ARCHIWUM
piątek, 31.07.2009

spotkania

Papcio Chmiel w Kalimbie

W sobotę 1 sierpnia o godz. 13:00 w warszawskiej kawiarni Kalimba Kofifi (ul. Mierosławskiego 19) odbędzie się spotkanie z Henrykiem Jerzym Chmielewskim oraz wyjątkowy wernisaż wystawy jego prac.

Autor będzie podpisywał swój najnowszy komiks "Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944...", który ukazał się w maju nakładem wydawnictwa Prószyński Media. Ponadto wszystkie dzieci będą mogły spróbować swoich sił w tworzeniu własnych komiksów, a na każdego śmiałka czekać będzie pamiątka w postaci buttona z podobiznami Tytusa, Romka i A'Tomka.

Wystawa oryginalnych plansz z pożegnalnego tomu "Tytusa, Romka i A'Tomka" czynna będzie w Kalimbie do końca sierpnia.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

Papcio Chmiel podczas uroczystych obchodów 50-lecia Tytusa, Romka i A'Tomka. MFK w Łodzi, 7.10.2007 r.
Fot. Jarek Obważanek

Michał "Śledziu" Śledziński z okazji swoich 31. urodzin zaprezentował dzisiaj widoczną po lewej okładkę trzeciego zeszytu "Wartości rodzinnych" zatytułowanego "Porwanie na srebrnym ekranie". Komiks jest już narysowany, lecz Kultura Gniewu nie podała jeszcze daty jego premiery.

Na blogu serii możesz obejrzeć trzy pierwsze plansze odcinka. Śledziu ujawniał je sukcesywnie od ostatniej soboty w tempie połowy strony dziennie.

[Jarek Obważanek]

piątek, 31.07.2009

zapowiedzi

Ósme "Suppli" w listopadzie

Ósmy tom "Suppli" Mari Okazaki ma ukazać się 9 listopada. Wydawnictwo Hanami zaprezentowało dzisiaj widoczną po lewej okładkę odcinka oraz poniższy opis jego zawartości.

Po długim namyśle Yugi rozstaje się z wiecznie zapracowanym producentem Kodą. Watanabe uczy się surfować, a Sahara chce rozpocząć nowy etap w związku z Fujii. Do tego dochodzi, jak zwykle pełna stresu i codziennych wyzwań, praca w branży reklamowej. Do zespołu, w którym jest Minami dołącza dawna znajoma, Mizuhara – młoda, zdolna kobieta, która, tak jak większość pracowników korporacji, ma problemy w życiu osobistym.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Hanami.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

środa, 29.07.2009

zapowiedzi

Kolejny komiks Taniguchiego w 2010 r.

Wydawnictwo Hanami ujawniło dzisiaj, że kolejnym tytułem Jirō Taniguchiego, który ukaże się na polskim rynku w przyszłym roku, będzie "Haruka na Machi e". Komiks ten ukazał się w Japonii w dwóch tomach w latach 1998-1999, a jego francuskie wydanie zatytułowane "Quartier Lointain" zostało wyróżnione nagrodą Alph-Art za najlepszy scenariusz w 2003 roku. Obecnie trwają we Francji prace nad ekranizacją tej historii.

Głównym bohaterem komiksu jest Hiroshi – dojrzały, czterdziestoletni mężczyzna, który zaczyna na nowo odkrywać swoją przeszłość począwszy od momentu, w którym po powrocie z podróży biznesowej postanawia odwiedzić miejsce swoich narodzin i grób matki. Czy spoglądając na minione wydarzenia okiem dorosłego człowieka będzie w stanie zrozumieć postępowanie najbliższych? W "Haruka na Machi e" Jirō Taniguchi stara się zderzyć ze sobą dwa odmienne sposoby spostrzegania tych samych wydarzeń.

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Hanami.

[Jarek Obważanek i Jakub Syty]

środa, 29.07.2009

nowości

Ostatnio wydane (uzupełnienie)

okładka oryginału

"Black Lagoon" tom 1
Scenariusz: Rei Hiroe
Rysunki: Rei Hiroe
Tłumaczenie: Michał "Tori" Ptaszyński
Wydawca: Waneko
Data wydania: 05.2009
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 12.2002
Liczba stron: 200
Format: 12,3 x 17,6 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 18,90 zł
ID: 2341

Opis wydawcy:

Utrzymany w lekko komediowej konwencji komiks dla dorosłych o międzynarodowym gangu współczesnych piratów i przemytników. Akcja rozgrywa się głównie na Tajwanie.

Jeśli kiedyś w przyszłości zdarzy ci się być szarym, japońskim urzędasem jakich wielu i przez przypadek zostaniesz zakładnikiem grupy bezwzględnych piratów, to instrukcje jak postępować, aby nie stracić życia, znajdują się w pierwszym tomie "Black Lagoon". Powinieneś pójść w ślady Rokuro Okajimy i... dołączyć do tej przeklętej bandy!

Witamy w świecie rosyjskiej mafii, zabójczych kobiet, bezwzględnych najemników, amerykańskich outsiderów i południowoamerykańskich pokojówek.

[Waneko]


okładka oryginału

"Dzikus"
Tytuł oryginału: "The Savage"
Tekst: David Almond
Ilustracje: Dave McKean
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawca: Zysk i S-ka
Data wydania: 05.2009
Wydawca oryginału: Walker Books Ltd
Data wydania oryginału: 04.2008
Liczba stron: 80
Format: 16,6 x 21,3 cm
Oprawa: usztywniona
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2342*

Opis wydawcy:

Niezwykłe połączenie powieści i komiksu, które zilustrował mistrz komiksu, Dave McKean.

Blue Baker pisze opowiadanie, ale nie o czarownicach, wróżkach i krainach, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie, lecz o tym, jak naprawdę jest w życiu. A stało się ono trudne, odkąd umarł mu ojciec, a jego samego – podobnie jak inne dzieci – zaczął dręczyć miejski chuligan, Hopper.

Książki Davida Almonda są zaskakujące i niepokojące, nigdy nie trzymają się ograniczeń tradycyjnej literatury dziecięcej.

["The Guardian"]

Dzieło McKeana ma wszystkie przymioty prawdziwej rzeczywistości: jest rozległe, a jednak zwarte, chaotyczne, a jednak zorganizowane, tajemnicze, a jednak rozpoznawalne, komiczne, a jednak poważne.

["Time Magazine"]

David Almond jest autorem wielu powieści, opowiadań i sztuk scenicznych dla młodych czytelników, za które otrzymał liczne nagrody, wśród nich Carnegie, Whitebread i Smarties. Dzieciństwo spędził w górniczym Newcastle nad rzeką Thyne. Podobnie jak Blue zna potęgę opowieści: "Zupełnie jakby ta historia czekała, aż do niej siądę. Kiedy już zacząłem, pisała się dalej sama".

Dave McKean to światowej sławy artysta, zdobywca nagród Smarties i The Best Illustrated Book of the Year przyznawanej przez "New York Timesa". Najbardziej znany jest z wieloletniej współpracy z pisarzem Neilem Gaimanem. Oprócz ilustracji tworzy też komiksy, reklamy i okładki płyt. W roku 2005 zadebiutował jako reżyser pełnometrażowym filmem animowanym "Lustrzana maska".

[Zysk i S-ka]


"Emmanuelle. Bianca"
Tytuł oryginału: "Emmanuelle. Bianca, una storia eccessiva"
Scenariusz: Guido Crepax
Rysunki: Guido Crepax
Tłumaczenie: Mateusz Fabjanowski
Wydawca: Mireki
Data wydania: 06.2009
Wydawca oryginału: Olympia Press, Edizioni Morgan
Data wydania oryginału: 1978, 1972
Liczba stron: 372
Format: 20,5 x 26,1 cm
Oprawa: miękka, twarda z obwolutą (dwa wydania)
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59,90 zł (op. miękka), 69,90 zł (op. twarda)
ID: 2343

Opis wydawcy:

Emmanuelle – symbol seksu lat 70., tytułowa bohaterka światowego bestseleru Emmanuelle Arsan oraz Bianca – jedna z najsłynniejszych oryginalnych kreacji Guido Crepaxa. Kompletnie różne bohaterki, ich historie opowiedziane w całkowicie innym rytmie, w których jednak bezbłędnie rozpoznajemy niepowtarzalny styl Crepaxa, mistrza komiksu erotycznego. Nie mające swoich wzorów w historii gatunku mistrzostwo kreski, finezyjna technika narracji obrazami, manierystyczne zamiłowanie do detalu i często surrealistyczne wrażenie, jakie wywołują te sekwencje obrazów, gdzie wizje mieszają się z rzeczywistością, a przeszłość z teraźniejszością, nie znalazły także swoich naśladowców. Dowodzące subtelnego kunsztu kompozycji historie te, ubarwione cytatami zaczerpniętymi z historii sztuki i kultury, są z pewnością ucztą dla oczu, lecz nie tylko, gdyż przyjemność, jaką daje ich śledzenie, jest także natury intelektualnej.

[Mireki]


"Epizody z Auschwitz" tom 1: "Miłość w cieniu zagłady"
Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Marcin Nowakowski
Wydawca: K&L Press
Data wydania: 05.2009
Liczba stron: 36
Format: 21 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2344

Opis wydawcy:

Opowieść o dwojgu więźniach KL Auschwitz - Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim. Mala, dzięki znajomości języków i ujmującej osobowości, została gońcem (Läuferin) w obozie kobiecym. Edek - więzień KL Auschwitz przywieziony pierwszym transportem polskich więźniów politycznych - po pobycie w obozie macierzystym, został przeniesiony do komanda instalatorów w KL Auschwitz II – Birkenau.

Komiks opowiada o łączącym tych dwojga uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie. W komiksie przedstawiono skomplikowane relacje między zwykłymi więźniami a więźniami funkcyjnymi oraz członkami załogi SS w KL Auschwitz w sposób odbiegający od powszechnych wyobrażeń na ten temat.

[K&L Press]


"Mikoszka" tom 1: "Tam, gdzie bies z lichem harcuje"
Scenariusz: Marcin Wiechno
Rysunki: Marcin Wiechno
Wydawca: Triglav
Data wydania: 04.2009
Liczba stron: 48
Format: 16,8 x 24,3 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: specjalistyczne
Cena: 14,90 zł
ID: 2345*

Opis wydawcy:

Działo się to dawno, dawno temu, gdy niebiosami zawiadywał potężny bożyc Perun, pan gromów i błyskawic, świat rozświetlał swym promiennym obliczem Swaróg-Słońce, a Rodzanice przędły nici żywotów ludzkich, zsyłając ich właścicielom na przemian, szczęście bądź niedolę. Ziemię pokrywały naonczas nieprzebyte puszcze, w których znajdowały się święte dąbrowy, a rosnące w nich dęby zaznawały od bogobojnego słowiańskiego ludu czci nie mniejszej, niźli sami, ichniejsi bogowie. Ciężko żyło się wówczas w owej kniei, gdzie na nieświadomego niczego człeka , czychało róznej maści duchów i demonów bez liku, bądź gorszy jeszcze od wszystkich leśnych strachów człek, któren często bliźniemu bywał wilkiem.

W takim oto świecie przychodzi żyć Mikoszce, sierocie bez ojca ni matki.

[Triglav]


"Monte Cassino" tom 1
Scenariusz: Zbigniew Tomecki
Rysunki: Gabriela Becla
Wydawca: Stowarzyszenie Pokolenie
Data wydania: 05.2009
Liczba stron: 128
Format: 21 x 29,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 25,00 zł
ID: 2346*

Opis na podst. materiałów prasowych:

18 maja 1944 r. zakończyła się czteromiesięczna bitwa o przełamanie linii Gustawa – największa bitwa II wojny światowej stoczona poza frontem wschodnim. W decydującym, czwartym szturmie kluczową rolę odegrały siły II Korpusu Polskiego. Ich drugi atak zmusił Niemców do opuszczenia linii, co otwarło aliantom drogę na Rzym. O świcie 18 maja na ruinach opuszczonego przez niemieckich spadochroniarzy klasztoru na Monte Cassino, który stał się symbolem bitwy, patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich zamieścił swój pułkowy proporzec. Wkrótce nad polem bitwy wzniesiono biało–czerwony sztandar.

Komiksowa trylogia "Monte Cassino" ma wypełnić lukę w bardzo zaniedbanym fabularnym propagowaniu historii Polski. Ambicją autorów było stworzenie komiksu nie tylko dla wielbicieli gatunku, ale przede wszystkim dla szerokiego grona młodych odbiorców fascynujących się historią i militariami. Dlatego położyli silny nacisk na wierne odwzorowanie broni i umundurowania, na dramaturgię i rozmach scen batalistycznych, a także na zachowanie faktów historycznych. Chcieli także pokazać ogromny trud i ofiarę polskich żołnierzy w trakcie tej bitwy, a także warunki społeczne i polityczne, w jakich wtedy znajdowali się polscy żołnierze II Korpusu.

Fabuła komiksu oparta jest na pracy Melchiora Wańkowicza, który zaraz po bitwie rozpoczął zbieranie materiałów do swojej książki–reportażu "Bitwa pod Monte Cassino". Choć w rzeczywistości trwało to znacznie dłużej, to w komiksie Wańkowicz wraz ze swoim asystentem, porucznikiem Jakubem Grebowskim (postać fikcyjna) zbierają potrzebny do pokazania całej bitwy materiał między 26 maja a 7 czerwca 1944 r.

"Monte Cassino" nie jest komiksem paradokumentalnym, jak np. "Westerplatte". Obok prawdziwych bohaterów występują w nim postacie fikcyjne, potrzebne do tego, by jak najpełniej przedstawić losy i życiorysy kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy II Korpusu biorących udział w bitwie.

[Stowarzyszenie Pokolenie]


"Muzyka Marie" tom 2
Scenariusz: Usamaru Furuya
Rysunki: Usamaru Furuya
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 15.05.2009
Wydawca oryginału: Gentosha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 250
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 6 stron w kolorze
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 33,90 zł
ID: 2347

Opis wydawcy:

Pierwszy tom "Muzyki Marie" zakończył się nader dramatycznie. Początek drugiego przynosi co prawda kilka odpowiedzi, ale stawia również nowe pytania. Po co została stworzona Marie? Jak wyglądałby świat bez niej? Czy ludzie są z natury dobrzy czy źli? Czy prawdziwa wiara jest tylko jedna?

Usamaru Furuya nie tylko odsłania kolejne elementy łamigłówki, przedstawiając stworzone przez siebie uniwersum coraz dokładniej, ale przede wszystkim zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się nad otaczającym go światem.

[Hanami]


"Nemezis"
Scenariusz: różni
Rysunki: różni
Wydawca: Nemezis
Data wydania: 05.2009
Liczba stron: 46
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,00 zł
ID: 2348

Opis wydawcy:

Antologia wybranych drogą konkursu komiksów o bogini Nemezis i jej wysłannikach

Temat został przez większość autorów potraktowany metaforycznie. Nemezis to bogini sprawiedliwości, zemsty i przeznaczenia i wokół tych trzech elementów koncentruje się pięć komiksów w tej publikacji. Każdy z komiksów różni się nie tylko potraktowaniem tematu, ale też gatunkiem, oraz stylem kreski. I tak pierwszy z nich opowiada historię postapokaliptycznego świata, w którym zapanował wirus, którego ludzie nazwali Nemezis. Drugi z komiksów z przymrużeniem oka i niezwykłą lekkością opowiada o pewnym stowarzyszeniu, które dba o sprawiedliwość. Nawet jeśli to kot jest ofiarą, zemsta staje się koniecznością. Kolejny to kryminał, opowieść policjanta o pewnym zdarzeniu, związanym z zemstą. Kolejny komiks to opowieść realistyczna; wzruszająca historia o chłopcu, który próbuje rozwiązać swój konflikt z własnym ojcem. Ostatni komiks w tej antologii traktuje temat dosłownie: opowiada o starożytnych bogach. Pojawiają się w nim Apollo, Nemezis i Zeus.

Różnorodność prac sprawia, że zarówno miłośnik fantastyki, jak i kryminału czy też opowieści realistycznych znajdzie tu coś dla siebie.

 • spis treści
 • "Armaya" scen. Radek Smektała, rys. Piotr Michalczyk
 • "Kot" scen. i rys. Zuzanna Dominiak
 • "Nemezis" scen. Radek Smektała, rys. Marcin Pietraszewski
 • "Tato" scen. Łukasz Bogacz, rys. Grzegorz Niezgoda
 • "Czas Nemezis" scen. i rys. Stanisław Skulimowski
 • "Jeremy" scen. NemezisEgo, rys. Paweł Jagiełło

[K&L Press]


"Star Wars – Komiks" nr 6/2009
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2009
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł
ID: 2349


"Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani"
Scenariusz: Henryk Jerzy Chmielewski
Rysunki: Henryk Jerzy Chmielewski
Wydawca: Prószyński Media
Data wydania: 21.05.2009
Liczba stron: 80
Format: 34,5 x 24,5 cm
Oprawa: twarda
Papier:
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 36,00 zł
ID: 2350

Opis wydawcy:

Najnowsze dzieło Papcia Chmiela zawiera 36 premierowych plansz z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka w czasie powstania warszawskiego. Tym albumem twórca kultowego Tytusa postanowił ukoronować i zakończyć swoją komiksową, 52-letnią pracę twórczą. Każda plansza jest samodzielną historią, małą anegdotą dowcipnie opowiadającą historię z typowym dla Papcia Chmiela poczuciem humoru.

[Prószyński Media]

wtorek, 28.07.2009

zapowiedzi

Waneko nie podaje terminów

Waneko zaktualizowało swój grafik wydawniczy, podając terminy wydań jedynie dla pierwszych czterech tytułów. Pozostałe mają ukazać się zgodnie z poniższą kolejnością.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

poniedziałek, 27.07.2009

galeria

Plansze z czwartego tomu "Biocosmosis"

Wydawnictwo ProArte udostępniło cztery przykładowe plansze z czwartego tomu serii "Biocosmosis" Edvina Volinskiego i Nikodema Cabały. Album zatytułowany "Evilive" ma mieć premierę w październiku podczas MFKiG w Łodzi.

[Jarek Obważanek]

Amerykański debiut Marka Oleksickiego, powieść graficzna "Frankenstein's Womb", narysowana do scenariusza Warrena Ellisa, ma być dostępna w limitowanej edycji podczas Chicago Comic-Con, który odbędzie się w dniach 6–9 sierpnia. Wydawnictwo Avatar Press przygotowało na konwent 1500 egzemplarzy komiksu ze specjalną okładką (widoczną po lewej).

Do regularnej sprzedaży mają trafić dwie inne wersje: limitowana do 1000 egz. w twardej oprawie z innym rysunkiem Oleksickiego (po lewej jako druga) oraz zwykła edycja z okładką Felipe Massafery (po lewej jako trzecia). Komiks ma mieć 48 stron w czerni i bieli. Edycja w twardej oprawie ma kosztować 16,99 $, a dwie pozostałe 6,99 $.

Uzupełnienie: W pierwszych dniach sierpnia wydawnictwo Avatar Press udostępniło strony od 8 do 14 z tego albumu.

W swoim komiksie Warren Ellis podjął próbę odtworzenia losów Mary Shelley, autorki powieści "Frankenstein, czyli nowy Prometeusz". Według teorii, z której czerpie scenarzysta, w trakcie chłodnego lata 1816 roku Mary Wollestonecraft Godwin wraz ze swoim przyszłym mężem Percym Shelleyem i przyrodnią siostrą Clair Clairmont podróżowali przez Niemcy do Szwajcarii. W trakcie tej wyprawy napotkali dziwny zamek na południe od Darmstadt. Był to opuszczony zamek Frankenstein, w którym sto lat wcześniej mieszkał teolog i alchemik Johann Konrad Dippel. Pracował on nad eliksirem życia, a według miejscowych podań przenosił dusze żywych do ohydnych zlepków ludzkich zwłok.

Mary nigdy nie przyznała się, że weszła do zamku Frankenstein. Ale według Ellisa zrobiła to. I nigdy nie była już taka sama, gdyż coś straszyło w zamkowej wieży, a Mary to spotkała!

[Jarek Obważanek na podst. Wizard World]

sobota, 25.07.2009

nagrody

Eisnery 2009 rozdane

W piątkowy wieczór w San Diego (czyli dzisiaj wczesnym rankiem naszego czasu) podczas Comic-Con International po raz dwudziesty pierwszy rozdano Nagrody Przemysłu Komiksowego Willa Eisnera. Uroczystą galę w niedawno otworzonym hotelu Hilton San Diego Bayfront poprowadził Bill Morrison.

Zwycięzcy Nagród Eisnera 2009

Najlepsza krótka historia
"Murder He Wrote," autorzy: Ian Boothby, Nina Matsumoto i Andrew Pepoy, w "The Simpsons' Treehouse of Horror" nr 14 (Bongo)

Najlepsza ciągła seria
"All Star Superman", autorzy: Grant Morrison i Frank Quitely (Vincent Deighan) (DC)
(seria nagrodzona po raz drugi w tej kategorii, trzeci raz w ogóle)

Najlepsza mini-seria
"Hellboy: The Crooked Man", autorzy: Mike Mignola i Richard Corben (Dark Horse)

Najlepsza nowa seria
"Invincible Iron Man", autorzy: Matt Fraction i Salvador Larocca (Marvel)

Najlepsza publikacja dla dzieci
"Tiny Titans", autorzy: Art Baltazar i Franco (DC)

Najlepsza publikacja dla młodzieży
"Koralina", autor: Neil Gaiman, adaptacja: P. Craig Russell (HarperCollins Children's Books)

Najlepsza publikacja humorystyczna
"Herbie Archives", autorzy: Shane O'Shea (Richard E. Hughes) i Ogden Whitney (Dark Horse)

Najlepsza antologia
"Comic Book Tattoo: Narrative Art Inspired by the Lyrics and Music of Tori Amos", redakcja: Rantz Hoseley (Image)

Najlepszy komiks internetowy
"Finder", autor: Carla Speed McNeil

Najlepsza praca oparta na faktach
"What It Is", autor: Lynda Barry (Drawn & Quarterly)

Najlepszy album graficzny – nowy
"Swallow Me Whole", autor: Nate Powell (Top Shelf)

Najlepszy album graficzny – wznowienie
"Hellboy Library Edition" tomy 1 i 2, autor: Mike Mignola (Dark Horse)

Najlepsza archiwalna kolekcja/projekt – paski komiksowe
"Little Nemo in Slumberland, Many More Splendid Sundays", autor: Winsor McCay (Sunday Press Books)

Najlepsza archiwalna kolekcja/projekt – albumy komiksowe
"Creepy Archives", autorzy różni (Dark Horse)

Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału
"The Last Musketeer", autor: Jason (Fantagraphics)
(Jason nagrodzony trzeci raz z rzędu)

Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału – Japonia
"Dororo", autor: Osamu Tezuka (Vertical)

Najlepszy scenarzysta
Bill Willingham – "Baśnie", "House of Mystery" (Vertigo/DC)

Najlepszy scenarzysta i grafik
Chris Ware – "Acme Novelty Library" (Acme)
(drugi raz z rzędu)

Najlepszy rysownik i inker lub zespół rysownik–inker
Guy Davis – "B.B.P.O." (Dark Horse)

Najlepszy malarz lub grafik multimedialny
Jill Thompson – "Magic Trixie", "Magic Trixie Sleeps Over" (HarperCollins Children's Books)
(czwarty raz)

Najlepszy twórca okładek
James Jean – "Baśnie" (Vertigo/DC), "The Umbrella Academy" (Dark Horse)
(szósty raz z rzędu)

Najlepszy kolorysta
Dave Stewart – "Abe Sapien: The Drowning", "B.B.P.O.", "Zbir", "Hellboy", "Solomon Kane", "The Umbrella Academy" (Dark Horse), "Body Bags" (Image), "Captain America: White" (Marvel)
(trzeci raz z rzędu, piąty raz w ogóle)

Najlepszy liternik
Chris Ware – "Acme Novelty Library" nr 19 (Acme)

Najlepszy periodyk związany z komiksem
Comic Book Resources, producent: Jonah Weiland

Najlepsza książka związana z komiksem
"Kirby: King of Comics", autor: Mark Evanier (Abrams)

Najlepszy projekt publikacji
"Hellboy Library Editions", projekt: Cary Grazzini i Mike Mignola (Dark Horse)

Galeria Sław
Wybór jurorów: Harold Gray, Graham Ingels
Wybór głosujących: Matt Baker, Reed Crandall, Russ Heath, Jerry Iger

[opr. na podst. Comic-Con]

Komiks "Smak wolności" Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa zdobył główną nagrodę (8000 zł brutto) w kategorii komiks w międzynarodowym konkursie "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity" zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności. Na drugim miejscu (5000 zł brutto) znalazła się "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika (do przeczytania w całości na stronie rysownika).

Jury przyznało też osiem wyróżnień (po 500 zł brutto), które otrzymały prace: "Paradise" Stijna Gisquiere'a, "Każdy ma swoją wolność" Bartosza Sztybora i Sebastiana "MoTsa" Skrobola (do przeczytania w całości na blogu rysownika), "Ogniwo" Marcina Zdybla, komiks bez tytułu Radosława Smektały i Janusza Ordona, "Zakazana gałąź" Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadomskiego, "Stój i patrz" Bereniki Kołomyckiej i Ireneusza Koniora, komiks bez tytułu Joanny Saneckiej i Sylwii Resteckiej oraz "Jak wiatr" Grzegorza Janusza i Jacka Frąsia.

W kategorii cartoon główną nagrodę (2000 zł brutto) otrzymał Wojciech Gdowski za pracę bez tytułu.

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony autorów zarówno polskich jak i zagranicznych. Ogółem nadesłano ponad 150 prac w kategoriach: komiks i cartoon.

Zdaniem obradującej komisji konkursowej (w składzie: Jerzy Szyłak, Agnieszka Rek, Szymon Holcman, Paweł Timofiejuk, Tomasz Dziemiańczuk) dzieła nadesłane na konkurs, wykonane różnymi technikami, utrzymane były na najwyższym poziomie zarówno merytorycznym jak i artystycznym. Prace były niezwykle interesujące i jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych.

Konkurs "Draw Your Freedom. Draw Your Solidarity" jest częścią Festiwalu Solidarności organizo­wanego w dniach 14-30 sierpnia 2009 przez Europejskie Centrum Solidarności. W ramach imprezy pojawią się wystawy zarówno takie, które ukazuję historię komiksu, jak i prezentujące prace współczesnych artystów, wyekspo­nowane w niekonwen­cjonalny sposób w przestrzeni miejskiej a także przenikające się z innymi sztukami, jak na przykład graffiti. Ważnym punktem stanie się debata dotycząca roli komiksu w polskiej najnowszej kulturze oraz zapraszająca do refleksji nad komiksem, jako rodzajem wolnej wypowiedzi.

[opr. na podst. informacji organizatora]

Kadr z komiksu "Ballada o bloku wschodnim" Tomasza Kontnego i Pawła Piechnika.
środa, 22.07.2009

w sieci

Komiksomania – nowy serwis komiksowy

Równo tydzień temu ruszyła Komiksomania, nowy serwis komiksowy uruchomiony przez Wirtualną Polskę. Prowadzi go Tomasz "pstraghi" Pstrągowski, dotychczas piszący o komiksach dla Książek WP.

Wyróżnikiem serwisu jest Strefa, czyli miejsce, w którym autorzy mogą dzielić się swoją komiksową twórczością z innymi autorami i czytelnikami. Dzięki niej Komiksomanię można traktować jak serwis społecznościowy wzbogacony działami informacyjnymi i publicystycznymi. W Strefie są już prace Andrzeja Janickiego, Daniela Chmielewskiego czy Tomka Pastuszki, a Karol Kalinowski rozpoczął w jej ramach prowadzić kurs rysowania komiksów.

Dzięki przeniesieniu bazy komiksowych materiałów z Książek WP już w momencie uruchomienia na Komiksomanii znalazły się wywiady m.in. z Danielem Chmielewskim czy Michałem Śledzińskim, a także liczne recenzje.

[Jarek Obważanek]

środa, 22.07.2009

konkursy

Polacy i Czesi o sobie w komiksie

Fundacja Centrala ogłosiła konkurs na komiksowy reportaż pod hasłem: "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie". Tematyka nadsyłanych prac musi nawiązywać do współczesnych lub historycznych relacji polsko-czeskich przy zachowaniu realistycznej fabuły (bez elementów fantastycznych czy bajkowych). Zgłaszane komiksy muszą mieć formę reportażu, czyli przedstawiać rzeczywiste zdarzenia i towarzyszące im okoliczności.

Dla uczestników konkursu przewidziano trzy nagrody pieniężne w kwotach: 1500 zł, 1000 zł500 zł. Dodatkowo Centrala i organizatorzy KomiksFEST!u ufundują zwycięzcom 3-dniowy pobyt na Multimedialnym Festiwalu Komiksu "KomiksFEST!" w Pradze. Termin nadsyłania prac mija 30 września.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w antologii "W sąsiednich kadrach – Polacy i Czesi o sobie w komiksie", której premiera będzie miała miejsce podczas praskiej imprezy. Zostaną też pokazane na zorganizowanej w trakcie KomiksFEST!u wystawie razem z esejami komiksowymi artystów zaproszonych do projektu przez organizatora.

Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Centrali.

Projekt "W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie" jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

[opr. na podst. informacji organizatora]

środa, 22.07.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka 3. tomu oryginału

"Najgorsza kapela świata" tom 2: "Występ trzeci i czwarty"
Tytuł oryginału: "As Ruínas de Babel. A Grande Enciclopédia do Conhecimento Obsoleto"
Scenariusz: José Carlos Fernandes
Rysunki: José Carlos Fernandes
Tłumaczenie:
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Devir
Data wydania oryginału: 2003, 2004
Liczba stron: 112
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 43,00 zł
ID: 2340

Opis wydawcy:

Zawiera dwa tomy oryginalnej serii:

 1. "Ruiny Babel"
  ["As Ruínas de Babel"]
 2. "Wielka Encyklopedia Przestarzałej Wiedzy"
  ["A Grande Enciclopédia do Conhecimento Obsoleto"]

[Taurus Media]

wtorek, 21.07.2009

galeria

Sierpniowe okładki i plansze Egmontu

Egmont udostępnił okładki i przykładowe plansze z komiksów, które mają mieć premierę 10 sierpnia. Są to w kolejności:

Zobacz też szczegółowe informacje o planach Egmontu.

[Jarek Obważanek]


poniedziałek, 20.07.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Armada" tom 3: "W trybach rewolucji"
Tytuł oryginału: "Engrenages"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Wydanie: II
Data wydania: 20.07.2009
Poprzednie wydanie: Egmont 2001
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 08.2000
Liczba stron: 56
Format: 21,6 x 29,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 2333

Opis wydawcy:

Na jednej z planet mijanych przez Armadę zachodzą dziwne przemiany. Miejscowej prymitywnej rasie Puntasów wystarczyło kilka pokoleń, by osiągnąć poziom rozwoju technologicznego, odpowiadający cywilizacji europejskiej z końca XIX wieku. Wywiad Armady podejrzewa, że za przyspieszoną ewolucją musi stać ktoś pochodzący z cywilizacji wysoko rozwiniętej, być może nawet działający nielegalnie kosmiczny badacz z samej Armady. Aby wyjaśnić tę sprawę, na planetę zostaje wysłana Navis.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Armada" tom 4: "Talizman demonów"
Tytuł oryginału: "Le Signe des démons"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Wydanie: II
Data wydania: 20.07.2009
Poprzednie wydanie: Egmont 2002
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 09.2001
Liczba stron: 48
Format: 21,6 x 29,1 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł
ID: 2334

Opis wydawcy:

Agenci Armady, przebywający na misji na Hurumaru, planecie o średniowiecznym ustroju, nie dają znaku życia. Navis, Bobo i trzech innych agentów specjalnych zostają wysłani na poszukiwania. Wpadają w sam środek zawieruchy wojennej: niewolnicy Eskoci walczą ze swoimi panami o wyzwolenie. Pod przewodnictwem Monevy buntownicy zabijają wszystkie stworzenia posiadające komunikatory z symbolem rozpoznawczym Armady: dla nich jest to znak demonów.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"Armada" tom 11: "Niestały świat"
Tytuł oryginału: "Monde flottant"
Scenariusz: Jean-David Morvan
Rysunki: Philippe Buchet
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.07.2009
Wydawca oryginału: Delcourt
Data wydania oryginału: 10.2008
Liczba stron: 48
Format: 21,4 x 28,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł
ID: 2335*

Opis wydawcy:

Navis, po procesie za niewykonanie rozkazów Rady Armady, zostaje wydalona ze służby oraz pozbawiona źródeł dochodu i statku-planety. I wtedy otrzymuje nieoficjalną i niezgodną z prawem propozycję od swego adwokata: ma udać się w przebraniu na planetę Ribehn, gdzie eksploatuje się złoża grawitonu, który niweluje przyciąganie ziemskie. Jej głównym zadaniem jest odnalezienie starego przyjaciela, Prolsa Bobo, ale okazuje się, że w grę wchodzą także znacznie ważniejsze dla adwokata interesy związane z koncesją na wydobycie grawitonu. Agentka ma spore kłopoty z przystosowaniem się do zwyczajów obowiązujących na Ribehn, gdzie panują stosunki przypominające Japonię epoki samurajów. Nie może zaakceptować służebnej roli kobiet wobec mężczyzn, nie potrafi też zrozumieć mentalności ludzi wychowanych w feudalnej kulturze.

[Egmont Polska]


okładka oryginału

"B.B.P.O" tom 9: "1946"
Tytuł oryginału: "1946"
Scenariusz: Mike Mignola, Joshua Dysart
Rysunki: Paul Azaceta
Kolory: Nick Filardi
Okładka: Mike Mignola, Dave Stewart
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.07.2009
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 11.2008
Liczba stron: 152
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł
ID: 2336*

Opis wydawcy:

W 1946 roku do zajętego przez aliantów Berlina przybywa szef Biura Badań Paranormalnych i Obrony, profesor Trevor Bruttenholm, by zebrać jak najwięcej danych o nazistowskich badaniach nad okultyzmem, magią i bioinżynierią. Wpada na ślad straszliwego projektu Niemców, znanego pod kryptonimem Vampir Sturm.

Świetnie skonstruowana fabuła, komiks trzymający w napięciu i znakomicie wykorzystujący motyw faszystowskiej obsesji – połączenia bioinżynierii z magią w celu stworzenia doskonałej broni. Album został wzbogacony krótką opowieścią o Bruttenholmie i szkicownikiem rysownika komiksu.

[Egmont Polska]


"Kenshin" tom 8
Scenariusz: Nobuhiro Watsuki
Rysunki: Nobuhiro Watsuki
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.07.2009
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 19,00 zł
ID: 2337*

Opis wydawcy:

Kiedy ludzie Shishio mordują ministra Okubo, Kenshin żegna się bez wyjaśnień z Kaoru i samotnie wyrusza do Kioto. Dziewczyna jest załamana. Przyjaciele chcą jej jakoś pomóc. Sanosuke postanawia dogonić Kenshina. Yahiko natomiast obiecuje Sanosuke, że przyprowadzi Kaoru do Kenshina. Po drodze czeka ich wszystkich wiele przygód i niebezpieczeństw.

[Egmont Polska]


"Ranma 1/2" tom 25
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 20.07.2009
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,00 zł
ID: 2338*

Opis wydawcy:

W najnowszym tomie poznamy wreszcie wynik walki Ranmy z Ziółkiem. Chyba znowu nie obędzie się bez pomocy przyjaciół. W szkole tymczasem wielkie poruszenie. Dyrektor zatrudnia nową nauczycielkę z myślą, iż dzięki jej surowym metodom wychowawczym uda mu się pozbyć w końcu Ranmy na dobre. Jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli. Ranma ratuje nauczycielkę przed złodziejem bielizny. Okazuje się, że pani Ninomiya nie jest zwykłą nauczycielką i pomoc Ranmy wcale nie była jej potrzebna. Chłopak jest coraz bardziej zafascynowany nową wychowawczynią, a Akane czuje, że jej pozycja jako narzeczonej Ranmy jest znów zagrożona.

[Egmont Polska]


"Star Wars – Komiks" nr 7/2009
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 17.07.2009
Liczba stron: 44
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,90 zł
ID: 2339*

Opis wydawcy:

W numerze trzy krótkie historie:

"Boba Fett. Gruba przesada" ["Boba Fett. Overkill"]
(one-shot)
Scenariusz: Thomas Andrews
Rysunki: Francisco Ruiz Velasco

Minęło dziewięć miesięcy od zniszczenia pierwszej Gwiazdy Śmierci. Imperium wciąż włada galaktyką, lecz czasami dochodzi do konfliktów administracji imperialnej z lokalnymi władzami. Także z tego powodu mandaloriański łowca nagród Boba Fett ma pełne ręce roboty. Ci, którzy go wynajmują, nie zawsze zdają sobie sprawę z jego możliwości.

"Rozbitkowie" ["Marooned"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 22)
Scenariusz: Lucas Marangon
Rysunki: Lucas Marangon

Akcja tego komiksu rozgrywa się na Endorze trzynaście miesięcy po bitwie, która doprowadziła do zniszczenia drugiej Gwiazdy Śmierci i upadku Imperium. Na lesistym księżycu pozostali zagubieni żołnierze obu stron konfliktu, którzy nie wiedzą o zakończeniu działań wojennych i nie znają ich wyniku.

"Duch" ["Ghost"]
(historia z zeszytu "Star Wars": "Tales" nr 11)
Scenariusz: Jan Duursema
Rysunki: Jan Duursema, Dave McCaig

W tej historii występują dwie postacie, które odegrały ważną rolę w historii uniwersum "Gwiezdnych wojen". Młody Han Solo, późniejszy bohater Rebelii, spotyka Quinlana Vosa – Mistrza Jedi i generała Republiki z czasów wojen klonów. Mimo tego spotkania upłynie jeszcze wiele czasu, zanim Han uwierzy w istnienie Mocy.

[Egmont Polska]

poniedziałek, 20.07.2009

zapowiedzi

"Karton" pełen nowych serii

W październiku światło dzienne ujrzeć ma kwartalnik komiksowy "Karton". Zgodnie z założeniami magazyn ma prezentować historie humorystyczne i obyczajowe rysowane w cartoonowym stylu. Każdy numer ma mieć 36 stron formatu B5 w czerni i bieli oraz kolorową okładę w cenie poniżej 8,00 zł.

Pomysłodawcą pisma jest Piotr "Jaszczu" Nowacki, który wraz z Tomaszem "Asu" Pastuszką i Bartoszem Sztyborem tworzy trzon redakcji. Do udziału w projekcie zaprosili m.in. Ewę Juszczuk, Marka Lachowicza, braci Marcina i Przemysława Surmów oraz twórców serii "Hell Hotel"Bartosza Szymkiewicza i Macieja Łazowskiego. Stałym autorem okładek ma być Jakub "roody" Tschierse.

Każdy numer "Kartonu" ma zawierać pięć stałych serii oraz występ gościa specjalnego. Poszczególni autorzy zaprezentują:

 • Marek Lachowicz – krótkie formy z uniwersum Człowieka Paroovki.
 • Bartosz Sztybor i Piotr Nowacki"Oby do piątku trzynastego", komiks opowiadający o codziennym życiu seryjnych morderców.
 • Tomasz Pastuszka"Soren" (tytuł roboczy), obyczajówkę o zwyczajnym sąsiedzie superbohatera. Bądź jak kto woli – o superbohaterze oczami zwykłego sąsiada.
 • Tomasz Pastuszka i Ewa Juszczuk"Flatties", komiks o czterech dziewczynkach, które wychowały się w cyrku, a po jego zamknięciu są zmuszone by pójść do szkoły i asymilować się ze zwyczajnymi dziećmi. Problemem są ich niesamowite zdolności: treserki zwierząt, czarodziejki, akrobatki i clowna (mima). Narratorem w komiksie jest niema dziewczynka – mim.
 • Bartosz Szymkiewicz i Maciej Łazowski – na razie nie zdradzają informacji o swoim projekcie.
 • Marcin Surma"Kek", obyczajowówkę o relacjach międzyludzkich, trolejbusach i podróżach w czasie.
 • Przemysław Surma"Diogenes", jednoplanszówkę na tyle okładki (jedyny kolorowy komiks w "Kartonie"). Przypadki zwykłej rodzinki i niezwykłego psa, bądź na odwrót.

Pierwsza prezentacja "Kartonu" odbyła się 28 czerwca podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Szczegółową relację z tego wydarzenia przeczytasz na Motywie Drogi, a na WRAKu znajdziesz kilka wstępnych szkiców pokazanych podczas owej prezentacji.

[opr. na podst. informacji redakcji]

Fragment ilustracji Jakuba Tschiersego
piątek, 17.07.2009

zapowiedzi

"Torpedo" z Taursa w sierpniu

Około 20 sierpnia nakładem Taurus Media ma ukazać się pierwszy z pięciu tomów anonsowanej na WSK serii "Torpedo" autorstwa scenarzysty Enrique Sáncheza Abulí'ego i rysownika Jordiego Berneta. Polskie wydanie, podobnie jak hiszpańskie wznowienie z 2004 roku, będzie zbierało po trzy z piętnastu oryginalnych odcinków serii. Pierwszy tom ma mieć 144 czarno-białe strony formatu B5 w twardej oprawie i cenie 45,00 zł. Po lewej prezentuję jego okładkę.

Hiszpańska seria uznawana jest za najlepsze dzieło z gatunku noir. Jej akcja zaczyna się w 1936 roku w Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem jest gangster Luca Torelli, imigrant z Włoch o pseudonimie Torpedo.

Zobacz też szczegółowe informacje na temat planów Taurusa.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

piątek, 17.07.2009

nowości

Ostatnio wydane

"D.N.Angel" tom 11
Scenariusz: Yukiru Sugisaki
Rysunki: Yukiru Sugisaki
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 168
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 15,95 zł
ID: 2331


"Fullmetal Alchemist" tom 16
Scenariusz: Hiromu Arakawa
Rysunki: Hiromu Arakawa
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Square Enix
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 14,95 zł
ID: 2332

poniedziałek, 13.07.2009

zapowiedzi

Lipcowe okładki i plansze Egmontu

Egmont udostępnił okładki i przykładowe plansze z komiksów, które mają mieć premierę 20 lipca. Poniżej widnieją w kolejności:

Ponadto w dziale zapowiedzi znajdziesz opisy wyżej wymienionych pozycji.

[Jarek Obważanek]


niedziela, 12.07.2009

nowości

Ostatnio wydane

"Graphic History" tom 3: "Koniec imperium. Bitwa o Midway"
Tytuł oryginału: "The Empire Falls. Battle of Midway"
Scenariusz: Steve White
Rysunki: Richard Elson
Okładka: Gary Erskine
Tłumaczenie:
Wydawca: Astra
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 10.2006
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 2328

Opis wydawcy:

Historia dramatycznej walki o wyspy Midway, podczas której armia Stanów Zjednoczonych pokonała niezwyciężoną dotąd flotę wojenną Cesarstwa Japonii, kładąc kres jej dominacji na wodach Pacyfiku. Pozwoli przybliżyć czytelnikowi postaci odważnych pilotów i marynarzy, którzy walczyli w samolotach, okrętach i łodziach podwodnych, aby zadać cios armii nieprzyjaciela i przybliżyć nadejście pokoju.

[Astra]


"Graphic History" tom 5: "Wyspa strachu. Bitwa o Iwo Jimę"
Tytuł oryginału: "Island of Terror. Battle of Iwo Jima"
Scenariusz: Larry Hama
Rysunki: Anthony Williams
Okładka: Gary Erskine
Tłumaczenie:
Wydawca: Astra
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 10.2006
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 2329

Opis wydawcy:

Komiks w przejmujący sposób przedstawia zmagania o Iwo Jimę, podczas których amerykańska piechota morska i armia japońska stanęły naprzeciw siebie na jałowej wulkanicznej wysepce. To opowieść o bohaterach, którzy wykazali się nieprawdopodobną odwagą podczas walk, tak jak odznaczony Medalem Honoru George Wahlen, który mimo odniesionych ran przez pięć długich dni i nocy opiekował się rannymi współtowarzyszami.

[Astra]


"Graphic History" tom 7: "Do ostatniej krwi. Bitwa o Guadalcanal"
Tytuł oryginału: "Fight to the Death. Battle of Guadalcanal"
Scenariusz: Larry Hama
Rysunki: Anthony Williams
Okładka: Richard Elson
Tłumaczenie:
Wydawca: Astra
Data wydania: 07.2009
Wydawca oryginału: Osprey Publishing
Data wydania oryginału: 02.2007
Liczba stron: 48
Format: 16,2 x 23,7 cm
Oprawa: miękka
Papier: kreda matowa 135 g
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł
ID: 2330

Opis wydawcy:

Historia, która pozwoli poznać losy amerykańskich żołnierzy, marynarzy i lotników w bitwie o Guadalcanal, którzy obalili mit niezwyciężonej armii japońskiej, stając na początku długiej drogi do zwycięstwa w II wojnie światowej. To dzieje takich bohaterów jak Joe Foss, amerykański "as asów", który otrzymał Medal Honoru za inspirujące dowództwo w pojedynkach na niebie nad Pacyfikiem.

[Astra]

sobota, 11.07.2009

nowości

Ostatnio wydane

okładka oryginału

"Ristorante Paradiso"
Tytuł oryginału: "Ristorante Paradiso"
Scenariusz: Natsume Ono
Rysunki: Natsume Ono
Tłumaczenie:
Wydawca: Hanami
Data wydania: 8.07.2009
Wydawca oryginału: Ohta Publishing Co.
Data wydania oryginału: 05.2006
Liczba stron: 176
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,00 zł
ID: 2326

Opis wydawcy:

Dwudziestojednoletnia Nicoletta przyjeżdża do Rzymu w poszukiwaniu matki. Porzucona w dzieciństwie, wychowywana przez dziadków, nie pała przyjaznym uczuciem do rodzicielki. Zresztą Olga również nie jest wzorowym, kochającym i troskliwym rodzicem. Obie kobiety będą musiały zmierzyć się z przeszłością i spróbować naprawić relacje między sobą. A wszystko to w scenerii uroczej restauracji, w której pracują ciekawi ludzie. "Ristorante Paradiso" to historia obyczajowa podana przy akompaniamencie przysmaków kuchni włoskiej. Komiks doczekał się wersji animowanej – serial trafił na antenę na początku kwietnia 2009 roku.

[Hanami]


"Star Wars – Komiks. Wydanie specjalne" nr 1/2009: "Bitwa o Jabiim"
Tytuł oryginału: "The Battle of Jabiim"
Scenariusz: Haden W. Blackman
Szkic: Brian Ching
Tusz: Victor Llamas
Kolory: Joe Wayne
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 30.06.2009
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07-12.2003
Liczba stron: 96
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: kwartalnik
Cena: 9,99 zł
ID: 2327

Opis wydawcy:

"Bitwa o Jabiim" to zamknięta, 88-stronicowa opowieść o jednej z najważniejszych bitew wojen klonów, zakończonej klęską Republiki i ewakuacją jej wojsk. Historię cechują wartka akcja i atmosfera napięcia. Występują tu znane postacie uniwersum Star Wars, z Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobim na czele.

Historia pierwotnie opublikowana w amerykańskiej serii "Star Wars. Republic" nr 55-58.

"Star Wars – Komiks. Wydanie specjalne" to historie komiksowe z różnych epok i zawiązane z rozmaitymi wydarzeniami w uniwersum "Star Wars". W każdym numerze bohaterem przynajmniej jeden historii będzie postać znana z filmów, np. Darth Vader, Darth Maul, Han Solo czy Boba Fett. W piśmie nie zabraknie opisów oraz chronologii świata Star Wars, sytuujących komiksy w historii uniwersum (także względem filmów). W każdym numerze pojawiają się także artykuły przybliżające wybrane aspekty świata Gwiezdnych Wojen.

[Egmont Polska]

czwartek, 9.07.2009

wydarzenia

Antologia ku czci Baranowskiego

Stowarzyszenie Twórców "Contur" z okazji 65 urodzin Tadeusza Baranowskiego zdecydowało się sprawić autorowi prezent w postaci antologii. Mają się w niej znaleźć prace innych twórców, przedstawiających własne wizje postaci wykreowanych przez mistrza zakręconego humoru. Ma to być publikacja podobna do wydanej dwa lata temu antologii poświęconej Henrykowi Chmielewskiemu oraz jego bohaterom – Tytusowi, Romkowi i A'Tomkowi.

Od każego, kto zdecyduje się na udział w przedsięwzięciu, pomysłodawcy oczekują jednej komiksowej planszy bądź rysunku czy żartu rysunkowego. Należy je przesyłać w formacie tiff lub jpeg w rozdzielczości 300 dpi (nie większe niż A4) na adres festiwal(at)ldk.lodz.pl do 20 sierpnia włącznie. Do prac można dołączyć niedługie, kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat "ja i komiksy Tadeusza Baranowskiego".

Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny. Każdy wydrukowany autor otrzyma trzy egzemplarze autorskie antologii.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

Kadr z komiksu "Drugie 48 stron"
Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera.
czwartek, 9.07.2009

recenzje

"Wyspa Burbonów rok 1730"

W skrócie: Inaugurująca "Zebrę" "Wyspa Burbonów..." stanowi pewnego rodzaju przeciwieństwo klasycznych historii o piratach. Zamiast nieustraszonych wilków morskich mamy tu ludzi pogodzonych z tym, że czasy ich świetności już minęły. Autorom udało się stworzyć niepozbawiony humoru i dystansu komiks przygodowy. Akcja toczy się w nim niezbyt wartko, podyktowana równie niespiesznym trybem życia mieszkańców wyspy.

Przeczytaj całą recenzję

środa, 8.07.2009

zapowiedzi

Uzupełnij leksykon Ruska

Fundacja Centrala przymierza się do wydania poszerzonej reedycji "Leksykonu polskich bohaterów i serii komiksowych" Adama Ruska. W związku z tym zaprasza wszystkich chętnych do zgłaszania uwag, poprawek i uzupełnień, prosząc równocześnie o poważne potraktowanie sprawy. Autorowi i wydawcy zależy na jak najwyższej jakości tej książki, gdyż "Leksykon..." ma w założeniu służyć wiedzą o polskim komiksie szerokiemu gronu odbiorców. Uwagi należy zgłaszać bezpośrednio do autora lub do wydawcy w terminie do 30 września 2009 r.

Pierwsze wydanie "Leksykonu polskich bohaterów i serii komiksowych" ukazało się w 2007 roku nakładem Biblioteki Narodowej.

[opr. na podst. informacji wydawcy]

wtorek, 7.07.2009

spotkania

Mike Carey na Polconie

27 sierpnia do Polski przyjedzie Mike Carey, znany scenarzysta komiksowy i pisarz. Odwiedzi Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki - Polcon 2009, który odbędzie się w Łodzi, w dniach 27-30 sierpnia. Autor będzie promował tytuły wydane nakładem oficyn Egmont i MAG, w tym planowane na sierpień: komiks "Lucyfer" tom 4: "Boska komedia" oraz powieść "Przebierańcy".

Uzupełnienie: poniżej program wizyty.

czwartek, 27.08.2009

15:00
16:00
czat na Wirtualnej Polsce

sobota, 29.08.2009

Lodex, ul. Wólczańska 215

11:00
13:00
spotkanie autorskie
13:00
14:30
sesja autografów
18:00
19:30
panel dyskusyjny z udziałem Mike'a Careya, Tomasza Kołodziejczaka, Łukasza Orbitowskiego i Kamila Śmiałkowskiego: "Literatura, komiks, film: przenikanie fantastycznych światów"

Mike Carey to okrzyknięty następcą Neila Gaimana autor komiksów, powieściopisarz i scenarzysta. Urodził się w 1959 roku w Liverpoolu. Zanim zajął się tworzeniem komiksów, przez 15 lat pracował jako nauczyciel. Porzucił stałą pracę, kiedy zaczął otrzymywać regularne dochody z wydawnictwa DC Comics. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie. Popularność przyniosła mu wielokrotnie nominowana do Nagrody Eisnera seria komiksowa "Lucyfer" a także zbierająca doskonałe recenzje praca nad sztandarowym tytułem Vertigo - "Hellblazerem". Carey stworzył również cykl powieści o Feliksie Castorze, który szybko zdobył uznanie krytyków i czytelników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Obecnie pisze scenariusze m.in. do serii "X-Men: Legacy" z Marvela oraz "The Unwritten" z DC/Vertigo.

W Polsce jak dotąd ukazało się 6 komiksów ze scenariuszami Careya: "Nigdziebądź", "Boże, zachowaj królową", "Furie" oraz trzy tomy "Lucyfera".

[opr. na podst. informacji wydawców]

Kadr z trzeciego tomu "Lucyfera"
narysowany przez Petera Grossa i Ryana Kelly'ego
poniedziałek, 6.07.2009

wystawy

20-lecie Tomasza Meringa

We wtorek 7 lipca o godzinie 17:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie (ul. Kaszubska 14) odbędzie się otwarcie wystawy komiksów Tomasza Meringa. Ekspozycja zatytułowana "Pomorze w komiksie" została zorganizowana z okazji 20-lecia pracy twórczej wejherowskiego rysownika.

[opr. na podst. informacji autora]

Kadr z komiksu "Duch gdańskiej architektury"
sobota, 4.07.2009

zapowiedzi

"Japan" i "Ratownik" z Hanami

Wydawnictwo Hanami przedstawiło okładki i opisy dwóch pierwszych tytułów planowanych na przełom września i października: "Japan" Buronsona i Kentaro Miury oraz "Ratownika" Jirō Taniguchiego.

Zobacz też szczegółowe informacje na temat planów Hanami.

[Jarek Obważanek]

"Japan"
Tytuł oryginału: "Japan"
Scenariusz: Buronson (Yoshiyuki Okamura)
Rysunki: Kentarō Miura
Data wydania: 30.09.2009
Wydawca oryginału: Hakusensha
Data wydania oryginału: 11.1992
Liczba stron: 216
Format: 13 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 24,00 zł

Opis wydawcy:

Yashima Katsuji to barczysty yakuza, który gotów jest zrobić wszystko w imię miłości. Jednakże obiekt jego westchnień – piękna reporterka Katsuragi Yuka, ani myśli odwzajemnić uczucie. Mężczyzna nie rezygnuje łatwo i podąża za nią nawet do Hiszpanii. Na miejscu, wsutek trzęsienia ziemi, Katsuji dostaje się wraz z grupą innych Japończyków do pieczary pełnej kartagińskich żołnierzy. Tam też spotyka staruszkę, która wieszczy schyłek Kraju Kwitnącej Wiśni, podobny do tego, jaki spotkał Kartaginę.

Japan to kolejna, po "Królu wilków", historia stworzona przez autorów bestsellerowych japońskich komiksów – Buronsona ("Hokuto no ken", "Heat") i Keitaro Miurę ("Berserk").

[Hanami]

"Ratownik"
Tytuł oryginału: "Sōsakusha"
Scenariusz: Jirō Taniguchi
Rysunki: Jirō Taniguchi
Data wydania: 09.10.2009
Wydawca oryginału: Hakusensha
Data wydania oryginału: 12.1999
Liczba stron: 336
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały, 6 stron w kolorze
Cena: 45,00 zł

Opis wydawcy:

Alpinista Shiga od dłuższego czasu wiedzie spokojne życie w górach. Pewnego dnia otrzymuje informację o zaginięciu córki zmarłego kilkanaście lat wcześniej przyjaciela. Zamienia luźną odzież górską na garnitur i udaje się do Tokio, by odnaleźć dziewczynę. Tam, w Shibuya, przekonuje się, że miasto często bywa bardziej zdradzieckie, niż góry, a natura ludzka potrafi pokazać swe mroczne oblicze.

Jiro Taniguchi, twórca wszechstronny, który tworzy komiksy praktycznie na każdy temat, w "Ratowniku" wraca do korzeni, gdyż w pierwszych latach swojej kariery ilustrował serie z gatunku noir.

Komiks nominowany do tegorocznej nagrody Eisnera w kategorii "Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału - Japonia".

[Hanami]

sobota, 4.07.2009

w sieci

KZ o "Strażnikach" pod nowym adresem

W drugiej połowie czerwca w sieci pojawił się 56 numer Magazynu Miłośników Komiksu "KZ", którego tematem przewodnim jest komiks "Strażnicy" i jego kinowa adaptacja. Oprócz interesujących artykułów związanych z epokowym dziełem Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa redakcja poleca między innymi wywiad z Andrzejem Baronem, teksty poświęcone motywowi religijnemu zawartemu w przygodach Człowieka ze Stali, rozwojowi komiksu węgierskiego czy zapomnianemu albumowi z przygodami Asteriksa, a także recenzje filmowe ("Dragonball", "X-Men Origins: Wolverine") i komiksowe (w tym albumów wydanych za granicą, m.in. "Whatever Happened to the Caped Crusader", "Country Nurse").

Wraz z premierą nowego numeru uległ zmianie adres magazynu - aktualny to www.kzet.pl. W najbliższej przyszłości należy też spodziewać się zmiany szaty graficznej.

[Jakub Syty]

ARCHIWUM - WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa