ARCHIWUM

zapowiedzi:

piątek, 29.06.2007
Drugie "Authority" w lipcu

 

W połowie lipca nakładem Manzoku ma ukazać się drugi tom "Authority" Warrena Ellisa i Bryana Hitcha. Poniżej przedstawiam okładkę, 8 przykładowych stron i opis komiksu nadesłane przez wydawcę.
[Jarek Obważanek]
 

przykładowe plansze

"Authority" tom 2: "Statki Albionu"
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Bryan Hitch
Liczba stron: 100
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 27,90 zł

Tak naprawdę nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy "sami". Wokół nas istnieją wymiary, w których historia potoczyła się innymi torami... a teraz jeden z nich atakuje nasz świat.

Warren Ellis i Bryan Hitch przedstawiają świat Albionu - gdzie Wielka Brytania nigdy nie utraciła statusu Imperium, gdzie współpraca z obcą rasą zaowocowała nieprawdopodobnym rozwojem technologicznym. Jednak to, co zaczęło się jak idylla obróciło się w koszmar.

By uchronić miliardy ludzi przed losem gorszym niż śmierć Authority muszą stawić czoła potędze Albionu.
[Manzoku]


zapowiedzi:

piątek, 29.06.2007
Manzoku do końca roku

Prezentuję aktualny plan wydawniczy Manzoku. Seria "Mroczne miasta" ["Les Cités obscures"] Benoit Peetersa i Francois Schuitena na razie została wstrzymana.

  wrzesień
 • "Authority" tom 3: "Zaćmienie"
 • "Koziorożec" tom 1: "L'objet"
 • "Rork" tom 7: "Powrót"
   
  październik
 • "Authority": tom 4: "Narodziny"
 • "Koziorożec" tom 2: "Electricité"
 • "Planetary" tom 1: "Dookoła świata i inne opowiadania" cz.1
   

  listopad
 • "Authority": tom 5: "Earth Inferno and Other Stories"
 • "Koziorożec" tom 3: "Deliah"
 • "Planetary" tom 2: "Dookoła świata i inne opowiadania" cz.2
   
  grudzień
 • "Authority": tom 6: "Transfer of Power" cz. 1
 • "Authority": tom 7: "Transfer of Power" cz. 2
 • "Koziorożec" tom 4: "Le cube numérique"

Dodatkowe informacje o powyższych pozycjach (objętość, ceny) znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]


zapowiedzi:

czwartek, 28.06.2007
Wakacje z Kulturą Gniewu

 

Kultura Gniewu przedstawiło swoje najbliższe plany wydawnicze. Na przełomie lipca i sierpnia ukazać się mają "Szpinak Yukiko" Frédérica Boilet oraz "Ester i Klemens" nr 1: "Trzy głowy profesora Muri" Jakuba Rebelki, natomiast we wrześniu długo oczekiwany "Black Hole" Charlesa Burnsa oraz "Śmiercionośni" Łukasza Ryłki. Poniżej przedstawiam opisy trzech tytułów udostępnione przez wydawcę. Archiwalny opis "Black Hole" znajdziesz w Zapowiedziach.
[Jarek Obważanek]
 

"Szpinak Yukiko"
Tytuł oryginału: L'épinard de Yukiko
Scenariusz: Frédéric Boilet
Rysunki: Frédéric Boilet
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Druk: czarno-biały

Historia miłosna rozgrywająca się w plenerach współczesnego Tokio. Bohater (alter ego autora) wkrótce po przyjeździe do Japonii poznaje Yukiko Hashimoto. I zakochuje się niemal od pierwszego wejrzenia. Chce z nią być nie zważając nawet na to, że ona woli innego. To gorące uczucie z jego strony i delikatny dystans, z jakim pochodzi do sprawy dziewczyna nadają dynamiki temu związkowi i całej opowieści. Randki, romantyczne kolacje, pełne zmysłowości i czułości sceny erotyczne tworzą wyjątkowo subtelny i wiarygodny obraz relacji między dwojgiem ludzi.

Graficzna powieść Frederica Boilet, łącząca elementy mangi dla dorosłych z tradycją europejskiego komiksu, dała początek nowemu gatunkowi - nouvelle manga (nowa manga), jak nurt określił sam autor. Stosowane przez niego kadrowanie przypomina formalne zabiegi takich twórców filmowej nowej fali, jak choćby Jean-Luc Godard. Z kolei atmosfera tego komiksu kojarzy się z klimatem filmów Wong Kar-waia, w których bohaterowie szukając miłości mijają się na ulicach rozświetlonych neonami metropolii.

"Szpinak Yukiko" doczekał się tłumaczenia na 8 języków i wszędzie, gdzie się ukazywał, otrzymywał entuzjastyczne recenzje prasy i cieszył się wielkim uznaniem czytelników. Boilet, któremu komiks ten przyniósł międzynarodową sławę, do dzisiaj mieszka w Japonii tworząc kolejne nouvelle manga.
 

"Ester i Klemens" nr 1: "Trzy glowy profesora Muri"
Scenariusz: Jakub Rebelka
Rysunki: Jakub Rebelka
Liczba stron: 64
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały + kolorowa wkładka

Profesor Muri to naukowiec dość ekscentryczny i niepokojący. Mieszka w starym domu na odludziu i Bóg wie, jakich okropieństw się tam dopuszcza. Nic dziwnego, że mieszkańcy miasteczka nie darzą go sympatią. A już jawną niechęć okazują dzieciom profesora.

Ta gromadka zwariowanych nastolatków - "moje największe arcydzieło", jak mówi o nich sam Muri - nieustannie pakuje się w kłopoty. Czasami kończą się one kilkoma siniakami, czasami urwaną głową.

Tym jednak razem Ester, Klemens i reszta dzieciaków ładują się w większą aferę. Na własną rękę i bez wiedzy ojca chcą rozprawić się z demonicznymi siostrami Rozenkrantz, postrachem miasteczka. Poleje się krew...

W swoim najnowszym komiksie Jakub Rebelka, twórca fantastycznego "Doktora Bryana", udowadnia, że jest jednym z najlepszych rysowników w Polsce. Zachowując swój niepowtarzalny styl próbuje jednocześnie nowych rozwiązań i wciąż olśniewa niezwykłym talentem.
[Kultura Gniewu]
 

"Śmiercionośni"
Scenariusz: Łukasz Ryłko
Rysunki: Łukasz Ryłko
Liczba stron: 76
Format: B5
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały

Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach tego komiksu.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury "Śmiercionośnych". Niezwykłą przyjemność sprawia także warstwa graficzna komiksu - świetne, czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały albumu. Jaki wyłoni się obraz?

"Kara", historia otwierająca komiks Łukasza Ryłki, zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku. Można ją przeczytać na oficjalnej stronie "Śmiercionośnych".
[Kultura Gniewu]


recenzje:

czwartek, 28.06.2007
"Na szybko spisane. 1980 - 1990"

W skrócie: Klocki Lego i kasety wideo? Nie! Przemoc i alkohol - to główne tematy wspominkowej historii, którą na szybko nakreślił Śledziu.
[Jarek Obważanek]

Przeczytaj całą recenzję.

WRAK POLECA

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa