty zeszyty "Darkness" część 4 oraz "Rising Stars" część 1 będą miały swą premierę na 4WSK razem z wszystkimi czterema premierami marca. Wydawca przeprasza za niewybaczalne opóźnienie, na które nie miał wpływu.

Mandragora ujawniła też dotąd nieznane ceny dwóch tytułów zapowiadanych na marzec. "Pattern" autorstwa Kowalskiego i Gosienieckiego będzie kosztował 19,90 zł (jego ostateczna objętość to 68 stron), natomiast "100 naboi" tom 7: "Stracone jutro" cz. 3 autorstwa Azzarello i Risso będzie miał cenę 26,90 zł.

Więcej informacji na temat wszystkich pozycji znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 12.03.2004
na żywo
Prezentacja "KKK" nr 23

Przedstawiam przykladowe plansze z "KKK" nr 23, którego premiera nastąpi na 4WSK, a do szerokiej sprzedaży trafi pół miesiąca później.

"Cień Orła"
scen. Mirosław Mańko, rys. Antoni Serkowski

"Sunrise" epizod 4: "Daj Buziaka, Panie Bungle"
scen. Miłosz Sroka, rys. Mateusz Kołek

"Wilq": "Przepowiednia"
scen. Tomasz Minkiewicz, scen i rys. Bartosz Minkiewicz

Więcej informacji na temat numeru znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jan Korczyński - KKK]


 

 

piątek, 12.03.2004
spotkania
Rusek o propagandzie antykomiksowej w PRL

Instytut Książki i Czytelnictwa zaprasza na spotkanie z mgr Adamem Ruskiem z Biblioteki Narodowej, którego tematem będzie "Imperialistyczna kultura wychowuje morderców" - propaganda antykomiksowa w Polsce w latach 1948-1955. Spotkanie odbędzie się 17 marca o godz. 10:00 w sali nr 1200/1201 na pierwszym piętrze Biblioteki Narodowej (Warszawa, al. Niepodległości 213) - wejście B.
[Hihnt]


 

 

czwartek, 11.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Kaczor Donald" nr 11/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0566


"KGB" nr 20
Redaktor naczelny: Hubert Ronek
Okładka: Hubert Ronek
Wydawca: Hubert Ronek
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 36
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna
Cena:
ID: 0567
Nowy numer to sprawdzona, lecz silna jak nigdy ekipa: Lucek ze swoją gadką, Roman z nowymi nieprzeciętnymi przygodami Nomico, Maciej w felietonie i jednoplanszówkach, Marek Turek w czerni i bieli, Daniel Gizicki jako inni, Piotrek Machłajewski jak zwykle zaskakująco i niesamowicie, Krzysiek Kozłowski i Hubert Ronek w epizodach "Krainy Herzoga", ten drugi także w sporej dawce publicystycznej, wśród której teksty związane z łódzkim konwentem.

Do dostania przez pocztę, będzie też na WSK. A następny już na lubelski TRACH!
[Hubert Ronek]


 

 

czwartek, 11.03.2004
na żywo
Prezentacja "Morfołaków" i "Fastnachtspiel"

Wydawnictwo Imago.com.pl zaprezentowało przykładowe epizody z dwóch planowanych na WSK albumów: pierwszego tomu "Morfołaków" Skrodzkiego i Skutnika oraz trzeciego tomu "Fastnachtspiel" Marka Turka zatytułowanego "Bezsensowny Styks". Pierwszy komiks będzie kosztował 14,90 zł a drugi 11,90 zł. Podczas WSK będzie można kupić je taniej - "Morfołaki" za 12,90 zł a "Fastnachtspiel" za 9,90 zł.
[informacja Marek Turek, tekst Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 11.03.2004
imprezy
TRACH! - nowe informacje

Przypominamy, że w dniach 16 - 18 kwietnia odbędzie się w Lublinie impreza komiksowa TRACH! Na dzień dzisiejszy pewne atrakcje całego spotkania to:

 • Jerzy Szyłak (jako autor i teoretyk)
 • wystawa prac młodych Polaków (tytaj na razie pewne nazwiska to Marek Turek i Hubert Ronek)
 • wystawa komiksów Katarzyny Hołdy (nowa twarz)
 • wystawa zinów (okładki, ale również plansze typowo zinowych komiksów zagranicznych i polskich, z najgłębszego podziemia)

Poza tym będą oczywiście projekcje filmów komiksowych, typowa giełda, spotkania z autorami, wydawcami, redakcjami pism i twórcami zinów, prelekcje czy też spotkania tematyczne.
[Hubert Ronek]


 

 

czwartek, 11.03.2004
wystawy
Postprzemysłowe graffiti

W dniach 12-20 marca roku w Krakowie, we Włoskim Instytucie Kultury na ulicy Grodzkiej 49, będzie prezentowana wystawa komiksu zatytułowana "Postprzemysłowe graffiti". Wstęp bezpłatny. Godziny otwarcia 10:00-18:00.

Sprayliz
Elizabetch to bohaterka komiksu Luki Enocha, uczennica liceum o wielkim zamiłowaniu do graffiti, podpisująca się pod swoimi pracami pseudonimem SprayLiz. Niezależna i zbuntowana, żyje na przedmieściach miasta pełnych starych i opuszczonych kompleksów fabrycznych. W otaczającej ją rzeczywistości jedynym schronieniem dla młodzieży jest undergrandowe centrum socjalne "II Macondo". Tam organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne oraz inne imprezy kulturalne skierowane do młodych ludzi. SprayLiz buntuje się przeciwko rzeczywistości, manifestując swoje niezadowolenie za pomocą graffiti, które nieco ubarwia szare budynki opuszczonych fabryk. Luca Enoch, legenda niezależnego włoskiego komiksu, ukazuje w nowej formie współczesne problemy dużych miast.

Strane Storie
"Strane Storie" to czasopismo eksperymentalne, które tworzą literaci, ilustratorzy, rysownicy i scenografowie. Wyspecjalizowane w ilustracjach i komiksie początkowo wydawane było co miesiąc przez dom wydawniczy Lo Stregatto. Obecnie ukazuje się co pół roku nakładem Vittorio Pavesio Production, jednego z najbardziej znanych edytorów. Ideą przewodnią czasopisma jest pokazanie, że literatura i komiks są bliskimi sobie środkami ekspresji, dysponującymi podobną siłą przekazu. Właśnie dlatego autorzy proponują czytelnikom narracje zarówno prozą, jak i za pomocą obrazu. Prace zaprezentowane na wystawie przeniosą widzów w zupełnie inny i fantastyczny świat.
[frycek]


 

 

czwartek, 11.03.2004
wystawy
Kultura Gniewu w Awangardzie

W piątek 12 marca o godz. 19:00 w piwnicach Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy komiksów z Kultury Gniewu, ostatniej już części projektu "Komiks w Awangardzie".

Wydawnictwo Kultura Gniewu to właściwie jednoosobowy projekt autorski realizowany przez Jarka Składanka od 2000 roku. Składankowi udało się stworzyć niezależne wydawnictwo, które jest przestrzenią dla komiksów zaangażowanych ideowo, poruszających drażliwe kwestie społeczne, komiksów trudnych i bezkompromisowych, a przez to niezwykle potrzebnych. To tu publikują swoje prace Krzysztof "Prosiak" Owedyk i Dariusz "Pała" Palinowski, legendy sceny HC-Punk; Jakub Rebelka, przedstawiciel najmłodzszego pokolenia polskich komiksiarzy i Krzysztof Gawronkiewicz, którego komiks "Achtung Zelig!" do scenariusza Krystiana Rosińskiego ukaże się nakładem Kultury Gniewu pod koniec marca.

Obok wymienionych twórców na wystawie zostaną pokazane również komiksy Ryszarda Dąbrowskiego, Janka Kozy, Tomasza Niewiadomskigo, Mateusza Skutnika i Benedykta Szneidera.

Obecność na otwarciu zapowiedzieli Jarek Składanek i Tomasz Niewiadomski.

Wejście na wernisaż przez pub Gumowa Róża.
[Beata Bełzak]


 

 

czwartek, 11.03.2004
imprezy
Program 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych

Nastąpiły zmiany w programie 4 Warszawskich Spotkań Komiksowych. Wszystkie dotyczą małej sali. Po pierwsze konkurs na plansze komiksowe telewizji 4fun.tv odbędzie się o 13:00. Do wygrania w nim będzie stała współpraca z kanałem. Po drugie o 15:30 odbędzie się spotkanie z organizatorami MFK w Łodzi. Pozostałe punkty programu nie uległy zmianom. Pełny plan imprezy znajdziesz tutaj.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 11.03.2004
imprezy
List otwarty do wszystkich miłośników komiksu

Witold Idczak wystosował list otwarty do wszystkich miłośników komiksu. Można go przeczytać na stronie Komiks Forum. Dotyczy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Idczak opisuje mechanizmy organizacji tej imprezy wytykając wszelkie błędy, jakie popełniają osoby w to zaangażowane. Zaprasza też do dyskusji na ten temat wszystkich, których interesuje los MFK.
[Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 09.03.2004
zapowiedzi
"KKK" nr 23 wcześniej

Po raz pierwszy w historii "KKK" będzie miało premierę przed zapowiadaną datą wydania. 20 marca na stoisku wydawnictwa Atropos będzie można nabyć 23 numer "KKK", na pół miesiąca przed jego skierowaniem do szerokiej dystrybucji i to po wyjątkowej cenie.

Z okładki Wilq Bartosza Minkiewicza wprowadza w temat "Superbohaterowie", a w środku same sławy: "Wilq Superbohater" (Bracia Minkiewiczowie), "Jeż Jerzy" (Skarżycki/Leśniak), "Dust" (Truściński), "Benek Dampc" (Szyłak/Nowakowski), "Alma" (Gałek/Zabdyr), "Cień orła" (Mańko/Serkowski), "ProRock" (Franzblau/Gałek/Jędrzejewski), "Sunrise" (Sroka/Kołek) i "Mordechaj" (Franzblau/Cabała).

Ponadto spora dawka publicystyki: wywiad z Bartoszem i Tomaszem Minkiewiczami ("Promują się ci, którzy nic nie robią"), wywiad z Mateuszem Skutnikiem ("Mam nadzieję, że nie popadnę w sztampę"). Artykuły na temat komiksowych superbohaterów Ameryki, Japonii i Polski, indeksy "10 zawsze gotowych Superbohaterów" i "10 Superłotrów wszechczasów". Do tego "Batman", "Powers", "Marvels", "Kot rabina", "Miasto Grzechu", filmy i gry. Jak zawsze dawka bieżących tematów w działach "po lekturze", i "zapowiedzi" oraz felietony Tobiasza Piątkowskiego i Rafała Skarzyckiego.

Do numeru zostanie dołączony jeden z czterech plakatów: Wilq, Jeż Jerzy, Sunrise lub Psi Faktor.
[Jan Korczyński - KKK]


 

 

wtorek, 09.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Gigant poleca" tom 39: "Mistrz obiektywu"
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 12 x 19 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 7,95 zł
ID: 0565


 

 

wtorek, 09.03.2004
zapowiedzi
Michel Vaillant zamiast Gilberta Saint-André

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks informuje, że z powodu otrzymania od licencjodawcy uszkodzonych klisz kolorowych sron, komiks "W kręgu podejrzeń" tom 5: "Równoległe śledztwa" ukaże się dopiero w kwietniu. W zamian za to, w marcu ukaże się w przyspieszonym tempie "Michel Vaillant" tom 4: "Nocna jazda". Premiera komiksu nastąpi na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych.
[Motopol - Twój Komiks]


 

 

poniedziałek, 08.03.2004
imprezy
Program 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych

20 marca w warszawskim Kinie Grunwald (Al. Niepodległości 141) odbędą się 4. Warszawskie Spotkania Komiksowe. Cena wejściówki wynosi 10 zł.

Program imprezy

Sala Kinowa

9:00-9:30

 

Uroczyste otwarcie 4 Warszawskich Spotkań Komiksowych

9:30-10:00

 

Spotkanie z wydawcą: Mandragora

10:00-11:00

 

Spotkanie z wydawcą: Egmont

11:00-12:00

 

Spotkanie z autorem: Marvano

12:00-13:00

 

Spotkanie z autorami: Mateusz Skutnik, Janusz Ordon

13:00-14:00

 

Spotkanie z autorem: Grzegorz Rosiński

14:30-15:30

 

10 lat Jeża Jerzego: Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki

15:30-16:30

 

Konkurs: Jeż Jerzy 10-latek

16:30-17:30

 

Spotkanie z autorem: Dave McKean

Galeria

10:00-11:00

 

Autografy: bracia Minkiewiczowie

11:00-12:00

 

Autografy: Bogusław Polch, Jerzy Szyłak, Robert Adler, Fil, Termos, Rafał Gosieniecki

12:00-13:30

 

Autografy: Marvano

13:30-14:30

 

Autografy: Szarlota Pawel, Papcio Chmiel, Tadeusz Baranowski, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki

14:30-16:00

 

Autografy: Grzegorz Rosiński

16:30-17:30

 

Autografy: Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski, Marek Turek, Mateusz Skutnik, Janusz Ordon, Rafał Urbański, Piotr Kowalski

17:30-19:00

 

Autografy: Dave McKean

Mała sala

9:30-10:30

 

Konkurs na plansze komiksowe telewizji 4fun.tv

10:30-11:30

 

Autorzy Kultury Gniewu: Tomasz Niewiadomski, Ryszard Dąbrowski

11:30-13:00

 

Warsztaty: Grzegorz Rosiński

14:00-15:30

 

Warsztaty: Marvano

16:00-17:00

 

Konkurs: Jeż Jerzy - portret własny

Przez cały czas trwania imprezy czynna będzie giełda komiksu na VI piętrze.

Kontakt z organizatorami:
Centrum Komiksu
Al. Niepodległości 148
02-554 Warszawa
telefon: 848 89 61
kom.: 601 24 66 70
kom.: 600 42 05 14
e-mail: centrumkomiksu(at)plusnet.pl

[Jarosław Składanek]


 

 

niedziela, 07.03.2004
zapowiedzi
Kultura Gniewu i Zin Zin Press na WSK

Kultura Gniewu zaprezentowała pełną listę swoich zapowiedzi na najbliższe Warszawskie Spotkania Komiksowe. Poniżej prezentuję opracowane przez wydawcę opisy wszystkich pozycji oraz prawie wszystkie okładki. Na razie jeszcze nie mogę pokazać okładki albumu "Achtung Zelig!", którą jego współwydawca, Zin Zin Press, będzie odsłaniał po kawałku na stronie magazynu "AQQ".
[Jarek Obważanek]


 

"Achtung Zelig! Druga wojna"
Scenariusz: Krystian Rosenberg (Rosiński)
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 29,90 zł

Po 11 latach od opublikowania pierwszego epizodu na łamach "AQQ" ukazuje się pełna wersja tego legendarnego albumu. Jego akcja osadzona jest w Polsce na początku II wojny światowej jesienią 1939 roku. Zelig wraz z ojcem uciekając od wojennej zawieruchy natykają się na grupę żołnierzy niemieckich, którym przewodzi tajemniczy karzeł o paranormalnych zdolnościach wynajęty przez nazistów do spełnienia szczególnej misji. To początek niezwykłej historii, którą dalej prowadzą teksty, obrazy i wyobraźnia każdego z czytelników. Dialogi zawierają mnóstwo tajemniczych treści, które odbiorca ma szansę odczytać i zinterpretować wedle własnego uznania. Akcja jako taka ma swój logiczny ciąg liniowych zdarzeń. Rysunek jest niezwykle realistyczny, choć w części przedstawia postacie z krainy fantazji. Warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne rozwiązania plastyczno-literackie (np. scena bitwy, sen). Relacje między osobami dramatu, ich zachowania, przekazywane znaki stanowią po pierwsze o ciągłości akcji, po drugie jednak wikłają czytelnika w wyrafinowaną grę z autorami. Ten album jest w pewnym sensie esencją gatunku, jakim jest graficzna opowieść. Trudno byłoby ją przełożyć na inne medium, opisać w innej formie. Twórcy opowiadanie o sprawach poważnych załamują kontrapunktami z arsenału groteski, realistyczne wizualizacje przeplatają fantasmagoryjnymi stworami. Trudno nie zagłębić się w lekturę i nie dociekać jej sensu. Nie ujawni on się nam w prostej postaci, a niektórym, być może, nie objawi się wcale.

Na uwagę zasługuje też edytorska strona przedsięwzięcia. Okładka stylizowana jest na strony tytułowe magazynów z lat 40. Wewnętrzne strony są lekko zabarwione na żółto, a kreski rysunków celowo nie osiągają pełnej czerni.
[Witold Tkaczyk]


"3 przygody Sherlocka Bombla"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena:

Tadeusz Baranowski stworzył swój niepowtarzalny, poruszający wyobraźnię styl, a jego nieszablonowe poczucie humoru zyskało wielu miłośników."3 przygody Sherlocka Bombla" to drugie wydanie tego króciutkiego albumu, stanowiącego dziś gratkę dla kolekcjonerów. Pierwsze miało miejsce w 1984 roku.


przykładowe plansze
(wyjątkowo w kolorze)

"Nerwolwer. Wypił o jedną lufę za dużo"
Scenariusz: Tomasz Niewiadomski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena:

Kolejny po "Ratmanie" komiks Niewiadomskiego to wyprawa do kuchni o rozmiarach wszechświata, w towarzystwie istoty powstałej z molekuł krasnala i rewolweru!

Album przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy lubią minimalistyczny rysunek i nietypowe, purenonsensowe poczucie humoru. Jednak wszyscy, którzy podejmą wysiłek wniknięcia w strukturę świata Nerwolwera, odczytania wszystkich znaczeń i subtelnych aluzji, czeka wielka nagroda ­ możliwość dotknięcia absolutu. Jest to bowiem komiks prawdziwie metafizyczny, a jego autor, Tomasz Niewiadomski, jawi się nam jako szaman prowadzący nas wąską ścieżką ku poznaniu Bytu.


"Cierń w koronie" część 2: "Klucz"
Scenariusz: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Rysunki: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 80
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena:

Drugi tom cyklu "Cierń w koronie", komiksu, w którym równolegle istnieje świat rzeczywisty, świat fantastyczny, wreszcie świat wyobrażeń, omamów i halucynacji. Na rysunkach Owedyka funkcjonują one na równych prawach.

Lektura "Ciernia w koronie" to zafundowanie sobie niedrogiej choroby psychicznej, miejmy nadzieję, że uleczalnej po zamknięciu albumu. Nawet bardziej niż komiksowe postacie, to właśnie czytelnik traci poczucie realności, ulegając kreacji autora.


 

 

sobota, 06.03.2004
zapowiedzi
Nowy "Dilbert" w marcu

Amber na 24 marca zapowiedział premierę nowego tomu "Dilberta" Scotta Adamsa zatytułowanego "Nie wdepnij w kierownika". Autor zaprezentuje w nim niekompetencję kierowników i nonsensowne praktyki zarządu. Książka będzie miała 128 stron formatu B5 w miękkiej oprawie. Będzie kosztowała 19,80 zł. Do książki zostanie dołaczony kalendarz z Dilbertem.
[Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 06.03.2004
zapowiedzi
Amber wraca do komiksów

Amber wraca do wydawania komiksów (oczywiście nie licząc "Dilberta", którego edytor w zasadzie nie traktuje jako komiks i drukuje w innej serii). Bastion Polskich Fanów Star Wars przedstawił plan wydawniczy Ambera na pierwsze półrocze bieżącego roku. Znalazł się w nim komiks "Star Wars": "Związek" ("Union") Michaela A. Stackpole'a (scenariusz) i Roberta Teranishiego (szkic), zapowiadany na maj. Nieoficjalnie wiadomo, że opowieść ma zostać wydana inaczej, niż dotychczas zaprezentowane pozycje.

Więcej informacji na temat "Związku" znajdziesz w Zapowiedziach.
[informacja Hihnt, tekst Jarek Obważanek]


 

 

sobota, 06.03.2004
zapowiedzi
"Farma Intelectual Life" na WSK

20 marca na WSK swą premierę będzie miał mini-album pasków komiksowych o tytule "Farma Intelectual Life", znanych z Gildii czy z "Ziniola". Albumik będzie miał mały format, mały nakład (ok. 30 egz.), małą cenę, ale za to będzie sygnowany i numerowany. Będzie miał dwadzieścia kilka czarno-białych, kserowanych stron. Do kupienia na stoisku Imago.com.pl. Dodruku nie będzie, więc WSK jest jedynym miejscem gdzie "Farmę" będzie można nabyć.
[Daniel Gizicki]


 

 

sobota, 06.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Produkt" nr 21 (1/2004)
Redaktor naczelny: Michał "Śledziu" Śledziński
Okładka: Clarence Weatherspoon i Michał "Śledziu" Śledziński
Wydawca: Niezależna Prasa
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 100
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 11,90 zł
ID: 0564
W środku: drugi, ostatni epizod "originu" Strachów (Śledziu i Simson), Emilia, Tank i Profesor w "Drace na siłowni" (Filip Myszkowski), "Redaktor Szwędak" Dąbrowskiego, "9 mm" - epizod trzeci (Clarence Weatherspoon), komiksy Marka Lachowicza: "Grand Banda" (szarości: TJFK), "Pan W." oraz "Człowiek Paroovka". Do tego "Kreskufka" (Śledziu, archiwalny przedruk z "Azbestu" nr 3), cztery jednoplanszówki z serii "Fido & Mel" (Śledziu) oraz archiwalny odcinek serii "Pure Hemp" Bizona.

W tekstach druga część "Symbiozy", tym razem o adaptacjach filmowych komiksów Marvela (Chmielu), wybór 20 najlepszych komiksów 2003 roku w zestawieniu przygotowanym przez Krzysztofa Mirowskiego, "Nostalgia", czyli sentymentalna podróż Chmiela w komiksową przeszłość, wieści z zagranicy (Mirowski). W Poboczach - Quentin Tarantino (Dr Gonzo) oraz recenzje płyt (Mirski). Plus "Biały Kruk" (Mirowski) i jeszcze kilka bajerów. Kontynuacja "Gangsty '73" nastąpi w kolejnym "Produkcie".
[Produkt Crew]


 

 

sobota, 06.03.2004
www
Likwidator na cenzurowanym

Z powodu bardzo ostrych treści, nowy "Likwidator" Ryszarda Dąbrowskiego został wycofany z "Produktu" nr 21. Aby jednak zachować ciągłość serii, kontrowersyjny odcinek możesz przeczytać na stronie magazynu, gdzie został umieszczony za zgodą autora. Zamiast tego komiksu w najnowszym "Produkcie" zaprezentowany został kolejny, archiwalny odcinek serii "Pure Hemp" Bizona.
[Produkt Crew]


 

 

sobota, 06.03.2004
filmy
Oldman w roli Gordona

Gary Oldman dołączył do obsady filmu "Batman Begins" w reżyserii Christophera Nolana. Aktor wcieli się w rolę porucznika Jamesa Gordona. Zdjęcia do filmu już rozpoczęły się w Islandii. Następnie ekipa przeniesie się do Londynu. Premiera planowana jest na lato 2005.
[Jarek Obważanek na podst. Batman On Film]


 

 

piątek, 05.03.2004
zapowiedzi
"Achtung Zelig!" na WSK

Wczoraj do druku trafił album "Achtung Zelig! Druga wojna" Krystiana Rosińskiego (scenariusz) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki). Tym samym zakończyła się długa historia tworzenia tego dzieła, którego pierwsze cztery plansze ukazały się w 1993 r. w drugim numerze magazynu "AQQ". Premiera opowieści będzie miała miejsce na 4. Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Wydawcami albumu są Kultura Gniewu i Zin Zin Press.
[Witold Tkaczyk - AQQ]

plakat dołączony do "AQQ" nr 30


 

 

piątek, 05.03.2004
zapowiedzi
"Mr. Punch" opóźniony

Mag poinformował, że komiks "Mr. Punch" ["The Tragical Comedy or Comical Tragedy of Mr. Punch"] Neila Gaimana (scenariusz) i Dave'a McKeana (rysunki), który według nieoficjalnych informacji miał pojawić się w kwietniu, zostanie wydany dopiero w październiku.

W zapadającej się galeryjce nadmorskiej swojego dziadka mały chłopiec spotyka tajemniczego mężczyznę o zagadkowej przeszłości i kobietę, która wciela się w rolę syrenki. Gdy ich losy się splotą, a przeszłość wyjdzie na jaw, mały chłopiec będzie zmuszony sprostać rodzinnym tajemnicom, dziwnym marionetkom i koszmarnemu światu przemocy i zdrady, w mrocznej opowieści o dziecięcej niewinności i bólu dorosłości.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 05.03.2004
spotkania
McKean w EMPiKu

Dave McKean, ilustrator wszystkich okładek serii komiksowej "Sandman", spotka się z fanami 22 marca o godzinie 16:00 w warszawskim EMPiKu przy ul. Nowy Świat (Rondo DeGaulla) - poinformowała Katarzyna Rodek z wydawnictwa Mag. Spotkanie będzie dotyczyło rysowania komiksów. Autor będzie gościł w Polsce w ramach programu "Imagine This" British Council. Wcześniej, 20 marca, będzie gościem honorowym 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych.
[Jarek Obważanek]


 

 

piątek, 05.03.2004
zapowiedzi
"Opowiadania" zmieniają wydawcę

Premiera albumu "Opowiadania" Zbigniewa Tomeckiego (scenariusz) i Gabrieli Becli (rysunki), zapowiadanego pierwotnie na 4. Warszawskie Spotkania Komiksowe, odbędzie się w późniejszym terminie - poinformował scenarzysta. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Opóźnienie spowodowane jest zmianą wydawcy komiksu.
[Jarek Obważanek]


 

 

czwartek, 04.03.2004
sklepy
Ostatnio wydane

"Cześć" nr 2
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Glénat
Liczba stron:
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł
ID: 0563


"Kaczor Donald" nr 10/2004
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: tygodnik
Cena: 4,50 zł
ID: 0561


"W.I.T.C.H." nr 27
Scenariusz: Francesco Artibani
Rysunki: Francesco Artibani
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Disney
Liczba stron: 44
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 4,90 zł
ID: 0562


 

 

środa, 03.03.2004
zapowiedzi
"Dogmat" ze Studia Domino

Nowy album ze Studia Domino będzie miał swoją premierę podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych. Będzie to "Dogmat" tom 1: "Prolog" Łukasza Chmielewskiego (scenariusz) i Piotra Białczaka (rysunki). Komiks będzie miał 50 kolorowych stron formatu A4 w cenie 21,50 zł.

W aferę, której korzenie sięgają czasów Chrystusa, a może i dużo, dużo wcześniej,w tajemnicę, której rozwikłanie może sprawić, że nic już nie będzie tak jak dawniej, zostaje wplątany najemny morderca. Skomplikowana łamigłówka przerasta nie tylko jego, ale również inne figury i pionki rozstawione na czarno-białej szachownicy istnienia. Ale czy zawsze czarne jest czarne, a białe jest białe?
[Andrzej Baron]


 

 

środa, 03.03.2004
książki
Nowa książka Gaimana

Na koniec kwietnia Mag zapowiedział wydanie nowej książki Neila Gaimana z ilustracjami Dave'a McKeana zatytułowanej "Wilki w ścianach" ["Wolves in The Walls"]. Jej tłumaczeniem zajęła się Paulina Braiter. Książka będzie miała 54 strony w twardej oprawie i cenę 28,00 zł.

Wydawca zachęca do sięgnięcia po książkę chociażby dla samych rysunków McKeana, znanego w Polsce jako ilustrator "Koraliny" i autor okładek "Sandmana". Obrazki w "Wilkach w ścianach" wprowadzają czytelnika w niezwykły klimat tej opowieści przeznaczonej nie tylko dla dzieci. "The New York Times" uznał tę historię za jedną z 10 Najlepszych Ilustrowanych Książek dla Dzieci 2003 roku.

Pewnego razu mała dziewczynka słyszy dobiegające ze ścian drapanie, skrobanie, charczenie... Idzie do rodziców, lecz oni lekceważą zagrożenie aż do momentu, gdy ze ścian wychodzą wilki i cała rodzina musi uciekać.

Wkrótce po wydaniu książki wielki konkurs związany z "Wilkami w ścianach". Informacji o konkursie szukaj na stronach internetowych oraz w prasie po 1 maja.
[informacja Mag, tekst Jarek Obważanek]


 

 

wtorek, 02.03.2004
wydawnictwa
Egmont w 2003 roku

Przychody wydawnictwa Egmont Polska ze sprzedaży książek wzrosły w 2003 r. o 18,9% i wyniosły 27,112 mln zł. Przychody ogółem (wraz z czasopismami) wzrosły o 5% i wyniosły 65,9 mln zł.

W 2003 r. Egmont wydał 471 tytułów, w tym 344 nowości. Średni nakład wyniósł 3,861 egzemplarzy.

Struktura oferty w %

Sprzedano ponad 3 mln egzemplarzy książek (3,088).

Najlepiej sprzedające się tytuły w 2003 r. (zestawienie nie obejmuje tytułów sprzedawanych w kolportażu) wraz z liczbą sprzedanych egzemplarzy:

 • "Thorgal" tom 27: "Barbarzyńca" - 19 501
 • "Kubuś Puchatek": "Wszystko o uczuciach" - 17 793
 • "Kubuś Puchatek": "Prawdziwi przyjaciele" - 17 781
 • "Rudek i Reks" - 16 553
 • "Księga dżungli II" - 13 933
 • "Prosiaczek i przyjaciele" - 12 829
 • "101 dalmatyńczyków" - 12 636
 • "Kajko i Kokosz": "Na wczasach" - 10 978
 • "Kajko i Kokosz": "Zamach na Milusia" - 10 791
 • "Królewna Śnieżka" - 9 716
 • "Niezwykła księga hipnotyzmu Molly Moon" - 8 761
 • "W.I.T.C.H.": "Nieziemska muzyka" - 7 873
 • "W.I.T.C.H.": "Serce Salamandry" - 7 714
 • "Tygrys i przyjaciele" - 6 972
 • "W.I.T.C.H.": "Prawdziwy płomień" - 6 296
 • "W.I.T.C.H.": "Zielone palce" - 6 164
 • "Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów - rok później" - 5 761
 • "Król Złodziei" - 5 611
 • "Prosiaczek i przyjaciele" - 5 241
 • "Akademia antypatii" - 5 035
 • Kalendarz szkolny W.I.T.C.H. 2003/2004 - 53 355 (sprzedaż w klasycznych kanałach książkowych oraz w kolportażu)

W 2004 r. Egmont planuje wydać 439 nowości.
[Wirtualny Wydawca]


 

 

wtorek, 02.03.2004
imprezy
TRACH! - impreza komiksowa w Lublinie

W dniach 16-18 kwietnia odbędzie się w Lublinie w Centrum Kultury "Chatka Żaka" nowa impreza komiksowa "TRACH! - zderzenie z komiksem 2004". Główne atrakcje przewidziane są na sobotę (jak to bywa zazwyczaj podczas komiksowych imprez), czyli 17 kwietnia.

Program obecnie jest jeszcze w trakcie dogrywania, ale na pewno będzie w Lublinie Jerzy Szyłak i Marek Turek, który zaprezetuje także swoje prace na komiksowej wystawie. Kolejne atrakcje podamy, jak będą pewne. Poza tym oczywiście stałe punkty takich imprez, czyli giełda, comics session, spotkania z wydawcami i autorami.

Wyróżnikiem konwentu będzie Giełda Zinów. Organizatorzy chcą zrobić giełdę wydawnictw niezależnych, które w normalnym obiegu są bardzo często poza zasięgiem czytelników. Postarają się ściągnąć na "TRACHa" jak najwięcej takich tytułów. Zachęcają też do kontaktu wszystkich, którzy
robią ziny.

W odróżnieniu od innych dużych imprez wejście na "TRACH!" będzie bezpłatne.

Równocześnie w ramach "Zderzeń" będą odbywały się w tym samym budynku inne kulturalne sytuacje: wystawy, koncerty, filmy - kino niezależne.
[Hubert Ronek]


 

 

wtorek, 02.03.2004
filmy
Filmowe adaptacje komiksów Marvela

Marvel Studios zaprezentowały listę pięciu filmów, które zamierzają wyprodukować w 2005 roku. Planowane są:

 • "Fantastic Four" z wytwórni Fox, chwilowo bez reżysera
 • "Elektra" również z Foxa, w roli głównej Jennifer Garner, kandydatem na reżysera jest Rob Bowman
 • "Iron Man" z wytwórni New Line, scenariusz napisali Miles Millar i Alfred Gough, rolą główną zainteresowany jest Tom Cruise, na razie nie ma reżysera
 • "Ghost Rider" z wytwórni Sony, scenarzystą i reżyserem jest Mark Steven Johnson
 • "Luke Cage" ze scenariuszem Bena Ramseya, kandydatem na reżysera jest John Singleton

Inne filmy, które zamierza zrealizować Marvel, to "X-Men 3", "The Hulk 2", "The Punisher 2", "Namor", "Iron Fist", "Black Widow" i "Deathlok".

Najbliższym obrazem Marvela będzie "The Punisher", którego amerykańska premiera przewidziana jest na 16 kwietnia. Po nim do kin trafi "Spider-Man 2" (premiera 2 lipca), a następnie "Blade: Trinity" (12 sierpnia) oraz "Man-Thing" (październik).
[Jarek Obważanek na podst. Comics Continuum]


 

 

wtorek, 02.03.2004
zapowiedzi
Marcowe okładki Egmontu

Okładki wszystkich polskich albumów z marcowego pakietu Klubu Świata Komiksu już zaprezentowałem, czas najwyższy na pokazanie okładek zagranicznych. Są to w kolejności: "Batman": "Zagłada Gotham", "Czarna Wdowa": "Pajęczyca", "Kaznodzieja" tom 5: "Dumni Amerykanie", "Kombinezon bojowy Gundam Wing" tom 7: "G-Unit" tom 1, "Lorna" tom 3: "Mouse Club", "Meridian" tom 1: "Przerwane dzieciństwo", "Skorpion" tom 3: "Krzyż św. Piotra", "Strażnicy" tom 3, "Wieczna wolność" tom 3: "Objawienie" oraz "Yans" tom 6: "Planeta czarów". Do kompletu brakuje jedynie okładki pierwszego tomu "Zemsty hrabiego Skarbka" zatytułowanego "Dwie złote dłonie". Więcej informacji na temat wszystkich komiksów (opisy, ceny itp.) znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


   

 

 

wtorek, 02.03.2004
sklepy
Promocja "Rorka" - 30% taniej

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks zaprasza wszystkich do skorzystania z rabatu na zakup komiksów z serii "Rork". Promocja trwać będzie przez cały marzec, a rabat wynosi aż 30%! W promocji biorą udział albumy nr 1, 2, 3 i 5. Nie bierze w niej udziału tom 4 z powodu wyczerpującego się nakładu. Aby skorzystać z rabatu, należy zamówić co najmniej jeden dowolny komiks innej serii. Promocja prowadzona jest tylko w sklepie on-line wydawnictwa i nie będzie przedłużana. Przy okazji przypominamy o promocyjnej sprzedaży pakietów 16 serii komiksowych.
[Twój Komiks]


 

 

wtorek, 02.03.2004
gadgety
Gadgety "Joe Bar Team"

Wydawnictwo Motopol - Twój Komiks prowadzi sprzedaż akcesoriów związanych z komiksem "Joe Bar Team". Firma oferuje: czapki, koszule, koszulki, krawaty, skarpetki, szklanki, kubki, zapalniczki, torby podróżne, etui na klucze i telefony, breloczki, zapalniczki, osłony na bak, paski skórzane, piersiówki i kurtki. Więcej informacji: tel. (32) 768 33 33 w. 113 lub e-mail.
[Twój Komiks]


 

 

wtorek, 02.03.2004
wrak
"Pattern" na start!

Rafał Gosieniecki, rysownik serii "Phantasmata" i albumu "Pattern", wykonał ilustrację na ekran startowy WRAK-a. Scenariusze do obu tytułów pisze Piotr "Gene" Kowalski. "Pattern" ma zostać wydany na Warszawskie Spotkania Komiksowe przez Mandragorę.

Album opowiada alternatywną historię świata, w którym człowiek wygrał walkę z naturą. Ucieleśnił utopię ze szkła, stali i pary. Strącił z piedestału boga i zgodnie z matematycznymi wyliczeniami dąży ku szczęśliwej, wielkiej przyszłości. Dzieje się jednak coś nieprzewidzianego. Kryzys. Najwspanialsze miasto na świecie, stolicę nowej ludzkości atakuje plaga. Jednak zamiast ludzi niszczy maszyny. Kryzys wyciąga z ludzi to, co najlepsze i najgorsze. Szumowiny wypływają na wierzch. Miasto mogą uratować tylko tacy ludzie, którzy z różnych przyczyn dotychczas nie znaleźli się we wszechogarniających obliczeniach. Ludzie, których reprezentują 100 liczby po przecinku - strefa błędu. Szary urzędnik i zdeprawowany ex arystokrata. I mała dziewczynka Marie.

Osoby zainteresowane obejrzeniem poprzednich ekranów tytułowych WRAK-a zapraszam tutaj.
[Jarek Obważanek, opis Rafał Gosieniecki]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa